صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نتایج از شماره 1 تا 10 از مجموع 19

موضوع: بازارهای جهانی

 1. #1
  عضو عادی رشید آواتار ها
  تاریخ عضویت
  بهمن ۱۳۹۰
  محل سکونت
  کرج ، مهر شهر
  ارسال
  21
  تشکر
  0
  تشکر شده 31 بار در 15 ارسال

  بازارهای جهانی

  سونامی 2012


  یکشنبه 30 بهمن 1390 19 فوریه 2012


  دنیا حالت عجیب غریبی پیدا کرده . از طرفی افزایش بیکاری و کاهش درآمد و رکود اقتصادی که از نتایجش اعتراض و اعتصاب و شورشهای عمومی است . و از جانبی بالا رفتن مرتب قیمت شاخص های عمده سهام در سه سال اخیر که ظاهرآ بیانگر بهبود اقتصاد و زندگی مردم است . ولی در این سه سال نشانی از بهبود عمومی به چشم میخورد ؟ حال و روز اروپا را که همه شاهدیم . جنبش تی پارتی و سپس شورش اشغال وال استریت هم که خبر از آتش زیر خاکستر میدهد . خاور میانه و آفریقا و روسیه و غیره هم که جای خود دارند .
  در باره اروپا که به گمان من مرکز سونامی آینده است شاید گفته شود :

  این یونان و سایر کشورهای کوچک اروپا هستند که به واسطه ندانم کاری خودشان گرفتار شده اند . درست است که زیاده روی و بلند پروازی بیجا کرده اند ولی مشوق و پشتیبانشان همان قدرتهای برتر اروپا نبوده اند ؟ همان هائی که خواب ابر قدرتی به نام ایالات متحد اروپا را میدیدند . چرا آلمان و فرانسه اینهمه جوش میزنند که که یونان اعلام رسمی ورشکستگی نکند . تعداد جلسات و قرار و مدارها از عدد و رقم گذشه و هنوز هیچ . وام دهندگان عمده که آلمان و فرانسه و انگلیس و آمریکا باشند درد خودشان را دارند نه غم یونان و پرتقال و فلان و بهمان . آخر نه اینکه بزرگترین وام دهنگان آلمان و فرانسه و انگلیس و آمریکا هستند ؟ تا بحال رسمآ پنجاه درصد وام به یونان و گویا تازگی ها هفتاد درصد آنرا مثلآ بخشیده اند . اگر بگویند پولشان به باد رفته که خوبیت ندارد ، آبرومندانه ترهمان است که گفته اند . به هر حال یونان و سایر بده کاران چاره ای ندارند جز اینکه دیر یا زود از این اتحادیه سرهم بندی شده اروپا و و پول بیمعنی ترش خارج شده و سرنوشت خود را خود بدست گیرند .

  و اما در باره رشد نسبتآ تند و تیز قیمت سهام در این سه سال اخیر چه میتوان گفت ؟

  گویا قیمت سهام راه و رسم و زبان خاص خودش را دارد و اعتنای چندانی به واقعیت های اقتصادی و شرایط زندگی مردم ندارد . به ظاهر دو دنیای جدا از همند . یکی در بیکاری و بدهی و نگرانی از آینده شب و روز ندارد و دیگری در هوس سود بیشتر سر از پا نمیشناسد . اینگونه شکاف ها همیشه بوده ولی تا کجا ؟ تا کی ؟ البته هر چه این شکاف بیشتر شود پیامد ویرانگرش هم بیشتر . چشم مردم فقط قیمت را میبیند و نه ته و توی آنرا . به همین دلیل با هر نوسانی یا شاد میشوند یا افسرده و وحشت زده . تازه قیمت شاخصهای عمده سهام دنیا در مقایسه با شاخص کل بورس تهران که چندان افزایشی به خود ندیده اند و هنوز از اوج سه سال پیش هم پائین ترند . شاخص کل بورس تهران در همین مدت سه سال از 8 هزار به 27 هزار رسید که هیچ شاخصی در این مدت به گردش نمیرسد . حساب کنید چند برابر شده ؟ آیا اقتصاد و مدیریت یا بهره وری در این مدت بهبود یافته ؟ و اگر هم یافته به این نسبت بوده ؟ بله دو دنیای متفات ولی نه برای همیشه .
  ارزیابی آینده سهام یا هرچیزی یا از راه تکنیکی ( بررسی نمودار ) و یا بررسی محتوا یا درون مایه ( فاندامنتال ) یا ترکیب هر دو میسر است . وارد این بحث ها نمیشوم هرچند من بررسی هردو را مناسبتر میدانم .

  در حال حاضر اگر به نمودار شاخصهای عمده سهام و یا نرخ برابری یورو و دلار آمریکا و یا طلا و غیره نگاه کنیم هم میتوان گفت در فلان مدت افزایش میابند یا با تفسیر دیگری گفت کاهش و در عمل هم همین اختلاف سلیقه و یا سردرگمی مشاهده میشود . ولی این فاندامنتال هم تعریف مشخصی ندارد . بیشتری ها فاندامنتال راهمان آمار و اخبار اقتصادی میدانند که اکثرآ از طرف دولت ها اعلام میشوند . و تقریبآ همه رسانه ها هم هر حرکت مثبت یا منفی در قیمت سهام و هر چیزی را به این یا آن خبر خوب و بد نسبت میدهند .

  از نگاه من حکایت تکنیک و فاندامنتال که من به جایش کلمه درون مایه را بکار میبرم بسیار بیشتر و عمیق ترآنچه معمولآ میشنویم هست .
  حالا من به دو سه مورد ، که به عنوان درون مایه یا فاندامنتال شاخصهای عمده سهام آمریکا قابل توجه میدانم ، اشاره ای میکنم که باشد مشت نمونه خروار .

  یکی این نمودار VIX است که کاهش آن نشانه راحتی خیال سهام داران و افزایش آن بیانگر نگرانی یا وحشتشان میباشد . در این نمودار سه ماهه http://stockcharts.com/h-sc/ui?s=$VIX که سه ساله اش را هم میتوان دید و تقریبآ به پائین ترین حد خود رسیده که میتوان دیر یازود افزایش تند یا ملایم این شاخص و کاهشی به همان نسبت در قیمت سهام را انتظار داشت .

  دیگری نرخ رسمی بهره کوتاه مدت دلار است که بانک مرکزی آمریکا نزدیک به صفر نگه داشته و گفته تا سال 2014 هم افزایش نخواهد داد که ببینیم و تعریف کنیم .
  ولی نرخ بهره واقعی دلار را در اینجا http://stockcharts.com/h-sc/ui?s=$IRX ببینید که هم اکنون حدود چهار برابر نرخ رسمی دلار است و از دو ماه پیش به شدت و برخلاف وعده برنانکی افزایش یافته .
  نرخ بهره اوراق سی ساله تنها حدود سه درصد است . این نرخهای بهره متفاوت هر کدام پیام بسیاری برای آینده اقتصاد جهانی و سهام دارند که گفتنش مطلب را طولانی میکند .

  مورد دیگر شاخصی به نام BALTIC DRY INDEX میباشد .

  و این وضعیت نمودار شش ماهه این شاخص http://www.bloomberg.com/quote/BDIY:IND/chart در همان مدتی که سهام های عمده جهانی مرتب بالا و بالاتر میروند . این شاخص میانگین جهانی قیمت حمل بار توسط کشتی هست . عامل عمده تآثیر گذار بر این شاخص اینست که هر گاه اقتصاد جهانی رونق یابد و تقاضا برای حمل کالا بیشتر شود میانگین قیمت حمل بالا میرود و هرگاه رکود اقتصادی و تجاری باشد قیمت هم پائین تر . ببینید در این سه سال از کجا به کجا آمده . تنها از ابتدای سال کنونی میلادی که شاخصهای سهام به شدت افزایش یافته این شاخص 58 درصد کاهش داشته . این هم یک نمونه دیگر از این دو دنیای متفاوت .

  توجه به اینگونه درون مایه ها (فاندامنتال ) در بازارهای جهانی و ملاحظه تکنیکهای نموداری و نشانگر ها ( اندیکاتور ) مرا به این نتیجه میرساند که اقتصاد واقعی جهانی بسیار صدمه پذیر هست و خواهد شد و شاخصهای سهام با این چنین زمینه ای جای بلندپروازی خیلی بیشتری ندارد و به زودی همچون بهمنی به سراشیبی خواهد افتاد . البته ممکن است بعد از مدتی به هر دلیلی باز هم کمی بهبود یابد ولی تا قیمت کف نهائی راهی بس طولانی پیموده خواهد شد . و در این صورت فلزات صنعتی مانند مس و قیمتی همچون طلای جهانی و نفت و کالاهای مصرفی هم کاهش سنگین و طولانی مدتی را تجربه خواهند کرد . و مهمتر اینست که بدانیم پیامدهای اجتماعی و سیاسی چنان رویدادی چه خواهد بود . به باور من یک قانون کلی وجود دارد و آن اینست که همراه و به دنبال خرابی اقتصاد و درآمد ، به ویژه هنگامی که خودش را در سقوط قیمت سهام جلوه گر کند ، خشم ، عصبانیت و نابردباری و سرانجام شور و جنگ در پی خواهد آمد . خرابی اقتصاد و تنگنای مالی همه ملاحظات و مصلحت اندیشی ها را کنار خواهد زد و شمشیر داد و بیداد و شوق ویرانگری و تاراج را دو باره حاکم خواهد کرد . از هم اکنون آغاز این روند دردناک را در همه جای دنیا میبینیم . و آنگاه که این حالت پر شتاب تر شود به باورمن فشار ویرانگریش در وحله اول بیشتر متوجه خاورمیانه و به ویژه سرزمین عزیز ما ایران خواهد شد . پس بر ماست که از هم اکنون این طوفان پیش رو را ببینیم و اگر چه نمیتوانیم مانع وقوع آن شویم ، تا جای ممکن از دامنه خسارتش بکاهیم و غرض این نوشته همین است .

  منبع http://iran-asha.blogfa.com/

 2. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید رشید از ایشان تشکر کرده اند:


 3. #2
  عضو عادی رشید آواتار ها
  تاریخ عضویت
  بهمن ۱۳۹۰
  محل سکونت
  کرج ، مهر شهر
  ارسال
  21
  تشکر
  0
  تشکر شده 31 بار در 15 ارسال
  ضمیمه ای به نوشته ( سونامی 2012 )

  یکشنبه 7 اسفند 1390 26 فوریه 2012

  طی دو سه ماه اخیر آنچه بیش از همه مورد توجه بازارهای پول و سهام و واوراق قرضه و طلا و نقره و سایر فلزات قیمتی و صنعتی و نفت قرار گرفته موضوع اعطای وام توسط بانک مرکزی اروپا به حدود 500 بانک واجد شرایط اروپائی میباشد . البته با گرفتن وثیقه سقفی برای این وام در نظر گرفته نشده . این عملیات با نام اختصاری LTRO و عنوان long term refinancing operations و به هدف کاهش فشار بر روی بانکهای بدهکار اروپائی و همچنین کم کردن نرخ بهره اوراق قرضه دولتی کشورهای بدهکار مانند یونان ، پرتقال ، اسپانیا و غیره و نهایتآ جلوگیری از عمیق تر شدن روند طبیعی بحران اقتصادی اروپا میباشد . اولین عملیات وام دهی 21 دسامبر سال 2011 صورت گرفت که 489 میلیارد یورو تقاضا و پرداخت شد . چهارشنبه این هفته 29 فوریه دومین نوبت اعطای وام سه ساله با نرخ بهره یک درصد میباشد . حدس و گمان پیرامون حجم این عملیات و پیامد های آن فراوان است . اغلب تیتر رسانه ها و بسیاری از تحلیلها این اقدام بانک مرکزی اروپا را مثبت و افزایش چند ماه اخیر تقریبآ همه آن بازها را به همین تزریق یورو نسبت میدهند . سوای هر نتیجه ای که این حراج پولی داشته باشد ، به تصور من یکی دو روز زوتر یا دیرتر و یا همزمان با اجرای این عملیات همه بازارهای عمده یعنی شاخص های عمده سهام مانند داوجونز و فلزات قیمتی و صنعتی و نفت و غیره کما بیش واکنش منفی نشان خواهند داد . واین آغازی میشود برای سقوط مرحله ای همه آنها و افزایش قدرت دلار آمریکا دست کم در برابر ارزهای عمده اروپائی و به ویژه یورو و تا مرحله بعد که ببینیم باز چه برگی رو خواهند کرد .

  منبع http://iran-asha.blogfa.com/post-129.aspx

 4. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید رشید از ایشان تشکر کرده اند:


 5. #3
  عضو عادی رشید آواتار ها
  تاریخ عضویت
  بهمن ۱۳۹۰
  محل سکونت
  کرج ، مهر شهر
  ارسال
  21
  تشکر
  0
  تشکر شده 31 بار در 15 ارسال
  امروز بانک مرکزی اروپا 529 میلیارد یورو را به 823 بانک اروپائی وام داد و همانطور که
  پیشبینی کرده بودم همه بازارهای جهانی از شاخصهای عمده سهام مانند داوجونز گرفته
  تا نفت و به ویژه طلا و نقره واکنش منفی نشان دادند .
  طلا طی دو ساعت صد دلار و نقره حدود 7 درصد منفی خورد .

 6. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید رشید از ایشان تشکر کرده اند:


 7. #4
  عضو عادی رشید آواتار ها
  تاریخ عضویت
  بهمن ۱۳۹۰
  محل سکونت
  کرج ، مهر شهر
  ارسال
  21
  تشکر
  0
  تشکر شده 31 بار در 15 ارسال
  پیوست دوم به ( سونامی 2012 )

  یکشنبه 14 اسفند 1390 4 مارس 2012
  درست بعد از اینکه بانک مرکزی اروپا در روز چهاشنبه 29 فوریه وامی به مبلغ 523 میلیارد یورو به بیش از 800 بانک پرداخت کرد و در رسانه ها به عنوان عامل مهمی برای رشد اقتصادی اروپا و جهان قلمداد شد ، شاخصهای سهام و فلزات و نفت و یورو و غیره شروع کردند به ریزش . در این میان فرو غلتیدن سهمگین طلا و نقره موجب حیرت بسیاری از تحلیلگران تکنیکال و فاندامنتالیست شد . طلا تنها طی دو سه ساعت همه آنچه را در طول یک ماه بدست آورده بود از کف داد و نقره در همین مدت 7 درصد کاهش یافت . مطابق معمول در چنین هنگامه ای که عامه مردم و مراجعشان و همینطور رسانه های عمومی دنبال بهانه یا توجیه میگردند ، متهمی بهتر از برنانکه رئیس بانک مرکزی آمریکا پیدا نشد . فراوان گفتند و نوشتند که این آقا یک چیزی گفت یا نگفت و باعث فرو ریختن طلا و نقره شد وگرنه اینها پتانسیل بالا رفتن داشتند و اینها را تحلیل مینامند و پیروانشان هم کم یا بیش آرام میگیرند .
  سوای اینها و به باور من ، علاوه بر عوامل متعدد دیگر ، شدت سقوط طلا و نقره در روز چهار شنبه و نیز افزایش نرخ بهره کوتاه مدت دلار آمریکا طی دو سه ماه اخیر و عدم پیروی شاخص حمل ونقل ( Dow Tranceports ) از داوجونز صنعتی طی دو ماه اخیر و همچنین ضعف یک ماه اخیر شاخص ( Russell 2000 ) نشانه های آشکاری هستند از نزدیک بودن فروکش بسیار تند و طولانی همه شاخصهای عمده جهان و حتی غیر عمده مانند شاخص کل بورس تهران که پیامدهایش هم در سونامی 2012 بیان شده . آنگاه که شاخص های جهانی سهام حرکت طبیعی خود را که هدفش در نهایت برگرداندن سلامت و تعادل به بازارها و اقتصاد جهان است آغاز کند همه فلزات قیمتی و صنعتی و نفت و غیره هم به ناچار و کم یا بیش از شاخصها پیروی خواهند کرد . بانکهای مرکزی اروپا ، آمریکا ، ژاپن ، چین و انگلیس وغیره مدتهاست دارند همه تیرهای ترکش خود رها میکنند تا بخیال خود مانع رفتار طبیعی بازار شوند . هنگامی که سرآمدان علمی و عملی پول و اقتصاد ؟ گمان میکنند و بر این گمان سماجت میکنند که با چاپ پول بی پشتوانه و یا اعطای وام و اعتبارات سربه فلک کشیده میتوان اقتصاد و زندگی مردم را بهبود بخشد دیگر از رسانه ها ی عامه پسند و مفسران ریز و درشت و خود مردم چه توقعی میتوان داشت .
  آخرین ویرایش توسط رشید ، ۱۳۹۰/۱۲/۱۵ در ۰۸:۲۱.

 8. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید رشید از ایشان تشکر کرده اند:


 9. #5
  عضو عادی رشید آواتار ها
  تاریخ عضویت
  بهمن ۱۳۹۰
  محل سکونت
  کرج ، مهر شهر
  ارسال
  21
  تشکر
  0
  تشکر شده 31 بار در 15 ارسال
  شاخص کل بورس تهران و اقتصاد ایران نمیتواند خیلی متفاوت از بقیه دنیا باشد .
  تآخیر و تقدم دارد ، دامنه تغییراتش بیشتر یا کمتر میشود ولی در روند دراز مدت ناچار به
  همسوئی با آن میباشد به ویژه که بنیادش بر نفت و قیمتش پایه ریزی شده . و این گوشه ای از
  همسوئی از حدود سه سال پیش :

  نفت برنت بشکه ای 33 اکنون 106 دلار
  شاخص سهام داوجونز 6470 اکنون 13000
  شاخص سهام داکس آلمان 3590 فعلآ 6990
  شاخص کل بورس تهران حدود 8000 تا اوج 27000
  نشانگر میزان خوشبینی و نگرانی شاخصهای سهام آمریکا vix اکنون به پائین ترین حد
  خود رسیده http://stockcharts.com/h-sc/ui?s=$VIX و حکایت از این دارد که در آینده
  نزدیک شاخص های جهانی عمده سهام شاهد سقوطی سنگین و طولانی مدت خواهد
  شد که در آن حال قیمت نفت هم همان راه را میرود و شاخص کل بورس تهران هم بی نصیب
  نخواهد شد .

 10. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید رشید از ایشان تشکر کرده اند:


 11. #6
  عضو عادی رشید آواتار ها
  تاریخ عضویت
  بهمن ۱۳۹۰
  محل سکونت
  کرج ، مهر شهر
  ارسال
  21
  تشکر
  0
  تشکر شده 31 بار در 15 ارسال
  شاخصهای جهانی عمده سهام که در چند روز گذشته نزول کرده و مجددآ در کوتاه مدت کم یا بیش ا