نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: .

رأی دهندگان
0. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • .

0 0%
  • .

0 0%
صفحه 1506 از 5202 نخست ... 5061006140614561496150315041505150615071508150915161556160620062506 ... آخرین
نمایش نتایج: از 15,051 به 15,060 از 52011

موضوع: اخبار

ستاره‌دار (27) بابک 52 آواتار ها
    تشکر شده 63,384 بار در 15,430 ارسال
    اسدالله عسگر اولادی

درآمدهای نفتی مان نصف شده است/ با ادامه برنامه هدفمندی یارانه ها تورم ۵۰ درصد می شود

اسدالله عسگر اولادی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین و از اعضای ارشد حزب موتلفه است که سال ها در بازار ایران نقش ایفا کرده است.

وی که یکی از منتقدان اصلی سیاست اقتصادی دولت احمدی نژاد است قبلا هشدار داده بود با این روند مردم ایران به قحطی می رسند. او در مصاحبه با سایت «شما» یک بار دیگر سیاست های اقتصادی دولت را نقد کرده و معتقد است هم اکنون اقتصاد ایران طوفان زده است و در آستانه یک سونامی بزرگ قرار دارد. این تاجر در مصاحبه خود با اشاره به تحریم نفتی در مورد جیره بندی کالاها می گوید :« اگر از این حد جلو برویم و نتوانیم ۵۰ میلیارد را تأمین کنیم، باید به سمت جیرهبندی برویم، اما هنوز زود است و میتوانیم.»
    وی در بخشی از این مصاحبه از سیاست واردات انتقاد کرده و گفته است:« اگر بتوانیم کارخانه موبایل را بیاوریم، چرا برویم از خارج بیاوریم؟ پس سعی کنیم این را تولید کنیم. ما بهترین چای را در شمال کشورمان داریم. چرا کار فرهنگی نکنیم که چای سیلان و سریلانکا و هند مصرف نکنیم و چای ایرانی مصرف کنیم. برنجی که در شمال داریم در دنیا بینظیر است، ولی چون کشاورز تشویق نمیشود و به او نمیرسیم، میرویم برنج تایلندی میآوریم.»

وی با اشاره به ناموفق بودن سیاست هدفمندی یارانه ها تورم را عارضه اصلی این سیاست دانسته و آورده است:« نشاءالله میشود. یکی هم یارانههاست که ما گفتیم نه. در اینجا به آقای آلاسحاق و آقای نهاوندیان ایراد دارم. وقتی در ۸۹ یارانهها شروع شد، تورم ما ۸/۹% بود. همان جا گفتم: «مخالفم». آقای آلاسحاق به من ایرادی گرفت و گفت: «همه اقتصاددانها موافقند». گفتم: «آنها اقتصادخوان هستند، اقتصاددان نیستند. میگویی نه؟ سال دیگر احوالپرسی میکنیم». در سال بعد یعنی سال ۹۰ تورم شد ۱۴%. گفتم اگر ادامه بدهند در سال ۹۱، تورم میشود ۲۵%. بعضیها به من ایراد میگرفتند که چرا میگویی تورم میشود ۲۵ و ۳۰%؟ اولین نفری بودم که این را گفتم و کلی هم سروصدا علیه من راه افتاد. میگفتند حرفهای فلانی را چاپ نکنید.یکی از سایتها میگفت این را بگیرید و محاکمهاش کنید.»

عسگر اولادی پیش بینی کرده در صورت اجرای مرحله دوم هدفمند سازی یارانه ها تورم به ۵۰ درصد خواهد رسید. او هم چنین تاثیر تحریم ها را پذیرفته و اذعان کرده درآمدهای نفتی ایران تحت تاثیر این تحریم ها به نصف رسیده است.

متن کامل این مصاحبه به شرح زیر است:

شما: با توجه به مشکلات اقتصادی که کشور با آنها مواجه است، مقام معظم رهبری اخیراً مطلبی را عنوان فرمودند که برخی بیتدبیریها باعث این مشکلات است. این بیتدبیریها چه بوده و توسط چه کسانی رخ داده است؟

عسگراولادی: بسم الله الرحمن الرحیم. مقام معظم رهبری در سخنانشان اشاره کردند که بیتدبیری هایی هست، اما خودمان را موظف نمیدانیم که بیتدبیریها را بشکافیم و بگوییم چه کسی چه کرده است، چون اگر لازم بود نام افراد برده شود، ایشان خودشان بهتر از ما میدانند چه کسی چه کرده است، اما اینکه چه پیش آمده، اقتصاد ما در یکی دو سال اخیر دچار طوفان ناخواستهای شده است مساله ای است که نظام باید آن را شناسایی کند سپس این طوفان را کنترل کند و جلوی سونامی شدنش را بگیرد.

مقام معظم رهبری از ابتدای سال به چند مطلب مهم در زمینه اقتصاد اشاره کردند.امسال را سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی نام نهادند. در این عبارت نکته هایی هست که برمیگردد به آنچه که ایشان در سالهای ۸۹ و ۹۰ گفتند و الگوی مصرف را پیشنهاد کردند و چند ماه بعد وقتی شرایط کشور را دیدند، پیشنهاد و توصیه مؤکد بعدشان اقتصاد مقاومتی بود.

شما:شاید بهتر باشد تا از زاویه دیگری موضوع را بررسی کنیم تحلیل شما از شرایط کلی اقتصاد کشور در شرایط کنونی چیست؟

عسگراولادی: اقتصاد ما یک اقتصاد حداقل ۱۰۰ میلیارد دلاری است، یعنی ما باید حداقل بین ۵۰ تا ۶۰ میلیارد دلار کالا بیاوریم و برای این کار باید منابع درآمدیمان را بررسی کنیم یعنی در همین حدود هم ارز آوری داشته باشیم تا بتوانیم این میزان واردات کنیم و تراز مان منفی نشود.
    ما چهار منبع ارز آوری داریم:

۱) صادرات نفت،
    ۲) منابع گازی و پتروشیمی،
    ۳) صادرات غیرنفتی،
    ۴) توریسم و خدمات.

اینجاست که وقتی مقام معظم رهبری میگویند به سوی اقتصاد مقاومتی برویم یعنی باید طوری مدیریت کنیم که با تحریمها که معتقدیم اثر زیادی ندارند، این حداقل ۵۰ تا ۶۰ میلیارد دلار واردات را با همین میزان صادرات مدیریت کنیم و اگر نتوانیم یعنی کسی که نمیتواند دچار ضعف است.
    به نظر من اینکه بیایم از فردی، سازمانی یا تشکیلاتی انتقاد کنم، در شرایط فعلی که به فرموده رهبر بنا بر وحدت و همکاری و همگامی داریم پسندیده نیست، اما آنچه مسلم است ما در این ده ماه یعنی از دی ماه ۹۰ تا الان که مهر ماه ۹۱ است، بهگونهای مدیریت نکردیم که این حوادث التهاب ارزیای که الان شاهد و ناظر آن هستیم پیش نیایند.

آن چیزی که دیدیم حسن مدیریت نبوده است. دلم نمیخواهد از سوءمدیریت استفاده کنم، ولی به هر صورت مدیریت سلیقهای بوده است و اقتصاد ما را تبدیل به یک اقتصاد سیاسی کرد و همین باعث شد که مدیریتهای سلیقههای و بدون مشورت با کسانی که بحرانهای مختلف را تجربه کردهاند، وضع التهابآمیز امروز را پدید آورد که در صورت مدیریت صحیح می توانست پدید نیاید.

در نتیجه میتوانم بگویم مدیریت خوب و سالمی نداشتیم، ولی اینکه از ناحیه چه کسانی اعمال شد، اجازه بدهید حرفی نزنم، چون هر کسی که به مسائل روز وارد است و اقتصاد را میداند، متوجه میشود که اقتصاد ما در کجاها و از ناحیه چه کسانی دچار ضعف است.

شما: سلسله حوادثی به عنوان عامل اصلی بحرانزدگی اقتصاد امروز ایران برشمرده میشوند. یکی حوادثی است که بعد از گران شدن یارانهها و عاملهای سوخت برای تولید پیش آمد و دیگر عوامل ارزی. از عوامل مختلف دیگری هم نام برده میشود. بیتدبیری در هر یک از این حوزهها تأثیرات خود را گذاشته است. به نظر شما مؤثرترین حوزه در ایجاد اوضاع اقتصادی فعلی کدام حوزه است؟

عسگراولادی: دو عامل باعث این نابسامانیها شده است: نخست تحریمها، بالاخص تحریم نفت سپس سود مدیریت که این دو اصل قضیه هستند، اما همه عواملی را که برشمردید، تقریباً زیرمجموعه این دو تاست. ما تحریم داریم و تحریم اذیتمان کرد.

چرا تحریم شدیم؟ تحریم یعنی چه؟ از چه؟ تحریم یعنی ما را محروم کردن از بعضی خدمات، سرویسها و کالاهایی که در دنیا رسم است. چرا تحریم شدیم؟ چون سعی کردیم استقلال خودمان را با خودکفایی در مسائل مختلف حفظ کنیم. این استقلال و خودکفایی بیشتر در مسائل سیاسی ما بود. ما میخواستیم در منطقه صاحب اثر باشیم که بایست باشیم. عدهای منافعشان در این است که همان مصرفکننده قبل از انقلاب باشیم و در اینجا اولین برخورد ما با استکبار پیش میآید. این ریشه اصل تحریمهاست. مسئله هستهای یک بهانه است. در مورد مسئله هستهای با ما مشکلی ندارند، دروغ میگویند. در مورد مسائل منطقه با ما کار دارند. چرا مردم عربستان ما را دوست دارند، اما دولتش دوست ندارد؟ چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟ چرا مردم ترکیه ما را دوست دارند، اما دولتش اخیراً با ما مشکل پیدا کرده است؟ چرا ما در سوریه حرف داریم و در سرنوشت او تأثیر داریم؟ چرا در لبنان حرف داریم؟ چرا در افغانستان و عراق صاحب حرف هستیم؟ این ریشه اصلی تحریمهاست. ما انقلاب کردیم و امام فرمودند: «سربازان من هنوز در قنداق هستند». حالا آن بچهها بزرگ شدهاند. انقلاب ما الان در کوچه پسکوچههای دنیاست. این چیزی است که با آن مخالف هستند.

یک حکومت دستنشانده میخواهند که نفت را بفروشد و کالاهای مصرفی آنها را با قیمت بالا بخرد، مثل همسایههای جنوبیمان. نفتشان را میفروشند و راحت و آسوده هزینه مردمشان را میدهند.

پس اصل تحریم را فهمیدیم. آقا هم میفرمایند ما از این پیچ خطرناک و سخت در حال عبوریم و بایستی مقاومت کنیم. چقدر طول میکشد تا برسیم؟ ایشان امیدوارند، ولی معلوم نیست. چقدر قدرت دارند جلوی ما را بگیرند؟ همینی که میبینید. روز به روز دارند تحریمها را تشدید میکنند.

شما: موضوع دور زدن تحریمها چه می شود؟

عسگراولادی: ما موفق شدیم تحریمها را دور بزنیم. زیرا ۱۰۰ یا ۱۲۰ میلیارد دلار تجارت خارجی داریم، قبل از تحریم ۱۲۰ میلیارد بود، بعد از تحریم هم ۱۲۰ میلیارد ماند، پس ما عملاً توانستهایم بعد از تحریم ۶۰، ۷۰ میلیارد واردات داشته باشیم و ۵۰ میلیارد صادرات.

شما: یعنی ترازمان منفیتر نشده است؟

عسگراولادی: نه، ترازمان تا قبل از تحریم نفت اصلاً منفی نشده و مثبت بود. ۴۷، ۴۸ میلیارد صادرات داشتیم، ۱۰، ۱۵ میلیارد درآمدهای خدماتی داشتیم، حتی ایرانیهای خارج از کشور هم میآمدند و در اینجا سرمایهگذاری میکردند، اما آمارها بعد از نفت یک کمی تغییر کرد.

تحریم نفتی تحریم بدی بود. برای اینکه از آن ۶۰، ۷۰ میلیارد دلاری یا حد اقل ۵۰ میلیاردی که میخواهیم واردات داشته باشیم، باید قسمت اعظمش را از نفت تأمین میکردیم و وقتی فروش نفت دچار اشکال شود، به تبع در واردات هم دچار مضیقه میشویم و این عدد کمتر میشود.

این مرحله دوم تحریم است که روی نفت اثر کرده است، اما در مورد نفت هم تا یکی دو ماه قبل سعی کردیم دور بزنیم، یعنی با ارتباطاتی که دولت و سفارتخانههایمان در جاهای مختلف زدند، نفت را فروختیم، اما از یکی دو ماه پیش در اثر فشاری که آنها به مصرفکنندگان نفت ما آوردند، آن میزانی که توقع فروش داشتیم، به نصف کاهش یافت و در اینجا بود که اذیت شدیم.

حالا برای مقابله با این اذیت، دو راه بیشتر نداریم:

۱) صرفه جوییها که همان اقتصاد مقاومتی است،
    ۲) کوتاه آمدن در واقع یعنی تسلیم یا مبارزه. شکل سومی نداریم. یا باید تسلیم شویم یا مبارزه کنیم و توأم با این، اقتصاد مقاومتیمان را انجام بدهیم.

شما: اقتصاد مقاومتی یعنی چه؟

باید صرفهجویی کنیم. همین که آقا میگویند.

شما:سوال اصلی ما در مورد همین مبارزه است. آیا مبارزه دارد درست انجام میشود؟

عسگراولادی: در زمینه مبارزه متأسفانه باید گفت در بدنه دولت ما انواع و اقسام مدیر وجود دارد و با نهایت تأسف، انواع و اقسام کارگزاران خارجی هم در آن نفوذ دارند و نمیتوانیم آنها را بشناسیم. البته وزارت اطلاعات ما از یک نظر خیلی زحمت کشیده و امنیت را به کشور ما داده است. کشورهای همسایه را نگاه کنید که هر روز انفجاری و مصیبتی هست و عدهای کشته میشوند، اما اینجا نیست. این کمکی است که وزارت اطلاعات ما کرده است و در این قسمت موفق بودهایم، اما باز اگر اینجا یک خبری میشود و موشک قشنگی درست میکنیم، میبینیم اسرائیل مطلع است. چه جوری مطلع میشود؟ بالاخرع عواملش در داخل هستند.

پس در این وضعیت دو پایه داریم، تحریم اولیه که تحریم سختی بود و تحریم نفتی. در تحریم نفتی برمیگردیم به حداقلها. حداقلمان این است که ۷۵ میلیون نفریم و با ۵۰ میلیارد میتوانیم مقاومتمان را ادامه بدهیم. برای بعد از ۵۰ میلیارد باید برنامهریزی کنیم. این حداقل است. باید تولیداتمان را به این سمت حرکت بدهیم که حتیالمقدور مواد اولیه داخلی باشد، حتیالمقدور ارزبری کم داشته باشد، ارزش افزودهاش بالا باشد، اشتغال را هم بالا ببرد. باید این سه چهار عامل را در تولیدمان هدایت کنیم.

شما: پیشبینی ضرورت پیدا کردن جیرهبندی و کوپن را هم دارید؟

عسگراولادی: اگر از این حد جلو برویم و نتوانیم ۵۰ میلیارد را تأمین کنیم، باید به سمت جیرهبندی برویم، اما هنوز زود است و میتوانیم.

شما: چه سیاستی را باید به کار بگیریم که مجبور به جیرهبندی نشویم؟

عسگراولادی: برای ۵۰ میلیارد دلار باید حداقل روزی یک میلیون بشکه نفت بفروشیم. سال را ۳۰۰ روز بگیریم و ۶۵ روز را تعطیل، یک میلیون بشکه ۱۰۰ دلاری میشود ۳۰ میلیارد دلار. این رقمی است که باید با تمام قدرت حفظش کنیم.

شما: اگر نشد چه؟

عسگراولادی: باید فشار را روی صادرات غیرنفتی بگذاریم. غیرنفتی ما الان ۵۰ میلیارد دلار است.

شما: یعنی روی نفت حداقل باید ۳۰ میلیارد حساب کنیم؟

عسگراولادی: و روی غیرنفتی هم ۲۰ میلیارد. باید این دو تا حساب را داشته باشیم و خدمات و چیزهای دیگر را هم مقابلش بگذاریم. توریسم را هم باید تقویت کنیم. وزارت خارجه و وزارت کشور باید ویزا را برای توریستها باز کند. توریسم یک صادرات نامرئی بسیار خوب است. بهجای اینکه ما بلند شویم و برویم در کشورهای دیگر خرج کنیم تا به آنها کالا بفروشیم، توریست به کشور ما میآید و حداقل بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار خرج میکند و میرود. این بهترین ارز دریافتی است. اگر در سال بتوانیم حداقل ۳۶۰ هزار توریست داشته باشیم ـاین حداقل توقع استـ بهراحتی میتوانیم یک میلیارد دلار درآمد داشته باشیم. اینها را باید برای اقتصاد مقاومتی به کار ببریم.

شما:اقتصاد مقاومتی را بر چه اصولی تعریف می کنید؟

عسگر اولادی: برای اقتصاد مقاومتی که آقا میگویند، سه پایه داریم:

اول: تولید با حداقل ارزبری و حداکثر اشتغال و حداکثر مواد اولیه از منابع داخل کشور که به ارز احتیاج نداشته باشیم.
    دوم: تقویت صادرات
    سوم: جلوگیری از خروج بی رویه ارز مسافرتی که اینها را باید یک به یک بحث کنیم.

شما: به نظر شما آیا دولت در مسیر اقتصاد مقاومتی حرکت کرده است؟

عسگراولادی: نه، ما در اینجا ایراد داریم، اما چه کار کنیم؟ من به وزارت کشاورزی میگویم ضرورت ندارد سیب به این قشنگی ارومیه و مشهد را رها کنیم و برویم سیب از لبنان بیاوریم. چرا موز را از پاکستان میآوریم؟ میتوانیم آن را در سیستان و بلوچستان و جیرفت کشت کنیم.
    باید راه را باز کنیم که کشاورزان و باغداران خودمان کشت کنند. نباید از خارج بیاوریم. اینها اقتصاد مقاومتی است.
    اما در مورد صرفهجوییهای ارزبری مسافرین. ما توصیه مؤکد داریم که تا ضرورت نداشته باشد، سفر خارج نروند.

شما: یعنی به نظر شما اینقدر ارز مسافرتی خارج میشود؟
    عسگراولادی: بله، بالای ۱۰ میلیارد دلار در سال.
    شما: یعنی یکپنجم آن۵۰ میلیارد دلاری که نیاز داریم.
    عسگراولادی: بله و بالاخره فشار به بازار میآورند و تهیه میکنند. در باره سفرهای مذهبی قاعدتاً نباید چیزی گفت، ولی من میگویم! ما هر سال ۶۰۰، ۷۰۰ هزار زائر عمره عربستان، ۲۰۰، ۳۰۰ هزار زائر عتبات را داریم.

شما: یعنی اگرهر کدام ۱۰۰۰ دلار ببرند، میشود یک میلیارد دلار در سال

عسگراولادی: که قطعاً بیشتر از این میبرند. هر چمدانی که میآید ۳، ۴ هزار دلار جنس در آن است. در کنار زوّار هر هفته ۷۰ تا ۹۰ پرواز پُر خارجی داریم، به اروپا، امریکا، ترکیه، ایتالیا، فرانسه، انگلیس و… چه راحت به ایرانیها ویزا میدهند که بروند آنجا و دلار خرج کنند.

این همه میرویم امریکا برای چه؟ ایرانی هر جا برود، ویزای امریکا را به خاطر آن ۵۰۰۰ دلار به او میدهند، امریکا رفتن حداقل ۱۰ هزار دلار خرج دارد، فقط بلیط هواپیما ۳۰۰۰ دلار است. این پروازها دو تا تحمیل بر ما دارد؛ یکی اینکه دولت ما باید پول دلار پرواز ۱۲۲۶ تومانی را بدهد. پرواز با دلار ۱۲۲۶ تومانی است، فشار میآید. نگاهی به فرودگاه امام(ره) بکنید. در روز چند پرواز صورت میگیرد؟ همه هم پر هستند، جا ندارند. من توریسم را بالای ۵ میلیون نفر میبینم. تازه مسافران زمینی به عراق، افغانستان، آذربایجان، ترکمنستان، خلیجفارس و… داریم. ترکیه که واویلا است! تبلیغاتی را که برای آنتالیا میشود ببینید. هر مسافر بین ۳ تا ۵ هزار دلار خرج میکند. ما باید برای اقتصاد مقاومتی فرهنگ سازی هم کنیم.

مسافرت غیرضروری را باید با فرهنگ سازی ـو نه بگیر و ببندـ کم کنیم. نباید بگوییم حق نداری بروی. باید تفهیم کنیم که چرا میروی؟
    اما پایه سوم که گفتیم سعی در تقویت صادرات است بسیار اهمیت دارد. صادرات یک دریافتی ارزی است. از قدیم گفتهاند: «به احوال آن شخص باید گریست….که دخلش بود نوزده، خرج بیست».

این یعنی دریافتی ارزی تو باید بیشتر از پرداختی ارزی باشد، یعنی صادراتت باید بیشتر از وارداتت باشد. پس پله سوم تقویت صادرات است.

شما: و کاهش واردات؟

عسگر اولادی: حتیالمقدور باید واردات را با تولید داخلی جبران کنیم.

شما: یعنی افزایش تعرفهها را مؤثر میدانید؟

عسگر اولادی: نه، افزایش تعرفهها این اثر را دارد که قاچاق زیاد میشود. ما باید طوری عمل کنیم که قاچاق تقویت نشود. باید سعی کنیم بهجای واردات در کشور تولید کنیم.

شما: یعنی راه بر واردات را ببندیم.

عسگر اولادی: عملاً ببندیم، سهو نکنیم.

شما: با قانون نباشد؟

عسگر اولادی: با قانون و بگیر و ببند نه، بلکه با کار فرهنگی.

شما: مزیتش را از بین ببریم.

عسگر اولادی: اگر بتوانیم کارخانه موبایل را بیاوریم، چرا برویم از خارج بیاوریم؟ پس سعی کنیم این را تولید کنیم. ما بهترین چای را در شمال کشورمان داریم. چرا کار فرهنگی نکنیم که چای سیلان و سریلانکا و هند مصرف نکنیم و چای ایرانی مصرف کنیم. برنجی که در شمال داریم در دنیا بینظیر است، ولی چون کشاورز تشویق نمیشود و به او نمیرسیم، میرویم برنج تایلندی میآوریم.

شما: نفع وارداتی گروه های خاص چه؟

عسگر اولادی: بله دستهایی هم برای کمیسیون گرفتن واردات برنج تایلندی در دستگاهها مطرح است. آنها را هم باید با کار فرهنگی ببندیم. من با تعزیرات بهطور کامل مخالفم. بهجای تعزیرات باید کار فرهنگی کرد. البته در جایی که ناچار میشویم، ناچاریم، ولی بایستی کار فرهنگی بشود.

شما: کار فرهنگی را بهتر میدانید یا از بین بردن مزیت را؟

عسگر اولادی: هر دو. اگر مزیت داخلی را بالا ببریم و مزیت خارجی را کم کنیم، عامل بسیار مؤثری است.

شما: آن موقع فرهنگ لازم نیست. طرف دو دو تا چهار تا میکند و میبیند به نفعش نیست که کالای خارجی وارد کند.برگردیم به اصل اقتصاد مقاومتی

عسگر اولادی: اگر این سه پایه تقویت شدند، پایه چهارمی هم دارد که برعکس اینکه مسافرت را محدود میکنیم، توریسم را تشویق کنیم. ما میخواهیم دو میلیون آدم بفرستیم بیرون، دو میلیون آدم را هم بیاوریم که دستکم پایاپای بشود.

زمینه هایش را باید در کشور بچینیم تا بیایند.

ما یک اشکال کوچک با ارزشهایمان داریم که با بعضی از زمینههای توریستی وفق نمیدهد، در آنجاها ناچاریم مسائلی را رعایت کنیم، ولی در بعضی از زمینهها میتوانیم مزیت ایجاد کنیم و آنها را جاهایی ببریم که میتوانیم به آنها نشان بدهیم. منهای مشروب، منهای عیاشی و منهای بیحجابی.
    در دنیای خیلیها هستند که این سه تا را کنار میگذارند و میآیند. آنها را بیاوریم. ضرورت ندارد کار را آنقدر عام کنیم که هتلهایمان بشوند مرکز فحشا. هرگز این کار را نمیکنیم و تجویز هم نمیکنیم، ولی میتوانیم از کشورهای اسلامی توریست بیاوریم و به مراکز توریستی متعدد در سراسر کشور ببریم. باید برنامهریزی کنیم.

شما: خیلی صاحبنظرات معمولاً فقط انتقاد میکنند، ولی شما ایجابی صحبت کردید. همه انتقاد میکنند، اما راهحل ارائه نمیدهند، شما راهحل ارائه دادید. نمی خواهید یک کمی هم انتقاد کنید؟

عسگر اولادی: با توجه به فرمایشهای رهبرمان در خراسان، الان وقت وحدت است، وقت انتقاد نیست. من قبلاً انتقاداتم را کردهام.

شما: زمان آقای هاشمی برای ارز پروفرم نمیدادند، اما میگفتند هر کسی که میخواهد برود بانک هر قدر ارز میخواهد بخرد. آن موقع متقاضی هم کم بود. حالا برعکس شده است. پروفرم میدهند، ولی با آن هیچ ارزی نمیشود گرفت. اتاق پایاپای هم که آمد به قیمتها دامن زد. نظر شما چیست؟

عسگر اولادی: این اتاق، اتاق تأمین ارز است، اسمش هر چه که میخواهد باشد. این اتاق در سوم مهر تأسیس شد. همان روز بنا شد ثبت سفارش که میشود، بین ۱۵ تا ۲۰ روز ارز قابل لمس را بدهند. صحبت اولیه این بود. ثبت سفارش شروع شد. سر ۱۵ روز کسی که ثبت سفارش کرده بود باید میرفت و ریال را پرداخت میکرد. از روزی که ریال را میدهد، ۱۵ روز بعد ارز را به او میدهند. بعضی از عوامل واردکننده نرفتند ریالش را بدهند. من ۲۰ مهر ماه در دفتر وزیر بازرگانی بودم. خبر این است که آنهایی که سوم و چهارم و پنجم رفتند و ریالشان را دادند، از صبح ۱۹ مهر ارزشان را گرفتهاند، آنهایی که نرفتند ریالشان را بدهند، از روزی که بدهند، ۱۵، ۲۰ روز بعد ارزشان را میگیرند.

شما: یعنی از اول هم ابلاغ شده بود؟

عسگر اولادی: من تا روز شنبه خودم این انتقاد را داشتم و به همه هم میگفتم. خودم دو سه بار با آقای صافدل حرف زدم که اگر ارز را ندهید، اینجا هیچ خاصیتی ندارد و باید آن را ببندید، اما از دیروز شروع کردند به دادن ارز کسانی که ۲۰ روز پیش ریالشان را پرداخت کرده بودند.

شما: این ۲۰ انتظار روز در بازار، ضرر نیست؟

عسگر اولادی: البته که هست اما چاره ندارند، برای اینکه تنظیم کردن ارز زمان می برد و بانک عامل که میخواهد ارز را بدهد، ارز که در صندوقش نیست.

این ارز از سه منبع تامین می شود: منبع صندوق ملی، منبع پتروشیمی، منبع ۱۴% از درآمد نفت. این سه منبع در سه چهار کشور است. وقتی شما ثبت سفارش میکنید، ممکن است در این سه چهار کشور نباشد، در کشور دیگری باشد و بانک باید از این سه چهار کشور منبع را به بانکی که میخواهید انتقال بدهد تا بتواند ارز را به شما بدهد. این تشریفات ۱۰ روز طول میکشد. یکی از علتهای آن این است.

فرض کنید میگویید من میخواهم به بانک سامان یا بانک کشاورزی یا بانک ملت بروم و ارزم را منتقل کنم. بسیار خوب بروید، ولی آن بانک میگوید پولی را که میخواهی به تو بدهم، ۱۰، ۱۲ روز طول میکشد. راست هم میگوید، چون پول دولت در ترکیه، چین یا مالزی است و باید از اینجاها ببرد به جایی که میخواهید. این کار طول میکشد. دیروز و امروز شنیدم که هم بانک ملت و هم بانک کشاورزی شروع کردهاند به آنهایی که در روزهای چهارم و پنجم و ششم تا هفتم و هشتم ریالشان را دادهاند، ارز پرداخت می کنند. به آقای صافدل گفتم اگر ارز را بدهید، این اتاقی را که اسمش را گذاشتهاید مبادله ارزی، مبادله کالا به ارز، این موفق میشود. اگر ندهید بعد از ۱۰، ۱۵ روز شکاف بین ارز بخش خصوصی بالا میرود، کما اینکه تا پنجشنبه اینها ۲۵۰۰ تومان اعلام کردند، ولی در بازار ۳۲۰۰ تومان است.

شما: یعنی تقاضا بیشتر است.

عسگر اولادی: بله تقاضا هست که ناچارند بروند از بازار بگیرند.

شما:عمده تقاضای ارز در کجاست؟

عسگر اولادی: این تقاضا در چهار جاست: واردات، بیماران، دانشجویان و مسافرین. مسافر حج ۳۰۰ دلار به دردش نمیخورد. ۷۵ هزار نفر را فرستادهایم که پول میخواهند. هم نمیتوانیم به او بگوییم نرو و هم نمیتوانیم به او بگوییم پول نداریم و میرود بازار آزاد، چون ریالش را دارد. حاجی است که توانسته برود مکه! یعنی کسی که خرج یک سالش را دارد پس ۳۰۰ دلار کفافش را نمی دهد و پول هم دارد می رود و در بازار آزاد تهیه می کند.

شما: اگر اتاق مبادلات ارزی نتواند پاسخگوی تقاضای بازار باشد و بالاخره مردم به بازار آزاد روی بیاورند، اتاق از کارکرد واقعی خود خارج نمیشود؟
    عسگر اولادی: خارج نمیشود، ولی با حداقل کارکرد عمل میکند و ما معتقد به حداقل نیستیم. در آن جلسه با وزیر بازرگانی صحبت شد که صادرکنندهها هم به کمک بیایند و ارز حاصل از صادرات هم بیاید در آنجا. اما ارز حاصل از صادرات به دو سه اشکال نمیآید.
    اول: میآیند و میگویند چرا باید ۲% از قیمت روز کم کنیم؟ در صورتی که باید ۵% هم اضافه کنم و به او بدهم که به بازار آزاد نرود.
    دوم: نمیتواند به جایی که اینها میخواهند بیاورد. او در جای دیگری ارز دارد و بخواهد بیاورد ۱۰، ۱۲ روز طول میکشد و در نتیجه به ضرر اوست، مگر اینکه پولش را به او بدهند و بگویند برو ده روز دیگر ارز به ما بده که این وسط بحث اعتماد پیش میآید.

شما : درواقع به تقاضاکننده ارز میتوانیم بگوییم ۱۵ روز صبر کن، ولی به عرضهکننده نمیتوانیم.

عسگر اولادی: عرضهکننده امروز پولش را میخواهد که برود کالا بخرد، او تحمل ندارد و این کار را نمیکند.

شما: پسباید برای عرضه کننده خصوصی ارز در اتاق مکانیسمی طراحی شود.

عسگر اولادی: قرار شد هفته آینده، بنده کوچک با آقای مهندس صافدل و شاید با یکی دو تا از رؤسای کمیسیونهای اتاق ایران جلسه داشته باشیم و برای این کار راهحلی را پیدا کنیم.

شما: مقام معظم رهبری تأکید فرمودند تحریمها اثر جدی ندارند، بلکه بیتدبیریها هستند که اثر تحریمها را زیاد کردهاند، بلکه تأثیر بیتدبیریها از تحریمها بیشتر است، اما صحبتهای شما حاکی از آن است که تأثیر تحریمها از همه چیز بیشتر است.

عسگر اولادی: تحریمهای اولیه اثری نکرد و واقعاً حریفشان شدیم، تحریمهای ثانویه که تحریم نفت است، با بیتدبیریها توأم شد.

شما: بیتدبیریها چطور تأثیر تحریمها را زیاد کرد. مکانیسم آن چه بود؟

عسگر اولادی: ما بهراحتی میتوانستیم از کانال ارتباطیمان نفتمان را بفروشیم.

شما: یعنی دیپلماسی کار را خراب کرد؟

عسگر اولادی: اقتصاد را سیاسی کردیم. معلوم نیست دیپلماتهای ما اختیاری داشته باشند. ما نمیدانیم اختیار کجاست. اختیار در جایی است که کار، سیاسی شد.

دستورالعملهای صبح به صبح متضاد با دیروزصادر می شود نمونه آن است. وقتی به بانک مرکزی میگویید چرا این کار را میکنی؟ میگوید من اختیار ندارم. یعنی چه؟ یعنی یک جای دیگر به او میگوید بکن. ما آنجا را بیتدبیری میدانیم، ولی حق هم نداریم بگوییم کجاست.

شما: یعنی تصمیمگیریهای شخصی است؟

عسگر اولادی: بله، اقتصاد سیاسی قیّممآبانه است. آقا میفرمایند دولت نوکر ملت است که هست. خود ما هم همین را میگوییم. دولت خدمتگزار ملت است. ما میگوییم دولت خدمتگزار نباید قیّم ملت باشد. حرف این است. اگر میخواهیم کار درست شود، باید متوجه شویم که همه بیتدبیریها در همین قضیه نهفته است، منتهی آقا یک جور فرمایش میکنند که ما که جرئت نداریم آن شکلی عرض کنیم، بایستی بگوییم آنچه که از شما یاد میگیریم این است که بیتدبیریها اینگونه است.

ما در اقتصاد بحث داریم، در سیاست و مسائل دیگر بحث نداریم. نظاممان را موفق میدانیم و عدم موفقیت را در مسائل اقتصادی میدانیم. ما به تیم اقتصادی دولتمان میگوییم که بایست بیشتر مشورت کنید.

شما: گریزی هم به آینده کشور بزنیم. مقام معظم رهبری بیش از ۶ سال است که اسامی سالها را اقتصادی اعلام میکنند که نشاندهنده آن است که توجه ویژه برای تبدیل گفتمان انقلاب به گفتمان اقتصاد دارند.

برخی میگویند رئیسجمهور آینده ما باید یک رئیسجمهوری اقتصادی باشد.نظر شما چیست؟

عسگر اولادی: من این حرف را قبول ندارم. رئیسجمهور ما باید یک رئیسجمهوری سیاسی باشد که اقتصاد را هم بداند. دکتر مصدق وقتی آمد و دید اقتصاد بلد نیست، رفت و محمد نمازی را آورد و مشاور خودش کرد. محمد نمازی یک بازرگان بزرگ اهل شیراز و در کارش موفق بود. وقتی میخواست برود لاهه دفاع کند، همراهش رفت تا انشای دفاعیهاش را به کمک او بنویسد، چون انشای دفاعیه، اقتصادی بود. من چهار سال پیش در همین اتاق بازرگانی تهران که آقای آلاسحاق رئیس آن است، گفتم با این کاری که الان تیم اقتصادی دولت دارد میکند، مملکت سه سال دیگر فشل میشود. خیلیها گفتند فشل یعنی چه؟ یکی برای اینکه کمکم کند گفت: «نه، نظر ایشان چنین چیزی نیست». من همان جا گفتم: «فلانی! به خدا نمیفهمی.» حالا این جمله را از کجا آوردهام من با اخوی شاگرد آشیخ محمدحسین زاهد بودیم. من کمتر میرفتم، ولی اخوی مریدش بود. یک روز در دفتر آشیخ محمدحسین زاهد نشسته بودیم. ما پسرخالهمان را برده بودیم که آشیخ محمدحسین چیزهایی به او بگوید که او هم از آن حالتش دربیاید. پسرخاله ما چیزهایی گفت و آشیخ محمدحسین دستوراتی به او داد و بعد پرسید: «فهمیدی؟» پسرخالهمان تند گفت: «بله بله»، آشیخ محمدحسین گفت: «به خدا نفهمیدی!»

الان سه سال گذشته؛ فشل نشده است؟ بعضی ها در همین اتاق بازرگانی خیلی رودربایستی دارند، خیلی محافظهکار هستند. با محافظهکاری نمیشود. من میگویم رئیسجمهور آینده باید اقتصادفهم باشد، اقتصاد را بفهمد.حتی اگر اقتصاد نمیداند؟ مشاوران قوی اقتصادی پیدا کند، نه مشاورین سیاسی که اقتصاد تحمیلی و دیکتهای را به او بگویند.

الان ما دو سه سال است اقتصاد دستوری داریم و همین به ما صدمه میزند. اقتصاد ما سیاسی دستوری است. ما با این مخالفیم. آقا هم از این مسئله ناراحتند ، منتهی آقا چون کلانِ کشور و نظام و دنیا را میبیند، بحث دیگری دارد. ما که آن کلان را نمیتوانیم بفهمیم و تشخیص بدهیم و همین خرده ریزها را میبینیم.

شما: از تاثیر بانکها برتولید کلی سخن نگفتید برخلاف ادعایی که دولت میکرد که باید بانکهای قرضالحسنه را توسعه داد، در دو سه سال اخیر میبینیم مجوز دادن برای بانکهای خصوصی خیلی لجامگسیخته شده است و بعضی از آنها حتی تا ۲۵% هم بهره میدهند وجذابیت سرمایه گذاری در این بانکها از زحمت و سود تولید بیشتر است.آیا این سیستم بانکی موجود لطمه بزرگی به روند تولید نیست؟

عسگراولادی: روزی که بانکهای خصوصی میخواستند شکل بگیرند، در اتاق بازرگانی مدافع آنها بودم.

شما: سال ۸۰؟

عسگراولادی: ۸۲، ۸۳، ولی دو سه سال بعد، وقتی عملکرد آنها را به صورت صرافی نزولی دیدم مخالفت کردم.نزول، تولید را میخشکاند.

سه سال قبل از آقای دکتر بهمنی خواهش کردم که دیگر مجوز ندهید. پرسید: «چرا؟» گفتم برای اینکه دکان شدهاند. بانک دولتی میدهد ۱۶% و اینها میدهند ۲۰%، ۲۵%. یکی هم علنی میگوید ۳۰٫ من ایرادی گرفتم، آیتالله رضوانی از من پرسید: «چرا ایراد میگیری؟» جواب دادم: «این پول حرام است. مردم را حرامخوار کردهاند». ایشان گفتند: «اینها طبق ضوابط عمل میکنند». گفتم: «در ضوابط نیست. ضوابط موقعی است که اینها بیایند و مشارکتها را انجام بدهند، ولی او میآید طی میکند که اگر این پول را یک ساله بدهی ۲۰%، دو ساله بدهی ۲۵%، سه ساله بدهی ۳۰% میدهم. هیچ هم نمیگوید علیالحساب، خوب این حرام نیست؟».

شما: اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی را پیشه کنیم، آیا کنترل این بانکهای خصوصی نباید یکی از بندهای آن باشد؟

چه کارش کنند؟ کنترل یعنی چه؟ الان قانونی داریم که به این بانکها اجازه داده است که ۲۰ تا ۲۲% اوراق قرضه منتشر کنند. وقتی اجازه داده شد، ما چه کار میتوانیم بکنیم؟ باید مجلس ما اقتصادی شود تا بتواند با قوانینی اینها را مهار کند. من هم موافقم که بانکها باید مهار شوند. الان ظلم بزرگی به تولیدکننده و مصرفکننده میشود.

شما: قوانینی که اجرا شوند. گیریم مجلس قوانین خوبی هم تصویب کند، اگر اجرا نشود چه؟

عسگراولادی: انشاءالله میشود. یکی هم یارانههاست که ما گفتیم نه. در اینجا به آقای آلاسحاق و آقای نهاوندیان ایراد دارم. وقتی در ۸۹ یارانهها شروع شد، تورم ما ۸/۹% بود. همان جا گفتم: «مخالفم». آقای آلاسحاق به من ایرادی گرفت و گفت: «همه اقتصاددانها موافقند». گفتم: «آنها اقتصادخوان هستند، اقتصاددان نیستند. میگویی نه؟ سال دیگر احوالپرسی میکنیم». در سال بعد یعنی سال ۹۰ تورم شد ۱۴%. گفتم اگر ادامه بدهند در سال ۹۱، تورم میشود ۲۵%. بعضیها به من ایراد میگرفتند که چرا میگویی تورم میشود ۲۵ و ۳۰%؟ اولین نفری بودم که این را گفتم و کلی هم سروصدا علیه من راه افتاد. میگفتند حرفهای فلانی را چاپ نکنید.یکی از سایتها میگفت این را بگیرید و محاکمهاش کنید.

شما: مرحله دوم آن را هم میخواستند اجرا کنند.

عسگراولادی: اگر مرحله دوم را پیاده کنند، تورم میشود ۵۰%. تردید نداشته باشید.

من به کسی انتقاد ندارم. میگویند به دیوار لگد نزن، پای خودت درد میگیرد. بایستی همه به فکر این باشیم که با توجه به فرمایشهای رهبرمان از این برهه عبور کنیم. امتحان بسیار بسیار سختی است. خدا کمکمان کند که عبور کنیم.
    The greater the risk ، The greater the reward

هر چقدر ریسک بزرگتری کنی ، پاداش بزرگتری بدست میاری

2. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید بابک 52 از ایشان تشکر کرده است:

عضو فعال نادری آواتار ها
    تشکر شده 1,590 بار در 450 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط بابک 52 نمایش پست ها
    برای تعیین تکلیف، بهارستان چشم به پاستور دوخته است

سؤال از احمدی نژاد؛ آیا به جایی خواهد رسید؟

چکیده :شاید در این روزهای پر التهاب دولت و مجلس و افزایش روزافزون بحران های اقتصادی- سیاسی، اشاره ای از رهبر کافی بود تا طرح سوال از احمدی نژاد که حداقل اختیار نظارتی این نهاد به شما می رود، به تدریج به محاق برود. اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. شاید افکار عمومی قرار است مدتی مشغول این بازی باشند تا گرسنگی و رنج های معیشتی خود را فراموش کنند؛ یا آنکه این دعوای زرگری باید ادامه یابد تا آرایش انتخاباتی مطلوب رهبری رفته رفته شکل بگیرد. شاید هم اینهمه بدبینی روا نباشد و نمایندگان در سوال خود از رئیس دولت جدی باشند، یا لااقل چاره ای جز این برای واکنش به تلخ زبانی های بی پایان احمدی نژاد نمی یابند. هرچه باشد، تلاش ها از دو سو برای تثبیت یا تعلیق سوال ار رئیس دولت، همچنان ادامه دارد....
    امضاها از ۱۰۰ عدد فراتر رفته است. تجربه سوال قبلی درس عبرت نشده است. بیشتر از یک سال طول کشید تا آن سوال از دالان هیات رئیسه عبور کند – بخوانید مهر تایید رهبری را بگیرد – و به صحن علنی برسد؛ اما در نهایت احمدی نژاد به بهارستان آمد و ساکنان خانه ملت را یکپارچه تحقیر کرد و رفت. حالا دوباره جمعی از نمایندگان، این بار عصبانی از مصاحبه مطبوعاتی اخیر رئیس دولت، به فکر افتاده اند که او را زیر “سؤال” ببرند! اویی که بارها نشان داده قصد “پاسخ” گویی ندارد.

به گزارش کلمه، شاید در این روزهای پر التهاب دولت و مجلس و افزایش روزافزون بحران های اقتصادی- سیاسی، اشاره ای از رهبر کافی بود تا طرح سوال از احمدی نژاد که حداقل اختیار نظارتی این نهاد به شما می رود، به تدریج به محاق برود. اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. شاید افکار عمومی قرار است مدتی مشغول این بازی باشند تا گرسنگی و رنج های معیشتی خود را فراموش کنند؛ یا آنکه این دعوای زرگری باید ادامه یابد تا آرایش انتخاباتی مطلوب رهبری رفته رفته شکل بگیرد. شاید هم اینهمه بدبینی روا نباشد و نمایندگان در سوال خود از رئیس دولت جدی باشند، یا لااقل چاره ای جز این برای واکنش به تلخ زبانی های بی پایان احمدی نژاد نمی یابند. هرچه باشد، تلاش ها از دو سو برای تثبیت یا تعلیق سوال ار رئیس دولت، همچنان ادامه دارد.

پایگاه های خبری گزارش می دهند در حالی که خبر تشکیل کمیته منتخب سوالکنندگان برای پیگیری سوال از رئیسدولت و ابلاغ شدن سوال به احمدینژاد مطرح شده، گفته می شود برخی از نمایندگان خواستار لغو طرح سوال در مجلس هستند. حداد عادل از آن سو می کشد و علی مطهری از این سو، او به تلویح و تصریح از اشارات رهبری می گوید، و این به آیین نامه و قانون و سابقه قبلی و تجربه مدارای بی حاصل بعدی اشاره می کند.

این روزها، در حالی که حاکمیت یکدست بدترین روزهای اقتصادی خود را پشت سر می گذارد و روز به روز از توان مدیریتی دولت و متحدانش در اقصا نقاط حکومت در کنترل بحران های موجود کاسته می شود، برخی نمایندگان مجلس مستقیم و غیرمستقیم خبر از لغو طرح سوال از رییس دولت می دهند؛ بی آنکه راهی برای توجیه این عقب نشینی در برابر افکار عمومی داشته باشند.

تعیین سیاست های کلان حاکمیت در بجنورد

سفر رهبری به خراسان که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و در شرایط بحرانی کشور صورت می گیرد، از ابتدا مشخص بود که با توصیه هایی درباره اوضاع کنونی همراه خواهد بود. در یکی از این توصیه ها، ایشان با اشاره به یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران خواستار جلوگیری از “جنجالی شدن فضای کشور” شده است.

رهبری که دوشنبه گذشته در جمع گروهی از مردم شیروان صحبت می کرد، گفت: “در مدت باقیمانده تا انتخابات و در خود انتخابات، همت همه مسئولان بر حفظ آرامش و اجتناب از جنجالی شدن فضای سیاسی کشور متمرکز باشد.”

وی اضافه کرد: “مسئولان مراقب باشند نگذارند که دشمن این آرامش کشور را برهم بزنند، تا قبل از انتخابات و در دوره انتخابات، باید آرامش کشور حفظ شود و نگذارند که فضای کشور منقلب شود.”

تمایل به انصراف افزایش می یابد

پس از توصیه های رهبری بود که تلاش های طرح مجلسی ها برای سوال از رییس دولت نیز کند شد و سیر نزولی گرفت. آفتاب نیوز گزارش می دهد که حسینعلی حاجیدلیگانی، عضو هیئترئیسه فراکسیون اصولگرایان مجلس از نامه رسمی چند تن از اعضای این فراکسیون به رئیس مجلس جهت اعلام انصراف از طرح سوال از احمدی نژاد و احتمال منتفی شدن این طرح خبر داده است.

وی اضافه می کند: با اعلام خبر نامه رسمی چند تن از اعضای فراکسیون اصولگرایان به رئیس مجلس جهت اعلام انصراف از طرح سوال از رئیس [دولت] و احتمال از حد نصاب افتادن این طرح گفته: فراکسیون اصولگرایان با طرح سوال از رئیس[دولت] در این مقطع موافق نیست چرا که تجربه سوال از رئیس [دولت] در اواخر سال گذشته باخت ـ باخت بود، به این معنی که هیچ کدام از طرفین نتوانستند به نتیجه مطلوب دست یابند.

غلامرضا کاتب نیز در این باره گفته است: رئیس[دولت] تا قبل از روز یکشنبه فرصت دارد کتبا نماینده یا نمایندگان خود را برای پاسخگویی به طراحان سوال از رئیس[دولت] به کمیسیون برنامه و بودجه که کمیسیون بررسیکننده این طرح است، معرفی کند تا معلوم نشود بالاخره سوال از رئیس [دولت] عملی خواهد شد یا خیر؟این ها در حالی hست که طی روزهای گذشته به طور عجیبی نمایندگان تمایل به لغو طرح سوال از رییس دولت نشان داده اند. محمد رجایی، عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان تاکید کرده: اعضای فراکسیون اصولگرایان مجلس در جلسه خود سؤال از رئیس [دولت] و استیضاح وزیر را با توجه به عمر کوتاه دولت راهکار مناسبی برای حل مشکلات اقتصادی کشور ندانسته اند.

پیش تر نیز حدادعادل مخالفت خود را با این طرح اعلام کرده بود. رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس با اشاره به مطرح شدن طرح سؤال از رییس دولت گفت: سؤال از رییس دولت را در شرایط کنونی به مصلحت نمیدانم. وی با بیان اینکه اولویت کشور طرح سؤال از رییس دولت نیست، افزود: اتحاد و همدلی برای حل مشکلات اقتصادی باید اولویت کار مجلس و دولت باشد.

شکایت ارزی راهکار مخالفان طرح

درحالی که بسیاری از نمایندگان با عقب نشینی و در پیش گرفتن موضع سکوت در برابر مشکلات و بحرانهای ملت، امضاهای خود را از طرح سوال از رییس دولت پس می گیرند، مخالفان و منتقدان احمدی نژاد اما به دنبال راهکارهای جایگزین برای پاسخگو نگه داشتن دولت هستند.

به گزارش شفاف، احمد توکلی عنوان کرد تعدادی از نمایندگان از هر دو طیف سیاسی فراکسیون رهروان و اصولگرایان که مخالف طرح سوال از رییس دولت در صحن علنی مجلس شورای اسلامی هستند از تخلفات رییس دولت در نوسانات اخیر بازار ارز شکایت کرده اند.

دولت هم درخواست لغو طرح را دارد

تمایل به لغو طرح سوال از رییس دولت تنها در نمایندگان دیده نمی شود و دولتی ها نیز به تدریج این خواسته را مطرح می کنند. به گزارش آفتاب معاون رئیس دولت در امور مجلس گفت: مجلس شورای اسلامی در طرح سوال از رئیس دولت تجدید نظر کند.

لطفالله فروزنده صبح امروز در حاشیه نشست اعضای هیئت دولت در خراسان شمالی اظهار کرد: رویکرد دولت تعامل با مجلس است و ما قائل به این هستیم که با مجلس تعامل داشته باشیم و از ظرفیتهای مجلس به خوبی استفاده شود تا انشاءالله بتوانیم مشکلات و مسائل را حل کنیم.

وی افزود: فضای فعلی نیاز به تعامل و همدلی دارد و طبیعتاً مجلس باید چالشها را برطرف کرده و با استفاده از ظرفیت مجلس و دولت کارها را جلو ببریم.

فراکسیون اصولگرایان: طرح تنش زا است!

همزمان با بالاگرفتن انتقادات و بحث های پیرامون طرح سوال از احمدی نژاد و مواضع رهبر مبنی بر حفظ آرامش مسوولین قوا تا زمان انتخابات، فراکسیون اصولگرایان مجلس نیز بیانیه ای مشروح صادر کرده و در آن با تمسک به توجیهاتی چون سوء استفاده دشمنان از شرایط کشور، موضع خود را درباره طرح مذکور منفی اعلام کرده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است: برون رفت از مشکلات اقتصادی اخیر هم مستلزم مقاومت است و هم مستلزم تدبیر و همدلی. مسلم است که با تدبیر صحیح و مدیریت مبتنی بر برنامه میتوان آثار و تبعات منفی این توطئه را کاهش داد در چنین شرایطی جمعی از نمایندگان محترم مجلس نهم با احساس تکلیف و از سر خیرخواهی و دلسوزی به حکم وظیفه نظارتی خود در صدد طرح سوال از رییس دولت بر آمدهاند تا انتقادات خود را به روشها و تدبیرها و مدیریتهای اعمال شده بیان کنند.

فراکسیون اصولگرایان در عین حال که طرح سوال از رییس دولت و وزرا را از اختیارات مسلم نمایندگان میداند معتقد است این اقدام نمایندگان، به ظن قوی کمکی به حل مشکلات موجود نمیکند، بلکه میتواند تنشزا و التهاب آفرین باشد و به نوبه خود موجب آثار منفی شود.

اشاره صریح این بیانیه به سخنان اخیر رهبر، به وضوح پشت پرده تمایل مجلس به لغو این طرح را روشن می کند، آنجا که بیان می شود: جربه سوال قبلی از رییس دولت این احتمال را تقویت میکند که طرح سوال از رییس دولت فضا را غبارآلود و جنجالی خواهد کرد. رهبر معظم انقلاب اسلامی در سفر خود به خراسان شمالی صریحاً فرمودهاند: «در مدت باقیمانده تا انتخابات همت همه مسئولان بر حفظ آرامش و اجتناب از جنجالی شدن فضای سیاسی کشور متمرکز باشد.»

سوالی که با ۱۰۲ امضا تقدیم هیات رییسه شد

طرح سوال از رییس دولت پیشتر توسط تعدادی از نمایندگان تقدیم هیات رییسه شده بود. مطهری یکی از طراحان سوال از رئیس [دولت] از ارجاع این طرح به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی برای بررسی و دعوت از نمایندگان رئیس دولت برای پاسخگویی خبر داد.

وی گفت: هیات رئیسه مجلس پس از دریافت طرح سوال از رئیس دولت، کمیسیون برنامه و بودجه را به عنوان کمیسیون اصلی این طرح تعیین کرد.

طرح سوال مذکور، چهارشنبه گذشته با ۱۰۲ امضا به هیات رئیسه مجلس تقدیم شد. براساس ماده ۱۹۶ آیین نامه داخلی مجلس در صورتی که حداقل یک چهارم کل نمایندگان بخواهند درباره یک یا چند وظیفه رییس دولت سوال کنند، باید سوال یا سوالات خود را به طور صریح و روشن و مختصر همگی امضاء و به رئیس مجلس تسلیم نمایند و رئیس مجلس موضوع را در اسرع وقت به کمیسیونهای تخصصی مربوط ، ارجاع مینماید.

طرحی که با اشارات پشت پرده به کما می رود

به نظر می رسد این بار نیز بنا به مصلحت اندیشی های اقتدارگرایان و پس از سخنان صریح رهبر درباره پرهیز از تنش در سال پایانی فعالیت دولت، سوال از رئیس دولت به جایی نخواهد رسید و بدین سان قرار است نقش و بازوی نظارتی مجلس بیش از پیش ضعیف شود.

حمایت های بی دریغ و بیش از پیش رهبر از رییس دولت در سال های اخیر و سکوت معنادار ایشان در قبال فسادها و شکست های سیاسی اقتصادی دولت در همین دوران، که با توصیه سکوت و عدم انتقاد به مجلس نیز همراه بوده، کشور را در شرایطی خطیر و در معرض بحران های فلج کننده ای قرار داده است.

موقعیت گوش به فرمانی که مجلس اصولگرا برای خود در نظر گرفته نیز این مجلس را به بازیگری با درجه نازل تر از شان واقعی این نهاد در قانون اساسی جمهوری اسلامی قرار داده و کار را به جایی رسانده که نمایندگان حتی حق سؤال از احمدی نژاد را هم برای خود قائل نیستند.

به نظر نمی آید با تمایل نمایندگان و فراکسیون های مختلف به لغو طرح، جدیت و همیتی برای ادامه و پیگیری آن وجود داشته باشد، چه آنکه این تلاش ها می تواند به بهانه رویارویی با منویات رهبری در نطفه خفه شود.

بدین ترتیب بهارستان هم برای تعیین تکلیف باید منتظر پاستور بماند، و باید دید آیا مقام رهبری قرار است سکوت و گذشت از تخلفات و فسادهای عظیم دولت مورد حمایت خود را تا انتخابات ادامه دهند و یا حاضرند دست کم در این ماه های باقی مانده، به طور محدود دست مجلس و دستگاه قضایی را در برخورد با قانون شکنی های دولت و خودمحوری های رئیس آن، باز بگذارند.
    هرچه بگندد نمکش میزنند وای به روزی که بگندد نمک.x-(x-(x-(x-(
    ویرایش توسط نادری : 2012/10/19 در ساعت 20:52

معاون حقوقی رئیس قوه قضائیه در واکنش به درخواست بازدید از زندان اوین

جای رئیس جمهور قوه مجریه است هر کس کار خود را انجام دهد

معاون حقوقی رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه مگر روسای جمهور قبلی زندان می رفتند؟ گفت: جای رئیس جمهور قوه مجریه است و باید کارهای اجرایی را انجام دهد. زندان های کشور نیز زیر مجموعه قوه قضاییه است و هر کس باید کار خود را انجام دهد.
    علی رازینی در گفت و گو با مهر، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی مطرح می کنند آیت الله آملی لاریجانی مخالف بازدید رئیس جمهور از زندان اوین است، گفت: ایشان مخالف نیست بلکه هر موضوعی باید دارای ضابطه و قانون باشد.
    وی با بیان اینکه زندان جای حساب و کتاب داری است، گفت: اگر کسی می خواهد از زندان بازدید کند باید قواعد آن را هم رعایت کند چرا که زندان مقرراتی دارد.
    مدتی قبل روزنامه رسمی دولت خبر داد، بنابر اعلام یک منبع آگاه، رئیس دولت دهم قصد دارد به زودی از زندان اوین بازدید کند و در این برنامه رئیس جمهور از همه بندها و بخش های زندان اوین بازدید خواهد کرد.
    غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه نیزدر واکنش به بازدید احتمالی احمدی نژاد از زندان اوین برای ملاقات با علی اکبر جوانفکر مشاور رسانه ای وی گفت: سازمان زندان ها ضوابط و مقررات دارد و زندان دارای بازداشتگاه موقت و دائمی است. آنهایی که بازداشت موقت هستند حتما باید با قاضی پرونده هماهنگ شود و حتی مقامات قوه قضائیه هم نمی توانند با این افراد ملاقات داشته باشند. در ضمن زندان ساعت خواب و بازدید و ملاقات دارد و باید هماهنگ شود.
    سخنگوی قوه قضاییه در این زمینه به بیان خاطره ای از زمان بازداشت غلامحسین کرباسچی پرداخت وگفت: یادم هست وقتی آقای کرباسچی بازداشت شد همان شب آقای موسوی لاری و آقای شوشتری در دفتر وزارت دادگستری با من قرار داشتند. وقتی به وزارتخانه رسیدم آقایان گفتند که می خواهیم با کرباسچی ملاقات داشته باشیم. من هم آن زمان قاضی پرونده بودم و گفتم نه اجازه نمی دهم. یعنی اینکه اجازه ملاقات با متهمی که در حال بازپرسی است با قاضی پرونده است.

5. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید بابک 52 از ایشان تشکر کرده است:

انفجار در خط لوله بین ایران و ترکیه 28 مجروح برجای گذاشت

صادرات گاز ایران به ترکیه دوباره قطع شد

صادرات گاز ایران به ترکیه درپی انفجار مجدد در خط لوله صادراتی در خاک این کشور بار دیگر متوقف شد.
    به گزارش ایسنا هنوز پنج روز از بازسازی خط لوله آسیب دیده صادرات گاز ایران به ترکیه نمیگذرد که بار دیگر انفجار خط لوله در خاک ترکیه، صادرات گاز به همسایه غربی را متوقف کرده است.

این انفجار که در ساعات پایانی پنجشنبه شب در نزدیکی مرز شرقی ترکیه رخ داده است، علاوه بر متوقف ساختن جریان صادرات گاز به این کشور، ۲۸ سرباز ترک را نیز مجروح کرده است.
    به گزارش رویترز، این انفجار در منطقه “السکرت” رخ داده، شهری در نزدیکی استان آگری در شرق ترکیه که البته به گفته مقامات ترک علت انفجار هنوز دقیقا مشخص نشده است.
    مقامات ترک همچنین اعلام کردهاند که زمان ازسرگیری مجدد صادرات گاز ایران به این کشور هنوز مشخص نیست.
    فرماندار آگری اعلام کرده است این انفجار زمانی رخ داده که خودروهای نظامی در حال تردد در منطقه بودهاند.
    به گزارش ایسنا، این برای چندمین بار در ماههای گذشته است که انفجار خط لوله در خاک ترکیه، صادرات گاز ایران به این کشور را متوقف میکند. در آخرین حادثه نزدیک به ۱۲ روز قبل بود که انفجار، صادرات گاز به ترکیه را متوقف کرد و بازسازی خط لوله آسیبدیده نزدیک به شش روز به طول انجامید.
    درپی توقف صادرات گاز ایران به ترکیه، بزرگترین شرکت گاز روسیه اعلام کرده است که عرضه گاز به ترکیه را با درخواست این کشور به ۴۸ میلیون متر مکعب افزایش داده تا کمبودی در این زمینه احساس نشود.

7. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید بابک 52 از ایشان تشکر کرده اند:

آمريکا دارايی دو عضو القاعده در ايران را مسدود کرد

وزارت خزانه داری آمريکا، عادل راضی صَغر الوهابی الحربی، عضو کليدی شبکه القاعده در ايران را شناسايی و دارايی او در حوزه قضايی آمريکا را توقيف و معامله و کار با او را برای شرکت های حقيقی و حقوقی آمريکايی ممنوع کرد.

ديويد کوهن، معاون وزارت خزانه داری در امور تروريسم و اطلاعات مالی بااعلام اين خبر گفت این وزارتخانه همچنان به هدف قرار دادن اين منبع مالی و حامی القاعده در ايران ادامه می دهد و همکاری ايران در عمليات اين شبکه را افشا می کند.

الحربی عامل و تسهيل کننده اقدامات القاعده در ايران به رهبری محسن الفضلی است. به موجب فرمان اجرائی سال ۲٠١١، وزارت خزانه داری آمريکا ياسين السوری و ۵ عضو ديگر القاعده را که در ايران مستقرند شناسائی و تحريم کرد. جمهوری اسلامی به اين افراد اجازه داده است درخاک ايران به فعاليتها و ارسال کمک مالی به شبکه ادامه دهند.

الفضلی در اواخر سال ۲٠١١ رياست اين شبکه تسهيلات را که در ايران مستقر است برعهده گرفت.

اقدام روز پنجشنبه وزارت خزانه داری ادامه اجرای فرمان اجرائی سال ۲٠١١ است.

9. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید بابک 52 از ایشان تشکر کرده اند:

فرستاده صلح وارد سوریه شد

اخضر ابراهیمی، فرستادۀ صلح سازمان ملل و اتحادیۀ عرب به سوریه، امروز جمعه وارد دمشق شد. وی قصد دارد با میانجیگری و مذاکره، به تنش نوزده ماهه در سوریه پایان دهد.

ابراهیمی در فرودگاه دمشق به خبرنگاران گفت قصد دارد با دولت سوریه، احزاب سیاسی آن کشور و فعالان جامعۀ مدنی ، پیرامون خشونت جاری گفت و گو کند و افزود که امکان برقراری آتش بس را همزمان با فرارسیدن عید قربان که درپیش است، مطرح خواهد کرد.

ابراهیمی در فرودگاه دمشق مورد استقبال فیصل مقداد، معاون وزیر خارجۀ سوریه قرار گرفت. قرار است وی روز شنبه با ولید معلم، وزیر امورخارجۀ سوریه، دیدار کند.
    سخنگوی ابراهیمی روز گذشته به خبرگزاری فرانسه گفت که آقای ابراهیمی به زودی با بشار اسد ملاقات خواهد کرد.

اخضر ابراهیمی درپی دیدار از کشورهایی که در منطقه نقش مهمی در بحران سوریه دارند، به دمشق سفر کرده است. وی از مصر، ترکیه، عربستان سعودی، ایران، عراق، لبنان و اردن دیدار کرده است.

ابراهیمی روز گذشته در اردن گفت با برقراری آتش بس موقت در سوریه، می توان راهی برای صلحی پایدار یافت. وی هشدار داد که اگر خشونت در سوریه خاتمه نیابد، در مرزهای آن کشور باقی نخواهد ماند و به تمامی منطقه سرایت خواهد کرد.

11. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید بابک 52 از ایشان تشکر کرده اند:

به گزارش خبرگزاری فارس محمدرضا نقدی٬ رییس سازمان بسیج مستضعفین روز جمعه در جمع خبرنگاران با اشاره به نفوذ هواپیمای بدون سرنشین ایران به خاک اسراییل گفت: اسراییل باید منتظر صدها پرنده دیگر در ۲۵ مدل مختلف با سیستمهای جدید پرواز باشد. روز پانزدهم مهرماه اسراییل اعلام کرد یک هواپیمای بدون سرنشین را در خاک خود سرنگون کرده.

سیدحسن نصرالله٬ دبیر کل حزبالله لبنان این هواپیما را ساخت ایران معرفی کرد و گفت: حزبالله آن را به اسراییل فرستاده است.

ایران نفوذ این هواپیمای بدون سرنشین به خاک اسراییل را نشانه ضعف اسراییل و قدرت خود دانسته است.

13. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید بابک 52 از ایشان تشکر کرده اند:

موافقت مشروط مخالفان مسلح سوریه با آتشبس در روزهای عید قربان

فرماندهی مشترک شوراهای نظامی مخالفان در سوریه موافقت مشروط خود را با پیشنهاد آتشبس در روزهای عید قربان را اعلام کرد.

در فیلمی ویدیویی که شبکه خبری الجزیره آن را پخش کرد، مثقال بطیش عضو ستاد فرماندهی مشترک شوراهای نظامی مخالفان در سوریه گفت که آزادی بازداشتشدگان به ویژه زنان از زندانهای نظام بشار اسد رئیس جمهور سوریه و استفاده نکردن از فرصت آتشبس برای استحکام پایگاههای خود توسط نیروهای دولتی، شرط موافقت با پیشنهاد آتشبس اخضر ابراهیمی است.

بطیش تاکید کرد در صورت نقض هرکدام از بندهای آتشبس از سوی نیروهای دولتی، نیروهای مسلح مخالفان دیگر ملزم به ادامه عمل به تعهد خود در آتشبس نیستند.

اخضر ابراهیمی در جریان سفر اخیرش به تهران پیشنهاد آتشبس میان نیروهای دولتی و مخالفان در روزهای عید قربان را اعلام کرده بود. محمود احمدینژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در دیدار با سردبیران جراید و رسانههای کویتی، پیشتیبانی جمهوری اسلامی ایران را از این پیشنهاد اعلام کرد.

احمد داوود اغلو وزیر امور خارجه ترکیه هم ضمن اعلام موافقت کشورش با پیشنهاد آتشبس آقای ابراهیمی گفت: «ترکیه، ایران و اتحادیه عرب از طرح آتش بس در سوریه در روزهای عید قربان پشتیبانی میکنند.»

شورای ملی سوریه که در آن طیفهای گستردهای از مخالفان حضور دارند، با پیشنهاد آتشبس اخضر ابراهیمی موافقت کرده است. اما روزنامه الثوره وابسته به نظام حاکم بر سوریه، به نقل از یک مقام دولتی، این طرح را با توجه به یکپارچه نبودن مخالفان و نبود کسی که آنها را نمایندگی کند، «بیهوده» توصیف کرده است. با این حال جهاد مقدسی سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه طرح آتش بس را «قابل بحث» دانسته است.

از سویی، اخضر ابراهیمی برای میانجیگری برای آتشبس کوتاهمدت در سوریه میان نیروهای دولتی و مخالفان، در روزهای اندک آینده به این کشور خواهد رفت.

عید قربان که در اکثر کشورهای عربی و اسلامی به مدت ۴ روز جشن گرفته میشود، جمعه هفته آینده آغاز میشود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ابراهیمی که پنجشنبه پس از دیدار با ناصر جوده نخستوزیر اردن در پایتخت این کشور سخن میگفت، اظهار داشت که از «برادران» سوری چه در دولت و چه مخالفان آنها، خواسته با آتشبس کوتاه سه یا چهار روزه در روزهای عید قربان موافقت کنند.

سازمان ملل: سوریه یک بوسنی جدید

از سوی دیگر، ناوی پیلای مسئول کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، گفت وضعیت در سوریه، جنگ داخلی در بوسنی هرزگوین را در ذهنها زنده میکند.

به گزارش رویترز، پیلای در این باره اظهار داشت: «باید خاطرههای آنچه که در بوسنی هرزگوین روی داد تا آن اندازه زنده باشد که ما را از خطر افتادن سوریه در ورطه جنگ فرقهای فراگیر، بترساند.»

او افزود: «نباید فاجعهای تکان دهنده همچون سربنیتسا روی دهد تا جهان شوکه شود و به سوی برداشتن گامهایی جدی برای متوقف کردن این تنش بردارد.»

از سوی دیگر، وسام طریف مسئوا گروه حقوق بشری «آواز» که در سوریه فعالیت میکند، به تلویزیون العربیه گفته است که از زمان آغاز ناآرامیها در این کشور از حدود ۱۹ ماه پیش تاکنون، دستکم ۲۸هزار نفر ناپدید شدهاند.

او در این باره اظهار داشت: «تاکنون توانستیم تنها مشخصان ۱۸ هزار نفر از ناپدیدشدگان را مستند کنیم. از این میان از سرنوشت ۱۰هزار نفر هم به طور دقیق مطلع هستیم، برخی کشته شده و برخی دیگر در زندانهای نظام بشار اسد هستند.»

در تحولات میدانی، شبکه سوری حقوق بشر از کشته شدن حدود ۱۷۰ نفر در روز پنجشنبه در سوریه خبر داده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، دستکم ۴۵ نفر از این قربانیان، در حملات هوایی نیروهای دولتی سوریه به مناطق مسکونی در حومه شهر معرت النعمان در استان ادلب جان خود را از دست دادهاند.

یک مهاجم انتحاری هم موتورسیکلت بمبگذاری شده خود را به فاصله ۳۰۰ متر از وزارت کشور سوریه در دمشق منفجر کرد که در این حمله شماری کشته و زخمی شدند.

15. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید بابک 52 از ایشان تشکر کرده اند:

مشکلات اقتصادی به تلویزیون ایران هم رسید

مشکلات اقتصادی به تلويزيون دولتی ايران هم رسيده است. آن طور که روزنامه بانی فيلم در شماره پنجشنبه هفته پیش خود نوشته، افزايش قيمت دلار و بالا رفتن هزينه توليد باعث شده تا روند ساخت سريال های جديد در تلويزيون ايران کندتر و در مواردی حتی متوقف شود.

به نوشته اين روزنامه هم اکنون هيچ سريال پرهزينه ای در مرحله توليد قرار ندارد و سريال هايی هم که هم اکنون در مرحله تصويربرداری هستند، در مقياس روند معمول توليد سريال درتلويزيون آثار پرخرجی محسوب نمی شوند.

اين روزنامه همچنين خبر داده که شماری از تهيه کنندگان سريال های تلويزيونی مطالبات مالی نسبتاً سنگينی از تلويزيون دارند که هنوز موفق به دريافت آن نشده اند.

در چنين شرايطی اين روزنامه نوشته که عزت الله ضرغامی، ریيس سازمان صداو سيمای ايران روز دوشنبه هفته گذشته در نشست افق رسانه ملی از مديران شبکه ها خواسته که برای پرکردن بخشی از آنتن، سريال های قديمی يا اخيرا پخش شده را بازپخش کنند.

تلويزيون ايران به طور معمول همواره اقدام به بازپخش سريال های قديمی در ساعات کم بيننده می کرد اما در ماه های اخير اين روند شدت گرفته و علاوه بر پخش سريال هايی چون «رستوران خانگی»، «دلنوازان» و «تولدی ديگر» که توليد سال های اخير هستند، سريال های قديمیتری مانند «خانه پدری» و «آرايشگاه زيبا» را هم برای چندمين بار پخش کرده است.

روند بازپخش سريال های پخش شده حالا وارد مرحله جديدی شده و در اقدامی تازه شبکه سوم سيما که در روزهای اخير صاحب مديری تازه شده، قصد دارد سريال پخش شده در ماه رمضان از شبکه شما با نام «مرد نقره ای» را در فاصله کمتر از دو ماه پخش کند.

شبکه سوم سيما از جمله پربيننده ترين شبکه های تلويزيون ايران محسوب می شود که در روزهای اخير موضوع تغيير مديريتش خبرساز بوده است.

علی اصغر پورمحمدی که از سال ۱۳۸۲ مدير شبکه سه بود دو هفته پيش به طور ناگهانی جايش را به «سعيد زين العابدين» قائم مقام خودش داد. تغييری که رسانه های ايران دليل اصلی اش را اختلاف آقای پورمحمدی با سياست های «علی دارابی» معاون اقای ضرغامی عنوان کرده اند.

آقای پورمحمدی از شناخته شده ترين مديران تلويزيون ايران محسوب ميشد که گفته می شود در توليد و تداوم پخش برنامه هایی چون نود و محصولات طنز مهران مديری نقش مهمی داشت، از زمان برکناری اظهارنظر نکرده بود اما خبرگزاری های ايران گزارش داده اند او چهارشنبه شب در مراسم تقديری که برايش خارج از سازمان صداو سيما برگزار شده بود انتقادات تندی از عملکرد صدا و سيما بيان کرده است.

به نوشته خبرگزاری فارس در اين مراسم مدير پيشين شبکه ۳ گفته است «عزت الله ضرغامی دوسال است که تلويزيون را به حال خود رها کرده است» و از مدير صداو سيما انتقاد کرده که «چرا فردی را که به گفته او رئيس حراست فروشگاهی در شاه عبدالعظيم بوده» بر مديران مسلط کرده است. آقای پورمحمدی همچنين گفته که «اگر او ديگر خودی محسوب نميشود پس ديگر چه کسی خودی است.»

در اين مراسم که به گفته آقای پورمحمدی اجازه برگزاری آن در سازمان صداو سيما داده نشده، چهره های ورزشی و فرهنگی مختلفی از جمله عادل فردوسی پور، مهران مديری، بهروز افخمی و کمال تبريزی حاضر بوده اند و اظهاراتی در حمايت از مدير پيشين شبکه سوم سيما بيان کرده اند.

17. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید بابک 52 از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره‌دار (87) وحید 20 آواتار ها
    تشکر شده 116,522 بار در 26,655 ارسال
    دِیزی گربه ای زیبا و البته خوش شانس است! دیزی خوش شانس است زیرا در خانواده میراتو نگهداری می شود! کنزو میراتو معمار و طراح فضای داخلی 15 سال است که فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرده و به واسطه شغل خود دستی نیز در هنر عکاسی دارد. حضور دِیزی و قابلیت های معمار ژاپنی در نهایت به ثبت تصاویری جالب از این گربه دوست داشتنی انجامیده است.

گروه بین المللزیست نیوز- دِیزی گربه ای زیبا و البته خوش شانس است! دیزی خوش شانس است زیرا در خانواده میراتو نگهداری می شود! کنزو میراتو معمار و طراح فضای داخلی 15 سال است که فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرده و به واسطه شغل خود دستی نیز در هنر عکاسی دارد. حضور دِیزی و قابلیت های معمار ژاپنی در نهایت به ثبت تصاویری جالب از این گربه دوست داشتنی انجامیده است. نکته قابل توجه آن است که پس از انتشار تصاویر دِیزی در وب سایت شخصی میراتو، یک شرکت ژاپنی تولیدکننده غذای حیوانات پیشنهاد 20 هزار دلاری برای همکاری با گربه خانواده میراتو را ارائه کرده است.

درخت هرچه پربارتر افتاده تر

توصیه ای به خرید/فروش/نگهداری ندارم.

19. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید وحید 20 از ایشان تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 59 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 59 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

فوری، قانون، مهم، مباحث، مجلس، مجری، مردم، مصوبه، مصاحبه، معدن، نفت، ناگهانی، ناظری، نرخ، هایده، هدفمندی، هدیه تهرانی، وام، وحشت، یورو، یارانه، کاهش، کشاورزی، گفتگو، گرانی، گزیده های خبر، پول، پوریا پورسرخ، پرونده هسته ای، آفریقا، آمار، آمریکا، آزادی، افزایش، الناز شاکردوست، انفجار، انقلاب، انتخابات، اوباما، ایران، اتش سوزی، اجتماعی، احمدی نژاد، اخبار، اخبار اقتصادی، اخبار سیاسی، اخراج، اروپا، استیضاح، استعفا، اشاره، اشتغال، اعتصاب، بنزین، بهره، بهرام رادان، بورس، بیکاری، بیداری اسلامی، بانک، بانک مرکزی، بارش، بازدید، بازرگانی، برکناری، تقاضا، تمایل، تهدید، تولید، تورم، توسعه، تکذیب، تاکید، تجمع، تجارت، تحریم، ترانه علیدوستی، تردید، تعزیرات، تعطیلی، جنگ، جنجال، جهان، جدید، حمله، خلیج فارس، خنده بازار، خودرو، خامنه ای، خاورمیانه، خبر، خبر از همه نوع، خبر سیاسی، دلار، دولت، درآمد، ریزش، رای، رسانه، زلزله، سفر، سقوط، سنا، سوئیفت، سوال، سیل، سکه، سایت بورسی، سریع، شهاب حسینی، شورای امنیت، شایعه، شجریان، صنعت، طلا، طوفان، عدالت، عرضه

نمایش برچسب‌ها