PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تست یک استراتژی....

عليرضا جمالی
2013/07/06, 22:08
فکر میکنم بهترین و سریعترین راه پولدار شدن رو کشف کردم!http://forums.boursy.com/imported/2013/07/30.gif

امید زیادی به آینده دارم و فکر میکنم به همه چیزهایی که با پول میشه رسید خواهم رسید.

راه سختی رو پشت سر گذاشتم تا به این نقطه برسم.... روزهای تلخ و شیرین بسیار... روزهایی که تا اوج پشیمانی پیش رفتم و حسرت خوردم و گاهی حتی اشک ریختم که ای کاش هرگز شروع نمیکردم اما...
اما امروز میدونم باید این سختی ها رو متحمل میشدم تا بتونم به چیزهایی که دنبالش هستم برسم...
والبته یادم هم باشه که شاید تو ای راه خوش شانس بودم و عاقل که ریسک بیش از حد نکردم و از طرفی درآمد ماهیانه ام کفاف زندگی ام رو میده که مقدار ریسکی که کردم بهم ضربه ای نزد که نتونم دوباره ادامه بدم و بارها تونستم باز از اول شروع کنم....

مطمنیا خطرناکترین و سریعترین راهی که تا امروز برای کسب درآمد تجربه کردم (یا حتی شنیدم) هست... فارکس تجربه ایه که واقعا بخاطر سختی ها و لطمات مالی و روحی و روانی اش اصلا به هیچ تازه واردی توصیه نمیکنم, هر چند حرف دوستی رو بخاطر میارم که گفت :"فارکس رو به دو کس توصیه کن؛ کسی که خیلی دوستش داری و کسی که ازش متنفری".
ولی جدا به هیچ کس توصیه نمیکنم و اونچه اینجا خواهم نوشت تنها بیان تجربه ها و روش کارم هست که البته هنوز کامل نیست و هر چند قصد بهنیه کردنش رو دارم اما با این رفتار عجیب و همیشه درحال تغییر بازار شاید هرگز هم کامل نشه (اما فکر میکنم برام جوابگو باشه)

از ای هفته با یه حساب 1000 دلاری شروع به کار میکنم و سعی میکنم هر روزی که فرصت بشه بنویسم و استیتمنت های روزانه ام رو هم اینجا بذارم.
تو نوشته هام سعی میکنم حالات واقعی و استرس هایی رو که گاه پیش رو دارم و یا پشت سر گذاشتم رو هم بنویسم. حتی اگه جاهایی به غلط کردن افتادم (چیزی که بارها اتفاق افتاده) ویا به خودم و ... فحش دادم و بد و بیراه گفتم رو هم مینویسم. پس پیشاپیش عذرخواهی من رو بپذیرید اگه برای بیان واقعیت گاهی ادبیات خارج از عرف رو تو نوشته هام اورده و میارم چرا که هدفم اینه که خواننده این مطالب بدونه یه فارکس کار با چه شرایطی مواجه میشه.

خوب, از این هفته یه حساب 1000 دلاری واقعی (ریل- real) باز میکنم (البته حساب به نام یکی از آشناهاست) و هدفم اینه که طبق برنامه ای که تو دفترچه فارکسم نوشتم رشدش بدم و بعد از یکسال به چند برابر سرمایه اولیه (که بازهم تقریبش رو تو دفترم نوشتم) برسم.

این رو هم بگم که خدا رو شکر تو این روزها بازار شرایط خوبی داره و شاهد نوسانات شدید بعضا 200 پیپ و حتی 400 پیپ گاه چند دقیقه ای که یکی دو سال پیش داشتیم نیستیم. (منظورم رو جفت ارز EURUSD هست که تنها جفت ارزیه که روش کار خواهم کرد و شاید گاهی به قصد نوسانگیری های کوچیک طلا هم کار کنم, البته شاید!...)

فقط دو سه تا شرط هست که باید رعایت بشه:
1. حجم پوزیشن متناسب سرمایه باشه (یعنی تو ساعات هیجانی بازار نهایتا 0.3 لات به ازای 1000 دلاذ و در ساعات غیر پیک بازار 0.5 لات به ازای 1000 دلار)
2. حجم پوزیشن تنها در دو صورت میتونه در جهت پوزیشن موجود اضافه بشه: 1. پوزیشن موجود تو سود رفته باشه استاپ تریلینگ بشه 2. اگه تو ضرر هست حداقل 15 پیپ با پوزیشن فعلی باید فاصله باشه. (میخواستم بنویسم 30 پیپ دیدم تو بازار با نوسانات فعلی شاید کمتر این رخ بده)

روزانه نباید بیشتر از سه ساعت پای چارت بشینم و حتما باید به قدر کافی از بازار فاصله بگیرم (چرا که پای چارت نشستن زیاد باعث تصمیم های احساسی میشه و کار دست آدم میده!http://forums.boursy.com/imported/2013/07/31.gif )

و بعد از تمام این موارد:

در اولین فرصت سرمایه رو از سودهای بدست اومده برداشت میکنم (از نظر روانی تاثیر مثبتی میتونه داشته باشه)
هر وقت سود مورد نظر بیش از مقدار هدف تعیین شده بود حتما برداشت میکنم و خرج میکنم.

راستی .... خوشحالم تو شرایطی این تاپیک رو شروع میکنم که بازار بورس چنان مثبته که شاید کمتر کسی هوس کنه به بازارای دیگه سر بزنه و احتمالا طبق انتظارم این تاپیک بیشتر محلی میشه برای نوشته های شخصی ام که شاید بعد ها بدرد کسی بخوره.

با تشکر

عليرضا جمالی
2013/07/08, 00:10
اما اصول کلی کار و استراتژیم به زبان خودمونی:

خوب مطمینا روند کلی و بلند مدت یک جفت ارز باید خنثی باشه چرا که در غیر اینصورت (یعنی صعودی مطلق یا نزولی مطلق) حتما یکی از این دو ارز اونقدر ضعیف میشه که از بین میره بنابراین اعتقاد دارم اگه ما تو هر لحظه حتی اگه بر حسب شانس و بدون هیچ تحلیلی بای یا سل کنیم حتما زمانی خواهد رسید که پوزیشن به سود بره و در صورتیکه تارگت معقولی داشته باشه به تارگت بخوره اما به شرطی که اصول مدیریت سرمایه رو رعایت کنیم و متناسب سرمایه و این دامنه نوسان بسیار بلند مدت (گاهی بیش از یکسال) حجم پوزیشن رو تعیین کنیم.
با این اوصاف اینطور خلاصه کنم که نسبت جفت ارزها معمولا تو محدوده های مشخصی نوسان میکنه که پیدا کردن این محدوده ها کمک بزرگی به تریدر میکنه که بتونه سود قابل قبولی با پوزیشن گیری های مختلف بدست بیاره (فرصت های بای و سل).

تا امروز من این محدوده های نوسانی وخنثی بسیار بلند مدت رو تو کانال های صعودی و نزولی بسیاری پیدا کردم که با تقریب کاملا قابل قبولی اصول تکنیکال در موردشون صدق میکنه.
هر کدوم از این کانال های صعودی و نزولی که تو تایم های ماهیانه, هفتگی و روزانه ترسیم میشن هم خودشون شامل ریز موج هایی هستند که باز هم برای پیدا کردن محدوده نوسانی شون برای پوزیشن گیری میشه کانال های دیگه رو با تقریبی خوب پیدا کرد.

سایر مواردی که تو پوزیشن گیری ها برام مهم هست هم عبارتند از خطوط روند و حمایت و مقاومت ...
البته در کنار همه اینا به اندیکاتور های مکدی و بولینگر باند هم دقت میکنم (یه زمانی دیمارک رو هم چک میکردم اما الان نه).

تایم پوزیشن گیریم معمولا 5 دقیقه و گاهی 1 دقیقه هست.

با این اوصاف وضعیت فعلی یورو دلار رو بررسی میکنم تا محدوده نوسانی فعلی رو برای پوزیشن گیری پیدا کنم:
تو تایم هفتگی:
http://charts.mql5cdn.com/1/980/eurusd-w1-alpari-limited-2.png
http://www.mql5.com/en/charts/493379/eurusd-w1-alpari-limited
http://www.mql5.com/en/charts/493501/eurusd-w1-alpari-limited
و تو تایم روزانه:
http://charts.mql5cdn.com/1/980/eurusd-d1-alpari-limited-7.png
http://www.mql5.com/en/charts/493470/eurusd-d1-alpari-limited
http://www.mql5.com/en/charts/493499/eurusd-d1-alpari-limited
بنابراین اگه مثلا برای فردا بخوام تو نقطه باز شدن پوزیشنی بگیرم چه بای باشه و چه سل توقع دارم با سود بسته بشه(اگه بای باشه بخاطر نزدیکی به خط حمایت انتظار بالا رفتن دارم, و اگه سل باشه بخاطر تاچ کردن کف کانال...)
(گفتم سود معقول!! 20 پیپ خوبه؟ 0.3 لاتش میشه 60 دلار اما زمانش ممکنه بیش از انتظار باشه)

البته اینا که دارم با ذهن نه چندان متمرکز میگم همه داستان نیست.... تا کمتر از یه ساعت دیگه بازار باز میشه و اگه با گپ باز بشه انتظار پرشدن گپ و سپس ادامه پیشروی در جهت گپ رو دارم (که میتونه گزینه خوبی برای پوزیشن گیری باشه).

(البته حساب جدیدی که گفتم هنوز شارژ نشده و فعلا قصد ترید ندارم.)

نکات زیاد دیگه ای هم هست که مثلا ساعت پیک بازار و ساعتهای دم خبر چیه؟ و از کجا پیداشون کنیم؟!!
حجم پوزیشن رو چطور تعیین کنیم و ....

سعی میکنم کم کم ادامه بدم؛ دیگه بماند برای بعد از ترید!

عليرضا جمالی
2013/07/09, 21:01
خوب حساب بالاخره شارژ شده و من هم شروع به ترید کردم...

اما قبل از اینکه بخوام از ترید و پوزیشن گیریم بنویسم از چند تا نکته تو نوشته های قبلی بگم:

ساعات پیک و هیجانی بازار: به وقت ایران معمولا از ساعت حدود 10 صبح تا 1-1.5 ظهر و از حدود 4.5 عصر تا حدود 8-8 ونیم بعد ازظهر.
به این اوقات باید زمانهای اخبار رو هم اضافه کنیم (البته معمولا مهمترین اخبار تاثیر گذار هم تو همین بازه زمانی هست).
اما اخبار مهم و تاثیر گذاری که باعث حرکتهای هیجانی میشه چی هست و از کجا بدونیم کی اتفاق میافته؟

اخباری مثل نرخ بیکاری, نرخ بهره, تغییر اشتغال, تراز تجاری و .... از جمله مهمترین اخبار تاثیر گذار بر روند کوتاه مدت هستند که به اینها مواردی مثل کنفرانس ها و جلسه های مختلف رو هم باید اضافه کرد (مثلا کنفرانس های خبری رییس فدرال رزرو -برنانکه- یا رییس بانک اتحادیه اروپا -دراچی-, اجلاس گروه 8, اجلاس سران اتحادیه اروپا و ....)

و برای اطلاع از زمان این اخبار تاثیر گذار میشه از سایت هایی مثل www.forexfactory.com (http://www.forexfactory.com) استفاده کرد که تو جدول های روزانه و برحسب ارز مورد نظر میشه اطلاعات رو پیدا کرد.
نکته جالبش هم اینجاست که اخبار بر حسب اهمیت و تاثیرشون با شکل های به رنگ های قرمز (خیل مهم و تاثیر گذار), نارنجی (مهم) و زرد (اخبار عادی و نسبتا کم اهمیت) مشخص شده اند.

بر خلاف صحبت و نصیحت خیلی از دوستان فعال تو بازار فارکس که میگن بهتره دم خبر ترید نکنید, باید بگم پوزیشن گیری دم خبر استراتژی خاص خودش رو داره و اتفاقا میتونه سودهای خوبی به همراه داشته باشه.

اما نکته دوم:
گفتم که این بازار , بازاری پر نوسان و دارای روند بلند مدت خنثی است.
روز یکشنبه و قبل از باز شدن بازار هم نوشتم که متونیم در هر جهتی که خواستیم پوزیشن بگیریم , بای یا سل (البته مطمینا بسته به شرایط و استراتژی یه کدوم اولویت داره) اما منظورم قبل از باز شدن بازار این هفته بود.
خوب حالا دو روز بعد از باز شدن بازار ببینیم اگه بای یا سل گرفته بودیم چه اتفاقی میافتاد؟!!:-/

http://charts.mql5.com/1/997/eurusd-d1-alpari-limited.png
http://www.mql5.com/en/charts/502035/eurusd-d1-alpari-limited

یعنی نسبت به شروع بازار دوشنبه تقریبا از هر دو سمت 70 پیپ نوسان داشتیم و چه پوزیشن بای میگرفتیم یا سل حتما به tp ما (که قرار بود حدود 20 پیپ باشه) رسیده بود و پوزیشن با سود بسته شده بود.
بنابراین باز مرور میکنیم: بازار نوسانیه و در صورتیکه مدیریت سرمایه رو رعایت کنیم (که فقط گفتنش راحته) پوزیشن های ما حتما با سود بسته میشه.>:D<

عليرضا جمالی
2013/07/10, 19:46
عجب غلطی کردم...
خدایا خودت کمک کن
امن یجیب مضطر اذا الدعا...( :D خنده داره اما واقعیته! )
ای کاش انقد پوزیشن نمیگرفتم
میدونم میریزه... ای کاش پولم بیشتر بود حسابم کال نمیشد!...

انقد از این اتفاقا برای تریدری که مدیریت سرمایه رو رعایت نمیکنه و برای سود سریع و پولدار شدن حجم بالا میگیره میافته که نگو
اما امان از طمع... امان از دست کم گرفتن این بازار...
خبر مثبت مثبت در مورد یورو میاد یورو دلار برخلاف انتظار میریزه
یا تراز اقتصادی امریکا حسابی مثبت میشه اما بعد از یه ریزش به اندازه چند پیپ یهو یورودلار شروع میکنه صعود...

ای بابا ... چرا اینطوری شد؟
خدایا خودت کمک کن!
خدایا کال نشم!...
و دعا و دعا.... و نفرین به خود و دور از جون غلط کردن و فحش و بد و بیراه دادن به خودت و هر کسی که فارکس رو اختراع کرده!!!

اما تو این بازار نوسانی.... فقط کافی بود مدیریت سرمایه رو رعایت کنیم تا به این روز نیافتیم؛ یعنی باید حجم پوزیشن و سرمایه متناسب باشه... پوزیشن ها استاپ لاس داشته باشه (ولو بیشتر از مقدار tp) و وقتی استرس میومد سراغمون و فکرمون تحت تاثیر احساسمون ناکارامد میشد عمل نمیکردیم.

بدیش اینه از همه پوزیشنها انتظار سود داریم, انگار همه باید با سود بسته بشه!!
یکی که میره تو ضرر و روند تو جهت خلاف پیش بینی ما حرکت می کنه میگیم نه ... حتما من درست فکر کردم (که البته اکثر مواقع هم حق با ماست اما نه لزوما تو کوتاه مدت) پس میایم و حجم پوزیشن رو اضافه میکنیم... این یکی هم میره ضرر...بازم یه پوزیشن دیگه و .... و اینجاست که کار دست خودمون میدیم و میافتیم به غلط کردن و تا آستانه کال شدن پیش میریم و... شاید هم کال بشیم.

حجم پوزیشن و سرمایه باید متناسب باشه, باید!

و در نهایت:

رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود............رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود

عليرضا جمالی
2013/07/11, 23:33
و کاخ آرزوها فرو میریزه!...
خدایا چرا اینطوری شد؟!
میدونستم بالا میره ها!... اولش میخواستم بای کنم...
تحلیل هم کرده بودم که بالا میره, اما فقط برای اینکه چند پیپ نوسان بگیرم...:(

یه چند ساعتی ناراحت و نا امید میشی و ... بعد تصمیم میگیری باز شروع کنی:

این پولو اینجا از دست دادم باید هم همینجا بدست بیارم!X-(
فردا حساب رو شارژ میکنم.
دیگه اشتباه نمیکنم.
حتما مدیریت سرمایه رو رعایت میکنم.
شک ندارم که با فارکس میشه به سود رسید.
فقط باید به استراتژیم پایبند باشم و ....

وباز رویا پردازی شروع میشه: اولش باید ضرر و اصل پولم رو در بیارم و برداشت کنم و بعد ادامه بدم؛ آسه آسه...(آهسته آهسته)

اما به نظرتون چه اتفاقی میافته؟!

حساب جدید باز میشه, چند ساعت اول و بلکه دو روز اول پایبندی به اصول و قرارهایی که با خودمون گذاشتیم حفظ میشه و بعد از با سود بسته شدن چند تا پوزیشن و اعتماد به نفس مجدد, باز به امید اینکه تو بازار نوسانی یه موج سواری مشتی تو این نوسانات کنیم و به این امید که فعلا نه دم خبر هست و نه اتفاقی تو دنیا قراره بیافته -مثلا ساعت 4 شب به وقت ایران - یه پوزیشن میگیریم در حد مثلا 1 لات رو حساب 1000 دلاری...
5دلار ضرر.... 8 دلار سود....0....4- ...9+ ... و ...یهو تو یه کندل یک دقیقه ای 20 پیپ برخلاف پوزیشن ما روند پیش میره...
اه؟ خدایا چی شد؟ مگه چه خبره الان؟
نهایتا یه چرخی تو سایتا میزنیم و میبینیم نه زلزله ای , نه بمبی, نه عملیات تروریستی و ... هیچ خبری نیست.
بر میگردیم سراغ پوزیشن....
230 دلار تو ضرره و داره همون حول و حوش نوسان میکنه...
خوب پس خبری نبوده... یه حرکت بوده که باید برگرده... الان که وقت این حرکتا نیست!!
یک لات دیگه اضافه میکنیم.
-10 دلار بابت اسپرد.... 3+....5- ....6+ .... 23+ ....30+... ای ولا!!:D دیدی گفتم خبری نیست و این تیک چند دقیقه پیش الکی بوده؟
وایمیستم یه 200 دلار مشتی ازش بگیرم.
تو همین فکر و خیالا داریم سر میکنیم که.... تو یه کندل یک دقیقه ای دیگه 30 پیپ میره بالا....
ای بابا...
یه پوزیشن شده 430- و این جدیده هم شده 220- و حساب 1000 دلاری اخیر که رسونده بودی به 1150 الان تنها 500 دلار شده و در حال نوسانه...
یا باز به خیال اینکه میریزه پوزیشن اضافه میکنی یا .... بی خیالش میشی تا برگرده.
ساعت شده نزدیک 6 ونیم صبح و هنوز نخوابیدی...
حسابی هم خوابت میاد
فردا باید بری سر کار...
ول کن شاید اصلا نرفتم سر کار!:(
مگه چقد حقوق میگیرم که بخوام یه شبه 600 دلار از دست بدم؟

عیبی نداره حتما میریزه
بگیرم بخوابم , ایشالا صبح که بیدار شدم حتما ریخته!!!

وقبل از خواب باز فکر میکنی که :

خدایا چرا اینطوری میشه؟
مگه کجا اشتباه کردم؟
آخه خدا این وقت شب که عالم و آدم خوابند و هیچ جای دنیا خبری نیست چرا باید این بی صاحاب اینطوری میریخت؟!!

و ساعت رو میذاری روی زنگ که صبح بجای 6/5 , 9 صبح بیدار شی و ببینی بازار به نفع و تو درجهت کم شدن ضررت حرکت کرده.... یه زنگ هم بزنی محل کارت که حالم خوب نبود برام مرخصی رد کنید...:D
اما ....
اما وقتی بیدار میشی میبینی یه بار دیگه هرچه کشته بودی پنبه شده....
و روز از نو....
روزی از نو....

و چه سرنوشت غم انگیزی...
که کرم کوچک ابریشم
به دور خود قفس میبافت
ولی...
به فکر پریدن بود!!

وچه داستان تلخیست که بارها تکرار میشه تا....

تا بعضیا همه زندگیشون رو قمار میکنن و میبازن...
بعضیا هم که عاقل ترن بیخیال ادامه راه میشن و کنار میکشن.

و عاقلترین گروه از افرادی که وارد این آَشفته بازاری شدند که سود شاید کمتر از یک درصد افراد موفقش, و سود سرشار بروکرهاش از ضرر و از دست دادن سرمایه سایرین تامین میشه (که البته ظاهرا این آخری یه جورایی قانون خیلی از تجارت هاست) اونایی هستن که از اشتباهاتشون درس میگیرن که ره صدساله رو نخوان یکشبه برن....

اگه مدیریت سرمایه رعایت بشه...
اگه مدیریت استرس رعایت بشه...
(اگه اولیش رعایت بشه, اصلا استرسی نمیاد که بخواد مدیریت بشه و تصمیمای آنی و احساسی گرفته بشه)

با فارکس میشه ره صد ساله رو ده ساله و اگه کمی خوش شانس باشی حتی ... یکساله رفت!... (اما کمتر نه!)

ادامه دارد...