صفحه 5 از 6 نخست ... 23456 آخرین
نمایش نتایج: از 41 به 50 از 53

موضوع: *آشنایی با تاریخ وفرهنگ اقوام*

عضو فعال (حیدری) آواتار ها
    تشکر شده 6,639 بار در 1,072 ارسال

پاسخ : *آشنایی با تاریخ وفرهنگ اقوام*

عشقونده یانیب شمعیله پرواه لر آغلار
    بیچاره او قلبی توتولوب تا سحر آغلار

گولسیز نئجه دؤزسین بو قارانلیق یئله بولبول
    عضقونده یانان قلب لری غم کسر آغلار

عاشیق اولانین هیجریوه یوخ ذره جه تابی
    عالم گئیونوب قاره بو گون در به در آغلار

ظالیم شار آتیر تبریک ائدیر آمما
    مظلوم اوتوروب قیریوین اوسته پَکر آغلار
    در روزگاری که “سلام” و “خداحافظ” فرقی‌ با هم ندارند نه ماندن کسی‌ حادثه ست نه رفتنِ کسی‌ فاجعه !

2. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید (حیدری) از ایشان تشکر کرده است:

ساچلار قارالیر حسن جمالین ایا بنزیر

یانقاقلارینین قیرمیزی سی المایا بنزیر

هئجرینده اوقدر آغلامیشام من گئجه گوندوز

گوزیاشلاریم اخدیقجا اوزومدن چایا بنزیر

گوزیولدا قولاق سسده قالیبدیر گنه سن سیز

رنگیم سولوب آخرسارالان ارپایا بنزیر

روحوم قوشو صحرای غمینده گئجه گوندوز

تك ایریلیب آواره گزن دورنایا بنزیر

سین سیتمه منی تاب وتوانیم قوتاریبدی

زینگیلتی سسیم دای بوغولان های هایا بنزیر

بایرامدا یتیشدی گنه ده عینیم آچیلمیر

نه قیش قیشا.نه یازیازا.نه یای یایابنزیر
    در روزگاری که “سلام” و “خداحافظ” فرقی‌ با هم ندارند نه ماندن کسی‌ حادثه ست نه رفتنِ کسی‌ فاجعه !

4. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید (حیدری) از ایشان تشکر کرده است:

شیر سنگی، نماد شجاعت بر مزار ایل بختیاری،اهالی این قوم شیر سنگی را که نشانه شجاعت، دلاوری، ویژگی‌هایی چون هنرمندی در شکـار و تیراندازی در جنگ و مهارت در سوارکاری است، بر آرامگاه این گروه قرار می‌دهند. در واقع شیرهای سنگی مجسمه‌هایی هستندکه در گذشته توسط سنگ تراش‌ها تراشیده می‌شدند و آنها را روی قبر افراد شجاع و دلیر ایل بختیاری قرار می‌دادند

6. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید (حیدری) از ایشان تشکر کرده است:

مشاهده تصاویر بیشتر

بله از پشت کوه آمده ام !

تقدیم به همه اقوام اصیل ایرانی
    ------------------------------------------

بله از پشت کوه آمده ام !

و نمی دانستم بهای حفظ کردن فرهنگ کهن میهنمان ، پوزخند و تمسخر تو باشد

آن زمان که کمر ایستادن و کوشیدن نداشتی و به همه چیز پشت پا زدی

من پشت کوه ماندم !

و با فقر و نداری

سختی و رنج

تمام پیشینه پدری را حفظ نمودم

تا تو امروز در برابر مردمان دنیا سر به آسمان بسایی

و به تمدن کهنت افتخار کنی

به فرهنگی که هزاران سال در تار و پود خاک این سرزمین ریشه زده است

آری من از پشت کوه آمده ام

آمده ام تا به تو و همه کسانی که جز تحقیر و تمسخر سخنی دیگر ندارند بگویم

افتخار میکنم که از پشت کوهها آمده ام

افتخار میکنم که با هر سختی و تلخی ساختم و ملک پدری را رها نساختم

و باز هم این تو هستی که تیکه گاهی جز من نداری

و باز هم این من هستم که تا جهان هست

ریشه و اصالت سرزمین پدری را حفظ خواهم نمود

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
    ایران خانه پدری ماست. ایران سرزمین پدری ماست . همه ما از یک خانواده هستیم
    همه ما یک ریشه داریم میهن سرزمین پدری است .

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
    با احترام تقدیم میگردد به همه مردمان اصیل و نجیب ایرانی که در حفظ فرهنگ و تمدن زیبای ایران کوشیدند و آن را حفظ نمودند. همه اقوام اصیل ایرانی

8. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید (حیدری) از ایشان تشکر کرده است:

دختر باشکوه بختیاری !
    دست هایت را برای چیدن شکوفه های عشق
    پیش بیاور.
    می خواهم برای مژگان میترایی تو
    قصیده ای عمیق بسرایم.
    می خواهم شکوه کوهستان را در جلوه چشم های تو نظاره کنم
    بگذار قافیه های پراکنده شعرم
    با میخک موهایت مرتب شود.
    بگذار کوهستان
    در خنده های عمیقت غرق شود.
    دختر شب های بلند
    و روزهای کار و کوشش !
    دنیا ایستاده است تا شکوه تو را
    به نمایش بگذارد.
    دنیا می خواهد خورشید را پیشکش پیشانی بلندت
    و چشم های شراب آگینت بنماید.
    و ماه مصمم شده است در حوض افکار روشن تو
    نور بیفشاند.
    تماشا کن ! چگونه ستارگان درامتداد چشمان زیبایت می رقصند
    و ترانه سر می دهند.
    دختر نجیب بختیاری !
    دست هایت را به دست های عشق بسپار
    و قلبت را به جریان رودها واگذار.
    بگذار اندوه شبانگاهیت را ستارگان بدزدند
    و رنج های ناپیدایت را
    به دره ها بسپار.
    به حرمت اندیشه نابت قلم از نوشتن باز می ماند
    و عقل متحیر سر به گریبان کشیده است.
    دختر بختیاری ! عشق با تو معنا می گیرد
    و به تو ختم می شود.
    عشق آهنگ همیشگی قلب شکوهمند توست.
    دختر بختیاری دوستت می دارم

10. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید (حیدری) از ایشان تشکر کرده است:

من کــُـردم ...
    چون قبیله و اصالت دارم
    دوستی می گفت هر قبیله اصالتی دارد
    چه مهاجم یک سرزمین باشد و چه مدافع آن
    قبیله من مهاجم نیست و مدافع است
    لباس دیگران بر تن نمی کند
    که با لباسش به دیگران هویت می بخشد
    مو سیقی اش را دیگران می دزدند
    تا با ان برای خود اصالتی دست و پا کنند
    من کردم . پهلوان شاهنامه ی فردوسی

صاحب سرزمین آریا
    آریا همان ئاریا است
    و ئار یعنی آتش
    من صاحب سرزمین آتشم
    آری من ئاریایی ام
    و چه زیباست ایران
    و چه زیباست ئیران
    ئیر یعنی آتش
    و ئیران یعنی سرزمین آتش
    من از آتش زرتشت جان می گیرم
    من در آتش اسکندر جان می دهم
    عجب حکایتی است بین من و سر زمین من
    حکایت آتش و آرش
    حکایت سرزمین آرش
    آرش همان ئارش است
    ئار است و رش
    آتش است و سیاهی
    که تیرش آتش سیاه است
    بر قلب سرزمین توران
    تیرش مرزی است برای ایران
    آرش بمان تا ایران بماند
    آرش بخوان تا ایران بخواند...

12. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید (حیدری) از ایشان تشکر کرده اند:

عشقی که طراوتی بهاری دارد
    در سینه خیال ماندگاری دارد

از تابش چشمهای او فهمیدم
    خورشـــید نژاد بختیاری دارد

عضو فعال Senator1989 آواتار ها
    تشکر شده 6,782 بار در 2,084 ارسال

به نام خدا

درست روز بعد از کنکور سراسری بود که از پدرم خواستم تا برای رفتن به یک مسافرت برامون برنامه ریزی کنه. برای من که بزرگترین تفریح زندگیم مسافرت رفتنه یکسال تو خونه موندن به لطف کنکور واقعا زجراور بود.

ازهمون روز به فکر افتادیم تا برای تعطیلات عید فطر کجا بریم که نه از گرما عاصی بشیم و نه ترافیک جاده ها برامون افسوس سفر رفتن رو بیاره!

کرمانشاه،همدان و بانه سه شهری بودن که قرار بود بین اونها شهری رو انتخاب کنیم.قبلا هم به این شهرها رفته بودیم ولی به نظر میرسید با توجه به شرایط انتخاب بهتری برای ما وجود نداشته باشه.

درنهایت و با وجود مخالفت مادرم،پدرم ازطرف محل کارش جایی رو در کرمانشاه برامون گرفت. سفر ما 25 تیر ماه به سمت کرمانشاه شروع شد.برای طی کردن مسافت 526 کیلومتری تهران تا کرمانشاه بهترین مسیر از طریق ازادراه ساوه – همدانه. اگر وارد شهر همدان بشین دیدن ارامگاه ابوعلی سینا و باباطاهر خالی از لطف نیست اما همدان به تنهایی اونقدر اماکن توریستی داره که ارزش اختصاص دادن یک سفر مجزا رو داشته باشه به خصوص که همدان چند سالیه که رشد کرده و حتی تله کابینی در منطقه گنجنامه ساخته شده.

بعد از همدان و با طی کردن 90 کیلومتر به شهر کنگاور میرسین.معروف ترین جاذبه این شهر معبد اناهیتاس. معبدی که تقریبا به طور کامل از بین رفته اما ستون هایی وجود داره که نشانگر مهارت گذشتگان در معماری بوده.

35 کیلومتر که از کنگاور به سمت کرمانشاه رانندگی کنید به شهر صحنه میرسین. بار اول که به کرمانشاه اومده بودیم دراین شهر توقف داشتیم.شهری که هم جاذبه طبیعی داره و هم جاذبه تاریخی.دربند صحنه منطقه جنگلی و خوش اب وهواییه که میتونید قبل از رسیدن به کرمانشاه صبحانتون رو اونجا میل کنید و اگر هم اهل ماجراجویی هستید به دیدن قبر کیکاووس که درابتدای ورودی دربند صحنه هست یا ابشار صحنه برین. بعد از صحنه و باطی کمتر از 20 کیلومتر کوهی در مقابل شما قرار میگیره که به بانوی خفته مشهوره.کوهی که یاداور داستان معروف شیرین و فرهاد شاهکار نظامی گنجویه. کوهی که بنا به داستان ها فرهاد برای رسیدن به شیرین و پشت سر گذاشتن خسرو تراشید!

بانوی خفته از مقابل که به شکل شخصی خوابیده با زانوان خم شده است
    با رسیدن به شهر تیسفون حتما در این شهر توقف کنید و از مجموعه بیستون که از میراث های جهانی ایران در یونسکو هست دیدن کنید.با وارد شدن به این مجموعه کوه های اطراف شمارو به خودش جذب میکنه.کوه هایی که دخمه هایی هم درون اون وجود داره.

کوه بیستون
    این مجموعه چندین اثر مختلف داره که قدمت اونها از زمان داریوش اول تا دوره ی صفویس.اما از جالب ترین اثرها،پیکره ی الهه یونانی هرکول هست که در دوره ی سلوکی و به نشانه ای از پیروزی یونانیان بر ایرانیان ساخته شد. پیکره ای متاثر ازفرهنگ یونانی در قدیم(یعنی برهنگی) و البته کتیبه ای به این زبان در پشت مجسمه. اما فریب این مجسمه را نخورید!

مجسمه امروزی مجسمه ای کاملا یونانی نیست. اونطور که تو اینترنت خوندم در سال 73 سر این مجسمه دزدیده شد و اگر چه بعدها پیدا شد اما برای جلوگیری از تکرار این موضوع تصمیم گرفته شد تا بدلی از سر تندیس(سر امروزی) که شباهت زیادی هم به اصل ان ندارد روی پیکره قرار گیرد.

پیکره ی الهه یونانی،هرکول
    در مقابل این پیکره سراب بیستو ن قرار داره . برخلاف تعریف همیشگی از سراب به نظرم سراب در کرمانشاه باید معنی دریاچه رو بده. این سراب هم دچار بحران اب بود ولی هنوز ارزش چند دقیقه استراحت مقابل اون رو داشت.

سراب بیستون
    کمی جلوتر میتونین نقش برجسته مهرداد دوم شاه اشکانی رو ببینین و کتیبه که جز تعدادی خط راست چیزی از اون معلوم نیست . متاسفانه این کتیبه در دوره ی صفویه بر روی نقش مهرداد دوم حک شده است. البته تا حدودی پیکره ی مهرداد هم باقی مونده!

نقش برجسته مهرداد دوم
    برخلاف بار اول که به بیستون اومده بودیم به طورکلی مسیر حرکت به سمت کتیبه ی داریوش اول برای مرمت بسته شده بود و فقط از پایین می شد این کتیبه رو دید. کتیبه ای که در اون داریوش اول پای خودش رو برسر گئومات(بردیای دروغین)گذاشته و به نشانه ی احترام نسبت به فروهر دست راست خودش رو بالا برده. این کتیبه با ظرافت تمام ایجاد شده و به تفصیل به ماجرای گئومات و نه نفری که به جرم دروغگویی دست و گردن بسته در مقابل داریوش اول ایستادن می پردازه.

کتیبه ی داریوش اول و میله های مزاحم!
    اگر دوست داشته باشین میتونین مسیر رو برای دیدن کاروانسرای ایلخانی(که البته تقریبا تخریب شده) و کاروانسرای صفوی ادامه بدین . اما گرمای هوا و نگرانی از اینکه اون اثار هم به خاطر مرمت بسته باشن مارو از ادامه مسیر منصرف کرد. موقع برگشت دکه ی گردشگری رو دیدیم که برگه ی جالبی از حروف میخی رو بهمون داد که اگر بخواین میتونیین اسمتون رو با الفبای میخی روی دست بند حک کنین. کاری که ما به خاطر عجله داشتن نکردیم!

حروف میخی و معادل امروزی انها و البته تلاش من برای نوشتن اسمم با این خط!
    بعد از بیستون فاصله ی زیادی تا کرمانشاه ندارین. با وجود اینکه طبق عادت برای ناهار روز اول ساندویچ اماده کرده بودیم تا در اولین پارکی که در مقصد میبینیم ناهار بخوریم اما چون هنوز ماه رمضون تموم نشده بود تصمیم گرفتیم ناهار رو در یک هتل بخوریم و اولین هتلی رو که دیدیم هتل پارسیان کرمانشاه بود. اتفاقا فرصت خوبی شد تا در همون وعده ی اول در کرمانشاه غذاهای محلی این شهر یعنی دنده کباب و خورشت خلال بادام رو امتحان کنیم،خورشتی که شباهت زیادی به قیمه داره. والبته غذایی که خودم خوردم کیوسکی بود که با کیوسکی هایی که قبلا خورده بودم فرق داشت و بهتون پیشنهاد میکنم که حتما اگه رفتید امتحانش کنید (البته کیوسکی غذای محلی کرمانشاه نیست!)

همینطور میتونید از میزهای کنارپنجره استفاده کنید و از دیدن منظره ی شهر جمع و جور کرمانشاه لذت ببرید.

نمایی ازکرمانشاه از رستوران کرمانشاه و اسمان ابی اش.چیزی که تهران کم دارد!
    بعد از خوردن ناهار به محل اقامتمون که در منطقه ای مسکونی در کرمانشاه و از قضا نزدیک هتل پارسیان هم بود رفتیم. تا عصر کمی استراحت کردیم و کمی قبل از غروب به سمت مرکز شهر و برای دیدن تکیه بیگلربیگی رفتیم. میتونید ماشینتون رو در کنار خیابان پارک کنید ولی اگر جا نبود نگران نباشید؛ در خیابان مدرس که از خیابان های اصلی شهر هست چندین پارکینگ عمومی وجود داره.

تکیه بیگلربیگی در بافت قدیمی شهر قرار داره. وقتی به اونجا رسیدیم تکیه رو بسته بودن به همین خاطر مجبور شدیم برگردیم . اما خیلی هم بد نشد! این موضوع به ما فرصت داد تا کمی در خیابان های قدیمی کرمانشاه که تا حدودی به خیابان های قدیمی یزد شباهت دارن قدم بزنیم.

بافت قدیمی شهر
    کم کم هوا داشت تاریک میشد. درست اون سمت خیابون مسجد جامع کرمانشاه قرار داشت. مسجدی با مناره های نسبتا بلند. شبستان اصلی این مسجد در دوره ی زندیه ساخته شده اما مناره و قسمت های جلویی تازه ساخت تر هستند.درون مسجد دیگ های بزرگ مسی و وسایل مختلف دیگه ای قرار دارن که اگر ارزش مسی بودن اونها رو کنار بگذاریم قدیمی بودن اونها ارزششون رو دو چندان میکنه. دیگهایی که برای امور خیریه مختلف اهدا شدن و اگرچه ازشون عکس گرفتم ولی متاسفانه چون عکسبرداری ممنوع بود و بانی مسجد متوجه شد ازم خواست تا اونهارو جایی منتشر نکنم.

مسجد جامع کرمانشاه
    وقتی از مسجد خارج شدیم با صحنه ی عجیبی رو به رو شدیم؛ خیابونی که پر از رفت و امد و با مغازه های مختلف بود به خیابونی اروم با مغازه های تعطیل و خاموش تبدیل شده بود. کمی دلمون گرفت!تصمیم گرفتیم به خونه برگردیم و برای فردا برنامه ریزی کنیم.خونه ی ما در محله ی فرهنگیان دو بود. نزدیک اونجا بلوار شهید شیرودی قرار داشت که برخلاف مرکز شهر شبها پرازجمعیت بود،همینطور میتونستین کلی بستنی فروشی اونجا پیدا کنین. این بلوار به طاقبستان ختم میشه و بهتون پیشنهاد میکنم حتما یکبار از اونجا ردبشین ولی احتمالا باید ترافیک این بلوار رو هم تحمل کنید!

بلوار شهید شیرودی(یادآور خیابان ولی عصر تهران!) بلوار شهید شیرودی
    برای روز دوم دوتا گزینه داشتیم:اول اینکه بریم جوانرود و بعدش غار قوری قلعه و دوم اگر عید شده بود چون احتمال میدادیم که مغازه های جوانرود تعطیل باشن خود کرمانشاه رو بگردیم. تا نیمه های شب منتظر موندیم و معلوم شد که شنبه عید فطره،به همین خاطر خانم ها به خاطر اینکه زودتر برای خرید میرن به شدت خوشحال شدند! برای رفتن به جوانرود کافیه به میدان امام حسین(ع)که از میدان های اصلی شهر است برین و به طرف پاوه ادامه مسیر بدین. وقتی به جوانرود رسیدیم خلوتی خیابونها ما رو متعجب کرد.

در جوانرود هم مثل بانه میتونین اجناس ارزانتر پیدا کنین اما تنوع و کیفیت کالاها و البته امکانات رفاهی در حد بانه نیست. به بازارچه مرزی رفتیم که با مغازه های تک و توک باز روبه رو شدیم. تیر ما به سنگ خورده بود!در جوانرود عید فطر رو همزمان با کردستان عراق جمعه اعلام کرده بودند! دو دل شدیم بمونیم یا یکبار دیگه به این شهر بیایم اما ادامه دادیم؛ تا ظهر کم کم مغازه ها باز کردن ولی برای ناهار رستورانی باز پیدا نکردیم و از دکه هایی که فلافل رو به شیوه ای جدید و با نون لواش درست میکردن فلافل گرفتیم. یاد دکه های فلافل فروشی بندرعباس افتادیم و طعم فوق العاده ای که واقعا ارزش امتحان کردن رو داره. اما این ساندویچ ها واقعا سیرکننده نبودند؛ در جاده ی برگشت جگرکی های مختلفی بود که ما یکی از اونها رو امتحان کردیم؛ دل و قلوه ای که کاملا معلوم بود از گوسفندی که به تازگی ذبح کردن درست شده!
    از جوانرود تا غار قوری قلعه راه زیادی نیست. همین که وارد غار بشین تفاوت دما رو احساس میکنین. جای جالبیه ولی هنوز کامل ساخته نشده و اینطور که در تابلوی ورودی غار نوشته بود این غار بزرگترین غار ابی آسیاست.

غار قوری قلعه
    بعد از برگشت میتونین مسیر رو به سمت پاوه ادامه بدین و اگر به طبیعت علاقه داشته باشین به روستاهای اطراف برین ولی احتمالا باچیزی که راضی کننده باشه رو به رو نشین مخصوصا که جاده ها بعد از پاوه اونطور که توی نقشه 91 راه ها اومده خاکیه. ما به سمت کرمانشاه برگشتیم اما به طرف سراب نیلوفر تغییر مسیر دادیم. در ابتدای این شهر پاسگاه بازرسی وجود داره و منطقه گردشگریش هم رو به رو همون پاسگاهه. از اونجایی که شک داشتیم درست اومده باشیم از نگهبان اونجا پرسیدیم که دریاچه سراب نیلوفر اونجاست یا نه که جواب شنیدیم این دریاچه خشک شده و فقط محیط پارک مانند اون باقی مونده. از صداقت اون اقا واقعا خوشم اومد ولی از شنیدن این موضوع خیلی ناراحت شدیم.

خستگی خرید چندساعته در جوانرود و پیاده روی در غار ما رو از نشستن در سراب نیلوفر و دیدن دریاچه خشک شدش منصرف کرد. از سراب نیلوفر میشه مستقیما به کرمانشاه وارد شد و نیازی به برگشت دوباره به جاده روانسر- کرمانشاه نیست.

جاده سراب نیلوفر- کرمانشاه
    برای روز سوم دیدنیهای کرمانشاه رو درنظر گرفتیم. روز عید بود و خیابون ها تقریبا خالی. صبح نسبتا زود به سمت طاقبستان رفتیم. بدون شک بعد از ایوان مدائن طاقبستان با شکوه ترین بنای باقی مونده از دوره ی ساسانیه.نکته ی عجیب این بود که برخلاف بار اول که میشد کاملا تا جلوی طاق رفت چیزی مانند خندق این بار جلوی این اثر بود که با وجود تابلوی"لطفا مراقب غرق شدن کودک خود باشید" معلوم بود قبلا اونجا اب بوده ولی متاسفانه خشک شده. دریاچه معروف طاقبستان هم دچار بحران اب بود.

دریاچه طاقبستان
    اینجا قبلا پر از اب بوده است ولی امروز.....
    این مکان از دو طاق و یک سنگ نگاره تشکیل شده. قدیمی ترین اثر مربوط به اردشیر دومه که صحنه ی تاج ستانی او از موبد موبدان که هردو روی پیکره ی امپراطور روم ایستاده اند رو نشون میده. نقش الهه خورشید هم درکنار انها روی نقشی از گل نیلوفر حک شده است.

سنگ نگاره اردشیر دوم
    اما طاق کوچک مربوط به شاپور سوم میشه که در کنار شاپور دوم ایستاده و در کتیبه های دو طرف انها به یکتاپرست بودن انها و همینطور شاه شاهان بودن انها اشاره شده است.
    طاق کوچک
    و در اخر طاق بزرگ که به دستور خسرو پرویز ساخته شد.

در بالای طاق تصاویری از فرشتگان و در کناره ها تصویری از گیاهان حک شده است. اما قسمت بالا و درونی طاق صحنه تاج ستانی خسرو پرویز به تقلید از سنگ نگاره اردشیر قرار داره با این تفاوت که الهه اب در کنار او ایستاده. همینطور در پایین تصویری از او سوار بر اسب معروفش شبدیز وجود داره. در بخش درونی و سمت راست طاق بزرگ صحنه شکارگاه با نوازندگان و سوارکاران با ظرافت تمام حک شده و در اخر نقشی از محمدعلی دولتشاه حاکم کرمانشاه و فرزند فتحعلیشاه در دوره ی قاجار هست که گویا جایی بهتر از این طاق برای هنرنمایی پیدا نکرده تا نقش خود را ثبت کند. این نقش ها انقدر بد حک شده بودند که به ناچار روی انها را رنگ زدند تا زیباتر جلوه کند!

طاق بزرگ و نقش درخت زندگی در طرفین
    نقش شکارگاه وفرشته نیکی
    نقش محمدعلی دولتشاه و اطرافیانش
    بعد از طاقبستان دوباره به خیابون مدرس رفتیم و خوشبختانه این بار تکیه بیگلربیگی باز بود.این مکان که در دوره ی قاجاریه ساخته شده امروزه به عنوان موزه ی خط و پارینه سنگی هم استفاده میشه. البته عکسبرداری در موزه خط ممنوعه

تکیه بیگلربیگی
    درون تکیه
    موزه پارینه سنگی و جمجمه انسان هوشمند
    کمی بالاتر از تکیه و در خیابان مدرس بازار طلافروش ها قرارداره که درون این بازار مسجد عمادالدوله قرارداره. این مسجد مربوط به دوره ی قاجاره و اهمیتش بیشتر به خاطر درب ورودی این مسجد هست که از حرم امام علی(ع) به اینجا اورده شده.

درب ورودی مسجد عمادالدوله
    مسجد عمادالدوله
    نقش ونگار ورودی مسجد
    با کمی رانندگی به تکیه معاون الملک در خیابان حدادعادل برین.مکانی با معماری بسیار جالب حتی بیشتر از اونچه که در کاشان وجود داره. این تکیه هم متعلق به دوره ی قاجار هست و علاوه بر نقوش مذهبی کاشی هایی متعلق به شاهان دورهای مختلف رو در اون پیدا میکنید. یادمه در سفرنامه شارل خوندم که شارل نوشته بود اگرچه اصفهان معادل نصف جهان نیست اما کاشی کاری های مساجد اصفهان درهیچ جای جهان نیست.من مطمئنم اگر شارل شانس دیدن این تکیه رو پیدا میکرد حتما راجع به دیدگاهش تجدید نظر اساسی می کرد! اگرچه خودم هنوز به اصفهان نرفتم و زیبایی های اون شهر رو ندیدم!

کاشی کاری با مضمون مراسم قمه زنی
    کاروان اسرای کربلا در مجلس یزید ملعون
    نقش نگاره ی شاهان و شهرهای جهان
    حیاط تکیه
    حیاط تکیه از طبقه دوم

17. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید Senator1989 از ایشان تشکر کرده است:

صفحه 5 از 6 نخست ... 23456 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)