PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چند سوال در مورد حق تقدم

رضاکریمی
2013/03/30, 10:36
با سلام خدمت تمامی دوستان و اساتید محترم
میخواستم اگه ممکنه در مورد حق تقدم من رو راهنمایی کنید
اول اینکه چرا قیمت حق تقدم از قیمت خود سهم پایین تره؟
دوم اینکه تفاوت قیمت ها از قانون خاصی پیروی میکنن یا این بازاره که قیمت ها رو میسازه؟
سوم اینکه چرا این تفاوت قیمت ها در بعضی سهام خیلی زیاد ودر بعضی دیگه خیلی کمه؟مثلا یه سهم(ثاخت) قیمتش 160 تومنه و حق تقدمش 40 تومن و یه سهم دیگه(پارسان) قیمتش 750 تومنه و حق تقدمش 650 تومن
چهارم اینکه بعد از خرید حق تقدم چه زمانی این حق تقدم تبدیل به سهم اصلی میشه و آیا تبدیل حق تقدم به سهم اصلی هزینه ای هم داره یا نه و اگه داره چقدره ؟
ممنون میشم دوستان لطف کنن و جواب این بنده حقیر رو بدن
یا علی

رضاکریمی
2013/04/02, 12:52
دوستان سه روزه گذشته ولی متاسفانه کسی جواب نداده
یعنی کسی جواب این سوالا رو نمیدونه؟

bahary
2013/04/02, 21:10
دوست عزیز سلام

شرکتهایی که اقدام به افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و یا مطالبات حال شده سهامداران می کنند به میزان مبلغ افزایش سرمایه اقدام به عرضه حق تقدم می کنند. در این بین سهامدارانی که در زمان تشکیل مجمع افزایش سرمایه سهامدار محسوب می شوند متناسب با درصد افزایش سرمایه و تعداد سهامی که دارند مالک تعدادی حق تقدم هستند که می توانند موقع عرضه آنرا بفروشند و یا با پرداخت مبلغ اسمی سهم یعنی 1000ریال بازاء هر سهم مالک سهم شوند و اگر از شرکت مطالباتی دارند از قبیل سود سهام سالهای قبل با آن تهاتر می شود.
سهامدار جدیدی که اقدام به خرید حق تقدم سهمی می کند چنانچه بخواهد تبدیل به سهم شود و سهامدار شرکت محسوب شودباید مبلغ اسمی سهم ( هر سهم 1000 ریال )را به حسابی که شرکت اعلام می کند واریز کند.
قیمت حق تقدم برابر است با قیمت خود سهم منهای حداقل1000 ریال که این بستگی به نوع سهم و ارزش ذاتی بازار ان سهم دارد و ممکن است این فاصله قیمتی را بالا و پایین کند. مثلا پارسان فاصله قیمتی حق تقدم و سهم در حال حاضر 1200 ریال است که تقریبا معقول است. خواب سرمایه تا تبدیل حق تقدم به سهم را نیز باید لحاظ کنید.اگر قیمت حق با خود سهم برابر یا بیشتر باشد توصیه به خرید حق نمی شود و خرید خود سهم در اولویت است.
بعد از پایان مهلت عرضه حق تقدم معمولا تعدادی از حق ها بفروش نمی رسد و یا خریداران مبلغ اسمی را واریز نمی کنند و لذا مجددا اقدام به عرضه می شود و در این مرحله فقط کسانی اقدام به خرید می کنند که حتما مبلغ اسمی را واریز کنند و کارگزار خرید مبلغ اسمی را از حساب خریدار کسر می کند.مراحل ثبت افزایش سرمایه حدودا یکماه بطول می انجامد و بعد به حساب خریداران واریز می شود.(بستگی به فعالیت شرکت در این زمینه دارد. شرکتهایی بوده اند که تا چند ماه هم عملیات ثبت را به تاخیر می اندازند.)

رضاکریمی
2013/04/03, 21:05
دوست عزیز بابت جواب کامل و قابل فهمتون کمال تشکر رو دارم
خدا خیرت بده

space_mohamad
2013/04/03, 21:42
دوست عزیز سلام

شرکتهایی که اقدام به افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و یا مطالبات حال شده سهامداران می کنند به میزان مبلغ افزایش سرمایه اقدام به عرضه حق تقدم می کنند. در این بین سهامدارانی که در زمان تشکیل مجمع افزایش سرمایه سهامدار محسوب می شوند متناسب با درصد افزایش سرمایه و تعداد سهامی که دارند مالک تعدادی حق تقدم هستند که می توانند موقع عرضه آنرا بفروشند و یا با پرداخت مبلغ اسمی سهم یعنی 1000ریال بازاء هر سهم مالک سهم شوند و اگر از شرکت مطالباتی دارند از قبیل سود سهام سالهای قبل با آن تهاتر می شود.
سهامدار جدیدی که اقدام به خرید حق تقدم سهمی می کند چنانچه بخواهد تبدیل به سهم شود و سهامدار شرکت محسوب شودباید مبلغ اسمی سهم ( هر سهم 1000 ریال )را به حسابی که شرکت اعلام می کند واریز کند.
قیمت حق تقدم برابر است با قیمت خود سهم منهای حداقل1000 ریال که این بستگی به نوع سهم و ارزش ذاتی بازار ان سهم دارد و ممکن است این فاصله قیمتی را بالا و پایین کند. مثلا پارسان فاصله قیمتی حق تقدم و سهم در حال حاضر 1200 ریال است که تقریبا معقول است. خواب سرمایه تا تبدیل حق تقدم به سهم را نیز باید لحاظ کنید.اگر قیمت حق با خود سهم برابر یا بیشتر باشد توصیه به خرید حق نمی شود و خرید خود سهم در اولویت است.
بعد از پایان مهلت عرضه حق تقدم معمولا تعدادی از حق ها بفروش نمی رسد و یا خریداران مبلغ اسمی را واریز نمی کنند و لذا مجددا اقدام به عرضه می شود و در این مرحله فقط کسانی اقدام به خرید می کنند که حتما مبلغ اسمی را واریز کنند و کارگزار خرید مبلغ اسمی را از حساب خریدار کسر می کند.مراحل ثبت افزایش سرمایه حدودا یکماه بطول می انجامد و بعد به حساب خریداران واریز می شود.(بستگی به فعالیت شرکت در این زمینه دارد. شرکتهایی بوده اند که تا چند ماه هم عملیات ثبت را به تاخیر می اندازند.)

اگه بخواهیم حق را بفروشیم . به چه قیمتیه ؟
100 تومان یا ...؟
bahary
2013/04/03, 22:05
اگه بخواهیم حق را بفروشیم . به چه قیمتیه ؟
100 تومان یا ...؟
به قیمت تابلو معاملات می توانید بفروشید.بعنوان مثال وبشهر امروز 1837 بود و حق تقدمش 828 ریال.شما اگر در افزایش سرمایه وبشهر شرکت داشته اید می توانستید حق تقدم متعلقه را به قیمت 828 بفروشید.

Smart
2013/04/04, 01:34
فکر نکنم در مثال فوق اجبار باشه حتما 828 بفروشه
در روزهای مختلف قیمت در حوالی قیمت سهم منهای 1000ریال هست اما با نوسان !

سوال من اینه که اگر در افزایش سرمایه بودیم
فروش حقها چطوره؟ یعنی من روز باز شدن نماد میتونم آنلاین حق بفروشم...آخه در پرتفوی منم اعلام نشده بود که ببینم چنین اجازه ای دارم (ازآنلاین مفیداستفاده میکنم)

bahary
2013/04/04, 14:16
فکر نکنم در مثال فوق اجبار باشه حتما 828 بفروشه
در روزهای مختلف قیمت در حوالی قیمت سهم منهای 1000ریال هست اما با نوسان !

سوال من اینه که اگر در افزایش سرمایه بودیم
فروش حقها چطوره؟ یعنی من روز باز شدن نماد میتونم آنلاین حق بفروشم...آخه در پرتفوی منم اعلام نشده بود که ببینم چنین اجازه ای دارم (ازآنلاین مفیداستفاده میکنم)

عزیز برادر
اجباری در کار نیست کاملا اختیاریه هم می تونی بفروشی هم اضافه کنی . می تونی مبلغ اسمی را به حساب شرکت واریز کنی تا تبدیل به سهم شود یا اینکه واریز نکنی.بعدا خود شرکت حق تقدم شما را می فروشد و مبلغ آنرا به حساب شما می ریزد. شما بایددر مورد ارزش سهم و نگهداری یا فروش آن با بررسی و مطالعه دقیق تصمیم بگیری.

javad73
2013/04/05, 12:35
سلام
من بدون اینکه از شرکتی سهام داشته باشم حق تقدمش رو خریدم و هیچ بولی به هیچ حسابی نریختم
الانم سهم بسته هستش
این چطور میشه؟

Aiming
2013/04/05, 18:10
سلام
من بدون اینکه از شرکتی سهام داشته باشم حق تقدمش رو خریدم و هیچ بولی به هیچ حسابی نریختم
الانم سهم بسته هستش
این چطور میشه؟

سلام
به ازای هر حق تقدم خریداری شده باید مبلغ 1000ريال به حسابی که شرکت اعلام میکند (میتوانید از امور سهام شرکت مربوطه اطلاع کسب کنید) واریز نمایید و کپی فیش واریزی را به همراه کد سهامداریتون به امور سهام آن شرکت فکس کنید و یا از طریق کارگزاری که خریداری نمودید پیگیری امور را نمایید که به شخصه پیگیری از طریق کارگزار خریدار را بیشتر میپسندم.

alibati
2014/12/01, 11:34
دوستان من حق تقدم یه سهم رو گرفتم که حدود 420 ریال هست خود سهم حدود 1400 ریال
حالا من اگه بخوام مالک سهم بشم و حق تقدم اسمی رو واریز کنم یعنی 1000 ریال در اصل انگار خود سهم اصلی رو خریدم
به نظر شما واریز مبلغ اسمی برای هر سهم کار درستیه ؟

PETROLEUM
2014/12/01, 11:39
دوستان من حق تقدم یه سهم رو گرفتم که حدود 420 ریال هست خود سهم حدود 1400 ریال
حالا من اگه بخوام مالک سهم بشم و حق تقدم اسمی رو واریز کنم یعنی 1000 ریال در اصل انگار خود سهم اصلی رو خریدم
به نظر شما واریز مبلغ اسمی برای هر سهم کار درستیه ؟

بصورت تئوریک شما تقریبا" مبلغ درستی را واریز می کنید : منتها افزایش سرمایه ها رو با توجه به وضعیت بنیادی شرکت مربوطه بررسی کنید :: شش ماه پول را می خوابانند و بعدش تبدیل به سهم میشه (شاید هم دیرتر) :: این رو دقت کنید :: الزاما" هر افزایش سرمایه ای خوب نیست ::

alibati
2014/12/01, 11:46
بصورت تئوریک شما تقریبا" مبلغ درستی را واریز می کنید : منتها افزایش سرمایه ها رو با توجه به وضعیت بنیادی شرکت مربوطه بررسی کنید :: شش ماه پول را می خوابانند و بعدش تبدیل به سهم میشه (شاید هم دیرتر) :: این رو دقت کنید :: الزاما" هر افزایش سرمایه ای خوب نیست ::

جدای از این موضوع قیمتی که میپردازم برابر با سهم اصلی میشه جدای از خواب پول
پس منطقی به نظر نمیرسه
ممنون

amin alizadeh
2015/07/13, 13:03
با سلام
دوستان می شه من در محاسبه ارزش خق تقدم شتران راهنمایی کنید؟
چه جوری می تونم محاسبه کنم؟

zorba
2015/07/13, 13:12
با سلام
دوست من
به صفحه ی قبلی اگه برگردی میتونی اطلاعات خوبی بگیری.....
با اینحال دقیق بنویس چه اطلاعاتی نیاز داری-چون من متوجه نمیشم منظورت از محاسبه چیه--و من سعی میکنم تا جایی که میشه راهنماییت کنم

amin alizadeh
2015/07/13, 13:18
دوست من
به صفحه ی قبلی اگه برگردی میتونی اطلاعات خوبی بگیری.....
با اینحال دقیق بنویس چه اطلاعاتی نیاز داری-چون من متوجه نمیشم منظورت از محاسبه چیه--و من سعی میکنم تا جایی که میشه راهنماییت کنم
ممنون
منظور من محاسبه ی ارزش بازار سهام جدیداست که به صورت تؤری و با استفاده از فرمول بدست می اید هست.

zorba
2015/07/13, 13:25
ممنون
منظور من محاسبه ی ارزش بازار سهام جدیداست که به صورت تؤری و با استفاده از فرمول بدست می اید هست.
یعنی شما ارزش بازار(market capitalization) حق تقدمها را میخواین بدونین؟! صرفا حق تقدمای شتران رو؟

amin alizadeh
2015/07/13, 13:32
یعنی شما ارزش بازار(market capitalization) حق تقدمها را میخواین بدونین؟! صرفا حق تقدمای شتران رو؟
کلا برای یادگیری می خوام اگر مثالتون شترانح باشه ممنون می شم/:.happysmiley:./

zorba
2015/07/13, 13:49
کلا برای یادگیری می خوام اگر مثالتون شترانح باشه ممنون می شم/:.happysmiley:./
شما هر سهمی رو ارزش روزش (قیمتش در اون روز) رو ضربدر تعداد سهم کنید ارزش بازارش به دست میاد
شترانح و غیره هم نداره....
ولی اصولا اینکار رو برای خود سهم اصلی انجام میدن.....

Mehdi1400
2015/07/13, 15:08
با سلام

سلام دوست گرامی
امروز پایانی شترانح بود 3616
و پایانی شتران 5810

در واقع اگر حق تقدم را بخرید و فرضتان بر این باشد که مبلغ 1000 ریال معادل ارزش اسمی سهم را واریز کنید تا تبدیل به سهم شود هر سهم 4616 ریال برای شما حساب شده است.
و اگر فرض دیگرتان این باشد که شتران تا تبدیل حق تقدمها به سهم اصلی از این مبلغ پایین نخواهد آماد آنگاه معادل 25 درصد سود شامل حال شما خواهد شد.
ولی دو موضوع وجود دارد
یکی اینکه این محاسبات برای الان دارد صورت میگیرد و ارزش زمانی آن هم باید مد نظرتان باشد. یعنی 25 درصد سود در چه بازه ی زمانی؟ البته تا همین جا هم از سود بانکی جلو خواهید بود زیرا تبدیل حق به سهم کمتر از یک سال صورت خواهد گرفت.
دوم اینکه درصورت نزول سهم اصلی باید به این توجه داشته باشید که حق تقدم پای شما گران نیافتد. قیمت سهم هرچه از قیمت کنونی نزول کند از میزان سود شما کم خواهد شد.

حسن 45
2020/06/30, 20:47
سلام دوستان گرامی
من تازه وارد این انجمن شدم و میخوام سوالی را مطرح کنم که ربطی به مطالب قبلی نداره
آیا اینجا مطرح کنم یا از گزینه ی خاصی شروع کنم؟

حسن 45
2020/06/30, 20:57
آیا در کارگزاری آگاه می توان همه سهمی (حتی غیر عرضه های اولیه) را بصورت آفلاین در شب قبل، خریداردی کرد؟ تفاوتش با خرید در ساعت 8 و نیم چیه؟

تمام
2020/07/06, 19:03
یه بررسی باید روی همه حق تقدم ها انجام بدیدم به نظر من این بازار که همه رکورد ها را شکسته یه رکورد جدید در بازی حق تقدم و خود سهم کم داره
و اون فاصله گرفتن قیمت حق تقدم از نماد اصلی است
من برای شروع چند تا از حق تقدمهایی که زمان دارن را بررسی میکنم
ببنیم سالهای بعد میتونیم برای بچه هامون تعریف کنیم که یه سالی همچین اتفاقاتی در بورس ما می افتاده و البته کسی هم باور نمیکنه /:.yead.:/

تمام
2020/07/06, 19:36
رقابت امروز حق تقدم ها
...☘☘☘
دعبید 49570
دعبیدح 54910
حق تقدم 11% بالاتر
تکشا 33570
تکشاح 37100
حق تقدم 11% بالاتر
حکشتی 43540
حکشتیح 45890
حق تقدم 5% بالاتر
رقابت در گروه حق تقدم دار برای شکستن رکورد اختلاف قیمت سهم و حق تقدم ادامه داره همچنان منتظریم ببنیم کدوم شرکت این فاصله را به 50% و حتی 100% میرسونه

تمام
2020/07/07, 09:31
دعبیدح 17% بالاتر از قیمت نماد اصلی صف خرید شد

تمام
2020/07/07, 09:32
حکشتیح 2% بالاتر از نماد اصلی در حال معامله است

تمام
2020/07/07, 10:02
دعبیدح 17% بالاتر از قیمت نماد اصلی صف خرید شد

دعبید صف خرید سنگین نداره ولی حجم مبنا را پر نکرده و حق تقدم 17% بالاتر قفل در صف خرید
حکشتی صف خرید سنگین داره ولی حجم مبنا را عرضه کردن و حق تقدم در محدود قیمت سهم در حال معامله است