PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تاپیک پرسش و پاسخ تحلیل بنیادی ( فاندامنتال)

farhad61
2011/09/06, 22:59
این قسمت رو واسه مباحث مرتبط با تاپیک آموزش بنیادی ایجاد میکنیم که درس های داده شده انسجام خودش رو حفظ کنه و بیشتر بشه بهره برد
دوستان هر نوع بحثی در مورد مسائل مطرح شده رو اینجا مطرح کنن تا اساتید پاسخگو باشن
ارادتمند
farhad61

بابای دارا
2011/09/08, 08:02
سلام

اگه جسارت نباشه، چراغ اول من روشن كنم.

بحث مربوط به اهرم هاي مالي شركت كه مي تونيد توان مالي شركت و بازده سرمايه گذاري روي اون رو بررسي كنيد.
البته گذري به جزوه هاي دوره دانشگاه خواهد بود.:)

مرتضی
2011/09/08, 09:47
سلام

با تشکر از پیشنهاد خوب دوستان

به نظر من در کنار مطالب آکادمیکی که دوستان میگن و با توجه به موضوع ، یکی از شرکتها رو تحلیل کنیم تا آموزش عملی هم داشته باشیم و همه درک بهتری از مطالب داشته باشن

با تشکر - مرتضی

بابای دارا
2011/09/08, 22:45
آقا مصطفی ببخشید پای برهنه بدو بدو کردم.

جسارت شد:">

شروع مطلب نشونه تسلط شماست. من فکر می کنم دوستان تمایل بیشتری به مباحث کاربردی داشته باشند تا تئوریک.
لطف کنید اگه صلاح می دونید

با مثال عددی توضیح بفرمایید.

باسپاس فراوان.

مصطفی مصری پور
2011/09/08, 22:58
پس با این حساب کمی صبر میکنیم تا نظرات همه جمع بشه و بعد شروع میکنیم

eiman
2011/09/09, 08:48
سلام مصطفی جان ، فرهاد عزیز ، بابای دارای نازنین و همه دوستانی که برای یادگیری اعضای علاقمند در این تاپیک زحمت میکشن
اگه از سطوح پایین تری شروع بشه و بقول بابای دارای نازنین بطور عملی و با مثال مطالب ارائه بشه بازدهی بیشتری در پیش خواهد بود .
ممنون از ایجاد این تاپیک

farhad61
2011/09/09, 18:00
سلام دوستان عزیز
خوشحالم که این سری آموزش مورد عنایت شما قرار گرفته
یه لطفی بکنید و تمام مسائل مورد بحث رو در تاپیک پرسش و پاسخ ادامه بدید تا بین درس ها وقفه ایی نیفته
سپاسگذارم

farhad61
2011/09/09, 22:11
مصطفی جان ممنون از توضیحاتت
خوب شد که از سطح مقدماتی شروع کردی
این سرفصل هایی که معرفی کردی هر کدومش یه کتاب هست ؟

مصطفی مصری پور
2011/09/09, 22:15
مصطفی جان ممنون از توضیحاتت
خوب شد که از سطح مقدماتی شروع کردی
این سرفصل هایی که معرفی کردی هر کدومش یه کتاب هست ؟

حقیقتش هر کدوم از این سرفصل ها دنیای هست واسه خودش
مثلا اقتصاد کلان رو ما توی دو درس 4 واحدی میخونیم که هیچ چیزشو پوشش نمیده
اما اینجا در نظر داریم فقط سرفصلای مدیریت مالی رو باز کنیم چون کاربردی ترین حوزه توی تحلیل بنیادی همون مدیریت مالیه

البته اگر کسی مایل به دنبال کردن سایر سرفصلها هست برای معرفی کتاب و رفع اشکال در حد توانم در خدمت هستم

farhad61
2011/09/09, 23:20
دوستان لطفا هر کس که مطالبی در مورد تحلیل بنیادی داره اینجا لینک بزاره تا بقیه هم استفاده کنن
البته با رعایت حق کپی رایت

این هم اولیش ( منبع سازمان بورس )

تحلیل بنیادی (http://www.iranbourse.com/LinkClick.aspx?fileticket=Xa9MQHPYSEE=&tabid=410&mid=1318)

ناشناس
2011/09/10, 17:43
دوستان لطفا هر کس که مطالبی در مورد تحلیل بنیادی داره اینجا لینک بزاره تا بقیه هم استفاده کنن
البته با رعایت حق کپی رایت

این هم اولیش ( منبع سازمان بورس )

تحلیل بنیادی (http://www.iranbourse.com/LinkClick.aspx?fileticket=Xa9MQHPYSEE=&tabid=410&mid=1318)

در بخش مدل تنزیل سود تقسیمی از فایل پیوست، فرمولی آمده اما توضیح کافی داده نشده است که نرخ بازگشت مورد توقع( K) و نرخ رشد بردآورد شده آتی سود تقسیمی(g) چیست و چگونه محاسبه می شود. لطفاً راهنمایی بفرمایید. پیشاپیش سپاسگزارم

مصطفی مصری پور
2011/09/10, 20:06
در بخش مدل تنزیل سود تقسیمی از فایل پیوست، فرمولی آمده اما توضیح کافی داده نشده است که نرخ بازگشت مورد توقع( K) و نرخ رشد بردآورد شده آتی سود تقسیمی(g) چیست و چگونه محاسبه می شود. لطفاً راهنمایی بفرمایید. پیشاپیش سپاسگزارم

سلام ببخشید من وارد بحث شدم

k یا همون نرخ بازگشت مورد توقع ؛ همان نرخ بازده مورد انتظار است. اینکه به طور متوسط ، افراد انتظار چه میزان بازدهی از سهم هستند؟ این اعداد با فرمول های مدیریت ریسک برآورد میشه که خیلی تخصصیه...اگر مناسب میدونید توی یه سر فصل به صورت کامل ارائه بدم

g یا نرخ برآورد شده تقسیمی هم یک عدد انتزاعی است که در ذهن سهامدارا از تقسیم سود نقدی در دوره آتی نقش بسته...این عدد اصولا ریشه در سود تقسیمی متوسط بازار دارد

مصطفی مصری پور
2011/09/10, 20:07
ممنونم فرهاد جان مقاله کاملی بود

mehran89
2011/09/11, 01:56
ممنون جناب فرهاد مطالب پر باری داشت.

mehran89
2011/09/11, 01:58
جناب مصطفی 70 از شما هم متشکرم به خاطر ساپورتتون.

ناشناس
2011/09/11, 14:41
سلام ببخشید من وارد بحث شدم

k یا همون نرخ بازگشت مورد توقع ؛ همان نرخ بازده مورد انتظار است. اینکه به طور متوسط ، افراد انتظار چه میزان بازدهی از سهم هستند؟ این اعداد با فرمول های مدیریت ریسک برآورد میشه که خیلی تخصصیه...اگر مناسب میدونید توی یه سر فصل به صورت کامل ارائه بدم

g یا نرخ برآورد شده تقسیمی هم یک عدد انتزاعی است که در ذهن سهامدارا از تقسیم سود نقدی در دوره آتی نقش بسته...این عدد اصولا ریشه در سود تقسیمی متوسط بازار دارد

اگر رفرنس مناسب برای فهم بهتر این مدل معرفی بفرمایید بسیار مفید خواهد بود. سپاس مجدد

مصطفی مصری پور
2011/09/11, 18:55
اگر رفرنس مناسب برای فهم بهتر این مدل معرفی بفرمایید بسیار مفید خواهد بود. سپاس مجدد

کتاب مدیریت سرمایه گذاری چارلز پی جونز ترجمه دکتر رضا تهرانی
فصل 10

mehran89
2011/09/12, 12:05
تحليل بنيادي ملي مس ايران
http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=269075

farhad61
2011/09/15, 18:48
مصطفی جان چند سوال
سود انباشته : کمکی برای قدرت نقدینگی
منظور از این قسمت چیه ؟
تفاوت بین سود انباشته و اندوخته رو من خوب متوجه نشدم

مصطفی مصری پور
2011/09/16, 12:06
مصطفی جان چند سوال
سود انباشته : کمکی برای قدرت نقدینگی
منظور از این قسمت چیه ؟
تفاوت بین سود انباشته و اندوخته رو من خوب متوجه نشدم

ببینید شرکتایی که مشکل نقدینگی دارن برای جلوگیری از برون رفت نقدینگی از شرکتشون ، سود رو تقسیم نمیکنن یا خیلی کم تقسیم میکنن . مثل مپنا

اندوخته اصولا از قبل پیش بینی میشه و طی همون دوره مالی مصرف میشه
مثلا امسال برای طرح توسعه فلان شرکت 5 میلیارد تومن اندوخته میگیره و این اندوخته فقط باید صرف همون موردی که اعلام شده بشه.
اما سود انباشته ، از دوره های قبل باقی میمونه . مثلا سودی که از سال 85 تقسیم نشده به سود تقسیم نشده سالهای قبل اضافه میشه و نگهداری میشه .این مبلغ تا زمانی که به عنوان سود انباشته ثبت شده مورد ادعای سهامدارانه . یعنی مجمع میتونه تصویب کنه که همشو تقسیم کنن. اما اغلب میذارن این مبلغ به یه حد مطلوب برسه و از طریق اون افزایش سرمایه میدن. افزایش سرمایه از محل اندوخته سهامدارن ( سود انباشته ) ارزان ترین راه تامین مالیه . و کمک زیادی به قدرت نقدینگی شرکت میکنه

farhad61
2011/09/16, 12:59
توی این مدت با مبلغ سود انباشته چیکار میکنن ؟ جایی سرمایه گذاری میکنن یا توی مثلا بانک میزارن

مصطفی مصری پور
2011/09/16, 15:20
توی این مدت با مبلغ سود انباشته چیکار میکنن ؟ جایی سرمایه گذاری میکنن یا توی مثلا بانک میزارن

سایر فعالیتهای شرکتو باهاش انجام میدن. چیزی نیست که حتما یکجای مجزا بلوکه بشه. مثل حساب سپرده بانک. شما همیشه نسبت بهش ادعا داری ولی بانک ثابت نگهش نمیداره و باهاش سرمایه گذاری میکنه و.......

مهراز
2011/09/16, 22:22
سلام
مصطفی جان نظرت در مورد کفرا و رتکو چیه ؟
ممنون

مصطفی مصری پور
2011/09/17, 07:54
سلام
مصطفی جان نظرت در مورد کفرا و رتکو چیه ؟
ممنون

سلام جناب مهراز
اگر سوالی در مورد سهم دارید در تاپیک تحلیلهای اقتصاد کلانی بپرسید
در مورد رتکو نظری ندارم
ولی کفرا باید مقاومت 410 رو بشکنه تا مناسب برای خرید بشه
این صنعت در میان مدت مناسب ارزیابی میشه چون تولید فولاد در ایران در حال رشد هست و افزایش نرخ فولاد هم روی صنایع نسوز تاثیر میذاره

مهراز
2011/09/17, 08:07
شرمنده مصطفی جان حواسم نبود تایپک اموزشیه.
به هر حال ممنون.

rezasatari
2011/09/17, 15:46
اقا مصطفي ممنون از بابت اموزشهاي جامعتون خواهشي داشتم لطفا تمام تمركز وانرزي خود را صرف تجزيه و تحليل ترازنامه شركتها كنيد يعني از الف تا ي اونايي كه تاثير گذارترين هستن تا وقت شما هم بابت اموزش افرادي مثل من زياد تلف نشه ممنونت ميشم

مصطفی مصری پور
2011/09/17, 21:13
اقا مصطفي ممنون از بابت اموزشهاي جامعتون خواهشي داشتم لطفا تمام تمركز وانرزي خود را صرف تجزيه و تحليل ترازنامه شركتها كنيد يعني از الف تا ي اونايي كه تاثير گذارترين هستن تا وقت شما هم بابت اموزش افرادي مثل من زياد تلف نشه ممنونت ميشم

سلام رضا جان
دوستان درخواست کردن که ریز به ریز جلو بریم
بله تجزیه تحلیل ترازنامه رو امشب انجام میدیم

farhad61
2011/09/23, 19:51
مصطفی جان یه سوال فوق ابتدایی
آقا الان قیمت خودرو 340 تومان هست و امسال 20 تومن سود تقسیم کرد من به عنوان یه خریدار روی چه حسابی یه همچین سهمی رو که تا آخر سال دیگش شاید 30 یا 35 تومان سود تقسیم مکنه رو با این مبلغ رو بخریداری کنم؟ تا یک سال سرمایم بخابه بعد 10% پولم سود کنم؟حالا ممکنه یه افزایش قیمت هم به سهم بخوره ولی اونقدر هست که خواب سرمایه من رو جبران کنه؟

مصطفی مصری پور
2011/09/24, 13:11
مصطفی جان یه سوال فوق ابتدایی
آقا الان قیمت خودرو 340 تومان هست و امسال 20 تومن سود تقسیم کرد من به عنوان یه خریدار روی چه حسابی یه همچین سهمی رو که تا آخر سال دیگش شاید 30 یا 35 تومان سود تقسیم مکنه رو با این مبلغ رو بخریداری کنم؟ تا یک سال سرمایم بخابه بعد 10% پولم سود کنم؟حالا ممکنه یه افزایش قیمت هم به سهم بخوره ولی اونقدر هست که خواب سرمایه من رو جبران کنه؟

سلام فرهاد جان
مشارکت هر فرد در هر نوع سرمایه گذاری مسلما ریشه در دید اون فرد داره
در بازار سهام هم کلا سه دید داریم :
بلند مدت : افرادی که به قول شما فقط با دید سود تقسیمی ، سهمی را خریداری میکنند . از نوسانات استفاده ای نمیبرن و همراهیشون با سهم اصولا بیش از 12 ماه است .

میان مدت: این افراد دیدی بیش از 4 ماه دارن . نیم نگاهی به نوسانات و نیم نگاهی به سود تقسیمی . اغلب 4 ماه مونده به مجامع ، وارد سهم ها میشن و سبدشون رو بعد از مجمع تعویض میکنن .

کوتاه مدت: نوسانگیری!

همونطور که میدونی توی بازار هم ، سهم مناسب برای هر سه نوع دید وجود داره . مثلا سهمی مثل " همراه" یا اخابر در مقابلش سهمی مثل پلوله که فقط مال نوسان گیریه

اما بحثو بیاریم بر سر میزان سود انتظاری از سرمایه گذاری.
نرخ بهره اسمی - همون نرخی که بانکها به عنوان سود سالانه سپرده اعلام میکنن - تشکیل شده از دو فاکتور .
1- تورم
2- بهره حقیقی
در خارج از ایران ، بسیاری از فعالیتهای مالی بر اساس بهره واقعی رتبه بندی میشن .اما به این خاطر که در کشور ما ، ابهامات زیادی در مورد واقعی بودن نرخ تورم وجود داره. همون بهره اسمی رو مد نظر قرار میدیم

الان در سال 90 ؛بهره اسمی 12.5 درصده . یعنی فعالیت با ریسک صفر در ایران میبایست حداقل 12.5 درصد بازدهی داشته باشه
و این رو هم میدونید که ریسک و بازدهی رابطه مستقیم دارند .( اما دوطرفه نیست ) یعنی زمانی که بازدهی بالاست ریسک هم بالاست . اما زمانی که ریسک بالاست بازدهی بالا نیست .
خرید سهام هم یه کار پر ریسکه. پس اگر سهمی رو خریدید و طبق محاسبات شما بیش از 12.5 درصد بازدهی نداد . شما در حقیقت ضرر کردید .

یکی از معیارهای پیدا کردن حباب در بازار هم ، همین نرخ بهره اسمیه .
100 تقسیم بر نرخ بهره اسمی : پی به ای معقول بازار

farhad61
2011/09/29, 23:14
مصطفی جان ااگه بخواهیم همین الان یه تمرین در مورد ترازنامه داشته باشیم میتونیم در مورد ترازنامه قند لرستان یه نظری بدی

قند لرستان
(http://www.codal.ir/Reports/InterimStatement.aspx?LetterSerial=Gi4y64rNjh0oWS6 xcElPBQ%3d%3d)

(کلیه مبالغ درج شده به میلیون ریال می باشد)
شرکت: قند لرستان نماد:قلرست کد صنعت (isic): سرمایه ثبت شده: 24,000 میلیون
اطلاعات و صورتهای مالی میاندوره ای 12 ماهه منتهی به 1390/04/31 (حسابرسی نشده) سال مالی منتهی به 1390/04/31 سرمایه ثبت نشده: 0 میلیون
اطلاعات نمایش داده شده با اطلاعات امضا شده مطابقت دارد.

http://forums.boursy.com/imported/2011/09/48.png

سایر اطلاعات:
1)شرکت پيشبيني سود هر سهم سال مالي منتهي به 31/04/89 را در تاريخ 04/11/88، مبلغ 379 ريال و در تاريخهاي 27/11/88 و 20/03/89 مبلغ 853 ريال اعلام نمودهبود که مطابق با صورتهاي مالي حسابرسي نشده و حسابرسي شده به ترتيب مبالغ 965ريال و 961 ريال محقق گرديده است.

2) شرکت پيش بيني سود هر سهم سال مالي منتهي به 31/04/90 را در تاريخ 29/04/89 مبلغ 870 ريال و در تاريخ 12/05/89 و 29/08/89 مبلغ 908 ريال و در تاريخ 30/11/89 و 21/12/89 (حسابرسي شده) مبلغ 864ر1 ريال و در تاريخ 08/03/90 مبلغ 2,223 ريال و در تاريخ 23/05/90 مبلغ 3,385 ريال اعلام نموده بود که مطابق با اطلاعات حسابرسي نشده فوق مبلغ 3,270 ريال محقق گرديده است.

3)شرکت پيشبيني سود هر سهم سال مالي منتهي به 31/04/91 را در تاريخ 31/03/90 و 12/05/90 (حسابرسي شده) مبلغ 1,336 ريال اعلام نموده است.

چه نکاتی در این ترازنامه مهم هست که باید به اون توجه بشه؟
با توجه به این اطلاعات و با تحلیل بنیادی اگه بخاییم که قیمتی بر این سهم بزاریم چه عددی به دست میاد؟

مصطفی مصری پور
2011/09/30, 18:46
فرهاد جان قلرست یکی از سهمای تازه شکوفا شده بازاره
این سهم حرفای زیادی برای گفتن داره

اما نکات ترازنامه ای :
*** افزایش 765,927 درصدی سرمایه گذاری های کوتاه مدت
***افزایش 98 درصدی دارایی های جاری
***افزایش 78 درصدی دارایی های جاری
و در کل افزایش 63 درصدی کل دارایی ها

در طرف چپ ترازنامه هم، ساختار سرمایه مهم ترین قسمته
در این قسمت میبینید که 216% افزایش سود انباشته داشتیم
همونطور که قبلا ذکر شده ، سود انباشته مشکل نقدینگی شرکت رو حل میکنه و منبعیست برای افزایش سرمایه
در ترازنامه قلرست میبینیم که میزان سود انباشته به عدد111110 میلیون ریال رسیده که تقریبا 5 برابر سرمایه اسمی شرکته. یعنی شرکت پتانسیل افزایش سرمایه 500 درصدی از محل انباشته رو داره!

میزان بدهی ها هم افزایش داشته که با توجه به افزایش دارایی های جاری ، نشان گر افزایش فعالیتهای عملیاتی شرکته

farhad61
2011/09/30, 21:14
حالا چرا این سهم مدت خیلی زیادی بسته بوده ؟ این نکته منفی نمیتونه باشه که یه دفعه واسه چند سال دیگه به هر دلیلی بسته بشه؟
در مورد سود انباشته چه شخصی تصمیم به استفاده از این سود در جهت منافع شرکت رو داره ؟ میخام بدونم چرا با وجود این مبلغ سود انباشته چرا افزایش سرمایه نمیده ؟ قسمت عمده سهام این شرکت دست 5 نفر هست ( 97%) این قضیه چه تاپیری روی روند سهم داره ؟ یادمه چند ماه پیش یه جایی خوندم سهامداران عمده چندان رابطه خوبی با مدیریت بورس ندارن و کلا کاری که خودشون بخان میکنن

مصطفی مصری پور
2011/09/30, 22:10
حالا چرا این سهم مدت خیلی زیادی بسته بوده ؟ این نکته منفی نمیتونه باشه که یه دفعه واسه چند سال دیگه به هر دلیلی بسته بشه؟
در مورد سود انباشته چه شخصی تصمیم به استفاده از این سود در جهت منافع شرکت رو داره ؟ میخام بدونم چرا با وجود این مبلغ سود انباشته چرا افزایش سرمایه نمیده ؟ قسمت عمده سهام این شرکت دست 5 نفر هست ( 97%) این قضیه چه تاپیری روی روند سهم داره ؟ یادمه چند ماه پیش یه جایی خوندم سهامداران عمده چندان رابطه خوبی با مدیریت بورس ندارن و کلا کاری که خودشون بخان میکنن

دلیل بسته بودنش رو نمیدونم
بله این یه نکته منفیه
در مورد سود انباشته قبلا هم عرض کردم، مجمع تصمیم میگیره
بلوکه شدن سهم در دست چند نفر باعث خشک شدن سهم میشه و نتیجش اینه که خیلی راحت میشه روی سهم بازی ایجاد کرد و روند سهم تحت تاثیر اراده سهامدار عمده قرار میگیره

farhad61
2011/10/08, 23:23
سلام مجدد به مصطفی عزیز
آقا یه توضیح میخاستم در مورد ارزش ذاتی و بازاری و فرمول اون و البته چند مثال و یه البته دیگه :d چند سهم واسه تمرین معرفی کنید
آقا ما هنوز پیگیر درس های شما هستیم ;)
البته میدونم حسابی گرفتار کارهای مختلف هستی
بازم ازت ممنونم

مصطفی مصری پور
2011/10/09, 00:06
سلام مجدد به مصطفی عزیز
آقا یه توضیح میخاستم در مورد ارزش ذاتی و بازاری و فرمول اون و البته چند مثال و یه البته دیگه :d چند سهم واسه تمرین معرفی کنید
آقا ما هنوز پیگیر درس های شما هستیم ;)
البته میدونم حسابی گرفتار کارهای مختلف هستی
بازم ازت ممنونم

سلام فرهاد جان
ارزش ذاتی همون ارزشیه که یک سهم از دیدگاه یک فاندامنتالیست باید داشته باشه
روشهای تعیین ارزش ذاتی متعدد هستند اما در کل 2 روش اصلی وجود داره

*** تنزیل درآمدهای آتی: برآورد میزان سود تقسیمی یک سهم در دوره های آتی و تنزیل اون به ارزش فعلی .. که کاری بسیار زمان بر هست و نیاز به آشنایی به مباحث مدیریت مالی داره پس بهش نمیپردازیم . البته اگر کسی مشتاقه در خدمتش هستم

*** روش پی به ای : به میزان سود محقق شونده در نظر تحلیل گر در پایان دوره مالی ، پی به ای متوسط صنعت مرتبط داده میشه و به ارزش ذاتی میرسیم

ارزش بازاری هم همون قیمت روز سهمه

برای تمرین هم بنظرم میتونید حرکت سهمای با پی به ای پایین در یک صنعت رو به سمت پی به ای متوسط همون صنعت دنبال کنید.

مثلا زمانی که پاسا پی به ای 3.5 داشت توی تاپیک زیرخاکیا بهش اشاره کردم. دیدید که به سمت پی به ای متوسط صنعتش حرکت کرد.

یا تغییر قیمتها پس از بازگشایی بعد از تعدیل هم یه نمونه از حرکت سهم به ارزش ذاتیش محسوب میشه

farhad61
2011/10/09, 21:54
مصطفی جان ازت سپاسگذارم
آقا اجازه کلاس بعدی کی شروع میشه؟ l-) :d

farhad61
2011/10/09, 22:00
سلام فرهاد جان
ارزش ذاتی همون ارزشیه که یک سهم از دیدگاه یک فاندامنتالیست باید داشته باشه
روشهای تعیین ارزش ذاتی متعدد هستند اما در کل 2 روش اصلی وجود داره

*** تنزیل درآمدهای آتی: برآورد میزان سود تقسیمی یک سهم در دوره های آتی و تنزیل اون به ارزش فعلی .. که کاری بسیار زمان بر هست و نیاز به آشنایی به مباحث مدیریت مالی داره پس بهش نمیپردازیم . البته اگر کسی مشتاقه در خدمتش هستم

*** روش پی به ای : به میزان سود محقق شونده در نظر تحلیل گر در پایان دوره مالی ، پی به ای متوسط صنعت مرتبط داده میشه و به ارزش ذاتی میرسیم

ارزش بازاری هم همون قیمت روز سهمه

برای تمرین هم بنظرم میتونید حرکت سهمای با پی به ای پایین در یک صنعت رو به سمت پی به ای متوسط همون صنعت دنبال کنید.

مثلا زمانی که پاسا پی به ای 3.5 داشت توی تاپیک زیرخاکیا بهش اشاره کردم. دیدید که به سمت پی به ای متوسط صنعتش حرکت کرد.

یا تغییر قیمتها پس از بازگشایی بعد از تعدیل هم یه نمونه از حرکت سهم به ارزش ذاتیش محسوب میشه

شرمنده مصطفی جان این قسمت رو خوب متوجه نشدم
سود محقق شونده آیا همون سودی هست که توی گزارش های 3 ماهه میاد یا خود تحلیل گر به یه عددی میرسه ؟
پی به ایی متوسط هر صنعت رو از کجا بفهمیم چنده؟
میشه بشتر توضیح بدی

مصطفی مصری پور
2011/10/10, 21:26
شرمنده مصطفی جان این قسمت رو خوب متوجه نشدم
سود محقق شونده آیا همون سودی هست که توی گزارش های 3 ماهه میاد یا خود تحلیل گر به یه عددی میرسه ؟
پی به ایی متوسط هر صنعت رو از کجا بفهمیم چنده؟
میشه بشتر توضیح بدی

تحلیل گر باید قبل از اینکه خود شرکت تعدیلشو گزارش بده به این سود برسه
یعنی باید توسط تخمین خودش از وضعیت صنعت یا شرکت به این نتیجه برسه که فروش شرکت چقدر میتونه افزایش یا کاهش داشته باشه و با توجه نسبت هر کدام از قسمتهای صورت سود و زیان به میزان سود تخمینی برسه و به اون پی به ای بده
در این صورت به ارزش ذاتی میرسیم
پی به ای متوسط صنعت رو میتونیم از میانگین پی به ای های شرکتهای هم گروه و هم چنین سابقه تاریخی پی به ای گروه ، متوجه بشیم

مصطفی مصری پور
2011/10/10, 21:28
مصطفی جان ازت سپاسگذارم
آقا اجازه کلاس بعدی کی شروع میشه؟ l-) :d

با توجه به گستردگی مطالب به این نتیجه رسیدم که بوسیله پرسش و پاسخ پیش بریم بهتر باشه

farhad61
2011/10/10, 21:43
مصطفی جان یعنی واسه یه شخصی مثل من این بحث تخمین ارزش ذاتی غیر ممکنه ( نداشتن علم بنیادی)
پس افراد مبتدی نمیتونن به اون شکل از بحث ارزش ذاتی استفاده ایی بکنن و طبق اون خریدی داشته باشن :-/

مصطفی مصری پور
2011/10/10, 22:06
مصطفی جان یعنی واسه یه شخصی مثل من این بحث تخمین ارزش ذاتی غیر ممکنه ( نداشتن علم بنیادی)
پس افراد مبتدی نمیتونن به اون شکل از بحث ارزش ذاتی استفاده ایی بکنن و طبق اون خریدی داشته باشن :-/

بحث چندان سختی هم نیست
همینکه تشخیص بدیم که یه شرکت ساختار مالی خوبی داره و با توجه به پی به ایش میتونه رشد داشته باشه ، میشه یه فاکتور برای خرید

farhad61
2011/10/13, 20:07
مصطفی جان بهترین کتابی که در مورد مدیریت مالی و مبحث فاندا در مورد بورس ایران وجود داره کدومه؟ میخام مطالبش کاملا کاربردی باشه ، یه سری مباحث تئوری و به درد نخور نمیخام داشته باشه
از یه دوستی پرسیدم کتاب مدیریت مالی نوشته رضا تهرانی (http://www.adinebook.com/gp/product/9647119496) رو معرفی کرد
آیا کتاب کاملتری سراغ داری؟

مصطفی مصری پور
2011/10/13, 22:03
مصطفی جان بهترین کتابی که در مورد مدیریت مالی و مبحث فاندا در مورد بورس ایران وجود داره کدومه؟ میخام مطالبش کاملا کاربردی باشه ، یه سری مباحث تئوری و به درد نخور نمیخام داشته باشه
از یه دوستی پرسیدم کتاب مدیریت مالی نوشته رضا تهرانی (http://www.adinebook.com/gp/product/9647119496) رو معرفی کرد
آیا کتاب کاملتری سراغ داری؟

دوست شما کتاب فوق العاده ای رو معرفی کردن
برای تست زدن از کتاب قالیباف هم استفاده کنید
برای دوستانی که میخوان آزمون کارگزاری بدن، کتاب قالیباف منبع محسوب میشه
اما از نظر علمی کتاب تهرانی کاملتره
هم چنین کتاب دو جلدی مدیریت مالی ریموند پی نوو ترجمه پارساییان و جهان خانی مطالب کاملی داره

ناشناس
2011/12/11, 23:10
برای محاسبه NAV از فرمول زیر برای شرکت های سرمایه گذاری استفاده می شود:

(جمع کل دارایی ها + مازاد ارزش سرمایه گذاری ها در آخرین پرتفو اعلام شده به قیمت بازار – ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری های اعلام شده در آخرین پرتفو – کل بدهی ها) تقسیم بر تعداد سهام

نسبت سود خالص به NAV یکی از مهمترین معیارهای نسبتهای سودآوری شرکت های سرمایه گذاری به شمار می رود که لذا کارآیی ( RON ، ( RON = Return on NAV نتایج بهتری به دست می دهد.

نسبت قیمت یک سهم به NAV آن نیز نشان می دهد که چه رابطه ای بین قیمت سهم و NAV آن برقرار است. به عبارتی دیگر مؤید این نکته است که ارزش جاری سهم، معادل چه اندازه (یا درصد) از NAV آن قرار دارد از ميان شاخص هاي ياد شده، مهم ترين شاخص، نسبت قيمت سهام به ارزش خالص دارايي ها ( P/NAV ) است كه بيان مي كند یک شركت چقدر واقعي ارزيابي شده است. در واقع، اگر نسبت ياد شده برابر با يك باشد، نشان مي دهد كه ارزش بازار سهم ، معادل NAVقرار دارد . اما اگر P/NAV كمتر از يك باشد، عدم تعادل فوق گوياي اين است که ارزش بازار سهم پایین تر از NAV قرار گرفته یا ارزش گذاری شده است . در مقابل، نسبتP/NAV بزرگ تر از يك، حاكي از عكس موارد ياد شده است. حد متعارف این نسبت در بازار سرمایه ایران 0.7 است یعنی ارزش جاری سهم در صورتی که معادل 70 درصد از NAV آن باشد، از تعادل قیمتی برخوردار است.

از عمده دلایل تناسب 70 درصدی قیمت سهم با خالص ارزش دارایی های آن، استنباط معامله گران بازار بر تفاوت 30 درصدی قیمت خرده فروشی با قیمت بلوک سهم است. چون شرکت های سرمایه گذاری عمدتا با دید بلند مدت و با مقاصد مدیریتی و کسب کرسی هیئت مدیره، به خرید بلوکی سهام شرکت ها اقدام می کنند و قیمت بلوک سهام خریداری شده توسط این شرکت ها معمولأ 30 درصد بالاتر از قیمت خرده فروشی آنست، لذا معامله گران بازار فاقد چنین انگیزه ای بوده و صرفأ با انگیزه کسب سود و (gain) اقدام به خرید یا فروش سهم می کنند لذا حاضر به پرداخت بیش از 70 درصد از NAV یک شرکت سرمایه گذاری نیستند و این مسئله به رویه ای معمول و متداول در بازار سرمایه ایران بدل شده است.

rezasatari
2011/12/15, 09:21
اقا مصطفي با سلامي مجدد عزيز كي ترازنامه رو شروع به تدريس ميكني سه ماه گذشتو امثال من منتظر اگه سايت يا پي دي اف كاربردي داشتي لينكشو بزار ممنونتم دوباره

Aiming
2012/09/14, 18:35
با سلام و دست مریزاد به آقا مصطفی که زحمت تاپیک و کشیدن .....

بعد از چند ماه خاک خوردن تاپیک گفتم با یه سوال تاپیک و بیارم بالا......

دوستان یه سوال من تو صورتهای مالی شرکت ها یه قسمت میبینم با این عنوان "سود (زیان) قبل از اقلم غیر مترقبه اثرات انباشته تغییر در اصول و روشهای حسابداری" که سر در نمیارم چیه ..... اگه یکی از دوستان لطف کنه اینو برای من توضیح بده ممنون میشم..;;)

Aiming
2012/10/03, 23:43
با سلام و دست مریزاد به آقا مصطفی که زحمت تاپیک و کشیدن .....

بعد از چند ماه خاک خوردن تاپیک گفتم با یه سوال تاپیک و بیارم بالا......

دوستان یه سوال من تو صورتهای مالی شرکت ها یه قسمت میبینم با این عنوان "سود (زیان) قبل از اقلم غیر مترقبه اثرات انباشته تغییر در اصول و روشهای حسابداری" که سر در نمیارم چیه ..... اگه یکی از دوستان لطف کنه اینو برای من توضیح بده ممنون میشم..;;)
:-w :-w :-w

behruz
2013/02/20, 22:33
سلام
یه سئوال دارم هدف قیمت یک سم چطور تعیین میشه؟
متشکرم

behruz
2013/02/21, 19:28
اینجاهم تعطیله؟:(

samereh
2013/03/10, 18:40
من هیچی از بورس نمی فهمم