نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: .

رأی دهندگان
0. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • .

0 0%
  • .

0 0%
صفحه 1544 از 5220 نخست ... 5441044144414941534154115421543154415451546154715541594164420442544 ... آخرین
نمایش نتایج: از 15,431 به 15,440 از 52196

موضوع: اخبار

عضو فعال
    تشکر شده 30,535 بار در 9,530 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط ایرج اکبری نمایش پست ها
    اظهارات جدید و متفاوت وزیر صنعت درباره 2 ریشه گرانی
    هشدار شدید غضنفری به بورس کالا: جلوی گرانی را نگیرید اقدام قانونی میکنیم
    خبرگزاری فارس: وزیر صنعت ، معدن و تجارت در اظهاراتی جدید و متفاوت 2ریشه گرانی را بیان کرد و با هشدار به متولیان بورس کالا به دلیل گرانی فروشی گفت: خودتان این وضعیت را کتترل کنید و اگرنه اقدام قانونی خود را انجام می دهیم.

به گزارش فارس به نقل از شاتا ، مهدی غضنفری با تاکید براینکه هم اکنون با پدیده گرانی و گرانفروشی مواجه هستیم، گفت: گرانفروشی تخلف صنفی است و به شدت با آن برخورد می کنیم، اما گرانی ریشه های متعددی دارد که نوسانات و افزایش قیمت ارز و رفتار نامناسب بورس کالا دو ریشه آن محسوب می شوند.

وی با بیان این جمله که نوسانات نرخ ارز هم در وضعیت کالا و هم خدمات تاثیر گذار است ، گفت : به جز اثر مستقیم ارز ، متاسفانه بورس کالا به پدیده ای برای گرانی کالاهای " پایه تولید " (پتروشیمی و فولاد ) تبدیل شده است .

وزیر صنعت ، معدن و تجارت در باره دغدغه و شکایت های مردم درخصوص وضعیت قیمت ها گفت: کاملا مشخص است که با پدیده گرانفروشی که تخلف صنفی است مواجه هستیم ، عده ای سودجو و حتی عده ای هم نگران از اینکه کالایی که الان می فروشند بعدا نتوانند با همان قیمت جایگزین کنند ، برخی خودسر و بدون مجوز قیمت را بالا برده اند که این امر باعث شده سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و تعزیرات حکومتی بازرسی ها را تشدید کنند .

غضنفری سپس گفت : علاوه بر تعداد پرونده هایی که هر روز تشکیل می شود ، پرونده های جدید تخلف برای تولید کننده ، بنکدار و توزیع کننده رو به فزونی است و نشان می دهد همچنان که تخلف صنفی در جامعه بیشتر شکل می گیرد برخورد دولت و حاکمیت با اینها به تناسب بالاتررفته است، تا با مراقبت از بازار مانع از آن شوند که مردم در عسروحرج قرار گیرند.

وی ادامه داد : نکته ای خیلی مهم آن است که در طول هفت سال اخیر که در بخش های مختلف دولت در خدمت مردم بوده ام ، شاهد آن بودم که همواره درخواست هایی برای افزایش 5 تا 10 درصدی قیمت ارز در کشور بوده ، همیشه دولت مخالفت می کرد، بانک مرکزی مراقبت می کرد حتی افزایش نرخ دلار در حد 10 یا 20 درصد نداشته باشیم به این دلیل بود که دولت می دانست افزایش قیمت ارز چه آثاری بر کالا و خدمات دارد و در حال حاضر متاسفانه این افزایش 10 یا 20 درصدی که شاید تقاضای اجابت شدنی بود در عمل به 2 تا سه برابر قیمت ارز در بازار تبدیل شده این درحالی است که نگران این افزایش بودیم و می گفتیم که قیمت ارز لنگر کنترل تورم است ، این نرخ ازدست رها شد و به قیمت چند برابری افزایش یافت که آثار آن در اقتصاد ، هم در کالا و خدمات به چند شکل پدیدار شده است .

وزیر صنعت ، معدن و تجارت سپس گفت : کالاهایی هستند که به طور مستقیم وارد کشور می شوند ، برای آنها نتوانستیم ارز تامین کنیم یا اگر ارز تامین کردیم به قیمت مبادله ای است ارز این کالاها به طور طبیعی به میزان 2.5 تا 3 برابر گذشته تامین می شود .

وی درعین حال گفت : خوشبختانه در مرکز مبادلات ارز را کنترل می کنیم و نباید دراین خصوص نگرانی داشته باشیم .

غضنفری سپس درباره دومین ریشه گرانی یعنی بورس کالا گفت : کالاهای "پایه تولید " داریم که از خارج وارد نمی شود اما با کمال تاسف در بورس کالا (مثل فولاد و پتروشیمی )عرضه می شوند و خود را با قیمت های جهانی مقایسه می کنند ، ارز را 2 تا 3 هزارتومان در نظر می گیرند و باعث می شوند که در بورس کالا فولاد از اول سال تا حالا 2 برابر و پتروشیمی تا 3 برابر شود و به اصطلاح ظاهر کارشان قانونی است چون بورس کالا است هر قیمتی می تواند بیرون دهد، کسی نیست اعتراض کند.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت : همه مراحل تولید کالاهای پایه تولید به شکل مناسبی کنترل می شود اما در بورس کالا به بهانه رقابت در بازار بورس قیمت هر کدام از کالاها بالا می رود ، افزایش بی رویه در قیمت کالا منجر به بالارفتن شاخص بورس سهام شده و این شاخص در وضعیت کنونی علامت رشد متوازن اقتصاد نیست.

وی گفت : فراموش کردیم که بورس کالا باید در شرایط رقابتی تعیین قیمت کند نه در این شرایطی که دچار نوسان شدید هستیم و در همین بورس کالا که پتروشیمی وفولاد را قیمت گذاری می کند، قیمت های چند برابری تعداد بسیاری از صنایع پایین دستی استفاده کننده را تحت تاثیر قرار می دهد.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت در توضیح این مسائل به ذکر مثال هایی پرداخت و گفت : نتیجه این قیمت های چند برابری آن می شود که صنایع لبنی به ما می گوید ، ظرفی که شیر را در آن می فروشم برای من گرانتر از شیر تمام می شود ،سطل ماستی که به دست مردم می دهم برایم گران تر از ماست تمام می شود ، چطور از من انتظار دارید قیمتم را کنترل کنم؟

وی ادامه داد :از سویی آنهایی هم که باید قطعاتی را از خارج وارد کنند می گویند ، ما به جای اینکه 10 درصد ال سی باز می کردیم ، 100 تا 120 درصد ، گاهی اوقات 130 درصد پول به بانک ها داده ایم ضمن اینکه ارزی را هم که خریداری کرده ایم 2.5 تا 3 برابر شده است چگونه از ما می خواهید کالا را به قیمت گذشته بفروشیم اینها از جمله مسائلی است که در حوزه کالا اتفاق افتاده است .

غضنفری در خصوص تاثیر نوسانات ارز در حوزه خدمات نیز گفت : فعالان حوزه خدمات حمل ونقل می گویند ، لاستیکی که قبلا استفاده می کردم ،حالا قیمتش 2.5 تا 3 برابر شده است ، قطعات یدکی من خارجی است با ارز آزاد قیمتش 2.5 تا سه برابر شده چطور حمل ونقل را با قیمت گذشته انجام دهم ؟ یا مثلا پروازهای خارجی می گویند قبلا ریالی که تهیه می کردیم با نرخ 1226 تومان تبدیل به ارز کرده و به خارج از کشور انتقال می دادیم اما درحال حاضر به دلیل اینکه ارز در اختیار ما نیست ریال را باید به ارز آزاد تبدیل کنیم پس به تبع آن باید قیمت پروازها افزایش پیدا کند.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت در تکمیل این اظهارات خود گفت : نوسانات ارز موضوعی نیست که بگوییم در یک قسمت اثر گذاشته است بلکه در بسیاری از بخش ها، اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار داده است و گرانی ناشی از ارز با گرانفروشی که تخلف محسوب می شود آنچنان ممزوج شده که بازرسان ما واقعا می مانند که در مواردی آیا برخورد آنها درست و چاره کار است ؟

وی با بیان اینکه هم اکنون 10 کالای اساسی و برخی اقلام دارویی ، ارز با نرخ مرجع دریافت می کنند ، گفت : دراین گونه کالاها با افزایش قیمت مواجه نبودیم ، به عنوان مثال بخشی از نان مورد مصرف مردم از گندم وارداتی است که محاسبه آن با ارز مرجع است و مردم به وضوح می دانند که علی رغم افزایش نرخ ارز اما قیمت نان و گندم را افزایش ندادیم .

غضنفری ادامه داد: نهاده های دامی و طیور مثل کنجاله ذرت و سویا ، جو با قیمت ارز مرجع وارد کشور می شود و سپس تحویل دامدار و دامپرور می گردد ، بنابراین دامی که تولید می شود و شیر به دست آمده نرخ اینها براساس نرخ مرجع محاسبه می شود . در یک مقطع اوایل سال کمبود مرغ به دلیل کمبود نهاده های طیور و دامی بود و پس از آنکه موفق شدیم نهاده ها را وارد کشور کنیم مواد پروتئینی عرضه شده را با قیمت ارزمرجع در اختیار مردم قرار دادیم .

وزیر صنعت ، معدن و تجارت در باره افزایش 17 درصدی قیمت روغن نیز گفت : این افزایش قیمت با مصوبه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان بوده است، روغن حدود 100 درصد ارزبری دارد بنابراین وقتی ارز در بازار آزاد 2 تا 3 برابر شد انتظار این بود که قیمت روغن 200 تا 300 درصد افزایش یابد ، درحالی این اتفاق نیافتاد.

غضنفری ادامه داد : هرچند که روغن با نرخ ارز مرجع تامین می شود اما علت افزایش قیمت ، بالارفتن قیمت فلزات پایه و پتروشیمی در حوزه بسته بندی بود .قیمت روغن خام را کنترل می کنیم اما چون سایر افزودنی های آن در بورس کالا به قیمت 2 تا 3 برابر نسبت به اول سال فروخته می شود تولید کننده می گوید با توجه به سایر پارامترهای من که حمل و نقل و بسته بندی است ، ارز مرجع معنی ندارد . باید بپذیریم که در چنین شرایطی 2 یا 3 برابر شدن قیمت کالاهای پایه در بورس کالا تاثیر منفی خود را گذاشته است .

وزیر صعت ، معدن و تجارت افزود: ظاهرش این است که کار قانونی است و کشف قیمت می شود ، اما محل کشف قیمت باعث شده که کالای پایه از اول سال 3 برابر افزایش یابد و چون ما محصول فراوان نداریم ، همینطور در کنار هم بالا می رود .

غضنفری تصریح کرد : این روزها می شنویم که شاخص بازار بورس بالا رفت ، رکورد زد ، خیلی بالا می رود ، اما به نظر من این اتفاقات به ظاهر خوشایند موجب بروز مشکلات عدیده ای برای بنگاه های کوچک و متوسط و صنایع پایین دستی می شود.

وی با تصریح براینکه در حال حاضر با یک پاردوکس مواجه هستیم ، افزود: از طرفی صنایع پایه قیمت خود را چند برابر می کنند ودر بورس سهام نشان می دهند که چه رشدی کرده و ازطرفی صنایع پایین دستی ما توان خرید محصولات پتروشیمی و فازات را ندارند ، شاخص بورس بالا می رود و یک رکورد پسندیده محسوب می شود و از طرفی صنایع پایین دستی با مسائل عدیده ای مواجه می شوند چرا که قادر به پرداخت پولی که پتروشیمی و فلزات می خواهند نیستند ، اینها نمی توانند محصول خود را بفروشند و بعد در چنین وضعیتی می گوییم که بورس کالا در چارچوب نظام یافته ، قاعده مند، قانونی و رقابتی تعیین قیمت می کند .

وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت : اگر قیمت ارز پایین بود در صورت گران فروختن پتروشیمی ، معترضان می توانستند از خارج واردات داشته باشند و بازار رقابتی شود اما وقتی تنها عرضه کننده اش بخش خصوصی و دولتی است و با هم همراهی می کنند تا قیمت ها بالا رود ، طبیعی است که مجموعه ای از صنایع پایین دستی که چندین برابر تعداد پتروشیمی هستند ، در ادامه کار خود با مشکل مواجه شوند و نتوانند محصول خود را بفروشند ، چنین رشدی در بورس به چه درد صنایع پایین دستی می خورد .

وی با اشاره براینکه پس از نوسانات نرخ ارز تعداد بازرسی ها چند برابر شده ، حتی گشت مشترک بازرسی با مشارکت سازمان حمایت ، تعزیرات انجام می شود ، افزود :اصناف را به کمک خواسته ایم .

غضنفری ادامه داد : در شرایطی که سه میلیون واحد صنفی در کشور مشغول فعالیت است که هر کدام از آنها اقلام متعددی را به فروش می رسانند و با توجه به بالا بودن حجم تخلف ، طبیعی است که با این تعداد اکیپ های بازرسی نمی توان به همه آنها رسیدگی کرد. این واحدها نیز دچار این بلیه و پدیده که فروشنده می خواهد گرانتر بفروشد مواجه هستند .

وزیر صنعت ، معدن و تجارت با بیان اینکه ، پدیده گرانفروشی وچود دارد ، افزود: وزارتخانه به دنبال آن است که آب را از سرچشمه صاف کند ، باید قیمت ارز به ثبات برسد ، در پایین دست هر چقدر هم مبارزه شود بازهم ناموفق هستیم ، حجم بازرسی ها چندین برابر گذشته شده است ، ما دست بردار نیستیم و بازرسی ها ادامه خواهد یافت .

وی برگزاری همایشی با حضور اصناف در روز یکشنبه هفته پیش رو را یادآور شد وگفت : می خواهیم از توان و همکاری خودشان استفاده کنیم .

غضفنری با بیان این جمله که اگر می خواهیم قیمت ها به طور طبیعی کنترل شود باید فرمول اقتصادی که در ابتدا گفتم اصلاح شود تا ارز به تثبیت برسد ، گفت : در آن صورت مشکلات ازبدنه اقتصاد برداشته می شود ، اما اگر آب گل آلود شود ممکن است که آنچه مطلوب مردم است ، محقق نگردد.

وی همچنین درباره زمان تخصیص نرخ ارز مرجع و مبادله ای گفت :از ماه های تیر و مرداد امسال بود که ارز مرجع به هیچ کالایی تعلق نگرفت و تنها 10 قلم کالای اساسی و دارویی مشمول ارز مرجع شدند.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت درباره آگاهی مردم نسبت به وضعیت نوع ارزهای پرداختی به مردم گفت : در پرتال بانک مرکزی که نتیجه کار گمرک و سازمان توسعه تجارت را نشان می دهد کاملا مشخص است که چه کالاهایی در گذشته ارز مرجع دریافت کرده اند و چه کالاهایی دریافت نکرده اند.

غضنفری افزوذ : از تیرماه امسال پنج اولویت ارز مرجع دریافت کرد و یک ماه بعد به جز اولویت های یک و 2 (کالاهای اساسی ودارو ) به هیچ کالایی ارز مرجع تعلق نگرفت .

وی با اشاره براینکه مدتها است که گروه های کالایی ارز مرجع نمی گیرند و با راه اندازی مرکز مبادلات ارزی ، برخی ارز مبادله ای دریافت می کنند ، گفت : این مرکز از چهارم مهرماه امسال راه اندازی شده و به اندازه یک تا 2 میلیارد دلار انواع ارز در آنجا ارایه شده است.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت : بسیاری از گروه های کالایی دراین فاصله مجبور شدند از بازار آزاد ، ارز را تهیه کنند که در آنجا نه ارز مرجع و نه مبادله ای وجود داشت ، پرونده همه آنها در پرتال بانک مرکزی موجود بوده و سازمان حمایت برای نظارت و کنترل قیمت ها در جریان است .

وی درپایان افزود: همه وارد کنندگانی که این گونه ارز تامین کرده اند ، متعهد هستند که قیمت گذاری آنها متناسب با ارز مرکز مبادله باشد اما هنوز کالا از آن طریق وارد کشور نشده است .

انتهای پیام/ص
    با سلام تازه از خواب بیدار شده اند و کمی دور اطراف خود را می بیند و با خودشان حرف می زند راسته قیمتها رفته بالا مردم و مصرف کننده ها دیگه نمی تواند خرید کنند و زیر فشار دارند ممیرند باید فکری کرد ! اگر شما کننده کار بودید نمی گذاشتید قیمتها به اینجا برسد و تازه بیاید بیان کنید که اگر نازر بورس کالا کاری نکند ما وارد میادن می شویم دیگه دیر می باشد و کسی دیگر حرف شما را قبول ندارد چون هزینه خیلی رفته بالا با تشکر

عضو فعال
    تشکر شده 1,093 بار در 400 ارسال
    10 قلم کالا ارز مرجع میگیرند/
    خط و نشان غضنفری به بورس کالا؛ اگر جلوی گرانی را نگیرید اقدام قانونی میکنیم

وزیر اقتصاد: در صورت مشکل شدن فروش نفت، هزینه ها از مالیات ها تامین می شود

نهاوندیان:
    واردات در شرایط فعلی باید منوط به خرید ارز از صادرکنندگان و ارائه اظهارنامه صادراتی باشد.

3. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید mavi_deniz از ایشان تشکر کرده است:

عضو فعال
    عارف: خاتمی و هاشمی رئیسجمهور سازند
    گرچه این روزها از محمدرضا عارف به عنوان یکی از نامزدهای احتمال انتخابات ریاست جمهوری 92 یاد میشود، اما او هنوز کاندیداتوری خود را اعلام نکرده است.

معاون اول دولت اصلاحات در گفت وگوی مشروحی که با خبرآنلاین داشت، گفت: من سال 84 آمادگی نامزدی نداشتم و به قول معروف دوست داشتم بروم دنبال درس و مشق و کارهای دانشگاهیام. اما دوستانی میخواستند که وارد عرصه شوم. آن زمان خدمت آقای هاشمی رسیدم و از ایشان پرسیدم که اگر شما میآیید، من هیچ اقدامی نکنم. من خودم را با برخی شخصیتهای بالای نظام اصلاً مقایسه نمیکنم که مثلا ببینم کارایی من بیشتر است یا آنها؟ من مفیدترم یا آنها؟ چون برداشتم همیشه این بوده که اگر آقای هاشمی یا خاتمی بیایند من میتوانم در خدمت آنها باشم، اما اگر من بیایم، آنها قاعدتاً نمیتوانند عضوی از کابینه من باشند.
    البته باید از تجربه و نقطه نظراتشان استفاده کرد. مشکل ما این است که از بخشی از نیروهای مومنی که همه سرمایهشان، تجربه 30 ساله اشان است، استفاده نمیشود.

وی افزود: مهمترین دلیلی که سال 84 من به عرصه نامزدی انتخابات ریاست جمهوری نیامدم، همین بود که از دوستان نزدیک آقای هاشمی شنیدم که ایشان خواهند آمد. انشاءالله زمانی موضوع انتخابات سال 84 را هم مطرح خواهم کرد. من آن زمان معاون اول دولت آقای خاتمی بودم و امکانات زیادی در اختیارم بود. اگر میخواستم از آن امکانات استفاده کنم هم حرفوحدیثی پیش نمی آمد. میتوانستم هر زمان به سفر استانی بروم و همه هم از حضورم استقبال میکردند. چون من شخصیت دوم کابینه بودم، اما به خاطر آقای هاشمی کنار رفتم. البته در آن زمان تفرق زیادی میان کاندیداهای اصلاحطلب بود و با چهار - پنج نفر میخواستند در عرصه حضور یابند. من نمیخواستم که در کنار آنها قرار بگیرم. اگر اجماع و جمعبندی خوبی میشد، حاضر بودم جلو بیایم.

عارف ادامه داد: سال 88 هم ابتدا آقای خاتمی میگفتند من نمیآیم. من به دوستانم گفتم که اگر آقای خاتمی بیایند، من همان لحظه کنار میکشم. همین کار را هم کردم و حتی یک ساعت هم برای اعلام انصرافم معطل نکردم. هرگز هم خودم را با آقای خاتمی مقایسه نکردم که مثلا در انتخابات سال 88 من مناسبترم یا آقای خاتمی؟ ممکن است در جمعهای دوستان خودمان، خودم را با برخی دیگر از افراد مقایسه کنم و ببینم که کی مناسبتر است، اما قطعاً چنین مقایسهای را بین خودم و آقایان خاتمی و هاشمی نخواهم کرد.

وی در پاسخ به اینکه اگر رئیس جمهور شوید، حاضرید آقای خاتمی را معاون اول خود کنید؟، گفت: جایگاه آقای خاتمی اجل ازاین پستهاست. من معتقدم که آقایان خاتمی و هاشمی باید رئیسجمهور ساز باشند و رهنمود بدهند نه اینکه خودشان وارد عرصه رقابت شوند و در کنار دیگران قرار بگیرند این را بگویم که اگر بیایم از همه نیروها و پتانسیلهای کشور استفاده خواهم کرد. نه فقط از آقایان خاتمی و هاشمی، بلکه با تمام نیروهای مومن و باتجربهای که میتوان با رایزنی با آنها کار را جلو برد، همکاری خواهم کرد.

عضو فعال
    رشد بورس نشان از رشد اقتصاد کشور است
    سخنگوی اقتصادی دولت در ادامه درباره فعالیت بورس و بازار سرمایه که یکی از موتورهای اصلی اقتصاد کشور است و طی ماههای اخیر رکوردشکنیهایی داشته است، خاطرنشان کرد: بورس جدا از سایر بخشهای اقتصادی نیست و اینکه به مدار رشد بازگشته است حاکی از آن است که اقتصاد به مدار رشد بازمیگردد. کما اینکه اقتصاد رفته رفته به مدار رشد بازمیگردد و همچنین صادرات غیر نفتی که در ماههای ابتدایی سال کاهش پیدا کرده بود اکنون در حال افزایش است.

وی ادامه داد: در بازار سرمایه اعتماد وجود داشت اما تقویت شد و همچنین سیاستهای خوبی اتخاذ شده است و از طریق فعالان این بازار اختیار فروش و یا خرید تضمینی سهام را راهاندازی کردیم.

حسینی با بیان اینکه اتفاقات مثبتی در حال رخ دادن است، گفت: همان طور که به دنبال کنترل نوسانات ارزی هستیم در عین حال بالا رفتن نرخ ارز به برخی سودها افزوده است و خوشحالی ما زمانی بیشتر خواهد شد که شاهد بهبود و رونق در سایر بخشها همزمان با بورس باشیم.

انتهای پیام

عضو فعال
    غضنفری تصریح کرد : این روزها می شنویم که شاخص بازار بورس بالا رفت ، رکورد زد ، خیلی بالا می رود ، اما به نظر من این اتفاقات به ظاهر خوشایند موجب بروز مشکلات عدیده ای برای بنگاه های کوچک و متوسط و صنایع پایین دستی می شود.

وی با تصریح براینکه در حال حاضر با یک پاردوکس مواجه هستیم ، افزود: از طرفی صنایع پایه قیمت خود را چند برابر می کنند ودر بورس سهام نشان می دهند که چه رشدی کرده و ازطرفی صنایع پایین دستی ما توان خرید محصولات پتروشیمی و فازات را ندارند ، شاخص بورس بالا می رود و یک رکورد پسندیده محسوب می شود و از طرفی صنایع پایین دستی با مسائل عدیده ای مواجه می شوند چرا که قادر به پرداخت پولی که پتروشیمی و فلزات می خواهند نیستند ، اینها نمی توانند محصول خود را بفروشند و بعد در چنین وضعیتی می گوییم که بورس کالا در چارچوب نظام یافته ، قاعده مند، قانونی و رقابتی تعیین قیمت می کند .

عضو فعال
    معاون وزیر نفت خبر داد :
    بورس کالا عادلانه ترین مکان برای مبادلات پتروشیمی

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اشاره به افزایش نظارت ها بر نحوه عرضه محصولات پتروشیمی با هدف جلوگیری از سودجویی برخی افراد، گفت: عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اشاره به افزایش نظارت ها بر نحوه عرضه محصولات پتروشیمی با هدف جلوگیری از سودجویی برخی افراد، گفت: عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از وزارت نفت، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود : تولید و عرضه محصولات پتروشیمی طبق برنامه ریزی ها ادامه دارد و مجتمع های تولیدی در وضعیت مناسبی از نظر تولید قرار دارند.

مهندس عبدالحسین بیات افزود: بسیاری از محصولات تولیدی از طریق بورس کالا همانند گذشته در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و در برخی موارد با همکاری وزارت صنعت،معدن و تجارت، تعادل بازار و عرضه و تقاضا را از
    طریق واردات حفظ می کنیم.

وی تصریح کرد: تامین نیاز داخلی اصل راهبردی صنعت پتروشیمی است و مازاد تولید پس از رفع نیاز داخل به خارج از کشور صادر می شود.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با بیان این که نوسان قیمت ارز تاثیر چندانی در بازار نداشته و بورس کالای ایران محصولات را مانند گذشته عرضه می کند، گفت: با همکاری بورس کالا و دیگر نهاد های نظارتی در تلاش هستیم نظارت بیشتری در عرضه ها و فروش داشته باشیم.

وی ادامه داد: ممکن است برخی افراد با نوسان های اخیر، جوی روانی در بازار محصولات پتروشیمی ایجاد کرده باشند اما عرضه و تقاضا در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

مهندس بیات به اهمیت فروش عادلانه محصولات پتروشیمی در کشور اشاره کرد و گفت: امروز عادلانه ترین راه، عرضه محصولات در بورس است و بیشتر مجتمع های پتروشیمی در بورس حضور دارند و محصولات خود را در این بازار عرضه می کنند.

عضو فعال
    تشکر شده 3,534 بار در 903 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط ایرج اکبری نمایش پست ها
    اظهارات جدید و متفاوت وزیر صنعت درباره 2 ریشه گرانی
    هشدار شدید غضنفری به بورس کالا: جلوی گرانی را نگیرید اقدام قانونی میکنیم
    خبرگزاری فارس: وزیر صنعت ، معدن و تجارت در اظهاراتی جدید و متفاوت 2ریشه گرانی را بیان کرد و با هشدار به متولیان بورس کالا به دلیل گرانی فروشی گفت: خودتان این وضعیت را کتترل کنید و اگرنه اقدام قانونی خود را انجام می دهیم.

به گزارش فارس به نقل از شاتا ، مهدی غضنفری با تاکید براینکه هم اکنون با پدیده گرانی و گرانفروشی مواجه هستیم، گفت: گرانفروشی تخلف صنفی است و به شدت با آن برخورد می کنیم، اما گرانی ریشه های متعددی دارد که نوسانات و افزایش قیمت ارز و رفتار نامناسب بورس کالا دو ریشه آن محسوب می شوند.

. . . . . .

انتهای پیام/ص
    دلایل عنوان شده درست لست ولی ارز خیلی وقته گران شده و بورس کالا هم متاثر از همین قیمت ارز است که گران می فروشد. بعد چرا شما ها بعد از این همه وقت تازه متوجه شدید چه خبر؟!!!؟
    خدا به داد مردم برسد . . . (البته مردم هم راههای خودشون را دارند . . . بیشتر مردم الان دزدی می کنند چون مجبورن. کافیه کمی زوم کنید!)

حالا چند تا سوال ؟
    با توجه به اینکه تو بورس کالا ، مواد پایه خرید و فروش می شود و طرفها حقیقی نیستند و مواد خریداری شده در حلقه های بعدی قرار می گیرد پس برای اونها زیاد فرق ندارد که چند بخرن . هر چی بخرن با سودی خودشون گرونتر در محصولاتشون می فروشند. ایا مکانیسمی برای کنترول خرید و فروش در بورس کالا واقعا وجود نداشته؟!!!؟ چرا ذوب داره دوبرابر می فروشد.(واقعا دلیل این افزایش قیمت در بورس کالا چیه؟!!؟) ایا واقعا من باید خوشحال باشم از اینکه سهام دار ذوب هستم؟!!!!؟ براستی ایا دارمد من حلاله؟!!؟ البته این سوال چند روز پیش در ذهنم شکل گرفت زمانی که آی دی مخبرالدوله (اگر اشتباه نکنم) تو سط اقای اعرابی (در سایت بورکس) در مورد سهم وبشهر مورد انتقاد قرار گرفت و دوستی دیگر در پاسخ به اقای اعرابی گفتند مگر سهم های دلاری شما همون انتقاد بهشون تعلق نمی گیرد؟ (منظور دو برابر شدن قیمت ها در بورس کالا است)
    تازه با این توضیح وزیر سهم های روغنی رشدشون به خاطر دلار و فروششون نیست در حالی که سهم های جناب اعرابی به خاطر رشد فروش در بورس کالا است.

ممنون از دوستان اگر کمک کنند برای روشن شدن قضیه .

عضو فعال
    رییس هیأت مدیره اتحادیه دامداران كشور در گفتوگو با ایلنا:
    قیمت لبنیات باید آزاد شود
    1391-08-05, 09:00
    کد خبر: 15575
    سرویس: اقتصادی

قیمت لبنیات باید آزاد و براساس قمیت تمام شده تعیین شود/دلالان بیش از ۴ برابر تولید کنندگان شیر خام درآمد دارند.

رییس هیأت مدیره اتحادیه دامداران کشوربا بیان اینکه قیمت شیر خام ۱۰ درصد افزایش یافته، گفت: قیمت لبنیات باید آزاد و براساس قمیت تمام شده تعیین شود.

سیروس روستا در گفتوگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به اینکه تولید کننندگان دامی از نحوه قیمت گذاری فرآوردههای شیر راضی نیستند، اظهار داشت: قیمت فرآوردههای شیر باید بر اساس عرضه و تقاضا و معیار قیمت گذاری بر پایه قیمت تمام شده شیر خام محاسبه شود.

این تولید کننده شیر خام، همچنین نسبت به افزایش حضور دلالان در بازار شیر و صنایع لبنی هشدار داد و افزود: در حال حاضر دلالان بیش از ۴ برابر تولید کنندگان شیر خام درآمد دارند.

رییس هیأت مدیره اتحادیه دامداران کشور در عین حال با بیان اینکه بر اساس تفاهم نامه سه جانبه بین اتحادیه دامداران، وزارت صنعت و صنایع لبنی، باید ۶۳ درصد ازسود حاصل از تولید و فرآوری شیر خام به تولید کنندگان اختصاص یابد از عدم تخصیص این میزان سود خبر دادو گفت: در حال حاضر این تفاهم نامه عملیاتی نمیشود.

روستا، در ادامه از تأثیر گذاری نوسان بازار ارز در حوزه تولید شیر خام خبر داد و بیان داشت: افزایش قیمت دلار تاثیری به سزایی در بخش تولیدات دامی و کشاورزی در بر داشته است.

وی همچنین در واکنش به اظهارات محمد حسننژاد مبنی بر اینکه نوسان ارز تأثیری بر قیمت شیر خام نداشته است، تأکید کرد: جای تاسف است که عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نسبت به تاثیر قیمت ارز بر محصولات دامی و کشاورزی آگاهی ندارد.

عضو فعال
    رضایی در گفتوگو با فارس:
    نامزدها به هنگام وارد عرصه انتخابات شوند/همه به دولت کمک کنیم
    خبرگزاری فارس: دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن توصیه به نامزدهای انتخاباتی برای ورود به هنگام در عرصه انتخابات، اضافه کرد: همه باید به دولت کمک کنیم.

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتوگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس در پاسخ به این سؤال که به نظر شما مهمترین آفت ورود زودهنگام به عرصه انتخابات چیست، اظهار داشت: ورود زودهنگام به انتخابات باعث میشود تا حل مشکلات مردم به تأخیر بیافتد و به جای اینکه انرژیها برای رفع حل مشکلات اقتصادی صرف شود به سمت مسائلی پیش رویم که ممکن است تشدید کننده شرایط اقتصادی کشور باشد.

وی افزود: ما امروز در کشور نیاز به آرامش داریم بر همین اساس هرگونه منازعه و تشدید شدن مسائل حاشیهای در کشور به خاطر رقابتهای انتخاباتی به مصلحت نیست.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن توصیه به نامزدهای انتخاباتی برای ورود به هنگام در عرصه انتخابات، اضافه کرد: همه باید به دولت کمک کنیم تا بتواند از عهده حل مشکلات کنونی بر آید.

رضایی گفت: همچنین باید توجه داشته باشیم تا به هیچ وجه اختلافات و منازعات تشدید نشود.

انتهای پیام/

عضو فعال
    پاسخ مدیرعامل بورس کالا به اظهارات غضنفری در گفتوگو با فارس؛
    کلید حل معضل گرانی محصولات پتروشیمی و فولادی در دست وزیر صنعت است
    خبرگزاری فارس: مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران گفت: راهحل و کلید معضل گرانی محصولات پتروشیمی و فولادی و مدیریت عرضه و تقاضا در بازار این محصولات، در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت و در دستان مسؤول محترم این وزارتخانه است.

حسین پناهیان در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به اظهارات مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: با توجه به شرایط حاکم بر بازار محصولات پتروشیمی و فولادی مسائل این بازارها را باید به دو بخش تقسیم کرد، اول اینکه در بخش تقاضا وزارت صنعت، معدن و تجارت سایتی را به نام بهینیاب طراحی نموده و کلیه خریداران محصولات پتروشیمی از طریق این سایت به بورس کالا معرفی میشوند که شامل افرادی هستند که دارای پروانه بهرهبرداری میباشند.

وی گفت: این سایت بالغ بر یک سال است که فعال شده و کلیه خریداران محصولات پتروشیمی از طریق وزارت مذکور به بورس کالا معرفی میشود و لذا انتظار میرود که وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور متعادل نمودن بخش تقاضا در بازار، نظارت و کنترل بیشتر و دقیقتری را بر متقاضیان ورود به این سایت داشته باشد.

پناهیان اظهار داشت: البته جسته و گریخته اخباری به ما میرسد که بعضی از شرکتهای دارای پروانه عملا غیرفعال هستند یا اصالت لازم را ندارند کما اینکه از بررسیهای سازمان حمایت از مصرفکنندگان و تولیدکنندگان نیز مواردی دال بر تعیین این موضوع به مراجع ذیربط جهت غیر فعال شدن کد معاملاتی آنها قبلا اعلام شده است.

وی تأکید کرد: لذا انتظار داریم که در شرایط جاری وزارت مذکور در اقدامی عاجل و ضربتی پالایش ویژهای را روی متقاضیان ورود به این سایت مجددا داشته باشد تا تنها مصرفکنندگان نهایی و واقعی محصولات پتروشیمی امکان ورود به این سایت و خرید از بورس کالا را داشته باشند و مواردی را نیز که تاکنون توسط این سایت از بورس کالا محصولات پتروشیمی را خریداری نمودهاند، سازمان حمایت بررسیها و نظارتهای دقیقتر و جامعتری در مورد خریدهای قبلی و نحوه مصارف آنها به عمل آورد کما اینکه آمار کلیه خریدها از بورس کالا قبلا در اختیار این سازمان و سایر دستگاههای نظارتی قرار گرفته است.

مدیرعامل بورس کالای ایران بخش دوم موضوع را سمت عرضه بازار دانست و گفت: در سمت عرضه نیز با عنایت به مصوبه ستاد هدفمند نمودن یارانهها کلیه شرکتهای پتروشیمی دولتی و خصوصی موظف به عرضه کلیه تولیدات خود در بورس کالا میباشند که اگر این اتفاق تاکنون رخ داده بود با افزایش حجم عرضه و فراوانی آن شاهد تعادل در بازار و کشف قیمتهای واقعیتر و دقیقتر میبودیم.

وی گفت: اما برخلاف مصوبه مذکور عمده شرکتهای پتروشیمی محصولات خود را به صورت کامل در بورس کالا عرضه نکردهاند که این امر بر التهاب بازار در سمت عرضه افزوده است به گونهای که به طور متوسط حدود 30 درصد از محصولات شرکتهای پتروشیمی در بورس کالا عرضه شده است.

پناهیان اظهار داشت: طبیعتا این عدم تعادل در عرضه و تقاضا مشکلات متعددی را برای بورس کالا ایجاد نموده است علاوه بر اینکه از تیرماه سال جاری روند نزولی عرضه توسط شرکتهای پتروشیمی شدت بیشتری پیدا کرده است و این افزایش عدم تعادل موجب مسائل و مشکلاتی در فرآیند کشف قیمت در بورس کالا گردیده است.

وی تأکید کرد: در این خصوص بورس کالا مکاتبات متعددی را با مراجعه ذیربط در خصوص ضرورت افزایش عرضه با سازمان حمایت از مصرفکنندگان و تولیدکنندگان داشته است که در این شرایط انتظار میرود وزارت صنعت، معدن و تجارت از طریق دولت پیگیریهای لازم را به عمل آورند تا شرکتهای پتروشیمی که تاکنون محصولات خود را در بورس کالا عرضه ننمودهاند یا آن را کاهش دادهاند، ملزم به عرضه بیشتر محصولات خود در بورس کالا شوند ضمن اینکه سازمان حمایت نیز نظارتهای بیشتر و کنترلهای دقیقتری را برای مراحل بعد از آن میبایست به عمل آورد.

پناهیان گفت: بنابر مصوبه ستاد هدفمندی یارانهها، شرکت ملی صنایع پتروشیمی موظف به واردات کالاهایی که در کشور برای آنها کمبود وجود دارد بوده است تا بتواند محدودیتهای بخش عرضه را برای ایجاد تعادل در بازار و کنترل قیمتها برطرف نماید اما این موضوع اتفاق نیفتاده و خود مزید بر علت شده است.

وی گفت: خوشبختانه هفته گذشته نیز طی جلسهای در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی که با حضور کلیه دستاندرکاران از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت و شرکتهای پتروشیمی و عمده مصرفکنندگان پاییندستی و سایر نهادهای ذیربط برگزار شد جمعبندی و پیشنهادات مناسبی مطرح گردید که امیدواریم شاهد تسریع در تصویب آن پیشنهادات و عملیاتی شدن آنها باشیم.

مدیرعامل بورس کالای ایران سپس به بحث درباره بازار فولاد اشاره کرد و گفت: کلیه تصمیمات مربوط به بازار محصولات فولادی توسط ستاد فولاد کشور که متولی آن وزارت صنعت، معدن و تجارت است اتخاذ شده است.

به گفته وی، علاوه بر اینکه بورس کالا به عنوان یکی از اعضای آن ستاد در جلسات حضور داشته است لذا در صورتی که در خصوص عرضه و تقاضای محصولات فولادی نقطه نظراتی وجود دارد وزارت مذکور به شرکتهای تولیدکننده محصولات فولادی که عمدتا تحت مدیریت آن وزارتخانه هستند میتواند تکلیف نماید که کالاهای خود را با قیمت پایه پایینتر و حتی ارزانتر بفروشند زیرا قیمت پایه در کلیه محصولات اعم از پتروشیمی و فولادی توسط عرضهکنندگان تعیین میگردد و در بسیاری از موارد عرضهکنندگان با افزایش عرضه مانع افزایش قیمت شدهاند در عین حال بورس کالا آمادگی خود را برای همکاری بیشتر در خصوص موارد ذکر شده اعلام مینماید.

پناهیان تأکید کرد: اگر ساختار و مکانیزم بورس کالا نبود به نظر میرسد اتفاقهای شدیدتر و وخیمتری در این بازارها رخ میداد زیرا کلیه معاملات در بورس به صورت شفاف توسط نهادهای ذیربط قابل نظارت و ردیابی میباشد و در همین راستا کلیه اطلاعات مربوط به معاملات واحدهای فولادسازی و خریداران این محصولات در بورس کالا به طور مستقیم در اختیار سازمان حمایت قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: البته آقای دکتر غضنفری وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت هم در اظهارات خود اشاره کردهاند که مشکل اصلی بازار محصولات پتروشیمی و فولادی ناشی از مسائلی از جمله نرخ ارز و نوسانات آن، مشکلات گشایش lc و پرداختهای آن که به قول ایشان به جای 10 درصد تا 120 و حتی 130 درصد میباشد بر قیمت تمام شده محصولات اثر مستقیم گذاشته است، ضمن آنکه علاوه بر محدودیت واردات و کاهش آن طی 6 ماهه اخیر، شرکتهای تولیدکننده محصولات پتروشیمی و فولادی صادرات قابل توجهی نیز در ماههای اخیر داشتند که این کاهش واردات و افزایش صادرات کمبود کالا در بازار داخل را تشدید نموده است.

پناهیان تأکید کرد: با توجه به توضیحات یاد شده در واقع بورس کالای ایران هیچ نقشی در نوسانات عرضه و تقاضا در بازار و به تبع آن افزایش قیمت و گرانی نداشته و ندارد و تنها یک بازار قانونمند، شفاف، قابل نظارت و ردیابی برای کمک به کلیه دستگاههای نظارتی از جمله سازمان حمایت به منظور مدیریت عرضه و تقاضا در بازار و به تبع آن کنترل قیمت محصولات میباشد. طبیعتا در چنین شرایطی رفتار مناسب سازمان حمایت از مصرفکنندگان و تولیدکنندگان میتواند موجب تعادل در بازار و اصلاح قیمتها شود.

مدیرعامل بورس کالای ایران در خاتمه تأکید کرد: این بورس آمادگی خود را جهت هرگونه همکاری مناسب در چارچوب قوانین و مقررات به منظور کمک به ایجاد تعادل در بازار محصولات پتروشیمی و فولادی اعلام مینماید.

12. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید ایرج اکبری از ایشان تشکر کرده است:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 56 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 56 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

فوری، قانون، مهم، مباحث، مجلس، مجری، مردم، مصوبه، مصاحبه، معدن، نفت، ناگهانی، ناظری، نرخ، هایده، هدفمندی، هدیه تهرانی، وام، وحشت، یورو، یارانه، کاهش، کشاورزی، گفتگو، گرانی، گزیده های خبر، پول، پوریا پورسرخ، پرونده هسته ای، آفریقا، آمار، آمریکا، آزادی، افزایش، الناز شاکردوست، انفجار، انقلاب، انتخابات، اوباما، ایران، اتش سوزی، اجتماعی، احمدی نژاد، اخبار، اخبار اقتصادی، اخبار سیاسی، اخراج، اروپا، استیضاح، استعفا، اشاره، اشتغال، اعتصاب، بنزین، بهره، بهرام رادان، بورس، بیکاری، بیداری اسلامی، بانک، بانک مرکزی، بارش، بازدید، بازرگانی، برکناری، تقاضا، تمایل، تهدید، تولید، تورم، توسعه، تکذیب، تاکید، تجمع، تجارت، تحریم، ترانه علیدوستی، تردید، تعزیرات، تعطیلی، جنگ، جنجال، جهان، جدید، حمله، خلیج فارس، خنده بازار، خودرو، خامنه ای، خاورمیانه، خبر، خبر از همه نوع، خبر سیاسی، دلار، دولت، درآمد، ریزش، رای، رسانه، زلزله، سفر، سقوط، سنا، سوئیفت، سوال، سیل، سکه، سایت بورسی، سریع، شهاب حسینی، شورای امنیت، شایعه، شجریان، صنعت، طلا، طوفان، عدالت، عرضه

نمایش برچسب‌ها