نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: .

رأی دهندگان
0. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • .

0 0%
  • .

0 0%
صفحه 2304 از 5202 نخست ... 13041804220422542294230123022303230423052306230723142354240428043304 ... آخرین
نمایش نتایج: از 23,031 به 23,040 از 52011

موضوع: اخبار

عضو فعال "heydar" آواتار ها
    تشکر شده 29,896 بار در 7,159 ارسال
    رنو خواستار بازگشت به بازار ایران است

http://europe.autonews.com/apps/pbcs...#axzz2bGYd2Tia

2. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید "heydar" از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال Alidadash آواتار ها
    تشکر شده 1,912 بار در 730 ارسال
    متن کامل نامه تبریک کاترین اشتون به رئیس جمهور روحانی/درخواست برای آغاز فوری مذاکرات

به گزارش خبرگزاری فارس، «کاترین اشتون» مسئول دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه با ارسال نامهای به «حسن روحانی»، تحلیف وی به عنوان رئیس جمهور جدید ایران را تبریک گفت و آغاز هرچه سریعتر «مذاکراتی معنادار» را خواستار شد.اشتون در این نامه از رئیس جمهور خواسته است با توجه به اختیاراتش «رفع فوری نگرانیهای جدی در مورد فعالیتهای هستهای ایران» را پیگیری کند.خانم اشتون همچنین «برای ادامه مذاکرات و یافتن هرچه سریعتر راه حل» اعلام آمادگی کرده است.روز سه شنبه «سرگی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه گفت که دور جدید مذاکرات بین ایران و 1+5، احتمالا تا پیش از نیمه ماه سپتامبر میلادی برگزار میشود. هنوز تاریخ دقیق و محل برگزاری این نشست مشخص نیست، اما دفتر ریاست جمهوری قزاقستان دو روز قبل برای میزبانی دور جدید این مذاکرات اعلام آمادگی کرد. دو دور اخیر این مذاکرات هم در «آلماتی» قزاقستان برگزار شده است.
    متن کامل نامه «کاترین اشتون»:
    آقای رئیس جمهور محترم به مناسبت تحلیف شما به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران، مراتب تبریک خودم را تقدیم شما میکنم. مردم ایران جایگاهی مهم را به شما سپردند تا برای یافتن راه حلی فوری جهت رفع نگرانی های جدی در مورد برنامه هسته ای ایران، با مذاکره و همکاری، با جامعه بین الملل تعامل کنید.آقای رئیس جمهور، این نامه را نوشتم تا به شما بگویم که من و گروه 3+3 (1+5) برای ادامه مذاکرات جهت یافتن راه حل در حداقل زمان ممکن، آماده ایم. امیدوارم بتوانیم در سریعترین زمان ممکن، با تیم شما برای برگزاری مذاکراتی معنادار، قرار بگذاریم. اتحادیه اروپا امیدوار است در طول زمامداری شما، فرصتهای جدیدی برای همکاری در جهت کاهش تنش ها و ارتقا احترام به حقوق بشر، فراهم شود.
    سهامداری کنید تا رستگار شوید...

شدیدا به سرمایه گزاران عزیز انجام ورزش های استقامتی رو توصیه میکنم.

4. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید Alidadash از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال مات آواتار ها
    تشکر شده 13,899 بار در 4,563 ارسال
    اولین بخشنامه معاون اول دولت یازدهم

معاون اول رئیس جمهور در اولین بخشنامه خود، دستور توقف اجرای برخی از تصویب نامههای هیأت دولت، کمیسیونهای وزرا و نمایندگان ویژه یا شوراهای عالی که مورد ایراد یا ابطال قرار گرفته و مصوبات مراجع مذکور پس از ١-٣-١٣٩٢ مراجع نظارتی نسبت به آنها اظهار نظر ننمودهاند و توقف قراردادهای مبتنی بر مصوبات فوق که از طرف مراجع نظارتی مورد اشکال قرار گرفتهاند تا وضع مقررات جایگزین و یا اصلاح آنها را صادر کرد:

بخشنامه در خصوص توقف اجرای برخی از مصوبات از جمله مصوباتی که مورد ایراد یا ابطال قرار گرفتهاند تا زمان وضع مقررات جایگزین یا اصلاحی

نظر به این که تعداد قابل توجهی از مصوبات بر اساس اصول (۱۳۸ و ۱۷۰) قانون اساسی مورد ایراد یا ابطال قرار گرفته است، علیهذا لازم است کلیه وزارتخانهها، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و سایر دستگاههای اجرایی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری و موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی وابسته به دستگاههای مزبور اکیداً از تداوم اجرای مصوبات یاد شده و همچنین تصویبنامهها و تصمیمنامههایی که از ۱ / ۳ / ۱۳۹۲ توسط دولت، کمیسیونهای وزراء و نمایندگان ویژه یا شوراهای عالی صادر شده و مراجع ذیربط نسبت به آن اظهار نظر ننمودهاند و نیز از اجرای قراردادهایی که به استناد مصوبات فوق منعقد شده و نیز سایر قراردادهایی که از طرف مراجع نظارتی از جمله دیوان محاسبات کشور و سازمان بازرسی کل کشور مورد اشکال قرار گرفته تا وضع مقررات جایگزین و یا اصلاحی یا تنفیذ آنها حسب مورد، خودداری نمایند.

بدیهی است در مورد قراردادهایی که ممکن است توقف اجرای آنها موجب بروز خسارتهای جبرانناپذیر گردد، لازم خواهد بود دستگاههای اجرایی مربوط با کسب نظر از حوزه حقوقی وزارتخانه متبوع یا مؤسسه مستقل زیر نظر معاونان رئیس جمهور، راهکار لازم تنظیم و با هماهنگی معاونت حقوقی ریاست جمهوری اقدامات مناسب معمول دارند.

اسحق جهانگیری
    الماس را جز در قعر زمین نمیتوان یافت و حقایق را جز در اعماق فکر نمی توان کشف کرد.(ویکتور هوگو)
    اگر می خواهی بنده کسی نشی بنده هیچ چیز مشو.(ژاک دوال)
    اعتماد به نفس را از شیر بیاموزید اوبا خودش یکدل است و هرگز تضاد در او راه ندارد.

6. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید مات از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال Alidadash آواتار ها
    تشکر شده 1,912 بار در 730 ارسال
    نامه نخست وزیر انگلیس به روحانی/مسائلی وجود دارد که باید برطرف شوند

به گزارش خبرگزاری فارس، «دیوید کامرون» نخست وزیر انگلیس با ارسال نامهای به «حسن روحانی» رئیس جمهور اسلامی ایران، نسبت به بهبود روابط تهران لندن در دولت جدید ایران، ابراز امیدواری کرد.وی در این نامه که به مناسبت تحلیف آقای روحانی ارسال شده، نوشته است که بهبود روابط بین ایران و انگلیس روندی تدریجی است.کامرون از دولت جدید ایران خواسته است برای رفع نگرانیها در مورد برنامه هستهای و همچنین یافتن راهحلی مسالمت آمیز برای بحران سوریه، به صورتی «جدی و سازنده» تعامل کند.وی در بخشی از این نامه آورده است: به مناسبت تحلیف شما، میخواهم امیدواری خودم را نسبت به اینکه انتخاب شما به فرصتی برای ارتقا روابط بین کشورهایمان تبدیل شود، اظهار کنم.نخستوزیر انگلیس در پیام خود به آقای روحانی میافزاید: ارتقا روابط دوجانبه روندی تدریجی است و مسائلی وجود دارد که باید برطرف شوند.پیش از این «کاترین اشتون» مسئول دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم با ارسال نامهای به رئیسجمهور ایران، تحلیف آقای روحانی را تبریک گفته و آغاز فوری مذاکرات هستهای را خواستار شده بود.
    سهامداری کنید تا رستگار شوید...

شدیدا به سرمایه گزاران عزیز انجام ورزش های استقامتی رو توصیه میکنم.

8. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید Alidadash از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره‌دار (87) وحید 20 آواتار ها
    تشکر شده 116,522 بار در 26,655 ارسال
    لاریجانی: آقای رسایی! آن موقع که احمدی نژاد به مجلس توهین می کرد، کجا بودید؟ / اگر یکبار مقابل او می ایستادید، وضعیت کشور اینگونه نبود/ انقدر طلبکار نباشید

لاریجانی با بیان اینکه شما (رسایی) همواره از دولت دفاع میکردید و متأسفم از اینکه حالا طلبکار هستید، در واکنش به اقدام رسایی که پشت تریبون پایین جایگاه هیئت رئیسه با صدای بلند با لاریجانی صحبت میکرد، گفت: همین کاری که شما انجام میدهید، خلاف قانون است. آقای رسایی تکلیف شما روشن است، هر جا که به نفعتان نیست شروع به شعار دادن میکنید.
    پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس مجلس با بیان اینکه متأسفانه احمدی نژاد توهین های بسیاری را به مجلس کرد، خطاب به رسایی گفت: شما حداقل یکبار در واکنش به این اظهارات می آمدید و از مجلس حمایت میکردید.

به گزارش سرویس سیاسی انتخاب، حمید رسایی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، در تذکر شفاهی با بیان اینکه من در همان ایامی که حادثه 22 بهمن در قم رخ داد،با برخی نشریات مصاحبه کردم و رسما گفتم که این اقدامات بر خلاف تدبیرسیاسی رهبر بوده، گفت: رهبری در دیدار با مردم آذربایجان فرمودند که قضیهای در مجلس پیش آمد که مربوط به استیضاح وزیر کار بود. در این جلسه حرکات ناشایستی از سوی رئیسجمهور و برخی نمایندگان رخ داد. از طرفی دیگر احمدینژاد به دو قوه دیگر اتهاماتی را وارد کرد که این موضوع برخلاف قانون و شرع بوده است. من فعلا نصیحت میکنم اما با این اتفاقاتی که در قم افتاده مخالف هستم از این رو جوانان باید احساسات خود را کنترل کنند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب همچنین در جای دیگر فرموده اند که مجلس می تواند دولتمردان را استیضاح کند اما نمی تواند که به مقام دوم کشور توهین کند.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به تذکر رسایی گفت: متأسفانه اشکال ما در مجلس این است که وقتی یک عده ای به نهاد قانونگذاری توهین می کنند به جای حمایت از مجلس کارهای دیگری را انجام می دهیم.

نماینده مردم قم در مجلس با بیان اینکه متأسفانه احمدی نژاد توهین های بسیاری را به مجلس کرده است خطاب به رسایی گفت: شما حداقل یکبار در واکنش به این اظهارات می آمدید و در حمایت از مجلس صحبت می کردید. چون شما نماینده مجلس هستید و باید از خانه ملت حمایت کنید.
    رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به طور حتم اگر شما یک بار جلوی کارهای احمدی نژاد را در 8 سال دولتش می گرفتید این وضعیت پیش نمی آمد.

اگر پرونده شماها مورد رسیدگی قرار گیرد، مطلب روشن میشود

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، در واکنش به اظهارات حمید رسایی درباره ماجرای 22 بهمن قم، گفت: اگر در این هشت سال آقای احمدی نژاد، یک بار جلوی این کارهای او می ایستادید این وضع پیش نمی آمد.

به گزارش ایسنا، حمید رسایی در تذکر آیین نامه ای خود خطاب به رییس مجلس اظهار کرد: تشکر می کنم که بعد از اصرار زیاد و برخلاف رویه ای که همیشه در شما حاکم بوده اجازه دادید که من صحبت کنم. کسی را فرستادید که برود و مشروح مذاکرات را بیاورد در حالیکه همه خبرگزاری ها اینکه یک نماینده درباره من چه صحبتی کرده را منتشر کردند.

علی لاریجانی خطاب به وی گفت: این حرف شما هم خوب نیست. با تعریض صحبت نکنید. خیلی متاسفم که شما عادت کردید حرف های خود را با تعریض بیان کنید. شما گفتید آقای قاضی پور به شما توهین کرده و من خواستم که متن مذاکرات را بیاورم، هنوز متن را نیاوردند اما شما اصرار زیادی کردید و گفتم تذکرتان را بگویید حالا چیزی هم طلبکار هستید.

رسایی در ادامه افزود: من صبح در تذکر خود صراحتا اعلام کردم که بعد از قصه ای که در قم اتفاق افتاد مصاحبه کردم و محکوم کردم و گفتم کار درستی نبوده و آنها که در حرم بودند اشتباه کردند اما در بیانیات رهبری هم اشتباه آنها مرحله پنجم بود. رهبری گفتند اشتباه اول از سوی استیضاح کنندگان، اشتباه دوم از سوی احمدی نژاد در ماجرای سی دی و اشتباه سوم از سوی برخی نمایندگان به دلیل توهین به رییس جمهور صورت گرفته و اشتباه چهارم هم این بوده که شما قدری زیاده روی کردید.

لاریجانی در این باره گفت: این ترتب را شما قائل هستید. رهبری ترتبی قائل نشدند.

رسایی همچنین یادآور شد: رهبری همچنین فرمودند اینهایی که من می گویم بهانه ای نشود که عده ای دوباره راه بیفتند و بگویند کاری که در قم اتفاق افتاده کار غلط و اشتباهی بوده است. حالا موضوع را پیگیری کردید و دست تان درد نکند.

این نماینده اصولگرای مجلس اضافه کرد: جملاتی را از رهبر معظم انقلاب می خوانم آنجا ایشان خطاب به هیات رییسه فرموده اند موضوع را پیگیری کنید.«شما می توانید به رییس جمهور تذکر بدهید، سوال کنید، استیضاح کنید، ولی نمی توانید به هیچ کس توهین کنید»، شما (لاریجانی) فرمودید این کمیته را درست کردید چون به رییس یک قوه اهانت شده بود، کار خیلی خوبی کردید.

لاریجانی در این میان افزود: من گفتم به حرم حضرت معصومه (س) و 22 بهمن هم اهانت شد. حرم حضرت معصومه (س) مهم تر از رییس یک قوه است.

رسایی ادامه داد: شما فرمودید بحث شخص من نبوده است.

وی اضافه کرد: رهبری در فرمایشات شان به هیات رییسه همچنین گفتند نمی توانید به هیچ کس توهین کنید بخصوص رییس جمهور، رییس جمهور یک مقام محترم است. همیشه روسای جمهور در مجالس مخالفینی داشتند که اینطور به رییس جمهور توهین کردند، این رفتار اهانت آمیز ظلم و ناحق بود.

لاریجانی گفت: توهین همه جا اشکال دارد، رییس جمهور آمدند اینجا و به مجلس توهین کردند. شما یک بار هم می آمدید و می گفتید رییس جمهور که به مجلس توهین کرد، به مجلس بر خورد.

رییس مجلس یادآور شد: اشکال ما دقیقا همین است. عده ای وقتی به مجلس توهین می کنند هیچ مشکلی ندارد از مجلس دفاع کنیم فقط باید رییس دفاع کند؟! شما هم نماینده مجلس هستید دفاع کنید.

وی همچنین در پاسخ به فریادهای حمید رسایی که می خواست سخنان خود را ادامه دهد، گفت: شما وقت گرفتید و بلاوجه صحبت کردید. شما دارید به مجلس توهین می کنید. اگر در این هشت سال آقای احمدی نژاد یک بار جلوی این کارهای او می ایستادید این وضع پیش نمی آمد.
    درخت هرچه پربارتر افتاده تر

توصیه ای به خرید/فروش/نگهداری ندارم.

10. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید وحید 20 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو عادی
    تشکر شده 60 بار در 26 ارسال
    با سلام

عید سعید فطر را هم به همه ایرانیان تبریک عرض میکنم.

نمیدانم که سیاسی کاری های این حکومت کی به پایان خواهد رسید؟

بابا همه کشورهای عربی و ترکیه و اذربایجان امروز را عید گرفتند ولی اینجا بدلیل اینکه شنبه را تعطیل کنند عید اعلام نشد.

یاد خدا بیامرز بهجت افتادم که وقتیکه یک روز زودتر به مقادهای خود عید را اعلام میکرد قدرتش بین مردم داشت افزون میشد.

واقعا اینها اینقدر مردم را نادان گیر آوردند که امروز را عید اعلام نمیکنند و بعد دم از اسلام میزنند ؟

مگر میشود همه کشورهای همسایه ماه را روئیت کنند ولی در ایران روئیت نشده باشد؟

عید سعید بر همه ایرانیها مبارک

12. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید حاج مهدی از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال مخبرالدوله آواتار ها
    تشکر شده 17,307 بار در 4,846 ارسال
    یکی از مسئولان دفتر رئیسجمهور سابق با بیان اینکه تا دیروز ۱۶۰ میلیون ریال به حساب احمدینژاد واریز شده بود، گفت: بیشتر واریزها از مبالغ خرد است.
    آفتاب: یکی از مسئولان دفتر رئیسجمهور سابق در گفتوگو با خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه تا روز گذشته 160 میلیون ریال کمکهای مردمی به حسابی که محمود احمدینژاد در آخرین گفتوگوی تلویزیونی خود با مردم اعلام کرد، واریز شده است، اظهار داشت:

وقتی برای گرفتن ریز حساب به بانک مراجعه کردیم، با گردش حساب 35 صفحهای روبرو شدیم.
    وی ادامه داد: برای 160 میلیون مبلغ واریز شده، 35 صفحه گردش حساب زیاد است و نشاندهنده این است که مبالغ واریز شده اندک و خرد مانند 50 هزار ریال و 100 هزار ریال است.

این مسئول خاطرنشان کرد: بیشتر از مناطق محروم به این حساب پول واریز شده و به طور مثال از منطقه بشاگرد مبلغ 70 هزار ریال و از منطقه محروم دیگری 50 هزار ریال واریز شده است و همه مبالغ واریز شده در همین حد بوده و نشانگر این است که ساکنان مناطق محروم علاقه دارند به رئیسجمهور سابق در راهاندازی دانشگاه یاری رسانند.

مردم میپرسند که ا.ن را چه کسانی حمایت میکنند؟؟؟

14. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید مخبرالدوله از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال hector آواتار ها
    تشکر شده 11,613 بار در 1,727 ارسال
    پیشنهاد رشوه 50میلیاردتومانی به علی ربیعی!
    كمالالدين پيرموذن، نماينده اصولگرا و معتدل مجلس روز گذشته در تذكر شفاهي خود در پايان جلسه با اشاره به اظهارات هفته گذشته مقام معظم رهبري براي كمك به دولت جديد، گفت: «رهبري به همه دلسوزان نظام گفتند كمك به آقاي روحاني و دولت وي باشيد.»

وي افزود: «همين ديروز يك نفر به دكتر ربيعي با كمال پررويي گفت كه 50 ميليارد تومان به تو ميدهيم تا مديريت شركت شستا را به ما واگذاري كني.»

پيرموذن يادآور شد: «در دفاع از دولت، شما را كه نداي ملت را نگرفتهايد و به دلسوزان نظام و چكيدگان انقلاب كه مورد وثوق مردم هستند توهين ميكنيد، به ملت خواهم شناساند.»

پيرموذن پس از پايان جلسه علني مجلس هم در جمع خبرنگاران اظهار داشت: «يكي از انساننماهاي نزديك به اين افراطيها كه غيراسلامي و غيرانساني رفتار ميكنند، با كمال پررويي به آقاي ربيعي گفته كه 50 ميليارد تومان پول ميدهيم تا مديريت شستا را به ما بدهيد. اين اختلاسها و سوءاستفادههاي چند سال اخير و ويژه خواريها باعث شده كه در اين چند سال بنياد بسياري از چيزها را نابود كنند، كار كساني است كه به اسم مبارزه با فتنه، فتنه قم را به وجود آوردند، از اسلام و انقلاب سوءاستفاده كردند و فقر و فساد و بيكاري حاصل از عملكرد آنها را امروز در جامعه ميبينيد.»

پيرموذن تاكيد كرد: «اين افراد به تاكيد رهبري بها نميدهند و برخلاف توصيه رهبري براي حمايت از دولت دكتر روحاني، به تمام بزرگان مورد تاييد نظام و رهبري و افراد مورد وثوق مردم مانند آقاي هاشمي و آقاي خاتمي كه در خلق حماسه سياسي نقش مهمي ايفا كرد، تهمت ميزنند.» او همچنين هشدار داد: «عدهيي ميخواهند با استفاده از «فتنه» كاسبكاري كنند و به وزراي پيشنهادي انگ بزنند، اما من تاكيد ميكنم كه مردم يقين داشته باشند، مجلس صداي ملت را شنيده و راي ملت در مجلس نافذ است. مردم بدانند اين افراد كه عليه دولت حرف ميزنند تعدادشان كم است و نمايندگان اجازه نميدهند صدا و خواسته مردم شنيده نشود و مردم نااميد شوند.»

16. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید hector از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال hector آواتار ها
    تشکر شده 11,613 بار در 1,727 ارسال
    نظر «غرضی» درباره وزرای پیشنهادی «روحانی»
    وزیر پست و تلگراف دولت هاشمی گفت: افرادی که آقای روحانی به مجلس معرفی کرده، خوشنام هستند اما باید دید در عمل هم میتوانند به اهداف نظام و آرمانها کمک کنند.

سید محمد غرضی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، درباره «کابینه پیشنهادی روحانی» به فارس گفت: افرادی که آقای روحانی به مجلس معرفی کرده، همه در انقلاب نقش داشته و سالهای سال به این کشور خدمت کردهاند و معتقدم انسانهای خوشنامی هستند.

وی افزود: من همه این وزرای پیشنهادی به مجلس را از نزدیک میشناسم و معتقدم این افراد متدین و کارآمد هستند اما اینکه میتوانند به اهداف نظام و آرمانها عمل و کمک کنند، باید در عملکرد آنها مشاهده کرد.

غرضی در عین تصریح کرد: یک دولت باید با قاعده اجتماعی وسیعتر به وجود بیاید چرا که دولتها با قاعده 50 - 60 درصدی بهدلیل وجود معارضین زیاد از پا خواهند افتاد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در پایان متذکر شد: برای اداره مطلوب امور کشور، دولتها باید با قاعده اجتماعی 80 تا 85 درصدی شکل بگیرند.

18. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید hector از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 19,296 بار در 2,616 ارسال
    به اشتباه واقع گرایی اسلامی را با سکولاریزه شدن اشتباه می گیرند؛
    آیت الله هاشمی: جایگاه متزلزل خشکه مقدسی ها بیش از پیش تحلیل خواهد رفت/ حزباللهي هم كمكم احساس ميكنند بعضي سختگيريها جواب نميدهد
    رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصاحبه ای تحت عنوان"شرح اعتدال" به بررسی آینده واقع گرایی اسلامی در ایران پرداختند.
    پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
    رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصاحبه ای تحت عنوان"شرح اعتدال" به بررسی آینده واقع گرایی اسلامی در ایران پرداختند.

به گزارش انتخاب به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، گزیده ای از این گفتگوی مشروح بدین شرح است:

* نظر جنابعالی درباره آینده کشور در 4 سال آینده چیست؟ آیا روال گذشته ادامه خواهد یافت و مردم با طیف وسیعی از شعارهای و وعده ها روبرو خواهند بود ویا باید جامعه منتظر رویه دیگری باشد؟

- قطعا کارهای شعاری در آینده کم می شود.شعارهای بلند وعمل های کوچک مهم ترین شاخص جریانهای تندرو است.جامعه هم به طرف اعتدال بیشتر خواهد رفت . مردم در حال تحصيل هستند. دانش و اطلاعات آنها زياد ميشود. كارهاي شعاري از این نوع اين انبوه تودهها را براي يك هدف خاص به صورت موجي بسيج كنند، در آینده سخت ميشود. مبنای جامعه آینده ایران اسلامی گردش صحیح تر و شفاف تر اطلاعات با هدف اقناع حداکثری مردم خواهد بود.

*با وجود جریانات افراطی و تندرو آنهم تحت لوای شعائر اسلامی این کار سخت نخواهد بود؟

- اینها به اشتباه واقع گرایی اسلامی را با سکولاریزه شدن اشتباه می گیرند چرا که حرکت اعتدال به به سمت اسلامي شدن منطقي است . مقصد اعتدال، واقع گرایی اسلامی است.با گسترش اعتدال در جامعه و افزایش و اقبال هر چه بیشتر مردم به آن، قطعا جایگاه متزلزل خشکه مقدسی ها بیش از پیش تحلیل خواهد رفت .از طرف دیگر نیز برخی اسلامشناسها، حوزهها و حتي افراد حزباللهي هم كمكم احساس ميكنند بعضي سختگيريها جواب نميدهد و از جامعه اسلامی چیزی جز عده ای قلیلی برایشان باقی نمی ماند.

* آیا اعتدال می تواند پلی میان آرمانگرایی و واقع گرایی شود تا آرمانگرایی به توهم منتهی نشود؟

حتما باید اینگونه باشد. اصلا فلسفه نوآوری تاریخی و بدیع حضرت امام(ره) در تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام همین موضوع بود تا ریل انقلاب اسلامی به سوی آرمانگرایی متوهمانه منحرف نشود.مهم ترین شاخص اعتدال در حضرت امام(ره) توجه خاص ایشان به نگاه کارشناسی بود. در خاطرم جمله ای تاریخی از ایشان هست که نظر کارشناسی مجمع را حتی اگر خلاف نظر خودم هم باشد می پذیرم. از اعتدال امام(ره) درسهای بزرگی در تاریخ ثبت شده است . از دهها فتوای نوآورانه و بدیع فقهی نظیر فتوای شطرنج و موسیقی تا آن حرکت بی بدیل سیاسی در قبول قطعنامه 598 که هم منجر به تامین مصلحت مردم و پیشرفت ایران اسلامی گردید و هم مایۀ سقوط و زوال صدام شد.

* از شرح اعتدالی که شما می فرمایید "واقع گرایی اسلامی" نتیجه گرفته می شود.توضیح بیشتری می دهید؟

در واقعگرايي اسلامي نه اسلام فراموش مي شود و نه آرمان ها.در مسیر واقع گرایی اسلامی آرمانهاي ما هم اسلاميتر می شوند و هم واقعبينانهتر. شما فقط کافی است در مقطع تاریخی قبول قطعنامه 598 نتایج واقع گرایی اسلامی و اعتدال تصمیم گیری در حضرت امام(ره) را بررسی کنید و در نقطه مقابل آن تصور کنید که اگر قرار بود تصمیمات نظام بر مبنای آرمانگرایی افراطی اتخاذ می شد چه سرنوشتی در انتظار ایران اسلامی بود؟. معلوم است که آرمانگرایی محض و خالی از واقع گرایی ممکن بود چه بلایی بر سر کشور بیاورد. از یاد نبریم که هیچگاه در تاریخ اسلام پیروزی و پیشرفتی حاصل نشده جز با اعتدال و واقع گرایی اسلامی . از افراطی گری نیز هیچگاه خیر و برکتی برای جوامع اسلامی حاصل نشده و نخواهد شد.

* از دیگاه شما جایگاه واقع گرایی در مبنای اسلامی چیست؟

اصل اسلام واقعگراست. اين واقعيت براي من خيلي روشن است. در بحثهاي قبلي كه سر مسايل اقتصادي و معيشتي داشتيم، گفتيم كه اسلام واقعگرا است و نميخواهد آنچه را كه خداوند در فطرت انسان گذاشته، نديده بگيرد. معناي دين فطري اين است.به جلو كه ميرويم، با تغيير شرايط بايد تغيير موضع بدهيم. پيامبر(ص) و ائمه (ع) ما اينگونه بودند. حتي نسخ در احكام قرآن هم هست.مباني ما واقعا قوي است. يعني هرچه پيش ميرويم، به طرف شناخت بهتر است. با منطبق كردن اسلام با شرايط روز و براساس اعتدال پيش ميرويم. افراد افراطي از هر دو طرف هميشه خواهند بود. بعضيها به اين مقدار اعتدال قانع نميشوند اما مزاج جامعه به طرف اعتدال ميرود.

* آیا اعتدال و واقع گرایی اسلامی به دولت سکولار منتهی نخواهد شد؟

من اطمینان دارم که این اتفاق نخواهد افتاد مشروط بر آنکه از مسیر اعتدال اسلامی خارج نشویم . اعتدال یعنی اینکه روحانيت و نيروهاي مذهبي به عنوان اصیل ترین اقشار جامعه همانطور که اگر ببينند دين و مصالح جامعه در خطر است، صبر نميكنند و بدرستی انتقاد وحتی تهاجم ميكنند فراموش نکنند که چون قدرت هم با روحانيت است و الان هم مسئول هستند، باید از مساجد تا بالاترین ارکان خود را موظف به پیگیری "حق النّاس" و حتی تحمل انتقاد مخالفين خود را بدانند.

* نقش واقع گرایی اسلامی را در آینده جهان اسلام چطور ارزیابی می کنید؟

یقینا در آینده جهان اسلام به این تفکر و تلقی اسلامی نگاه ویژه ای خواهند داشت. شاید به همین خاطر باشد که از زمان تشکیل مجمع تا امروز افراطی ها هرگز تصور مثبتی نسبت به جایگاه آن نداشته و ندارند.چرا که اصولا در دایره خارج از اعتدال اسلامی و اسلام واقع گرا، تشخیص مصلحت محلی از اعراب ندارد ولی با تحکیم جایگاه واقعی گرایی اسلامی در روش و منش سیاست خارجی جمهوری اسلامی در زمانه ای که اکثر کشورهای اسلامی از تندروی ها و افراط گری ها در رنج اند حتما شاهد اقبال خوبی به واقع گرایی اسلامی از سوی جمهوری اسلامی خواهیم بود.

20. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید طيب از ایشان تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 33 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 33 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

فوری، قانون، مهم، مباحث، مجلس، مجری، مردم، مصوبه، مصاحبه، معدن، نفت، ناگهانی، ناظری، نرخ، هایده، هدفمندی، هدیه تهرانی، وام، وحشت، یورو، یارانه، کاهش، کشاورزی، گفتگو، گرانی، گزیده های خبر، پول، پوریا پورسرخ، پرونده هسته ای، آفریقا، آمار، آمریکا، آزادی، افزایش، الناز شاکردوست، انفجار، انقلاب، انتخابات، اوباما، ایران، اتش سوزی، اجتماعی، احمدی نژاد، اخبار، اخبار اقتصادی، اخبار سیاسی، اخراج، اروپا، استیضاح، استعفا، اشاره، اشتغال، اعتصاب، بنزین، بهره، بهرام رادان، بورس، بیکاری، بیداری اسلامی، بانک، بانک مرکزی، بارش، بازدید، بازرگانی، برکناری، تقاضا، تمایل، تهدید، تولید، تورم، توسعه، تکذیب، تاکید، تجمع، تجارت، تحریم، ترانه علیدوستی، تردید، تعزیرات، تعطیلی، جنگ، جنجال، جهان، جدید، حمله، خلیج فارس، خنده بازار، خودرو، خامنه ای، خاورمیانه، خبر، خبر از همه نوع، خبر سیاسی، دلار، دولت، درآمد، ریزش، رای، رسانه، زلزله، سفر، سقوط، سنا، سوئیفت، سوال، سیل، سکه، سایت بورسی، سریع، شهاب حسینی، شورای امنیت، شایعه، شجریان، صنعت، طلا، طوفان، عدالت، عرضه

نمایش برچسب‌ها