نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: .

رأی دهندگان
0. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • .

0 0%
  • .

0 0%
صفحه 661 از 5221 نخست ... 16156161165165865966066166266366467171176111611661 ... آخرین
نمایش نتایج: از 6,601 به 6,610 از 52208

موضوع: اخبار

عضو فعال مات آواتار ها
    تشکر شده 13,899 بار در 4,563 ارسال
    تعيين تكليف آزادسازی قيمت نان تا دو هفته ديگر
    عباس قبادي در اين مورد گفت: تا به حال چيزي دراين مورد به ما ابلاغ نشده و اين موضوع از تصميماتي است كه بايد از طريق رييسجمهوري يا معاون اول رييسجمهوري به ما ابلاغ شود.
    به گفته مديرعامل شركت بازرگاني دولتي تا دو هفته آينده تكليف آزادسازي قيمت نان مشخص خواهد شد.

به گزارش ایسنا، پيش از اين در سال گذشته مديرعامل شركت بازرگاني دولتي اعلام كرده بود كه از فروردينماه سال 91 قيمت نان آزاد خواهد شد و ديگر دولت قيمت نان را تعيين نخواهد كرد.

اوايل ارديبهشت ماه سال گذشته حميد عليخاني، معاون وزير بازرگاني و مديرعامل شركت بازرگاني دولتي وقت اعلام كرده بود كه بين شش تا 9 ماهه آينده قيمت نان آزاد ميشود و ديگر قيمت مصوب براي نان نخواهيم داشت.

عباس قبادي در اين مورد گفت: تا به حال چيزي دراين مورد به ما ابلاغ نشده و اين موضوع از تصميماتي است كه بايد از طريق رييسجمهوري يا معاون اول رييسجمهوري به ما ابلاغ شود.

وي تصريح كرد: فكر ميكنم تا دو هفته آينده اين موضوع مشخص شود، اما فعلا كه در دستور كار قرار نگرفته است.

2. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید مات از ایشان تشکر کرده است:

ستاره‌دار (87) وحید 20 آواتار ها
    تشکر شده 116,704 بار در 26,716 ارسال
    وی تصریح کرد: نباید علامت غلطی به گروه 1+5 داده شود و آنها نباید احساس کنند که ایران در موضع ضعف قرار دارد به همین دلیل بهتر است در مورد محل مذاکرات تامل بیشتری صورت گیرد و اینگونه تداعی نشود که استانبول تنها گزینه ماست .

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام پیشنهاد کرد که دور آتی مذاکرات ایران با گروه 1+5 به جای استانبول در یکی از شهرهای بغداد ، دمشق یا بیروت برگزار شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محسن رضایی، وی در دیدار مدیران و کارکنان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این مطلب افزود: با توجه به بد قولی های دوستان ما در ترکیه در پایبندی به برخی توافقات ، بهتر است مذاکرات ایران و گروه 1+5 در یکی دیگر از کشورهای دوست برگزار شود ، از این رو بغداد، دمشق و بیروت مکان های مناسب تری برای انجام مذاکرات نسبت به استانبول هستند.

وی تصریح کرد: نباید علامت غلطی به گروه 1+5 داده شود و آنها نباید احساس کنند که ایران در موضع ضعف قرار داردبه همین دلیل بهتر است در مورد محل مذاکرات تامل بیشتری صورت گیرد و اینگونه تداعی نشود که استانبول تنها گزینه ماست .

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطر نشان کرد: نجات غرب در آینده در دست ایران است و ما می توانیم از نیاز غرب به خودمان استفاده کنیم و با یک دیپلماسی فعال و قوی اکثر موانع را از سر راه خود برداریم.

رضایی در بخش دیگری از سخنانش گفت : موضع جمهوری اسلامی ایران در عرصه سیاست خارجی همواره بر ایستادگی همراه با منطق و تدبیر مبتنی بوده است از این رو تحریم و اعمال فشار را باید با دیپلماسی قوی در خارج و مقاومت در داخل خنثی کرد . تنها در این صورت است که غرب از تحریم، نتیجه ای نخواهد گرفت . مقامات غربی به این امر واقفند که رهبران و مدیران ایران بدنبال جنگ نیستند ولی تسلیم هم نمی شوند لذا چاره ای جز مذاکره با ایران ندارند.

وی ادامه داد: ما نه خواهان جنگ هستیم و نه اینکه تسلیم می شویم . معتقدیم منطق قوی پیروز خواهد شد و منطق ضعیف شکست می خورد. ما می گوییم غنی سازی آری ولی بمب اتم نه.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات پیش رو باید به اندازه کافی پیشنهادهای ابتکاری برای خنثی کردن بهانه جویی های آنها داشته باشد و با پیشنهادهای سازنده و از موضع منافع ملی می توان از وحدت بین قدرت های بین المللی علیه ایران جلوگیری کرد.

رضایی با بیان اینکه سال 1391 سال بسیار مهم و تعیین کننده ای برای ملت ماست تاکید کرد : سال جاری هم در بعد اقتصادی و هم در بعد امنیت ملی سال پر اهمیتی است و تنها با وحدت می توانیم هم تولید ملی را گسترش دهیم و هم تحریم ها را خنثی کنیم و هم امنیت ملی کشور را تامین کنیم.

وی ادامه داد: دستیابی به وحدت پیرامون رهبری و نظام موجب افزایش اقتدار ایران می شود و این امر، هم نیاز به ایثار از یک طرف و کنار گذاشتن انحصار طلبی از سوی دیگر دارد.
    درخت هرچه پربارتر افتاده تر

توصیه ای به خرید/فروش/نگهداری ندارم.

4. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید وحید 20 از ایشان تشکر کرده اند:

نرخ بیکاری منطقه یورو رکورد جدید 10.8 درصد را ثبت کرد

خبرگزاری فارس: آمارهای رسمی نشان می دهد نرخ بیکاری منطقه یورو طی ماه فوریه به شدت افزایش داشته است .

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه نیویورک تایمز، موسسه آمار اروپا موسوم به یورو استات در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد نرخ بیکاری منطقه یورو متشکل از 17 کشور اروپایی در ماه فوریه به بالاترین حد خود از زمان پیدایش یورو پول واحد اروپایی رسیده است .
    افزایش نرخ بیکاری منطقه یورو در حالی است که کشورهای اروپایی قصد دارند با اتخاذ سیاستهای ریاضت اقتصادی با بحران بدهی و کسری بودجه مقابله کنند .
    کارشناسان و تحلیل گران بر این باورند که افزایش نرخ بیکاری منطقه یورو احتمال بازگشت اقتصاد اروپا به رکود و بحران را بیش از پیش افزایش داده است .
    بر این اساس موسسه یورو استات افزود ، نرخ بیکاری منطقه یورو طی ماه فوریه به بیش از 10.8 درصد رسیده است ، این رقم در ماه قبل از آن به 10.7 درصد رسیده بود .
    این گزارش حاکی است تعداد بیکاران اروپایی در این مدت به بیش از 17.1 میلیون نفر رسیده است که این رقم 1.5 میلیون نفر بیشتر از مدت مشابه سال قبل است .
    این برای هشتمین ماه متوالی است که منطقه یورو با افزایش نرخ بیکاری روبرو شده است . اسپانیا که روز جمعه برنامه های جدید ریاضت اقتصادی را اعلام کرده است بالاترین نرخ بیکاری را در بین کشورهای منطقه یورو در اختیار دارد . نرخ بیکاری این کشور به بیش از 23.6 درصد رسیده است و نرخ بیکاری جوانان زیر 25 سال این کشور نیز به بیش از 50.5 درصد رسیده است .

6. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید وحید 20 از ایشان تشکر کرده اند:

پرداخت حقوق به 400 باغبان در یک واحد دانشگاه آزاد!

در یکی از واحدهای دانشگاه آزاد تهران به 400 نفر تحت عنوان باغبان و گلکار حقوق پرداخت می شده است.

به گزارش مشرق، در سال های اخیر و در یکی از واحدهای دانشگاه آزاد تهران به 400 نفر تحت عنوان باغبان و گلکار حقوق پرداخت می شده که در دوره مدیریت جدید دانشگاه آزاد این پرداخت ها مورد پیگیری قرار گرفته است.
    بر اساس این گزارش، مدیر جدید پس از مشاهده لیست 400 نفره باغبانان دستور پیگیری موضوع را صادر و اعلام می کند خواستار برگزاری جلسه و دیدار با تمامی باغبانان و گلکاران است که در جلسه برگزار شده حدود 200 نفر به عنوان باغبان حاضر می شوند.
    بررسی های اولیه مدیر جدید نشان می دهد 200 نفر ازغایبان این جلسه افرادی هستند که سال ها است حقوق می گیرند اما در دانشگاه حضور ندارند و هویت واقعی آنها هم نامعلوم است.
    همچنین تحقیقات برای احراز هویت 200 باغبان حاضر در جلسه نیز در حال انجام است تا مشخص شود آیا این افراد مشغول به کار باغبانی هستند یا بیرون دانشگاه مشغول انجام کار دیگری هستند.
    این بررسی ها از آن جهت انجام شده که تعداد 200 گلکار و باغبان معرفی شده هم بسیار بیشتر از نیاز این واحد دانشگاهی می باشد.

8. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید وحید 20 از ایشان تشکر کرده اند:

ابراهیمی:

مذاکره ایران و ۱+۵ قطعی نیست

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با یادآوری مواضع جدید غرب برای زمان و مکان مذاکره ۱+۵ با ایران، گفت: مذاکره ایران و ۱+۵ قطعی نیست.

حسین ابراهیمی در گفتوگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، درباره نوع برخورد غربیها برای از سرگیری مذاکرات هستهای با ایران، گفت: بعد از آنکه روز ۲۵ فروردین زمان نشست مشترک جمهوری اسلامی با ۱+۵ اعلام شد ، آمریکاییها با اتخاذ مواضع جدید برای زمان و مکان مذاکره حرفهای دیگری میزنند.
    نماینده مردم بیرجند و درمیان در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به صحبتهای مبهم غربیها درباره محل و زمان نشست مشترک با ایران، میتوان نتیجه گرفت که هنوز اصل مذاکره قطعی نیست چه رسد به آنکه بخواهد تاریخ و کشور میزبان آن مشخص شود.
    وی، سیاستهای غرب را در تحولات منطقه شکست خورده خواند و افزود: آنچه آنها در سوریه دنبال میکردند محقق نشد و بشار اسد توانست با اعمال اصلاحاتی در ساختار نظام سیاسی تا حدود زیادی آرامش را به این کشور بازگرداند و نشان دهد مخالفانش اجیرشدگانی به دست استکبار هستند.
    عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با یادآوری تحریم نفت ایران از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا، تصریح کرد: این اقدام جز گرانی سوخت در بازارهای بین المللی نتیجه دیگری برای غرب حاصل نکرد و اکنون سیاستمداران آن کشورها از سوی افکارعمومی خود زیر سئوال هستند چراکه بنزین و قیمت فرآوردههای نفتی در اروپا و آمریکا به شدت افزایش یافته است.
    وی با یادآوری نزدیک بودن زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، ادامه داد: باراک اوباما وضعیت مطلوبی ندارد و رقبای وی برای کسب رأی بیشتر همه تبعات ناشی از تحریم بانکی و نفتی ایران را بر دوش او میگذارند، براساس همین رئیس جمهور آمریکا کاملا در سردرگمی و تناقض گویی در قبال برنامههای هستهای ایران به سر میبرد.
    نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، چین و روسیه را جزء کشورهایی خواند که حل و فصل مسائل مبهم موجود در پرونده هستهای ایران را دنبال میکنند، تأکید کرد: اگر نشست ۱+۵ با جمهوری اسلامی برگزار شود، استدلال و منطق تیم مذاکره کننده ایرانی، همه کشورها را به این نتیجه میرساند که باید کل تحریمهای بین المللی علیه تهران لغو شوند.
    وی، لغو تحریمهای بین المللی علیه ایران را شکست برنامههای استکباری غرب خواند و افزود: آمریکا از چنین رخدادی واهمه دارد، بنابراین میکوشد با اتخاذ مواضعی جدید مانع از سرگیری مذاکرات ۱+۵ با تهران شود اما از چین و روسیه انتظار میرود که در این باره اقدام لازم را انجام دهند تا واشنگتن ناکام بماند.
    ابراهیمی درباره شرط گذاری رژیم صهیونیستی برای مذاکرات ایران با ۱+۵، یادآور شد: این رژیم جعلی عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی نیست و دارای صدها کلاهک هستهای است، بنابراین نباید به موضعگیریهای آن توجه کرد.
    نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، ادعای وزیر خارجه آمریکا درباره بازنماندن همیشگی پنجره دیپلماسی مقابل ایران، ادامه داد: این حرفها برخواسته از شرایط دشواری است دولتمردان آمریکایی در آن قرار دارند، ایران هیچگاه درخواست مذاکره به ۱+۵ نداد بلکه آنها بودند که پیشنهاد نشست مشترک را مطرح کردند، بنابراین نباید برای این تناقض گویی ارزشی قائل شد.
    هیلاری کلینتون روز یکشنبه (۱۳ فروردین) با ادعای اینکه واشنگتن خواستار «نتایج ملموس» از این مذاکرات است، گفت: سیاست ایالات متحده «پیشگیری است و نه مهار.» وزیر امورخارجه آریکا مدعی شد: «من میخواهم تاکید کنم که ایران از فرصت نامحدود برخوردار نیست.» با این حال ساعاتی پس از این سخنان، سخنگوی کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مذاکرهکننده ارشد هستهای گروه ۱+۵، با رد تعیین زمان و مکان برگزاری نشست گروه ۱+۵ اعلام کرد هنوز در اینباره با ایران توافقی حاصل نشده است. /
    http://www.icana.ir/newspage.aspx?Newsid=193031

10. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید وحید 20 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال مات آواتار ها

لاوورف: اقدام نظامی علیه ایران نقض قوانین بین المللی است
    درحالیکه لفاظی های جنگ طلبانه غرب و اسرائیل علیه برنامه هسته ای ایران همچنان ادامه دارد، وزیر امور خارجه روسیه با هشدار درباره حمله به ایران گفت که اقدام نظامی علیه ایران نقض قوانین بینالمللی است.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری "آسوشیتدپرس"، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه امروز ضمن هشدار قاطعانه به اسرائیل درباره هرگونه اقدام نظامی احتمالی علیه ایران به بهانه برنامه هسته ای تهران، اعلام کرد که حمله پیشگیرانه به تاسیسات هسته ای ایران نقض قوانین بین المللی است.

در شرایطی که آمریکا و اسرائیل در لفاظی های جنگ طلبانه خود مدعی شده اند که تمام گزینه ها و از جمله اقدام نظامی در قبال برنامه هسته ای ایران و جلوگیری از دستیابی این کشور به تسلیحات هسته ای روی میز است، وزیر امور خارجه روسیه در سفر خود به ارمنستان اعلام کرد که اقدام نظامی علیه ایران منطقه را بی ثبات خواهد کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در ادامه خبر خود نوشت که ایران تاکید دارد که برنامه غنی سازی اورانیوم تهران اهداف غیرنظامی و تحقیقاتی دارد و این درحالیست که اسرائیل و کشورهای غربی بر این باورند که این اهداف بیان شده به عنوان پوشش دهنده برنامه تسلیحات هسته ای ایران مطرح می شوند.

روسیه که اولین نیروگاه هسته ای ایران را ساخته است از برخی از تحریم های سابق سازمان ملل علیه ایران به بهانه برنامه هسته ای تهران حمایت کرده است اما در ماه های اخیر قاطعانه هرگونه اعمال تحریم های جدید بر ایران را رد کرده و خواستار انجام مذاکره شده است.

آمریکا و اتحادیه اخیرا به بهانه تسلیحاتی بودن برنامه هسته ای ایران، دور جدیدی از تحریم های یک جانبه خود را علیه اقتصاد و صنعت نفت ایران تحمیل کرده اند؛ ایران نیز همواره با رد اتهامات غرب مبنی بر نظامی بودن برنامه هسته ای اش و تاکید بر صلح آمیز بودن آن اعلام کرده است که به عنوان امضا کننده پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای "ان پی تی" و یکی از کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی حق دستیابی به فناوری های هسته ای با اهداف صلح آمیز را برای خود قائل است و به هیچ عنوان از حقوق هسته ای خود صرف نظر نخواهد کرد.

ستاره‌دار (27) بابک 52 آواتار ها
    تشکر شده 63,384 بار در 15,430 ارسال
    آیت الله هاشمی: به امام گفتم که اینکه با آمریکا نه حرف بزنیم و نه رابطه داشته باشیم، قابل تداوم نیست

هاشمی رفسنجانی می گوید: آمریکا قدرت برتر دنیا است. مگر اروپا با آمریکا، چین با آمریکا و روسیه با آمریکا چه تفاوتی از دید ما دارند؟ اگر با آنها مذاکره داریم، چرا با آمریکا مذاکره نکنیم؟

در پایان سال 1390 و با نگاهی به یک دهه آینده، مسئولان فصلنامه مطالعات بین المللی ملاقاتی با آیت الله هاشمی رفسنجانی داشتند تا عملکرد دولت سازندگی در حوزه سیاست خارجی و نیز نوع نگاه بهینه نظام به جامعه بین المللی را مورد نقد و ارزیابی و بحث و گفت و گو قرار دهند.
    به گزارش انتخاب، این متن گزیده ای کوتاه از این گفت و گو است، که متن کامل آن در شماره بهار 1391 فصلنامه به چاپ رسیده است.
    * آیت الله هاشمی رفسنجانی در باره عملگرا بودن و یا توسعهگرا بودن دولت سازندگی اظهار داشت: "...شیوه موردپسند اسلام اینست که انسان با عمل و کار، دین را معرفی کند. یعنی به هر فکری که تعلق دارد، باید آن را در میدان عمل نشان دهد. گفتار، یک بخشی از کار است. جمله اعجازآمیزی از ائمه ما منقول است که کونوا دعاتَ النّاس بِِغیر اَلسِنَتِکُم. دعوت با زبان عیبی ندارد، ولی باید با عمل باشد. شاید مضمون این ضربالمثل در ادبیات فارسی، عربی و شاید در همه زبانها زیاد دیده میشود. دو صد کرده چون نیم کردار نیست، واقعاً حرف درستی است. یعنی آنچه که پایدار و تأثیرگذار میماند عمل است. حال، اسمش را عملگرایی و یا هر خصلت دیگری بخواهید بگذارید....."

آیت الله هاشمی افزود: "در دوران دفاع مقدس، برای من یک تجربه مهمی پیش آمد. در اواخر جنگ، شرایطی که با دنیا، همسایه ها، مسلمانها و دولتهای غربی و شرقی درست شده بود، با ما سازگاری نداشتند و ما هم با آنها سازگاری نداشتیم. متأسفانه از شعار نه شرقی، نه غربی برخی تفسیرهای عوامانه شده بود که با همه باید همکاری نداشته باشیم. اما هدف این نبود، بلکه در مورد وابستگی بود که ما باید بدون وابستگی و با استقلال کامل سیاست خودمان را داشته باشیم. اما همکاری متقابل و محترمانه با شرق و غرب را هم باید میداشتیم." وی در ادامه به تجربه جنگ و دفاع مقدس اشاره نمود:"بالاخره وقایع دفاع مقدس برای کسانی که تفکری در میدان جنگ داشتند، ثابت کرد که نمیتوان صرفاً با شعار، کار کرد. بلکه باید همراه عملگرایی وارد سیاست شد."

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در باره عملگرایی و تجربه قطعنامه افزود:" تجربه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در پایان جنگ بود. وقتی این مسئله مطرح شد، در آن موقع هم فرمانده جنگ بودم و مسئولیت من از همه روشنتر بود و هم قائم مقام فرمانده کل قوا بودم و اختیاراتم بالا بود. با تفکر وارد شدم و این مسئله را عملیاتی کردم. از وزارت خارجه خواستم که قطعنامه را نه رد و نه قبول کنند و بگذارند مذاکره کنیم. قطعنامه را قابل قبول کنیم و بعد تصمیم بگیریم."

وی در کنار عملگرایی به ضرورت موضوع اعتدال و رابطه آن با عقیده پرداخت:"ضمناً آنچه که به من در این مسائل کمک میکند، مسئله اعتدال است. تقریباً همیشه از نوجوانی و جوانی در روستا و در قم، در بحثها و سخنرانی هایم معتدل حرکت میکردم. در مبارزه هم اینگونه بودم. آن قدر معتدل بودم که اواخر مبارزه، منافقین و کسانی که میخواستند خیلی تند باشند، با من درگیر شده بودند. مبارزه مسلحانه را نفی نمیکردم. ولی در کنارش موارد زیادی را شرط میکردم.

روحیه اعتدال، به من کمک میکرد که مسئولیت اجرایی کشور را که به عهده گرفتم به این شکل زمینه عملگرایی برایم خیلی آسان شود. یعنی طبیعت اصلی من عملگرایی بود. ضمن اینکه به خاطر عقاید و تحصیلاتی که دارم، عقایدم را همیشه اصل قرار میدهم. عقایدم هیچ وقت مرا تشویق به افراطگری نمیکند. هر دو جناح سیاسی موسوم به راست یا چپ آن موقع با تعبیراتی که بود، با کارهای افراطی آنها ناسازگار بودم. نیروهای معتدل و عملگرا میتوانستند همکار من باشند."

آیت الله هاشمی قائم مقام امام(ره) در فرماندهی کل قوا در باره تعامل و تزاحم ایدئولوژی و منافع ملی گفت:"کاری به این ندارم که ایدئولوژیهای مختلف چگونه هستند و ممکن است تحجّر و دگماتیسم در بعضی ایدئولوژیها باشد. ولی اسلامی را که من میشناسم و به آن معتقدم و بسیاری هم مثل من فکر میکنند، اسلام دگم نیست." ایشان افزود:" اسلام دستور نداده است که با کسانی که مخالف عقیده ما هستند، قطع رابطه شود یا صحبت نکنیم. مگر پیامبر(ص) مأمور نشد که به همه اهل کتابی که اطرافش بودند، دستور دهد تعالوا الی کَلِمَهٍ سَواءٍ بَیْنَنَا و بَیْنَکُم (آیه 64 آلعمران)، یعنی مشترکات را بگیریم، بقیه اختلافات سر جای خودش باشد. بحث سر این نیست که نمیشود دیگران را تحمل کرد. آن آیه معروف قرآن کذالک جعلناکم اُمَهً وسطاً لتکونوا شهدا علی الناس. ما، شما را امت وسط قرار دادیم. تفسیرهای مختلفی درباره واژه وسط است. چون خودم اهل تفسیرم، به نظرم بهترین تفسیر همین است که شما معتدل هستید و در وسط ایستادهاید." وی به جمله معروف حضرت علی(ع)اشاره نمود که میفرمایند: "الیمین و الیسار مَضلّه. یعنی چپروی و راستروی افراطی، از جاده حقیقت، به دو طرف منحرف شدن است." رییس مجمع تشخیص مصلحت در باره کسانی که بر طبل جنگ می نوازند اظهار داشت:"البته زمانی است که دیگران میخواهند با ما بجنگند، ما را از بین ببرند که این مورد، فضای دیگری است و در همین مورد هم اسلام حکم دارد و بحث دیگری است. ولی وقتی میشود با آنها بمانیم و با عمل، عقایدمان را به دنیا معرفی کنیم، راهی که اسلام خواسته است، چرا نکنیم؟"

رییس مجلس دوران امام در پاسخ به اینکه یک اصلی در سیاست خارجی هست که میگوید در سیاست خارجی دوست دائمی و دشمن دائمی وجود ندارد و آنچه که دائمی است منافع ملی است. اگر این را بخواهیم به طور مثال در زمینه رابطه با آمریکا پیاده کنیم، مخصوصاً در دوره حضرتعالی، چگونه میتوان تفسیرش کرد اظهار داشت:" من در سالهای آخر حیات امام(ره) نامهای را خدمتشان نوشتم، تایپ هم نکردم. برای اینکه نمیخواستم کسی بخواند و خودم به امام دادم. در آن نامه هفت موضوع را با امام مطرح کردم و نوشتم که شما بهتر است در زمان حیاتتان، اینها را حل کنید، در غیر این صورت ممکن است اینها به صورت معضلی سدّ راه آینده کشور شود. گردنههایی است که اگر شما ما را عبور ندهید، بعد از شما عبور کردن مشکل خواهد بود... یکی از این مسایل رابطه با آمریکا بود. نوشتم بالاخره سبکی که الان داریم که با آمریکا نه حرف بزنیم و نه رابطه داشته باشیم، قابل تداوم نیست. آمریکا قدرت برتر دنیا است. مگر اروپا با آمریکا، چین با آمریکا و روسیه با آمریکا چه تفاوتی از دید ما دارند؟ اگر با آنها مذاکره داریم، چرا با آمریکا مذاکره نکنیم؟ معنای مذاکره هم این نیست که تسلیم آنها شویم. مذاکره میکنیم اگر مواضع ما را پذیرفتند و یا ما مواضع آنها را پذیرفتیم، تمام است.

آیت الله هاشمی در پاسخ به این پرسش که آیا تلاشهایتان مبنی بر نزدیکی ایران و عربستان و بالطبع کشورهای عربی را به بن بست رسیده میدانید و فکر میکنید راهکار برون رفت از این مسائل چیست؟ اظهار داشت:

"بنبست نمیبینم. البته آنها دوست دارند که راهشان به ایران باز شد. آنها میدانند که ایران قدرت بزرگی در منطقه است. فکر میکنم آنها میتوانند و مایل هستند، اگر روابط سنجیدهای باشد با ایران همکاری و رابطه داشته باشند... من آن موقع، دنبال احیای میراث فرهنگی شیعه در عربستان بودم. ائمه ما همه در آنجا حضور داشتهاند و آثار ارزشمندی از آنها در آنجا باقی مانده است. میخواستم آنها احیا شود. در عربستان که بودم آیتالله صافی نامهای به من نوشتند و گفتند که شما روی این مسئله کار کنید. ...خیلی از مسائل را در گفتگوها حل کردیم، ولی وقتی به ایران برگشتم، چون فکر میکردند این توافقات میخواهد به نام من تمام شود، از کل آن صرفنظر کردند. وزیر خارجه عربستان برای پیگیری توافقات به ایران آمد، پیگیری که نکردند حتی برعکس عمل شد. روزی از رادیو شنیدم که آقای متکی در جدّه در مصاحبهای اعلام کرده که به آقای ریشهری، در عربستان اهانت کردهاند. من تعجب کردم و بعداً از آقای ریشهری سؤال کردم که آیا چنین چیزی اتفاق افتاده؟ گفتند که نه، اصلاً چنین مسائلی نبوده. گفتم که تکذیب کن. تکذیب هم کرد. ولی رادیو کار خودش را میکند و به تکذیب ایشان اعتنایی نکردند.

روابط با عربستان، مسئله کوچکی برای منطقه نیست. اولاً کشور ثروتمندی است و اکثر علمای بلاد اسلامی به نوعی با عربستان به خاطر حج و زیارت ارتباط و ثانیاً منافع دارند. مساجدشان را تعمیر میکند. امکانات میدهد، قرآن چاپ میکند. امکانات زیادی را آنها برای ترویج امور دینی آنها درست کردهاند. کاری را که دانشگاه الازهر در مصر میکرد، الان حجم زیادی از کارها و حتی کارهای آکادمیک به دست عربستان افتاده است. از همه اینها مهمتر، مسئله نفت است. اگر عربستان با ما روابط خوبی داشت، مگر غربیها میتوانستند ما را تحریم کنند؟ فقط عربستان میتواند جای ایران پر کند. عربستان لازم نیست هیچ کاری انجام بدهد، اگر نفت را به اندازه سهمیه اپک تولید کند، هیچ کس نمیتواند به ما تعرض کند. چون اقتصاد دنیا نمیتواند خالی از نفت ما باشد، فکر میکنم هنوز ایجاد روابط خوب مقدور است. ولی انسانهایی اینجا هستند که میبینید نمی خواهند. شما که در روابط بینالملل و سیاست خارجی متخصص هستید، میدانید. یک کلمه نسنجیده بگویند، خیلی زود بازتاب دارد، برخی اظهارات تند از دو طرف قابل تحمل نیست و باید اصلاح شود..."

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در باره مصر، و روابط با آسیای مرکزی و قفقاز به ویژه ترکمنستان و آذربایجان خاطر نشان کرد:"در مصر هم همینگونه است. بعد از رحلت امام(ره)، در شورای عالی امنیت ملی، تصویب کردیم که روابطمان را با مصر برقرار کنیم. بعضیها خدمت رهبری رفتند و گفتند که چون این رابطه را امام بعد از کمپ دیوید دستور دادند که قطع کنیم، مخالفت با امام میشود. آن زمان امام به شورای انقلاب دستور دادند و ما هم رابطه با مصر را قطع کردیم. از این مسئله هفت، هشت سال گذشته بود که ما تصویب کردیم. لذا نشد. در یک سفری که به ترکیه داشتم، نخست وزیر مصر که روی کشتی مهمان رئیس جمهور ترکیه بودیم کنار من بود. ایشان به من گفت که چرا با مصر رابطه برقرار نمیکنید؟ گفتم به خاطر صلح کمپ دیوید. گفت «کمپ دیوید دیگر مرده است و چیزی از آن وجود ندارد.» ما میتوانیم هم با کشورهای عربی به خصوص با همسایههای جنوبی و هم با کشورهای آسیای میانه و کشورهای جدا شده از شوروی سابق ارتباطات مفید برقرار کنیم. سران برخی کشورهای مشترکالمنافع بهترین دوستان من بودند و حامی آنها پس از استقلال، جمهوری اسلامی ایران بود که در زمان دولت من بود." "آقای نیازوف که کشورش مرکز مهم گاز منطقه است به من میگفت که شما بیایید گاز ترکمنستان را معامله کنید و در اختیار شما باشد تا این بحثها پیش نیاید. در حال مذاکره بودیم که عمر دولت من تمام شد و دیگران دنبال نکردند." "در تاجیکستان، در قزاقستان، با این عظمت، اسرارشان را به ما میگفتند. چون آنها مرکز مهم فضایی شوروی سابق بودند. به علاوه مراکز مهم موشکهای ده کلاهکی که به سمت دنیا نشانه گرفته بودند در آنجا بود و همه اینها را میگفتند که چه کار میکنند و با ما مشورت میکردند. واقعاً در شمال ایران در قفقاز، گرجستان و آذربایجان، صمیمیترین دوست ما بودند." "در آذربایجان در یک جلسه رسمی که خبرنگاران هم حضور داشته، آقای حیدر علیاف به من گفت که هفده شهر ما متعلق به شماست و باید اینها را حفظ کنید. ما با شما هستیم. چون با ارمنستان در حال جنگ بودند. تا این حد با ایران صمیمی بودند و کار میکردیم. در جنوب به صورت دیگری بود و بعد از جنگ کمکم یخهای روابط آب و روابط گرم شده بود. ما اگر فقط با کشورهای منطقه خودمان روابط را گرم کنیم، قدرت واقعی ایران در منطقه حفظ میشود. یعنی مرکز اقتدار ایران در منطقه است. اما حیف...."
    آیت الله هاشمی در باره نوع نگاه وی چه در زمان ریاست جمهوری و چه در حال حاضر، به دنیا به عنوان یک سیستم به هم پیوسته و اینکه آیا ایران میخواهد با این سیستم بینالملل سازگاری ایجاد و زندگی بکند؟ یا اساس آن را ظالمانه میداند و میخواهد برافکند؟ اظهار داشت:
    "اینکه همه را از لحاظ عقیدتی قبول داشته باشیم، نه. ظلمهایی که کشورهای استعماری به کشورهای جهان سوم و عقب نگه داشته شده، کرده و میکنند که در سابق هم بیشتر بود. هم دوران استعمار رسمی و هم دوران استعمار نو. خیلی ظلم کردهاند و واقعاً مردم را استعمار میکنند. ما با این موارد مخالف هستیم. اما معنای آن، این نیست که با اینها کار نمیکنیم و یا مذاکره نمی کنیم. میتوان کار کرد. نظرات را هم گفت. ما میتوانیم بدون دردسر به کشورهایی که مظلوم هستند، کمک کنیم. طبیعتاً از لحاظ عقیدتی اگر بنا بود عمل کنیم، با کشورهای الحادی که اصلاً خدا و معنویات را قبول ندارند، طبعاً باید با آنها همکاری نمیکردیم. اما الان به آنها نزدیکتر هستیم. نمیگویم که با آنها نمیتوانیم کار کنیم. با آنها هم میتوانیم کار کنیم. اما در مورد بحث قبلی، فکر میکنم هر کشوری در دنیا، عقاید خودش را دارد و عقاید ما هم پابرجاست. آنجایی که در عمل تضاد پیدا میکنیم، بحث دیگری است. با تعامل میشود. بسیاری از مشکلات را حل کرد. در مصوبات مجمع تشخیص مصلحت هم داریم که باید با دنیا تعامل داشته باشیم و رهبری هم اینها را ابلاغ کردهاند و کاملاً عملی است."
    ایشان در مورد اروپا و مسئله میکونوس که مراکز متعدد تصمیمگیری کشور باعث شدند که دولت سازندگی علیرغم تلاشهایی که کرد، نتواند در سال های آخرش روابط مثبتی با اروپا داشته باشد گفت:
    "آنها میفهمیدند که اینها خواست و استراتژی دولت نیست. فرض کنید تروری در کشوری انجام میشد، بزرگش نمیکردند. ولی افراطیهایی بودند که هنوز هم هستند و همیشه بودهاند. میکونوسی که شما میگویید هم از همین نوع است. جریاناتی اینگونه همیشه بودهاند. در زمان امام(ره) هم اینگونه افراد بودند. با اینکه امام هم با اینگونه کارها موافق نبودند. یک بار در یکی از کشورهای همجوار، محموله مواد منفجرهای کشف کرده بودند و این هم تأثیر منفی روی ما داشت. بله فکر میکنم هنوز هم آدمهای خودسر هستند. ولی سیاست کشور اینگونه نیست."

وی در باره اینکه آیا دولت سازندگی تلاشی داشت که به موضوع حقوق بشر توجه بکند، اظهار داشت:
    "فکر میکنم هر جا احساس میکردیم که حقوق بشر مراعات نمیشود جلویش میایستادیم... مثلاً یک بخش، بخش زنها بود. من از همان اول که آمدم دفتر امور زنان را تأسیس کردم. راه خانمها را به دانشگاه باز کردیم که بعداً تشویق هم کردیم. مسئله ورزش زنان را که به طور کلی فراموش شده بود، این کار را درست کردیم. سعی میکردیم کمترین تعداد زندانی را داشته باشیم. البته یک مواردی هم پیش آمد که از اختیار ما خارج بود و افرادی خاص این کار را میکردند. اصلاً هیچ موردی تا به حال مخصوصاً آن دورهای که رئیس جمهور بودم، موافق با زندانی سیاسی کردن هیچ کس نبودم. ما زندان را میشناختیم که چیست. بستن روزنامه برای من اصلاً یک تابو بود. مگر اینکه از دست من خارج بود. در زمان آقای خاتمی تعدادی روزنامهها بسته شدند. با اینکه رئیس جمهور نمیخواست بسته شود. ولی عوامل دیگری بودند. اقلیتهای دینی یا قومی را سعی میکردیم که راضی باشند. همه تلاش میکردیم. البته اینها یک مقدار طول میکشید. در یک جامعه افرادی هم هستند که به گونهای دیگر رفتار میکنند."

وی درباره پذیرش گزارشگرهای حقوق بشر سازمان ملل اظهار داشت:
    "یک بار آقای گالین دوپل را فرستادند. این مقدار مشکل اصلاً نداشتیم و به تدریج در حال حل شدن بود. مسئله هستهای که مربوط به حقوق بشر نبود. ما مسئله هستهای را خوب پیش میبردیم. به خاطر فضای خوبی که درست کرده بودیم، دیگر از ما نمیترسیدند، تأسیسات و امکاناتی که الان داریم، تقریباً همه از آن زمان شروع شد و خیلی هم پیشرفت کرد. در حالی که از صفر شروع کرده بودیم. البته از زمان قبل از رحلت امام(ره) شروع شده بود و در زمان من تقویت شد... مسائل حقوق بشر هم به تدریج در حال حل شدن بود...

بعضی اشکالات قبلاً بود و هنوز هم هست. ولی در مجموع با موضوع حقوق بشر مشکلی نداشتیم. البته در بسیاری از موارد ما باید مدعی نقض حقوق بشر توسط کشورهای غربی به ویژه آمریکایی ها باشیم. ایران خود بزرگترین قربانی نقض حقوق بشر توسط تروریستهای مورد حمایت غرب از جمله منافقین است و ما در زمینه حقوق بشر از آنها طلبکاریم."

آقای هاشمی در پاسخ به این پرسش که آیا در دوره هشت ساله ریاست جمهوری در عرصه سیاست خارجی اشتباه استراتژیکی انجام دادید که اگر برگردید به گذشته آن را تکرار نکنید یا به شکل دیگری رفتار میکردید؟ پاسخ داد:

"میخواستم با مصر رابطه برقرار کنیم که نتوانستیم. میخواستم با آمریکا با شروطی که گذاشته بودم، مذاکره را شروع کنم که نتوانستم. نتوانستم غیر از این است که نخواستم." "مثلاً کاری که میخواستیم با ترکمنستان انجام بدهیم که نگذاشتند و خیلی حیف شد. بنا بود گاز ترکمنستان از طریق ایران به دنیا صادر شود. آقای نیازوف اصرار داشت و به اینجا آمد و اصرار کرد ساخت خط لوله را افتتاح کنیم و حتی در جوش دادن لولهها هم شخصاً شرکت کرد و آن زمان تصاویرش هم پخش شد.... مواردی از این قبیل داریم که نشد. ولی میخواستیم که بشود."

ایشان درباره اینکه اگر بین حمایت از سازمانهایی مثل حماس و یا حزب الله لبنان با بعضی از منافع ملی ایران تعارض ایجاد شود، چه کار باید کرد؟ اظهار داشت:

"اگر سیاست درستی در دنیا داشته باشیم، تعارضی ایجاد نمیشود. برای اینکه فلسطینیها حق دارند برای ملت، وطن و حق خودشان مبارزه کنند. نباید اسم آنها را تروریسم بگذاریم. آنها را با مقاومت باید تعریف کرد. از حق خودشان دفاع میکنند و دفاع از حق را همه دنیا به رسمیت میشناسند. در سازمان ملل و همه مراکز بینالمللی هم شأن دارند. اخیراً هم موارد زیادی را برایشان تصویب کردند. کمک ما هم به آنها اشکالی نداشته و ندارد. اگر فضای روابطمان را با دنیا درست کنیم، باید این مسئله را از هم جدا کنیم. یا در مورد حزب الله که شیعه و بخش عمده ملت لبنان است و در تاریخ همیشه مظلوم بوده هم برای فلسطین و هم برای لبنان. اینها قابل دفاع بوده هست. به شرط اینکه ما از اینها برای مزاحمت دیگران استفاده نکنیم و اینها هم کار خودشان را بکنند. وقتی که نظام نخواهد در دنیا ماجراجویی بکند، اینگونه مسائل قابل تحمل است." ایشان با اشاره به حمایت آمریکا از طالبان و القائده در یک مقطع زمانی خاص افزود: "ببینید، آمریکاییها در افغانستان، طالبان و القائده را ایجاد کردند. آن زمان برای آنها توجیه داشت. چون میخواستند شوروی را از خاک افغانستان بیرون کنند. در اینجا هیچ کس اعتراضی نداشت. دنیا هم اعتراضی نکرد و ما هم آن موقع اعتراض نکردیم. یا در هر منطقه دیگر، از این نمونهها خیلی میتوانید پیدا کنید. اگر یک نظام خودش نخواهد ماجراجویی بکند و در جاهایی هم بخواهد از مظلوم دفاع کند در دنیا پذیرفته شده است. این دخالت هم نیست."

آیت الله هاشمی درباره عبور از بنبست هستهای اظهار داشت:
    "ما واقعاً قصد ساخت تسلیحات هستهای و سیستم نظامی هستهای نداریم. حتی خودم یک بار در نماز جمعه به رژیم اشغالگر اسرائیل توصیه کردم که بمب اتم به نفع اسرائیل هم نیست. بالاخره اگر یک روزی درگیری اتمی پیش بیاید، اسرائیل یک کشور کوچک، ظرفیت تحمل بمب اتم را ندارد. کشور کوچکی است و خیلی آسان همه امکاناتش از بین میرود. گرچه آنها این نصیحت را تفسیر به تهدید کردند. عمیقاً معتقدیم که در منطقه نباید سلاح هستهای باشد و این جزو اصول سیاستهای ما بوده و هست." رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: "البته در سالهای اخیر در تصمیماتی که گرفته میشود و مذاکراتی که هست، نیستم، به نظرم در این راه بنبست نیست."

آیت الله هاشمی در پاسخ به پرسش یکی از اساتید ایرانی مقیم آمریکای فصلنامه مبنی بر اینکه تحولات اقتصادی دو ماه اخیر در جمهوری اسلامی، بازتاب بینالمللی داشته، اعم از بحث افزایش قیمت دلار که تبعات خاصی دارد و مسائل داخلی از قبیل بیکاری و مشکلات جوانان و اینکه واقعاً در آینده در رابطه با ایران و خانوادههای ایرانی با این روندی که در حوزه اقتصادی پیش گرفته شده، چه اتفاقاتی ممکن است بیفتد؟ اظهار داشت:

"باید راهحل اینگونه موارد را در مدیریت کشور دنبال کنیم. اگر قوه مجریه ما الان صلاحیتهای علمی، فنی و فکری کاملی داشت و مدیریت مؤثری را به کار میگرفت، روابط اجتماعی ما کامل، با مردم خوب بودیم و با دنیا هم مسئله درست نمیکردیم، این اتفاقات نمیافتاد" ایشان افزود: "با این حجم زیاد درآمد نفتی که الان داریم و به علاوه این ظرفیت صادراتی که الان برای ما به خصوص در زمینه تولیدات پتروشیمی و خدمات و سایر موارد پیدا شده، نباید مشکل میداشتیم. فکر میکنم بیکاریها و این مشکلات خیلی غیرعادی است." "....فکر میکنم با این درآمد عظیم و ظرفیت کاری که در کشور هست، الان بیکاری خیلی غیرمعمول است. فقط مسئله مدیریت است. اگر مدیریت نیرومندی در کشور کارها را به عهده بگیرد، همین حالا میتواند خیلی زود با یک حرکتهای جهشی این مسائل را حل کند."

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در باره اینکه آیا برای خروج از این وضعیت امیدوار باشیم؟ اظهار داشت:

"ببینید ما سرمایه امید را داریم. مهم این است که چگونه از این سرمایه استفاده کنیم. اولاً مردم ما مردم عالم، تحصیلکرده و در حال تحصیل هستند که بخش عظیمی از نیروهای ما اینگونهاند. حتی بچههای دبستانی و دبیرستانی الان آگاه هستند و ارتباطات روز دنیا، اینها را خیلی وارد مسائل میکند. یعنی یک جامعه هوشیار، بیدار و آگاه داریم. ولی در عین حال مردم ما مسلمان و خیلی نجیب هستند. دلشان میخواهد که مسائل به صورت درست حل شود. دوم اینکه منابع کشور ما هم خیلی غنی و بسیار بالاتر از حد فعلی است. قشر زنان در کشور بسیار فعال و باسواد شدهاند. البته نباید بیمورد محدودشان کنیم. در زمان امام و در آن موقعی که این کارها خیلی آسان بود، یک بار آمدند در کلاسهای دانشگاه بین آنها نئوپان گذاشتند. امام وقتی که خبردار شدند، فوری دستور دادند که متوقف شود. راه آموزش و تربیت و اقناع مؤثرتر است."

ایشان افزود: "...باید روی مردم حساب کرد. اگر بخواهیم بدون مردم کار کنیم، همه چیز در بنبست قرار میگیرد و اگر با مردم کار کنیم، همه چیز باز میشود و میتواند جلو برود." وی درباره اینکه ترکیه مدل یک کشور اسلامی دموکراتیک می شود، ولی ایران با این سابقه و با این سرمایه و با این نیروی انسانی در چنین وضعیتی باشد اظهار داشت:

"بالاخره باید امید داشته باشیم که ایران را با این امکانات خوب خدا داده و مردم بسیار شریف و نجیبی که دارد و با احکام متعالی و مترقی اسلام بیشتر و بهتر بسازیم و مشکلات را حل کنیم."

13. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید بابک 52 از ایشان تشکر کرده است:

صالحی: کشورهای غربی در برابر ایران عقب نشینی نکرده اند

در حالی که وزیر نفت ایران می گوید تحریم علیه صنعت نفت ایران شکست خورده است، علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفته است که مستثنی کردن ۱۱ کشور برای معامله نفتی با ایران از سوی آمریکا «عقب نشینی تاکتیکی» است.

آقای صالحی در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا اظهار داشت: «کشورهای غربی در برابر کشورمان عقب نشینی نکرده اند و باید در برابر اقدامات این کشورها بیش از گذشته هوشیار باشیم.»

وی افزوده است: «اقدام اخیر آمریکا در برداشتن تحریم از ۱۱ کشور برای معاملات نفتی (با ایران)، عقب نشینی آمریکا نیست. غرب در جایی عقب نشینی تاکتیکی می کند و در عین حال برای رسیدن به هدف خود تلاش خواهد کرد.»

وزیر امور خارجه ایران خواستار «تقویت انسجام ملی در برابر غرب» شده و گفت: «این انسجام را باید وسیع تر کرده و با هوشمندی تصور نکنیم که غرب در برابر ایران عقب نشینی کرده است.»

به گفته وی، «آمریکا زمانی عقب نشینی می کند که مایوس شود و همه روزنه ها را بسته ببیند.»

آمریکا که تحریم طرف های معامله نفتی با ایران را در دستور کار خود قرار داده است، ۱۱ کشور شامل ژاپن، بلژیک، بریتانیا، جمهوری چک، فرانسه، آلمان، یونان، ایتالیا، هلند، لهستان و اسپانیا را از فهرست تحریم های خود مستثنی کرده است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا روز اول فروردین ماه اظهار داشت: «در راستای اعمال تحریم بر صنعت نفت ایران، ۱۱ کشور واردات نفت خود از ایران را به شدت کاهش داده اند. این کشورها اگرچه با دشواری هایی برای کاهش واردات نفت روبرو بودهاند، ولی با این اقدام، تعهد بینالمللی خود به مسئله ایران را نشان دادند.»

چین و هند که از بزرگترین خریداران نفتی ایران هستند از این تحریم ها مستثنی نشده اند و در صورتی که تا دهم تیرماه میزان خرید نفتی خود از ایران را کاهش ندهند مشمول تحریم های آمریکا شده و از دسترسی به سیستم مالی این کشور محروم خواهند شد.

خبرگزاری ها و سایت های دولتی ایران در روزهای گذشته تاکید کرده بودند که مستثنی شدن ۱۱ کشور از تحریم ها آمریکا به مفهوم شکست تلاش های این کشور برای اعمال فشار بر ایران است.

رستم قاسمی، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران، نیز روز دوشنبه گفت که «تحریم های اعمال شده علیه صنعت نفت ایران شکست خورده و تحریم مانع رشد و توسعه این صنعت نخواهد شد.»

وی اظهار داشت: «امروز تحریم صنعت نفت از دیدگاه مخالفان "تحریم سخت" تلقی می شود ولی با اطمینان و شناخت از توانمندی های داخلی می گویم صنعت نفت با تحریم خداحافظی کرده است.»

آقای قاسمی افزود: «سال ۹۱ با پیش بینی های صورت گرفته و حمایت های رییس جمهوری، دولت و سایر مسئولان سالی خواهد بود که با مشکلات مالی کمتری مواجه خواهیم بود و با منابع مالی جدید و نیز مصوبه های مجلس از توانمندی های داخلی بیشتر استفاده کنیم.»

ایران به دلیل ادامه برنامه هسته ای خود تحت فشارهای شدید بین المللی قرار دارد و علاوه بر قطع ارتباط های مالی آن با بانک های بین المللی و قطع همکاری سویفت با آن، در زمینه های صادرات نفت خود نیز با دشواری های تازه روبرو شده است.

به دنبال تصمیم باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، برای اجرایی کردن تحریم طرف های معامله نفتی با ایران، کشورهای مختلف اعلام کرده اند که واردات نفت از ایران را کاهش داده یا متوقف کرده اند.

آفریقای جنوبی که در گذشته از برنامه هسته ای ایران دفاع می کرد روز دوم فرودین ماه اعلام کرد که این کشور طبق درخواست آمریکا، هرگونه خرید نفت از ایران را به حال تعلیق درآورده و در حال حاضر، هیچ ارتباط نفتی با ایران ندارد.

دولت مالزی نیز روز چهارم فروردینماه اعلام کرد که بزودی واردات نفت خام خود از ایران را متوقف می کند.

همچنین شرکت ملی نفت ترکیه، توپراش، روز جمعه اعلام کرد که تا ۲۰ درصد از وارادت نفت خام از ایران کاسته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک شرکت مشاوره نفتی با نام «پترولوجیستیکس» در سوییس و نیز یک شرکت بزرگ نفتی در گزارشی گفته اند که صادرات نفت ایران در ماه مارس شاهد کاهش چشمگیری بوده است.

برپایه این گزارش، صادرات نفت خام ایران در این ماه، ۳۰۰ هزار بشکه در روز (۱۴ درصد) کاهش نشان می دهد.

تداوم اختلاف مجلس و دولت برسر انتصاب سعید مرتضوی

در حالی که عدهای از نمایندگان مجلس، طرح استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را به دلیل انتصاب سعید مرتضوی به عنوان مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی دنبال میکنند، دولت میگوید حمایت بیشتری از آقای مرتضوی خواهد کرد.
    شماری از نمایندگان مجلس روز دوشنبه، ۱۴ فروردین همزمان با پایان تعطیلات نوروری در گفتوگو با خبرگزاریهای ایران بار دیگر درمورد استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دولت هشدار دادهاند.

این در حالی است که معاون اول رئیسجمهوری گفته است که با روی کار آمدن آقای مرتضوی به سازمان تامین اجتماعی از این پس حمایتهای دولت بیش از گذشته خواهد بود.

محمدرضا رحیمی تاکید کرده که دولت، شخص سعید مرتضوی را برای این سمت مناسب تشخیص داده و از انتخاب وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای انتخاب او تشکر میکند.

در همین حال، عدهای از نمایندگان مجلس که پیش از این تهدید کرده بودند در صورت عملی شدن این انتصاب، وزیر کار را استیضاح میکنند، میگویند صبح روز سهشنبه، ۱۵ فروردین (فردا) پیش از آغاز اولین جلسه علنی مجلس در سال ۹۱، درباره این طرح مشورت خواهند کرد.

در همین راستا، امروز یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از حضور وزیر کار برای پاسخگویی درباره انتصاب سعید مرتضوی خبر داد.

محمد علی کریمی به خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفت که در صورتی که فردا توضیحات وزیر قانع کننده نباشد، استیضاح خواهد شد.

۲۷ اسفندماه علیرغم مخالفتهای گسترده، با انتصاب سعید مرتضوی به عنوان مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی، مراسم معارفه او برگزار شد.

انتصاب سعید مرتضوی به عنوان مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی در آستانه نوروز ۹۱ اما واکنش شدید نمایندگان را به همراه داشت و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را به استیضاح تهدید کردند.

پیش از برگزاری مراسم نیز ۱۵ نماینده مجلس در تذکری کتبی از محمود احمدینژاد خواستند که از انتصاب سعید مرتضوی به مدیرعاملی سازمان تامین اجتماعی خودداری کند و شماری از خبرگزاریهای اصولگرا نیز گزارشهایی را در انتقاد از این تصمیم منتشر کردند که واکنش مشاور رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز را برانگیخت.

او رسانههایی را که خبرهایی در مخالفت با انتصاب سعید مرتضوی به ریاست سازمان تامین اجتماعی منتشر کردهاند، به برخورد قضایی تهدید کرد.

حالا پرویز سروری، رئیس کمیته امنیت داخلی مجلس که پس از انتصاب سعید مرتضوی، خواستار کنارهگیری داوطلبانه او شده بود، به خبرگزاری مهر میگوید: ما انتظار داشتیم وزیر کار از این تصمیم منصرف شود یا مرتضوی خود کنارهگیری کند اما هیچ کدام از این اتفاقات رخ نداد.

به گفته او، طرح استیضاح وزیر کار تهیه شده و تصمیم این بود در صورتی که انتصاب مرتضوی قطعی انجام شد وزیر کار استیضاح شود و طرح تهیه شده در اولین جلسه کاری مجلس تقدیم هیئت رئیسه مجلس شود.

آقای سروری تاکید کرد که این طرح، تعداد امضای کافی برای اعلام وصول را دارد.

آقای سروری، «حرف و حدیثهایی» را که پیرامون سعید مرتضوی وجود دارد، موجب تزلزل جایگاه مدیریتی سازمان تأمین اجتماعی دانست و گفت که این موضوع وزارت تعاون، کار و رفاهاجتماعی را به سمت حاشیه سوق میدهد.

فاطمه آجرلو، نماینده تهران نیز با اشاره به اینکه انتصاب آقای مرتضوی «یک شوک عجیب» است، گفت: سعید مرتضوی زمانی که زمانی دادستان تهران بود سوءاستفادههای بسیاری را در این پست کرده بود.

محمدرضا باهنر، نائبرئیس اول مجلس ایران نیز امروز گفت که استیضاحکنندگان، تمایل دارند فردا در اولین جلسه مجلس در سال جدید استضیاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح شود.

در همین حال، محمد دهقان، عضو هیئت رئیسه مجلس امروز بر شایسته نبودن سعید مرتضوی برای سمت جدید خود تاکید کرد و گفت که این فرد شایستگی هیچ مسئولیتی را ندارد و نباید در پستهای کلیدی و مهم قرار گیرد.

او همچنین درمورد انتشار خبرهایی مبنی بر اینکه محمود احمدینژاد پیغامی تهدیدآمیز به مجلس فرستاده و در آن تاکید کرده که درصورت استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سعید مرتضوی را سرپرست این وزارتخانه خواهد کرد، گفت: از دولت انجام هرعمل غیر قانونی برمیآید اما این تهدیدات موجب نمیشود که نمایندگان مجلس از انجام وظایف قانونی خود دست بردارند.

آقای دهقان دولت را متهم کرد که با ایجاد چالشهای جدید درصدد فرار از پاسخگویی است و خواستار آن شد که شعب ویژهای در قوه قضائیه مامور رسیدگی به پروندههای کمیسیون اصل نود و شکایات مجلس از دولت طبق ماده ۲۳۳ شوند.

با این حال، غلامرضا مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی مجلس میگوید که دولت عدم اجرای قانون را به راحتی توجیه میکند و نگران ارجاع تخلفات به قوه قضاییه نیست.

او امروز به خبرگزاری مهر گفت: شاید اگر دو مورد از تخلفاتی که به قوه قضائیه رفته است به نتیجه میرسید کافی بود که رئیس جمهوری با مشکل جدی روبهرو شود اما میبینیم که هیچ گونه اظهار نگرانی ندارند.

روز ۱۸ تیر سال ۸۸ شماری از بازداشت شدگان اعتراضات خیابانی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم، به دستور آقای مرتضوی به بازداشتگاه کهریزک منتقل و سه نفر از آنها فوت شدند.

سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران، یکی از متهمان اصلی این پرونده بوده که پس از افشای جنایات کهریزک، از سمت خود برکنار شد.

تیرماه امسال اما سعید مرتضوی از تبرئه خود از تمام اتهامهای پرونده کهریزک خبر داد، در واکنش به آن، غلامحسین محسنی اژهای، دادستان کل کشور این خبر را تکذیب کرد.

عضو فعال مات آواتار ها
    رکورد صادرات برق ایران شکسته شد
    معاون وزیر نیرو از افزایش حدود چهار هزار مگاواتی تولید برق ایران در سال 90 خبر داد و افزود: سال گذشته از مجموعه نیروگاههای حرارتی، گازی، سیکل ترکیبی، تجدید پذیر، برقآبی و تولید پراکنده در مجموع 240 میلیارد کیلووات ساعت، انرژی الکتریکی تولید شده است.
    معاون وزیر نیرو با اشاره به متنوع سازی سبد صادرات برق ایران از امکان صادرات برق اتمی به کشورهای همسایه خبر داد و اعلام کرد: سال گذشته رکورد صادرات برق ایران شکسته شد.

به گزارش مهر، محمد بهزاد با اشاره به برنامه وزارت نیرو برای متنوع سازی سبد صادرات برق ایران، گفت: در حال حاضر علاوه بر برق نیروگاه های حرارتی، گازی، سیکل ترکیبی، برق آبی و دی جی، برق اتمی هم به سبد صادرات انرژی کشور وارد شده است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اعلام اینکه در شرایط فعلی ایران قراردادهای متعددی برای صادرات برق به کشورهای همسایه در دست اجرا دارد، تصریح کرد: بر این اساس با افزایش ظرفیت تولید برق در نیروگاه بوشهر امکان صادرات برق اتمی هم در کنار سایر واحدهای نیروگاهی کشور فراهم شده است.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه هم اکنون صادرات برق ایران به کشورهای مختلف شامل ترکیبی از انواع برق های تولیدی کشور است، اظهار داشت: سال گذشته توافق های جدیدی با لبنان، عراق، سوریه، ترکیه و پاکستان برای صادرات برق حاصل شد.

وی با اشاره به مذاکرات انجام شده با هند برای صادرات برق به این کشور، یادآور شد: این کشور درخواست حدود 6 هزار مگاوات برق از ایران را داشته است که درخواست این کشور در دست بررسی قرار دارد.

بهزاد در گزارشی با اعلام اینکه سال گذشته صنعت برق ایران نهمین سال بدون قطعی سراسری شبکه برق را جشن گرفت، تبیین کرد: در حال حاضر ظرفیت تولید برق ایران به بیش از 65 هزار مگاوات رسیده است.

معاون وزیر نیرو از افزایش حدود چهار هزار مگاواتی تولید برق ایران در سال 90 خبر داد و افزود: سال گذشته از مجموعه نیروگاههای حرارتی، گازی، سیکل ترکیبی، تجدید پذیر، برقآبی و تولید پراکنده در مجموع 240 میلیارد کیلووات ساعت، انرژی الکتریکی تولید شده است.

این مقام مسئول همچنین تعداد کل انشعابات برق کشور را بیش از 27 میلیون انشعاب عنوان کرد و یادآور شد: با وجود افزایش تعداد انشعابات برق اما با اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها مصرف برق کشور در سال گذشته در مقایسه با سال 1389 حدود 10 درصد کاهش یافته است.

وی در پایان با اشاره به رشد نزدیک به 30 صادرات برق ایران به کشورهای همسایه در سال 90، خاطر نشان کرد: سال گذشته با صادرات بالغ بر 8.5 میلیارد کیلووات ساعت برق صادرات این حامل انرژی پاک در کشور شکسته شد.

17. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید مات از ایشان تشکر کرده است:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 31 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (1 کاربران و 30 مهمان ها)

1. sirwan

کلمات کلیدی این موضوع

فوری، قانون، مهم، مباحث، مجلس، مجری، مردم، مصوبه، مصاحبه، معدن، نفت، ناگهانی، ناظری، نرخ، هایده، هدفمندی، هدیه تهرانی، وام، وحشت، یورو، یارانه، کاهش، کشاورزی، گفتگو، گرانی، گزیده های خبر، پول، پوریا پورسرخ، پرونده هسته ای، آفریقا، آمار، آمریکا، آزادی، افزایش، الناز شاکردوست، انفجار، انقلاب، انتخابات، اوباما، ایران، اتش سوزی، اجتماعی، احمدی نژاد، اخبار، اخبار اقتصادی، اخبار سیاسی، اخراج، اروپا، استیضاح، استعفا، اشاره، اشتغال، اعتصاب، بنزین، بهره، بهرام رادان، بورس، بیکاری، بیداری اسلامی، بانک، بانک مرکزی، بارش، بازدید، بازرگانی، برکناری، تقاضا، تمایل، تهدید، تولید، تورم، توسعه، تکذیب، تاکید، تجمع، تجارت، تحریم، ترانه علیدوستی، تردید، تعزیرات، تعطیلی، جنگ، جنجال، جهان، جدید، حمله، خلیج فارس، خنده بازار، خودرو، خامنه ای، خاورمیانه، خبر، خبر از همه نوع، خبر سیاسی، دلار، دولت، درآمد، ریزش، رای، رسانه، زلزله، سفر، سقوط، سنا، سوئیفت، سوال، سیل، سکه، سایت بورسی، سریع، شهاب حسینی، شورای امنیت، شایعه، شجریان، صنعت، طلا، طوفان، عدالت، عرضه

نمایش برچسب‌ها