نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: نکاتی پیرامون روان شناسی بازار

عضو فعال rezaafshari110 آواتار ها
    تشکر شده 1,717 بار در 351 ارسال

نکاتی پیرامون روان شناسی بازار

سلام
    با کسب اجازه از محضر استاد گرامی جناب آقای خالقی که بحق انسان شریف و سخاوتمندی هستند.
    حضرت رسول صلى الله عليه و آله میفرمایند :
    همانا پاكيزه ترين پيشه ، پيشه بازرگانانى است كه چون سخن گويند ، لب به دروغ نگشايند ؛ هر گاه امين شمرده شوند ، خيانت نورزند ؛ زمانى كه وعده دهند ، پيمان نشكنند ؛ چون بخرند ، بر سرِ مال نزنند ؛ چون بفروشند ، بازار گرمى نكنند ؛ هر گاه مديون شوند ، [در پرداخت دين] امروز و فردا نكنند ؛ و هر گاه طلبكار شدند ، [بر بدهكار] سخت نگيرند .

2. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید rezaafshari110 از ایشان تشکر کرده است:

درس اول

یکی از مهمترین ویژگی های تریدرهای موفق داشتن هدف است.
    وقتی ما هدفی در ذهن خود داریم ، ضمیر ناخودآگاه ما با تمام توان ما را در رسیدن به این هدف یاری می کند!

این هدف باید سه خصوصیت داشته باشد :

- واقع بینانه باشد : متناسب با تونایی های شما باشد.
    - دست یافتنی باشد : با یک هدف کوچک شروع کنید و بعد به مرور آن را توسعه دهید و بزرگ کنید.
    - قابل اندازه گیری باشد : اگر هدف قابل اندازه گیری نباشد ، نمی دانید که چه زمانی به آن نزدیک شده اید و یا چه مقدار از آن فاصله دارید.

بعد از انتخاب هدف با شرایط بالا ، شما باید هر روز خود را در حال دستیابی به موفقیت و هدف مجسم کنید.

به عنوان مثال در ابتدا سعی کنید یک ماه روزانه 15 پیپ از بازار بگیرید... در نگاه اول شاید این هدف بسیار احمقانه و قابل دسترس باشد! اما توجه کنید که یک ماه کاری 22 روز است و در انتهای ماه شما 330 پیپ از بازار گرفته اید...

فرضا یک حساب 3000 دلاری داشته باشیم و با حجم 0.1 لات معامله کنیم. اگر بتوانیم روزانه 15 پیپ از بازار بگیریم (330 پیپ در ماه) در انتهای ماه شما 330 دلار سود کردید یعنی معادل 11٪ حساب!
    گاها ممکن است گرفتن روزانه 15 پیپ از بازار تریدر را دچار فشار روحی و مسائل روانی کند برای غلبه بر این فشار می توانید به جای روزی 15 پیپ هفته ای 75 پیپ (هر هفته 5 روز کاری است) را هدف قرار دهید تا آزادی عمل بیشتری داشته باشید.

مهرداد خالقی

همانا پاكيزه ترين پيشه ، پيشه بازرگانانى است كه چون سخن گويند ، لب به دروغ نگشايند ؛ هر گاه امين شمرده شوند ، خيانت نورزند ؛ زمانى كه وعده دهند ، پيمان نشكنند ؛ چون بخرند ، بر سرِ مال نزنند ؛ چون بفروشند ، بازار گرمى نكنند ؛ هر گاه مديون شوند ، [در پرداخت دين] امروز و فردا نكنند ؛ و هر گاه طلبكار شدند ، [بر بدهكار] سخت نگيرند .

4. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید rezaafshari110 از ایشان تشکر کرده اند:

درس دوم

ضرر کردن را دوست داشته باشید :

شاید کمی تعجب کرده باشید! مسلما شما از ضرر کردن در معامله خوشحال نخواهید شد ، اما باید قبول کنید ضرر جزئی از معامله هست و حتی بهترین تریدر ها هم در کارنامه خود معاملات زیان ده دارند.

"شاید شنیده باشید که اگر تحلیل گری از هر 10 تحلیل 7 تحلیل درست داشته باشد یک تحلیل گر قابل است"

فرض کنید من یک تحلیل گر متوسط یا حتی ضعیف هستم! و بطور متوسط از هر 10 تحلیل 4 تحلیل درست دارم... آیا در بازار شانسی برای بقا دارم؟!

جواب مثبت است! من با همین سبک تحلیلی هم می توانم در بازار به سود برسم...

اگر پوزیشن های من طوری انتخاب شوند که نسبت r/r آنها 1/3 باشد به نظر شما آیا من با این وضعیت تحلیل هایم سود می کنم یا ضرر؟!

نکته 1: توجه کنید اگر نسبت r/r پوزیشن شما بالای 1/6 باشد به احتمال زیاد در انتخاب sl یا tp دچار اشتباه شدید.
    نکته 2 : نسبت r/r یک پوزیشن در حالت استاندار 1/3 یا 1/2.5 می باشد.

مارک داگلاس می گوید : " بخاطر داشته باشید که ترس به واقع تنها چیزی است که ما را از فراگیری مسائل جدید باز می دارد....."

مهرداد خالقی

6. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید rezaafshari110 از ایشان تشکر کرده اند:

درس سوم

در کوتاه مدت هم می توان پولدار شد :

بسیاری از افراد با این تفکر بزرگ شده اند که برای ثروتمند شدن ، زمان و تلاش بسیاری لازم است.
    تقریبا 99٪ مردم تجربه رسیدن به پول زیاد در زمان کم را نخواهند داشت ! فرضا یک کارمند همواره یک حقوق ثابت در ماه می گیرد یا کسی که شغل آزاد دارد با اینکه در آمدش ثابت نیست اما در یک محدوده مشخص قرار دارد. فرضا مغازه داری که ماهانه بین 1000 تا 2000 دلار درآمد دارد آیا ممکن است در یک ماه 20/000 دلار درآمد کند؟!
    بگذارید از تجربیات شخصی خودم بگویم...
    در بازار بورس ایران سال 87 سهامدار شرکت کنتورسازی بودم ظرف 10 ماه قیمت هر سهم از 70 تومان به 1400 تومان رسید یعنی قیمت هر سهم در این مدت کوتاه 20 برابر شد کدام شغل می تواند سرمایه شما را در 10 ماه 20 برابر کند؟!
    در سال 89 هر سهم شرکت فرآوری از 100 تومان راهی 1500 تومان شد در مدتی کمتر از یکسال! یعنی سرمایه من 15 برابر شد... و صدها مثال دیگر که از حوصله این تایپیک خارج است.
    در بازار فارکس هم کم ندیدم از کندل های وحشتناک صعودی و نزولی! نمونه اش در فرانک سویس و ین ژاپن....
    بنابراین سودی که در بازارهای مالی هست قابل قیاس با سایر شغل ها نیست ، اگر.....

بارها برای من پیش آمده که پس از گرفتن یک سود قلمبه از بازار، شل شدم! یعنی معاملاتی انجام دادم که شاید هیچ یک از شرایط پلان ترید من در اون دیده نمی شد. بعبارت دیگر بعد از گرفتن سود های مناسب به جای اینکه به پلان ترید خود پایبندتر از قبل باشم از آن تخطی می کردم و دست به معاملات احساسی زدم!
    دلیل این رفتار چیست؟!

در ابتدای پست گفتم : "بسیاری از افراد با این تفکر بزرگ شده اند که برای ثروتمند شدن ، زمان و تلاش بسیاری لازم است."

چون این ذهنیت تقریبا در همه ما وجود دارد که در کوتاه مدت نمی توان پولدار شد ، هنگامی که در بازه زمانی کم سود خوبی از بازار می گیریم به دلیل باورهای غلط ضمیر ناخودآگاه ما سعی می کند این پول را به بازار برگرداند!

"همواره به یاد داشته باشید که شما لیاقت این را دارید که در کوتاه مدت پولدار شوید"

برای اینکه سودهای خود را خیلی راحت به بازار پس ندهید من چند راه را پیشنهاد می کنم :

1 - به محض گرفتن سود مناسب از بازار ، آن را Save کنید.
    2 - وقتی سود مناسبی از بازار داشتید آن را به پای پول بادآورده نگذارید! شما برای بدست آوردن این پول زحمت کشیده اید.
    3 - اگر از نظر روانی نمی توانید این پول را برای خود بدانید بهتر است مدتی از بازار دور باشید تا احساسات را بتوانید کنار بگذارید.

مهرداد خالقی

8. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید rezaafshari110 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو عادی
    تشکر شده 721 بار در 206 ارسال
    یه بنده خدایی میگفت برید با شاخص یه عکس یادگاری بگیرید.

درس چهارم

بازار همواره مطابق انتظار شما حرکت نخواهد کرد!

فرض کنید من یک پوزیشن باز می کنم که بلافاصله به سود می نشیند. اگر حقوق ماهانه یک کارمند را 400 دلار در نظر بگیریم ، من در عرض کمتر از یک ساعت این سود را بدست آوردم...
    حالا چه کار باید بکنم؟! پوزیشن را ببندم؟ باز بگذارم؟ تا کجا باز بگذارم؟!

بگذارید یک مثال عامیانه بزنم (این مثال برای دوستان بورس باز بسیار ملموس تر خواهد بود)

من یک قوطی کبریت دارم که ارزش آن 50 تومان است.
    اگر آن را 75 تومان بفروشم شما می خرید؟
    100 تومان چطور؟
    150 می خرید؟
    آیا حاضرید بابت آن 1000 تومان بپردازید؟!
    نظرتان در مورد 100000 تومان چطور است؟!!

فکر کنم جواب تقریبا روشن باشد بر طبق شرایط عرضه و تقاضا و سایر عوامل محیطی ممکن است شما 100 تومان یا حتی 1000 تومان بابت یک قوطی کبریت بپردازید (مثلا سر گردنه!) اما فکر نکنم کسی برای یک قوطی کبریت 100/000 تومان بپردازد!

یک مثال دیگر برای دوستان کار می زنم :

فرضا قیمت دلار در حال حاضر 1800 تومان است... دلار هم در بازار کم است و شما نیاز مبرم به یک اسکناس 1 دلار دارید! من یک اسکناس 1 دلاری دارم و می خوام از شرایط ایجاد شده سو استفاده کنم
    دلار من را 2000 تومان می خرید؟
    2500 تومان چطور؟
    نظرتان راجع به 10000 تومان چیست؟!!
    اگر بابت اسکناس 1 دلاری 100/000 تومان بخواهم قبول می کنید؟!!!

منظور من از دو مثال بالا این هست که هر چیز یک قیمت دارد. حال این قیمت در اثر عرضه و تقاضا و یکسری عوامل فاندامنتالی بالا و پایین می شود اما در یک بازه مشخص...
    فرضا برای نفت می توان بازه 50 دلار تا 150 دلار را متصور شد.
    برای دلار می توانیم 1000 تا 2500 را در نظر بگیریم.
    و .....

بنابراین همان طور که هر چیز یک قیمت دارد، یک بازه مشخص هم برای نوسان دارد. مثلا نمی توان انتظار داشت نفت تا سال آینده به 400 دلار در هر بشکه برسد یا هر انس طلا 5000 دلار شود!

پس در بازار بورس و هم باید واقع بین بود اگر سود خوبی از بازار کردید کنار بکشید. دلیلی ندارد فکر کنیم چون این معامله در کوتاه مدت سود خوبی به من داده اگر بیشتر صبر کنم سود بیشتری کسب می کنم!

"فقط به خاطر اینکه بازار در دو دقیقه به شما هزار دلار سود رسانده است، هیچ چیز دلیل بر این نمی شود که همچنان به این روند ادامه دهد."

به جای اینکه کاملا مطمئن باشید بازار کاملا مطابق انتظار شما حرکت خواهد کرد، باید انتظار داشته باشید که هر اتفاقی ممکن است رخ دهد.
    وقتی از نظر ذهنی برای چنین موقعیت هایی آماده باشید شما به صلاح خود عمل کردید و نمی گذارید سود شما فرار کند.

حال بررسی کنیم اگر شما پوزیشن خود را ببندید و بازار در همان جهت قبلی حرکت کند چه اتفاقی می افتد؟!
    فرضا من یک پوزیشن sell روی یورو دلار باز می کنم در نیم ساعت 1000 دلار سود می کنم و پوزیشن را می بندم در صورتی که اگر یک ساعت دیگر هم صبر می کردم به جای 1000 دلار من 2500 دلار سود کرده بودم!
    - من چه چیزی از دست دادم؟
    - 1500 دلار در عرض 1 ساعت
    - آیا من می دانستم بازار چنین حرکتی خواهد کرد؟
    - مسلما نه
    - امکان داشت مسیر حرکت بازار عوض شود و سود 1000 دلاری از دست من برود؟
    - بله
    - امکان داشت مسیر حرکت بازار به کلی عوض شود و پوزیشن من استاپ بخورد؟
    - ممکن بود.
    - در این صورت من یک پوزیشن سود ده را با یک معامله زیان ده عوض کرده بودم!
    -

توجه کنید که 1000 دلار اگر از دست بره از جیب مبارک شما رفته ولی 1500 دلار بعدی را میشه این طور تفسیر کرد شما یک مغازه دار هستید که بنا به دلایلی (خستگی ، سفر یا ...) مغازه را تعطیل کردید و فروش نکردید. سود نداشتید ولی ضرر هم نکردید.

به خاطر داشته باشید که :
    " عمل کردن به صلاح خود برای محافظت از خودتان بسیار مهمتر است از یافتن معاملات سود آور. درگیر این فکر نباشید که بازار با این سرعت حرکت کرده، پس به همین صورت ادامه خواهد داد! بازار ملزم به رعایت هیچ کاری نیست و مهم نیست که در حال حاضر چه کرده است. خود را برای آنچه در بازار اتفاق خواهد افتاد آماده کنید تا شانس بهتری برای حفظ سود خود داشته باشید"

معامله گری در بازارهای مالی همانند بالا رفتن از صخره است، اگر وسایل ایمنی به همراه نداشته باشید ، اگر جای پای خود را محکم نکنید و با عجله بالا روید مسلما سقوط خواهید کرد...
    در پایان به یاد داشته باشید که بازار به همان سرعت که به شما سود می رساند می تواند به شما ضرر بزند

مهرداد خالقی

11. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید rezaafshari110 از ایشان تشکر کرده اند:

درس پنجم

انعطاف پذیر باشید :

در دنیای واقعی داشتن اعتماد به نفس اغلب مفید است. بسیاری از افرادی که اعتماد به نفس کافی داشته و فکر می کنند همواره حق با آنهاست ، توانایی مجاب کردن دیگران در مورد بر حق بودن خود را نیز دارند. این افراد نیازی به نشان دادن انعطاف در دنیای واقعی ندارند. حداقل در برابر افرادی که قادر به قانع کردن آنها هستند!
    ولی در بازار عدم انعطاف و عدم قبول این مسئله که اشتباه کردید تنها باعث خالی شدن حساب شما می شود!

بنابراین نسبت به پوزیشن های خود تعصب نداشته باشید. پوزیشن ها ناموس شما نیستند! اگر پوزیشن اشتباه گرفتید یا سهامی را به اشتباه خریدید سریعتر از شر آن راحت شوید. به یاد داشته باشید که هیچگاه با معاملات خود ازدواج نکنید
    اگر در گرفتن پوزیشن دچار اشتباه شدید و غرور کاذب اجازه نمی دهد که اعتراف به اشتباه خود کنید این گونه تصور کنید که : "اگر از این معامله خارج نشوم (که احتمال موفقیت کمی دارد) این معامله سودهای گذشته و آینده مرا از بین خواهد برد"

همواره از معاملات سودآور خود محافظت کنید و معاملات ضررده را از خود دور کنید.

مهرداد خالقی

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)