نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: .

رأی دهندگان
0. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • .

0 0%
  • .

0 0%
صفحه 1158 از 5220 نخست ... 158658105811081148115511561157115811591160116111681208125816582158 ... آخرین
نمایش نتایج: از 11,571 به 11,580 از 52196

موضوع: اخبار

عضو فعال
    تشکر شده 1,093 بار در 400 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط azad1 نمایش پست ها
    عکس: العربیه تصاویر ایرانیان ربوده شده را نشان داد

ماشاالله همه تیپ و قیافه های این زائرها یکدست جوان و مبارز هستند

http://www.irdiplomacy.ir/fa/page/1905152
    بی علت نبود که آقای صالحی وزیر امور خارجه به التماس افتاده بود از هر کس و ناکسی خواهش میکرد که هرچه زوذتر نسبت با آزادی آنها اقدام نمایند این موضوع شاید برای ایران گران تمام شود !!!

2. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید mavi_deniz از ایشان تشکر کرده است:

عضو فعال
    نقل قول نوشته اصلی توسط محمد حسن نمایش پست ها
    ماشاالله همه تیپ و قیافه های این زائرها یکدست جوان و مبارز هستند

به نقل از خبرگزاری بی بی سی همه این زائران شیفته اهل بیت عصمت و طهارت (ع) از اعضای سپاه پاسداران هستند!!!!

4. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید mavi_deniz از ایشان تشکر کرده اند:

كاربر فعال
    تشکر شده 3,346 بار در 852 ارسال
    سخنگوی شانزدهمین اجلاس جنبش عدم تعهد اعلام كرد كه تهران در طول برگزاري اجلاس غيرمتعهدها چند روز تعطيل خواهد بود.

وي در عين حال خاطرنشان كرد: طي روزهاي آينده در مورد تعداد روزهاي تعطيل، تصميمگيري خواهد شد.

به گزارش ايسنا محمدرضا فرقاني در نشستي خبري در پاسخ به اين سوال كه آيا با توجه به حجم بالاي ميهمانان شركتكننده در اجلاس غير متعهدها ما شاهد تعطيلي تهران در طول زمان برگزاري اين اجلاس خواهيم بود؟ گفت: اصل موضوع يعني تعطيلي تهران قطعي است و در اين ارتباط تصميمگيري شده كه به خاطر ترافيك تهران و همچنين حجم بالاي ميهمانان شركتكننده تدابيري در جهت تعطيلي تهران انديشيده شده و در روزهاي آينده در مورد تعداد روزهاي تعطيل تصميمگيري و اين موضوع اعلام خواهد شد.

6. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید mohseni1353 از ایشان تشکر کرده است:

ستاره‌دار (27) بابک 52 آواتار ها
    تشکر شده 63,384 بار در 15,430 ارسال
    مخالفان سوری: گروگانهای ایرانی عضو سپاه پاسداران هستند

شبکه تلویزیونی العربيه روز يکشنبه با پخش فيلمی از مخالفان سوری که ۴۸ ايرانی را به گروگان گرفته اند از قول آنها اعلام کرد افراد به گروگان گرفته شده از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند.

احمد وحيدی، وزير دفاع ايران، روز شنبه گفته بود ايران نيروی نظامی در سوريه ندارد و دولت سوريه نيز چنين درخواستی از تهران نکرده است.

شبکه تلويزيونی العربیه در فيلم خود مردی را نشان داد که لباس ارتش آزاد سوريه را به تن کرده و می گوید که مخالفان، ۴۸نظامی ايرانی را که برای ماموريت شناسايی وارد دمشق شده بودند دستگير کرده اند.

منابع دولتی ايران و سوريه روز شنبه از ربوده شدن ۴۸ زائر ايرانی در حومه دمشق توسط افراد مسلح خبر داده بودند.

در واکنش به ربوده شدن ۴۸ ايرانی که تهران آنها را «زائر» معرفی کرده است، علی اکبر صالحی، وزير امور خارجه ایران، از مقام های ترکيه خواسته است تا برای آزادی اين افراد ميانجيگری کند.

پیشتر، خبرگزاری ایرنا از قول «یک منبع آگاه در سفارت ایران در دمشق» گزارش کرده بود كه محل نگهداری این زائران «شناسایی شده» و مقام های سفارت ایران در دمشق مشغول پیگیری موضوع هستند.

ايران می گويد اين افراد در مسیر عزیمت به فرودگاه برای بازگشت به ايران بودند که در۱۶ کيلومتری فرودگاه دمشق اتوبوس حامل آنها از سوی افراد مسلح ربوده شد.

در روزهای گذشته، رسانه های اسراییل و منابع دیگر ادعا کرده اند نیروها و عوامل ایران در سوریه حضور دارند و به دولت بشار اسد کمک می کنند. روز شنبه، یک سامانه خبری اسراییل گزارش داد طی چند هفته گذشته بیش از سه هزار تیرانداز ایرانی وارد سوریه شده اند.
    The greater the risk ، The greater the reward

هر چقدر ریسک بزرگتری کنی ، پاداش بزرگتری بدست میاری

8. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید بابک 52 از ایشان تشکر کرده اند:

كاربر فعال Jamshidyar آواتار ها
    تشکر شده 2,561 بار در 512 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط بابک 52 نمایش پست ها
    مخالفان سوری: گروگانهای ایرانی عضو سپاه پاسداران هستند

شبکه تلویزیونی العربيه روز يکشنبه با پخش فيلمی از مخالفان سوری که ۴۸ ايرانی را به گروگان گرفته اند از قول آنها اعلام کرد افراد به گروگان گرفته شده از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند.

احمد وحيدی، وزير دفاع ايران، روز شنبه گفته بود ايران نيروی نظامی در سوريه ندارد و دولت سوريه نيز چنين درخواستی از تهران نکرده است.

شبکه تلويزيونی العربیه در فيلم خود مردی را نشان داد که لباس ارتش آزاد سوريه را به تن کرده و می گوید که مخالفان، ۴۸نظامی ايرانی را که برای ماموريت شناسايی وارد دمشق شده بودند دستگير کرده اند.

منابع دولتی ايران و سوريه روز شنبه از ربوده شدن ۴۸ زائر ايرانی در حومه دمشق توسط افراد مسلح خبر داده بودند.

در واکنش به ربوده شدن ۴۸ ايرانی که تهران آنها را «زائر» معرفی کرده است، علی اکبر صالحی، وزير امور خارجه ایران، از مقام های ترکيه خواسته است تا برای آزادی اين افراد ميانجيگری کند.

پیشتر، خبرگزاری ایرنا از قول «یک منبع آگاه در سفارت ایران در دمشق» گزارش کرده بود كه محل نگهداری این زائران «شناسایی شده» و مقام های سفارت ایران در دمشق مشغول پیگیری موضوع هستند.

ايران می گويد اين افراد در مسیر عزیمت به فرودگاه برای بازگشت به ايران بودند که در۱۶ کيلومتری فرودگاه دمشق اتوبوس حامل آنها از سوی افراد مسلح ربوده شد.

در روزهای گذشته، رسانه های اسراییل و منابع دیگر ادعا کرده اند نیروها و عوامل ایران در سوریه حضور دارند و به دولت بشار اسد کمک می کنند. روز شنبه، یک سامانه خبری اسراییل گزارش داد طی چند هفته گذشته بیش از سه هزار تیرانداز ایرانی وارد سوریه شده اند.
    یاد خنده بازار می افتم. تا از طرف درباره شغلش می پرسن، سریع کارتش رو درمیاره نشون میده!
    موسسه خیریه حمایت از کودکان سرطانی (محک)
    www.mahak-charity.org/main/fa

10. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید Jamshidyar از ایشان تشکر کرده است:

احمدی نژاد: چه کسی خاوری را فراری داد؟

دیدار اخیر دانشجویان با محمود احمدی نژاد بازتاب بسیاری داشته و «انتخاب» نیز پیشتر اقدام به انتشار آن کرد، اما برخی اظهارات مهم و بی پرده او به دلیل استفاده زیاد از جملات حاشیه ای و جنجالی از سوی او، کمتر مجال دیده شدن یافت.
    به گزارش سرویس سیاسی «انتخاب» ؛ بخش هایی از این اظهارات در پی می آید:
    رئیسجمهور با اشاره به اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی فساد بزرگ بانکی گفت: در این ماجرا من شش سال بود که فریاد میزدم عدهای میخواهند پول مردم را ببرند. بارها اعتراض کردم اما آنها ماجرایی درست کردند به اسم 3 هزارتایی و نوک حمله را به سمت دولت هدف گرفتند. من نمیدانم اگر فریاد بزنیم، میخوریم اگر سکوت هم کنیم، باز هم میخوریم.
    چپ و راست دولت را میزنند
    رئیسجمهور اظهار داشت: من کار را رها نکردهام، حتی یک جلسه از جلسات هدفمندی یارانهها در طول این مدت تعطیل نشدهاست. من خودم به شخصه هر هفته 12 ساعت بر روی این مسائل وقت میگذارم.وی با اشاره به اینکه عدالتطلبی دولت نسبت به سال 84، 50 برابر شدهاست، گفت: چون ما پای عدالت ایستادهایم این همه ضربه میخوریم. فکر میکنید چرا چپ و راست دولت را میزنند؟ آیا به خاطر کمکاری است؟ ما یک پنجشنبه جمعه تعطیلی نداریم، ما در کنار شما ایستادهایم و خدمت میکنیم اما باید بگویم مسائل عمیقتر از این حرفهاست.

رئیسجمهور اظهار داشت: به 100 دلیل که شما 99 تای آن را میدانید دولت سکوت کردهاست و البته این سکوت به معنای این نیست که پاسخی ندادیم. احمدینژاد تصریح کرد: حاضرم اعلام عمومی کنم که اشراف تیم اقتصادی دولت از همه اقتصاددانان کشور نسبت به مسائل واقعیتر است اما ضعف ما تنها در بخش اطلاع رسانی است.
    نمی دانم چند نفر را قانع کنم
    وی افزود: من نمیدانم برای اجرای یک برنامه باید چند نفر را قانع کنیم. هیچ کجای دنیا این طور نیست. ماجرای ما نقل آن شخصی است که داشت لقمهای میخورد و در نزدیکیاش گربهای صدا میکرد. آن شخص با هر صدای گربه، یک لقمه به آن گربه میداد و در آخر فهمید چیزی برای خودش باقی نماندهاست. احمدینژاد با اشاره به تعهد دولت به پاکی و پاکدستی گفت: کسی نتوانست ثابت کند این دولت یک ریال از پاکدستی فاصله گرفتهاست.

چه کسی خاوری را فراری داد؟
    وی اظهار داشت: مدیرعامل بانک ملی را چه کسی فراری داد؟ من در این خصوص با مراجع مسئول مکاتبه کردم.

رئیسجمهور خاطرنشان کرد: ماجرای فساد بزرگ بانکی را که خود من پیگیری کردم. من با کمک توده مردم از این موضوع مطلع شدم و وقتی به آنها گفتم بروید پیگیر این ماجرا شوید آنها بدل زدند و موضوع را به سمت دولت هدایت کردند.
    احمدی نژاد با بیان اینکه همه ما ضعفهایی داریم و کسی مطلق نیست، گفت: اما اینکه دولت را به سوءاستفاده متهم کنند و یا اینکه از سوءاستفاده چیها حمایت کردهاست، درست نیست.
    ماجرای یک متهم به فساد در دولت
    رئیسجمهور در خصوص اتهامات مطرح شده در مورد برخی نزدیکان رئیسجمهور گفت: یک روز برای من مدارکی آوردند که آنها را بررسی کنم اما هنوز بررسی نکرده مقامات مسئول در تریبون اعلام کردند که فلانی متهم است و بعد پیش من آمدند و گفتند میخواهیم فلانی را ببریم.

احمدینژاد در ادامه افزود: من به آنها پاسخ دادم شما که قبل از محاکمه آبروی این طرف را بردهاید، اشکالی ندارد میتوانید او را ببرید اما یک شرط دارد اگر اثبات کردید که یک ریال سوءاستفاده کرده من در تلویزیون حاضر شده و از مردم عذرخواهی میکنم اما اگر نتوانستید ثابت کنید همان شخصی که آبروی این طرف را برده باید در افکار عمومی مجازات شود. وی تصریح کرد: آنها با این شرط من مخالفت کردند و گفتند چنین چیزی خلاف عدالت و قانون است. خلاصه اینکه بعد از این ماجرا مطرح کردند احمدینژاد مانع از رسیدگی به پرونده اطرافیانش میشود.
    اعتراض به دستگیری وبلاگ نویس
    وی با اشاره به اینکه شعار دیگر دولت آزادی بوده است گفت: ما پای آزادی ملت ایستاده ایم در حال حاضر چه کسی وجود دارد که بخواهد بر علیه دولت حرفی بزند و در دلش نگرانیهایی داشته باشد اما آیا علیه دیگران میتوان به این راحتی حرف زد. برخی شب در وبلاگشان چیزی مینویسند و صبح آن وبلاگ تعطیل میشود.احمدی نژاد اظهار داشت: این را تا حدودی قبول دارم که ممکن است به خاطر انتقادهای زیاد نسبت به اصل انتقاد بی تفاوت شده باشم.

با بگیر و ببند مخالفم
    وی در ادامه صحبتهای خود خاطرنشان کرد: برخی در موضوع حجاب و عفاف ما را تکفیر کردند. آیا من مخالف حجاب و عفاف هستم؟ من با آقایانی که میخواهند در این موضوع با بگیر و ببند کار را پیش ببرند مخالفم. رئیسجمهوراظهار داشت: هر برنامه فرهنگی را که ما آمدهایم شروع کنیم، پاتک زدند. رهبر انقلاب سه سال پیش فرمودند به فرهنگ برسید و ما در 31 استان مصوبات فرهنگی داشتیم اما رفتند و گفتند فلانی فرهنگ لیبرالی دارد. جالب است همان آنهایی که میگفتند احمدینژاد تیر خلاص میزدهاست، امروز میگویند فلانی لیبرال است. اصلا به من میآید لیبرال باشم.

از اصولگرایان دولت خیری ندیدیم
    وی در بخش دیگری از صحبتهای خود اظهار داشت: ما نه از اصولگرایان در این دولت خیری دیدیم و نه از آن طرفیها. برخی با نام اصولگرایی آمدند به دولت و پدر صاحب بچه را درآوردند.

چرا به جلسات مجمع تشخیص نرفتم؟
    رئیسجمهور اظهار داشت: من در جلسات یکی از نهادها شرکت نمیکردم علت عدم حضورم نیز به خاطر تداخل ساعت جلسه این نهاد با کلاسهای درسیام در دانشگاه بود اما بعد از تاکید رهبری بر این قضیه در این جلسات حاضر شدم.احمدینژاد افزود: برخیها به خود من گفتند ما به خاطر انتخابات با شما برخورد میکنیم در حالی که ما حتی یک دقیقه هم برای انتخابات کار نکردیم.

با 700 میلیون میتوان آمادهاش را خرید
    وی خاطرنشان کرد: به ما تهمت زدهاند که برای هر نماینده 700 میلیون خرج کردهاید، در حالی که اگر این طور بود خیلی راحتتر میتوانستیم آمادهاش را بخریم! احمدینژاد با بیان اینکه خیلی کارها در دانشگاهها را قبول ندارم، گفت: چون بعضی کارها به خاطر فشارهایی است که از جاهای دیگر وارد میشود. این مورد را به وزیر هم گفتهام که نباید از تمام کارها در دانشگاه حمایت کرد.

چرا گفتم بیداری انسانی
    وی در ادامه سخنان خود با اشاره به بحث سیاست خارجی کشورمان گفت: هنر این است که در اتفاقاتی که در منطقه رخ داده است شما دو گام جلوتر باشید و آینده را تحلیل کنید هنر این نیست که بتوانیم گذشته را خوب تحلیل کنید.رئیس جمهور گفت: همه میدانستیم که خیزشهایی در منطقه در آستانه وقوع است اما مهم در این قضیه این است که بدانیم مدیریت این انقلابها در دست کیست. ما باید مدیریت تحولات و اصل تحولات را با هم تفکیک کنیم تا دچار تناقض نشویم.احمدی نژاد با بیان اینکه مگر بیداری انسانی غیر از اسلام است و اسلام غیر از انسان گفت: شش ماه دیگر خواهید فهمید که موضع رئیس جمهور درست بوده است البته در این موضوع دیگران هم میتوانند حرفهای خود را مطرح کنند.

12. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید بابک 52 از ایشان تشکر کرده اند:

نرخ تورم در ایران در تیرماه ۹/ ۲۲ درصد بود

ابوالفضل اکرمی، مدیر کل اقتصادی بانک مرکزی ایران، اعلام کرد که نرخ تورم در تیرماه سال جاری ۹/ ۲۲ درصد بوده است.

اکرمی همچنین نرخ تورم در ایران را در ۱۲ ماه منتهی به خردادماه در سال ۱۳۹۱ نسبت به همین مدت زمانی در سال پیش از آن ۴/ ۲۲ درصد خواند.

مدیر کل اقتصادی بانک مرکزی ایران در همین رابطه درباره حذف چهار صفر از پول ملی نیز گفت، این طرح هنوز به مجلس ارائه نشده و این اقدام باید "با تامل بیشتری اجرایی شود". اکرمی خاطرنشان کرد که نرخ تورم در زمان مطرح شدن این طرح "۱۲ تا ۱۳ درصد بود، اما هم اکنون بیش از ۲۲ درصد است."

او در انتها نتیجهگیری کرد که به همین دلیل "حذف چهار صفر از پول ملی برای سال ۱۳۹۳ منتفی است."

14. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید بابک 52 از ایشان تشکر کرده اند:

غلظت ریزگردها در ایران "هزار برابر" استاندارد جهانی

به گفتهی یکی از نمایندگان مجلس، میزان غلظت ریزگردها در ایران هزار برابر استاندارد جهانی است و این پدیده سالانه ۱۹ هزار بیمار به مجموع بیماران کشور میافزاید. رئیس سازمان محیط زیست برای پاسخگویی به مجلس رفت.
    حضور محمد جواد محمدیزاده، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، روز یکشنبه (۵ اوت / ۱۵ مرداد) در مجلس اعتراضهای نمایندگان شهرهای مختلف را در مورد معضل ریزگردها به همراه داشت. نماینده آبادان با اشاره به مهاجرت مردم مناطق مرزی به شهرهای دیگر به دلیل بروز پدیده گرد و غبار، آسیبهای ناشی از این پدیده را در ۱۰ سال اخیر "بیش از جنگ ایران و عراق" توصیف کرد.

نماینده اهواز با اشاره به بررسیهای انجام شده، بیشترین غلظت گرد و غبار در کل کشور را مربوط به بوشهر با حدود ۹۰۹ میکروگرم، نزدیک به هزار برابر استاندارد جهانی، اعلام کرد که علاوه بر لغو سفرهای هوایی، عدم سرمایهگذاری و کاهش اشتغال، افزایش بیماریهای قلبی و عروقی، تنفسی و آلرژیک را در میان ساکنان استانهای غربی موجب شده است.

به گفتهی این نماینده، وجود ریزگردها در آسمان ایران سالانه ۱۹ هزار بیمار را به مجموع بیماران کشور اضافه میکند که در این میان استان خوزستان با شمار ۵ هزار بیمار بیشترین سهم را دارد.

وی با انتقاد از عملکرد نامناسب برای حل این بحران گفت: «۱۰ سال است که از سال ۱۳۸۰ مهمان ناخواندهای در برخی از مناطق ما میزبان شده و ما جز مصاحبه، حرف و گزارش هیچ کاری نکردهایم. یک کار خیلی بزرگ انجام دادهایم و آن این بود که نام گرد و غبار را به ریزگرد تبدیل کردیم.»

نماینده اهواز در مجلس "تأمین اعتبار برای خرید دستگاههای تسویه خانگی و بیمارستانها و نیز تخصیص اعتبار و در نظر گرفتن امتیازات شغلی ویژه، افزایش سهمیه سوخت و توزیع شیر رایگان" را از جمله راهکارهای پیشنهادی برای حل معضل ریزگردها عنوان کرد.

"کشورهای همسایه، عامل اصلی ایجاد وضعیت فعلی"

در حالی که به باور کارشناسان، تخریب جنگلها، آلودهسازی تالابها و نیز انتقال بیرویه آب از سرچشمههای کارون و کرخه و نیز خشک شدن دریاچه ارومیه از عوامل مهم به وجود آمدن پدیده ریزگردها به شمار میروند، با این حال مقامهای مسئول منشأ این وضعیت را به کشورهای همسایه ایران نسبت میدهند.

رئیس سازمان محیط زیست در جلسه علنی مجلس تنها ۱۰ درصد از مشکل ریزگردها را مربوط به اوضاع زیستمحیطی داخلی کشور و مابقی آن را منتسب به کشورهای دیگر دانست و کارنامه ایران را در مقابله با بیابانزدایی "درخشان" توصیف کرد. به گفتهی وی، طرحهایی برای مقابله با این پدیده در داخل طراحی شده، اما ۶ میلیون هکتار از اراضی همچنان بدون تدبیر باقی ماندهاند.

محمد جواد محمدیزاده کنترل دقیق ریزگردها در ایران را مستلزم ورود به کشورهای همسایه از جمله عربستان، سوریه و اردن دانست که به گفتهی وی، در شرایط کنونی و با توجه به مشکلات داخلی، این معضل در دستور کاری این کشورها قرار ندارد.

در همین راستا علی لاریجانی، رئیس مجلس، بیشترین حجم وارده گرد و غبار به ایران (۷۰ درصد) را از سوی کشور عراق خواند و خواستار همکاری و سرمایهگذاری مشترک با این کشور شد.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در پاسخ به این درخواست اظهار داشت که ریاست گروه مبارزه با ریزگرد در عراق از دو ماه پیش به نوری مالکی، نخستوزیر عراق، محول شده است. او تصریح کرد: «وزارت کشاورزی عراق به دلیل اینکه از احزاب مخالف است کارشکنی میکرد، ولی نوری مالکی دستور همکاری صادر کرده است و در شرایط حاضر کار در حدود ۵۰۰ هکتار آغاز شده است.»

آلودگی هوا در خوزستان

در همین حال میزان آلودگی هوا در روز یکشنبه (۱۵ مرداد) در خوزستان ۲۳ برابر حد مجاز شناخته شد. به گزارش خبرگزاری مهر، تا ساعت ۸ صبح این روز غلظت هوا در شهر آبادان یک هزار و ۶۳۹ و در شهر اهواز سه هزار و ۴۷۱ میکروگرم بر متر مکعب اعلام شده است. بر اساس استاندارهای جهانی حداکثر میزان مجاز غلظت گرد و غبار ۱۵۰ میکروگرم است.

ریزگرد پدیدهای است که از ترکیب گرد و غبار با آلایندههای شهری به وجود میآید. ریزگردها برای سلامتی انسان خطرناک تشخیص داده شدهاند و میتوانند باعث بروز انواع بیماریها، از جمله بیماریهای تنفسی و نیز مرگ زودرس شهروندان مناطق آلوده شوند.

به تازگی سازمان بهداشت جهانی در طبقهبندی جدید خود بر اساس ذرات آلوده در فضا، شهر اهواز را به عنوان آلودهترین شهر جهان معرفی کرد. بیابانزدایی از طریق کاشت درختان و درختچههای سازگار با محیط از جمله اقداماتی است که میتواند از برخاستن گرد و غبار و انتشار آن در هوا جلوگیری کند.

16. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید بابک 52 از ایشان تشکر کرده است:

نماینده پیشین مجلس: اقتصاد بدون نفت در کشور ما رویاست

داریوش قنبری، نمایندهی پیشین مجلس شورای اسلامی، در گفتوگویی با خبرگزاری ایسنا اعلام کرد که اقتصاد بدون نفت یک شبه میسر نمیشود و زیربنای اقتصادی ایران طوری تنظیم شده که همه چیز وابسته به نفت است.
    داریوش قنبری، نمایندهی پیشین مجلس در گفتوگویی با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران "ایسنا" (۱۴ مرداد) گفت: «ایران سالانه ۶۸ میلیارد دلار واردات دارد که عمدهی آن با تکیه بر درآمدهای نفتی است».

به گفتهی وی «کشوری با این حجم عظیم واردات اگر بخواهد یکدفعه نفت را به عنوان مولفهای مهم از اقتصاد خود خارج کند، با مشکلاتی مواجه خواهد شد».

این سخنان در زمانی بیان میشود که اخیرا علی خامنهای، محمود احمدینژاد و شماری دیگر از مقامهای بلندپایهی جمهوری اسلامی، در پی تشدید تحریمهای بینالمللی علیه ایران که به کاهش درآمدهای کشور از فروش نفت انجامیده، از توانایی ایران برای "اقتصاد مقاومتی" و "بستن شیر نفت" سخن گفتهاند.

ولی به گفتهی داریوش قنبری: «با توجه به اینکه گردش کار اکثر صنایع ما به نحوی وابستهبه اقتصاد نفتی است، در صورت حذف نفت از اقتصاد، این صنایع نخواهند توانست به کارشان ادامه دهند».

قنبری خاطر نشان ساخته است: «در شرایط فعلی بحث اقتصادی بدون نفت در کشور ما به رویا شباهت دارد و باید بین واقعیات و آرزوها مرزهایی قائل شویم، یعنی همه میتوانیم آرزو داشته باشیم که روزی کشورمان بر مبنای اقتصاد بدون نفت اداره شود. ولی باید از گذشته خوب کار میکردیم».

خبرگزاری بلومبرگ روز پنجشنبه ( ۱۲ مرداد) در گزارشی خبر داد ایران بخاطر کاهش صادرات نفتاش روزانه ۱۳۳ ميليون دلار ضرر میبیند. بر اساس گزارش این خبرگزاری، صادرات نفت ايران در حال حاضر نسبت به سال گذشته ۵۲ درصد کاهش یافته است.

کدام صادرات غیرنفتی؟

محمدرضا رحیمی، معاون اول محمود احمدینژاد، رئیسجمهوری اسلامی، اخیرا گفته بود: «علیرغم فشارها و محدودیتهای ناشی از تحریمها، وضعیت صادرات غیرنفتی کشور رضایتبخش و امیدوارکننده است.»

ولی به گفتهی قنبری «در شرایط فعلی نمیتوانیم صادرات غیرنفتی را جدی بگیریم. در رابطه با کشاورزی و دامداری واردکننده هستیم و واردات گندم طی سالهای گذشته یک معزل جدی بوده است. تنها بحث صنایع دستی و اقلامی مثل پسته و فرش و... مطرح است و اینطور به نظر نمیرسد که صادرات اینها بتواند جایگزین مناسبی برای نفت شود».

کارشناسان نیز معتقدند که وابستگی ایران به درآمد نفت نه تنها کمتر از گذشته نشده، بلکه با توجه به نابودی بخش بزرگی از صنایع، بویژه در بخش خصوصی، بیشترین اتکا را به فروش نفت پیدا کرده است.

داریوش قنبری نیز در گفتوگو با ایسنا ضمن تایید این موضوع تصریح کرده است: «در شرایط فعلی کدام صادرات بدون نفت را میتوانیم داشته باشیم؟ در زمینهی صادرات غیرنفتی کار چندانی نکردهایم و باید تعریف دقیقتری داشته باشیم که صادرات غیرنفتی کشور شامل چه اقلامی است».

به گفتهی این نمایندهی پیشین مجلس: «متاسفانه در کشور به نحوی کار شده که وابستگی اقتصاد به نفت بیشتر شده است و در شرایط فعلی صحبت از اقتصاد بدون نفت، آرزویی محال و دستنیافتنی است.».

18. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید بابک 52 از ایشان تشکر کرده است:

عضو فعال
    یک قاضی دادگستری در گفتوگو با فارس:
    قطعیت حکم فائزه هاشمی به معنای ممنوعالخروج شدن او نیست

خبرگزاری فارس: یک قاضی دادگستری گفت: قطعی شدن حکم یک محکوم به معنای ممنوعالخروج شدن وی نیست و ممکن است فائزه هاشمی به قید وثیقه یا ضمانت آزاده بوده باشد.

20. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید mavi_deniz از ایشان تشکر کرده است:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 50 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 50 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

فوری، قانون، مهم، مباحث، مجلس، مجری، مردم، مصوبه، مصاحبه، معدن، نفت، ناگهانی، ناظری، نرخ، هایده، هدفمندی، هدیه تهرانی، وام، وحشت، یورو، یارانه، کاهش، کشاورزی، گفتگو، گرانی، گزیده های خبر، پول، پوریا پورسرخ، پرونده هسته ای، آفریقا، آمار، آمریکا، آزادی، افزایش، الناز شاکردوست، انفجار، انقلاب، انتخابات، اوباما، ایران، اتش سوزی، اجتماعی، احمدی نژاد، اخبار، اخبار اقتصادی، اخبار سیاسی، اخراج، اروپا، استیضاح، استعفا، اشاره، اشتغال، اعتصاب، بنزین، بهره، بهرام رادان، بورس، بیکاری، بیداری اسلامی، بانک، بانک مرکزی، بارش، بازدید، بازرگانی، برکناری، تقاضا، تمایل، تهدید، تولید، تورم، توسعه، تکذیب، تاکید، تجمع، تجارت، تحریم، ترانه علیدوستی، تردید، تعزیرات، تعطیلی، جنگ، جنجال، جهان، جدید، حمله، خلیج فارس، خنده بازار، خودرو، خامنه ای، خاورمیانه، خبر، خبر از همه نوع، خبر سیاسی، دلار، دولت، درآمد، ریزش، رای، رسانه، زلزله، سفر، سقوط، سنا، سوئیفت، سوال، سیل، سکه، سایت بورسی، سریع، شهاب حسینی، شورای امنیت، شایعه، شجریان، صنعت، طلا، طوفان، عدالت، عرضه

نمایش برچسب‌ها