صفحه 2 از 2 نخست 12
نمایش نتایج: از 11 به 16 از 16

موضوع: مدیریت سرمایه (تنها راز موفقیت در بازار)

عضو فعال HOLY آواتار ها
    تشکر شده 19,420 بار در 1,212 ارسال

ادامه جلسه دهم :

بد نیست ادامه جلسه دهم رو با مثالی در ارتباط با بازار جهانی ادامه بدیم ،چجوری میشه مدیریت سرمایه رو در ارتباط با بازار فارکس ،استاک و فیوچرز و کامادیتی و .... تنظیم کرد ،کار بسیار سادست و همه تقریبا مشابه هم ،قبل از اینکه وارد این موضوع بشم فقط یه توضیح کوچیکی بدم ،ما در این بازارها چیزی به نام لورج(لوریج ، ،Leverage ، تفاوت فقط طرز تلفظ هست)داریم که عمدتا در بازار فارکس خیلی بیشتر از جاهای دیگست ،این ضریب در اصل اعتباری هست که بروکر به ما میده تا توسط اون بتونیم به معاملات بپردازیم ،لوریج مختلف از 1 به 10 و 100 و 500 و .... وجود داره ، مفهومش هم اینه زمانی که بروکر به ما لورج یک به صد میده یعنی قابلیت معامله تا صدبرابر پول رو بهمون میده اما در کنارش قطعا غل و زنجیری وجود داره که ما نتونیم بیش از پولمون ضرر کنیم ،
    فرض کنین مثلا من صد تومن دارم ،میخوام معامله بر کالایی انجام بدم که قیمتش صد تومنه و در هر روز هم یک تا دو تومن بطور معمول قیمتش میتونه تغییر کنه ،اگر به شکل معمول معامله کنم ،با صد تومنی که دارم یه دونه از این کالا میخرم و در هر روز هم میتونم یک تومن سود ببرم یا ضرر کنم ،اما احساس میکنم این یک تومن سود کمه و دوست دارم سود بیشتری ببرم ،اینجاست که کارگزار ها میان این لورج رو به من میدن ،میگن ما لورج یک به صد بهت میدیدم ،من هم خوشحال که تا 100 برابر سرمایم میتونم معامله کنم ،پس به جای یه دونه از کالا میرم صد تا از اون کالا میخرم ،حالا اگه قیمت مثلا 15 ریال بره بالا (همونطور که عرض کردم در این کالا توانایی فقط افزایش یا کاهش 1 تا دوتومن در روز هست) خوب من 150 تومن سود کردم و خیلی عالیه اما اگه قیمت بیاد پایین ،من در نیمه های روز چون از حد 100 تومنی که داشتم بیشتر ضرر کردم ،خود بخود حسابم بسته میشه به عبارتی مارجینم کال میشه (کال مارجین یا مارجین کال ،یکیش اصطلاح درست هست و یکی غلط مصطلح) خوب میبینین که اینجا از طرفی این مزیت هست ،اگه معاملات به نفع ما انجام بشه و از طرفی دام بزرگیست اگه برخلاف انتظار معاملات حرکت کنه ،بدون وجود لورج من توان داشتم بین 50 تا صد روز با پولی که دارم تحلیل انجام بدم و در بازار بمونم (البته در اون صورت کالایی میخریدم که قیمت کمتری داشت)و استراتژیم طبق قوانین به نفعم کار کنه ،اما الان این موقعیت رو از دست دادم و در یک روز و قطعا و قطعا تصادفی (چون تعداد معاملات اونقدر نیست که مزیت استراتژیم به نفع من کار کنه ) سرنوشت میتونه تعیین بشه ....
    اما راه حل چیه ، بالاخره لورج خوبه یا بد ؟ و باید از لورج استفاده کرد یا خیر عطا اونو به لقاش بخشید ؟
    برای اینکه پاسخ سئوالات بالارو بدم این پرسش رو مطرح میکنم ،مورفین خوبه یا بد !!!
    یه موقع تو بیمارستان و در شرایط بیهوشی یا زایمان سخت یا دردهای سنگ کلیه .... استفاده میکنیم و قطعا نجات بخش و کمک حال خواهد بود اما یه موقع در ..........
    یا چاقو ،یه موقع در دست جراح هست و عمل جراحی میکنه ،یه موقع دست یه جنایتکار .......
    پس نفس عمل چیز بدی نیست ،بستگی به نوع استفاده ما از اون داره حالا چجوری از لورج استفاده کنیم تا حکم جراح رو داشته باشم و نه اون دیگری ؟
    باز باید یک کم توضیح دیگه عرض کنم ،ببینید زمانی که ما یک حساب باز میکنیم ،چه دمو(نمایشی) و چه ریل(واقعی) در هر دوصورت بروکر به ما لورج میده ؛اگه دقت کنین صفحه اول که میخواین در حساب دمو یوزر بگیریم محل تنظم لورج وجود داره ،اما این لورج در اصل ماکزیمم ،ضریب اهرمی(لورج) هست که به ما تعلق میگیره و ما در تمام معاملاتمون از این میزان استفاده نمیکنیم ،بلکه از میزان کمتری استفاده میکنیم ،تنها در یک صورت ما از تمام این لورج استفاده خواهیم کرد که پوزیشنی که میخوایم باز کنیم به شکل " های لات و فول مارجین " (در اصطلاح اهل فن) باشه به عبارتی تا اونجا که ممکنه از لات بالا استفاده کنیم ،اینجا ما از حداکثر لورجی که بروکر بهمون میده استفاده کردیم و به غیر از اون همیشه از بخشی از این ضریب استفاده میکنیم ،اما وقتی میپرسند این بروکر چه لورجی میده در اصل سئوال شده این بروکر به شکل ماکزیمم چه لورجی به ما میده ؟ و نه اینکه در تمام معاملات ما از اون حداکثر استفاده میکنیم بلکه این قابلیت رو داریم حالا باید خودمون تنظیمش کنیم ،به عنوان مثال میگن فرضا با ماشین فراری تا حداکثر چه سرعتی میتونیم رانندگی کنیم ،پاسخ میدن تا مثلا 200 مایل در ساعت میتونه سرعت بره ،اما این مفهومش این نیست که هرکسی پشت فراری نشست همون 200 مایل (تقریبا معادل 300 کلیومتر در ساعت) رو خواهد رفت بلکه این توان بالقوه ماشین هست حالا یکی با 50 مایل رانندگی میکنه یکی با 20 مایل یکی هم با 100 مایل این دیگه بستگی به کسی داره که پشت رل نشسته.
    استفاده از مدیریت سرمایه در حساب دارای لورج چجوری باید باشه ، خوب ما الان متغییر های زیادی داریم که اینا همه باهم تغییر میکنن و این کار رو سخت میکنه ،اگه حجم معاملات عوض بشه ،لورج هم تغییر میکنه و همچنین حدضرر هم اگه زیاد بشه باید لات بیاد پایین و لوریج اون موقع ...... ای بابا این که خیلی سخت شد!!!
    اگه بخوام کار رو ساده کنم باید بگم ،لورج رو به دست بروکر بسپارین ،اون خودش برای شما تنظیم خواهد کرد ،میشه الان فرومولهاشو خدمتتون بگم،اما با این کار فقط کار رو دشوار میکنم و امکان داره باعث بشم دوستانی که آشنایی کمتری دارند دچار اعوجاج بشند ،پس فعلا نیازی نیست ذهنمون رو با این مقوله درگیر کنیم که ما چه لورجی نیاز داریم ،در هنگام باز کردن حساب چه دمو و چه ریل همون تنظیمات استاندارد بروکر جهت حداکثر لورج مطمئن باشین نه تنها کفایت میکنه که اگه بخوایم مدیریت سرمایه رو رعایت کنیم زیاد هم خواهد بود ،
    اما ما شنیدیم اگه بخوایم مدیریت سرمایه رو رعایت کنیم و همچنین سود بهینه در هر معامله ببریم باید با لورج متغییر در هر پوزیشن وارد بشیم ،این مطلب با گفته قبلی منافات نداره؟

خیر منافاتی در کار نیست ،عرض من این نیست که شما با لورج ثابت وارد بشین ،بلکه عرضم این هست کاری به این نداشته باشین که لورجتون در هر معامله چند خواهد شد ،در زمان افتتاح حساب یک لورج حداکثر به ما تعلق میگره اما در هر معامله لورج رو ما با شیر تنظیم دیگه ایی بنام حجم که واحدش لات هست تنظیم میکنیم ،وقتی حجم پوزیشن رو ما تنظیم کنیم ،خودبخود لورج مناسب برای ما استفاده خواهد شد .....

(امیدوارم این بحث لورج رو تونسته باشم خوب باز کنم و مفهومش رو عرض کنم چون در اکثر منابع که دیدم خیلی گنگ نوشته شده ، باز هم اگه موردی بود در تاپیک مربوطه بفرمایید)

اما حالا به این مطلب میرسیم که حجم مناسب برای هر ترید رو چگونه باید محاسبه کنیم که در اون مدیریت سرمایه بخوبی لحاظ بشه ؟
    اما پاسخ این است که فعلا من بر مبنای یک سوئینگ تریدر(معامله گری که بر روی موجها ترید میکنه) در حد 3٪ حساب ، مدیریت سرمایه رو با مثال عرض میکنم که اینجا فقط هدفم اینه مثالی باشه که توسط اون بتونیم مدیریت سرمایه رو اعمال کنیم اما در مباحث بعدی که انواع تریدر ها مشخص خواهد شد اونجا گفته میشه که هر تریدر از چه درصدی برای مدیریت سرمایش استفاده کنه بهتر خواهد بود ،در اون زمان شما میتونین بر مبنای دسته ای در اون قرار دارین به جای مدیریت سرمایه 3٪ از درصدی بیشتر یا کمتر استفاده بفرمایین ،

اول فرمول اصلی رو خدمتتون میگم که بر مبنای اون میتونین بقیه رو با تناسب بستن محاسبه کنین ،اون فرمول این هست ،

اگه حجم ما 0.1 لات باشه در ازاء هر پیپ بالا یا پایین رفتن بازار ما یک دلار سود یا ضرر خواهیم کرد (صرفا برای رعایت مدیریت سرمایه همین دانسته کفایت میکنه)

ما فعلا یک مثال برای مدیریت سرمایه 3٪ تقدیم خواهم کرد ،پس :
    1-فرض بفرمایید مدیریت سرمایه مورد نظر 3٪ خواهد بود
    2-سرمایه ما 5000 دلار (یک حساب دمو معمول رو در نظر گرفتم البته پیشنهاد من به دوستانی که در دمو کار میکنند اینه که برای اینکه واقعی تر بشه شرایط میزان حساب رو از اول بر مبنای اون مقداری که در آینده قصد دارند حساب باز کنند تنطیم کنند ،این باعث میشه به شرایط واقعی از اول نزدیکتر بشند)
    3-اما فرض بفرمایین حد ضرر ما 47 پیپ بوده
    حالا ما میخوایم ببینیم برای رعایت مدیریت سرمایه چه کاری باید انجام بدیم ،

قدم اول محاسبه مقدار سرمایه ای که در هر ضرر مجاز به از دست دادنش هستیم ،پس 3٪ رو در5000 دلار ضرب میکنیم و حاصل 150 دلار خواهد شد
    اما قدم دوم ،جمع کردن حد ضرر با کارمزد(همون اسپرد) که برفرض اینکه ما برروی یورو معامله میکنیم (دوستانی که حرفه ایی تر هستند ، جفت ارزهایی که یک طرفش دلار هست رو برای سادگی کار بخش دلارش رو ذکر نمیکنن ،مثلا در دلار به ین فقط میگن معامله ین یا معامله پوند به دلار رو فقط میگن معامله پوند یا دلار استرالیا به دلار و فقط میگن دلار استرالیا البته بعضی جفت ارزها هم اسم اختصاصی داره که حرفه ایی تر ها فقط اون اسم رو بکار میبرند مثلا Aussie (آسی) برای دلار استرالیا به دلار و .... بر همین مبنا معامله بر یورو یعنی معامله یورو به دلار )و اسپرد در اون لحظه 3 باشه حد ضرر باضافه اسپرد برای ما عدد 50 خواهد بود
    قدم سوم : طبق فرمول اگه حجم 0.1 لات باشه هر پیپ یک دلار خواهد بود پس حالا که ما 150 دلار میتونیم ضرر کنیم اگه حجممون 0.1 لات باشه توان تحمل تحمل 150 پیپ ضرر رو داریم ،اما اینجا مافقط 50 پیپ حدضرر باضافه اسپردمون هست ،پس میتونیم از پوزیشن 0.3 لاتی استفاده کنیم ،

اما مثال دوم ،فرض کنین ما مدیریت سرمایه 3٪ رو انتخاب کردیم
    سرمایمون 5000 دلار هست
    و حد ضرر 21 پیپ و میخوایم بر روی ین معامله کنیم که اسپرد اون در حال حاضر 4 پیپ هست ، اگه بخوایم مدیریت سرمایه رو رعایت کنیم باید چه حد ضرری استفاده کنیم ؟

قدم اول محاسبه مقدار سرمایه مجاز به از دست دادن در هر ضرر که 150 دلار خواهد شد
    قدم دوم افزودن حدضرر به اسپرد که 21+4 برابر 25 خواهد بود
    قذم سوم استفاده از فرمول : اگه 0.1 لات باشه حجم ما ،میتونیم 150 پیپ ضرر کنیم حال که ضرر ما و اسپرد 25 پیپ هست پس تا 6 برابر اون (150/25) میتونیم حجم رو بالاتر بیاریم ،پس حجم مورد نظر 0.6 lot خواهد بود

خوب تا اینجا ما دلیل استفاده از مدیریت سرمایه رو متوجه شدیم و همچنین متوجه شدیم چجوری باید از مدیریت سرمایه در معاملات استفاده کنیم ،از این به بعد باید یادبگیریم ،اولا ما چه نوع معامله گری هستیم (بر مبنای کنترول احساسات و تجربه و .... که با تعدادی پرسش و مثال جلسه بعد عرض خواهم کرد) و دوما در کدوم دسته از تریدرها قرار میگیریم(بر مبنای نوع و تعداد معاملاتی که انجام میدیم ،که اون رو هم با مثال و تعریف ذکر خواهم کرد ) و سوما هر کدوم از این تریدرها برای پیروزی از چه میزان مدیریت سرمایه و چجوری باید استفاده کنند که این رو هم حتما به مرور عرض خواهم کرد

برای تمام عزیزانم آرزوی سلامت و سود دارم

سعی کنیم جزو تغییراتی باشیم که میخواهیم در این دنیا ببینیم .....

عضو فعال HOLY آواتار ها
    جلسه یازدهم

مدیریت سرمایه جناب ماینر

از این جلسه قصد داریم بحث رو یه مقدار تخصصی تر و دقیقتر صرفا بر مبنای نظر استاد بزرگ جناب ماینر پیش بریم ،،اگه خلاصه ایی بخوام از مطالبی که گذشت رو عرض کنم

باید بگمدر این ده جلسه گذشته صرفا گفتیم که مدیریت سرمایه چه اهمیتی داره و استدلال کردیم ، بدون رعایت اون شانس بقاء و همینطور پیروزی در کل بازارهای مالی بسیار

ناچیز خواهد بود،اما رعایت اون علاوه بر اینکه باعث بقاء ما در بازار میشه و شانس پیروزیمون رو افزایش میده باعث میشه درآمد ما هم به شکل بهینه شده با میزان ریسک

افزایش پیدا کنه ،همچنین با مثال یاد گرفتیم اگر بخوایم مدیریت سرمایه رو بر مبنای درصدی خاص از سرمایمون محاسبه کنیم در بازار بورس ایران و در بازارهای جهانی چجوری

این کار رو انجام بدیم ،اما حالا میخوایم طبق مدیریت سرمایه جناب ماینر ،ببینیم باید برای هر معامله چقدر ریسک کنیم و همچنین همزمان چندتا پوزیشن باز میتونیم داشته باشیم

و چند درصد از سرمایمون رو میتونیم در تمام معاملات باز در آن واحد در معرض خطر قرار بدیم و .........

برای شروع این بخش بد نیست اول ببینیم ما جزو کدوم دسته از معامله گران هستیم ،جناب ماینر تریدرها رو به دوسته تایپ یک و تایپ دو تقیسم کردند که هر کدوم از این

گروهها علاوه بر اینکه تعریف خاصی براشون وجود داره ، نوع خاصی از معاملات هم با روحیاتشون سازگارترست و باید با ریسک مجزایی هم وارد خرید وفروش بشند که بعدا بیشتر صجبت خواهیم کرد ،اما فعلا چجوری میتونیم تشخیص بدیم از کدام نوع تریدر ها هستیم ؟

یک سری پرسش وجود داره که اون پرسشها رو من ذکر میکنم و دوستان در ذهنشون بهش پاسخ میدند ،بعد از اتمام این کار ارجعیت با هر دسته ایی که بود ما در اون دسته

قرار خواهیم گرفت ،اما پرسشها به قرار زیرست :

الف)آیا ما به شکل نیمه وقت مشغول کارترید هستیم و دلایل مختلف این امکان دائم نشستن پای چارت برامون نیست ؟

ب ) آیا ما در حالیکه معامله باز داریم (یا سهمی خریدیم و هنوز نفروختیم) فشار هیجانی زیادی تحمل میکنیم و هر افزایش و کاهش قیمت سهم یا هر تغییر وضعیت نمودار بر مت تاثیر هیجانی داره؟

ج ) آیا تصور میکنیم معامله کردن یه جور قمار کردن هستش ؟

ه ) آیا به نحوه معامله کردنتون یا استراتژی معاملاتیتون بعد از یک سری شکست پشت سرهم شک میکنین ؟

و )آیا هنگامی که میخواین معاملاتتون رو انجام بدین درگیر هیجانات شدید میشین ؟

1) آیا موفقیت در یک معامله براتون خوشحالی زائدالوصفی همراه داره یا در شما باعث غرور میشه ؟

2)آیا شکست در یک معامله براتون احساس غم و اندوه زیاد یا احیانا احساس ناامیدی به همراه داره؟

3)آیا شده برای اینکه معامله بیشتری انجام بدین از خوابتون بزنین ؟

4)آیا تا حالا شده بازار هیجانات فوق العاده شدیدی در حین معامله براتون ایجاد کنه ؟

خوب دوستان ،اگه به اکثر پرسشهای بالا پاسختون مثبت بوده ،شما تردیدر تایپ یک هستین و اگر منفی بوده تریدر تایپ دو ،هر کدوم از این دودسته مشخصات خاص خودشون رو

دارند و باید یکسری مسائل رو رعایت کنند که در ادامه عرض خواهم کرد ............

(دوستی در پی ام فرمودند برای خواناتر بودن مطالب و مطالعه ساده تر بین خطوط فاصله قرار بدم که فرمایش ایشون رو اطاعت کردم ،اگه برای سایر دوستان هم این شیوه بهتر هست که همینجوری ادامه میدیم اما اگه مشکلی وجود داره در پی ام بفرمایین تا باز تغییر ایجاد کنم)

عضو فعال HOLY آواتار ها
    ادامه جلسه 11:

امیدوارم دوستانی که اهل مراسم عزاداری بودند با آرامش کامل به مراسم رسیده باشند و دوستانی که اهل تدبر بودند هم به تدبرشون و عزیزانی که اهل این هر

دو ،به هر دو موضوع و در هرصورت ، همه این عزیزان سبک شده باشند ،نقل است ،عشق انسان رو سبک میکنه اما سبک نمیکنه ،به عبارتی گرد و غبار ونفس

پرستی رو زائل میکنه و جوهر وجود رو جلا میبخشه و متجلی میکنه تا سبکبال و سبکبار بشیم که نیکو سعاتیست اما به هیچ عنوان مارو خفیف و خارو سبک

نمیکنه به همین دلیل آرزوم اینه همه عزیزانم سبک شده باشند ........

اما بریم به ادامه بحث ،خوب تا اینا تونستیم بشناسیم که خودمون از کدوم دسته تریدرها هستیم ،تریدر نوع یک یا نوع دو ،البته جزو تریدر نوع دو قرار گرفتن

دشوارتر هست و اصولا همه که کار ترید رو شروع میکنند در ابتدا تریدر نوع یک خواهند بود ،اما گذشت زمان باعث میشه عده ایی -و نه همه - تبدیل به ترید نوع

دوم بشند ،پس برای تبدیل شدن به تریدر نوع دوم فقط زمان شرط نیست ،تریدرهایی وجود دارند که بیش از 15 سال مشغول ترید هستند اما کماکان تریدر نوع یک

محسوب میشند ،علاوه بر گذر زمان و کسب تجربه یک سری شریط روحی و جسمی نیز در تریدر
    نیاز داره جمع بشه تا نام تریدر دو رو بشه بر اون گذاشت ،البته

تفاوت زیادی شاید در کار نخواهد کرد که ما تریدر تایپ یک یا دو باشیم هر دو نوع باید استراتژی داشته باشند ،دیسیپلین و روانشناسی فردی رو رعایت کنند و بر

مبنای مدیریت سرمایه حجم پوزیشنهاشون رو تنظیم کنند اما تفاوت این دو در جزئیات هست که خدمتتون عرض میکنم ،قبل از اون یه مقدار دیگه از مشخصات

تریدرها خواهم گفت ......

متوجه شدیم تریدر نوع یک ،تریدریست که دیدش به ترید بیشتر حالت قمارگونه هست ،توقع ورود و بدست آوردن مبلغ بالایی پول در مدت کوتاهی داره ،این شخص

در هنگام ترید از ابتدایی که پوزیشن باز میکنه یا سهم میخره دچار انواع هیجانات هست و با بالاو پایین رفتن قیمت رفتار و اخلاقش میتونه دستخوش تغییرات بشه

و حداقل اگه این قضیه در بیرون بروز نکنه در درون خودش دائما از احساس شادی به احساس غم و بالعکس در حرکت خواهد بود ، این شخص تحمل شکستهای

متوالی رو نداره و بعد از چندین شکست علی الخصوص اگه پشت سرهم باشه به استراتژی معاملاتیش هرچه که باشه حتی اگه گرانقیمت ترین استراتژی سال

باشه باز شک میکنه و سعی در تغییر اون میکنه اگر ضرری متحمل بشه دائم سعی در جبران ضرر داره و نمیتونه رابطه احساسیش رو با تریدی که به پایان رسیده

قطع کنه ،این تریدر ما در اصل یک تریدر آماتور محسوب میشه حتی اگه سالیان سال هم ترید کرده باشه ،البته همونطور که عرض کردم بعضی تریدرهای ما تا آخر

عمر تریدشون در همین دسته باقی میمونند ،ایرادی هم نداره -هر چند بهتر اینه که به دسته تریدر دو برسند- اما با این وجود میتونند با رعایت قوانین خاص

گروهشون و با استفاده از استراتژی مخصوص گروهشون برنده باشند و سرمایشون رو رشد بدند .

اما تریدر نوع دوم ،تریدرهای با تجربه در این گروه جا میگیرند ،این تریدرها به ترید کردن فقط و فقط به چشم یک شغل نگاه میکنند ،همونطور که یک کارمند در

اثر انجام کار روزانش دچار هیجانات زیادی نمیشه این گروه هم دراثر انجام ترید بارهیجانی خاصی رو تحمل نمیکنند البته در کنارش باید گفت همونطور که کارمند

دراثر انجام درست کارش احساس رضایت خاطر کسب میکنه این تریدرها هم میتونند در اثر پیروزی احساس رضایت خاطر داشته باشند اما بسیار تفاوت وجود داره

بین این رضایت خاطر با اون هیجانات گروه قبل ،این تریدرها میدونند که کار اونها انجام ترید هست و چه در معامله ایی برنده و چه بازنده بشند با خروج از معامله

پرونده اون معامله در ذهنشون کاملا بسته شده و دیگه به اون فکر نخواهند کرد و تمرکزشون رو بر فرصت بعدی که قطعا وجود خواهد داشت میزارن ،اونها میدونند

اگه برنده بشند ، بخشی از وظیفه ماهانشون رو انجام دادند و اتفاق مهم و خاصی نیوفتاده تا هیجانزدشون کنه و اگر در یک یا چند معامله پشت هم بازنده بشند

باز میدونند این بازنده شدن بخشی از کار روزانشون هست وبخشی از پازلی هست که در طی ماه باید تکمیل بشه لذا استراتژیشون رو با دیسیپلین انجام میدند

تا به بخشهای برنده پازل این ماه برسند
    ،جتی تعداد زیادی استاپ خوردن و ضرر دادن پشت سرهم ذره ایی باعث نمیشه به استراتژیشون شک کنند چون تست

استراتزیشون رو قبلا در دراز مدت انجام دادند و میدونند استراتژیشون در مجموع باعث برد اونها خواهد شد و اکانتشون رو رشد خواهد داد ،این افراد بدون داشتن

هیجان زیاد درست مانند یک راننده با تجربه و حرفه ایی خودرو ترید رو به سمت خط پایان پیش میبرند و اگر روزی در چهره و رفتار اونها دقت کنین متوجه نخواهیم

شد که معامله قبلیشون با شکست یا پیروزی بسته شده است ......

با تعاریف بالا کاملا برای ما مشخص شد که از کدوم دسته تریدرها هستیم و همچنین اگه جزو دسته اول هستیم تا حدودی برامون وضعیت یک ترید ایده آل

مشخص شد و متوجه شدیم واقعا ما هم میتونیم تریدر باشیم و هم معاملات مالی زیادی انجام بدیم بدون اینکه استرس زیادی داشته باشیم همچنین میتونیم از

بهشت نعمات ترید بهره مند بشیم بدون اینکه در جهنم اضطراب دست و پا بزنیم
    ......

اما برای هر دسته از این دونوع تریدر استراتژی و مدیریت سرمایه باید مشخصاتی داشته باشه که در جلسه بعد عرض خواهم کرد..........

عضو فعال HOLY آواتار ها
    جلسه دوازدهم
    مدیریت سرمایه جناب ماینر

عرض درود و سلام دارم خدمت عزیزانم ،متاسفانه حدود 14 روز نتونستم خدمت عزیزانم باشم که از این بابت عذرخواهم و دلیل رو در تاپیک خودم بیشتر شرح خواهم

داد ،اما باخواست و کمک خداوند امیدوارم بتونم 14 روز در خدمت دوستان باشم که در این مدت سعی خواهم کرد حداقل بحث مدیریت سرمایه رو به پایان ببرم ،

از تمام دوستانی که محبت کردند و در پی ام یا سایت مورد لطف و توجهشون قرار دادند سپاسگزارم همچنین عذرخواه دوستانی هستم که این تاپیک رو دنبال

میکردند ودر اثر این وقفه مقداری زمانبندیشون بهم خورد .......

اما اگه بخوایم خلاصه ای از مباحث قبل عرض کنم ،میتونم بگم ابتدا ما از ضرورت نیاز به مدیدریت سرمایه آغاز کردیم و سعی کردیم نیاز واقعی به وجود این علم رو

اثبات کنیم ،پس از اثبات این موضوع و همچنین اثبات این مطلب که بدون مدیریت سرمایه راهی برای پیروزی و کسب سود دائم نخواهیم داشت و اگر سودی کسب

بشه قطعا موقت و قمارگونه خواهد بود و البته بی ثبات ،رسیدیم به تعریفی از انواع تریدر ها ،دوگونه ترید به نام تایپ یک و دو معرفی کردیم که نوع یک همون تریدر

آماتور هست که تریدرهای ما اکثرا در اون دسته قراردارند و نوع دوم تریدر حرفه ایی هست که پس از کسب تجربه به ساحل امن رسیده و همچنین صحبت کردیم

امکان داره تریدری تا آخر عمر تریدش که حتی بالغ بر 20 یا 30 سال باشه بازهم در همون دسته تریدر تایپ یک باقی بمونه که این هم هرچند ایده آل نیست اما

مشکلی از بابت رشد اکانت ایجاد نمیکنه فقط باید قوانین مدیریت سرمایه گروهش رو بخوبی رعایت کنه تا بتونه موفق باشه .

اما حالا قصد داریم به دسته بندی تریدرها بر مبنای نوع تایم فریمی که درش کار میکنند بپردازیم :

البته این دسته بندی تا حدودی توسط اساتید مختلف تفاوتهایی داره و بنده صرفا نظر جناب ماینر رو عرض میکنم و درکنارش باید ذکر کنم این موضوع فقط یک تعریف

هست که باعث میشه توسط اون بتونیم دسته بندی داشته باشیم و با این دسته بندی مدیریت سرمایه رو اعمال کنیم پس اهمیت آنچنانی نداره .....

اما تریدرها بر مبنای تایم فریم مورد معامله:

زیر تایم روزانه که میتونه 4 ساعته ،یک ساعته .... باشه رو دیلی تریدر نامگذاری میکنند

حدود تایم روزانه رو به عنوان سویینگ تریدر تقسیم بندی میکنند

اما بیشتر از اون که هفتگی میشه رو پوزیشن تریدینگ ناگذاری کردند

البته تقسیمات ریزتری هم وجود داره که فعلا در مدیریت سرمایه بکار مانمیاد (به عنوان مثال اسکلپ که تایم 5 دقیقه و کمتر از اونه اما بعضی ها معتقد به تایم 15 و

کمتر از اون هستند و یا موارد دیگه ایی از این دست ،اما مطلب اینه ،تمام موارد مدیریت سرمایه جناب ماینر با تقسیم بندی فوق قابل دسترسیت و عملا نیاز به ریزتر

شدن نداریم )

اما برسیم به بحث درصد ریسک در هر ترید ، هر تریدر بر مبنای دو عامل زیر باید درصد ریسک در معامله رو مشخص کنه :

1-تایم فریم مورد معامله ......

2-پرسونالیتی تریدر که اونو جزو تایپ یک یا دو قرار میده که توضیحش رو قبلا عرض کردم .....

اما باید سعی کنیم در تریدهامون قوانین زیر رو رعایت کنیم تا بتونیم بگیم پیرو سبک جناب ماینر در مدیریت سرمایه هستیم ..... :

الف) :

1)اگر در تایم فریم یک ساعته و یا کمتر از اون ترید میکنیم ، در هر تریدمون نباید بیش از ٪0.5 تا 2٪ درصد ریسک کنیم

2)اگر تایم فریم مورد معامله روزانه هست (مثل بورس ایران) در هر تریدمون حداکثر نباید بیش از 2 تا 5 درصد کل سرمایمون ریسک کنین .

3)اگر تایم فریم مورد معامله ما تایم هفتگیست در هر تریدمون نباید بیش از 5 تا 10٪ کل سرمایمون رو در معرض ریسک قرار بدیم .

ب) :

اما دومین موردی که گفتیم در محاسبه درصد ریسک مهم هستش اینه که ما جزو کدوم دسته تریدر ها باشیم ، کسانی که تریدر تایپ دو حساب میشن افرادی

هستند که چون حرفه ایی ترند استراتژیشون ریسک بالاتری داره و احتمال به تارگت ننشستن در اونها در هر بار پوزیشن گرفتن بیشتر هست بنابراین نیاز دارن این

توانو داشته باشن که تعداد بیشتری معامله با سرمایشون انجام بدند و برعکس تریدرهای تایپ یک چون آماتور هستند و از نظر روحی روانی شکننده ترند باید جوری

برنامه ریزی کنند که احتمال استاپ خوردنشون پایینتر بیاد تا از نظر روحی کمتر تحت فشار قرار بگیرند ،لذا باتوجه به موارد ذکر شده اگر تریدر تایپ دو هستیم

همیشه حد پایین رو در نظر بگیریم به عنوان مثال اگر ما تریدر تایپ دو باشیم و در تایم فریم زیر یکساعت معامله میکنیم در هر ترید 0.5٪ نباید ریسکمون بیشتر باشه

و در تایم فریم روزانه 2٪ و درتایم هفتگی 5٪ کل سرمایه اما و اگر تایپ یک هستیم میتونیم با توجه به شرایط متمایل به حدمیانی یا فوقانی این بازه باشیم ............

پس باید حتما با استفاده از ترکیب قوانین الف و ب درصد ریسک هر معاملمونو مشخص کنیم سپس گام در راه اون معامله بزاریم تا بتونیم موفق باشیم.

اما در جلسه بعد در ارتباط با ماکزیمم درصدی از سرمایمون که میتونیم در یک بازه مشخص از دست بدیم صحبت خواهیم کرد و اینکه اگر این اتفاق افتاد باید چه کاری انجام بدیم و بقیه مطالب مربوط به اون .....

برای تمامی عزیزانم روز و روزگاری شاد آرزومندم .

عضو فعال HOLY آواتار ها
    جلسه سیزدهم

حداکثر میزانی از سرمایه که در یک دوره زمانی میتوان از دست داد

این جلسه قصد داریم به این مطلب بپردازیم که ما طبق مدیریت جناب ماینر چه مقدار از کل سرمایه رو میتونیم در یک بازه زمانی مشخص از دست بدیم ؟

این مسئله اما یک مورد جدیده ،قبلا عرض کرده بودیم تنها کاری که ما برای افزایش اکانتمون نیاز داریم استفاده از مدیریت سرمایست (البته به شرط وجود استراتژی سودده)

اما امروز به یک مفهوم دیگه هم رسیدیم ،در توضیح باید عرض کنم تریدرهای حرفه ای در مدیریت سرمایشون یک فاکتور دیگه رو هم دخیل میکنند و اون هم اینه که

تایم مشخصی رو در نظر میگیرند و برای اون تایم درصد خاصی از ضرر رو مشخص میکنند که اگر دراون تایم میزان ضرر از میزان معهود بیشتر بشه کاملا ترید رو

متوقف میکنند و تا پایان اون تایم دیگه ترید نخواهند کرد ،اما آیا این کار فایده ای داره و اگر بله فلسفه این کار چیه ؟

در پاسخ باید بگم این کار یک امنیت افزون بر امنیت اولیه ایجاد میکنه (امان از این مطلب امن بودن و امنیت که در تمام شئونات ما ریشه دونده) و باعث میشه علاوه بر

امنتیتی که توسط مدیریت سرمایه ایجاد میشه یک امنیت زمانی هم داشته باشیم و اگر میزان از دست دادن سرمایه سرعت بالاتری پیدا کنه این فاکتور جلوی اون رو

بگیره ،اما میتونیم اینجوری به قضیه نگاه کنیم که زمانی که میزان زیادی از سرمایمون رو بخوایم از دست بدیم این موضوع بر روان تریدر موثر خواهد بود و تمرکز اونو

خواهد گرفت لذا تریدر نمیتونه مثل قدیم معاملاتش رو انجام بده ،اما این ضریب اطمینان باعث خواهد شد درصورتیکه این اتفاق بیوفته تریدر تا پایان این دوره زمانی

ترید نکنه ،لذا به روان و مغزش استراحت میده و با بررسی دوباره اگه ایرادی وجود داره اونو رفع میکنه و پس از انقضاء زمان با روحیه ایی نو شروع به کار میکنه

،اما علاوه بر مورد فوق یک دلیل دیگه هم وجود داره و اونهم اینه که :

استراتژیهای ما معمولا یا با بازار رنج و ساید بهتر جواب میده و یا با بازار روند دار ،اما بازار در دوره های مختلف میتونه بین این دوحالت شیفت کنه اگر اتفاقاتی حادث

بشه که مثلا بازار بیش از حد در یکی از این دو حالت متوقف بشه و استراتژی ما هم متاسفانه برخلاف این وضعیت باشه ،این عامل فاکتوری خواهد بود که ما مداوما

پولمون رو در اثر عدم سازگاری استراتژی و استرکچر بازار از دست ندیم این گپ زمانی به مل خواهد داد که بازار هم شرایطش رو عوض کنه و از این طریق نیز موثر

خواهد بود .......

اما پرسش اساسی دیگر این است که چه عواملی این مقدار زمان مورد نظر مارو تحت تاثیر قرار میدهد و آن را کمتر یا بیشتر میسازد ؟

در جواب میتوان گفت دقیقا همان عوامل موثر در شکل دادن درصد مدیریت سرمایه به عبارتی

1ـتایم فریم مورد معامله و

2-اینکه ما جزء کدام یک از دو دسته ترید تایپ یک یا تایپ دو باشیم

اما حال برسیم به اصل مطلب و اون تعریف مقدار درصدی از سرمایست که مجازیم در مقطع خاصی از زمان از دست بدیم و اگر مقدار بیش از اون شد باید تا مدت

مشخصی دست نگه داشت و ترید نکرد
    ،

میتوان حداکثر لات و پریود زمانی را طبق قوانین زیر در نظر گرفت :

الف)برای پوزیشن تریدر ها (معامله بالای تایم هفتگی که معمولا هر پوزیشن آنها زمانی معادل ) زمان این دوره سه ماهه و میزان از دست دادن سرمایه 10٪ از کل
    سرمایه در نظر گرفته میشود .

ب)اما برای سوئینگ تریدرها که معمولا یک پوزیشن آنها چندین روزه بطول میکشد زمان این دوره یک ماهه و میزان از دست دادن سرمایه 5٪ در نظر گرفته میشود .

چ) اما برای دی ترید ها که در تایم فری زیر روزانه کار میکنند زمان این دوره یک هفته و ماکزیمم میزان از دست دادن سرمایه 3٪ خواهد بود .

اما اگر در دوره زمانی فوق الذکر (بر مبنای تایم فریم مورد معامله) میزان از دست دادن سرمایه از حد ذکر شده عبور کرد ،بدون کوچکترین دغدغه ایی باید تمام

پوزیشنها رو بست و بقیه روزهای باقی مانده در آن دوره زمانی را به ذهن و سرمایه مان ،توامان استراحت بدهیم ، البته در این فرصت میتوان یک بررسی هم بر

عملکرد صحیح و طبق استراتژیمان داشت تااشتباه و یا سهل انگاری عامل این خطا نبوده باشد .

مثال :فرض بفرمایید ما در بازار بورس ایران مشغول معامله هستیم ،با سرمایه اولیه 30 میلیون تومان در چه صورت میزان از دست دادن سرمایه به حدی میشود که

باید معاملات را متوقف نمود و پس از توقف معاملات چه اعمالی باید انجام داد ؟

پاسخ :از آنجا که معامله در بورس ایران در تایم فریم روزانه انجام میشود و ماعملا سوئینگ تریدر هستیم پس اگر در یک ماه ضرر ما بیش از 5٪ کل سرمایه یا 600

هزارتومان باشد ، باید معاملات را متوقف نمود اما فرض کنید این اتفاق در روز 22 از شروع دوره بیوفتد کاری که باید انجام بدهیم عدم ترید تا کل دوره 30 روزه به

عبارتی 8 روز دیگر است اما در این 8 روز بدنیست بررسی بیشتر بر استراتژیمان داشته باشیم تا مسجل شود هم راستا با آن در حرکت هستیم .

اما بطور معمول یک سوئینگ تریدر حدود 2-5 درصد باید در هر اکانت ریسک کند و از انجا که اکثرا تریدر نوع یک هستند،پس میزان ریسک باید 2٪ در هر معامله در نظر

گرفته شود ،لذا متوان اینگونه استنباط کرد که اگر در کمتر از یک ماه بیش از 2 ترید ما استاپ خورد باید بقیه ماه را دست نگه داشت و به ذهن و سرمایه استراحت

داد .

اما پرسش اساسی دیگری نیز اینجا مطرح میشود و اون اینه که ،

پرسش :

آیا اگر ما فقط مدیریت سرمایه ساده رو رعایت کنیم یعنی برمبنای تایم فریم مورد معامله و نوع تریدر تایپ یک یا تایپ دو بودن مثلا در تایم روزانه در هر معامله فقط 2

تا 5 درصد ریسک کنیم در این بازار برنده نخواهیم بود و حتما نیاز داریم مقوله بالا نیز اضافه شود؟

پاسخ :

ببینید دوستان نظر غالب اینه که طبق تعریف مدیریت سرمایه و با همون قوانین اولیه ما به نتیجه خوبی خواهیم رسید و رعایت مورد اخیر الزامی نیست اما مطلب این

است که اولا این روش خاص مدیریت سرمایه حرفه اییست و دوم اینکه ادرست است بدون رعایت این نیز احتمال پیروزی ما بسیار بالاست اما رعایت این مورد نیز

افزون بر موارد قبل باعث میشود یک مانع جدیدی بین خودمان و ورشکستی ایجاد کنیم به عبارتی قبلا صرفا در صورت عبور از سد مدیریت سرمایه معمول کار به

ورشکستگی می انجامید که هرچند بسیار بعید مینمود اما اکنون علاوه بر مدیریت سرمایه معمول این نکته نیز سدیست که کار از دست دادن مبلغ بالایی از سرمایه

را با مشکل مواجه خواهد ساخت ،لذا استفاده از آن علی الخصوص برای حرفه ایهای این بازار بسیار مفید خواهد بود ........

اما مطلب بسیار مهم بعدی مقدار سرمایه ایست که در آن واحد میتوانیم در ریسک قرار دهیم ،در توضیح باید بگویم ،طبق تعریف یک سوینگ تریدر که تریدر تایپ یک

هم باشد که میتواند مثالی معمول از تریدرهای بازار سهام ما باشد در هر معامله توان ریسک بیش از 2٪ در هر معامله ندارد ،اما ما چه تعداد میتوانیم پوزیشن باز هم

زمان داشته باشیم ،2 تا 5 تا یک 10 یا 20 ؟

هرچقدر ما بخواهیم تعداد پوزیشنهای باز بیشتری داشته باشیم باید بیشتر برروی سرمایمان ریسک کنیم اما باید مقدار مجازی برای این کار وجود داشته باشد که بر

مبنای ضوابطی این مقدار تعیین خواهد شد که به امید خدا جلسه بعد در این ارتباط گفتگو خواهیم کرد .......

برای تمامی عزیزانم آرزوی روز و روزگاری خوش دارم

عضو فعال HOLY آواتار ها
    جلسه چهاردهم (جلسه آخر)

ماکزیمم میزانی از سرمایه که همزمان میتوان در معرض ریسک قرار داد .

اما یکی از مهمترین بخشهای مدیریت سرمایه همین مبحث است که ما تا چه میزانی از سرمایه خود را میتوانیم به شکل همزمان در معرض ریسک قرار دهیم ،اگر بخواهیم توضیج را کاملتر کنیم باید

اینگونه عرض کنم که فرض بفرمایید بنده یک دی تریدر هستم و در تایم زیر روزانه مثلا یک ساعته کار میکنم ،طبق تعریف که قبلا عرض کردم هر پوزیشنی که میگیرم حق دارم بین 0.5 تا 2 درصد از

سرمایه را در معرض ریسک قرار دهم اما از آنجاکه یک تریدر تایپ دو هم هستم باید از مواردی استفاده کنم که مبلغ مورد ریسک کم خوردن و ورود به تر باشد در عوض احتمال به تارگت رسیدن هم

کاهش خواهد داشت اما خوب چون تریدر تایپ دو به استراتزی خود ایمان دارد و باخت را جزوی از این بازی میداند این موضوع برایم اهمیت ندارد پس از ریسک 0.5 استفاده خواهم کرد ،اما فرض

بفرمایید در بررسی سهام میبینم همزمان مثلا 15 سهم با استراتزی من توان تریگر خوردن و ور.د به بازار را دارد ،که اگر برروی هر کدام طبق تعریف 0.5٪ ریسک کنم مجموعا 7.5٪ از سرمایه من تحت

ریسک خواهد بود آیا مجاز به این کار هستم و اگر نه چه تعداد پوزیشن را میتوان تحت شرایط فوق مدیریت کرد ؟

اما پرسش به سئوال فوق را تقریبا میتوان معادل با مبحث جلسه قبل در نظر گرفت .

گفتیم که بر مبنای تایم فریم مورد معامله هر تریدری یک پریود خاص را باید مشخص نماید که در آن پریود حداکثر مقداری از سرمایه که میتواند از دست دهد مشخص شده و اگر بیش از آن میزان در آن

زمان خاص ضرر متحمل شد باید تا اخر آن دوره زمانی دیگر به ترید نپردازد و هم به ذهن و هم سرمایه خود استراحت دهد تا هم استرسها کاسته شود و هم احیانا بازار از آن وضعیت خاص که

همخوانی کامل با استراتزی ما ندارد عبور نماید و هم فرصتی باشد تا بتونایم بررسی مجددی داشته باشیم که متوجه شویم احیانا اشتباهی در عمل به استراتژی نداریم .

اما این تایم و این میزان سرمایه در معرض ریسک به شکل خلاصه قرار زیر بود :

الف)برای پوزیشن تریدر ها (معامله بالای تایم هفتگی که معمولا هر پوزیشن آنها زمانی معادل ) زمان این دوره سه ماهه و میزان از دست دادن سرمایه 10٪ از کل
    سرمایه در نظر گرفته میشود .

ب)اما برای سوئینگ تریدرها که معمولا یک پوزیشن آنها چندین روزه بطول میکشد زمان این دوره یک ماهه و میزان از دست دادن سرمایه 5٪ در نظر گرفته میشود .

چ) اما برای دی ترید ها که در تایم فری زیر یکساعت کار میکنند زمان این دوره یک هفته و ماکزیمم میزان از دست دادن سرمایه 3٪ خواهد بود .

خوب حالا به سئوال اصلی اینگونه پاسخ میدهیم که ما هم زمان به اندازه ماکزیممی که در دوره زمانی میتوان ریسک کرد ،توان پوزیشن باز داریم که با مثال بیشتر عرض خواهم کرد :

اگر یک پوزیشن ترید باشیم (معامله در تایم هفتگی) در یک دوره حداکثر توان از دست دادن 10٪ سرمایه داریم از طرفی در هرترید ، یک پوزیشن تریدر میتواند 5 تا 10 ریسک کند که ریسک 10٪ خاص ترید ر تایپ یک و ریسک 5٪ خاص ترید تایپ دو میباشد لذا

پویشن تریدر تایپ یک حداکثر یک پویشن و پوریشن تریدر تایپ دو همزمان دو پوزیشن باز میتواند داشته باشد

اگر یک سوئینگ ترید باشیم (معامله در تایم روزانه) در یک دوره حداکثر توان از دست دادن 5٪ سرمایه داریم از طرفی در هرترید ، یک پوزیشن تریدر میتواند 2 تا 5 ریسک کند که ریسک 5٪ خاص ترید ر تایپ یک و ریسک 2٪ خاص ترید تایپ دو میباشد لذا

سوئینگ تریدر تایپ یک حداکثر یک پویشن و سوینگ تریدر تایپ دو همزمان دو و حداکثر سه پوزیشن باز(با اندکس تساهل بر مبنای شرایط) میتواند داشته باشد .

اگر یک دی ترید باشیم (معامله در تایم زیر روزانه ) در یک دوره حداکثر توان از دست دادن 3٪ سرمایه داریم از طرفی در هرترید ، یک دی تریدر میتواند 0.5 تا 2 درصد یسک کند که ریسک 2٪ خاص ترید ر تایپ یک و ریسک 0.5٪ خاص ترید تایپ دو میباشد لذا

دی تریدر تایپ یک حداکثر یک پویشن (با تساهل دو پوزیشن) و دی تریدر تایپ دو همزمان شش پوزیشن باز میتواند داشته باشد

خوب ، دراینجا مبحث مدیریت سرمایه رو که زمان زیادی بود آغاز شده بود به کمک خداوند و یاری شما عزیزانم به پایان میبریم ،سعی کردم در این دوره بیشتر بر مسائل عملی و ضروریات تکیه کنم تا

نکات ریز که انتقاع کمتری داره و همچنین نهایت سعیمو کردم که پایه و بنیان مدیریت سرمایه به عنوان یک اصل ترید برای عزیزانم جا بیوفته و ذهنیت مدیریت سرمایه از چیزی لوکس و کم کاربرد به

علمی واجب و در اصل بخش عمده ترید تغییر پیدا کنه و در این راستا اکثر انرژی این تاپیک صرف شد تا با دلیل و برهان به ما ثابت کنه که
    اگر رازی در فارکس یا به شکل عمده در ترید باشه اون چیزی جز

مدیریت سرمایه نخواهد بود .....

قویا بر این باورم افراد موفق در ترید دود سته خواهند بود ،یا افرادی که مدیریت سرمایه رو لحاظ میکنند و مشغول سود کردن هستند و با استرس بسیار کم و سود معقول در این بازار فعالیت دارند یا

افرادی هستند که پس از گذران سالها و کال شدن حسابهای متعدد به این نتیجه خواهند رسید وبه اعتقاد این حقیر موفقهای مارکت خارج از این دوگروه نخواهند بود دلایلم هم برای عرایض بالا کاملا در

تاپیک توضیح داده شده است ،پس با این تفاسیر مصلحت این میبینم که دوستانی که هنوز به سود مستمر معقول و بدون استرس یا با استرس اندک نرسیده اند به جای طی کردن مسیر دوم و تجربه

اندوزی که باضرر و زیان مالی و مشکلات و عذابهای روحی همراه خواهد بود از میانبر گروه اول استفاده کنند تا به امید خدا زودتر لبخند موفقیت بر لبانشون نقش ببنده ......

و البته در آخر عرض میکنم این تجربه شخصی بنده به همراه مطالعه ریفرنسهای مختلف بود که ارائه نمودم و شخصا بر این مطلب باور دارم و دقیقا و جزء به جزء آن را رعایت میکنم و امید دارم برای

عزیزانم نیز مفید فایده واقع شود .

آزوی سلامت روز افزون و موفقیت در تمام شئونات زندگی برای عزیزانم دارم

این دستونشته رو تقدیم میکنم به
    استاد پانی عزیز که از نظر علم و اخلاق در مقام بسیار بالایی قرار دارند و تحلیلهای بسیار زیبایی ایشون چه در زمینه الیوت و چه در سایر بخشهای تکنیکال همیشه نمایانگر یک ذهن خلاق و یک انذیشه برتر بوده و هست و واقعا خوشحالم که تا امروز تونستند بسیار عالی در این عرصه ظاهر بشند و از افتخارات بزرگ این فروم هستند و امیدوارم روز به روز شاهد یشرفتهای ایشون در تمام امور زندگی باشم .

پایان مدیریت سرمایه

سید فرزاد عمادی
    90/10/29

صفحه 2 از 2 نخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)