نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: .

رأی دهندگان
0. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • .

0 0%
  • .

0 0%
صفحه 3796 از 5220 نخست ... 27963296369637463786379337943795379637973798379938063846389642964796 ... آخرین
نمایش نتایج: از 37,951 به 37,960 از 52196

موضوع: اخبار

عضو فعال
    تشکر شده 104,341 بار در 31,917 ارسال

پاسخ : اخبار

اسناد بنزین وارداتی حاوی فلزات سنگین

درحالی که شرکت ملی پالایش و پخش اعلام کرده است واردات بنزین براساس استاندارد یورو ۴ بوده و فاقد هرگونه مواد اکتان افزا با پایه فلزات سنگین مانند منگنز و آهن است، اسناد آنالیز محموله‌های وارداتی خلاف این موضوع را اثبات می‌کند.

تسنیم: اسنادی که در این گزارش می‌آید، آنالیز تعدادی از محموله‌های بنزین وارداتی در نمیه دوم سال ۱۳۹۳ است که نشان می‌دهد محموله‌های بنزین وارداتی حاوی فلزات سنگین و ام.تی.بی.ئی (MTBE) است.

نمونه‌هایی از آنالیز بنزین وارداتی که نشان می‌دهد، محموله‌های مورد نظر حاوی منگنز ( Mn Content) است:

البته نکته قابل تأمل در آنالیز‌های بنزین‌های وارداتی، ارزیابی تنها چند مورد از شاخص‌هاست این در حالیست که باید بنزین وارداتی بر اساس شاخص‌های استاندارد ۴۹۰۴ بررسی و ارزیابی شود.
    لیست‌ شاخص‌های استاندارد ۴۹۰۴:

واردات بنزین نامرغوب در حالی صورت می‌گیرد که وزارت نفت متعهد شده بود از تیرماه سال ۱۳۹۳ بنزین را بر اساس استاندارد ۴۹۰۴ و یورو۴ وارد کند. این شرایط در حالیست که سازمان ملی استاندارد به عنوان متولی بازرسی کیفیت بعد از گذشت یک سال از واگذار شدن وظیفه کنترل کیفیت واردات فرآورده‌های نفتی و آماده بودن آزمایشگاه مورد نیاز در بندرعباس همچنان در اجرای این امر تعلل می‌کند.

http://www.rajanews.com/news/217714

2. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید negarminavi از ایشان تشکر کرده است:

عضو فعال

جزئیات درآمد- هزینه خانوار ایرانی در سال ۹۳ منتشر شد

بانک مرکزی در گزارشی درآمد سالانه یک خانوار ایرانی در سال ۹۳ را ۳۱ میلیون و ۳۹۳ هزار تومان و هزینه آنها را ۳۲ میلیون و ۸۷۶ هزار تومان اعلام کرد

به گزارش «نسیم»، براساس گزارش خلاصه ای از نتایج بررسی بودجه خانوار در مناطق شهری ایران در سال ۹۳ که بانک مرکزی منتشر کرده است، بودجه خانوارهای ایرانی کفاف هزینه ها را نمی داد.

آمارگیری از هزینه و درآمد خانوارهای شهری ایران در سال ۱۳۹۳ با مراجعه به حدود دوازده هزار و هفتصد خانوار نمونه توسط بانک مرکزی انجام گرفته و نشان می دهد که در سال گذشته هزینه سالانه یک خانوار ایرانی ۳۲ میلیون و ۸۷۶ هزار تومان و درآمد سالانه همان خانوار ۳۱ میلیون و ۳۹۳ هزار تومان بوده است.

متوسط تعداد افراد خانوار

در سال مورد بررسی متوسط تعداد افراد خانوار ۳.۴۴ نفر بود که نسبت به سال قبل کاهش داشته است. از کل تعداد خانوارها، خانوارهای چهارنفری با ۳۰.۱ درصد بیشترین و خانوارهای ده نفر و بیشتر با ۰.۱ درصد کمترین سهم را به خود اختصاص داده اند.

هزینه ناخالص

براساس نتایج این بررسی متوسط هزینه ناخالص سالانه یک خانوار حدود ۳۲۸۷۶۰ هزار ریال (ماهانه حدود ۲۷۳۹۷هزار ریال) بوده است. هزینه مزبور که شامل ارزش اجاره خانه شخصی نیز می باشد، نسبت به سال ۱۳۹۲ معادل ۱۵.۶ درصد افزایش داشته است.

از کل هزینه های ناخالص خانوار به ترتیب، ۳۳.۴ درصد به هزینه «مسکن، آب، برق و گاز و سایر سوخت ها»، ۲۴.۶ درصد به هزینه «خوراکی ها و آشامیدنی ها»، ۱۰.۴ درصد به هزینه «حمل و نقل»، ۸.۴ درصد به هزینه «کالاها و خدمات متفرقه»، ۵.۸ درصد به هزینه «بهداشت و درمان»، ۴.۶ درصد به هزینه «پوشاک و کفش»، ۴.۱ درصد به هزینه «لوازم، اثاث و خدمات مورد استفاده در خانه»، ۲.۳ درصد به هزینه «تفریح و امور فرهنگی»، ۲.۱ درصد به هزینه «ارتباطات»، ۲.۰ درصد به هزینه «رستوران و هتل»، ۱.۹ درصد به هزینه «تحصیل» و ۰.۴ درصد به هزینه «دخانیات» اختصاص داشته است.

درآمد ناخالص

متوسط درآمد ناخالص ۳ سالانه یک خانوار در سال ۱۳۹۳ حدود ۳۱۳۹۳۴ هزار ریال (ماهانه حدود ۲۶۱۶۱هزار ریال) بوده که نسبت به سال ۱۳۹۲ معادل ۱۳.۴ درصد افزایش داشته است. ۶۹.۷ درصد از کل درآمد ناخالص را درآمد پولی ناخالص و ۳۰.۳ درصد را درآمد غیرپولی (شامل ارزش اجاره خانه شخصی) تشکیل داده است.

گروه های سنی

گروه های سنی توزیع افراد خانوارها برحسب گروه های سنی نشان می دهد که در سال مورد بررسی، ۷.۰ درصد از افراد خانوارها «۵ سال و کمتر»، ۶.۳ درصد «۱۰ ــ۶سال»، ۶.۸ درصد «۱۵ ــ۱۱سال»، ۷.۶ درصد «۲۰ ــ۱۶سال»، ۲۰.۲ درصد «۳۰ ــ۲۱سال»، ۲۹.۹ درصد «۵۰ ــ۳۱سال» و ۲۲.۲ درصد «۵۱ سال و بیشتر» سن داشته اند.

تحصیلات

توزیع افراد شش ساله و بیشتر خانوارها بر حسب میزان سواد در سال ۱۳۹۳ نشان می دهد که ۱۱.۲ درصد «بی سواد»، ۱.۵ درصد قادر به «خواندن و نوشتن»، ۲۱.۴ درصد دارای «تحصیلات ابتدایی»، ۴۳.۴ درصد دارای «تحصیلات راهنمایی و متوسطه» و ۲۲.۵ درصد دارای «تحصیلات دانشگاهی» بوده اند.

اشتغال

براساس نتایج این بررسی، ۲۳.۷ درصد خانوارها «بدون فرد شاغل»، ۵۸.۰ درصد دارای «یک نفر شاغل»، ۱۵.۲ درصد دارای «دونفر شاغل» و ۳.۱ درصد دارای «سه نفر شاغل و بیشتر» بوده اند. در مقایسه با سال ۱۳۹۲ درصد خانوارهای «یک نفر شاغل» افزایش و درصد خانوارهای «بدون فرد شاغل»، با «دو نفر شاغل» و با «سه نفر شاغل و بیشتر» کاهش داشته است.

مسکن

بررسی نحوه تصرف محل سکونت خانوارها در سال ۱۳۹۳ نشان می دهد که ۶۴.۴ درصد از خانوارها در مسکن شخصی (مالک نشین)، ۲۵.۶ درصد در مسکن اجاری، ۰.۸ درصد در مسکن در برابر خدمت و ۹.۲ درصد در مسکن رایگان سکونت داشته اند. در مقایسه با سال ۱۳۹۲، درصد سکونت در مسکن رایگان افزایش، درصد سکونت در مسکن اجاری کاهش و درصد سکونت در مسکن شخصی و در برابر خدمت بدون تغییر بوده است.

براساس نتایج مزبور، ۳.۵ درصد خانوارها از «یک اتاق»، ۳۰.۴ درصد در «دو اتاق» و ۴۷.۵ درصد از «سه اتاق»، ۱۴.۶ درصد از «۴ اتاق»، ۲.۶ درصد از «پنج اتاق» و ۱.۴ درصد از «شش اتاق و بیشتر» استفاده می نموده اند.

تسهیلات محل سکونت و لوازم زندگی مورد استفاده خانوارها

بررسی تسهیلات محل سکونت خانوارها نشان می دهد که در سال مورد بررسی، ۹۹.۵ درصد خانوارها از آب لوله کشی، ۱۰۰.۰ درصد از برق، ۹۲.۸ درصد از گاز شهری، ۴۳.۵ درصد از فاضلاب شهری، ۸۰.۸ درصد از تلفن، ۲۸.۴ درصد از اینترنت، ۹۸.۲ درصد از آشپزخانه، ۹۹.۵ درصد از حمام، ۶۳.۰ درصد از کولر ثابت آبی، ۱۸.۵ درصد از کولر گازی، ۸.۴ درصد از سیستم حرارت مرکزی۵ (شوفاژ) و ۴۰.۶ درصد از انباری بهره مند بوده اند.

در سال ۱۳۹۳ از نظر لوازم زندگی، ۴۵.۸ درصد خانوارها از اتومبیل شخصی، ۱۷.۲ درصد از موتورسیکلت، ۱۳.۷ درصد از دوچرخه، ۵۴.۸ درصد از چرخ خیاطی، ۲۶.۴ درصد از رادیوضبط و ضبط صوت، ۹۹.۴ درصد از تلویزیون، ۵۱.۲ درصد از ویدئو و دستگاه پخش لوح فشرده، ۴۸.۳ درصد از رایانه (کامپیوتر)، ۱۳.۲ درصد از دوربین فیلم برداری، ۴۶.۷ درصد از یخچال، ۸۳.۵ درصد از فریزر و یخچال فریزر، ۹۹.۵ درصد از اجاق گاز، ۹۲.۸ درصد از جاروبرقی، ۸۵.۵ درصد از ماشین لباسشویی و ۹۵.۲ درصد از تلفن همراه استفاده می نموده اند.

http://nasimonline.ir/detail/News/1015988/147

عضو فعال خوشبخت آواتار ها
    تشکر شده 45,465 بار در 5,450 ارسال

ماجرای اختلاس خواهر زاده مشایی از زبان وکیل خانواده هاشمی

وکیل خانواده هاشمی می‌گوید: در جریان اختلاس سه هزار میلیاردی خانمی به دفترم آمد و از من خواست تا وکالت پسرش را که به جرم اختلاس زندانی شده بود به عهده بگیرم. به او گفتم اگر پسر شما رشوه گرفته، به او توصیه می‌کنم قبل از صدور کیفرخواست مبلغ اختلاس را برگرداند تا به حبس محکوم نشود. من با این شرط وکالت پسر شما را به عهده می‌گیرم. او گفت من خواهر مشایی هستم. شرط من را پذیرفت و من نیز وکالت پسرش را به عهده گرفتم.
    به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از روزنامه خراسان در گفت‌وگویی با علیزاده طباطبایی - عضو شورای مرکزی کارگزاران و وکیل دادگستری - آورده است:
    از فردی که بیش از آن که به عنوان فعال سیاسی شناخته شود به عنوان وکیل چهره های سیاسی و متهمان پرونده های جنجالی شناخته می شود انتظار این مقدار صراحت را نداشتم. منتظر پاسخ های شسته و رفته و مراقبت از ورود به حوزه انتقادهای تند به ویژه درباره مسائل و پرونده‌های مرتبط با کارش بودم اما علیزاده طباطبایی عضو شورای مرکزی کارگزاران و وکیل دادگستری که خیلی‌ها او را با پرونده وکالت مهدی هاشمی بهتر می‌شناسند گاه چنان تند و صریح پاسخ می‌دهد که می‌پرسم «خیلی از همکاران شما در این مدت دستگیر یا بازداشت شده‌اند اما گویا شما به منابع قدرت وصل هستید که تاکنون ...» این استدلال را رد می‌کند و خط قرمزهایی را درباره اصول کاری و حرفه‌ای‌اش برمی‌شمارد.
    این صراحت البته در حوزه اظهارنظرهای سیاسی‌اش نیز به وضوح مشاهده می‌شود.

معتقد است «به نظرم خیلی از اصلاح‌طلبان دل خوشی از آقای روحانی ندارند چراکه او به دنبال جذب یک جریان سیاسی خاص نیست ...» او حتی معتقد است «شاید از این سخن من اصلاح‌طلبان خوششان نیاید واقعیت این است که اصلاح‌طلبان در واقع وارث جریان چپ اسلامی هستند و تنها جریان معتدل فعال در جریان اصلاح‌طلب، حزب کارگزاران است».

به وضوح می‌پذیرد که اختلافاتی میان شورای مشورتی رئیس دولت اصلاحات و مجمع اصلاح‌طلبان وجود دارد اما تاکید می‌کند که «اختلاف نظر وجود دارد، اما اختلاف استراتژی وجود ندارد».

برخلاف خیلی از پیش‌بینی‌ها، معتقد است: «باتوجه به نقش شورای نگهبان در زمینه بررسی صلاحیت‌ها، دیدگاه غالب این است که اکثریت مجلس آینده نه تنها اصلاح‌طلب نیست بلکه معتدل هم نخواهد بود. از این‌رو آقای لاریجانی مناسب‌ترین چهره اصولگرای معتدل برای ریاست مجلس برای جریان حامی آقای روحانی است». در عین حال معتقد است اختلاف‌نظرهایی میان اقایان لاریجانی و روحانی وجود دارد و به ماجرای «آب نبات و دُرِّ غلطان» اشاره می‌کند.

وی در بخشی از این گفتگو به ماجرای پرونده فرزندان آیت الله هاشمی و پرونده اختلاس 3 هزار میلیاردی نیز اشاره کرده است که در ادامه می آید؛

آیا در انتخابات آینده کاندیدای مجلس می‌شوید؟

من 64 ساله هستم و فکر می‌کنم در این سن بهترین کار وکالت است.

به گفته خودتان با وجود برعهده داشتن وکالت پرونده‌های مختلف، فقط چند بار بازجویی شده‌اید؛ این در حالی است که برخی از همکاران شما بازداشت یا زندانی شده‌اند؛ آیا انتصاب شما به کانون‌های قدرت مانع از بازداشت شما شده است؟

من یک خط قرمز برای خود دارم آن هم نظام و قوانین نظام جمهوری اسلامی است. حتی اگر برخی قوانین را قبول نداشته یا به برخی از آنها معترض بوده‌ام. بارها رسانه‌های خارجی از من درخواست مصاحبه داشته‌اند یا برای حضور در کنفرانس‌های مختلف حقوق بشری به کشورهای مختلف دعوت شده‌ام اما به دلیل خطوط قرمزی که دارم به آنها پاسخ منفی داده‌ام.

آیا اگر فردی مرتکب اختلاس شده باشد وکالت وی را قبول می‌کنید؟

معتقدم در دفتر وکیل باید بر روی همه باز باشد اما چشمش به جیب کسی نباشد. در جریان اختلاس سه هزار میلیاردی خانمی به دفترم آمد و از من خواست تا وکالت پسرش را که به جرم اختلاس زندانی شده بود به عهده بگیرم. به او گفتم اگر پسر شما رشوه گرفته، به او توصیه می‌کنم قبل از صدور کیفرخواست مبلغ اختلاس را برگرداند تا به حبس محکوم نشود. به او گفتم من با این شرط وکالت پسر شما را به عهده می‌گیرم؛ در غیر این‌صورت خیر؛ حتی اگر میلیون‌ها تومان پول به من بدهید.

او در پاسخ گفت شما می‌دانید من کی هستم؟ گفتم خیر. گفت من خواهر مشایی هستم. او شرط من را پذیرفت و من نیز وکالت پسرش را به عهده گرفتم و از او تا مرحله‌ای دفاع کردم، تا اینکه پس از مدتی به متهم گفتند بدون وکیل بیا به دادگاه تا قضیه را حل کنیم. نخواستند من به عنوان وکیل در پرونده حضور داشته باشم. خیلی تلاش شد که پرونده پسر خواهر مشایی را به مشایی نسبت بدهند، در صورتی که پسر خواهر مشایی کاملاً غیرسیاسی بود. خیلی‌ها وقتی من وکالت پرونده او را به عهده گرفتم خوشحال شدند با این تصور که من به آنها در رسیدن به هدفشان کمک می‌کنم در حالی که این‌جوری نبود چون وظیفه من وکالت بود، نه چیز دیگری.

آیا درخواست ماده 18 در پرونده مهدی هاشمی را ارائه کرده‌اید؟

ما گزارش را تهیه کرده‌ایم اما این به عهده مهدی است که این کار را انجام بدهد یا خیر هنوز تصمیمی در این باره نگرفته است.

او ترجیح می‌دهد به زندان برود؟

خب، ما پیگیر پرونده هستیم.

حکمش کی اجرا می‌شود؟

نمی‌دانیم. حکم قطعی است و تصمیم با قوه قضاییه است.

نظر شما درباره وضعیت حقوقی نمایندگانی که از رحیمی پول گرفته‌اند چیست؟

آنها که توجیه کرده‌اند و گفتند ما نمی‌دانستیم پول دولت است. اگر آنها می‌دانستند پول متعلق به دولت است، آنها مرتکب ارتشا شده بودند. البته جالب است که دو سال (این) نمایندگان فکر می‌کردند که آقای رحیمی از ارث پدری‌اش به آنها کمک کرده است!

برای آخرین سوال آیا شما وکالت همه فرزندان آقای هاشمی را به عهده دارید؟

محسن و یاسر که پرونده ندارند. من فقط وکالت فاطمه و مهدی را به عهده داشتم.

http://www.yjc.ir/fa/news/5273288/%D...B4%D9%85%DB%8C

5. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید خوشبخت از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال

عسگراولادی: کسب و کار از اردیبهشت ۹۵ راه می‌افتد

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین افزود: منابع بلوکه شده اگر برای رفاه هزینه شوند تورم‌زا خواهد بود/ در تولید پسته به مرز تولید ۳۰۰ هزار تن رسیده بودیم که به دلیل مشکلات منابع آبی به ۲۰۰ هزار تن کاهش پیدا کرد

به گزارش «نسیم»، اسداللّه عسگراولادی شب گذشته با حضور در برنامه پایش اظهار کرد: ما احتیاج داریم از حالت سنتی به علمی حرکت کرده و به علم و فناوری بیشتر بها دهیم. صنایع داخلی خودشان برای مسائل درمانی و سلامت می توانند به خوبی تکاپو کنند ولی اگر علم تقویت شود مسئله سلامت، اشتغال و درآمد خود به خود حل خواهد شد. ما در قرن 21 و عصر فناوری هستیم بنابراین باید به علم و فناوری بیشتر اهمیت داده و پول هایی که از بلوکه خارج می شوند را در این زمینه هزینه کنیم.

وی افزود: بعد از پایان بحران جنگ جهانی دوم درسال 1326 بهترین فرصت را داشتیم تا برای رونق تولید و بازسازی صنایع کاری انجام دهیم که این کار این کار به ظاهر بوده وعملی نشد. مدتی هم کشور به سمت کشاورزی رفت ولی در این بخش هم توفیقی حاصل نکرد.

عسگراولادی تصریح کرد: اگر به فناوری رسیدگی می کردیم در حال حاضر جلو بودیم ولی در واقع 20 سال است که کشور به علم روی آورده که خوشبختانه 50 سال هم در زمینه فناوری جلو افتادیم. در حال حاضر کارخانه ها و پالایشگاه های خوبی با فناوری جدید داریم که در خاورمیانه بی نظیر است.

عسگراولادی بیان کرد: اگر به سمت فضانوردی، راه سازی و راه آهن حرکت کنیم به فناوری نیاز داریم. دیگر راه آهن را به شکل سنتی نمی توانیم بسازیم و 50 هزار کیومتر خط ریلی جدیدی که کشور به راه آهن نیاز دارد، باید با فناوری جدید ساخته شود.

وی عنوان کرد: دلارها از چهار ماه دیگر به تدریج آزاد می شوند چون توافق کرده و در واقع یک سری موافقت نامه در ژنو، لوزان و غیره انجام و در نهایت به وین ختم شد. اجرایی شدن توافقات نیازمند گذر از یک سری تشریفات هست که به عنوان نمونه مصوبه قطعنامه شورای امنیت یکی از آنها بود و تمام تحریم های علیه ایران را معلق کرد. خوشختانه تصویب این قطعنامه برای نظام و دولت یک توفیق بزرگ بود. همچنین باید از مجلس کشور یک مصوبه بگیریم که آن هم در جریان است.

وی ادامه داد: حضور هیئت های ایتالیایی، فرانسوی، آلمانی و غیره یکی از راه های نشان دادن آمادگی این کشورها برای همکاری با ایران است. بعضی ها معتقد هستند که بعد از انجام توافقات اگر همه امیدوار شده و تصمیم به کسب و کار بگیرند قطعا باید کسب و کار رونق بگیرد و برخی دیگر اعتقاد دارند اصلا رونق نمی گیرد.

عسگراولادی یادآور شد: قطعا در آینده کسب و کار کشور رونق خواهد گرفت ولی لازمه آن رونق اشتغال و سرمایه گذاری است. در حال حاضر در رکود هستیم و بعد از پایان رکود حداقل تا 6 ماه آینده رونق کسب و کار را شاهد خواهیم بود. تا چهار ماه آینده باید به سمت اقتصاد مقاومتی در حرکت باشیم، اعتقاد دارم کار و کاسبی از اردیبهشت سال اینده راه می افتد.

وی تأکید کرد: رونق در کسب و کار نیاز به پول دارد ولی بانک های کشور قفل هستند. کلید باز کردن بانک ها در دست دولت بوده و با پرداخت بدهی های بانکی قفل بانک ها باز می شود. در حال حاضر کشورهای خارجی این آمادگی را دارند که ایران از آنها خرید کنند ولی نباید به واردات روی آورد.

عسگراولادی تصریح کرد: دلارهای آزاد شده قدرت مالی کشور را افزایش خواهد داد که مقرر شده تا 130 میلیارد دلار از پول های بلوکه شده کشور را در مرحله اولیه آزاد کنند. این میزان دلار معادل 390 هزار میلیارد تومان است که در امکان بانک مرکزی کشور قرار می گیرد. سیستم بانکی کشور با آزادسازی این میزان پول می تواند مطالبات خود را دریافت کند.

وی اظهار کرد: صندوق ذخیره با یک هدفی شکل گرفته و برای ذخیره ابدی پول ها ساخته نشده است. پول های این صندوق باید طبق برنامه ریزی برای توسعه زیربنای کشور از اموال این صندوق هزینه شود. در واقع صندوق نباید پول را راکت باقی بگذارد بلکه باید آن را برای زیربنای کشور یعنی تقویت راه آهن، جاده ها و فناوری هزینه کند.

وی با اشاره به اینکه صنایع کوچک کشور در حال حاضر دچار فقر تولید شدند، گفت: باید با آزاد شدن این دلارها به کارخانه های مختلف فاینانس و امتیاز افزایش تولید بدهیم و باید مشخص شود که چرا اقدام به خرید جنس های آشغال ترکیه می کنیم. به جای اینکه از کشورهای چین و ترکیه جنس های بی کیفیت وارد می کنیم بهتر است که کارخانه های خود را تقویت کنیم.

عسگراولادی بیان کرد: متاسفانه در گذشته با کشور روسیه مشکل حمل و نقل داشتیم که هنوز هم حل نشده و این مشکل از سمت مدیریت بود. در حال حاضر با انجام توافقات اتفاق خوبی رخ داده و در واقع پول های بلوکه شده کشور ظرف یک سال به تدریج آزاد می شوند. به نظر من این پول باید صرف تولید و فناوری شده و نباید صرف امور جاری شود.

*در صورت عدم حل بحران آب در آینده دچار گرسنگی می شویم

وی عنوان کرد: پول های آزاد شده نباید صرف معیشت شود باید صرف تولید و ارتقای فناوری شود. اگر برای رفاه هزینه شد در واقع یک تورم بیجا به کشور وارد کرده و پول ها نیز تلف می شود. الآن در زمینه آب بحران داریم و هر چقدر که صندوق توسعه ملی برای حل آن بودجه بگذارد، خوب است. بحران آب اگر حل نشود تا 50 سال آینده دچار گرسنگی می شویم.

وی اضافه کرد: باید با فناوری های جدید برداشت محصولات کشاورزی از هر هکتار زمین را افزایش دهیم. باید در مدیریت ها تجدید نظر شود به عنوان نمونه در حال حاضر مدیریت های کشاورزی کشور دچار ضعف است و باید بهره برداری این بخش را با ماشین آلات و تکنولوژی بیشتر، بالا ببریم. قطعا اگر فناوری و علم را توسعه دهیم قطعا به سایر بخش ها هم خواهیم رسید.

عسگراولادی تأکید کرد: 38 میلیون جوان زیر 35 سال در کشور داریم که باید فکری به حال آنها کرد. باید به فکر اشتغال جوانان باشیم و با یک تقسیم متوجه می شویم که هر سال یک میلیون و 500 هزار پسر و دختر زیر 25 سال تحویل جامعه می دهیم. مرکز آمار می گوید فردی که یک ساعت در هفته کار کند در صورتی که غلط بوده و بیکار است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین تصریح کرد: از اردیبهشت 95 شاهد رونق کسب و کار هستیم و تا رسیدن به این زمان در تشریفات توافق قرار داشته و به تدریج ارتباط بیشتری با غرب خواهیم گرفت. کارخانه ها فاینانس های خارجی خود را دریافت کرده و ما هم به رونق بازار می پردازیم. چنین کارهای باعث اشتغالزایی و رونق فضای کسب و کار می شود البته تا چهار ماه آینده و حتی بعد از آن باید اقتصاد مقاومتی را بر اساس اصول کم اتکایی به ارز خارجی، بی نیازی به خارجی ها، افزایش منابع تولید و رونق منابع داخلی داشته باشیم. باید تا 80 درصد از نیازهای خود را از داخل کشور تأمین کنیم.

وی ادامه داد: هم اکنون بیشتر هزینه های جاری کشور بر اساس دلار سه هزار تومان تنظیم شده و اگر بخواهیم این میزان را تغییر بدهیم هزینه هایمان دچار مضیقه می شود که نمی شود مضیقه را به راحتی از بین ببریم. به نظر من در تمام سال 95 نمی توانیم قیمت نفت را با دلار کمتر از سه هزار تومان به فروش برسانیم و قیمت بین سه هزار تا سه هزار و 300 تومان خواهد بود.

عسگر اولادی گفت: واردات را در شرایطی انجام دادیم که نفت را هیچ جای دنیا خریداری نمی کردند و به قولی اجباری بوده و تنظیم روابط بین الملل قوانین خاص خودش را دارد.

وی یادآور شد: من ثروتی به جز انبار، ماشین و خانه ندارم و شایعات درباره من دروغ است. بنز هم ندارم و فقط به خاطر همین حرفا که میگفتن فخر فروشی می کند، ماشین خودم را فروختم. من با اعتبار خود دارم زندگی می کنم و با پول هایی که درآوردم خانه خریدم.

عسگراولادی در پاسخ به سوال مردم مبنی بر پیش بینی وضعیت دلار و صادرات فرش دستباف گفت: پیش بینی می کنم دلار بین سه هزار و 200 و حداکثر سه هزار و 300 تومان قیمت داشته باشد. بعد از توافقات اتحادیه فرش دستباف باید هیئت هایی را به اروپا و چین اعزام کرده و بازارهای از دست رفته را برگرداند. این کسادی حاکم بر بازار کم کم برطرف شده و بازار فرش دستباف رونق هم می گیرد.

عسگراولادی افزود: برای 10 سال آینده باید به اقتصاد مقاومتی اهمیت زیادی بدهیم چون به آن نیاز داریم. در حال حاضر در قبال اخم غربی ها لبخند شرقی ها را پذیرفته ایم ولی خب این لبخندها پایدار نیست. بنابراین باید پایه های اقتصاد مقاومتی را مستحکم کنیم و برای آن به آموزش نیاز داریم و صدا و سیما باید در این زمینه همکاری کنند.

وی اظهار کرد: تعداد زیادی از هیئت های خارجی که آمده اند در واقع برای فروش خودرو به ما بوده که به آنها اعلام کردیم خودرو به ما بفروشید و از ما خرید کنید. در اروپا بازار خودرو متورم شده و می خواهند خودرو را بفروشند در حالی که در ایران وضعیت این بازار خوب است.

وی بیان کرد: انرژی را حاضریم بفروشیم ولی بعد از شکستن تحریم ها؛ یعنی انرژی ها را به فروش می رسانیم اما چوب حراج به آنها نمی زنیم. الآن به دنبال فروش کالاهای مصرفی نبوده و به دنبال سرمایه گذاری های مشترک هستیم.

عسگراولادی ادامه داد: اگر تحریم ها کاملا در سه ماه آینده شکسته شود قطعا کشورهای خارجی برای سرمایه گذاری مشترک به ایران خواهند آمد. اروپایی ها به سرمایه گذاری در ایران به ویژه در بخش انرژی اهمیت زیادی می دهند.به دولت توصیه می کنم هرگز به دنبال واردات نباشند چون ما را بدهکار می کنند. این مذاکرات هسته ای هنوز فرصتی برای ایجاد بازار صادرات ایجاد نکرده ولی در آینده بیشتر می شود. افزایش حداقل 15 درصد صادرات غیرنفتی بعد از شکسته شدن تحریم ها عملیاتی است.

تولید پسته 200 هزار تن کاهش یافت

وی در پاسخ به این سوال مجری که چقدر پسته می توانید صادر کنید، گفت: در تولید پسته به مرز تولید 300 هزار تن رسیده بودیم که به دلیل مشکلات منابع آبی به 200 هزار تن کاهش پیدا کرد. اگر می خواهیم شاهد افزایش صادارت این محصول باشیم باید مشکل آب را حل کنیم. امسال راحت می توانیم 160 هزار تن پسته را صادر کنیم ولی باید با بالا بردن تکنولوژی کشاورزی و حل مشکل آب این میزان صادرات را افزایش دهیم.

http://nasimonline.ir/detail/News/1015980/148

7. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید negarminavi از ایشان تشکر کرده است:

عضو فعال
    تشکر شده 30,535 بار در 9,530 ارسال

عسگراولادی یادآور شد: قطعا در آینده کسب و کار کشور رونق خواهد گرفت ولی لازمه آن رونق اشتغال و سرمایه گذاری است. در حال حاضر در رکود هستیم و بعد از پایان رکود حداقل تا 6 ماه آینده رونق کسب و کار را شاهد خواهیم بود. تا چهار ماه آینده باید به سمت اقتصاد مقاومتی در حرکت باشیم، اعتقاد دارم کار و کاسبی از اردیبهشت سال اینده راه می افتد.

ما هم امیدواریم کسب کار بورس هم از اواخر امسال شروع به حرکت کند تا نشان دهنده عملکرد دولت برای سالهای 95 و اوایل سال 96 باشد !!!!
    كسى كه عقل ندارد، ادب ندارد و كسى كه همّت ندارد، جوانمردى ندارد و كسى كه دین ندارد، حیا ندارد.

عضو فعال

تاریخ خبر: 05/05/1394 | ساعت: 15:21|

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم اعلام کرد/

تبریک پیروزی غرورآفرین مذاکرات هسته ای به ملت و دولت تدبیر و امید
    قم - ایرنا- مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در نامه ای به رییس جمهوری، موفقیت در مذاکرات هسته ای را تبریک گفت و از دولت تدبیر و امید خواست به پاس این موفقیت و با بهره گیری از فرصت، برای تحققِ دیگر وعده های خود بکوشد.

تبریک پیروزی غرورآفرین مذاکرات هسته ای به ملت و دولت تدبیر و امید
    به گزارش روز دوشنبه ایرنا، در این نامه آمده است: انتظار عمومی این است که دولت افزون بر تلاش برای حل و کاهش مشکلات اقتصادی و برخورد با فسادِ سیاسی،برای برگزاری انتخاباتی عادلانه و سالم در پایان سال تلاش کند؛ انتخاباتی که نتیجه آن راهیابی نمایندگان واقعی مردم، به نهاد قانون گذاری و خبرگان باشد.

'دستیابی این هدف در گرو برقراری مذاکره­ای ملی با میانجیگری دولت، در راستای کاهش بدبینی، تنش زدایی و نیز اعتماد سازی بین نیروهای سیاسی خواهد بود.'

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر روحانی

رییس محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و تحیت

پیروزی غرورآفرین نظام جمهوری اسلامی در توافق هسته­ ای با قدرت های بزرگ را، به ملت والا و شایسته ایران، تبریک می گوییم و از جناب­عالی و دستگاه دیپلماسی دولت و همه کسانی که راه دشوار دستیابی به آن را هموار کردند، نهایت سپاس­ و قدردانی را داریم.

این پیروزی، همانا تحقق وعده یاری خداوند و دستاورد اتخاذ روش درست و عقلانی در سیاست خارجی بود که در پرتو ایستادگی ملت، رهنمودهای رهبری بزرگوار، تدبیر دولت و کوشش مدبرانه و خستگی­ ناپذیر تیم مذاکره کننده، به ویژه وزیر محترم امور خارجه جناب آقای دکتر ظریف، به دست آمد.

این توافق امید بخش، علاوه بر این که سایه تهدید را از نظام برداشت و گامی مهم در رفع تحریم های ناعالادنه بود، اقتدار منطقه ای جمهوری اسلامی در خاورمیانه را تقویت کرد و بستری تازه در روابط ایران با جهان فراهم ساخت که دستیابی به جایگاهی شایسته در نظام بین الملل و عبور از گردنه های دشوار را نوید می دهد.

اینک، جمهوری اسلامی می­ تواند با افتخار و به دور از اتهام، از برنامه صلح آمیز هسته ای خود و دستاوردهای ارزشمند آن دفاع کند و در تعاملی سازنده و همکاری با سایر کشورها، در راه توسعه و آبادانی گام بردارد. رسیدن به این چشم انداز، همچون گذشته با مشارکت و پشتیبانی مردم تحقق خواهد یافت که در گرو احترام به خواست و حقوق آنان است.

شایسته است دولت تدبیر و امید، به پاس این موفقیت و با بهره گیری از فرصت، برای تحققِ دیگر وعده های خود بکوشد. انتظار عمومی این است که دولت افزون بر تلاش برای حل و کاهش مشکلات اقتصادی و برخورد با فسادِ سیاسی،برای برگزاری انتخاباتی عادلانه و سالم در پایان سال تلاش کند؛ انتخاباتی که نتیجه آن راهیابی نمایندگان واقعی مردم، به نهاد قانون گذاری و خبرگان باشد. دستیابی این هدف در گرو برقراری مذاکره­ای ملی با میانجیگری دولت، در راستای کاهش بدبینی، تنش زدایی و نیز اعتماد سازی بین نیروهای سیاسی خواهد بود.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم، با ارج نهادن به تلاش و اقدامات دولت محترم در پاسداری از حقوق مردم و حل مشکلات آنان، بار دیگر این پیروزی را به همگان شادباش می­ گوید و موفقیتِ روز افزون جناب­عالی و همکاران در دستیابی به اهداف نیک را از درگاه ایزد یکتا مسئلت می نماید. ک/1
    كسى كه عقل ندارد، ادب ندارد و كسى كه همّت ندارد، جوانمردى ندارد و كسى كه دین ندارد، حیا ندارد.

عضو فعال

واکنش‌های مثبت مراجع تقلید پس از جمع‌بندی برجام

دوشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۸

دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان قم در گزارشی واکنش‌های مثبت مراجع تقلید در شرایط پس از جمع‌بندی برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) را منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، در این گزارش که روز دوشنبه بر روی پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در قم قرار گرفته، آمده است: محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری طی روزهای 24 و 25 تیرماه گذشته با مراجع عظام تقلید در قم و مشهد دیدار کرد و در این دیدارها ضمن ابلاغ سلام دکتر حسن روحانی، گزارشی از عملکرد تیم مذاکره کننده ایران با کشورهای گروه1+5 و دستاوردهای آن در جمع بندی هسته‌ای ارایه کرد که بیانات و مواضع مراجع تقلید به نقل از دفاتر ایشان در خصوص تیم مذاکره کننده و جمع بندی هسته ای به شرح زیر گردآوری شده است:

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی: در قنوت نماز برای توفیق مذاکره کنندگان دعا می کردم
    "این یک پیروزی بزرگ بود که در جریان آن شاهد بی اثر بودن مخالفتهای رژیم صهیونیستی و نا امیدی و سرخوردگی آنها بودیم. دنیا از این توافق استقبال کرده و این مساله ضمن اینکه بهای مخالفت با آن یا عهد شکنی را برای بدخواهان ملت سنگین کرده، به اجرای موفق این توافق نیز کمک می کند. این موضوع بسیار پیچیده و سخت بود و پیوسته در قنوت نماز برای توفیق مذاکره کنندگان و به نتیجه مناسب رسیدن مذاکرات، دعا می کردم همانطور که با تدبیر موضوع هسته ای را به سرانجام فعلی رسانده است، درباره جزییات دستاوردها و موارد توافق به مردم اطلاع رسانی شفاف کند. از سوی دیگر مدیریت توقعات مضاعفی که احیانا در نتیجه این توافق برای حل و فصل سریع مشکلات بر جای مانده ایجاد می شود، لازم است. تدبیر هوشمندانه مقام معظم رهبری و حمایت سریع و به‌هنگام ایشان مسیر را برای سربلندی نظام و مردم هموار کرد."

آیت الله حسین وحید خراسانی: تلاش تیم مذاکره کننده هسته‌ای متعهدانه و هنرمندانه بود
    "نیت دولت خدمت به مردم است و در فرصت جدیدی که بعد از توافق هسته ای ایجاد شده، مسیر خدمت باید با درایت ادامه یابد. تلاش تیم مذاکره کننده هسته ای متعهدانه و هنرمندانه بود. هیچ‌گاه دعا برای موفقیت رییس جمهور و دولت را فراموش نمی کنم."

آیت‌الله لطف الله صافی گلپایگانی: ملت قدردان زحمات مذاکره‌کنندگان هستند
    "اینجانب این توافق را به ملت رشید و شریف ایران تبریک می گویم و از زحمات تیم مذاکره کننده و هیات دولت تقدیر و تشکر می کنم. امیدوارم که این موفقیت ها در خدمت به نظام اسلامی و ملّت عزیزمان بیش از پیش ادامه یابد. الحمدلله از عنایات حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف و دعاهای متضرعانه مردم در ماه مبارک رمضان، نتایج خوبی برای کشور حاصل شد که امیدوارم آثار و فواید آن روز به روز آشکارتر شده و توفیقات خدمتگزاران به مردم بیشتر شود.

من از نتایجی که حاصل شد خوشحال هستم و مطمئنم ملت شریف ما هم خوشحالند و قدردان زحمات مذاکر‌ه کنندگان محترم می باشند. انشاء الله با توکل به خداوند و تدبیر عاقلانه، مشکلات اقتصادی و دیگر مشکلات و مسائل حل می شود."

آیت الله سید موسی شبیری زنجانی: امیدواریم با این مذاکرات این خطر و تهدیدها برطرف شود
    "تلاشهایی که دولت و تیم مذاکره هسته ای برای برطرف کردن مشکلات پیش روی کشور با نیت خالص متحمل شدند، قطعا نزد خداوند دارای اجر است. مشکلاتی که در گذشته برای ایران ایجاد شد زمینه ساز خطراتی بود که نه تنها ایران بلکه مناطق دیگر را هم تهدید می کرد. امیدواریم با این مذاکرات این خطرها و تهدیدها برطرف شود. زحمات دولت و تیم مذاکره کننده برای سربلندی کشوری انجام می شود که همه آن را کشور امیرالمومنین و اهل بیت(ع) می دانند. زحمتی که برای خداوند و اهل بیت (ع) باشد هرگز هدر نمی رود. انسان پاداش هر عمل را که برای خدا و خدایی ها انجام دهد، هم در این عالم و هم در عوالم دیگر به دست می آورد. ایران مورد عنایت اولیاء الهی است. اولیاء خدا پشتیبان کسانی هستند که برای سربلندی این کشور تلاش می کنند. ما دعا کردن برای موفقیت کسانی را که در راه خیر قدم بر می دارند وظیفه خود می دانیم."

آیت الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی: ایستادگی تیم مذاکره کننده ستودنی است

در بحث مذاکرات که کار سخت و طاقت فرسایی بود و همه ما نگران این بحث بودیم، هم شخص رییس جمهور محترم و هم تیم مذاکره کننده، خصوصا وزیر محترم امور خارجه با تدبیر لازم کار را دنبال کردند و الحمدالله نتایج خوبی برای ملت و دولت به همراه خواهد داشت و من به سهم خود از فعالیت های صورت گرفته تشکر و قدردانی می کنم. ایستادگی تیم مذاکره کننده خصوصاً دکتر ظریف در این مدت طولانی، ستودنی است و این ایستادگی باعث شد که دنیا به منطق روشن و گفتگوی ایران تن دهد.

تندروی ها و بی تدبیری های دولت گذشته زحمات زیادی برای کشور و دولت جدید به جا گذاشت که نمونه ی آن، عملکرد دولت گذشته در زمینه سیاست خارجی و پیامدهای منفی آن بود که هم مردم و هم ما نگران بودیم و قضایا به شکلی شد که تاثیرات مخرب آن همگان را نگران کرده بود و در حال حاضر نیز آثار منفی آن در جامعه، خصوصا اقتصاد کشور و معیشت مردم پیداست. امیدواریم تلاش طاقت فرسای دولت و خصوصا وزارت امور خارجه و تیم مذاکره کننده، ثمرات خوبی برای ملت و کشور داشته باشد و مشکلات مرتفع گردد و در این رابطه همه باید شکرگزار باشیم و بدون ایرادگیری غیر منطقی از کسانی که در این راه زحمت کشیده اند تشکر و قدردانی کنیم."

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به دنبال اظهار محبت‌های مراجع عظام تقلید نسبت به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در طول سال‌های اخیر، خصوصا در دیدار اخیر دکتر نهاوندیان با حضرات آیات وحید خراسانی، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، شبیری زنجانی و موسوی اردبیلی، دکتر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه طی نامه‌های جداگانه‌ای از رهنمودها، حمایت‌ها و دعاهای خیر آیات عظام نسبت به اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان خالصانه تشکر نمود.

دکتر ظریف در بخشی از این نامه اظهارات محبت آمیز مراجع عالیقدر تقلید را موجب دلگرمی مضاعف و امید بیشتر در مسیر احقاق حقوق ملت مسلمان و انقلابی کشورمان ارزیابی کرده است.

دکتر نهاوندیان ضمن سفر به قم و مشهد در روزهای 24 و 25 تیرماه با حضرات آیات وحید خراسانی، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، شبیری زنجانی و موسوی اردبیلی ملاقات نمود و گزارشی از عملکرد تیم مذاکره کننده هسته ای را ارائه کرد.

عضو فعال
    تشکر شده 3,314 بار در 924 ارسال

به نظر می رسه تفاهم هسته ای ایران با غرب و نتایج انتخابات اخیر ترکیه سیاستهای این کشور را در رابطه با داعش و پ ک ک با ۱۸۰ درجه چرخش دچار تحول نمود و این تحول با حمله همزمان به مواضع داعش و پ ک ک در خاک عراق و سوریه آغاز شده است ظاهرا آمریکا هم حمایت کرده و به زودی ناتو هم بعد از اجلاس مشترک نظرشو خواهد گفت و البته شاید منطقه پرواز ممنوع هم در سوریه ایجاد شود.
    پندار نیک گفتار نیک کردار نیک

12. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید b-asgharne از ایشان تشکر کرده است:

عضو فعال

گزارش وطن امروز:
    دلواپسی جان کری برای روحانی و ظریف

- سه‌شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۲:۱۲

دلواپسی وزیر خارجه آمریکا برای رئیس‌جمهور و وزیر خارجه ایران در شرایطی است که از ابتدای روی کار آمدن دولت روحانی، مقامات کاخ سفید همواره تلاش کرده‌اند دولت یازدهم را محصول سیاست‌های خود القا کنند.
    به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه وطن امروز در گزارش اصلی خود در روز سه شنبه ششم مردادماه نوشت:

جان کری، وزیر خارجه آمریکا که این روزها سرگرم حضور در جلسات و نشست‌های مختلف برای دفاع از محتوای متن برجام است، در شورای روابط خارجی آمریکا و در دفاع از متعهد بودن آمریکا به مفاد این متن گفت درصورت عدم‌پذیرش این توافق در آمریکا یا در هر شرایطی که آمریکا این توافق را بر هم بزند؛ تبعات آن در ایران غیر قابل پیش‌بینی است.

او در همین راستا به انتخابات آتی ایران (مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان) اشاره کرد و گفت در صورت لغو توافق از سوی آمریکا، حسن روحانی و جواد ظریف به دردسر خواهند افتاد! جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه در اظهارات خود در شورای روابط خارجی آمریکا گفت اگر به توافق هسته‌ای پشت‌کنیم یک پیام بزرگ برای افراطی‌ها خواهیم فرستاد و معلوم نیست در انتخابات بعدی چه اتفاقی خواهد افتاد. وزیر خارجه آمریکا در این سخنرانی با اشاره به «برجام» گفت: «موضوع آن نیست که پس از ۱۵ سال چه اتفاقی خواهد افتاد موضوع این است که اگر ما این توافق را نپذیریم فردا چه اتفاقی می‌افتد.»

من نمی‌توانم شرط ببندم اما طی ۱۵ سال معلوم نیست چه اتفاقاتی در کشورها رخ می‌دهد. به ایران امروز نگاه کنید، می‌بینید که کشوری دارای مردمی با تحصیلات است که قبلا با بیشتر کشورهای منطقه از جمله اسرائیل روابطی دوستانه داشت. می‌دانید که پارس‌ها، تاریخی طولانی دارند و واقعیت این است که این جوانان که ۲۵‌ درصد آنان بیکار هستند، به فکر آینده هستند. اگر به تهران بروید، من نرفتم، ولی دوستانم که رفته‌اند به من گفته‌اند جوانان به دنبال گوشی‌های هوشمند هستند و می‌خواهند بخشی از دنیا باشند. به‌گزارش فارس، کری افزود: آنچه می‌دانم این است؛ دوستان! اگر به این توافق پشت کنیم، یک پیام بزرگ به افراطی‌ها می‌فرستیم و آنها احساس خوبی پیدا می‌کنند و ما شاهد آنها خواهیم بود. چه کسی می‌داند که در انتخابات چه می‌شود؟ اما روحانی و ظریف که خود را در مذاکره با غرب به خطر انداختند و توانستند با غرب مذاکره‌ کنند و به یک نتیجه برسند، به نظرم به دردسر جدی می‌افتند.

وی درباره همکاری با ایران در دیگر موضوعات منطقه‌ای نیز گفت:«من هیچ راهی برای پیش‌بینی ندارم. ظریف به من گفت اول از همه او برای مذاکره درباره آن موضوعات مقام و اختیار ندارد. من در بسیاری از مواقع سخت تلاش کردم این موضوعات را مطرح کنم اما او مقام و اختیار آن را نداشت. البته هم رئیس‌جمهور روحانی و وزیر خارجه ظریف تصریح کرده‌اند با این توافق آنها برای بحث درباره موضوعات منطقه آماده می‌شوند و من از این واقعیت استقبال می‌کنم که وزیر خارجه ظریف می‌خواهد به امارات برود و همچنین از اینکه او آماده گفت‌وگو با سعودی‌هاست، استقبال می‌کنم».

شورای دغدغه‌های یواشکی!

این اظهارات جان کری در شورای روابط خارجی آمریکا البته در حالی است که سال گذشته، یعنی اواخر شهریور‌ماه و در آستانه سفر حسن روحانی به مجمع عمومی سازمان ملل، جواد ظریف در همین شورای روابط خارجی آمریکا دغدغه‌های حزبی و جناحی را در قالب مذاکرات هسته‌ای مطرح کرد! جواد ظریف در این شورا، خطاب به هاله اسفندیاری، همکار جورج سوروس و مدیر بخش مطالعات خاورمیانه اندیشکده وودرو ویلسون گفت در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای، او و دوستانش در ایران همانند سال ۸۴ به‌حاشیه خواهند رفت، چراکه مردم حق خواهند داشت در انتخابات آتی مجلس، جریان مقابل را انتخاب کنند! به‌گزارش «وطن امروز»، هاله اسفندیاری در این نشست از جواد ظریف پرسید: «لطفا درباره تأثیر گفت‌وگوها بر مسائل سیاسی داخلی ایران توضیح بفرمایید البته می‌دانم که این حوزه، مدنظر شما نیست.» و جواد ظریف نیز اینگونه به او پاسخ داد: «بی‌تردید همینطور است زیرا ما روندی را شروع کرده‌ایم که هدف از آن تغییر فضای سیاست خارجی کشور است.

اگر با وجود تلاش‌های ما برای تعامل، این تلاش‌ها بی‌نتیجه بماند، مردم ایران این فرصت را خواهند داشت ۱۶ ماه دیگر که انتخابات پارلمانی در ایران برگزار می‌شود، به این عملکرد ما (با آرای خود) پاسخ دهند. وقتی قبلا در تعامل و مذاکرات درباره توافق هسته‌ای با جامعه بین‌المللی در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵، توافق‌هایی کردیم و تلاش‌های ما برای عملکرد شفاف، از جانب اتحادیه اروپایی رد شد، مردم جواب ما را با انتخاب رئیس‌جمهوری متفاوت دادند که مرا هم زود بازنشسته کرد!

البته باید توجه داشت که اتحادیه اروپایی به تنهایی فعالیت نمی‌کرد و مقامات کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا مانع از هرگونه توافق شدند، همانطور که حالا هم کسانی هستند که نمی‌خواهند هیچگونه توافقی حاصل شود قطع نظر از اینکه مفاد آن چه باشد. حالا من بار دیگر زنده شده‌ام. به نظر من، در انتقال پیامی که جامعه بین‌المللی و بویژه غرب می‌خواهد به ایران منتقل کند باید بسیار دقت کند. باید دید تعامل از جانب ایران و تلاش ایران برای باز بودن و نگاه به آینده داشتن با پاسخ مثبت مواجه می‌شود یا اینکه بار دیگر، رد می‌شود. من فکر می‌کنم مردم ایران پاسخ خود را در صندوق‌های رای نشان خواهند داد».

این اولین باری بود که جواد ظریف به صورت رسمی و علنی دغدغه‌های حزبی و انتخاباتی خود را در قالب مذاکرات هسته‌ای مطرح می‌کرد. البته او در این حوزه سابقه‌دار بوده است به‌گونه‌ای که پس از انتشار بخش‌هایی از فیلم مذاکرات سعدآباد در اواخر دولت اصلاحات، مشخص شد جواد ظریف در گوشه‌ای از سالن مذاکرات و در گفت‌وگو با محمد البرادعی، زمانی که درباره تفسیر آژانس از تعلیق، چانه‌زنی می‌کرد، موضوع انتخابات آتی ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ و دغدغه‌های انتخاباتی دوستانش در صورت شکست مذاکرات را مطرح کرد! اکنون با این اظهارات جان کری و دلواپسی او برای سرنوشت حسن روحانی و جواد ظریف در انتخابات آتی ایران که از قضا این بار هم در شورای روابط خارجی آمریکا مطرح شد، بار دیگر نگرانی‌ها از سوء‌استفاده‌های باندی و حزبی از مذاکرات و توافق هسته‌ای افزایش یافته است. طی ماه‌های اخیر و در آستانه اعلام جمع‌بندی برجام نیز برخی مقامات دولت بارها موضوع هسته‌ای را به انتخابات پیوند زدند!

توهین به مقامات دولتی

دلواپسی وزیر خارجه آمریکا برای رئیس‌جمهور و وزیر خارجه ایران در شرایطی صورت‌گرفته است که از ابتدای روی کار آمدن دولت روحانی، مقامات کاخ سفید همواره تلاش کرده‌اند دولت یازدهم را محصول سیاست‌های خود القا کنند. باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در همان ماه‌های اولیه شروع به کار دولت روحانی در اظهارنظری گفت دولت ایران محصول تحریم‌های اقتصادی است! او با این اظهارنظر در واقع تلاش کرد اینگونه القا کند که اراده او می‌تواند در سرنوشت دولت حسن روحانی اثرگذار باشد. متاسفانه در ایران نیز برخی اظهارات رئیس‌جمهور مانند ادعای خالی بودن خزانه یا دهشتناک دانستن وضعیت کشاورزی باعث شد این ادعای اوباما تقویت شود. در کنار این مسائل، طرح دغدغه‌های حزبی و جناحی جواد ظریف در شورای روابط خارجی آمریکا این ادعای اوباما را بشدت تقویت کرد. اکنون نیز جان کری، وزیر خارجه آمریکا صراحتا همان اظهارات جواد ظریف را به شکلی تایید کرده است. اکنون سوال اساسی و ویژه درباره این اظهارات جان کری که مشابه آن توسط جواد ظریف در همان شورای روابط خارجی آمریکا نیز مطرح شد؛ این است که این قبیل رفتارها آیا موجب مخدوش‌شدن اعتماد افکار عمومی به تیم مذاکره‌کننده و نیت آنها از مذاکره با آمریکا نمی‌شود؟!

14. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید ایرج اکبری از ایشان تشکر کرده است:

عضو فعال

در گفت‌وگو با ایسنا
    تخت روانچی به تشریح اهداف سفر موگرینی و فابیوس به تهران پرداخت

سه‌شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۰:۰۸
    hamid forootan-4-58.jpg
    مجید تخت‌روانچی به تشریح اهداف سفر رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه فرانسه به تهران پرداخت.

معاون اروپا و آمریکای وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ارتباط با سفر فدریکا موگرینی و لوران فابیوس به تهران در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه گفت: تعامل با کشورهای اروپایی به عنوان شریکان تجاری برای ما مهم است و ما علاقه‌مند هستیم در چارچوب سیاست‌های اقتصادی خارجی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی تعامل داشته باشیم.

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران با اشاره به تحریم‌های ظالمانه و ناعادلانه‌ای که در چند سال اخیر علیه کشورمان وضع شده است تصریح کرد: این تحریم‌ها باعث جلوگیری از برخی فعالیت‌های تجاری شده بود و اگر مراحل قانونی توافق جامع هسته‌ای طی شود زمینه برای همکاری‌های تجاری کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی با ایران بیش‌تر از گذشته فراهم می‌شود.

او با بیان این که سفر موگرینی و فابیوس به تهران در همین چارچوب صورت می‌گیرد تصریح کرد: ما با مقامات کشورهای اروپایی در زمینه‌های تجاری و سیاسی صحبت می‌کنیم و به طور کلی موضوعات مختلف و چالش‌هایی هم‌چون مبارزه با تروریسم، افراطی‌گری و مواد مخدر و موضوعات مورد علاقه از جمله مباحثی است که می‌تواند در جریان مذاکرات در تهران و پایتخت کشورهای اروپایی مطرح شود.

تخت روانچی افزود: ما تاکید داریم که روابط ما با کشورهای دیگر باید در چارچوب احترام متقابل و دخالت نکردن در امور داخلی یکدیگر باشد.

وی هم‌چنین به سفر وزیران خارجه و اقتصاد ایتالیا به تهران در هفته آینده اشاره کرد و گفت: در جریان این سفر بین مقامات دو کشور در ارتباط با موضوعات سیاسی و اقتصادی بحث و گفت‌وگو خواهد شد.

روانچی هم‌چنین با اشاره به سفر رییس‌جمهور اتریش در اواسط شهریورماه به تهران افزود: موگرینی در روز سه‌شنبه و فابیوس در روز چهارشنبه به تهران سفر خواهند کرد و غیر از دیدار با وزیر خارجه ایران ملاقات‌هایی را نیز با برخی از دیگر مسوولان کشورمان در خارج از مجموعه وزارت خارجه خواهند داشت.

16. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید ایرج اکبری از ایشان تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 50 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 50 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

فوری، قانون، مهم، مباحث، مجلس، مجری، مردم، مصوبه، مصاحبه، معدن، نفت، ناگهانی، ناظری، نرخ، هایده، هدفمندی، هدیه تهرانی، وام، وحشت، یورو، یارانه، کاهش، کشاورزی، گفتگو، گرانی، گزیده های خبر، پول، پوریا پورسرخ، پرونده هسته ای، آفریقا، آمار، آمریکا، آزادی، افزایش، الناز شاکردوست، انفجار، انقلاب، انتخابات، اوباما، ایران، اتش سوزی، اجتماعی، احمدی نژاد، اخبار، اخبار اقتصادی، اخبار سیاسی، اخراج، اروپا، استیضاح، استعفا، اشاره، اشتغال، اعتصاب، بنزین، بهره، بهرام رادان، بورس، بیکاری، بیداری اسلامی، بانک، بانک مرکزی، بارش، بازدید، بازرگانی، برکناری، تقاضا، تمایل، تهدید، تولید، تورم، توسعه، تکذیب، تاکید، تجمع، تجارت، تحریم، ترانه علیدوستی، تردید، تعزیرات، تعطیلی، جنگ، جنجال، جهان، جدید، حمله، خلیج فارس، خنده بازار، خودرو، خامنه ای، خاورمیانه، خبر، خبر از همه نوع، خبر سیاسی، دلار، دولت، درآمد، ریزش، رای، رسانه، زلزله، سفر، سقوط، سنا، سوئیفت، سوال، سیل، سکه، سایت بورسی، سریع، شهاب حسینی، شورای امنیت، شایعه، شجریان، صنعت، طلا، طوفان، عدالت، عرضه

نمایش برچسب‌ها