نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: .

رأی دهندگان
0. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • .

0 0%
  • .

0 0%
صفحه 3751 از 5220 نخست ... 27513251365137013741374837493750375137523753375437613801385142514751 ... آخرین
نمایش نتایج: از 37,501 به 37,510 از 52192

موضوع: اخبار

عضو فعال
    تشکر شده 104,341 بار در 31,917 ارسال

پاسخ : اخبار

بلومبرگ: افزایش ۵۰ درصدی نفت ایران با توافق هسته‌ای محقق نمی‌شود

این نشریه آمریکایی نوشت: بازگشت توان استخراج نفت محدود است زیرا باید نخست آسیب‌های میادین نفتی برطرف شود که خود نیازمند سرمایه‌گذاری است/ "شاید" در نیمه دوم سال آتی، بازار بتواند نفت اضافه ایران را بپذیرد

گروه بین الملل «نسیم»: نشریه آمریکایی "بلومبرگ" در تحیلی تحت عنوان "مسیر بازگشت ایران به بازار نفت هموار نیست" از افزایش احتمالی ظرفیت صادرات نفت ایران به بازار جهانی می نویسد که این دف تا یک سال پس از اجرای توافق، شدنی نیست.

همانطور که ایران به توافق نزدیک می شود تا تحریم های نفتی را پس از دو سال مذاکرات بردارد، مسیر طولانی تری تا فروش بیشتر نفت خام باقی است.

شرکت "گلدمن ساکس"، بانک آمریکا و "سوسیته ژنرال" می گویند خواست ایران که افزایش 50 درصدی نفت با لغو محدودیت هاست محقق نمی شود. برای تحقق چنین هدفی به 500 هزار بشکه در روز نیاز است که این بانک ها می گویند استخراج این حجم به 6 تا 12 ماه زمان نیاز است. تاثیر این گام نیز در قیمت ها بسیار اندک است.

"جف کیوری"،‌ رئیس بخش پژوهش های شرکت گلدمن ساکس روز دوشنبه اعلام کرد: نخست ایران باید الزامات توافق را اجرا کند و این مساله خود به خود به زمان نیاز دارد. وقتی میدان های نفتی در سطوح قابل توجهی تعطیل می شوند، توانایی بازگشت توان تولید به میزان گذشته اندک است زیرا باید آسیب های این میادین برطرف شود که خود نیازمند سرمایه گذاری است.

دیپلمات های حاضر در وین که در استانه حضول توافق تاریخی هستند هر دو اراده سیاسی دارند تا توافقی طولانی مدت را امضا کنند. وزیر خارجه ایران هم روز سه شنبه به میز مذاکرات بازگشته است و می گوید امده است تا توافق را به دست بیاورد.

با مدیریت عربستان بر اوپک، قیمت نفت تا 45 درصد کاهش یافته است. سوسیته ژنرال پیش بینی می کند اعلام توافق نیز می تواند عامل دیگری باشد که به کاهش قیمت ها بیانجامد و تنها بازگشت آرام صادرات میتواند از این پدیده جلوگیری کند.

وزیر نفت ایران، زنگنه، می گوید که طی هفت ماه پس از لغو تحریم ها، ایران می تواند یک میلیون بشکه روزانه به صادرات نفت بیافزاید و ظرفیت سابق خود را به دست بیاورد.

اما یک کارشناس نفتی می گوید: این کار بدون سرمایه خارجی امکان پذیر نیست و سرمایه گذاران نیز تا زمانی که ابعاد قانونی توافق تایید نشده است، چنین کاری نمی کنند. اگر ایران بتواند این افزایش ظرفیت را محقق کند، سرریز بازار جهانی را دوبرابر می کند.

بانک آمریکا می گوید پس از ان که بازرسان آژانس پای بندی ایران را به توافق تایید کردند، گرچه بازگشت ایران به ظرفیت پیشین تولید خود آرام است اما این کشور نفت خام را در تانکرها ذخیره کرده که ممکن است ناگهان بازار را تکان دهد. "جولیان لی"، خبرنگار بلومبرگ می گوید: این کشور 9 نفت کش دارد که با 19 میلیون بشکه نفت خام آماده اند.

"مایک ویتنر"، یکی از مسئولین سوسیته ژنرال می گوید: انتظارات برای نفت خام ایران نسبت به زمان توافق ماه آوریل کمتر شده است. بازگشت ایران به بازار یکی از مسائل مهم بازر نفت 2016 است. در نیمه دوم سال آتی، بازار شاید بتواند نفت اضافه ایران را بپذیرد.

http://nasimonline.ir/detail/News/1010475/204

عضو فعال
    تشکر شده 104,341 بار در 31,917 ارسال

احتمال بروز خاموشی در تهران

مدیرعامل برق منطقه‌ای تهران گفت: ‌با توجه به افزایش بی‌سابقه مصرف برق در روز گذشته احتمال خاموشی در تهران وجود دارد.

سید زمان حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، میزان مصرف برق منطقه برق تهران را در روز گذشته 8900 مگاوات عنوان و اظهار کرد: این میزان مصرف در سال گذشته در ماه‌های مرداد تجربه شد.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه دمای هوا در روز گذشته به 41 درجه رسید میزان مصرف انرژی برق در تهران افزایش یافت که این میزان مصرف در سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده است.

مدیرعامل برق منطقه‌ای تهران با بیان اینکه باید صرفه‌جویی 10 درصدی در این زمینه صورت بگیرد، گفت: اگر صرفه‌جویی اتفاق نیفتد در روزهای آینده احتمال خاموشی در تهران وجود دارد.

حسینی با بیان اینکه نیروگاه‌های تولید برق نسبت به گرما حساس هستند، اظهار کرد: اگر صرفه‌جویی در مصرف برق صورت نگیرد احتمال حادثه نیز وجود دارد.

وی عمده مصرف برق را منوط به دستگاه‌های سرمایشی دانست و گفت: مردم به راحتی می‌توانند با صرفه‌جویی و بهینه مصرف کردن در وسایل سرمایشی از خاموشی جلوگیری کنند.

http://isna.ir/fa/news/94041005867/%...B1%D8%A7%D9%86

عضو فعال
    تشکر شده 8,705 بار در 2,233 ارسال

دستور سیدحسن خمینی برای سکوت مطلق در برابر آیت الله مصباح
    سید حسن خمینی، تولیت آستان امام خمینی که رهبری معنوی بیت امام راحل و جریان متبوع آن را نیز برعهده دارد، واکنشی متفاوت از خود نشان داد.
    به گزارش پارسینه، در پی سخنان اخیر آیت الله محمد تقی مصباح یزدی در مورد "رفوزه شدن بسنگان امام خمینی" و حتی تشبیه آنان به "ابوجهل" که حق را می شناسند اما انکار می کنند، حجت الاسلام سید حسن خمینی، تولیت آستان امام خمینی که رهبری معنوی بیت امام راحل و جریان متبوع آن را نیز برعهده دارد، واکنشی متفاوت از خود نشان داد.

سید حسن خمینی به چهره های بیت امام خمینی و رسانه های منتسب به این جریان اعلام کرده است که به هیچ وجه، هیچ واکنش و پاسخی به سخنان اخیر مصباح یزدی نشان ندهند.

آیت الله مصباح یزدی گفته بود: در سال‌های ابتدای بعثت، از جمله ماجرای وفات رسول خدا، بسیاری از بستگان و اصحاب پیامبر رفوزه شدند. آن امتحان برای ١٤٠٠ سال پیش بود و از آن زمان جامعه رشد بیشتری کرده است. آن زمان برخی بستگان پیامبر عامل انحراف بودند و رفوزه شدند و اکنون برخی بستگان امام خمینی (ره). برخی حق را می شناسند، اما مانند ابوجهل تا پای جان آن را انکار میکنند. روح برتری طلبی، قانع نشدن به حق خود و تسلیم نشدن در برابر حق از عوامل روانی است که برخی آگاهانه و عامدانه حق را انکار می کنند، و حتی در مقابل حق سرمایه گزاری میکنند. ما منطق، ارزش ها، سیره پیامبر و اهل بیت را داریم، اما آسیبی که همه این ها را مخدوش می کند، تحریف است.

4. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید ahmoeini از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال

ناگفته‌هاي رييس كل اسبق بانك مركزي از سياست‌هاي احمدي‌نژاد در دولت نهم
    احمدي‌نژاد اصرار داشت تعداد بانك‌ها زياد شود

گروه اقتصادي| سكوت هشت ساله شيباني شكست و حالا از پس صحبت‌هاي وي كمي بيشتر مي‌توان تصميمات اقتصادي احمدي‌نژاد را واكاوي كرد. رييس دولت نهم و دهم از سوي بسياري از همكاران ديروزش مورد انتقاد قرار گرفته است. بسياري از كساني كه نيمه راه از سوي وي بركنار شدند يا ترجيح دادند استعفا بدهند، امروز بخش‌هايي از ناگفته‌هاي آن روزها را طرح مي‌كنند. شيباني پيش از طهماسب مظاهري بر صندلي رياست بانك مركزي تكيه زد. پس از فوت محسن نوربخش، هم در دولت هشتم رياست كلي بانك مركزي را عهده‌دار بود و هم دو سالي در دولت نهم .

وي در اين مصاحبه به بخش‌هايي از سخنان طهماسب مظاهري با «اعتماد»، در خصوص وضعيت بانك مركزي پاسخ داده است. پيش از اين مظاهري در مصاحبه با «اعتماد» از وي خواسته بود كه سخن بگويد و قفل سكوت را بشكند. شيباني نه در دوران رياست كلي مصاحبه مي‌كرد و نه هشت سال پس از آن، وقتي در سمتي سياسي منصوب شد. سفير ايران در اتريش. وي اين روزها در ساختمان شوراي راهبردي روابط خارجي رياست كميسيون اقتصادي را بر عهده دارد. وي در اين مصاحبه تفصيلي از عملكرد چهار ساله خود در بانك مركزي در فاصله سال‌هاي ١٣٨٢ تا ١٣٨٦ دفاع مي‌كند و مي‌گويد: در سال ١٣٨٦ كه از بانك مي‌رفتم به رييس‌جمهور گفتم با سياست‌هايي كه شما اجرا مي‌كنيد بدانيد براي امسال تورم بالاي ١٨ درصد خواهد بود و در سال‌هاي بعد هم بالاتر مي‌رود كه متاسفانه همين‌طور هم شد و تورم آن سال به ٦/١٨ درصد رسيد و در ادامه از ٤٠ درصد هم گذشت.

قسم خوردم نمي‌توانم بمانم

وي با تاكيد بر اينكه در دوره رياست‌جمهوري احمدي‌نژاد در مجموع سه بار از مسووليتش استعفا داده است، گفت: يك بار آقاي دكتر الهام به عنوان رييس دفتر وقت رييس‌جمهور آن را برگرداند و دفعه دوم استعفا را به خود ايشان دادم اما در همان جا پس داده و قبول نكردند. ولي در سومين استعفا به آقاي احمدي‌نژاد گفتم به امام حسين(ع) قسم ديگر نمي‌توانم در بانك مركزي بمانم و استعفاي من را قبول كن. ايشان گفت چرا مرا در مقابل راه شرعي قرار مي‌دهي؟ به هر حال اين تير خلاص من بود و در نهايت ماجرا تا سيزدهم ماه بعد طول كشيد و تا مستقر شدن رييس جديد به عنوان مسوول بانك مركزي انجام فعاليت مي‌كردم. وي درباره دليل سومين استعفا نيز گفت: بار سوم كه استعفا كردم بحث شوراي پول و اعتبار پيش آمد. آقاي احمدي‌نژاد تصميم گرفته بودند حدود ٢٧ شورا مثل شوراي مناطق آزاد، اشتغال، عالي بانك‌ها و حتي شوراي پول و اعتبار را با هم منحل كنند كه ظاهرا عنوان مي‌شد به دليل نظر حقوقي كه دريافت كرده بودند چنين تصميمي گرفته‌اند، اما من فكر مي‌كنم چون شوراها را مانع يكسري تصميم‌هاي يگانه و يكطرفه مي‌ديدند، براي انحلال آن وارد عمل شدند.

به ايشان گفتم شرايط شوراي پول و اعتبار با ساير شوراها متفاوت است و اين شورا از اركان بانك مركزي به حساب مي‌آيد. بارها به ايشان نسبت به اين موضوع تاكيد كردم ولي توجهي به آن نداشتند. چند بار در هيات عامل بانك مركزي اعلام كردم كه اگر انحلال شورا نهايي شود بانك مركزي را ترك خواهم كردم. كه البته آقاي دكتر كميجاني (قائم‌مقام فعلي بانك مركزي) كه در آن زمان معاون اقتصادي بانك بودند، مي‌تواند نسبت به اين موضوع شهادت دهد.

نمي‌توانستم با دولت بجنگم

وي با اشاره به اظهارات مظاهري در گفت‌وگو با «اعتماد» مبني بر اينكه چرا وي انحلال شوراي پول و اعتبار را پذيرفته است، ادامه داد: خاطرم است كه در ٢٣ مرداد ماه سال ١٣٨٦ انحلال شوراي پول و اعتبار به بانك مركزي ابلاغ شد. همان روز هم استعفاي آخرم را مكتوب كردم. تعجب من از اينجاست كه يكي از دوستان سابقم به من ابراز كرده كه چرا انحلال شورا را قبول كردم؟ بايد تاكيد كنم همان‌طور كه در بانك مركزي ثبت شده، من در اعتراض به انحلال شوراي پول و اعتبار استعفا كردم چون ديگر راهي باقي نمانده بود و هر چه‌مقاومت كردم به نتيجه‌اي نرسيد. يك رييس بانك مركزي در اين موقع غير از اين نمي‌تواند كاري كند. نمي‌توانستم كه با رييس‌جمهور و دولت بجنگم!

شيباني افزود: البته بايد يادآوري كنم كه حتي پيش از انحلال شوراي پول و اعتبار هم توجه خاصي به تصميمات اين شورا نمي‌شد. گاهي طرحي در اين شورا به تصويب مي‌رسيد اما رييس‌جمهور آن را امضا نمي‌كرد. يك بار در سفر امريكا بودم كه ايشان با من تماس گرفت و در مورد يكي از مصوبات شورا اعتراض كرد كه چرا مصوب كرديد و حتي آن را براي تاييد امضا هم نكرد. به هر حال در حالي كه اين اختلافات در رسانه‌ها شديدا به رخ كشيده مي‌شد، ديگر به صلاح مملكت نمي‌دانستم به عنوان عضو كابينه و رييس شورا حرفي بزنم اما رييس‌جمهور تصميم ديگري بگيرد. وي با اشاره به اينكه در جلسه خداحافظي‌اش گفته است «براي اين مي‌روم كه احساس كردم ديگر نمي‌توانم حرمت اين دستگاه فاخر را حفظ كنم چرا كه شاهدم احترام اين دستگاه در حال خدشه‌دار شدن است»، ادامه داد: در موردي يكي از نزديكان آقاي احمدي‌نژاد با من تماس گرفت و درخواست كرد كه يك نفر از بانك مركزي در پستي نباشد. مدت‌ها هم با من در اين رابطه مذاكره كرد ولي ايستادگي كردم و گفتم امكان ندارد، زيرا من رييس كل بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران هستم و خودم بايد در اين رابطه تشخيص بدهم.

شيباني ادامه داد: وقتي آقاي احمدي‌نژاد تاكيد داشت كه بايد همه وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها از مشاوران جوان استفاده كنند من ايستادگي كرده و عنوان كردم چنين كاري در بانك مركزي ممكن نيست. زيرا به طور طبيعي رسيدن به سمت مدير كل در بانك مركزي حداقل ٢٥ سال سابقه كاري لازم دارد و براي همين هم از ٥٠٠٠ كارمند آن زمان فقط هشت تن در اين رتبه قرار داشتند و از جايگاه ويژه علمي و تجربي برخوردار بودند كه مشاوران من بودند. پس نه اينكه من نخواهم نيروي جوان به بانك مركزي بيايد بلكه نمي‌توانند در جايگاه مشاوران رييس كل باشند كه البته رييس‌جمهور نيز اين موضوع را پذيرفت.

احمدي‌نژاد اصرار داشت تعداد بانك‌ها زياد شود

او با اشاره به درخواست احمدي‌نژاد براي راه‌اندازي بانك در دوره تصدي شهرداري گفت: من در مقام رييس كل بانك مركزي مجوز به بانك‌ها را به‌شدت كنترل كردم و به هر كسي اجازه ايجاد بانك ندادم. به طوري كه در تمام دوران حضورم فقط دو بانك خصوصي مجوز فعاليت گرفتند. مقابل اصرار افراد بسياري مانند آقاي دكتر احمدي‌نژاد ايستادم كه در دوران شهرداري خواهان ايجاد بانك شهر بودند و همچنين آقاي قاليباف كه مجوز بانك قوامين را درخواست كرده بودند. شرط گذاشته بودم كه بانك‌ها براي ايجاد بايد يك ميليون سهامدار داشته باشند. يعني به يك گروه پنج يا حتي ١٠٠ نفره مجوز بانك نمي‌داديم و آنقدر وسواس به كار مي‌برديم كه نكند بانك يك منبع و معدن طلا براي عده‌اي خاص شود. بر اين اساس در شوراي پول و اعتبار تصويب كردم كه بايد سرمايه پايه تشكيل بانك ٧٠٠ ميليارد تومان باشد تا هر كسي نتواند بانك ايجاد كند و از اعتبار كافي برخوردار باشد، اما به محض اينكه از بانك مركزي رفتم آن را به ٢٠٠ ميليارد تومان كاهش دادند كه بعدها پشيمان شده و به ٥٠٠ ميليارد تومان افزايش دادند. ضمن اينكه به هيچ موسسه‌اي هم مجوز ندادم.

وي گفت: خاطرم هست يكي از نمايندگان مجلس براي ايجاد بانكي به من توصيه مي‌كرد، وقتي به او مجوز نداديم به‌شدت نسبت به من فحاشي كرد ولي باز هم كوتاه نيامدم.

او با اشاره به دوره رياست‌جمهوري احمدي‌نژاد در دولت نهم افزود: آقاي احمدي‌نژاد هم اصرار داشتند كه تعداد بانك‌ها بايد بيشتر باشد تا بتوانند با يكديگر رقابت كنند اما مقاومت مي‌كردم و معتقد بودم كه زماني مي‌توان در اين رابطه اقدام كرد كه توانايي نظارتي قوي داشته باشيم. بر اين اساس زماني كه از بانك مركزي رفتم در كل شش بانك خصوصي وجود داشت كه چهار مورد در زمان مرحوم دكتر نوربخش و دو مورد در زمان بنده مجوز گرفتند. بانك‌هاي دولتي هم كه فعال بودند. وي درباره اختلافاتش با رييس‌جمهور بر سر نرخ سود بانكي گفت: اين هم از موارد مورد اختلاف ما بود كه اتفاقا يكي از دلايل پافشاري ايشان براي افزايش تعداد بانك‌ها محسوب مي‌شد، چراكه ايشان معتقد بود با افزايش رقابت، سود بانكي هم كاهش پيدا مي‌كند، در حالي كه در ادامه با رشد تعداد بانك‌ها چنين اتفاقي نيفتاد.

او گفت: حتي يك بار كه در شوراي پول و اعتبار قرار بود در مورد نرخ سود تصميم‌گيري كنيم شاهد بودم رييس‌جمهور با تك تك وزرا تماس گرفته و با آنها صحبت مي‌كرد كه راي خود را اعلام كنند و به عبارتي نرخ مورد نظر به آنها تفهيم مي‌شد ولي با من كه رييس كل بانك مركزي بودم چون نظرم را مي‌دانستند صحبتي نشد.

شيباني در پاسخ به اين سوال كه با توجه به اينكه در دوره فعاليت دو رييس‌جمهور رييس كل بانك مركزي بوديد، در كدام دوره استقلال بيشتري داشتيد، گفت: استقلال مساله‌اي نسبي است و نمي‌تواند كامل باشد اما در دولت هشتم با اينكه بعضا بسيار با رييس‌جمهور بحث مي‌كرديم اما حرف بانك مركزي براي رييس‌جمهور با ارزش بود و مورد توجه كامل قرار مي‌گرفت، ولي در دولت نهم با وجود همه ايستادگي‌ها، در اواخر فشارها بيشتر شد تا جايي كه گاهي مي‌ديدم شوراهايي تشكيل مي‌شود كه بانك‌ها را به آن دعوت مي‌كنند و براي آنها تقسيم اعتبار مي‌كنند، ولي هيچ نماينده‌اي از بانك مركزي در آن حضور ند ارد كه اين مسائل بسيار براي من سنگين و آزار‌دهنده بود. او در پاسخ به اين سوال كه آيا بانك مركزي آمارها را بنا به توصيه ديگران در دوره مديريت وي تغيير داده است يا خير، گفت: ابدا چنين نشد. آمارها با نظر كارشناسان تهيه مي‌شود. كار ما دفاع از آنها بود كه گاهي بسيار وقت بر و دل آزار بود اما هيچگاه آماري تغيير نكرد. براي همين است كه گفتم بانك مركزي امپراتوري كارشناسان است .

جملات كليدي

شيباني در اين گفت‌وگو به بخشي از اظهارات طهماسب مظاهري در گفت‌وگو با «اعتماد» پاسخ داد و واكنشش نسبت به انحلال شوراي پول و اعتبار را تشريح كرد.

قبل از انحلال شوراي پول و اعتبار نيز توجهي به تصميمات اين شورا در دولت نهم نمي‌شد.

سال ١٣٨٦، وقتي از بانك مركزي مي‌رفتم به رييس‌جمهور (احمدي‌نژاد) گفتم كه با سياست‌هايي كه شما اجرا مي‌كنيد بدانيد كه براي امسال تورم بالاي ١٨ درصد خواهد بود.

در موردي يكي از نزديكان آقاي احمدي‌نژاد با من تماس گرفت و درخواست كرد كه يك نفر از بانك مركزي در پستي نباشد. مدت‌ها هم با من در اين رابطه مذاكره كرد ولي ايستادگي كردم و گفتم امكان ندارد.

آقاي احمدي‌نژاد اصرار داشتند تعداد بانك‌ها بايد بيشتر باشند تا بتوانند با يكديگر رقابت كنند اما مقاومت مي‌كردم.

گاهي مي‌ديدم شوراهايي تشكيل مي‌شود كه بانك‌ها را به آن دعوت مي‌كنند و براي آنها تقسيم اعتبار مي‌كنند ولي هيچ نماينده‌اي از بانك مركزي در آن حضور نداشت كه اين مسائل بسيار براي من آزار‌دهنده بود.

6. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید ahmoeini از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال

عسگراولادي نشان دوستي پوتين را گرفت
    اسدالله عسگراولادي نشان دوستي ولاديمير پوتين، رييس‌جمهور روسيه را از سفير اين كشور دريافت كرد. به گزارش «اعتماد»، عسگراولادي كه سابقه‌اي طولاني در تجارت دارد و براي توصيف خود از عبارت تاجر جزء بهره مي‌برد، رياست اتاق بازرگاني ايران و روسيه را عهده‌دار است. وي اين نشان را در مراسم افطاري دريافت كرد. عسگراولادي كه به گفته خود در تجارت پسته داراي درجه اجتهاد است، سال‌هاست كه در اين حوزه فعاليت دارد. پس از اعمال تحريم‌هاي غرب عليه روسيه، ايران آمادگي خود را براي صادرات كالا به اين كشور اعلام كرد و رايزني‌هايي ميان بازرگانان دو كشور در بالاترين سطوح اتفاق افتاد اما عسگراولادي خود برنامه افزايش تجارت با اين كشور را چندان موفق ارزيابي نكرد. بر اساس اين گزارش لوان جاگاريان، سفير روسيه در ايران، وقتي نشان دوستي رييس‌جمهور روسيه را به عسگراولادي اعطا مي‌كرد، گفت: آقاي عسگراولادي هيچ احتياجي براي معرفي كردن ندارند و همه او را به خوبي مي‌شناسند. وي افزود: بنده مي‌خواهم از زحمات و تلاش‌ها و خدمات درازمدت ايشان و نقش ويژه ايشان در همكاري‌هاي همه‌جانبه ميان روسيه و ايران در طول سال‌هاي اخير تشكر كنم و از زحمات ايشان بسيار سپاسگزاريم. سفير روسيه در ايران تصريح كرد: آقاي پوتين، رييس‌جمهور روسيه نشان دوستي و تقديرنامه را به امضاي خودشان به من دادند تا به ايشان تقديم كنم.

عضو فعال

دولت و مشكلات پيش‌‌رو
    حسين كاشفي

آنچه در اكثر ارزيابي‌ها از عملكرد دولت بروز يافته و عمدتا انتقاداتي را نصيب تيم دولت يازدهم كرده است حول محور مسائل داخلي مي‌چرخد؛ دولتي كه از زمان استقرار، خود را درگير سياست خارجي و رفع تحريم‌ها كرده است، نسبت به سياست داخلي، نه اينكه بگوييم توجهي نداشته، بلكه برخورد فعالي نداشته است. بهترين مثال در اين زمينه فعاليت احزاب و تشكل‌هاست. هر چند با فاصله‌اي دو ساله از آغاز به كار دولت شروع به فعاليت كرده و در اين راستا جلساتي را با حضور دولت و وزارت كشور برگزار كرده است اما نمي‌توان گفت سقف انتظارات احزاب از دولت اعتدال بود. دولت مي‌توانست زودتر اقدام به اين كار كرده و تعامل و همدلي را ميان احزاب و نيروهاي سياسي ايجاد كند. يقينا اگر بخواهيم در سياست خارجي موفق عمل كنيم بايد در داخل كشور از انسجام كافي برخوردار باشيم. از دانشگاه‌ها و تشكل‌هاي فعال دانشجويي در آن گرفته تا امنيتي كه بايد بر اعمال آزادي‌هاي افراد حاكم باشد. افرادي كه همگي از چهره‌هاي مطرح عرصه سياسي هستند و به عنوان سخنران در جمعي حضور پيدا مي‌كنند اما خبرهايي از برهم‌خوردن آن اجتماعات به گوش مي‌رسد؛ خبرهايي بر اين مبنا كه گروهي خودسر اقدام به اين فعل غيرقانوني كرده‌اند. خودسر به چه معني است؟ چرا بايد آنقدر اشراف و نظارت محدود باشد تا افرادي را كه خودسر مي‌ناميم به خود اجازه ورود و برهم زدن هر تجمعي را بدهند؟ بنابراين گزارشاتي كه در چند وقت اخير به گوش رسيده حكايت از اين دارد كه كمتر به امنيت و نظم داخلي توجه شده است؛ توجهي كه البته وظيفه استانداران و فرمانداران است كه به آن جامه عمل بپوشانند تا همگان احساس كنند از امنيت كامل برخوردارند. در مواجهه با هجمه‌ برخوردها تنها راه‌حل، اجراي دقيق قانون است. در وضعيتي كه كسي به خود اجازه دهد حرف غيرقانوني بزند و افراد به خود حق دهند هركاري انجام دهند و بعد گفته شود كه خودسر بوده‌اند، نمي‌توان امنيت را برقرار كرد. دولت بايد در اين بعد از مسائل داخلي بهتر ورود پيدا كند و نيروها را براي برخورد با ناامني‌ها در هر جايي سازماندهي كند. از همين به هم ريختگي موجود در جامعه نتيجه گرفته مي‌شود كه دولت نتوانسته اقدام مفيدي در مقابله با آنها انجام دهد. اين مساله در صورت ادامه يافتن به مسائل اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي هم تسري پيدا خواهد كرد. بايد قبول كنيم كه حكومت قانون بايد حكمفرما باشد. نه اينكه هر كسي خود در مورد مسائل مختلف اجتهاد كرده، ورود پيدا كند در اين صورت هرج‌و مرج پديدار مي‌شود. دولت در آينده بايد به اين امر توجه ويژه داشته باشد. دولت تنها با برقراري نظم خواهد توانست اجراي برنامه‌هاي وعده داده شده را در اولويت كاري قرار دهد.

عضو فعال

از حاشيه‌سازي و مخالفت علني با تيم مذاكره‌كننده ايراني بپرهيزيم
    گروه سياسي| يك «مطبوعاتي حزبي». اين شايد تعريف نخست از حجت‌الاسلام والمسلمين سيد هادي خامنه‌اي باشد. مردي كه سه دوره ابتدايي مجلس را نماينده بوده و اين روزها دبير كل مجمع نيروهاي خط امام است. اين‌بار اما سيد هادي خامنه‌اي از حزب يا انتخابات نمي‌گويد. اين‌بار او توصيه‌هايي براي نحوه برخورد با مذاكره‌كنندگان هسته‌اي دارد. توصيه‌هايي كه او در تمامش تاكيد دارد تا مذاكرات به نفع يا ضرر يك جناح تفسير نشود. او ديروز با بيان اينكه مذاكرات هسته‌اي يك مساله ملي براي كشور ماست، اظهار كرد: بايد شرايطي را فراهم كنيم كه تيم مذاكره كننده با آرامش خيال به وظايف خود در اين مذاكرات بپردازد. به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين سيد هادي خامنه‌اي همچنين گفت: ما بايد اجازه دهيم تيم مذاكره كننده با قدرت به وظايف خود كه توسط رهبري و دولت معين شده بپردازد و از حاشيه‌سازي و مخالفت علني و غير مستقيم بپرهيزيم و اجازه دهيم آنها با خيال راحت در مذاكرات حضور يابند. وي افزود: مذاكرات هسته‌اي يك موضوع ملي براي كشور و نظام است. بنابراين نبايد اين مذاكرات را به ضرر و يا نفع يك جناح تفسير كرد. حجت‌الاسلام هادي خامنه‌اي در پايان افزود: ‌البته برخي جناح‌ها با حركت درست دولت مخالفت مي‌كنند كه احتمالا آنها در تحريم‌ها و شرايط بلاتكليفي منافعي دارند كه اگر اوضاع رو به سامان رود اين منافع قطع مي‌شود و به همين دليل نگرانند و كارشكني مي‌كنند زيرا دليلي ندارد كه به تيم مذاكره كننده كمك نكنند.

عضو فعال

قانع‌نشدن قناعتی از پاسخ‌های شهردار درباره هتل اسپیناس
    قالیباف به یک قدمی استیضاح رسید

ماجرای تخلف‌های ساختمانی هتل اسپیناس حالا وارد مرحله جدیدی شده است. ابوالفضل قناعتی که پیگیر این پرونده است هفته گذشته محمدباقر قالیباف، شهردار تهران را تهدید کرده بود اگر پاسخ قانع‌کننده‌ای به شورای شهر ندهد از اول سوال خواهد کرد و در ادامه می‌تواند کار به استیضاح هم بکشد اما قالیباف خیلی ساده در حاشیه افتتاح جشنواره گل و گیاه گفته بود در این هتل تخلفی انجام نشده است. قناعتی در جواب امروز یک نشست خبری برگزار کرد تا به اطلاع همه برساند که نامه طرح سوال از شهردار می‌تواند به استیضاح شهردار برسد.

خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه شهری – قناعتی که به نظر می‌رسد از پاسخ کوتاه و قاطع قالیباف درباره تخلف‌های هتل اسپیناس دلخور شده به همین «قطعیت» شهردار تهران اشاره و با نشان دادن اسنادی اعلام کرد «شهردار منطقه در حوزه ساخت این هتل تخلف آشکار» داشته است. او همینطور این «شایعه» را که برخی اعضای شورا تمایلی به «ساخته‌شدن این هتل ندارند» رد کرد و گفت با تمام وجود از افرادی که در تهران سرمایه‌گذاری می‌کنند حمایت می‌کند.

قناعتی بعد این سوال را مطرح کرد که چرا شهردار تهران به رغم اینکه به صورت کتبی درباره این هتل به شورا نامه نوشته در رسانه‌ها اعلام می‌کند که هیچ تخلفی در انجام نشده است؟ او برای پاسخ به این پرسش تاریخچه این پروژه را ارائه کرد. بر این اساس در سال 87 با رای کمیسیون ماده 5 برای احداث هتلی با حداکثر 8 طبقه بر روی همکف و سطح اشغال 30 درصد موافقت می‌شود و پس از مدتی نیز بنا به درخواست شهردار منطقه مجددا پرونده ساخت این هتل به کمیسیون ماده 5 رفته و کمیسیون مربوطه نیز به ساخت 16 طبقه روی همکف با سطح اشغال 30 درصد موافقت می‌کند و مجددا پس از مدتی باز هم بنا به درخواست شهردار در کمیسیون ماده 5، 16 طبقه به 17 طبقه افزایش می‌یابد.

او با اشاره به طبقات اضافی این پروژه و بیان اینکه تخلفات شهردار منطقه از این پس آغاز می‌شود، گفت: شهردار منطقه باید برای اخذ اضافه طبقات به کمیسیون ماده 5 نامه می‌نوشت اما شهردار منطقه بدون هماهنگی دستور ساخت طبقه 18 این هتل را در کمیسیون معماری و شهرسازی منطقه امضا کرده و بدون مجوز کمیسیون ماده 5 اجازه ساخت طبقه هجدهم را می‌دهد.

به گفته قناعتی شهردار منطقه برای صدور اجازه ساخت طبقه 18 کمیسیون معماری و شهرسازی منطقه را برگزار می‌کند اما برای اجازه ساخت طبقه 19 و 20 بدون برگزاری کمیسیون اقدام به صدور اجازه می‌کند. قرار است در طبقه بیستم این هتل یک مجموعه تجاری و استخر ساخته شود و شهردار تهران برای ساخت استخر به کمیسیون ماده 100 نامه نوشته است. جای سوال است که چرا شهردار تهران در حالی که خود نامه کمیسیون ماده 100 را امضا کرده، در افکار عمومی اعلام می‌کند که هیچ تخلفی در این هتل صورت نگرفته است؟

قناعتی در مورد تابلوی شناسه ملک نیز گفت: مالک هتل اطلاعات درج شده در تابلوی شناسه ساختمان را اشتباه درج کرده است و این اطلاعات اشتباه درج شده ما را به سمت تخلفات بزرگتر از جمله غیرقانونی بودن طبقات سوق داد، به گونه‌ای که وقتی ما پلاک ثبتی این ساختمان را در سامانه جست‌وجو کردیم متوجه شدیم که اطلاعات درج شده متعلق به ساختمانی 2 طبقه در مکانی دیگر است و همین تخلف ما را به سمت تخلفات بزرگتر سوق داد، هرچند که در حال حاضر مالک مشخصات تابلوی شناسه ملک را اصلاح کرده است.

او در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه چندی پیش به شهردار تهران در این‌باره تذکر داده و آنها نیز نامه‌ای در پاسخ نوشته‌اند که من از توضیحات آنها قانع نشدم، گفت: براساس قانون اگر عضو تذکردهنده از توضیحات قانع نشود، درخواست طرح سوال از شهردار را مطرح کرده و شهردار نیز 10 روز فرصت دارد تا پاسخ قانع‌کننده‌ای در صحن علنی ارائه کند و اگر از پاسخ‌های شهردار قانع نشویم براساس قانون با امضای یک سوم اعضا می‌توان شهردار را استیضاح کرد.

عضو شورای شهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود افزود: تذکر اصلی من به شهردار این است که چرا با کسی که تخلفاتی داشته، برخورد نکرده و تنها شهردار منطقه را از جایی به جای دیگر منتقل کرده است.

قناعتی در پاسخ به اینکه اگر یک سوم اعضای شورای شهر در راستای استیضاح شهردار با شما همراهی نکنند چه کاری انجام خواهید داد؟ گفت: افکار عمومی در حال رصد موضوع‌اند و من مطمئنم اعضای شورا حتما همراهی می‌کنند اما اگر باز هم احتمال آن وجود داشته باشد که همراهی نکنند، من کار خودم را پیش خواهم برد.

او با ابراز اطمینان از اینکه تخلف‌هایی در ساخت هتل اسپیناس صورت گرفته است، تهدید کرد نام اعضای شورای شهر را که در طرح استیضاح شهردار شرکت نکنند، اعلام خواهد کرد تا مردم موضوع را بررسی کنند.

11. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید ahmoeini از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال

در صحن علنی شورای شهر رخ داد
    درگیری لفظی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان شورا

جلسه امروز شورای شهر تهران شاهد درگیری لفظی بین برخی اعضای اصولگرا و اصلاح‌طلبان شورای شهر تهران درباره شیوه انتخاب هیات امنای شورایاری‌های شهر تهران بود. درگیری اصلی بین اسماعیل دوستی، عضو اصلاح‌طلب شورا و رضا تقی‌پور عضو اصولگرای شورا درگرفت. دوستی با کنایه اصولگرایان را عصبانی خطاب کرد و تقی‌پور هم در پاسخ گفت اگر «لات‌بازی در بیاورین 10 تای شما را حریفیم».

خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه شهری – ماجرا از آنجا شروع شد که محمد سالاری، رئیس هیئت اجرایی انتخابات شورایاری‌های شهر تهران در نطق خارج از دستوری از تغییرات در نحوه فعالیت و اختیارات شورایاری‌ها بدون در نظرگرفتن نظر شورای شهر تهران انتقاد کرد. به گفته این عضو شورای شهر تهران طبق قانون باید تمام موارد مربوط به آیین‌نامه شورایاری‌ها در صحن شورای شهر مطرح شود.

بر اساس این تغییرات قرار است 6 نفر از طرف شهرداری به 7 نفر اعضای شورایاری به عنوان هیات امنا اضافه شوند. به اعتقاد سالاری هیات رئیسه مناطق شورایاری‌ها حلقه انتقال نظرات به شورای شهر تهران‌اند و اگر آن‌ها حذف شوند، شورایاری‌ها به هیچ جا نمی‌رسند. سالاری به ستاد هماهنگی شورایاری‌ها یادآوری کرد که اختیار انجام چنین تغییراتی ندارد و باید تمامی آیین‌نامه‌ها به تصویب شورای شهر برسد.
    در اینجا مرتضی طلایی، رئیس ستاد هماهنگی شورایاری‌ها به صحبت‌های سالاری واکنش نشان داد و این تذکر را «قابل درک» ندانست. او درباره شرط داشتن مدرک کارشناسی برای دبیر شورایاری محله گفت که این موضوع بر اساس نظرسنجی در چند منطقه ملاک قرار گرفته است. طلایی از رئیس شورا خواست تا وقت یک ساعته به او داده شود تا مشروح اقدامات در انتخابات شورایاری‌ها را به افکار عمومی توضیح دهد. طلایی همچنین از سالاری خواست اگر سندی برای اثبات گفته‌هایش دارد ارائه کند که سالاری پاسخ داد برای صحت ادعاهایش سند و مدرک دارد.

اما عصبانیت برخی اعضای اصولگرای شورای شهر درباره گفته‌های سالاری با واکنش اسماعیل دوستی، عضو فراکسیون اصلاح‌طلبان شورا قرار گرفت. دوستی به کنایه برخی همکاران‌اش را «عصبانی» دانست که علت آن روشن نیست. او در ادامه رو به اعضای اصولگرای شورا کرد و گفت: «ما در این‌باره صبوری می‌کنیم اما نمی‌دانم چرا دوستان در شهرداری و شورای شهر عصبانی‌اند، مگر چه اتفاقی افتاده؟ به ما می گویند توهم زده‌ایم، اما ما توهم نزدیم و حتی دلواپس هم نیستیم». دوستی طرح موضوع هیات امنای شورایاری‌ها را از نظر روانی و اجتماعی «خطرناک» دانست.

صحبت‌های دوستی، رضا تقی‌پور عضو فراکسیون اصولگرایان شورای شهر را به صورت واقعی عصبانی کرد. تقی‌پور که سخنگوی شورای شهر تهران هم هست صحبت‌های دوستی را «چرت و پرت» دانست که باعث عصبانیت می‌شود. سخنگوی شورای شهر تهران رو همکاران‌ اصلاح‌طلب‌اش گفت: «اگر لات‌بازی در بیاورید 10 شما را حریف هستیم».

در همین احوال احمد حکیمی‌پور، رئیس فراکسیون اصلاح‌طلبان و محسن سرخو از دیگر اعضای همین فراکسیون درخواست تذکر آیین‌نامه‌ای کردند که مهدی چمران، رئیس شورای شهر به آنها اجازه صحبت‌کردن نداد. همین موضوع باعث ناراحتی سرخو و خروج او از صحن شورای شهر شد. این کشمکش بین دو فراکسیون شورای شهر تهران در نهایت با وساطت برخی اعضا به پایان رسید و آرامش به جو شورا بازگشت.

13. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید ahmoeini از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال

جهانگیری: حق نداریم مردم را در استفاده از فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات محدود کنیم

وی ادامه داد:‌ سرعت توسعه زیاد شده و کشورهایی که نتوانند از آن بهره گیرند حتما در جهت رفاه مردم‌شان نمی‌توانند کارهای بزرگی انجام دهند.

مراسم بهره‌برداری از پروژه ارتقای ظرفیت شبکه ارتباطی کشور عصر سه‌شنبه با حضور معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد.

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری در سخنانی در این مراسم گفت: از همکاران عزیز در وزارت ارتباطات و شرکت زیرساخت ارتباطات به خاطر کارهای بزرگی که دارند انجام می‌دهند و هم‌چنین کار ارزشمندی که امروز به ملت ایران تقدیم کردند، تشکر می‌کنم.

او ادامه داد:‌ همان طور که در این مراسم گفته شد در مدت کوتاهی با کار ارزشمندی که توسط کارشناسان و مهندسان این شرکت انجام شده، توانسته‌اند کار بزرگی انجام دهند.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان این که راجع به فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات صحبت‌های زیادی شده است گفت: واقعیتی که وجود دارد این است که به هرحال نمی‌توانیم خودمان را از صحنه علم و فن‌آوری دنیا کنار بگذاریم یا به خاطر تهدیدهایش استفاده و بهره‌برداری از آن را محدود و جامعه ایران را از یک امکان بسیار بزرگ محروم کنیم.

جهانگیری با بیان این که انقلاب اطلاعاتی دنیا را دگرگون کرده است گفت: تحولی که در سال‌های اخیر در ICT رخ داده همه ابعاد زندگی مردم را دچار تغییر و تحولات جدی کرده و اگر کشوری از آن عقب بیافتد دیگر عقب افتاده است.

وی ادامه داد:‌ سرعت توسعه زیاد شده و کشورهایی که نتوانند از آن بهره گیرند حتما در جهت رفاه مردم‌شان نمی‌توانند کارهای بزرگی انجام دهند.

جهانگیری اظهار کرد: اقتصاد،‌ اشتغال، فرهنگ،‌ سیستم حکمرانی و نحوه اداره کردن جامعه توسط ما نیازمند یک تحول است. با روش‌هایی که ما با آن دستگاه‌های اقتصادی‌مان را اداره می‌کنیم نمی‌توانیم به یک تولید ناخالص داخلی متناسب با شان ملت ایران برسیم و اگر بخواهیم اقتصاد و سیستم حکمرانی‌مان را متحول کنیم این کار فقط با ICT انجام می‌شود.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان این که اگر قرار است دولتِ شفاف و پاسخگویی داشته باشیم باید به IT و ICT توجه ویژه‌ای داشته باشیم گفت: ما دنبال این هستیم که دولت الکترونیک را در کشور مستقر کنیم. مردمی که می‌توانند با یک موبایل کارهای‌شان را انجام دهند چرا باید سرگردان شوند؟

او با بیان این که ما حق نداریم مردم را محدود کنیم افزود: وقتی بسیاری از جوان‌های ایرانی به خارج از کشور رفته و کسب و کارهای موفقی راه انداخته‌اند چرا اجازه ندهیم این اتفاق در ایران رخ بدهد؟ خوبی این سیستم این است که آن‌ها در همان‌جایی که زندگی می‌کنند نیز می‌توانند این کار را انجام دهند و این امر در افزایش تولید ناخالص داخلی حتما موثر است.

جهانگیری با تاکید بر این که اگر 100 هزار شغل در این بخش در یک سال ایجاد شود کار فوق‌العاده‌ای انجام شده است گفت: اگر بخواهیم این اتفاق بیافتد باید زیرساخت‌های مورد نیاز ایجاد شود و خوشبختانه آقای واعظی و همکاران‌شان به موقع در این زمینه اولویت‌بندی خوبی انجام دادند.

معاون اول رییس‌جمهور تصریح کرد: مهم‌ترین کار این است که شرایط ورود بخش خصوصی را آسان کنیم. دوستان هم گفتند تلاش شده که از وسایل و ابزار ایرانی استفاده شود و این یک جهت‌گیری بسیار خوب است.

وی با تاکید بر ضرورت تولید محتوای خوب و توسعه آن خطاب به دست اندرکاران پروژه ارتقای ظرفیت شبکه ارتباطی کشور گفت: بخش زیادی از کارهایی که شما انجام می‌دهید وعده‌هایی است که رییس‌جمهور به مردم داده است.

جهانگیری در پایان تاکید کرد که ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات باید شاه‌بیت و نقطه اصلی پیشرفت کشور باشد.

15. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید ahmoeini از ایشان تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 53 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 53 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

فوری، قانون، مهم، مباحث، مجلس، مجری، مردم، مصوبه، مصاحبه، معدن، نفت، ناگهانی، ناظری، نرخ، هایده، هدفمندی، هدیه تهرانی، وام، وحشت، یورو، یارانه، کاهش، کشاورزی، گفتگو، گرانی، گزیده های خبر، پول، پوریا پورسرخ، پرونده هسته ای، آفریقا، آمار، آمریکا، آزادی، افزایش، الناز شاکردوست، انفجار، انقلاب، انتخابات، اوباما، ایران، اتش سوزی، اجتماعی، احمدی نژاد، اخبار، اخبار اقتصادی، اخبار سیاسی، اخراج، اروپا، استیضاح، استعفا، اشاره، اشتغال، اعتصاب، بنزین، بهره، بهرام رادان، بورس، بیکاری، بیداری اسلامی، بانک، بانک مرکزی، بارش، بازدید، بازرگانی، برکناری، تقاضا، تمایل، تهدید، تولید، تورم، توسعه، تکذیب، تاکید، تجمع، تجارت، تحریم، ترانه علیدوستی، تردید، تعزیرات، تعطیلی، جنگ، جنجال، جهان، جدید، حمله، خلیج فارس، خنده بازار، خودرو، خامنه ای، خاورمیانه، خبر، خبر از همه نوع، خبر سیاسی، دلار، دولت، درآمد، ریزش، رای، رسانه، زلزله، سفر، سقوط، سنا، سوئیفت، سوال، سیل، سکه، سایت بورسی، سریع، شهاب حسینی، شورای امنیت، شایعه، شجریان، صنعت، طلا، طوفان، عدالت، عرضه

نمایش برچسب‌ها