نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: .

رأی دهندگان
0. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • .

0 0%
  • .

0 0%
صفحه 2577 از 5221 نخست ... 15772077247725272567257425752576257725782579258025872627267730773577 ... آخرین
نمایش نتایج: از 25,761 به 25,770 از 52208

موضوع: اخبار

ستاره‌دار (87) وحید 20 آواتار ها
    تشکر شده 116,705 بار در 26,716 ارسال

پاسخ : اخبار

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : فاطمه اختصاری و مهدی موسوی، دو تن از غزلسرایان پست‌مدرن امروز بازداشت شدند.
    به گزارش ایسنا، پارسینه با انتشار این خبر نوشت: «فاطمه اختصاری و سیدمهدی موسوی در چند آلبوم با شاهین نجفی، خواننده هتاک به عنوان ترانه‌سرا همکاری داشته‌اند.
    اختصاری سابقه سردبیری نشریه تخصصی غزل پست‌مدرن با عنوان «همین فردا بود» را در کارنامه خود دارد و از مهدی موسوی نیز به عنوان بنیانگذار غزل‌های پست‌مدرن ایرانی یاد می‌شود.
    اختصاری در سال ۱۳۹۱ در جریان بازی ایران - کره جنوبی در استادیوم آزادی با لباس پسرانه حضور داشت که این مسئله با واکنش‌های متعددی مواجه شد.
    پس از آنکه وبلاگ‌های این دو نفر در حوادث سال 88 مسدود شد، یک حلقه خاص ادبی در کرج برپا کردند.»
    درخت هرچه پربارتر افتاده تر

توصیه ای به خرید/فروش/نگهداری ندارم.

عضو فعال shirmard آواتار ها
    تشکر شده 379 بار در 86 ارسال

متاسفانه جناب زنگنه در خصوص روانه کردن شرکت ملی پالایش و پخش هم نظر مساعدی نداره بیشتر از این ازش انتظار داشتم توی تیم اقتصادی به این قوت آقای روحانی و انسانهای دانا مثل وزیر اقتصاد و جناب زنگنه من منتظر بودم که این شرکت و سایر شرکتها زودتر راهی بازار بشن و بازار عمق بیشتری پیدا کنه به خصوص با این پولی که اومده تو بازار ولی ایشانم همانطور که گفتم ظاهرا زیاد میلی به خصوصی سازی نداره و تا این امر اتفاق نیفته اقتصاد ما رهش به ترکستان هست زیرا تا وقتی که مدیری سود ی از توسعه یک صنعت نبره و در این سود و زیان ذینفع نباشه دل نمیسوزونه ما باید هر چه زودتر به سوی خصوصی سازی واقعی حرکت کنیم تا یه تکون اساسی به اقتصادمون بدیم

اقتصاد ایران آنلاین: از ابتدای آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون لیست واگذاری شرکت‌های وابسته به وزارت نفت آب رفته است به طوری که تاکنون مکاتباتی بین وزارت نفت با سازمان خصوصی سازی و وزارت اقتصاد و دارایی برای خروج نام تعدادی از شرکت‌های نفتی از لیست خصوصی‌سازی انجام گرفته است.

در طول چند ماه گذشته تاکنون نام شرکت‌هایی همچون شرکت پشتیبانی ساخت و تهیه کالای نفت تهران، شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، شرکت ملی صادرات گاز و هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس یا از لیست واگذاری‌ها خارج و یا مکاتباتی به منظور خروج نام این شرکت‌ها از لیست خصوصی سازی انجام شده است.

در این بین بیژن زنگنه وزیر نفت اخیرا با ارسال نامه ای به علی طیب نیا وزیر اقتصاد و امور دارایی خواستار خروج نام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از لیست واگذاری ها شده است.

به گزارش مهر، مصطفی کشکولی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی هم از ارسال نامه وزیر نفت به وزیر اقتصاد و دارایی برای لغو واگذاری این مجموعه نفتی خبر داده و اعلام کرده است: نظر وزیر نفت بر این است که شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بلافاصله از لیست واگذاری‌ها خارج شود، چرا که این شرکت نفتی کار حاکمیتی انجام می‌دهد.

در روزهای پایانی آبان ماه سالجاری هم بیژن زنگنه وزیر نفت در جمع مدیران صنعت پالایش و پخش نفتی کشور، با بیان اینکه مخالف خصوصی سازی در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران است، گفته بود: دولت نیز مخالف این موضوع بوده و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با در اختیار داشتن 37 منطقه، 237 ناحیه، 85 انبار نفت و 49 مرکز سوخت‌گیری هواپیما بزرگترین شرکت توزیع کننده سوخت مایع در ایران و حتی منطقه خاورمیانه است.

عزت الله اکبری مدیرعامل شرکت پشتیبانی ساخت و تهیه کالای نفت تهران هم پیش از از توقف واگذاری این مجموعه نفتی با دستور وزیر نفت خبر داده و اعلام کرده بود: با دستور وزیر نفت واگذاری شرکت کالا تا سال 1393 لغو شده است.

همزمان با خروج نام شرکت پشتیبانی ساخت و تهیه کالای نفت از لیست خصوصی سازی و واگذاری به بخش خصوصی، اتحادیه اروپا چند هفته قبل نام این شرکت بار دیگر در لیست سیاه تحریم قرار داده بود.

عضو فعال
    تشکر شده 496 بار در 186 ارسال

در ابتدای بازار نمادهای فولاد، ذوب، فولاژ با صف های خرید سنگین همراه شده اند، از جمله دلایل اقبال اهالی بازار به گروه فلزات می توان به رشد قیمت فلزات در بازار های جهانی،خبر عرضه اولیه فولاد هرمزگان در بازار فرابورس، و افزایش تعرفه واردات فولاد اشاره کرد.

4. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید karafarin از ایشان تشکر کرده است:

عضو فعال amirabbas2011 آواتار ها
    تشکر شده 1,647 بار در 536 ارسال

تسویه بدهی تولیدکنندگان با ارز 1800 تومانی/ خبر خوش برای فعالان اقتصادی

کلیات طرح تسهیل تسویه بدهی ارزی واحدهای تولیدی به حساب ذخیره ارزی امروز سه شنبه در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.به گزارش خبرنگار مهر، کلیات طرح یک فوریتی تسهیل تسویه بدهی ارزی واحدهای تولیدی به حساب ذخیره ارزی در جلسه علنی امروز با 135 رأی موافق، 21 رأی مخالف و 15 رأی ممتنع از مجموع 210 رأی به تصویب رسید و در صورت تصویب جزئیات این طرح واحدهای تولیدی که ظرف شش ماه از تاریخ ابلاغ این قانون نسبت به پرداخت بدهی خود به بانک های عامل اعم از معوق و سررسید نشده اقدام نمایند، بر اساس نرخ هر دلار 18 هزار ریال (هجده هزار ریال) و یورو 21 هزار و 500 (بیست‌ویک هزار و پانصد ریال) محاسبه می گردد و می توانند به صورت ریالی پرداخت نمایند.

همچنین واحدهایی که موفق به تسویه کامل تسهیلات دریافتی از محل حساب ذخیره ارزی طی مدت یاد شده نشوند، چنانچه ظرف 12 ماه اقدام به تسویه کامل نمایند، بر اساس نرخ هر دلار 22 هزار ریال (بیست و دو هزار ریال) و یورو 25 هزار و 500 ریال (بیست و پنج هزار و پانصد ریال) محاسبه و می‌توانند به صورت ریالی با بانک عامل تسویه نمایند.

همچنین واحدهایی که ظرف 12 ماه موفق به تسویه بدهی خود نشوند موظفند بر اساس نرخ ارز مبادله‌ای و تامین خسارت تاخیر (دیرکرد) و به صورت ریالی نسبت به تسویه بدهی خود اقدام نمایند.

واحدهای تولیدی که بدهی خود را به حساب ذخیره ارزی تسویه نمایند، مجازند از محل حساب صندوق توسعه ملی جهت تکمیل و توسعه واحدهای تولیدی با رعایت سایر قوانین و مقررات بهره مند گردند.

در جریان بررسی و تصویب کلیات طرح تسهیل تسویه بدهی ارزی واحدهای تولیدی به حساب ذخیره ارزی، عبدالرضا مصری از طراحان و حامیان این طرح اظهار داشت: به دلیل نوسانات ارزی و عدم مدیریت صحیح بانک مرکزی، مشکلات جدی برای تولیدکنندگان و مردم ایجاد می شود در گذشته حسابی به نام ذخیره ارزی وجود داشت که تولیدکنندگان از آن طریق اقدام به دریافت وام می کردند، اما از ابتدا وام به صورت ریالی و اقساط آن هم به صورت ریالی توسط بانک‌های عامل پرداخت و دریافت می شد.

مصری افزود: متاسفانه در جریان نوسانات ارزِی، بانکها بهای هر قسط را تا سه برابر تعهد افزایش دادند که عموما نه تولیدکننده توان پرداخت دارد و نه ارزش روز امکانات، معادل درخواست بانکها است.

عضو هیات رئیسه مجلس اظهار داشت: در همه کشورهای توسعه یافته وقتی بحران اقتصادی پیش می‌آید، این بانکها هستند که ورشکسته می شوند، اما در کشور ما وقتی بحران اقتصادی می شود بانک‌ها به دلیل اینکه وسط لحاف قرار دارند ضرر نمی کنند و این تولیدکننده است که ورشکسته می‌شود.

وی گفت: تولیدکنندگان در کشور ما با احتساب افزایش نرخ ارز، مواد اولیه و نرخ حمل و نقل جمعا 700 درصد افزایش قیمت را تحمل می کنند و با این شرایط چگونه می توانند با بازارهای خارجی رقابت کنند؟

مصری خاطر نشان کرد: طرح حاضر به منظور تشویق بدهکاران به حساب ذخیره ارزی تهیه شده که اولا بدهی های معوقه کاهش یابد و ثانیان توان جدیدی برای توسعه واحدها از طریق برخورداری از تسهیلات ایجاد شود.

در ادامه بررسی کلیات این طرح، نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه به عنوان مخالف طرح مذکور گفت: این طرح همان طرح تولید ملی است که مجلس به آن رای نداد، چون قرار است پول 70 میلیون نفر به جیب چند کارخانه دار برود، همچنین این طرح مغایر اصل 75 قانون اساسی نیز می باشد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس تصریح کرد: تولیدکنندگانی که با ارز یک‌هزار و 226 کالا وارد کردند، امروز با قیمت سه هزار و 700 تومان می فروشند، بانک مرکزی باید مقدار تسهیلاتی که می خواهد به تولیدکنندگان بدهد را مشخص کند.

جزئیات بیشتر از نحوه تسویه بدهی تولیدکنندگان با ارز 1800 تومانی

عبدالرضا مصری پیش از این هم در گفتگو با مهر درباره طرح تسهیل بدهی ارزی واحدهای تولیدی به حساب ذخیره ارزی گفته بود: با تصویب مجلس، تولیدکنندگانی که با وام ارزی، ماشین آلات وارد کرده اند، می توانند بدهی شان را با نرخ ارز 1800 تومان بپردازند.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشته بود: قوانینی که تا امروز برای کمک به تولید در مجلس به تصویب رسیده، قصد استمهال بدهی های تولید کنندگان را داشته است؛ بدین معنا که فعلا تا مدتی بدهی ها پرداخت نشود.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داده بود: با توجه به اینکه قیمت ارز طی سال گذشته تغییرات عمده ای در کشور داشت، تولیدکنندگانی که قبلا با ارز 900، 1000 و 1200 تومانی از حساب ذخیره ارزی برای واردات ماشین آلات وام گرفته اند یکشبه با اقساط سه برابر شده رو به رو شدند؛ بدون اینکه اصلی بدهی شان افزایش یابد.

وی با بیان اینکه تولیدکنندگان توانایی پرداخت این اقساط را ندارند، گفته بود: بر این اساس، بدهی تولیدکنندگان معوق شد، اینکه یک بدهی بزرگی وجود داشته باشد که تولید کننده نتواند پرداخت کند و بانک هم نتواند وصول کند و تنها به این دل خوش کنیم که چند میلیارد بدهی داریم، صرفا طلب روی کاغذ است که نقد نخواهد شد.

مصری اظهار داشته بود: بر این اساس، طرحی را تنظیم کردیم که میانگینی از قیمت ارز دولتی، مبادله ای و آزاد تعیین شود تا واحدهای تولیدی بدهکار بتوانند براساس این نرخ بدهی خود را بپردازند و به جای اینکه بدهی ها مرتبا با جریمه و سود افزایش یابد، سیاست تشویقی برای وصول طلب دولت از واحدهای تولیدی تدوین شود.

وی در خصوص جزئیات این طرح گفته بود: بر اساس این طرح، اگر ظرف مدت شش ماه تولیدکنندگان بتوانند بدهی شان به حساب ذخیره ارزی را بپردازند، این بدهی با دلار 1800 تومان و یورو 2205 تومان تسویه می شود و اگر یکسال برای پرداخت بدهی فرصت بخواهند باید بدهی با دلار 2200 تومانی پرداخت شود. در صورتی که تولیدکنندگان بیش از یک سال برای پرداخت بدهی شان فرصت نیاز داشته باشند باید بدهی را با قیمت ارز مبادله ای پرداخت کنند. بر اساس این طرح، این تسهیلات فقط به واحدهای تولیدی که ماشین آلات وارد کرده اند پرداخت می شود و به تجاری که با ارز صندوق ذخیره ارزی کالا وارد کرده اند تعلق نمی گیرد.

6. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید amirabbas2011 از ایشان تشکر کرده است:

تعویق ۶ ماهه در پرداخت حقوق کارگران سیمان لوشان

نماینده کارگران پیمانی کارخانه سیمان لوشان از ادامه بلاتکلیفی ۱۸۰ نفر از کارگران در نتیجه تعطیلی این واحد تولیدی خبر داد.

«سید نوری میر بابایی» با اعلام این خبر به ایلنا گفت: ۱۸۰ نفر از کارگران کارخانه سیمان لوشان که یکی از واحد‌های تولید کننده سیمان در شمال کشور (گیلان) است، قبل و بعد از تعطیلی کارخانه (مردادماه) در چند مرحله تعدیل شدند اما بدلیل آنکه کارفرما با آنها تسویه حساب نکرده، معوقات حقوقی شان به بیش از ۶ ماه رسیده است.

او با بیان اینکه این کارگران برای بازگشت به کار خود تجمعات متعددی را در مقابل نهادهای مختلف دولتی در استان گیلان برگزار کرده اند، افزود: آخرین تجمع اعتراضی کارگران روز (یکشنبه یکم آذر ماه) برای دومین بار در مقابل استانداری گیلان بود که مسئولان طبق روال گذشته پاسخ روشنی به خواسته های کارگران ندادند.

وی با بیان اینکه ۱۸۰ کارگر این واحد، منتظر بازگشایی مجدد کارخانه هستند، افزود: کارفرما (سیمان لوشان) هنوز با هیچ یک از کارگران بیکار شده تسویه حساب نکرده و معوقات حقوقی آنان نیز (از تیر ماه) باقی مانده است.

این کارگر در ادامه در باره وضعیت کارخانه بعد از تعطیلی گفت: این کارخانه بعد از بیکاری کارگران به حال خود‌‌‌ رها شده و از روزی که کارگران در کارخانه حضور فیزیکی ندارند بیش از یک میلیارد تومان از اموال موجود در محوطه کارخانه از سوی برخی از افراد فرصت طلب به یغما رفته است.

نماینده کارگران سیمان لوشان وضعیت زندگی و تامین معاش کارگران بیکار شده کارخانه را نامناسب توصیف کرد و در خاتمه تاکید کرد: اگر مسئولان استانی تمایلی به پی گیری موضوع تعطیلی کارخانه سیمان لوشان ندارند، کارگران ناچار خواهند شد با سفر به تهران این موضوع را از طریق مسئولان نهادهای مرتبط دولتی مقیم در تهران دنبال کنند.

لازم به یاد آوری است؛ ۶۷ درصد از سهام سیمان لوشان متعلق به کارخانه سیمان تهران و ۳۳ درصد بقیه متعلق به بیمه سلامت است.

موافقت هیئت دولت با افزایش ۲ برابری حق مسکن کارگران

هیئت دولت با پیشنهاد شورای عالی کار مبنی بر درخواست افزایش حق مسکن کارگران به ۲ برابر، موافقت کرد.

هیات وزیران با افزایش دو برابر شدن حق مسکن کارگران موافقت کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا،محمدباقر نوبخت در نشست خبری سخنگوی هیات دولت با بیان اینکه به پیشنهاد شورای عالی کار درخواست افزایش حق مسکن کارگران به دو برابر در هیات وزیران به تصویب رسیده است، اظهار داشت: به این ترتیب حق مسکن کارگران که از سال ۸۴ تغییر نیافته بود از ۱۰۰ هزار ریال به دویست هزار ریال افزایش یافت.

وی ادامه داد: همچنین به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هیات وزیران با افزایش حق حضور نمایندگان كارگری در مراجع حل اختلاف موافقت کرد و به این ترتیب حق حضور کارگران از این پس با افزایش ۵/۲ برابری از ۸۰ هزار ریال به ۲۰۰ هزار ریال رسید.

متن کامل طرح ۱۶ محوری استیضاح وزیر صنعت

تسنیم: جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت را در 16 محور تهیه کردند.

این طرح استیضاح تا روز گذشته 63 امضا داشت و قرار است روز یک‌شنبه هفته آینده تقدیم هیئت رئیسه مجلس شود.

متن کامل این طرح استیضاح به شرح ذیل است:

هیئت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام

به اسنتحضار می‌رساند برابر اصل 89 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اختیاری که قانون به نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت استیضاح وزیران داده است، ما نمایندگان امضاکننده تقاضای استیضاح وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت جناب آقای مهندس نعمت‌زاده را به دلایل ذیل داریم، لذا مستدعی است اقدامات لازم برابر قوانین و مقرارت را مبذول فرمایید.

1- نابسامانی در بازار و گرانی روزافزون ملزومات و مایحتاج ضروری مردم

2- تعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی و عدم ارائه برنامه مدون در راستای نجات صنعت کشور

3- اظهارنظرهای غیرکارشناسی درخصوص صنعت و التهابات و تورم در بازار علی‌الخصوص در بازار خودرو

4- واردات بی‌رویه خودروها و کالاهای لوکس خارجی و عدم توجه به حمایت از تولید ملی

5- استفاده از مدیران بازنشسته و ناکارآمد و مسئله‌دار

6- عزل مدیران باتجربه و انتصاب افراد مسئله‌داری که بعضاً استعلامات آنها منفی می‌باشد.

7- عدم اعتقاد به استفاده از نخبگان جوان و به حاشیه راندن نیروهای توانمند

8- گستردگی وزارت صنعت، معدن و تجارت و عدم توانایی جسمانی با توجه به کهولت سن ایشان

9- عدم توجه به مناطق ویژه اقتصادی که هنوز عملیات اجرایی آنها شروع نشده است.

10- ناکارآمدی بسیاری از مدیران کل صنعت معدن و تجارت و عدم عزل آنها

11- اخراج کارمندان و کارکنان شرکت شهرک‌های صنعتی در استان‌های مختلف

12- لغو بلاجهت طرح ایران‌کد و شبنم

13- عدم تحقق قانون انتزاع اختیارات وزارت جهاد کشاورزی از وزارت صنعت، معدن و تجارت

14- عدم توجه به معادن و عدم برگزاری مزایده معادن بزرگ و بلاتکلیفی آنها که می‌تواند باعث اشتغال و رونق اقتصادی شود.

15- عدم نظارت بر واگذاری معادن سنگ‌آهن بویژه معادن پلاسری

16- دعوت از خودروسازان مانند پژو باوجود ضررهای زیادی که با همراهی با تحریم‌های ظالمانه غرب به کشور وارد کردند و ارتباط دولت فرانسه با اسرائیل در مذاکرات ژنو.

نامه بابک زنجانی به 12 نماینده مجلس: آخرتتان را به دنيايتان فروختید/سرباز كوچك جسور ولايتم نه جورثومه فساد

از اينكه زحمتهاي كشيده شده من در شرايط سخت كشور در عرض سه سال نزد شما به جورثومه فساد تبديل شده و من را انقدر مفسد ميدانيد كه همه با هم دست به دست داده ايد تا اين فساد ايجاد شده را تميز دهيد بايد بگويم واقعا شرمنده خودم و شما برادرانم
    در پی درخواست 12 نفر از نمایندگان مجلس از حسن روحانی، علی لاریجانی و آیت‌الله صادق لاریجانی برای ژبرخورد قاطع با بابک زنجانی، او نامه ای خطاب به این 12 نماینده مجلس نوشته است.

به گزارش تیک Tik.ir، متن کامل نام بابک زنجانی به 12 نماینده مجلس در زیر می آید:

نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی

حسين نجابت,احمد توكلي,غلامرضا مصباحي مقدم,اسماعيل كوثري,محمدرضا آشتياني,احمد اميرآبادي,حسين ذوالانوار,الياس نادران,محمد دهقان,مفيد كيايي نژاد,احمد سالك علیرضا سلیمی

از اينكه زحمتهاي كشيده شده من در شرايط سخت كشور در عرض سه سال نزد شما به جورثومه فساد تبديل شده و من را انقدر مفسد ميدانيد كه همه با هم دست به دست داده ايد تا اين فساد ايجاد شده را تميز دهيد بايد بگويم واقعا شرمنده خودم و شما برادرانم

شرمنده خودم كه تمام زندگي و ابرو و زحماتم را براي ابادي كشورم و خط ولايتم بكار بردم و امروز جورثومه فسادم و شرمنده شما كه باعث شدم با قصاص قبل از جنايت اخرتتان را به دنيايتان بفروشيد.

من هيچ حرفي براي جرمهايي كه زديد ندارم چون سابقه شما برادران انقدر زياد و مقدس است كه اجازه هيچ پاسخي را به خود نخواهم داد حتما تجربه شما و علم غيب شما از هر محكمه اي بالاتر است.

در زمان جنگ كه من و امثال من در پناهگاها استراحت ميكرديم شما عزيزان شجاعانه در برابر ظلم و ستم و تجاوز بيگانگان از جانتان گذشتيد و ايستاديد ايا واقعا تمام كارهاي شما عزيزان بدون اشتباه بوده؟ ايا در زمان مشكل كسي بود به شما جورثومه فساد خطاب كند ؟ و دست به دامان قواي سه گانه شود؟ خير نبود چون نتيجه راه من و شما در انتها به خط ولايت رسيدن است و فقط تفاوت من با شما يك كاتاليزور است ان كه شما با يك گروه و حزب به نتيجه نهايي ولايت ميرسيد ولي من بدون حزب و گروه به ولايتم اعتقاد دارم و زندگيم را فدا ميكنم .

امروز تلاش هاي من ازاردهنده شده ولي چون يكبار من را نديده ايد وحتي نميدانيد چه كرده ام قضاوت سالمي نكرديد با عرض معذرت حتي شما نميدانيد من بابت اين زحماتي كه كشيده ام ايا پرونده قضايي دارم يا خير و دست به دامان دستگا ها شده ايد در صورتي كه اگر يكبار از خودم ميخواستيد با كمال ميل و افتخار با مدرك و دليل نشان ميدادم جورثومه نيستم و يك قهرمان بودم.

انقدر دستگاه هاي نظارتي در كشور فعالند كه بعيد است كسي در اين حجم كاري فساد كند و همه نگاه كنند محض اطلاع در خصوص موضوع نفت پرونده در شعبه شش ماه هاست در حال بررسي است در خصوص ثروتم همان شعبه در حال بررسي پولشويي است و در خصوص تامين اجتماعي شعبه ١٥ مشغول تحقيق است در خصوص ريزش ملك ايران زمين دادسراي ناحيه ٢ به سرعت در حال بررسي است همزمان بازرسي كل كشور و ديوان محاسبات و دستگاههاي نظارتي هم بدون هيچ توقفي تا كنون صد ها برگه و مدرك دريافت كرده اند تنها قوه اي كه از ما چيزي و تفحصي نكرده قوه شما ١٢ نماينده محترم است كه انرا هم هر زمان صلاح بدانيد خدمتگزاري خواهم كرد

در هر صورت من كار كرده ام شايد اشتباهي در كار من ديده شود ولي حتما خطا نكرده ام و كسي با اين حجم كار احتمال اشتباهش هست ولي ياد اور ميشوم من هم مثل شما از جان و مالم گذشته ام و براي خدمت به كشور كار كرده ام و چيزي براي از دست دادن ندارم .

در هر صورت سرباز كوچك جسور ولايتم نه جورثومه فساد

11. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید وحید 20 از ایشان تشکر کرده است:

عضو فعال
    تشکر شده 3,016 بار در 963 ارسال

تاريخ انتشار: ۰۴ دي ۱۳۹۲ - ۰۹:۰۸
    print نسخه چاپي
    send ارسال به دوستان
    نقد شایعه ورود کمپانی‌های خودروسازی آمریکا به ایران
    دکتر محمد حسین ادیب

شایعات مربوط به حضور کمپانی‌های آمریکایی در ایران رو به رشد است و تقریبا شکلی روزانه یافته است برای تحلیل حضور کمپانی‌های آمریکایی در ایران باید نگاهی راهبردی به آن داشت، نگاه راهبردی آمریکا به منطقه و ایران تغییر کرده است و شایعات موجود در خصوص حضور کمپانی‌های خودروسازی آمریکایی را در چهارچوب این فرمت باید مورد بررسی قرار داد.

 تغییر جهت نگاه آمریکا نسبت به خلیج‌فارس

کیسینجر وزیر خارجه اسبق آمریکا می‌نویسد مرکز ثقل سیاست خارجی آمریکا تا سال 2001 شرق آسیا بود. از سال 2001 مرکز ثقل سیاست خارجی آمریکا از شرق آسیا به خلیج‌فارس و جنوب غربی آسیا منتقل شد، در سند راهبردی امنیتی ده سال آینده آمریکا آمده است که مرکز ثقل سیاست خارجی آمریکا در ده سال آینده مجددا باید از خلیج‌فارس به شرق آسیا منتقل شود. یک سال آینده دوران گذار انتقال مرکز ثقل سیاست خارجی آمریکا از خلیج‌فارس به شرق آسیاست، آمریکا می‌خواهد طی یکسال آینده به حضور نظامی حداکثری خود در خلیج‌فارس خاتمه دهد و آن را به حضور حداقلی تبدیل کند لذا تنش‌زدایی از روابط ایران و آمریکا جزئی از راهبرد جدید آمریکا در خلیج‌فارس است، در همین چهارچوب اوباما خطاب به کنگره اظهار داشت که بهانه‌گیری از ایران و خط و نشان کشیدن برای ایران، امنیت ملی آمریکا را تامین نمی‌کند.

 تغییر مرکز ثقل اقتصادی جهان از آمریکا

از سال 1999 تا کنون مرکز ثقل اقتصادی جهان از آمریکا، اتحادیه اروپا، کانادا، استرالیا و ژاپن به شرق آسیا به خصوص چین و کشورهای صادر کننده مواد خام به خصوص صادر کننده نفت منتقل شد، صادرات آمریکا و اتحادیه اروپا در سال 2012 نسبت به سال 1999 فقط 2 برابر شده است اما معدل صادرات جهان در این فاصله سه و نیم برابر شده است به عبارت دیگر رشد صادرات غرب بسیار کمتر از رشد صادرات جهانی بوده است. در این فاصله صادرات چین ده برابر و صادرات هند 7برابر شده است و صادرات کشورهای صادرکننده نفت مثل قزاقستان 37 برابر و عربستان و کویت 7 برابر شده است. تا قبل از تحریم صادرات نفت ایران نیز 5 برابر شده بود. علاوه بر نفت، صادرات مواد خام نیز بسیار بیش از متوسط جهانی افزایش یافت به عنوان مثال صادرات شیلی که مس صادر می‌کند 9 برابر شد، از مجموعه مطالب فوق کسب می‌شود که رشد صادرات غرب و به‌ویژه آمریکا و اتحادیه اروپا بسیار کمتر از معدل صادرات جهانی و بسیار قلیل‌تر از صادرات کشورهای شرق آسیا و کشورهای صادر کننده نفت بوده است.

 استراتژی آمریکا برای صادرات در صنایع خودروسازی

استراتژی آمریکا تمرکز تولید جهانی در سه حوزه در آمریکاست : تمرکز تولیدات نظامی، تمرکز تولید در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی و تمرکز تولیدات در حوزه ارتباطات از جمله ارتباطات فضایی، هوایی، دریایی و زمینی. آمریکا در سه حوزه فوق همواره سعی کرده تا مرکز ثقل تولید را در دست داشته باشد اما در حوزه ارتباط زمینی به خصوص صنایع حمل و نقل زمینی، صنایع خودروسازی آمریکا از سال 2008 بازار را به رقبا واگذار کرده است، در سال 2004 تولید کمپانی خودروسازی جنرال موتور در آمریکا از تولید ناخالص ملی 140 کشور دنیا بیشتر بود اما کمپانی جنرال موتور در سال 2008 ورشکست شد، کمپانی جنرال موتور نماد قدرت و ثروت آمریکا بود و ورشکستگی کمپانی جنرال‌موتور ضربه‌ای روانی به ثروت و اعتبار آمریکا بود، اما کمپانی جنرال موتور اکنون بحران ورشکستگی را پشت سر گذاشته و در آستانه یک دور برگردان بزرگ است و در همین چهارچوب بازار سازی جدیدی را برای فروش آغاز کرده و بازار ایران و عراق برای این کمپانی در صدر دور خیز جدید قرار دارد.

ارزیابی نهایی

از سال 1999 آغاز جهانی شدن اقتصاد بود، در ابتدا این‌طور تصور می‌شد که جهانی شدن اقتصاد به منزله آمریکایی شدن اقتصاد است اما رشد 10 برابری صادرات چین و رشد تنها 2 برابری صادرات مجموعه غرب، نشان داد که جهانی شدن به منزله آمریکایی شدن نیست بلکه با جهانی شدن اقتصاد، در مجموع اقتصاد جهان، آمریکایی نشد بلکه اقتصاد آمریکا، جهانی شد، قرار بود دنیا آمریکایی شود اما آمریکا، دنیایی شد، در مجموع جهانی شدن اقتصاد باعث شد تا مرکز ثقل اقتصاد جهان از غرب و به خصوص آمریکا، به خارج از غرب منتقل شود، جهانی شدن اقتصاد منجر به ورشکست شدن نماد ثروت و اقتصاد آمریکا شد لذا استراتژی جدید آمریکا بازگرداندن دوباره مرکز ثقل اقتصاد جهانی از بقیه جهان به آمریکاست، اقتصاد جهانی در آستانه یک دوربرگردان جدید اقتصادی است، مجموعا 10 اشتباه راهبردی که در زمره آنها جهانی شدن اقتصاد، افزایش قیمت نفت و سیاست تحریم ایران بود به افول اقتصاد غرب انجامید، غرب در حال بازاندیشی سیاست‌های اقتصادی خود از سال 1999 تا کنون است.

جایگاه استراتژیک آینده ایران در نظم جدید جهانی

در سند راهبرد امنیتی آمریکا، آمده است که بزرگترین تهدید امنیتی علیه اردوگاه غرب، وابستگی انحصاری اروپا به گاز روسیه است و تنها کشوری که می‌تواند این انحصار را بشکند ایران است، ایران 18درصد ذخایر شناخته شده گاز جهان را دارد، بازگشتن ایران به صحنه اقتصاد جهانی و به خصوص تبدیل شدن ایران به تامین کننده اصلی گاز اروپا، جزئی تازه از راهبرد جدید اروپاست، با تکنولوژی‌های جدید دیگر احتیاجی به خط لوله برای انتقال گاز نیست و با کشتی انتقال گاز ایران به اروپا ممکن است، ایران بخشی از عامل بازگشت رونق به اقتصاد غرب و ایجاد تعادل استراتژیک در اروپاست، بازار 75 میلیونی ایران جزئی از راهبرد اقتصاد جهانی برای ایجاد تعادل در مرکز ثقل اقتصاد جهانی است.

آینده صنایع خودروسازی ایران

بازار ایران در حوزه خودرو جزئی از راه‌حل برای احیای رونق در صنعت خودروسازی جدید است و شایعات موجود در حوزه ورود کمپانی‌های خودروسازی در این چهارچوب بهتر درک می‌شود، صنعت خودروسازی جهانی دارد وارد بازی گردانی جدید می‌شود، ایران هم در این حوزه بازی خود را خواهدداشت، پیام ایران به صنایع خودروسازی جهان پیامی دلسرد کننده نیست.

*کارشناس مسائل اقتصادی

13. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید zafar3000 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 496 بار در 186 ارسال

تولید محصولات جدید در نماد غالبر، رشد چشمگیر حاشیه سود شرکت و قابلیت تعدیل مثبت عایدی هر سهم از ۱۵۹ ریال فعلی به ۷۲۰ ریال با بهره برداری از طرحهای توسعه

15. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید karafarin از ایشان تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 388 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (1 کاربران و 387 مهمان ها)

1. taghdir

کلمات کلیدی این موضوع

فوری، قانون، مهم، مباحث، مجلس، مجری، مردم، مصوبه، مصاحبه، معدن، نفت، ناگهانی، ناظری، نرخ، هایده، هدفمندی، هدیه تهرانی، وام، وحشت، یورو، یارانه، کاهش، کشاورزی، گفتگو، گرانی، گزیده های خبر، پول، پوریا پورسرخ، پرونده هسته ای، آفریقا، آمار، آمریکا، آزادی، افزایش، الناز شاکردوست، انفجار، انقلاب، انتخابات، اوباما، ایران، اتش سوزی، اجتماعی، احمدی نژاد، اخبار، اخبار اقتصادی، اخبار سیاسی، اخراج، اروپا، استیضاح، استعفا، اشاره، اشتغال، اعتصاب، بنزین، بهره، بهرام رادان، بورس، بیکاری، بیداری اسلامی، بانک، بانک مرکزی، بارش، بازدید، بازرگانی، برکناری، تقاضا، تمایل، تهدید، تولید، تورم، توسعه، تکذیب، تاکید، تجمع، تجارت، تحریم، ترانه علیدوستی، تردید، تعزیرات، تعطیلی، جنگ، جنجال، جهان، جدید، حمله، خلیج فارس، خنده بازار، خودرو، خامنه ای، خاورمیانه، خبر، خبر از همه نوع، خبر سیاسی، دلار، دولت، درآمد، ریزش، رای، رسانه، زلزله، سفر، سقوط، سنا، سوئیفت، سوال، سیل، سکه، سایت بورسی، سریع، شهاب حسینی، شورای امنیت، شایعه، شجریان، صنعت، طلا، طوفان، عدالت، عرضه

نمایش برچسب‌ها