صفحه 419 از 1970 نخست ... 3193694094164174184194204214224294695199191419 ... آخرین
نمایش نتایج: از 4,181 به 4,190 از 19693

موضوع: صنعتي دريايي ايران ( خصدرا )

عضو فعال hamid672003 آواتار ها
    تشکر شده 7,929 بار در 1,146 ارسال
    باسلام:
    دوستان عزیز یک طرح دارم که خدمت شما عرض می کنم لطفا آنرا جدی بگیرید و مشارکت نمایید تا خیلی موثر برای گرفتن پاسخ اقدام کنیم .لطفا سوالات خود را از مهندس اعتصام خلاصه و هدفدار بنویسید .ضمنا این طرح شامل بهم پیوستن ما سهامداران حقیقی صدرا و درخواست به پاسخگویی مدیران و تشکیل یک تشکل سهامداری صدرا و شاید تعیین یک نماینده و تلاش در راه خروج از متاثر بودن و رسیدن به تاثیر گذاری در آینده سهم و سرمایه خودمان باشیم .البته بنده در این فکر هستم تا شاید با این تشکل و معرفی یک نماینده فعالیت نماییم تا توسط او هم در گرفتن خبر موفق تر باشیم و هم به گونه ای عمل کنیم تا مانع از این شویم که صدرا فقط قرارداد ببنده و کار کنه و سود شناسایی نکنه و حتی اموال صدرا را سر شماری کنیم و از نابودی اموالمان جلو گیری کنیم .تا همانند آن 140 میلیون یورو و آن موتور کشتی چیز دیگری گم نشود و برای پیدا شدنش هم اینجوری ما را سر ندوانند و بتوانیم تمامیت صدرا را به همگان معرفی کنیم و حتی با در دست داشتن بخش مهمی از سهام صدرا توسط ما حقیقی ها در تصمیم گیری های آن نیز بطور جدی موثر باشیم و البته این را هم بگم که اصلا هدف از بورس همین است که سهامدارن حقیقی در سهمشان مداخله کرده و باعث رشد آن باشند و انشاالله ما این کار را سنگ بنایی محکم بگذاریم . اگر با هم باشیم در همه امور می توانیم موثر باشیم و حتی از سایت خود صدرا بخشی را به خود اختصاص داده و در آنجا اخبار موثق را درج کنیم تا جای شک و شبهه ای باقی نماند.ببینم دوستان تا چه اندازه مشارکت میکنند .و من الله توفیق .
    ویرایش توسط hamid672003 : 2012/06/12 در ساعت 12:07

2. 11 کاربر به خاطر ارسال مفید hamid672003 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 1,792 بار در 355 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط hamid672003 نمایش پست ها
    باسلام:
    دوستان عزیز از لطف همگی شما کمال تشکر را دارم خصوصا طیب عزیز و تمام کسانی که با پست خودشان بنده نوازی کردن .اما بنده فکر کردم شاید این درخواست دوست متضرر مون شروع حکایت گفتمان بورس باشه و برای همین سریعا خواستم خودم محترمانه خداحافظی کنم ولی چشم بنده کماکان در خدمت هستم .و من الله توفیق .
    ضمن تشکر از اطلاع رسانی به موقع شما امیدوارم این روند همچنان ادامه داشته باشه البته هر جا اب هست گل هم است شما بزرگوارید و به بزرگی خودتون ببخشید بنده به سهم خودم کمال تشکر را از شما دارم خداوند به شما خیر بده

4. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید felfel از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال عليمردان آواتار ها
    تشکر شده 621 بار در 134 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط hamid672003 نمایش پست ها
    باسلام:
    دوستان عزیز یک طرح دارم که خدمت شما عرض می کنم لطفا آنرا جدی بگیرید و مشارکت نمایید تا خیلی موثر برای گرفتن پاسخ اقدام کنیم .لطفا سوالات خود را از مهندس اعتصام خلاصه و هدفدار بنویسید .ضمنا این طرح شامل بهم پیوستن ما سهامداران حقیقی صدرا و درخواست به پاسخگویی مدیران و تشکیل یک تشکل سهامداری صدرا و شاید تعیین یک نماینده و تلاش در راه خروج از متاثر بودن و رسیدن به تاثیر گذاری در آینده سهم و سرمایه خودمان باشیم .البته بنده در این فکر هستم تا شاید با این تشکل و معرفی یک نماینده فعالیت نماییم تا توسط او هم در گرفتن خبر موفق تر باشیم و هم به گونه ای عمل کنیم تا مانع از این شویم که صدرا فقط قرارداد ببنده و کار کنه و سود شناسایی نکنه و حتی اموال صدرا را سر شماری کنیم و از نابودی اموالمان جلو گیری کنیم .تا همانند آن 140 میلیون یورو و آن موتور کشتی چیز دیگری گم نشود و برای پیدا شدنش هم اینجوری ما را سر ندوانند و بتوانیم تمامیت صدرا را به همگان معرفی کنیم و حتی با در دست داشتن بخش مهمی از سهام صدرا توسط ما حقیقی ها در تصمیم گیری های آن نیز بطور جدی موثر باشیم و البته این را هم بگم که اصلا هدف از بورس همین است که سهامدارن حقیقی در سهمشان مداخله کرده و باعث رشد آن باشند و انشاالله ما این کار را سنگ بنایی محکم بگذاریم . اگر با هم باشیم در همه امور می توانیم موثر باشیم و حتی از سایت خود صدرا بخشی را به خود اختصاص داده و در آنجا اخبار موثق را درج کنیم تا جای شک و شبهه ای باقی نماند.ببینم دوستان تا چه اندازه مشارکت میکنند .و من الله توفیق .
    سئوالات مشخص و هدفمند:
    1_چرا در بدو ورود تعدیل مثبت 25 تومانی مدیرقبلی را از سازمان بورس پس گرفت؟!
    اگر جدیدی (مدیرقبلی)بعنوان مدیرعامل که طبعآ اشراف کاملی به سودآوری داشت پس تعدیل 25 تومانی هم براساس واقعیت بود و نباسیتی پس گرفته می شد اگر اشتباه بود کار جدیدی چرا کسی در مقامی بهه اهمیت مدیرعامل در راس شرکتی به اهمیت و بزرگی صدرا بایستی چنین اشتباه عظیمی انجام دهد؟!اگر درست بود پس اینکار اعتصام چه توجیهی داشت ؟!آیا سرمایه و زندگی سهامداران آلت دست دعوا های مدیریتی این حضرات است برای اثبات لیاقت و شایستگی نداشته آنها؟!
    2_چرا وقتی قیمت صدرا 280 بود اعتصام مصاحبه کرد و گفت ارزش هر سهم شرکت بسیار بیش ارز این مبلغ هست؟!اما وقتی قیمت تا 145 تومان ریخت هزارو و یک دلیل و بهانه آورد که مشکلات ما چنین هست و چنان ؟! مگر این مشکلات وقتی گفت 280 تومان برای سهم کم است نبود!!! که یکسال و نیم بعد در قیمت 145 تومان تازه فهمید که هست؟!پس باز نشان میدهد این آقا در گفتار و رفتار و مصاحبه های خود به سهامداران و مطبوعات صداقت ندارد
    3_چرا هربار که صدرا 2زار رفت بالا ایشان با گل به خودی زدن و مصاحبه های جهت دار سهم را از مثبت به منفی و از صف خرید به صف فروش تبدیل کرد؟!آیا به خیال خودش به سهامداران و شرکت تحت مدیریتش خدمت کرده ؟!یا خیانت؟!
    4_قول و قرارهای مجمع 90 ایشان با تکان دادن نامه کارگروه و گرفتن وام 500 میلیونی و پروژهای جدید کجا رفت(از پارسال تا حالا حتی یک بروژجدید هم به بازار منعکس نشده
    5- قول حمایت از سهم و کاهش شناور بالای آن که بلای جان شرکت شده با کمک صندوق نفت که اینقدر لافش را برای سهامداران و خود شما و آن گروهی که دسته جمعی به حضور ایشان شرفیاب شدید زد چرا عملی نشد!؟مثل بقیه قول هاش!
    6- چرا بورس به هیچ شرکتی به اندازه صدرا بخاطر عدم شفافیت اطلاعات و دست بردن در صورتهای مالی تذکر نداره و نبسته و گله نکرده (تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها)
    7_آیا این شرکت اصلا چیزی هم از خودش دارد؟! یا یک شرکت هست روی کاغذ اصلا سند و مدرک برای مالکیت چیزی دارد یا خیر اگر دارد پس چرا رو نمیکند اگر ندارد پس مالک چیست و اصلا چرا املاک و دارایی هایی که هیچ مدرکی برایش ندارد را در اختیار گرفته ؟!
    8_آیا تو این 2سالی که از زمان ورود آقای اعتصام در این شرکت گذشته است ایشان کارمفیدی هم برای صدرا انجام داده است اگر بلی چرا ناله و نفرین هزاران سهامدار بدرقه راهش هست و قیمت هرسهم از زمان ورود ایشان کمتر از نصف شده است ؟!پس اگر قبول کنیم که همه تلاش و زحمات نکرده ایشان درقیمت سهم متبلور است پس مدیریت ایشان جز ویزانی برای سهم ارمغانی نداشته است به گواه افت قیمت از زمان ورود ایشان
    9_ فعلا همینها را جواب بدهند تا بقیه اش(فقط لطفآ صریح و روشن و بدون صغر و کبری چیدن و بهانه آوردن و رد گم کردن)
    ممنون از انتقال مطالب توسط شما
    خدايا عطا كن
    آرامشي تا بپذيرم آنچه را نميتوانم تغيير دهم
    شهامتي تا تغيير دهم آنچه را كه مي توانم
    بينشي تا بدانم تفاوت آن دو را

6. 11 کاربر به خاطر ارسال مفید عليمردان از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 2,184 بار در 533 ارسال
    گزارش فارس ازجزئیات تأمین مالی نفت در سال۹۱
    سپرده گذاری 10 میلیارد دلاری بانک مرکزی در صنعت نفت

خبرگزاری فارس: بانک مرکزی 10 میلیارد دلار در قالب سپردهگذاری در اختیار صنعت نفت قرار میدهد و خود مصارف منابعی را که در نفت سپردهگذاری کرده است مشخص میکند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مساله تامین مالی صنعت نفت به خصوص در بخش بالادست این صنعت چه در نگهداشت تولید و چه در سرمایهگذاریهای جدید در سالهای اخیر همواره مورد توجه بوده است. بخشی از دلایل افت تولید نفت کشور نیز به همین مساله یعنی کمبود سرمایهگذاری در صیانت از مخازن نفتی و نگهداشت تولید و توسعه میادین جدید بر می گردد.

بر این اساس ، پیش از این در سالهایی 14.5 درصد از درآمد کل نفت تولیدی کشور به وزارت نفت تعلق میگرفت اما در حال حاضر تنها 14.5 درصد از نفت صادراتی که تقریبا برابر با 10 درصد از درآمد کل تولید نفت است به وزارت نفت اختصاص مییابد. از سوی دیگر میزان تولید و صادرات نفت ایران نیز به دلایل متعددی کاهش یافته است و بر این اساس در سال جاری نفت بهره چندانی از منابع داخلی خود نخواهد داشت.

اما به دلیل اهمیت سرمایهگذاری در صنعت نفت، و آینده تولید نفت در کشور بندهایی در بودجه 91 گنجانده شد تا به نوعی این کمبود جبران شود.

بر پایه این گزارش قرار است بانک مرکزی 10 میلیارد دلار در قالب سپردهگذاری در اختیار صنعت نفت قرار دهد. چنانکه بانک مرکزی به جای سپردهگذاری منابع خود در بانکهای خارجی، بخشی از این منابع را نزد شرکت تأمین مالی نفت ایران یعنی نیکو سرمایهگذاری میکند. نیکو نیز به همان اندازه بانکهای خارجی به بانک مرکزی سود پرداخت کرده و در بازه زمانی مشخصی نیز اصل پول را به بانک مرکزی باز میگرداند.

در عین حال قرار است 18 درصد از منابع صندوق توسعه ملی در سال جاری به بالادست صنعت نفت اختصاص بیابد. چنانکه شرکتهای غیر دولتی بتوانند برای توسعه میادین و دیگر عملیات مربوط به بالادست نفت از این صندوق تسهیلاتی را دریافت کنند. بر این اساس در صورت تحقق این مساله، رقمی بیش از 8 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به بالادست صنعت نفت اختصاص خواهد یافت.

بر این پایه چنانکه فارس در گزارشهای پیشین نیز اشاره کرده بود به نظر میرسد راهبرد تأمین مالی در صنعت نفت ایران از پرداخت مستقیم پول به ارائه تسهیلات تغییر کرده است.

بر اساس این گزارش 10 میلیارد دلار سپردهگذاری بانک مرکزی، حدود 8 میلیارد دلار از سهم صنعت نفت از صادرات نفت تا پایان سال و 8 میلیارد دلار نیز از منابع صندوق توسعه ملی در سال جاری به نفت اختصاص خواهد یافت تا در مجموع صنعت نفت به ویژه در بخش بالادست امکان جذب 25 یا 26 میلیارد دلار در سال جاری را در اختیار داشته باشد.

البته این نکته نیز قابل توجه است که شرکتهای ملی گاز و پالایش و پخش فرآوردههای نفتی نیز درآمدهای خود را خواهند داشت و وابستگی آنها به این منابع لااقل در ظاهر باید کمتر شود.

نفتیها امیدوارند بتوانند منابعی را نیز از محل فروش اوراق مشارکت جذب کنند. براساس لایحه بودجه سال 91 کل کشور وزارت نفت از طریق شرکت های تابعه منوط به تعهد و بازپرداخت اصل و سود اوراق مشارکت ارزی و ریالی و یا صکوک نفتی اجازه فروش تا سقف 5 میلیارد دلار اوراق مذکور را دارد.

سال گذشته براساس مجوز شورای پول و اعتبار نرخ سود اوراق مشرکت تا 20 درصد افزایش یافت که این افزایش نرخ سود موجب شد تا استقبال از اوراق مشارکت ریالی نفتی بسیار بیشتر از گذشته شود. اگر چه طرح وزارت نفت برای انتشار اوراق سلفموازی نفتی مسکوت مانده و درباره آن خبری منتشر نمیشود.

10 میلیارد دلاری که بانک مرکزی در نفت سپردهگذاری کرده است را شاید نتوان از جمله منابع داخلی وزارت نفت محسوب کرد. چرا که با وجود اینکه نیکو معمولا به صورت بیع متقابل یا تأمین فاینانس، تأمین مالی پروژههای نفتی را برعهده میگیرد اما منابع آن در بسیاری موارد متعلق به خود نفت است. اگر چه نیکو از بانکهای خارجی نیز تسهیلاتی دریافت میکند اما تعیین نرخ سود فاینانسهای ارائه شده از محل این منابع را خود بر عهده دارد.

این در حالی است که نیکو باید سود و اصل سپردههای بانک مرکزی را با شرایطی که بانک مرکزی تعیین کرده است به این بانک باز گرداند.

در واقع بانک مرکزی خود مصارف منابعی را که در نفت سپردهگذاری کرده است مشخص میکند چراکه بانک مرکزی میخواهد مطمئن شود این منابع در جایی که باید خرج شود، مصرف میشود.

با این وجود باید به این نکته توجه شود که آیا بانک مرکزی به تعهدات خود عمل خواهد کرد یا نه. ظاهرا بانک مرکزی تمایل چندانی به ارائه این تسهیلات نداشته است چرا که بانک مرکزی ریسک در منابع ارزی خود را نمیپذیرد و سرمایهگذاری در نفت به هر صورت ریسکهایی را به همراه دارد.

اما مساله اینجا است که بانک مرکزی به این نکته توجه نمیکند که اگر در نفت و به خصوص بالادست آن به اندازه کافی سرمایهگذاری نشود، افت تولید نفت، کاهش درآمدهای را نفتی نیز به همراه خواهد داشت و عملا ستون منابع ارزی بانک مرکزی آسیب خواهد دید.

اگر چه به صورت کلی کمبود منابع در صنعت نفت به تصمیمات دولت باز میگردد چنانکه دولت هر سال به طور کلی این منابع را کاهش میدهد. کما اینکه سهم 14.5 درصدی صنعت نفت از تولید نفت به سهم 14.5 درصدی از صادرات آن تقلیل یافته است.

این در حالی است که بررسی کارشناسان نشان میدهد برای نگهداشت تولید نفت از هر میدان به طور متوسط 20 درصد از منابع حاصل از فروش نفت آن میدان باید هزینه شود و دولت در حال حاضر تنها 10 درصد از درآمدهای حاصل از تولید نفت را به نفت اختصاص میدهد. آن هم در شرایطی که این مسئله با مفاد برنامه پنجم نیز مغایرتهایی دارد.

برنامه پنجم میگوید 10 درصد از درآمدهای ناشی از تولید نفت تنها باید به صیانت از میادین و نگهداشت تولید نفت اختصاص بیاید دولت برای همه مصارفت نفت از جمله تولید، سرمایهگذاری های جدید و توسعه میادین 10 درصد از درآمدهای تولید نفت را اختصاص میدهد.

به نظر میرسد شرکت ملی نفت به دلیل عدم کفایت منابع داخلی به دنبال تأمین هزینههای خود از منابع بانک مرکزی یا صندوق توسعه ملی رفته است. عدم توجه به نیازهای صنعت نفت مشکلاتی را از این بابت ایجاد خواهد کرد که جبران آنها در آینده آسان نخواهد بود.

8. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید mobin از ایشان تشکر کرده است:

عضو فعال فری زبل آواتار ها
    تشکر شده 4,577 بار در 835 ارسال
    من نمیدونم سهمی که بستست دنبال چی میگردین
    کسایی که منو میشناسن میدونن واسه اولین باره تک سهم شدم و پولمم خوابیده درحالی که اگه نقد بودم یه جوری نوسان میگرفتم تو همین بازار که خود صالح آبادی بمونه
    تعداد بالا دارم بامیانگین 167 تومن
    صف 100 میلیونی روز آخرو فروش اوراق مشارکتو که سریع بلعیده شد همین 2 تا موردو بهش فکر کنین اگر صدراهامو زیر 260 بفروشم تا برج 5 واسه همیشه از بورس میرم بیرون
    هی دنبال این نباشین کی چی میگه یارو کجا رفت
    صدرا میاد خوبم میاد
    روزی که اومد میارم این تایپیکو بالا

10. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید فری زبل از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 19,321 بار در 2,623 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط فری زبل نمایش پست ها
    من نمیدونم سهمی که بستست دنبال چی میگردین
    کسایی که منو میشناسن میدونن واسه اولین باره تک سهم شدم و پولمم خوابیده درحالی که اگه نقد بودم یه جوری نوسان میگرفتم تو همین بازار که خود صالح آبادی بمونه
    تعداد بالا دارم بامیانگین 167 تومن
    صف 100 میلیونی روز آخرو فروش اوراق مشارکتو که سریع بلعیده شد همین 2 تا موردو بهش فکر کنین اگر صدراهامو زیر 260 بفروشم تا برج 5 واسه همیشه از بورس میرم بیرون
    هی دنبال این نباشین کی چی میگه یارو کجا رفت
    صدرا میاد خوبم میاد
    روزی که اومد میارم این تایپیکو بالا

باسلام وعرض ادب وبا احترام وافر

آقا فری شما از تحلیلگران بنام بازار هستید و خیلی با مرام و نوشته های شما همیشه رو حساب کتاب بوده

بله صدرا میاد خوب هم میاد

منطقه پارس جنوبی و پیشرفت آن حتمیست و اما مدیر عامل صدرا فقط تمامیت خواه هست و هر چه مطالبات مد نظر ایشون باشد با توجه به هم ردیف بودن در طبقه صاحبان

قدرت گرفته خواهد شد و فک کنم ایشون فقط دنبال تمامی مطالبات هستند و میگیرند ولی زمانبر ...............

12. 10 کاربر به خاطر ارسال مفید طيب از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال فری زبل آواتار ها
    تشکر شده 4,577 بار در 835 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط طيب نمایش پست ها
    باسلام وعرض ادب وبا احترام وافر

آقا فری شما از تحلیلگران بنام بازار هستید و خیلی با مرام و نوشته های شما همیشه رو حساب کتاب بوده

بله صدرا میاد خوب هم میاد

منطقه پارس جنوبی و پیشرفت آن حتمیست و اما مدیر عامل صدرا فقط تمامیت خواه هست و هر چه مطالبات مد نظر ایشون باشد با توجه به هم ردیف بودن در طبقه صاحبان

قدرت گرفته خواهد شد و فک کنم ایشون فقط دنبال تمامی مطالبات هستند و میگیرند ولی زمانبر ...............
    سلام طیب جان یه متن کامل تو ذهنم داشتم که میخواستم بنویسم و از همه زوایا به این شرکت وکل پیمانیا نگاه کنیم ولی یه کوچولو دیرم شده میزارم واسه فردا
    فقط دوستان تا فردا یه بررسی اجمالی در خصوص نحوه کار شرکتهای پیمانی بکنن نه صدرا و فاراک و شرکتای بورسی کلا شرکتای پیمانکاری
    بعد همونو لحاظ کنین تو شرکتی مثل صدرا که یه شرکت استراتژی واسه نظام هست و عملکردش مساوی عملکرد نطامه
    فردا کامل باز میکنم داستانو (اینم آخرش بگم فکرشو نکنین سهمتون بستست نقد بودین چی کارمیخواستین بکنین )
    عزیزمییی طیب جان
    تا فردا

14. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید فری زبل از ایشان تشکر کرده اند:

عضو عادی
    تشکر شده 73 بار در 23 ارسال
    من هم همانند دوستان سهم صدرا دارم وضرر زيادي رامتحمل شده ام هركس ريسك پذير باشد طعم سود نجومي يا بلعكس ضرر نجومي آنرا كشيده است .دوستان صدرا آخرين تيردرتركش دولتي ها بعداز مذاكرات است .

16. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید negin از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 1,792 بار در 355 ارسال
    بسته بودن صدرا در این مدت نعمتی بود برای سهامدران ان بورس بدون صدرا رمقی نداره مخصوصا گروه تجهیزاتی تا تکلیف صدرا مشخص نشه گروه تجهیزاتی هر چی تعدیل مثبت بده سوخت میشه با اینکه این موضوع برای اکثریت جا افتاده ولی باز یکسری سعی در بد جلوه دادن صدرا تلاش میکنند که به ضرر جامعه بورسی است درست مثل این هست که روی شاخه ای که نشستی اونو اره کنی یکسری با اینکه صدرا ندران دایما منفی بافی میکنند که اثرش بطورغیره مستقیم خودشون بر میگرده
    ویرایش توسط felfel : 2012/06/12 در ساعت 17:27

18. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید felfel از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال amir2003 آواتار ها
    تشکر شده 6,244 بار در 1,084 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط negin نمایش پست ها
    من هم همانند دوستان سهم صدرا دارم وضرر زيادي رامتحمل شده ام هركس ريسك پذير باشد طعم سود نجومي يا بلعكس ضرر نجومي آنرا كشيده است .دوستان صدرا آخرين تيردرتركش دولتي ها بعداز مذاكرات است .
    مطمئنا" سهم خوب بالاخره راه خودشو پیدا میکنه اما مهمه که اگر اونو با هدف خریدین ناامید نشین.ریسک لازمه بورسه.
    (اگر نتوانید ریسک کنید نمی توانید رشد کنید . اگر نتوانید رشد کنید نمی توانید بهترین باشید . اگر نتوانید بهترین باشید نمی توانید شاد باشید و اگر نتوانید شاد باشید چه چیز دیگری مهم است.)
    "دیوید ویسکات
    اگر نتوانید ریسک کنید نمی توانید رشد کنید . اگر نتوانید رشد کنید نمی توانید بهترین باشید . اگر نتوانید بهترین باشید نمی توانید شاد باشید و اگر نتوانید شاد باشید چه چیز دیگری مهم است.
    "دیوید ویسکات"

20. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید amir2003 از ایشان تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 26 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 26 مهمان ها)