نتایج از شماره 1 تا 4 از مجموع 4

موضوع: شاخص فرابورس

 1. #1
  کاربر ویژه بورسی rajabnejad آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  ارسال
  4,331
  تشکر
  16,697
  تشکر شده 15,745 بار در 3,904 ارسال

  شاخص فرابورس

  شاخص کل فرابورس  شاخص کل فرابورس با عدد 500 واحد رونمایی شد
  شاخص کل فرابورس ایران روز سه شنبه همزمان با افتتاح هفتمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه با عدد 500 واحد رونمایی شد.  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، محاسبه شاخص قیمت و بازده نقدی (شاخص کل) فرابورس ایران با ورود اولین شرکت پذیرفته شده در صنعت محصولات کانی غیر فلزی (شرکت بازرگانی و تولیدی مرجان کار – نماد کمرجان) در روز ششم مهرماه سال 1388 با عدد پایه 100 آغاز شد.

  با گذشت سه سال و 7 ماه و 10 روز از آن زمان، عدد شاخص کل فرابورس ایران با 46 شرکت در 21 صنعت مختلف و با ارزش بازاری حدود 51 هزارمیلیارد تومان ، 500 واحد است.

  ذکر این نکته ضروری است ، ارزش کل بازارهای فرابورس ایران بالغ بر 60 هزار میلیارد تومان است که فرمول شاخص کل این شرکت همانند شاخص قیمت و بازده نقدی شرکت بورس اوراق بهادار است.

  شاخص کل (قیمت و بازده نقدی) فرابورس ایران تمامی شرکت های پذیرفته شده در بازار اول و دوم این شرکت را در بر می گیرد و در صورتی که نماد شرکت بسته شود یا برای مدتی معامله نشود، قیمت آخرین معامله آن در شاخص لحاظ می شود.

  بنابراین تعداد سهام منتشره شرکت ها معیار وزن دهی در شاخص مزبور است که این امر منجر به تاثیر بیشتر شرکت های بزرگ در شاخص می شود . از طرف دیگر این شاخص نمایانگر روند عمومی قیمت در میان شرکت های مورد بررسی است و از تغییرات قیمت نیز متاثر می شود. این در حالی است که بازده نقدی پرداختی شرکت ها باعث تعدیل پایه شاخص فوق می شود و به نوعی بازده نقدی پرداختی شرکت ها در شاخص لحاظ می شود.

  درصد ارزش بازار صنایع مختلف در شاخص فرابورس ایران به شرح زیر است :

  1- محصولات شیمیایی با ارزش بازار 18.894 میلیارد تومان ، 36 درصد

  2- فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای با ارزش بازار 11.270 میلیارد تومان، 21 درصد

  3- مخابرات با ارزش بازار 8.111 میلیارد تومان ، 15 درصد

  4- فلزات اساسی با ارزش بازار 7.287 میلیارد تومان، 14 درصد

  5- بانک ها و موسسات مالی و اعتباری با ارزش بازار 2.291 میلیارد تومان، 4 درصد

  6- سایر صنایع با ارزش بازار 3.516 میلیارد تومان، 6 درصد
  هرگاه زندگی را جهنم دیدی, سعی کن پخته بیرون آیی, سوختن رو همه بلدند ....

 2. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید rajabnejad از ایشان تشکر کرده اند:


 3. #2
  کاربر ویژه بورسی rajabnejad آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  ارسال
  4,331
  تشکر
  16,697
  تشکر شده 15,745 بار در 3,904 ارسال
  فرابورس و اولین روز با شاخص (اخبار بورس)
  محبوبه مغانی: آغاز ثبتنام نامزدهای انتخابات ریاستجمهوری، افتتاح هفتمین نمایشگاه بینالمللی بورس، بانک و بیمه، اظهارات رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس مبنی بر تلاش برای وضع مالیات 50 درصدی برای صادرات مواد خام و در نهایت راهاندازی شاخص فرابورس از جمله اخباری بود که مورد توجه معاملهگران بازار فرابورس ایران قرار گرفت. روز گذشته فرابورس ایران شاهد افتتاح شاخص خود بود.

  با گذشت سه سال و 7 ماه و 10 روز از زمان افتتاح این بازار، عدد شاخص کل فرابورس ایران با 46 شرکت در 21 صنعت مختلف و با ارزش بازاری حدود 51 هزارمیلیارد تومان، 500 واحد است. اما در بازار دیروز فرابورس 37 میلیون و 262 هزار و 262 سهم و حقتقدم به ارزش 417 میلیارد و 801 میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت. این معاملات در 8 هزار و 781 دفعه انجام شد. پس از توقف و بازگشایی طوفانی نمادهای پالایشگاهی، روز گذشته اقبال معاملهگران از این گروه بازگشت؛ به طوری که روند منفی حاکم بر این صنعت در نهایت به نماد پالایشگاه تهران رسید و این سهم را با صف فروش مواجه ساخت.
  از سوی دیگر صف فروش پالایش نفت شیراز نیز پس از معامله بیش از 3 میلیون سهم، همچنان باقی ماند. هرچند که در ابتدای ساعات بازار دیروز تلاش شد تا این صفها جمعآوری شود، اما در نهایت این صفها باقی ماند. در این میان پالایش نفت لاوان که در پی اعلام پیشبینی درآمد هر سهم خود برای سال مالی 92 از 28 اسفندماه متوقف بوده، از این گزند به دور مانده است. در شرایطی که بیشتر نمادهای پالایشگاهی با صف فروش همراه بودند، مدیرعامل نماد متوقف پالایشگاه لاوان در مصاحبهای از پیشبینی سود این شرکت براساس 4سناریو خبر داد. وی در گفتوگو با بورسنیوز عنوان کرد: گزارشهای پیشبینی درآمد هر سهم شرکت برای سال مالی 92 در حال نهایی شدن است و به احتمال زیاد تا پایان هفته جاری به اطلاع سهامداران خواهد رسید. محمدعلی دادور درباره جزئیات گزارشهای مذکور گفت: با توجه به نوسانات و تغییرات موجود در تصمیمگیری پیرامون برخی از پارامترهای اثرگذار همچون نرخ ارز، برآوردهای صورت گرفته از درآمد هر سهم «شاوان» برای سال مالی جاری در قالب چهار سناریو ارائه خواهد شد. وی ادامه داد: در این چهار سناریو تغییرات نرخ ارز و سهم 26 درصدی صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده، به گونهای که پیشبینیها با در نظر گرفتن نرخ ارز مرجع یا مبادلهای و همچنین حذف یا عدم حذف سهم 26 درصدی صندوق توسعه ملی از درآمدهای صادراتی ارائه شده است.
  این مقام مسوول پیرامون ضریب احتمال تحقق هر یک از این چهار سناریو عنوان کرد: با توجه به بار مالی شدیدی که در راستای افزایش نرخ ارز از مرجع به مبادلهای به شرکت پالایش و پخش فرآوردههای نفتی به عنوان خریدار محصولات پالایشگاهها وارد میشود، به نظر تحقق تسعیر درآمدهای ارزی با نرخ ارز مبادلهای در حساب شرکتهای این صنعت دور از ذهن خواهد بود.
  از همین رو به نظر میرسد تحقق نرخ مرجع ارز با واقعیتهای موجود سازگارتر باشد. وی همچنین تصریح کرد: البته تصمیمگیری نهایی از سوی شرکت پالایش و پخش مشخص خواهد شد و باید دید نظر شرکت مذکور در این زمینه چیست. مدیر عامل «شاوان» با بیان نتایج برنامه حذف سهم 26 درصدی صندوق توسعه ملی از درآمدهای صادراتی فرآوردههای نفتی عنوان کرد: با توجه به تلاشهای فراوان و مذاکرات صورت گرفته جهت حذف سهم مذکور از حسابهای «شاوان»، این طرح اکنون در کمیسیون تلفیق مجلس به تصویب رسیده، اما در صحن علنی هنوز مطرح و بررسی نشده است. از همین رو باید منتظر تصویب نهایی این برنامه و چگونگی اجرای آن ماند.وی در خصوص برگشت مالیات بر ارزش افزوده 6 درصدی شرکتهای پالایشی نیز اظهار کرد: مالیات بر ارزش افزوده پنج فرآورده اصلی از یک محصول به محصول دیگر متفاوت بوده و تاکنون نیز تصمیم نهایی در خصوص برگشت این مبالغ به شرکتهای پالایشی گرفته نشده است؛ از همین رو شرکت پالایش نفت لاوان نیز از این بابت مبلغی در حسابها برآورد نکرده است. مدیر عامل شرکت پالایش نفت لاوان در خاتمه گفت: با توجه به ارائه گزارشها در چهار سناریو، میتوان گفت در برخی از برآوردها زیان انباشته شرکت به طور کامل پوشش یافته و حتی دستیابی به سود نیز پیشبینی شده است. اما در شرکتهای معدنی و فلزی در نماد ذوبآهن اصفهان حجم زیادی از معاملات با نوسان منفی مواجه شد. شرکتهای بیمهای فعال در بازار فرابورس نیز دیروز روز پرکاری را تجربه کردند. به طوری که بیمه رازی و بیمه دی از بیشترین حجم معاملات برخوردار بودند. در این میان در گروه فلزات اساسی پس از معاملات منفی ذوبآهن اصفهان، نماد هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه از صف خرید برخوردار بود.
  در این میان خبرگزاری رویترز گزارش داد که باوجود تشدید تحریمهای آمریکا و متحدانش علیه ایران، کشورهای چین، روسیه و قزاقستان به همکاری خود با صنعت فولاد و سنگآهن ایران ادامه دادهاند به طوری که فولادساز بزرگ چین هماکنون در حال خریداری ماهانه دو میلیون تن سنگآهن از ایران است. به گزارش خبرنگار ما در حالی بعدازظهر روز یکشنبه مدیران انجمن صنفی کارخانههای قند و شکر طی جلسهای در تلاش برای متقاعد کردن مسوولان دولتی جهت دریافت افزایش نرخ بودند که دیروز هم قندیهای فرابورس همچنان در نوسانهای منفی مورد معامله قرار گرفتند. اما در بازار منفی دیروز فرابورس؛ شرکتهای عمران و توسعه شاهد، بیمه میهن، مهندسی صنعتی روان فنآور، سرمایهگذاری توسعه و عمران استان کرمان از بیشترین رشد قیمتی برخوردار شدند.
  هرگاه زندگی را جهنم دیدی, سعی کن پخته بیرون آیی, سوختن رو همه بلدند ....

 4. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید rajabnejad از ایشان تشکر کرده است:


 5. #3
  کاربر ویژه بورسی rajabnejad آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  ارسال
  4,331
  تشکر
  16,697
  تشکر شده 15,745 بار در 3,904 ارسال
  آیِفِکس ؛ شاخص فرابورس (اخبار بورس)
  شاخص کل فرابورس ایران روز سه شنبه همزمان با افتتاح هفتمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه با عدد 547 واحد رونمایی شد.

  به گزارش فرابورس، شاخص کل فرابورس ایران روز سه شنبه همزمان با افتتاح هفتمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه با عدد 547 واحد رونمایی شد.

  محاسبه شاخص قیمت و بازده نقدی (شاخص کل) فرابورس ایران با ورود اولین شرکت پذیرفته شده در صنعت محصولات کانی غیر فلزی (شرکت بازرگانی و تولیدی مرجان کار – نماد کمرجان) در روز ششم مهرماه سال 1388 با عدد پایه 100 آغاز شد.

  با گذشت سه سال و 7 ماه و 10 روز از آن زمان، عدد شاخص کل فرابورس ایران با 46 شرکت در 21 صنعت مختلف و با ارزش بازاری حدود 51 هزارمیلیارد تومان ، 547 واحد است.

  ارزش کل بازارهای فرابورس ایران بیش از 60 هزار میلیارد تومان است که فرمول شاخص کل این شرکت همانند شاخص قیمت و بازده نقدی شرکت بورس اوراق بهادار است.

  شاخص کل (قیمت و بازده نقدی) فرابورس ایران تمامی شرکت های پذیرفته شده در بازار اول و دوم این شرکت را در بر می گیرد و در صورتی که نماد شرکت بسته شود یا برای مدتی معامله نشود، قیمت آخرین معامله آن در شاخص لحاظ میشود.

  بنابراین تعداد سهام منتشره شرکتها معیار وزن دهی در شاخص مزبور است که این امر منجر به تاثیر بیشتر شرکت های بزرگ در شاخص می شود.

  از طرف دیگر این شاخص نمایانگر روند عمومی قیمت در میان شرکت های مورد بررسی است و از تغییرات قیمت نیز متاثر میشود.

  این در حالی است که بازده نقدی پرداختی شرکت ها باعث تعدیل پایه شاخص فوق می شود و به نوعی بازده نقدی پرداختی شرکت ها در شاخص لحاظ می شود.

  درصد ارزش بازار صنایع مختلف در شاخص فرابورس ایران به شرح زیر است :

  -محصولات شیمیایی با ارزش بازار 18.894 میلیارد تومان ، 36 درصد

  -فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای با ارزش بازار 11.270 میلیارد تومان، 21 درصد

  -مخابرات با ارزش بازار 8.111 میلیارد تومان ، 15 درصد

  -فلزات اساسی با ارزش بازار 7.287 میلیارد تومان، 14 درصد

  - بانک ها و موسسات مالی و اعتباری با ارزش بازار 2.291 میلیارد تومان، 4 درصد

  - سایر صنایع با ارزش بازار 3.516 میلیارد تومان، 6 درصد
  هرگاه زندگی را جهنم دیدی, سعی کن پخته بیرون آیی, سوختن رو همه بلدند ....

 6. #4
  کاربر ویژه بورسی rajabnejad آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  ارسال
  4,331
  تشکر
  16,697
  تشکر شده 15,745 بار در 3,904 ارسال
  رشد ۴۰۰ درصدی شاخص فرابورس در ۳ سال/ دو عرضه جدید در فرابورس (اخبار بورس)
  مدیرعامل فرابورس با اشاره به رشد ۴۰۰ درصدی شاخص فرابورس، گفت: برخی به عدد شاخص توجه میکنند که در مقایسه با شاخص بورس تهران پایین است، در صورتی که این عدد مقایسه مناسبی نیست و باید میزان رشد شاخص را مورد توجه قرار داد.

  امیر هامونی در گفتوگو با فارس، در مورد علت پایین بودن شاخص فرابورس در شرایطی که بیش از 3 سال از فعالیت آن میگذرد، اظهارداشت: در 3 سال و 7 ماه، شاخص کل فرابورس بیش از 400 درصد رشد داشته است که در نوع خود رشدی بینظیر است.

  وی افزود: برخی به عدد شاخص توجه میکنند که در مقایسه با شاخص بورس تهران پایین است، در صورتی که مقایسه مناسبی نیست و باید میزان رشد شاخص را مورد توجه قرار داد.

  مدیرعامل فرابورس تصریح کرد: آنچه که اهمیت دارد روند بازار سرمایه و میزان رشد شاخص و بازدهی بازار است و فاصله زیاد شاخص بورس با فرابورس به دلیل تفاوت مدت زمان آغاز فعالیت آنها است؛ وقتی شاخص از 100 به بیش از 500 واحد رسیده است قطعا نشاندهنده رشد مناسب فرابورس در مدت سه سال است.

  وی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه در سال جاری عرضههای زیادی در فرابورس انجام میشود، ارزش بازار در سال جاری چقدر افزایش خواهد یافت، گفت: ارزش بازار یک متغیر است، زیرا از یک طرف شرکتها وارد بازار میشوند و از طرف دیگر برخی شرکتها از فرابورس خارج و به بورس میروند، بنابراین عدد ارزش بازار برای ما ملاک نیست، زیرا هدف از تاسیس فرابورس ایجاد راهی برای ورود شرکتها به بورس بوده است.

  هامونی ادامه داد: در سه سال گذشته شرکتهایی مانند پتروشیمی پردیس، همراه اول در فرابورس بودهاند که البته همراه اول تا سه ماه آینده به بورس منتقل خواهد شد، با توجه به این مساله نمیتوان پیشبینی دقیقی از ارزش فرابورس تا پایان سال داشت.

  وی تاکید کرد: این گونه نیست که وفتی شرکتی به بازدهی مناسب برسد، از فرابورس به بورس منتقل شود، زیرا هماکنون شرکتهایی مانند ذوب آهن و پتروشیمیها در این بازار حضور دارند و به بورس نرفتهاند.

  مدیر عامل فرابورس با اشاره به عرضه عمده سهام پالایش نفت شیراز در 29 اردیبهشت، اظهارداشت: پتروشیمی جم و پالایش نفت کرمانشاه برای عرضههای اولیه آماده شدهاند که به زودی در فرابورس عرضه خواهد شد.

  وی در پاسخ به این سوال که نوسانها و روند نزولی بورس تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، گفت: شرایط دو هفته اخیر بازار تحت تاثیر بررسی لایحه بودجه در مجلس قرار داشت و در صورت تصویب نهایی بودجه، بازار میتواند به روند گذشته خود ادامه دهد.
  هرگاه زندگی را جهنم دیدی, سعی کن پخته بیرون آیی, سوختن رو همه بلدند ....

اطلاعات موضوع

Users Browsing this Thread

در حال حاضر 1 نفر از این موضوع دیدن می کنند (0 عضو و 1 مهمان)

بوک مارک ها

مجوزهای ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به ارسال ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
 • شما نمی توانید ارسال های خود را ویرایش کنید
 •