نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: .

رأی دهندگان
0. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • .

0 0%
  • .

0 0%
صفحه 2771 از 5220 نخست ... 17712271267127212761276827692770277127722773277427812821287132713771 ... آخرین
نمایش نتایج: از 27,701 به 27,710 از 52199

موضوع: اخبار

عضو فعال مسعود اب آواتار ها
    تشکر شده 3,953 بار در 1,303 ارسال

پاسخ : اخبار

ناگفته های هاشمی از مأموریت تاریخی 92 دست به کاری زنم که غصّه سرآید ...

آفتاب:آیت الله هاشمی رفسنجانی ضمن تاکید بر اینکه کاری که با توکل بر خدا و تکیه مردم باشد، پشیمانی و شکست ندارد، تاکید کرد: با توجه به آنچه مردم از من خواستند و انجام دادم، رد صلاحیت شورای نگهبان هم مهر مثبتی بر کارنامه ام شد.

"برسر آنم که گر زدست برآید، دست به کاری زنم که غصّه برآید"

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، گزیده مصاحبه نوروزی ایشان با شرق بدین شرح است:

* قبل از اينكه خبر عدم احراز صلاحیت جنابعالی عمومي شود، حتماً به شما اطلاع داده بودند كه احتمال عدم تأييد صلاحيت شما وجود دارد، آيا قبل از اينكه خبر عدم تأييد صلاحيت شما منتشر شود؛ درخواست هايي شد كه شما از كانديداتوري انصراف بدهيد ؟
    - هر دو صورت بود. در دو، سه روز آخر كساني از داخل شوراي نگهبان به من اطلاع دادند كه يكي از مسئولان امنيتي و معاون هايش آمدند و با اصرار زياد اجازه يافتند و وارد جلسه شدند. البته ديگران مخالفت مي كردند كه بنا نيست كساني از بيرون به جلسه ما بيايند . چون داريم بحث انتخابات مي كنيم. بعضي ها گفتند كه فقط آن مسئول بماند و بقيه بيرون بروند كه رفتند. آن شخص ماند و گفت كه من مي خواهم به شما بگويم كه ما از همان روزي كه آقاي هاشمي نامزد شد، هر صبح و شب دائماً داريم افكار سنجي مي كنيم .راي ايشان به سرعت بالا مي رود و تا ديشب به 70 درصد رسيده و اگر دو روز ديگر را هم صبر كنيد؛ به 90 درصد مي رسد . اگر او بيايد همه رشته هاي اين سالهاي ما پنبه مي شود. با اين صحبت ها ؛ آنها تكليف را روشن كردند.

* اين بحث پشت پرده بود، ولي جناح مقابل در بحث رسانه اي مطرح مي كرد كه هاشمي نمي آيد؛ چون مي داند تأييد صلاحيت مي شود و از مردم نه مي گيرد و خاتمي نمي آيد ؛ چون مي داند ردّ صلاحيت مي شود. اين سرمقاله اي بود كه كيهان نوشته بود و اين خط را مي رفتند كه هاشمي به دليل اينكه مي ترسد از مردم نه بگيرد، نمي آيد. با جو سازي هايي كه در آستانه انتخابات مي شد؛ فضا را چگونه مي ديديد؟
    - من ترديدي نداشتم كه اگر بيايم ؛ راي دارم .البته . ترديد داشتم كه در مراحل مختلف بگذارند همه چيز به صورت طبيعي پيش برود. ولي من كار خودم را كرده بودم و اگر مي آمدم ؛كافي بود .البته وظيفه ام را انجام دادم و به تقاضاهاي مردم جواب منفي نداده ام كه اين ؛ مهم بود. وقتي اين بحث ها شروع شد و همين حرف ها پيش آمد ؛ من گفتم :«ما كار خودمان را مي كنيم و آنها كار خودشان را بكنند.» هيچ اقدامي نكردم براي اينكه ردّ صلاحيت نشوم.
    شب همان روزي كه مي خواستند ردّ صلاحيت مرا اعلام كنند، شوراي نگهبان آقاي آقاي روحاني را خواسته و به ايشان گفته بودند: اينجا تصميم گرفته شده كه فلاني درانتخابات نباشد و شما برويد با ايشان صحبت كنيد تا خودشان نيايند و انصراف بدهند كه بي احترامي نشود . گفته بودند : به آقاي علي لاريجاني هم گفتيم و بناست ايشان هم فردا برود با ايشان صحبت كند.
    آقاي روحاني به من نگفت كه انصراف بدهم يا ندهم فقط حرف آنها را زد. گفت :من به آنها گفته ام پس مردم چه مي شوند؟ اين مردمي كه اين گونه اميدوار شده اند و در همه كشور ولوله بپا شده، اين خطرناك است. گفتند : بايد آن را به گونه اي ديگر حل كنيم. آقاي روحاني به من گفت : شما چه مي كنيد؟ گفتم : من كنار نمي روم. چرا من بروم؟ من اگر كنار بروم ؛ مردم چه مي گويند؟ جواب مردم را چه بگويم؟ بگويم شوراي نگهبان اين كار را كرد؟ اين مثل همان ردّ صلاحيت است. مردم با آمدن من اميد پيدا كرده اند و چرا من روي اين شعله افروخته احساسا مردم آب بريزم؟ ايشان دلشان نمي خواست من كنار بروم و اصراري هم نكرد و فقط پيغام داد. فردا صبح كه به دفترآمدم، آقاي علي لاريجاني آمد. در اطاق راه مي رفتيم و حرف هايمان را مي زديم. ايشان ماجرا را با مقدمات بيشتري گفت و پرسيد: الان شما چه مي كنيد؟ انتظار اين است كه شما انصراف بدهيد تا مشكلي براي كشور پيش نيايد. من گفتم : من اگر انصراف بدهم؛ مشكل بيشتري پيش مي آيد. به علاوه اينكه من به مردم چه بگويم؟ مردم از همه ما بر مي گردند. ما مردم را تا اينجا رسانده ايم كه خودشان را نشان دادند. تا همين الان خيلي گزارش ها از شهرستان ها داريم كه مردم ستاد زده اند و دارند كار مي كنند. من به اين مردم چه بگويم؟ من قبول نمي كنم. ايشان گفت: اگر رهبري دستور بدهند، باز شما قبول نمي كنيد و كنار نمي¬رويد؟ گفتم : اگر ايشان دستور بدهند كنار مي روم، ولي مي گويم كه آقا از من خواستند تا مردم بدانند كه من با مردم بي وفايي نمي كنم. آقا هم حقشان است كه دستور بدهند و من هم قبول كنم. اگر ايشان اين راه حل را بپسندندو انجام بدهند؛ من حرفي ندارم. ايشان گفت: اين هم عوارض بدي دارد كه مردم اين همه در صحنه آمده اند و به اين جمعيت انبوه بگويند كه آقا نگذاشت. من گفتم: من هم اين را قبول دارم و توصيه من هم نيست كه آقا اين كار را بكنند. ولي اگر به اين نتيجه رسيدند كه من نبايد بيايم، حتماً مصلحتي دارد كه ايجاب مي كند اين كار را بكند.

* مي خواهيم يك مقدار بيشتر آن روز را مرور كنيم. ما كه به عنوان خبرنگار در وزارت كشور بوديم و آن التهاب را در مردم مي ديديم، مردم ايستاده بودند و خبرهاي ضد و نقيض مي آمد كه هاشمي مي آيد يا هاشمي نمي آيد. يك عده مي گفتند:ما ديديم حركت كرده است و يك عده مي گفتند: نيامده است.از فاصله اينجا تا ميدان فاطمي كه در خيابان مي آمديد و بعد به ميدان فاطمي رسيديد، احتمالاً مردم را ديديد كه اطراف ماشين چه مي كردند و بعد وارد وزارت كشور شديد. راجع به نيم ساعت آخر صحبت بفرمائيد؟
    - خودم اطلاع درستي از آنچه كه آنجا گذشت، نداشتم. پاسدارهايم را هم نفرستادم. حتي آنها مي خواستند پيشرو بروند كه امنيت را تأمين كنند. ولي چون تصميم نداشتم؛ اجازه رفتن ندادم.

* يكي از شايعات مهم آن روز همين بود كه تيم حفاظت آقاي هاشمي آمد و مستقر شده است كه اين خبر مرتباً تكذيب و تأييد مي شد.
    -اگر هم رفتند به صورت مخفيانه رفتند. چون من گفتم كه نرويد و بعدها هم نپرسيدم كه رفتند يا نه؟ بنا شد كه تا من نگويم كسي نرود. البته كساني هم بودند كه تلفن مي كردند و مي دانستم يك عده مردم در آنجا جمع هستند و شعار مي دهند . ولي به اين وسعت نمي دانستم در كشور چه خبر است و بعداً معلوم شد اين حالت انتظار در سراسر كشور بوده است كه خبر نام نويسي من با پيامك منتقل شده است. وقتي آن شرايط را ديدم، براي من يك مقدار تازگي داشت.

* يادتان هست كه در مسير به چه چيزي فكر مي كرديد؟
    - (با خنده) فكر مي كردم دارم مي روم كه اسم بنويسم.

* بعد از ثبت نام شما ؛ مانع تراشي ها شروع شد. در مجلس نامه اي جمع كردند كه در واقع به نامه «نه به هاشمي » معروف شد و بعد جوسازي هاي رسانه اي نيز شروع شد. اينها باعث ترديد شما در ادامه راه نشد؟ چون گفتيد كه تصميم داشتيد تا آخر بمانيد. اين فكر شما را به شك نمي انداخت كه گويا روند مسايل قرار است به شكل ديگري رقم بخورد؟
    - ( با خنده)بالاخره ابرو و باد و مه و خورشيد و فلك در كار بودند تا اين گونه شد.

* شما فكر مي كنيد اين رد صلاحيت يا به قول دوستان ديگر عدم تأييد صلاحيت خودتان چه جايگاهي در آينده سياسي شما خواهد داشت؟ جايگاه شما را تقويت كرده يا تضعيف مي كند؟ يعني چه نقشي مي تواند در آينده سياسي شما ايفا كند؟
    - طبعاً نقش مردمي را تقويت مي كند و ممكن است افرادي در سطوح مختلف جامعه گله مند شوند.

* يعني شما مي گوييد نظام هر كسي را رد صلاحيت كند، مردم تقويت مي كنند؟
    - من كه به ميل خودم نيامده بودم. اصرار اقشار مختلف مردم مرا عليرغم تصميم قطعي براي نيامدن مجاب كرد كه نام نويسي كنم. عدم تأييد صلاحيت من به عنوان شخص من نبود. نه گفتن به مردمي بود كه حداقل آن روز منتظر نام نويسي من بودند و شما ديديد كه مي گويند در سراسر كشور چنين بود.

* عدم تأييد صلاحيت براي شما چه طعمي داشت؟ يعني آن موقع كه اين خبر به شما رسيد، چه احساس مي¬كرديد؟ به هر حال شما يكي از آدم هايي بوديد كه از قبل انقلاب نقش داشتيد.
    - گفتم كه من ميل نداشتم بيايم و مسؤوليت اجرايي را بپذيرم. از سال 76 نمي خواستم بيايم.

* منظورم دقيقاً مهر رد صلاحيت در كارنامه شماست. چه حسي براي شما داشت؟
    - در شرايط زماني كه اتفاق افتاد؛ يك مهر تاريخي مثبت است.

* براي شما خوشايند بود؟
    - در مجموع مثبت است، ولي از نظر من اي كاش نمي شد.

* اتفاقي كه بعد از رد صلاحيت شما افتاد، اين بود كه فضاي يأس و نااميدي بسيار گسترده اي در جامعه حاكم شد و همه مي گفتند. اگر به هاشمي اجازه نمي دهند كه بيايد، پس ديگر نمي¬توان كاري كرد. سه احتمال براي واكنش شما مطرح مي شد: يكي اينكه شما يك واكنش تند نشان بدهيد. مثلاً قهر كنيد. يك احتمال اين بود كه شما منفعل شويد و احتمالي كه خيلي دور از ذهن بود، همين عملكردي بود كه در انتخابات انجام داديد. بعد از اتفاقي كه رخ داد، در نگاه اول به نظر مي رسيد نامزدي كه بتواند راي مردم را جلب كند، باقي نمانده است. چگونه به اين تصميم رسيديد كه همچنان فعال بمانيد و نه قهر كنيد و نه منفعل شويد و نقش فعالي در انتخابات و حضور مردم در 24 خرداد داشته باشيد.
    - همان موقعي كه آقاي روحاني آمد و به من گفت كه اينها او را شب خواسته اند و اين را گفته اند، پيشنهاد خودش اين بود كه او هم كنار برود. من گفتم كه اتفاقاً به همين دليل شما بمانيد تا اگر مشكلي براي حضور من پيش آمد، شما باشيد.

* وقتي شما ثبت نام كرده بوديد، در اخبار مي خوانديم كه آقاي روحاني آمده و از شما كسب تكليف كرده است.
    - بله، احتمالات و شرايط را مي دانستم. لذا به ايشان گفتم كه شما بمانيد. آقاي روحاني مي گفت: ديگر معنا ندارد كه من هم باشم. من گفتم: شما بايد احتياطاً بمانيد تا اگر من نبودم، شما باشيد.

* پس آدم مي تواند به اين نتيجه برسد كه شما برنامه ريزي داشتيد؟
    - نه، همان لحظه پيش آمد. ما برنامه¬ريزي به آن صورت نداشتيم. البته اصرار ما اول به آقاي ناطق بود كه ايشان بيايند كه نپذيرفت. بعد سراغ آقاي روحاني رفتيم و ايشان پذيرفت. در اين فاصله هم قبل از اينكه ثبت نام كنم، من به ايشان كمك مي كردم.

* باز مي خواهيم روي اين تصميم سياسي بحث كنيم. برخي از منتقدين شما به اين جمع بندي رسيدند كه هاشمي يك سياستمدار حرفه اي است، قهر نمي كند و منفعل نمي شود، در بدترين شرايط هم تصميم غيراحساسي برآمده از عقل مي گيرد. راجع به اين صحبت كنيد كه بعد از آن ناراحتي و يا دل گيري كه در بدنه اطرافيان شما و در مردم ايجاد شده بود، چرا فكر كرديد كه بايد همچنان راه را ادامه دهيد و به يك نامزد واحد برسيد و در انتخابات فعال باشيد؟.
    - همينطور بود. من كه رسماً گفتم به آقاي روحاني رأي مي دهم و آقاي خاتمي هم آقاي روحاني را تأييد كرد. منتها مشكلي كه وجود داشت و آقاي خاتمي حل كرد، اين بود كه اگر آقاي عارف و آقاي روحاني هر دو مي¬ماندند، معلوم بود كه نمي¬توانند پيروز شوند. حتي اگر هر دو رأي بالايي هم داشته باشند، ولي به پيروزي نمي رسيدند. لذا آقاي خاتمي براي انصراف آقاي عارف اقدام كردند. اين راه پيروزي يك جريان فكري در يك انتخابات دموكراتيك است كه آقاي عارف اعلام كنند. من نيستم و اين كار را آقاي خاتمي انجام داد كه خيلي موثر بود.

* آقاي هاشمي همانطور كه جنابعالي اشاره كرديد، اين اتفاقي كه افتاد و پيروزي¬ خوبي كه مردم و آقاي روحاني بدست آورند، بخش عمده¬اش مرهون همفكري و تلاش مشترك شما و آقاي خاتمي و بقيه فعالان سياسي بود. اين پيروزي خيلي با ارزش بود، ولي فكر مي كنم چيزي كه با ارزش تر از آن بود، كار مشتركي است كه براي اولين بار بين افرادي كه شايد بتوانيم بگوييم به يك معنا ناهمجناح هستند، انجام شد. يعني سابقه نداشته در يك انتخابات سياسي مثلاً شما و آقاي خاتمي و بقيه افرادي كه در قضيه دخيل هستند، روي يك هدف واحد متمركز شوند و تلاش مشتركي را انجام بدهند كه نهايتاً به نامزد واحد تبديل شود و آن پيروزي را به ارمغان آورد.اين كار، تجربه خيلي خوبي بود، مي خواستم بپرسم كه آيا مصمم هستيد كه اين را در آينده هم، چه در حوزه هاي انتخاباتي و چه در بقيه چالشهاي سياسي كه پيش مي آيد، ادامه بدهيد؟
    - به هر حال انسان هر وقت كه بخواهد يك كار به اين بزرگي را انجام بدهد، بايد با ديگران همكاري داشته باشد. الان هر كسي بخواهد نامزد شود، امكانات خودش و آشنايي ها و هماهنگي هايش را متمركز مي كند.به طور كلي طبيعي است كه اگر كسي هدفي داشته باشد، در جاهاي ممكن از همكاري ها استفاده كند.

2. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید مسعود اب از ایشان تشکر کرده است:

بازيگران بازار سرمايه بررسي كردند

بورس 92 چگونه گذشت...؟

گروه بورس- هديه لطفي: سرانجام سال پرفراز و نشيب 92 با ثبت خاطرات تلخ و شيرين بسيار در اذهان فعالان خود به پايان رسيد و شايد امسال بسياري از سرمايه‌گذاران تجربه‌اي متفاوت از شدت نوسان را تجربه كردند؛ در ابتدای سال 92 همزمان با ورود هلدینگ خلیج فارس، صعودهای شاخص بورس آغاز شد و در شرایطی که بورس به رکورد‌شکنی‌های خود در بهار و همچنین تابستان ادامه می‌داد دولت یازدهم تشکیل شد؛ عده‌ای معتقد بودند که با تشکیل دولت جدید و همچنین تغییر احتمالی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، روند حرکتی بازار سرمایه تغییر خواهد کرد و بورس وارد دور جدیدی از حیات خود می‌شود، اما طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار را تغییر نداد و بورس به روند صعودی خود ادامه داد.
    اما اوایل زمستان شایعاتی درباره برکناری صالح‌آبادی مطرح شد و این در شرایطی بود که رکوردزنی‌های بازار سرمایه متوقف شده بود و شاهد افت شاخص در بازار بودیم و به این ترتیب سرمایه‌گذاران در رویای رسیدن به قله 90 هزار واحدی ناکام ماندند و حمایت‌های مدیران و مسوولان بازار نیز نتوانست از این افت جلوگیری کند و هر‌چند در هفته آخر سال با حذف محدودیت‌های معاملاتی جدید روندی صعودی در پیش روی بورس قرار گرفت اما در مجموع شاخص بازار در محدوده کانال 79هزار واحدی آرام گرفت و بازدهی 107 درصدی را از ابتدای سال تا روز سه‌شنبه به ثبت رساند و اما در کنار رسیدن نرم نرمک بهار، روزگار بورس تهران چگونه بود و از نظر مدیران بازار سرمایه مهم‌ترین رخداد سال 92 بورس چه بود؟
    علي صالح‌آبادي، رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار

خوشبختانه بازار سرمايه كشور در سال 92 نيز همانند سال‌هاي قبل و به همت مسوولان و فعالان اين بازار شاهد دستاوردهاي بزرگ و ستودني در عرصه اقتصادي كشور بود.
    در اين راستا، سال 92 با توسعه هرچه بيشتر بازار سرمايه و افزايش نقدشوندگي همراه بود و اميد است اين امر مهم در سايه همكاري تمامي اركان بازار در سال جديد نيز تداوم داشته باشد، تا به اين ترتيب سازمان بورس بتواند با توسعه زيرساخت‌هاي لازم حفظ و توسعه بازار شفاف، منصفانه و كارآي اوراق بهادار بكوشد و حمايت هرچه بيشتر خود را از سرمايه‌گذاران به عمل آورد.
    محمودرضا خواجه‌نصيري، رئيس بورس‌ها و بازارهاي سازمان بورس و اوراق بهادار

تغيير دولت در سال 92 مهم‌ترين اتفاقات بازار سرمايه را رقم زد و در واقع آثار تغيير دولت در بورس بسيار گسترده بود؛ روي كار آمدن دولت جديد باعث رونق چشمگير معاملات و در مقابل افزايش انتظارات از بازار سرمايه شد و به دنبال آن تلاطم زيادي هم از جهت صعودي و هم نزولي در بازار شكل رفت.
    به‌رغم اينكه پيش‌بيني‌هاي اوليه دولت تدبير و اميد حكايت از بازاري آرام داشت، اما نوسانات زيادي را در طول سال تجربه كرديم، در اين ميان رشد قابل توجه انتظارات سرمايه‌گذاران در كنار اصلاح و تغيير شرايط معاملات منجر به تشكيل بازاري پرتلاطم در سال 92 شد.
    بهنام چاوشي، رئيس اداره امور نهادهاي مالي سازمان بورس

يكي از مهم‌ترين اقدامات صورت گرفته در سال 92 را مي‌توان راه‌اندازي صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري قابل معامله دانست كه براي راه‌اندازي آن بسترهاي نرم‌افزاري مناسبي با همكاري شركت‌هاي نرم‌افزاري صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري و مديريت فناوري و سپرده گذاري مركزي انجام گرفت، كه در اين راستا مقررات صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري زمين و ساختمان با تعامل با فعالان صنعت ساخت و ساز براي كمك به راه‌اندازي صندوق‌هاي يادشده به‌منظور كمك به توسعه تامين مالي بخش مسكن از طريق بازار سرمايه اصلاح شد. از ديگر موارد با اهميت در اين سال مي‌توان به رشد شديد ريالي و تعدادي صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري فعال در بازار اوراق بهادار اشاره كرد.
    فراهم شدن زمينه و تعاملات با وزارت نفت و فعالان حوزه نفت، گاز و پتروشيمي به‌منظور راه‌اندازي صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري پروژه‌اي با هدف كمك به تامين مالي از طريق بازار سرمايه براي ساخت پروژه‌هاي يادشده، راه‌اندازي سامانه ستان براي دريافت اطلاعات و تقاضاهاي مربوط به حوزه نهادهاي مالي و دريافت اطلاعات نهادهاي مالي اعم از سهامي خاص و عام از طريق سامانه كدال براي يكسان سازي رويه‌ها و اطلاع رساني از ديگر اتفاقات مهم در سال 92 بوده است.
    حامد سلطاني‌نژاد، مديرعامل شركت سپرده‌گذاري مركزي

بزرگ‌ترين و مهم‌ترين اتفاق در حوزه فعاليت شركت سپرده‌گذاري، طراحي يكسري از سيستم‌ها به ويژه سيستم Post trade (نرم‌افزار پس از معاملات) بود كه در حال حاضر مراحل كدنويسي و كارهاي نرم‌افزاري آن به پايان رسيده و فرآيند كسب و كار مراحل اجرايي و انتقال داده‌ها در سال آينده انجام خواهد شد.
    در سال 92 فصل جديدي از همكاري با بانك‌ها مبني بر فعاليت عملي مشترك آغاز شد، تا به اين ترتيب بانك‌ها مشاركت بيشتري از فرآيند تسويه معاملات بورس داشته باشند و در آينده حوزه فعاليت گسترده‌تري براي آنها طراحي خواهد شد.
    ورود صندوق‌هاي قابل معامله (ETF) از ديگر اتفاقات مهم سال جاري بود كه نيازمندي‌هاي اين بازار در حوزه Post trade نيز فراهم شد. در حوزه صكوك نيز با همكاري سازمان بورس، شركت سپرده‌گذاري و اداره دارايي مركزي، مشكلات موجود از قبيل ضامن و ديگر مسائل برطرف شده و رونق بهتري نسبت به سال‌هاي قبل يافته و به اين ترتيب چشم‌انداز روشن‌تري براي سال آينده در انتظار صكوك خواهد بود تا استفاده از اين ابزار رونق بهتري يابد.
    افزون بر اين، پذيره‌نويسي صكوك به زير قيمت اسمي نيز رويداد مطلوبي بود كه با تلاش تمامي فعالان صورت گرفت كه اين مساله نه تنها گامي موثر در تامين مالي خواهد بود، بلكه به رونق هرچه بيشتر شركت‌هاي تامين سرمايه منجر خواهد شد.
    گسترش خدمات الكترونيك و حركت به سمت تفكر غيركاغذي كردن از ديگر اقدامات با اهميت در شركت سپرده‌‌گذاري است كه در سال جديد نيز با تلاش بسيار دنبال خواهد شد.
    سيد‌روح‌الله حسيني‌مقدم، مدير نظارت بر شرکت‌هاي بورس اوراق بهادار تهران

اعتقاد دارم بازار سرمايه در سال 92 سال بسيار خوبي را پشت سر گذاشت. افزايش نقدشوندگي که خواسته هر سرمايه‌گذار از يک بازار مالي است، فراهم شد و درصد سهام در دست مردم به شکل قابل ملاحظه‌اي افزايش يافت. همچنين با معرفي صندوق قابل معامله در بورس، زنجيره حضور غيرمستقيم سرمايه‌گذاران غيرحرفه‌اي به بازار تا حدودي کامل شد. صندوق قابل معامله هم براي حضور سرمايه‌گذاران غيرحرفه‌اي داخلي مناسب است و هم براي سرمايه‌گذاران خارجي. سرمايه‌گذاران خارجي در کنار جذابيت‌هاي بازار به دنبال دسترسي به اطلاعات شرکت‌هاي پذيرفته شده و مهم‌تر از آن در پي نقدشوندگي هستند و از آنجاکه صندوق قابل معامله اين دو چالش بزرگ را ندارد براي خارجي‌ها نيز جذاب است. علاوه‌بر اين با تقويت بازار سرمايه و کسب جايگاه قابل ملاحظه در اقتصاد، همدلي و انسجام محسوسي هم بين اهالي بازار سرمايه به‌ويژه در فصل بودجه‌ريزي کشور مشاهده شد که تقويت و سازماندهي اين تعامل مي‌تواند به جذابيت‌هاي اين بازار در سال‌هاي آتي نيز کمک كند.
    روح‌الله ميرصانعي، دبير كانون كارگزاران

بحث توافق‌هاي صورت گرفته با ديگر كشورهاي جهان مهم‌ترين رخداد ملي در سال 92 بود كه منجر به تاثير مثبت در بازار سرمايه شد و چنانچه اين توافق‌ها در بلندمدت تداوم داشته باشد، شاهد رونق در بازار سرمايه و به اين ترتيب رشد متغيرهاي كلان اقتصاد ملي خواهيم بود. در واقع اين توافق‌ها منجر به افزايش جريان سرمايه در داخل كشور شده و به تبع آن، هم سرمايه‌گذاران و هم افراد جامعه آثار مشهودي را تجربه خواهند كرد.
    اميد است اين توافق‌ها ادامه‌دار باشد و مانند گذشته شاهد آثار مثبت آن در اقتصاد كشور باشيم.
    بهروز خدارحمي، دبيركل كانون نهادهاي سرمايه‌گذاري ايران

مهم‌ترين تجربه و اتفاق سال 92 اتكا به خرد جمعي در بازار سرمايه بود؛ بار ديگر اين مساله اثبات شد كه تنها به صرف اتكا به يك دستورالعمل نمي‌توانيم بازار را از نابساماني و حركت در روند منفي بازداريم و اين مهم در صورتي تحقق مي‌يابد و اجرايي خواهد شد كه رايزني‌هايي با فعالان و مسوولان بازار سرمايه صورت گيرد.
    چنانچه در افت اخير بازار و اجراي دستورالعمل محدوديت‌هاي معاملاتي با شكست مواجه شديم و تا زماني كه اين مساله با همكاري فعالان و نهادهاي نظارتي و در واقع تمامي اركان بازار صورت نگرفت، مفيد واقع نشد. تجربه مديريت مشاركتي و استفاده از خردجمعي بازار مهم‌ترين توفيق بازار سرمايه در سال 92 بود كه اميد است اين روند در سال جديد نيز دنبال شود؛ در هر تصميمي بايد از نظر خبرگان استفاده شود و مشاركت افراد در تصميم‌گيري‌ها وجود داشته باشد حتي اگر همراه با خطا باشد!
    حيدر مستخدمين حسيني، رئيس اسبق شوراي بورس

در نيمه نخست سال 92، شاخص كل بورس به قيمت واقعي خود قبل از كاهش ارزش پول ملي نزديك شده بود، اما در 6 ماهه دوم سال اين تعادل از بين رفت؛ در نيمه دوم سال 92 با تصميم‌هاي نابجاي بورس، دخالت در عرضه سهام و وضع محدوديت‌هاي معاملاتي، تعادل حاكم بر بازار سرمايه به هم خورد و به اين ترتيب يكي از بزرگ‌ترين اشتباهات در تاريخ بورس اوراق بهادار به ثبت رسيد.
    چنانچه دستكاري و ايجاد محدوديت سهام توسط مسوولان سازمان ايجاد نشده بود نه تنها ركوردهاي شاخص بورس شكسته مي‌شد، بلكه اين دماسنج مي‌توانست به ارزش واقعي خود به قبل از كاهش پول ملي يعني 150 ميليارد ريال دست يابد.
    علي رحماني، مديرعامل اسبق شركت بورس

شايد مهم‌ترين اتفاق خوب بازار، رشد فعاليت سهامداران حقيقي باشد كه البته به خوبي بهره‌برداري و هدايت نشد. طي سال جاري 60 درصد معاملات خريد و 57 درصد معاملات فروش در اين بازار مربوط به سرمايه‌گذاران حقيقي بود و آمار نشان مي‌دهد در 11 ماهه سال 1392، بيش از 21 هزار ميليارد ريال تغيير مالكيت سهامداري، از حقوقي به حقيقي رخ داده است و مي‌توان نتيجه‌گيري كرد كه ماندگاري سهامداران حقيقي در بازار بسيار بيشتر از حقوقي‌ها بوده است، كه البته اين نگراني‌هاي خاص خود را دارد، زيرا اين دسته از سهامداران افق كوتاه‌تري نسبت به اشخاص حقوقي در سرمايه‌گذاري دارند و در صورت ركود، زودتر از حقوقي‌ها بازار را ترك خواهند كرد. آمار معاملات فروش در بهمن و اسفند نيز اين موضوع را نشان مي‌دهد. نسبت قيمت به سود(P/E) بازار كه در ابتداي فروردين ماه سال جاري 7/5 بوده است، تا مرز 8 در آذر ماه و در نهايت با تعديل اين روزها به عدد 7 نزديك شده است. نسبتي كه به‌طور متوسط در دو سال اخير، 6 بوده و به نوعي تعديل‌هاي اين روزهاي شاخص، برگشت به ميانگين اين نسبت است. تحليل اين نسبت در كنار اعداد و ارقام مربوط به پيش بيني‌هاي بودجه‌اي شركت‌ها خالي از لطف نيست. بودجه‌هاي (محافظه كارانه و گاه واقع‌بينانه) اعلامي شركت‌ها نشان مي‌دهد سود هر سهم به‌طور ميانگين با رشد 11 درصدي مواجه بوده است.
    در تحليل علت اين رشد شاخص در سال 92، محرك‌هاي سياسي، اقتصادي و روان‌شناسي قابل تميز از هم هستند؛ محرك‌هاي سياسي در فصل اول سال مواردي همچون تحريم‌ها و احتمال رويارويي جنگ غرب با سوريه و نيز انتخابات را مي‌توان اشاره كرد كه به نحو متفاوتي بر شاخص تاثير گذاشت. در 9 ماهه بعدي سال، كاهش تنش‌هاي سياسي داخلي و خارجي و نيز مذاكرات ژنو خود موجب واكنش‌هاي مثبت بود. در حوزه محرك‌هاي اقتصادي كاهش ارزش پولي آثار خود را تا شش ماهه ابتدايي سال بر روي شركت‌ها اعمال كرد از اين رو با افزايش قيمت سهم و حتي حباب قيمتي در برخي صنايع رو‌به‌رو بوده‌ايم. در شش ماهه دوم با ثبات نسبي ارزش ريال، افت و ركود در بازارهاي موازي طلا و ارز و مسكن، ميزان هجوم نقدينگي به سمت بازار بيشتر شد.
    در پايان سال بيش واكنشي بازار به اخبار سياسي و اقتصادي رو به پايان است، رفتار منطقي در بازار در حال شكل‌گيري است، هر چند زمان ثبات اين رفتار منطقي، طولاني خواهدبود.
    علي سنگينيان، مديرعامل شركت تامين سرمايه امين

از مهم‌ترين دستاوردهاي سال 92 در حوزه معاملات، افزايش نقدشونگي بازار به ويژه در 10 ماهه ابتداي سال بود؛ در سال 92 معاملات با حجم و ارزش مطلوبي در گردش بود و كمتر شاهد گره معاملاتي يا صف‌هاي خريد و فروش بوديم، در اين ميان شاخص كل بورس نيز همراه با ديگر ويژگي‌هاي بازار با رشد مواجه شد.
    افزون بر اين، ارزش بازار نيز رشد قابل توجهي داشت و اين رقم نسبت به توليد ناخالص ملي به حدود 70 درصد رسيد كه اين موضوع باعث شد كه دولت و تصميم‌گيران اقتصادي توجه بيشتري به بازار سرمايه ابراز كنند، البته اقدام و تصميم‌هاي مجلس به ويژه در مورد نرخ خوراك پتروشيمي را بايد از اين مقوله جدا كرد. اقدام مزبور مجلس سبب شد تا بار ديگر اين نكته مدنظر قرار داده شود كه مسوولان بدون ارزيابي اقدام به تصميم‌گيري درخصوص مسائل بازار سرمايه نداشته باشند و از حساسيت‌هاي بالاي بازار و اندازه و حجم بورس در اقتصاد ملي باخبر بوده و در تصميم‌گيري‌هاي سياسي و اقتصادي جايگاه بازار سرمايه را بيشتر مورد توجه قرار دهند.
    راه‌اندازي ETFها (صندوق‌هاي قابل معامله) از ديگر دستاوردهاي مطلوب سال 92 است؛ هرچند اين صندوق‌ها در مقايسه با ETFهاي جهاني با تفاوت‌ها و پيچيدگي‌هايي همراه است كه باعث بلوغ ديرتر آنها خواهد شد، اما در مجموع اقدام خوبي بوده و به ويژه آنكه در حال حاضر بورس ما در مرحله گذار است و نياز به تنوع ابزارهاي جديد در اين بازار زياد است و به اين ترتيب كمك به طراحي و معرفي ابزارهاي جديد باعث رشد بازار خواهد شد. در اين ميان يكسري انتظارات نيز براي سال‌هاي بعد و به ويژه سال جديد مطرح است؛ دولت، مجلس و قوه قضائيه بايد توجه بيشتري به بازار سرمايه داشته و بستر مناسبي براي حفظ حقوق سهامداران ايجاد كنند و با تصميم‌هاي سريع خود بازار را دچار نوسان نكنند.
    مقام ناظر بازار سرمايه در كنار تلاش‌ها و فعاليت‌هاي خود تمركز بيشتري بر وظايف ذاتي مقام ناظر داشته باشد؛ انتظار، حركت در راستاي شفافيت، عدالت و كارآيي بازار مهم‌ترين وظيفه براي اين جايگاه است كه بايد وقت خود را در اين موارد صرف كند و وظايف اجرايي خود را به ديگر نهادهاي اجرايي واگذار كند.
    ولی نادی قمی، مدیر‌عامل شركت تامین سرمایه نوین

سال ١٣٩٢ يكي از سال‌هاي طلايي بورس به حساب مي‌آيد. انتخابات رياست‌جمهوري سرمايه‌گذاران را به كاهش ريسك‌هاي سياسي و اقتصادي اميدوار كرد؛ افزايش ارزش معاملات روزانه بازار سهام و رشد ٤٠ درصدي p/e بازار، نمايشي بود از بهينه‌بيني سرمايه‌گذاران نسبت به چشم‌انداز بازار. اگرچه تصويب افزايش قيمت خوراك پتروشيمي‌ها و بهره مالكانه معادن طعم ريسك سيستماتيك را به بازار چشاند. در حوزه تحولات درون بازار، به نظر مي‌رسد عرضه موفق هلدينگ پتروشيمي خليج فارس به عنوان بزرگ‌ترين خصوصي‌سازي طول تاريخ بازار سرمايه و معرفي صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري قابل معامله (ETF) از اتفاقات مهم سال جاري است. اميد است بازار سرمايه در سال ١٣٩٣ بر محور حاكميت علم و عقلانيت، بخش خصوصي فعال، ناشران، نهادها و سرمايه‌گذاران پركار و مسووليت‌پذير به رشد و توسعه خود ادامه دهد.

4. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید مسعود اب از ایشان تشکر کرده است:

وزارت راه و شهرسازی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با توجه به تغییر ساعت رسمی کشور از ساعت ۲۴ یکم فروردین‌ماه، تمامی ناوگان حمل و نقل عمومی کشور اعم از جاده‌ای، هوایی، ریلی و دریایی طبق ساعت رسمی کشور حرکت می‌کنند

روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت راه وشهرسازی با انتشار اطلاعیه‌ای از مسافران در تمام حوزه‌های حمل و نقل درخواست کرد بر اساس ساعت رسمی کشور یک ساعت زودتر از زمان درج شده بر روی بلیت در ایستگاه‌ها و پایانه‌های مسافری حضور داشته باشند.

براساس ˈقانون تغییر ساعت رسمی کشور ˈ مصوب ۱۳۸۶ مجلس شورای اسلامی، ساعت رسمی کشور در ساعت ۲۴ اول فروردین ماه هر سال یک ساعت به جلو کشیده می شود.

مطابق قانون مذکور ، ساعت رسمی کشور هر سال در ساعت ۲۴ روز اول فروردین ماه یک ساعت به جلو کشیده و در ساعت ۲۴ روز سی ام شهریور به وضعیت سابق برگردانده می شود.

مسافران در طول سفر باید شناسنامه یا کارت شناسایی معتبر را همراه و در دسترس داشته باشند تا در صورت درخواست بازرسان وکنترل کنندگان آن را ارائه دهند.

تلفن های گویای وزارت راه و شهرسازی در زمینه هواشناسی، وضعیت راه های کشور، حرکت قطارها و هواپیماها به صورت شبانه روزی در ایام نوروز آماده پاسخگویی به شهروندان است

تلفن ۵۱۴۹ آماده پاسخگویی به مسافران ریلی در زمینه فروش بلیت، اعلام برنامه حرکت قطارها ، اطلاعات موجودی و اطلاعات آژانس ها و .... است.

همچنین تلفن ۱۳۴ هواگوی سازمان هواشناسی وزارت راه و شهرسازی نیز آماده پاسخگویی به شهروندان در زمینه وضعیت هوای تمام نقاط و راههای کشور، اطلاعیه های هواشناسی و توصیه به شهروندان است.

بنابر این گزارش مسافران جاده ای نیز به منظور کسب اطلاعات در مورد وضعیت جاده ها، مسافت ها و انتخاب بهترین مسیر و دیگر موارد می توانند با شماره تلفن ۱۴۱ تماس بگیرند.

همچنین با شماره تلفن ۸۸۹۲۵۲۵۲ می توان وضعیت راه های کشور را ازطریق نمابر دریافت کرد و سامانه اطلاع رسانی www.iran۱۴۱.ir نیز آخرین اطلاعات حوزه راه ها را ارئه می دهد.

شماره دریافت پیامک ۳۰۰۰۱۴۳ و شماره ارتباط مستقیم ۸۸۸۰۴۴۰۰ آماده دریافت شکایات مردمی در زمینه قیمت بلیت ناوگان برون شهری جاده ای است.

سامانه تلفن گویای ۱۹۹ نیز پاسخگوی اطلاعات پرواز در زمینه دریافت اطلاعات و جدول زمانی پروازها است.

مسافران و استقبال کنندگان می توانند قبل از حرکت از منزل در تماس با این شماره تلفن از ساعت پرواز اطمینان حاصل کنند.

سامانه پیامک مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت راه وشهرسازی به شماره ۳۰۰۰۷۰۷۰ و شماره تلفن ۸۲۲۴۴۰۹۰ آماده دریافت پیام های شهروندان در حوزه وزارت راه و شهرسازی است.

قرعه‌کشی مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا واکنش‌های مختلفی را از سوی اعضای و نمایندگان راه یافته به جمع ۸ تیم پایانی این رقابت‌ها به همراه داشت.
    تسنیم، مراسم قرعه‌کشی مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا امروز (جمعه) در مقر یوفا در شهر نیون برگزار شد و 8 تیم راه یافته به این مرحله رقبای خود را شاختند. با مشخص شدن برنامه بازی‌های این مرحله اعضا و نمایندگان تیم‌های حاضر در این رقابت‌ها به اظهار نظر درباره حریفی که تیم‌شان در دومین مرحله حذفی مهم‌ترین تورنمنت باشگاهی قاره اروپا باید برابر آن قرار بگیرد پرداختند.

واکنش‌ها به قرعه‌کشی مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا را در زیر می‌خوانید:

بورسیا دورتموند - رئال مادرید

کریستیانو رونالدو، مهاجم رئال مادرید: «رئال ماردید در یک چهارم نهایی با بورسیا دورتموند روبه‌رو خواهد شد. تیم به پیش!»

امیلیانو بوتراگوئنو، مدیر ورزشی باشگاه رئال مادرید: «ما و دورتموند فصل گذشته 4 بار برابر یکدیگر قرار گرفتین و آنها بسیار قدرتمند بودند. می‌دانیم که دورتموندی‌ها این فصل در بوندس‌لیگا خوب کار نمی‌کنند اما این را هم می‌دانیم که آنها همچنان تیمی هستند که شکست دادن آن بسیار سخت است.»

هانس یواخیم واتسکه، رئیس باشگاه بورسیا دورتموند: «ترجیح می‌دادم که با تیمی غیر از رئال مادرید روبه‌رو شویم تا تنوع شود. ما سال گذشته 4 بار با رئال مادرید بازی کردیم هرچند همچنان مشتاق قرار بازی برابر این تیم هستیم.»

یورگن کلوپ، سرمربی بورسیا دورتموند: « قرعه خوبی است. اینکه بازی رفت در مادرید برگزار می‌شود ممکن است به نفع ما تمام شود اما باید منتظر ماند و دید. مطمئناً ما خیلی زود تسلیم نخواهیم شد.»

منچستریونایتد - بایرن مونیخ

فیلیپ لام، کاپیتان بایرن مونیخ: «ما نباید اینگونه فکر کنیم که وضعیت نه چندان مطلوب منچستریونایتد در جدول رده‌بندی لیگ برتر انگلیس دلیلی برای آسان بودن کارمان در مرحله بعد است. ما به هدف ارائه یک بازی هجومی و گلزنی به خانه منچستریونایتد سفر خواهیم کرد.»

آرین روبن، هافبک بایرن مونیخ: «این یک قرعه خوب است به خصوص از آن جهت که ما در بازی رفت میهمان هستیم. منچستریونایتد در حال حاضر حال و روز خوبی ندارد اما هنوز هم تیم بسیار خوبی است. انتظار 2 بازی طراز اول را از این مرحله دارم.»

جان الکساندر، مسئول روابط عمومی باشگاه منچستریونایتد: «منچستریونایتد - بایرن مونیخ یک جدال مهیج است. بایرن مونیخ تیم فوق‌العاده‌ای است اما ما باید از بازی قبلی‌مان برابر المپیاکوس یونان در مرحله یک هشتم نهایی درس و انگیزه بگیریم.»

بارسلونا - اتلتیکومادرید

کلمنته والورده، ‌مدیرورزشی باشگاه اتلتیکومادرید: «ما برابر بارسلونا قرار گرفته‌ایم و به صعود به مرحله بعد چشم داریم. اتلتیکومادرید تیمی است که برنامه کاری‌اش بر پایه حفظ انسجام و ثبات عملکرد است و فکر می‌کنم ما برای هر تیمی می‌توانیم یک حریف دردسرساز باشیم.»

سسک فابرگاس، هافبک بارسلونا: «زمان روبه‌رو شدن با اتلتیکومادرید یکی از آماده‌ترین تیم‌های اروپا فرا رسید.»

چلسی - پاری‌سن‌ژرمن

رون گورلای، مدیراجرایی باشگاه چلسی: «ما تیم طراز اولی در اختیار داریم اما می‌دانیم که بازی برابر پاری‌سن‌ژرمنی که در ترکیب‌اش بازیکنان بزرگی دارد سخت است.»

لوران بلان، سرمربی پاری‌سن‌ژرمن: «چلسی تیمی است که ما آن را می‌شناسیم و گاهی اوقات بازی‌‌هایش را در لیگ برتر نگاه می‌کنیم. می‌دانستیم که قرعه‌کشی این مرحله یک تیم قدرتمند را برابر ما قرار می‌دهد و این تیم چلسی است.»

تیاگو سیلوا، مدافع پاری‌سن‌ژرمن: «خوشحالم چون چلسی بازیکنان برزیلی فراوانی دارد (داوید لوئیز، رامیرز، اسکار و ویلیان) به همین دلیل مشتاق ملاقات با آنها هستم.»

7. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید مسعود اب از ایشان تشکر کرده است:

کهکشان‌ها سامانه‌هایی بزرگ و با اندازه و مرزی مشخّص هستند که از ستاره ها، بقایای ستاره‌نماها شبه ستاره‌ها، ماده تاریک، گازها و گرد غبارهای میان ستاره‌ای که با نیروهای گرانشی به گرد هم آمده‌اند، تشکیل یافته‌اند.
    باشگاه خبرنگاران: کهکشان‌ها سامانه‌هایی بزرگ و با اندازه و مرزی مشخّص هستند که از ستاره ها، بقایای ستاره‌نماها شبه ستاره‌ها، ماده تاریک، گازها و گرد غبارهای میان ستاره‌ای که با نیروهای گرانشی به گرد هم آمده‌اند، تشکیل یافته‌اند.

اخترشناسان کوچکترین کهکشان‌ها دارای پهنایی برابر با چند صد سال نوری، شامل نزدیک به ۱۰ میلیون ستاره هستند.

9. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید مسعود اب از ایشان تشکر کرده است:

عضو فعال vet آواتار ها
    تشکر شده 3,084 بار در 1,149 ارسال

Re: پاسخ : اخبار

نقل قول نوشته اصلی توسط مسعود اب نمایش پست ها
    ناگفته های هاشمی از مأموریت تاریخی 92 دست به کاری زنم که غصّه سرآید ...

آفتاب:آیت الله هاشمی رفسنجانی ضمن تاکید بر اینکه کاری که با توکل بر خدا و تکیه مردم باشد، پشیمانی و شکست ندارد، تاکید کرد: با توجه به آنچه مردم از من خواستند و انجام دادم، رد صلاحیت شورای نگهبان هم مهر مثبتی بر کارنامه ام شد.

"برسر آنم که گر زدست برآید، دست به کاری زنم که غصّه برآید"

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، گزیده مصاحبه نوروزی ایشان با شرق بدین شرح است:

* قبل از اينكه خبر عدم احراز صلاحیت جنابعالی عمومي شود، حتماً به شما اطلاع داده بودند كه احتمال عدم تأييد صلاحيت شما وجود دارد، آيا قبل از اينكه خبر عدم تأييد صلاحيت شما منتشر شود؛ درخواست هايي شد كه شما از كانديداتوري انصراف بدهيد ؟
    - هر دو صورت بود. در دو، سه روز آخر كساني از داخل شوراي نگهبان به من اطلاع دادند كه يكي از مسئولان امنيتي و معاون هايش آمدند و با اصرار زياد اجازه يافتند و وارد جلسه شدند. البته ديگران مخالفت مي كردند كه بنا نيست كساني از بيرون به جلسه ما بيايند . چون داريم بحث انتخابات مي كنيم. بعضي ها گفتند كه فقط آن مسئول بماند و بقيه بيرون بروند كه رفتند. آن شخص ماند و گفت كه من مي خواهم به شما بگويم كه ما از همان روزي كه آقاي هاشمي نامزد شد، هر صبح و شب دائماً داريم افكار سنجي مي كنيم .راي ايشان به سرعت بالا مي رود و تا ديشب به 70 درصد رسيده و اگر دو روز ديگر را هم صبر كنيد؛ به 90 درصد مي رسد . اگر او بيايد همه رشته هاي اين سالهاي ما پنبه مي شود. با اين صحبت ها ؛ آنها تكليف را روشن كردند.

* اين بحث پشت پرده بود، ولي جناح مقابل در بحث رسانه اي مطرح مي كرد كه هاشمي نمي آيد؛ چون مي داند تأييد صلاحيت مي شود و از مردم نه مي گيرد و خاتمي نمي آيد ؛ چون مي داند ردّ صلاحيت مي شود. اين سرمقاله اي بود كه كيهان نوشته بود و اين خط را مي رفتند كه هاشمي به دليل اينكه مي ترسد از مردم نه بگيرد، نمي آيد. با جو سازي هايي كه در آستانه انتخابات مي شد؛ فضا را چگونه مي ديديد؟
    - من ترديدي نداشتم كه اگر بيايم ؛ راي دارم .البته . ترديد داشتم كه در مراحل مختلف بگذارند همه چيز به صورت طبيعي پيش برود. ولي من كار خودم را كرده بودم و اگر مي آمدم ؛كافي بود .البته وظيفه ام را انجام دادم و به تقاضاهاي مردم جواب منفي نداده ام كه اين ؛ مهم بود. وقتي اين بحث ها شروع شد و همين حرف ها پيش آمد ؛ من گفتم :«ما كار خودمان را مي كنيم و آنها كار خودشان را بكنند.» هيچ اقدامي نكردم براي اينكه ردّ صلاحيت نشوم.
    شب همان روزي كه مي خواستند ردّ صلاحيت مرا اعلام كنند، شوراي نگهبان آقاي آقاي روحاني را خواسته و به ايشان گفته بودند: اينجا تصميم گرفته شده كه فلاني درانتخابات نباشد و شما برويد با ايشان صحبت كنيد تا خودشان نيايند و انصراف بدهند كه بي احترامي نشود . گفته بودند : به آقاي علي لاريجاني هم گفتيم و بناست ايشان هم فردا برود با ايشان صحبت كند.
    آقاي روحاني به من نگفت كه انصراف بدهم يا ندهم فقط حرف آنها را زد. گفت :من به آنها گفته ام پس مردم چه مي شوند؟ اين مردمي كه اين گونه اميدوار شده اند و در همه كشور ولوله بپا شده، اين خطرناك است. گفتند : بايد آن را به گونه اي ديگر حل كنيم. آقاي روحاني به من گفت : شما چه مي كنيد؟ گفتم : من كنار نمي روم. چرا من بروم؟ من اگر كنار بروم ؛ مردم چه مي گويند؟ جواب مردم را چه بگويم؟ بگويم شوراي نگهبان اين كار را كرد؟ اين مثل همان ردّ صلاحيت است. مردم با آمدن من اميد پيدا كرده اند و چرا من روي اين شعله افروخته احساسا مردم آب بريزم؟ ايشان دلشان نمي خواست من كنار بروم و اصراري هم نكرد و فقط پيغام داد. فردا صبح كه به دفترآمدم، آقاي علي لاريجاني آمد. در اطاق راه مي رفتيم و حرف هايمان را مي زديم. ايشان ماجرا را با مقدمات بيشتري گفت و پرسيد: الان شما چه مي كنيد؟ انتظار اين است كه شما انصراف بدهيد تا مشكلي براي كشور پيش نيايد. من گفتم : من اگر انصراف بدهم؛ مشكل بيشتري پيش مي آيد. به علاوه اينكه من به مردم چه بگويم؟ مردم از همه ما بر مي گردند. ما مردم را تا اينجا رسانده ايم كه خودشان را نشان دادند. تا همين الان خيلي گزارش ها از شهرستان ها داريم كه مردم ستاد زده اند و دارند كار مي كنند. من به اين مردم چه بگويم؟ من قبول نمي كنم. ايشان گفت: اگر رهبري دستور بدهند، باز شما قبول نمي كنيد و كنار نمي¬رويد؟ گفتم : اگر ايشان دستور بدهند كنار مي روم، ولي مي گويم كه آقا از من خواستند تا مردم بدانند كه من با مردم بي وفايي نمي كنم. آقا هم حقشان است كه دستور بدهند و من هم قبول كنم. اگر ايشان اين راه حل را بپسندندو انجام بدهند؛ من حرفي ندارم. ايشان گفت: اين هم عوارض بدي دارد كه مردم اين همه در صحنه آمده اند و به اين جمعيت انبوه بگويند كه آقا نگذاشت. من گفتم: من هم اين را قبول دارم و توصيه من هم نيست كه آقا اين كار را بكنند. ولي اگر به اين نتيجه رسيدند كه من نبايد بيايم، حتماً مصلحتي دارد كه ايجاب مي كند اين كار را بكند.

* مي خواهيم يك مقدار بيشتر آن روز را مرور كنيم. ما كه به عنوان خبرنگار در وزارت كشور بوديم و آن التهاب را در مردم مي ديديم، مردم ايستاده بودند و خبرهاي ضد و نقيض مي آمد كه هاشمي مي آيد يا هاشمي نمي آيد. يك عده مي گفتند:ما ديديم حركت كرده است و يك عده مي گفتند: نيامده است.از فاصله اينجا تا ميدان فاطمي كه در خيابان مي آمديد و بعد به ميدان فاطمي رسيديد، احتمالاً مردم را ديديد كه اطراف ماشين چه مي كردند و بعد وارد وزارت كشور شديد. راجع به نيم ساعت آخر صحبت بفرمائيد؟
    - خودم اطلاع درستي از آنچه كه آنجا گذشت، نداشتم. پاسدارهايم را هم نفرستادم. حتي آنها مي خواستند پيشرو بروند كه امنيت را تأمين كنند. ولي چون تصميم نداشتم؛ اجازه رفتن ندادم.

* يكي از شايعات مهم آن روز همين بود كه تيم حفاظت آقاي هاشمي آمد و مستقر شده است كه اين خبر مرتباً تكذيب و تأييد مي شد.
    -اگر هم رفتند به صورت مخفيانه رفتند. چون من گفتم كه نرويد و بعدها هم نپرسيدم كه رفتند يا نه؟ بنا شد كه تا من نگويم كسي نرود. البته كساني هم بودند كه تلفن مي كردند و مي دانستم يك عده مردم در آنجا جمع هستند و شعار مي دهند . ولي به اين وسعت نمي دانستم در كشور چه خبر است و بعداً معلوم شد اين حالت انتظار در سراسر كشور بوده است كه خبر نام نويسي من با پيامك منتقل شده است. وقتي آن شرايط را ديدم، براي من يك مقدار تازگي داشت.

* يادتان هست كه در مسير به چه چيزي فكر مي كرديد؟
    - (با خنده) فكر مي كردم دارم مي روم كه اسم بنويسم.

* بعد از ثبت نام شما ؛ مانع تراشي ها شروع شد. در مجلس نامه اي جمع كردند كه در واقع به نامه «نه به هاشمي » معروف شد و بعد جوسازي هاي رسانه اي نيز شروع شد. اينها باعث ترديد شما در ادامه راه نشد؟ چون گفتيد كه تصميم داشتيد تا آخر بمانيد. اين فكر شما را به شك نمي انداخت كه گويا روند مسايل قرار است به شكل ديگري رقم بخورد؟
    - ( با خنده)بالاخره ابرو و باد و مه و خورشيد و فلك در كار بودند تا اين گونه شد.

* شما فكر مي كنيد اين رد صلاحيت يا به قول دوستان ديگر عدم تأييد صلاحيت خودتان چه جايگاهي در آينده سياسي شما خواهد داشت؟ جايگاه شما را تقويت كرده يا تضعيف مي كند؟ يعني چه نقشي مي تواند در آينده سياسي شما ايفا كند؟
    - طبعاً نقش مردمي را تقويت مي كند و ممكن است افرادي در سطوح مختلف جامعه گله مند شوند.

* يعني شما مي گوييد نظام هر كسي را رد صلاحيت كند، مردم تقويت مي كنند؟
    - من كه به ميل خودم نيامده بودم. اصرار اقشار مختلف مردم مرا عليرغم تصميم قطعي براي نيامدن مجاب كرد كه نام نويسي كنم. عدم تأييد صلاحيت من به عنوان شخص من نبود. نه گفتن به مردمي بود كه حداقل آن روز منتظر نام نويسي من بودند و شما ديديد كه مي گويند در سراسر كشور چنين بود.

* عدم تأييد صلاحيت براي شما چه طعمي داشت؟ يعني آن موقع كه اين خبر به شما رسيد، چه احساس مي¬كرديد؟ به هر حال شما يكي از آدم هايي بوديد كه از قبل انقلاب نقش داشتيد.
    - گفتم كه من ميل نداشتم بيايم و مسؤوليت اجرايي را بپذيرم. از سال 76 نمي خواستم بيايم.

* منظورم دقيقاً مهر رد صلاحيت در كارنامه شماست. چه حسي براي شما داشت؟
    - در شرايط زماني كه اتفاق افتاد؛ يك مهر تاريخي مثبت است.

* براي شما خوشايند بود؟
    - در مجموع مثبت است، ولي از نظر من اي كاش نمي شد.

* اتفاقي كه بعد از رد صلاحيت شما افتاد، اين بود كه فضاي يأس و نااميدي بسيار گسترده اي در جامعه حاكم شد و همه مي گفتند. اگر به هاشمي اجازه نمي دهند كه بيايد، پس ديگر نمي¬توان كاري كرد. سه احتمال براي واكنش شما مطرح مي شد: يكي اينكه شما يك واكنش تند نشان بدهيد. مثلاً قهر كنيد. يك احتمال اين بود كه شما منفعل شويد و احتمالي كه خيلي دور از ذهن بود، همين عملكردي بود كه در انتخابات انجام داديد. بعد از اتفاقي كه رخ داد، در نگاه اول به نظر مي رسيد نامزدي كه بتواند راي مردم را جلب كند، باقي نمانده است. چگونه به اين تصميم رسيديد كه همچنان فعال بمانيد و نه قهر كنيد و نه منفعل شويد و نقش فعالي در انتخابات و حضور مردم در 24 خرداد داشته باشيد.
    - همان موقعي كه آقاي روحاني آمد و به من گفت كه اينها او را شب خواسته اند و اين را گفته اند، پيشنهاد خودش اين بود كه او هم كنار برود. من گفتم كه اتفاقاً به همين دليل شما بمانيد تا اگر مشكلي براي حضور من پيش آمد، شما باشيد.

* وقتي شما ثبت نام كرده بوديد، در اخبار مي خوانديم كه آقاي روحاني آمده و از شما كسب تكليف كرده است.
    - بله، احتمالات و شرايط را مي دانستم. لذا به ايشان گفتم كه شما بمانيد. آقاي روحاني مي گفت: ديگر معنا ندارد كه من هم باشم. من گفتم: شما بايد احتياطاً بمانيد تا اگر من نبودم، شما باشيد.

* پس آدم مي تواند به اين نتيجه برسد كه شما برنامه ريزي داشتيد؟
    - نه، همان لحظه پيش آمد. ما برنامه¬ريزي به آن صورت نداشتيم. البته اصرار ما اول به آقاي ناطق بود كه ايشان بيايند كه نپذيرفت. بعد سراغ آقاي روحاني رفتيم و ايشان پذيرفت. در اين فاصله هم قبل از اينكه ثبت نام كنم، من به ايشان كمك مي كردم.

* باز مي خواهيم روي اين تصميم سياسي بحث كنيم. برخي از منتقدين شما به اين جمع بندي رسيدند كه هاشمي يك سياستمدار حرفه اي است، قهر نمي كند و منفعل نمي شود، در بدترين شرايط هم تصميم غيراحساسي برآمده از عقل مي گيرد. راجع به اين صحبت كنيد كه بعد از آن ناراحتي و يا دل گيري كه در بدنه اطرافيان شما و در مردم ايجاد شده بود، چرا فكر كرديد كه بايد همچنان راه را ادامه دهيد و به يك نامزد واحد برسيد و در انتخابات فعال باشيد؟.
    - همينطور بود. من كه رسماً گفتم به آقاي روحاني رأي مي دهم و آقاي خاتمي هم آقاي روحاني را تأييد كرد. منتها مشكلي كه وجود داشت و آقاي خاتمي حل كرد، اين بود كه اگر آقاي عارف و آقاي روحاني هر دو مي¬ماندند، معلوم بود كه نمي¬توانند پيروز شوند. حتي اگر هر دو رأي بالايي هم داشته باشند، ولي به پيروزي نمي رسيدند. لذا آقاي خاتمي براي انصراف آقاي عارف اقدام كردند. اين راه پيروزي يك جريان فكري در يك انتخابات دموكراتيك است كه آقاي عارف اعلام كنند. من نيستم و اين كار را آقاي خاتمي انجام داد كه خيلي موثر بود.

* آقاي هاشمي همانطور كه جنابعالي اشاره كرديد، اين اتفاقي كه افتاد و پيروزي¬ خوبي كه مردم و آقاي روحاني بدست آورند، بخش عمده¬اش مرهون همفكري و تلاش مشترك شما و آقاي خاتمي و بقيه فعالان سياسي بود. اين پيروزي خيلي با ارزش بود، ولي فكر مي كنم چيزي كه با ارزش تر از آن بود، كار مشتركي است كه براي اولين بار بين افرادي كه شايد بتوانيم بگوييم به يك معنا ناهمجناح هستند، انجام شد. يعني سابقه نداشته در يك انتخابات سياسي مثلاً شما و آقاي خاتمي و بقيه افرادي كه در قضيه دخيل هستند، روي يك هدف واحد متمركز شوند و تلاش مشتركي را انجام بدهند كه نهايتاً به نامزد واحد تبديل شود و آن پيروزي را به ارمغان آورد.اين كار، تجربه خيلي خوبي بود، مي خواستم بپرسم كه آيا مصمم هستيد كه اين را در آينده هم، چه در حوزه هاي انتخاباتي و چه در بقيه چالشهاي سياسي كه پيش مي آيد، ادامه بدهيد؟
    - به هر حال انسان هر وقت كه بخواهد يك كار به اين بزرگي را انجام بدهد، بايد با ديگران همكاري داشته باشد. الان هر كسي بخواهد نامزد شود، امكانات خودش و آشنايي ها و هماهنگي هايش را متمركز مي كند.به طور كلي طبيعي است كه اگر كسي هدفي داشته باشد، در جاهاي ممكن از همكاري ها استفاده كند.

احسنت
    من فقط چند تا سوال و یکم حرف دارم که میزنم
    البته به شرطی که باز دوستان دلیت نکنن.با تشکر از مدیریت سایت
    اول از همه توی این نوشته ها میبینیم که همش حرف از مردم زده میشه!!!!کدوم مردم؟؟؟همان خیل عظیمی که به ایشون رای دادند برای انتخابات مجلس؟؟؟
    جالب هست که کلا دارن رای رو که مردم به رئیس جمهور منتخب دادند به اسم خودشون واریز میکنن
    جلل الخالق که مردم این همه رای دادن و الان این آقا ادعا میکنه که به خاطر ایشون بوده
    آیا واقعا دلیل رد شدن صلاحیت هاشمی برای این بوده که یک نفر داخل شورای نگهبان شده؟؟؟به همین راحتی کارها و حرف هایی که در رابطه با فتنه زده شد فراموش شد؟؟؟به همین راحتی رانت خواری های فرزندانش کنار گذاشته شد اون هم در صورتی که پدرشون میدید و خم به ابرو نمیاورد؟؟؟
    هاشمی از دید من منفور ترین ها هست چون از احساسات مردم سو استفاده میکنه!!!!
    میخوام یک چیزی رو بگم که ممکنه یک سری عواقب داشته باشه ولی اشکال نداره چون تحلیل من هست و همین
    فقط هاشمی این به فکرش میرسه که اگه عارف باشه و روحانی رای شکسته میشه و ممکن هست رای نیارن؟؟؟یعنی به ذهن اصول گرا ها نمیرسید؟؟؟
    خیلی جالبه که هاشمی فکر میکنه که کار اون بوده که حسن روحانی رای آورده
    جالبه که اصلاح طلب ها تحریم کرده بودند شرکت در انتخابات رو و حسن روحانی ی جورایی مستقل بود
    حالا با چه رویی این حرف ها رو میزنه فقط بر میگرده به این که میدونه مردم مطالعه نمیکنن و همه مردم رو نفهم و نادان فرض کرده
    میخوام بگم آقای رفسنجانی اگه خیلی فکر میکنی کارت درسته یک بار دیگه انتخابات مجلس شرکت کن تا یک سیلی دیگه مردم بهت بزنن
    از همون سیلی ها که پسرت میگفت میخواد به رهبر انقلاب بزنه که از جاش بلند نشه
    ولی پسرت هم از نسل تو هست و ترسو تر از اینکه بخواد از این غلط ها بکنه
    واقعا هاشمی با چه رویی دم از مردم میزنه؟؟؟ایشون همون کسی نیست که میگفت اگه جامعه بخواد از نظر اقتصادی رشد کنه نیاز هست که ی عده زیر چرخ صنعتی شدن له بشن؟؟؟این چه مردم داری ای هست؟؟؟این چه انسانیتی هست؟؟؟

من برخی حرف ها رو قرمز کردم
    که گاها جای تامل داره و اونهایی که کار سیاسی میکنن تا حدی متوجه میشن منظور چه هست
    مثلا همش از مردم استفاده میشه
    یا همش از دید بالا نگاه دارن و فکر میکنه یک کاره ای هست و با این نوشته ها القا به ذهن افراد که اره هاشمی یک کاره ای هست
    میخوام یک نکته ای بگم و قبلا هم گفتم که تو این قضیه با حرف اقای مصباح مشکل دارم و اون هم همین هست که رهبر عزیز انقلاب هم به خواست مردم رهبر هستن و الا اگر مردم نمیخواستند و مهر تائیید از جانب خداوند هم بود باز هم این توفیق برای رهبر عزیز انقلاب حاصل نمیشد
    یک جا از هاشمی در مورد رد صلاحیت ها سوال میشه و میگه این رد صلاحیت ها ممکن هست موجب گله مندی مردم بشه که این توش خیلی حرف هست و ی جورایی تهدید هست که دیگه بهش نمیپردازم ولی تو سطح کلان میشه همین جمله رو پیگیری کرد که بماند
    ستاد انتخاباتی مردمی برای هاشمی؟؟؟
    چه جالب یعنی اینقدر مردم خواهانش هستند؟؟؟
    دوستان هر نوشته ای که میاد (همین نوشته من هم با این چیزی که میگم صدق میکنه) و یک هدفی داره
    اینجوری نیست که شانسی یا از سر شکم سیری باشه
    انشاالله که اول حق رو بشناسیم وبعد طرفدارانش خود به خود پیدا میشن
    فواره چون بلند شود سرنگون شود

11. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید vet از ایشان تشکر کرده است:

عضو فعال afsh آواتار ها
    تشکر شده 1,350 بار در 309 ارسال

افراط و تفریط در مسائل سیاسی و اقتصادی در سال های گذشته باعث عقب ماندگی این مملکت شده است، تجربه ثابت کرده است که یک دست صدا ندارد و برای پیشرفت اقتصاد مقاومتی همه باید در یک جبهه با ایادی شرق و غرب به مقابله برخیزیم و مردم هم دیگر از اینگونه مسائل (افراط و تفریط) بیزارند.

هر کس در جهت پراکندگی و تشتت آراء مردم قدمی بر دارد خائن است.
    کار ساده و درست، بهتر از کار پیچیده و نادرست

عضو فعال مخبرالدوله آواتار ها
    تشکر شده 17,307 بار در 4,846 ارسال

جان کری: خواهرم قبل از انقلاب در ایران معلم بود

تهران - ایرنا - وزیر امور خارجه آمریکا گفت که «احترام زیادی برای فتوای رهبر انقلاب اسلامی در حرام بودن تولید جنگ افزار هسته ای قائل هستم».

به گزارش ایرنا، «جان کری» همزبان با آغاز سال نو خورشیدی و عید نوروز به صدای آمریکا گفت: زمان نو شدن است و امیدواریم اختلافات میان ایران و آمریکا و جامعه جهانی و مشخصا در مورد برنامه هسته ای و دیگر مسائل حل و فصل شود.

وی در پاسخ به این سوالی در مورد فتوای رهبر جمهوری اسلامی در حرام بودن تولید جنگ افزار هسته ای گفت که احترام زیادی برای یک فتوا قائل است. زیرا فتوا پیام مذهبی بسیار مهمی است و وقتی فتوایی صادر می شود، مردم آن را جدی می گیرند.

کری افزود: «من فکر می کنم، این یک نقطه آغاز خوب است و من و پرزیدنت اوباما هر دو از اینکه رهبر ایران چنین فتوایی صادر کرد، قویا استقبال می کنیم».

کری گفت که حالا نیاز داریم این فتوا را در قالب یک ساختار قابل درک حقوقی که همه بتوانند معنای آن را بهتر درک کنند، مشاهده کنیم.

وزیر امور خارجه آمریکا در باره دشواری های مذاکرات و آینده آن گفت که آقای ظریف آدمی صریح و بسیار رک است. ما باید راهی به سوی اشتراک مواضع مان بیابیم. ما با موفقیت و به شکلی موثر در مرحله نخست مذاکرات مربوط به برنامه هسته ای مذاکره کردیم».

کری گفت: در پایان ما به توافقنامه ای معقول و متعادل و قابل تامل دست یافتیم که ما را به سوی تصمیم های نهایی سوق می دهد، ما دوره ای شش ماهه تعیین کردیم که دو ماه و نیم آن گذشته است، ما انجام تصمیم های بزرگی را پیش رو داریم.

وی در پاسخ به این سوال که «آیا در لحن شما پس از آخرین دیدار دوجانبه با وزیر امور خارجه ایران تغییری پیدا شده است؟ وزیر امور خارجه ایران اخیرا گفته بود که آمریکا بهتر است خیال پردازی نکند»، گفت که نمی داند منظور ظریف چیست؟

وی در باره پیام نوروزی به ایران، گفت: من ایرانی ها را پیش از این می شناختم . داماد من انسان فوق العاده ای است، او را بسیار دوست دارم. اما، هیچ کشوری را با این گونه نسبت ها پیوند نمی زنم.

این برای نخستین بار است که وزیر امور خارجه آمریکا در گفت و گویی رسانه ای به داماد ایرانی تبارش «بهروز والاناهید» اشاره می کند و از خواهرش که قبل از انقلاب معلم مدرسه ای در ایران بود، سخن می گوید.

من سال ها است که با ایران آشنا هستم. خواهرم در ایران کار می کرد. در مدرسه بین المللی درس می داد و در تهران زندگی می کرد.

«متاسفانه خیلی سریع در زمان انقلاب ناچار شد، ایران را ترک کند. او مسافر آخرین پروازهای پیش از انقلاب بود. خواهرم فارسی یاد گرفته بود. همیشه به من می گفت که دوستان ایرانی اش را دوست دارد و از زندگی در ایران لذت می برد».

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: ایرانیان مردمی بسیار پیچیده، قابل و پرغرور با تاریخی شگفت انگیز هستند. منتها مسائلی وجود دارد که راه مراوده را بسته است، چالش رهبران، یافتن راهی به پیش است.

کری با طرح چند پرسش در باره فعالیت های هسته ای صلح آمیز تهران و توافق موقت که به گفته وی بر چگونگی کاربرد برنامه هسته ای ایران تاکید دارد، تصریح کرد «به نظر ما داشتن یک برنامه اتمی صلح آمیز حق ایران است. ما نمی گوییم که این حق را ندارد، اما چنین برنامه ای باید بر طبق معیارهای بین المللی باشد و محدودیت ها و شفافیتی هایی را داشته باشد که در دیگر برنامه های هسته ای جهان رایج است».

وی در مورد میزان تاثیر تنش فزاینده میان آمریکا و روسیه بر سر اوکراین بر مذاکرات هسته ای با ایران، گفت: فکر می کنم گفت وگوها برای دنیا و آینده ایرانی ها و مناسبات ما بیش از اینها اهمیت دارد.

وزیر امور خارجه آمریکا در باره سخنان «سرگئی ریابکوف» دیپلمات روس مبنی بر احتمال اثرگذاری موضوع اوکراین بر مذاکرات هسته ای، گفت که فکر می کند باید منتظر ماند و دید در چند روز آینده چه پیش می آید. فکر نمی کنم چنین کاری به نفع کسی باشد.

ایرانم/7074**1545

مردم میپرسند که ا.ن را چه کسانی حمایت میکنند؟؟؟

14. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید مخبرالدوله از ایشان تشکر کرده است:

عضو عادی kscaig آواتار ها
    تشکر شده 191 بار در 70 ارسال

احتمالا افزایش نرخ سود سپرده بانکی تا 30 درصد

http://khabaronline.ir/%28X%281%29S%...nancial-market

16. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید kscaig از ایشان تشکر کرده است:

عضو عادی
    تشکر شده 124 بار در 41 ارسال

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: «اگر دو ماه اخیر که استثناء است و بازار به دلایلی منفی بود را کنار بگذاریم و عموم مسئولان توجه جدی به بازار سرمایه داشته باشند، سال 93 به دلیل نیاز جدی به بازار بورس می تواند سال بسیار پررونق و پرگردشی باشد.»

9 ماه ابتدایی سال 92 برای بازار سرمایه تجربه ای رویایی و خوشایند بود. سود 130 درصدی سهامداران این بازار و رکوردزنی های پیاپی شاخص بورس از اتفاقات خوشایند سال 92 برای این بازار بود. اما در دی ماه ناگهان ورق برگشت و شاخص بورس روند منفی به خود گرفت. چشم انداز بازار سرمایه برای سال 93 چگونه خواهد بود؟

دکتر حسین خزلی خرازی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با فرارو گفت: «اقتصاد ایران مانند هواپیمایی 600 نفره (600 هزار میلیارد تومان ارزش اقتصاد ایران) و پهن پیکر است که با 4 موتور در حال پرواز است.»

وی ادامه داد: «طبق برنامه ریزی ها قرار بود سالانه شاهد 8 درصد رشد اقتصادی باشیم که 5.5 درصد حاصل سرمایه گذاری های جدید و 2.5 درصد حاصل بهره وری روی سرمایه گذاری های قبلی باشد. یعنی قرار بود این هواپیما هر سال نسبت به سال قبل 8 درصد اوج بگیرد.»

این کارشناس مسائل اقتصادی اظهار کرد: «4 موتور اصلی این هواپیما برای تامین مالی اقتصاد ایران شامل بانک ها، سرمایه گذاری دولت در بخش عمرانی، سرمایه گذاری خارجی و عموم مردم از طریق بازار سرمایه است.»

وی ادامه داد: «همه می دانیم قدرت جذب منابع توسط بانک ها به شدت کاهش پیدا کرده و در نتیجه قدرت اعطای تسهیلات توسط آنها هم کاهش پیدا کرده است. در نتیجه موتور تامین مالی از طریق بانک ها اکنون با 20 تا 30 درصد ظرفیت کار می کند.»

وی افزود: «موتور سرمایه گذاری خارجی متاسفانه کلا از کار افتاده و فعلا خاموش است و موتور سرمایه گذاری های دولت هم به دلیل رشد شدید بودجه جاری دولت و کاهش بودجه عمرانی و همچنین سیاست های کلی نظام که قرار نیست دولت دیگر سرمایه گذاری های اصلی انجام دهد و قرار است سرمایه گذاری های قبلی را هم به مردم واگذار نماید، اکنون با 30 تا 40 درصد ظرفیت کار می کند.»

خرازی خاطرنشان کرد: «لذا تنها موتور این هواپیما که تا دو ماه پیش با 80 درصد ظرفیت کار می کرد، موتور بازار سرمایه بود؛ به طوری که تا اواسط دی ماه و نسبت به سال قبل در حجم معاملات رشد 15 برابری، در تعداد دفعات معاملاتی رشد 10 تا 15 برابری و در ارزش جاری بازار رشد 3 برابری را شاهد بود و میانگین بازده کل بازار در 9 ماهه اول سال 92 به 130 درصد رسید.»

وی تصریح کرد: «یعنی تنها جای باقی مانده جدی برای تامین مالی اقتصاد ایران بازار سرمایه است و اگر مسئولان اهتمام جدی به بازار سرمایه داشته باشند این بازار می تواند در سال 93 حدود 40 تا 50 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید را به سمت بنگاههای کشور سوق دهد.»

خرازی درباره چشم انداز بازار سرمایه در سال 93 گفت: «اگر دو ماه اخیر که استثناء است و بازار به دلایلی منفی بود را کنار بگذاریم و عموم مسئولان توجه جدی به بازار سرمایه داشته باشند، سال 93 به دلیل نیاز جدی به بازار بورس می تواند سال بسیار پررونق و پرگردشی باشد.»

وی ادامه داد: «من نمی خواهم بگویم بازده سال 93 برای سرمایه گذاران مانند سال 92 خواهد بود؛ چراکه اصلا در ادبیات ما رشد یا نزول قیمت و شاخص ها در درجه دوم اهمیت قرار دارد و حجم معاملات در درجه اول اهمیت است. یعنی بازاری پررونق و داغ است که حجم بالایی از معاملات در آن صورت بگیرد.»

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: «همه اقتصاددانان اذعان دارند که برای خروج از رکود فعلی نمی توان پول جدید در جامعه تزریق کرد. یعنی اگر پایه پولی را رشد دهیم دوباره شاهد افزایش تورم خواهیم بود. لذا باید با حفظ سطح فعلی پایه پولی و حجم نقدینگی موجود در جامعه، چرخه معاملات و حجم خرید و فروش و سرعت گردش پول را بالا ببریم.»

خرازی تصریح کرد: «اگر بتوانیم با حفظ پایه پولی و حفظ نقدینگی موجود سرعت گردش پول و سرعت خرید فروش کالا و خدمات را بالا ببریم به راحتی اقتصاد ایران از رکود خارج می شود بدون آنکه تورم افزایش پیدا کند و بازار سرمایه بهترین نهاد برای این کار است.»

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 71 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (2 کاربران و 69 مهمان ها)

1. Samk،
  2. تيزبين

کلمات کلیدی این موضوع

فوری، قانون، مهم، مباحث، مجلس، مجری، مردم، مصوبه، مصاحبه، معدن، نفت، ناگهانی، ناظری، نرخ، هایده، هدفمندی، هدیه تهرانی، وام، وحشت، یورو، یارانه، کاهش، کشاورزی، گفتگو، گرانی، گزیده های خبر، پول، پوریا پورسرخ، پرونده هسته ای، آفریقا، آمار، آمریکا، آزادی، افزایش، الناز شاکردوست، انفجار، انقلاب، انتخابات، اوباما، ایران، اتش سوزی، اجتماعی، احمدی نژاد، اخبار، اخبار اقتصادی، اخبار سیاسی، اخراج، اروپا، استیضاح، استعفا، اشاره، اشتغال، اعتصاب، بنزین، بهره، بهرام رادان، بورس، بیکاری، بیداری اسلامی، بانک، بانک مرکزی، بارش، بازدید، بازرگانی، برکناری، تقاضا، تمایل، تهدید، تولید، تورم، توسعه، تکذیب، تاکید، تجمع، تجارت، تحریم، ترانه علیدوستی، تردید، تعزیرات، تعطیلی، جنگ، جنجال، جهان، جدید، حمله، خلیج فارس، خنده بازار، خودرو، خامنه ای، خاورمیانه، خبر، خبر از همه نوع، خبر سیاسی، دلار، دولت، درآمد، ریزش، رای، رسانه، زلزله، سفر، سقوط، سنا، سوئیفت، سوال، سیل، سکه، سایت بورسی، سریع، شهاب حسینی، شورای امنیت، شایعه، شجریان، صنعت، طلا، طوفان، عدالت، عرضه

نمایش برچسب‌ها