PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کارگاه الیوت

mhjboursy
2019/12/06, 21:11
http://forums.boursy.com/imported/2017/07/e6wu_bmestart-1.jpg

بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.
یک کارگاه کوچک، مختصر و مفید برای بررسی امواج الیوت.
یا علی.

mhjboursy
2019/12/06, 21:40
نوشته‌های کپی شده ار جستار خودم در تارنمای همسایه:

بســــــــــــــم‌الله‌ا لرحمن‌الرحیم

کارگاه الیوت​
سلام.
این کارگاه را زدم تا یواش یواش با دوستان بنشینیم تمرین الیوت بکنیم.
یا علی.

sooroosh1315
سلام آقا محمد حسین وقت بخیر و خوشی
یک همچن چیزایی بذاریم یعنی ؟
چنتا پی دی اف مال آقای میرزایی و.... در مورد الیوت قبلا خوندم با اینکه 70 صفحه بودن بنظرم تمامش همون چیزایی بود که با ی نگاه میشد از دست بقیه کپی زد و فوت های کوزه گریش خبری نبود

(اینجا شاید درست نباشه بیانش اما آسترولوژی هم جالب بود دوستمون گفتن رفتم دنبالش چنتا نرم افزار هم دانلود کردم (مبحث پیچیده ای بود بنظرم ولی جالب بود که ی وقتایی نمودار حرکت ستاره ها و وضعیتشون بهم چقدر هماهنگ میشه با حرکت یک سهام البته فقط تو ی زمان خاص (ثابت و همیشگی نیست ،)

فقط یک متن جالب هم داشت : خرید سهم مناسب (فاند) قیمت مناسب (تکنیکال) زمان مناسب (آسترولوژی )

ولی خوب آسترولوژی و فیبو و اینا هم زیاد برای پچیدا کردن زمان مناسب ، مناسب نیستن (راه دیگه ای باید پیدا کنیم.)

https://i.vgy.me/mMD1aq.png

آخرین ویرایش: Jul 11, 2019

mhjboursy
2019/12/06, 21:41
ستاره‌شناسی به نگر من
=============
سلام بر برادر عزیزم.
عرضم خدمت شما که... من اصلا با این ستاره‌شناسی حال نمی‌کنم.
احساس می‌کنم دروغ است... (دروغ که نیست... ولی) نهایتش آن چیزی که باید گیر آدم نمی‌آید...

بگذارید این‌گونه بگویم...
در اینکه یک تاثیری بالاخره می‌گذارند که شکی نیست...
بلاخره به هر چیزی نخواهیم باور داشته باشیم نمی‌توانیم به این باور نداشته باشیم که یک تاثیری بالاخره می‌گذارند...
این از این. تا اینجا درست.
اما این تاثیر چیست؟ این تاثیر
۱- اشعه است که
آ ) مردم را کلافه می‌کند
ب) یا باعث می‌شود آب و هوا خوب شود و هوای خوب باعث می‌شود مردم امید پیدا کنند
پ) یا روی صنعت کشاورزی و دامپروری تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود آفت‌ها کم شوند و کلرفیل بهتر کار کند و از این چیزها و از این دید اقتصاد تقویت می‌شود...
ت) یا روی تصمیم‌گیری‌های سران مملکت‌ها تاثیر می‌گذارد و میل به صلح و جنگ را تغییر می‌دهد
یا ث و ج و چ و ح و خ و ...
۲- یا یک تاثیر ناشناخته است... (پنهان/ملکوتی/ماورایی از این جور چیزها)

این از این.
از آن ور چه داریم؟ می‌خواهیم ببینیم روی فلان نماد خرید بکنیم یا نه؟
(باز دارم زیاده‌گویی می‌کنم... خیلی خلاصه‌اش کنم.)
آیا ستاره‌شناسی روی یک نماد به خصوص تاثیر دارد؟ یا روی یک گروه نمادها یا روی کل بازار یا روی کل بازارهای یک کشور (سهام و اوراق و زر و ارز و مسکن و خوراک و ...) یا روی کل بازارهای کره‌ی زمین؟

خلاصه اینکه ما از آن سو یک عامل ناشناخته داریم و از این سو هم نمی‌دانیم دقیقا چگونه روی چه چیزی اثر می‌کند. چگونه است که بیشتر نمادها وضعشان خراب است و یک نماد دارد مثل قرقی اوج می‌گیرد و بالا می‌رود؟ اگر ستاره‌شناسی محکم است و عمومیت دارد باید روی همه تاثیر بگذارد؟ یا دست‌کم باید روشی بلد باشیم که بگوییم این انتخاب ما جزء استثناءهاست یا جزء عمومی‌ها.

مگر اینکه یک کاری بکنیم و بیاییم از همه نمادها بخریم. یعنی بگوییم اکنون وضع بازار بد است و کلا پنجاه نماد درون سبد را بفروشیم و بعد بگوییم (با توجه به ستاره‌شناسی) اکنون وضع خوب است و پنجاه نماد میانگین بازار را بخریم.
که برای این کار هم دیگر اصلا نیازی به ستاره‌شناسی نیست! شما با یک نگاه به کلیت بازار می‌توانید دریابید (دست آدم می‌آید) که اکنون جو عمومی بازار چیست و اگر آدم وقت بگذارد و روانشناسی عمومی بازار را یاد بگیرد یا نمودارها را بالا پایین کند و چشمی نگاه کند کی زمان فروش عمومی در بازار است خیلی زودتر به نتیجه می‌رسد در این روش. (در این روش که از کل بازار ۵۰ نماد بخرد و بفروشد.)

پس... آدم که می‌خواهد یک کار را می‌خواهد آغاز کند باید یک بررسی کند و یک تخمین بزند... از اینکه چقدر قرار است مایه (سرمایه/سرمایه‌زمانی) بگذارد و تهش قرار است چه چیزی گیرش بیاید...
من دودوتا چهارتا می‌کنم می‌بینم این ستاره‌شناسی اصلا مطلب جالبی نیست... کلی باید زمان بگذاری... آخرش هم یک سری چیز یاد می‌گیری که در یک هاله ابهام است و دقیقا نمی‌دانی تاثیرش چگونه/کجا و به چه میزان است.
در صورتی که همین مقدار سرمایه را بگذاری روی چیزهای دیگر بیشتر گیرت می‌آید. به نگر من.

mhjboursy
2019/12/06, 21:41
روی همین الیوت زمان بگذاریم مطمئنا بیشتر گیرمان می‌آید.

چه نمودار قشنگی دارد... http://forums.boursy.com/image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7باید یک نگاه به این بیاندازم... http://forums.boursy.com/image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
آه... در نمودار شما آورده نشده... حجمش خیلی زیاد شده... وگرنه زیباست/زیبا بود.
اکنون با این حالتش (برای من) ناآشکار می‌شود. (و ناآشکار یعنی «بد» یعنی نخرید و فروختن.)

sooroosh1315

دقیقا موافقم ، خیلی بد بختی دارد ، آخرش هم چیز مطمنی از آب در نمیاد ، با یک نمودار اشتباه خرید کنی و ضرر کنی بعدش متوجه میشوی اشتباهت کجا بوده و اصلاحش می کنی ، ولی در نجوم هرچه اشتباه کنی و ضرر کنی باز متوجه نمی شوی کجایش را اشتباه کرده ای
منجمان بسیاری هم در تاریخ بودن که پیش بینی هایی کردن گاهی درست درامده گاهی اشتباه (ولی بهبود پیدا نکرده ) و نیاز هست حداقل 50 سال از عمرت را بذاری توی بازار و ضرر ها رو تحمل کنی بعد از 50 سال تازه ه یک تحلیل 50 -50 برسی http://forums.boursy.com/image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)

در اسلام هم گویا حرام هست و فقط تا اندازه مسیریابی مجاز دانستن

البته یک چیزهای جالبی هم داشت مثل دوره تناوب ماه که مثلا 28.5 روز هست و ماه نماد احساسات آدم هاست اومدن 4 قسمتش کردن 7-14-21-28 -42-56 (57) (دوره تناوب هایی که در rsi میانگین و... استفاده می کنیم ) یا حالا مریخ فکر می کنم نماد سرسختی و مقاومت هست ، با قدرت سهم رابطه داره و.... وقتی سهمی رو حمایت یا مقاومتش باشه مریخ در نززدیک ترین فاصله می تونه مقاومت بشکنه یا بشدت حمایت بشه و.... (ولی باز هم 50 50--- هست چون عوامل دیگری هم دخالت دارن ) در کل بهتره که وقتی براش صرف نشه

================
ثعمرا را تا جایی که بررسی کردم بنظرم شبیه کرمان هست (هم جیگر خرید کردن ندارم ...ببینم این چه میشود جواب داد ان شاء ا... سهم سوم را خرید میزنم)

mhjboursy
2019/12/06, 21:42
بلی... حواسم نبود... این هم هست... (که زمان بازخورد گرفتن و اصلاح پیشبینی‌ها بسیار طولانی است... اگر غیر ممکن نباشد...)
در اسلام فکر نکنم حرام باشد (مسیریابی را نمی‌گویم). یک جور خاصی‌اش حرام است. وگرنه... در علوم خفیه (مثلا هیمیا (https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%87%DB%8C%D9%85%DB%8C%D8%A7))... بخشی‌اش همین طالع‌بینی است که یک‌جوری ستاره‌شناسی هم قاطی‌اش است و بزرگان علوم اسلامی روی اینها کار کرده‌اند... نه؟ (حالا در مورد چیزی که نمی‌دانم دقیق، اظهار نگر نمی‌کنم. ولی سربسته یک چیزهایی شنیده‌ام...) (چرا می‌گویم یک جور خاصی‌اش؟ برای اینکه اگر نگاه کنید کلا پیش‌گویی حرام است. یک‌جورهایی... ولی در همین کار ما مثلا و خیلی کارهای دیگر... ما باید پیشبینی کنیم... اصلا نکنیم نمی‌شود... و این پیشبینی هم یک جوری پیش‌گویی است دیگر... یا اداره‌ی هواشناسی... آنها هم بالاخره باید یک چیزی از آینده بگویند دیگر... باید بگویند فردا بارانی است یا آفتابی! (نگویند که نمی‌شود...) از سوی دیگر... نگاه که می‌کنیم... استدلال درون اینکه پیش‌گویی حرام است هم درست است... برای همین احتمالا گونه‌ای‌اش حرام است. (اینجا را اکنون نگاه کردم... (https://www.islamquest.net/fa/archive/question/az21877) چند حدیث خوب آورده شده... ولی دست آخر باز معلوم نشده طالع‌بینی ستاره‌ای حلال است یا حرام؟... به هر روی... بگذریم.... آخرش که به درد ما نمی‌خورد.... پس ولش...)
=================
در مورد تاثیرها، تاثیر «گرانش» را یادم رفت بگویم.... به هر روی... ما که داریم هر بار می‌بینیم زمانی که مد می‌شود چه اتفاق عظیمی در زمین (بر روی اقیانوس‌ها و دریاها و کلا آب‌ها و البته خاک‌ها و بادها) روی می‌دهد... دیگر مطمئنا یک اثری هم این روی آدم دارد دیگر... به خصوص اینکه آدم کلا (هفتاد درصدش) آب است و سر تا پا رگ دارد... بالاخره حتما ناهید و مریخ و مشتری هم یک اثری دارند دیگر... یا تاثیر خورشید... که این همه تابستان و زمستان و پاییز و بهار ایجاد می‌کند و روز و شب ایجاد می‌کند... خوب... نور ماه و نور ستارگان هم احتمالا می‌توانند تاثیراتی داشته باشند...
==================
بگذریم... برویم روی همان الیوت...
البته من اکنون نمی‌خواهم روی الیوت کار کنم... (این جستار را هم گذاشته‌ام یواش یواش بروم سراغش...) ولی در این نموداری که شما گذاشتید... یک چیزی نگرم را به خودش جلب کرد... این موج سومی که گذاشتید زیاد به موج سوم نمی‌خورد...
البته این یک احساس است... استدلال قوی‌ای ندارم... ولی همین‌جوری که نگاه می‌کنم انگار موج سومش همچین مال نیست! بیشتر به ABC شبیه است تا ۱۲۳۴۵.
بگذارید آنچه در ذهن دارم را واضح‌تر بگویم... ببینم می‌توانم...
اگر ۱۲۳۴۵ باشد... موج ۴ و ۲ اش شبیه هم نیستند... موج چهارش یک جوری است... معمولا موج پنج زمانی می‌تواند موج پنج شود که یک وقفه کوتاه (متناسب با موج دوم) داشته باشیم... اینجا خیلی وقفه داشته‌ایم... بعد اینکه... موج پنج هم انگار با موج سوم جور نیست... معمولا موج پنج موج اشتباه است (من این‌گونه می‌نامم‌اش) موجی است که یک کله بالا می‌رود و سپس یکباره فرو می‌ریزد... (به نسبت موج سه یک کله بالا می‌رود وگرنه شاید روی نمودار روزانه یک کله بالا برود و در نمودار ساعتی مدام بالا پایین شده باشد... یا در مقیاس هفتگی... یا به هر روی دیگری...) این‌گونه است چون اشتباهی است. ولی اینجا را که نگاه می‌کنی (به نسبت موج سوم) یک ریز موج داشته... که از پس آن بر آمده... این با برداشت‌های من از موج پنجم جور نیست...

mhjboursy
sooroosh1315

سلام
خوب a کوچک را برداریم، جاش بگذاریم 1
:|
اصلا خوب که نگاه کنیم می شود بگوییم 1 تا هفت :| چرا الیوت میگه حتما باید پنجتا باشه؟ :/
با کل فلسفه اش مشکل دارم، ولی روی نمودار باعث میشه به سبک ترین شکل ممکن قابل رویت باشه و پیش بینی چشمی را راحت تر میکنه.یجورایی برا چشم خلاصه نویسی میشه.

با عقل جور نمیاد،

سلام.چقدر نکته‌ی خوبی را گفتید...
البته همین‌جور که شما گفتید شمار بیشتری ریزموج هم برای الیوت جنبشی برشمرده‌اند... (هفت‌تا و نه‌تا و ...)
ولی ...
یک‌جوری می‌توان هفت‌تا را در پنج‌تا هم خلاصه کرد...

دیدگاه من در مورد ریزموج‌های جنبشی
======================
به دید من ریزموج تنها یک‌دانه است.
تنها موج سه است.
با این دید نگاه کنیم خیلی جالب و قابل فهم‌تر می‌شود. به نگر من.
یعنی ما زمانی که به موج نگاه می‌کنیم باید بگوییم این موج سوم موج اصلی است و آن موج یکم پیش‌‌درآمد موج اصلی است و آن موج پنجم هم امتداد اشتباه موج اصلی است.
با این دیدگاه تغییر خاصی روی کاغذ رخ نمی‌دهد ولی نوع نگاه آدم یک مقدار عوض می‌شود.
(یک دیدگاه دیگر هم دارم که امواج جنبشی و اصلاحی در اصل یکی هستند یا یکی باید باشند یا باید یکی‌شان کنیم... که در حد ایده است و باید بررسی‌اش کنم ببینم می‌شود یا نه)

======================

من هی می‌گویم این بحث الیوت را تمامش می‌کنم... ولی باز هی ادامه‌اش می‌دهم و مبحث جدید برای تحقیق باز می‌کنم.

mhjboursy
سلام.
مرکب که...
منظور من همین بخش کوچکش بود. یعنی دید کوتاه مدت را دارم می‌گویم. که مثلا به ۲۶۵ هزار واحد برسیم یا به ۲۷۵ هزار واحد.... یک همچنین چیزی.
در حقیقت منظور من پنج از پنج از یک از سه از سه‌ی اصلی است.
در زیر تصویرش را می‌گذارم ولی گمان نکنم خوانا باشد:
(توضیح: تکرار می‌کنم پنج بی‌رنگ از پنج صورتی از یک سبز از سه قرمز از سه‌ی اصلی زرد)

https://i.vgy.me/Ud0q5w.png
نگر شما چیست؟

mhjboursy
2019/12/06, 21:43
https://i.vgy.me/8YDhlZ.png

mhjboursy
2019/12/06, 21:44
شاخص کل و اصلاحی که اصلاح نکرد:

https://i.vgy.me/S0Hixo.png

mhjboursy
می‌خواستم یک کارگاه روند یابی بزنم... ولی دیدم اصراف می‌شود در زدن کارگاه. و نیز اینکه به خاطر مرتبط بودن می‌توان همین‌جا ادامه‌ی کار داد.

موضوع نخست که می‌خواستم به آن اشاره کنم اینکه برای روندیابی احتمالا باید مقداری کف‌یابی انجام داد. منظور از کف نقطه‌ی عطف است. در حقیقت روند حد فاصل میان دو نقطه‌ی عطف است. (از بالا و پایین) پس یک راه تشخیص روند تشخیص کف است.
موضوع دیگر اینکه اگر از دیدی دیگر نگاه کنیم روندیابی دو قسمت است. تشخیص قدرت و آستانه زیان. (در برابر آن دو نقطه‌ی عطف که در بالا به آن اشاره شد)
مزیت این دید نسبت به دیدگاه پیشین این است که صرفا هر جور نمودار و نمادی که بالاتر از نقطه‌ی عطف پایینی‌اش قرار داشت را نمی‌آورد به ما نشان دهد. بلکه روندهای قوی را نشان می‌دهد که در آنها نان هست.
و عیب این روش هم این است که بر خلاف روش پیشین که پایین (یعنی به قیمت مناسب) می‌خرید و پایین (یعنی با سودی اندک) هم می‌فروخت در این روش بالا خرید انجام می‌شود و بالا هم فروش انجام می‌شود. که گاهی این بالا فروختن زیادی می‌شود و به جای سود زیان یا اتلاف وقت حاصل می‌شود.

mhjboursy
اگر بخواهیم بازار این روزها را با بازار سال ۹۲ مقایسه کنیم...
از خیلی جهت‌ها داریم به انتهای بازار می‌رسیم یا رسیده‌ایم.
از دید روزهای رشد بازار و از دید ابعاد (اندازه) رشد بازار. از دید میزان خرید و فروش حقیقی و حقوقی{۱}...

البته باز هم می‌گویم... تنها اگر بخواهیم مقایسه بکنیم... و حال پرسش اینجاست که اصلا آیا این مقایسه درست است؟
نه.
گمان کنم مقایسه درست نیست.

هم بازار اکنون قوی‌تر است (به‌خصوص به خاطر آگاه شدن بیشتر مردم و تجربه‌ی سال ۹۲ و سرمایه‌گذاری گسترده‌ی مردم در ارز و زر و اکنون کشانده‌شدن بسیاری به بورس و رشد تلگرام در جامعه که همین باعث می‌شود همین‌جور این دهان و آن دهان بچرخد و بوی کباب به مشام همه برسد).
و هم اینکه این وضع‌های بازار بسیار بسیار درگیر مسائل و تصمیم‌گیری‌های دولتی است! (به خصوص در این روزهای گل و بلبل. یعنی ترمز بازار را باید دولت بکشد. همان‌گونه که در سال ۹۲ کشید. و دلخوری اصلی ما هم از (دروغگویی) دولت از همان‌جا آغاز شد.)

پس یک بار دیگر مرور می‌کنیم:
بازار اندکی بعد در مقایسه با سال ۹۲ به آخر خط می‌رسد ولی هم بازار نسبت به سال ۹۲ قوی‌تر شده (و باید این «اندکی‌»مان را اندکی بیشتر کنیم.) و هم اینکه مهمترین چراغ خطری که باید به هشدار آن توجه کنیم تصمیم‌های دولتی است. چیزی شبیه همان کاری که بازار پایه کردند یا تصمیم بر عرضه‌های سنگین حقوقی‌ها. یا شبیه آنچه که در مورد سپرده‌های کوتاه مدت بانک‌ها انجام دادند و اصلا اصل رونق بورس برای آن است.
یا علی.
==============
{۱} البته بحث حقیقی حقوقی دو حالت دارد. سنجش خشک و یا سنجش نسبی. خشک بسنجیم تقریبا آخرهایش هستیم و منعطف بسنجیم وسط کار هستیم. http://forums.boursy.com/image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 حالا ما آنجا خشکش را گفتیم که یک مقدار پیازداغش زیاد شود! http://forums.boursy.com/image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7http://forums.boursy.com/image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 هیجان پیدا کند مطلب!

mhjboursy
2019/12/06, 21:45
sooroosh1315

کمی بعدتر

https://i.vgy.me/jPTx2V.png

بهانه ای برای از سر گیری جستار عالی کارگاه الیوت

سلام
بعد از موج 5 از 3 بزرگ چه خواهیم داشت ؟ موج 4 بزرگ ؟ همراه با 1 2 3 4 5 نزولی ؟ و در بازار نزولی سود کردن بسیار مشکل؟

mhjboursy
2019/12/06, 21:46
این خیلی بی رحمانه نیست؟ آخه شاخص کل اینقدر بریزه ...شاخص هم وزن نابود میشه

https://i.vgy.me/zubZ5d.png

آخرین ویرایش: Oct 20, 2019

mhjboursy
2019/12/06, 21:47
sooroosh1315
سلام آقا محمد حسین
بنظرتان دولت همچنان کاری نکرده است ؟ ان دروغگویی سال 92 چه بوده ؟

سلام.
در اوج سال ۹۲ آقای رئیس جمهور روحانی درآمد گفت بیایید بورس بخرید...
بعدا معلوم شد همان زمان دولت داشته به شدت سهام می‌فروخته (آمار این را می‌گفت و بعدا وزیرش هم تایید کرد و گفت بازار زیاد رشد کرده بود و داشتیم فلانش می‌کردیم ... ).
==================================
دقیقا شبیه همین ماجرایی که اکنون داریم! دقیقا. وزیر محترم دارند عمق‌بخشی می‌کنند و رئیس‌جمهور محترم می‌گویند بورس ما وضعش خوب است و مکان خوبی برای سرمایه‌گذاری است و ... منتها اکنون دیگر کسی به حرف اینها گوش نمی‌دهد... ولی آن موقع هم تجربه‌ی رئیس‌جمهوری نداشتیم که در آن سطح و با آن اطمینان با مردمش آن‌گونه رفتار کند، برایمان تازگی داشت... و هم اینکه طرف تازه رای آورده بود و خیلی به او دل بسته بودند و او را یک منجی پاک دامن می‌دانستند که قرار است وضع اقتصاد و بورسمان را درست کند و احمدی‌نژاد را کرده بودند دشمن قمارخانه و روحانی را کرده بودند بت‌شکن...
=================================
در سال ۹۲ یک کار بدی که با ما کردند این بود که گفتند یک صندوق آورده‌ایم برای حمایت از بازار...
ولی بعدا معلوم شد آن صندوق هم داشته از سهامداران خرد نوسان‌گیری می‌کرده! (ده درصد می‌برد بالا خالی می‌کرد! http://forums.boursy.com/image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 http://forums.boursy.com/image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 دوباره می‌رفت تو یک گروه دیگر...)

باز هم بود اگر درست خاطرم باشد...
در جستار تدبیر و امید در تارنمای همسایه هست آمارش...

mhjboursy
2019/12/06, 21:47
به نگر من اگر افت شدید داشته باشیم بیشتر حالت رکود خواهد بود. (که البته این سناریوی محتمل‌تر است و از آن سو احتمال اینکه بازار بعد از این چند روز بتواند دوباره گل و بلبل بشود هم هست)
هفت هفت نود و هفت را نگاه کنید.
به نگر من اگر چیزی باشد باید هم‌جنس آن باشد.

اکنون اندازه‌گیری کردم... افت شاخص در آنجا ۲۰ درصد بوده. اینجا هم (سال ۹۸) افت شاخص تا امروز ۷٫۵ درصد بوده. یعنی اگر این سناریو درست باشد بیشتر رکود خواهیم داشت.

mhjboursy
2019/12/06, 21:48
یکی از بهترین کارهایی که ما می‌توانیم انجام دهیم این روزها این است که ببینیم قدرت بازار در برگشت چقدر است. (قدرت نه از این قدرت‌هایی که هر روز می‌سنجیم.)

همان‌گونه که گفتم بازار دارد این چند وقت بالا می‌رود... باید دید در روند افزایشی چقدر سرحال و پر زور است.

یکی از مولفه‌ها حجم است. البته امروز نه. امروز آری ولی امروز در مقایسه با حالت مشابه خودش.

mhjboursy
2019/12/06, 21:48
*********پایان نقل‌قول‌ها*********

mhjboursy
2020/01/01, 23:03
همین‌جوری...

در عمل، بازار سهام یا با دو پله صعود و یک پله سقوط حرکت کرده یا در طول روندهای نزولی، صعود تک پله ای و سقوط دو پله ای دارد. رالف نلسون اليوت پس از تحلیل اطلاعات بازار سهام در دهه ۱۹۳۰ کشف کرد که این روندهای پایدار بازار مجموعه ای از نوسانات و امواج را تشکیل می دهند. او دریافت که بازارهای افزایشی همواره سه روند صعودی داشته که با دو روند نزولی از هم جدا می شوند. بازارهای کاهشی نیز الگویی منظم دارند: یک نزول، یک صعود و نزولی دیگر. هر نوسان یا موج از نوسان های کوچکتر تشکیل شده که از همان الگو پیروی می کند و می توان آن را به امواج کوچکتر تبدیل کرد. الیوت از نه درجه از نوسان ها استفاده کرد. امروزه افرادی هستند که در تلاش برای هماهنگ کردن حرکت هر بازاری با الگوی امواج الیوت هستند که معمولا با بهره گیری از درک امور واقعه موفق می شوند. در عمل استفاده از این دستاورد الیوت در جزئی ترین سطح که تصمیم گیری روزانه است کار آسانی نیست.
www.meyarco.com

mhjboursy
2020/01/06, 03:38
چه فکر می‌کردیم و چه شد؟
https://i.vgy.me/mx4yi3.png

پیش‌تر گفته بودم که به نگرم بازار دقیقا همان‌جا که موج دو سبز را کشیده بودیم انگار اصلاح کرده.
اکنون هم باز همان دیدگاه را دارم.

نه تنها آن موج دو سبز. بلکه موج چهار سبز رنگ و موج چهار قرمز هم همین‌جور.

ببینید...
واقعا اصلاح بوده!
ولی این‌قدددددددددددددددر شدید بوده که هم از دید اندازه و هم از دید زمان بسیار بسیار اصلاح‌ها کوچک شده‌اند.
و این نشان از قدرت بسیار بسیار بسیار زیاد موج جنبشی افزایشی دارد.

اکنون هم انگار دقیقا زمانش شده که یک موج چهار زرد رنگ داشته باشیم. ولی با این قدرت فوق‌العاده‌ای که در بازار آمده معلوم نیست این اصلاح چقدر زمان و اندازه داشته باشد.

شاخص کل و اصلاحی که اصلاح نکرد:

https://i.vgy.me/S0Hixo.png

mhjboursy
2020/01/06, 03:49
در زیر اصلاح‌ها را مشخص کرده‌ام.
https://i.vgy.me/5Ym4i2.png
در بین این اصلاح‌ها اصلاحی که روی ۲۴۰ هزار واحد شد از همه عجیب‌تر است.
=================
ببینید...
این اصلاح‌ها هر کدام باید دست کم دو سه برابر اندازه و زمان می‌داشتند.
ولی روند این‌قدر قوی بوده که این‌گونه کرده‌است‌ آنها را.
تا جایی که یکی اصلا رو به بالا شده! :)

اینها را گفتم که مقدمه‌ای باشد که بگوییم...
اکنون با این وضع معلوم نیست این اصلاح چقدر طول بکشد و چقدر زمان ببرد.
آکادمیک بخواهیم بگوییم باید رفته باشیم تو موج ۴ زرد رنگ (طبق رنگ‌بندی‌ای که در تصویر ارایه کردم). و باید نیم سال یا یک سال تو استراحت باشیم...
ولی این بازاری که ما می‌بینیم...
این اکبر آقاهایی که ما می‌بینیم...
بعید نیست روند قوی قشنگ اصلاح را در خودش هضم کند.

mhjboursy
2020/01/08, 17:28
من پیشتر هم در این جستار در مورد یک افت گفته بودم.
باز هم همان را می‌گویم:

یکی از بهترین کارهایی که ما می‌توانیم انجام دهیم این روزها این است که ببینیم قدرت بازار در برگشت چقدر است. (قدرت نه از این قدرت‌هایی که هر روز می‌سنجیم.)

همان‌گونه که گفتم بازار دارد این چند وقت پایین می‌رود... باید دید در روند افزایشی چقدر سرحال و پر زور است.

یکی از مولفه‌ها حجم است.
البته امروز نه.
امروز آری ولی: امروز در مقایسه با حالت مشابه خودش.

به نگر من اگر افت شدید داشته باشیم بیشتر حالت رکود خواهد بود. (که البته این سناریوی محتمل‌تر است و از آن سو احتمال اینکه بازار بعد از این چند روز بتواند دوباره گل و بلبل بشود هم هست)
هفت هفت نود و هفت را نگاه کنید.
به نگر من اگر چیزی باشد باید هم‌جنس آن باشد.

اکنون اندازه‌گیری کردم... افت شاخص در آنجا ۲۰ درصد بوده. اینجا هم (سال ۹۸) افت شاخص تا امروز ۷٫۵ درصد بوده. یعنی اگر این سناریو درست باشد بیشتر رکود خواهیم داشت.

بهترین کار برای خرید این است که ببینیم زمانی که دارد بالا می‌رود چگونه بالا می‌رود و تا کجا بالا می‌رود و بعدش تا کجا می‌ریزد. اگر رشد تیز کوتاه‌مدت داشت سقف پیشین یا چیزی شبیه این می‌تواند مهم باشد.
اگر رفت تو حالت رکودی، شکست یک حالتی که رکود را بشکند (مانند خط روندی که بعدا در افت ایجاد می‌کند یا یک مقاومت حجمی یا چنین چیزی) می‌تواند کمک کند.
در هر صورت من اینجا خرید نمی‌کنم. حتی اگر کل بازار صف خرید باشد. می‌ایستم ببینم چه می‌شود.

==============================

اکنون نگاه کردم.
مقاومت روی شاخص هم وزن ۱۱۷ هزار و ۱۲۰ هزار است:
https://i.vgy.me/OXqSGn.png

mhjboursy
2020/02/15, 11:17
https://i.vgy.me/rYb7bo.png

سلام.
اگر اطلاعات بیشتر بود بهتر بود. اکنون سخت‌تر می‌شود قضاوت کرد.
این موج سه مثلا یک مقدار مشکوک است.
زیرموج شماره ۱ از این موج سه کجاست؟ باید دید معتبر است یا نه؟
======================
همچنین اگر دیگر نشانگرها (مانند مکدی و حجم که من با اینها بلد هستم) هم بود بهتر بود. یعنی اکنون که نیست انگار یک چیزهایی را نمی‌توان دید.
======================
در مورد این موج آخر...
این قیافه‌اش به موج سوم نمی‌خورد!
شما همان موج یک آخر را نگاه کنید. نباید موج سه با این موج تناسب داشته باشد؟ یک جای کار مشکل دارد.
======================
یکی دیگر از چیزهایی که بد نیست در کنار نمودار به آن نگاه انداخت نمودار نیم‌لگاریتیمی است. (که من کلا با آن مخالفم. اینجا فرق می‌کند.)
به خاطر رشد زیاد قیمت بد نیست آن رشد سال ۹۶ را نگاه بیاندازیم. شاید آن موج یکم بوده باشد!

امیرحمزه
2020/02/15, 11:29
سلام.
اگر اطلاعات بیشتر بود بهتر بود. اکنون سخت‌تر می‌شود قضاوت کرد.
این موج سه مثلا یک مقدار مشکوک است.
زیرموج شماره ۱ از این موج سه کجاست؟ باید دید معتبر است یا نه؟
======================
همچنین اگر دیگر نشانگرها (مانند مکدی و حجم که من با اینها بلد هستم) هم بود بهتر بود. یعنی اکنون که نیست انگار یک چیزهایی را نمی‌توان دید.
======================
در مورد این موج آخر...
این قیافه‌اش به موج سوم نمی‌خورد!
شما همان موج یک آخر را نگاه کنید. نباید موج سه با این موج تناسب داشته باشد؟ یک جای کار مشکل دارد.
======================
یکی دیگر از چیزهایی که بد نیست در کنار نمودار به آن نگاه انداخت نمودار نیم‌لگاریتیمی است. (که من کلا با آن مخالفم. اینجا فرق می‌کند.)
به خاطر رشد زیاد قیمت بد نیست آن رشد سال ۹۶ را نگاه بیاندازیم. شاید آن موج یکم بوده باشد!

سلام و عرض ادب خدمت جناب محمد حسین عزیز و دوستان گرامی
ممنون میشم که کمی در مورد نمودار لگاریتمی و linear توضیح دهید .به نظر شما از کدوم نمودار بهتره استفاده بشه.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

mhjboursy
2020/02/15, 11:46
سلام.
نمودار نیم‌لگاریتمی به خاطر وجود تورم و رشدهای افسارگسیخته در تمام نمودارها می‌تواند کمک‌کننده باشد. اگر در سال ۹۱ یک رشد ۲۰۰۰ درصدی در یک نمادی داشته باشیم و در سال ۹۷ یک رشد ۲۰۰ درصدی، نمودار ساده به مراتب آن رشد ۲۰۰ درصدی را بزرگتر نشان می‌دهد. نمی‌توان قشنگ گذشته را خواند. برای همین بد نیست از نمودار نیم‌لگاریتمی استفاده کنیم.
ولی باید توجه کنیم که این کار یک کار دقیق و درست نیست. کار درست تعدیل نمودار با تورم یا با ابزارهای دیگر است که چون در دست نیست ما نیم‌لگاریتمی نمودار را نگاه می‌کنیم.

دوستان می‌آیند روی نمودارهای لگاریتمی خطهای صاف و به قول شما Linear می‌کشند. این کار به نگر من اشتباه است. اگر می‌خواهیم دنیا را لگاریتمی نگاه کیم همه چیز باید لگاریتیمی شود! نه اینکه نمودار نیم‌لگاریتمی شود و خط ها صاف بمانند! خروجی باید این‌شکلی شود: https://i.vgy.me/ZLKVo3.png

البته اگر با نگاه همان تورم نگاه کنیم این کار (یعنی استفاده از نمودار لگاریتمی و حتی کشیدن خط صاف در آن) یک مقدار توجیه‌پذیر می‌شود (مثلا می‌گوییم از نقطه‌ی الف با نرخ تورم فلان درصد تا اینجا رشد داشته‌ایم و اگر با همین نرخ ادامه دهیم به فلان نقطه می‌رسیم (خط صاف)) ولی همان‌گونه که گفتم نه این کار دقیق است و نه درست. تورم یک نرخ مشخص و متغیر است. در حالی که در نگاه لگاریتمی ما داده‌ها را با یک نرخ مشخص تعدیل نمی‌کنیم! و ضریب هم متغیر نیست (اصلا ضریبی نیست که متغیر باشد. ضریب می‌تواند آن پایه‌ی ۱۰ یا نپر در لگاریتم باشد ولی این کجا و آن کجا. به هم ربطی ندارند).

پیشنهاد من استفاده از نمودار لگاریتمی تنها برای دیدن تغییرات گذشته در کنار تغییر جدید است. همین. مثلا مقایسه‌ی رشد قبل و رشد کنونی.

mhjboursy
2020/02/16, 09:01
با سلام
الیوت به روش های گوناگون و چند رشته شده..روش ماینر و گلن نیلی و ووو
من سه سال پیش بالاخره با کلی زحمت و 3 ماه خوندن!!! نئوویو و حفظ کردم....
در کل بیشتر بر مینای قانون احتمالاته....
موج شماری ایمپاس به نظر اشتباه میاد..موج سه نمیتونه کوچکترین موج باشه...و نکته بعد اینکه موج 5 در کالایی اکستنتد میشه...حالا این نمودار چی هست نمیدونم!!
قسمت کارکشن بنظر صحیح میاد...
اخر نمودار تو موج یک از 3 بزرگه!!!
البته با نموداری که گذاشتی چون قبل و بعدش ندارم..
در مورد روش‌های بررسی الیوتی می‌توانید توضیح دهید.
فرق اینها در چیست و کلا هر کدام را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

MNB1984
2020/02/17, 09:36
در مورد روش‌های بررسی الیوتی می‌توانید توضیح دهید.
فرق اینها در چیست و کلا هر کدام را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
با سلام و درود
فرق آنچنانی باهم ندارن...
یک سری قوانین کمو کاست و یا فازایش پیداه کرده اند....
بنظرم میشه گفت پایه شون نظریه داو و روانشناسیه حاصل از اونه...
ولی کامالترین قوانین رو نئوویو داره...

mhjboursy
2020/04/17, 00:27
شاخص کل
-------------
در موج شماری یک مبحثی داریم که امواج جنبشی به جای اینکه ۵ بخشی (موج ۱ و ۳ و ۵ با موج ۲ و ۴) باشند ۷ بخشی یا ۹ بخشی یا بیشتر باشد. من احساس می‌کنم این موجی که در آن هستیم از آن جنس است.
(البته این گونه از شمارش به نگر من یک جور مسامحه است. وگرنه همه‌ی موج‌های جنبشی از سه بخش اصلی ۱ و ۳ و ۵ تشکیل شده‌اند. و یکی که کش آمده را چند بخش حساب کرده‌اند.)
اکنون به وضوح می‌توان چندتا قله را نام برد:
تاریخ:
13970707
13980215
13980707
13981214

به خاطر فاصله‌ای که میان نخستین با بقیه افتاده می‌توان گفت آن یک موج جدا بوده... ولی احتمالا باقی با هم هستند.

با توجه به حجم داد و ستدها می‌توان گفت که ما هنوز هم در موج سه اصلی هستیم! و بازی هنوز تمام نشده.
آن ریزموج‌ها (تاریخ‌ها) که اشاره کردم را نمی‌دانم شما چگونه نام‌گذاری می‌کنید ولی من نام‌گذاری نمی‌کنم و فعلا می‌گویم ریزموج‌های یک موج بسیار بزرگ سوم. همین.
اما اینکه بازی کجا تمام می‌شود...؟ به خاطر اینکه سابقه قیمتی و حجمی مشابه -به هیچ وجه- در گذشته نداشته‌ایم نمی‌توان مقایسه کرد و بررسی انجام داد. چیزی که می‌توان گفت این است که تا اطلاع ثانوی در موج سوم هستیم! (شاید اگر نمودار شاخص را بر چیزی مانند زر یا ارز (به عبارت دیگر بر تورم) تعدیل کنیم بتوانیم بهتر ببینیم و با گذشته مقایسه کنیم و هدف قیمتی پیدا کنیم.)
حتی اگر علائم رفتن به موج پنجم هم ثابت شود باز به خاطر عظمت موج سوم پیش از خودش باز هم رشد بورس متوقف نمی‌شود. در حالت عادی.
(حالت غیرعادی یعنی تنها یک چیز و آن هم بامبول درآوردن دولت. آن هم در سطحی بسیار گسترده. چون این بازار فعلا تنش‌های بزرگ سیاسی نظامی (موشک‌باران پایگاه ارتش شماره یک جهان) و دستکاری‌های قوانین و خیلی چیزهای عجیب دیگر را پشت سر گذاشته و به بسیاری از آنها واکسینه شده!)

تنها تهدید رفتن بازار در موج چهار بزرگ است (جدای از آن خواست دولت) که بیشتر زمان‌بر است تا کاهنده‌ی قیمت. و یک زمانی مانند موج پیشین اصلاحی که از 13970707 تا 13980101 ادامه داشت را از ما بگیرد...
که فعلا علائمی از آغاز چنین موج چهارمی ندیده‌ایم! و نگرانی‌ای نداریم. و هر اصلاحی یک اصلاح ریزموج (ده درصدی و زیر یک ماه) تلقی می‌شود.

پی‌نوشت: بعدا عکس بارگزاری می‌کنم. فعلا اینترنتم مشکل دارد.
پی‌نوشت: داده‌های tseclient که کاملا اشتباه است. همه‌ی دوستان نمودار شاخص کل را می‌بینند که چگونه شده... این هیچ... ولی من جدای از این یک مقدار ظن دستکاری داده‌ها را هم دارم. دو حجم آخر را نگاه کنید! مگر می‌شود چنین چیزی؟ شستا عرضه اولیه شده و این همه خرید و فروش در این دو روز انجام شده... حجم این دو روز آخر چرا این‌قدر کم و یک اندازه است؟ همین مورد را در آمار حقیقی حقوقی هم داشتیم! که یک باره آمار تغییر خاصی داشت.

mhjboursy
2020/07/08, 21:41
پس پیشنهاد/پیش‌بینی شما این شد که تک نمادهای با بتای منفی فعلا رو بورس (در رونق) خواهند بود. ؟

نرم‌افزارتان چه می‌گوید؟

با نرم‌افزار چگونه می‌توان این را درآوریم؟
چه مشخصه‌هایی را باید لحاظ کنیم که بگوییم فلان گروه فعلا روی بورس خواهند بود.
?
برای اینکه ببینیم یک نماد چقدر دیگر رشد می‌کند نیاز داریم به سنجش موج‌هایش.
به عبارت دیگر باید ببینیم (از دید زمانی/چرخه‌ای/موجی) کجای کار است.
زمانی که فهمیدیم کجاست می‌گوییم... خوب... تا اینجا به نیمه‌ی کار (یا پایان کار) رسیده و بنابراین یک نیمه‌ی دیگر کار دارد (یا دیگر منتظر عوض شدن بازی هستیم).
------------------
فرض کنیم چند موج کاملا سینوسی (هارمونیک) درون هم قرار دارند...
نتیجه‌ی کار این‌گونه است مثلا:
https://i.vgy.me/Ry5Lwn.png
(این ترکیب دو هارمونیک است.)
یا مثلا این‌گونه:
https://i.vgy.me/s1VBfI.png
(این ترکیب موج‌های فرد است.)
یا مثلا این‌گونه:
https://i.vgy.me/tOU3PQ.png
(این هم ترکیب موج‌های خاص است. گمان کنم زوج.)

آن موج مربعی مثلا چگونه است؟ مثلا این‌گونه است که بازار خوب است خوب است خوب است... بعد یکباره بد می‌شود خیلی شدید...
آن موج مثلثی چگونه است؟ بازار با یک شیب خاصر رشد می‌کند و خیلی قشنگ با یک شیب خاص افت می‌کند...
آن موج سینوسی کامل چه؟ بازار مانند موج مثلثی رشد می‌کند ولی قله‌ها و دره‌هایش خیلی نرم است... جوری که هر آدم بازار دیده‌ای قشنــــــگ فرصت می‌کند پیاده شود.
آن موج خاص (مورد نخست) چگونه است؟ در آن مانند امواج الیوت بازار خوب می‌شود و یک قله هم می‌زند و بعد می‌رود در اصلاح (مثلا موج دوم یا چهارم) بعد دوباره بازار جان می‌گیرد و دوباره اصلاح می‌کند... ولی اینجا اگر کسی بخرد بدبخت است چون اصلاح خیلی عمیق است...
(اینها را گفتم که فقط با موج‌ها آشنا بشویم.) (منظور جمع شدن امواج با هم بود...)
-----------------------
این هارمونیک‌ها مثلا چه می‌توانند باشند و آن موج اصلی چیست؟
موج اصلی که وضع ماست دیگر! جیب ما. نمودار قیمت یک نماد.
و اما هارمونیک‌ها... هر چیز تاثیرداری می‌توانند باشند... مثل دوره‌های ریاست‌جمهوری... یا دوره رشد و افت گروه صنعتی که این نماد در آن قرار دارد... یا دوره ورود و خروج پول/قدرت به همین نماد (که لزوما با دوره رشد و افت قیمت همراه نیست)... یا دوره‌های بزرگ افت و رشد اقتصادی جهانی...

mhjboursy
2020/07/08, 23:01
...
یک بار دیگر تکرار کنم... تمام سخن نوشته‌ی بالا این بود که: عوامل مختلف زمانی که در یک چیزی تاثیر می‌گذارند چنین شکل موج‌های خاصی می‌توانند ایجاد کنند و ما باید دوره‌های مختلف را احصاء و تجزیه ترکیب کنیم.
به عبارت دیگر برای شمردن امواج تنها نباید سرمان در نمودار خودمان باشد... بلکه باید از بزرگترین امواج آغاز کنیم و همین‌جور بیاییم به ترازهای پایین‌تر تا برسیم به معلول آخر. (منظور از تراز بزرگتر، زمان نیست. عامل است. یعنی همان ریاست‌جمهوری و غیره...) و البته سرمان باید در نمودار خودمان هم باشد. (به عنوان نتیجه‌ی نهایی و به عنوان تاثیر همه‌ی امواج دیگر و شاید پدیدار کننده‌ی امواج دیگر. و به عنوان مهمترین عامل.)
----------------------------
خوب... حالا چه؟ مثلا برای بررسی وساپا باید چه چیزهایی را بررسی کنیم؟ آیا لازم است خساپا بررسی شود؟ حتما... آیا لازم است قیمت آهن و فولاد بررسی شود؟ این هم حتما... چون در قیمت خساپا تاثیر می‌تواند بگذارد... آیا گروه خودرویی کلا باید بررسی شوند؟ بلی این هم باید بررسی شود... گروه سرمایه‌گذاری چه؟ آن هم بلی... دوره‌های مدیریتی خساپا/وساپا چطور؟ بلی. دوره‌های رونق و رکود بازار سرمایه؟ بلی.
از کجا بفهمیم به چند نماد/نمودار دیگر نیاز داریم و از کجا بفهمیم کدام چقدر تاثیر دارند؟ و چگونه اینها (این تاثیرها) را با هم مخلوط کنیم و جمع بزنیم و ...؟
و بدتر اینکه از کجا بفهمیم همان نمودارهای موثر و عامل در این نمودار خودشان از چه چیزهایی تاثیر می‌گیرند و چگونه آنها را بررسی کنیم؟

پیشنهاد من همواره ساده‌سازی است. خوب ما اگر صد در صد مسائل را متوجه نمی‌توانیم بشویم لازم هم نیست متوجه بشویم... برویم ببینیم آیا ده درصد داده‌ای/فهمی هست که از آن بتوانیم چیزی به دست آوریم؟
حالا در مورد عوامل تاثیرگذار و موج‌هایی که با هم باید جمع شوند (برای پیشبینی زمانی/اندازه‌ای آینده) هم باید دید با خواسته‌هایی که ما داریم چه ساده‌سازی‌هایی می‌توان انجام داد و از کجا به کجا می‌توان رسید...
---------------------------------------------------------
یک چیزی که برای ساده‌سازی کار ما را بسیار آسان می‌کند یکسان نبودن تاثیرگذاری عوامل مختلف است. می‌توانیم تاثیر عوامل کم‌اهمیت را صفر بگیریم!
یک چیز دیگر هم که کار ما را ساده می‌کند این است که ما آینده‌ی خیلی دور را اصلا نیازی نداریم... نیاز نداریم حدس بزنیم که این نماد دو ماه دیگر هم مثبت است یا نه؟ همین که یک هفته‌ی دیگر مثبت باشد کافی است! (دوباره هفهته‌ی بعد پیشبینی می‌کنیم!/:.winksmiley02.:/)
چیزهایی هم کار را سخت می‌کند... مثلا وجود عوامل غیر پریودیک (نامتناوب) و تک‌دوره‌ای کار را بسیار سخت می‌کند... مانند اینکه یک قانون وضع شود و آزمایش شود و به شکست بیانجامد و دیگر برای همیشه تکرار نشود که نشود....
یا مثلا چیز دیگری که کار را سخت می‌کند شخصی بودن یا شخصیتی بودن عوامل تاثیرگذار است... مثلا درست است که دوره‌های ریاست جمهوری آمریکا (که روی بازار جهانی تاثیر دارد) با یک نظم خاصی تکرار می‌شود... ولی رییس‌جمهورها خودشان می‌توانند رفتار متمایز نشان دهند...
(ولی... چیزهایی که کار را سخت می‌کنند برای ما مهم نیست!/:.winksmiley02.:/)
خوب... به همان موج مربعی توجه کنیم... یا آن موج پیچیده‌تر که تنها از ترکیب دو هارمونیک به دست آمده بود... (این را می‌گویم.) (https://i.vgy.me/Ry5Lwn.png)
در اینها هم حتی می‌توان با نگاه کردن به موج نهایی (بخوانید نمودار نماد) یک جورهایی به دست آورد که موج بعدی چگونه خواهد بود...
در مورد آن مربعی تکرار تقریبا این‌گونه است: یک لبه/موج تیز افزایشی.... یک لبه تیز کاهشی... یک لبه نرم افزایشی... یک لبه تیز کاهشی... یک لبه نرم افزایشی... یک لبه نرم کاهشی...(دوباره از نو...)
.
.
.
ادامه دارد احتمالا...

Ali_Riz
2020/08/22, 18:20
آقا محمد حسین سلام ، اگر اشتباه نکنم نظر شما این بود که ما تو یک موج ۳ بزرگ هستیم ، به نظرتون شرایط بازار (با توجه به این ریزش سنگین) الان طوری هست که بگیم از این موج خارج شدیم و وارد موج ۴ شدیم ؟ و بنظرتون این موج ۴ چه مشخصاتی داره و ما باید منتظر چی باشیم ؟

mhjboursy
2020/08/22, 22:33
آقا محمد حسین سلام ، اگر اشتباه نکنم نظر شما این بود که ما تو یک موج ۳ بزرگ هستیم ، به نظرتون شرایط بازار (با توجه به این ریزش سنگین) الان طوری هست که بگیم از این موج خارج شدیم و وارد موج ۴ شدیم ؟ و بنظرتون این موج ۴ چه مشخصاتی داره و ما باید منتظر چی باشیم ؟
سلام. دقیقا نمی‌دانم.احتمالا ادامه‌ی موج بزرگ افزایشی را داشته باشیم و این صرفا یک موج اصلاحی کوچک بوده.
(بوده یعنی احتمالا تمام شد.)
--------------------------
ببینید... اکنون یک مقدار کار سخت شده...
احتمال این که اکنون بازگشت داشته باشیم زیاد است.
ولی در این که با چه قدرت و سرعتی بر می‌گردد و قله‌ی پیشین را پشت سر می‌گذارد یا نه تردید زیادی دارم.
امکانش هست این صرفا یک فرصت خروج برای جاماندگان از فروش باشد. (به شخصه در یک نماد این‌گونه‌ام و با وجود صف سنگینش فقط امیدوارم راه بدهد در بروم! چه در آینده رشد کند چه نکند: نخواستیم. تنها دنبال یک چیز با نقدشوندگی بالا می‌گردم اکنون. که جایگزینش کنم. چیزی مانند خساپا یا فولاد و فملی.)
--------------------------
من چیزی که پیشنهاد می‌کنم (از خیلی وقت پیش پیشنهاد می‌دادم) این است که بیاییم هدف‌محوری را بگذاریم کنار و نمایش‌نامه اصلی را بگذاریم روی اینکه هنوز بازار موج سوم است و به صورت چریکی/پارتیزانی برویم تو دل بازار.
پیش‌تر هم نگاهم کوتاه‌مدت بود ولی چندین ماه است که می‌گویم: میان‌مدت.
(که البته تصور رفتار پارتیزانی به همراه کوتاه‌مدت نبودن هم یک مقدار سخت است. می‌دانم.)
خلاصه اینکه پیشنهاد می‌دهم:
۱- در نمادهای با نقد شوندگی بالا باشیم.
۲- که هم زمان دارای روند خوب هم هستند.
۳- و خوش‌بین باشیم به اینکه در موج سوم بازار هستیم (حتی با این اصلاح کنونی یا حتی بیشتر از آن). و نگاهمان سهامداری باشد و نه نوسان‌گیری.

mhjboursy
2020/08/24, 17:13
اکنون متن بالا را خواندم دیدم این بخش آخر یک مقدار نامفهوم بود. بیشتر توضیح می‌دهم.
منظورم از «هدف‌محوری را بگذاریم کنار»این است که دنبال هدف قیمتی نباشیم. پارتیزانی عمل کنیم. کنش قیمتی (Price Action ای) بازار را نگاه کنیم. بیشتر به تابلو نگاه کنیم. از دید الیوتی بگوییم در یک دست موج‌های اصلاحی هستیم (نه جنبشی). با خودمان بگوییم احتمال‌ها خیلی به هم خورده و خیلی ضعیف است و احتمال هر نمایش‌نامه‌ای وجود دارد.

تا اینجا درست؟ تا اینجا این شد که به خاطر آشفته شدن بازار بیایید پارتیزانی عمل کنیم.
از سوی دیگر تا اینجای کار هنوز موج بزرگ افزایشی از بین نرفته! بازار به قول دوستان پنجاه درصد (و به قول شاخص پانزده بیست درصد) ریخته ولی رشد پیشین آن‌قدر بوده که هنوز این افت در برابر آن رشد می‌تواند صرفا یک اصلاح کوچک تلقی گردد. فلذا بهتر است ما همچنان روی روند افزایشی بزرگ فکر کنیم.

حالا جمع این ‌دو چه می‌شود؟
این می‌شود که ما خریدهایمان را به دید بلند مدت انجام دهیم (نمادهای درست درمانی که روند دارند یا می‌توانند بگیرند) ولی خط قرمزهای پارتیزانی را هم رویش بگذاریم. یعنی چیزی بخریم که زمان بزن در رو بتوانیم در برویم! laughingsmiley/:.tonguesmiley:./ و زمانی که چیزی خریدیم/داریم، بیاییم مدام بازار را بپاییم. ببینیم علایمی که داریم از بازار (از تابلو از نمودار) می‌گیریم آیا شبیه یک روند پر قدرت است یا نه؟ اگر نشانه‌هایی که می‌بینیم شاهد بر مدعا و فرض پیشین (قرار گرفتن در موج افزایشی بزرگ) نبود، خوب؟ پافشاری و چشم بستن روی حقیقت از بی‌خردی است، بلافاصله نقد می‌کنیم...
(آخیش... گمان کنم اکنون منظورم را توانستم برسانم!/:.rolleyessmileyani/:.smilingsmiley.://.:biggrinsmiley.:/)

اما در مورد نشانه‌ها...
خریدار باید بیاید... (این را باید حس کنیم.)
جوری که فروشنده‌ها را درو کند.
این در تابلو مشخص است. (هر چند بیانش را بلد نیستم.) (همه می‌توانیم بفهمیم.) (بولدیزر بیاید بزند فروشنده‌ها را درو کند مشخص می‌شود.)
روی نمودار هم مشخص است. و مهمترین عامل حجم است و میزان سبزی شمع‌ها. و اینکه روند رها نشود و پی‌اش گرفته شود.
وضع باید جوری شود که فروشنده ها بلافاصله پشیمان شوند و دوباره بیایند در صف خرید قرار بگیرند.
دولت نباید دوباره (زیاد) نارو بزند. و «با سرعت» هر چه خریده بود را بیاندازد به مردم. (البته مطمئنا این کار را می‌کند. همیشه رسم همین بوده. توضیح دارد. بماند.) بلکه باید آهسته آهسته از مردم نوسان بگیرد. جوری که روند (چون آتشی که تازه پا گرفته) قشنگ شکل بگیرد، جان بگیرد و بعد دولت آهسته آهسته آغاز به عرضه سهام کند.
نباید منفی زیادی داشته باشیم و خریدار هر بار باید به سرعت بازی را دست بگیرد. و البته با قدرت. هر موج هجوم خریداران که تمام می‌شود بلافاصله (یعنی با فاصله بسیار کمی) باید هجوم بعدی آغاز شود. در هر قاب زمانی‌ای. اگر اینها را ندیدیم یعنی خریدار (دیگر) جان ندارد. یعنی موج بزرگ نیست. یعنی بازی یک‌طرفه نیست. یعنی حالت طمع غالب نیست. یعنی باید احتیاط کرد و رفتار و دید (دیدگاه) از بلند مدت و افزایشی به پارتیزانی و اصلاحی و نوسانی تغییر کند.

mhjboursy
2020/11/28, 09:49
احتمالا اکنون ۱ از ۳ از ۵ هستیم.
۵ عظیم.
کل بازار را می‌گویم.

پی‌نوشت: البته به نمودار نگاه نکردم و همین‌جوری احساسی گفتم (با توجه به نگاه‌هایی که پیش‌تر به نمودار داشته بودم). و این که... این وسط امکان دارد یک چند تا چیز جا انداخته باشم... یعنی ۱ از ۳ از ۵ شاید ۱ از ۱ از ۳ از ۱ از ۵ باشد. یک چنین چیزهایی منظورم است. ولی کلیت کار (به نگر من) حالت ۱ از حالت ۳ از حالت ۵ است. ۱ یعنی بی ثباتی و ۳ یعنی تثبیت و ۵ یعنی افراطِ اکبرآقا.

mhjboursy
2021/03/19, 20:02
احتمالا اکنون ۱ از ۳ از ۵ هستیم.
۵ عظیم.
کل بازار را می‌گویم.

پی‌نوشت: البته به نمودار نگاه نکردم و همین‌جوری احساسی گفتم (با توجه به نگاه‌هایی که پیش‌تر به نمودار داشته بودم). و این که... این وسط امکان دارد یک چند تا چیز جا انداخته باشم... یعنی ۱ از ۳ از ۵ شاید ۱ از ۱ از ۳ از ۱ از ۵ باشد. یک چنین چیزهایی منظورم است. ولی کلیت کار (به نگر من) حالت ۱ از حالت ۳ از حالت ۵ است. ۱ یعنی بی ثباتی و ۳ یعنی تثبیت و ۵ یعنی افراطِ اکبرآقا.

به نام خدا
امروز روز خوبی بود برای بورس.
دولت روی کاغذ دارد نشان می‌دهد که می‌خواهد بورس رشد کند. (۱- پایان اوراق ۲- مسدود کردن رمزارزها و ۳- نفروختن حقوقی‌های دولتی) و نیز مردم هم آمادگی نسبی برای ایجاد این حالت را دارند. (۱- انتظار عمومی مردم به بورس مثبت در پایان دولت‌ها و ۲- عدم قابلیت سرمایه‌گذاری جذاب در بازارهای رقیب یعنی ارز و زر و خودرو و خانه و رمزارز و ۳- آشنایی پیشین مردم با موج‌های بزرگ افزایشی.)

البته به خاطر افت بسیار بد بورس در گذشته و بدتر از آن روند فرسایشی/رکودی‌ای که تجربه کردیم و نیز به خاطر یکی دو حرکت ناکامی که منجر به ایجاد قله‌هایی در ماه‌های گذشته در نمودارهای نمادهای بورسی شد، این حرکت احتمالی بسیار سخت شده و مقاومت‌های پیش رو (حتی اگر حرکت قوی خوبی هم در بازار داشته باشیم) سد محکمی در راه پیشروی قیمت‌ها خواهد بود و مانع از رشد تیز بازار خواهد شد.

این امید به حرکت، از نگر میزان احتمال، دیدگاه بسیار محکم و محتملی نیست (شاید ۷۰ درصد احتمال رشد بزرگ سه ماهه آخر روحانی وجود داشته باشد). ولی کم هم نیست و جای امید وجود دارد.
و پیشبینی هم این است که این اقبال با نمادهای مستحکم (یعنی چهار گروه اصلی بنیادی بازار یعنی پتروپالایش و معدن و فلز) آغاز شود کما این که در دو روز کاری گذشته این‌گونه بود.

در مورد بازار آینده هم، گمان کنم یک موج بزرگ چند ماهه در پیش داشته باشیم (این را در جستار «روند کجاست» هم بررسی کردم). موجی که با نمادهای بنیادی (پترو پالایش کانه فلز) آغاز شده و باز هم گمان کنم مدتی روند دست اینها باشد و در نهایت با پیدایش و ترکیدن حباب خودرویی‌ها خاتمه یابد.
و پس از آن به دولت بعدی مربوط می‌شود. احتمالا آمیخته‌ای از وضعیت نحس سال‌های ۹۲ به بعد و یک وضع رونق بنیادی را توام خواهیم داشت. (حالت جالب و خاصی خواهد شد که اگر شد در جستار تدبیر و امید به آن می‌پردازم. (البته نام جستار را هم تغییر خواهم داد.))
سلام.
آخرین روز کاری نه، روز قبل از آن (۲۶ اسفند)، حقوقی (بخوانید دولت) اندکی فروخت! اگر آن یک روز حقوقی نمی‌فروخت مطمئن بودیم که دستور اکید از بالا آمده که تا آخر ریاست‌جمهوری بازار سبز باشد. ولی این یک روز اندکی (تاکید می‌کنم: اندکی) روی فرض بالا سایه انداخت.
شاخص‌ها را دارم نگاه می‌کنم. صنعت‌ها و شاخص‌های کوچک هنوز حتی راه هم نیافتاده‌اند. ولی درشت‌ترها یا با مقاومت‌ها دست‌به‌گریبان هستند و دارند اقدام‌های آخر را برای رهایی از مقاومت‌ها می‌کنند یا این که تقریبا می‌شود گفت مقاومت‌ها را پشت سر گذاشته‌اند. البته باز هم تکرار می‌کنم: چون در مسیر افت چند بار تلاش‌هایی (یک ماهه) انجام گرفت برای بازگشت (تلاش‌هایی ناموفق)، برای همین در هر نمودار چندین و چند مقاومت ایجاد شده. و این کار را برای رشد دشوار می‌کند.
فرآورده‌های نفتی و فلزات اساسی تقریبا از چنگال مقاومت اخیر رها شده‌اند و مقاومت خاصی پیش رویشان نیست. (باز هم می‌گویم در طی یک هفته یا دو هفته چیزی پیش رویشان نیست.)
چندرشته‌ای صنعتی اندکی راه افتاده ولی هنوز گرم نشده.
خودرو و رادیویی تازه می‌خواهند راه بیافتند.
شیمیایی فردا یک مقاومت سهمناک دارد. بانک‌ها نیز.
در بین شاخص‌های کوچولو هم: لاستیک و بیمه یک حجم خوب زده‌اند. سیمان و نیروگاهی‌ها و مالی هم یک حرکتی دارند می‌کنند.

شاخص کل هم مانند شیمیایی‌ها دقیقا فردا به مقاومت می‌خورد:
https://i.vgy.me/LePuVu.png
اگر این امر در روز دیگری اتفاق می‌افتاد می‌گفتیم ممکن است مسئله‌ساز شود. ولی چون در آغاز سال دارد اتفاق می‌افتد بعید می‌دانم مشکلی با این مقاومت به وجود بیاید (حقوقی‌ها خوابند! /:.yead.:/ کارکنانشان را می‌فرستند تعطیلات! :D ان‌شاءالله! /:.rolleyessmileyani)
برای همین تنها پیشنهادی که دارم این است که اگر شیمیایی/بانکی داریم موقتا به دیگر گروه‌های پیشتاز (مانند پالایش و فلز) جابه‌جا شویم تا ببینیم شاخص و گروه شیمیایی و بانکی با این مقاومت می‌خواهند چه کار کنند.
باز هم همان پیشبینی پیشین (موقتا) پابرجا است. یعنی بازار دارد موج ۵ کبیرش را می‌زند و روند اکنون در گروه‌های بنیادی است. و در نهایت با (پیدایش و) ترکیدن حباب خودرویی‌ها به استقبال گودبای‌پارتی آقای فریدون خواهیم رفت. (احتمالا یکی دو ماه پس از پایان ریاست‌جمهوری‌شان.)
-----------------------
حالا که گفتم فلز و پالایش بگذار یکبار دیگر اینها را بررسی کنم:
فرآورده: ۱- خریدار سنگین نداشته. این کار را سخت می‌کند. و ۲- پنج شش روز کاری دیگر به مقاومت می‌رسد. در کل بد نیست. خوب است. ولی به شرط این که حجم نخورد.
فلز: این هم دقیقا مانند فرآورده.
پس زیاد مسئله‌ای نیست. اما باز هم باید جانب احتیاط را نگه داشت. ان‌شاءالله که آن سه شاخص نیز (یعنی شاخص کل و بانک و شیمیایی نیز) به سلامت از این مقاومت عبور کنند.

سال خوشی داشته باشید. یا علی.

ویرایش 991230 - 04:29 : اکنون دارم نمادهای پالایشی را نگاه می‌کنم. اینها هم یک مقدار با مقاومت دست به گریبان هستند. (جالب است که شاخصشان این‌گونه نیست.) در گروه فلز هم... فملی و فولاد باز مقاومت دارند. پس نتیجه‌گیری این می‌شود که: فعلا با احتیاط زیاد باید در بازار گام برداشت. امکان شکست مقاومت‌ها (به خاطر خواب حقوقی‌ها در تعطیلات) هست و از سوی دیگر بیشتر گروه‌های بزرگ هم هنوز درگیر مقاومت هستند. و حتی احتمال رشد نمادهای کوچک هم هست. پس تا زمان تعیین تکلیف مقاومت‌ها با احتیاط باید کار کرد.

roya123
2021/03/21, 00:29
جناب محمدحسین یه سوال توی غیربورسی گذاشتم.
بعد یهویی اینجا رو دیدم.
میشه بگید برای یادگیری الیوت کدوم یک از مباحث تکنیکال پیش نیازش هست؟؟؟

mhjboursy
2021/03/21, 13:16
جناب محمدحسین یه سوال توی غیربورسی گذاشتم.
بعد یهویی اینجا رو دیدم.
میشه بگید برای یادگیری الیوت کدوم یک از مباحث تکنیکال پیش نیازش هست؟؟؟

سلام.
من در زمینه الیوت بسیار مبتدی هستم!!!
(البته اکنون که دارم نگاه می‌کنم در بسیاری از زمینه‌ها مبتدی هستم. بگذریم.)

الیوت تقریبا پیش‌نیازی نمی‌خواهد. چون مبحث جدایی است. اصلا نگرش و دیدگاه جدایی است.
در کنارش فیبوناچی هم آدم بلد باشد خوب است. (البته داخل آموزش‌های الیوت احتمالا خودشان فیبوناچی را می‌گویند و فیبوناچی هم چیز خاصی نیست.)

من تا به حال نخوانده‌ام ولی می‌گویند کتاب ترجمه شده‌ی نیما آزادی برای الیوت خوب است. (اکنون که دارم در اینترنت نگاه می‌کنم می‌بینم دو تا چیز هست: یکی ترجمه استراتژی‌های ماینر و یکی دیگر جزوه کلاس. نمی‌دانم.)

الیوت: اگر بخواهید یاد بگیرید در یک روز می‌توانید یاد بگیرید. ولی برای مسلط شدن احتمالا باید نیم سالی دنبالش کنید و تمرین کنید. و اگر کسی روی الیوت حرفه‌ای شود من (قول که نمی‌دهم ولی) گمان می‌کنم نان خوبی بتواند بخورد. (کلا باید انسان در یک زمینه در بورس خبره شود.)

اینجا هم یک مقدار کتاب دارد: شما برای الیوت جستجو کردید | فراچارت: آموزش بورس و بازارهای مالی (https://farachart.com/?s=%D8%A7%D9%84%DB%8C%D9%88%D8%AA)

mhjboursy
2021/04/25, 14:00
چرایی (پیدایش) موج‌های الیوت
(برای یکی از دوستان نوشته بودم گفتم اینجا هم بگذارم.)

دلیل پیدایش موج یکم الیوت (و به تبع اون دیگر امواج) نهنگ‌ها هستن. (به گفته برخی نظریه پردازان و توجیه کننده‌های تئوری الیوت.)
در سال ۹۸-۹۷ به واسطه اشباع شدن بازارهای موازی و در نهایت پایین کشیدن فتیله‌ی نرخ سود؛ نهنگ‌ها وارد بورس شدن و بخشی از سهمیه روزانه عرضه‌ی موجود در بازار رو بلعیدن.
(روزانه ۱ تن تولید مرغ داریم و ۱ تن مصرف مرغ. اگر یک نهنگ بیاید و صد تن مرغ را (به صورت روزانه ۰٫۲۵ تن) ببلعد چه می‌شود؟ مقداری مصرف مرغ کاهش پیدا می‌کند و مقداری هم آن تقاضا کنندگان ۱ تنی هر روزه‌ی مرغ تمایل پیدا می‌کنند برای این که مرغ داشته باشند قیمت بالاتر بخرند و با هم رقابت کنند. و طبیعی است که عرضه کننده که می‌بیند به قیمت بالاتر خریدار هست هر روز مقداری قیمت را بالاتر ببرد و نخست به آن بدهد که بالاتر تقاضا می‌کند.) (البته به نرخ‌گذاری دستوری کاری ندارم.)
در سال ۹۹ دولت در نقش نهنگ در سمت عرضه ظاهر شد و بخش بزرگی از تقاضای معمول موجود رو بلعید.
(حالا عرضه‌کننده‌ها برای پیدا کردن تقاضا کننده باید با هم رقابت بکنند.)

البته توضیح زیاد لازم داره...
مثل این که...
تو بحث مرغ جریان تولید و مصرف هست. برای همین زیاد مشکل به وجود نمی‌آد...
یعنی هر روز یه چیزی خلق می‌شه...
ولی در مورد سهام این موضوع نیست. سهام ثابته و خلق نمی‌شه. (حتی به واسطه‌ی افزایش سرمایه.)
حتی از این جهت با خودرو و حتی شاید با مسکن هم متفاوت باشه.
(فقط بحث پیدایش شرکت‌های جدید (عرضه اولیه) هست. وگرنه میزان کلی سهام ثابته!)
این خیلی مهمه و خیلی موضوع رو از مرغ متفاوت می‌کنه.
-------------------------------
موضوع دوم کالای سرمایه‌ای بودن سهام هست. (نه مصرفی.)
موضوع سوم هم اینه که سهام قیمت مشخصی نداره. (البته تقریبا هیچ چیزی قیمت مشخصی نداره. ولی سهام بیشتر از همه.)
مرغ رو می‌شه گفت مثلا باید قیمت بیست تا نون باشه.
یا حتی با ارزش زر مقایسه‌اش کرد.
یا بهتر از همه با درآمد متوسط یک کارمند دولت.
ولی سهام نه.
کسی نیست که متر و معیار مشخصی برای قیمت سهام بگذارد.
یک روز پی/ای متوسط بازار ۵ است؛ یک روز ۲۵؛
یکی اصلا می‌آید شرکت‌های با پی/ای منفی را می‌خرد! می‌گوید اینها دارایی دارند!
یک بار می‌آیی نگاه می‌کنی شرکتی که نه دارایی دارد و نه پی/ای همین‌جور دارد قیمتش بالا می‌رود!
هم در کل بازار نسبت به دوره‌های متفاوتش؛ و هم در مورد نمادهای خاص.
گمان کنم نیما آزادی بود چند وقت پیش می‌گفت بیمه پاسارگاد شده ۸۵ هزار میلیارد تومان! /:.yead.:/ (واقعا بپاس چند؟laughingsmiley اینها شرکت‌های بالای هفتاد هزار میلیارد ما هستند: https://i.vgy.me/XfZPpS.png من دیگر حرفی ندارم.) (آخر با چه متری؟؟؟ روی چه حسابی؟) (می‌گویند در بلـــــــــــــــــــــــ ــند مدت قیمت‌ها بنیادی می‌شوند. ولی عملا شاهد بودیم این یکی دو ساله وضع چگونه بود دیگر...)
صحبت عوام هم نیست تنها!
همین من و شما. اگر مطمئن باشیم که از فردا به مدت یک سال، حتما قیمت بپاس بالا می‌رود و پایین نمی‌آید نمی‌رویم بخریم؟ حالا هرچقدر هم قیمت‌گذاری نسبت به دیگر نمادها یا نسبت به بازارهای رقیب اشتباه باشد...
در کل این که نه تنها نرخ‌گذاری دستوری نیست بلکه اصلا نرخ‌گذاری مشخصی برای سهام نیست. به خصوص در زمانی که ولوشو ایجاد می‌شود و این‌جوری کشور از حالت ثبات خارج می‌شود و مانند این دو سه سال سگ می‌زند و گربه می‌رقصد.
----------------------------------------------
خوب... منظورم از این سه مورد چه بود؟ این بود که اگر مرغ امروز توسط یک نهنگ بلعیده شود صف خرید ایجاد می‌کند این زیاد ملموس نیست. ولی سهام اگر بلعیده شود به واسطه‌ی همین که یک کالای غیر قابل تولید است و یک کالای سرمایه‌ای است و یک کالای با قیمت نه‌چندان مشخص است؛ همین جور می‌تواند قیمتش بالا یا پایین برود.
کافی است یک روتین معمول ببین عرضه و تقاضا باشد و سپس نهنگ‌ها بیایند و بخشی از این عرضه و تقاضا را ببلعند.

mhjboursy
2021/04/26, 00:19
چرایی (پیدایش) موج‌های الیوت
(برای یکی از دوستان نوشته بودم گفتم اینجا هم بگذارم.)

دلیل پیدایش موج یکم الیوت (و به تبع اون دیگر امواج) نهنگ‌ها هستن. (به گفته برخی نظریه پردازان و توجیه کننده‌های تئوری الیوت.)
در سال ۹۸-۹۷ به واسطه اشباع شدن بازارهای موازی و در نهایت پایین کشیدن فتیله‌ی نرخ سود؛ نهنگ‌ها وارد بورس شدن و بخشی از سهمیه روزانه عرضه‌ی موجود در بازار رو بلعیدن.
(روزانه ۱ تن تولید مرغ داریم و ۱ تن مصرف مرغ. اگر یک نهنگ بیاید و صد تن مرغ را (به صورت روزانه ۰٫۲۵ تن) ببلعد چه می‌شود؟ مقداری مصرف مرغ کاهش پیدا می‌کند و مقداری هم آن تقاضا کنندگان ۱ تنی هر روزه‌ی مرغ تمایل پیدا می‌کنند برای این که مرغ داشته باشند قیمت بالاتر بخرند و با هم رقابت کنند. و طبیعی است که عرضه کننده که می‌بیند به قیمت بالاتر خریدار هست هر روز مقداری قیمت را بالاتر ببرد و نخست به آن بدهد که بالاتر تقاضا می‌کند.) (البته به نرخ‌گذاری دستوری کاری ندارم.)
در سال ۹۹ دولت در نقش نهنگ در سمت عرضه ظاهر شد و بخش بزرگی از تقاضای معمول موجود رو بلعید.
(حالا عرضه‌کننده‌ها برای پیدا کردن تقاضا کننده باید با هم رقابت بکنند.)

البته توضیح زیاد لازم داره...
مثل این که...
تو بحث مرغ جریان تولید و مصرف هست. برای همین زیاد مشکل به وجود نمی‌آد...
یعنی هر روز یه چیزی خلق می‌شه...
ولی در مورد سهام این موضوع نیست. سهام ثابته و خلق نمی‌شه. (حتی به واسطه‌ی افزایش سرمایه.)
حتی از این جهت با خودرو و حتی شاید با مسکن هم متفاوت باشه.
(فقط بحث پیدایش شرکت‌های جدید (عرضه اولیه) هست. وگرنه میزان کلی سهام ثابته!)
این خیلی مهمه و خیلی موضوع رو از مرغ متفاوت می‌کنه.
-------------------------------
موضوع دوم کالای سرمایه‌ای بودن سهام هست. (نه مصرفی.)
موضوع سوم هم اینه که سهام قیمت مشخصی نداره. (البته تقریبا هیچ چیزی قیمت مشخصی نداره. ولی سهام بیشتر از همه.)
مرغ رو می‌شه گفت مثلا باید قیمت بیست تا نون باشه.
یا حتی با ارزش زر مقایسه‌اش کرد.
یا بهتر از همه با درآمد متوسط یک کارمند دولت.
ولی سهام نه.
کسی نیست که متر و معیار مشخصی برای قیمت سهام بگذارد.
یک روز پی/ای متوسط بازار ۵ است؛ یک روز ۲۵؛
یکی اصلا می‌آید شرکت‌های با پی/ای منفی را می‌خرد! می‌گوید اینها دارایی دارند!
یک بار می‌آیی نگاه می‌کنی شرکتی که نه دارایی دارد و نه پی/ای همین‌جور دارد قیمتش بالا می‌رود!
هم در کل بازار نسبت به دوره‌های متفاوتش؛ و هم در مورد نمادهای خاص.
گمان کنم نیما آزادی بود چند وقت پیش می‌گفت بیمه پاسارگاد شده ۸۵ هزار میلیارد تومان! /:.yead.:/ (واقعا بپاس چند؟laughingsmiley اینها شرکت‌های بالای هفتاد هزار میلیارد ما هستند: https://i.vgy.me/XfZPpS.png من دیگر حرفی ندارم.) (آخر با چه متری؟؟؟ روی چه حسابی؟) (می‌گویند در بلـــــــــــــــــــــــ ــند مدت قیمت‌ها بنیادی می‌شوند. ولی عملا شاهد بودیم این یکی دو ساله وضع چگونه بود دیگر...)
صحبت عوام هم نیست تنها!
همین من و شما. اگر مطمئن باشیم که از فردا به مدت یک سال، حتما قیمت بپاس بالا می‌رود و پایین نمی‌آید نمی‌رویم بخریم؟ حالا هرچقدر هم قیمت‌گذاری نسبت به دیگر نمادها یا نسبت به بازارهای رقیب اشتباه باشد...
در کل این که نه تنها نرخ‌گذاری دستوری نیست بلکه اصلا نرخ‌گذاری مشخصی برای سهام نیست. به خصوص در زمانی که ولوشو ایجاد می‌شود و این‌جوری کشور از حالت ثبات خارج می‌شود و مانند این دو سه سال سگ می‌زند و گربه می‌رقصد.
----------------------------------------------
خوب... منظورم از این سه مورد چه بود؟ این بود که اگر مرغ امروز توسط یک نهنگ بلعیده شود صف خرید ایجاد می‌کند این زیاد ملموس نیست. ولی سهام اگر بلعیده شود به واسطه‌ی همین که یک کالای غیر قابل تولید است و یک کالای سرمایه‌ای است و یک کالای با قیمت نه‌چندان مشخص است؛ همین جور می‌تواند قیمتش بالا یا پایین برود.
کافی است یک روتین معمول ببین عرضه و تقاضا باشد و سپس نهنگ‌ها بیایند و بخشی از این عرضه و تقاضا را ببلعند.
دارم می‌اندیشم...
عجب نکته‌ی خوبی است‌ها...
نان می‌تواند داشته باشد... کار ازش می‌آید...
کیفیت نان خوردن هم این‌گونه است: ببین کی نهنگ آمده سمت تقاضا نشسته؛ تا مدتی بعد تو هم همان سو باش. و برعکس ببین کی آمده عرضه‌ها را سنگین کرده؛ تو هم همان سو باش.
ولی پیش از این... (افتاد مشکل‌ها...) باید چند مشکل برطرف شود:
۱- از کجا متوجه شویم نهنگ کی آمده؟
۲- آیا یک جور نهنگ داریم که مستقیم می‌آید و می‌رود؟ یا این که نهنگ نسبی و کم‌رنگ هم می‌توانیم داشته باشیم؟
۲-۱- نهنگ را چگونه اندازه‌گیری کنیم؟
۳- تاثیر عمل نهنگ تا کجاست؟ (مثلا امروز آمد ۱ میلیارد شناوری خگستر را بلعید؛ آیا تا قیام قیامت قیمت این نماد رشد می‌کند؟ تا کجا رشد می‌کند؟ پس از این که تاثیرش را گذاشت قیمت سرجایش می‌ماند و همان‌جا بازی می‌کند یا این که می‌ریزد؟ تا کجا؟)
(پیش از ادامه باید به گونه‌ی نهنگ‌ها هم اشاره کنم که... مثلا ممکن است یک نهنگ پس از این که یک کفه‌ی داد و ستد را خشکاند؛ و پس از این که اندکی قیمت‌ها بالا رفت؛ بیاید کفه دیگر و هم نوسان‌گیری کند و هم قیمت را متعادل کند... و مدل‌های دیگری هم قابل تصور هست. که برای این که کارمان پیچیده نشود فعلا از این پیچیدگی‌ها صرف نگر می‌کنیم و اجازه می‌دهیم بخش مقدماتی بحث پیش برود...)

mhjboursy
2021/04/26, 00:42
--------------------------------------------

۱- از کجا متوجه شویم نهنگ کی آمده؟

با داده‌های حقیقی حقوقی (طبق معمول) نمی‌توان چیز زیادی فهمید. با قیمت می‌توان یک مقدار چیزهایی فهمید؛ ولی کم. با حجم می‌توان بهترین داده‌ها را داشت. (با سفارش‌ها هم نمی‌دانم. شاید بشود کاری کرد...)
با مرغ آغاز کنیم. منِ نهنگ می‌خواهم ۰٫۲ کیلوگرم / تن در روز ببلعم... عرضه و تقاضا هم ۱ تن به تعادل رسیده. پس در همین آغاز هم رشد قیمتی داریم! پس این را به یاد می‌سپاریم. در همان آغاز ورود نهنگ تغییر قیمتی ثبت می‌شود. البته چون جبهه مخالف نهنگ (عرضه‌کنندگان) می‌بینند قیمت‌ها بهتر شده، و به هوای این که اوضاع مانند سابق است عرضه را بیشتر می‌کنند. پس ثبت می‌کنیم: هم‌زمان هم مقداری حجم و هم قیمت افزایش پیدا می‌کند. تا آنجا که ممکن است حجم پر می‌شود پس از آن قیمت. یا واضح‌تر (و نه لزوما محتمل‌تر) : همزما با رشد اندک قیمت حجم خوبی مشاهده می‌کنیم.