PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : صندوق های سرمایه گذاری مشترک

مصطفا سیمایی
2010/12/11, 19:29
نظر به اینکه بسیاری از دوستان و آشنایان، به جهت کسب سود و بدون تجربه و قدرت ریسک و دانش لازم، اقدام به فعالیت در بورس می کنند و متاسفانه در بسیاری موارد، متضرر می شوند، به زعم اینجانب، یکی از گزینه های مناسب و کم خطری که می توان به این افراد معرفی کرد، صندوق های سرمایه گذاری مشترک است

صندوق سرمایه گذاری چیزی نیست جز مجموعه ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار. در واقع می توان آن را به صورت شرکتی در نظر گرفت که در آن افراد مختلف پول های خود را روی هم می گذارند و در سبدی از اوراق بهادار سرمایه گذاری می کنند.

در این نشانی می توانید لیست کامل صندوق های سرمایه گذاری مشترک (http://fipiran.com/MFCenter.aspx?lan=fa)را ملاحظه بفرمایید.

در این نشانی هم می توانید جدول مقایسه ای صندوق ها (http://fipiran.com/MFComparing.aspx?lan=fa) را ببینید.

حال چند سوال:

1- آیا این صندوق ها برای سرمایه گذاری کم ریسک و بی دغدغه، مناسب تر از سهام نیست؟

2- کسی از دوستان، تجربه ی این صندوق ها را دارد؟

3- به نظر شما در انتخاب صندوق سرمایه گذاری، چه معیارهایی باید در نظر گرفته شود؟ سوددهی هفته اخیر، ماه اخیر، سال اخیر، NAV و ...؟

4- شما کدام صندوق را پیشنهاد می کنید؟

با تشکر

کاشف
2011/01/11, 09:56
عضو هیئت مدیره شرکت بورس خبر دادآغازپذیره نویسی صندوق ارزی ایرانیان حداکثر تا ماه آینده

نمابورس ، بازار سرمایه_ مجمع موسس صندوق سرمایه گذاری ارزی ایرانیان ظرف دو هفته آینده برگزار خواهد شد. پذیره نویسی این صندوق نیز حداکثر تا یک ماه آینده آغاز می شود.

محمدرضا رهبر،با اعلام این خبر به نمابورس گفت :" جلسه هیات موسس تشکیل و ارکان صندوق مشخص شده است اساسنامه و امیدنامه شرکت هم به تصویب رسیده و موسسه حسابرسی صندوق هم تعیین شده است.

مدیرعامل کارگزاری حافظ ادامه داد :" ایرانیان خارج از کشور و همچنین ایرانیان داخل کشور که منابع ارزی با منشاء خارجی دارند می توانند با مراجعه به سایت iranianhcfund.ir اقدام به سرمایه گذاری در این صندوق کنند. البته ایرانیان مقیم خارج از کشور از طریق بستگان خود نیز امکان سرمایه گذاری دارند."

وی ادامه داد :" مدیران سرمایه گذاری و ثبت و کارگزاران مربوطه نیز تعیین شده اند همچنین بانک های طرف قرار داد نیز مشخص و فرمهای پذیره نویسی نیز آماده شده اند."

رهبر از برگزاری جلسات با مدیران بانک ها و بیمه ها نیز خبر داد و اظهار کرد:" جلساتی نیز با مدیران بانک ها و بیمه ها به منظور پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز برگزارکردیم تا با پوشش آن ها، ریسک سرمایه گذاری در صندوق ارزی را کاهش دهیم."

وی از ثبت صندوق نزد سازمان بورس و سازمان منطقه آزاد کیش نیز خبر داد و گفت :" با مساعدت معاونت وزیر اقتصاد، موفق به اخذ FIPPA شدیم به این ترتیب امکان خروج پول از ایران تسهیل شده و مبلغ سرمایه گذاری شده توسط ایرانیان امکان مصادره نخواهد شد."

رهبر خاطرنشان کرد :" به منظور دعوت از ایرانیان برای پذیره نویسی این صندوق، از طریق Email، اطلاعات مورد نیازشان را ارسال کردیم همچنین به منظور تسهیل فرآیند تامین ارز نیز با بانک ها و صرافی ها مذاکراتی انجام داده ایم."

وی در پایان با اشاره به این که صندوق ارزی از حمایت سازمان بورس و شورای ایرانیان مقیم خارج از کشور برخوردار است گفت :" به زودی از طریق شبکه های اطلاع رسانی بین المللی، اطلاع رسانی به کلیه سرمایه گذاران ایرانی در داخل و خارج از کشور آغاز شده و صندوق ارزی ایرانیان پذیره نویسی خواهد شد."

arak_bourse
2011/05/02, 21:20
دوستان محترم به نظر شما چطوره اگه بخواهيم درصدي از سرمايه را در اين صندوق ها قرار بديم.
بهترين و پربازده ترين اين صندوق ها را در اينجا به بحث بگذاريد.

arak_bourse
2011/05/02, 21:47
http://www.fipiran.com/MFCenter.aspx

paria
2011/05/14, 09:29
لطفا اگر دوستان اطلاعاتی درباره این صندوقها دارند اینجا ذکر کنند تا ما هم استفاده کنیم
مخصوصا پیشتاز و صادرات...
کدام یک رو برای سرمایه گذاری مناسب می دونید؟
ممنون

eleyot
2011/05/14, 09:42
با سلام به دوستان من صندوق بانک ملی دارم خیلی عملکرد خوبی داره ماهی حدودا 10 درصد از دی ماه 89 تا الان داده مدیرای کارگزاری رو صندوق خیلی حساسیت دارن و به نظرم عملکرد خوب صندوقو میخوان تا به مافقشون و بقیه مدیران کارگزاری فخر فروشی کنن. من خودم تو کارگزاری بانک ملی هم حساب دارم تو عرضه های اولیه بخش اعظمشو میدن صندوق و به ما چیزی نمیرسه. گل سرسبدشم فولای بود که کلشو دادن به صندوق ولی صندوق های کارگزاری مفید(پیشتاز ممتاز پیشرو) این امکانو ندارن چون هم مشتری زیاد داره و هم کارگزاری مفید 3 تا صندوق داره که تو عرضه اولیه باید تقسیم به 3 بشه.البته من خودم آگاه رو بیشتر قبول دارم ولی تعداد واحدای صندوق پر شده و دیگه صادر نمیکنن .ولی این چند روز یه 2000 تا ابطال شده اگه بجنبین شاید برسه

eleyot
2011/05/14, 09:47
راستی یه سوال از بچه ها دارم اگه فرض کنیم صندوق ماهی 10 در صد بده به نظر شما عقلانی تر نیست کل پولو تو صندوقا بزاریم مگه ما ماهی چند درصد تو بورس در مییاریم اونم با این همه فکرو تحلیلو از بقیه کارا افتادن. من که فکر میکنم خونه پرش دیگه 15 درصده حالا اگه سهما صف فروش بشه مثل 2 هفته قبل کلی از سودمون میپره ولی صندوق را سریع ابطال میکنی.

paria
2011/05/14, 11:19
ممنون جناب eleyot
یعنی برای استفاده از عرضه های اولیه باید تو کارگزاری بانک ملی هم عضو بود یا صندوق رو بگیریم کافیه؟
من هم در نظر دارم مقدار زیادی از سرمایم رو در صندوقها پس انداز کنم و با خیال راحت برم دنبال کار و زندگیم
و اینکه قیمتهای صندوقها رو کجا میشه دید؟آیا باید قیمت رو مد نظر بگیریم یا بازده صندوق رو؟
و اینکه بانک صادرات 1 ساله 110 درصد سود داده نظرتون چیه درباره این صندوق؟

eleyot
2011/05/14, 12:14
سلام خانوم پریا در برای استفاده از عرضه های اولیه باید خود سهمو تو یک کارگزاری که فرقی نمیکنه درخواست کنی که حالا یه مقدار کمی شاید بهتون برسه بشرطی که تو کارگزاری یه رفاقتی با کارگزار داشته باشی.ولی این صندوقا خودشون معمولا تو عرضههای اولیه خوب سهمی گیرشون مییاد.صندوق کارگزاری بانک صادرات هم صندوق خوبیه.منتها من برای انتخاب صندوق چند معیار دارم 1-صندوق در شهر خودم نمایندگی داشته باشه2- بازدهش بالا باشه3-کارمندان دفتر صندوق کار راه انداز باشند4-سابقه فعالیت طولانی.تو این صندوق یه رسید دریافت وجه بهت میدن اعلامیه خرید را سریع بهت میدن و کارمندانش خیلی مودبن.بانک صادرات هم هم خو.به منتها به نظر من صندوقها به خودی خود کم ریسکن ودیگه نباید پولشونو تو اوراق مشارکت بذارن که صادرات اینکارو میکنه ولی ملی نمیکنه ومن ترکیب دارایی ملی را بیشتر میپسندم.من چند تا صندوق خوب را به ترتیب اولویت بهتون میگم1-بانک ملی2-صادرات3-آگاه4-پویا قیمت صندوقا تو سایت www.fipiran.com اعلام میشه اینم سایت بانک ملیwww.bmimf.com سوال دیگه بود در خدمتم

hadi4415
2011/05/14, 12:41
سلام دوستان

من هم تو پذیره نویسی صندوق های ممتاز ؛ عقیق و پیشرو شرکت کردم و خیلی راضی هستم ( البته مبلغش زیاد نیست ).

صندوق پیشرو چند هفته است فعالیتش رو شروع کرده و مدیرش کارگزاری مفید ؛ با توجه به اینکه صندوق های قبلی این کارگزاری ( پیشتاز و ممتاز ) بازدهی خوبی داشتند به نظر من پیشرو هم می تونه گزینه خوبی باشه .

اطلاعات مربوط به این صندوق رو از لینک زیر می تونید به دست بیارید .

http://www.pishrofund.com/

paria
2011/05/14, 13:30
جناب eleyot از راهنماییهای سودمندتون سپاسگذارم و همینطور جناب hadi
حق باشماست باید در شهرمون هم شعبه داشته باشه تا موقع فروش به نظرم به مشکل بر نخوریم(من ساکن تبریز هستم)
قیمتها رو هم مقایسه کردم.اختلاف قیمتها خیلی زیاد بود مثلا بانک ملی هر واحد 500 هزار،صادرات230 هزار و ...و البته این دو صندوق بازده خیلی خوبی هم داشتند
کمترین قیمت مال همین پیشرو ،عقیق ،تدبیرگرسرمایه ،آرمان و چند سهم دیگه هست. با توجه به اینکه باید مقدار سرمایمون رو هم ملاک قرار بدیم به نظرم صندوقی که تازه شروع به کار کرده و قیمتش هم مناسبه،انتخاب درستتری میتونه برای کم سرمایه هایی مثل من باشه.اگر اشتباه می کنم تصحیح بفرمایید.
اگر ممکنه نظرنهاییتون رو درباره صندوقهای تازه که قیمتشون پایین هست با توجه به بازدهشون بفرمایید و اینکه حداقل چه مدت باید نگهشون داریم.
شرمنده که سوالم طولانی شد.
البته حتما این لینک رو دارین.لینک مقایسه صندوقها هست http://www.fipiran.com/MFComparing.aspx?lan=fa

eleyot
2011/05/14, 17:35
سلام خانوم پریا چون سرمایه گذاری در صندوق ها به دید میان مدت حداقل انجام میگیره صندوقها آمدن یک محدودیت زمانی گذاشتن که اگه بخوای در کمتر از مدت 3 ماه از خرید واحدارو ابطال کنی کارمزدهای ذیل بهتون تعلق میگیره
1-زیر یک هفته5درصد2-بین یک تا دو هفته4درصد3-بین دو هفته تا یک ماه 3 درصد 4-بین یک تا دو ماه 2 درصد5-دو تا سه ماه 1 درصد.قیمت صندوقها همه در ابتدای کار 100 هزار تومتن بوده منتها بانک ملی چون جزو چند صندوق اول افتتاح شده بوده و عملکردش خوب بوده قیمتش زیاد شده.حالا فرض کنید مبلغ یک میلیون میخواهید سرمایه گذاری کنید اگر در ملی پول بریزید 2 واحد براتون صادر میشه اگه ماهی 10 درصد بخواد بده قیمت ماه دیگش 550 است و پول شما یک میلیون و صد هزار و اگر برید صادرات با قیمت 200 تومان 5 واحد بهتون میدن و با فرض بازدهی 10 درصد قیمتش میشه 220 و پول شما هم یک میلیون و صد پس قیمت زیاد یا کم صندوق معیاربازدهی بیشتر نیست. این صندوقای تازه تاسیسو نمیدونم عملکردش چیه ؟کلا پیشنهادم همون قبلیاست بازم سوالی باشه در خدمتم

sedo
2011/05/17, 21:06
سلام
از دوستان کسی می دونه در ترکیب داراییهای یک صندوق سرمایه گذاری ،منظور از سایر داراییها چیه؟
تا اونجایی که من می دونم نمی تونه سهام و وجه نقد و اوراق مشارکت باشه.اگه اینها نیست لطفا بفرمایید پس چیه؟
با تشکر

mahdijj
2011/05/17, 23:10
سلام
ببخشید من مدت سه ساله که تو بورس دارم کار میکنم خدا رو شکر خیلی خوب بوده ولی اطلاعاتی از صندوق های سرمایه گذاری ندارم نحوه ورود به اینها چطوریه ، از کجا باید خریداری بشه ، تحت چه قوانینی فعالیت میکنن ؟ اصلا کنترل میشن ، تحلیل اینها به چه صورتیه و .... اگه ممکنه اطلاعات کاملی بدین متشکر میشم

eleyot
2011/05/18, 18:47
سلام آقای مهدی تقریبا هر کارگزاری یه صندوق سرمایه گذاری داره که برترینها از نظر بازدهی رو من در پستهای قبلی گفتم.تحت قوانین سازمان بورس فعالیت میکنن موظوند ناو یا همونnav هر واحد صندوقو هر روز به سازمان بورس گزارش کنند و در کل نظارت بالایی دارن

sedo
2011/05/18, 21:00
سلام
از دوستان کسی می دونه در ترکیب داراییهای یک صندوق سرمایه گذاری ،منظور از سایر داراییها چیه؟
تا اونجایی که من می دونم نمی تونه سهام و وجه نقد و اوراق مشارکت باشه.اگه اینها نیست لطفا بفرمایید پس چیه؟
با تشکر
جنابeleyot منتظر راهنمایی شما هستم

hadi4415
2011/05/20, 03:04
سلام
با تشکر

سلام دوستان

دوست عزیز من فکر می کنم منظور از سایر داراییها ؛ املاکی است که برای دفتر صندوق خریداری می شه و جزء داراییهای صندوق به حساب می آید . ( شاید هم اشتباه می کنم )

hadi4415
2011/05/20, 03:21
سلام
ببخشید من مدت سه ساله که تو بورس دارم کار میکنم خدا رو شکر خیلی خوب بوده ولی اطلاعاتی از صندوق های سرمایه گذاری ندارم نحوه ورود به اینها چطوریه ، از کجا باید خریداری بشه ، تحت چه قوانینی فعالیت میکنن ؟ اصلا کنترل میشن ، تحلیل اینها به چه صورتیه و .... اگه ممکنه اطلاعات کاملی بدین متشکر میشم

سلام دوست عزیز

فایل PDF زیر را دانلود و مطالعه بفرمایید پاسخ بیشتر سوالاتتون رو پیدا می کنید .

http://www.agah-md.com/faq.pdf

Atisaz2010
2011/05/20, 12:55
فقط صندوق سرمايه گذاري سپهر اول

بابک پناهی
2011/05/20, 13:21
فقط صندوق سرمايه گذاري سپهر اول

این صندوق اصلا تو لیست صندوقها نیس که!

http://www.fipiran.com/MFCenter.aspx?lan=fa

eleyot
2011/05/20, 17:05
جناب آقای آتی ساز صندوقی که هنوز تازه پذیره نویسی کرده و فعالیتش را شروع نکرده را چرا تبلیغ میکنی؟

eleyot
2011/05/20, 17:07
جنابeleyot منتظر راهنمایی شما هستم

sedo عزیز این سوالیه که برای خود من هم پیش آمده ولی جوابی براش پیدا نکردم اگه سوال دیگه باشه در خدمتیم

sedo
2011/05/20, 19:57
sedo عزیز این سوالیه که برای خود من هم پیش آمده ولی جوابی براش پیدا نکردم اگه سوال دیگه باشه در خدمتیم
ممنون از توجهت
سوال دیگه اینکه در مورد کارمزد ابطال ،منظور از 4% یا 5% از قیمت ابطال، 5% از بیست هزار ریال (نرخ ثابت ابطال) می باشد یا 5% از قیمت ابطال nav
در صورت امکان مثالی هم بیاورید

با تشکر

eleyot
2011/05/20, 21:02
شما در هر صورت در هنگام صدور یا ابطال چه یک واحد بخری چه صد واحد بخوای بفروشی 2000 تومان را باید بدی که نرخ ثابت صدور یا ابطال ولی در زمان ابطال اگر زیر 3 ماه از تاریخ سرمایهگذاریت گذشته باشه باید با توجه بهمون جدولی که نوشتم درصد از نرخ ابطالو بدی.
مثال:شما 28 روز از زمان سرمایه گذاریت گذشته و نرخ ابطال 200 هزار تومان است و شما یک واحد داری؟
جواب:چون زیر 3 ماه سرمایه گذاری کردی به جدول نگاه میکنی کارمزد ابطال زیر یک ماه 3 درصد نرخ ابطاله که میشه 6 تومان و 2 تومان هم نرخ ثابت ابطال است
یعنی کلا 192 تومان پول میگیری.
سوال دیگری بود در خدمتم

حبیب
2011/05/21, 13:29
جنابeleyot صنوق سرمایه گذاری بانک گردشگری و بانک دی توسط کارگزاری آگاه میخواهند پذیره نویسی بکنند آیا به نظرتان با توجه به اولویت اولی که شما برای کارگزاری آگاه داشتید این صندوقها نیز میتونند سودی خوبی بدهند؟؟

http://www.tourismbank.ir/site/index.php?option=com_content&view=article&id=73:1390-02-28-14-10-36&catid=1:1389-11-10-13-01-58&Itemid=50

eleyot
2011/05/21, 15:02
جناب حبیب من هیچ موقع تو پذیره نویسی صندوق شرکت نمیکنم چون حداقل یکماه بعد صندوق شروع به کار میکنه تازه آگاه یه صندوق دیگه به نام عقیق داره که بخوبی آگاه کارنمیکنه الان خود آگاه واحد برای خرید داره دنبال اونا برید.

امیر2309
2011/05/21, 15:02
مدیر نظارت بر نهادهای سازمان بورس خبر داد :
آغاز کار صندوق ارزی ایرانیان و روشن شدن تکلیف سرمایه گذاری های استانی
در هفته جاری مجوز پذیره نویسی این صندوق سرمایه گذاری ارزی ایرانیان صادر و واحدهای سرمایه گذاری آن به سرمایه گذاران خارجی عرضه خواهد شد که منابع مالی جمع آوری شده از سوی این صندوق در بورس ، فرابورس و نیز در ابزارهایی که تأمین کننده مالی به شمار می روند همچون صکوک ، سرمایه گذاری خواهند شد.
توسعه روز افزون بازار سرمایه و رونق چشمگیر فعالیت صندوق های سرمایه گذاری با توجه به پتانسیل های موجود در جامعه موجب شده تعداد این صندوق ها روز به روز افزایش یابد . در چنین شرایطی علاوه بر افزایش روز افزون صندوق های سرمایه گذاری داخلی ، اخباری در خصوص راه اندازی صندوق سرمایه گذاری ارزی ایرانیان خارج از کشور با هدف جذب منابع ارزی سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج از کشور از سال گذشته تاکنون مطرح شده است .
البته با توجه به ماهیت این صندوق و لزوم تدوین اساسنامه ای منطبق بر شرایط و قوانین بورس کشور ، راه اندازی این صندوق مدتی به تعویق افتاده بود که با پیگیری های به عمل آمده از سوی بورس نیوز مشخص شد در هفته جاری شاهد صدور مجوز پذیره نویسی این صندوق خواهیم بود .

ایوب باقر تبار ، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس اوراق بهادار در خصوص این مطلب اظهار داشت : در هفته جاری مجوز پذیره نویسی این صندوق سرمایه گذاری ارزی ایرانیان صادر و واحدهای سرمایه گذاری آن به سرمایه گذاران خارجی عرضه خواهد شد که منابع مالی جمع آوری شده از سوی این صندوق در بورس ، فرابورس و نیز در ابزارهایی که تأمین کننده مالی به شمار می روند همچون صکوک ، سرمایه گذاری خواهند شد.

دو صندوق جدید برای سرمایه گذاری

وی همچنین از دریافت مجوز پذیره نویسی دو صندوق دیگر سخن گفت و تصریح کرد : صندوق سرمایه گذاری بانک دی به منظور سرمایه گذاری در سهام و با اندازه بزرگ که درآمد آن ثابت است ، با مدیریت کارگزاری آگاه و با ضمانت و مدیریت بانک دی و صندوق سرمایه گذاری بانک گردشگری در سهام و اوراق بهادار با درآمد ثابت و در اندازه بزرگ با مدیریت همان کارگزاری و به ضمانت و مدیریت بانک گردشگری طی هفته گذشته مجوز گرفتند .

افزون بر این بیش از 10 صندوق درخواست دریافت مجوز پذیره نویسی ارایه کرده اند که در صدد تکمیل مدارک لازم هستند و تلاش دارند با انجام اقدامات لازم به عنوان نهادهای مالی نزد سازمان بورس به ثبت برسند .

نهایی شدن تکلیف شرکت سرمایه گذاری استانی

مدیر نظارت بر نهادهای سازمان بورس در خصوص شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت و ورود آنها به فرابورس و یا بورس خاطرنشان کرد : از حدود 20 شرکت تعاونی سهام عدالت استانی ، تاکنون کار 4 شرکت نهایی شده و اسامی آنها برای ثبت به عنوان نهاد مالی منتشر خواهد شد .

وی در ادامه با اشاره به اینکه شرکت تعاونی سهام عدالت استان کردستان اولین شرکتی بوده که مراحل نهایی آن انجام شده است ، بیان داشت : این شرکت ها برای اینکه به عنوان نهاد مالی به ثبت برسند ، باید افزایش سرمایه دهند و تکلیف سهامداران خود را مشخص کنند . چرا که در حال حاضر تعاونی سهام عدالت استانها ، سهامداران آنها بوده و طبق تصمیمات مجلس ، این شرکت ها پس از افزایش سرمایه باید این سهام را به مردمی که سهام عدالت دریافت کرده اند ، عرضه کنند و سپس برای پذیرش به بورس و یا فرابورس اقدام نمایند .

صندوق های جدید

وی از برنامه های جدید سازمان در خصوص نهادهای مالی و صندوق های سرمایه گذاری با ماهیت جدید اذعان کرد : در سال جاری تلاش داریم که این گروه ها و نهادها را توسعه دهیم و انواع مختلفی از صندوق های سرمایه گذاری را به بازار معرفی کنیم .

وی در پایان سخنان خود در خصوص یکی از صندوق های سرمایه گذاری با ماهیت جدید گفت : صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری با توجه به تغییر اساسنامه در روزهای آتی به لیست صندوق های سرمایه گذاری وارد خواهد شد و سرمایه گذاران می توانند در اینگونه صندوق ها که ماهیت متفاوتی دارند ، سرمایه گذاری نمایند.

sedo
2011/05/21, 18:17
شما در هر صورت در هنگام صدور یا ابطال چه یک واحد بخری چه صد واحد بخوای بفروشی 2000 تومان را باید بدی که نرخ ثابت صدور یا ابطال ولی در زمان ابطال اگر زیر 3 ماه از تاریخ سرمایهگذاریت گذشته باشه باید با توجه بهمون جدولی که نوشتم درصد از نرخ ابطالو بدی.
مثال:شما 28 روز از زمان سرمایه گذاریت گذشته و نرخ ابطال 200 هزار تومان است و شما یک واحد داری؟جواب:چون زیر 3 ماه سرمایه گذاری کردی به جدول نگاه میکنی کارمزد ابطال زیر یک ماه 3 درصد نرخ ابطاله که میشه 6 تومان و 2 تومان هم نرخ ثابت ابطال است
یعنی کلا 192 تومان پول میگیری.
سوال دیگری بود در خدمتم
یک واحد داشته باشم باید 6تومن بدم یا یک گواهی سرمایه گذاری؟
مثلا من یک گواهی سرمایه گذاری که شامل 100واحد می باشد دارم ،باید 600000تومن بدم:((این که فاجعه است
ممنون بابت توجهت

eleyot
2011/05/21, 21:05
600 هزار تومان که نرخ متغیر ابطال است بعلاوه 2 هزار تومان هزینه ثابت ابطال میشه602000 !

امیر2309
2011/05/23, 14:15
مهلت پذيره نويسي صندوق سرمايه گذاري بانك دي تا فردا است
نوشته شده توسط سردبیر خبر
دوشنبه, ۰۲ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۵۰

براي خريد واحدهاي 100 هزار توماني

مهلت پذيره نويسي صندوق سرمايه گذاري بانك دي تا فردا است

خبرگزاري فارس: مهلت پذيره نويسي واحدهاي 100 هزار توماني صندوق سرمايه گذاري مشترك بانك دي تا فردا خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس، در پي صدور مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار براي پذيره نويسي صندوق سرمايه گذاري در سهام بانك دي (در اندازه بزرگ) ، مهلت پذيره نويسي واحدهاي 100 هزار توماني اين صندوق تا فردا خواهد بود.
اين پذيره نويسي درحالي از طريق شعب بانك دي و دفاتر كارگزاري آگاه انجام مي شود كه اركان آن شامل بانك دي به عنوان ضامن نقدشوندگي و مدير ثبت، كارگزاري آگاه ( كه با بازدهي 84 و 102 درصدي طي دو سال گذشته پربازده ترين صندوق بشمار مي رود) به عنوان مدير اين صندوق و دو موسسه حسابرسي بهمند و اصول پايه فراگير، متولي و حسابرس اين صندوق هستند.
براساس اين گزارش ، صندوق هاي سرمايه گذاري مشترك يكي از بهترين ابزارهاي نوين مالي بشمار مي روند كه عموم مردم با سرمايه گذاري در آنها مي توانند از تخصص، مديريت و تجربه مديران صندوق براي كسب بازدهي استفاده كنند.

Atisaz2010
2011/05/26, 22:39
صندوق سرمايه گذاري سپهر اول زير نظر بانك صادرات است و مطمئن هستم سود چشمگيري نصيب سرمايه گذاران ميكند

امپراتور7
2011/05/27, 13:08
صندوق سرمايه گذاري سپهر اول زير نظر بانك صادرات است و مطمئن هستم سود چشمگيري نصيب سرمايه گذاران ميكند

واقعا به مدیران و تحلیلگران صندوق بانک صادرات تبریک میگم بهترین صندوق از نظر بنده در یکسال گذشته بوده

Atisaz2010
2011/05/29, 22:32
صندوق سرمايه گذاري بانك دي و بانك گردشگري به دليل مديريت كارگزاري اگاه صندوق سود اوري ميتونه باشه

Brother
2011/06/06, 19:21
دوشنبه, 16 خرداد 1390 ساعت: 20:9:48
مخابره سيگنالهاي خروج سهامداران خرد از بورس
PostDateIconدوشنبه, 16 خرداد 1390 ساعت 00:58 | فرستادن به ایمیل

- «9200 مورد خالص ابطالي در سه روز» اين رخدادي است كه صندوقهاي سرمايهگذاري مشترك در 3 روز معاملاتي هفته گذشته با آن مواجه شدهاند.

اين ابطاليها در شرايطي رخ داده كه برخي از صندوقهاي سرمايهگذاري با درآمد ثابت در اين مدت شاهد صدور واحد بودهاند. وضعيتي كه بهمعناي ابطال تعداد زيادي از واحدهاي صندوقهاي سرمايهگذاري درسهام است.صندوقهاي سرمايهگذاري مشترك يا همان Mutual fund ها كه در سال 87 براي كاهش ريسك سرمايهگذاري غيرحرفهايها در بازار سرمايه ايران راهاندازي شدند، همچنان كه در بازار پررونق سالهاي 88 و 89 همزمان با بازدهي به ترتيب 57 و 86 درصدي بازار سهام، بازدهي قابل توجهي به سرمايهگذاران داده بودند، در بازار منفي اين روزها از بازدهي منفي بازار نيز پيشي گرفته و با ابطال پي در پي واحدهاي سرمايهگذاري و رفتار هيجاني سرمايهگذاران غيرحرفهاي در ابطال واحدهاي سرمايهگذاري يا همان unitها روبهرو هستند؛ يعني صندوقها در بازار كنوني نهتنها ريسك بازار را كاهش ندادهاند، بلكه به دليل رفتار دو گروه، موجب افزايش ريسك و تلاطم بازار نيز شدهاند؛ چراكه در روزهاي پررونق بازار افراد ناآشنا به بورس كه با شنيدن خبر بازدهيهاي خيرهكننده بورس به بازار آمده بودند انتظاري براي مديران اين صندوقها ايجاد كردند كه با در پيش گرفتن رفتار هيجاني به خريد و فروش سهام در بازار بپردازند و هماكنون كه بازار سير نزولي در پيش گرفته، همين گروه از غيرحرفهايها با عجله نسبت به ابطال واحدهاي سرمايهگذاري اقدام ميكنند و گروهي از مديران صندوقها هم كه ناچار به نقد كردن بخشي از سرمايهگذاري انجام شده هستند، در ابطال واحدهاي سرمايهگذاري مشاركت دارند تا بدين ترتيب جو منفي حاكم بر بازار تشديد شود.در پس همه اين رفتارها، ابطال 9 هزار و 200 واحد سرمايهگذاري فقط در 3 روز يعني از هفتم تا نهم خردادماه رقم خورده است.نگاهي به وضعيت رفتاري صندوقها و شاخص بورس نشان ميدهد كه همزمان با افت شاخص تعداد واحدهاي ابطالي افزايش يافته است، بدان معني كه رفتار سرمايهگذاران صندوقها به شدت از وضعيت شاخص تبعيت ميكند؛ به طوري كه شاخص بورس روز 7 خردادماه 248 واحد افت را تجربه كرده و صندوقها هم با دوره جديدي از ابطاليها مواجه شدهاند و پس از افت 442 واحدي شاخص در روز هشتم، ابطال واحدهاي سرمايهگذاري در روز پس از آن فزوني يافته است كه در نهايت در روز نهم خرداد با ثبت 264 واحد رشد، تا حدي از شمار ابطاليها در روز دهم خرداد كاسته شده است. همچنين اگرچه ارزش 400 ميليارد توماني(آمار دقيقي از ارزش صندوقها درحال حاضر در دست نيست) اين صندوقها در مقياس با ارزش 116 هزار ميليارد توماني بازار عدد بزرگي نيست، ولي چون نقدينگي اين صندوقها در بازار به صورت فعال عمل ميكند، از اين رو به سرعت در جهتدهي به بازار اثرگذار بوده و سهم قابل توجهي از معاملات روزانه بازار دارند.اما چرا صندوقهاي سرمايهگذاري كه روزگاري قرار بود موجب افزايش ورود نقدينگي به بازار شدند با چنين رخدادي مواجه هستند؟

يكي از مهمترين عوامل اين رخداد را ميتوان در نحوه مقايسه عملكرد اين صندوقها و تكيه صرف بر بازدهي جستوجو كرد؛ چراكه در كشور ما بازدهي صندوقها به صورت خالص محاسبه ميشود و بهرغم آنكه به هر حال سرمايهگذاري در اين صندوقها بدون ريسك نيست، اما بازدهي متوازن شده با ريسك در اين نهادهاي مالي نوپا قابل ارزيابي نيست و در واقع ريسك سرمايهگذاري در اين نهادها به سرمايهگذاران نشان داده نميشود.

پيشتازان ابطالي بازار

نگاهي به وضعيت 60 صندوق سرمايهگذاري در فاصله زماني هفتم تا نهم خردادماه سال جاري نشان ميدهد كه ابطال واحدهاي سرمايهگذاري افزايش يافته است. البته در ميان اين نهادهاي مالي، 8 صندوق سرمايهگذاري با درآمد ثابت هستند و در اوراق مشاركت سرمايهگذاري كردهاند كه حساب آنها را بايد از صندوقهايي كه در بازار پرريسك سهام سرمايهگذاري كردهاند، جدا كرد.

به عنوان مثال يكي از صندوقها در روز هفتم خردادماه شاهد صدور 214 واحد سرمايهگذاري جديد در مقابل 863 ابطال بوده است، يعني در نهايت طي روز يادشده صندوق مزبور با ابطال 649 واحد سرمايهگذاري روبهرو شده است.

اما صندوقهاي سرمايهگذاري در اندازه بزرگ در اين روزها با فشار فروش بيشتري از سوي سرمايهگذاري خود مواجهند؛ به طوري كه صندوق آگاه كه يكي از فعالترين و موفقترين صندوقهاي سرمايهگذاري است، در روز هفتم خرداد ماه جاري در حالي كه هيچ صدور واحد سرمايهگذاري نداشته، ابطال هزار و 59 واحد سرمايهگذاري را تجربه كرده است و در روزهاي بعد از آن نيز با تجربه شرايط مشابه روز هفتم، با ابطال هزار و 13 و 2 هزار و 694 واحد سرمايهگذاري روبهرو بوده است. صندوق پيشرو وابسته به كارگزاري مفيد نيز كه در زمره موفقترين صندوقها قرار دارد، هم در روزهاي هفتم، هشتم و نهم خردادماه به ترتيب شاهد ابطال 655، هزار و 522 و 2 هزار و 662 واحد سرمايهگذاري بوده است؛ بدان معني كه اين صندوق در اين 3 روز 4هزار و 839 ابطالي داشته است.در اين حال، صندوقهاي قديمي نيز از قاعده ابطالها در امان نيستند، تا جايي كه صندوق پويا وابسته به كارگزاري نهايت نگر در روز هفتم خردادماه فقط هزار و 273 ابطالي داشته است و با كسر 33 واحد صدوري در روز هشتم خرداد، تعداد واحدهاي ابطالي اين صندوق به هزار و 224 واحد ميرسد. حال آن كه در نهم خردادماه اين صندوق هزار و 284 واحد ابطالي داشته است.

بزرگان صندوقها در چه حالند؟

بزرگترين صندوق سرمايهگذاري فعال در بازار به لحاظ جذب سرمايهگذار خرد نيز در سه روز يادشده با ابطال پي در پي واحدهاي سرمايهگذاري مواجه بوده است؛ به طوري كه در نهم خردادماه 6 هزار و 155 واحد از صندوق عقيق ابطال شده است كه بزرگترين ابطال در 3 روز يادشده محسوب ميشود و با احتساب ابطال واحدهاي سرمايهگذاري در هفتم و هشتم خردادماه، آمار ابطال واحدهاي سرمايهگذاري در اين صندوق به 7 هزار و 407 واحد ميرسد.در نهايت صندوق ممتاز وابسته به كارگزاري مفيد هم در سه روز يادشده شاهد افزايش ابطاليها بوده است. هزار و 482 واحد در هفتم خرداد، 3 هزار و 613 واحد در هشتم خرداد و 6 هزار و 405 در نهم خرداد تمام ابطاليهاي اين صندوق بزرگ بازار است؛ يعني صندوق مزبور طي روز يادشده 11 هزار و 500 واحد سرمايهگذاري متعلق به سرمايهگذاران خود را ابطال كرده است.هرچند صندوقهاي با درآمد ثابت فعال در بازار كه در اوراق مشاركت سرمايهگذاري ميكنند و كاهش و افزايش ارزش آنها تاثيري در بازار سهام ندارد، در اين مدت شاهد افزايش و صدور واحدهاي سرمايهگذاري بودهاند كه اين موضوع نشان ميدهد كه نقدينگي سرمايهگذاران به سمت سرمايهگذاري در صندوقهاي بدون ريسك و با درآمد ثابت سوق پيدا كرده است.

صندوقهاي سرمايهگذاري از زاويهاي ديگر

در همين رابطه محسن عباسي از كارشناسان بازار سرمايه و استاد دانشگاه طباطبايي در گفتوگوي تفصيلي با فارس، معتقد است، صندوقهاي سرمايهگذاري با نقشهاي منفي كه بازي كردهاند، سمت و سوي كلي بازار سهام كشور را تحت تاثير رفتارهاي خاص خود قرار داده و در غياب عملكرد شركتهاي سرمايهگذاري كه فقط به فكر كسب درآمد و تقسيم سود هستند، موجب توسعه رفتار نوسان گيري در بازار سهام شدهاند. بنابراين در اين شرايط تغيير تاكتيكي بازيگران بازار سرمايه و پوست اندازي بورس تهران يكي از الزامات اساسي است كه بايد رخ دهد.

زور صندوقها بر بازار ميچربد

وي با بيان اينكه بورس تهران در گذر زمان ثابت كرده هميشه درگير فراز و نشيبهاي گوناگوني بوده و هميشه براي توجيه نوسانات پردامنه خود بهانههاي فراواني پيدا كرده، اظهار داشت: بعد از تصويب قانون جديد بازار سرمايه در سال 84 شاهد توسعه و بهبود معنادار بازار بورس و نقش آن در مناسبات اقتصادي بوديم، به گونهاي كه بعد از چندين سال دوباره بسياري از بازيگران سالهاي قبل كه در اثر ريزش بازار در سالهاي 82-83 از بازار بيرون رفته بودند به تدريج وارد بازار شدند.

عباسي ادامه داد: ضمن اينكه با تصويب قوانين جديد بازيگران جديدي نيز مانند موسسات تامين مالي، شركتهاي مشاوره سرمايهگذاري ،شركتهاي سبدگردان و از همه مهمتر صندوقهاي سرمايهگذاري وارد بازار شدند كه طي يكسال گذشته به شدت افزايش يافتهاند و روز به روز نيز بر تعداد آنها افزوده ميشود.

بازار با صندوقها تغيير رويه داد

وي با اشاره به اين نكته كه در اين ميان شايد مهمترين نقش اين صندوقها كمك به جمعآوري سرمايههاي خرد و هدايت كردن آن به سمت بازار سرمايه باشد، ادامه داد: يكي از ايرادهاي وارده به صندوقها اين است كه به جهت گسترش كمي اين صندوقها شاهد تغيير رويه بازار سرمايه در طول يك سال اخير هستيم به گونهاي كه استراتژي سفته بازي كوتاه مدت (SPECULATION) در بازار بر استراتژي خريد و نگهداري ميان مدت و بلند مدت (BUY AND HOLD) غلبه كرده و به اصطلاح زور اين بازيگران جديد يعني صندوقها بر كليت بازار ميچربد!

عباسي افزود: درتمام بازارهاي مالي دنيا وجود فعالاني با انگيزه سفته بازي يعني همان خريد و فروش كوتاه مدت لازم و حياتي است، چرا كه در واقع اين گروه از فعالان بازار هستند كه بازار را به تعادل ميرسانند و فرصت كسب سود بدون ريسك (آربيتراژ) را به سرعت از ميان ميبرند بنابراين فلسفه وجودي اين نهادها به خودي خود ضروري است، اما نكتهاي كه نبايد از ذهن دور بماند اين است كه اين بازيگران كوتاه مدت كه به شدت از ريسك گريزانند و معمولا شايعات و تا اندازهاي تحليل متغيرهاي

كوتاهمدت اقتصادي و تحليلهاي تكنيكالي را چاشني خريد و فروش ميكنند و فاقد افق بلند مدت و حتي ميان مدت هستند تا چهاندازه بازيگران بازار را تشكيل ميدهند؟

اين استاد دانشگاه علامه طباطبايي ادامه داد: آيا اين نهادها واقعا «تحليلهاي متغيرهاي اقتصادي را مبناي تصميم گيري ميكنند؟ و اينكه تا چهاندازه عوامل تاثيرگذار بر بازار را به درستي تشخيص داده و نسبت به آن واكنش مناسب نشان ميدهند؟ سرمايهگذاران در اين صندوقها عموما چه كساني هستند و تا چهاندازه با بازار سرمايه آشنايي دارند؟ چقدر نقدينگي در اختيار اين صندوقها وجود داشته و تا چهاندازهاي ميتوانند روند بازار را تغيير دهند؟

اين كارشناس بازار سرمايه خاطر نشان كرد: با پاسخ به اين پرسشها متوجه خواهيم شد هم اكنون اين صندوقها هستند كه مديريت روند بازار را در اكثر اوقات به دست گرفتهاند و به علت واكنش سرمايهگذاران اين صندوق در مواقعي كه بازار شرايط عادي ندارد شاهد نوسانات بيش از اندازه نسبت به وقايع محيط كسب و كار هستيم.

عباسي تاكيد كرد: اين واكنش هم در زمان بهبود و رونق رخ ميدهد و هم در زمان ركود و بحران! به گونهاي كه اقدامات عجولانه در خريد و فروش اين صندوقها و عكسالعمل بيش از اندازه سرمايهگذاران آن به اخبار مثبت و منفي باعث ايجاد رفتار اريب در بازار شده و در نهايت باعث گران خريدن سهم يا بيش از اندازه ارزان فروختن آن ميشود، زيرا خيل عظيم اين صندوقها در واكنش به اخبار مثبت و بهبود كلي فضاي كسب و كار خواهان خريد سهم و در مواقع منفي همگي خواستار فروش سهم هستند كه خود نتيجه فشار سرمايهگذاران اين صندوقهاست كه به علت عدم آشنايي و يا عدم درك تجزيه و تحليل درست شرايط اقتصادي دچار رفتار هيجاني ميشوند، اما اين پايان ماجرا نيست!

نقش صندوقها در شائبه وجود حباب

به گفته عباسي، فشار فروش يا فشار خريد علاوه بر اينكه ساير صندوقها را به ميدان ميكشاند باعث تغيير در رفتار ساير بازيگران بازار از جمله شركتها و افرادي كه افق بلندمدتتر نيز دارند ميشود، به گونهاي كه هر لحظه بر شتاب اين حركت افزوده ميشود تا اينكه قيمت اكثر سهام موجود در بازار از ارزش ذاتي خود چه در جهت مثبت و چه در جهت منفي دور ميشود. در واقع زمان رسيدن به نقطه تعادل بازار با عكسالعملهاي نادرست به تعويق ميافتد و افت و خيز بازار در ابعاد بسيار متفاوتي اتفاق ميافتد و اين جريان در نهايت شائبه وجود حباب يا شائبه بيش از اندازه ارزان فروشي سهام را به بازار القا ميكند.

به گفته وي شايد اين عارضه يكي از عيوب ساختاري بازار سرمايه باشد كه در يكي دو سال اخير گريبان بازار را گرفته و رسيدن به نقطه تعادل واقعي و تشخيص قيمتهاي ذاتي را براي بازار مشكل كرده است.

اين كارشناس در ادامه اظهارات خود به طرح سوالهاي ديگري پرداخت و ادامه داد: درست است گسترش سرمايهگذاري در بازار سرمايه به خودي خود بسيار مولد و مفيد است اما سوال اينجاست كه آيا اين توسعه نبايد در همه ابعاد بازار اتفاق بيفتد؟ آيا نبايد ابتدا ابعاد مختلف بازار براي كساني كه ميخواهند وارد آن شوند براي آنها شرح داده شود؟ به راستي چرا هنوز نقش شركتهاي مشاوره و سبدگردان و مهمتر از آنها شركتهاي سرمايهگذاري و صندوقهاي بازنشستگي تا اينقدر در بازار كمرنگ است بهگونهاي كه هيچ تحرك خاصي از اين مجموعهها در بازار ديده نميشود؟ شركتهاي سرمايهگذاري و صندوقهاي بازنشستگي و ساير نهادهاي سرمايهگذاري كه ديد بلند مدت نسبت به بازار سرمايه دارند و معمولا به صورت فاندامنتال در بازار سرمايه اقدام به سرمايهگذاري ميكنند هم اكنون در كجاي بازار قرار دارند؟ آيا به نظر نميرسد اين گروه از سرمايهگذاران در بيشتر مواقع منطق سرمايهگذاري خود را فراموش ميكنند و به گروه سرمايهگذاران كوتاه مدت در بازار ميپيوندند؟ آيا تنها راه ورود سرمايههاي سرگردان به بورس صندوقها و تنها نهاد فعال در بازار اين گروهها هستند؟ چرا نقش شركتهاي سرمايهگذاري بزرگ كشور در اين بازار تا اين حد كمرنگ است؟

سكان هدايت بازار در دست نوسانگيران

عباسي افزود: اين همه درحالي است كه متاسفانه شركتهاي سرمايهگذاري و ساير نهادهاي بزرگ تنها به فكر برگزاري مجامع و تقسيم سود بوده و نقش مديريت بازار را از ياد برده و سكان هدايت بازار را به سرمايهگذاران كوتاه مدت واگذار كردهاند، اما لزوم توجه به ارزشهاي بنيادين يك كسب و كار كه در بلند مدت صاحبان سهام را ثروتمند ميكند ميتواند سر لوحه كار اينگونه شركتها باشد.

وي ادامه داد: بنابراين آيا بهتر نبود تا در سال جهاد اقتصادي، شركتهاي سرمايهگذاري نيز در كنار صندوقهاي جديد تشكيل ميشدند يا شركتهاي موجود اقدام به افزايش سرمايه ميكردند؟ در پاسخ بايد گفت با كمي دقت خواهيم ديد افق ميان مدت و بلندمدت اقتصادي دنيا مثبت است و خوش بينيهاي بسياري براي بهبود فضاي كسب و كار فراهم آمده است.

اين كارشناس بازار سرمايه خاطر نشان كرد: در اين بين دولت نيز ميتوانست با تسريع در واگذاري شركتهاي اصل 44 به رشد بازار سرمايه كمك كند، چراكه عمق بخشيدن به بازار توسط شركتهاي جديد و گسترش ديدگاههاي بلند مدت تر در بازار توسط افزايش تعداد شركتهاي سرمايهگذاري يا افزايش كمي و كيفي ساير نهادها در كنار افزايش صندوقها به تعادل بازار كمك بيشتري خواهد كرد و هر چقدر ديدگاهها نسبت به كسب و كار در بازار بيشتر باشد شاهد تعادل بهتر و منطقي تري در بازار خواهيم بود.

صندوقها باعث گسترش ديدگاه كوتاه مدت شدهاند

عباسي با اشاره به اين نكته كه توسعه بازار سرمايه بايد از تمامي جوانب بررسي شده و تمام ابعاد آن متناسب با يكديگر رشد كنند تا توازن در همه بخشهاي بازار اعم از اطلاع رساني، تجزيه و تحليل اطلاعات، سرمايهگذاري و آموزش برقرار شود، ادامه داد: متاسفانه گسترش بي رويه صندوقها و غالب شدن ديدگاه كوتاه مدت در سرمايهگذاري در بلندمدت باعث تغيير رفتار و فرهنگ سهامداري خواهد شد، به گونهاي كه هم اكنون نيز رفته رفته شاهد بروز آن هستيم.

وي افزود: گسترش بي رويه صندوقها يادآور گسترش بي رويه شركتهاي كارگزاري در سالهاي دور است كه آنها هم براي كمك به توسعه بازار ايجاد ميشدند اما درحال حاضر واقعا چند شركت كارگزاري در مقياس قابل قبولي فعاليت ميكنند؟ از طرف ديگر تعداد كارگزاريهايي كه رو به افول گذاشته يا در حال واگذاري هستند در حال افزايش بوده و شركتهاي كارگزاري كوچك هم به تدريج يا حذف شدهاند و يا واگذار شدهاند.

اتفاقي كه در 3 ماهه اخير دو بار رخ داد

عباسي در بخش ديگري از اين گفتوگو خاطرنشان كرد: نوسانات، جزئي از بازار است اما زمان رسيدن به تعادل كه توسط فعالان بازار تعيين ميشود، نبايد بهاندازهاي باشد تا هميشه دچار گران فروشي و ارزان فروشي در بازار شويم. به طور قطع اين سرمايهگذاران نهادي هستند كه ميتوانند با حضور پر قدرت در بازار بر اساس تحليلهاي اقتصادي خود از شرايط كسب و كار از بروز هيجانات كاذب جلوگيري كنند.

وي افزود: اما اتفاقي كه در 3 ماهه اخير دو بار شاهد آن بوديم نكات ديگري را به نظاره گذاشتند. به گونهاي كه با افزايش بيرويه قيمت در ابتداي سال نه دولت توانست اين نقدينگي را با عرضه شركتهاي جديد جذب كند و نه شركتهاي سرمايهگذاري توانستند بازار را به تعادل بكشانند. در نتيجه عكسالعمل بيش از اندازه بازاري كه همه افراد آن به مانند هم فكر ميكنند باعث افزايش قيمت و در نتيجه تركيدن حباب قيمتي و افت دو هزار واحدي شاخص شد. به باور اين كارشناس بازار سرمايه، همچنين در اتفاقات اخير سياسي نيز عكسالعمل بيش از اندازه همان بازار كه حالا همه فعالان آن به گونهاي ديگر يعني در جهت منفي فكر ميكنند باعث ارزان فروشي اكثر سهام موجود در بازار شد به طوري كه بهرغم بهبود قيمت نفت و فلزات به عنوان عامل اصلي كسب و كار تمام شركتهاي مرتبط و موثر بورس، بازار روند نزولي و غير منطقي در پيش گرفت.

زمان پوستاندازي بورس تهران فرارسيده

عباسي خاطر نشان كرد: اين موارد درسهايي است كه بارها توسط بازار به سرمايهگذاران داده شده است، بنابراين ميتوان گفت زمان پوست اندازي بورس تهران فرارسيده اما به علت اينكه توسعه بازار بخشي بوده، فاقد قدرتهاي لازم در ساير نهادها و بخشهاي بازار هستيم تا با ديدگاهها و استراتژيهاي متفاوت باعث انجام معامله و ايجاد تعادل در بازار شوند و بازار را از اين تكانديشي نجات دهند.

وي در خاتمه و با بيان اينكه متاسفانه زماني كه بازار خوب است كسي به فكر فروش نيست و وقتي بازار منفي است كسي هم حاضر به خريد نيست تا كمتر شاهد صفهاي خريد و فروش باشيم، گفت: اميد است روزي تنوع سرمايهگذاران در بازار سرمايه كشور به حدي برسد كه در هر زماني چه رونق و چه ركود شاهد معاملات منطقي باشيم و ورود و خروج سرمايه در بين بازارها باعث رونق يك بازار و بحران در بازارهاي موازي ديگر نشود. اين درحالي است كه قطعا با تدابير لازم ميتوان اثرات منفي يا تضادهايي كه ممكن است در هنگام توسعه بازار آن را دچار اخلال كند را از ميان برداريم و اين در گرو توجه به همه بخشهاي بازار و توسعه و بهبود آنها است.

فراخبر
لينك خبر

arak_bourse
2011/06/06, 20:23
اگه بازار ريزش كنه تكليف صندوق ها چي مبشه؟

sedo
2011/06/06, 21:51
قیمت ابطال nav میاد پایینتر از قیمت خریدت .تا اینجا یه ضرر
اگه زیر 90روز هم بخوای ابطال کنی اونجا هم یه ضرر به عنوان کارمزد 1 و2 و3 و 4 و5 درصد باهاس بدی. تا اینجا هم دو ضرر
ضرر سومی هم که همون 2000 تومن ناقابله همیشگیه

Atisaz2010
2011/06/13, 22:33
اما من به تازه وارد هاي بورس پيشنهاد ميكنم سرمايه گذاري شونو لز همين صندوق ها شروع كنند

rajabnejad
2013/07/26, 10:54
پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری در تیرماه

صندوق های سرمایه گذاری مشترک اولین ماه تابستان را با رونق چشمگیر و بازدهی مثبت به پایان بردند.

سامانه اطلاع رسانی و تحلیلی بورس روزانه : به نقل از (سنا)، بررسی عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در ماه گذشته(تیرماه) نشان از رشد چشمگیر بازدهی این نهادهای مالی دارد، به طوری که در این مدت تمامی صندوق ها با عملکردی مثبت و بازدهی در محدوده یک تا بیش از ۲۶ درصد در نوسان بودند.

بر اساس این گزارش، صندوق سرمایه گذاری نوین با کسب بازدهی ۲۶٫۴ درصدی به عنوان برترین صندوق در تیرماه شناخته شد و در ادامه صندوق های ارگ، فارابی، راهنما، کاریزما و مشترک آسمان یکم به عنوان پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری در مدت مزبور معرفی شدند.

همچنین در بین ۶۱ صندوق ۲۹ صندوق در مقایسه با شاخص بورس، سودآوری بالاتری داشتند، که بر این اساس صندوق های سرمایه گذاری تدبیرگران آگاه، فیروزه، صبا و نقش جهان با کسب بازدهی در محدوده ۱۴ تا ۱۵ درصد در رتبه هایی بالاتر از شاخص کل بورس قرار گرفتند و بدین ترتیب شاخص بازار با ۳۰ رتبه فاصله از صندوق های سرمایه گذاری، بازدهی ۱۴ درصدی را به نمایش گذاشت. صندوق های سرمایه گذاری خبرگان، یکم دانا، کارگزاری بانک ملی و امین کارآفرین نیز با بازدهی حدود ۱۳ درصد در جایگاه بعد از شاخص ایستادند.

همچنین در این مدت هیچ صندوقی با زیان مواجه نشد و بازدهی تمامی آنها از یک درصد بالاتر بوده است.

mhjboursy
2020/09/07, 11:00
فهرستی از صندوق‌ها در این روز بسیار بسیار بد:
https://i.vgy.me/QnylgB.png
نکته‌ی ۱: در این روز خونین که تقریبا در هیچ نمادی نمی‌توان فروش انجام داد اینها به آسانی اجازه‌ی خروج می‌دهند.
نکته‌ی ۲: حجم اینها دیگر مانند گذشته بسیار کم نیست و می‌توان به خرید و فروش اینها اندیشید. می‌توان به عنوان نماد یک شرکت سرمایه‌گذاری به آنها نگاه کرد و روی آنها کار کرد.
نکته‌ی ۳: ده درصدی هستند اینها و باز همین موضوع به نقدشوندگی آنها کمک می‌کند.

mhjboursy
2020/09/07, 11:02
مقایسه ۱۰ صندوق سرمایه‌گذاری در سهام - اردیبهشت ۹۹مقایسه ۱۰ صندوق سرمایه‌گذاری در سهام - اردیبهشت ۹۹ - ویرگول (https://virgool.io/@sahamiekhas/%D9%85%D9%82%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%87-%DB%B1%DB%B0-%D8%B5%D9%86%D8%AF%D9%88%D9%82-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%87%DA%AF%D8%B0%D 8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D9%87%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D8%B1%D8%AF%DB%8C%D8%A8%D9%87%D8%B4%D8%AA-%DB%B9%DB%B9-pmt18hgktvlv)

بابک 52
2020/12/18, 22:40
هامونی خبر داد؛
درج ۱۰ صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه روی تابلو فرابورس

مدیر عامل فرابورس ایران، به درج ۱۰ صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه روی تابلو فرابورس اشاره کرد و گفت: ۱۵ درخواست جدید از سوی وی‌سی‌ها برای ورود به فرابورس داریم که ۸ درخواست در مراحل نهایی است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، امیر هامونی در پنل «ورود استارتاپ‌ها به بورس و تامین منابع مالی» افزود: به تازگی مجوز تاسیس ۳ صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی نیز به ارزش ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان صادر شده است ؛ یعنی هر کدام از این صندوق‌ها دست کم ۱۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه دارند.

وی با اشاره به شفافیت در بازار سرمایه گفت: علاوه بر شفافیت، در کشور ما حاکمیت شرکتی نیز مقوله بسیار مهمی است؛ چرا که شرکت‌ها کمتر چندنسلی هستند اما در دنیا شرکت‌های زیادی با عمر بیش از ۲۰۰ سال وجود دارند.

هامونی اظهار داشت: بازار سرمایه بستری برای ایجاد پایداری در شرکت‌ها و استارتاپ‌های کشور به شمار می‌رود تا بتوانند حتی با شوک‌های اقتصادی به روند فعالیت خود ادامه دهند.

وی با اشاره به شرایط ورود شرکت ها به فرابورس ادامه داد: استارتاپ‌ها برای ورود به فرابورس باید دستورالعمل‌های پذیرش، حاکمیت شرکتی و ... را رعایت کنند و شاید از سوی متقاضیان پذیرش این فرایند، روند زمانبر و کند به نظر برسد اما در دنیا نیز عرضه اولیه شرکت‌ها از چندین ماه تا چندین سال طول می‌کشد.

مدیرعامل فرابورس ایران افزود: از سوی دیگر در کشور ما، نگاه به بازار بیشتر بر دارایی‌ها و تجهیزات شرکت‌ها مبتنی است و از نظر فرهنگی باید مردم به استارتاپ‌ها دید سرمایه‌گذاری پیدا کنند که در این زمینه مسیر روشنی می‌بینیم ؛ چراکه وجود استارتاپ‌ها به تنوع‌سازی پرتفوی سرمایه‌گذاران کمک می‌کند.

هامونی گفت: فرابورس همواره بازارها و ابزارهای متنوعی برای کمک به شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان طراحی و راه‌اندازی کرده و بازار هدف نیز ویژه این شرکت‌ها به زودی آغاز به کار می‌کند.

مدیرعامل فرابورس ایران همچنین از افزایش سقف تامین مالی سکوهای تامین مالی جمعی (کرادفاندینگ) از ۲ میلیارد تومان به ۱۰ میلیارد تومان به تازگی خبر داد و افزود: از این رو سکوها می‌توانند تا ۱۰ میلیارد تومان به تامین مالی هر طرح کمک کنند و تا کنون بالغ بر ۱۰ مجوز موافقت اصولی صادر شده که ۴ سکو نیز فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.

در این پنل که عصر پنجشنبه ۲۷ آذر برگزار شد، استارتاپ‌هایی همچون دیجی کالا، شیپور، کافه‌بازار و تپسی هدف از آمادگی برای ورود به بازار سرمایه را عمدتا تامین مالی و ایجاد شفافیت در کسب‌وکار بیان کردند.