نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: .

رأی دهندگان
0. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • .

0 0%
  • .

0 0%
صفحه 4102 از 5202 نخست ... 31023602400240524092409941004101410241034104410541124152420246025102 ... آخرین
نمایش نتایج: از 41,011 به 41,020 از 52011

موضوع: اخبار

عضو فعال خوشبخت آواتار ها
    تشکر شده 45,465 بار در 5,450 ارسال

پاسخ : اخبار

اوباما راه فروش هواپیما به ایران را باز کرد

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از یو اس ای تودی، رئیس جمهور آمریکا در راستای لغو تحریم ها علیه ایران بر اساس توافق هسته ای به وزیر خارجه این کشور اجازه داد مجوزهای لازم برای صادرات هواپیماهای مسافربری به ایران را صادر کند.

در عین حال مقامات کاخ سفید تاکید کرده اند تا عمل ایران به تعهداتش بر اساس برجام و تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی هیچ تحریمی علیه ایران لغو نخواهد شد.

فروش هواپیماهای مسافربری و قطعات آن به ایران و خرید صنایع دستی مثل فرش و همچنین خاویار از ایران از معدود تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران است که بر اساس برجام لغو خواهد شد.

بر اساس این گزارش رئیس جمهور آمریکا روز گذشته در یادداشتی ریاستی که به لحاظ قانونی شبیه دستورات اجرایی رئیس جمهور است اختیار صدور اجازه برای صادرات کالا و خدمات و تکنولوژی به ایران را به جان کری وزیر خارجه این کشور تفویض کرد.

کنگره در سال 2010 بر اساس مصوبه ای اختیار صدور اجازه برای صادرات کالا،‌ خدمات و تکنولوژی به ایران را با شرط منطبق بودن بر منافع ملی این کشور به رئیس جمهور آمریکا داده بود.

در حالی که تحریم های هسته ای غرب علیه ایران هنوز لغو نشده است سخنگوی کاخ سفید روز گذشته گفت توافق هسته ای این کشور را از اقدام علیه ایران در حوزه های دیگر منع نمی کند.

جان ارنست افزود: ما از همان ابتدا مشخص کرده ایم که مذاکرات صرفا بر روی برنامه هسته ای ایران متمرکز بوده و این موضوع نگرانی اول ما بوده است. و ما تصریح کرده ایم که ایران به طور بالقوه در معرض تحریم های مهم در نتیجه آزمایش موشکی خود قرار دارد و بنابراین ما در حال اعمال فشار به آن ها هستیم

2. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید خوشبخت از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 15,019 بار در 6,183 ارسال

بررسی بودجه به سال‌ آینده موکول شد

ارسلان فتحی پور در خصوص بررسی بودجه 95 اظهار داشت: به دلیل اینکه در آستانه انتخابات خبرنگان رهبری و مجلس شورای اسلامی هستیم و تنها 3

هفته کاری برای نمایندگان مجلس باقی مانده است پیش از سال 95 امکان بررسی بودجه سال آینده و برنامه ششم توسعه نخواهد بود و این موضوع برای برج

4 و 5 سال آینده نهایی می شود
    .
    وی در گفتگو با ایلنا در مورد بودجه سه دوازدهم نیز گفت: این موضوع هنوز مشخص نیست اما امکان دارد مجلس این موضوع

را بپذیرد
    .
    رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد وضعیت اقتصادی پس از برجام نیز افزود: به دلیل تنش‌ها در منطقه و رابطه تیره ایران با عربستان که باعث

کاهش بهای نفت شده است و ناامنی ها و توطئه هایی که برعلیه کشور در حال انجام است نباید به شعار هایی که در مورد رونق اقتصادی داده می شود

توجهی کرد و نباید به مردم امید واهی داد زیرا تنها از میزان تهدیدها کاسته می شود و ضرورت دارد همچنان موضوع اقتصاد مقاومتی دنبال شود
    .

تاريخ تنظيم: شنبه 26 دی ماه 1394 - 10:9
    بهترین دانش آن است که سودمند باشی

4. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید ایرج سابق از ایشان تشکر کرده اند:

گره ٢٠٠ ميليارد دلار سرمايه خارجي در دست كيست؟

ايران همزمان برنامه‌هاي توسعه‌اي خود در قالب برنامه ششم توسعه را نيز در دستور كار قرار داده است؛ برنامه‌هايي كه قرار است در پنج سال آينده با برنامه‌هايي كه جزييات آن در سازمان مديريت و برنامه‌ريزي تدوين شده است ايران را به اهداف توسعه‌اي خود در ١٤٠٤ نزديك كند.
    «روزنامه اعتماد» در یک گزارش اقتصادی با عنوان«گره ٢٠٠ ميليارد دلار سرمايه خارجي در دست كيست؟ » به موضوع سرمایه گذاری در برنامه ششم توسعه می پردازد. این روزنامه در این گزارش می نویسد:« پيش‌بيني‌ها از بازار جهاني نفت نشان مي‌دهد كه اگر چه برنامه‌ريزي‌ها براي جذب سرمايه‌‌‌گذاري خارجي در سال جاري ميلادي انجام شده است و چشم اميدها به برداشته شدن تحريم‌ها و حضور سرمايه‌گذاران خارجي در كشور است اما تحليل‌‌هاي جديد زمان انجام سرمايه‌گذاري‌هاي خارجي و سرازير شدن سرمايه‌گذاران به خاورميانه را در سال آينده ميلادي نويد داده‌اند موضوعي كه ايران را صدرنشين جذب سرمايه‌گذاري خارجي در خاورميانه خواهد كرد.

با اين حال ايران همزمان برنامه‌هاي توسعه‌اي خود در قالب برنامه ششم توسعه را نيز در دستور كار قرار داده است؛ برنامه‌هايي كه قرار است در پنج سال آينده با برنامه‌هايي كه جزييات آن در سازمان مديريت و برنامه‌ريزي تدوين شده است ايران را به اهداف توسعه‌اي خود در ١٤٠٤ نزديك كند. هر چند كه برنامه‌هاي توسعه‌اي قبلي به اهداف تعيين شده نرسيده‌اند اما طبق برنامه، برنامه ششم توسط سازمان مديريت وبرنامه‌ريزي، تدوين شده در سال ٩٥ بايد اجرايي مي‌شد. هرچند كه نرسيدن لايحه اين برنامه، حكايت از تعويق اجراي اين برنامه در سال ٩٦ دارد اما برخي برنامه‌ريزي‌هاي مورد توجه در اين برنامه توانسته است بخش‌هاي مربوطه را به جنب و جوش وادار كند. براساس برنامه ششم وزارت نفت بايد ٢٠٠ ميليارد دلار جذب سرمايه داشته باشد، موضوعي كه جداي از برنامه ششم از ابتداي دولت يازدهم مورد توجه خاص مسوولان عاليرتبه وزارت نفت بود و در اين راستا نيز برنامه‌ها و مذاكرات مختلفي برگزار شد و نتيجه نهايي آن منوط به برداشته شدن تحريم‌هاي غربي است كه قرار است در روزهاي آينده روي دهد.

با اين حال وزارت نفت براي جذب اين ميزان سرمايه داخلي و خارجي برنامه‌ريزي‌هايي را در نظر گرفته است. افخم زرواني، مديركل هماهنگي بودجه و سرمايه‌گذاري معاونت برنامه‌ريزي و نظارت بر منابع هيدروكربوري وزارت نفت در همين رابطه به جزييات سناريوي۲۰۰ ميليارد دلاري وزارت نفت براي جذب سرمايه اشاره مي‌كند و از طرح‌هايي در اين باره صحبت مي‌كند كه به دو دسته خارجي و داخلي تقسيم شده‌اند و مي‌گويد: «اگر بخواهيم واقع بينانه نگاه كنيم و بگوييم كه به طور كلي مملكت چه مقدار سرمايه‌گذاري براي نفت مي‌كند، بايد گفت اين رقم خيلي بزرگ است. براي سرمايه‌گذاري بخش خصوصي هم بايد توان لازم را داشته باشد، چرا كه يا از طريق بازار سرمايه و صندوق توسعه ملي و مردم اين سرمايه را فراهم مي‌كند يا اينكه اين كار را از طريق فاينانس انجام مي‌دهد. هرچند كه بخش خصوصي خودش فاينانس را بازپرداخت مي‌كند، اما كشورهايي كه مي‌خواهند فاينانس كنند به مسوولان كشور ما نگاه مي‌كنند.»

6. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید خوشبخت از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 104,284 بار در 31,906 ارسال

میرکاظمی با مقایسه آمار هزینه جاری دولت‌های نهم، دهم و یازدهم در گفتگو با «نسیم آنلاین» تشریح کرد؛
    دولت رکورد ولخرجی را زد

هزینه‌های جاری سه سال دولت روحانی با مجموع هشت ساله دولتهای نهم و دهم برابری می‌کند + جدول / دولت از طریق افزایش پایه پولی و نقدینگی کشور را اداره می‌کند

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: متاسفانه بررسی آمار بودجه های جاری در سه سال دولت آقای روحانی، نشان می دهد که رقم آن نزدیک به هشت سال فعالیت دولت‌های نهم و دهم است.

مسعود میرکاظمی، نماینده مجلس در گفتگو با «نسیم آنلاین» با انتقاد از سیاستهای پولی دولت یازدهم در دو سال اخیر اظهار کرد: در دو سال اخیر تغییری در روش تامین مالی دولت اتفاق نیفتاده است و متاسفانه دولتمردان مدام از کمبود منابع دم می زنند.

وی با بیان راهکارهایی برای تامین منابع مالی مورد نیاز دولت بیان کرد: بخشی از منابع کشور می تواند از طریق فروش دارایی های سرمایه ای و مالی تامین می شود که البته رقم قابل توجهی هم است. در بخش درآمدهای عمومی هم معمولا مالیات و سود شرکتها جز درآمدهای تخصصی دولت است که چندان قابل توجه نیست و تنها بخشی از درآمدهای کشور را تشکیل می دهد

دولت یازدهم از طریق افزایش پایه پولی و نقدینگی منابع خود را تامین می کند

وزیر اسبق نفت با انتقاد از روشهای تامین مالی در دولت یازدهم یه نسیم آنلاین گفت: متاسفانه دولت از طریق افزایش پایه پولی و نقدینگی که آن هم حاصل بدهی بانکها به بانک مرکزی است، تامین مالی مورد نیاز خود را انجام می دهد. همچنین یکی دیگر از راههای تامین مالی دولت افزایش خالص بدهی خارجی بانک مرکزی است. در این روش بانک مرکزی معادل ریالی پولهای بلوکه شده را به خزانه می ریزد.

وی با انتقاد از رشد نقدینگی در دوران فعالیت دولت روحانی به نسیم آنلاین عنوان کرد: نکته قابل توجه این است که رشد نقدینگی در دو سال نخست شروع کار دولت یازدهم 400 هزار میلیارد تومان شد. این یعنی، اکنون رقم نقیدنگی از 900 هزار میلیارد تومان هم عبور کرده است و رقم مذکور شگفت انگیز و قابل تامل است.

عضو کمیسیون انرژی خاطرنشان کرد: فارغ از مسئله افزایش نقدینگی باید پرسید که پولی که به این ترتیب وارد خزانه شده چگونه خرج شده است؟ برای بررسی مسئله اگر به مقایسه میزان هزینه های جاری در سه سال فعالیت دولت یازدهم و هشت سال فعالیت دولتهای نهم و دهم برسیم به نتایج مهمی دست پیدا می کنیم.

میرکاظمی با اشاره وضعیت بودجه های جاری در هشت سال دولتهای نهم و دهم گفت: از سال 84 تا 91 که دولتهای نهم و دهم فعالیت می کردند، بودجه های جاری به ترتیب 18.6، 18.2، 17.3، 21.5، 25.3، 43.4، 56.8 و 42.5 هزار میلیارد تومان بوده، که در مجموع نشان دهنده بودجه جاری 243.14 هزار میلیاردی برای هشت سال فعالیت دولتهای نهم و دهم است.

هزینه های جاری سه سال دولت روحانی به مجموع هشت سال احمدی نژاد نزدیک شد

وی با انتقاد از افزایش هزینه های جاری در دولت یازدهم خاطرنشان کرد: متاسفانه بررسی آمار بودجه های جاری در سه سال دولت آقای روحانی، نشان می دهد که رقم آن نزدیک به هشت سال فعالیت دولتهای نهم و دهم است. به عنوان مثال در سال 92 میزان هزینه های جاری چیزی در حدود 60.1 هزار میلیارد و در سال 93 این رقم تا 71.3 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده و برآورد بودجه جاری امسال هم با توجه به این که همه ساله بودجه های جاری تحقق پیدا می کند، رقمی بالغ بر 54 هزار میلیارد تومان، بعلاوه دو تبصره است.

میرکاظمی در توضیح این دو تبصره عنوان کرد: طبق یکی از تبصره های قانون بودجه 94، دولت اجازه برداشت 16.2 هزار میلیارد تومان از محل فروش نفت را دارد، که وزارت نفت هم اعلام کرده که ما تا پایان سال تولید نفت را افزایش می دهیم بنابراین احتمال تحقق آن افزایش پیدا می کند.

وی افزود: از آن طرف دولت هم نرخ تسعیر را هم افزایش داد. این نرخ قرار بود، 2878 تومان باشد که به حدود 3000 تومان رسید، بنابراین احتمالا تحقق هزینه های جاری بودجه افزایش پیدا می کند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس بیان کرد: طبق بند ز تبصره دو قانون بودجه 94، 15 هزار میلیارد تومان اجازه برداشت را به دولت داده شده است. در نهایت اگر همه این رقمها را با هم جمع کنیم بودجه جاری در سه سال دولت روحانی حدود 215 یا 216 هزار میلیارد تومان می شود. اگر این عدد را با همان عدد 243 هزار میلیارد تومان دو دولت گذشته مقایسه کنید متوجه می شوید که بین آنها خیلی اختلاف وجود ندارد. این در حالی است که رقم هزینه جای دولت یازدهم در سه سال محقق شد و رقم هزینه های جاری دولتهای نهم و دهم در هشت سال محقق شد.

http://nasimonline.ir/Content/Detail...7-%D8%B2%D8%AF
    ویرایش توسط negarminavi : 2016/01/16 در ساعت 11:34

8. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید negarminavi از ایشان تشکر کرده است:

ظریف:

از بعضی افراد ناراحت می شوم؛ نقد‌های غیرمنصفانه ای می کنند، حتی یک دقیقه در عمرشان مذاکره نکرده‌اند تا چه رسد به اینکه با 20وزیر خارجه مدعی بنشینند

ظریف وزیر خارجه ایران گفت: بعضی نقد‌های غیرمنصفانه و رهنمودهای کلی را از کسانی می‌شنوم که حتی یک دقیقه در عمرشان مذاکره نکرده‌اند تا چه رسد به اینکه با 20وزیر خارجه مدعی بنشینند و بحث کنند و اینکه به خودشان اجازه می‌دهند که بگویند ضعیف مذاکره شده است، قطعا ناراحت می‌شوم.
    پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
    از بعضی افراد ناراحت می شوم؛ نقد‌های غیرمنصفانه ای می کنند، این ها حتی یک دقیقه در عمرشان مذاکره نکرده‌اند تا چه رسد به اینکه با 20وزیر خارجه مدعی بنشینند

ظریف وزیر خارجه ایران گفت: بعضی نقد‌های غیرمنصفانه و رهنمودهای کلی را از کسانی می‌شنوم که حتی یک دقیقه در عمرشان مذاکره نکرده‌اند تا چه رسد به اینکه با 20وزیر خارجه مدعی بنشینند و بحث کنند و اینکه به خودشان اجازه می‌دهند که بگویند ضعیف مذاکره شده است، قطعا ناراحت می‌شوم.

به گزارش «انتخاب»، ظریف درباره مقایسه او با محمد مصدق در این گفت‌وگو می‌گوید: «اساسا با این‌گونه مقایسه‌ها موافق نیستم، چون من واقعا قابل مقایسه با مردان بزرگی چون مرحوم مصدق یا دیگران نبوده و برای خودم چنین جایگاهی قائل نیستم».

مشروح گفت‌وگوی وقایع اتفاقیه با دکتر محمد‌جواد ظریف وزیر امور‌خارجه کشورمان در آستانه اجرای برجام، خواندنی است.

آقای ظریف! برخی منتقدان دیروز و امروز شما معتقدند، برجام برای کشور عامل دردسر است. حال که برجام در آستانه اجرائی‌شدن است، نظر شما درباره اجرای آن چیست؟

من و همکاران‌ام معتقدیم، برجام یک فرصت برای کشور است و یک فرصت مهم برای جمهوری اسلامی.

این روزها خیلی از این ادعا‌ها را می‌شنویم؛ شما به عنوان وزیر امورخارجه چرا می‌گویید برجام یک «فرصت» است؟

برای اینکه برجام و اجرای آن، توانست دروغ‌های کسانی را که می‌خواستند علیه این کشور با نام ایران‌هراسی ماجراجویی کنند، برملا کند و ثانیا این امکان را از دشمنان ما گرفت تا بتوانند از شرایطی که برای ‌کشورمان فراهم شده بود، با ایجاد اجماعی جهانی ایران را منزوی کنند. برجام شرایط جدیدی را برای ایران در منطقه، معادلات بین‌المللی و اقتصادی فراهم آورده است. اگر از این شرایط بهترین استفاده را ببریم، قطعا برجام یک فرصت برای ماست اما اگر از این شرایط بهره‌گیری نکنیم، این فرصت خنثی می‌شود یا حتی شرایط پسابرجام تبدیل به یک تهدید خواهد شد.

چطور می‌توانستیم از فرصت پسا‌برجام استفاده کنیم؟

اگر ما با ابتکار عمل حرکت کنیم و خودمان برنامه‌ریزی کنیم، فرصت‌های فراوانی برایمان فراهم می‌آید اما اگر گرفتار دعوای داخلی شویم و اجازه دهیم دیگران برای ما برنامه‌ریزی کنند، قطعا فرصت ما از دست خواهد رفت و ممکن است این فرصت تبدیل به تهدید شود. پسا‌برجام یک فضا ایجاد کرده است و یک وضعیت محتوم نیست. اگر ما از این فضا استفاده نکنیم، معلوم نیست بعد از آن چه خواهد شد. ما باید طرح داشته باشیم. در مرحله پسابرجام میزان جذب سرمایه‌گذاری و نیز افزایش صادرات کالاهای غیرنفتی و خدمات فنی مهندسی را ملاک ارزیابی نمایندگی‌هایمان در نظر می‌گیریم. این بحث فقط راجع به عملکرد سفرا نیست بلکه علاوه بر آن، اگر روزی بخواهیم تصمیم بگیریم که کدام نمایندگی‌ها را تعطیل کنیم هم این ملاک مورد توجه خواهد بود. درواقع ما می‌سنجیم کدام نمایندگی‌ها در کشور اشتغال بیشتر و سرمایه‌گذاری بیشتری ایجاد کردند. بنابراین اگر از برجام به این شیوه استفاده کردید، این حرکت در واقع زمینه نفوذ شما می‌شود اما اگر استفاده نکردید و منفعل بودید، برجام زمینه نفوذ دیگران خواهد شد.

آیا می‌توانید ضمانت دهید که 1+5 بر سر تعهداتش باقی بماند؟

هیچ‌کس نمی‌تواند درباره رفتار آینده دیگران ضمانت دهد اما این را می‌توانم بگویم که توانایی هسته‌ای ما، خیلی سریع‌تر از برقرارکردن مجدد تحریم‌ها فراهم می‌شود.

در گفت‌وگویی که پیش‌تر از شما منتشر شد، به آیه« وَ تِلْک الْأَیامُ نُداوِلُها» اشاره کرده‌اید، اگر یک زمانی دولتی روی کار بیاید که مذاکرات و کارهای شما را نپسندد و اجرای برجام را خیانت تلقی کند، آیا برای آن روز و پاسخ به نقدها، فکری کرده اید؟

من بین خودم و خدا به آنچه که به ذهنم رسیده است و دانشش را داشته‌ام، عمل کرده‌ام. همواره هم گردش ایام مد نظرم بوده است، لذا آنچه به من اطمینان می‌دهد این است که احساس کنم بین خودم و خدا خیالم راحت است.

سخت‌ترین روز شما در مدت تصدی وزارت خارجه چه بود؟

روزهای سخت زیادی داشتیم اما روزهای مذاکرات نهایی، روزهای سخت‌تری بودند که من فراموش نمی‌کنم. چند بار خواستم مذاکرات را متوقف و به تهران برگردم، واقعا به این تصمیم رسیده بودم اما هر بار بعد از ردو‌بدل‌شدن پیام‌ها، راه‌حل‌هایی پیش پای ما قرار گرفت و امیدوار شدیم.

می‌گویند شما مثل مرحوم مصدق؛ بستگی به شرایط روز و برخوردها، کمردرد می‌گرفتید. تا چه حد این ادعا صحت دارد؟

اساسا با این‌گونه مقایسه‌ها موافق نیستم، چون من واقعا قابل مقایسه با مردان بزرگی چون مرحوم مصدق یا دیگران نبوده و برای خودم چنین جایگاهی قائل نیستم.

برخی می‌گویند که شما در مقطعی، تمارض به کمر درد کردید؟

نه، هیچ‌وقت چنین کاری انجام نداده‌ام. من واقعا در دوره‌های خاصی به لحاظ عصبی و فشار کاری، دچار کمر‌درد می‌شدم. در دور آغاز مذاکرات هم که با این وضعیت مواجه شدم، بسیار سعی کردم این مسئله دیده نشود اما به‌هر‌حال برخلاف میل ما، خبرنگاران دیدند.

مایلم به وضعیت و کار شما در وزارت خارجه اشاره کنم. شما در انتخاب سفرا دو کار جدید انجام دادید. یکی انتخاب آقای دکتر ادیبی به عنوان یک سفیر کرد اهل تسنن و دیگری انتخاب سفیر زن. شما در انتخاب سفرا با مشکل مواجه نبودید؟ اصلا چرا سفیر زن انتخاب کرده‌اید؟

معمولا کار جدید‌کردن کمی سخت است. در کشور ما دیدگاه‌های متفاوتی وجود دارد که البته قابل احترام هستند. بعضی‌ها طبعا با حضور زنان در برخی مسئولیت‌ها مخالف هستند اما اکثریت جامعه معتقدند افراد باید بر اساس شایستگی، مسئولیت قبول کنند.

آیا این انتخاب سفرای زن یا اهل تسنن را ادامه می‌دهید؟

بله، اگر افرادی باشند که شایستگی فعالیت در پست سفارت را داشته باشند، قطعا استقبال می‌کنیم و این روند را دنبال می‌کنیم. به عنوان نمونه درباره انتخاب آقای ادیبی، همه ایشان را گزینه مناسبی می‌دانند و از ایشان و توانایی‌هایشان تعریف می‌کنند و طبعا من هم از این انتخاب خوشحال هستم. درباره خانم افخم هم مطمئنم که ایشان می‌تواند در سفارت مالزی عملکرد موفقی داشته باشد. این تصمیم هم توسط شورای معاونین وزارت خارجه گرفته شد. البته تمام تصمیمات در شورای معاونین گرفته می‌شود و روند خودش را طی می‌کند و افراد پس از کسب امتیازات لازم در معرض انتخاب، به‌عنوان سفیر در شورای معاونان قرار می‌گیرند.

وزارت خارجه تا چه حد در انتخاب سفرا دستش باز است؟ آیا تحت فشار کسی، وزارت خارجه سفیر انتخاب کرده است؟

انتخاب سفرا موازین و پروتکل‌های مشخصی دارد. سفیر به‌هرحال نماینده رئیس‌جمهوری است و قطعا ایشان در برخی موارد نظراتی داشته‌اند و با توجه به تجربه و شناختی که حتی بیش از من به کارمندان وزارت خارجه دارند، نظراتشان صائب بوده و مواردی که به توصیه ایشان عمل کرده‌ایم تجربه‌های موفقی بوده است.

فکر می‌کنید رقیب شما در انتخابات 1400 چه کسی باشد؟

من به‌هیچ‌وجه به اصل مسئله فکر نکرده‌ام، بلکه فکر می‌کنم تصور‌کردن این مسئله، غیب‌گویی است که به واقعیت نخواهد پیوست. من بدون تعارف و مجامله، می‌گویم همین یک کاری را که بلدم در سیاست خارجی، توانستم انجام دهم. واقعیت این است که من نمی‌خواستم مسئولیت سنگین وزارت خارجه را بپذیرم. با اصرار و لطف جناب آقای دکتر روحانی و تأکید خانواده و دوستان، این مسئولیت را پذیرفتم. برعکس دوره‌ها و سال‌های قبل که معمولا خانواده‌ مخالف پذیرفتن مسئولیت بودند اما این‌بار خانواده اصرار کردند که من بپذیرم تا شاید بتوانم کمکی که از دستم برمی‌آید، انجام دهم. به‌خاطر شور و شعفی که پس از 24 خرداد در مردم هویدا شده بود، اصرار کردند اگر کاری بلد هستید انجام دهید. من هم تا حدودی این کار را بلد بودم و پذیرفتم.

پشیمان نیستند از اینکه به شما اصرار کردند؟

بعضی وقت‌ها چرا. در روزهای که می‌بینند من چقدر تحت فشار از داخل کشور هستم، پشیمان می‌شوند. وقتی من 9 ساعت در اجلاس سوریه می‌ایستم و در حد بضاعت کم خودم، مانع از این می‌شوم که برخی نکات خلاف منافع مردم سوریه و مردم منطقه تصویب شود. بعد بعضی نقد‌های غیرمنصفانه و رهنمودهای کلی را از کسانی می‌شنوم که حتی یک دقیقه در عمرشان مذاکره نکرده‌اند تا چه رسد به اینکه با 20وزیر خارجه مدعی بنشینند و بحث کنند و اینکه به خودشان اجازه می‌دهند که بگویند ضعیف مذاکره شده است، قطعا ناراحت می‌شوم.

این فشارها را به داخل خانه هم منتقل می‌کنید؟

سعی می‌کنم چنین اتفاقی رخ ندهد اما قطعا وقتی شرایط من را می‌بینند، درک می‌کنند.

اگر در دوره بعدی به شما پیشنهاد شود که وزیر خارجه شوید باز هم می‌پذیرید؟

من تأکیدی بر اینکه حتی دو سال آینده، وزیر بمانم ندارم. همیشه هم امیدوار بودم تا زمانی که می‌توانم خدمت کنم، کارم را انجام دهم. البته تا زمانی که مسئولیت روی دوش بنده باشد، قطعا حق ندارم شانه خالی کنم.

10. 11 کاربر به خاطر ارسال مفید خوشبخت از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال

فعالان اقتصادی این روزها امیدوار اما نگرانند؛
    روز پایان تحریم‌ها رسید؟/ منتظر معجزه اقتصادی نباشیم

امروز یا فردا شاید روزی متفاوت برای اقتصاد ایران باشد؛ بعد از سال‌ها تحریم، قرار است اقتصاد اندکی هوای تازه تنفس کند. در این میان، فعالان اقتصادی این روزها امیدوار اما نگران بسر می‌برند.
    خبرگزاری مهر- گروه اقتصادی: امروز یا فردا، بالاخره تحریم‌ها برداشته خواهند شد. تحریم‌هایی که اگرچه بار سنگینی بر اقتصاد ایران تحمیل کردند، اما بار سنگین‌تری به دوش کشیدند و آن، تمام قصورات اقتصاد ایران بود که به دلیل ناکارآمدی دولتمردان، به نام تحریم نوشته شد. تحریم ایران بالاخره برداشته خواهد شد؛ حال اقتصاد منتظر سوت پایان تحریم‌ها است؛ نگران از اینکه باز هم، مشکلات گریبانگیرش باقی بمانند و روزهای روشن، کمتر به سراغش بیایند.

اقتصاد منتظر سوت پایان تحریم‌ها

اقتصاد ایران سال‌ها است که با واژه تحریم آشنا شده است، شاید اوج این آشنایی را بتوان به حداقل ۵ سال پیش نسبت داد، روزهای خاکستری که در پشت واژه تحریم، در اقتصاد ایران سپری شد و حال که قرار است این تحریم‌ها برداشته شود، غبارهای بی‌برنامه‌گی باز هم در اقتصاد ایران به چشم می‌خورد. این روزها هوای اقتصاد ایران، آلوده‌تر از روزهای ابری و غبارآلوده کلانشهرها است. اقتصادی که امسال آن قرار بود با رونق سپری شود و امیدهایش به کلیدی بود که شاید قفل‌های زنجیره شده به پایش را بگشاید، روزهای سختی را سپری می‌کند.

دو سالی هست که دوز امید در اقتصاد ایران بالا و پایین می‌شود. هر روز هم چشم امید فعالان اقتصادی به سیاست‌هایی دوخته شد که قرار بود رونق و شکوفایی را برای اقتصاد ایران به ارمغان بیاورد، حال چنین نشده است و تنها امیدها به قفل و زنجیر تحریم است که شاید بتواند برای مدتی هم که شده، بر ناکارآمدی سیاستگذاران سرپوش بگذارد و اقتصاد ایران را به تحرک وا دارد. اما همه می‌دانند که تحریم‌ هم به خودی خود، گرهی از کار اقتصاد باز نخواهد کرد. باز کردن غل و زنجیرهای امروز اقتصاد ایران، تنها شعار تدبیر نمی‌خواهد؛ همتی جهادی می‌خواهد که شاید مقام معظم رهبری چند سال پیش با سیاست‌های ابلاغی خود، آن را تدبیر کرده بودند.

پیش از این، بسیاری از اقتصاددانان و فعالان اقتصادی گفته بودند که با برداشته شدن تحریم‌ها، تنها ۳۰ درصد از مشکلات اقتصاد ایران حل خواهد شد و کلید گشایش ۷۰ درصد مابقی به دست سیاستگذاران و برنامه‌ریزانی است که کلیددار قوه مجریه شده‌اند. آنها هستند که باید این بار حماسه بیافرینند و تنها سرخوش از برداشته شدن تحریم‌ها نباشند. مشکل اقتصاد ایران آنقدر ریشه‌ای است که شاید عزمی جهادی را می‌خواهد تا ریشه‌اش را از جا بکند.

به هرحال تحریم‌ها هم اثرات خود را بر بخشی از اقتصاد ایران همچون هزینه مبادلات پولی و بانکی، تامین مالی خارجی، ورود سرمایه‌گذاران خارجی و مواردی از این دست گذاشته است و اکنون که قرار است این تحریم‌ها برداشته شود، شاید بیش از آنکه به واقعیت شکوفایی اقتصادی و الزامات و پیش شرط‌های آن توجه شود، این آثار هیجانی و روانی هستند که جو را حداقل برای چند هفته‌ای به دست خواهند گرفت و صحنه گردان اقتصاد ایران پس از تحریم هستند.

هر چقدر که مسئولان دولتی، با ذوق‌زدگی و خوشحالی از آثار لغو تحریم‌ها در اقتصاد ایران می‌گویند، این فعالان اقتصادی هستند که معتقدند آثار کوتاه مدت برداشته شدن تحریم‌ها تنها معطوف به آثار هیجانی و روانی خواهد بود. در این میان آنها تلاش می‌کنند که واقع بینانه با موضوع لغو تحریم‌ها و به صدا درآمدن آن برخورد کنند و بگویند که مشکلات ساختاری اقتصاد ایران، با برداشته شدن تحریم‌ها از بین نمی‌رود و باید طرحی نو در اقتصاد ایران انداخته شود. آنها تنها به این جمله بسنده می‌کنند که اگر دولت باز هم بخواهد با روند قبلی و بدون برنامه، اقتصاد پس از تحریم را هم همچون سال‌های گذشته مدیریت کند، ایران در خوشبینانه ترین حالت به اقتصاد ده سال قبل برمی‌گردد و خبری از شکوفایی و رونق نخواهد بود.

اقتصاد پس از تحریم در نگاه دولتی‌ها

در این میان مجتبی خسروتاج، قائم‌مقام وزارتخانه‌ای که این روزها شاهد رکود عمیق و سنگین بخش صنعت و معدن کشور است، می‌گوید که آثار لغو تحریم‌ها در بخش‌های مختلف بانکی، همکاری‌های صنعتی- تجاری و انتقالات دانش فنی را در یک پروسه زمانی یکساله می‌توان شاهد بود اما با لغو تحریم‌ها، به طور قطع بازارهای جدیدی در بخش صادرات خواهیم داشت که در سال‌های تحریم از آن‌ها محروم بوده‌ایم.

او می‌افزاید: بسیاری از خرید‌ها و معاملات تجاری فاقد استفاده از نظام بانکی جهانی و شبکه بانکی بین‌المللی است که باعث می‌شود نقل و انتقالات و جابه‌جایی های پولی هزینه های گزافی را به دنبال داشته باشند که بعد از لغو تحریم‌ها این هزینه‌ها کاهش می‌یابد، این در شرایطی است که هم‌اکنون مباحث بانکی در حال حاضر بین ۱۰ تا ۲۰ درصد در رشته‌های مختلف کالایی هزینه دارد و بعد از برداشته شدن تحریم‌ها این هزینه های اضافی حذف می‌شود و از طرفی ریسک به هدر رفتن منابع نیز برطرف خواهد شد.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد است که با باز شدن بازارهای جدید فرصتی فراهم می‌شود تا با افزایش قدرت خرید، کالاهای بهتری خریداری کنیم و از سویی قدرت چانه‌زنی نیز برای خرید کالاها افزایش می‌یابد، ضمن اینکه کشورهای اروپایی و آمریکایی عمدتا از طرف‌های اصلی ما در مباحث تعاملات دانش فنی و تکنولوژی بودند که بعد از لغو تحریم ها می توان اقدامات مهمی در این راستا انجام داد.

ماجرای دلارهایی که با کامیون حمل می‌شدند

اعتقادات خسروتاج در شرایطی است که محسن جلال‌پور، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران می‌گوید: امروز یا فردا. تفاوتی نمی‌کند. بند تحریم ها به زودی پاره شده و اقتصاد ایران از زیر فشارهای ظالمانه سال‌های گذشته رهایی پیدا می کند، این در حالی است که در طول سال‌های تحریم، تجار ایرانی از روش‌های منسوخ و پر‌ریسک مثل حواله یا پرداخت نقدی برای مبادلات خود استفاده می‌کردند. گاهی حتی نهادهای رسمی کشور مثل بانک مرکزی مجبور می‌شدند با تمهیدات امنیتی نسبت به حمل پول اقدام کنند.

وی معتقد است که دوره تحریم‌ها دوره عجیبی بود، چرا که از گوشه و کنار زیاد می‌شنیدیم که بانک مرکزی با چمدان، دلارهای ناشی از فروش نفت را به داخل کشور حمل می‌کند. حتی شنیدیم که یکی از روسای کل بانک مرکزی در یک مورد با کامیون چند میلیارد دلار از منابع کشور را از مرز یکی از همسایگان شمالی وارد کشور کرد و شخصاً بر عملیات انتقال پول تا خزانه بانک مرکزی نظارت داشت.

به گفته جلال‌پور، هرچند مدیران ما برای اینکه تحریم‌ها را بی‌اثر کنند، سال‌ها با اعمال چنین روش‌هایی نگذاشتند کشور در مضیقه پولی و کالایی قرار گیرد اما واقعیت این است که این روش‌ها نمی‌تواند برای همیشه ماندگار باشد و به هر حال باعث کاهش شفافیت اقتصادی و افزایش فسادهای مالی می‌شود. حالا ممکن است دست‌های پاکی در این میان وجود داشته باشد که دارایی مردم را به داخل برگرداند اما دست‌های ناپاک هم در سال‌های گذشته کم نبوده‌اند که دارایی‌های مردم را از کشور خارج کرده و هرگز برنگردانده‌اند. حالا فکر کنید تحریم‌ها برداشته شوند و راه گشایش اعتبار اسنادی دوباره مثل گذشته باز شود. طبیعی است که بخش مهمی از این ناپاکی‌ها از اقتصاد ایران و نظام بانکی ما رخت برمی‌بندد.

وی می‌افزاید: گشایش اعتبار اسنادی یکی از ابزارهای امن و شفاف پرداخت در تجارت بین‌الملل محسوب می‌شود. زمانی که تاجری امکان کسب اطلاعات قابل اتکا درباره رفتار و سابقه اعتباری خریدار خارجی را نداشته باشد، از طریق گشایش اعتبار اسنادی می‌تواند این اطمینان را به دست بیاورد که طرف مقابل او از اعتبار کافی برای انجام معامله برخوردار است. به عبارتی، تضمین‌کننده روند انتقال وجه از خریدار به فروشنده به صورت قانونی و منطقی است. برای رهایی از مشکلات و خطرات بازرگانی خارجی بانک‌ها خدمات مناسب و مطمئنی را برای تضمین انجام تعهدات طرفین ارائه می‌کنند. بنابراین خریدار و فروشنده در هر جای دنیا با خاطری آسوده اقدام به خرید و فروش می‌کنند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران، رفع موانع تحریمی از مسیر تجارت بین المللی را یکی از مهمترین دستاوردهای مذاکرات هسته ای می‌داند و می‌گوید: یخ تحریم‌ها در حال آب شدن است و فعالان اقتصادی رفته رفته که خورشید گرم آزادی مبادله بر تن‌شان بتابد و از انجماد خارج شوند، تازه می فهمند چقدر از بازارهای جهانی عقب مانده‌اند؛ اگرچه بسیاری از شرکت‌ها از کارشناسان امور بین الملل و حقوقی و آگاه به تجارت خارجی تهی شده‌اند. خیلی از شرکت‌ها حتی مترجم حرفه ای ندارند. هنوز رد پای دلالان ارزی و حواله کنندگان غیر رسمی از شرکت‌های ما پاک نشده است.

جلال‌پور می‌گوید: نباید فکر کرد که رفع تحریم‌ها همه مشکلات ما را حل وفصل می کند، چراکه در سال‌های گذشته همچون میزبان دستپاچه‌ای بوده‌ایم که کثیفی های منزلمان را زیر فرش پنهان کرده‌ایم؛ حالا مهمان ناخوانده از خانه ما رفته است، باید جارو را برداریم و این خانه را تمیز کنیم، چراکه این خانه نیاز به گردگیری و پاکیزگی دارد.

برنامه‌ریزی نکنیم، فرصت پساتحریم هم به باد می‌رود

مجیدرضا حریری، نایب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: همانطور که در زمان تحریم‌ها، اثر واقعی تحریم با تاخیر ۶ ماهه تا یکساله در اقتصاد ایران نمایان می‌شد، زمانی هم که تحریم برداشته شود، در میان مدت می‌توان تاثیرات عمده لغو تحریم‌ها را مشاهده کرد؛ بنابراین در کوتاه مدت و آنی، ممکن است امید به بازارها تزریق شده و ثباتی بر بازارها حاکم شود اما شکل گیری این آثار صرفا روانی است و تاثیر عدد و رقمی بر اقتصاد ایران نخواهد داشت.

وی می‌افزاید: تاثیر ابتدایی تحریم‌ها با تاخیر ۳ تا ۴ ماهه به اقتصاد ایران می‌رسد و هزنیه مبادلات تجاری کشور با دنیا را تا ۷ درصد کاهش می‌دهد، این در حالی است که قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت صحبت از کاهش ۲۰ درصدی هزینه مبادلات به میان آورده بود که به نظر نمی‌رسد واقعی باشد، چراکه هزینه گردش مالی کشور در دوران تحریم، ۷ درصد هزینه‌های مبادلاتی بوده است.

حریری می‌گوید: با توجه به اینکه کل مبادلات تجاری سالانه ایران ۱۰۰ میلیارد دلار است، ۷ درصد از این رقم حدود ۷ میلیارد دلار می‌شود که رقم کمی برای اقتصاد ایران نیست و می‌تواند البته تاثیرات مثبتی داشته باشد.

وی معتقد است که اثر بلندمدت تحریم‌ها در صورتی بر اقتصاد ایران مثبت خواهد بود که برای اقتصاد پس از تحریم، برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گیرد، چراکه در غیر این صورت اقتصاد ایران در خوشبینانه ترین حالت، به ده سال قبل برمی‌گردد که در آن زمان، اقتصاد طناز و جذابی برای سرمایه گذاران خارجی نبود؛ بنابراین نباید انتظار داشت که بعد از تحریم‌ها معجزه شود بلکه باید فعالیت‌هایی در اقتصاد ایران صورت گیرد که زیربناهای اقتصادی را اصلاح و فضای کسب و کار را مساعد کند.

به گفته حریری، با توجه به اینکه تحریم، به زیرساخت‌های اقتصاد ایران آسیب زده است، باید کارهای اساسی در اقتصاد صورت گیرد، این درحالی است که صحبت از جذب میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری خارجی صرفا با برداشته شدن تحریم ها، دور از واقعیت است و اگر زیرساختها اصلاح شود، انتظار جذب میزان بیشتری از سرمایه های خارجی معقول به نظر می‌رسد.

دولت احساسی با برجام برخورد نکند

در عین حال، محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: اگر فردا سوت پایان تحریم‌ها به صدا درآید و برجام اجرایی شود، اولین حیطه و قسمتی که تحت تاثیر اثرات روانی در اقتصاد کشور قرار خواهد گرفت، نرخ ارز است و به این دلیل حتما کاهش نرخ ارز را خواهیم داشت ولی به اعتقاد من، این کاهش نرخ کوتاه مدت است و با توجه به عواملی همچون قیمت نفت، کاهش درآمد و کسری بودجه‌ای که دولت دارد، نرخ ارز نسبت به قبل از برداشته شدن تحریم‌ها، تغییر پایدار نخواهد داشت.

وی می‌افزاید: البته از طرف دیگر سیاست‌های دولت و آزادسازی پول‌های بلوکه شده می تواند در قیمت ارز تاثیر داشته باشد ولی باید دولتمردان به این نکته توجه کنند که امروز نرخ ارز، فاکتور اصلی حمایت از تولید و افزایش صادرات است و برای بهره برداری‌های کوتاه مدت به خصوص با توجه به اینکه نزدیک انتخابات هستیم، نباید از نرخ ارز استفاده کرده و شرایط را ظاهرا آرام کنند و اقتصاد را به نوعی تحت تاثیر مسائل انتخاباتی قرار دهند.

لاهوتی می‌گوید: دولتمردان باید توجه داشته باشند که اتفاقات تلخی که در دوره های گذشته در خصوص نرخ ارز اتفاق افتاده را تکرار نکنند و به صورت تصنعی و با فشار پول‌های نفتی، نرخ ارز را پایین نگه ندارند، چراکه تولید، صنعت و صادرات را با مشکل اساسی مواجه کرد، بنابراین به جای احساس باید براساس منطق اقتصادی مدیریت شناور شده نرخ ارز را داشته باشیم.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران معتقد است که هجمه‌ای که به بانک‌ها برای واردات کالاهای واسطه ای و تامین نیاز خطوط تولید وارد خواهد شد نیز باید مدیریت شود، چراکه حجم تقاضا بالا خواهد بود و باید دید که بانک‌ها تا چه میزان این تقاضا را به لحاظ عملیاتی پاسخگو خواهند بود.

http://www.mehrnews.com/news/3025058...B4%DB%8C%D9%85

12. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید negarminavi از ایشان تشکر کرده است:

تاثیر باز شدن درهای جهان بر اقتصاد ایران

هرچند نمی‌توان حذف واسطه‌های دست چندم را فراموش کرد اما در تحلیل پسابرجام باید واقع‌بین بود.
    اعتماد نوشت:

مي‌گويند پسابرجام، دوران شكوفايي اقتصاد ايران مي‌شود؛ شايد از همين‌رو است كه بانك جهاني هم نرخ رشد اقتصادي ايران را براي سال آينده ٨/٥ درصد پيش‌بيني كرده است؛ دوراني كه درهاي جهاني بر اقتصاد كشور گشوده مي‌شود و واردات و صادرات انواع كالا تسهيل. دولت تدبير و اميد هم شايد به همين موضوع براي خروج از وضع بحراني ركود صنايع و بنگاه‌هاي توليدي كشور دل بسته است؛ چه اينكه اخبار جسته و گريخته‌اي كه از لايحه‌هاي بودجه ١٣٩٥ و برنامه ششم توسعه به بيرون درز مي‌كند خبر از درنظر گرفتن نرخ رشد شش تا هشت درصدي براي سال‌هاي آينده مي‌دهد. با اين همه اما، سال آينده تا چه حد واردات كالاهاي واسطه‌اي و سرمايه‌اي افزايش پيدا مي‌كند؟ كالاهايي كه فقر حضورشان كيفيت توليد داخلي را با مشكلاتي بس شديد مواجه كرده است.
    گذشته از پايين آمدن سطح كيفي توليدهاي داخلي، درست به دليل محدوديتي كه همين تحريم‌ها بر واردات كالاهاي واسطه‌اي و سرمايه‌اي وارد كرده است، توليد بسياري از كالاها متوقف شده و ظرفيت‌هاي توليدي كارگاه‌ها با مشكل مواجه شده است.

در همين دوران بوده كه بسياري از كارخانه‌ها تا مرز تعطيلي پيش رفتند و بسياري از خطوط توليد خود را از دور توليد خارج كردند. حالا چشم‌انداز تجاري ايران در پساتحريم چگونه است؟ تحولي بزرگ و ناگهاني در راه است؟ آيا از لحظه لغو تحريم‌ها به‌ناگاه نرخ بيكاري كاهش پيدا مي‌كند؟ پس از اجرايي شدن برجام رونق و رشد توليد بر اقتصاد كشور سايه مي‌افكند؟ قدرت خريد و چانه‌زني ايراني‌ها در بازارهاي جهاني چنان بالا مي‌رود كه كالاهاي توليدي، واسطه‌اي و سرمايه‌اي به خاك ايران سرازير مي‌شود؟

تزريق شادي پسابرجام به‌مثابه چاقويي دولبه

هرچند نمي‌توان از كاهش هزينه‌هاي مبادلات تجاري با لغو تحريم‌هاي بانكي چشم پوشيد، توان فروش آزادانه نفت به همه كشورهاي جهان را ناديده گرفت يا حذف واسطه‌هاي دست چندم را فراموش كرد اما در تحليل پسابرجام بايد واقع‌بين بود. به نظر مي‌رسد بيش از هرچيز دولت بايد كوشش كند به‌جاي تزريق شادي به مردم واقعيت موجود اقتصاد را نمايش دهد. چه اينكه با تزريق شادي براي عملي شدن برنامه لغو تحريم‌ها، گرچه اميد به گشايش و بهبود چشم‌اندازها اثرش را بر تصميم‌هاي اقتصادي مردم خواهد گذاشت اما اين شادي هم براي مردم و هم براي دولت به مثابه يك چاقوي دو لبه عمل مي‌كند. گرچه به‌واسطه برچيده شدن تحريم‌ها حال و روز مهجور اقتصاد ايران كمي بهبود پيدا مي‌كند اما سوي ديگر ماجرا آن است كه اين بهبود به سرعت حاصل نمي‌شود. «زمان» نقش اصلي را در اين روند بازي مي‌كند. بايد زمان بگذرد تا جوانه‌ها و شكوفه‌هاي اقتصاد پس از تحريم به بار بنشيند. اگر دولت واقعيت زمان را امروز و به‌موقع به مردم نگويد چه بسا نارضايتي ناگهاني حاصل از بي‌ثمر بودن شادي گريبان خود دولت را بگيرد.

تجارت جهاني ايران در آينه امروز و فردا

«كاهش هزينه‌هاي حمل و نقل بين‌المللي»، «كاهش هزينه‌هاي بيمه‌اي» و «ايجاد تناسب در تنظيم بازار و بهبود روابط با كشورهاي دنيا» همه از مزاياي دوران پيش‌روي اقتصاد ايران است. نكته قابل توجه اما آن است كه خط‌هاي توليد در صنايع كشور وابستگي بسياري به واردات كالاهاي سرمايه‌اي، واسطه‌اي و مواد اوليه دارند؛ تاكنون امكان جايگزيني اين واردات در داخل فراهم نبوده و كاهش ارزش پول ملي هم نمي‌توانسته به دليل تحريم‌ها موجب رونق واردات اين كالاها شود. با توجه به تركيب واردات و نيز با اين پيش‌فرض كه نبود جانشين‌هاي مناسب در داخل براي كالاهاي واسطه‌اي، سرمايه‌اي و مواد خام، مي‌توان نتيجه گرفت كه كاهش ارزش پول ملي در سال‌هايي كه گذشته موجب افزايش هزينه‌هاي توليد، تشديد تورم و خنثي شدن تاثير افزايش اسمي نرخ ارز بر نرخ واقعي ارز شده است.
    سازمان توسعه تجارت، آمار واردات كالا در هشت ماه نخست امسال را به تفكيك كالاهاي مصرفي، واسطه‌اي و سرمايه‌اي بر اساس سيستم TIS بر اساس آمار مقدماتي گمرك جمهوري اسلامي منتشر كرده است كه نشان مي‌دهد ١٧ هزار و ٩٦٧ ميليون دلار كالاي واسطه‌اي و با حجم ٢٠ هزار و ٥٦٤ هزار تن به ايران وارد شده است. اين در حالي است كه همين آمار براي ١٢ ماه منتهي به اسفند در سال ١٣٩٣، ٣٤ هزار و ٨٥٤ ميليون دلار و حدود ٣٧ هزار تن بوده است. اين آمار در سال ١٣٨٨، ٣٦ هزار و ٥٦٠ ميليون دلار و به وزن ٣٩ هزار و ٥٤٤ هزار تن بوده است.
    در هشت ماه منتهي به آذر ماه ١٣٩٤ تنها چهار هزار و ٨٩٧ ميليون دلار كالاي سرمايه‌اي و به وزن ٤٨٨ هزار تن به ايران وارد شده است؛ درحالي كه اين آمار در سال ١٣٩٣، ٩ هزار و ١٧٣ ميليون دلار و با وزن ٦١٩ هزار تن بوده است. آمار واردات كالاهاي سرمايه‌اي در سال ١٣٨٨ هم نشان مي‌دهد در آن سال هشت هزار و ١٢٠ ميليون دلار كالاي سرمايه‌اي به وزن ٩٠١ هزار تن به ايران آمده است.
    در هشت ماه ابتدايي امسال سه هزار و ٤٥٤ ميليون دلار كالاي مصرفي، با وزن دو هزار و ٤٧٧ ميليون تن بوده است؛ آمار سال ١٣٩٣ هم نشان مي‌دهد كه شش هزار و ٩٧٠ ميليون دلار كالاي مصرفي و با وزن دو هزار و ٢٧٨ ميليون تن به كشور وارد شده است. در سال ١٣٨٨ هم هشت هزار و ٤٤٥ ميليون دلار كالاي مصرفي با وزن ٩ هزار و ٥١ ميليون تن به كشور وارد شده است.
    هرچند نبايد فراموش كرد كه دولت چندي است به همه واردات‌كننده‌هاي دولتي بخشنامه‌اي براي ممنوعيت واردات كالاهاي مصرفي ابلاغ كرده و درصدد است بر بخش خصوصي هم با اعمال تعرفه‌هاي بالا نظارت شديد كند.
    به هر روي در سوي ديگر تراز تجاري يعني صادرات، آمارها نشان مي‌دهد سهم ايران از كل صادرات جهاني ٣٤ صدم درصد است كه بخش بزرگي از اين سهم بسيار ناچيز هم به صادرات نفت خام، ميعانات گازي و به طور كلي مواد طبيعي اختصاص دارد. بر اساس سند چشم‌انداز، صادرات غيرنفتي كشور بايد تا سال ١٤٠٤ به ٢٠٠ ميليارد دلار در سال برسد. اين در حالي است كه ارزش صادرات كشور در سال ١٣٩٢ بدون نفت، گاز و تجارت چمداني، حدود ٤٢ ميليارد دلار و در سال گذشته ٥/٥٠ ميليارد دلار بوده است. سال پيش ارزش صادرات هرچند نسبت به سال ١٣٩٢ افزايش پيدا كرده اما آمارهاي سازمان توسعه تجارت از وضعيت هفت ماه نخست امسال نشان مي‌دهد كه صادرات كالا نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل ٤/٣ درصد از نظر وزن و ١٥ درصد از نظر ارزش دلاري كاهش داشته است. البته اين ميزان از صادرات هم بي‌ارتباط با منابع طبيعي نفت و گاز نيست. همچنين بر اساس گزارش گمرك جمهوري اسلامي ايران، عمده صادرات پارسال شامل پروپان مايع شده، بوتان مايع شده و متانول است. تركيب كالاهاي صادراتي سال ١٣٩٣ به تفكيك شامل ١٩ ميليون تن ميعانات گازي، ١٩ ميليون تن محصولات پتروشيمي و ٦٢ هزار تن ساير كالاهاي صنعتي، كشاورزي، معدني، فرش و صنايع دستي است.
    محدود بودن حجم و ارزش صادرات هم‌پيوند با عواملي چون «افزايش ارزش دلار در برابر ريال»، «نبود روابط بانكي» و در مجموع تحريم‌هاي اقتصادي است. حالا دولتي‌ها نويد مي‌دهند كه بخش بزرگي از اين چالش‌ها با اجراي برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) و رفع تحريم‌ها برطرف خواهد شد. همان شمشير دولبه پيش‌گفته.
    نشريه «اكونوميست» هم چندي پيش در گزارشي نوشت كه ايران اكنون در حال اجراي مفاد توافق هسته‌اي خود است و پس از انجام پيش‌نيازها، تحريم‌ها لغو خواهد شد. با لغو تحريم‌ها، ايران آزادانه‌تر تجارت خارجي خواهد داشت، استانداردهاي زندگي افزايش پيدا مي‌كند و سرمايه‌گذاران با توجه به سود بالاتر، بيشتر جذب خواهند شد. در پتانسيل‌هاي بالاي اقتصادي ايران هيچ شك و ترديدي نيست. اين كشور با در اختيار داشتن جمعيت حدود ٨٠ ميليون نفري، هفدهمين بازار پرجمعيت در جهان را در اختيار دارد. ايران كشاورزان، خودروسازان، داروسازان متبحر و بخش خدماتي پيشرفته‌اي دارد. دولت ايران قصد دارد در پنج سال آينده رشد اقتصادي خود را به هشت درصد برساند؛ اما به هرحال لغو تحريم‌ها به خودي خود اقتصاد ايران را در مسير بهبود قرار نمي‌دهد.

حداقل دو سال تا افزايش واردات مانده است

«در هفت، هشت سالي كه گذشت به هر حال به دليل محدوديت منابعي كه در اثر تحريم‌ها ايجاد شد، حجم واردات كالاهاي واسطه‌اي و مصرفي كاهشي چشمگير پيدا كرد. در سه سال گذشته هم به دليل محدود شدن ظرفيت‌هاي ارزي ايران، اين روند تشديد شد. نكته مهم‌تر اما اين است كه نه تنها حجم واردات كالاهاي سرمايه‌اي و واسطه‌اي به ايران محدود شده است، بلكه كيفيت اين كالاها هم به‌شدت افت كرده است. موضوعي كه حتي شايد اهميت بيشتري از محدود شدن حجم واردات اين كالاها داشته باشد.» اينها را احمدپور فلاح، عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي تهران به «اعتماد» مي‌گويد. او توضيح مي‌دهد: زيرساخت‌هاي صنعتي ايران بيشتر از سوي كشورهايي چون آلمان و ايتاليا، احداث، نصب و راه‌اندازي شده‌اند اما در دوره تحريم‌ها ايران ديگر نمي‌توانست از اين كشورها كالا وارد كند. در نتيجه كشور ناچار به واردات كالاي بي‌كيفيت از كشورهاي آسياي شرقي شد. دبير سابق كميسيون صنعت اتاق، در پاسخ به اين پرسش كه به نظر شما با اجرايي شدن توافق هسته‌اي حجم واردات كالاهاي واسطه‌اي و سرمايه‌اي چقدر افزايش مي‌يابد؟، تاكيد مي‌كند: به‌قطع با توجه به محدوديت شديد منابع ارزي كه امروز در اقتصاد ايران به وضوح ديده مي‌شود، واردات اين دست كالاها از نظر حجم و ارزش افزايش خاصي پيدا نمي‌كند اما از نظر كيفيت، امكان برقراري ارتباط با اروپا مهيا مي‌شود.
    به گفته پورفلاح نبايد انتظار داشته باشيم كه ناگاه كالاهاي واسطه‌اي و سرمايه‌‌اي به كشور سرازير شود و خطوط توليد رونق يكباره را تجربه كند. او ادامه مي‌دهد: البته اينكه دولت به زيرمجموعه‌هاي دولتي خودش دستور توقف واردات كالاهاي مصرفي را داده نكته مثبتي است و چنين روشي تا زماني كه ايران به سازمان تجارت جهاني نپيوسته است، روشي ايده‌آل است. اين توليدكننده البته تاكيد مي‌كند كه البته چنين روش‌هايي براي هميشه پاسخگو نيست و سرانجام دولت ناگذير است، بازار را به بازار بسپرد. دست از روش‌هاي دستوري بردارد و اجازه دهد كه بازار با عرضه و تقاضا تعديل شود.
    او توضيح داد كه امروز بر واردكننده‌هاي بخش خصوصي هم با وجود تعرفه‌هاي بالا براي واردات كالاهاي مصرفي فشار بسياري وارد است و ديوار محدوديت واردات رفته‌رفته دور بخش خصوصي هم كشيده مي‌شود.

14. 10 کاربر به خاطر ارسال مفید خوشبخت از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال

روحانی در «معرکه بد نفت» گیر کرده است

«برجام» اجرایی شد. ایران از بند تحریم «رها» شد. دولت روحانی اما، در «معرکه بد نفت» گیر کرده است.

هفته نامه صدا نوشت:

«برجام» اجرایی شد. ایران از بند تحریم «رها» شد. دولت روحانی اما، در «معرکه بد نفت» گیر کرده است. قیمت نفت برنت، به بشکه ای 29 دلار سقوط کرده است. بهای سبد نفتی اوپک هم به 25 دلار رسید. متوسط قیمت نفت سبک ایران در ماه دسامبر به مقصد آسیا 31 دلار و 63 سنت بود که این رقم در ماه ژانویه (ماه فعلی) بین 25 تا 30 دلار خواهد رسید. موسسه مطالعاتی مورگان استنیلی با توجه به افزایش ارزش دلار آمریکا، سناریوی 20 تا 25 دلاری را برای قیمت نفت در سال 2016 محتمل دانسته است. بانک انگلیسی استاندارد چارترد اما قیمت نفت را برای سال جاری بطور متوسط در حد ١٠ دلار پیش بینی کرده است. معرکه بد نفت دولت روحانی را گیر انداخته است. چگونه؟

رضا زندی: هنوز سخن رئیس کنفرانس اوپک در خبرگزاری ها درباره احتمال برگزاری نشست اوپک در خبرگزاری ها جا نیافتاده بود که وزیر نفت امارات راهبرد فعلی اوپک مبتی بر عدم کاهش تولید، مفید دانسته و افزایش تولید نفت از سوی هر کشوری را جایز شمرده است. واقعیت آن است که با تنش شدید سیاسی بین ایران و عربستان، سعودی ها نخواهند گذاشت اجلاس فوق العاده اوپک برگزار و صدایی برای کاهش تولید نفت بلند شود. از همین روست که وزیر تفت ایران اعلام کرد که اجماعی برای برگزاری اجلاس فوق العاده وجود ندارد. عربستان که در نبود ایران تولید نفت خود را به 5/10 میلیون بشکه در روز افزایش داده است حالا حاضر نیست از تولیدش بکاهد. با ورود حداقل 500 هزار بشکه نفت ایران، در هفته های آینده بازار نفت باز هم نفت اضافه بیشتری خواهد گرفت. با این وجود ایران اگر سهم بازار نفت خود را به اندازه قبل از تحریم برنگرداند اشتباهی تاریخی کرده است. جنگ اصلی ایران و عربستان در «میدان نفت» است. ایران تولید نفتش را افزایش خواهد داد و عربستان علیرغم کسری 100 میلیارد دلاری بودجه اش، کاهش بهای نفت را تاب خواهد آورد. بازارهای جهانی نفت همچنان اشباع خواهد ماند و رشد اقتصادی جهانی، چشم اندازی را برای رشد قیمت نفت ایجاد نخواهد کرد. ما اما باید چه کنیم؟

دامن زدن به انتظارات غیر اولویت دار در راستای منافع ملی است؟!

اگر می خواهیم جلوی تنش آفرینی عربستان بایستیم. باید کمر بندها را سفت ببنیدیم. مردم باید بدانند بعد از برجام، سعودی ها از کاهش تولید اوپک جلوگیری خواهند کرد تا به مدد افزایش ارزش دلار، قیمت نفت را همچنان پایین نگاه دارند. آنان «درآمدهای ملی ایران» را نشانه گرفته اند. حالا اگر رسانه ملی می خواهد در راستای منافع ملی حرکت کند نباید مدام به انتظارات غیر اولویت دار دامن بزند. حتی اگر منتقد دولت است، نباید پشت دولتی را که قرار است در نبرد با سیاست های نفتی سعودی گام بردارد خالی کند. منافع ملی ارجح بر منافع شخصی و گروهی است. دولت تحت فشار کاهش درآمدهای نفتی است. ما در جنگ نفتی با عربستان ایم. از اینروست که رئیس جمهور هفته گذشته، در مراسم افتتاحیه فازهای 15 و 16 گفت: «دولت کشور را با نفت 30 دلاری اداره می کند. نه نفت 147 دلاری.» دولت در میدان جنگ است. نباید پشت او را خالی کرد. «جنگ نفتی سعودی با تهران». قیمت نفت همچنان پایین خواهد آمد، پس لطفا انتظاراتتان را کنترل کنید.
    چاپ خبر بالا - Tik8

Read more: http://www.donya-e-eqtesad.com/onlin...#ixzz3xOQh1fDl

16. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید negarminavi از ایشان تشکر کرده است:

پرونده مشاور احمدی نژاد به دادسرا بازگشت

پرونده شکایت دادستانی از علی‌اکبر جوانفکر مدیر مسئول اسبق خبرگزاری ایرنا و سه خبرنگار پیشین روزنامه ایران، برای رسیدگی به ایرادات شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کارکنان دولت به شعبه بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه بازگشت.
    قهرمان شجاعی وکیل مدافع جوانفکر با اعلام این خبر به خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم گفت: حسب ایرادات شعبه 1057 دادگاه کارکنان دولت به ریاست قاضی حیدری، پرونده موکلم به شعبه چهارم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه بازگشته است تا ایرادات برطرف و به سئوالات پاسخ داده شود.

وکیل مدافع مشاور رسانه‌ای رئیس دولت دهم اضافه کرد: پس از برطرف شدن ایرادات و بازگشت مجدد پرونده به دادگاه، زمان برگزاری جلسه بعدی از سوی شعبه رسیدگی کننده، تعیین می‌شود.

به گزارش تسنیم، هفتم دی ماه امسال بود که جلسه محاکمه علی‌اکبر جوانفکر مدیرمسئول اسبق خبرگزاری ایرنا و سه خبرنگار پیشین روزنامه ایران، با شکایت دادستانی تهران و به اتهام تمرد در برابر ماموران قضایی و انتظامی به صورت غیرعلنی در شعبه 1057 دادگاه کارکنان دولت به ریاست قاضی حیدری برگزار شد.

جوانفکر پس از پایان جلسه دادگاه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در جلسه امروز، ادله خود را مبنی بر وارد نبودن اتهام منسوبه ارائه و سئوالاتی را مطرح کردیم و قرار شد قاضی در این مورد تحقیقات بیشتری انجام دهند و در جلسه بعدی رسیدگی شود.

وی با بیان اینکه زمان برگزاری جلسه بعدی هنوز تعیین نشده است گفت: ما در ارتباط با این قضیه، شکایتی متقابلی انجام ندادیم و معتقدیم این مسئله، موضوعی بود که نباید اتفاق می‌افتاد اما اتفاق افتاد و خوب هم نبود. برای کشور یک فضای نامساعدی ایجاد شده بود و دوست داشتیم زودتر قضیه خاتمه باید و به همین خاطر ما از عواملی که این کار را انجام دادند شکایت نکردیم اما آنها دست بردار نیستند.

جوانفکر افزود: تابع قانون هستم و از قانون تمرد نمی‌کنم. هر بار هم که احضار کنند، احترام گذاشته و حضور می‌یابیم. امروز هم در دادگاه حضور یافتیم و ادله خود را ارائه کردیم و امیدواریم قاضی با بررسی ادله ما حکم عادلانه‌ای را صادر کند. ضمن اینکه هر حکمی بدهند، تبعیت می‌کنیم.

مدیرمسئول اسبق خبرگزاری ایرنا درباره برگزاری این جلسه به صورت غیرعلنی گفت: غیرعلنی بودن دادگاه بستگی به نظر قاضی دارد. در همین ارتباط از قاضی سئوال کردم و علت غیرعلنی شدن دادگاه را پرسیدم که پاسخ دادند من غیرعلنی بودن دادگاه را اعلام نکردم. گفتم مامور انتظامی جلوی درب ساختمان دادگاه آمد و اجازه نداد افرادی که می‌خواستند در جلسه حضور یابند، وارد ساختمان شوند و گفتند از بالا دستور دادند که جلسه غیرعلنی است. قاضی در پاسخ گفت که من قاضی شعبه هستم و چنین دستوری ندادم و دادگاه علنی است. به هر حال تصمیم با قاضی دادگاه است و اگر عوامل دیگری این تصمیم را گرفتند، آنها باید پاسخگو باشند و بگویند این فرد چه کسی بوده که اجازه ورود افراد به ساختمان و جلسه دادگاه را نداده است. ضمن اینکه معتقدم به این دست مسائل حاشیه‌ای نباید زیاد دامن زده شود.

18. 10 کاربر به خاطر ارسال مفید خوشبخت از ایشان تشکر کرده اند:

ظریف: امروز روز خوبی برای مردم ایران است

وزیر خارجه کشورمان گفت: معتقدیم برجام انجام می شود و پیش می‌رود و از فرصت‌های اقتصادی و دیپلماسی آن استفاده خواهد شد.

به گزارش «انتخاب»محمد جواد ظریف صبح روز شنبه در بدو ورود به وین در پاسخ به این پرسش که برداشته شدن تحریم‌ها چقدر بعد از روز اجرا تضمین شده است گفت: کسانی هستند که همیشه صلح را تهدید موجودیت‌شان می دانند و اینها همیشه مخالف بوده و به این مخالفتشان ادامه خواهند داد

وزیر خارجه کشورمان گفت: امروز روز خوبی برای مردم ایران است و تحریم‌ها امروز لغو خواهد شد.

وی افزود: همچنین امروز روز خوبی برای منطقه است. منطقه ما از سایه یک درگیری بی مورد که می توانست نگرانی ایجاد کند با برجام رها شده و می تواند بدون غبارهای خطرناک که به دلیل تبلیغات منفی علیه برنامه هسته ای شکل گرفته حرکت صلح طلبانه ایجاد کند.

وزیر خارجه گفت: امروز یک روز خوب برای دنیاست چراکه ثابت شده مشکلات مهم را می توانیم از طریق دیپلماسی حل کنیم نه تهدید و فشار و قطعا از این جهت امروز روز مهمی است.

وزیر امور خارجه گفت: امروز علاوه بر اعلام اجرای برجام گفت و گو هایی هم با آمانو ،کری و موگرینی خواهم داشت.

وزیر امور خارجه گفت: امروز با ارائه گزارش مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی برجام اجرایی خواهد شد و پس از آن یک بیانیه مشترکی برای اعلام شروع برجام منتشر می شود. گزارش مدیر کل برجام را اجرایی خواهد کرد اما برای اعلام اهمیت این واقعه بیانیه ای هم خوانده خواهد شد.

وی درباره برنامه های امروز خود گفت: دیدار با مدیر کل آژانس را دارم اعلام اجرای برجام و دیدار های دو جانبه با خانم موگرینی و احتمالا با سایر وزرای خارجه از جمله آقای کری دیدار خواهیم داشت.

ظریف گفت: این ملاقاتها برای اطمینان از اجرای صحیح برجام است مخصوصا با توجه به اقدامات وسیعی که آمریکا‌یی‌ها اعلام کردند انجام داده اند.

وی در پاسخ به این که بعد از اجرای برجام جمهوری اسلامی ایران چه اهداف و اقداماتی را در منطقه دنبال می‌کند گفت: بعد از اجرای برجام زمینه خوبی ایجاد می شود برای همکاری گسترده تر در منطقه برای خطر عمده ای که منطقه ما را تهدید می‌کند و آن هم خطر تروریست و افراط گرایی است. ما این آمادگی را داریم و امیدواریم که سایر همسایگان ما در منطقه و جامعه بین الملل برای مبارزه با این معضل همکاری را داشته باشند .

وزیر خارجه در پاسخ به این پرسش که فکر می‌کنید برجام تا پایان زمان خود با موفقیت اجرا شود؟ گقت: تاکید داریم منفعت همه در این است برجام کاملا اجرایی شود و همه به آن متعهد باشند البته روش ما بر احراز و رصد کردن نحوه پایبندی سایر کشورها است اما عقل حکم می کند کشورهایی که مدت زیادی را صرف این سند کردند با اقدامات نسنجیده باعث نشوند نتیجه مذاکرات به هدر رود.

20. 11 کاربر به خاطر ارسال مفید خوشبخت از ایشان تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 46 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 46 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

فوری، قانون، مهم، مباحث، مجلس، مجری، مردم، مصوبه، مصاحبه، معدن، نفت، ناگهانی، ناظری، نرخ، هایده، هدفمندی، هدیه تهرانی، وام، وحشت، یورو، یارانه، کاهش، کشاورزی، گفتگو، گرانی، گزیده های خبر، پول، پوریا پورسرخ، پرونده هسته ای، آفریقا، آمار، آمریکا، آزادی، افزایش، الناز شاکردوست، انفجار، انقلاب، انتخابات، اوباما، ایران، اتش سوزی، اجتماعی، احمدی نژاد، اخبار، اخبار اقتصادی، اخبار سیاسی، اخراج، اروپا، استیضاح، استعفا، اشاره، اشتغال، اعتصاب، بنزین، بهره، بهرام رادان، بورس، بیکاری، بیداری اسلامی، بانک، بانک مرکزی، بارش، بازدید، بازرگانی، برکناری، تقاضا، تمایل، تهدید، تولید، تورم، توسعه، تکذیب، تاکید، تجمع، تجارت، تحریم، ترانه علیدوستی، تردید، تعزیرات، تعطیلی، جنگ، جنجال، جهان، جدید، حمله، خلیج فارس، خنده بازار، خودرو، خامنه ای، خاورمیانه، خبر، خبر از همه نوع، خبر سیاسی، دلار، دولت، درآمد، ریزش، رای، رسانه، زلزله، سفر، سقوط، سنا، سوئیفت، سوال، سیل، سکه، سایت بورسی، سریع، شهاب حسینی، شورای امنیت، شایعه، شجریان، صنعت، طلا، طوفان، عدالت، عرضه

نمایش برچسب‌ها