نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: .

رأی دهندگان
0. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • .

0 0%
  • .

0 0%
صفحه 2671 از 5202 نخست ... 16712171257126212661266826692670267126722673267426812721277131713671 ... آخرین
نمایش نتایج: از 26,701 به 26,710 از 52011

موضوع: اخبار

عضو فعال
    تشکر شده 30,535 بار در 9,530 ارسال

پاسخ : اخبار

در آستانه کنفرانس تهران/

شرکت های بزرگ بی صبرانه در انتظار لغو تحریم ها علیه ایران هستند
    رم - ایرنا - روزنامه ایتالیایی ˈ لاستامپا ˈ بااشاره به تعدیل تحریم های یکجانبه غرب علیه جمهوری اسلامی نوشت : شرکت های بزرگ بین المللی بی صبرانه در انتظار لغو تحریم ها برای حضور مجدد در صنعت نفت و گاز ایران هستند.
    كسى كه عقل ندارد، ادب ندارد و كسى كه همّت ندارد، جوانمردى ندارد و كسى كه دین ندارد، حیا ندارد.

2. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید ایرج اکبری از ایشان تشکر کرده است:

عضو فعال afsh آواتار ها
    تشکر شده 1,350 بار در 309 ارسال

پاسخ : Re: پاسخ : Re: پاسخ : Re: پاسخ : Re: پاسخ : Re: پاسخ : اخبار

نوشته شده توسط vet
    یعنی چی؟؟؟
    من از شهدا مایه گذاشتم؟؟؟کسی دیگه هم همچین فکری کرده؟؟؟
    شما میتونین اینجوری فکر کنین که من از شهدا مایه گذاشتم ولی من و خدای من بهتر میدونه که اون چیزی که گفتم از صمیم قلب بوده
    من موقع جنگ سن و سالی نداشتم ولی این دلیل نمیشه که چون نبودم دلم با مردم اونجا و شمایی که زیر بمب و تیر دشمن بودین نباشه
    شاید اون درک و استرس رو نداشته باشم ولی به هیچ وجه راضی نیستم که مردم کشورم دچار ناراحتی بشن
    از طرفی این نوع موضع گیری شما نمیدونم نتیجش الان چی بود؟؟؟فقط خواستید اعتراضی کرده باشید؟؟؟
    خوب در مورد نکته دوم هم من دارم همین رو میگم که!!!!!!!!میگم دست اندرکاران اون موقع بودجه رو اونطوری که باید باشه به جنگ اختصاص نمیدادند و باید بیشتر از این 10الی 15 % به جنگ اختصاص میدادند که جناب هاشمی گویا همین رو هم زیاد میدیدن
    خوب من ادای علم و علم گرایی رو در نمیارم چون واقعا علم مدار هستم و دانشجوی رشته ی تخصصی هستم در دانشگاه فردوسی لذا ادا نیست
    این که میگید این همه خون دادیم و خاک و خون رو با پوست و گوشتمان لمس کردیم بسیار کار شایسته ای کردید ولی اگه خدای نکرده منت گذاشتن بشه و یا خود برتر بینی به این واسطه میشید خسر الدنیا و الآخره خدای نکرده چون منت گذاشتین و هم سختی رو کشیدین وهم ممکنه چیزی گیرتون نیاد چون قبلا خرجش کردید منظورم اینه که به واسطه اینکه منت گذاشتین بر سر بقیه که آره شما ها راحت تو خونه بودید و ما داشتیم تیر میخوردیم اجرش رو ممکنه ازتون سلب کنن که انشاالله اینجوری نبوده باشه
    در ضمن حالا که حرف شهدا رو کشیدید وسط هر چند روز میرین سر مزار شهدا؟؟؟هر چند وقت میرین با اونها بیعت میکنین؟؟؟؟
    قل لا تمنوا علي إسلامكم بل الله يمن عليكم أن هداكم للإيمان

شما مثل اینکه به اصل قضیه واقف نیستید، اون 10 و 15 درصد هم اگر میشد 90درصد بازهم ابرقدرتها به ما سلاح و .... نمی فروختند اونها حامی دشمن بودند، این از اصل قضیه و اما:
    1- شما که سن وسالی ندارید پس از کجا اطلاعات درست را در وقایع آن زمان به دست می آوری؟ معلومه دیگه از نوشته های غلط و غلوط
    2- ما کار شایسته انجام ندادیم و اون وظیفه هر انسانی بود که از مملکتش دفاع کنه.
    3- اگر هم منتی بر سر شما باشه، حداقلش اینه که حفظ حرمت کنی و با تحلیل های اشتباهتون باعث گمراهی دیگران نشوید و بنده حاضرم سر شما منت گذاشته ، بلکه به راه راست هدایت شوید.
    4- اجر اخروی را هم خدا را شکر شما حساب نمی کنید.
    5- شما با این همه کبکبه و دب دبه و تحصیلات عالیه تون هنوز درک درستی از شهداء و مزار شهداء و تجدید بیعت با آنها را ندارید و بازهم صد هزار مرتبه شکر که لطف خداوند شامل حال ما شده که در مناطقی زندگی کنیم که جای جای آن با خون این عزیزان آبیاری شده و هر جا صلواتی به روح آنان نثار شود خود تجدید بیعت است و تجدید بیعت هم احتیاجی به حضور فیزیکی بر مزار آنان ندارد.
    6- راستی یک سوال ، چرا تحلیل های اشتباه و ناصواب خود را با آیات و روایات و احادیث مزین می کنید؟ به نظر بنده شما به آستان قدس رضوی مراجعه نموده و از اساتید علم، جایگاه استفاده از آیات و احادیث را فرا بگیرید که آثار ما تاخر و ما تقدم را به همراه دارد.
    ویرایش توسط afsh : 2014/02/10 در ساعت 23:49

4. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید afsh از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره دار (1) کیوان آواتار ها
    تشکر شده 23,351 بار در 4,529 ارسال

یک عده در مملکت ما واقعا مریضن و کرم و انگل در وجودشون وول میزنه!

الان شبکه 1 داره یک برنامه شبیه سازی شده از توان نظامی ایران نشون میده و یک شبیه سازی از هواپیمای بهپاد مجهز به موشک رو نشون میده که رفته در خاک اسرائیل و هرچی ساختمان و آسمانخراش و شهر هست را با موشکباران هواپیمامنفجر کرده و با خاک یکسان میکند! صحنه هایی شبیه حمله تروریستی به برجهای دو قلوی آمریکا هم تو صحنه ها با افتخار تمام درست کردند!!!

الان هم که داره به ناو آمریکا حمله میکنه و کلا با یک بهپاد بدون سر نشین کل هواپیماهای یک ناو هواپیما بر آمریکایی رو فرستاد هوا !!!!!!

یعنی قشنگ دوست دارند بهانه بدن که طرف بیاد هیاهو راه بندازه که اینها با شبیه سازی حمله به اسرائیل در حال آماده سازی جنگ هستند!
    ما را به چوب و رخت شبانی فریفته اند ، این گرگ سالهاست که با گله آشناست

6. 13 کاربر به خاطر ارسال مفید کیوان از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره دار (2) ائلچی آواتار ها
    تشکر شده 7,381 بار در 1,845 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط کیوان نمایش پست ها
    یک عده در مملکت ما واقعا مریضن و کرم و انگل در وجودشون وول میزنه!

الان شبکه 1 داره یک برنامه شبیه سازی شده از توان نظامی ایران نشون میده و یک شبیه سازی از هواپیمای بهپاد مجهز به موشک رو نشون میده که رفته در خاک اسرائیل و هرچی ساختمان و آسمانخراش و شهر هست را با موشکباران هواپیمامنفجر کرده و با خاک یکسان میکند! صحنه هایی شبیه حمله تروریستی به برجهای دو قلوی آمریکا هم تو صحنه ها با افتخار تمام درست کردند!!!

الان هم که داره به ناو آمریکا حمله میکنه و کلا با یک بهپاد بدون سر نشین کل هواپیماهای یک ناو هواپیما بر آمریکایی رو فرستاد هوا !!!!!!

یعنی قشنگ دوست دارند بهانه بدن که طرف بیاد هیاهو راه بندازه که اینها با شبیه سازی حمله به اسرائیل در حال آماده سازی جنگ هستند!
    بعضی جا ها واقعا لازم کشورمون قلدرانه رفتار کنه و موشک و رزمایش هم امتحان کنه ولی بیشتر وقتها چراغ خاموش حرکت کردن مناسب تره!

8. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید ائلچی از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره دار (1) کیوان آواتار ها
    تشکر شده 23,351 بار در 4,529 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط ائلچی نمایش پست ها
    بعضی جا ها واقعا لازم کشورمون قلدرانه رفتار کنه و موشک و رزمایش هم امتحان کنه ولی بیشتر وقتها چراغ خاموش حرکت کردن مناسب تره!
    ائلچی جان ، نشون دادن قدرت نظامی و مانور یک چیزه ، نشون دادن و میکس کردن فیلم و تصاویری از منفجر کردن ساختمانهای شهرهای کشور دیگر و حمله به وزارتخانه هایش و صحنه های آمبولانس کشی و حمل نعش و جنازه آدمهای آن ساختمانها یک چیز دیگر!
    آنچه من دیدم بیشتر قدرت آدمکشی ما بود تا توان نظامی مان!!

در مورد صحنه های نابود کردن هواپیماهای جنگی ناو هواپیما بر آمریکایی هم که در حد فیلمهای هندی غلو شده بود! آمریکایی های روی ناو هم عین بز نشسته بودند فقط نابودی هواپیماهای خود را توسط یک بهپاد فسقلی بدون سرنشین تماشا می کردند!

و حالا همه اینها در این موقعیت زمانی چه معنی میده ؟!!
    ما را به چوب و رخت شبانی فریفته اند ، این گرگ سالهاست که با گله آشناست

10. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید کیوان از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال vet آواتار ها
    تشکر شده 3,084 بار در 1,149 ارسال

Re: پاسخ : Re: پاسخ : Re: پاسخ : Re: پاسخ : Re: پاسخ : Re: پاسخ : اخبار

نقل قول نوشته اصلی توسط afsh نمایش پست ها
    نوشته شده توسط vet
    یعنی چی؟؟؟
    من از شهدا مایه گذاشتم؟؟؟کسی دیگه هم همچین فکری کرده؟؟؟
    شما میتونین اینجوری فکر کنین که من از شهدا مایه گذاشتم ولی من و خدای من بهتر میدونه که اون چیزی که گفتم از صمیم قلب بوده
    من موقع جنگ سن و سالی نداشتم ولی این دلیل نمیشه که چون نبودم دلم با مردم اونجا و شمایی که زیر بمب و تیر دشمن بودین نباشه
    شاید اون درک و استرس رو نداشته باشم ولی به هیچ وجه راضی نیستم که مردم کشورم دچار ناراحتی بشن
    از طرفی این نوع موضع گیری شما نمیدونم نتیجش الان چی بود؟؟؟فقط خواستید اعتراضی کرده باشید؟؟؟
    خوب در مورد نکته دوم هم من دارم همین رو میگم که!!!!!!!!میگم دست اندرکاران اون موقع بودجه رو اونطوری که باید باشه به جنگ اختصاص نمیدادند و باید بیشتر از این 10الی 15 % به جنگ اختصاص میدادند که جناب هاشمی گویا همین رو هم زیاد میدیدن
    خوب من ادای علم و علم گرایی رو در نمیارم چون واقعا علم مدار هستم و دانشجوی رشته ی تخصصی هستم در دانشگاه فردوسی لذا ادا نیست
    این که میگید این همه خون دادیم و خاک و خون رو با پوست و گوشتمان لمس کردیم بسیار کار شایسته ای کردید ولی اگه خدای نکرده منت گذاشتن بشه و یا خود برتر بینی به این واسطه میشید خسر الدنیا و الآخره خدای نکرده چون منت گذاشتین و هم سختی رو کشیدین وهم ممکنه چیزی گیرتون نیاد چون قبلا خرجش کردید منظورم اینه که به واسطه اینکه منت گذاشتین بر سر بقیه که آره شما ها راحت تو خونه بودید و ما داشتیم تیر میخوردیم اجرش رو ممکنه ازتون سلب کنن که انشاالله اینجوری نبوده باشه
    در ضمن حالا که حرف شهدا رو کشیدید وسط هر چند روز میرین سر مزار شهدا؟؟؟هر چند وقت میرین با اونها بیعت میکنین؟؟؟؟
    قل لا تمنوا علي إسلامكم بل الله يمن عليكم أن هداكم للإيمان

شما مثل اینکه به اصل قضیه واقف نیستید، اون 10 و 15 درصد هم اگر میشد 90درصد بازهم ابرقدرتها به ما سلاح و .... نمی فروختند اونها حامی دشمن بودند، این از اصل قضیه و اما:
    1- شما که سن وسالی ندارید پس از کجا اطلاعات درست را در وقایع آن زمان به دست می آوری؟ معلومه دیگه از نوشته های غلط و غلوط
    2- ما کار شایسته انجام ندادیم و اون وظیفه هر انسانی بود که از مملکتش دفاع کنه.
    3- اگر هم منتی بر سر شما باشه، حداقلش اینه که حفظ حرمت کنی و با تحلیل های اشتباهتون باعث گمراهی دیگران نشوید و بنده حاضرم سر شما منت گذاشته ، بلکه به راه راست هدایت شوید.
    4- اجر اخروی را هم خدا را شکر شما حساب نمی کنید.
    5- شما با این همه کبکبه و دب دبه و تحصیلات عالیه تون هنوز درک درستی از شهداء و مزار شهداء و تجدید بیعت با آنها را ندارید و بازهم صد هزار مرتبه شکر که لطف خداوند شامل حال ما شده که در مناطقی زندگی کنیم که جای جای آن با خون این عزیزان آبیاری شده و هر جا صلواتی به روح آنان نثار شود خود تجدید بیعت است و تجدید بیعت هم احتیاجی به حضور فیزیکی بر مزار آنان ندارد.
    6- راستی یک سوال ، چرا تحلیل های اشتباه و ناصواب خود را با آیات و روایات و احادیث مزین می کنید؟ به نظر بنده شما به آستان قدس رضوی مراجعه نموده و از اساتید علم، جایگاه استفاده از آیات و احادیث را فرا بگیرید که آثار ما تاخر و ما تقدم را به همراه دارد.
    پس شما میفرمایین که ما خودمون تولید داشتیم؟؟؟
    یا 8 سال جنگ رو با همون امکانات اولیه که داشتیم به انتها بردیم؟؟؟
    امام علی میفرمایند طوری تاریخ رو مطالعه کردم که گویی با گذشتگان بودم و با آنها زنگی کردم
    حالا شما همه اطلاعات رو میخواین غلط بپندارین اون بجثش جداست.خوب گیریم که اطلاعات بنده غلط شما که عالم به علوم کافی و وافی هستید بیاین صجیج رو بگید ببینینم مرجع اطلاعات شما از کجاست
    بنده حرمت کسی رو نشکستم و اگه گفتن حقایق برای برخی سنگین تموم میشه من تو این زمینه شرمنده ام.شما اگه اطلاعات دیگه ای دارین بازم میگم رو کنین و این شمایین که دارین مثل مرغ مادری که از بچه هاش دفاع میکنه از رفسنحانی و محسن رضایی و امثال اونها دفاع میکنین
    در ضمن شما بی خود میکنی سر من منت بذاری چون برای من کاری نکردی و اگه سر کسی دیگه منت بذارید به روحیه اون طرف بستگی داره!!!!این رو گفتم که بدونین دهان رو باز کردن و هر چیزی ازش خارج کردن راحته و علم خاصی نمیخواد
    راه راست از دید شما چی هست؟؟؟اینه که طرفدار ناحق یاشم؟؟؟
    گیرم که حرف شما درست و من در اشتباه باشم شما برای اینکه کسی که در اشتباه هست رو به راه راست هدایت کنی باید بهش اطلاعات درست از منبع درست بدید پس منتظرم که اطلاعاتتون رو بدید و الا نشونه این هست که خواستین حرفی زده باشید
    خوب این جمله در مورد درک شهدا رو قبول میکنم ازتون و اعتراف میکنم که از شهدا شناختی ندارم و انشاالله که شناختم به کمک دوستانی مثل شما که شناخت کامل دارید به شناخت برسم لذا این شد 2 تا زحمت برای شما که اطلاعات در مورد شهدا رو هم به قبلی اضافه کنین
    در مورد مزار شهدا شما دچار کج فهمی شدید
    اینکه شما به زیارت قبور شهدا باید برید که شکی درش نیست و اگه کسی بگه نه نیازی نیست بریم و از همین جا ی فاتحه میخونیم از نظر دین هم مقبول نیست و جز عهد دوستان هست که بر سر مزار رفیق ها و گذشتگان حاضر بشن مگر اینکه تفکر وهابی داشته باشید و شرک بدونید
    و توع دیکر تجدید بعیت با شهدا زنده نگه داشتن یاد و نام و سیره شهداست که حتی از حضور فیزیکی بر مزار اونها واجب تره
    خوب به خیال شماتحلیل های من اشتباه شما تحلیل درست بده و اینکه میگی چرا از آیات قرآن استفاده میکنی باید به قول مشهدی ها بگم همی که هست متنــــــــــــــــم شما هم متنی بگو و اگه بخوام جواب بدم چرا استفاده میکنم دلیل این نیست که میخوام بگم آیه داره حرف من رو تائید میکنه بلکه میخوام بگم این حرفی که زدم یک دلیل قرآنی داشت که به ذهنم این جواب رو رسونده بود
    مثل این آیه که میفرماید
    وإذا خاطبهم الجاهلون قالوا سلاما
    فواره چون بلند شود سرنگون شود

عضو فعال afsh آواتار ها
    تشکر شده 1,350 بار در 309 ارسال

پاسخ : Re: پاسخ : Re: پاسخ : Re: پاسخ : Re: پاسخ : Re: پاسخ : Re: پاسخ : اخبار

نقل قول نوشته اصلی توسط vet نمایش پست ها
    پس شما میفرمایین که ما خودمون تولید داشتیم؟؟؟
    یا 8 سال جنگ رو با همون امکانات اولیه که داشتیم به انتها بردیم؟؟؟
    امام علی میفرمایند طوری تاریخ رو مطالعه کردم که گویی با گذشتگان بودم و با آنها زنگی کردم
    حالا شما همه اطلاعات رو میخواین غلط بپندارین اون بجثش جداست.خوب گیریم که اطلاعات بنده غلط شما که عالم به علوم کافی و وافی هستید بیاین صجیج رو بگید ببینینم مرجع اطلاعات شما از کجاست
    بنده حرمت کسی رو نشکستم و اگه گفتن حقایق برای برخی سنگین تموم میشه من تو این زمینه شرمنده ام.شما اگه اطلاعات دیگه ای دارین بازم میگم رو کنین و این شمایین که دارین مثل مرغ مادری که از بچه هاش دفاع میکنه از رفسنحانی و محسن رضایی و امثال اونها دفاع میکنین
    در ضمن شما بی خود میکنی سر من منت بذاری چون برای من کاری نکردی و اگه سر کسی دیگه منت بذارید به روحیه اون طرف بستگی داره!!!!این رو گفتم که بدونین دهان رو باز کردن و هر چیزی ازش خارج کردن راحته و علم خاصی نمیخواد
    راه راست از دید شما چی هست؟؟؟اینه که طرفدار ناحق یاشم؟؟؟
    گیرم که حرف شما درست و من در اشتباه باشم شما برای اینکه کسی که در اشتباه هست رو به راه راست هدایت کنی باید بهش اطلاعات درست از منبع درست بدید پس منتظرم که اطلاعاتتون رو بدید و الا نشونه این هست که خواستین حرفی زده باشید
    خوب این جمله در مورد درک شهدا رو قبول میکنم ازتون و اعتراف میکنم که از شهدا شناختی ندارم و انشاالله که شناختم به کمک دوستانی مثل شما که شناخت کامل دارید به شناخت برسم لذا این شد 2 تا زحمت برای شما که اطلاعات در مورد شهدا رو هم به قبلی اضافه کنین
    در مورد مزار شهدا شما دچار کج فهمی شدید
    اینکه شما به زیارت قبور شهدا باید برید که شکی درش نیست و اگه کسی بگه نه نیازی نیست بریم و از همین جا ی فاتحه میخونیم از نظر دین هم مقبول نیست و جز عهد دوستان هست که بر سر مزار رفیق ها و گذشتگان حاضر بشن مگر اینکه تفکر وهابی داشته باشید و شرک بدونید
    و توع دیکر تجدید بعیت با شهدا زنده نگه داشتن یاد و نام و سیره شهداست که حتی از حضور فیزیکی بر مزار اونها واجب تره
    خوب به خیال شماتحلیل های من اشتباه شما تحلیل درست بده و اینکه میگی چرا از آیات قرآن استفاده میکنی باید به قول مشهدی ها بگم همی که هست متنــــــــــــــــم شما هم متنی بگو و اگه بخوام جواب بدم چرا استفاده میکنم دلیل این نیست که میخوام بگم آیه داره حرف من رو تائید میکنه بلکه میخوام بگم این حرفی که زدم یک دلیل قرآنی داشت که به ذهنم این جواب رو رسونده بود
    مثل این آیه که میفرماید
    وإذا خاطبهم الجاهلون قالوا سلاما
    آقا و یا خانم محترم ، به خداوندی خدا متوجه شدم که شما معنی این آیه را نفهمیدی و اون رو اینجا نوشتی، دلیل:
    1- اعتراف میکنم که از شهدا شناختی ندارم و انشاالله که شناختم به کمک دوستانی مثل شما که شناخت کامل دارید به شناخت برسم . چطور شما از من جاهل انتظار دارید چیزی به شما بیاموزم؟
    2-
    قالوا سلاما در جواب این کلام بنده ((بنده حاضرم سر شما منت گذاشته ، بلکه به راه راست هدایت شوید)) که منظور بدی از آن مستفاد نمی شود این لفظ بی خود میکنی و ... را به کار برده اید ، پس قالوا سلامای شما را خوب متوجه شدیم. لطفاً شعار الکی ندهید.
    3- بنده طرفدار هیچ حزب و جناحی نیستم و این شمایید که از بابت چسباندن خود به احزاب و جناح ها مکتسب منفعتید و گرنه باید قدر دان زحمات محسن رضایی ها، باکری ها ، علم الهدی ها، صیاد شیرازی ها و ....... و با عرض شرمندگی از کسانی که نام آنها اکنون در خاطرم نیست، باشید و مصداق آیه
    من لم یشکر المخلوق، لم یشکر الخالق
    نیز باشید.
    4- منطق شما همی که هست می باشد ، ببخشید برای بنده سخت است با کسی که منطقش اینگونه باشد بحث کنم، پس در اینجا بحث را خاتمه می دهم و از خداوند رحمان و رحیم خواهان
    اهدانا الصراط المسقیم
    برای اول بنده و سپس شما ( اگر ناراحت نمی شوید) می باشم.

عضو فعال hamid888 آواتار ها
    تشکر شده 2,546 بار در 951 ارسال

سلام
    امسال تنها سالیه که 22 بهمن اینترنت رو قطع نکردند........
    هرگاه زندگی را جهنم دیدی, سعی کن پخته بیرون آیی, سوختن رو همه بلدند

عضو عادی
    تشکر شده 207 بار در 44 ارسال

تریاکی ها وقتی پای بست میشینن و همچین که مخشون کمی سبک شد و شروع به اوج کرفتن می کنند برای یک پرواز جانانه رو اگه دیده باشید هر کدام در رشته کاریشان شروع به افاضات می کنند
    طرف اگه بنا باشه درجا یک برج رو فی المجلس علم می کنه و.... حالا بستش بدیم به یک پهپاد فسقلی و...

عضو فعال
    تشکر شده 6,006 بار در 1,243 ارسال

نظام تصمیم به بستن پرونده هسته‌ای را گرفته است

هفته‌‌نامه «آسمان» به نقل از یک مقام مسئول از "تصمیم" نظام برای پایان دادن به پرونده هسته‌ای‌اش خبر داد و توافقتانه ژنو را به قطعنامه ۵۹۸ تشبیه کرد. اظهارات این مقام مسئول که به نظر می‌رسد محمد فروزنده٬ رئیس بنیاد مستضعفان باشد در تازه‌ترین شماره این هفته‌نامه منتشر شده است

هفته‌‌نامه آسمان

در بازگشت از سفر، از فرودگاه آبادان به تهران آمدم. کنارم کسي نشسته بود که مدير يکي از سازمان‌هاي بنيادي مهم ايران بود. خودم را به او معرفي کردم. در جريان سفر نيز ديدم که مرتب همراه رئيس‌جمهور در اغلب جلساتي که برگزار مي‌شد، حضور داشت.

هميشه علاقه‌‌مند مصاحبه با او درباره مجموعه زيرنظرش بودم. اما او اهل مصاحبه نيست. در هواپيما نيز وقتي خودم را به او معرفي کردم،‌گفت مصاحبه نمي‌کنم و مي‌خواهم در طول مسير بخوابم.اما او نخوابيد. اگرچه مصاحبه نيز نکرد. با هم درباره حواشي سياست، حسن روحاني، پرونده هسته‌اي، روابط ايران و آمريکا و پرونده حصر و ... صحبت کرديم.

ابتدا از او پرسيدم چرا به دولت نرفت و چرا هيچ سمتي قبول نکرد اما اکنون پا به پاي حسن روحاني در سفر خوزستان او را همراهي مي‌کند؟

گفت: حدود 30 سال است که با روحاني «رفيق» هستم. پس از انتخابات رياست‌جمهوري نيز چندين و چند بار به من پيشنهاد داد که پستي را بپذيرم اما گفتم من سياسي نيستم و حوصله‌اي نيز ندارم. دبيري شوراي عالي امنيت ملي و چند تا از وزارت‌خانه‌ها را پيشنهاد داد. گفتم نمي‌پذيرم اما اين دليل بر آن نيست که به او کمک نکنم. الان نيز در اين سفر خوزستان چون خودم اهل جنوب هستم، او را همراهي کردم و نکاتي را که لازم بود، به او گفتم.

او تعريف کرد که رياست‌جمهوري در ايران 5ساله است. نه چهارساله و نه 8 ساله. گفت: اين را به احمدي‌نژاد هم گفتم. به آقاي خاتمي نيز گفته‌ام. ديديد که احمدي‌نژاد در دوره دوم، فقط يک سال رئيس‌جمهور بود. از سال دوم دوره دوم ديگر رئيس‌جمهور نبود. قهر کرد و مسائل ديگر. الان نيز اين را به آقاي روحاني گفته‌ام. من فکر مي‌کنم روحاني هم از آقاي خاتمي و هم از احمدي‌نژاد باهوش‌تر است و سنجيده رفتار مي‌کند.

سخن ما آرام‌آرام به پرونده هسته‌اي کشيده شد. از او پرسيدم به نظر شما پرونده هسته‌اي بسته مي‌شود؟

در حالي که چشمانش را مي‌ماليد، گفت: هسته‌اي؟ تمام شد. همان روزي که توافق ژنو صورت گرفت، همه چيز تمام شد.

گفتم: ولي منتقدان دولت چنين نظري ندارند و برخي تلاش مي‌کنند چوب لاي چرخ دولت بگذارند.

گفت: بي‌فايده است. توافق ژنو، مانند قرارداد 598 است. نظام تصميم به بسته‌شدن اين پرونده گرفته است. آنچه از الان به بعد اتفاق مي‌افتد، فقط جلسات کاري است. قرارهايي که براي تسهيل کار هستند. ديگر نه آمريکا و نه ايران، قصد کش‌دادن اين ماجرا را ندارند. ايران به دانش هسته‌اي دست يافته و دنبال بمب اتم هم نيست. حالا اگر يک عده‌اي شلوغ‌کاري مي‌کنند و مي‌خواهند سنگ بيندازند، براي اين است که خودشان روي خط باشند. من به چند نفر از آنها نيز پيغام داده‌ام که شلوغ‌‌کاري نکنيد اما آنها گوش نمي‌دهند. کار خودشان را مي‌کنند. مي‌خواهند خودشان را زنده نگه دارند. خاطرم هست در مجلس دوم، آيت‌‌الله خلخالي رد صلاحيت شده بود. پيش من آمد و با هم صحبت مي‌کرديم. عليه شوراي نگهبان و ديگران صحبت مي‌کرد و بعد مصاحبه‌‌هاي تند و تيزي کرد. گفتم شلوغ‌کاري و جنجال نکن. گفت: نون ما توي جنجال است. اگر اين کار را نکنيم، کار ما پيش نمي‌رود. الان نيز برخي از نمايندگان مجلس هستند که شلوغ‌کاري مي‌کنند. در حالي که خودشان نيز مي‌دانند که ديگر همه‌چيز تمام شده و توافق ژنو شکسته نمي‌شود. اما نان اينها توي جنجال است.

گفتم: با اين حساب، اگر اين پرونده بسته شود،‌آيا روابط ايران و آمريکا نيز به فرجامي مي‌رسد و دو کشور روابط خود را از سر مي‌گيرند؟
    گفت: نمي‌دانم. نمي‌توانم در اين‌باره تاريخ دقيقي بگويم و اينکه اساسا چنين اتفاقي رخ مي‌دهد يا خير. چون رابطه با آمريکا، امر ديگري دارد. دشمن آمريکا، ايران بود. دشمن ايران نيز آمريکا. کما اينکه روزي با عراق سرجنگ داشتيم و صدام دشمن ما بود و در شعارهاي خودمان مرگ و لعن به او مي‌فرستاديم اما بعد از جنگ، روابط دو کشور از سر گرفته شد و الان ايران و عراق روابط تنگاتنگي دارند.

پرسيدم: چه کشوري دشمن ماست؟

گفت: اسرائيل اولين و مهمترين دشمن ايران است. هيچ‌کس در اين شکي ندارد. آمريکا نيز مدت‌‌هاست نگاه خصمانه‌اش را از ايران برداشته و دشمن اصلي خود را القاعده و تروريسم جهاني مي‌داند.

مهمان‌داران مشغول پخش شام بودند. شب از نيمه گذشته بود اما آنها به وظيفه ذاتي خودشان مي‌پرداختند. به ما که رسيدند، او شام نگرفت و من گرفتم ولي نخوردم. چون او صحبت مي‌کرد، من نيز شام خود را نخوردم. چند بار ميان صحبت اشاره کرد که غذايم را بخورم.

صحبت را به ماجراي حصر کشاندم. پرسيدم شما چشم‌‌اندازي براي رفع حصر داريد؟

گفت: مثل رابطه با آمريکاست. نمي‌توان درباره آن زمان دقيقي گفت.

پرسيدم: چرا؟

گفت: دولت به دنبال اين است که اين مشکل را حل کند. حتي پيشنهادهايي نيز داده، اما برخي از افراد هستند که هيزم آتش را روزبه‌روز بيشتر مي‌کنند. نظام مي‌خواهد اين بار را سبک کند و به زمين بگذارد، طبيعتا بايد کساني باشند که اين بار با کمک آنها به زمين گذاشته شود. اما افرادي که قصد کمک دارند، تعدادشان خيلي کمتر از کساني است که قصدشان کاسبي از اين موضوع است و هيزم زير اين اجاق مي‌گذارند.

پرسيدم: راه چاره چيست؟

گفت: بالاخره راهي باز مي‌شود. آنچه مي‌توان بنابر تحليل گفت اين است که افراطي‌گري و تفکري که سال‌هاي اخير محلي براي رشد و نمو پيدا کرده، آرام‌آرام خشک مي‌شود. آنها ديگر نه پايگاهي در جامعه، و نه جايگاهي در نظام دارند. تقريبا همه متفق‌القول هستند که نظام ضربات جبران‌ناپذيري خورده است. افراطي‌گري چه در چپ و چه در راست، ديگر مجال بروز پيدا نمي‌کند. آقاي موسوي نيز مي‌توانست در سال 88 از پتانسيل راي 13 ميليوني خود استفاده کند، حزب تشکيل دهد، روزنامه تاسيس کند و نيروهاي خود را سامان‌دهي کند. اما چنين نکرد. همراه او نيز کارت عده‌اي از افراد که مي‌توانستند مديران آتي جمهوري اسلامي باشند، سوخت. ديديد که دولت براي تشکيل خود، براي پيداکردن وزير، تا حدي دچار مشکل بود. هنوز برخي از مديران دولت گذشته در وزارت‌خانه‌ها مشغول به کار هستند. علت آن علاقه به اين افراد نيست، بلکه نيروي خبره و کارشناس نداريم. الان دولت به دنبال جوانان شايسته براي مديريت‌هاي مياني است.

چرخ‌‌هاي هواپيما باز شده بود. به فرودگاه مهرآباد رسيده بوديم و هواپيما بالاي سر مهرآباد مي‌چرخيد تا دستور فرود در باند بگيرد. گفت: آخرش غذايت را نخوردي. گفتم: اما به آنچه مي‌خواستم رسيدم.

کمي بعد، درهاي هواپيما باز شد. پياده شديم. او يک تاکسي گرفت و بدون هيچ‌گونه تشريفات و مزيتي راهي خانه‌اش شد

16. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید سکه شانس از ایشان تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 39 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 39 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

فوری، قانون، مهم، مباحث، مجلس، مجری، مردم، مصوبه، مصاحبه، معدن، نفت، ناگهانی، ناظری، نرخ، هایده، هدفمندی، هدیه تهرانی، وام، وحشت، یورو، یارانه، کاهش، کشاورزی، گفتگو، گرانی، گزیده های خبر، پول، پوریا پورسرخ، پرونده هسته ای، آفریقا، آمار، آمریکا، آزادی، افزایش، الناز شاکردوست، انفجار، انقلاب، انتخابات، اوباما، ایران، اتش سوزی، اجتماعی، احمدی نژاد، اخبار، اخبار اقتصادی، اخبار سیاسی، اخراج، اروپا، استیضاح، استعفا، اشاره، اشتغال، اعتصاب، بنزین، بهره، بهرام رادان، بورس، بیکاری، بیداری اسلامی، بانک، بانک مرکزی، بارش، بازدید، بازرگانی، برکناری، تقاضا، تمایل، تهدید، تولید، تورم، توسعه، تکذیب، تاکید، تجمع، تجارت، تحریم، ترانه علیدوستی، تردید، تعزیرات، تعطیلی، جنگ، جنجال، جهان، جدید، حمله، خلیج فارس، خنده بازار، خودرو، خامنه ای، خاورمیانه، خبر، خبر از همه نوع، خبر سیاسی، دلار، دولت، درآمد، ریزش، رای، رسانه، زلزله، سفر، سقوط، سنا، سوئیفت، سوال، سیل، سکه، سایت بورسی، سریع، شهاب حسینی، شورای امنیت، شایعه، شجریان، صنعت، طلا، طوفان، عدالت، عرضه

نمایش برچسب‌ها