PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : عامل اصلی ضرر در بورس،از نگاه شما؟

اقلیدس
2011/04/18, 15:39
با اجازه مدیران و اساتید سایت .
این تاپیک را باز کردم تا با کمک و هم فکری همدیگه به یه راه حل برسیم که چیکار کنیم کمتر ضرر کنیم. چرا ضرر میکنیم؟
همونجور که راههایی برای سود کردن تو بورس داریم. از جمله فرااگیری تحلیلهای تکنیکال و فاندامنتال. داشتن کسی که خبرهای اینساندری میده. راهنمایی از افراد گل و با مرام که تو این سایت هم خیلی زیادند .
راههایی هم برای ضرر نکردن و یا کمتر ضرر کردن باید باشه.
به نظر من یکی از راههاش اینه که چند تا از دلایل اصلی که باعث ضرر میشه را اولویت بندی کنیم و براش راه حل پیدا کنیم.
من امروز قصد خرید پردیس را داشتم و بجاش حساب کرده بودم وتوکا بفروشم. اول صبح وتوکا را بالای 245 تومان میخریدند ( 248 تومان ) و من نفروختم!
بعد از عرضه پردیس وتوکا را زیر 240 میخریدند که من مجبور شدم به قیمت (4) بفروشم.
بارها شده که این اتفاق برام افتاده، البته همیشه بجاش پردیس نخریدم که جبران کنه.
نمیدونم شما ها هم اگه سهمی میخرید بجاش سهام دیگری میفروشید یا اینکه معمولا پول تو حسابتان دارید؟ یا اینکه اعتباری خرید میکنید؟

بهر حال علتی را که فکر میکنید بخاطرش ضرر کردید را نام ببرید،یادتان باشه که حتی وارن بافت هم تو معاملاتش حتما چند باری متضرر شده است.

iq_son
2011/04/18, 18:24
به نظر من نقطه دقیق خروج از سهم رو نمیدونم!
من تو پارسیان و وسینا ضرر کردم!:(
پارسیان رو 360 خریدم رفت تا 380 اما متاسفانه نتونستم برگشتشو تشخیص بدمو با ضرر در 330 دادم رفت
وسینا رو 335 خریدم دو بار رفت تا 360 اما برگشت خورد با6 تومن ضرر در 329 فروختم:">
اینا تجربیات من بود !

محمود شریعت
2011/04/18, 18:37
به نظر من در بلند مدت، نداشتن يك استراتژي درست و منطقي باعث ضرر و زيان مي شود.
براي كساني هم كه استراتژي مناسبي دارند تخلف از استراتژيشون، ميتونه فرد رو متضرر كنه.

اقلیدس
2011/04/18, 19:39
به نظر من در بلند مدت، نداشتن يك استراتژي درست و منطقي باعث ضرر و زيان مي شود.
براي كساني هم كه استراتژي مناسبي دارند تخلف از استراتژيشون، ميتونه فرد رو متضرر كنه.

محمود خان ممنون از پاسختان ولی یخورده کلی جواب دادی قربانت گردم. بعنوان مثال به سوال زیر جواب بدید تا بیشتر متوجه شوم.

من کروی 300 تومانی داشتم که رو 473 فروختم و با پولش وصنعت خریدم.هدف وصنعت را هم همه میدونیم حدودای 170 تومانه.
حالا کروی اصلاح شده و از فردا شروع به حرکت کنه، اونم هدف 550 تا 600 تومان داره.
ایا فردا وصنعت را به کروی تبدیل کنیم؟ استراتژی شما چیه؟ با توجه به اینکه وصنعت اگر صف خرید هم بشه رو حدودای 145 تا 150 میشه واردش شد.

محمود شریعت
2011/04/19, 09:16
محمود خان ممنون از پاسختان ولی یخورده کلی جواب دادی قربانت گردم. بعنوان مثال به سوال زیر جواب بدید تا بیشتر متوجه شوم.

من کروی 300 تومانی داشتم که رو 473 فروختم و با پولش وصنعت خریدم.هدف وصنعت را هم همه میدونیم حدودای 170 تومانه.
حالا کروی اصلاح شده و از فردا شروع به حرکت کنه، اونم هدف 550 تا 600 تومان داره.
ایا فردا وصنعت را به کروی تبدیل کنیم؟ استراتژی شما چیه؟ با توجه به اینکه وصنعت اگر صف خرید هم بشه رو حدودای 145 تا 150 میشه واردش شد.

اينكه كروي را با وصنعت عوض كني بستگي به استراتژي شخصيت داره و اينكه چه بازده اي در چه مدت انتظار داري و چينش سبدت چطور است. مثلا اگر من معدني در سبدم نداشتم حتما يكي از سهمهاي كم پتانسيلم را با كروي عوض مي كردم.
اما امروز وساپا باز ميشه و با اينكه 50 درصد سبدمو تشكيل ميده باز هم قصد خريدشو دارم

آرتمیس
2011/04/19, 09:58
تکلیف خودمون را با خودمون بودنیم!!...

معامله میکنیم چون از پول بازی لذت میبریم؟؟
معامله میکنیم تا از این طریق امرار معاش کنیم؟؟
معامله میکنیم چون خودش بزرگترین تفریح و تخلیه هیجانیه؟؟

محمود شریعت
2011/04/19, 10:32
تکلیف خودمون را با خودمون بودنیم!!...

معامله میکنیم چون از پول بازی لذت میبریم؟؟
معامله میکنیم تا از این طریق امرار معاش کنیم؟؟
معامله میکنیم چون خودش بزرگترین تفریح و تخلیه هیجانیه؟؟

l-)

خانم اجازه؟
هرسه مورد

سپه
2011/04/19, 12:13
دلای من
1- اینترنت بچه ها تو سایتا س می زنن می بینن چند نف می گن فلان سهم خوبه وصف خرید ه وچند نفر دیگه به به وچه چه کردن که دستت درد نکنه با این تحلیلت پس می گن بخریم
2- مشخص نکردن میزان سود در موقع خرید این که با چه قیمتی خارج شن وطمع می کنیم
3- بازی های اعصاب خورد ن بازار مثلا صدرا رو 320 می خرن وهی گودال کنده شده را عمقت می کنن( مثه خودم که صدرا رو 305 خردیدم بعد دوباره 260 بعد 220 البته ان بار برا من بد نشد)

سپه
2011/04/19, 12:16
دلایل من
1- اینترنت :x بچه ها تو سایتا سر می زنن می بینن چند نفر می گن فلان سهم خوبه وصف خرید ه وچند نفر دیگه به به وچه چه کردن که دستت درد نکنه با این تحلیلت پس می گن بخریم
2- مشخص نکردن میزان سود در موقع خرید این که با چه قیمتی خارج شن وطمع می کنیم
3- بازی های اعصاب خورد ن بازار مثلا صدرا رو 320 می خرن وهی گودال کنده شده را عمقت می کنن( مثه خودم که صدرا رو 305 خردیدم بعد دوباره 260 بعد 220 البته ان بار برا من بد نشد)

مصطفی مصری پور
2011/04/19, 12:37
فقط اینکه به خودمون اعتماد نمیکنیم و عجله!!!
تا دو روز بازار منفی میشه یه عده میرن تو صف فروش و میخوان سهمشون رو با چیزه دیگه عوض کنن...اینطوری فقط درآمد کارگزارتون زیاد میشه
کمی صبر و کمی اعتماد به نفس لازمه

اقلیدس
2011/04/19, 17:26
یکی دیگه از دلایل به نظر من طمع کردنه.
من و شاید خیلی از شماها فولاژ 250 تومانی رو عرضه اولیه خریدیم. من با اینکه چهارشنبه صف خرید عرضه شد سهممو نفروختم. شنبه هم فرصت فروش میداد که بازم طمع کردم و نفروختم!!!!!!!!!!!!!!!
امروز صبح هم میشد رو 498 راحت فروختش که بازم نفروختم.
در صورتی که اگر سهمو روز چهارشنبه فروخته بودم، به هیچ عنوان با قیمت 4721 ریال نمیخریدم. و منتظر میموندم تا حدودای 450 تومان بخرمش!
ببینیدقضاوت راجع به قیمت سهم در زمانی که اونو داری و زمانی که فروختیش چقدر فرق میکنه؟
اگه چهارشنبه فروخته بودم 472 نمیخریدم و منتظر 450 بودم.( چرا که عقیده داشتم قیمت سهم گرونه و باید اصلاح بشه)
حالا که سهمو نفروختم رو 498 صبح هم نفروختم. ( چرا که عقیده دارم صف فروش جمع شده و قیمت ارزنده است )
نمیدونم اسم این دوتا دیدگاه را همون تعصب بزاریم یا چیز دیگس؟

سعیدد.
2011/04/19, 17:36
احساسات... به خصوص حرص در فروش در مثبت و ترس از خرید در منفی!
عدم جلوگیری از ضرر بیشتر... گاهی وقتی که در سهمی در ضرر هستیم، به امید این که این ضرر جبران می شود، نمی فروشیم و ضرر بیشتر و بیشتر می شود، همیشه به این فکر کنید که اگر در سهمی 50 درصد ضرر کنید باید با قیمت جدید 100 درصد سود کنید تا به قیمت خرید برگردد!
تصمیمات لحظه ای و بدون تامل... گاه فرصتی در بازار بورس فراهم می آید که فکر می کنید فقط این فرصت در آن لحظه تنها برای شما مهیا شده است، در صورتی که در بیشتر این مواقع در واقع دامی بیش نیست!
عدم شکیبایی... صبر بیشتر وقتها البته با استراتژی درست نتیجه می دهد!

و البته مهمترین نکته انتخاب درست یکی از موارد بالا در موقع تصمیم گیری است! چون نکات بالا گاه با هم متناقض می باشند...

HOLY
2011/04/19, 20:35
اصلی ترین عامل ضرر به اعتقاد من
اول نداشتن استراتژی هست ،ما قبل از ورود به معامله (شب قبل )باید بدونیم
1-سهم رو در چه محدوده ایی میخواهیم بخریم ؟
2-درصورت کاهش قیمت در چه نقطه ایی اضافه خواهیم کرد ؟
3ـبا رسیدن به چه هدفی میخواهیم خارج شویم ؟
الف)آیا خروج کامل هست یا پله ایی ؟
ب)درصورت خروج پله ایی ،در چند مرحله ؟
ج)هر پله چند درصد از سهم خارج میشویم ؟
4- تمام مراحل بالا باید مکتوب باشد ،استراتزی در ذهن بی معناست ،حتما باید مکتوب باشد ........

اما عامل دوم،نداشتن ژورنال تریدینگ (چیزی مثل نوشته هایی که هر مغازه دار جزء ،کاسب متوسط ،تاجر و .... دارد ،نوشته ایی که در آن سود و زیان ها ثبت شود و علت سود و زیان البته ،تا با مرور آن
هم وضعیت حساب روشن شود و هم ایراداتی که باعث ضرر شده تا از آن اجتناب شود .......)

سوم عدم رعایت مدیریت سرمایه ،این مورد هم از ارکان اصلی ترید میباشد که رعایت کردنش آسایش خیال و عدم رعایتش فاجعه به بار میاورد ......
رعایت همین سه اصل به تنهایی تاثیرات بسیار مهمی بر نوع معاملات ما خواهد گذاشت ..........

Captain Nemo
2011/04/19, 22:12
بنده چون همیشه یلخی و الله بختکی خرید و فروش میکنم چیزی جز طمع باعث ضررم نمیشود ......
البته دلایل دوستان هم همه قابل تامله .....

اقلیدس
2011/04/19, 22:49

[color=red]سوم عدم رعایت مدیریت سرمایه ،این مورد هم از ارکان اصلی ترید میباشد که رعایت کردنش آسایش خیال و عدم رعایتش فاجعه به بار میاورد ......
رعایت همین سه اصل به تنهایی تاثیرات بسیار مهمی بر نوع معاملات ما خواهد گذاشت ..........

اقای holy عزیز. یادمه تو یکی از تاپیکها خواندم که راجع به اموزش مدیریت سرمایه برنامه ای تنظیم خواهید کرد. پیشاپیش بابت همچین مبحثی از شما تشکر میکنم.@};-

HOLY
2011/04/19, 22:57
اقای holy عزیز. یادمه تو یکی از تاپیکها خواندم که راجع به اموزش مدیریت سرمایه برنامه ای تنظیم خواهید کرد. پیشاپیش بابت همچین مبحثی از شما تشکر میکنم.@};-
سلام اقلیدس عزیز
به امید خدا حتما ،
حقیقتش چون مدیریت سرمایه به حدضرر مربوط میشه و حد ضرر رو هم باید با تکنیکال تعیین کنیم ،منتظرم یه مقدار تکنیکال رو بریم جلوتر تا بتونیم در این زمینه هم عملیتر کار کنیم.
درود بر شما

paria
2011/04/19, 22:59
منم مشکلم در تشخیص موقع خروج از سهمه.
حتی چند سال پیش هم این مشکل رو داشتم و الان که دوباره برگشتم باز این مشکل رو دارم
و به خاطر همین الان سرمایه دستمه ولی می ترسم بیارم بازار

LEON
2011/04/19, 23:11
اول نداشتن استراتژی هست ،ما قبل از ورود به معامله (شب قبل )باید بدونیم
1-سهم رو در چه محدوده ایی میخواهیم بخریم ؟
2-درصورت کاهش قیمت در چه نقطه ایی اضافه خواهیم کرد ؟
3ـبا رسیدن به چه هدفی میخواهیم خارج شویم ؟
الف)آیا خروج کامل هست یا پله ایی ؟
ب)درصورت خروج پله ایی ،در چند مرحله ؟
ج)هر پله چند درصد از سهم خارج میشویم ؟
4- تمام مراحل بالا باید مکتوب باشد ،استراتزی در ذهن بی معناست ،حتما باید مکتوب باشد ........

اما عامل دوم،نداشتن ژورنال تریدینگ (چیزی مثل نوشته هایی که هر مغازه دار جزء ،کاسب متوسط ،تاجر و .... دارد ،نوشته ایی که در آن سود و زیان ها ثبت شود و علت سود و زیان البته ،تا با مرور آن
هم وضعیت حساب روشن شود و هم ایراداتی که باعث ضرر شده تا از آن اجتناب شود .......)

سوم عدم رعایت مدیریت سرمایه ،این مورد هم از ارکان اصلی ترید میباشد که رعایت کردنش آسایش خیال و عدم رعایتش فاجعه به بار میاورد ......

دکتر جان مثله این که این درد مشترک میباشد

LEON
2011/04/19, 23:15
سلام اقلیدس عزیز
به امید خدا حتما ،
حقیقتش چون مدیریت سرمایه به حدضرر مربوط میشه و حد ضرر رو هم باید با تکنیکال تعیین کنیم ،منتظرم یه مقدار تکنیکال رو بریم جلوتر تا بتونیم در این زمینه هم عملیتر کار کنیم.
درود بر شما

دکتر جان
مدیریت سرمایه فقط مربوط به حد ضرر هست؟

arak_bourse
2011/04/20, 06:50
دللیلش اینه که تو بازار مثبت نمی فروشیمو تو بازار منفی به فکر فروش می افتیم. حد طمع رو باید کم کرد

HOLY
2011/04/20, 08:02
دکتر جان
مدیریت سرمایه فقط مربوط به حد ضرر هست؟

سلام دوست من
خیر ،حد ضرر بخش کوچکی از مدیریت سرمایست ،کلا مدیریت سرمایه مبحث بزرگیه که ارزش رو معادل یا حتی بعضی بیشتر از تکنیکال میدونند و گروهی هم معتقدند اگه یک ترید خوب رو یک سه پایه فرض کنیم یک پایه روانشناسی هست یک پایه تحلیل(فاندا و تکنیکال و کلا هرنوع تحلیل دیگه)ویک پایه مدیریت سرمایه ........
اما یه مثال کوچیک بزنم تا اهمیت حد ضرر در مدیریت سرمایه روشن بشه،شما در نظر بگیرین ریسکی که در هر معامله میپذیرین فرضا 3٪ هست به عبارتی شما 33 معامله ضررده متوالی باید داشته باشین تا پولتون رو کامل از دست بدین و این فوق العاده عالیه نسبت به وضعیت مرسوم......
اما حالا با 3٪ ریسک چجوری باید سهم خرید ؟
فرض کنین 10 میلیون پول دارین و حد ضرر 3٪ پس میتونین تو هر معامله 300 هزار تومن از دست بدین ،حالا فرضا سهمی رو انتخاب میکنین که حدضرر 20 تومن داره ،خوب اینجا مشخص میشه میتونین 15000 از این سهم خرید کنین ،پس حدضرر در مدیریت سرمایه عاملیه که باعث میشه حجم خریدمون مشخص بشه ،اما حدضرر رو چگونه مشخص کنیم ؟اینجا نیاز به تکنیکال داریم.......
موفق باشین دوست من

گرگین خان
2011/04/20, 23:20
1-هیچوقت طی ساعات معاملاتی،پای سیستم نمی نشینم
2-قبل از خرید یا فروش با چند تن از دوستان اهل فن(بنیادی وتکنیکی) به صحبت در مورد سهم می پردازیم.
3-دنبال سهم رشد کرده،به هیچوجه نمی روم.
4-وقتی حجم در مثبت بالا رفت میفروشم ودر منفی میخرم.
5-هر وقت در باب سهمی شایعات زیاد شد سیگنال فروش برای من صادر میشود.
6-از فرومها تاثیری پذیری ندارم.
7-اگر بدانم سهمی100%صعودیست بازهم کل سبد را به ان اختصاص نمی دهم.
8-بیشتر روی سهمهای رند بازار ونقد شونده سرمایه گذاری میکنم.
9-اصلا وابدا طمع نمیکنم

سعید امینی
2011/04/21, 10:17
با سلام و درود به تمامی دوستان عزیز و استادان گرامی

مدیریت سرمایه یکی از اصولی هست که هر تریدر باید بدونه و هر چقدر تکنیکالیست و یا فاندامتالیست خوبی باشه یه مثال واستون میارم

تفاوت بین برندگان و بازندگان مدیریت سرمایه می باشد

در تحقیقات ثابت شده است :

اگر 100 معامله گر با یک سیستم واحد معامله گری (که 60 درصد شانس برنده شدن وجود دارد) در پایان سال فقط 5 نفر از معامله گران در سود خواهند بود

با وجود اینکه 60 درصد شانس برنده شدن وجود دارد اما 95 درصد از معامله گران به دلیل مدیریت پول ضعیف شان ضرر خواهند کرد

مدیریت پول مهم ترین قسمت هر سیستم تجاری است

farhad61
2011/04/21, 13:06
مدیریت سرمایه
آقا قضیه خیلی مهم شد
میشه چندتا منبع برای مطالعه بیشتر معرفی کنید

سپه
2011/04/21, 15:11
ببخشین این مدیت پول که گفتی یعنی چی؟

سپه
2011/04/21, 15:15
این 100 نفر مگه با یه سیستم واحد معامله نکردن مثلا یه سیستم اینه که قیمت اومد زیر 100 بخرن وبا 10% سود بدن بره (شاید مسخره باشه اما سیستمه دیگه) یعنی سهاماشون فرق می کرده؟

اقلیدس
2011/04/21, 18:31
این 100 نفر مگه با یه سیستم واحد معامله نکردن مثلا یه سیستم اینه که قیمت اومد زیر 100 بخرن وبا 10% سود بدن بره (شاید مسخره باشه اما سیستمه دیگه) یعنی سهاماشون فرق می کرده؟

فکر میکنم مدیریت سرمایه ، یچیزی تو مایه های جبر بول باشه.

اقلیدس
2011/04/29, 00:35
اینترنت مثلا adsl من از روز یکشنبه قطع شد تا دیروز ساعت 17. اسم مزخرفشم اسیاتک میباشد.حواستون باشه که اسیاتک اصلا بدرد نمیخوره و تو اولین فرصت عوضش میکنم این شرکت کلاه بردارو.

یکی دیگه از دلیلها اینه که لحظه ای و فل فور خرید و فروش کردن.

کیمیاگر
2011/04/29, 10:35
منم مشکلم در تشخیص موقع خروج از سهمه.
حتی چند سال پیش هم این مشکل رو داشتم و الان که دوباره برگشتم باز این مشکل رو دارم
و به خاطر همین الان سرمایه دستمه ولی می ترسم بیارم بازار

بنده هم با خروج به موقع از سهم یک زمانی مشکل فراوانی داشتم. خیلی روی این زمینه مطالعه کردم و خب البته ضررهایی رو هم به خاطر اینکه میخواستم روشهای مختلف رو تجربه کنم متحمل شدم و حالا میشه گفت توی خروج به موقع بهتر عمل میکنم. یک سری نکات رو که مد نظر قرار دادم میارم.

هنگام فروش یک سهم :

- اگر ریسک پذیری شما کم است و میخواهید 100% همیشه در سود باشید ، هنگامی که قیمت سهم به تارگت مدنظرتان موقع خرید رسید، آن را بفروشید و اگر اینطور نیست به مرحله بعدی بروید.

- تمامی شاخصها و اندیکاتورهایی که موقع خرید سهم مدنظر داشته اید و سیگنال خرید داده بودند را مجدداً مرور کنید. اگر هنوز سیگنال خروج صادر نکرده بودند به مرحله بعدی بروید.

- واگرایی های مثبت و منفی در هنگام فروش حائز اهمیت هستند خصوصاً برای شناسایی مواقعی که قیمت سهم به سقف تاریخی خود رسیده باشد. اگر در پیک قیمتی واگرایی منفی مشاهده میشود به فروختن بیشتر از نگهداری فکر کنید

- اگر بیش از 50% احتمال میدهید که روند با مشکل مواجه خواهد شد سهم را به صورت تکنیکال جدی تر بررسی کنید.

- تمامی فرصت ها و تهدید های پیش روی سهم را همیشه مد نظر داشته باشید. اگر تهدید ها را بیشتر از فرصت ها ارزیابی میکنید تکنیکال سهم را جدی تر بررسی کنید.

- اگر احساس کردید که درحال توجیه روند سهم هستید یا دچار عارضه طمع یا ترس شده اید تکنیکال سهم را جدی تر بررسی کنید.

- شاخص مثبت کل بازار ، میزان سرمایه ورودی به سهم ، حجم معاملات رو به افزایش همراه با افزایش قیمت ، عواملی میتوانند باشند که توجیه فروش را کمتر میکنند.

در این خصوص خلاصه مقاله ای از سایت investopedia و لینک آن را میگذارم:

از دلایلی که برای فروش یک سهم میتوان متصور بود عبارتند از :

- یک اشتباه در تجزیه و تحلیل رخ داده باشد:
اگر بعد از اینکه سهمی خریده شد و متوجه اشتباهی در برآورد خوب بودن سهم اتفاق افتاده باشد ، و چنین باشد که دیگر آن سهم خریداری شده از لحاظ فاندامنتالی و تجاری مناسب نباشد، حتی اگر شده در ضرر باید آن سهم فروخته شود .
در واقع اگر شرکتی سهم بازار خود را از دست داده یا رو به کاهش در آن است و به آن امیدی نیست درصورتی که سهمش خریده شود (درصورت وقوع اشتباه در تحلیل) ارزش نگه داری برای بلند مدت را نیز ندارد و به صرفه است که از آن با ضرر خارج شد.
اما اگر سهم در کوتاه مدت با مشکلی موقت روبرو شده و مطابق پیش بینی های اولیه خریدار پیش نرفته و قیمت سهم به طور موقت پایین میرود و بعد از مدت کوتاهی اصلاح روند آن برمی گردد ، چندان ضرورتی نیست که آن سهم فروخته شود.

- افزایش سریع قیمت سهم:
هنگامی که بعد از خرید سهم قیمت آن به طرز سریعی افزایش می یابد ، نباید به جهت اینکه قیمت مدام در حال بالار فتن است فروش انجام نشده و به تعویق بیافتد. بهترین سرمایه گذاران فروتن ترین آنان هستند . بنابراین هنگامی که یک جهش ناگهانی قیمت رخ میدهد بهترین کار شناسایی سود و کنار نشستن است تا دوباره قیمت سهم به قیمت خرید مطلوب جهت ورود مجدد برسد.

The best investors are the most humble investors

- قیمت دیگر ارزش سهم را توجیه نمیکند:
فروش بر اساس توجیه ارزش سهم قسمتی اش هنر و قسمتی اش علم است. ارزش یک سهم بر مبنای ارزش فعلی گردش مالی آینده کمپانی سنجیده میشود. که البته عدم قطعیتی نیز با آن همراه است به خاطر مباحث احتمال در اقتصاد.
به همین خاطر سرمایه گذاران بر اساس ارزش سهم همیشه یک حاشیه امنیت برای خود در نظر میگیرند.
ابزار دیگری برای سنجیدن این مقدار نسبت P/E است که با همان نسبت ها در صنعت متناظر سهم سنجیده شود.

لینک مقاله : http://www.investopedia.com/articles...ell-stocks.asp

ناهید
2011/04/29, 10:46
بنده هم با خروج به موقع از سهم یک زمانی مشکل فراوانی داشتم. خیلی روی این زمینه مطالعه کردم و خب البته ضررهایی رو هم به خاطر اینکه میخواستم روشهای مختلف رو تجربه کنم متحمل شدم و حالا میشه گفت توی خروج به موقع بهتر عمل میکنم. یک سری نکات رو که مد نظر قرار دادم میارم.

هنگام فروش یک سهم :

- اگر ریسک پذیری شما کم است و میخواهید 100% همیشه در سود باشید ، هنگامی که قیمت سهم به تارگت مدنظرتان موقع خرید رسید، آن را بفروشید و اگر اینطور نیست به مرحله بعدی بروید.

- تمامی شاخصها و اندیکاتورهایی که موقع خرید سهم مدنظر داشته اید و سیگنال خرید داده بودند را مجدداً مرور کنید. اگر هنوز سیگنال خروج صادر نکرده بودند به مرحله بعدی بروید.

- واگرایی های مثبت و منفی در هنگام فروش حائز اهمیت هستند خصوصاً برای شناسایی مواقعی که قیمت سهم به سقف تاریخی خود رسیده باشد. اگر در پیک قیمتی واگرایی منفی مشاهده میشود به فروختن بیشتر از نگهداری فکر کنید

- اگر بیش از 50% احتمال میدهید که روند با مشکل مواجه خواهد شد سهم را به صورت تکنیکال جدی تر بررسی کنید.

- تمامی فرصت ها و تهدید های پیش روی سهم را همیشه مد نظر داشته باشید. اگر تهدید ها را بیشتر از فرصت ها ارزیابی میکنید تکنیکال سهم را جدی تر بررسی کنید.

- اگر احساس کردید که درحال توجیه روند سهم هستید یا دچار عارضه طمع یا ترس شده اید تکنیکال سهم را جدی تر بررسی کنید.

- شاخص مثبت کل بازار ، میزان سرمایه ورودی به سهم ، حجم معاملات رو به افزایش همراه با افزایش قیمت ، عواملی میتوانند باشند که توجیه فروش را کمتر میکنند.

در این خصوص خلاصه مقاله ای از سایت investopedia و لینک آن را میگذارم:

از دلایلی که برای فروش یک سهم میتوان متصور بود عبارتند از :

- یک اشتباه در تجزیه و تحلیل رخ داده باشد:
اگر بعد از اینکه سهمی خریده شد و متوجه اشتباهی در برآورد خوب بودن سهم اتفاق افتاده باشد ، و چنین باشد که دیگر آن سهم خریداری شده از لحاظ فاندامنتالی و تجاری مناسب نباشد، حتی اگر شده در ضرر باید آن سهم فروخته شود .
در واقع اگر شرکتی سهم بازار خود را از دست داده یا رو به کاهش در آن است و به آن امیدی نیست درصورتی که سهمش خریده شود (درصورت وقوع اشتباه در تحلیل) ارزش نگه داری برای بلند مدت را نیز ندارد و به صرفه است که از آن با ضرر خارج شد.
اما اگر سهم در کوتاه مدت با مشکلی موقت روبرو شده و مطابق پیش بینی های اولیه خریدار پیش نرفته و قیمت سهم به طور موقت پایین میرود و بعد از مدت کوتاهی اصلاح روند آن برمی گردد ، چندان ضرورتی نیست که آن سهم فروخته شود.

- افزایش سریع قیمت سهم:
هنگامی که بعد از خرید سهم قیمت آن به طرز سریعی افزایش می یابد ، نباید به جهت اینکه قیمت مدام در حال بالار فتن است فروش انجام نشده و به تعویق بیافتد. بهترین سرمایه گذاران فروتن ترین آنان هستند . بنابراین هنگامی که یک جهش ناگهانی قیمت رخ میدهد بهترین کار شناسایی سود و کنار نشستن است تا دوباره قیمت سهم به قیمت خرید مطلوب جهت ورود مجدد برسد.

The best investors are the most humble investors

- قیمت دیگر ارزش سهم را توجیه نمیکند:
فروش بر اساس توجیه ارزش سهم قسمتی اش هنر و قسمتی اش علم است. ارزش یک سهم بر مبنای ارزش فعلی گردش مالی آینده کمپانی سنجیده میشود. که البته عدم قطعیتی نیز با آن همراه است به خاطر مباحث احتمال در اقتصاد.
به همین خاطر سرمایه گذاران بر اساس ارزش سهم همیشه یک حاشیه امنیت برای خود در نظر میگیرند.
ابزار دیگری برای سنجیدن این مقدار نسبت P/E است که با همان نسبت ها در صنعت متناظر سهم سنجیده شود.

لینک مقاله : http://www.investopedia.com/articles...ell-stocks.asp
جناب کیمیاگر برای بنده مطالبتون بسیار آموزنده و مفید بود
بی نهایت سپاسگزارم

shade
2011/04/29, 23:30
با سلام و تشکر از راهنمایی اساتید
با کسب اجازه . من فکر می کنم عامل اصلی ضرر دنباله روی و خوندن از رو دست دیگران باشه .جالبه ما برای یک حقوق ماهیانه دو تومنی حدودا 150 تا 160 ساعت در ماه کار می کنیم ولی برای کسب همین مقدار سود در ماه در این بازار چقدر حاضر هستیم کار بکنیم .سرمایه گذاری فعال یک شغله و مث هر شغل دیگری باید برای ان زحمت کشید . برای هر سهم که بخواهیم انتخاب کنیم حداقل باید یک هفته روی ان سهم کارد 40-50 صفحه از ان صنعت و سهم و چند شرکت هم جوار مطلب جمع کرد . باید اگه یکی پرسید چرا این سهم خریدی بتونیم حداقل یک ساعت توضیح بدهیم .هم وضعیت صنعت هم وضعیت شرکت .چه از نظر نموداری فاندی و هرچیز . اگر تحلیلمان اشتباه هم باشد مهم نیست .بعد از همه بررسی ها هیچ اشکالی نداره که ببینیم دیگران نظرشان در مورد اون صنعت و شرکت چیه .و ببینیم ایا اون چیزی که ما به اون رسیدیم اونها هم رسیدند یا نه .بعد هم از این شاخه به اون شاخه پریدن و هوسبازی .چرا یک عده الان اه و ناله می کنند ؟ این وضعیت اصلاحی که از قبل هم قابل پیش بینی بود .حالا نه دقیق ولی تا حدود زیادی مشخص بود .برا اینکه این عده زحمتی برا ی سهمی که خریدند نکشیدند من طبق تجربه خودم می گم .یک بار درسی گرفتم که اگه فرشته ای از اسمون نازل بشه و بگه فلان سهم بخر نمی خرم اگر یقین داشته باشم که صد درصد حرفش درسته . چون من از این شانس ها ندارم که بدون زحمت و شانسی سود کنم .ضرر کردم هر وقت یکی گفت بخر یا بفروش . البته این نظر من مبتدیه و صد درصد هم غلطه .چند ماه پیش یه سهمی خریدم این اواخر حساب کردم 70 درصد رشد کرده بود و تازه کشف شده بود تو بوق و کرنا که ای ملت بخرید بخرید پدیده قرن دریابید من ترسیدم سریع فروختم و به همون 70 درصد قانع شدم و خیلی دلم سوخت برا اوناییکه تازه فهمیدند باید بخرند .انگار که تازه این کشف شده .من کم سواد و کم استعداد چند ماه پیش فهمیدم باید بخرم . سهمی که تو بوق و کرنا شده باید ببینیم قضیه چیه .چرا اون موقع که اول رشدش بود کسی داد نمیزد که این پدیده سال نوده .نظر تحلیلگران و اساتید فقط برا این خوبه که مشق مان را تصحیح کنیم و ببینیم درست حساب کردیم یا نه .خب این تجربه من مبتدیه و صد درصد هم غلطه و به نظرم از دلایل اصلی ضرر هست .دو سال حداقل باید اموزش دید هم تحلیل تکنیکال و هم فاند بعد وارد این بازی شد .

ناهید
2011/05/02, 12:58
امروز با تثبيت رونق بازار رخ داد:
حسرت و پشيماني فروشندگان روزهاي گذشته سهام

خبرگزاري فارس: رشد قيمت ها و تشكيل صف هاي خريد سهام اكثر شركت ها در روز جاري كه منجر به افزايش 352 واحدي شاخص و بازگشت مجدد به كانال 25 هزار واحدي شد، با حسرت و پشيماني فروشندگان روزهاي گذشته سهام توامان بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس، فعالان بازار سهام بعد از سپري كردن روزهاي سخت هفته گذشته و دو روز اول هفته جاري، امروز را با جنب و جوش و خريد سهام شركت ها آغاز كردند، چرا كه با عادي شدن شرايط سياسي كشور در روز گذشته، فضاي حاكم بر بازار سرمايه لرزان و گريز پا هم مثبت شد.
اين جريان كه مورد اجماع همه كارگزاران و سرمايه گذاران حقيقي و حقوقي بود، موجب رشد قيمت سهام عمده شركت هاي بزرگ و در نتيجه جهش شاخص بورس شد تا آن دسته از سهامداران كم ريسك و ناآشنا و يا ترسويي كه در روزهاي گذشته بارفتار احساسي به اشتباه اقدام به فروش سهام كرده بودند، حسرت بزرگي را خورده و از فروش سهام يا عدم خريد پله ايي شركت هاي ارزنده پيشمان شوند.
در اين ميان بعد از ثبت بالاترين ركورد ريزش روزانه شاخص با 635 واحد در روز گذشته ، تجربه دوره هاي متعدد بازار سهام باز هم تكرار شد تا بار ديگر مشخص و تثبيت شود كه بهترين زمان خريد هنگام شكل گيري صف هاي فروش و ريزش قيمت ها است نه در زمان وجود صف هاي خريد و رشد قيمت ها.
به هر حال در شرايطي امروز سهام اكثر شركت هاي منفي روزهاي پيش داراي صف هاي خريد چند تا چند ده ميليون سهمي بودند كه به دليل عدم عرضه سهام تعدادي از شركت ها برخي سرمايه گذاران نتوانستند تقاضاهاي خريد ارايه شده به كارگزاران را محقق شده ببينند.
به هرحال در نتيجه رشد قيمت سهام و اثر مثبت 36 تا 19 واحدي شركت هاي فولادمباركه، چادرملو، سرمايه گذاري غدير، بانك ملت، سرمايه گذاري اميد، سايپا، گل گهر و بانك پارسيان، شاخص بورس تهران با 352 واحد افزايش وارد كانال 25 هزار واحدي شد و در عدد 25 هزار و 37 واحد به ثبت رسيد. در اين ميان فقط شركت مخابرات به دليل افت كمتر از يك درصدي هر سهم موجب اثر منفي30 واحدي بر شاخص شد.
با اين فعل و انفعالات ارزش روز بازار سهام هم كه روزگذشته به 117 هزار ميليارد تومان كاهش يافته بود به بيش از 119 هزار ميليارد تومان بالغ شد.
برپايه اين گزارش، آمار پاياني معاملات هم با داد و ستد بيش از 255 ميليون سهم عادي و حق تقدم به ارزش 102 ميليارد تومان به ثبت رسيد كه در اين ميان شركت هاي مخابرات با بيش از 44 ميليون سهم،گروه توسعه ملي ايران 25 ، چادرملو و بيمه البرز 21 و 13 ميليون سهم داراي بيشترين حجم معاملات بودند.

846220327
2011/10/19, 12:49
با سلام
من یه تازه وارد به بورس هستم حدود شش ماه پیش وارد بورس شدم البته از همون وقت به دلیل مدرک فوق لیسانس مالی دانشگاه تهران که داشتم به عنوان کارشناس تحلیلگر در یه شرکت سرمایه گذاری معتبر مشغول به کار شدم.
اولش که میخواستم سهم بخرم کاملا با تحلیل میخریدم و خیلی به شایعات کاری نداشتم اما به مرور دیدم اونایی که با شایعه خرید و فروش میکنن بیشتر سود میکنن از خودم ناامید شدم ولی اگه الان بخوام قضاوت کنم میبینم که بایستی با تحلیل کامل خرید کرد و یه کم هم بلند مدت فکر کرد اگه این کارو بکنیم حداقل ضرر نمیکنیم.
البته بایستی بین دو مفهوم سفته بازی و سرمایه گذاری تفاوت قایل بشیم اگه میخواین سرمایه گذاری کنید بایستی با تحلیل کامل خرید و فروش کنین ولی اگه میخواید سفته بازی کنید بایستی به شایعات توجه کنید.
مطمئن باشید در بلند مدت سود سرمایه گذاری خیلی بیشتر از سفته بازیه و البته شیرینتر.

حامد24
2011/10/19, 12:54
با سلام
با تحلیل کامل خرید و فروش کنین ولی اگه میخواید سفته بازی کنید بایستی به شایعات توجه کنید.
مطمئن باشید در بلند مدت سود سرمایه گذاری خیلی بیشتر از سفته بازیه و البته شیرینتر.

دقیقا

ناشناس
2011/10/19, 14:23
حقیقت امر این است که بازار سهام جای گرانی برای کسب تجربه است. بازار برای آموزش هر درس مبلغ گزافی را طلب می کند. سهامدار تازه وارد که به نیت کسب سود و با امید بسیار وارد این کارزار می شود در بدو امر سیلی اول را دریافت می کند و تا به خود می آید که قامت راست کند مشت های بعدی پیاپی بر پیکرش وارد می شود. هر یک از این مشتهای طاقت فرسا به تنهایی برای انزجار ابدی از بورس کافیست تا جایی که سهامدار نگون بخت تا هفت نسل پس از خود را از هرگونه قمار! در بورس و هر آنچه بدان مربوط است برحذر میدارد. امروزه در بسیاری از خانواده های ایرانی صحبت راجع به بورس همچون بحث راجع به مسائل جنسی، تابو تلقی می شود.
شخصاً تا لحظه درج این نوشته، ضربات زیادی از بورس دریافت کرده ام ولی قصد ترک میدان را ندارم. بورس برای من جذاب است و بازی های آن را هر چند بعضاً کثیف و چرک، دوست دارم. گمان می کنم تمام آنانی که امروز در بورس موفقند و سرپا، روزی تجربه تلخ سیلی اول و مشتهای بعد را از سر گذرانده اند اما از پای ننشسته اند. ممکن است مبالغه آمیز به نظر برسد اما ناموفق هایی که میدان را زود ترک می کنند معمولاً گله مندانی هستند که از همه موفق های بازار بیزارند.

تصمیم کبری
2011/10/19, 15:27
ضرر تو ذات بورسه و اگه کسی بگه تا حالا ضرر نکردم دوروغ میگه.
یکی از ضررهایی که سال 84 کردم و الانم که یادم میوفته از خودم عصبانی میشم،اعتماد احمقانه به گروه داودیان و علیرضا احمدی بود.

باربد
2011/10/19, 17:50
هر راهی توشه راهی میخواد
نقشه راه میخواهد
بلد راه میخواد
و هدف
حال وقتی راهی 10 ساله را قصد پیمودن یک شبه داریم دو حالت دارد
یا هدف را سراب دیده ایمو بزودی در بیراهه گم می شویم
یا خود را تافته جدا بافته دیده ایم و فکر میکنیم اگر دیگران نتوانستند من می توانم
اما یک چیز همیشه هست

اگر گامهای خود را استوار بر ندارید بزودی خود را در پرتگاهی بی بازگشت خواهیم دید
برای هر راهی باید اول مسیر را بررسی کرد و بعدا دل به راه و بیراهه زد

مصطفی مصری پور
2011/10/19, 18:34
خیلی از افرادی که تازه وارد بازار میشن با همون ضررهای اولیه به کلی قید سهامداری و فعالیت در بورس رو میزنن

یادآوری یه نکته خیلی ضروریه برای دستیابی به هر چیز میبایست هزینه ای هم پرداخت بشه

پس باید ضررهای ابتدای کار رو هزینه ای برای کسب تجربه و دانش فرض کنیم

لذا با سرمایه اندک وارد بازار بشیم و سعی کنیم از اشتباهات درس بگیریم

مطمئنا معامله گر بدون ضرر در بازار وجود نداره و هیچ تحلیلی هم قطعیت کامل نداره

تنها مرگه که در این جهان قطعیت داره

وحید شکیب
2011/10/19, 18:35
خواندن فرومهای بورسی

ناشناس
2011/10/19, 18:54
خواندن فرومهای بورسی
واکنش اول من از دیدن پست شما خنده ای به پهنای تمام صورت بود چرا که یک نیشگون بسیار نرم از خواننده می گیرد؛ یک گوی بلورین از طرف من تقدیم شما.
اما به عقیده من خواندن فروم ها برای سر در آوردن از آنچه در پس پرده می گذرد لازم است چرا که شفافیت در بازار بورس ایران به حدی نیست که بتوان با مراجعه به منابع رسمی به هدف رسید. به گمان من آنچه باعث ضرر می شود اطمینان بی قید و شرط به نوشته هاست. فردی که برای تایید صحت و سقم برخی اطلاعات درج شده در فروم ها، حتی زحمت مراجعه به صورتهای مالی، نمودار و سایت بورس را هم به خود نمی دهد قطعاً سودی نیز انتظارش را نمی کشد.

بنان
2011/10/19, 21:35
بنظر من براي خريد سهم بايد از روش شكار شير و پلنگ استفاده كرد . شير و پلنگ وقتي ميخوان شكاري را بدست بياورند اول با دقت تمام طعمه خودش را از بين ده ها شكار مورد علاقه اش پيدا ميكنه بعد با دقت بسيار حتي تا ساعتها به نظاره گر شكار انتخابي خودش كمين ميكنه تا زماني كه شكار در بهترين موقعيت قرار بگيره سپس با تمام قدرت بسمت شكار خود يورش ميبره.حالا تو اين مسير تا رسيدن به شكار بارها از كنار حيوانات ديگه عبور ميكنه كه خيلي نزديكتر از شكار مورد نظر اونه اما بي توجه به آنها فقط و فقط به شكار انتخابي خود توجه داره و در نهايت به شكار خود رسيده و نهايت لذت را از شكار خود ميبرد. حالا يه سهامدار هم بايد بعد از بررسي همه جانبه (تكنيكال . بنيادي و روانشناسي بازار) يك سهم آن را انتخاب كرده و در بهترين زمان وارد سهم بشه حالا در زماني كه صاحب سهم يا سهمهاي متفاوت با روش انتخابي بالا شد بايد تا زمان به نتيجه رسيدن سهامداري كنه تا نهايت سود را از انتخاب خود ببرد اگر تو اين فاصله سهمي حتي از طرف بهترين ليدر معرفي شد با پتانسيل رشد خوب معرفي شد بايد بي توجه به آن بفكر اخبار و اطلاعات حواشي سهم خود باشد تا در بهترين زمان و با سود از آن خارج بشه اگر با اعلا م هر سهمي از طرف هر كس وسوسه خريد سهم جديد بشه قطعا بايد با فروش سهمي كه آگاهانه خريده بدون بردن سود قابل انتظار به خريد سهم معرفي شده اقدام كنه كه ادامه اين روند در نهايت جز زيان چيزي ديگري بهمراه نداره چرا كه هميشه و در هر زماني سهم خوب تو بازار هست و توسط ديگران و ليدر هاي شناخته شده معرفي ميشه پس بايد سعي كنيم سهمي را كه در اختيار داريم و بعضا توسط يكي از دوستان معرفي شده را حفظ و هر موقع با سود خارج شديم به انتخاب سهمي ديگر توسط خود و يا ليدرهاي سايت اقدام كرده و با اطلاعات كامل وارد شويم و اين روند را ادامه دهيم تا هميشه با سود قابل قبول به انتخاب سهمي ديگر بپردازيم.

Hossein4000
2011/10/19, 21:55
من در هفته 350 ساعت کار میکنم
ولی به نظر من اشتباه من اینه هر وقت یه سود عالی میکنم فکر میکنم چون مفت بوده بزنم تو دل یه سهم ریسکی ؟؟؟؟
حالا جالبه (نخندین) بعضی مواقع نگاه به تکنیکال هم نمیکنم

ناشناس
2011/10/19, 21:58
بنظر من براي خريد سهم بايد از روش شكار شير و پلنگ استفاده كرد . شير و پلنگ وقتي ميخوان شكاري را بدست بياورند اول با دقت تمام طعمه خودش را از بين ده ها شكار مورد علاقه اش پيدا ميكنه بعد با دقت بسيار حتي تا ساعتها به نظاره گر شكار انتخابي خودش كمين ميكنه تا زماني كه شكار در بهترين موقعيت قرار بگيره سپس با تمام قدرت بسمت شكار خود يورش ميبره.حالا تو اين مسير تا رسيدن به شكار بارها از كنار حيوانات ديگه عبور ميكنه كه خيلي نزديكتر از شكار مورد نظر اونه اما بي توجه به آنها فقط و فقط به شكار انتخابي خود توجه داره و در نهايت به شكار خود رسيده و نهايت لذت را از شكار خود ميبرد. حالا يه سهامدار هم بايد بعد از بررسي همه جانبه (تكنيكال . بنيادي و روانشناسي بازار) يك سهم آن را انتخاب كرده و در بهترين زمان وارد سهم بشه حالا در زماني كه صاحب سهم يا سهمهاي متفاوت با روش انتخابي بالا شد بايد تا زمان به نتيجه رسيدن سهامداري كنه تا نهايت سود را از انتخاب خود ببرد اگر تو اين فاصله سهمي حتي از طرف بهترين ليدر معرفي شد با پتانسيل رشد خوب معرفي شد بايد بي توجه به آن بفكر اخبار و اطلاعات حواشي سهم خود باشد تا در بهترين زمان و با سود از آن خارج بشه اگر با اعلا م هر سهمي از طرف هر كس وسوسه خريد سهم جديد بشه قطعا بايد با فروش سهمي كه آگاهانه خريده بدون بردن سود قابل انتظار به خريد سهم معرفي شده اقدام كنه كه ادامه اين روند در نهايت جز زيان چيزي ديگري بهمراه نداره چرا كه هميشه و در هر زماني سهم خوب تو بازار هست و توسط ديگران و ليدر هاي شناخته شده معرفي ميشه پس بايد سعي كنيم سهمي را كه در اختيار داريم و بعضا توسط يكي از دوستان معرفي شده را حفظ و هر موقع با سود خارج شديم به انتخاب سهمي ديگر توسط خود و يا ليدرهاي سايت اقدام كرده و با اطلاعات كامل وارد شويم و اين روند را ادامه دهيم تا هميشه با سود قابل قبول به انتخاب سهمي ديگر بپردازيم.
درود بر شما. گمان مي كنم بيشتر اين نوسان گيران هستند كه بايد از شير و پلنگ الگو بگيرند نه سهامداران، چرا كه:
مانند شير هر روز بايد شكار كنند(خريد) و خيلي زود هم شكار را لقمه چرب كنند( فروش). هيچ شيري، شكار خود را زياد نگه نمي دارد!

Hossein4000
2011/10/19, 21:58
یه بارم اصلا وقت نداشتم از استاد باربد یه راهنمایی خواستم و ایشون فسربح پیشنهاد داد و از صف فروش 127 تا 133 هرچی پول داشتم خریدم و یه سود مشتی بهم داد
خدا خیرش بده

bluetooth
2011/10/19, 22:20
واکنش اول من از دیدن پست شما خنده ای به پهنای تمام صورت بود چرا که یک نیشگون بسیار نرم از خواننده می گیرد؛ یک گوی بلورین از طرف من تقدیم شما.
اما به عقیده من خواندن فروم ها برای سر در آوردن از آنچه در پس پرده می گذرد لازم است چرا که شفافیت در بازار بورس ایران به حدی نیست که بتوان با مراجعه به منابع رسمی به هدف رسید. به گمان من آنچه باعث ضرر می شود اطمینان بی قید و شرط به نوشته هاست. فردی که برای تایید صحت و سقم برخی اطلاعات درج شده در فروم ها، حتی زحمت مراجعه به صورتهای مالی، نمودار و سایت بورس را هم به خود نمی دهد قطعاً سودی نیز انتظارش را نمی کشد.

با مطلب قرمز شده شدیدا موافقم

bluetooth
2011/10/19, 22:21
ترسیدن زمانی که نباید بترسی
نترسیدن زمانی که باید بترسی

سقراط
2011/10/19, 22:24
من در هفته 350 ساعت کار میکنم
ولی به نظر من اشتباه من اینه هر وقت یه سود عالی میکنم فکر میکنم چون مفت بوده بزنم تو دل یه سهم ریسکی ؟؟؟؟
حالا جالبه (نخندین) بعضی مواقع نگاه به تکنیکال هم نمیکنم

ببخشید شما کدوم سیاره تشریف دارین؟

K e n z o
2011/10/20, 00:36
البته ایشون حتماً منظورشون مبالغه بوده ولی انصافاً جناب سقراط بسیار ظریف بیان کردید، سیاره! نگاه طنزتون رو خیلی پسندیدم...
( احتراماً مدتهاست برای من سوال است اگر سقراط پس چرا کانت؟ )
عامل اصلی شکست در هر کاری بی نظمی است از دید بنده، می دونم که خیلی کلیه ولی مساله مهم کشف نظم مورد نیاز در هر امری و هماهنگ کردن زندگی با آن نظم است.

صمدآقا
2012/08/05, 23:30
حرص و ترس

222
2012/08/05, 23:40
طمع و توهم رفتن ره صدساله در یک شب.

سلطان زمان
2012/08/06, 00:02
نا اگاهي به بنياد و تكنيك
نا اگاهي به ريسك هاي سيستماتيك روز
نداشتن حد ضرر
از اين شاخه به اون شاخه پريدن

rahnama
2012/08/06, 00:48
از اساتید انجمن تقاضا میکنم در این تایپیک مشارکت داشته باشند تا بتوانیم از تجربیات خوب شما در خرید و فروش سهام مشارکت داشته باشیم.موفقتر باشید.

Aiming
2013/05/31, 00:11
دیدم تاپیک خوبیه ...بیارمش بالا تا دوستان تازه وارد و قدیمی یه مروری روش داشته باشیم...;)

حالا نظر خودم ;;)

به نظر من دو عامل، عامل اصلی ضرر در بورس می باشد

1- طمع و شناسایی نکردن سود.
2- نداشتن حد ضرر و مدیریت سرمایه.

برای مورد اول توصیه میکنم دوستانی که دچارش هستن خداقل یه بار سهمی را که تو سود هستن و به نظرشون خیلی ارزندست .. پا رو دلشون بذارن و شناسایی سود کنن ...ولی جدا خیلی تاثیر میذاره رو آدم تا در دفعات بعدی راحت تر بتونه از سهمش با سود مورد انتظارش دل بکنه و شیرینی شناسایی سود رو بچشه

اینم یادمون باشه که به قول ژوزف کندی اصرار بر بالاترین قیمت ، کار احمق هاست . فقط یک احمق به انتظار اوج قیمت جنسش می نشیند.

برای مورد دوم هم خواندن کتاب "سیستم مدیریت سرمایه معامله گر" نشر چالش نوشته بنت مک داول ترجمه محمد کریم طهماسبی مفیده..

محمدسعید
2013/05/31, 00:43
سلام
به نظر من اصلی ترین ضرر در بورس خرید و فروش هیجانی و نداشتن حد ضرر می باشد.

اما خرید و فروش هیجانی خیلی بیشتر تاثیر گذار است. ( میای ضررت رو جبران کنی میزنی خودت رو لت و پار می کنی)

یا علی

جادو
2013/05/31, 07:35
طمع ، حرص
شک نکنید که از بزرگترین گناهان نابخشودنی در سرمایه گزاری هستند

توپ4گوش
2021/03/18, 00:35
عامل اصلی ضرر و ضررهایمان در سال 99 را در تعطیلات نوروزی اینجا بنویسیم تا برای عدم تکرار ان راهگشا باشد برای همه....

Behzadgold
2021/03/18, 02:48
با سلام به دوستان بورسی
عوامل اصلی ضرر در بورس
از دید بنده حقیر
۱-ندانستن این که در چه روندی
و کجای روند بورس هستیم
آیا در روند صعودی هستیم
یا روند نزولی و یا روند خنثی.
۲-تشخیص ندادن هدف بازیگر
از اردرچینی تابلوی معاملات
معامله گر حرفه ای با نگاه کردن
به تابلوی معاملات
هدف بازیگر را میفهمد.
۳-پیش بینی نادرست از فردای
وضعیت معاملات یعنی جایی که
باید نترسیم و بخریم
اشتباها میفروشیم
و جایی که باید بترسیم و بفروشیم
اشتباها میخریم.
۴-تقلید کورکورانه از کانالها و افرادی
که سیگنال اشتباه میدهند.
۵-تشخیص ندادن سهامی که تازه شروع
به رشد کرده اند
از سهامی که دارای روند ساید و رنج هستند
میبینید که حتی در بدترین شرایط بازار
هم سهام رشدی وجود دارند.
۶-نشانه های روی تابلوی معاملات اکثرا
برعکس چیده میشوند
و معامله گر را به اشتباه میندازند
و باعث ضرر و زیان او میشوند.

window
2021/03/19, 11:37
عامل اصلی ضرر در بورس امسال ، بهم ریختگی وضعیت اقتصاد کلان بود .
اگر به جایی رسیدیم که سهامداری بعد از 5 سال سهامداری قیمت سهمش در آخر کار ثابت مانده باشد و صرفا با سود دریافتی آخر هرسال، از تورم عقب نماند، آنوقت شرکت خوب کارکرده و بورس درجایگاه خودش است.
وگرنه چه فرقی میکند که من نوعی ضرر کنم یا شمای نوعی.
اگه به این باشه که بورس فقط محل انتقال پول از "نادان بر بازی" به "دانای بازی" باشد که میشه یه نوع قمار(که فعلا اینجوریه)
عامل اصلی ضرر مالباختگان امسال ، همان عامل ایجاد موجی بود که شاخص را تا 2100 برد.
آیا این موج طبیعی بود ؟ دستوری نبود؟ برای نجات دولت و نهادهای مالی از بی پولی نبود؟
اگر شاخص در کانال 10 ساله نوسان میکرد (مانند گذشته)، اگر شرکت ها به سودآوری قابل قیاسی با سپرده های بانکی میرسیدند(مانند انشالله در آینده).
آنوقت بررسی این که "عامل ضرر در بورس چیست "به حیطه ی توانایی شخص سهامدار برمیگشت
وگرنه شخصی که8 -9 ماه پیش وارد بورس شده با فرض "نادان ترین بودن" ضررش حداکثر باید یک سوم ضررهای عنوانی این روزها میشد.
این سقوط قیمتها در این 8 ماه شبیه انفجار اتمی هیروشیما بود (چه به لحاظ سرعت چه به لحاظ میزان)
البته قدیمیترها به پشتوانه سودهای قبلی و تجارب گذشته ، دروضعیت روحی روانی بهتر قرار داشتند و بنابراین تصمیمات مناسبتر گرفتند
عامل اصلی ضرر در بورس امسال ، خیانت دولت بود (البته با فرض اینکه فرقی برایمان نداشته باشد که کدامین کد ملی متضرر شده است.)

MOSTAFAVI
2021/03/19, 15:26
بزرگترین ضرر من ،خریدن سهمهایی بود که دیگران خیلی در موردشون تبلیغ کردن
و من اونها رو نه با تحلیل خودم بلکه با توجه به اسم و رسم مبلغین نام دار خرید کردم:D
:D

mhjboursy
2021/03/19, 19:14
بسم الله
سلام.

یکی از اشتباه‌ها این بود که بازار که داشت می‌ریخت (با علم قبلی به این که حتما بازار می‌ریزد) در میانه ریزش دوباره خرید کردم. یعنی بالا فروختم تقریبا ولی وسط راه دوباره خرید کردم. «صبر» نکردم. «طمع» کردم احتمالا.
بخش عمده‌ی زیان من امسال به خاطر کرونا بود. laughingsmiley یک مدت که پشت رایانه نبودم بازار حسابی ریخت و زمانی که برگشتم در صف فروش قفل بود و نتوانستم کاری بکنم. من تا به حال چندین و چند بار از موارد مشابه زیان دیده‌ام. یعنی یک بدحالی روحی/جسمی عارضم شده و دقیقا همان زمانی که نبض بازار از دستم در رفته زیان وحشتناک کرده‌ام. می‌خواهم این نتیجه‌گیری را بکنم که در آغاز بدحالی باید نقد شد. ولی... راستش را بخواهید مطمئنم باز دوباره همچنین حالی پیش بیاید باز دوباره تمام‌سهام خواهم ماند. (ریشه‌کاوی روانشناسانه: تمایل به قمار.) شاید این‌گونه نتیجه‌گیری کنم (و در راهبردم درج کنم) بهتر باشد: در بازار همواره باید شش‌دانگ بود. اگر اندکی ولش کنی زیان می‌کنی.
طمع باز هم زیان به من تحمیل کرده. با گرفتن شجاعتم. به‌وسیله‌ی نفروختن با زیان اندک. یک عادت بدی که دارم این است که دوست دارم همیشه در بهترین حالت و بیشترین قیمت بفروشم. حتی در بین قیمت‌های روز. مثلا اگر قیمت یک نمادی ۹۰۰ تا ۱۰۵۰ ریال در تغییر بوده امروز، من تمام تلاشم را می‌کنم که حتما ۱۰۴۰ - ۱۰۳۰ به بالا بفروشم. و چون تقریبا در نیمی از موارد موفق می‌شوم متاسفانه این پندار اشتباه در من شکل گرفته که همیشه می‌توانم به قیمت مناسب بفروشم. در حالی که در راهبردم به‌وضوح نوشته‌ام در زمان فروش اصلا نباید کمال‌گرا بود. (هرچند در زمان خرید باید کمال‌گرا بود.) هیچ‌چیز دیگر... خیلی وقت‌ها آن قیمت فروش مناسب از دست می‌رود و کلا آن روز از دست می‌رود و در بورس عزیز ما هم که با قوانین من‌درآوردی محدودیت دامنه نوسان، همواره همه‌چیز در صف قفل است، نتیجه این‌که به واسطه تلاش برای حفظ آن یکی دو درصد یکباره دوازده سیزده درصد زیان متحمل می‌شوم. (این نکات را باید زمان بگذارم/بگذاریم و نهادینه کنیم. تا زمانی که هستند زیان هم هست.)

بورث
2021/03/19, 22:16
با سلام
برنامه سال 99 این بود که تا شهریور فول سهم و سپس خروج چند ماهه داشته باشم. همان فروردین می دانستم باید ابتدای شهریور گریخت. اما طمع....

عامل زیان از سود سال 99 :
- شتاب جهش چهار ماهه اول سال موجب شده تا زمان خروج را جلو بیاندازد ولی من متوجه موضوع نشدم و غافلگیر شدم
- ورود مجدد در میانه اصلاح هم مزید برعلت شد.
درسی که از دوران اصلاح گرفتم تقویت روحیه پذیرش در زمان فروش بود.( که ارزشمنده و گرون تموم شد)
***امیدوارم همگی درس خوبی گرفته و در سال 1400 بهینه اجرائی کنیم...***
نوروز خجسته
ایام بکام

CHESTER.2020
2021/03/20, 00:53
در مورد خودم کل امسال یدونه شستا یک به پنج گرفتم اصل پول رفت بیرون برای رمز ارز... الباقی هم تک سهمی توو اصلاح زمانی گیره گیریم اگه خدا قبول کنه!/:.yead.:/ ضرر خاصی نکردم دلیلشم این بود که شاید به پمپ و دامپ تا حدودی آشنا بودم. چون زیاد این اتفاقات در کریپتو میوفته.

دوستان اگر مایلید یک حرکت کانتر ترند هم بزنیم !!! اگر کسی سود خوبی هم برده به موقع خارج شده و موج دو رو هم گرفته لطفا از نشانه هایی که باعث شد این تصمیمات درستو بگیره برای آماتورهایی مثل خودم هم بگه تا چراغ راهی باشه .البته یک عده ای که با نماد خودرو رستگار شدندو مدت هاست نمبینم در فروم.../.:biggrinsmiley.:/ پس یادداشت میکنم یکی از راههای رستگاری نماد خودروست.../:.coolsmiley02:./
تو بازاریکه شستا رو میبندند سی درصد پایینتر باز میکنن و خودرو را میبندن و صد در صد بالاتر باز میکنن بیشتر باید کانتر ترندی برخورد کرد!!!