نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: .

رأی دهندگان
0. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • .

0 0%
  • .

0 0%
صفحه 2868 از 4620 نخست ... 18682368276828182858286528662867286828692870287128782918296833683868 ... آخرین
نمایش نتایج: از 28,671 به 28,680 از 46191

موضوع: اخبار

عضو فعال
    تشکر شده 30,527 بار در 9,530 ارسال

پاسخ : اخبار

در حال بروزرسانی/ لاریجانی در جمع تشکل‌های کارگری:
    فضای سیاسی کشور باید به سمت تولید باشد
    رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: فضای سیاسی کشور باید به سمت تولید باشد نه اینکه مخل آن باشد، برخی مدام ذهن‌ها را متفرق می‌کنند. سؤالم این است که اگر مسئله اصلی کشور تولید و رونق تولید است آیا الان دغدغه‌ همه سیاسیون همین است؟ آیا همه به دنبال رونق تولید هستند یا مدام در کشور دعوا راه می‌اندازند؟

- See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php....ZMPRMlDH.dpuf
    كسى كه عقل ندارد، ادب ندارد و كسى كه همّت ندارد، جوانمردى ندارد و كسى كه دین ندارد، حیا ندارد.

ستاره‌دار (۵۶) وحید 20 آواتار ها
    تشکر شده 101,751 بار در 22,974 ارسال

لاریجانی: برخی برای کوبیدن دولت دست به هر کاری می زنند

رییس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از پخش سی دی «من روحانی هستم»، گفت: برخی ها مشی مارکسیستی دارند و برای کوبیدن دولت به هر کاری دست می زنند و سی دی های خلاف واقع منتشر می کنند.

به گزارش ایرنا، علی لاریجانی در دیدار با اعضای تشکل های کارگری و بسیج کارگران که در تالار مدرس مجلس شورای اسلامی برگزار شد این مطلب را عنوان کرد.
    درخت هرچه پربارتر افتاده تر

توصیه ای به خرید/فروش/نگهداری ندارم.

3. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید وحید 20 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال

ابوترابی: منابع ارزی را در اوج تحریم ها آتش زدیم
    تهران - ایرنا - نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در یک نشست قرآنی گفت: در اوج تحریم ها و محدودیت های ارزی، منابع ارزی خودمان را آتش زدیم که اگر مصیبتش را بخوانم همه شما گریه می کنید.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری سازمان تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد در نشست سراسری مسئولان و کار شناسان قرآنی ادارات کل این سازمان در قم، افزود: در برنامه 5 ساله دیده بودیم که 30 درصد از منابع لازم برای رسیدن به اقتصاد پویا و رشد 8 درصد از محل بهره وری تأمین شود، این در حالی است که در بعضی از کشور ها 70 درصد منابع را از بهره وری تأمین می کنند.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه اطلاع رسانی سازمان تبلیغات اسلامی، نایب رییس مجلس شورای اسلامی در این مراسم برگزار شد، با بیان اینکه 30 درصد بهره وری فقط با یک اراده در ایران تحقق می یابد ولی اراده آن نیست، اظهار کرد: در اوج تحریم ها و محدودیت های ارزی، منابع ارزی خودمان را آتش زدیم که اگر مصیبتش را بخوانم همه شما گریه می کنید.
    كسى كه عقل ندارد، ادب ندارد و كسى كه همّت ندارد، جوانمردى ندارد و كسى كه دین ندارد، حیا ندارد.

5. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید ایرج اکبری از ایشان تشکر کرده اند:

جوانفكر: دولت آقای احمدی‌نژاد پاک‌دست‌ترین دولت بعد از انقلاب بوده است!

گروه سیاسي: مردی که روزی در صداوسیما گفته بود "قرار نیست دولتش تمام شود" حالا مي‌گوید "نمی خواهد وارد سیاست شود". رسانه‌ها روز جمعه خبری از دیدار محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق با حامیان گفتمان سوم تیر در مشهد منتشر کردند. احمدی‌نژاد در این دیدار اعلام کرد قصد ندارد وارد سیاست شود. این در حالی است که چندی پیش "علی اکبر جوانفکر" مشاور رسانه‌اي رییس پیشین دولت در گفت و گو با یک هفته نامه محافظه کار از پیروزی قطعی احمدی‌نژاد درصورت کاندید شدن در انتخابات ریاست جمهوری سال 1396 سخن به میان آورده بود.

حالا جوانفکر در گفت و گو با سايت «تدبیر» حرف‌هاي نقل شده از احمدی‌نژاد در مشهد را تایید نمي‌کند و مي‌گوید احمدی‌نژاد اگر ضرورتش را احساس کند وارد سیاست مي‌شود. او همچنین از تمایل احمدی‌نژاد و همفکرانش برای شکستن سکوتشان سخن گفت اما تاکید کرد دلیل پاسخ ندادن احمدی‌نژاد به عملکرد دولت گذشته این است که کسی از نظر فنی و کارشناسی این موضوعات را بررسی نمي‌کند و همه انگیزه سیاسی دارند.

رسانه‌ها خبری از صحبت‌هاي محمود احمدی‌نژاد در مشهد منتشر کرده و گفته است نمي‌خواهد وارد سیاست شود. شما اما قبلا گفته بودید که اگر احمدی‌نژاد برای انتخابات ریاست جمهوری 1396 کاندید شود رای مي‌آورد. آیا احمدی‌نژاد واقعا عرصه سیاست را کنار گذاشته است؟

شما مطمئن هستید که این نقل قول درست است؟

خبرگزاری فارس این خبر را منتشر کرده است.

من نقل قول خودم را کاملا رد مي‌کنم و نقل قول آقای احمدی‌نژاد را هم برخی از سایت‌هاي خبری رد کرده اند و من خبر ندارم که چنین چیزی گفته باشند و بعید مي‌دانم که آقای احمدی‌نژاد چنین چیزی گفته باشند.

شما حرفهای قبلی تان درباره اینکه آقای احمدی‌نژاد اگر کاندید شود رای مي‌آورد را رد مي‌کنید؟

این‌ها دو چیز مختلف است. اینکه آقای احمدی‌نژاد اگر بیاید رای مي‌آورد با اینکه مي‌خواهد وارد عرصه سیاست شود فرق مي‌کند. من معتقدم که اگر شرایط کشور همین روند را داشته باشد اگر آقای احمدی‌نژاد سر کار بیاید، دوباره رای مي‌آورد. من گفته بودم اگر شرایط کشور این باشد.

ولی احمدی‌نژاد گفته است که تمایل ندارد وارد سیاست شود.

من صحت و سقم این حرف را که خبرگزاری فارس گفته است تایید نمي‌کنم.

به نظر شما خود احمدی‌نژاد تمایل دارد به سیاست وارد شود؟
    من در این زمینه اطلاعی ندارم.

پس بر چه اساسی گفتید که احمدی‌نژاد رای مي‌آورد؟

این یک واقعیت است. آقای احمدی‌نژاد پایگاه مردمی دارد و لازم نیست من فکر کنم یا پیش بینی کنم که آقای احمدی‌نژاد از این پایگاه مردمی برخوردار است. حضور ایشان در هر مجمع عمومی در جامعه با اقبال روبه رو شده است و مردم از او استقبال کرده اند. شرایط امروز کشور هم به گونه‌اي است که نارضایتی از دولت افزایش پیدا کرده است و مردم بهتر گذشته را ارزیابی مي‌کنند. البته دوست دارم که دولت کارش را انجام دهد. ما از اینکه دولت تضعیف شود خوشحال نیستیم و دوست داریم دولت کارش را با قوت انجام دهد. ماموریت هایی که برعهده دولت است ماموریت‌هاي سنگینی است و ما دوست داریم که این ماموریت‌ها را به درستی انجام دهد.

اگر احمدی‌نژاد پایگاه مردمی دارد پس چرا رسانه‌ها از خداحافظی احمدی‌نژاد با سیاست صحبت مي‌کنند؟

دلیلش را باید از رسانه هایی که به این موضوع دامن مي‌زنند پرسید ولی نگاه آقای احمدی‌نژاد این است که دولت باید با قوت کارش را انجام دهد و نباید تضعیف شود ولی باید نقد هم در جامعه باشد تا دولت با نقد کارشناسانه و دلسوزانه کارش را بهتر انجام دهند. من نمي‌دانم رسانه‌ها با چه انگیزه‌اي این صحبت‌ها را مطرح مي‌کنند اما فکر مي‌کنم که اشکال ندارد که این حرف‌ها مطرح شود چون جامعه ما یک جامعه چندصدایی است.

فکر نمي‌کنید با افشاگری هایی که درباره فسادهای مالی دوران احمدی‌نژاد انجام شده است، او دیگر پایگاه مردمی ندارد؟

مردم خودشان بهتر مي‌دانند که دولت آقای احمدی‌نژاد پاک دست ترین دولت بعد از انقلاب بوده است. این مسائلی که درباره فسادهای اقتصادی مطرح مي‌شود پشتش انگیزه‌هاي سیاسی وجود دارد و مردم خودشان این مسائل را بهتر متوجه مي‌شوند.

پس چرا احمدی‌نژاد سکوت کرده است و از پاک دست بودن دولتش دفاع نمي‌کند؟

آقای احمدی‌نژاد ضرورتی نمي‌بینند از خودشان دفاع کنند. ایشان فکر مي‌کنند جامعه به سطحی از آگاهی رسیده است که ضرورتی احساس نمي‌شود در هر موضوعی ایشان توضیح دهند. مردم درکشان بالاست و خودشان مي‌فهمند که در پس این مسائل چه انگیزه هایی وجود دارد.

چه انگیزه هایی؟

باید به شعور مردم احترام بگذاریم. مردم خودشان این مسائل را درک مي‌کنند.

مردم الان فکر مي‌کنند که پیدایش افرادی مثل بابک زنجانی در نتیجه سیاست‌هاي احمدی‌نژاد بوده است.

- مگر آقای بابک زنجانی در دادگاه محکوم شده است؟ پرونده زنجانی هنوز در حال بررسی است و بیشتر از همه دستگاه‌هاي نظارتی و قضایی در پرونده زنجانی زیر سئوال است. چگونه کسی که تخلفی کرده اینقدر تخلفش ادامه پیدا کرده و هیچ کس جلوی آن را نگرفته است؟ الان در قبال پرونده بابک زنجانی بیش از همه دستگاه‌هاي نظارتی و دستگاه‌هاي قضایی زیر سئوال هستند. امروز بابک زنجانی است فردا کس دیگر. سئوال این است که چرا کسی جلوی این فرد را نگرفته و همه دستگاه‌هاي مسئول سکوت اختیار مي‌کنند و خواب هستند.

طرفداران احمدی‌نژاد قصد ندارند پاسخ این انتقادها را بدهند؟

اگر ضرورتش را احساس کنیم چرا این کار را مي‌کنیم. اما من به عنوان کسی که مشاور آقای احمدی‌نژاد بودم در امور مطبوعاتی محدودیت هایی برایم ایجاد شده است که دست و بالم را بسته و امکان اینکه بتوانم در حوزه رسانه فعالیت داشته باشم نیست. با محکومیت هایی که در دستگاه قضایی دارم، نمي‌توانم وارد این کار شوم. متاسفانه کسانی که مي‌توانند به آقای احمدی‌نژاد در این زمینه خدمتی بکنند برایشان محدودیت هایی ایجاد شده است. امیدواریم که این محدودیت‌ها به مرور برطرف شود و بتوانیم در حوزه رسانه فعالیت کنیم و در این قسمت کمک کنیم که اگر شبهه‌اي وجود دارد، برطرف کنیم و از عملکرد دولت آقای احمدی‌نژاد دفاع کنیم.

الان فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در حال اجراست و انتقادات زیادی درباره فاز اول هدفمندی یارانه‌ها به دولت احمدی‌نژاد وارد است. فکر نمي‌کنید ضرورت پاسخگویی وجود دارد؟

اگر رسانه‌اي از ما درخواست کند ما درباره موضوع یارانه‌ها حاضر هستیم که گفت و گو کنیم. نگاه ما به مدیریت این کشور نگاه روشنگری و تنویر افکار است. ما اگر بدانیم بحث‌هاي اقتصادی و فنی به مباحث سیاسی و مجادله کشیده شود، از آن پرهیز مي‌کنیم و دوست نداریم بحث‌ها به این وادی کشیده شود. ما آمادگی این را داریم که اگر از صاحبنظران دولت گذشته دعوت شود تا در رسانه‌ها حضور پیدا کنند، درباره بحثهای کارشناسی هدفمندی یارانه‌ها صحبت کنیم. البته از موضع روشنگری نه از موضع مجادله.

اگر به دنبال مجادله نیستید پس چرا نماینده‌هاي طرفدار شما در مجلس دولت را سر موضوعات مختلف ازجمله مذاکرات هسته‌اي به باد انتقاد مي‌گیرند؟

ما یعنی کی؟

یعنی تیم آقای احمدی‌نژاد.

نگاه ما این است که از ابتدا که دولت یازدهم وارد مذاکرات شد، امیدواریم بودیم این مذاکرات نتایج مثبتی برای کشور داشته باشد و کمک کند که تحریم‌ها برداشته شود. با توجه به اینکه ایران حس ظن نشان داده و خیلی جلوتر از خواست غربی‌ها حرکت کرده است. الان چرخه غنی سازی در کشور تا حدود زیادی متوقف شده است و فقط در حد سه و نیم درصد ادامه پیدا مي‌کند. وقتی ما تا اینجا عقب نشینی کرده ایم انتظار داشتیم غرب هم واکنش مثبت نشان دهد اما برای بار چندم ثابت شد که دشمن قابل اعتماد نیست و حرف هایی که مي‌زند برای ملت ایران اعتمادآفرین نیست. ما از این نظر نگران هستیم که مذاکرات دستاوردی برای ملت نداشته است.

نماینده‌هاي جریان پایداری هم همین حرفها را مي‌زند. برخی مدعی هستند تیم شما به نماینده‌هاي جریان پایداری خط مي‌دهد.

من به عنوان مشاور مطبوعاتی آقای احمدی‌نژاد مي‌گویم که بنده و این افرادی که من با آن‌ها در تماس هستم، هیچ ملاقاتی با جبهه پایداری نداشته ایم و هیچ ارتباطی با این جریان نداریم. ما اگر این حرف‌ها را مي‌زنیم نگران ملت ایران هستیم و امیدواریم که دولت با درایت بیشتری مصالح کشور را تامین کنند.

خیلی‌ها دوست دارند روزی احمدی‌نژاد سکوتش را بشکند و پاسخگوی انتقادها باشد.

مطمئن باشید اگر شرایطش فراهم شود و ضرورتش باشد، آقای احمدی‌نژاد سکوتش را خواهد شکست. این را بدانید که آقای احمدی‌نژاد دغدغه به ورود به عرصه سیاست، ورود به مجادله با دولت و بحث‌هاي سیاسی و حزبی ندارد. من کامل این دغدغه‌ها را رد مي‌کنم. ایشان نگران انقلاب و کشور و مردم هستند. موضع ایشان این است حالا هر کس مي‌خواهد بیاید از طریق انتخابات رای مردم را بگیرد. ما خیلی دغدغه و نگران این مسائل نیستیم.

7. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید وحید 20 از ایشان تشکر کرده است:

عضو فعال farbod 77 آواتار ها
    تشکر شده 1,262 بار در 317 ارسال

اینقدر اسم احمدی نژاد را دیگر نیاورید حالمان را خراب می کنید احمدی نژاد رفت و بعد ها تاریخ در مورد خیانت او به مملکت قضاوت خواهد کرد

9. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید farbod 77 از ایشان تشکر کرده اند:

سفر وزیر خارجه 27 ساله اتریش، تلنگری به مسئولان است

وزیر خارجه اتریش امروز برای انجام یک سفر رسمی دو روزه به تهران سفر می کند. سباستین کورتس پس از انتخابات پارلمانی این کشور از سوی حزبش به عنوان وزیر خارجه اتریش انتخاب شد. سفر وزیر خارجه 27 ساله اتریش به ایران از زاویه دیگر نیز قابل ارزیابی است. حضور وی در ایران می تواند تلنگری برای آینده اداره کشور در همه حوزه ها باشد.

لزوم «کادرسازی» و میدان دادن به نیروهای جوان، یکی از مهمترین پشتوانه های انقلاب اسلامی است که متاسفانه در بسیاری از دولتها نادیده گرفته شده است. البته نکته شایان ذکر اینجاست که مثلا در دولت قبل در بعضی از مواقع اقدام به استخدام و بکارگیری نیروهای جدید می شد که به علت سرعت و عجله در اجرا باعث نشد که نیروهای نخبه و جوان فرصت رقابت و حضور در عرصه های مختلف را پیدا کنند. این در حالی است که دولت جدید نیز با عدم دادن مجوز استخدام و بکارگیری نیروهای جدید آینده انقلاب را با چالش هایی مواجه کرده است.

به گزارش«تابناک»، این در حالی است که وزیر خارجه اتریش برای انجام یک سفر رسمی دو روزه به تهران سفر می کند. سباستین کورتس پس از انتخابات پارلمانی این کشور از سوی حزبش به عنوان وزیر خارجه اتریش انتخاب شد. سفر وزیر خارجه 27 ساله اتریش به ایران از زاویه دیگر نیز قابل ارزیابی است. حضور وی در ایران می تواند تلنگری برای آینده اداره کشور در همه حوزه ها باشد.

چگونه یک کشور اروپایی که اتفاقا یکی از مهمترین کشورها در عرصه روابط بین الملل و دیپلماتیک است، توانسته به یک جوان 27 ساله برای اداره سکان دیپلماسی کشورش اعتماد کند. اما انقلاب اسلامی که بر پایه حضور جوانان شکل و با سپردن امور کشور به همان جوانان توانست مشکلات پیش روی جمهوری اسلامی که هر کدام از آنها برای سقوط یک نظام کافی بود، را حل و تا به این مرحله برساند.

نگاهی به زندگینامه فرماندهان هشت سال دفاع مقدس نشان می دهد که میانگین سنی این فرماندهان به 30 سال نمی رسید. به عنوان مثال محسن رضایی فرمانده سپاه در ابتدای پذیرش مسئولیت فرماندهی سپاه فقط 27 سال سن داشت اما امروز یک مرد جوان 27 ساله در خوشبینانه ترین حالت توانسته است، مدرک کارشناسی و دوره ضرورت سربازی را گذرانده باشد و تازه به دنبال یافتن شغل است.

در واقع با گذشت 36 سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، اکنون عدم حضور نیروهای متخصص و کارامد جوان در بسیاری از عرصه های اجرایی و مدیریتی دیده می شود و این در حالی است که شاهد تعدد نیروهای جوان تحصیلکرده و متخصص در سطح اجتماع می باشیم.

آمار نشان می دهد هر چه از عمر انقلاب بیشتر می گذرد، سن مسئولان رده اول و دوم کشور نیز افزایش پیدا می کند. به عنوان مثال در دولت اول هاشمی رفسنجانی میانگین سنی وزرا حدود 41 سال بود و در دولت دوم وی این میزان به 44 سال افزایش پیدا کرد. این در حالی است که در دولت اول سید محمد خاتمی میانگین سنی اعضای کابینه 45 سال بود و در دور دوم خاتمی به 47 سال رسید.

کابینه اول محمود احمدی نژاد نیز با میانگین سنی 49 سال آغاز به کار کرد و میانگین سنی در دولت دوم احمدی نژاد نیز با یک سال رشد به 50 سال رسید.اما با بررسی میانگین سنی وزرای دولت جدید نشان می دهد که میانگین سنی وزار به 57 سال رسیده است.

البته اگرچه کادر سازی مقدمه استخدام است اما متاسفانه در چند سال اخیر همواره افراط و تفریط در امر استخدام گاهی با چوب تعهد و گاهی با چماق تخصص باعث نشده است که نیروهای کارآمد و توانمند جایگزین نسل ابتدایی انقلاب برای به دست گرفتن مدیریت و اداره کشور را فراهم کند. جوانان جامعه ی ما همواره در انتخابات های ریاست جمهوری و پارلمانی مورد استفاده ی ابزاری و شعاری گروهها قرار می گیرند و بر خلاف منویات رهبرمعظم انقلاب اغلب اوقات مسئولان به آنها «اعتماد» نمی کنند.

عده ای از ابتدای انقلاب تا کنون بسیاری از مناصب مدیریتی و سیاسی را تصاحب کرده اند و اساسا به موضوعاتی نظیر «انتقال قدرت و تجربه» به نسل بعد و شکوفایی جوانان در اداره ی کشور اعتقاد نداشته و برعکس با طرح سخنانی این موضوع را به افکار عمومی کشور القا می کنند که حل مشکلات و معضلات کشور تنها از عهده ی آنها بر می آید و توانایی نسلهای بعدی انقلاب را زیر سوال می برند.

11. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید وحید 20 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 8,705 بار در 2,233 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط farbod 77 نمایش پست ها
    اینقدر اسم احمدی نژاد را دیگر نیاورید حالمان را خراب می کنید احمدی نژاد رفت و بعد ها تاریخ در مورد خیانت او به مملکت قضاوت خواهد کرد
    آخه آنچنان ماهرانه و گسترده در مملکت خرابی ایجاد کرده که
    هر موضوعی رو نگاه میکنی ایشان هم یه گوشه از آن دیده میشوند

13. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید ahmoeini از ایشان تشکر کرده اند:

سخنگوی وزارت کشور از برنامه های این وزارتخانه و نیروی انتظامی برای عملیاتی کردن طرح عفاف و حجاب در فصل گرما خبر داد و گفت: قطعا مردم جامعه موازین شرعی و هنجارهای جامعه را رعایت خواهند کرد.

حسینعلی امیری در گفتگو با خبرنگار مهر ، در مورد برنامه های وزارت کشور برای اجرایی کردن طرح عفاف و حجاب با توجه به نزدیک بودن فصل گرما، گفت: وزارت کشور با همکاری نیروی انتظامی برنامه هایی برای اجرایی کردن طرح عفاف و حجاب و امر به معروف و نهی از منکر دارد که در زمان خود اجرایی خواهدکرد.

وی در عین حال تاکید کرد: از نظر وزارت کشور مردم جامعه ما مردم متدین و دین مداری هستند و هنجارهای جامعه را رعایت خواهند کرد ؛ اما وزارت کشور برای عده قلیلی که ممکن است چارچوب ها و هنجار های جامعه را رعایت نکنند برنامه ای در نظر خواهد داشت.

سخنگوی وزارت کشور، همچنین در پاسخ به این سوال که چه تصمیمی در مورد دفن ریچارد فرای ایران شناس امریکایی در اصفهان گرفته شده است، گفت: این موضوع ارتباطی با وزارت کشور ندارد.

امیری، همچنین در مورد پیشنهاد راهپیمائی کارگران توسط خانه کارگر، گفت: از نظر ما مشکلی ندارد؛ اما تصمیم گیری در مورد این موضوع را به استانداری تهران واگذار کرده ایم.

15. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید وحید 20 از ایشان تشکر کرده است:

عضو فعال amirabbas2011 آواتار ها
    تشکر شده 1,647 بار در 536 ارسال

رئیس مجلس شورای اسلامی در یک نشست قرآنی گفت: در اوج تحریم ها و محدودیت های ارزی، منابع ارزی خودمان را آتش زدیم که اگر مصیبتش را بخوانم همه شما گریه می کنید.

17. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید amirabbas2011 از ایشان تشکر کرده است:

عضو فعال

گزارش مهر از جزئیات طرح؛
    طرح جدید دولت برای اختصاص کارت اعتباری انرژی به تولیدکنندگان/ یارانه نقدی به غیرنقدی تبدیل می‌شود
    کارت اعتباری انرژی به گونه ای طراحی شده که فرد دارنده آن، تنها می تواند آن بخش از هزینه مصرفی قبوض که با الگوی تعیین شده از سوی دولت، مصرف شده است را به صورت اعتباری پرداخت کند و چنانچه مازاد بر الگوی تعیین شده مصرف شود، باید پرداخت هزینه های مازاد مصرف را به صورت نقدی و با قیمت‌های آزاد بپردازد. در فاز نخست قرار است این کارت به تولیدکنندگان اختصاص یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، شرکت ملی نفت ایران طرحی را به اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران ارایه کرده است که بر مبنای آن، هر خانوار ایرانی یک کارت اعتباری انرژی به منظور پرداخت هزینه های انرژی در اختیار خواهد گرفت تا به صورت اعتباری این هزینه ها را که ناشی از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها افزایش یافته است، پرداخت کند.

هدف اصلی این طرح، اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها بدون ایجاد تغییری در قانون، عدم تزریق نقدینگی در جامعه و زمینه سازی برای اجرای قانون اصلاح الگوی مصرف تعیین شده است.

در این طرح آمده است: مطابق قانون هدفمندی یارانه ها، می بایست 50 درصد از منابع ناشی از آزادسازی قیمت کالاهای مشمول یارانه در جهت رفاه مردم هزینه شود اما با توجه به روند سال های گذشته، به دلیل حجم نقدینگی تزریق شده مشکلاتی پدید آمده است که از جمله آن، مشکل تامین منابع (حدود 3000 میلیارد تومان در ماه) برای دولت، تزریق نقدینگی- افزایش تورم و تحمیل فشار مضاعف اقتصادی به جامعه، عدم اجرای مابقی مواد قانون هدفمندی (ماده 8 و 11) به دلیل سهام بالای پرداخت نقدی به مردم، عدم اجرای کامل بند 7 قانون در خصوص ارتقای تامین اجتماعی، گسترش بیمه خدمات درمانی، توانمندسازی اجتماعی و اشتغال، مقاوم سازی مسکن به دلیل سهم بالای پرداخت نقدی به مردم و تبدیل سرمایه کلان ملی مولد به مبالغ ناچیز و غیرمولد که بیشتر صرف کالاهای وارداتی شده است.

علاوه بر مشکلات فوق، موارد زیر نیز مطرح است: دولت نمی تواند قانون هدفمند کردن یارانه ها را اجرا نکند، قیمت انرژی می بایست تا پایان برنامه پنجم آزاد شود، اگر فازهای بعدی اجرا شود، دولت می بایست پرداخت های نقدی را افزایش دهد که باعث ایجاد مشکلات مضاعف خواهد شد. طراحان این طرح معتقدند که با اجرای طرح کارت اعتبار انرژی، علاوه بر انجام موارد فوق، تمامی مشکلات موجود رفع خواهد شد.

نحوه اجرای این طرح به شیوه ای است که به هر ایرانی مطابق با استانداردهای معیار مصرف، یک کارت اعتبار انرژی اختصاص خواهد یافت و او تنها می تواند قبوض آب، برق، گاز را پرداخت کرده و یا خرید بنزین، گازوئیل، نفت گاز داشته باشد.

در واقع این کارت به گونه ای طراحی شده است که فرد دارنده آن، تنها می تواند آن بخش از هزینه مصرفی قبوض که با الگوی تعیین شده از سوی دولت، مصرف شده است را به صورت اعتباری پرداخت کند و چنانچه مازاد بر الگوی تعیین شده مصرف شود، فرد باید پرداخت هزینه های مازاد مصرف را به صورت نقدی و با قیمت های آزاد بپردازد. در این شرایط، علاوه بر اینکه صرفه جویی انرژی، ذخیره سازی و یا انتقال اعتبار به کارت های دیگر صورت می گیرد، بلکه پرداخت هزینه های انرژی نیز به صورت اعتباری است.

شیوه ای که تاکنون در ایران اجرا شده به نحوی است که میزان یارانه پرداختی از سوی دولت به علاوه پرداخت هزینه های انرژی توسط مردم، مساوی با ارزش حامل های انرژی بوده است، در حالیکه در بازار آزاد، دولت یارانه ای نمی پردازد و مردم قیمت حامل های انرژی را به صورت آزاد پرداخت می کنند. بنابراین در حالت گذار از اقتصاد یارانه ای به حالت بازار آزاد، ارزش حامل های انرژی مساوی با پرداخت هزینه انرژی توسط مردم به علاوه یارانه است.

حال کارت اعتباری انرژی به نحوی در این شرایط عمل می کند که حکومت، اعتبار انرژی را به هر یک از افراد جامعه اختصاص می دهد و مردم با تبدیل اعتبار درون آن، هزینه های انرژی را پرداخت می کنند. بنابراین یارانه نیز به صورت نقدی پرداخت نمی شود. در واقع، تخصیص سهمیه انرژی به ایرانیان براساس الگوی مصرف صورت می گیرد.

در نهایت، با اجرای این طرح علاوه بر اینکه هر ساله میزان معیارهای مصرف ارتقا< می یابد، می توان قیمت حامل های انرژی را نیز مطابق قانون افزایش داد. به این ترتیب، هر ساله میزان ریالی ارزش اعتبار نیز بالاتر خواهد رفت و گیرندگان اعتبار، خود به دنبال آزادسازی قیمت حامل های انرژی خواهند بود. از سوی دیگر، این طرح را می توان به اشخاص حقوقی اعم از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان انرژی نیز گسترش داد.

حال با موافقت اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران به عنوان بازوی کمکی دولت در اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها، در کمیسیون انرژی اتاق مصوبه ای صادر شده است که بر مبنای آن، اجرای کارت انرژی از بخش تولید آغاز می شود و در بخش حمل و نقل خودروهای گازوئیل سوز، ادامه می یابد.

بر این اساس قرار است کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، طرح اجرایی این کار را تا پایان اردیبهشت ماه، به هیات رئیسه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران ارایه دهد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 22 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (5 کاربران و 17 مهمان ها)

1. eco777،
  2. مجتبی مصلحMTM،
  3. کاشان2،
  4. جواد277،
  5. سبحان 10

کلمات کلیدی این موضوع

فوری، قانون، مهم، مباحث، مجلس، مجری، مردم، مصوبه، مصاحبه، معدن، نفت، ناگهانی، ناظری، نرخ، هایده، هدفمندی، هدیه تهرانی، وام، وحشت، یورو، یارانه، کاهش، کشاورزی، گفتگو، گرانی، گزیده های خبر، پول، پوریا پورسرخ، پرونده هسته ای، آفریقا، آمار، آمریکا، آزادی، افزایش، الناز شاکردوست، انفجار، انقلاب، انتخابات، اوباما، ایران، اتش سوزی، اجتماعی، احمدی نژاد، اخبار، اخبار اقتصادی، اخبار سیاسی، اخراج، اروپا، استیضاح، استعفا، اشاره، اشتغال، اعتصاب، بنزین، بهره، بهرام رادان، بورس، بیکاری، بیداری اسلامی، بانک، بانک مرکزی، بارش، بازدید، بازرگانی، برکناری، تقاضا، تمایل، تهدید، تولید، تورم، توسعه، تکذیب، تاکید، تجمع، تجارت، تحریم، ترانه علیدوستی، تردید، تعزیرات، تعطیلی، جنگ، جنجال، جهان، جدید، حمله، خلیج فارس، خنده بازار، خودرو، خامنه ای، خاورمیانه، خبر، خبر از همه نوع، خبر سیاسی، دلار، دولت، درآمد، ریزش، رای، رسانه، زلزله، سفر، سقوط، سنا، سوئیفت، سوال، سیل، سکه، سایت بورسی، سریع، شهاب حسینی، شورای امنیت، شایعه، شجریان، صنعت، طلا، طوفان، عدالت، عرضه

نمایش برچسب‌ها

بوک مارک ها