PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : شبهای قدر , بازگشت به خویشتن در اوج غرق گشتگی در دنیای مادی

mohammad.
2012/08/07, 19:56
با عرض سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات دوستان عزیز در این ماه مبارک

با گذشت بیش از نیمی ماه مبارک رمضان و فرارسیدن شبهای پر فیض و برکت قدر , جای خالی یک تاپیک به دور از دغدغه ها و گرفتاریهای مادی در جهت ابراز احساسات معنوی در سایت به چشم میاد .....

تشنه ام این رمضان تشنه تر از هر رمضانی
شب قدر آمده تا قدر دل خویش بدانی
لیله القدر عزیزی است بیا دل بتکانیم
سهم ما چیست از این روز همین خانه تکانی

اللهم استجب دعانا به حق القران العظیم

rajabnejad
2012/08/07, 21:32
از تاپیکی که ایجادکردید تشکر می کنم .....

اون موقعها که کوچک بودم یعنی در زمان اون خدا بیامرز ؛همه اهل خونه قرآن رو میزاشتن رو چشمشون قرآن رو می پرسدیدن از همون بچگی به ما یاد دادن اگه قرآن رو نخونیم خدا از ما قهر می کنه 6تا بچه از یه خانواده یادم نمی یاد هیچ وقت پدر و مادر ما بهمون گفته باشن نمازمون رو بخونیم .....با تمام ناتوانی وبچگی مون روزه هامونو می گرفتیم شبهای احیا تا صبح مسجد بودیم تا به دوستان هم سن وسالمون نشون بدیم از اونا بیشتر خدا رو ودر نهایت علی رو دوست داریم.

زمانه گذشت همه چی عوض شد یه سری اومدن گفتن اومدیم راه خدا رو ادامه بدیم راه پیغمبر رو ادامه بدیم ظلم رو برداریم و عدالت علی رو اجرا کنیم شما رو به خدا وپیغمبر نزدیکتر کنیم .همه خوشحال شدن ؛شادی کردن از اینکه دیگه دنیاشون عوض می شد دیگه فقیر زیر پای غنی له نمی شد ؛دیگه کسی شبی گرسنه نمی خوابید ........مردم هی انتظار کشیدن هی انتظار کشیدن که اونایی که از طرف خدا وپیغمبر اومدن حال وروز مردم رو خوب کنند ولی فرستاده های خدا و پیغمبر از سادگی مردم سوی استفاده کردن در مواقعی که خودشون در خطر بودن از نام خدا وپیغمبر برای در پناه موندن ورسیدن خودشون به هدفهاشون استفاده کردن زمانی شد که مردم فهمیدن که دیگه نباید فریب بخورند ودیگه حرفاشونو قبول نداشتند به اصطلاح فرستاده های خدا کار خوبی نکردن چون تمام اعتقادات مردم رو از بین بردند دیگه مردم نمی دونستند کی فرستاده واقعی خداست دیگه مردم نمی تونستند اونایی رو که واقعا" خداپرستند با اونایی که ریا کارند از همدیگه تشخیص بدن ......

اونموقع بدون اینکه کسی به ما یاد بده عباداتهامونو بجا می آوردیم ولی الان دیگه حتی به خاطر اینکه به بچه هامون یاد بدیم به هر آیه وقسمی متوسل می شیم ولی بهمون چی جواب میدن ..........سوالهایی می پرسند که جوابی براشون نداری......من که دهنم همیشه بسته است چون می دونم حق با اوناست حرفی برای گفتن نمی مونه بهشون بگم .

دلم می خواد اون روزا برگرده دلم می خواد آدم باایمان با بی دین وایمونش معلوم بشه دلم میخواد به ملایی که می ره رو منبر من بدونم آدم خوبیه و آدم کثیفی نیست چون داریم کسی که رو منبر مثلا" مردم رو ارشاد می کنه ولی هر کثیف کاری رو بگی ازش بر میاد .دلم می خواد یه آدم درست ودرمون رو به بچه هام نشون بدم که مثل پیغمبر(نعوذ بالله پیغمبر) ریش بلند می کنه ولی از یزید هم بدتره ....دلم می خواد یه آآآآآآآآدم پیدا کنم که آدم باشه..........

خدایا اونایی که باتوهستند تو هم با اونا باش دستشون رو بگیر نزار دستشون رو به خاطر یه لقمه نون جلوی هر نامردی دراز کنند .
خدایا هیچ مردی رو جلوی زنو بچه اش شرمنده نکن .
خدایا همه مریضا رو شفا بده ؛همه اونایی که در مونده شدن وفقط ترو صدا می کنند بی جواب نزار.
خدایا ریشه اونایی که دین و ایمون رو از ما گرفتن خشک کن ......
خدایا خودت می دونی و می بینی مردم ما چی می کشند قسمت می دم به این شبهای عزیز شادیهای مردم مارو بهشون برگردون.

شرمنده تمام دوستان .

محتاجیم به دعای همه شما عزیزان.

ata007
2012/08/08, 23:09
در این شبهای عزیز تنها از خداوند متعال سلامتی و عاقبت به خیری تمام مومنان و مسلمانان خواستارم

محتاج دعای همه دوستان هستم

یا حق

taze vared
2012/08/09, 08:40
سلام
تشکر میکنم از عزیز محترمی که زحمت ایجاد این تاپیک ارزشمند رو کشیدند
دوستان در این شبهای عزیز سعی کنیم فقط خودمون و خانواده مون رو نبینیم
همه حاجتمندان رو در نظر داشته باشیم
برا اون جوونای جویای کار دعا کنیم .برا اون جوونای در شرف ازدواج دعا کنیم
برا اون بیمارای روی تخت بیمارستان و حتی اون بیماری که پول نداره تا توی بیمارستان بستری بشه دعا کنیم
برا اون پدر و مادری که بچه هاشون اونا رو بحال خودشون رها کردن و توی آسایشگاه گذاشتن دعا کنیم
برا اون مردی دعا کنیم که از کله صبح با نیمه شب کار میکنه تا خرجی زنو بچه هاش رو در بیاره اما بازم موفق نمیشه
برا اون زنی دعا کنیم که شوهر معلولش کنار خونه افتاده و اون زن داره چرخ زندگی رو می چرخونه
برای کشور عزیزمون ، ایران عزیز دعا کنیم که همیشه سربلند و پیروز باشه و با اقتدار مشکلات و موانع رو از سر راه برداره
برا مسلمانهای بحرین و میانمار و سوریه و دیگر کشورها دعا کنیم که انشاالله در اون کشورها هم اسلام سربلند باشه
برا دوستان مون در این فروم دعا کنیم که انشاالله گره از کار همه مون باز بشه

از همه مهمتر برای تعجیل در فرج مولامون دعا کنیم که فرج مولا ، کلید رفع همه گرفتاریهاست

بگذار تا بميرم در اين شب الهي ------- ورنه دوباره آرم رو روي روسياهي

چون رو كنم به توبه، سازم نوا و ندبه ------- چندان كه باز گردم گيرم ره تباهي

چون رو كنم به احياء، دل زنده گردم اما ------- دل مرده مي‏شوم باز با غمزه گناهي

گرچه به ماه غفران بسته است دست شيطان ------- بدتر بود ز ابليس اين نفس گاه گاهي

اي كاش تا توانم بر عهد خود بمانم ------- شرمنده‏ام ز مهدي وز درگهت الهي

تا در كفت اسيرم قرآن به سر بگيرم ------- چون بگذرم ز قرآن اُفتم به كوره راهي

من بندگي نكردم با خويش خدعه كردم ------- ترسم كه عاقبت هم اُفتم به قعر چاهي

با اينكه بد سرشتم با توست سرنوشتم ------- دانم كه در به رويم وا مي‏كني به آهي

اي نازنين نگارا تغيير ده قضا را ------- گر تو نمي‏پسندي تقدير كن نگاهي

دل را تو مي‏كشاني بر عرش مي‏كشاني ------- بال ملك كني پهن از مهر روسياهي

دل را بخر چنان حُر تا آيم از ميان بُر ------- بي عجب و بي تكبّر از راه خيمه گاهي

امشب به عشق حيدر ما را ببخش يكسر ------- جان حسين و زينب بر ما بده پناهي

آخر به بيت زينب بيمار دارم امشب ------- از ما مگير او را جان حسن الهي

در اين شب جدايي در كوي آشنايي ------- هستم چنان گدايي در كوي پادشاهي

قاتل بروسلی
2012/08/09, 09:19
http://forums.boursy.com/imported/2012/08/36.gif
http://forums.boursy.com/imported/2012/08/38.gif

دل را ز شرار عشق سوزاند علی(ع)

یک عمر غریب شهر خود ماند علی(ع)

وقتی که شکافت فرق او در محراب

گفتند مگر نماز می خواند علی(ع)
http://forums.boursy.com/imported/2012/08/38.gif

التماس دعا http://forums.boursy.com/imported/2012/08/40.gif

hamid26967
2012/08/09, 11:52
با سلام حضور تمامی دوستان و تشکر از بابت ایجاد این تاپیک @};-
امیدوارم طاعات و عبادات همه دوستان مورد قبول حضرت حق تعالی بوده باشه .
واقعاً خداوند چقدر مهربونه، به نظر بنده حقیر این شبهای قدر فرصتی هست تا بتوانیم قلب هایمان را از غبار یکساله صیقل دهیم. فرصتی به ما داده که بتوانیم بخشوده شویم
شما را به خدا از ته دل برای همه دعا کنید واقعاً همه گرفتاریم. بخصوص برای تعجیل آقا امام زمان (عج) حتماً دعا کنید، تا ایشان نیایند وضع مان خوب که نمی شود بلکه روز به روز بدتر خواهد شد
در نهایت یه فایل صوتی بسیار زیبا در مدح آقا اینجا می ذارم .
التماس دعا

http://uplod.ir/18f2wp3dtahw/YA-Mahdi.mp3.htm

homework
2012/08/09, 13:40
آن شب رسید که دلم عاشقش بُده

با کوهی از گناه ... نگهم بآمدنش بُده ...

باور ندارم اینکه نگاهم نمی کنی

طردم نمودیُ تو صدایم نمی کنی

با آنهمه گناه که سالی زدم رقم

درخوان رحمتت تو عطایم نمی کنی

دریای مهر تو به بلندای هرچه عشق

با این سیاهی ام تو رهایم نمی کنی

گشتم اسیر حرصُ ز تو دور گشته ام

بر غیر خوان خود تو گدایم نمی کنی

بازم رسیده یک شب تا تو رسیدنم

باور نموده ام که تباهم نمی کنی

دارم تمام سال امید بر همان شبی

کز مهر حیدرت تو عذابم نمی کنی

در آن شبی که قدر مرا می زنی رقم

تقدیر عمر من به گناهم نمی کنی

جانم به شوق پر زدن در هوای تو

لذت همی برد که فنایم نمی کنی.

لحظه های لمس خدا ... فراموشم نکنین

جواد مهرابی
2012/08/09, 13:47
با تشکر از دوستان بابات ایجاد این تاپیک

من که خودم را جزئ بندگان صالح خدا نمیبینم ، دنیا دنیای بدی شده ، اگه بخوای ساده باشی می خورنت ، احساس میکنم غرق مادیاتم واز خدا فاصله گرفتم، اگه سمت مادیاتم نریم از کجا پول بیاریم خونه بخریم ؟ زن و بچه مون رو چطور نون بدیم؟ مجبوریم زیاد کار کنیم ، وقتی کرایه خونه شده ماهی 400-500تومن؟ گوشت مرغ، نون، برنج ... همه چی گرون
مجبوریم روزانه 10الی 12ساعت کار کنیم و خسته به خونه بریم ، خونه خریدنم که آرزوست، گفتن درس بخونید که آیندتون تامینه؟ الان بیدار شدیم 28سالمونه نه پس اندازی نه شغل امنی نه تخصص بالایی یه مدرک به ما دادن که حسابداری یا مهندسی یا .... الان باید بریم نوکری همونایی کنیم که آخر کلاس می نشستن و رفتن تو کار آزاد.....
چی بگم اونایی که پارتی داشتن همه سر کارای دولتی بخور و بخواب با ساعات کارکم ..... یکی مث ما هم کیف بدست از این شرکت به اون شرکت....... هر پستی هم بهت بدن درواقع اونجا نوکر هستی برا نوکراشون اسم گذاشتن، مدیرمالی،مهندس عمران،کارمند اداری،رئیس دفتر، . . .
چی بگم.... دغدغه مالی از خدا دورم کرده خیلی دوسش دارم اما خستگی کار روزانه بر قدرت پلکام چیره میشن وبه خواب میرم شبهای با ارزش قدر رو از دست میدم.............
احساس میکنم صداقت از جامعه ما رخت بر بسته...... وخیروبرکت از جامعه رفته ...... همه جا پر ازغیبت ، پشت سرهم بدگویی کردن، منفی نگر بودن.....
فکر کنم حسابی نا امیدتون کردم..... ناامیدی بزرگترین بلاست، پس ناامید نمیشم این جامعه منه ، به قول دکتر شریعتی: با همه چیز درآمیز و باهیچ چیز آمیخته نشو،در انزوا پاک بودن هنر نیست.
تو این شبهای عزیز ازخدا میخوام که همه ما رو عاقبت بخیر کنه، امیدوارم بورس به اندازه ای بازدهی داشته باشی که نخواد نوکری این واون کنیم ، روزهای خوب در انتظار همه ماست شک نکنید.
"اگر فقیر متولدشدید ، شما مقصر نیستید، ولی اگر فقیر بمیرید شما مقصرید" بیل گیتس

bahary
2012/08/09, 13:55
با تشکر از محمد عزیز که این تاپیک را ایجاد کرد بدلم نشست که تفسیر سوره قدر را از تفسیر المیزان مفسر کبیر قران مرحوم علامه مجاهد محمد حیسن طباطبایی اعلی الله مقامه الشریف را در اینجا درج کنم تا دوستان در این شبهای قدر حظی وافر از ان ببرند. ملتمس دعای شما عزیزان خصوصاً در شب بیست و سوم که قدر بودنش بیشتر است ، می باشم.
سورة القدر

بِّسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَنزَلْنَهُ في لَيْلَةِ الْقَدْرِ(1) وَ مَا أَدْرَاك مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ(2) لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيرٌ مِّنْ أَلْفِ شهْرٍ(3) تَنزَّلُ الْمَلَئكَةُ وَ الرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبهِم مِّن كلّ‏ِ أَمْرٍ(4) سلَمٌ هِي حَتي مَطلَع الْفَجْرِ(5)

ترجمه آيات

به نام خداوند رحمان و رحيم .

ما اين قرآن عظيم الشان را ( كه رحمت واسع و حكمت جامع است ) در شب قدر نازل كرديم ( 1) .

و تو چه مي‏داني شب قدر چيست ؟ ( 2) .

شب قدر ( در مقام و مرتبه ) از هزار ماه بهتر و بالاتر است ( 3) .

در اين شب فرشتگان و روح ( يعني جبرئيل ) به اذن خدا از هر فرمان ( و دستور الهي و سرنوشت خلق ) نازل مي‏شوند ( 4) .

اين شب رحمت و سلامت و تهنيت است تا صبحگاه ( 5) .

بيان آيات

اين سوره نزول قرآن در شب قدر را بيان مي‏كند ، و آن شب را تعظيم نموده از هزار ماه بالاتر مي‏داند ، چون در آن شب ملائكه و روح نازل مي‏شوند ، و اين سوره ، هم احتمال مكي بودن را دارد ، و هم مي‏تواند مدني باشد ، و رواياتي كه درباره سبب نزول آن از امامان اهل بيت (عليهم السلام ) و از ديگران رسيده خالي از تاييد مدني بودن آن نيست ، و آن رواياتي است كه دلالت دارد بر اينكه اين سوره بعد از خوابي بود كه رسول خدا (صلي‏ الله‏ عليه ‏وآله ‏و سلّم‏) ديد ، و آن خواب اين بود كه ديد بني اميه بر منبر او بالا مي‏روند ، و سخت اندوهناك شد ، و خداي تعالي براي تسليتش اينسوره را نازل كرد ( و در آن فرمود شب قدر بهتر از هزار ماه حكومت بني اميه است) .

انا انزلناه في ليلة القدر ضمير در انزلناه به قرآن برمي‏گردد ، و ظاهرش اين است كه : مي‏خواهد بفرمايد همه قرآن را در شب قدر نازل كرده ، نه بعضي از آيات آن را ، مؤيدش هم اين است كه تعبير به انزال كرده ، كه ظاهر در اعتبار يكپارچگي است ، نه تنزيل كه ظاهر در نازل كردن تدريجي است .

و در معناي آيه مورد بحث آيه زير است كه مي‏فرمايد : و الكتاب المبين انا انزلناه في ليلة مباركة ، كه صريحا فرموده همه كتاب را در آن شب نازل كرده ، چون ظاهرش اين است كه نخست سوگند به همه كتاب خورده ، بعد فرموده اين كتاب را كه به حرمتش سوگند خورديم ، در يك شب و يكپارچه نازل كرديم .

پس مدلول آيات اين مي‏شود كه قرآن كريم دو جور نازل شده ، يكي يكپارچه در يك شب معين ، و يكي هم به تدريج در طول بيست و سه سال نبوت كه آيه شريفه و قرآنا فرقناه لتقراه علي الناس علي مكث و نزلناه تنزيلا ، نزول تدريجي آن را بيان مي‏كند ، و همچنين آيه زير كه مي‏فرمايد : و قال الذين كفروا لو لا نزل عليه القرآن جملة واحدة كذلك لنثبت به فؤادك و رتلناه ترتيلا .

و بنا بر اين ، ديگر نبايد به گفته بعضي اعتنا كرد كه گفته‏ اند : معناي آيه انزلناه اين است كه شروع به انزال آن كرديم ، و منظور از انزال هم انزال چند آيه از قرآن است ، كه در آن شب يكباره نازل شد نه همه آن .

و در كلام خداي تعالي آيه ‏اي كه بيان كند ليله مذكور چه شبي بوده ديده نمي‏شود بجز آيه شهر رمضان الذي انزل فيه القرآن كه مي‏فرمايد : قرآن يكپارچه در ماه رمضان نازل شده ، و با انضمام آن به آيه مورد بحث معلوم مي‏شود شب قدر يكي از شبهاي ماه رمضان است ، و اما اينكه كداميك از شب‏هاي آن است در قرآن چيزي كه بر آن دلالت كند نيامده ، تنها از اخبار استفاده مي‏شود ، كه ان شاء الله در بحث روايتي آينده بعضي از آنها از نظر خواننده مي‏گذرد .

در اين سوره آن شبي كه قرآن نازل شده را شب قدر ناميده ، و ظاهرا مراد از قدر تقدير و اندازه‏ گيري است ، پس شب قدر شب اندازه ‏گيري است ، خداي تعالي در آن شب حوادث يك سال را يعني از آن شب تا شب قدر سال آينده را تقدير مي‏كند ، زندگي ، مرگ ، رزق ، سعادت ، شقاوت و چيزهايي ديگر از اين قبيل را مقدر مي‏سازد ، آيه سوره دخان هم كه در وصف شب قدر است بر اين معنا دلالت دارد : فيها يفرق كل امر حكيم امرا من عندنا انا كنا مرسلين رحمة من ربك ، چون فرق ، به معناي جدا سازي و مشخص كردن دو چيز از يكديگر است ، و فرق هر امر حكيم جز اين معنا ندارد كه آن امر و آن واقعه‏اي كه بايد رخ دهد را با تقدير و اندازه‏گيري مشخص سازند .

و از اين استفاده مي‏شود كه شب قدر منحصر در شب نزول قرآن و آن سالي كه قرآن در آن شبش نازل شد نيست ، بلكه با تكرر سنوات ، آن شب هم مكرر مي‏شود ، پس در هر ماه رمضان از هر سال قمري شب قدري هست ، كه در آن شب امور سال آينده تا شب قدر سال بعد اندازه گيري و مقدر مي‏شود .

براي اينكه اين فرض امكان دارد كه در يكي از شبهاي قدر چهارده قرن گذشته قرآن يكپارچه نازل شده باشد ، ولي اين فرض معنا ندارد كه در آن شب حوادث تمامي قرون گذشته و آينده تعيين گردد .

علاوه بر اين ، كلمه يفرق به خاطر اينكه فعل مضارع است استمرار را مي‏رساند ، در سوره مورد بحث هم كه فرموده : شب قدر از هزار ماه بهتر است و نيز فرموده : ملائكه در آن شب نازل مي‏شوند مؤيد اين معنا است .

پس وجهي براي تفسير زير نيست كه بعضي كرده و گفته‏اند : شب قدر در تمام دهر فقط يك شب بود ، و آن شبي بود كه قرآن در آن نازل گرديد ، و ديگر تكرار نمي‏شود .

و همچنين تفسير ديگري كه بعضي كرده و گفته‏اند : تا رسول خدا (صلي‏ الله ‏عليه‏ وآله‏ و سلّم‏) زنده بود شب قدر در هر سال تكرار مي‏شد ، و بعد از رحلت آن جناب خدا شب قدر را هم از بين برد .

و نيز سخن آن مفسر ديگر كه گفته : شب قدر تنها يك شب معين در تمام سال است نه در ماه رمضان .

و نيز سخن آن مفسر ديگر كه گفته : شب قدر شبي است در تمام سال ، ولي در هر سال يك شب نامعلومي است ، در سال بعثت در ماه رمضان بوده در سال‏هاي ديگر در ماههاي ديگر ، مثلا شعبان يا ذي القعده واقع مي‏شود ، هيچ يك از اين اقوال درست نيست .

بعضي ديگر گفته‏ اند : كلمه قدر به معناي منزلت است ، و اگر شب نزول قرآن را شب قدر خوانده به خاطر اهتمامي بوده كه به مقام و منزلت آن شب داشته ، و يا عنايتي كه به عبادت متعبدين در آن شب داشته .

بعضي ديگر گفته ‏اند : كلمه قدر به معناي ضيق و تنگي است ، و شب قدر را بدان جهت قدر خوانده ‏اند كه زمين با نزول ملائكه تنگ مي‏گردد .

و اين دو وجه به طوري كه ملاحظه مي‏كنيد چنگي به دل نمي‏زند .

پس حاصل آيات مورد بحث به طوري كه ملاحظه كرديد اين شد كه شب قدر بعينه يكي از شبهاي ماه مبارك رمضان از هر سال است ، و در هر سال در آن شب همه امور احكام مي‏شود ، البته منظورمان احكام از جهت اندازه‏ گيري است ، خواهيد گفت پس هيچ امري از آن صورت كه در شب قدر تقدير شده باشد در جاي خودش با هيچ عاملي دگرگون نمي‏شود ؟ در پاسخ مي‏گوييم : نه ، هيچ منافاتي ندارد كه در شب قدر مقدر بشود ولي در ظرف تحققش طوري ديگر محقق شود ، چون كيفيت موجود شدن مقدر ، امري است ، و دگرگوني در تقدير ، امري ديگر است ، همچنان كه هيچ منافاتي ندارد كه حوادث در لوح محفوظ معين شده باشد ، ولي مشيت الهي آن را تغيير دهد ، همچنان كه در قرآن كريم آمده : يمحوا الله ما يشاء و يثبت و عنده ام الكتاب .

علاوه بر اين ، استحكام امور به حسب تحققش مراتبي دارد ، بعضي از امور شرايط تحققش موجود است ، و بعضي‏ها ناقص است ، و احتمال دارد كه در شب قدر بعضي از مراتب احكام تقدير بشود ، و بعضي ديگرش به وقت ديگر موكول گردد ، اما آنچه از روايات بر مي‏آيد و به زودي رواياتش از نظر خواننده خواهد گذشت با اين وجه سازگار نيست .

و ما ادريك ما ليلة القدر اين جمله كنايه است از جلالت قدر آن شب و عظمت منزلتش ، چون با اينكه ممكن بود در نوبت دوم ضمير ليلة القدر را بياورد ، خود آن را تكرار كرد .

واضح‏تر بگويم ، با اينكه مي‏توانست بفرمايد : و ما ادريك ما هي ، هي خير من الف شهر براي بار دوم و بار سوم خود كلمه را آورد و فرمود : و ما ادريك ما ليلة القدر ليلة القدر خير من الف شهر .

ليلة القدر خير من الف شهر اين جمله به طور اجمال آنچه را كه در جمله و ما ادريك ما ليلة القدر بدان اشاره شده بود ، يعني عظمت آن شب را بيان مي‏كند ، و مي‏فرمايد : بدين جهت گفتيم آن شب مقامي ارجمند دارد كه از هزار شب بهتر است .

و منظور از بهتر بودنش از هزار شب به طوري كه مفسرين تفسير كرده ‏اند بهتر بودنش از حيث فضيلت عبادت است ، و مناسب با غرض قرآن هم همين معنا است ، چون همه عنايت قرآن در اين است كه مردم را به سوي خدا نزديك ، و به وسيله عبادت زنده كند ، و زنده‏داري آن شب با عبادت بهتر است از عبادت هزار شب .

و ممكن است همين معنا را از آيه سوره دخان نيز استفاده كرد ، چون در آنجا شب قدر را پر بركت خوانده ، و فرموده : انا انزلناه في ليلة مباركة .

البته در اين ميان معناي ديگري نيز هست ، كه ان شاء الله در بحث روايتي آينده خواهد آمد .

تنزل الملئكة و الروح فيها باذن ربهم من كل امر كلمه تنزل در اصل تتنزل بوده ، و ظاهرا مراد از روح آن روحي است كه از عالم امر است و خداي تعالي در باره‏اش فرموده : قل الروح من امر ربي ، و اذن در هر چيز به معناي رخصت دادن در آن است ، و يا به عبارت ديگر اعلام اين معنا است كه مانعي از اين كار نيست .

و كلمه من در جمله من كل امر به گفته بعضي از مفسرين به معناي باء است .

بعضي ديگر گفته‏ اند : به معناي خودش است ، يعني ابتداي غايت ، ولي سببيت را هم مي‏رساند ، و آيه را چنين معنا مي‏دهد : ملائكه و روح در آن شب به اذن پروردگارشان و به سبب هر امري الهي نازل مي‏شوند .

بعضي ديگر گفته ‏اند : باء براي تعليل به غايت است ، و معنايش اين است ملائكه و روح در آن شب به اذن پروردگارشان نازل مي‏شوند ، براي خاطر اينكه هر امري را تدبير كنند .

ليكن حق مطلب اين است كه : مراد از امر ، اگر آن امر الهي باشد كه آيه انما امره اذا اراد شيئا ان يقول له كن فيكون تفسيرش كرده ، حرف من براي ابتدا خواهد بود ، و در عين حال سببيت را هم مي‏رساند ، و به آيه چنين معنا مي‏دهد : ملائكه و روح در شب قدر به اذن پروردگارشان نازل مي‏شوند ، در حالي كه نزولشان را ابتدا مي‏كنند و هر امر الهي را صادر مي‏نمايند .

و اگر منظور از امر مذكور هر امر كوني و حادثه ‏اي باشد كه بايد واقع گردد ، در اين صورت حرف من به معناي لام تعليل خواهد بود ، و آيه را چنين معنا مي‏دهد : ملائكه و روح در آن شب به اذن پروردگارشان نازل مي‏شوند براي خاطر تدبير امري از امور عالم .

سلام هي حتي مطلع الفجر در مفردات گفته : كلمه سلام و سلامت به معناي عاري بودن از آفات ظاهري و باطني است .

پس جمله سلام هي اشاره است به اينكه عنايت الهي تعلق گرفته است به اينكه رحمتش شامل همه آن بندگاني بشود كه به سوي او روي مي‏آورند ، و نيز به اينكه در خصوص شب قدر باب نقمتش و عذابش بسته باشد ، به اين معنا كه عذابي جديد نفرستد .

و لازمه اين معنا آن است كه طبعا در آن شب كيد شيطان‏ها هم مؤثر واقع نشود ، همچنان كه در بعضي از روايات هم به اين معنا اشاره رفته است .

ولي بعضي از مفسرين گفته‏ اند : مراد از كلمه سلام اين است كه : در آن شب ملائكه از هر مؤمن مشغول به عبادت بگذرند سلام مي‏دهند .

برگشت اين معنا هم به همان معناي اول است و اين دو آيه يعني آيه تنزل الملئكة و الروح تا آخر سوره در معناي تفسيري است براي آيه قبلي كه مي‏فرمود ليلة القدر خير من الف شهر .

بحث روايتي

در تفسير برهان از شيخ طوسي از ابوذر روايت آورده كه گفت : به رسول خدا (صلي‏ الله‏ عليه‏ وآله‏ و سلّم‏) عرضه داشتم يا رسول الله آيا شب قدر شبي است كه در عهد انبياء بوده و امر بر آنان نازل مي‏شده و چون از دنيا مي‏رفتند نزول امر در آن شب تعطيل مي‏شده است ؟ فرمود : نه بلكه شب قدر تا قيامت هست .

مؤلف : در اين معنا روايات زيادي از طرق اهل سنت نيز آمده .

و در مجمع البيان است كه از حماد بن عثمان از حسان ابن ابي علي نقل شده كه گفت : از امام صادق (عليه ‏السلام‏) از شب قدر پرسيدم ، فرمود در نوزدهم رمضان و بيست و يكم و بيست و سوم جستجويش كن .

مؤلف : در معناي اين روايات رواياتي ديگر نيز هست ، و در بعضي از اخبار ترديد بين دو شب شده ، يكي بيست و يكم و ديگري بيست و سوم ، مانند روايتي كه عياشي از عبد الواحد از امام باقر (عليه ‏السلام‏) روايت كرده .

و از رواياتي ديگر استفاده مي‏شود كه شب قدر خصوص بيست و سوم است ، و اگر معينش نكرده ‏اند به منظور تعظيم امر آن بوده ، تا بندگان خدا با گناهان خود به امر آن اهانت نكنند .

و نيز در تفسير عياشي در روايت عبد الله بن بكير از زراره از يكي از دو امام باقر و صادق (عليهماالسلام‏) آمده كه فرمود : شب بيست و سوم همان شب جهني است ، و حديث جهني اين است كه گفت : به رسول خدا (صلي ‏الله ‏عليه‏ وآله ‏و سلّم‏) عرضه داشتم : منزل من از مدينه دور است ، دستورم بده در شب معيني داخل مدينه شوم فرمود : شب بيست و سوم داخل شو .

مؤلف : حديث جهني كه نامش عبد الله بن انيس انصاري بود ، از طرق اهل سنت نيز روايت شده ، و سيوطي آن را در الدر المنثور از مالك و بيهقي نقل كرده .

و در كافي به سند خود از زراره روايت كرده كه گفت : امام صادق (عليه‏ السلام‏) فرمود : تقدير در نوزدهم و ابرام در شب بيست و يكم و امضا در شب بيست و سوم است .

مؤلف : در اين معنا هم روايات ديگري هست .

پس معلوم شد آنچه همه روايات مختلفي كه از ائمه اهل بيت (عليهم‏السلام‏) وارد شده در آن اتفاق دارند اين است كه : شب قدر تا روز قيامت باقي است ، و همه‏ ساله تكرار مي‏شود ، و نيز ليلة القدر شبي از شبهاي رمضان ، و نيز يكي از سه شب نوزده و بيست و يك و بيست و سه است .

و اما از طرق اهل سنت روايات به طور عجيبي اختلاف دارند كه به هيچ وجه نمي‏شود بين آنها را جمع كرد ، ولي معروف بين اهل سنت اين است كه شب بيست و هفتم است ، و در آن شب بوده كه قرآن نازل شده .

از خوانندگان محترم هر كه بخواهد آن روايات را ببيند بايد به تفسير الدر المنثور و ساير جوامع حديث مراجعه كند .

و در الدر المنثور است كه خطيب از ابن مسيب روايت كرده كه گفت : رسول خدا (صلي‏ الله‏ عليه ‏وآله‏ و سلّم‏) فرمود : در خواب به من نشان دادند كه بني اميه بر منبرم بالا مي‏روند ، و اين معنا بر من سخت گران آمد و خداي تعالي در اين مناسبت سوره انا انزلناه في ليلة القدر را نازل كرد .

مؤلف : نظير اين روايت را خطيب هم در تاريخ خود از ابن عباس آورده .

و ترمذي و ابن جرير ، طبراني ، ابن مردويه و بيهقي هم روايتي در معناي آن از حسن بن علي نقل كرده‏اند .

و در اين ميان روايات بسياري در اين معنا از طرق شيعه از ائمه اهل بيت (عليهم‏السلام‏) نقل شده ، و در آنها آمده كه خداي تعالي ليلة القدر را كه بهتر از هزار ماه سلطنت بني اميه است به عنوان تسليت به رسول خدا (صلي‏ الله‏ عليه ‏وآله‏ و سلّم‏) عطا فرمود .

و در كافي به سند خود از ابن ابي عمير از عده‏ اي راويان از امام صادق (عليه‏ السلام‏) روايت آورده كه گفت : بعضي از اصحاب ما اماميه كه به نظرم مي‏آيد سعيد بن سمان بود از آن جناب پرسيد : چگونه شب قدر از هزار ماه بهتر است ؟ ( با اينكه در آن هزار ماه در هر دوازده ماهش يك شب قدر است ) ، فرمود عبادت در شب قدر بهتر است از عبادت در هزار ماهي كه در آن شب قدر نباشد .

و در همان كتاب به سند خود از فضيل ، زراره و محمد بن مسلم از حمران روايت كرده كه از امام باقر (عليه‏ السلام‏) از معناي آيه انا انزلناه في ليلة مباركة سؤال كرد ، فرمود بله شب قدر كه همه‏ ساله در ماه رمضان در دهه آخرش تجديد مي‏شود شبي است كه قرآن جز در آن شب نازل نشده ، و آن شبي است كه خداي تعالي در باره ‏اش فرموده : فيها يفرق كل امر حكيم .

آنگاه فرمود : در آن شب هر حادثه ‏اي كه بايد در طول آن سال واقع گردد تقدير مي‏شود ، چه خير و چه شر ، چه طاعت و چه معصيت ، و چه فرزندي كه قرار است متولد شود ، و يا اجلي كه بنا است فرا رسد ، و يا رزقي كه قرار است ( تنگ و يا وسيع ) برسد ، پس آنچه در اين شب مقدر شود ، و قضايش رانده شود قضايي است حتمي ، ولي در عين حال مشيت خداي تعالي در آنها محفوظ است ( و خدا با حتمي كردن مقدرات ، العياذ بالله به دست خود دست‏بند نمي‏زند ) .

حمران مي‏گويد : پرسيدم منظور خداي تعالي از اينكه فرمود شب قدر بهتر است از هزار شب چيست ؟ فرمود عمل صالح از نماز و زكات و انواع خيرات در آن شب بهتر است از همان اعمال در هزار ماهي كه در آن شب قدر نباشد ، و اگر خداي تعالي جزاي اعمال خير مؤمنين را مضاعف نمي‏كرد ، مؤمنين بجايي نمي‏رسيدند ، ولي خدا پاداش حسنات ايشان را مضاعف مي‏كند .

مؤلف : منظور امام از اينكه فرمود : ولي در عين حال مشيت خداي تعالي در آنها محفوظ است ، اين است كه قدرت خداي تعالي هميشه مطلق است ، او هر زمان هر كاري را بخواهد مي‏كند ، هر چند قبلا خلاف آن را حتمي كرده باشد ، و خلاصه حتمي كردن يك مقدر قدرت مطلقه او را مقيد نمي‏كند ، او مي‏تواند قضاي حتمي خود را هم نقض نمايد هر چند كه هيچ وقت چنين كاري را نمي‏كند .

و در مجمع است كه از ابن عباس از رسول خدا (صلي‏ الله ‏عليه ‏وآله‏ و سلّم‏) روايت شده كه فرمود : وقتي شب قدر مي‏شود ملائكه‏ اي كه ساكن در سدرة المنتهي هستند و جبرئيل يكي از ايشان است نازل مي‏شوند ، در حالي كه جبرئيل به اتفاق ساير سكان نامبرده پرچم‏هايي را به همراه دارند ، يك پرچم بالاي قبر من، و يكي بر بالاي بيت المقدس ، و پرچمي در مسجد الحرام و پرچمي بر طور سينا نصب مي‏كنند ، و هيچ مؤمن و مؤمنه‏ اي در اين نقاط نمي‏ماند مگر آنكه جبرئيل به او سلام مي‏كند ، مگر كسي كه دائم الخمر و يا معتاد به خوردن گوشت خوك و يا زعفران ماليدن به بدن خود باشد .

و در تفسير برهان از سعد بن عبد الله روايت كرده كه به سند خود از ابي بصير روايت كرده كه گفت : با امام صادق (عليه‏ السلام‏) بودم كه سخن از پاره‏اي خصائص امام در هنگام ولادت به ميان آمد ، فرمود : وقتي شب قدر مي‏شود امام مستوجب روح بيشتري مي‏گردد .

عرضه داشتم فدايت شوم مگر روح همان جبرئيل نيست ؟ فرمود : روح از جبرئيل بزرگتر است ، و جبرئيل از سنخ ملائكه است ، و روح از آن سنخ نيست ، مگر نمي‏بيني خداي تعالي فرموده : تنزل الملئكة و الروح پس معلوم مي‏شود روح غير از ملائكه است .

مؤلف : روايات در معنا و خصائص و فضائل شب قدر بسيار زياد است ، ( كه ما در اينجا مختصري از آن را آورديم ) ، و در بعضي از آن روايات علامتهايي براي شب قدر ذكر شده ، از قبيل اين كه : صبح شب قدر آفتاب بدون شعاع طلوع مي‏كند ، هوا در صبح آن شب معتدل است ، و ليكن چون اين علامتها نه دائمي است و نه اغلب چنين است ، لذا از ذكر آن روايات خودداري نموديم .

مخبرالدوله
2012/08/09, 14:13
با سپاس از ایجاد کننده این تاپیک
بطور ساده شب قدر ...سال مالی و معنوی هر انسانی است....درواقع در اون شب باید انسان برای خودش
مجمع سالیانه برگزار کنه....
البته ممکنه خیلی از ما بصورت علی الراس با خدا معامله کنیم....که خداوند هم بخشنده است....ولی لازمه بحساب خدمون برسیم.
بهر صورت التماس دعا داریم و از خداوند طلب بخشش

mohammad.
2012/08/09, 22:26
یه وقتا دلم شدیدا میگیره , وقتی میبینم از یه اتوبوس مسافر اونوقتی که راننده خیلی مرام به خرج میده و برا نماز توقف میکنه یکی دو نفربیشتر پیاده نمیشند ... وقتی که آدم داخل یه شهر تاب میخوره و میبینه ماه مبارک موقع ناهار همه مشغول صرف غذا هستند .... وقتی وارد یه جمع میشی و میبینی اونی که دیگه خیلی خودش رو معتقد میدونه پاش که میوفته شرب خمر رو عادی میدونه .... وقتی که موقع نماز میشه و داخل یه جمع خودمونی میری برای اقامه ی نماز همه چپ چپ نگات میکنند و شایدم از فرداش برخوردشون رو باهات تغییر دادند .
اینا چیزایی هست که داخل جامعه ی ما به وفور میشه حسش کرد . یک جامعهی اسلامی شیعی که مسئولین به خودشون افتخار میکنند با ایجاد این جامعه ی اجباری !!!
فقیهی عالیقدر میگفت : اگه من آخوند فلان کار رو به خطا میکنم , چرا این عمل رو به حساب اسلام و قرآن میگذارید ... مگه نعوذ بالله من عاری از خطا هستم ... مگه من خلاصه شده ی اسلام هستم .
خانم رجب نژاد شما درست میگید , آدم دلش پر میکشه برای یه صمیمیت و صداقت دوران قبل ... ولی خودم رو عرض میکنم , وقتی از فلان شخص انتظار صداقت دارم واقعا خودم هم صادق بودم باهاش و یا صادق زندگی میکنم ؟
آقا جواد شما تقریبا با خودم دردهای مشترکی داری یا دقیقتر بگم تمام جوانهای این مملکت با این مشکلات دست و پنچه نرم میکنند ولی آیا از این 28 یا 26 سال خودم تا حالا شده فکر کنیم چقدرش رو صرف خداشناسی و اسلام شناسی کردیم ؟! اصلا چرا ما درگیری های زندگی رو به پای خدا و دین میذاریم ؟!
به نظر این بنده ی حقیر مشکل ما از زمانی شروع شد که به جای تفکر در آیات و احادیث , اسلام رو از پای منبر این آقایون آموختیم ... به جای درک آموزه های پیامبر و امامانش راحت تر دیدیم که کسی دیگر تفسیر انها را در گوشمان بخواند و به جای ما تصمیم گیری کند .... درد همین بوده و هست .
انسان ذاتا دین گرا و حقیقت جو هست ولی این امیال و هوسها هستند که انسان را از آن باز میدارند . نمیخوام بحث به درازا بکشه ولی یه نگاه کوچکی به تاریخ بیندازیم میبینیم وقتی امام علی را در محراب مسجد به شهادت رساندند مردم میگفتند مگر نماز میخوانده ؟! وقتی حسن فریاد میزد که معاویه کفر است و من حق , آن زر و زیور بود که چشم مردم را کور کرده بود . وقتی مردم کوفه نامه نوشتند محضر مبارک امام حسین به دلشان رجوع کردند ولی وقتی بیعت شکستند از ترس و طمع این کار را کردند . در زمان حال هم اگه مظلومی وجود داشته باشه آن قران و دین مبین اسلام است که برخی از نامش برای بالا بردن و برخی دیگر برای توجیه بدرفتاریهاشان استفاده میکنند . ایشالا تا ظهور صاحبش چیزی نمونده ولی آیا باید به انتظار نشست و دست روی دست گذاشت تا ایشان ظهور کنند .... اگه اینجوری فکر کنیم اون 313 یار از کجا فراهم میشوند برای ظهور ؟! نکنه اونها هم قراره از آسمان نازل بشوند !!!

من در شناخت اسلام واقعا به خودم ظلم کردم ولی وقتی چنین شبهایی برای تنها ماندن و تفکر پیرامون اعمال و کردارم پیش میاد واقعا احساس خوبی پیدا میکنم ...
سخن بسیار است و وقت دوستان کوتاه , به همین نکته بسنده میکنم که : در این شبها همین بس که انسان با خودش گوشه ای خلوت کنه و حداقل با خودش صادق باشه و تفکر کنه ( تفکری که در تمام قرآن به آن توصیه شده ولی کمتر کسی به آن عمل میکنه . ) باور کنید امتحانش هیچ خرجی که نداره هیچ منفعتهای بسیاری هم براتون به ارمغان میاره .

یاحق و التماس دعا از تمام دوستان در این شبهای عزیز

بابک 52
2012/08/09, 23:57
اعمال شبهاى قدر بر دو نوع است؛ يكى آنكه در هر سه شب بايد انجام داد و ديگر آنهايي كه مخصوص هر شبى است.

به گزارش ايسنا، اعمال مشترك اين شبها چند چيز هستند:

اوّل:

«غسل»

علامه مجلسى فرموده است كه "بهتر است غسل شبهاي قدر را مقارن غروب آفتاب انجام دهند كه نماز مغرب را با غسل بخوانند".

دوّم:

«خواندن دو ركعت نماز»

در هر ركعت بعد از حمد، هفت مرتبه سوره توحيد(قل هو الله احد) را بخواند و بعد از پايان نماز هفتاد مرتبه بگويد «اَسْتَغْفِرُ اللّهَ وَاَتُوبُ اِلَيْهِ»

در روايتى از رسول خدا(ص) آمده است كه كسي كه اين عمل را انجام دهد از جاى خود برنخيزد مگر اينكه خداي متعال او و پدر و مادرش را بيامرزد و خداوند، فرشتگان را مامور ميكند كه تا سال آينده براي وي حسنات بنويسند.

سوّم:

«باز كردن قرآن و قرائت دعاي مخصوص آن» متن دعا در ادامه ميآيد؛

اَللّهُمَّ اِنّى اَسْئَلُكَ بِكِتابِكَ الْمُنْزَلِ

خدايا از تو خواهم به حق كتاب فرستاده شدهات

وَ ما فيهِ وَ فيهِ اسْمُكَ الاْكْبَرُ وَاَسْماَّؤُكَ الْحُسْنى

و آن چه در آنست كه در آن است نام بزرگت و نامهاى نيكويت

وَما يُخافُ وَ يُرْجى اَنْ تَجْعَلَنى مِنْ عُتَقاَّئِكَ مِنَ النّارِ

و آنچه بدانها ترس و اميد شود كه قرارم دهى از زمره آزاد شدگانت از دوزخ

"پس هر حاجت كه دارد بخواهد"

چهارم:

«بر سر گرفتن قرآن»

به فرموده امام صادق (ع) قرآن مجيد را بايد بر سر گذاشت و گفت:

اَللّهُمَّ بِحَقِّ هذَا الْقُرْآنِ

خدايا به حق اين قرآن

وَ بِحَقِّ مَنْ اَرْسَلْتَهُ بِهِ

و بحق آنكس كه او را بدان فرستادى

وَ بِحَقِّ كُلِّ مُؤْمِنٍ مَدَحْتَهُ فيهِ

و بحق هر مؤمنى كه در اين قرآن مدحش كردهاى

وَ بِحَقِّكَ عَلَيْهِمْ فَلا اَحَدَ اَعْرَفُ بِحَقِّكَ مِنْكَ

و بحقى كه تو بر ايشان دارى زيرا كسى نيست كه حق تو را بهتر از خودت بشناسد

سپس ده مرتبه بگويد؛

«بِكَ يا اَللّهُ»

بحق خودت اى خدا

و ده مرتبه

«بِمُحَمَّدٍ»

بحق محمدصلى الله عليه و آله

و ده مرتبه

«بِعَلي»

بحق على عليه السلام

و ده مرتبه

«بِفاطِمَةَ»

بحق فاطمه سلام الله عليها

و ده مرتبه

«بِالْحَسَنِ»

بحق حسن عليه السلام

و ده مرتبه

«بِالْحُسَيْنِ»

بحق حسين عليه السلام

و ده مرتبه

«بِعَلِىّ بْنِ الْحُسَيْنِ»

بحق على بن الحسين عليه السلام

و ده مرتبه

«بُمَحَمَّدِ بْنِ عَلِي»

بحق محمد بن على عليه السلام

و ده مرتبه

«بِجَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ»

بحق جعفر بن محمد عليه السلام

و ده مرتبه

«بِمُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ»

بحق موسى بن جعفرعليه السلام

و ده مرتبه

«بِعَلِىِّ بْنِ مُوسى»

بحق على بن موسى عليه السلام

و ده مرتبه

«بِمُحَمَّدِ بْنِ عَلِي»

بحق محمد بن على عليه السلام

و ده مرتبه

«بِعَلِىِّ بْنِ مُحَمَّدٍ»

بحق على بن محمدعليه السلام

و ده مرتبه

«بِالْحَسَنِ بْنِ عَلِي»

بحق حسن بن على عليه السلام

و ده مرتبه

«بِالْحُجَّةِ»

به حق حضرت حجت عليه السلام

"پس هر حاجتي كه دارد از خداوند طلب كند و در تمام اين اذكار نهايت حضور قلب و توجه به درگاه خدا را حفظ كند" .

بهتر است اگر ميخواهند توسل يا ذكر مصيبتي كنند قبل يا بعد از دعا باشد و دعا را قطع نكنند.

پنجم:

«زيارت امام حسين (ع)»

به فرموده علامه مجلسي زيارت امام حسين (ع)؛ در هر يك از سه شب قدر مستحب موكد است و در روايتي آمده است كه سبب آمرزش گناهان ميشود و اگر از نزديك دسترسي به زيارت نداشته باشد از دور زيارت كند.

ششم:

«احياء داشتن شبهاي قدر»

يعني اينكه اين شب را تا صبح بيدار باشد و با عبادت، دعا، تلاوت قرآن، حضور در جلسات سخنراني ديني، پرسش و پاسخهاي مذهبي و يا مطالعه كتابهاي تفسير، عقايد و مواعظ آن را سپري كند.

در روايتي از امام باقر (ع) آمده است"هر كس شب قدر را احياء دارد، گناهان او آمرزيده ميشود، هر چند كه بسيار باشد" و بهتر است روز قبل مقداري استراحت كند و غذا و نوشيدني كمتري بخورد تا خواب بر او غلبه نكند و كساني كه توانايي احياء ندارند بهتر است اول شب را استراحت كنند و سحرگاهان بيدار باشند و عبادت نمايند.

هفتم:

«اقامه صد ركعت نماز»

صد ركعت نماز بخواند (هر دو ركعت به يك سلام) كه فضيلت بسيار دارد و افضل آنست اگر توانايي داشته باشد در هر ركعت بعد از حمد ده مرتبه سوره توحيد (قل هو الله احد) بخواند.

هشتم:

خواندن دعايي كه در ادامه ميآيد(حضرت زين العابدين (ع) در شبهاي قدر اين دعا را ميخواندند):

بخواند:

اَللّهُمَّ اِنّى اَمْسَيْتُ لَكَ عَبْداً داخِراً لا اَمْلِكُ لِنَفْسى نَفْعاً وَلا ضَرّاً

خدايا من شام كردم در حالى كه بنده خوارى هستم كه مالك سود و زيانى براى خويشتن نيستم

وَلا اَصْرِفُ عَنْها سُوَّءاً اَشْهَدُ بِذلِكَ عَلى نَفْسى

و نتوانم از خويشتن پيش آمد ناگوارى را بازگردانم و اين مطلبى است كه من آن را بر خويش گواهى دهم

وَاَعْتَرِفُ لَكَ بِضَعْفِ قُوَّتى وَقِلَّةِ حيلَتى فَصَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ

و به ناتوانى خود و بيچارگيم در برابرت اعتراف دارم، پس درود فرست بر محمد و آل محمد(ص)

وَاَنْجِزْ لى ما وَعَدْتَنى وَجَميعَ الْمُؤْمِنينَ وَالْمُؤْمِناتِ مِنَ الْمَغْفِرَةِ فى هذِهِ اللَّيْلَةِ

و وفا كن برايم بدانچه بر من و همه مؤمنين و مؤمنات وعده فرمودى از آمرزش در اين شب

وَاَتْمِمْ عَلَىَّ ما اتَيْتَنى فَاِنّى عَبْدُكَ الْمِسْكينُ الْمُسْتَكينُ الضَّعيفُ الْفَقيرُ الْمَهينُ

و تمام كن بر من آنچه را به من دادى زيرا كه من بنده بينواى مستمند ناتوان تهيدست خوار توام

اَللّهُمَّ لا تَجْعَلْنى ناسِياً لِذِكْرِكَ فيما اَوْلَيْتَنى

خدايا قرار مده مرا فراموشكار از ياد خويش در آنچه به من انعام فرمودى

وَلا غافِلاً لاِِحْسانِكَ فيما اَعْطَيْتَنى وَلا ايِساً مِنْ اِجابَتِكَ وَاِنْ اَبْطَاَتْ عَنّى

و نه غافل از احسانت در آنچه به من عطا كردى و قرارم مده نااميد از اجابت خويش و اگرچه ديرزمانى طول كشد

فى سَرّاَّءَ اَوْ ضَرّاَّءَ اَوْ شِدَّةٍ اَوْ رَخاَّءٍ اَوْ عافِيَةٍ اَوْ بَلاء اَوْ بُؤْسٍ اَوْ نَعْماءَ

چه در خوشى و چه در سختى در دشوارى يا در آسايش در تندرستى يا گرفتارى در تنگدستى يا در نعمت

اِنَّكَ سَميعُ الدُّعاَّءِ

براستى تو شنواى دعايى

نهم:

«طلب آمرزش گناهان و دعا براي امور دنيوي و اخروي»

مرحوم علامه مجلسي (ره) فرموده اند "بهترين اعمال در اين شبها طلب آمرزش گناهان و دعا براي امور دنيوي و اخروي است هم براي خود و هم براي پدر و مادر خويشان و ديگر مومنان؛ چه زنده باشند و چه از دنيا رفته باشند و همچنين ذكرهاي مختلف و صلوات بر حضرت محمد (ص) و خاندانشان تا آنجا كه مقدور است، انجام دهند و در بعضي از روايات نيز تاكيد شده است كه «دعاي جوشن كبير» را در اين سه شب بخوانند.

در روايتي آمده است كه شخصي خدمت رسول خدا (ص) رسيده و عرض كرد: اگر شب قدر را درك كردم، چه چيزي را از خداوند طلب كنم؟ كه ايشان فرمودند: "عافيت و سلامتي را از خداوند بخواه".

شب بيست و يكم:

اين شب فضيلتش از شب نوزدهم بيشتر است پس اعمال مشترك شبهاي قدر را با توجه بيشتري انجام دهد. در روايات درباره غسل و احيا و تلاش در عبادت در اين شب و شب بيست و سوم تاكيد شده و آمده است كه شب قدر در ميان يكي از اين دو شب است و در چند روايت وقتي كه از معصوم(ع) خواستند تا معين كنند كه شب قدر، در ميان كدام يك از اين دو شب است، معين نكردند، بلكه فرمودند: «ما ايسر ليلتين فيما تطلب» (احياي هر دو شب، براي آنچه ميخواهي مشكل نيست).

و جالب اين كه "مرحوم صدوق" در "امالي" ميگويد: "من دين الاماميه.... من احيي هاتين الليلتين بمذاكره العلم فهو افضل"؛ از دستورات مذهب اماميه است كه ... اگر كسي اين دو شب را به گفتوگوي علمي بپردازد، از هر عبادتي برتر است."

اعمال شب بيست و يكم:

اعمال اين شب بر دو قسم است، قسم اول دعاهايي كه مربوط به دهه آخر ماه رمضان است و قسم ديگر اعمال مخصوص شب بيست و يكم، كه به اين شرح است:

1- دعايي است كه در "مصباح المتهجد" و "كافي" نقل شده است كه در شب بيست و يكم خوانده ميشود كه به شرح زير است:

يا مُولِجَ اللَّيْلِ فِى النَّهارِ وَ مُولِجَ النَّهارِ فِى اللَّيْلِ

اى فرو برنده شب در روز و اى فرو برنده روز در شب

وَ مُخْرِجَ الْحَىِّ مِنَ الْمَيِّتِ وَ مُخْرِجَ الْمَيِّتِ مِنْ الْحَىِّ

و اى بيرون آورنده زنده از مرده و بيرون آورنده مرده از زنده

يا رازِقَ مَنْ يَشاءُ بِغَيْرِ حِسابٍ

اى روزى دهنده هركه را خواهى بى حساب

يا اَللّهُ يا رَحْمنُ يا اَللّهُ يا رَحيمُ

اى خدا، اى بخشاينده، اى خدا، اى مهربان

يا اَللّهُ اَللّهُ يا اَللّهُ

اى خدا، اى خدا، اى خدا

لَكَ الاْسْماءُ الْحُسْنى وَالاْمْثالُ الْعُلْيا وَالْكِبْرِياءُ وَالا لآءُ

از آن تو است نامهاى نيكو و نمونههاى والا و بزرگى و نعمتها

اَسْئَلُكَ اَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ

از تو خواهم درود فرستى بر محمد و آل محمد(ص)

وَاَنْ تَجْعَلَ اسْمى فى هذِهِ اللَّيْلَةِ فِى السُّعَداءِ

و نام مرا در اين شب در زمره سعادتمندان قرار دهى

وَ رُوحى مَعَ الشُّهَداءِ

و روحم را با شهدا مقرون سازى

وَاِحْسانى فى عِلِّيّينَ وَاِساَّئَتى مَغْفُورَةً

و احسان و نيكوكاريم را در بلندترين درجه بهشت و گناهانم را آمرزيده كنى

وَاَنْ تَهَبَ لى يَقينَاً تُباشِرُ بِهِ قَلْبى

و به من يقينى عطا كنى كه هميشه با دلم همراه باشد

وَاِيماناً يُذْهِبُ الشَّكَّ عَنّى

و ايمانى به من بدهى كه شك و ترديد را از من دور سازد

وَتُرْضِيَنى بِما قَسَمْتَ لى

و بدانچه روزيم كردهاى خشنودم سازى

وَآتِنا فِى الدُّنْيا حَسَنَةً وَفِى الاْخِرَةِ حَسَنَةً

و بدهى به من در دنيا نعمت نيك و درآخرت نعمت نيكو

وَقِنا عَذابَ النّارِ الْحَريقِ

و نگهدارى ما را از عذاب آتش سوزان

وَارْزُقْنى فيها ذِكْرَكَ

و روزيم كنى در اين شب از ذكر خود

وَشُكْرَكَ وَالرَّغْبَةَ اِلَيْكَ وَالاِْنابَةَ

و سپاسگزاريت و اشتياق و بازگشت بسويت

وَالتَّوْفيقَ لِما وَفَّقْتَ لَهُ مُحَمَّداً وَ الِ مُحَمَّدٍ عَلَيْهِ وَعَلَيْهِمُ السَّلامُ

و توفيق براى انجام آنچه را موفق داشتى بدان محمد و آل محمد را كه بر او و بر ايشان سلام باد

2- مرحوم "شيخ كفعمي" از "سيد بن باقي" نقل كرده است كه در شب بيست و يكم ميخواني:

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ

خدايا درود فرست بر محمد و آل محمد

وَاقْسِمْ لى حِلْماً يَسُدُّ عَنّى بابَ الْجَهْلِ

و چنان بردبارى بهره ام كن كه ببندد بر من در نادانى را

وَهُدىً تَمُنُّ بِهِ عَلَىَّ مِنْ كُلِّ ضَلالَةٍ

و هدايتى به من ده كه بر من منت نهد از رهانيدن از هر گمراهى

وَغِنىً تَسُدُّ بِهِ عَنّى بابَ كُلِّ فَقْرٍ

و بى نيازى به من بده كه درهاى انواع فقر را به تمامى بر من ببندد

وَقُوَّةً تَرُدُّ بِها عَنّى كُلَّ ضَعْفٍ

و نيرويى به من ده كه هرگونه سستى را از من بازگرداند

وَعِزّاً تُكْرِمُنى بِهِ عَنْ كُلِّ ذُلٍّ

و عزتى كه از هر خوارى مرا گرامى دارى

وَرِفْعَةً تَرْفَعُنى بِها عَنْ كُلِّ ضَعَةٍ

و رفعت مقامى كه بدان وسيله مرا از هر پستى بلند كنى

وَاَمْناً تَرُدُّ بِهِ عَنّى كُلَّ خَوْفٍ

و امنيتى كه بوسيله آن هر ترسى را از من دور كنى

وَعافِيَةً تَسْتُرُنى بِها عَنْ كُلِّ بلاءٍ

و تندرستى كه بدان وسيله مرا از هر بلايى بپوشانى

وَعِلْماً تَفْتَحُ لى بِهِ كُلَّ يَقينٍ

و دانشى كه به آن هر يقينى را بر من مفتوح گردانى

وَيَقيناً تُذْهِبُ بِهِ عَنّى كُلَّ شَكٍّ

و يقينى كه بدان وسيله هر شك و ترديدى را از من دور سازى

وَدُعاءً تَبْسُطُ لى بِهِ الاِْجابَةَ فى هذِهِ اللَّيْلَةِ

و دعائى كه اجابتش را بر من بگسترانى همين امشب

هذِهِ السّاعَةِ السّاعَةِ السّاعَةِ السّاعَةِ يا كَريمُ

و در همين ساعت، همين ساعت، همين ساعت، همين ساعت اى بزرگوار

وَخَوْفاً تَنْشُرُ لى بِهِ كُلَّ رَحْمَةٍ

و ترسى به من بده كه هر رحمتى را بدان وسيله بر من بگسترانى

وَعِصْمَةً تَحُولُ بِها بَيْنى وَبَيْنَ الذُّنُوبِ حَتّى اُفْلِحَ بِها

و مرا چنان خودنگهدار كن كه همان حالت ميان من و گناهان حائل شود

عِنْدَ الْمَعْصُومينَ عِنْدَكَ بِرَحْمَتِكَ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ

و بدان وسيله در پيشگاه معصومين (و خود نگهداران) درگاهت رستگار باشم اى مهربانترين مهربانان

3- به فرموده "شيخ مفيد"، در اين شب صلوات بسيار فرستد و بر ظالمان بر آل محمد(ص) و همچنين بر قاتل اميرمومنان(ع) بسيار لعن و نفرين فرستد و هم براي خويش و پدر و مادرش و ساير مومنان و مومنات دعا كند.

دعا براي وجود مبارك امام زمان(عج) و فرج آن حضرت، يكي ديگر از اعمال اين شب است. در روايتي كه "سيد بن طاووس" از حماد بن عثمان نقل كرده ميخوانيم:

در شب بيست و يكم ماه مبارك رمضان به محضر امام صادق(ع) شرفياب شدم. امام از من پرسيد كه آيا غسل كردهاي؟ گفتم: آري امام(ع) حصيري طلبيد و مرا نيز به كنارش فراخواند. آن حضرت (ع) مشغول نماز شد و من نيز نزديك آن حضرت، نماز ميخواندم. وقتي كه از نمازها فارغ شديم، آن حضرت دعا كرد و من آمين گفتم و اين كار ادامه داشت تا صبح طلوع كرد. امام(ع) اذان و اقامه گفتند و برخي از خدمتكاران را فرا خواند و نماز صبح را به امامت آن حضرت(ع) بجا آورديم.

امام صادق(ع) بعد از نماز، به تسبيح و تقديس پروردگار پرداخت و بر پيامبر(ص) درود فرستاد و براي مومنان دعا كرد، آنگاه به سجده رفت و ساعتي در سجده بود و در آن مدت جز صداي نفس حضرت چيزي را نميشنيدم، سپس دعايي خواند از جمله در دعايش عرض كرد:

وَ أسْألُکَ بِجَميعِ ما سَأَلْتُکَ وَ ما لَمْ أَسْأَلْکَ،

از تو تقاضا مى کنم به جميع آنچه که تو را با آن خواندم و آنچه را نخواندم،

مِنْ عَظيمِ جَلالِکَ ما لَوْ عَلِمْتُهُ لَسَأَلْتُکَ بِهِ،

ازعظيم جلال تو که اگر مىدانستم، تو را با آن خواندم

أَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّد وَ أَهْلِ بَيتِهِ،

از تو مىخواهم بر محمد و اهل بيتش درود بفرستى

وَ أَنْ تَأْذَنَ لِفَرَجِ مَنْ بِفَرَجِهِ فَرَجُ أَوْلِيائِکَ وَ أَصْفِيائِکَ مِنْ خَلْقِکَ،

و اجازه فرج و ظهور کسى را بدهى که با ظهور او گشايشى در کار اولياى تو و برگزيدگان از خلقت ظاهر مىشود

وَ بِهِ تُبيدُ الظّالِمينَ وَتُهْلِکُهُمْ،

و به وسيله او ظالمان را نابود و هلاک مىسازى.

عَجِّلْ ذلِکَ يا رَبَّ الْعالَمينَ.

اى پروردگار عالميان، در ظهورش تعجيل فرما

پس از آن امام(ع) سر از سجده برداشت، عرض كردم: جانم به فدايت! شما براي فرج كسي دعا كرديد كه با فرج او گشايشي در كار دوستان و اولياي الهي حاصل خواهد شد، مگر آن كس شما نيستيد؟ امام(ع) فرمود: نه! او قائم آل محمد است.

آنگاه امام صادق(ع) نشانههاي ظهورش را بيان كرد و در ادامه فرمود: " شب و روز، منتظر ظهور مولايت باش، زيرا خداوند هر روز در شان و كاري است و انجام كاري او را از كار ديگر باز نميدارد" (و توقع امر صاحبك ليلك و نهارك، فان الله كل يوم هو في شان، لا يشغله شان عن شان)

نكته:

از شب بيست و يكم، دهه آخر ماه رمضان شروع ميشود كه بسيار پرارزش و مغتنم است، در هر شب از شبهاي اين دهه، غسل مستحب است و روايت شده است كه رسول خدا(ص) در هر شب از شبهاي دهه آخر ماه رمضان غسل كرد.

همچنين اعتكاف در مساجد جامع در اين دهه مستحب است و فضيلت فراوان دارد و در روايتي از رسول خدا(ص) اعتكاف در دهه آخر ماه رمضان برابر دو حج و دو عمره شمرده شده است.

رسول خدا(ص) در دهه آخر ماه رمضان در مسجد معتكف ميشد. بسترش را جمع ميكرد و آماده و مهيا و با نشاط به شبزندهداري و عبادات ميپرداخت (بسياري از مسلمانان نيز در اين امر به آن حضرت اقتدا ميكردند) برخلاف آنچه بعضي از ناآگاهان ميپندارند كه با گذشت شبهاي قدر برنامه ماه مبارك رمضان تمام شده است.

nezam
2012/08/10, 09:33
با سپاس از ایجاد کننده این تاپیک
بطور ساده شب قدر ...سال مالی و معنوی هر انسانی است....درواقع در اون شب باید انسان برای خودش
مجمع سالیانه برگزار کنه....
البته ممکنه خیلی از ما بصورت علی الراس با خدا معامله کنیم....که خداوند هم بخشنده است....ولی لازمه بحساب خدمون برسیم.
بهر صورت التماس دعا داریم و از خداوند طلب بخشش

کاسبای محل ما دراصفهان یکسال با بی انصافی گوش مردم را طیغ میزنند بعد درایامی مثل دهه عاشورا یاعیدنیمه شعبان باتوزیع شربت سعی میکنن ازدل مردم دربیارن که البته آنهم باعث ترافیک وصلب آسایش ازآنهایی میشود که بدنبال کار وگرفتاریشان بیرون آمده اند نه خوردن شربت.

بورس دوست
2012/08/10, 11:43
شب قدر، وقت شناخت قدر خویش است.

شب قدر، بزرگترین میدانگاه سبقت گرفتن اولاد آدم در خیرات است.

شب قدر، آوای ایمان را در گوش جان انسانها ترنم میکند.

شب قدر، فاصله مُلک و ملکوت را به حداقل ممکن میرساند.

آی فقیران غنی، کجایید که شبهای قدر آمده است؟!

تقدیری سراسر خیر، برکت، خرسندی، سلامت، سودمندی خوشبختی، سعادت دنیا و آخرت، توشه شب قدرتان باد.

التماس دعا
بورس دوست

مخبرالدوله
2012/08/10, 12:32
کاسبای محل ما دراصفهان یکسال با بی انصافی گوش مردم را طیغ میزنند بعد درایامی مثل دهه عاشورا یاعیدنیمه شعبان باتوزیع شربت سعی میکنن ازدل مردم دربیارن که البته آنهم باعث ترافیک وصلب آسایش ازآنهایی میشود که بدنبال کار وگرفتاریشان بیرون آمده اند نه خوردن شربت.
بهر صورت دوست عزیز
شب قدر شب معامله با خداست....نه با مردم!!!
در سوره واقعه خداوند میفرماید در قیامت شما با سیرتتان محشور میشوید نه با صورت دنیایی....
حالا هرکی دوست داره هر کاری بکنه بسم الله

bahary
2012/08/12, 01:10
شب قدر امشب را به یاد کشته شدگان و مصدومین و مصیبت دیدگان زلزله هولناک آذربایجان عزیز باشیم و از درگاه خدای بزرگ برای کشته ها طلب مغفرت و برای مصدومین طلب شفا و سلامتی و برای مصیبت دیدگان طلب صبر و استقامت و اجر نماییم.