صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 27

موضوع: چند سوال در مورد حق تقدم

عضو فعال رضاکریمی آواتار ها
    تشکر شده 1,091 بار در 254 ارسال

چند سوال در مورد حق تقدم

با سلام خدمت تمامی دوستان و اساتید محترم
    میخواستم اگه ممکنه در مورد حق تقدم من رو راهنمایی کنید
    اول اینکه چرا قیمت حق تقدم از قیمت خود سهم پایین تره؟
    دوم اینکه تفاوت قیمت ها از قانون خاصی پیروی میکنن یا این بازاره که قیمت ها رو میسازه؟
    سوم اینکه چرا این تفاوت قیمت ها در بعضی سهام خیلی زیاد ودر بعضی دیگه خیلی کمه؟مثلا یه سهم(ثاخت) قیمتش 160 تومنه و حق تقدمش 40 تومن و یه سهم دیگه(پارسان) قیمتش 750 تومنه و حق تقدمش 650 تومن
    چهارم اینکه بعد از خرید حق تقدم چه زمانی این حق تقدم تبدیل به سهم اصلی میشه و آیا تبدیل حق تقدم به سهم اصلی هزینه ای هم داره یا نه و اگه داره چقدره ؟
    ممنون میشم دوستان لطف کنن و جواب این بنده حقیر رو بدن
    یا علی

2. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید رضاکریمی از ایشان تشکر کرده اند:

دوستان سه روزه گذشته ولی متاسفانه کسی جواب نداده
    یعنی کسی جواب این سوالا رو نمیدونه؟

4. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید رضاکریمی از ایشان تشکر کرده است:

عضو فعال bahary آواتار ها
    تشکر شده 3,749 بار در 873 ارسال
    دوست عزیز سلام

شرکتهایی که اقدام به افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و یا مطالبات حال شده سهامداران می کنند به میزان مبلغ افزایش سرمایه اقدام به عرضه حق تقدم می کنند. در این بین سهامدارانی که در زمان تشکیل مجمع افزایش سرمایه سهامدار محسوب می شوند متناسب با درصد افزایش سرمایه و تعداد سهامی که دارند مالک تعدادی حق تقدم هستند که می توانند موقع عرضه آنرا بفروشند و یا با پرداخت مبلغ اسمی سهم یعنی 1000ریال بازاء هر سهم مالک سهم شوند و اگر از شرکت مطالباتی دارند از قبیل سود سهام سالهای قبل با آن تهاتر می شود.
    سهامدار جدیدی که اقدام به خرید حق تقدم سهمی می کند چنانچه بخواهد تبدیل به سهم شود و سهامدار شرکت محسوب شودباید مبلغ اسمی سهم ( هر سهم 1000 ریال )را به حسابی که شرکت اعلام می کند واریز کند.
    قیمت حق تقدم برابر است با قیمت خود سهم منهای حداقل1000 ریال که این بستگی به نوع سهم و ارزش ذاتی بازار ان سهم دارد و ممکن است این فاصله قیمتی را بالا و پایین کند. مثلا پارسان فاصله قیمتی حق تقدم و سهم در حال حاضر 1200 ریال است که تقریبا معقول است. خواب سرمایه تا تبدیل حق تقدم به سهم را نیز باید لحاظ کنید.اگر قیمت حق با خود سهم برابر یا بیشتر باشد توصیه به خرید حق نمی شود و خرید خود سهم در اولویت است.
    بعد از پایان مهلت عرضه حق تقدم معمولا تعدادی از حق ها بفروش نمی رسد و یا خریداران مبلغ اسمی را واریز نمی کنند و لذا مجددا اقدام به عرضه می شود و در این مرحله فقط کسانی اقدام به خرید می کنند که حتما مبلغ اسمی را واریز کنند و کارگزار خرید مبلغ اسمی را از حساب خریدار کسر می کند.مراحل ثبت افزایش سرمایه حدودا یکماه بطول می انجامد و بعد به حساب خریداران واریز می شود.(بستگی به فعالیت شرکت در این زمینه دارد. شرکتهایی بوده اند که تا چند ماه هم عملیات ثبت را به تاخیر می اندازند.)

6. 10 کاربر به خاطر ارسال مفید bahary از ایشان تشکر کرده اند:

دوست عزیز بابت جواب کامل و قابل فهمتون کمال تشکر رو دارم
    خدا خیرت بده

8. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید رضاکریمی از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال space_mohamad آواتار ها
    تشکر شده 1,448 بار در 358 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط ahmad نمایش پست ها
    دوست عزیز سلام

شرکتهایی که اقدام به افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و یا مطالبات حال شده سهامداران می کنند به میزان مبلغ افزایش سرمایه اقدام به عرضه حق تقدم می کنند. در این بین سهامدارانی که در زمان تشکیل مجمع افزایش سرمایه سهامدار محسوب می شوند متناسب با درصد افزایش سرمایه و تعداد سهامی که دارند مالک تعدادی حق تقدم هستند که می توانند موقع عرضه آنرا بفروشند و یا با پرداخت مبلغ اسمی سهم یعنی 1000ریال بازاء هر سهم مالک سهم شوند و اگر از شرکت مطالباتی دارند از قبیل سود سهام سالهای قبل با آن تهاتر می شود.
    سهامدار جدیدی که اقدام به خرید حق تقدم سهمی می کند چنانچه بخواهد تبدیل به سهم شود و سهامدار شرکت محسوب شودباید مبلغ اسمی سهم ( هر سهم 1000 ریال )را به حسابی که شرکت اعلام می کند واریز کند.
    قیمت حق تقدم برابر است با قیمت خود سهم منهای حداقل1000 ریال که این بستگی به نوع سهم و ارزش ذاتی بازار ان سهم دارد و ممکن است این فاصله قیمتی را بالا و پایین کند. مثلا پارسان فاصله قیمتی حق تقدم و سهم در حال حاضر 1200 ریال است که تقریبا معقول است. خواب سرمایه تا تبدیل حق تقدم به سهم را نیز باید لحاظ کنید.اگر قیمت حق با خود سهم برابر یا بیشتر باشد توصیه به خرید حق نمی شود و خرید خود سهم در اولویت است.
    بعد از پایان مهلت عرضه حق تقدم معمولا تعدادی از حق ها بفروش نمی رسد و یا خریداران مبلغ اسمی را واریز نمی کنند و لذا مجددا اقدام به عرضه می شود و در این مرحله فقط کسانی اقدام به خرید می کنند که حتما مبلغ اسمی را واریز کنند و کارگزار خرید مبلغ اسمی را از حساب خریدار کسر می کند.مراحل ثبت افزایش سرمایه حدودا یکماه بطول می انجامد و بعد به حساب خریداران واریز می شود.(بستگی به فعالیت شرکت در این زمینه دارد. شرکتهایی بوده اند که تا چند ماه هم عملیات ثبت را به تاخیر می اندازند.)
    اگه بخواهیم حق را بفروشیم . به چه قیمتیه ؟
    100 تومان یا ...؟
    "قانون شماره 1 : هرگز پول از دست ندهید. قانون شماره 2: هرگز قانون شماره 1 را فراموش نکنید " وارن بافت

10. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید space_mohamad از ایشان تشکر کرده است:

نقل قول نوشته اصلی توسط space_mohamad نمایش پست ها
    اگه بخواهیم حق را بفروشیم . به چه قیمتیه ؟
    100 تومان یا ...؟
    به قیمت تابلو معاملات می توانید بفروشید.بعنوان مثال وبشهر امروز 1837 بود و حق تقدمش 828 ریال.شما اگر در افزایش سرمایه وبشهر شرکت داشته اید می توانستید حق تقدم متعلقه را به قیمت 828 بفروشید.

12. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید bahary از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 510 بار در 186 ارسال
    فکر نکنم در مثال فوق اجبار باشه حتما 828 بفروشه
    در روزهای مختلف قیمت در حوالی قیمت سهم منهای 1000ریال هست اما با نوسان !

سوال من اینه که اگر در افزایش سرمایه بودیم
    فروش حقها چطوره؟ یعنی من روز باز شدن نماد میتونم آنلاین حق بفروشم...آخه در پرتفوی منم اعلام نشده بود که ببینم چنین اجازه ای دارم (ازآنلاین مفیداستفاده میکنم)

14. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید Smart از ایشان تشکر کرده است:

نقل قول نوشته اصلی توسط Smart نمایش پست ها
    فکر نکنم در مثال فوق اجبار باشه حتما 828 بفروشه
    در روزهای مختلف قیمت در حوالی قیمت سهم منهای 1000ریال هست اما با نوسان !

سوال من اینه که اگر در افزایش سرمایه بودیم
    فروش حقها چطوره؟ یعنی من روز باز شدن نماد میتونم آنلاین حق بفروشم...آخه در پرتفوی منم اعلام نشده بود که ببینم چنین اجازه ای دارم (ازآنلاین مفیداستفاده میکنم)

عزیز برادر
    اجباری در کار نیست کاملا اختیاریه هم می تونی بفروشی هم اضافه کنی . می تونی مبلغ اسمی را به حساب شرکت واریز کنی تا تبدیل به سهم شود یا اینکه واریز نکنی.بعدا خود شرکت حق تقدم شما را می فروشد و مبلغ آنرا به حساب شما می ریزد. شما بایددر مورد ارزش سهم و نگهداری یا فروش آن با بررسی و مطالعه دقیق تصمیم بگیری.

عضو فعال
    تشکر شده 759 بار در 134 ارسال
    سلام
    من بدون اینکه از شرکتی سهام داشته باشم حق تقدمش رو خریدم و هیچ بولی به هیچ حسابی نریختم
    الانم سهم بسته هستش
    این چطور میشه؟

ستاره دار(18) Aiming آواتار ها
    تشکر شده 14,107 بار در 2,540 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط javad73 نمایش پست ها
    سلام
    من بدون اینکه از شرکتی سهام داشته باشم حق تقدمش رو خریدم و هیچ بولی به هیچ حسابی نریختم
    الانم سهم بسته هستش
    این چطور میشه؟
    سلام
    به ازای هر حق تقدم خریداری شده باید مبلغ 1000ريال به حسابی که شرکت اعلام میکند (میتوانید از امور سهام شرکت مربوطه اطلاع کسب کنید) واریز نمایید و کپی فیش واریزی را به همراه کد سهامداریتون به امور سهام آن شرکت فکس کنید و یا از طریق کارگزاری که خریداری نمودید پیگیری امور را نمایید که به شخصه پیگیری از طریق کارگزار خریدار را بیشتر میپسندم.
    وارن بافت :برای بدست آوردن بازدهی های فوق العاده نیازی نیست کارهای فوق العاده انجام بدیم.

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)