صفحه 1 از 13 123411 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 126

موضوع: تدبر در دین

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,811 بار در 17,704 ارسال

تدبر در دین

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم.
    اعوذبالله‌من‌ الشیطان‌الرجیم.
    می‌خواهم هر روز در مورد یکی دو آیه مقداری اینجا بیاندیشم.
    آیات قرآن خیلی خاص هستند. کلا هر چیزی که راست و محکم باشد (مانند کلام معصومین(ع) یا پایین‌تر کلام دانشمندان پاک (رحمةالله علیهم) یا حتی تا حدی دانشمندان فن‌های معمولی) می‌تواند بسیار سودمند باشد. از این جهت که از مقایسه کردن محکمات و راست‌ها با هم دانش‌های زیادی نسیب آدم می‌شود.
    حالا پیش‌تر که رفتیم معلوم می‌شود منظورم چیست.
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

2. 11 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره‌دار(3) roya123 آواتار ها
    تشکر شده 30,129 بار در 5,476 ارسال

پاسخ : تدبر در قرآن

نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها
    بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم.
    آیات قرآن خیلی خاص هستند. کلا هر چیزی که راست و محکم باشد (مانند کلام معصومین(ع) یا پایین‌تر کلام دانشمندان پاک (رحمةالله علیهم) یا حتی تا حدی دانشمندان فن‌های معمولی) می‌تواند بسیار سودمند باشد. از این جهت که از مقایسه کردن محکمات و راست‌ها با هم دانش‌های زیادی نسیب آدم می‌شود.
    منم میتونم آیه بزارم یا فقط خودتون میزارید؟؟؟
    اگر اشتیاق شما برای موفق شدن بیشتر از ترس شما از شکست خوردن باشد
    شما حتما موفق خواهید شد. "آلبرت انیشتین"

4. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید roya123 از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط roya123 نمایش پست ها
    منم میتونم آیه بزارم یا فقط خودتون میزارید؟؟؟
    مایه‌ی خوشحالی است اگر این کار را بکنید.
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

6. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره‌دار(3) roya123 آواتار ها
    تشکر شده 30,129 بار در 5,476 ارسال

خوشم میاد از کارایی که میکنید.
    یکی از کتاب هایی که تو برنامم هست که عمقی مطالعه کنم قرآن هست. فقط یه بار با معنی تا آخرش رفتم.
    اما این بار میخواستم عمقی بخونم. استارت نمیزدم. کار شما باعث شد که تشویق بشم واسه فعالیت توی این تاپیک استارت بزنم.
    اگر اشتیاق شما برای موفق شدن بیشتر از ترس شما از شکست خوردن باشد
    شما حتما موفق خواهید شد. "آلبرت انیشتین"

8. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید roya123 از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها
    بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم.
    هدف من:
    ۱- هر شب یادآوری کنم که فردا سحر، یا در کل فردا، از کدام آیه تا کدام آیه را روخوانی کنم (۵۰ آیه در روز). (مثلا بگویم فردا از آیه‌ی یک تا پنجاه سوره‌ی بقره.) این‌جوری مقید می‌شوم که آن را بخوانم.
    ۲- در قرآن معارف زیادی هست که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. همین‌جوری آدم می‌خواند (هرچند اگر خوب تامل کرده باشد) برداشت‌ها و داشته‌هایش با فراموشی از بین می‌رود و نخ تسبیحی نیست که این داشته‌ها را گرد هم آورد. ولی با ثبت‌کردنش در یک جایی مانند اینجا هم تدبرها روند و مسیر پیدا می‌کنند و هم اینکه در خاطر بهتر می‌مانند (و هم قابلیت رجوع پیدا می‌کنند و آدم بعدها می‌تواند خلاصه‌نویسی‌شان کند).
    «محمد حسین» هستم.

10. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

فردا ان‌شاءالله از آیه‌ی ۱۵۰ تا ۲۰۰ سوره‌ی بقره.
    «محمد حسین» هستم.

12. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط roya123 نمایش پست ها
    خوشم میاد از کارایی که میکنید.
    یکی از کتاب هایی که تو برنامم هست که عمقی مطالعه کنم قرآن هست. فقط یه بار با معنی تا آخرش رفتم.
    اما این بار میخواستم عمقی بخونم. استارت نمیزدم. کار شما باعث شد که تشویق بشم واسه فعالیت توی این تاپیک استارت بزنم.
    می‌دانید چیست؟ یک دست کارها را نباید آغاز پررنگ (شروع/استارت قوی) زد و زیاد محکم ادامه داد و ...
    یک دست کارها هستند که باید آهسته و پیوسته باشند.
    همیشگی باشند.
    و البته منظم.

====================

یک عزیزی یک چیزی فرمود که همیشه در گوشم خواهد ماند (ان‌شاءالله). گفتند کاری که قرار است به ثمر بنشیند باید دو تا خصوصیت داشته باشد: ۱- روح داشته باشد. و ۲- منظم باشد.
    (اگر اشتباه نکنم در مورد نماز بود و اگر اشتباه نکنم در مورد وضو گرفتن و بسم‌الله گفتن اول وضوء بود.)
    این حرف خیلی عمیقی بود. (هرچند ظاهرش خیلی ساده و معمولی است.) نشان می‌دهد (نشان می‌دادند) چگونه یک امر قرار است در جان انسان اثر کند و ضمیمه‌ی (خود) انسان بشود. باید منظم باشد و برنامه‌ی مداوم انسان باشد و نیز باید هر دفعه با حالت و رسوم و روحیه‌ی مخصوص به خودش همراه شود. روح داشته باشد. (برداشتی که من داشتم. البته.) احتمالا مانند اینکه هر دفعه در آغاز وضو می‌خواهی بسم‌الله بگویی... همچین... از ته دلت بگویی... انگار واقعا داری به اسم خدا چنگ می‌زنی و مستمسِک می‌شوی.
    «محمد حسین» هستم.

14. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

یکی از موضوعاتی که می‌خواهم اینجا ثبت کنم (هرچند شاید زیاد مرتبط نباشد) بحث تقوا است.
    بسیار عجیب است. وعده‌هایی که خداوند در قرآن به کسانی که تقوا می‌کنند داده است.
    (همگی از سوره‌ی نسبتا کوچک طلاق)
    و من یتق الله یجعل له مخرجا.
    و یرزقه من حیث لا یحتسب!!!
    و من تیق الله یجعل له من امره یسرا.
    و من یتق الله یکفر عنه سیئاته
    و یعظم له اجرا
    =======================
    خیلی جالب است...
    من معنای دقیق تقوا را نمی‌دانم (ان‌شاءالله در آینده‌ی نزدیک همین‌جا درباره‌اش بررسی داشته باشیم.) ولی می‌توانم چنین چیزی را یک جورهایی در زندگی‌ام احساس کنم.
    یعنی دقیقا زمانی که آدم می‌رود سمت خدا و از گناه فاصله می‌گیرد همه چیز انگار یک جورهایی بهتر می‌شود. همه چیز. خیلی عجیب است.
    انگار از دو جنبه تاثیر دارد: یکی قوانین مادی. یکی هم فرامادی.
    (عجیب بودنش هم در این است که امر ماورای مادی روی مسائل بسیار محدود و قانون‌مند مادی تاثیر می‌گذارد.)
    .
    .
    .
    مثلا؟
    اصلا مثلا همین ۵۰ آیه خواندن در طول روز. این نه تنها زمان انسان را محدودتر و کمتر نمی‌کند بلکه آدم نگاه می‌کند می‌بیند زندگی‌اش خیلی زمانش بیشتر هم شده! (کلا عبادت این‌گونه است و علاوه بر تجربه، حدیث هم در این خصوص دیده‌ام.)
    «محمد حسین» هستم.

16. 9 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

یکی از راه‌های رسیدن به پول هم... خوب... شاید همین تقوا باشد...
    برای این آیه (یرزقه من حیث لایحتسب) فقط منافع اخروی ذکر نشده!
    به علاوه:
    گفته‌اند در سختی‌ها یک‌جا یک‌باره یک امید زیادی در دلتان می‌آید. این هم رزق خداست.
    یا یک ایده‌ی خوب یکباره به ذهن آدم می‌آید این هم شامل رزق می‌شود.
    مسیرش باز می‌شود. به بن‌بست نمی‌خورد.
    بصیرتش زیاد می‌شود. می‌تواند ببیند! (خوب و بد را تشخیص دهد. از این وضع گیجی و گنگی و مستی که عموم در آن غوطه‌ور هستند خارج بشود. بفهمد دارد چه می‌کند و چه کار باید بکند.)
    =====================================
    تقوا یعنی «پروا کردن»، یعنی «ملاحظه کردن»؛
    پس در مورد خدا می‌شود رعایت کردن امر خدا. رعایت کردن صلاح‌دیدهایی که خداوند برای ما دیده.

آدم ناخودآگاه یاد رابطه‌ی فرزند و پدر مادر می‌افتد. مادر به فرزند می‌گوید دست به آن نزن جیز است. با رفیق ناباب نگرد برایت خوب نیست. بچه اینجا باید رعایت کند. حرف مادر را نگه دارد و زمین نگذارد. بترسد از (وعده‌ی) مادرش.
    (هرچند گمان می‌کند در داشتن رابطه با فلان رفیق (ناباب) خطری متوجه او نیست ولی از وعده‌ی مادر و گوش‌نکردن حرف مادر بترسد. پروا کند. پرهیز کند.)
    انگار تقوا بیشتر از اینکه کاری را انجام دادن باشد، کاری را انجام ندادن باشد. گناه نکردن.
    =====================================
    اگر از خداوند (از قرآن) بپرسیم: تقوا؟ کدام تقوا؟ تقوا چیست؟ احتمالا این آیه پیش چشمانمان به عنوان پاسخ خودنمایی خواهد کرد:
    یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیامُ کَما کُتِبَ عَلَی الَّذینَ مِنْ قَبْلِکُم لَعَلَّکُم تَتَّقُون
    این آیه‌ی خیلی خوبی است (برای من بسیار کاربردی است). هم می‌گوید با صیام (روزه) می‌توان تقوا کسب کرد و هم جنس تقوا را می‌گوید. جنس اعمالی که تقوا می‌آورند.
    «محمد حسین» هستم.

18. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

فردا آیه‌ی ۲۰۰ تا ۲۵۰ از سوره‌ی بقره.
    ======================
    باز هم دوست دارم در مورد تقوا پژوهش داشته باشم. و البته بیشتر از آن عمل کنم.
    وعده‌هایی که خدا در قرآن در برابر تقوا می‌دهد فوق‌العاده است و همان‌گونه که عرض کردم یک مقدار هم انگار می‌بینیم.
    «محمد حسین» هستم.

20. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 1 از 13 123411 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)