صفحه 21 از 27 نخست ... 1118192021222324 ... آخرین
نمایش نتایج: از 201 به 210 از 268

موضوع: روانشناسی بازار سرمایه

كاربر فعال سپه آواتار ها
    تشکر شده 2,171 بار در 670 ارسال
    راجع به پست 199 همین تاپیک

به نظر من بین انچه که از فحوای کلام نوشته بر می اید وکل مطالب نوشته تناقض وجود داره ..... نداره
    ( اخ باز نوشتم تناقض باید می نوشتم پارادوکس اخه این جوی تو محافل بیشتر علمم نشون داده می شد)
    هرچه مطابق میل وارزوهای باطنی ماست ، به نظر ما حقیقت محض میرسد

2. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید سپه از ایشان تشکر کرده است:

كاربر فعال سپه آواتار ها
    سئوال من از جناب ناشناس
    چند وقت در این بازار فعالید؟ چند وقت است که با طرز تفکر خود فعالید؟ ( منظور از طرزتفکر خودفعالید درجمله دوم طرزتفکر خود دراین بازار فعالید)
    جواب ایشان
    در مورد اينكه چه مدت است اينگونه مي انديشم بايد ذكر كنم اين طرز تفكر ارتباطي با بورس ندارد و همواره اعتقاد راسخ دارم كه عقل انسان بزرگترين راهنماي اوست. هر چند بر ارزش مشورت با مشاوران كارآزموده نيز همواره تاكيد دارم اما پذيرش بي تفكر آنچه مي شنويم را با ذات متعالي انسان متعارض مي دانم

انصافا این گونه جواب سربسته دادن ازکسی که بیشترین سئوالات ( چه بامفهوم چه بی مفهوم) را دراین سایت پرسیده اند جای بسی تعجب دارد!!!
    نقل قول نوشته اصلی توسط ناشناس نمایش پست ها
    در مورد اينكه چه تضميني وجود دارد به سطح تحليلگران خاص برسيم، شما شك نكنيد كه اگر من يك "تحليلگر خاص" بيابم چهار زانو در محضرش مي نشينم و تمام وقت شاگردي مي كنم اما چنين فردي را نمي شناسم. رسيدن به سطح تحليلگران حال حاضر فرومهاي بورسي كار چندان مشكلي به نظر نمي رسد.
    واقعا این اعتماد به نفسی که در جنابعالی می بینم ........
    مثلی هست که اینقدر چریدی پس کو دنبه ات ( امیدوارم از این مثل برداشت سوئ نشود جناب ناشناس از نظر بنده انسانی انسانندقصد بیان کردن فکر به گونه ای بود)

درجواب سئوال من که شما چند وقت دراین بازار با این طرز فکر فعالید .
    می خواستم بعد از گرفتن جواب شما !!!!! بفهمم با توجه به عقیده جنابعالی ومشخصاتی که از نظر من برای رسیدن به سطح خاص تحلیلگری لازم است بالاخره این

بیاموزیم همه چیز در نهایت به خود ما خلاصه می شود، باید بیندیشیم، بپرسیم، اظهار نظر کنیم، سعی و خطا کنیم تا در نهایت یاد بگیریم آنچه آموختنی است

چه زمانی دنبه خود را نشان می دهد ( تا برای کسانی که این راه به ایشان پیشنهاد شده به عنوان حرفی دهن پر کن تلقی نگردد)

اما پذيرش بي تفكر آنچه مي شنويم را با ذات متعالي انسان متعارض مي دانم.
    بحث به بیراهه می رود اگر پرسیده شود ذات متعال انسان چیست ؟ و.... پس نمی پرسم اما از دید گاه شما
    پذيرش بي تفكر آنچه مي شنويم را با ذات متعالي انسان متعارض مي دانم.
    فک می کنم این مطلب برای تعیین استراتژی معاملاتیان شرح داده شده
    اما مطمئنید برخی پذیرش ها بی تفکر اند
    مثا ل می زنم
    راجع به بترانس بعد از تمام شدن مهلت خرید وفروش حق جناب ناشناس 3 گزینه راجع به کسانی که حق رو خریده اند مطرح فرموده بودید

گزینه سوم که حاصل فکر شما بود عدم واریز پول حق تقدم و منتظر ماندن برای فروش حق تقدم توسط شرکت بود( تو انچه بر این سهم گذشتی که برای این سهم به خوبی بیان فرمودید اشاره ای به این امر نشده بود)

ایا کسی بود که این طرز تفکر را بپذیرد ؟ احتمال زیاد خیر ( از لحاظ اماری زیر 5 درصد فکر نکنم امار خوبی باشد)

چرا ؟ یکی از علل این امر ( به عقیده بنده ) نشان داده نشدن هیچ گونه دنبه ای بوده است
    ویرایش توسط سپه : 2011/11/25 در ساعت 16:07

4. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید سپه از ایشان تشکر کرده اند:

كاربر فعال سپه آواتار ها
    ب
    برخي با وجود سابقه زياد هميشه سياهي لشكر باقي مي مانند و برخي نيز در مدت كوتاهي زير و بم كار را ياد مي گيرند و نقش خود را مي يابند.
    برخی اول که خوب مشخص است منظورتان چه برخیانی است

اما برخی دوم که فرموده بودید در مدت كوتاهي زير و بم كار را ياد مي گيرند و نقش خود را مي يابند.
    من در مورد نقش جنابعالی به مشکل برخوردم جز کدام دسته برخی هستید؟؟؟؟؟
    زیرا دو تعبیر در مورد شما به کار رفته بود
    1- در هوای بارانی وپنجره بازو...
    2- مشاوران .....
    تعبیر دیگری نه از جانب کسی دیگر ونه از جانب جنابعالی نشد

ایا نقش جنابعالی این است که به بابی یاد اوری نمایید که تو که قشکر هایت رو فروخته بودی برای چه باز نوشتی فروش ( حالا بنده خدا یادش رفته بنویسه) یا کسی شخص دیگر را استاد خطاب کرد سریع به جلو دویده و ذکر فرمایید که ایشان را استاد خطاب نکنید ( چرا که خودشان هم اینطور خواسته اند)

ویا یاد اوری به امپراتور که نوردح های فروخته شده ات را چرا ننوشتی ؟؟ چرا که یک تحلیلگر متعهد و... ( مسلما منظور مشخص است که کیست )خرید وفروش های روزانه اش را می نویسد

ودر پایان
    من نمی دونم اون کسی( قبل از غیبت صغرایش) که در جواب سئوالات بی پایان جنابعالی جوابهایی چندین صفحه ای ارائه می داد

چه گونه تشکر ات قلبی شما را که حاضر به زدن پست تشکر درزیر نوشته اش هم نیستید متوجه شود؟؟؟؟
    ویرایش توسط سپه : 2011/11/25 در ساعت 16:19

6. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید سپه از ایشان تشکر کرده اند:

کاربر ویژه بورسی ناشناس آواتار ها
    تشکر شده 2,356 بار در 793 ارسال
    با درود
    همين كه مو به مو نوشته هاي مرا تعقيب كرده و به خاطر سپرده ايد و قدم به قدم در تاپيك هاي مختلف از من نقل قول مي كنيد نشان دهنده "دنبه" است.
    ویرایش توسط ناشناس : 2011/11/25 در ساعت 17:20
    هیچ کاری برای انسان سخت تر از فکر کردن نیست. منتسب به آلبرت اینشتین

كاربر فعال سپه آواتار ها
    دست مریزاد با این ازدیاد اعتماد به نفس

نزدیک 1000 تا پست زدی با 42 تا تشکر خوب معلومه همچین شخصیت..... یاد من می مونه
    من تحلیل های باربد- مهران - پانی-بابای دارا- مسلم....... رو زیاد قبول دارم اما از اونها هم زیاد نقل قول نرده ام چه رسد به....

من نوشته های زیادی در ذهن دارم
    رژان خانم فرموده بودن مقدارکثیری باما دارن
    حامد باما را رو 2700 خریده بوده ( بالاترین خرید ممکن )
    بهنام و امیر 2309 صدرا دار قهاریند
    مجد20 خرید وفروش حقوی قیها رو خوب می نویسه
    بابی تو کا ر خرید قند اونم فراوان
    چلچله به مقدار زیاد بترانس داره x-(
    سینا( تصمم کبری) کربن می خرید تا چند وقت پیش
    بنان فنورد ح رو روز اخرم زیاد خرید x-(
    علی رضا 184 مثل خودم تو بترانس گیره
    این ویش که تشکر زده و خرید وفروش چیه ولی کلا زیبا می نویسه
    .........
    حتی یاسر گه اونا نمی گم چ داره ( هر چند یه اپسین از دریای ضررشو تونست یه روز با خرید وفروش یه سهمی جبران کنه )

دیگه اسمی از معروف ها( از نظر من) نمی برم امثال پاشا عزیز ( جدا از تحلیل های خوبش)که کلا امن و ایشون نباشن کسی نیست تو بخش ازاد پای بعضی نوشته های من تشکی بزنه و..... ( نمی نویسم تا بعد به مداحی متهم نشوم)
    عذر می خوام که می نویسم
    بابا حاتم طایی هم مشهوربود داداششم مشهور شد این کجا وان کجا

در مورد شما هم خیلی چیزها یادم مونده به خاطر تعبیری که مهران از شما داشت ( منظو هوا بارانی وپنجره باز و... ) البته قبل از نوشته ایشان همچین حسی رو داشتم دیدم حرف دل ما روزد ( ضمن احترام به عقاید شما ونوشته های جنابعالی)

اگه به این چیزا می گی دنبه پس همه عین هم اند

منظور من ازدنه
    دنبه= قثابت 140 تومنی 3 ماه پیش ( فروش 280)والان350
    ویرایش توسط سپه : 2011/11/25 در ساعت 17:11

9. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید سپه از ایشان تشکر کرده اند:

كاربر فعال سپه آواتار ها
    جناب سپه
    پستهاي سرشار از غلط املايي و انشايي جنابعالي بيانگر شتاب شما در نوشتن است بدون آنكه لحظه اي بر آنچه مي نويسيد انديشه كنيد. احتمالاً در خواندن پستها نيز بر همين منوال عمل مي كنيد. من اگر بتوانم ذره اي اين ايرادات را اصلاح كنم دستاوردي بزرگي برايم محسوب مي شود.

غلطهای املایی در مورد من علاوه بر شتاب درنوشتن به خاطر درست نزدن بعضی دکمه های کیبورد به وجود امده
    غلط های انشایی ( به گمان شما) علاوه برشتاب در نوشتن به علت فقدان دانش کافی( شاید به گمان شما) به وجود امده

بنده چند سئوال ( به گمان شما بدون لختی اندیشدن) مطرح فرمودم وچون جوابی ( از نظر من ) از طرف جنابعالی دریافت نکردم خود به گمان خود جوابهایی برای انها نوشتم

در اخر بحث به بیراهه رفت ( باز هم به گمان من )
    اگر شما هم صلاح بدانید صلواتی بر... بفرستیم ( هر چند که مطمئنا بنده علاقه ای به مصافحه با جنابعالی ندارم) وتمام.

11. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید سپه از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال PASHA آواتار ها
    تشکر شده 5,731 بار در 1,245 ارسال
    تمام مقاومتها داره شکسته میشه .دشمن ازدروازه هم داره میگذره
    مهماتمان هم ته کشیده است
    سربازان روحیه خودرا ازدست داده اند وخیلی ها نیز فرار کرده اند
    ازنیروهای کمکی هم خبری نیست
    به زمستان وسردی هوا هم خورده ایم
    فرماندهان نالایق و پستی داریم

تسلیم بشویم ویا دست به خودکشی بزنیم .
    حلقه محاصره هرروز دارد تنگ ترمی شود می ترسم دیگه راه فرار هم نداشته باشیم .

13. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید PASHA از ایشان تشکر کرده اند:

مدیر (6) مجيد رادمنش آواتار ها
    تشکر شده 24,885 بار در 4,797 ارسال
    روانشناسي بازار سهام

در بازار، گفتن «نه» يا «بله» به موقع به هر فرصت سرمايه گذاري يك امر كليدي به شمار ميرود.

وارن بافت در اين زمينه ميگويد: «اگر كاري را درك نميكنيد، انجامش ندهيد.» يكي ديگر از متخصصان روانشناسي بازار سهام هم ميگويد كه «در بازار همواره بدانيد كه نميدانيد!» كتاب اصل 23 موفقيت وارن بافت درباره اين موضوع نوشته است: يكبار وارن بافت از يكي دوستانش به نام اندرو سوالات مورد علاقه خود را پرسيد: «سرمايه تو در حال حاضر چقدر متفاوت ميشد اگر هيچگونه سرمايهگذاري انجام نميدادي و در عوض تمام پول خود را در بانك سپردهگذاري ميكردي و اجازه ميدادي تا سود آن انباشته شود؟» پاسخ داد: «خيلي بدتر ميشد.» اين جواب او را متحير كرد، زيرا ميدانست كه او در سه، چهار سال گذشته پولهاي خود را در بازار سهام از دست داده است.

دارايي اندرو از دو منبع به دست آمده بود: شركتهاي گوناگوني كه پايهگذاري كرده بود و مستغلات و املاك. بنابراين، از او پرسيدم: «اگر تنها در حيطه تجارت خود يا مستغلات سرمايهگذاري كرده بودي، سرمايه تو در حال حاضر چه تفاوتي داشت؟» بيدرنگ پاسخ داد: «خيلي بهتر ميشد.» بر اين اساس توصيه ميشود كه از سرمايهگذاري در بخشهايي كه با معيارهايتان سازگار نيست، اجتناب كنيد. سرمايهگذار خبره در اين زمينه از سرمايهگذاري در بخشهايي كه با معيارهايش سازگار نيست، اجتناب ميكند و ميتواند به آساني به هر چيز ديگري «نه» بگويد. در حالي كه سرمايهگذار بازنده هيچ معياري ندارد، يا معيارهاي ديگران را اتخاذ ميكند و در واقع نميتواند به طمع خود، «نه» بگويد.

«نه» گفتن را ياد بگيريد

در مورد مستغلات اندرو ميدانست كه چه كار ميكند. او قانون سادهاي داشت: يك درصد سود در ماه و يا انصراف. اما اندرو نيز دچار اشتباه همگان شد. او فكر كرد به اين خاطر كه در زمينه مستغلات موفق بوده پس ميتواند در هر بازار سرمايهگذاري نيز موفق باشد. اگرچه او معيارهاي خود را در زمينه سرمايهگذاري مسكن به وضوح تعريف كرده بود، اما به اين مساله پي نبرده بود كه كليد موفقيت در سرمايهگذاري سهام نيز، داشتن معيار مشخص است. او مدت چهار سال خود را فريب داد، تا اينكه ضررهاي سرسامآور او را وادار كرد تا بپذيرد كه بازار سهام را به هيچ وجه درك نكرده است. او تنها پس از شروع مجدد راه از كودكستان سرمايهگذاري، كسب منفعت از طريق سهام را آغاز كرد.

هنگامي كه به عرصهاي ناآشنا وارد ميشويد، صرف نظر از دانش و مهارتهايتان شما در شرايط عدم مهارت ناخودآگاه قرار داريد. واقعيت اين است كه روشهاي ذهني كه اساس موفقيت در يك زمينه هستند، ميتوانند باعث شكست شما در زمينه ديگري شوند! اگر شما بازيكن تنيس خوبي هستيد پس مجموعهاي از روشهاي صحيح در مورد در دست گرفتن و چرخاندن راكت تنيس، سرو زدن و برگرداندن ضربه و غيره را فراگرفتهايد. لحظهاي كه شما وارد زمين اسكواش، راكت بال يا بدمينتون ميشويد، تقريبا تمام اين روشها سر راه شما قرار ميگيرند. شما بايد روشهاي خوب تنيس را از ياد برده و عادات كاملا جديدي براي هر كدام از اين بازيهاي به ظاهر مشابه و در واقع متفاوت را فرا گيريد.

«اندرو» فلسفه سرمايهگذاري سنجيده و روشني نداشت. او نتوانسته بود آنچه درك ميكند و آنچه درك نميكند را براي خود مشخص كند. او حوزه مهارت خود را نيز مشخص نكرده بود. بنابراين او نميدانست كه چه زماني پاسخ مثبت دهد و چه زماني «نه» بگويد. وارن بافت اينچنين ميگويد: «آنچه براي اغلب مردم در سرمايهگذاري حائز اهميت است، ميزان آگاهي آنها نيست، بلكه آنان بايد واقع گرايانه آنچه را كه نميدانند مشخص كنند.»سرمايهگذار خبره در مورد آنچه درك ميكند و آنچه درك نميكند كاملا آگاه است، بنابراين زماني كه قادر به درك يك سرمايهگذاري نيست، به راحتي آن را رد ميكند. بيعلاقه بودن سرمايهگذار خبره نسبت به يك سرمايهگذاري، با رفتار سرمايهگذار متوسطي كه احساساتش بر قضاوتش تاثير ميگذارد، كاملا در تضاد است.

همیشه مرغ همسایه غاز است

سرمايهگذاراني كه درباره فلسفه سرمايهگذاري، از ثبات ذهني برخوردار نيستند، اغلب سرمايهگذاريها را برخلاف قضاوتهاي صحيح خود انجام ميدهند. اين امر همواره در شرايط شيدايي بازار همچون دوره رونق شركتهاي كامپيوتري و اينترنتي رخ ميدهد. هنگامي كه چنين رونقهايي در مراحل اوليه هستند، اغلب سرمايهگذاران مردد هستند. آنها ميگويند شركتهايي از قبيل Amazon.com كه زيانهاي بسياري داشتهاند، ارزش سرمايهگذاري را ندارند. برخي از سرمايهگذاران حتي سهام خود در چنين شركتهايي را كاهش دادند كه بعدها باعث پشيماني آنها شد. با افزايش شور و جنون علاقهمندان به سهام تكنولوژي، «سود اهميت ندارد» شعار سرمايهگذاري شد و ارزشگذاري به موضوعي نامربوط و بيفايده تبديل شد. ارزش شركتهاي اينترنتي همچنان بالا ميرفت در حالي كه ارزش سهام اقتصاد كهن محبوبيت خود را از دست داده بود.

اين امر سرمايه گذاران مردد را گيج كرده بود. آنها از دور شاهد مواردي از قبيل افزايش قيمتها و كسب سود بودند كه با هر قانون سرمايهگذاري، كه آنها در گذشته با موفقيت به كار گرفته بودند، مغايرت داشت. آنها قادر به درك اتفاقات در حال وقوع نبودند، بنابراين به باورهاي سرمايهگذاري خود شك كردند و اعتماد به نفس خود را از دست دادند و يكي پس از ديگري تسليم شدند و به خريداران سهام گران تكنولوژي پيوستند. در پايان اين دوران شيدايي بازار، تنها دگرانديشان واقعي (سرمايهگذاراني مانند بافت با فلسفهاي استوار كه متعلق به خودشان بود) از خطر دور ماندند.در نتيجه متاسفانه بايد گفت كساني كهترديد ميكنند، همواره در ميان بزرگترين بازندهها در يك تحول اقتصادي هستند. آنها تا اواخر دگرگوني بازار، استقامت كردند و درست پيش ازتركيدن حباب، سهام خريدند و هستي خود را بر باد دادند.

اين مثال، نمونهاي فوقالعاده از اين باور است كه ميگويد: «مرغ همسايه غازه است.» سرمايهگذاراني كه ميبينند ديگران در حال پول درآوردن هستند و آنها از اين كار عاجزند، اغلب تسليمترديد خود ميشوند و سراب را دنبال ميكنند. ديگران مانند اندرو، مهارت و دانش خود را دست كم ميگيرند و به دنبال رسيدن به موفقيت به جاي ديگري ميروند، در حالي كه نميدانند خودشان در مسير موفقيت قرار دارند. اين موضوع را با وارن بافت مقايسه كنيد، كسي كه در اوج بازار رو بهترقي سال ١٩۶٩، شركت بافت را تعطيل كرد و به سرمايهگذارانش نوشت:«من با فضاي اين بازار آشنا نيستم و نميخواهم سابقه درخشانم را با انجام عملي كه آن را درك نميكنم از بين ببرم، بنابراين ميتوانم مانند يك قهرمان از ميدان خارج شوم.»

سرنوشت كسي كه مي گفت تحليل بي فايده است!

اعتقاد داشتن به اينكه شما ميدانيد چه كاري انجام ميدهيد (در حالي كه نميدانيد) از تسليم شدن در برابر وسوسهها و سرمايهگذاري در زمينهاي كه آگاهي نداريد، بسيار بدتر است. اين درست شبيه راننده نوجواني است كه حتي قبل از اينكه گواهينامهاش را گرفته باشد، معتقد است كه رانندگي مثل آب خوردن آسان است. بر خلاف آنچه كه او فكر ميكند، او در شرايط عدم مهارت ناخودآگاه قرار دارد. در سال ١٩٩۸ يكي از دوستانم به نام استوارت با مبلغ 400 هزار دلار شروع به خريد سهام شركتهايي از قبيل: Amazon.com ، AOL ،Yahoo! ، eBay و Cisco System نمود. تا پايان سال ١٩٩٩ ارزش حساب او به ٢ ميليون دلار افزايش يافت!

هر وقت با استوارت حرف ميزدم، غير ممكن بود بتوانم عقايدش را نسبت به اسطوره رشد شركتهاي تكنولوژي متزلزل كنم. او بارها به من گفت: «وارن بافت از واقعيتها دور شده است.» با رشد سودش، اعتقاد او به اينكه دقيقا ميداند چه كاري انجام ميدهد، قويتر و قويتر ميشد. با اين وجود با شروع سال ٢٠٠٠، او عصبي شد. استوارت سود كمي بدست آورد و به خاطر جلوگيري از زيان مقداري از سهامش را كاهش داد كه البته كافي نبود. در پايان سال، ارزش كل سهامش به 600 هزار دلار سقوط كرد؛ او هنوز 200 هزار دلار حاشيه سود داشت. متاسفانه سقوط سهام، نظر او را كه اعتقاد داشت آينده سهام شركتهاي اينترنتي درخشان است، تغيير نداد.

به رغم توصيه همگان او مبلغ 400 هزار دلار ديگر از دست داد. در حال حاضر با سهامي به ارزش 200 هزار دلار، بهتر است كه از استوارت چيزي درباره سرمايهگذاري در بورس نپرسيم. خود فريبي استوارت درباره اين كه او در زمينه سهام شركتهاي اينترنتي خبره است باعث شد تا پسانداز 400 هزار دلاري او به 200 هزار دلار برسد، بنابراين اولين قانون سرمايهگذاري را زير پا گذاشت: «هرگز پول از دست ندهيد.» اين دقيقا همان دليلي است كه باعث ميشود سرمايهگذار خبره همواره به سرمايهگذاريهايي كه از آنها اطلاعي ندارد، «نه» بگويد. وي با به خطر انداختن سرمايهاش از طريق فعاليت در خارج از حوزه مهارتهايش، اساس موفقيت سرمايهگذاري يعني «حفاظت از سرمايه» را به مخاطره انداخت.

حوزه مهارت خود را مشخص كنید

سرمايه گذار خبره نسبت به سرمايه گذاريهايي كه اطلاعي از آنها ندارد، بياعتناست؛ چون از محدوديتهاي خود آگاه است. و اين آگاهي از محدوديتها از آنجا ناشي ميشود كه او حوزه مهارت خود را مشخص كرده است. او همچنين به خود ثابت كرده است كه تا زماني كه در اين محدوده باقي بماند، ميتواند به آساني كسب درآمد كند. ممكن است خارج از اين محدوده شرايط بهتري وجود داشته باشد، اما او علاقهاي نشان نميدهد. روش اثبات شده او در سرمايهگذاري با شخصيت او مطابقت دارد. انجام كاري ديگر درست مانند پوشيدن لباسي است كه اندازه او نباشد. پوشيدن كت و شلواري با مارك آرماني كه خيلي بزرگ يا خيلي كوچك باشد از پوشيدن كت و شلوار ارزان قيمتي كه اندازهاش مناسب باشد، بدتر است. بافت و شوارتز حوزه مهارت خود را در سرمايهگذاري مشخص كردهاند. آنها فقط سهامي را ميخرند كه سوددهي آن را درك ميكنند و با معيارهاي سرمايهگذاري آنها سازگار است.

موضوع مهم ديگري كه بايد به آن توجه كرد اين است كه آيا ممكن است در زمينهاي كه شما را مسحور كرده، كسب درآمد كرد. به عنوان مثال، من هميشه مجذوب خطوط هوايي بودم. اما تنها با وجود يك يا دو استثنا، صنعت خطوط هوايي، سياه چاله سرمايهگذاري است كه نيازمند سرمايه بيپاياني است كه معمولا به ورشكستگي منتهي ميگردد. تنها با مشخص كردن حوزه مهارت و معيارهاي دقيق سرمايهگذاري همچون افراد خبره، شما ميتوانيد به انتظار موفقيت در بورس باشيد. تنها در اين صورت است كه دور شدن از فرصتهاي سرمايهگذاري كه با معيارهايتان سازگار نيست، آسان خواهد بود و ديگر پولي از دست نميدهيد و شروع به كسب درآمد ميكنيد. در غير اين صورت اگر نتوانيد قاطعانه به فرصتهاي رنگارنگ سرمايهگذاري كه آنها را نميشناسيد «نه» بگوييد، منتظر از دست رفتن سرمايه خود باشيد.

http://www.donya-e-eqtesad.com/Defau...w.asp?@=291136
    ویرایش توسط مجيد رادمنش : 2012/02/16 در ساعت 02:35
    یـــــاد خــــــدا آرامش بخش دلهــــــاست ..... کجایند مردان بی ادعـــــــا

15. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید مجيد رادمنش از ایشان تشکر کرده اند:

روانشناسي بازار سهام

به روش سرمايه گذاري خود اعتماد كنيد

گروه بورس- «مديريت دارايي» حرفهاي شناخته شده و البته موفق در بازارهاي مالي دنيا به شمار ميرود. در ايران هم از سال 1387 MutualFundهايي در لباس صندوقهاي سرمايهگذاري مشترك راهاندازي شدند تا سرمايه افراد را مديريت كنند. امروزه مديريت سرمايه در دنيا رواج زيادي يافته و به يك تخصص تبديل شده است. جورجي شوارتز در اين خصوص ميگويد: «صندوق كوآنتوم را به گونهاي مديريت ميكنم كه گويا پول خود را مديريت ميكنم، گرچه بخش زيادي از آن متعلق به خودم است.» «در اين شركت، دست پخت خودمان را ميخوريم»، وارن بافت اين عبارت را در مورد حوزهاي كه پولهايش را در آن سرمايهگذاري ميكند، ميگويد. ٩٩ درصد از سرمايه او در سهام بركشايرهاثوي متمركز شده است.

حقوق بافت چقدر است؟

بافت در ميان مديران عامل هر يك از ۵٠٠ شركت بزرگ آمريكا، از پايينترين دستمزد، معادل صد هزار دلار در سال، برخوردار است. اين ميزان دستمزد، از دستمزد جواني بيتجربه ـ كه به تازگي مدرك MBA خود را ازهاروارد گرفته است ـ كه براي كار اولش دريافت ميكند، چندان بيشتر نيست. از آنجا كه بركشاير هيچ گونه سود سهام پرداخت نميكند، اين ميزان، تنها پولي است كه بافت به خانه ميبرد. مگر اينكه او برخي از سهام بركشاير را در بازار بفروشد، البته اين آخرين كاری است كه او مايل به انجام آن است. به اين ترتيب، اگر او به پول بيشتري براي خرج كردن نياز داشته باشد، چه كار ميكند؟ با استفاده از همان روشي كه او را ميلياردر ساخت، او به حساب شخصي خود سهام خريداري ميكند و از موقعيتها سود ميبرد، گرچه اين موقعيتها به حدي كوچك هستند كه تفاوت چنداني در سرمايه او ايجاد نميكند و به اينترتيب فقط مواقعي كه به پول نقد بيشتري نيازمند است، به اين كار رو ميآورد.

سرمايه گذار خبره چگونه مديريت دارايي ميكند؟

كتاب 23 اصل موفقيت وارن بافت در اين خصوص توصيه ميكند كه سرمايه خود را در جريان فعاليت اصلي قرار دهيد. سرمايهگذار خبره پول خود را در همان حوزههايي كه بيش از همه دوستشان دارد، صرف ميكند. براي مثال، وارن بافت 99 درصد از سرمايه خود را در سهام بركشاير هاثوي قرار داده است، به همين ترتيب جورجي شوارتز بيشتر حجم پول خود را در صندوق كوآنتوم حفظ ميكند. براي شوارتز و بافت سرنوشت دارايي شخصي خودشان با سرنوشت دارايي افرادي كه پول خود را به مديريت آنها واگذار كردهاند، يكسان است. اين در حالي است كه فعاليتهاي سرمايهگذاري سرمايهگذار بازنده غالبا براي ثروت او مخاطرهآميز است. يعني اگر او هيچ كاري در عرصه سرمايهگذاري نكند، برايش بهتر است.
    برگرديم به نحوه فعاليت سرمايهگذاران مشهور دنيا؛ شوارتز تقريبا تمام سرمايه خود را در صندوق كوآنتوم قرار داده است. شوارتز بابت مديريت خود ٢٠ درصد از سودهاي صندوق را دريافت ميكند.

توجه كنيد كه اين ويژگي فقط مختص سرمايهگذاران موفق بازار سهام نيست؛ بيل گيتس حجم بيشتر دارايي خود را در سهام مايكروسافت قرار داده است، سرمايه راپرت مرداچ در شركت نيوز قرار گرفته است، ثروت مايكل دل در سهام شركت كامپيوتري «دل» واقع شده است. همچنين بسياري از تاجران بزرگ و كوچك در اقصي نقاط جهان كه شما هرگز چيزي در مورد آنها نشنيدهايد، حجم بيشتري از خالص دارايي خود را در شركتهاي خود قرار ميدهند. نكته بحث برانگيزي در اين باره وجود ندارد. در واقع شما بايد معاملهگر موفقي را بيابيد كه حجم بيشتري از سرمايه خود را در تجارت خود قرار نداده باشد. اين حوزه جايي است كه آنها راحتتر از هر جاي ديگري به پول درآوردن در آنها ميپردازند. آنها عاشق انجام چنين كاري هستند.

تفاوت سرمايه گذار خبره با مشاور

هنگامي كه شما به قلمرو مشاور سرمايهگذاري وارد ميشويد، داستان كاملا متفاوت است. سرمايهگذار خبره كه دست پخت خود را ميخورد، در اين ميان استثناء است و اين مورد نشان دهنده تفاوت عمده ميان سرمايهگذار خبره و مشاور سرمايهگذاري ميباشد. سرمايهگذار خبره، يك سرمايهگذار است. مشاور سرمايهگذاري فروشنده بخت و اقبال است. تفاوتي ندارد كه او مدير صندوق، روزنامه نگار، تحليلگر مسكن، يا مشاور امور مالي باشد؛ او به سرمايهگذاري سودمند نميپردازد، بلكه تمام كاری كه انجام ميدهد فروش عقايد خود است. اما مشاور سرمایه گذاری، پول خود را در كجا سرمايه گذاري ميكند؟ پرسش خوبي است. پرسشي است كه شما بايد خصوصا هنگامي كه به دنبال فردي براي مديريت سرمايه خود ميگرديد، بپرسيد.

تماشاي مشاور سرمايهگذاري كه دست پخت خود را نميخورد، در برنامه تلويزيوني، ميتواند سرگرمكننده باشد. اما اگر توصيه واقعي او اين است كه «آنچه را كه ميگويم انجام دهيد، نه آن كاري را كه من انجام ميدهم»، پس به چه دليل ميخواهيد توصيه او را بپذيريد يا او را براي مراقبت از پول خود استخدام كنيد؟ هر سرمايهگذار خبره، پول خود را در حوزهاي كه به آن معتقد است قرار ميدهد، به همان دليل كه تاجر موفق سرمايه خود را در كسب و كار خود قرار ميدهد. سرمايه گذاري در حوزه فعاليت خود، راحتترين روشي است كه او براي كسب سود ميشناسد و عاشق انجام چنين كاري است.

چه مقدار از سرمايه شما، با روشي كه آن را براي سرمايه گذاري خود مشخص كرده ايد، مديريت ميشود؟

پاسخ شما، بهترين شاخص براي اطمينان شما به كاري كه انجام ميدهيد، خواهد بود.

http://www.donya-e-eqtesad.com/Defau...w.asp?@=292106

17. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید مجيد رادمنش از ایشان تشکر کرده اند:

روانشناسي بازار سهام

از روش نابغه ها پيروي كنيد

گروه بورس- «نابغه بودن» يك شانس بزرگ در زندگي انسانها به شمار ميرود. واژه «نابغه» در ايران نيز سال هاي سال است، در مورد افراد و اشخاص مختلف جامعه به كار ميرود، كساني كه جلوتر از سن خود حركت ميكنند، خوش فكرند، بدون ماشين حساب، حساب و كتاب ميكنند و... . در عرصه اقتصاد هم اين نوابغ كم نيستند. افرادي كه در سالهاي گذشته به ويژه با حضور در بازار سرمايه موفقيتهاي چشمگيري را از آن خود كردهاند، در حالي كه حتي تحصيلات مرتبط با آن را نداشته اند.

حتما نام وارن بافت و جورجي شوارتز را بارها شنيده ايد، دو سرمايه گذار موفق دنيا. جالب اينكه دو نابغه سرمايه گذاري جهان هيچ يك گواهينامه هاي حرفهاي از والاستريت را دريافت نكردهاند، ولي موفقتر از كساني عمل كردهاند كه داراي چنين مدارك حرفهاي هستند. يك سرمايه گذار معروف در اين زمينه ميگويد: «تا آنجا كه من مشاهده كرده ام، وارن بافت در سرمايهگذاري يك نابغه است.» يك سرمايه گذار شناخته شده ديگر هم درباره ثروتمندترين مرد 2008 ميگويد: «بافت، باهوش ترين فردي است كه تا به حال ديده ام.»

براي موفقيت لازم نيست نابغه باشيد

در كتاب 23 اصل موفقيت وارنبافت نيز آمده است: شوارتز و بافت، به وضوح ويژگيهاي اصلي يك نابغه را از خود نشان ميدهند. هر دو از پيشگامان سرمايه گذاري هستند؛ هر دو، روش سرمايه گذاري مخصوص به خود را ابداع كردهاند و آنها را به طور بسيار موفق بهكار گرفتهاند؛ هر دو، سرمايهگذار و مبتكر هستند و ميتوانند در زمينه سرمايهگذاری معادل توماس اديسون و الكساندر گراهام بل در نظر گرفته شوند. اما حتي اگر براي اختراع لامپ لازم باشد كه توماس اديسون باشيد، لازم نيست كه براي روشن كردن يك لامپ نيز توماس اديسون باشيد. براي سرمايهگذاران هم نياز به كشف راههاي جديد نيست؛ بلكه مسير موفقيت در روشهاي ذهني و راهبردهايي واقع شده است كه بافت و شوارتز و ديگر سرمايه گذاران خبره، با دقت از آنها پيروي ميكنند. همان طور كه بافت ميگويد، «لازم نيست نابغه باشيد. سرمايه گذاري، يك بازي نيست كه در آن، شخصي با آيكيو 160 بر شخص ديگري با آيكيو 130 پيروز شود. سرمايه گذاري هنر است.» بافت و شوارتز خصوصيات مشترك ديگري نيز دارند. هر دو در آمريكا زندگي ميكنند، عقايد مشابهي دارند، هر دو مرد هستند، عينك ميزنند، و با زني ازدواج كرده اند كه اسمش سوزان است. اما هيچ كدام از اين موارد به موفقيت سرمايه گذاري آنها مربوط نميشود.

هميشه هم نياز به گواهينامه هاي بورس نيست

جالب است بدانيد كه آنها يك خصوصيت مشترك ديگر نيز دارند: آنها در هيچ يك از آزمونهاي مربوط به سازمان بورس و اوراق بهادار كه مرتبا از كارمندان شركتهاي والاستريت گرفته ميشود شركت نكردهاند. بافت كه در سال 1991 مدير عامل شركت برادران سالومون شد، اين گونه به خاطر ميآورد: «قانوني وجود داشت كه به دليل اينكه من كارمند يك شركت كارگزاري بودم، مجبور بودم تا در آزمون سري 7 (ويژه كارگزاران سهام) شركت كنم. اما آنقدر آن را به تاخير انداختم تا آنجا راترك كردم، زيرا مطمئن نبودم كه بتوانم آن را با موفقيت پشت سر گذارم.» او ادامه ميدهد: «زماني فرا رسيد كه گواهينامهاي براي تحليلگران اوراق بهادار تعيين كردند كه نشاندهنده حرفهاي بودن آنها بود. پس از آنكه براي مدتي از آن اجتناب كردم در آزمون شركت كردم و در تمام موضوعات قابل تصور رد شدم. در آن زمان به دستيارم گفتم كه او بايد در اين آزمون موفق شود.» و پيشبيني او محقق شد!

در شرايطي كه دو نفر از بزرگترين سرمايه گذاران جهان در چنين آزمونهاي حرفهاي رد ميشوند يا از رد شدن در آنها واهمه دارند، يك پرسش اساسي پيش ميآيد؛ اگر بافت و شوارتز، هيچ يك داراي چنين مدركي نيستند، بنابراين شما براي رسيدن به موفقيت در سرمايهگذاري، لزوما به آنها نياز نداريد؛ آنچه كه انجام آن براي شما لازم است، پيروي از عادات ذهني و روشهايي مشابه وارن بافت و جورجي شوارتز است؛ روشهايي كه پيروي از آنها احتمالا سختتر از قبول شدن در آزمونهاي تحليلگري است چون دارندگان مدارك حرفهاي بسيارند اما سرمايهگذاران موفق انگشت شمارند... .

http://www.donya-e-eqtesad.com/Defau...w.asp?@=293084

19. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید مجيد رادمنش از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 21 از 27 نخست ... 1118192021222324 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)