صفحه 126 از 397 نخست ... 2676116123124125126127128129136176226 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1,251 به 1,260 از 3968

موضوع: عملکردهای دولت های احمدی نژاد و روحانی تا به امروز... .

عضو فعال
    تشکر شده 104,341 بار در 31,917 ارسال

پاسخ : عملکردهای دولت های احمدی نژاد و روحانی تا به امروز... .

نقل قول نوشته اصلی توسط negarminavi نمایش پست ها
    رییس اتاق بازرگانی تهران:

3 درصد از رشد اقتصادی امسال از محل فروش نفت است

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: سال گذشته رشد اقتصادی در ایران صفر بود ولی پیش بینی‌ها برای سال جاری حاکی از رشد پنج درصدی اقتصاد است که حدود سه درصد آن از محل فروش نفت و دو درصد مربوط به بخش‌های دیگر خواهد بود.

به گزارش خبرنگار ایسنا در کردستان، مسعود خوانساری امروز - دوشنبه - در نشست با هیات نمایندگان، دبیر اجرایی و پرسنل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج عنوان کرد: با توجه به رکوردی که در کل دنیا وجود دارد ایران بهترین محل برای سرمایه‌گذاری در میان کشورهای خاورمیانه است. بر همین اساس در سال گذشته شاهد ورود 180 هیات از کشورهای مختلف به کشور ایران بوده‌ایم.

رئیس اتاق بازرگانی تهران عنوان کرد: بخش خصوصی در کشور باید مطالبه‌گر باشد تا بتواند به جایگاه اصلی خود دست پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی تهران با توجه به پتانسیلی که در بخش آموزش و مطالعات اقتصادی دارد آمادگی خود را در جهت هرگونه کمک و همراهی به اتاق سنندج در این زمینه اعلام می‌کند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج نیز در این نشست عنوان کرد: یکی از مزیت‌های اصلی استان کردستان هم مرز بودن با کردستان عراق است که با توجه به اشتراکات فرهنگی و زبانی می‌تواند پتانسیل ویژه‌ای برای بهره گیری و گسترش روابط اقتصادی فی ما بین این دو منطقه محسوب شود.

کمال حسینی افزود: تاکنون به طور مناسب از ظرفیت هم مرز بودن با کشور عراق در زمینه اقتصادی بهره گیری نشده است، حتی با وجود کیفیت مناسبی که محصولات ایرانی نسبت به کالاهای ترکیه‌ای دارا هستند میزان فروش کالاهای ترکیه در اقلیم کردستان بسیار بیشتر است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج هم در این نشست ضمن درخواست تعامل بیشتر اتاق تهران با اتاق سنندج گفت: هدایت مسائل و مشکلات حوزه اقتصادی به جلسات شورای گفت‌وگو یکی از مهترین وظایف اتاق است که به دلیل بدنه ضعیف در خصوص ارائه نظرات کارشناسی با مشکلات عدیده‌ای در این زمینه مواجه هستیم.

حامد رنجبر افزود: از سوی دیگر به علت کمبود بودجه قادر به برون سپاری این مسائل نیستیم، بنابراین خواهان تعامل بیشتر با اتاق تهران جهت مرتفع کردن مسئله مذکور هستیم.

http://isna.ir/fa/news/95030301334/3...86%D9%81%D8%AA

رشد نفتی نتیجه بی تدبیری های مدعیان کاهش وابستگی اقتصاد و کشور به نفت !

2. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید negarminavi از ایشان تشکر کرده است:

عضو فعال Francis آواتار ها
    تشکر شده 874 بار در 296 ارسال

کاربر گیلان یک جمله ای داشت که میگفت ضرب المثل انگلیسی هاست ! و مضمونش این بود که وقتی حرفی برای گفتن نداری فقط بخند !!!

امثال کاربر خوشبخت و همین جناب Rudel و برخی دیگر از این مسخره بازی هایی که شما الان در میاری از خودت، قبلا زیاد درآوردند !!! فایده ای نداشت !
    واقعاً شما حرفی برای گفتن باقی نمیذاری

ولی اینطور که پیداست شما هیچ وقت نخندیدی، چون همیشه یه حرف مفتی برای زدن داری.

ادامه بده ما که تعجب میکنیم از دیدن این همه حماقت یک جا... دروغ چرا یک مقداری هم لذت میبریم که اینقدر شما نمیفهمی

4. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید Francis از ایشان تشکر کرده است:

عضو فعال
    تشکر شده 104,341 بار در 31,917 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Francis نمایش پست ها
    واقعاً شما حرفی برای گفتن باقی نمیذاری

ولی اینطور که پیداست شما هیچ وقت نخندیدی، چون همیشه یه حرف مفتی برای زدن داری.

ادامه بده ما که تعجب میکنیم از دیدن این همه حماقت یک جا... دروغ چرا یک مقداری هم لذت میبریم که اینقدر شما نمیفهمی
    صفحات قبلی این تاپیک و دیگر تاپیک های مشابه را که ورق بزنی پر است از مسخره بازی ها و توهین ها و فحاشی های همفکران شما !

البته برخی شان دیگر نمی نویسند ! از بس که بی فرهنگیشان را اینجا نشان دادند و فحاشی و توهین کردند ! و چیزی هم عایدشان نشد !

شما هم کمی دیر اومدی البته ! اما بی فرهنگیت را مثل سایر دوستان و همفکرانت اینجا عرضه کن !

با فحاشی و توهین و تحقیر دیگران راهی به جایی نخواهی برد !

6. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید negarminavi از ایشان تشکر کرده است:

عضو فعال Francis آواتار ها
    تشکر شده 874 بار در 296 ارسال

صفحات قبلی این تاپیک و دیگر تاپیک های مشابه را که ورق بزنی پر است از مسخره بازی ها و توهین ها و فحاشی های همفکران شما !

البته برخی شان دیگر نمی نویسند ! از بس که بی فرهنگیشان را اینجا نشان دادند و فحاشی و توهین کردند ! و چیزی هم عایدشان نشد !

شما هم کمی دیر اومدی البته ! اما بی فرهنگیت را مثل سایر دوستان و همفکرانت اینجا عرضه کن !

با فحاشی و توهین و تحقیر دیگران راهی به جایی نخواهی برد !

حرمت امامزاده به متولیشه اینو هیچوقت فراموش نکن

تو مریض بودن شما که شکی نیست. بعضیا میان میگن بهت از سر دلسوزی بلکه بتونی خودتو مداوا کنی بعضیا هم دایورتت میکنن حالا دیگه خوددانی!

اون بعضیا هم دو بار سه بار بهت میگن وقتی میبینن از دست و پا زدن تو منجلاب حماقتت حظ وافر داری میبری خب دیگه بهت نمیگن بعد تو واسه خودت میشینی فکر میکنی. قرار هم نیست چیزی عاید من بشه، نهایتاً یه شعوری عاید تو شاید بشه که البته در مقابلش شدیداً داری مقاومت میکنی

8. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید Francis از ایشان تشکر کرده اند:

عضو عادی
    تشکر شده 723 بار در 204 ارسال

ددو حکایت از دنیای حیوانات و نتایج اخلاقی و سیاسی آن
    الف - روزی گرگی و گوسفندی بر سر نحری به اب خوردن ایستادند جناب گرگ فرادست و گوسفند فرودست، گرگ به گوسفند گفت: اگر آب را گل آلود کنی تو را خواهم خورد گوسفند گفت جناب گرگ من در فرودست چگونه آب بالادست را گل آلود کنم!!!!!! لختی بعد گرگ گفت وقتی من کوچک بودم پدر تو مرا اذیت کرد گوسفند گفت: جناب گرگ این چه ادعایی است من خود ندانم فرزند که هستم و پدرم کیست !!!! در این هنگام گرگ گوسفند را به چنگ و دندان گرفت و گفت : گرگ گرسنه است و گوشت تو لذیذ تمام آنچه گفتم بهانه است ... داستان جماعت دلواپس همین است شما هزاران دلیل و ده ها جلد کتاب دلیل و استدلال بیاور آنها مخالفت خود را دارند ... تمام اجناس و کالاها ثبیت بشه می گویند زعفران گران شده ...آخه زعفران کجای سبد مصرف خانواده است ؟؟؟ حالا این نشد میگن سیر گران شد ... گوش پاک کن گران شد ...اتفاقا گرانی زعفران یعنی حیات و امید چند استان نیمه خشک و کویری....زعفران سیب و پرتقال نیست که نشه نگهش داشت بلکه چون خشکبار است خود کشاورزان هم آن را نگه می دارند و به تدریج وارد بازرا می کنند پس کشاورزان هم منتفع می شوند ... وانگهی در هر صنف و رشته ای دلال بازی هست از زمین و آهن بگیر تا همین بورس ... حالا زعفران گران شده به حسن روحانی چه ربطی داره ؟؟؟؟؟ مگر دولت متصدی بازار زعفران است؟؟؟؟ .... این جماعت ارزون بشه و دفن کنن مثل سیب زمینی صداشون درمیاد ... صادرات بشه و گرون بشه صداشون درمیاد پس داستان همون گرگه است....
    حکایت دوم - روزی بزی و گوسفندی از نحری پریدند چون گوسفند پرید بز قاه قاه خندید و داد زد که دیدم دیدم !!!! گوسفند برگشت و گفت یک عمر دم تو بالا بود و من دیدم چیزی نگفتم حالا یه بار مال منو دیدی و این همه ..... آقای سیف در آمریکا و به عنوان شکایت و اعتراض یکبار گفت هیچ!!!! حالا مرتب می گویند هیچ هیچ هیچ ...آی کیوها اون مطلب در اون جمع مصرف داشته .... حالا مثلا احمدی نژاد شش ماهه اول که گیر تغییر ساعت بود .... دو سال هم گیر هلوکاست ....حالا بفرمایید موضوع هلوکاست و اون همه سر و وصدا چه چیزی عاید کشور ما و ایضا ملت مظلوم فلسطین کرد ؟؟؟ کدام گره را گشود غیر از کسب جلب توجه!!!!!! حالا مدیریت جهانی و ...اینها کارشون تمومه ... اوباما را به کاخ سفید راه نمی دند ... ایران تحریم بشه نفت میره بالای 200 دلار ر و دنیا از بین میره...اون بچه در ایتالیا کفت مامان محمود!!!! ... برای رابطه با ایران زنبیل گذاشتن.... یعنی این همه را فراموش کردید این همه ما مال شما را دیدیم و حالا شما چسبیدید به ....خب این که نشد که شما در علن دنیای سلطه بگی و تحریم ها را کاغذ پاره بدونی بعد به مقام رهبری گزارش بدی که کشور به آخر خط رسیده !!!!!! آقا یا خانم نگار هنر شما و همفکرانتان مگر غیر از به هم ریختن کنسرت ها و حمله به سفارت و نماینده مجلس و حوزه و فحاشی و ...چیز دیگری است؟؟؟ حالا با رنگ و به رنگ کردن و بلد کردن و گذاشتن علامت تعجب فکر کردی حرف حق می زنی و منطق قوی داری ...دولتی که شما طرفدارش هستی مایۀ شرمساری بود و بس ... 70 هزار پروژۀ نیمه تمام.... بدهی های سنگین بانکی....سود بانکی 38 درصدی ... تورم 44درصدی ... سیاست خارجی ویران و عمدتا متکی به چاوز و امثالهم.... خزانۀ خالی ...اینها همه با فروش 1000 میلیارد دلار فروش نفت بوده است.
    ویرایش توسط arman10 : 2016/05/29 در ساعت 17:40

10. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید arman10 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 1,807 بار در 793 ارسال

دری نجف
    آبادی می گوید موضوعی که باید به آن توجه کرد این است که از زمان احمدی‌نژاد همه
    چیز بهم ریخت.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
    دری نجف آبادی می
    گوید موضوعی که باید به آن توجه کرد این است که از زمان احمدی‌نژاد همه چیز بهم
    ریخت.

به گزارش انتخاب، قربانعلی دری نجف آبادی نماینده مجلس خبرگان
    در خصوص حوادث اخیر حمله به حوزه علمیه خرم آباد گفت: موضوعی که باید به آن توجه
    کرد این است که از زمان احمدی‌نژاد همه چیز بهم ریخت.

وزیر اطلاعات رئیس
    دولت اصلاحات با بیان اینکه این آشوب‌گران همان هستند که 8 سال روی کار بودند، خاط
    نشان کرد: متاسفانه ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد اشتباه بود و باعث بروز این اتفاق
    ها شد.

وی با اشاره به اینکه آنان حرف رهبری را زیر پا گذاشتند گفت: هرچه
    مقام معظم رهبری بگوید درست است، کشور را که نمی‌توان با اینگونه آشوب‌ها و جنگ
    اداره کرد. باید تعامل داشته باشیم.

همچنین منصور حقیقت پور نماینده مجلس
    نهم و مسئول پرونده حمله به لاریجانی در قم گفت: ماهیت این افراد و خودسرها مشخص
    شده است، این‌ها از همان روزی که در قم به علی لاریجانی حمله کردند شناسایی و احضار
    شدند.

وی ادامه داد : این اغتشاشگران خود را صاحب نظر تر از مقام معظم
    رهبری می‌دانند و به سخنان ایشان توجه نمی‌کنند.

حقیقت‌پور نماینده مردم
    اردبیل در مجلس نهم با بیان اینکه این افراد خود را از رهبر انقلاب دلسوزتر
    می‌دانند خاطرنشان کرد: این افراد ماهیت‌‌شان مشخص است ؛ اما نمی‌توانیم در اینجا
    اسامی آنها را اعلام کنیم. باید با آنها برخورد شود.

----------------------------
    مردی خارج از محدوده اون 3000 نفر به قدرت رسید ، همه چیز این مفت خور ها به هم ریخته

12. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید rajabi از ایشان تشکر کرده است:

ستاره دار(5)
    تشکر شده 3,099 بار در 1,024 ارسال

دوست نداشتم تو این بحثها وارد بشم.

من در رفتار و گفتار های این دولت و دولت قبلی وقتی تفکر میکنم ، میبینم باز هم قبلی خیلی بهتر بود هر چند که اشتباهات بزرگی داشت.

الان ایشون میان ارومیه واقعاً ناراحت کننده هست که از پول بیت المال کل شهر را بنر زدند ، تو این چند روز چندین پیامک اومده ، تماس گرفتن که بیایید استقبال و هزینه های دیگری که اطلاع دارم و همه این ها در صورتی هست هست که دولت قبلی را دارند محکوم میکنن فقط .

هر ایرادی از 100 سال پیش تو کشور بوده ، کار احمدی نزاد بود و.....

همه ما ها ایراد داریم ، اشتباه داریم ، احمدی نژاد هم داشت و در کل ایشون هم اشتباهات زیادی داره و شاید از قبلی بیشتر.
    اللهم عجل لولیک الفرج.

14. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید mohamad123 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 8,867 بار در 2,149 ارسال

تمام دعوا سر اینه که محمود احمدی نژاد رو در حد عالی ترین رئیس جمهور کره زمین ستایش می کنند در اینجا و کوچکترین نقصی درش نمی بینند
    شما یک نفر رو هم پیدا نمی کنید اینجا که بگه روحانی بدون اشکال هست چون نه تو اقتصاد فعلا کاری کرده و نه برجام اون چیزی که به ملت معرفی کرد بوده هر چند راهی جز این برجام هم نبود
    ولی کافیه درخواست کنید طرفداران احمدی نژاد یک اشتباه اقتصادی یا سیاسی این آدم رو بگند امکان نداره یعنی تعصب شدید دارند

16. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید Rudel از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره دار(5)
    تشکر شده 3,099 بار در 1,024 ارسال

من در کل میگم همه اشتباه دارند مگر اینکه امام معصوم باشه

ولی کار نکردن اینها بیشتر به چشم میاد تا اشتباهات محمود
    ریخت و پاش اینها بیشتر به چشم میاد تا ریخت و پاش های محمود
    وعده وعید های عملی نشده این ها بیشتر به چشم میاد تا محمود
    ادعاهای اینا بیشتر از محمود هست
    انتقادپذیربودن امحمود بیش از اینها بود
    ....

مثلا اینها ادعا دارند تورم اومده پایین اما چجوری ؟ مطالعه کنید ببینید چیکار کردن تورم اومد پایین

در کل نوشتن این مطالب نه تایید اون شخصیت هست و نه رد این شخصیت

هیچوقت به نتیجه نمی رسه این مباحث
    اللهم عجل لولیک الفرج.

18. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید mohamad123 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 1,807 بار در 793 ارسال

آیت‌الله
    هاشمی‌رفسنجانی، رئیس‌ مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است «اگر آمریکایی‌ها عقل به
    خرج بدهند و درست عمل کنند، می‌توانند به‌جای خوبی برسند...من راه‌حلش را این
    می‌دانم که آمریکایی‌ها مدتی باید نرمش نشان بدهند.»

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
    آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، رئیس‌ مجمع تشخیص مصلحت
    نظام معتقد است «اگر آمریکایی‌ها عقل به خرج بدهند و درست عمل کنند، می‌توانند
    به‌جای خوبی برسند...من راه‌حلش را این می‌دانم که آمریکایی‌ها مدتی باید نرمش نشان
    بدهند.»

آیت‌الله هاشمی همچنین درباره احتمال دیدار
    رئیس‌جمهور کشورمان با باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «در این شرایط اصلاً
    احتمالش هم نیست. وقتی رهبری مخالف باشند، آقای روحانی این کار را نمی‌کنند. حتی آن
    تلفنی که کردند، در آنجا به ایشان فشار آمد که تلفن کردند. فکر می‌کنم در این شرایط
    زمینه‌ی ملاقات آقای روحانی نیست و آقای روحانی هم اقدام نمی‌کند.»

در ادامه مشروح گفت‌‌وگوی آفتاب با آیت الله
    هاشمی را می‌‌خوانید:

یکی از بحران‌هایی که در طول تاریخ جمهوری اسلامی
    داشتیم، قطع روابطی بوده که با کشور آمریکا داشتیم و همینطور جدیداً تنش‌های سیاسی
    که با عربستان پیدا کردیم. شما آینده این قطع روابط را چگونه پیش‌بینی و ارزیابی
    می‌کنید؟ این سوال خیلی مهم است و فکر می‌کنیم برای مردم هم این مسأله اهمیت داشته
    باشد.

● البته اهمیت دارد و مسأله مهمی هم برای ما و هم
    برای آمریکاست. آمریکایی‌ها حتی بیشتر از ما می‌خواهند که با ما رابطه داشته باشند.
    ولی در زمان امام(ره) ایشان هیچ‌وقت راه ندادند. در زمان آیت‌الله خامنه‌ای هم
    ایشان هیچ‌وقت به صورت رابطه مسأله را مطرح نکردند. تنها اقدامی که کردند، حدود یک
    سال قبل از اینکه دولت آقای روحانی بیاید، ایشان با میانجی‌گری سلطان عمان که از
    طرف آمریکایی‌ها به او پیشنهاد شده بود، آنها خدمت آقا آمدند و ایشان موافقت کردند
    که مذاکره در عمان به صورت محرمانه مطرح شود. دو جلسه هم برگزار شد. معلوم شد که
    این مذاکرات به‌جایی نمی‌رسد. چون حرف‌های دو طرف خیلی با هم فاصله داشت. البته
    مذاکره در جمع 1+5 بود. آمریکایی یک مذاکره دو طرف جداگانه می‌خواستند که رهبری
    موافقت کردند و افرادی هم رفتند، اما نشد. بعداً که آقای دکتر روحانی آمد، در همان
    مذاکرات 1+5 که جریان داشت، گفت‌وگوهایی انجام شد. چون این دفعه آقای روحانی با
    سیاست مناسب‌تری نسبت به آن عمل کرد. به نظرم اگر آمریکایی‌ها عقل به خرج بدهند و
    درست عمل کنند، می‌توانند به‌جای خوبی برسند. آن ها در داخل خودشان مشکلات زیادی
    دارند و بیشتر از ما مشکل دارند و ما هم در اینجا مخالف و موافق، تندرو و معتدل،
    داریم. در آمریکا که جمهوری‌خواهان کنگره را دارند، عملاً مخالف این کار بودند.
    اسرائیلی‌ها که خیلی در آنجا طرفدار و نفوذ دارند، مخالف هستند. کشورهای منطقه که
    نفتی هستند و آمریکایی‌‌ها در منطقه با آنها کار دارند، مخالف هستند. اوباما تحت
    فشار همه‌ی اینها جریان را هدایت کرد و به اینجا رساند، ولی آن مشکلات داخلی باقی
    است. البته ما انتظار داشتیم که بعد از برجام درست عمل کنند تا مشکلی ایجاد نشود،
    ولی کارهای نادرستی انجام دادند که خراب می‌کند. یکی همین مسأله مصادره‌کردن دو
    میلیارد اخیر بود. ادعا می‌کنند آنهایی که مثلاً 25 سال قبل مقر نظامیان آن ها را
    منفجر کردند، حزب‌اللهی بودند و از طرف شما حمایت می‌شدند. این‌گونه نبود و ما
    اصلاً کمک و حمایت نمی‌کردیم. اینکه چه کسی کرده، بحث دیگری است و ثانیاً اگر هم
    این‌قدر بود، روی این که نمی‌تواند دادگاهی در آمریکا تصمیم بگیرد. اگر این‌گونه
    باشد، ما در اینجا دادگاهی بگذاریم و ثابت کنیم جنگ عراق و ایران که الان اسنادش هم
    نشان می‌دهد، با تحریک آمریکایی‌ها علیه ما شروع شد که دویست هزار شهید و این همه
    خسارت داشتیم. ما می‌توانیم در دادگاه خودمان علیه همه‌ی اینها حکم بگیریم.

○ شما نقش کدام کشورـ ایران یا آمریکاـ را هم در
    بهبود روابط و هم در افزایش تنش بیشتر و مؤثرتر می‌دانید؟

● من قبلاً هم در مصاحبه‌هایم گفتم. از زمان دکتر
    مصدق، همیشه مسأله آمریکا را در داخل کشور داشتیم. در زمان پهلوی دوم خیلی علنی شد
    که اذیت‌ می‌کردند. بعد از انقلاب هم تا الان این‌گونه شد. بی‌اعتمادی‌های این
    سال‌های طولانی، احتیاج دارد که اینها چند سالی نرمش به خرج بدهند و امتیاز بدهند
    تا مسؤولان ایران اعتماد کنند. اما آمریکایی‌ها تا الان این کار را نکردند. البته
    در مذاکرات هسته‌ای خوب بود و نسبتاً قوی عمل کردند و به نفع ما هم عمل می‌کردند.
    از این طرف هم گفته می شد نباید با آمریکا رابطه‌ی سیاسی ـ اقتصادی داشته باشیم.
    آنها دلشان می‌خواست که قبل از هواپیمای فرانسوی، بوئینگ را به ما بفروشند. بعداً
    آمدند و اجازه دادند. ولی دیدند در ایران زمینه ندارند. رئیس‌جمهور آنجا مورد
    اعتراض قرار می‌گیرد و کارشان مشکل می‌شود. این موضوع دو طرفه است. آنها هم
    مخالفینی دارند. اینجا هم کسانی هستند که می‌خواهند و کسانی هم هستند که
    نمی‌خواهند. من راه حلش را این می‌دانم که اگر آمریکایی‌ها رابطه می‌خواهند، مدتی
    باید نرمش نشان بدهند.

○ در بین مباحث اخیر، دیدار آقای روحانی با آقای
    اوباما مطرح شد. فکر می‌کنید اگر چنین اتفاقی رخ بدهد، تغییری در رویکرد آمریکا
    نسبت به ایران و بهبود شرایط حاصل می‌شود؟

● در این شرایط اصلاً احتمالش هم نیست. وقتی
    رهبری مخالف باشند، آقای روحانی این کار را نمی‌کنند. حتی آن تلفنی که کردند، در
    آنجا به ایشان فشار آمد که تلفن کردند. فکر می‌کنم در این شرایط زمینه‌ی ملاقات
    آقای روحانی نیست و آقای روحانی هم اقدام نمی‌کند. و اما در مورد عربستان که در
    سوال قبلی شما بود، من این موضوع را قابل حل می‌دانم. الان که بدتر از بعد از جنگ
    نیست. در جنگ، عربستان چقدر به صدام کمک می‌کرد! بعد از جنگ در مدت کوتاهی توانستیم
    عربستان را به یک همکار در منطقه تبدیل کنیم. آن موقع مسأله نفت به بن‌بست رسیده
    بود و آنها عقیده داشتند که نباید گران شود. در اولین صحبتی که با ملک عبدالله
    کردم، او گفت: اگر ما نفت را گران کنیم، آنها سوخت جایگزین پیدا می‌کنند و نفت از
    دور بیرون می‌رود. اطلاعات من از وضع نفت از او بیشتر بود و گفتم: اصلاً چنین سوختی
    به این آسانی به دست نمی‌آید. چه‌چیزی جای نفت را می‌گیرد؟ سال به سال مصرف نفت
    بیشتر می‌شود و صنایع مرتبط با نفت خیلی بیشتر می‌شوند و سال به سال گران می‌شود و
    از این نترسید. یکی، دو جلسه با هم بحث کردیم. آخرین جلسه در اینجا بود که برای
    اجلاس سران آمده بودند. با هم بحث کردیم و ادامه بحث را در ماشین کردیم چون شام
    منزل ما بودند و به شام عمومی نرفتند. با هم حرف زدیم، وقتی رسیدیم، ایشان گفت: من
    حرف شما را قبول کردم و بعد از چند روز دیدیم که مسأله بن‌بست نفت شکست. می‌توان با
    اینها درست رفتار کرد. آنها هم همینطور هستند. آنها هم از ما توقعات دیگری دارند.
    بالاخره حج برقرار و بقیع برای زوار ما باز شد. صحبت از تجدید بنای بقیع بود. همه
    اینها را داشتیم حل می‌کردیم، ولی دولت قبل برخوردهای دیگری کرد. من فکر می‌کنم باز
    هم می‌شود. آنها می‌دانند که حتی اگر همه با هم باشند، نمی‌توانند با ایران کاری
    بکنند. با یمن به آن صورت نتوانستند کاری بکنند، در حالی که همه جمع شده بودند.
    ایران با همه کشورهای منطقه فرق دارد. من فکر می‌کنم با عربستان می‌‌توانیم مسأله
    را حل کنیم.

عملکرد دولت و فضای سیاسی و اقتصادی‌ کشور در
    دوره پسا‌برجام را چطور ارزیابی می‌کنید؟ دولت قول‌هایی داده و در این زمانی که
    باقی‌مانده، تا چه حد وعده‌هایش می‌توانند تحقق پیدا کنند؟

● فکر می‌کنم همین امسال می‌تواند کارهای بزرگی
    بکند و وضع را در کشور عادی کند. می‌توانیم در کشور اشتغال ایجاد کنیم. اولین
    اقدامی که دولت هم دستور داده ولی در استان‌ها آنچنان فعال نیستند، این است که
    برنامه‌ریزی کنیم تا تمام کارخانه‌هایی که تعطیل شده‌اند و خیلی زیاد است، کارشان
    را از نو شروع کنند. سرمایه‌گذاری شده و نیرو دارند، ولی فعلاً نقدینگی ندارند.
    می‌توان از طریق تسهیلات بانکی به آنها نقدینگی داد که کارشان را شروع کنند. یکدفعه
    موج کسانی که از این کارخانه‌ها بیرون رفتند، بر می‌گردند و کار می‌کنند. طرح‌های
    نیمه تمام داریم که در سیاست‌های کلی نظام آمده اینها را به مردم واگذار کنند. صدها
    طرح بزرگ نیمه تمام داریم. پالایشگاه، نیروگاه و بندر و طرح‌‌های دیگر داریم. الان
    تقویت بخش خصوصی در قانون ما هست و باید به آنها طرح و پروژه بدهیم. باید یک مقدار
    محکم عمل کرد و جدی گرفت و نیروی انسانی را وارد میدان کرد. اشتغال را بخش خصوصی
    ایجاد می‌کند. کار دولت این است که زمینه‌ای سرمایه‌گذاری، بهره‌برداری و عدالت را
    ایجاد کند. مردم خودشان کار و شغل ایجاد می‌کنند. وقتی که تولید زیاد شد، مسأله
    صادرات پیش می‌آید که باز دولت باید کمک و حمایت کند تا بخش خصوصی بتواند رقابت
    کند.

○ اخیراً نقل‌قولی از شما در رسانه‌ها منتشر شد
    مبنی بر اینکه با توجه به فضایی که پیش آمده و به آن رشدی که مردم از لحاظ درک و
    شعور و آگاهی رسیده‌اند، من با خیال راحت می‌توانم از این دنیا وداع کنم. می‌خواهم
    بپرسم که آیا آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با آن نفوذ، شناخت و حضوری که از دوران قبل
    از انقلاب و بعد از انقلاب در جمع مردم و ساختار نظام داشته، واقعاً خیالتان از همه
    مسائل راحت است؟

● آن حرف من متوجه نقطه خاصی بود. سیاست دنیا،
    سیاست منطقه و سیاست داخلی همیشه در تحول است. هیچ سیاستمداری خیالش راحت راحت
    نیست. مخصوصاً اینکه کشورها و افرادی دشمن هستند. ما دشمن کم نداریم. به همین‌خاطر
    خیال هیچ‌کس راحت نیست. آن جمله من مربوط به یک ناراحتی، یعنی مربوط به انحراف
    اجرایی کشور بود. آن حالت هر کسی را نگران می‌کرد که کشور را دارند به‌گونه‌ای
    اداره می‌کنند که به بن‌بست و شاید به جنگ می‌رسد. من نمی‌گویم که آنها سوءنیت
    داشتند، تفکرشان این بود و با این تفکر در کشور خیلی اشکالات ایجاد کردند. آن حالت
    را مردم دیدند و نمی‌خواهم شرح بدهم. من نگران بودم که این به کجا می‌رسد. البته یک
    عده‌ای فریب ظاهر‌کاری‌ها مثل مسکن مهر و یارانه‌ها و امثال آنها را می‌خورند.
    اینها کارهای روبنایی است. البته سیاست کشور این نیست که دولت این‌گونه کارها را
    بکند. بخش خصوصی باید انجام بدهد و دولت به آنها میدان، زمین و تسهیلات بدهد تا
    آنها مسأله مسکن را حل کنند. اگر یارانه را صرف تولید و اشتغال کنند و در هر خانه
    یک نفر شاغل باشد، احتیاج به یارانه نیست که به هر نفر ماهی 45 هزار تومان بدهیم.
    واقعاً نگران بودیم که این انقلاب کجا می‌رسد. تندروی‌هایی که بعضی از گروه‌های
    سیاسی، بعضی از آقایان قم، بعضی از افراد شاخص روحانیت و تریبون‌ها می‌کردند،
    چیزهایی بود که مردم را از انقلاب دور می‌کرد. اتکای نظام در درجه‌ی اول به خدا و
    بعد به مردم است و باید مردم همراهی کنند. انقلاب را مردم پیروز کردند. جنگ را مردم
    پیروز کردند. همه این کارها با مردم است. من نگران بودم. بعد افکار عمومی مسایل را
    حل کرد و در دو انتخابات هم ثابت کرد که فهمیده عمل می‌کند. در انتخابات اخیر
    می‌دانید که هر کسی را که فکر می‌کردند رأی می‌آورد، سلب صلاحیت کردند. ولی مردم آن
    قدر آگاه بودند که به پیشنهادهای بعدی به خوبی رأی دادند و این نشان داد که مردم
    راهشان را پیدا کرد‌ه‌اند. من گفتم بعد از دو انتخابات به نظرم روشن شد که مردم
    می‌خواهند سرنوشت خودشان را جدّی‌تر در دست بگیرند، که باید چنین بشود و اسلام همین
    را خواسته و انقلاب هم همین را خواسته است. حضرت علی(ع) از طرف خداوند به عنوان
    امام معین شده بودند، اما پیامبر(ص) در آخرین ملاقات‌هایشان به ایشان گفتند: اگر
    مردم تو را قبول کردند، بمان و خدمت کن و اگر قبول نکردند، بگذار خودشان، خودشان را
    اداره کنند. این یک واقعیت است. یعنی حکم اسلامی چنین است. اگر غیر از این عمل
    بکنیم و مردم نباشند، هیچ حاکم مقتدری نمی‌تواند کار کند. لذا از آن راه به جای
    دیگر رسیدیم و من دیگر آن نگرانی‌ها را ندارم.

○ آیا واقعاً آقای هاشمی کار ناتمامی ندارد و آیا
    رسالتش تمام شده است؟

● هر کسی تا زنده است، رسالتش باقی است. ولی
    زمانی نگران می‌شود که وقتی من رفتم بعد از من چه می‌شود. من دیگر این‌گونه نگران
    نمی‌شوم. چون الان مردم وضع خودشان را زیرنظر گرفتند.

○ حضرت آیت‌الله با توجه به این بیانات،
    بحران‌های آینده کشورمان را در چه می‌دانید؟

● فعلاً که بحران بیکاری، گرانی و اختلافات‌داخلی
    نگران‌کننده است. البته اختلافات می‌تواند معمولی باشد و در همه جا احزاب با هم
    رقابت کنند. اگر اخلاق سیاسی داشته باشیم، ضرری ندارد و این مهم نیست. اما این وضع
    فعلی باید عوض و بهتر شود. از این که بگذریم الان در منطقه کشورهای عربی و مسلمان
    علیه ما جبهه گرفتند و این مسأله آسانی نیست و باید حل شود. دست ما در عراق، سوریه،
    لبنان، افغانستان و یمن، به خاطر مصالح آنجا بند شده است و نمی‌توان به آسانی آنجا
    را رها کرد و ادامه‌اش هم واقعاً کار سختی است. همین عرب‌هایی که در مقابل ما صف
    کشیدند، الان در این مسایل می‌خواهند عراق را بگیرند.

بنابراین ما در منطقه مشکل داریم و باید مشکل را
    با تدبیر حل کنیم که می‌توانیم حل کنیم. در زمان دولت سابق می‌خواستم به زیارت مکه
    بروم، از شورای عالی امنیت پیش من آمدند و گفتند ما در مسایلی با عربستان اختلاف
    داریم و خوب است که شما در این سفر و دیدارهای با ملک عبدالله اینها را حل کنید.
    اختلافات عقیدتی بود که وهابی‌ها و سلفی‌ها شروع کرده بودند. بعد از مهمانی رسمی یک
    جلسه سه، چهار ساعته با ملک عبدالله نشستیم و یک تفاهم کامل برای حل اختلافاتمان
    کردیم. اول این بود که یک گروه از علمای مشترک بگذاریم تا برای اختلافاتی که هست،
    مرجع‌ باشند. این کار خیلی از مسایل را حل می‌کرد و الان هم لازم داریم. برای عراق،
    سوریه و لبنان کمیسیون مشترک بگذاریم. برای دنیای اسلام همکاری کنیم. قرار شد
    پیگیری شود. بعد از اینکه من آمدم، دولت وقت و تندروهای سعودی به‌گونه دیگری رفتار
    کرد که نه تنها اختلافات آنها کم نشد، بلکه به سطح مردم رسید.

○ انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96 بسیار مهم است و
    فعالیت گروه‌های مختلف سیاسی برای این انتخابات نیز از الان شروع شده است. تحلیل
    شما درباره این انتخابات چیست؟ رقبا و نتیجه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

● انتخابات یعنی توجه به رأی اکثریت جامعه که
    مردم باید رأی بدهند. اگر وضع عمومی همین‌گونه باشد و مردم را داشته باشیم که
    داریم، به‌نظرم نتیجه روشن است. ولی اگر دست‌های دیگری دخالت کنند، بحث‌ جداگانه
    است.
    به‌نظر من به‌طور طبیعی و عادی انتخابات خوبی خواهد شد و حضور مردم هم خیلی
    پرشور خواهد شد و رقابت هم خواهد بود. چون دیگران هم به میدان می‌آیند. ولی
    نمی‌توانم حوادث و اتفاقات احتمالی را پیش‌بینی کنم. امیدوارم که به خوبی پیش برود،
    بنده هم اگر تا آن روز باشم، کمک می‌کنم.

----------------------------------
    باز هم تا فهمیده اند می بازند از الان شائبه ی تقلب راه انداخته اند

20. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید rajabi از ایشان تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 5 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 5 مهمان ها)