نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: .

رأی دهندگان
0. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • .

0 0%
  • .

0 0%
صفحه 1748 از 5202 نخست ... 7481248164816981738174517461747174817491750175117581798184822482748 ... آخرین
نمایش نتایج: از 17,471 به 17,480 از 52011

موضوع: اخبار

کاربر ویژه بورسی کریم مهدوی آواتار ها
    تشکر شده 3,846 بار در 775 ارسال
    عضو کمیسیون برنامه و بودجه پیشنهاد کرد لایحه بودجه با نفت یک میلیون بشکهای و دلار 2500 تومانی بسته شود.
    تو مرد باش و میاندیش از گرانی درد/همیشه درد به سروقت «مرد» می آید

2. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید کریم مهدوی از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره‌دار (87) وحید 20 آواتار ها
    تشکر شده 116,522 بار در 26,655 ارسال
    از سوی بانک مرکزی؛

اسامی سه شرکت تعاونی اعتباری غیرمجاز اعلام شد

بانک مرکزی اسامی سه شرکت تعاونی اعتباری غیرمجاز را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، «شرکت تعاونی اعتبار عمران گستر کتالم» شهرستان رامسر، «شرکت تعاونی اعتبار توسعه عمران رامسر» و «شرکت تعاونی اعتبار بخش گتاب» شهرستان بابل فاقد مجوز از بانک مرکزی بوده و مجاز به ادامه فعالیت نمی باشند لذا به کلیه موطنان اعلام میشود از سپردهگذاری در شرکتهای تعاونی یادشده جدا" خودداری کنند.

ضمنا فعالیت تعاونی مذکور از طریق مراجع ذیربط در دست اقدام است.
    درخت هرچه پربارتر افتاده تر

توصیه ای به خرید/فروش/نگهداری ندارم.

4. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید وحید 20 از ایشان تشکر کرده اند:

کاربر ویژه بورسی کریم مهدوی آواتار ها
    تشکر شده 3,846 بار در 775 ارسال
    پس از افزايش حدود 65 درصدي قيمت بليت پروازهاي داخلي از 16 آبان ماه جاري، نرخ بليت پروازهاي خارجي نيز از بامداد روز چهارشنبه105 تا 107 درصد افزايش يافت.
    تو مرد باش و میاندیش از گرانی درد/همیشه درد به سروقت «مرد» می آید

6. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید کریم مهدوی از ایشان تشکر کرده است:

ستاره‌دار (27) بابک 52 آواتار ها
    تشکر شده 63,384 بار در 15,430 ارسال
    حمله جنگندههای رژیم صهیونیستی به مقر «اسماعیل هنیه»

جنگنده های رژیم صهیونیستی، صبح امروز 4 موشک به سوی مقر نخستوزیری فلسطین در نوار غزه شلیک کردند.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، جنگندههای رژیم صهیونیستی صبح امروز(شنبه) 4 موشک به سوی مقر نخستوزیری فلسطین در غزه شلیک کردند که بر اثر آن، این ساختمان آتش گرفت.

این درحالی است که تجاوز جدید رژیم صهیونیستی به نوار غزه تاکنون 31 شهید و بیش از 300 زخمی برجای گذاشته است.

جنگندههای رژیم صهیونیستی دیروز همچنین منزل «ابراهیم صلاح» مدیر اطلاعرسانی در وزارت کشور دولت «اسماعیل هنیه» و از رهبران جنبش حماس را در اردوگاه جبالیا هدف قرار دادند که طی آن چندین نفر زخمی شدند.
    The greater the risk ، The greater the reward

هر چقدر ریسک بزرگتری کنی ، پاداش بزرگتری بدست میاری

8. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید بابک 52 از ایشان تشکر کرده است:

ترقی: نگران طرح مسائل محرمانه از سوی احمدی نژاد هستیم

اعتماد گفت وگویی با حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی و معاون بینالملل حزب موتلفه اسلامی انجام دادهاست.

در بخشی از این مصاحبه آمده است:

*طرح سوال از رییسجمهوری قطعا جزو اختیارات نمایندههای مجلس شورای اسلامی است. اما مانند اجرای هر کدام دیگر از وظایف یا حقوق نمایندههای مجلس باید با توجه به مصالح کشور، مطرح شود. صرف «حق» بودن طرح سوال از رییسجمهوری، نباید باعث شود که بدون در نظر گرفتن شرایط در هر موقعیتی از رییس هیات دولت در صحن علنی مجلس سوال پرسیده شود.

*برخی مواقع طرح سوال به صورتی مطرح میشود که رییسجمهوری را وادار میکند به عنوان کردن مسائل محرمانه نظام. اگر این اتفاق رخ دهد، دشمن از مطرح شدن مسائل محرمانه سوءاستفاده میکند. اگر رییسجمهوری از پاسخ به سوالهایی که مسائل محرمانه کشور را افشا میکند خودداری کند، ممکن است از نظر مجلس پاسخ قانعکننده نباشد و مجلس نتیجهیی از طرح سوال به دست نیاورد. لذا به نظر میرسد که باید مجلس درباره طرح سوال از رییسجمهوری در زمینههای متفاوتی اندیشه کند؛ مانند طرح سوال به صورت علنی یا غیرعلنی یا درباره زمان طرح سوال و در نهایت درباره نتیجه و هدفی که از طرح سوال دارد. در نهایت اگر شرایط کشور برای طرح سوال مناسب بود، مجلس میتواند به طرح سوال از رییسجمهوری بپردازد.

* فکر نمیکنم رییسجمهوری نسبت به مجلس بیاحترامی کند. اما ممکن است به سوالها جواب مناسب ندهد یا نتواند جواب مناسب بدهد. در این صورت طرح سوال از رییسجمهوری هزینههای مضاعفی را به کشور تحمیل خواهد کرد.

*ممکن است ارزی که پس از تنشهای فراوان، با تلاش دو قوه و تیمهای کاری گوناگون در نهایت کمی مهار شده است، پس از سخنرانی رییسجمهوری در صحن علنی مجلس دوباره به شرایط قبل برگردد. بازار ما هنوز آسیبپذیر است و از ایستایی لازم برخوردار نشده.

*ما بیشتر درباره نتیجه اجرای طرح سوال از آقای احمدینژاد نگران هستیم. از سوی دیگر مجلس شورای اسلامی میتواند از دیگر ابزارهای قانونیاش برای اعمال کنترل بر سیاستهای اقتصادی دولت استفاده کند. همیشه آخرین راه یعنی طرح سوال که سهلترین راه است برای مجلس باز خواهد ماند. اما نکته مهم این است که طرح سوال از رییسجمهوری کمنتیجهترین راه هم هست. مجلس میتواند از ابزارهای قدرتمندتری مانند تصویب قانون برای اصلاح وضع بازار استفاده کند. این ابزارها پیامدهای منفی کمتری دارد. اما طرح سوال، سوالهای پرشمار دیگری را در اذهان ایجاد میکند. بر فرض نتیجه سوال از رییسجمهوری قانعکننده نباشد، نمایندهها میخواهند چه رویهیی را در پیش بگیرند؟ حتی اگر رییسجمهوری در صحن مجلس حاضر شود و به تمام سوالات درست و کامل جواب بدهد آیا مشکلات اقتصادی کشور حل خواهند شد؟ فراموش نکنیم که هر دقیقه از جلسه مجلس، 50میلیون ریال هزینه دربردارد و باید در نظر داشت که صرف دو ساعت وقت مجلس برای طرح سوال از رییسجمهوری، چه نتیجهیی برای حل مسائل جامعه و مردم کشور به همراه خواهد داشت؟البته برخی نمایندهها ممکن است به بهانه طرح سوال قصد دامن زدن به مسائلی را داشته باشند که برای کشور مشکلات گوناگونی را به همراه بیاورد.

مرسی: به اسرائیل اجازه یکهتازی و عربدهکشی در غزه را نمیدهیم

رییسجمهوری مصر به رژیم صهیونیستی درباره تداوم تجاوزاتش علیه فلسطینیان ساکن نوار غزه هشدار داد.

به گزارش ایسنا به نوشته روزنامه هاآرتص، محمد مرسی، رییسجمهوری مصر روز جمعه همچنین اعلام کرد: اگر کشورم را در معرض خطر ببینم، بیتردید دست به انجام اقداماتی غیرمعمول خواهم زد.

رییسجمهوری مصر ادامه داد: ملت مصر در طول تاریخ ملتی خشونتطلب نبودهاند اما قادر هستند جلوی هر حملهای ایستادگی کنند.

مرسی پس از اقامه نماز در واکنش به جنایات اسرائیل گفت: مصر اکنون تغییر کرده است و هرگز به اسرائیل اجازه یکهتازی و عربدهکشی در نوار غزه را نخواهیم داد.

وی خاطرنشان کرد: ما شاهد تجاوزات آشکار اسرائیل علیه ساکنان نوار غزه هستیم و بار دیگر به متجاوزان هشدار میدهیم که هرگز نخواهند توانست بر مردم این منطقه سلطه پیدا کنند و ما هرگز غزه را تنها نخواهیم گذاشت.

رییسجمهوری مصر در ادامه اظهار کرد: به اسرائیل اعلام میکنم که مصر امروز با مصر دیروز فرق میکند و عربهای امروز دیگر همان عربهای گذشته نیستند.

پیش از این، ولادیمیر پوتین، رییسجمهوری روسیه در تماسی تلفنی با همتای مصری خود، به مرسی گفت که از پایان حملات هوایی در نوار غزه حمایت میکند.

ستاره‌دار (87) وحید 20 آواتار ها
    تشکر شده 116,522 بار در 26,655 ارسال
    مطهری: هاشمی بيايد از مشكلات عبور میكنيم
    علی مطهری نماینده اصولگرای مجلس در گفتگویی، با بیان اینکه دوره مدارا با احمدينژاد گذشته و وي بايد پاسخگوي خيلي از سوالات باشد، به بررسی شرایط موجود در کشور و طرح سوال از احمدی نژاد پرداخت و در آخر هم از حضور هاشمی در انتخابات گفت: وجود ايشان در يك دوره چهار ساله ميتواند راهگشا باشد.

گفت و گوی علی مطهری با روزنامه اعتماد، به این شرح است:

آقاي مطهري اين روزها شما و برخي از همفكرانتان مانند مجلس هشتم به دنبال طرح سوال از ‏رييس دولت هستيد. اما مثل دفعه قبل برخي مخالف هستند. اما اين بار شما مخالفان را به ‏افشاگري درباره سوابق قبل از انقلابشان تهديد كرديد. تنها كسي كه به اين تهديد واكنش ‏داشت آقاي حدادعادل بود. آقاي مطهري چرا بحثها اينقدر دارد خانوادگي ميشود؟
    من زياد نميخواهم اين بحث ادامه پيدا كند. فقط ميخواستم اشاره داشته باشم كه اينها بالاخره ‏خودشان را جمع كنند. ولي خيلي صلاح نميدانم كه اين بحث ادامه داشته باشد. ‏

يعني شما هم شيوه آقاي احمدينژاد را در پيش گرفتيد و تنها به تهديد كردن و افشاگري ‏قناعت ميكنيد؟
    به نظرم الان زود است كه بخواهم در اين مورد صحبت كنم. چون همان موقع من اشاره كردم كه اگر اينها ‏بخواهند به روش خود ادامه بدهند آنوقت من در اين مورد صحبت ميكنم. هنوز روشن نيست كه اينها چه ‏خواهندكرد. به نظر من راجع به اين موضوع اگر صحبت نشود بهتر است. ‏

اما آقاي حداد خيلي اصرار داشتند كه شما به دنبال سوابق انقلابيشان برويد و حتي در اين مورد ‏شما را رجوع دادهاند به مادرتان كه از ايشان بپرسيد نظر استاد مطهري راجع به ايشان چه بوده. ‏آقاي مطهري، نظر استاد راجع به آقاي حدادعادل چه بود؟
    من اگر بخواهم نظر استاد را بگويم ادامه همان بحث ميشود. ‏

‏ آقاي دكتر، علت مخالفت شديد فراكسيون رهپويان مجلس از مخالفت با طرح سوال، حب ‏احمدينژاد است يا اثبات قدرت خودشان در مجلس؟ علت اين همه تلاش براي نيامدن احمدي ‏نژاد چيست؟
    ببينيد من معتقدم كه ما بايد حسن ظن داشته باشيم. ما همان چيزي را كه خودشان بيان ميكنند، دليل ‏مخالفت فرض ميكنيم. آنها بر اين اعتقاد هستند و ميگويند كه برداشت ما از صحبتهاي رهبري اين ‏است كه در شرايط امروز سوال از رييسجمهور به صلاح كشور نيست، اگرچه عمل و فعل اين افراد گواه ‏چيزي غير از اين است. ‏

چه چيزي؟
    اينها در پس گرفتن امضاها استناد ميكردند به نظر رهبري. بعضي اينها ميگفتند ما اطلاع داريم كه ‏رهبري با اين سوال مخالف هستند و بنابراين خوب است كه شما امضايتان را پس بگيريد. اما بعدا حرفشان ‏را عوض كردند كه ما نگفتيم رهبري با طرح سوال مخالفاند بلكه گفتيم برداشتمان اين است.

خب اين ‏دوگانگي و تناقض در حرفهاي آقايان بود. يعني موقعي كه آقاي لاريجاني مطرح كرد كه رهبري در اين ‏مورد نظري ندارد اينها مجبور شدند حرفشان را عوض كنند. ‏به نظرم مخالفت اينها بيشتر ناشي از نگراني است كه از حضور آقاي احمدينژاد در مجلس دارند.

علاوه ‏براين، فكر ميكنند با توجه به سخنان اخير رهبري اين كار به صلاح كشور نيست. تا اينجا حق اين عده ‏است كه مخالفت كنند و هيچ ايرادي به كارشان وارد نيست. ‏

‏مخالفان تا الان لابيگري هم در اين مورد در مجلس انجام دادهاند تا نظر نمايندگان موافق ‏سوال را برگردانند؟
    خب هر نمايندهيي حق اظهارنظر و لابيگري در مجلس براي پيش بردن نظر خود و استفاده ازنفوذ ‏كلامش را دارد. اين يك امر طبيعي در مجلس است، چون ما داريم ميگوييم «مجلس شورا»، يعني محلي ‏كه جاي گفتوگو و شور است.

اما اشكالي كه وجود دارد در انتساب نظر خود به رهبري است. در مواردي ‏ديديم كه اينها ميآيند به صراحت نظر خود را به رهبري منسوب ميكنند و در حقيقت با اين كار نماينده ‏را فريب ميدهند كه اين كار درست نيست. ‏

علت اين همه واهمه از حضور آقاي احمدينژاد در مجلس چيست كه آنها را وادار به اين كار ‏مي كند؟
    اين عده معتقدند كه خود آقاي احمدينژاد به دنبال چنين فضايي ميگردد تا بيايد و كشور را بحران زده ‏جلوه دهد. البته اين موضوع براي ما روشن نيست. ‏چون من معتقدم اگر آقاي احمدينژاد بخواهد حرفي بزند و كشور را دچار بحران بكند خب تريبونهاي ‏مختلفي را در اختيار دارد و صرفا مجلس نيست.

هر روز ايشان در معرض صحبت و مصاحبه است. من فكر نميكنم اين استدلال خيلي محكم باشد. اصل قضيه به نظر من اين روحيه محافظه كاري است كه در بعضي از ‏اين دوستان وجود دارد كه كلا با هرگونه تنشي مخالف هستند. در واقع ميخواهند روحيه محافظه كاري و ‏سازش خود با تخلفات را بر مجلس تحميل كنند. ‏

يعني شما و موافقان سوال به دنبال تنش هستيد؟
    ما معتقديم كه بسياري از تنشها و تقابلها چون منجر به اصلاح امور ميشود مفيد است. اين طور نيست ‏كه هر تنشي بد باشد. ما آرامش ميخواهيم اما نه آرامش قبرستاني. ما خواهان آرامشي بر اساس قانون ‏هستيم.

اگر رهبري هم توصيه به وحدت و تعامل ميكنند مقصودشان وحدت با حفظ اصول و تعامل بر ‏اساس قانون است، نه وحدت با زير پا گذاشتن اصول وتعامل مبتني بر بي قانوني. اگر صحبتهاي رهبري را ‏بخواهيم آنجور تفسير كنيم كه هر وقت ايشان صحبت از همدلي و تعامل كنند ما بايد همه وظايف ‏نمايندگي مجلس را كنار بگذاريم با فلسفه وجودي مجلس سازگار نيست.

خب اين نگاه در آقاي حداد وجود ‏دارد كه در مديريت ايشان در مجلس هفتم هم وجود داشت. ‏امروز اين دوستان سعي دارند روحيه مجلس نهم را به سمت مجلس هفتم سوق بدهند، اما مجلس پذيرا ‏نيست. آقاي حداد رياست فراكسيون اقليت را برعهده دارد و اين روحيه در اين فراكسيون تبلور يافته است. ‏

آقاي مطهري با اين تحليلي كه شما از مخالفان طرح سوال داشتيد و اينكه «اينها گريزان از ‏تنش هستند.» پس بايد نتيجه گرفت كه نيتشان خير است حتي اگر اشتباه باشد. ‏
    ظاهر قضيه همين است. ‏

باطنش چي؟
    باطنش ديگر احتمالات است و ما براساس احتمالات نميتوانيم قضاوت كنيم. ممكن است اينها در باطن قول ‏و تعهدي به دولت داده باشند كه مثلا ما اين سوال را منتفي ميكنيم. ‏

آقاي مطهري يكي از تفاوتهاي شما با ديگر نمايندگان در نقد صريح دولت است. اين صراحت ‏به چه دليل است؟ و يا به قولي چرا شما ميتوانيد اما ديگران نه؟
    اولا ما نمايندگان ديگري هم داريم كه اينها نقدهاي صريح و موثري دارند كه بيان ميكنند و منحصر به من ‏نيست. اما شايد يك علت اينكه من بيشتر اظهارنظر ميكنم به دليل احساس خطري است كه دارم. شايد ‏برخي از نمايندگان آن احساس خطري را كه من دارم ندارند.

من به لطف مجاورت با شهيد مطهري و حضور ‏در جريانات نهضت اسلامي بالاخره تا حدودي از نزديك شاهد تحولات بودم. با بسياري از گروههاي سياسي ‏و انحرافات سياسي آشنايي دارم. گاهي شبيه آن انحرافات را در زمان خودمان ميبينم و همين باعث مي‏شود كه بيشتر احساس خطر كرده و هشدار بدهم. ‏

به لطف انس با آثار ايشان فكر ميكنم كه برخي انحرافات فكري را گاهي به درستي و زودتر از ديگران ‏تشخيص ميدهم و اعلام نظر ميكنم. اين در حالي است كه ممكن است ديگران اين موضوع را خطر ‏مهمي تلقي نكنند اما بعد از مدتي به اين موضوع ميرسند.

فرض كنيد خطر مكتب ايران يا ليبرال بودن ‏اين دولت در امور فرهنگي را من اولين نفري بودم كه در مجلس هشتم مطرح كردم. خيليها آن موقع با حرفهاي من مخالفت ميكردند اما بعد از چند سال به اين حرفها رسيدند.

حتي برخي ‏از آنها ميآمدند و اعتراف ميكردند كه حق با شما بود. ‏موضوع ديگر بر ميگردد به صراحت لهجه كه اين يك امر ذاتي است. بعضي افراد صريحاللهجه هستند و ‏نميتوانند در لفافه صحبت كنند. اين به شخصيت خود افراد بر ميگردد. خود آقاي احمدينژاد اين ‏خصلت را دارد. ‏

آقاي مطهري اشاره ميكنيد كه برخي ديگر از نمايندگان هم انتقاد ميكنند. شايد اين حرف ‏صحيح باشد. اما برخي از اظهارات منحصر به خود شماست. نمونهاش هم به اظهارنظر شما در ‏مورد برخي از افراد سپاه برميگردد. شما به عنوان نخستين مقام مسوول به صراحت از دخالت برخي از سپاهيان در ‏انتخابات نام برديد، فكر نميكنيد اين ادبيات براي شما توليد دردسر كند؟ ‏
    من طرح اين موضوع را يك امر خيلي عادي ميدانستم و اصلا فكر نميكردم كه اينقدر سرو صدا ايجاد ‏كند. ‏براي اينكه موضوع دخالت برخي افراد سپاه در انتخابات آينده تكرار نشود و اين موضوع اصلاح شود اين ‏حرف را زديم.

من اين موضوع را يك مطلب بديهي و روشن ميدانستم. خب در انتخابات مجلس نهم ‏برخي افراد سپاه از بعضي كانديداها حمايت كرده بودند. حرف من چيزي بيشتر از اين نبود. اين حمايت نه ‏به معناي اين است كه اينها اقدامي كرده باشند كه نتيجه انتخابات را در برخي حوزهها تغيير داده باشند. ‏

اما همين مقدار ورود سپاه هم خلاف نظر امام(ره) است و اصلا به صلاح سپاه وهرنيروي نظامي نيست چون ‏باعث تفرقه در آن ميشود كه اگر ما در شرايط جنگ قرار بگيريم اين دستهبنديها مضر است. اين يك ‏هشدار بود و فكر ميكردم يك امر سادهيي است. اما گويا اينطور نبود.

من قبول دارم بعضي اظهارنظرها ‏منحصر به خود من بوده و ساير نمايندگان چنين اظهارنظري نداشتهاند. من احساس ميكردم كه در ‏بعضي قضايا حتما بايد اظهارنظر كنم و اين را وظيفه خودم ميدانستم.

خب من دو وظيفه دارم؛ يكي ‏نمايندگي و ديگري حفظ شأن انتساب به شهيد مطهري. در اصل، دو وظيفه را بر دوش خودم احساس ميكنم. ‏اگر نماينده هم نبودم قاعدتا همين اظهارنظرها را داشتم. اما وظيفهام به عنوان يك نماينده بيشتر است. ‏

در هر صورت اين اظهارات توليد دردسر ميكند، آيا شما حاشيه امنيت داريد؟
    نه، حاشيه امنيتي در كار نيست. شما ديديد در انتخابات مجلس نهم هيات اجرايي صلاحيت من را رد ‏كرد. يا مثلا سازوكار 8+7 آمدند اسم من را از فهرست اصولگرايان با وجود آنكه راي آورده بودم حذف ‏كردند.

يعني هيچ ملاحظهيي از سوي آنها وجود ندارد. منتها من خودم شخصا معتقدم چون بر اساس منطق ‏و استدلال و يك سلسله مباني فكري و عقيدتي ثابت اظهارنظر ميكنم و كمتر اظهارنظر احساسي ميكنم، بهانهيي براي برخورد وجود ندارد ضمن اينكه اين تفكر با استقبال جامعه مواجه شده و برخورد با آن ‏كار آساني نيست. ‏

احضار احمدينژاد به مجلس هشتم با آن حاشيه به نظر كار سختي ميآمد اما سرانجام به ‏فرجام رسيد. به نظر شما چرا نظام در آن زمان اجازه شكسته شدن اين تابو را به شما و ديگر ‏مجلسيها داد؟ آيا دادن اين فرصت به شما و دوستانتان به معناي پايان مداراي نظام با شخص ‏آقاي احمدينژاد نبود؟
    من فكر ميكنم پافشاري و سماجتي كه ما نشان داديم كه حتي كار به استعفاي من كشيد و تاثير آن بر ‏افكار عمومي، به شكلي شد كه ديگر امكان مخالفت با اين سوال وجود نداشت، اصل كار يك كار قانوني بود و ‏دليلي هم براي مخالفت وجود نداشت.

البته من از نظر مقامات عاليرتبه خبر نداشتم كه موافق بودند يا ‏خير. اما تخلفات پي در پي دولت و يازده روز خانهنشيني هم زمينه را مهيا كرد. فضا كاملا آماده بود. ‏

يعني نظام زياد موافق سوال و آمدن احمدينژاد نبود؟ ‏
    بله، علايم نشان ميداد كه زياد موافق اين آمدن نيستند. اما خب پافشاري كرديم و فضايي كه در رسانهها ايجاد شد و فشار افكار عمومي ديگر اجازه نميداد كه به صراحت با اين كار مخالفت بشود. ‏ضمن اينكه در آن اواخر هم رهبري در كرمانشاه صحبتهايي داشتند كه ميشد اين طور برداشت كرد كه ‏ايشان مخالفتي با طرح سوال نداشتند.

ايشان تاكيد كردند كه «نمايندگان مجلس وظايفي دارند، رهبري نه ‏در كار آنها دخالت ميكند نه حق دخالت دارد و نه امكان چنين چيزي وجود دارد.»به نظرم اين به سوال برميگشت. چون هنوز اين بحث مطرح بود كه آيا رهبري موافق سوال است يا ‏مخالف. من فكر ميكنم در واقع ايشان موافق انجام وظيفه قانوني است. ‏

آقاي دكتر اين چراغ سبز را آيا نميشود به معناي پايان مداراي نظام با دولت ناميد؟
    نه، نميشود گفت به اين معني است. بهطور كلي رهبري نميخواهد جلوي وظايف و اختيارات قانوني ‏نمايندگان و مسوولان كشور را بگيرد. مگر در موارد خيلي خاص كه مصلحت خيلي بزرگي و خطر انحراف از ‏مسير اسلام وجود داشته باشد، كه لازم باشد ايشان دخالت كند.

اصل اوليه اين است كه هر قوهيي به ‏وظايف خودش عمل كند. بالاخره من فكر ميكنم بيشتر اصرار و پافشاري ما موثر بود. ‏

به نظر شما خط قرمز نظام در تعامل با مقامات عالي مثل روساي جمهور كجاست؟
    شايد مثلا اين باشد كه در مقابل آرمانهاي انقلاب مانند صدور انقلاب ايستادگي كنند و يا به نوعي با دشمن ‏همراهي بكنند. مثل كاري كه بنيصدر كرد. بنيصدر با اتحادي كه با مجاهدين خلق داشت به نوعي در ‏مقابل نظام ايستاد. خب به همين دليل هم لازم ديده شد كه از طرف نمايندگان مجلس استيضاح شود. ‏

در رفتار آقاي احمدينژاد همراهي با دشمن ديده ميشود؟
    همراهي آگاهانه كه وجود ندارد ولي ممكن است به خاطر حساسيت و تعصبي كه ايشان نسبت به برخي از ‏دوستان و نزديكان خود دارد گاهي بهطور ناخودآگاه اقداماتي انجام دهد كه بر خلاف مصالح انقلاب باشد. ‏

به نظر شما آيا احمدينژاد آستانه تحمل نظام را لبريز كرده كه حال قصد برخورد با آقاي ‏احمدينژاد وجود دارد؟
    سوال به معني برخورد نيست. من فكر ميكنم هنوز به آن حد نرسيده كه بخواهيم بگوييم احمدينژاد در ‏مقابل نظام ايستاده است. مشكل ايشان تكروي و قانونگريزي است. احمدينژاد آن ‏قانوني را كه خودش منطبق بر قانون اساسي ميداند و ميپسندد اجرا ميكند و قانوني را كه شخصا ‏منطبق نداند اجرا نميكند.

اين نشان ميدهد كه استعداد تكروي در او وجود دارد و اگر مجلس قوي در ‏برابر ايشان وجود نداشته باشد كمكم تكرويها راي نهادينه ميشود. مشكل اساسي ايشان همين است ‏و مشكلاتي هم كه امروز در كشور ما به وجود آمده ناشي از همين موضوع است.

ايشان معتقد است كه چون ‏من راي مستقيم مردم را دارم ميتوانم در همه جا به تشخيص خودم عمل كنم، در حالي كه رييسجمهور ‏هر مقدار هم كه راي داشته باشد مجري سياستهاي كلي نظام و قوانين مصوب است نه آراي خودش. ‏

احمدينژاد اعتقاد چنداني به قانون ندارد و دوست دارد دستش در خيلي جاها باز باشد و آنچه خودش ‏تشخيص ميدهد اجرا كند. بيانضباطي مالي او كه ناشي از همين بينش است براي كشور مشكل درست ‏كرده است.

‏‏ يعني به نظر شما هنوز آقاي احمدينژاد خط قرمزي را زير پا نگذاشته؟
    در مقاومت 11 روزهيي كه از خودش نشان داد از خط قرمز عبور كرد. يا مقاومتي كه در برابر معاون اولي ‏آقاي مشايي نشان داد. ‏

اگر آقاي احمدينژاد در دور اول رياست خود چنين رفتاري داشت آيا باز هم امكان انتخابش ‏در دور دوم بود؟
    بعيد بود كه راي بياورد. البته ايشان هم زيرك بود و بسياري از اعتقادات قلبي خودش را در دور اول بروز ‏نداد. اما در دور دوم چون ديگر نيازي به راي مردم نداشت بسياري از مكنونات قلبي خود را بروز داد. ‏

او آدم زيركي است. من فكر ميكنم وضعيت را تا پايان دوره خودش مديريت ميكند. احمدينژاد نشان ‏داده در زماني كه احساس خطر ميكند خودش را جمع و جور ميكند. بيحساب و كتاب كار نميكند و ‏اگر ببيند برخورد جدي است عقبنشيني ميكند. در ماجراي خانهنشيني هم وقتي بحث استيضاح جدي ‏شد كوتاه آمد. در جريان استيضاح مرحوم كردان هم وقتي ديد قضيه جدي است، در مجلس حضور پيدا نكرد. ‏

فكر ميكنيد اگر اصلاحطلبان پيروز انتخابات رياستجمهوري دهم ميشدند و امروز امور را ‏در دست داشتند الان اوضاع چطور بود؟
    فكر ميكنم اوضاع بهتر از الان بود. براي اينكه اين مقدار قانونگريزي در آنها وجود نداشت. ‏بيشتر انتقاداتي كه ما به اصلاحطلبان داشتيم به مسائل فرهنگي برميگشت كه به نظرم اين دولت ‏از اين نظر از اصلاحطلبان جلوتر است. ‏

آقاي مطهري، يكي از محورهاي سوال بحث ارز است. شما فكر ميكنيد اين مابه‏التفاوت نرخ ارز به جيب چه كسي ميرود؟
    مساله خيلي براي ما روشن نيست. البته مجلس قانوني تصويب كرد كه اين مابهالتفاوت بايد به ‏خزانه وارد شود. ولي اينكه تاكنون به چه شكلي عمل شده مشخص نيست. يكي از ظنها اين ‏است كه بعضي از اين دلالها كه مرتبط با بانك مركزي بودند اين وسط نقشي را ايفا ميكرده و ‏خلاصه رانتخواري عمده وجود داشته است.

البته حرف زياد است. قضاوت در اين مورد مشكل ‏است. ‏حتي گفته ميشد كه دولت قصد دارد با افزايش نرخ ارز مابهالتفاوت نرخ مرجع تا نرخ آزاد را ‏صرف يارانهها كند. البته دولت تكذيب كرد. اما بر خلاف اين تكذيب، اظهارنظرهاي صريحي از ‏سوي برخي از مقامهاي دولتي وجود داشته كه اين تكذيب را دچار ترديد ميكند.

به علاوه دولت ‏در پرداخت يارانهها دچار كسري بودجه است، قبلا از بودجه نفت برداشت ميكرد، حالا كه فروش ‏نفت كاهش پيدا كرده به نظر ميرسد كه ميخواست از راه افزايش نرخ ارز وارد شود.

مشكل ‏اينجاست كه از ابتدا قانون هدفمندي يارانهها درست اجرا نشد و دولت سهم هر نفر را زياد در نظر ‏گرفت و به همه دهكها هم پرداخت كرد. ‏

به نظرم اگر سوال از رييسجمهور خوب مطرح شود ميتواند شامل همين موضوع هم بشود. ‏البته بخشي از افزايش قيمت ارز ناشي از تحريمهاست چون دولت بايد ارز موجود را حفظ كند. در ‏حال حاضر ما ارز به مقدار كافي داريم اما اگر يك مبارزه چهار يا پنج ساله را پيش بيني كرده باشيم ‏طبيعي است كه بايد يك مقدار با احتياط عمل كنيم. ‏

به نظر شما اين موارد در سوال از رييسجمهور روشن ميشود يا همچنان دولت اصرار ‏بر تكذيب خواهد داشت؟
    اين موضوع به نحوه طرح سوال بستگي دارد. ولي بهطور كلي يك سوءتدبيري در كار دولت وجود ‏داشته است. ‏

اين سوءتدبير تعمدا بوده؟
    نه. دولت نميآيد خودش را خراب كند. يك مقدارش ناشي از كمتجربگي و بيتوجهي به توصيه‏هاي كارشناسان و نهادهاي نظارتي مثل ديوان محاسبات بوده و يك مقدارش هم به جدي نگرفتن ‏تحريمها برميگردد. ‏

آقاي مطهري اكنون 34 سال از پيروزي انقلاب گذشته. شما به عنوان شخصي كه در ‏پارهيي از موارد منتقد سياستهاي نظام و در مواقعي مدافع آن بوديد، فكر ميكنيد ‏مهمترين ضعف استراتژيك جمهوري اسلامي چيست؟
    يكي از اين ضعفها رابطه اصل ولايت فقيه با ساير اركان نظام جمهوري اسلامي است كه زياد ‏مشخص نيست. يا مثلا همين بحث سوال و حواشي آن ناشي از آن است كه رابطه ميان ولايت فقيه با مجلس زياد ‏مشخص نيست. ‏

يك عده تصور ميكنند مجلس در هر موضوعي بايد موافقت ولي فقيه را بگيرد و بعد اقدام كند ‏و يك عده مخالف هستند و ميگويند ما اختيارات و وظايف خودمان را داريم و بايد كار خودمان را ‏انجام بدهيم.

اگر يك مصلحت مهمي در ميان باشد ولي فقيه حكم حكومتي ميدهد و ما اطاعت ‏ميكنيم. اينها بايد روشن بشود. ‏يا رابطه قوه قضاييه با اصل ولايت فقيه روشن نيست. آيا قوه قضاييه ميتواند مقامات عاليرتبه ‏نظام را شخصا و بدون اطلاع رهبري مورد مواخذه قرار بدهد يا خير؟ مرزها چون مشخص نبوده ‏آسيبهايي هم به كشور ما زده است. ‏

بهطور خلاصه اگر بخواهيم بگوييم، نوع برداشتي كه ما از ولايت فقيه داريم آسيبهايي به كشور ‏وارد كرده است. ‏يعني در جاهايي نبايد موضوع ولايت فقيه را وارد ميكرديم ولي وارد كرديم و بعد آسيب ديديم. ‏

بهترين مثال همين انتخابات 88 است. يكي از ريشههاي بحران 88 اين بود كه عدهيي از ‏اصولگرايان اصرار داشتند كه كانديداي اصلح مورد نظر رهبري آقاي احمدينژاد است. ‏خب طبيعي است كه وقتي چنين موضوعي مطرح ميشود جامعه به دو قطب تقسيم ميشود و ‏ديگر انتخابات آزاد معني خود را از دست ميدهد. ‏در حالي كه ما ميگوييم ولي فقيه اگر نظري هم داشته باشد از طريق شوراي نگهبان اعمال ميكند. اين مرزها زياد روشن نيست. ‏

يكي ديگر از ضعفهاي ما برداشت اشتباه برخي از اين جمله معروف امام كه «حفظ نظام از اوجب ‏واجبات است.» بوده است. گاهي فكر ميكنيم براي حفظ نظام خيلي كارها مباح ميشود در حالي ‏كه اينطور نيست.

نمونهاش هم قتلهاي زنجيرهيي است و اخيرا هم قتل ستار بهشتي، كه البته ما ‏اين مساله را تا آخر دنبال ميكنيم و اجازه نميدهيم لوث شود. از آقاي توكلي هم كه اين موضوع ‏را در نطق خود مطرح كردند تشكر ميكنم، چون ما نمايندگان بايد قبل از همه از حقوق مردم ‏دفاع كنيم. ‏

امروز هم اين تفكر وجود دارد. البته نه به آن شدت. اين نوع برخوردها خطرناك است. همين ‏برخوردها باعث ميشود ما جلوي آزادي بيان را بگيريم. ‏اينها كمك به حفظ نظام نيست. نظام يك موجود سست نيست كه با يك باد بلرزد. ‏

اين ضعفها چطور برطرف ميشود؟
    اين حرفها زياد بايد گفته شود. امثال من هم زياد اين حرفها را زدهايم. ‏روحانيت نقش مهمي دارد و بايد اين مسائل را در مساجد بگويند تا مثلا براي انتخابات رياست ‏جمهوري توده مردم از سوي برخي افراد فريب نخورند كه مثلا نظر آقا روي اين شخص است.

بايد ‏تبيين كنند كه در انتخابات بايد هر كس نظر خودش را اعمال كند. اگر قرار بود كه رييسجمهور را ‏رهبري معين كنند ديگر نيازي به انتخابات نبود، خب ايشان يك نفر را منصوب ميكردند. ‏

آقاي دكتر يكي از بحثهايي كه از سوي شما در مواردي مطرح شده اصلاح برخي از ‏اصول قانون اساسي است. آيا اصلا اين بازنگري ميتواند صورت بگيرد؟ ‏
    بازنگري در قانون اساسي يك تابو نيست. اصلا اشكالي ندارد هر 10، 20 سالي يك بازنگري ‏صورت بگيرد. مثلا همين اصل 113 قانون اساسي كه ميگويد رييسجمهور مسوول اجراي قانون ‏اساسي و شخص دوم كشور از نظر اجرايي است، برداشتهاي مختلفي از آن شده است.

همين ‏اختلاف نظري كه در بازديد از زندان اوين بين رييسجمهور و قوه قضاييه ايجاد شد، ناشي از ‏برداشتهاي مختلف از اين اصل بود. ‏رييسجمهور ميگويد در اينجا قانون اساسي دو شأن و مقام براي رييسجمهور قائل شده؛ يكي ‏شأن اجراي قانون اساسي و ديگر رياست قوه مجريه، لذا معتقد است كه من ميتوانم نظارتي بر ‏عملكرد قوه قضاييه و مجلس داشته باشم و به آنها تذكر و اخطار قانون اساسي بدهم. ‏البته ايشان فراتر از اين رفته و ميگويد من قانوني را كه خودم منطبق بر قانون اساسي ميدانم ‏اجرا ميكنم و غير آن را اجرا نميكنم.

اين، حرف غلطي است. ‏همه اينها در حالي است كه تفسير شوراي نگهبان غير از اين است و ميگويد مقصود اين است كه ‏رييسجمهور مسوول اجراي قانون اساسي صرفا در حيطه قوه مجريه است. ‏همين طور اصل 175 راجع به صدا و سيما. البته ممكن است موارد ديگري هم قابل اصلاح باشد كه ‏بايد كارشناسان نظر بدهند. ‏

آقاي دكتر در حالي اين روزها به انتخابات رياستجمهوري يازدهم نزديك ميشويم كه ‏هنوز انتخابات سال 88 و اتفاقات آن اثرش در جامعه از بين نرفته است. به نظر شما ‏چگونه ميتوان اعتماد همه اقشار را به دست آورد؟
    اگر يك مقدار فضاي اظهارنظر بازتر شود (البته نشانههاي آن هم با برگزاري برنامههاي مناظره ‏در صدا و سيما ديده ميشود) به نظرم ميتواند به جلب اعتماد مردم و مشاركت بيشتر كمك كند. ‏تجديد نظر در نوع برخورد با متهمان بحران سال 88 ميتواند مفيد باشد. البته به نظرم اين يك ‏مساله كلي است و ربطي به انتخابات آينده ندارد. خب خيلي از اين رفتارها در بحران 88 به نظرم ‏ضرورت نداشته و اصلا خوب نبوده است. ‏

نميشود به صرف اينكه بعضي از اين افراد در جلسات يك كانديدايي شركت كرده و يا حتي حرفي ‏هم زده باشند كه شنود شده است آنها را متهم كرد. خيلي از اين افراد بازداشتشان قبل از تاريخ ‏‏22 خرداد بوده است و عملا نقشي در آشوبها نداشتهاند. ‏اين رفتارها قابل قبول نيست و بهراحتي هم پذيرفته نميشود كه اين افراد در فكر ايجاد يك انقلاب ‏مخملي بودهاند. ‏بايد در برخورد با اينها تجديد نظر شود. البته نه براي انتخابات آينده.

اين اصلا خوب نيست و ‏مردم هم متوجه ميشوند كه هدف چيست. ‏از ابتدا نبايد اين كار صورت ميگرفت و اين مقدار سختگيري نميشد. ‏من قبول دارم كه مثلا آقاي تاجزاده و نبوي اظهارات تندي دارند ولي اگر اينها بيرون باشند و ‏حرفهايشان را بزنند مشكلي براي كشور به وجود نميآيد. ‏حتي درباره آقايان موسوي و كروبي هم همين نظر را دارم.

اگر قرار است محاكمه بشوند بايد اين ‏كار صورت بگيرد و هر مجازاتي بر اساس محاكمه باشد. ‏زياد قانعكننده نيست كه ما مجازاتي را بدون محاكمه اعمال كنيم. اين توجيهاتي هم كه برخي مي‏گويند دليل حصر آنها به خاطر آسيب نرسيدن به آنهاست از نظر حقوقي قابل قبول نيست و صرفا ‏يك توجيه است. ‏بايد ماهها پيش اين كار ميشد، البته حالا هم بشود آثار خوبي دارد. ‏

به عنوان آخرين سوال، اين روزها گمانهزنيهايي راجع به كانديداتوري آقاي هاشمي ‏مطرح ميشود، به نظر شما چقدر اين گمانهزنيها درست است؟ ‏
    من اطلاع دقيقي ندارم. اما شخصا معتقدم كه با توجه به وضع كشور كه اكنون در حوزه اقتصاد، ‏فرهنگ و سياست خارجي دچار مشكل هستيم حضور ايشان در يك دوره چهار ساله ميتواند راه‏گشا باشد. ‏

اگر آقاي هاشمي بيايد و مردم هم به ايشان راي بدهند اين حضور كمك ميكند كه ما زودتر از ‏بحران خارج بشويم. چون شخص ديگري مانند آقاي هاشمي نميتواند نيروها و گروههاي مختلف ‏سياسي را با نگرشها و سليقههاي مختلف دور هم جمع كند. ‏ايشان بيايد تا كشور سروسامان پيدا كند و بعد براي چهار سال بعدي كشور را به يك نفر ديگر ‏بسپارند. ‏
    درخت هرچه پربارتر افتاده تر

توصیه ای به خرید/فروش/نگهداری ندارم.

علی مطهری:

احمدینژاد هر وقت احساس خطر میکند خودش را جمع وجور میکند و عقب مینشیند

اعتماد گفت وگویی با علی مطهری نماینده اصولگرای مجلس انجام داده است.
    به گزارش خبرآنلاین در بخشی از این مصاحبه آمده است:
    [درباره انتقاد پیشین از سوابق حداد عادل] من زیاد نمیخواهم این بحث ادامه پیدا کند. فقط میخواستم اشاره داشته باشم که اینها بالاخره ‏خودشان را جمع کنند. ولی خیلی صلاح نمیدانم که این بحث ادامه داشته باشد. ‏…به نظرم الان زود است که بخواهم در این مورد صحبت کنم. چون همان موقع من اشاره کردم که اگر اینها ‏بخواهند به روش خود ادامه بدهند آنوقت من در این مورد صحبت میکنم. هنوز روشن نیست که اینها چه ‏خواهندکرد. به نظر من راجع به این موضوع اگر صحبت نشود بهتر است. ‏
    *[در پاسخ به این پرسش که علت این همه واهمه اصولگرایان از حضور آقای احمدینژاد در مجلس چیست]این بخش ازاصولگرایان معتقدند که خود آقای احمدینژاد به دنبال چنین فضایی میگردد تا بیاید و کشور را بحران زده ‏جلوه دهد. البته این موضوع برای ما روشن نیست. ‏چون من معتقدم اگر آقای احمدینژاد بخواهد حرفی بزند و کشور را دچار بحران بکند خب تریبونهای ‏مختلفی را در اختیار دارد و صرفا مجلس نیست. هر روز ایشان در معرض صحبت و مصاحبه است. من فکر نمیکنم این استدلال خیلی محکم باشد. اصل قضیه به نظر من این روحیه محافظه کاری است که در بعضی از ‏این دوستان وجود دارد که کلا با هرگونه تنشی مخالف هستند. در واقع میخواهند روحیه محافظه کاری و ‏سازش خود با تخلفات را بر مجلس تحمیل کنند. ‏
    *ما معتقدیم که بسیاری از تنشها و تقابلها چون منجر به اصلاح امور میشود مفید است. این طور نیست ‏که هر تنشی بد باشد. ما آرامش میخواهیم اما نه آرامش قبرستانی. ما خواهان آرامشی بر اساس قانون ‏هستیم. اگر رهبری هم توصیه به وحدت و تعامل میکنند مقصودشان وحدت با حفظ اصول و تعامل بر ‏اساس قانون است، نه وحدت با زیر پا گذاشتن اصول وتعامل مبتنی بر بی قانونی. اگر صحبتهای رهبری را ‏بخواهیم آنجور تفسیر کنیم که هر وقت ایشان صحبت از همدلی و تعامل کنند ما باید همه وظایف ‏نمایندگی مجلس را کنار بگذاریم با فلسفه وجودی مجلس سازگار نیست. خب این نگاه در آقای حداد وجود ‏دارد که در مدیریت ایشان در مجلس هفتم هم وجود داشت. ‏امروز این دوستان سعی دارند روحیه مجلس نهم را به سمت مجلس هفتم سوق بدهند، اما مجلس پذیرا ‏نیست. آقای حداد ریاست فراکسیون اقلیت را برعهده دارد و این روحیه در این فراکسیون تبلور یافته است. ‏
    *شاید یک علت اینکه من بیشتر اظهارنظر میکنم به دلیل احساس خطری است که دارم. شاید ‏برخی از نمایندگان آن احساس خطری را که من دارم ندارند. من به لطف مجاورت با شهید مطهری و حضور ‏در جریانات نهضت اسلامی بالاخره تا حدودی از نزدیک شاهد تحولات بودم. با بسیاری از گروههای سیاسی ‏و انحرافات سیاسی آشنایی دارم. گاهی شبیه آن انحرافات را در زمان خودمان میبینم و همین باعث می‏شود که بیشتر احساس خطر کرده و هشدار بدهم. ‏به لطف انس با آثار ایشان فکر میکنم که برخی انحرافات فکری را گاهی به درستی و زودتر از دیگران ‏تشخیص میدهم و اعلام نظر میکنم. این در حالی است که ممکن است دیگران این موضوع را خطر ‏مهمی تلقی نکنند اما بعد از مدتی به این موضوع میرسند. فرض کنید خطر مکتب ایران یا لیبرال بودن ‏این دولت در امور فرهنگی را من اولین نفری بودم که در مجلس هشتم مطرح کردم. خیلیها آن موقع با حرفهای من مخالفت میکردند اما بعد از چند سال به این حرفها رسیدند. حتی برخی ‏از آنها میآمدند و اعتراف میکردند که حق با شما بود. ‏موضوع دیگر بر میگردد به صراحت لهجه که این یک امر ذاتی است. بعضی افراد صریحاللهجه هستند و ‏نمیتوانند در لفافه صحبت کنند. این به شخصیت خود افراد بر میگردد. خود آقای احمدینژاد این ‏خصلت را دارد. ‏
    *من فکر میکنم در واقع ایشان[رهبری] موافق انجام وظیفه قانونی است. …بهطور کلی رهبری نمیخواهد جلوی وظایف و اختیارات قانونی ‏نمایندگان و مسوولان کشور را بگیرد. مگر در موارد خیلی خاص که مصلحت خیلی بزرگی و خطر انحراف از ‏مسیر اسلام وجود داشته باشد، که لازم باشد ایشان دخالت کند. اصل اولیه این است که هر قوهیی به ‏وظایف خودش عمل کند. بالاخره من فکر میکنم بیشتر اصرار و پافشاری ما موثر بود. ‏
    * احمدی نژاددر مقاومت ۱۱ روزهیی که از خودش نشان داد از خط قرمز نظام عبور کرد. یا مقاومتی که در برابر معاون اولی ‏آقای مشایی نشان داد. ‏
    *احمدینژاد آدم زیرکی است. من فکر میکنم وضعیت را تا پایان دوره خودش مدیریت میکند. احمدینژاد نشان ‏داده در زمانی که احساس خطر میکند خودش را جمع و جور میکند. بیحساب و کتاب کار نمیکند و ‏اگر ببیند برخورد جدی است عقبنشینی میکند. در ماجرای خانهنشینی هم وقتی بحث استیضاح جدی ‏شد کوتاه آمد. در جریان استیضاح مرحوم کردان هم وقتی دید قضیه جدی است، در مجلس حضور پیدا نکرد. ‏
    *[اگر اصلاحطلبان پیروز انتخابات دهم بودند]فکر میکنم اوضاع بهتر از الان بود. برای اینکه این مقدار قانونگریزی در آنها وجود نداشت. ‏بیشتر انتقاداتی که ما به اصلاحطلبان داشتیم به مسائل فرهنگی برمیگشت که به نظرم این دولت ‏از این نظر از اصلاحطلبان جلوتر است. ‏
    *مساله ارز خیلی برای ما روشن نیست. البته مجلس قانونی تصویب کرد که این مابهالتفاوت باید به ‏خزانه وارد شود. ولی اینکه تاکنون به چه شکلی عمل شده مشخص نیست. یکی از ظنها این ‏است که بعضی از این دلالها که مرتبط با بانک مرکزی بودند این وسط نقشی را ایفا میکرده و ‏خلاصه رانتخواری عمده وجود داشته است. البته حرف زیاد است. قضاوت در این مورد مشکل ‏است. ‏حتی گفته میشد که دولت قصد دارد با افزایش نرخ ارز مابهالتفاوت نرخ مرجع تا نرخ آزاد را ‏صرف یارانهها کند. البته دولت تکذیب کرد. اما بر خلاف این تکذیب، اظهارنظرهای صریحی از ‏سوی برخی از مقامهای دولتی وجود داشته که این تکذیب را دچار تردید میکند. به علاوه دولت ‏در پرداخت یارانهها دچار کسری بودجه است، قبلا از بودجه نفت برداشت میکرد، حالا که فروش ‏نفت کاهش پیدا کرده به نظر میرسد که میخواست از راه افزایش نرخ ارز وارد شود. مشکل ‏اینجاست که از ابتدا قانون هدفمندی یارانهها درست اجرا نشد و دولت سهم هر نفر را زیاد در نظر ‏گرفت و به همه دهکها هم پرداخت کرد. ‏
    *‏یکی دیگر از ضعفهای ما برداشت اشتباه برخی از این جمله معروف امام که «حفظ نظام از اوجب ‏واجبات است.» بوده است. گاهی فکر میکنیم برای حفظ نظام خیلی کارها مباح میشود در حالی ‏که اینطور نیست. نمونهاش هم قتلهای زنجیرهیی است و اخیرا هم قتل ستار بهشتی، که البته ما ‏این مساله را تا آخر دنبال میکنیم و اجازه نمیدهیم لوث شود. از آقای توکلی هم که این موضوع ‏را در نطق خود مطرح کردند تشکر میکنم، چون ما نمایندگان باید قبل از همه از حقوق مردم ‏دفاع کنیم. ‏امروز هم این تفکر وجود دارد. البته نه به آن شدت. این نوع برخوردها خطرناک است. همین ‏برخوردها باعث میشود ما جلوی آزادی بیان را بگیریم. ‏اینها کمک به حفظ نظام نیست. نظام یک موجود سست نیست که با یک باد بلرزد. ‏
    *اطلاع دقیقی درباره کاندیداتوری هاشمی ندارم اما معتقدم که با توجه به وضع کشور که اکنون در حوزه اقتصاد، ‏فرهنگ و سیاست خارجی دچار مشکل هستیم حضور ایشان در یک دوره چهار ساله میتواند راه‏گشا باشد. ‏اگر هاشمی بیاید و مردم هم به ایشان رای بدهند این حضور کمک میکند که ما زودتر از ‏بحران خارج بشویم. چون شخص دیگری مانند هاشمی نمیتواند نیروها و گروههای مختلف ‏سیاسی را با نگرشها و سلیقههای مختلف دور هم جمع کند. ‏ایشان بیاید تا کشور سروسامان پیدا کند و بعد برای چهار سال بعدی کشور را به یک نفر دیگر ‏بسپارند ‏

دفتر لاریجانی دیدار با فراکسیون اصولگرایان را لغو کرد

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان گفت هیئت رئیسه این فراکسیون در حال تلاش برای دیدار با رئیس مجلس است.

به گزارش فارس، حسین علی حاجی دلیگانی عضو هیئت رئیسه فراکسیون اصولگرایان مجلس، با بیان اینکه دیدار هیئت رئیسه فراکسیون با رئیسمجلس لغو شده است، افزود: متاسفانه دفتر رئیس مجلس به دلیل تداخل برنامههای آقای لاریجانی، دیدار هیئت رئیسه فراکسیون اصولگرایان را لغو کرد.

وی با بیان اینکه همچنان در حال تلاش برای دیدار با رئیس مجلس شورای اسلامی هستیم، افزود: تاکنون چندین مرتبه آقای زاکانی و بنده به آقای لاریجانی درباره دیدار با هیئت رئیسه فراکسیون اصولگرایان پیشنهاد دادهایم که هنوز خبری از این دیدار نیست.

حاجی دلیگانی با تاکید بر اینکه فراکسیون اصولگرایان تلاش دارد برای تعامل و وحدت بیشتر بین سران قوا با آنها دیدار کند، تصریح کرد: با آقای رئیس جمهور و رئیسقوه قضائیه دیدار خوبی داشتیم و امیدواریم آقای لاریجانی نیز بپذیرد که این دیدار انجام شود.

وی در پایان گفت: تلاش فراکسیون اصولگرایان برای دیدار با آقای لاریجانی برای مقابله با اختلافات احتمالی است و بر همین اساس مجدداً از دفتر ایشان درخواست دیدار داشتهایم.

» رژیم صهیونیستی زد و بند با سران حکومت های فردی را ترجیح می داد

حمله اسرائیل به غزه، پیامد نگرانی از نتایج بهار عربی و حکومتهای مردمی

چکیده :در نتیجه تحولات کشورهای عربی و روی کار آمدن حکومتهای نسبتا مردمی و کنار رفتن سیستمهای فردی که این فرصت را به اسراییل داده بود تا با توافق با سران حکومتها خیالش از همهچیز راحت شود، این فرصت از اسراییل گرفته شده است و دموکراسیهای عربی اسراییل را در بحرانی عمیق فرو خواهد برد. رژیم غاصب در حال حاضر از همیشه نگرانتر است. وجود حکومتهای مردمی، موقعیت و اعتماد به نفس فلسطینیها و خصوصا حماس را بالا برده است و در مقابل نگرانی این رژیم برای ادامه حیات و حفظ معادلات گذشته را زیر سوال برده است. ...
    سرنگونی یک جنگنده صهیونیستی با آتش پدافند هوایی مقاومت در غزه، اصابت موشک به ساختمان کنیست اسراییل از یک سو ورود نخستوزیر مصر به غزه از سوی دیگر را باید یکی از مهمترین رخدادهای روز گذشته جنگ غزه نسخه ۲۰۱۲ آن برشمرد.

این عبارات، اولین جملات گزارش روزنامه اعتماد از درگیری های اخیر اسرائیل و حماس است که در بخش دیگری از آن آمده: امروز درگیری ناهمگون بین ماشین جنگی چهارمین قدرت نظامی جهان با مبارزان فلسطینی نهتنها فلسطین اشغالی بلکه تمامی منطقه اصولا متشنج را به سوی التهاب هرچه بیشتر پیش میبرد.

صدها حمله هوایی ارتش اسراییل را مبارزان فلسطینی با صدها موشک کوتاه و میانبرد خود پاسخ دادند؛ موشکهایی که تا ۱۵ کیلومتری آن سوی تلآویو هم رسید.

اما هدف اسرائیل از این حمله بی سابقه به غزه چیست؟ این سؤال را اعتماد تلاش کرده با انتشار یادداشتی از محمدعلی سبحانی پاسخ دهد.

وی به طور خلاصه معتقد است که اسرائیل از پیامدهای بهار عربی نگران شده و می خواهد آرایش جدیدی را که در منطقه در حال شکل گرفتن است، بر هم بزند. متن این یادداشت را با هم بخوانیم:

عملیات وحشیانه رژیم صهیونیستی در غزه غیرمنتظره بود چرا که مدتهای مدیدی است میان فلسطینیها و اسراییل اتفاق عملیاتی مهم و قابل توجهی نیفتاده بود.

عملیات استشهادی فلسطینیها انجام نشده است و فلسطینیها بیشتر در اندیشه بازسازی وحدت مردم فلسطین بوده و به بهبود شرایط زندگی در غزه مشغول بودند. از جمله آخرین تحرک در غزه با سفر امیر قطر شکل گرفت و قول سرمایهگذاری و کمک گسترده به مردم غزه (چهارصد میلیون دلار) در دستور کار قرار گرفته است.

رژیم اشغالگر ادعا کرده که شروعکننده عملیات حماس بوده است اما مثل روز روشن است که اسراییلیها عملیات غزه را با دلایل دیگری آغاز کردهاند و هدف آنها بر هم زدن معادلاتی است که در نتیجه تحولات کشورهای عربی در منطقه به وجود آمده است و رژیمهای دیکتاتوری مثل مبارک حذف شده و جای آنان را مردمی گرفتهاند که حالا اسراییل برای توافق باید طیف وسیعی را راضی کرده و با مردمی روبهرو شود که دهها سال است نفرت از جنایتهای هولناک این رژیم را در سر پروراندهاند.

خالد مشعل، رییس دفتر سیاسی حماس که در جریان تحولات کشورهای عربی در همه جا به همراهی با مردم عرب در مقابل رژیمهای سرکوبگر پرداخته است در تحلیل این اقدام اسراییلیها میگوید با وجود تحولات کشورهای عربی، اسراییلیها بسیار ضعیفتر شده و اقدامات جنایتکارانه اسراییل را از موضع انفعالی ارزیابی میکند.

مشعل همچنین میگوید امروز تفاوت جدی میان مصر قدیم و جدید وجود دارد و حدود ۹۰ میلیون مصری را که در این ایام شجاعانه برخورد میکنند در کنار مردم فلسطین ارزیابی میکند.

وی میگوید در بقیه کشورهای عربی نیز تفاوت بسیاری ایجاد شده است و اسراییل در حال ارزیابی عکسالعمل اعراب و مسلمانان است. او درخواست میکند رهبران عرب و مسلمان خواستههای خود را بالا ببرند و شرایط و قانون بازی را عوض کنند.

در عین حال رژیم غاصب مثل همیشه به مظلومنمایی و تهدید در کنار هم پرداخته از طرفی برخی از مقامات میگویند که این حرکت صرفا پاسخ به حملات حماس بوده است اما از جانب دیگر جناحهای تندرو تهدید را به حد اعلا رساندهاند.

یک مقام دولتی میگوید «خون یک یهودی بیش از خون تمامی اهالی غزه ارزش دارد و اگر لازم باشد کاری میکنیم که همه اهالی غزه به سوی صحرای سینا فرار کنند.» این دیدگاههای نژادپرستانه در اسراییل خصوصا در دولت کنونی اسراییل که از افراطیترین دولتها در تاریخ این رژیم به حساب میآید چیز تازهیی نیست و با توجه به در پیش بدون انتخابات در اسراییل بیش از یک بلوف ارزیابی نمیشود اما در عین حال حساسیت اوضاع در منطقه را نشان میدهد.

تا لحظه نوشته شدن یادداشت ۲۰ فلسطینی به شهادت رسیدند و سه اسراییلی نیز در یکی از شهرکهای نزدیک مرز غزه جان خود را از دست دادهاند. بمبارانها کم و بیش ادامه دارد و موشکهای قسام و فجر هم به سوی نقاطی در فلسطین اشغالی پرتاب شده است اما پدیده این دور از درگیریها اصابت موشکی با برد ۷۵ کیلومتر به جنوب تلآویو (پایتخت رژیم اشغالگر) است که به این درگیری ابعاد استراتژیک داده است به این معنی که اولا کارایی موشکهای دفاعی رژیم در تلآویو را زیر سوال برده، ثانیا امکان پاسخگویی حماس در عمق خاک رژیم را عملیاتی کرده است.

تحلیلگران معتقدند این بخش از بازی ممکن است در محاسبات اسراییلی نبوده باشد اما به هر صورت وعده تلافی را مقامات نظامی رژیم مطرح کردهاند.

اینکه این دور از درگیریها تا چه اندازه گسترش یافته و میانجیگریهای مصر و تلاشهای امریکا برای کنترل بحران تا چه میزان توفیق پیدا کند، هنوز معلوم نیست، لیکن تا یکی دو روز آینده معلوم خواهد شد که مسیر تحولات چیست.

ارزیابی و تحلیل نگارنده از اقدامات رژیم اشغالگر و شرایطی که خصوصا پس از تحولات کشورهای عربی و سقوط رژیم مبارک و به وجود آمدن مجموعهیی از کشورهای تحت عنوان تحولات کشورهای عربی خصوصا اتفاقاتی که در سوریه در جریان است و احتمال روی کار آمدن سیستم متفاوت از گذشته و همچنین مسائلی که در اردن در حال وقوع است میتواند در نهایت به رشد حرکتهای مردمی، خصوصا اسلامگرایان منجر شود و نکاتی قابل تامل دارد که عبارتند از:

۱- سابقا در همین روزنامه اعتماد طی یادداشتی تحلیلی را ارائه کردم که در نتیجه تحولات کشورهای عربی و روی کار آمدن حکومتهای نسبتا مردمی و کنار رفتن سیستمهای فردی که این فرصت را به اسراییل داده بود تا با توافق با سران حکومتها خیالش از همهچیز راحت شود، این فرصت از اسراییل گرفته شده است و دموکراسیهای عربی اسراییل را در بحرانی عمیق فرو خواهد برد.

اکنون میتوانم بر صحت این تحلیل بیشتر تاکید کنم که رژیم غاصب در حال حاضر از همیشه نگرانتر است.

تحلیل خالد مشعل درست است. وجود حکومتهای مردمی خصوصا حکومتهایی که در آنها اسلامیهای اخوانی نقش قابل توجهی دارند موقعیت و اعتماد به نفس فلسطینیها و خصوصا حماس را بالا برده است و در مقابل نگرانی این رژیم برای ادامه حیات و حفظ معادلات گذشته را زیر سوال برده است.

۲- امریکاییها هر چند متعهد به حفظ امنیت اسراییل بوده و خواهند بود لیکن در جریان تحولات تحولات کشورها عربی از رژیمهای سرکوبگر حمایت نکردهاند و در نهایت از انقلابهای صورت گرفته حمایت کردند و سیاست آنها کماکان مقابله با این انقلابها نیست. امریکا در حالت تحکیم روابط خود با اسلامگرایان مصر و سایر کشورهای عربی بوده و بنا ندارد دستاوردهای خود را از دست بدهد.

جنایات اسراییلیها استراتژی امریکا را با دشواری مواجه خواهد ساخت و بدیهی است که چند روز پس از انتخاب مجدد اوباما این اقدام دولت تندروی اسراییل پارازیت آزاردهندهیی برای برنامههای اوباما در خاورمیانه به حساب میآید.

آیا اسراییل میخواهد پیام چندوجهی خود را برای کاخ سفید هم ارسال کند؟ به هر حال گمان نمیرود امریکا برای تداوم و گسترش جنگ در غزه آمادگی داشته باشد، چرا که به دنبال فعالسازی روند صلح در دور دوم حکومت خواهد بود.

۳- اسراییل از تحولات در سوریه بهطور خاص نگران است و برای دولت اشغالگر، دولت اسدها در طول بیش از ۴۰ سال گذشته هر چند دردسرساز بوده است و محلی برای نیروهای مقاومت به حساب آمده اما در عوض همیشه قابل پیشبینی بوده است، بهطور مثال تمام مرز سوریه و اسراییل در طول این مدت امنیت داشته و خیال اسراییل در این منطقه راحت بوده است و هیچ تیری از جولان به سوی اسراییل شلیک نشده است و حتی در لبنان که تحت نفوذ سوریه بوده است، سوریها در یک توافق نانوشته منطقهیی و بینالمللی برای کنترل اوضاع لبنان و مرزهای آن با اسراییل نقش تعیینکنندهیی را ایفا کردهاند.

تحولات اوضاع در سوریه که شرایط را به سوی تغییرت جدی پیش میبرد و نیز شرایط در اردن که مطالبات مردم هر روز جدیتر میشود، بهطور جدی نگرانیهای اسراییل را افزایش میدهد. اسراییل از دولتهای آینده که مردمیترند میترسد و نمیتواند آنها را ارزیابی کند.

۴- چند ماه دیگر اسراییل انتخابات دارد و دولت افراطی نتانیاهو هر از هماکنون به دنبال ایجاد شرایطی است که بتواند در سایه آن رای بیشتری را به دست آورد. در ماههای اخیر در امریکا و در ماههای آتی در اسراییل انتخابات بوده و خواهد بود و نقش هر طرف در انتخابات طرف دیگر همیشه مهم بوده است. در ماههای گذشته شاهد عدم رغبت دولت تندروی اسراییل نسبت به انتخاب مجدد اوباما بودهایم و به احتمال بسیار زیاد تیم اوباما در کاخ سفید تمایلی به نتانیاهوی تندرو و لیبرمن فوق افراطی ندارند و تمایل به تغییراتی در دولت آینده اسراییل خواهند داشت. این شرایط میتواند حساسیتهای موجود بین اعراب و اسراییل و بهطور مشخص فلسطینیها و رژیم اشغالگر را طی ماههای آینده افزایش دهد.

15. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید بابک 52 از ایشان تشکر کرده است:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 38 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 38 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

فوری، قانون، مهم، مباحث، مجلس، مجری، مردم، مصوبه، مصاحبه، معدن، نفت، ناگهانی، ناظری، نرخ، هایده، هدفمندی، هدیه تهرانی، وام، وحشت، یورو، یارانه، کاهش، کشاورزی، گفتگو، گرانی، گزیده های خبر، پول، پوریا پورسرخ، پرونده هسته ای، آفریقا، آمار، آمریکا، آزادی، افزایش، الناز شاکردوست، انفجار، انقلاب، انتخابات، اوباما، ایران، اتش سوزی، اجتماعی، احمدی نژاد، اخبار، اخبار اقتصادی، اخبار سیاسی، اخراج، اروپا، استیضاح، استعفا، اشاره، اشتغال، اعتصاب، بنزین، بهره، بهرام رادان، بورس، بیکاری، بیداری اسلامی، بانک، بانک مرکزی، بارش، بازدید، بازرگانی، برکناری، تقاضا، تمایل، تهدید، تولید، تورم، توسعه، تکذیب، تاکید، تجمع، تجارت، تحریم، ترانه علیدوستی، تردید، تعزیرات، تعطیلی، جنگ، جنجال، جهان، جدید، حمله، خلیج فارس، خنده بازار، خودرو، خامنه ای، خاورمیانه، خبر، خبر از همه نوع، خبر سیاسی، دلار، دولت، درآمد، ریزش، رای، رسانه، زلزله، سفر، سقوط، سنا، سوئیفت، سوال، سیل، سکه، سایت بورسی، سریع، شهاب حسینی، شورای امنیت، شایعه، شجریان، صنعت، طلا، طوفان، عدالت، عرضه

نمایش برچسب‌ها