نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: .

رأی دهندگان
0. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • .

0 0%
  • .

0 0%
صفحه 3997 از 5221 نخست ... 29973497389739473987399439953996399739983999400040074047409744974997 ... آخرین
نمایش نتایج: از 39,961 به 39,970 از 52210

موضوع: اخبار

عضو فعال
    تشکر شده 15,019 بار در 6,183 ارسال

پاسخ : اخبار

ربیعی اعلام کرد:
    احتمال حذف یارانه نقدی ۴۰۰ هزار نفر از امشب

سه‌شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۹
    اقتصاد > کار و تعاون

وزیر کار با بیان اینکه هر ماه از تعداد یارانه بگیران کم می‌شود ، گفت: اطلاعات ۴۰۰ هزار نفر برای حذف از دریافت یارانه نقدی از این ماه به بعد در دست بررسی است.به گزارش خبرگزاری مهر، علی ربیعی با بیان اینکه من مسئول دادن یارانه نیستم بلکه مسئول حذف یارانه ام، گفت: یارانه ها به موقع پرداخت می شود و جای نگرانی نیست و ما هم حذف بخشی از یارانه بگیرها را آرام و به موقع انجام می دهیم و هر ماه از یارانه بگیرها کاسته می شود.
    وزیر کار با بیان اینکه هر ماه سبدی آورده می شود که از داخل آن با حضور کارشناسان عده ای که مستحق حذف هستند، استخراج می شوند، تصریح کرد: سبدی که این ماه آورده شده، نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر است که باید افرادی که مستحق گرفتن یارانه نیستند، از میان آنها حذف شوند.
    به گزارش مهر، یارانه نقدی آبان ماه (به ازای هر نفر ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان) ساعت ۲۴ سه شنبه به حساب سرپرستان خانوار واریز و قابل برداشت می شود.
    ربیعی با اشاره به ارائه سبد کالا برای اقشار ضعیف گفت: ارائه این سبد برای افرادی است که نظام پرداخت مشخص دارند اما معاون اول رئیس جمهور تاکید داشت که برای اقشار ضعیف جامعه نیز این سبد در نظر گرفته شود.
    وی ادامه داد: هم اکنون این سبد به کارمندان رسمی تعلق می گیرد و در گام بعدی به مستمری بگیرهای کارگری ارائه خواهد شد.
    وزیر کار با بیان اینکه مطابق برنامه برای افراد غیر حقوق بگیر نیز این سبد پیش بینی شده است، گفت: برنامه ما این است که اقشار ضعیف جامعه از این طرح استفاده کنند.
    ربیعی افزود: در بحث سبد کالا به منابع بانکی محدود نخواهیم بود و با با کارفرمایان نیز رایزنی خواهیم کرد تا خرید نسیه ای که خودمان تضمین پرداخت آن را خواهیم کرد، انجام شود. کارت اعتباری نیز برای خرید کالا پیش بینی شده و در ازای خرید از حقوق کارکنان کسر می شود.

بهترین دانش آن است که سودمند باشی

عضو فعال خوشبخت آواتار ها
    تشکر شده 45,465 بار در 5,450 ارسال

آماده پذیرش "کُره" در بندر شهید رجایی هستیم

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ابراهیم ایدنی در نشست با مدیران خط کشتیرانی بین المللی هایوندایی گلویس با اشاره به این‌که یکی از اولویت‌های سازمان بنادر واگذاری پسکرانه‌ها بندری به سرمایه گذاران است، افزود:‌ توسعه محوطه پشتیبانی بندر شهید رجایی در دستور کار قرار دارد؛ این بندر در حال حاضر 2400 هکتار پسکرانه دارد، ضمن آنکه 2600 هکتار پسکرانه جدید هم به منظور توسعه فعالیت های لجستیکی به منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی در حال آماده سازی و اضافه کردن است .

وی ادامه داد: این اراضی قرار است به عنوان یک مرکز لجستیکی با مشارکت سرمایه گذاران فعالیت کند و حتی بخش هایی از آن با کاربری صنعتی پیش بینی شده که کارخانجات جهت راه اندازی خط تولید در آن مستقر خواهد شد .

وی برای پذیرش پیشنهادات سرمایه‌گذاران کشورهای آسیای جنوب شرقی به ویژه کره جنوبی، برای حضور در بزرگترین بندر تجاری ایران اعلام آمادگی کرد .

حوزه کاری فعالیت شرکت Hyundai GLOVIS لجستیک بوده که از شرکت‌های تخصصی زیرمجموعه خط کشتیرانی بین المللی هایوندایی کره جنوبی است. این شرکت با 30 فروند انواع کشتی‌های مخصوص حمل خودرو(RO-RO ) انتقال خودروهای صادراتی کره جنوبی را بر عهده دارد.

3. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید خوشبخت از ایشان تشکر کرده اند:

نماینده‌های هزار شرکت ایتالیایی در راه ایران

به گزارش اقتصادنیوز، پس از سفر اخیر رئیس اتاق بازرگانی ایران به کشور ایتالیا و مذاکره با مقامات ارشد بخش خصوصی این کشور، قرار است چهار هیات 250 نفره از ایتالیا به ایران سفر کنند .

محسن جلالپور امروز خبر داد که هزار شرکت ایتالیایی آماده سفر به ایران و مذاکره با فعالان اقتصادی کشور هستند .

وی در این مورد در کانال تلگرام خود نوشت: «با هماهنگی سفارت ایران در رم، شرکت‌های ایتالیایی متقاضی مذاکره با طرف‌های ایرانی،به چهار هیأت 250 شرکتی تقسیم شده‌اند.اولین هیأت، روز هفتم تا نهم دسامبر( 16 تا 18 آذرماه) به ایران سفر خواهد کرد .»

5. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید خوشبخت از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 104,341 بار در 31,917 ارسال

رئیس انجمن انبوه‌سازان مسکن:
    صنعت ساختمان به کلی تعطیل است، آخوندی استعفا دهد

بیگدلی در گفتگو با «نسیم»: ارائه تسهیلات خرید خودرو از ناحیه دولت یک توهین بزرگ به مردم و کارآفرینان است؛ وام خرید ارائه زمین و پروانه نیم‌بها به طور کلی تعطیل شد

رئیس انجمن انبوه سازان مسکن کشور، ارایه تسهیلات خریدخودرو از ناحیه دولت را یک توهین بزرگ به مردم وکارآفرینان خواند و اعلام داشت که دولت سرنخ کار را گم کرده است.

چندی پیش، شیوه نامه اعطای تسهیلات خرید خودرو وکالاهای بادوام تولید داخل به شبکه بانکی ابلاغ شد.

مجتبی بیگدلی درگفتگو با نسیم گفت که صنعت ساختمان یک هزار و 200 گروه شغلی را خوراک شغلی می‌دهد که در حال حاضر به قهقرا رفته و افزود متأسفانه دولت به صنعت ورشکسته خودروکه جنازه‌ای از آن به جای مانده و تابوت‌گردانی می‌کند و وام خرید خرید خودرو پرداخت می کند.

وی تصریح کرد: صنعت خودروی ایران همزمان با صنعت خودروی کره جنوبی فعالیت خود را آغار کرده که در حال حاضر کره جنوبی در زمره نخستین شرکت‌های خودروساز بوده در حالی که صنعت خودروی ایران از آخر اول است.

بیگدلی تاکید کردکه با وجود عدم جای پارک در خیابان‌ها ارائه تسهیلات خرید خودرو یک توهین بزرگ به مردم و کارآفرینان است.

وی با بیان اینکه دولت نتوانسته یک رویه درست درحوزه اقتصاد ایجادکند، به نسیم تصریح کردکه شرایط کنونی که از شرایط جنگ بدتر نیست .

رئیس انجمن انبوه سازان مسکن کشور، تصریح کرد که برخی از آقایان طوری صحبت می‌کنند که گویی کشور ورشکسته و خزانه ها خالی است و ادامه داد که مدیریتی که بر پایه تدبیر و امید شکل گرفته به تنها چیزی که نمی‌پردازد تدبیر و امید بوده و امید را از بین برده است.

به گفته دبیر کل جامعه اسلامی کار آفرینان کشور، چنانچه دولت پول را در بخش مسکن تزریق می‌کرد این تزریق سه ساله بوده و در ازای ساخت مسکن تورمی رخ نمی‌دهد در حالی که پول پرداختی به خرید خودرو یک جا و آنلاین است.

رئیس انجمن صنفی ساختمان کشور با انتقاد از دولت به نسیم گفت که دولت بانک ها را به مردم مستولی کرده و مدعی است که تورم را از 40 به 14 درصد تقلیل داده درحالیکه متأسفانه نرخ سود بانکی 14 درصدی در زمان احمدی نژاد اکنون با جرایم دیرکرد به 40 درصد رسیده که یک تراژدی بزرگ است.

بیگدلی گفت: وزیر راه و شهرسازی از چالش‌های کنونی مسکن آگاه بوده و افزود: میز وزارت بسیار پر زرق و برق بوده و با توجه به تعطیل شدن کل صنعت ساختمان آخوندی باید استعفا دهد در حالی که وی عاشق پست وزارت است.

وی مدعی شد آخوندی یک کارشناس ساده بوده که به مقام وزارت رسیده و ادامه داد: در حال حاضر بخش مسکن به طور کلی تعطیل است.

وی گفت: برخی از مدیران خود را با داستان‌هایی چون خالی بودن 200 هزار مسکن در تهران مشغول کرده‌اند در حالی که وام خرید ارائه زمین و پروانه نیم بها به طور کلی تعطیل شد.

رئیس انجمن انبوه سازان مسکن کشور گفت که شعارهای وزیر راه و شهرسازی درباره مسکن اجتماعی، صندوق زمین و ساختمان و ارائه تسهیلات ساخت مسکن فقط زینت بخش تیتر روزنامه‌ها بوده است.

http://nasimonline.ir/detail/News/1038630/151

7. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید negarminavi از ایشان تشکر کرده است:

عضو فعال

عبده تبریزی، مشاور اقتصادی آخوندی:
    سال ۸۷: کاهش دستوری نرخ سود بانکی شوخی است
    سال ۹۴: کاهش نرخ سود باید دستوری باشد

اظهارات جدید عبده تبریزی درباره ضرورت کاهش دستوری نرخ سود بانکی با قید فوریت در حالی است که او در دوره دولت قبل از جدی‌ترین منتقدان اقدامات احمدی‌نژاد در کاهش دستوری نرخ سود بانکی بود. تغییر موضع عبده تبریزی درباره کاهش دستوری نرخ سود بانکی- حسین عبده تبریزی مشاور وزیر راه و شهرسازی خواستار کاهش دستوری نرخ سود بانکی به طور فوری و قاطعانه شد.

عبده تبریزی با دفاع از كاهش دستوري نرخ سود بانكي گفت: اگرچه اقتصاددانان در چهار دهه اخير گفته‌اند كه نرخ سود بانكي نبايد دستوري باشد، اما اكنون وقت آن رسيده است كه شوراي پول و اعتبار در كاهش نرخ سود بانكي دخالت كند.

حسين عبده‌تبريزي به ضرورت تصميم‌گيري سريع شوراي پول و اعتبار در مورد نرخ سود بانكي تاكيد كرد و گفت: ديگر زمان آن نيست كه نرخ سود را به بانك‌ها و بازار بسپاريم بلكه شوراي پول و اعتبار بايد زمينه را براي كاهش نرخ سود بانكي با يك دستور قاطع فراهم سازد.

وي افزود: هم‌اكنون مشكل اصلي ما كمبود مالي است و نظام بانكي كشور نمي‌تواند به دليل وجود اين مشكل نياز صنعت را به لحاظ منابع تامين كند، بنابراين اگر بخواهيم تامين مالي انجام دهيم ابتدا بايد مسائل مربوط به نرخ بهره را حل كنيم.

عبده‌تبريزي بر اين نكته تاكيد كرد كه اگر نرخ سود اصلاح نشود امكان بازپرداخت بدهي‌هاي ٣٠٠ هزار ميليارد توماني محال است و بنابراين در شرايط فعلي بايد به فكر راهكاري براي كاهش نرخ سود بانكي باشيم اما اين كاهش بايد به صورت دستوري باشد.

اگر چه اقتصاددانان كشور چهار دهه است كه مي‌گويند در نرخ سود نبايد دخالت بشود ولي اكنون مي‌گوييم بايد دخالت كنيم چرا كه اكنون وضع بانك‌ها بسيار دشوار است و نمي‌توان با نرخ سود فعلي گشايشي در اقتصاد حاصل كرد.

* تغییر ۱۸۰ درجه‌ای

تغییر موضع عبده تبریزی درباره کاهش دستوری نرخ سود بانکیاظهارات جدید عبده تبریزی درباره ضرورت کاهش دستوری نرخ سود بانکی با قید فوریت در حالی است که او در دوره دولت قبل از جدی‌ترین منتقدان اقدامات احمدی‌نژاد در کاهش دستوری نرخ سود بانکی بود.

در دولت نهم که احمدی‌نژاد با فشار به بانک مرکزی خواستار کاهش دستوری نرخ سود بانکی بود، اقتصاددانی از جمله عبده تبریزی به شدت از این تصمیمات انتقاد می‌کردند.

به عنوان مثال، پس از آن که ابتدای سال ۱۳۸۷ احمدی‌نژاد از تصمیم دولت برای کاهش نرخ سود بانکی سخن گفت، عبده تبریزی در مطلبی به نقد کاهش دستوری نرخ سود بانکی پرداخت و اشتباه بودن این تصمیم را اینطور توجیه کرد: «چرا برخلاف برنامه چهارم توسعه اقتصادی کشور و بسته سیاستی- نظارتی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، دولت کماکان خود را مرجع تعیین نرخ اداری برای سود بانکی می داند، باید گفت که نرخ اعلام شده بسیار پایین تر از نرخ تعادلی سود بانکی کشور است...

چرا دولت روی اعلام نرخ های بانکی پایین تاکید می کند، درحالی که تجربه حداقل یک سال اخیر نشان داده است که اعلام نرخ پایین به معنای اعمال آن توسط حتی بانک های دولتی هم نیست؟ دولت چه هدفی را از اعلام این نرخ دنبال می کند؟ آیا اعلام نرخ پایین و غیرواقعی سود بانکی، برخلاف نظر اقتصاددانان و کارشناسان کشور، و به رغم مشاهده آثار منفی آن بر روی اقتصاد ایران، از منظر اعمال حاکمیت و اقتدار دولت یا ریاست جمهوری انجام می شود؟ آیا ریاست محترم جمهوری به این ترتیب می خواهد اثبات کند که حرف خود را به کرسی نشانده است و پیروز و قدرت مند است؟ آیا کار به لج بازی کشیده است؟ به راستی کدام هدف دنبال می شود؟...

اگر فساد نرخ نازل سود بانکی بر دولت مکشوف نیست، چرا که با کالاهای مالی (غیرفیزیکی) در این مورد سروکار دارد، آیا فساد نرخ دستوری و کنترل قیمت در بازاری چون بازار سیمان بر دولت روشن نیست؟ آیا بر دولت روشن نیست که هیچ سرمایه گذار واقعی در شرایط فعلی هرگز نخواهد توانست با نرخ ۱۰ یا ۱۲درصد تسهیلات بانکی بگیرد؟ آیا برای دولت مهم نیست که از محل سپرده سپرده گذاران، سود بادآورده ای را به کام واسطه ها و دلالانی بریزد که به تسهیلات ۱۰ درصدی دست خواهند یافت؟...

امروز دیگر حتی تولیدکنندگان می دانند که اعلام نرخ های سود تسهیلات غیرواقعی که هرگز در شرایطی روشن و شفاف به دستشان نخواهد رسید، به زیان تولید است؟ آن ها نیز دریافته اند که اعلام نرخ سود تسهیلات ۱۰ درصدی فقط شوخی بزرگی است.

آن چه بر آن ها مکشوف نیست این است که این شوخی چه هدفی را دنبال می کند، و چرا توسط نهادهای رسمی کشور دنبال می شود؟

چرا دولت با اعلام این نرخ ها، از واقعیت فاصله می گیرد، و نمی خواهد واقعیت عرضه و تقاضا در بازار پول و نرخ جاری تورم را بپذیرد؟

امروز همه می دانند که به رغم دخالت بی قاعده دولت در جهت کنترل نرخ های محصولات لبنی، پتروشیمی، سیمان، ... کشور بالاترین نرخ تورم سال های اخیر را تجربه کرده است.

بر همه کارشناسان اقتصادی در درون و بیرون دولت روشن است که هرگز تولید در ایران با اعلام نرخ های نازل تسهیلات تقویت نخواهد شد

آن چه به معمای بزرگ در اقتصاد ایران تبدیل شده است این موضوع است که چرا دولت به رغم تجربه جهانی، تجربه جمهوری اسلامی ایران، و تجربه سه سال گذشته خود، این اقدامات را انجام می دهد، و چنین سیاست های نادرستی را دنبال می کند؟»منبع: روزنامه‌ سرمايه چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۸۷

اظهارات عبده تبریزی با مواضع سایر اعضای تیم اقتصادی دولت نیز تناقض فاحشی دارد. مثلا وزیر اقتصاد گفته بود: تعیین دستوری نرخ سود هم مخالف عقل است هم مخالف منطق اقتصادی و هم مخالف شرع.

http://www.rajanews.com/news/227652

9. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید negarminavi از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال bahary آواتار ها
    تشکر شده 3,749 بار در 873 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط demo نمایش پست ها
    نماینده اصفهان: سفارت آمریکا باز شود، اسلام پایان می‌یابد!

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در اخطاری با استناد با اصل سوم قانون اساسی مبنی بر طرد کامل استعمار و جلوگیری از نفوذ اجانب گفت: این روزها شنیده می‌شود که برخی از اعضای دولت مطالبی را در رابطه با باز شدن سفارت آمریکا در ایران و سفارت ایران در واشنگتن مطرح می‌کنند که قطعاً این مسئله یک نوع بیان سازش‌گونه است، از این‌رو از دولت تقاضا داریم که در جهت تحقق اشتغال، رفع بیکاری، مسکن، ازدواج و اقتصاد مقاومتی اقدام کند.
    وی ادامه داد: باز شدن سفارت انگلیس مقدمه فتنه بزرگی بود و حال اگر سفارت آمریکا هم باز شود، اسلام، والسلام!
    وی ادامه داد: چرا در مقابل فرهنگ نفوذ دشمن در لایه‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی اقدامی صورت نمی‌گیرد؟ مگر دعوای ایران با آمریکا کلامی است که اعلام می‌کنند که اگر آمریکا عذرخواهی کرد، بنابراین سفارتخانه‌ها می‌تواند باز شود؟
    سالک کاشانی تصریح کرد: در اینجا از رئیس جمهور می‌خواهیم با قدرت در مقابل فرهنگ نفوذی که رهبر معظم انقلاب در چند وقت اخیر بالغ بر ۷۰ بار به آن اشاره کرده‌اند، بایستند، زیرا ضرورت این مسئله حفظ نظام اسلامی، انقلاب و دین است.
    محمدحسن ابوترابی‌فرد در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: من همین الان از آقای قشقاوی سوال کردم که آیا در دولت محترم، مسئولان راجع به بازگشایی سفارت کشوری که اشاره کردید که حتی من نمی‌خواهم نام آن را ببرم و به هیچ وجه در ادبیات سیاسی ما ارتباط با آنها موضوعیتی ندارد، برنامه‌ای دارند؟ که وی در جواب گفت که چنین چیزی اصلا مطرح نیست. حال اگر نشریه‌ای مطلبی زده است، این مطالب در شأن و شئون مسئولان نظام و دولت نیست.
    نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قطعاً مواضع ایران در رابطه با آمریکا و دولت آمریکا روشن است.
    اسلام یا هر عقیده ای که با بسته ماندن سفارتی ماندگار و با باز شدن ان مورد خدشه قرار گیرد همان بهتر که از بین برود و نامی هم ازش باقی نماند و همان بهتر که بگوییم اسلام ، والسلام!
    بعضی از این اخوندها انقدر انسداد مغزی و فکری دارند که واقعا معلوم نیست خداوند برای چه امر مهمی انان را خلق کرده و وجودشان چه ارزشی برای جامعه دارد. اگر تعریفی از شر داشته باشیم این دسته شر مطلقند. ملت ایران با چه جمعیتی شده 80میلیون نفر!!!!
    طرف نه اقتصاد می فهمه نه سیاست نه فرهنگ و نه نسبت به اوضاع اجتماعی اشراف دارد ، فقط دهان و زبانش می جنبد و فرمایش می کنند که دولت رفع بیکاری کند و مسکن و ازدواج و اقتصاد مقاومتی!!!!!!! راه بیاندازد.

11. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید bahary از ایشان تشکر کرده اند:

عضو عادی
    تشکر شده 242 بار در 93 ارسال

درگیری مجدد در فرانسه سه کشته از داهش

عضو فعال

عکس: هاشمی: آمریکا،انگلیس وفرانسه از بتهای زمان پیامبر خطرناک‌ترند

هاشمی رفسنجانی سال ۶۳ در سمینار روحانیون؛ مدیران و ناظران حج:

http://www.rajanews.com/news/227703

14. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید negarminavi از ایشان تشکر کرده اند:

بابک زنجانی: از احمدی‌ نژاد اجازه داشتم

بابک زنجانی ادامه داد: آنها برای 6 ماه 14 میلیارد از من سود گرفتند در حالی‌ که 4 سال گذشته و آنها 67 میلیارد تومانی را که به عنوان کمک انسانی به آنها داده بودم به من پرداخت نکردند و من حتی سودی هم از آنها نخواستم
    عصردنا : بابک زنجانی در ادامه دفاعیات خود در خصوص شکایت بانک مسکن، گفت: من مبلغ 65.5 میلیون یورو معادل 67 میلیارد تومان را به صورت دستی و چند روزه به بانک مسکن پرداخت کردم و قرار شد آنها ظرف چند روز بعد پول را برگردانند.

وی افزود: اما آقایان بانک مسکن معتقدند که چنین پولی را از من نگرفته‌اند در حالی‌ که کاملاً مشخص است که من ساعت چهار بعد از ظهر از شعبه کیش برای آنها پول فرستادم، اصلاً ما فرض را بر این می‌گذاریم که شما هر چه می‌گویید درست است، خوشبختانه در جلسه روز گذشته اعتراف کردید که 67 میلیارد به من بدهکار هستید.

وی در خصوص همکاری با بانک مسکن گفت: قبل از پرداخت 67 میلیارد تومان در سال‌های گذشته بابت فروش گازوئیل چند سفته مدت‌دار به مبلغ 41 میلیارد و 800 میلیون تومان داشتم، آن موقع هیچ کدام از بانک مسکنی‌ها را نمی‌شناختم، رفتم و گفتم می‌خواهم این سفته‌ها را تنزیل کنید و آنها نیز 27 یا 28 میلیارد پول پرداخت می‌کنند و این تنزیل برای 6 ماه بوده است.

بابک زنجانی ادامه داد: آنها برای 6 ماه 14 میلیارد از من سود گرفتند در حالی‌ که 4 سال گذشته و آنها 67 میلیارد تومانی را که به عنوان کمک انسانی به آنها داده بودم به من پرداخت نکردند و من حتی سودی هم از آنها نخواستم.

متهم پرونده نفتی تصریح کرد: متأسفانه بانک مسکن در کیفرخواست، 67 میلیارد تومانی را که من به آنها داده‌ام پول مدیر بین‌المللی بانک عنوان کرده‌اند، اما پس از توضیحات من مدیرشان پیگیری می‌کنند و اعلام می‌کنند که بدهکار هستند، من بارها نامه‌نگاری کردم که پولم را بگیرم اما آنها من را سر می‌دواندند تا جایی که حاضر شدم به جای پول، اموال ملکی بگیرم.

زنجانی با بیان اینکه آقایان تعدادی ملک به من معرفی کردند و صاحب ملک هم نامه‌ای داد که حاضر است بابت 67 میلیارد، املاک را به من بدهد، گفت: دوباره بانک دست دست کرد تا جایی که فهمیدم یکی از ملک‌ها را در شهرک غرب به شخصی به نام آقای (ث) واگذار کردند.

وی افزود: آقایان عدم انتقال اموال را نامه بازپرس پرونده می‌دانند در حالی که نامه 5 ماه بعد از بازداشت من نوشته شد و این در صورتی است که آقایان 4 سال وقت داشتند پول من را بدهند.

بابک زنجانی در خصوص صحبت‌های وکیل بانک مسکن مبنی بر اینکه حکم توقیف اموال را تکذیب کرده، گفت: ایشان در راستای صحبت من مبنی بر گرفتن حکم توقیف اموال گفته‌اند که من تشویش اذهان عمومی کرده‌ام، به همین خاطر من از وکیلم می‌خواهم حکم را اجرا کنند که آنها فکر نکنند که بازی می‌کنم و شوخی دارم.

بابک زنجانی در ادامه گفت: آقایان بانک مسکن درخصوص دستگاه (ایوان تو ایوان) گفته‌اند که من 16 میلیون بابت دو دستگاه از آنها گرفته‌ام، خب این ابزار کار شما بوده و اگر خیلی برایتان سخت است من 16 میلیون تومان را می‌دهم و شما هم دو دستگاه کامپیوتر من را بدهید.

بابک زنجانی در ادامه دفاعیات خود گفت: آقایان اعلام کردند که من جواب تلفن‌هایشان را نمی‌دادم و حواله ایران دیر به حسابشان می‌رسیده، اگر ناراضی بودید چرا 5 شهریورماه 91 در بانک مالزی من حساب باز کردید؟ آدم که با یک شخص بد کار نمی‌کند.

وی خطاب به نمایندگان بانک مسکن گفت: من اصلاً از شما هیچ ملکی نمی‌خواهم چرا که از آن املاک، ملک شهرک غرب را به آقای (ث) داده‌اید، یکی را یکی از ارگان‌ها گرفته و یکی را آقای (ل) در آن نشسته، مگر من می‌توانم دنبال این‌ها بروم؟ شما هم نمی‌توانید سند بزنید.

وی ادامه داد: یکی از املاکی که معرفی کردم، ملک امیرآباد است که بانک تجارت هم طلبکارش است، من نمی‌گویم پول را به جایی بدهید، به خودم ریجکت کنید.

متهم نفتی ادامه داد: قرار شد من مدارکی را ارائه کنم که 15 میلیارد یورو را از شیخ اماراتی گرفتم.

وی ادامه داد: در تجارت، آدم‌ها به اعتبار با هم کار می‌کنند چرا که اگر این اتفاق نبود وزارت نفت هم یک میلیارد و 400 میلیون یورو از حسابش را به حساب من واریز نمی‌کرد.

شیخ حشر آدم سیاسی و بزرگی است

وی با بیان اینکه شیخ حشر آدم سیاسی و بزرگی است، گفت: من نمی‌توانم به او بگویم به دادگاه ایران بیا و حرف بزن، او شاید قید پولش را بزند ولی وارد این حاشیه‌ها نمی‌شود.

وی خطاب به قاضی گفت: شما هماهنگ کنید تا شخصی که مورد اطمینان دادگاه است با شیخ در امارات ملاقات کرده و جلسه‌ای بگذارد، اگر نه از طریق ویدئو کنفرانس به صورت غیر علنی خودتان با او حرف بزنید و هر سئوالی دارید بپرسید، من کار بیشتری نمی‌توانم انجام دهم.

بابک زنجانی در واکنش به این صحبت که می‌گویند پول‌هایش فاقد منشأ است، گفت: من سئوالم این است که اگر آدم بی‌منشأیی هستم چگونه شرکت HK یک و نیم میلیارد یورو به من داد؟ حتی اگر من آدم بی‌پشتوانه‌ای هم باشم امروز در دو مرحله 4 هزار میلیارد تومان از اموال من را به نفت داده‌اید، اگر من منشأ نداشتم چگونه این کار را انجام داده‌اید؟

بابک زنجانی در ادامه دفاعیات خود در دهمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد نفتی، گفت: بانک مسکن در خصوص کارت‌های اعتباری موضوعاتی را مطرح کرده که باید به آنها پاسخ بدهد. من جمعاً 91.5 میلیون یورو به بانک مسکن کارت دادم، بانک مسکن از این رقم 48 میلیون یورو استفاده کرد و چون پول نداشت در ازای مابقی آن کارت‌ها را به من برگرداند که در این خصوص هیچ مطالبه‌ای از هم نداریم.

وی ادامه داد: وکیل بانک مسکن معتقد است چون وزرای وقت مصوبه‌ای داده بودند، بانک مسکن به من اعتماد کرده بود اما این موضوع اصلاً درست نیست چون آنها مصوبه را تیرماه 91 صادر کردند در حالی که کارکرد بانک مسکن مربوط به خیلی قبل از اینهاست.

متهم نفتی در خصوص ادعای بانک مسکن مبنی بر اینکه چون 60 درصد سهام بانک ملت در مالزی بوده، بانک مسکن هم حاضر به همکاری با ما شده، گفت: این مطلب هم دروغ است چون زمانی که بانک مسکن تصمیم گرفت همکاری خود را با ما آغاز کند از بانک مرکزی استعلام گرفت و آنها اجازه کار محدود دادند و ریسک مربوط به بانک را به خودشان تثبیت کردند.

بابک زنجانی تصریح کرد: بانک مسکن یک میلیارد یورو پول را از من به صورت سپرده گرفته و روی حساب سپرده من برگه مسدودی داده بودند و اعلام کرده بودند که یک میلیارد یورو از حساب من نزد این بانک مسدود است و من در روزهای آخر خودم این برگه را از بانک ملت گرفتم و به شما دادم.

بانک مسکن با پول‌های من رتبه ارزی خود را افزایش داد

وی با بیان اینکه بانک مسکن با پول‌های من رتبه ارزی خود را افزایش داد، گفت: این مبلغ ماه‌ها نزد بانک مسکن بود اما پس از تحریم آنها گفتند چون تحریم شدیم شما منشأ ندارید و این در حالی بود که بانک مسکن با این پول رتبه ارزی خود را افزایش داد و روزنامه‌ها آن سال‌ها نوشتند بانک مسکن یکی از مجموعه‌هایی است که رتبه ارزی خود را افزایش داده است.

بابک زنجانی با اشاره به اینکه مسئولان بانک مسکن در حساب لیر ترکیه، یوآن چین و یوروی خود حدود 100 میلیون یورو پول در بانک مالزی من واریز کردند، گفت: از آنجایی که من 65.5 میلیون یورو طلبکار بودم به بانکم دستور دادم تا سقف 65.5 میلیون یورو از این مبلغ به بانک مسکن پرداخت کنند. من اگر می‌خواستم کلاهشان را بردارم همه 100 میلیون یورو را بر می‌داشتم.

وی خطاب به وکیل بانک مسکن، گفت: اگر دقت کنید می‌بینید ما هیچ حسابی با هم نداریم، من 65.5 میلیون یورو از شما طلبکار بودم و همین رقم در حساب بانک ملت در مالزی وجود دارد.

وی ادامه داد: مسئولان بانک مسکن مدعی شده‌اند که با وجود واریز 442 میلیارد ین ژاپن بابت تامین اجتماعی به حساب این بانک، آنها حساب ین نداشتند، باید بگویم اولاً بانک مسکن به صورت پیام 999 درخواست گشایش حساب کرد و حساب هم افتتاح و ابلاغ شد که نامه‌اش موجود است؛ دوم اینکه مگر می‌شود پول را بدون حساب به کسی بدهند؟

وی افزود: اگر مسئولان بانک مسکن ناراضی بودند باید وجه را عودت می‌دادند اما وقتی قبول کرده‌اند خودشان باید پاسخگوی مشتری باشند، نمی‌توانید بگویید چون تحریم هستید، پول نمی‌دهید.

بابک زنجانی در ادامه دفاعیات خود، گفت: دی ماه سال 91 بانک مالزی تحریم شد و قرار شد ظرف مدت 15 روز نیز سوئیفت آن حذف شود در حالی که بانک مسکن دستور داده بود 21 فروردین ماه سال 92 پول پرداخت شود و چون سوئیفت قطع بود از طریق ایمیل گفته بود که این وجه را به بانک میتسوبیشی ژاپن ارسال کنید.

وی با بیان اینکه در آن زمان حساب بانک مسکن در میتسوبیشی قابل استفاده نبود، گفت: این درخواست‌ها فقط یک نمایش بود و متاسفانه بانک مسکن این روزها دست پیش را گرفته و شکایات بی‌منطقی را عنوان کرده و به این شکل می‌خواهد از زیر دین شرکت اف‌سی‌تی و تامین اجتماعی بیرون بیاید.

بابک زنجانی در ادامه با تاکید بر اینکه ما به دنبال ضرر زدن به بانک مسکن نیستیم، گفت: بارها گفته‌ام حتی اگر وجه یک میلیارد یورویی سپرده من را بازگردانند هم قبول می‌کنم، از طرف دیگر 4 میلیارد یورو مربوط به تامین اجتماعی، و این سازمان چک‌های خود را می‌خواهد.

وی گفت: اگر بانک مسکن در موعد مقرر اقدام نکند سازمان تامین اجتماعی هم می‌تواند با شکایت خود 4 میلیارد را از بانک مسکن وصول کند ضمن اینکه یک میلیارد هم باید از سوی این بانک به شرکت اف‌سی‌تی پرداخت شود.

زنجانی گفت: بر همین اساس پیشنهاد می‌کنم تفاهم‌نامه سه‌جانبه‌ای بین من، بانک مسکن و تامین اجتماعی به امضا برسد تا بر اساس آن من پول خودم را از بانک مسکن بگیرم و چک‌های تامین اجتماعی هم عودت داده شود.

هدفم خرید ایران‌ایر و ادغام آن با قشم ایر و اونر ایر ترکیه بود

زنجانی در ادامه دفاعیات خود اظهار کرد: من هرگز 138 شرکت از تأمین اجتماعی نخریدم، من نه صورت مالی دریافت کردم و نه حتی بازدیدی از شرکت‌ها داشتم.

وی افزود: در تاریخ 27 آذر ماه سال 91 یعنی درست 12 روز قبل از اینکه تحریم شوم، تفاهم‌نامه‌ای را با سازمان تأمین اجتماعی منعقد کردم و قرار شد من 4 میلیارد یورو به تأمین اجتماعی بدهم و معادل این رقم، شرکت‌های آنها را خریداری کنم.

زنجانی با بیان اینکه من در همان تفاهم‌نامه قید کردم اگر پول‌ها به هر دلیل قابل انتقال نباشد موضوع بر عهده من است، گفت: کسی که قصد کلاهبرداری داشته باشد چنین چیزی را در یک تفاهم‌نامه ذکر نمی‌کند ضمن اینکه برگه‌ای که ما امضا کردیم مبایعه‌نامه نبود بلکه یک تفاهم‌نامه بود.

متهم نفتی دلیل اصلی خود برای حضور در تامین اجتماعی را خرید شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی عنوان کرد و گفت: هدف من این بود که این شرکت را با قشم ایر و هواپیمایی اونرایر ترکیه ادغام کنم چرا که شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی 4 بار در روزنامه به مزایده گذاشته شده بود اما هیچکس آن را خریداری نکرده بود چون یک شرکت ضررده محسوب می‌شد و بارها هم ضرر داده بود.

زنجانی تأکید کرد: بر اساس تفاهم‌نامه قرار بود یک فقره چک به من بدهند اما پس از اینکه تأمین اجتماعی نامه تأیید واریز وجه را گرفت به آقای «ح-ف-ه» گفتم چون وضعیت این سازمان مشخص نیست و هر روز دعوا دارند چک وجه واریز شده را به جای یک فقره در 5 فقره بگیرد تا در روند خرید شرکت‌ها هر جا لازم شد از چک‌ها استفاده کنیم.

وی گفت: سازمان تأمین اجتماعی در حساب ریالی خود مبلغ ارزش چک را نوشته و آن را تبدیل به ین ژاپن کرده و دلیل اینکه امروز مبلغ تبدیل شده دو میلیارد بیشتر از رقم تفاهم‌نامه است به دلیل تفاوت نرخ ریال با ین ژاپن است که حتی اگر امروز حساب کنیم این تفاوت ممکن است به 10 میلیارد برسد.

زنجانی در ادامه تصریح کرد: زمانی که تحریم شدم 5 فقره چک داشتم و تنها 15 روز تا قطع شدن سوئیفت‌ها فرصت باقی بود. من طی تماسی با وزیر نفت به ایشان گفتم برای حساب شرکت HK که آن هم تحریم شده بود گرفتاری پیش می‌آید.

وی افزود: من به وزیر گفتم 4 میلیارد یورو در تأمین اجتماعی اعتبار دارم، شما با مرتضوی صحبت کنید که از این مبلغ 2 میلیارد یورو به شرکت HK پرداخت شود. وزیر نفت هم با مرتضوی صبحت کرد و قرار شد چک‌ها را به مبلغ 2 میلیارد یورو به وزارت نفت بدهد، وزارت نفت هم آنها را به مرتضوی می‌دهد تا امضا کند.

بابک زنجانی تأکید کرد: حتی در این خصوص از احمدی‌نژاد و بانک مرکزی اجازه گرفتم تا اینکه مرتضوی آن مسخره‌بازی‌ها را درآورد و دستگیر شد. بعد هم گفت امضایش اعتبار ندارد. از این 5 فقره چک 4 فقره را وزارت نفت روی پرونده گذاشته و یک فقره هم دست من بود که به دادگاه دادم.

متهم نفتی تصریح کرد: من 4 بار به تامین اجتماعی نامه زدم که توافق کنیم آنها 4 میلیارد یورو را برگردانند و چک‌ها را بگیرند اما بعد از تغییر دولت تامین اجتماعی گفت چک‌‌ها امانی است من هم گفتم هیچ وقت شما چک امانی دست من نداشتید بلکه این چک‌ها مقابل وجوهی است که به حسابتان واریز کردم.

زنجانی تصریح کرد: آنها اگر می‌خواهند موضوع حل شود بیایند توافق کنند بانک مسکن پول من را بدهد من نیز چک‌های تامین اجتماعی را می‌دهم.

داشتن خط سوئیفت نیازی به مجوز ندارد

زنجانی در ادامه دفاعیات خود اظهار کرد: در کیفرخواست سوال شده که آیا شرکت سوئیفت در مجموعه خود شرکتی به نام «آی‌وان» دارد یا خیر، که بانک مرکزی برای اینکه پاسخ بازپرس را بدهد نامه‌ای را به مدیر مرکز سوئیفت ارسال می‌کند و در جواب می‌آید که موسسه سوئیفت هیچ شرکتی در زیر مجموعه خود ندارد و سوئیفت نمی‌تواند مثل یک بانک عمل کند.

وی ادامه داد: این پاسخ‌ صحیح است اما ما که نگفته بودیم سوئیفت یک بانک است بلکه یک شرکتی است که نرم‌افزارها را به بانک‌ها می‌فروشد من هیچ وقت هم نگفتم آی‌وان زیرمجموعه سوئیفت است بلکه یکی از آپشن‌های به روز شده سیستم سوئیفت محسوب می‌شود.

بابک زنجانی تأکید کرد: سوئیفت منابع مالی بزرگی دارد و اینکه بگویم کار مالی انجام نمی‌دهد، اشتباه است. در این هنگام صلواتی خطاب به زنجانی گفت شما لطفا نسبت عملکرد خودت را در سوئیفت توضیح بده که زنجانی گفت: می‌گویند که شرکت SCT بنکرز به عنوان یک شرکت سوئیفتی ثبت نشده در حالی که این حرف صحیح نیست چون ما به عنوان یک شرکت سوئیفتی ثبت شدیم و خود شرکت سوئیفت هم این موضوع را تائید کرده است.

در این هنگام نماینده دادستان با اجازه قاضی از متهم سئوال کرد که شما مجوز سوئیفت را در کجا داشته‌اید در SCT دبی یا ایران که زنجانی گفت هم در ایران و هم در دبی مجوز داشتیم.

نماینده دادستان گفت: گزارش بانک مرکزی حاکی از این است که شما در هیچ جایی مجوز نداشتید، که زنجانی در پاسخ ادامه داد داشتن خط سوئیفت نیازی به مجوز ندارد که اگر اینگونه بود شرکت AEG در تهران به ما مجوز نمی‌داد.

در این لحظه کارشناس بانک مرکزی از قاضی صلواتی خواست تا از طریق یک پاورپوینت در خصوص سیستم سوئیفت و عملکرد بابک زنجانی در این سیستم توضیح دهد.

وی گفت: موسسه سوئیفت یک ابزار استاندار برای تبادل پیام‌های بین بانکی است و مقایسه‌اش با ایمیل یا فکس یک قیاس نادرست است.

این کارشناس افزود: اساساً اتصال مستقیم به سوئیفت مخصوص نهادهای مالی است و شرکت‌ها نمی‌توانند به صورت مستقیم به آن وصل شوند.

کارشناس بانک مرکزی با تأکید بر اینکه اتصال به سیستم سوئیفت به دو شکل انجام می‌شود، گفت: عمده پیام‌هایی که بانک‌ها و موسسات مالی و شرکت SCT از آن استفاده کرده است پیام‌های گروه یک یعنی درخواست پرداخت است.

وی در خصوص شرکت AEG گفت:‌ این شرکت لبنانی که ریاست آن را آقای «ق» بر عهده دارد مکاتبات لازم را برای الحاق سورینت به شرکت سوئیفت در سال 87 انجام می‌دهد و بانک‌ها را ترغیب می‌کند که گروهی درست کنند و شرکت سورینت را به آن دعوت کنند.

این کارشناس ادامه داد:‌ آقای «ق» برای اینکار ابتدا به سراغ دو بانک سامان و توسعه صادرات می‌رود اما وقتی این دو بانک امتناع می‌کنند بانک انصار این پیشنهاد را می‌پذیرد و گروه را تشکیل می‌دهد در این لحظه بابک زنجانی خطاب به کارشناس بانک مرکزی گفت که؛ تنها بانکی که از تشکیل گروه امتناع کرد بانک سامان بود و بانک توسعه صادرات و ما بیش از 50 یا 100 مورد پیام به بانک توسعه صادرات ارسال کردیم.

کارشناس بانک مرکزی گفت: اما برای ما خلاف این را نوشته‌اند و بررسی‌ها نشان داده که هیچ پیامی ارسال نشده که بابک زنجانی گفت شما شعبه میرداماد این بانک را چک کنید.

پس از اظهارات کارشناس بانک مرکزی نماینده دادستان گفت: آقای زنجانی ادعا کرده هم از ایران و هم از امارات مجوز داشته اما آنچه که مشخص است زنجانی تنها به عنوان یک زیرمجموعه می‌توانسته از خدمات بانک‌های دیگر استفاده کند.

وی ادامه داد:‌ شرکت AEG طی نامه‌ای اعلام می‌کند که بابک زنجانی به دلیل عدم دریافت مجوز از بانک مرکزی هیچگاه اجازه اتصال به بانک‌ها را نداشته و از پیام گروه 700 هم امکان بهره‌برداری نداشته و اگر پیامی صادر شده واقعی نبوده است.

پس از این اظهارات زنجانی تصریح کرد: آقای «ق» مسئول یک شرکت است که خدمات می‌فروشد و نمی‌تواند تشخیص دهد که من می‌توانم مجوز داشته باشم یا نه؟ شما رفته‌اید از آقایی به نام «ط» در مورد اینکه من برای داشتن سوئیفت مجوز داشته‌ام یا نه سئوال کرده‌اید این آقا مدیر هتل من بوده شما از مدیر هتل من می‌پرسید که زنجانی در امارات به خط سوئیفت وصل بوده یا خیر؟ ما در امارات خیلی کارها کرده‌ایم آقای «ط» از هیچکدام آنها خبر ندارد.

در این لحظه کوهپایه‌زاده وکیل بابک زنجانی خطاب به قاضی گفت:‌ ما انتظار داریم نماینده دادستان اجازه دهد موکل من حرفش را بزند همانگونه که ما در زمان قرائت کیفرخواست اجازه دادیم ایشان صحبت کند و هیچ چیزی هم نگفت.

وی ادامه داد:‌ اگر ایشان سئوالی دارد یادداشت کند و پس از قرائت دفاعیات موکل من سئوالات خود را مطرح کند. مجموعه فرآیند دادرسی یک هدفی را دنبال می‌کند که آیا بزه انتصابی موکل در کیفرخواست وارد است یا نه. آنچه که مطرح می‌شود ارتباطی به اتهامات انتصابی به موکل من ندارد و در این 4 ماهی که من پرونده را مطالعه کردم معلوم نیست محل نزاع طرفین کجاست.

بابک زنجانی در خصوص ارتباط با بانک ملت گفت: من قبل از مشارکت با بانک ملت بیش از 300 میلیون یورو در شعبه ارزی بانک ملت کیش در سال 87 داشتم که 100 میلیون یورو به مجموعه سپاه قرض دادم و 200 میلیون یورو برایم ماند.

وی افزود:‌ بانک ملت به دلیل اینکه من سپرده‌ام در آن شعبه حفظ کند با من وارد مذاکره شد و من اینگونه با بانک ملت وارد معامله شدم.

در این لحظه نماینده دادستان خواست حرفی بزند که بابک زنجانی واکنش نشان داد و گفت: شما اجازه بدهید من حرفم را بزنم و مدام وسط صحبت‌ها نیایید.

متهم پرونده فساد نفتی ادامه داد: بانک ملت نیامد که من سرمایه‌ام را بالا ببرم بلکه این من بودم که باعث رشد این بانک شدم.

بابک زنجانی ادامه داد:‌ آقای «م» می‌خواست در شهرک بهارستان کارخانه‌ای را برای ساخت لوله‌های نفتی احداث کند و دستگاهی از هلند و دانمارک بیاورد اما چون تحریم بود نمی‌توانست.

وی خطاب به نماینده دادستان گفت:‌ همین شرکت SCT بنکرز که شما آن را مسخره می‌کنید ال‌سی‌های این آقا را در هلند باز کرد و من تمام دستگاه‌های آنها را 10 میلیون یورو خریدم و الان در کارخانه آنها است نمونه این‌ها 100 تا بوده است.

بابک زنجانی گفت: ما در پست بانک سیستم آی‌وان تو آی‌وان را نصب کردیم اما از سیستم‌های نظارتی به من اعلام کردند که به این‌ها خدمات ندهید شرکت پست بانک کارت می‌خواست اما چون به من اعلام کرده بودند به آنها کارت نمی‌دادم و آنها از بانک‌های دیگر کارت می‌گرفتند خب من باید چه کار می‌کردم؟

پس از این اظهارات قاضی ختم جلسه دهم را اعلام کرد.

16. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید خوشبخت از ایشان تشکر کرده اند:

عضو عادی
    تشکر شده 242 بار در 93 ارسال

فرانسه دراتش

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 398 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (1 کاربران و 397 مهمان ها)

1. کریم زاده

کلمات کلیدی این موضوع

فوری، قانون، مهم، مباحث، مجلس، مجری، مردم، مصوبه، مصاحبه، معدن، نفت، ناگهانی، ناظری، نرخ، هایده، هدفمندی، هدیه تهرانی، وام، وحشت، یورو، یارانه، کاهش، کشاورزی، گفتگو، گرانی، گزیده های خبر، پول، پوریا پورسرخ، پرونده هسته ای، آفریقا، آمار، آمریکا، آزادی، افزایش، الناز شاکردوست، انفجار، انقلاب، انتخابات، اوباما، ایران، اتش سوزی، اجتماعی، احمدی نژاد، اخبار، اخبار اقتصادی، اخبار سیاسی، اخراج، اروپا، استیضاح، استعفا، اشاره، اشتغال، اعتصاب، بنزین، بهره، بهرام رادان، بورس، بیکاری، بیداری اسلامی، بانک، بانک مرکزی، بارش، بازدید، بازرگانی، برکناری، تقاضا، تمایل، تهدید، تولید، تورم، توسعه، تکذیب، تاکید، تجمع، تجارت، تحریم، ترانه علیدوستی، تردید، تعزیرات، تعطیلی، جنگ، جنجال، جهان، جدید، حمله، خلیج فارس، خنده بازار، خودرو، خامنه ای، خاورمیانه، خبر، خبر از همه نوع، خبر سیاسی، دلار، دولت، درآمد، ریزش، رای، رسانه، زلزله، سفر، سقوط، سنا، سوئیفت، سوال، سیل، سکه، سایت بورسی، سریع، شهاب حسینی، شورای امنیت، شایعه، شجریان، صنعت، طلا، طوفان، عدالت، عرضه

نمایش برچسب‌ها