نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: .

رأی دهندگان
0. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • .

0 0%
  • .

0 0%
صفحه 2453 از 5202 نخست ... 14531953235324032443245024512452245324542455245624632503255329533453 ... آخرین
نمایش نتایج: از 24,521 به 24,530 از 52011

موضوع: اخبار

عضو فعال hamid888 آواتار ها
    تشکر شده 2,546 بار در 951 ارسال
    رییس سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها به وزارت دفاع می‌رود
    فارس- رییس سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها به زودی تغییر کرده و به وزارت دفاع برای ادامه خدمت می‌رود. یک مقام آگاه اعلام کرد: حمید عسگری رییس سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها که دومین رییس این سازمان بوده است، قرار است، به زودی بنابر درخواست وزیر دفاع برای ادامه خدمت به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح انتقال پیدا ‌کند. هنوز معلوم نیست چه کسی جایگزین حمید عسگری در سازمان هدفمند‌سازی یارانه‌ها می‌شود، البته گفته می‌شود با توجه به اینکه سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها از زیرمجموعه نهاد ریاست‌جمهوری به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور منتقل شده قرار است، ابتدا تکلیف تشکیل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور روشن شود و بعد از آن رییس سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها مشخص شود.
    هرگاه زندگی را جهنم دیدی, سعی کن پخته بیرون آیی, سوختن رو همه بلدند

تذكر كتبي20 نماینده مجلس به رییس‌جمهور
    مهر- صادقی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی پیش از پایان جلسه علنی صبح ديروز مجلس ضمن قرائت تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسوولان اجرایی کشور گفت: بیش از 20 نفر از نمایندگان مجلس در تذکری به حجت‌الاسلام حسن روحانی رییس‌جمهور کشورمان، لزوم هوشیاری معاون گردشگری رییس‌جمهور در مصاحبه زنده تلویزیونی و خودداری از سخنان ضد فرهنگی و ضد علمی و مغایر با شئون مسوولان نظام در مورد قلیان و لزوم اصلاح آن را خواستار شدند.

امکان غنی‌سازی 5 درصدی در ایران
    مهر- معاون وزیر امور خارجه روسیه، از احتمال دستیابی ایران و گروه 1+5 به توافق هسته‌ای خبر داد که امکان غنی‌سازی 5 درصدی اورانیوم را برای تهران فراهم می‌کند. سرگئی ریابکوف دیروز سه‌شنبه در گفت‌وگو با بلومبرگ گفت : ایران و غرب ممکن است به توافقی برسند که به تهران اجازه ادامه غنی‌سازی اورانیوم تا سقف پنج درصد را می‌دهد. معاون وزیر امور خارجه روسیه در ادامه افزود: در نبود اطمینان میان دو طرف، ما باید روی این نکته تمرکز کنیم که نگرانی اصلی چیست. به دلیل آنکه برنامه هسته‌ای ایران در حال پیشرفت است، موضوع غنی‌سازی بیش از پنج درصد در میان کشورهای 1+5 همواره مورد توجه (نگرانی) بوده است. ریابکوف که مذاکره‌کننده اصلی روسیه در 1+5 محسوب می‌شود در مورد امکان لغو تحریم‌های ایران گفت: اگر پیشرفت در مذاکرات ادامه داشته باشد، دلیلی برای اینکه نتوانیم در مورد رفع تحریم‌های یکجانبه به توافق برسیم وجود ندارد. وی همچنین اظهار کرد که تعیین یک جدول زمانی واقعی برای حل موضوع هسته‌ای ایران، مورد بحث است.

راه اندازی خطوط UO2هسته‌ای اصفهان
    ایسنا- رییس‌سازمان انرژی اتمی امروز در بازدید از بخش‌های مختلف منطقه هسته‌ای اصفهان (یو سی اف) گفت: تاچند ماه آینده خطوط طبیعی و غنی شده به طورکامل راه‌اندازی می‌شود. علی‌اکبر صالحی با تقدیر از سخت‌کوشی کارکنان صنعت هسته‌ای کشور، مراحل و روند خطوط تولید و آماده‌سازی (UO2) طبیعی و غنی شده را خوب ارزیابی کرد.
    وی کمک به طرح‌های عمرانی روستاهای اطراف مناطق هسته‌ای را یکی از رسالت‌های‌ سازمان انرژی اتمی کشور عنوان کرد و افزود: در این سفر چند طرح عمرانی که با مشارکت‌سازمان انرژی هسته‌ای کشور ساخته شده، افتتاح شد. وی گفت: اکنون صنعت هسته‌ای کشور به جایگاهی رسیده است که باید رشد تحقیقاتی، تولید علم و فناوری و ارتقای سطح کیفی و زندگی را در دستور کار خود قرار دهد.

عضو فعال
    تشکر شده 2,184 بار در 533 ارسال
    ارتقا بی سابقه سطح روابط نظامی ایران و روسیه

پیام تهران به غرب: آزارمان دهید، با کرملین توافقنامه دفاعی تمام عیار امضا می کنیم

http://www.entekhab.ir/fa/news/134104

6. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید mobin از ایشان تشکر کرده است:

ستاره دار (1) کیوان آواتار ها
    تشکر شده 23,351 بار در 4,529 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط hamid888 نمایش پست ها
    تذكر كتبي20 نماینده مجلس به رییس‌جمهور
    مهر- صادقی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی پیش از پایان جلسه علنی صبح ديروز مجلس ضمن قرائت تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسوولان اجرایی کشور گفت: بیش از 20 نفر از نمایندگان مجلس در تذکری به حجت‌الاسلام حسن روحانی رییس‌جمهور کشورمان، لزوم هوشیاری معاون گردشگری رییس‌جمهور در مصاحبه زنده تلویزیونی و خودداری از سخنان ضد فرهنگی و ضد علمی و مغایر با شئون مسوولان نظام در مورد قلیان و لزوم اصلاح آن را خواستار شدند.
    مشکل اونها در این بخش از سخنانش هست :

نجفی ، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری : " ...علما می گویند هر چیز که منع می کنید انسان حریص می شود، اگر این را ملاک تصمیم گیری بگذاریم شاید به این نتیجه برسیم بعضی تصمیمات قبلی اشتباه بوده است.

اگر بناست، قلیان باشد برای زن و مرد نباید تفاوت باشد....
    "

این یک واقعیت هست ، در جمهوری اسلامی مردم را از هر چیز منع کردند بیشتر به آن رو آوردند و حالا اگر بد و ممنوع است برای همه باید باشد نه تبعیض جنسیتی.
    البته از این نماینده های مجلس هم نمیشه انتظار بیش از مخالفت داشت ، سالهاست یاد گرفتند اینطوری فکر کنند !!

حالا تازه آقای نجفی در یک بخش جالب دیگر هم در سخنانش درباره اینکه در دنیا هتل ها فقط از اشغال تخت، درآمد کسب نمی کنند اما در ایران تنها محدود به اشغال تخت است، گفت: ما محدودیت های فرهنگی و شرعی داریم.

هتل ها در دنیا از فروش مشروب پول درمی آورند. ما باید از شرایط دیگری مثل فروشگاه ها در هتل ها بهره ببریم.

البته من باید بگم ایشون اشتباه کردند ! چون مشروب در ایران صرفا محدودیت شرعی دارد و نه فرهنگی! هر جای ایران را ببینی عشق مشروبند و از قدیم این مقوله در فرهنگ هنر و شعر و نقاشی و ... ایرانی ها حک شده ، حالا اینها به زور میخوان یک موضوعی را ناسیونالیسمیش هم بکنند( تو پرانتز من خودم اتفاقا اصلا اهل مشروب نیستم! ) همین تازگی ها بود یک محموله بزرگ مشروب هم کشف کرده بودند و رئیس پلیس داشت با افتخار آمار میداد!!
    ویرایش توسط کیوان : 2013/10/23 در ساعت 15:04
    ما را به چوب و رخت شبانی فریفته اند ، این گرگ سالهاست که با گله آشناست

8. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید کیوان از ایشان تشکر کرده اند:

کاربر فعال arak_bourse آواتار ها
    تشکر شده 10,635 بار در 3,281 ارسال
    در یکی از این تصاویر، یک سوی میز مذاکره، شخصی با کت و شلوار نظامی مقابل شخصی با ریش پرفسوری نشسته و ظاهراً اشاره مستقیمی به مذاکرات اخیر دارد. در تصویر دیگر، دستی برای گرفتن دستی دیگر دراز شده که به دست شیطان تعبیر شده و در تصویر سومی که بیشتر در سطح پایتخت دیده می‌شود، مردی به همراه سگ وحشی پای میز مذاکره نشسته است.
    کد خبر: ۳۵۳۱۲۱
    تاریخ انتشار:
    ۰۱ آبان ۱۳۹۲ - ۱۷:۵۴
    -
    23 October 2013
    نصب حجم وسیعی از بنرهای بزرگ در نقاط مختلف تهران با طرح های نمادین مبلغ عدم هرگونه مذاکره با آمریکا که شبیه تصاویری است که در چند سال اخیر بیشتر دیده شده، این پرسش را پیش کشیده که چه نهادی با چه پشتوانه ای اقدام به نصب این حجم عظیم از تصاویر کرده و چه میزان تاثیرگذار خواهد بود؟

به گزارش «تابناک»، از دو روز پیش گذرتان که به هر تقاطع کلیدی یا میدان مهم پایتخت افتاده باشد، شاهد یک المان مشترک بوده‌اید؛ تصاویری که بی شک طراحی و پیاده سازی شان دیروز و امروز صورت نپذیرفته و آن گونه که از مفاهیم قرارداده شده در آن از جمله نماد کگاخ سفید به عنوان اثر مشترک در تمام آنها بر می آید، قرار است به مردم این هشدار را بدهد که نمی‌توان با آمریکا پای میز مذاکره نشست و ایالات متحده زبان مذاکره را نمی‌فهمد.

در یکی از این تصاویر، یک سوی میز مذاکره شخصی با کت و شلوار نظامی مقابل شخصی با ریش پرفسوری نشسته و ظاهراً اشاره مستقیمی به مذاکرات اخیر دارد. در تصویر دیگر دستی برای گرفتن دستی دیگر دراز شده که به دست شیطان تعبیر شده و در تصویر سومی که بیشتر در سطح پایتخت دیده می‌شود، مردی به همراه سگ وحشی پای میز مذاکره نشسته است.

آن گونه که نشانه‌های پای این بنر‌ها حکایت می‌کند، تصاویر توسط سازمان هنری اوج به مدیرعاملی احسان محمدحسنی تهیه شده و نشر یافته است؛ سازمانی که البته یک مؤسسه است و محمدحسنی نیز تنها در این سازمان نیست و ظاهراً مسئولیت‌های دیگری نیز دارد.

محمدحسنی پیش از این گفته بود: «سازمان هنری رسانه‌ای اوج، تشکل مردم نهاد و تخصصی مردمی است که توسط NGO‌ها تشکیل شده و هزینه آن و اعتبارات تولیدات خود را با حمایت همه دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی تأمین می‌کند و مسئولیتی برای پشتیبانی شدن از هیچ نهادی ندارد‌».

اینکه این مجموعه تا چه میزان مستقل است و در ‌‌نهایت این اتفاق تازه چگونه رقم خورده محل بحث و گفت‌و‌گوست؛ اما آنچه مسلم است این بنر‌ها که سطح شهر را ‌‌کامل پوشش داده، با هماهنگی نهادهای متولی تبلیغات شهری در سطح پایتخت نصب شده است. با این حال، آیا این حرکت سازمان نامبرده نتیجه‌بخش خواهد بود؟
    تحلیلگر بازار tahlilgar0@

10. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید arak_bourse از ایشان تشکر کرده اند:

گویا نقویان و کوچک‌زاده پس ازدیدار در فراکسیون روحانیون، بر سر برخی مسائل شخصی، مشاجره لفظی پیدا می‌کنند که باعث ملتهب شدن فضای فراکسیون می‌‌شود.
    کد خبر: ۳۵۳۱۰۵
    تاریخ انتشار:
    ۰۱ آبان ۱۳۹۲ - ۱۷:۱۳
    -
    23 October 2013
    دیروز در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی سوابق رزومه سه وزیر پیشنهادی از سوی رئیس‌جمهور جلسه‌ای با حضور وزرا تشکیل شد.

به گزارش «تابناک»، اما این جلسه، ‌حاشیه‌های ‌داشت که جریان نشست را ‌از روال خود خارج کرد.

در این باره، شنیده‌ها حکایت از آن دارد که گویا حجت‌الاسلام ناصر نقویان، مشاور فرهنگی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان، درگیری شدیدی با مهدی کوچک‌زاده داشته است!

بنابر این گزارش، گویا نقویان و کوچک‌زاده پس از آن که در فراکسیون روحانیون با یکدیگر دیدار می‌کنند، بر سر برخی مسائل شخصی، مشاجره لفظی پیدا می‌کنند که باعث ملتهب شدن فضای فراکسیون می‌‌شود.

اما پس از آن با ورود صالحی امیری و همراهان وی به کمیسیون آموزش مجلس، بار دیگر درگیری و مشاجره میان کوچک‌زاده و نقویان بالا می‌گیرد و ‌به خروج هر دو از کمیسیون ‌می‌انجامد.

در بیرون از کمیسیون نیز مشاجره‌ها بالا گرفته و مهدی کوچک‌زاده، شروع به داد و بیداد می‌کند.

به گفته یکی از نمایندگان که خواست نامش فاش نشود، کوچک‌زاده با حمله به حجت‌الاسلام ناصر نقویان، یقه وی را گرفته و تهدید به زدوخورد می‌کند.

ذکر این مهم لازم است که تابناک برای روشن شدن موضوع با بیش از ده تن از اعضای ‌کمیسیون آموزش و نمایندگان مجلس تماس گرفت، ولی هیچ‌یک حاضر به مصاحبه نشدند.

12. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید arak_bourse از ایشان تشکر کرده است:

کد خبر: ۳۵۲۶۱۸
    تاریخ انتشار:
    ۲۹ مهر ۱۳۹۲ - ۱۷:۰۶
    -
    21 October 2013
    «یه کاری کنید ارزونی بشه ، کرایه خونه کم بشه ، مواد غذایی ارزون بشه، بازار کار رونق پیدا کنه، دارو و درمان به قیمت خون آدم نباشه، امنیت و رفاه داشته باشیم...»

در بخش‌هایی از متنی که بهارنیوز منتشر کرده آمده است: پست زیر مطلب قابل تامل و البته تکان‌دهنده‌ای است که توسط یک دختر جوان ایرانی در فیسبوک دکتر ظریف وزیر خارجه کشورمان منتشر شده است.

«وقتتون بخیر

امیدوارم حالتون بهتر شده باشه

من یه دختر 26 ساله ایرانی ساکن ایرانم (ببخشید که نمیتونم خودم رو کامل معرفی کنم) امیدوارم کامنت منو کامل بخونید.

من متاهلم، سه ساله که عقد کردم اما به خاطر مشکلات مالی نمی‌تونیم عروسی کنیم، شوهرم دانشجوی دکتراست و کار پیدا نمی‌کنه ...بی‌پولی و بیکاری دمار از روزگار ما در آورده، پدرم یه بازنشسته ست و از پس خرید جهزیه بر نمیاد.

من اخیرا کارشناسی ارشد نوبت روزانه قبول شدم، یکی از دانشگاه‌های عالی تهران، یکی از بهترین رشته‌ها، هفته‌ای 3 روز میام تهران. شاید باورتون نشه اما من از پس کرایه اتوبوسم به تهران بر نمیام ...من نمی‌تونم هفته‌ای 40 هزارتومن برای غذا و کرایه و ... هزینه کنم... شوهرم توان حمایت منو نداره و از پدرم هم نمی‌تونم پول بگیرم، وام دانشجویی هم که به جایی نمی‌رسه و هنوز ندادن ... بارها به انصراف از تحصیل فکر کردم اما بغض گلومو می‌گیره، چون من برای قبولی خیلی زحمت کشیدم...

نمیدونم شما بچه دارین یا نه، نمیدونم خودتون و بچه‌هاتون چطور درس خوندین اما همه امکانات خودتونو بذارید کنار و درس خوندن تو بدترین شرایطو تصور کنید. مدام فکر می‌کنم اینایی که میرن دانشگاه بین‌الملل چقدر پول دارن؟؟؟ چطوری من نمی‌تونم هفته‌ای 40 هزارتومن پول بدم برای درس و اونا .... دیگه دارم افسرده می‌شم...

همین برنامه رو برای جهیزیه هم دارم...همیشه عقد کردن برای دخترا یعنی مهمونی، گردش، خوشی، خرج کردن، مسافرت... منم نوعروسم، اما از این زندگی فقط یه چیز بهم رسیده ، اونم حسرته...من نمی‌خوام بهم بگین " متاسفم". من خودمو معرفی نکردم چون ترحم کسی رو نمی‌خوام. من فقط حقمو می‌خوام...

من ایرانی‌ام، چرا تو مملکت خودم، جایی که کل طایفه‌ام بخاطرش شهید و جانباز دادن رفاه ندارم؟؟؟ چرا بیکارم؟؟؟ چرا تغذیه خوب ندارم؟؟؟ چرا بی‌پولم؟؟؟ چرا با این معدل و این رزومه باهام مثل یه تفاله برخورد می‌شه؟؟؟ این انرژی هسته‌ای کو؟ کجاست؟ چیش به من رسیده؟ منو تو انرژی اتمی استخدام می‌کنن؟؟؟ یا شوهر استعداد درخشانمو؟؟؟ قبضامون که مدام گرونتر و زیادتر می‌شه، تابستونا که برق مدام قطعه، پس کو تامین انرژی؟؟؟؟ حتی اگه واسه آینده کشورم خوبه چرا ما باید قربانی بشیم ؟؟؟ چرا آبادی‌های نسل بعد رو خاکستر ما باشه؟

مگه ما چه گناهی کردیم؟؟؟چرا مملکت من راحت از دزدی 3 هزار میلیارد تومنی می‌گذره ولی 24 ساعت بنده به دو ریال یارانه‌ی مردم؟؟؟ یارانه‌ای که بودنش برای آدمایی مثل من معنی حفظ آبرو رو داره. تو این وضع گرونی...

نمی‌دونید این آخری شده رویای من... من نمی‌دونم مشکل کمر شما چیه ولی درد شما رو خوب می‌فهمم. درد از کمر شروع میشه تا مچ پا میاد... انگار یه رشته داغ تو پای آدمه که کشیده میشه. من نمی‌تونستم برم دکتر اما علائم و دردامو تو اینترنت سرچ کردم و فهمیدم چه بیماری دارم. نه میشه ایستاد، نه میشه نشست، نه میشه خوابید... من اینجا به درد تسلیم میشم ... من می‌میرم از درد اما نمی‌تونم برم دکتر ،نمی‌تونم ام آر آی بگیرم. چون بیمه ندارم، چون پول ندارم، هزینه‌های درمان سرسام‌آوره، سلامتی شده به قیمت خون آدم...

خوش بحال شما که برای دردتون طبیب دارید (البته هرچی که دارید حلال و خوشتون. خدا به روزیتون برکت بده. انشاءالله که حالتونم خوب بشه.)، من از ترس اینکه شوهر و پدرم شرمندم نشن به کسی نمیگم چقدر درد می‌کشم... می‌بینید ... فرق من و شما همینه... زندگی من به یه تاره مو بنده ولی شما مسئولین زندگی آروم و قشنگتونو بی‌استرس ادامه میدین. واسه همینه که شما با خیال راحت خبر از مذاکرات بعدی میدید و من اشک تو چشام حلقه می‌زنه که ای خداااااا پس کی تموم می‌شه؟؟؟

همه اینارو گفتم که بدونید کسایی مثل من هستند که فقط زنده‌اند اما بارها و بارها آرزوی مرگ می‌کنند.

کاری کنید که تحریما تموم بشه، یه کاری کنید ارزونی بشه ، کرایه خونه کم بشه ، مواد غذایی ارزون بشه، بازار کار رونق پیدا کنه، دارو و درمان به قیمت خون آدم نباشه، امنیت و رفاه داشته باشیم. کاری کنید که منه بچه درس‌خون، منی که تو زندگیم فقط تلاش کردم، صبر کردم و پامو کج نذاشتم، بخاطر فشار اقتصادی تو این سن و سال این همه مریضی عصبی نداشته باشم و فکرم مدام پی انصراف از تحصیل نباشه، یه کاری کنید جوونا راحت ازدواج کنن اینطوری فسادم کم میشه. فقط یکم سریع تر ... میترسم آخرش به عمر ما قد نده.

تو رو خدا... دیگه بسه تحریم...یکی می‌گفت باید قبر دهه شصتیا رو گودتر بکنند چون آرزوهای زیادی دارن که باید با خودشون به گور ببرن...»

پاسخ ظریف به این شرح منتشر شده است:

سلام دخترم. می دانم که مسئولیت سنگینی بر دوش من و همکاران من است و گرچه در ایجاد شرایط کنونی نقشی نداشته ایم ولی به هرحال با پذیرش مسئولیت باید در جهت حل آن حرکت کنیم. امیدوارم با تدبیر ریاست محترم جمهوری و با حمایت همه مردم مشکلات انباشته اقتصادی به تدریج رفع شوند و زندگی برای شما و بقیه مردم راحت تر شود.

باور کنید که در هر لحظه از کار اداری و مذاکرات، خودم را وام دار و مدیون تک تک شما می دانم و امیدوارم که بتوانم باری از دوش شما بردارم. به یاری خدا و به پشتیبانی شما، این کار را با صبر و با حفظ حقوق کشور انجام خواهیم داد.

اما اطمینان داشته باشید که برای مذاکره جدی و رفع فشارها، بهترین روش تلاش برای رسیدن به تفاهم از طریق تعامل سازنده و عزت مند است. اندکی صبر، سحر نزدیک است.

14. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید arak_bourse از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره‌دار (87) وحید 20 آواتار ها
    تشکر شده 116,522 بار در 26,655 ارسال
    اموال بلوکه​شده ایران در آمریکا چقدر است؟

گروه سياسي:​ برآوردها حاکی است حدود ۵۰ میلیارد دلار از پول ایران در حساب‌های خارجی مسدود شده است که از این مبلغ 12 میلیارد دلار دارایی ایران در آمریکا بلوکه شده و در اروپا نیز ۳۵ میلیارد دلار به دلیل اعمال تحریم‌های بانکی متعلق به جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.

۱۲ میلیارد دارایی بلوکه شده ایران در امریکا شامل اموال دیپلماتیک، وجوه نقد، اموال نظامی و اموال محمدرضا شاه و خانواده‌اش می شود که در پی حادثه ۱۳ آبان ۱۳۵۸ از سوی ایالات متحده مسدود و توقیف شد، هر چند بعدها با میانجیگری کشور الجزایر دو کشور بر سر استرداد دارایی ایران از سوی واشنگتن به توافق رسیدند اما در برخی استدلال‌های حقوقی اختلافاتی میان ایران و امریکا بروز کرد که دو کشور برای حل اختلافات خود به دیوان داوری لاهه مراجعه کردند.به موجب قرارداد الجزایر، امریکا متعهد شد که با اعاده «وضعیت مالی ایران» به قبل از ۲۳ آبان ماه ۱۳۵۸ کلیه دارایی‌ها و اموال مسدود شده ایران که پس از تسخیر سفارت جاسوسی توقیف کرده را آزاد کند اما این اتفاق هیچ گاه روی نداد.

«الف» برای آگاهی یافتن مخاطبان از چند و چون این ماجرا با دکتر داود هرمیداس باوند استاد حقوق و روابط بین‌الملل که سابقه طولانی فعالیت در وزارت خارجه و سازمان های بین‌المللی و همچنین تدریس در دانشگاه‌های رودآیلند، تهران، علامه طباطبایی(ره) و امام صادق(ع) دارد مصاحبه کرده است که در ادامه می‌آید.

جناب دکتر باوند! یکی از اخباری که در برخی رسانه های غربی عنوان شده این است که دولت آمریکا در قبال گام های ایران در موضوع هسته ای ممکن است اموال بلوکه شده ایران را آزاد کند. این اموال و دارایی ها مربوط به چه زمانی است و این دارایی ها شامل چه مواردی می باشد؟
    بعد از بیانیه الجزایر یک سری از دارایی‌های ایران که در حدود ۱۴ میلیارد دلار بودند و بلوکه شده بودند، آزاد شدند. این دارایی‌ها سر قضیه گروگان‌گیری بلوکه شده بودند. الان آنچه که درباره آن صحبت می‌شود در حدود ۱۲ میلیارد دلار است. در اروپا این دارایی‌ها در حدود ۳۵ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.دارایی‌های ایران که در آمریکا بلوکه شدند متنوع هستند. بعضی از این دارایی‌ها در بانک‌های آمریکا هستند. این دارایی‌ها مربوط به زمان محمدرضا پهلوی است که بابت خرید اسلحه پول آنها پرداخت شده بود ولی با وقوع انقلاب این سلاح‌ها به ایران تحویل داده نشدند. این تجهیزات نظامی شامل زیردریایی، هواپیمای آواکس، هواپیمای اف -۱۵ و ... است که هزینه آنها بیش از یک میلیارد دلار بود که الان بعد از گذشت سی و چند سال نزدیک به سه یا چهار میلیارد شده است. یک قسمت دیگر این اموال مربوط به پول‌هایی است که آنها را بلوکه کرده‌اند و مربوط به اموال بنیاد پهلوی مانند ساختمان‌ها است که در نیویورک بود. مجموع این اموال را در حدود ۱۲ میلیارد دلار پیش بینی می‌کنند.

فرایند مسترد کردن این اموال و دارایی‌ها و کلا رفع تحریم‌ها در آمریکا مرتبط با کدام نهاد یا مسئول است؟

این اموال در چهارچوب اختیارات رئیس جمهور آمریکا است که می‌تواند آنها را به تعلیق در بیاورد یا اینکه کلاً آنها را بردارد. مسئله این است که تحریم‌های یکجانبه مضاعف که کشور آمریکا علیه ایران صورت داده سه نوع است.نوع اول آن قسمتی از تحریم‌ها است که در اختیار رئیس جمهور آمریکا است که چندان مشکلی برای رفع آنها وجود ندارد. نوع دوم تحریم‌ها مصوبه‌های کنگره است ولی به رئیس جمهور آمریکا برای اجرا یا متوقف کردن آنها در این زمینه آزادی عمل داده است و در مورد آنها تاحدودی دست رئیس جمهور باز است.ولی نوع سوم مصوباتی است که باید اجرا شود حتی اگر رئیس جمهور این مصوبات را امضا نکند و به کنگره بازگردد و دوباره مورد تائید قرار گیرند رئیس جمهور مجبور به اجرای آنها است. این نوع تحریم‌ها هم گسترده‌تر و هم پیچیده تر هستند. این نوع تحریم‌ها مرتبط با مسائلی چون حقوق بشر، تروریسم و ... هستند. قاعدتاً دو نوع تحریمی که اول گفته شد رئیس جمهور در آنها آزادی عمل بیشتری دارد اما نوع سوم روند طولانی‌تر و پیچیده‌تری دارند و برای آنها به مصوبه کنگره نیاز است.

یک سری از این اموال و دارایی‌ها به بهانه‌های شکایت های مختلف که از ایران در دادگاه‌های آمریکا مطرح شده به عنوان خسارت به کسانی که طرح دعوا کردند پرداخت شده تکلیف آنها چه می‌شود؟
    نه اینطور نیست. پول هایی که در دعاوی ایران و آمریکا مطرح است اینگونه بوده که ایران یک میلیارد کنار گذاشته بوده و هر حکمی که علیه ایران صادر می شده از این ۱ میلیارد دلار برداشت می شده است. اگر این پول تا ۵۰۰ میلیون می رسیده مجددا باید این حساب را تا یک میلیارد شارژ می‌کرد.این کار طبق بیانیه الجزایر بوده است. ولی بعضی موارد هستند که مشمول این قضیه نشدند مثل خرید سلاح و پولی که ایران بابت آنها پرداخت کرده بود. از طرفی یکی یا دو تا از بازماندگان افرادی که در لبنان کشته شدند در دادگاه محلی نیویورک طرح دعوا کردند و از دولت ایران شکایت کردند. به موجب حقوق بین‌الملل دادگاه‌های محلی مجاز نیستند که دولت را محاکمه کنند ولی دادگاه نیویورک این کار را انجام داده است.

در مقابل جمهوری اسلامی هم یک مصوبه‌ای در مجلس تصویب کرد و عمل مقابله به مثل انجام داد. اساس این مصوبه این بوده است که دولت آلمان به توسعه سلاح‌های شیمیایی عراق کمک کرده است و از این طریق اقامه دعوا کرد. دادگاه نیویورک در این ارتباط یک چهارصد میلیون دلار به نفع یکی از بازماندگان از اموال ایران اختصاص داده است یک مورد دیگر هم حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون بوده است و حکمش در دادگاه محلی نیویورک داده شده است و از آن محل تامین شده است. حالا این موارد را تا چه حد حساب خواهند کرد من اطلاع چندانی ندارم.
    درخت هرچه پربارتر افتاده تر

توصیه ای به خرید/فروش/نگهداری ندارم.

16. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید وحید 20 از ایشان تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 20 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 20 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

فوری، قانون، مهم، مباحث، مجلس، مجری، مردم، مصوبه، مصاحبه، معدن، نفت، ناگهانی، ناظری، نرخ، هایده، هدفمندی، هدیه تهرانی، وام، وحشت، یورو، یارانه، کاهش، کشاورزی، گفتگو، گرانی، گزیده های خبر، پول، پوریا پورسرخ، پرونده هسته ای، آفریقا، آمار، آمریکا، آزادی، افزایش، الناز شاکردوست، انفجار، انقلاب، انتخابات، اوباما، ایران، اتش سوزی، اجتماعی، احمدی نژاد، اخبار، اخبار اقتصادی، اخبار سیاسی، اخراج، اروپا، استیضاح، استعفا، اشاره، اشتغال، اعتصاب، بنزین، بهره، بهرام رادان، بورس، بیکاری، بیداری اسلامی، بانک، بانک مرکزی، بارش، بازدید، بازرگانی، برکناری، تقاضا، تمایل، تهدید، تولید، تورم، توسعه، تکذیب، تاکید، تجمع، تجارت، تحریم، ترانه علیدوستی، تردید، تعزیرات، تعطیلی، جنگ، جنجال، جهان، جدید، حمله، خلیج فارس، خنده بازار، خودرو، خامنه ای، خاورمیانه، خبر، خبر از همه نوع، خبر سیاسی، دلار، دولت، درآمد، ریزش، رای، رسانه، زلزله، سفر، سقوط، سنا، سوئیفت، سوال، سیل، سکه، سایت بورسی، سریع، شهاب حسینی، شورای امنیت، شایعه، شجریان، صنعت، طلا، طوفان، عدالت، عرضه

نمایش برچسب‌ها