صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 16

موضوع: شفاف سازی یا ابهام سازی؟!

 1. #1
  ستاره‌دار (۵۴) وحید 20 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Mar 2011
  محل سکونت
  زنجان
  نوشته ها
  24,878
  تشکر
  37,910
  تشکر شده 101,028 بار در 22,868 ارسال

  شفاف سازی یا ابهام سازی؟!

  این تاپیک رو ایجاد کردم تا گزارشات به اصطلاح شفاف سازی!که منتشر میشه که در بسیاری موارد ابهام سازی هست رو به نقد بزاریم تا شاید به گوش مسئولین برسه!

  در بسیاری مواقع گزارشات بعدی خلاف شفاف سازی رو نشون داده و این گزارشات معمولا غیر از ضرر سهامداران خرد فایده ای نداشته. همچنین سلیقه ای عمل کردن در این مورد بیشتر سهامداران رو اذیت میکنه.
  درخت هرچه پربارتر افتاده تر

  توصیه ای به خرید/فروش/نگهداری ندارم.

 2. 14 کاربر به خاطر ارسال مفید وحید 20 از ایشان تشکر کرده اند:


 3. #2
  ستاره‌دار (۵۴) وحید 20 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Mar 2011
  محل سکونت
  زنجان
  نوشته ها
  24,878
  تشکر
  37,910
  تشکر شده 101,028 بار در 22,868 ارسال
  بازار امروز در حالی باز هم شاهد اعلامیه های شفاف سازی از سوی برخی شرکت ها بود که متأسفانه برخلاف نام آنها، هیچ گونه شفافیتی در این اطلاعیه ها وجود ندارد و به طور کلی انتشار آنها هیچ توضیح یا اطلاعات جدیدی به سرمایه گذاران نمی دهد.

  حال آنکه اهالی تالار انتظار دارند اگر سازمان بورس شرکتی را مجبور به ارایه گزارش شفاف سازی در خصوص وضعیت مالی یا پاره ای ابهامات موجود در آن می کند، شرکت ها نیز به طور صریح از تغییرات احتمالی و میزان و چگونگی اثر آن بر صورت های مالی شرکت توضیحاتی بدهند تا سرمایه گذاران نیز بتوانند تحلیل دقیق تری از وضعیت مجموعه مذکور داشته باشند. چراکه در حال حاضر انتشار برخی از این گزارش های هیچ ابهامی را برای سهامدار و سرمایه گذار مرتفع نمی سازد.

  مصداق بارز شفاف سازی های مطرح شده، ارایه اصلاعیه اخیر ایران خودرو بود که همزمان با اعلام شرکت مبنی بر عدم وجود رویداد با اهمیت در "خودرو" در سامانه کدال، اخباری پیرامون تصمیم این شرکت و همچنین دیگر شرکت خودرویی برای فروش زیرمجموعه های آنها در تالار به گوش می رسد!

  حال آنکه سوال اساسی اینجاست که آیا تصمیم گیری برای فروش زیرمجموعه های یک شرکت نمی تواند تغییرات سودآوری را در پی داشته باشد که شرکت مذکور در اطلاعیه شفاف سازی مدعی به عدم رویداد با اهمیت و اثرگذار در صورت های مالی خود شده است.

  مشابه شفاف سازی شرکت های خودرویی را در شرکت ساختمانی مسکن شمال شرق شاهد بودیم، بطوریکه طی هفته گذشته "ثشرق" در اطلاعیه شفاف سازی و همچنین مصاحبه های خود مدعی شد که رشد قیمت سهم بی دلیل می باشد و هیچ گونه برنامه جدیدی در "ثشرق" در حال اجرا نیست. اما امروز در نهایت تعجب با اطلاعیه شفاف سازی جدید، این مجموعه خبر از فروش هتل آپارتمان پروژه امید خود داده که موجب شناسایی سود در این شرکت خواهد شد.

  بررسی مواردی این چنین که طی ماه های اخیر به یک اپیدمی در میان شرکت های بورسی تبدیل شده، تنها بیانگر یک واقعیت است مبنی بر این که عدم شفافیت شرکت های بورسی در اعلام تغییر و تحولات در حال انجام آنها، موجب گمراهی و ثبت زیان توسط سهامداران و سرمایه گذاران می گردد. از این رو نظر می رسد تجدید نظر در نحوه ارایه شفاف سازی توسط شرکت ها امری لازم و ضروری باشد.


  بورس نیوز
  درخت هرچه پربارتر افتاده تر

  توصیه ای به خرید/فروش/نگهداری ندارم.

 4. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید وحید 20 از ایشان تشکر کرده اند:


 5. #3
  عضو عادی
  تاریخ عضویت
  Jun 2013
  نوشته ها
  37
  تشکر
  118
  تشکر شده 60 بار در 26 ارسال
  ببینیم مالمیر را بر کنار میکنند.

  سکانداری بورس را به چه کسی میسپارند؟

 6. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید حاج مهدی از ایشان تشکر کرده است:


 7. #4
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Jan 2013
  نوشته ها
  457
  تشکر
  943
  تشکر شده 1,485 بار در 421 ارسال
  شفاف سازی خودرو را بخوانید
  جک محض است
  گفته بود چون اقای مالمیر تماس گرفته بودید و شفاهی گفته اید شفاف سزی بدیم ما هم این رو دادیم

  کاش بازار کمی در بعد روانی شفاف سازی ها و نامه ها و گزارش ها کار می کرد تا فهمش بالا رود
  فکر میکنید این نامه هایی که قرار است انتشار عمومی شود به همین راحتی نوشته می شوند؟ خیر کلی چرکنویس می شود و بعد نوشته می شود
  چندین و چند بار بخوانید تا به لایه های پنهان شده اون پی ببرید

 8. #5
  ستاره‌دار (۵۴) وحید 20 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Mar 2011
  محل سکونت
  زنجان
  نوشته ها
  24,878
  تشکر
  37,910
  تشکر شده 101,028 بار در 22,868 ارسال
  انتشار شفاف سازی هایی به ضرر سهامداران
  به نظر می رسد ادامه چنین رویه ای در خصوص شفاف سازی ها که در بسیاری از نمادها به وفور دیده می شود،بیش از آنکه بتواند به کاهش ابهامات و شیشه ای شدن تالار بورس کمک کند،موجبات گمراهی و ضرر سرمایه گذاران را فراهم می نماید.مهم تر آنکه این رویه بعد از مدتی کوتاه بذر نااطمینانی و عدم اعتماد نسبت به گفته های مسئولان شرکتها را در دل فعالان بازار می کارد که این امر در طولانی مدت باعث افزایش شایعات و باورپذیری آن توسط سرمایه گذاران می شود

  طی ماه های اخیر نحوه ارایه گزارش های شفاف سازی و سپس نمایش وضعیت عملکردی شرکت در صورت های مالی آن برخلاف این گزارش ها به گونه ای بوده که موجبات نااطمینانی فعالان بازار سرمایه به شفاف سازی های مذکور و تصمیم گیری آنها برای سرمایه گذاری خلاف آنچه شرکت ها اعلام می کنند را فراهم آورده است.

  براساس گزارش بورس نیوز، این رویه آنچنان مرسوم شده که شاید بتوان گفت انتشار یک گزارش شفاف سازی مبنی بر عدم تغییر سودآوری شرکت کافی است تا از روز بعد سهم مذکور با تشکیل صف خریداران و یا فروشندگان رو به رو شود.
  در این گزارش از میان سهام این چنینی که البته کم هم نیستند، به برخی از آنها که طی ماه های اخیر شاهد ارایه شفاف سازی از سوی آنها بودیم، اشاره شده است.
  افزایش قیمت سهم حتی پس از شفاف سازی!
  لیدر این روزهای بورس یعنی شرکت مپنا در اواخر تیر ماه سال جاری در پی رشد مداوم قیمت سهم و افزایش حدود 90 درصدی آن در بازه زمانی کمتر از دو ماه، در تاریخ 92.5.14 اقدام به ارایه گزارش شفاف سازی مبنی بر عدم وجود رخداد با اهمیت و یا تغییر مثبت در پیش بینی درآمد هر سهم سال 92 خود کرد که این امر در نهایت موجب متعادل شدن قیمت سهم طی یک یا دو روز بعد از آن شد.
  این اطلاعیه شفاف سازی از سوی شرکت مپنا در حالی انتشار یافت که چند روز بعد از آن خبر اصلاح استاندارد حسابداری شماره 16 و با عنوان آثار تغییر در نرخ ارز از تاریخ 91.6.1 برای بسیاری از شرکت ها از جمله مپنا لازم الاجرا گردید که به نظرمی رسید در صورت اعمال تغییرات مذکور "رمپنا" شاهد تغییرات مثبت سودآوری می شود. اما نکته حائز اهمیت این بود که این بار هیچ گونه اطلاعات و شفاف سازی از سوی شرکت در خصوص میزان تغییرات و یا چگونگی اثرگذاری این اصلاحیه بر صورت های مالی آن از سوی مدیران این شرکت انتشار نیافت.
  تا جایی که سازمان بورس طی نامه ای درخواست خود پیرامون ارایه اطلاعات مورد نظر از شرکت را در سامانه کدال منتشر کرد و در تاریخ 92.5.26 نماد معاملاتی "رمپنا" به دلیل عدم ارایه اطلاعات مذکور متوقف شد.
  این رویه جالب تر می شود وقتی که می بینیم طی بازگشایی نماد معاملاتی "رمپنا" با وجود ارایه گزارش شفاف سازی دیگری از سوی شرکت و تأکید بر عدم اثرگذاری استاندارد شماره 16 حسابداری بر صورت های مالی مپنا با حجم معاملات بالای 50 میلیون صف سنگین خریداران را نظاره کرد.
  با مروری بر روند معاملات این شرکت آنچه به عنوان سوال اساسی مطرح بوده این است که در این میان اگر تحلیل فعالان بازار سرمایه در خصوص رشد سودآوری "رمپنا" و ارزندگی آن درست است، چرا از سوی مدیران شرکت چنین امری تصدیق نشده و اطلاعات مربوط به آن ارایه نمی گردد و یا چنانچه برآورد مدیران شرکت مپنا از سودآوری شرکت مطابق آن چیزی است که در شفاف سازی ها ارایه شده و تغییر مثبتی در صورت های مالی وجود ندارد، پس چرا سرمایه گذاران به این گزارش ها اعتماد نداشته و توجهی نمی کنند، بطوریکه بعد از ماه ها رشد قیمتی، همچنان به استقبال قیمت های بالاتری برای این سهم می روند؟
  و اما تکرار این سناریو در خودرویی ها
  سهام شرکت های خودرویی از جمله شرکت های ایران خودرو و سایپا نیز در حالی طی ماه های اخیر با رشد قیمتی مواجه شدند که در تاریخ های 27 و 28 مرداد ماه سال جاری این دو شرکت اقدام به شفاف سازی در خصوص دلایل رشد قیمت سهام خود کردند و در آن از عدم وجود هرگونه رویداد با اهمیت که موجب تغییر پیش بینی سودآوری شرکت می شود، خبر دادند. حال آنکه ظرف کمتر از دو روز بعد از انتشار این شفاف سازی، خبر واگذاری برخی از زیرمجموعه های "خودرو" و "سایپا" در زمره اخباری قرار گرفت که واقعیاتی خلاف آنچه در گزارش های شفاف سازی این دو شرکت آمده بود را به اطلاع سرمایه گذاران می رساند. از همین رو بار دیگر سهام این دو شرکت با اقبال سرمایه گذاران همراه شد و اطلاعیه شفاف سازی مذکور که به نظر می رسد بیشتر جنبه گمراه سازی داشت، تنها موجب منفی شدن قیمت سهم طی یک روز معاملاتی و چه بسا خارج کردن سهم به قیمتی ارزان از دستان برخی سهامداران خرد شد.
  به طور قطع چنین رویه ای در نهایت حاصلی جز بی اعتمادی سرمایه گذاران به اطلاعات ارایه شده از سوی مدیران شرکت ها نخواهد داشت.
  "شپلی" و گزارش های شش ماهه
  شرکت پلی اکریل ایران نیز بعد از رشد حدود 82 درصدی قیمت سهم در ظرف مدت زمانی کمتر از یک ماه اقدام به شفاف سازی پیرامون علت تغییرات قیمت سهام خود کرد و در حالی که در میان فعالان بازار سرمایه گمانه زنی هایی در خصوص افزایش قیمت محصولات "شپلی" و عملکرد مناسب شش ماهه آن وجود داشت، مدیران شرکت با اعلام اینکه هیچ گونه افزایش قیمتی در محصولات خود ندارند، روند صعودی قیمت سهام را بی دلیل دانستند. اما چندی بعد با ارایه صورت های مالی شش ماهه این شرکت در سامانه کدال سرمایه گذاران شاهد رشد 7 درصدی درآمد فروش این شرکت در مقایسه با دوره مشابه سال قبل بودند، حال آنکه این رشد درآمدی در حالی بود که میزان فروش شرکت در این دوره نسبت به دوره مشابه سال قبل حدود 32 درصد کاهش یافته بود که این امر خود تأیید کننده افزایش بیش از 30 درصدی قیمت فروش محصولات و توانایی جبران کاهش مقداری فروش است، که مدیران این شرکت در گزارش های شفاف سازی خود منکر آن شدند!
  تعدیل نه، اما فروش پروژه داریم!
  یکی دیگر از شرکت هایی که رشد قیمت آن توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کرد شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال شرق بود. از همین رو این رسانه خبری در تاریخ 21 مرداد 92 اقدام به تهیه گزارش و گفتگو با معاونت مالی "ثشرق" کرد که در آن گزارش این مقام مسئول رشد قیمت سهم را بی دلیل دانست و سودآوری شرکت را بدون تغییر خواند.
  این اظهارات در حالی عنوان شد که در تاریخ 92.5.29 یعنی یک هفته بعد از انتشار مصاحبه مذکور، "ثشرق" در پی توقف نماد معاملاتی خود اقدام به شفاف سازی کرد و از فروش مزایده ای هتل آپارتمان پروژه امید خود خبر داد که تحقق آن بر سودآوری این شرکت نیز اثرات قابل توجهی خواهد داشت.
  معاونت مالی شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال شرق در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص چنین عدم شفافیتی، پروژه مذکور را تحت مالکیت مشارکتی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) خواند و گفت: شرکت مسکن شمال شرق از قطعیت یافتن چنین مزایده ای اطلاع نداشت و به تازگی متوجه لازم الاجرا شدن فروش آن شده است! از همین رو امکان اطلاع رسانی در خصوص آن در زمان مصاحبه خبری قبلی وجود نداشت.
  ختم کلام آنکه، به نظر می رسد ادامه چنین رویه ای در خصوص شفاف سازی ها که در بسیاری از نمادها به وفور دیده می شود، بیش از آنکه بتواند به کاهش ابهامات و شیشه ای شدن تالار بورس کمک کند، موجبات گمراهی و ضرر سرمایه گذاران را فراهم می نماید.

  مهمتر آنکه این رویه بعد از مدتی کوتاه بذر نااطمینانی و عدم اعتماد نسبت به گفته های مسئولان شرکت ها را در دل فعالان بازار می کارد که این امر در طولانی مدت باعث افزایش شایعات و باورپذیری آن توسط سرمایه گذاران می شود؛ به گونه ای که افراد به گمانه زنی ها و شایعات بیش از شفاف سازی ارایه شده از سوی مسئولان اعتماد خواهند کرد.
  درخت هرچه پربارتر افتاده تر

  توصیه ای به خرید/فروش/نگهداری ندارم.

 9. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید وحید 20 از ایشان تشکر کرده اند:


 10. #6
  ستاره‌دار (۵۴) وحید 20 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Mar 2011
  محل سکونت
  زنجان
  نوشته ها
  24,878
  تشکر
  37,910
  تشکر شده 101,028 بار در 22,868 ارسال
  نمره منفی به عملکرد ناظران بازار
  شرکت بورس و فرابورس در حالی همه شرکت ها و فعالین بازار را به اجرای دقیق قوانین و شفافیت در عملکرد دعوت می کند که اکثریت فعالین بازار از عملکرد ناظران بازار رضایت ندارند. حال باید دید که آیا مدیران این دو شرکت برای نظرات فعالان و ذینفعان بازار سرمایه (خرد جمعی) ارزشی قائل خواهند بود و رضایت اهالی بازار را کسب خواهند کرد یا خیر؟

  بازگشایی نماد معاملاتی "شاوان" طی روز دوشنبه در حالی اتفاق افتاد که به نظر می رسد ناظر فرابورس این بار نیز مطابق نظر و سلیقه خود عمل کرد، به گونه ای که سهام فرابورسی شرکت پالایش نفت لاوان را بعد از حدود شش ماه توقف و عدم رشد قیمتی با در نظر گرفتن حجم مبنای 850 هزار سهمی و اعمال محدویت قیمت 50 درصدی مورد بازگشایی قرار داد تا بدین ترتیب سهم مذکور به تعادل قیمتی نرسیده و متقاضیان خرید نیز همچنان در صف میلیونی آن باقی بمانند.

  براساس گزارش بورس نیوز، اوج هنرنمایی ناظر بازار آنجا نمایان می گردد که بعد از پایان ساعات معاملات روز سه شنبه، معاملات "شاوان" را باطل کرده و مقرر شد تا این نماد در روز چهارشنبه بار دیگر بدون سقف قیمتی مورد بازگشایی قرار گیرد؛ اما متأسفانه از آن جا که گویا شرایط بازار و جو منفی حاکم بر آن چندان مطابق میل ناظر نبود، سهام شرکت پالایش نفت لاوان در روز مذکور باز نشد، در حالی در همین روز نماد برخی از سهام همانند "قشیر" در همان شرایط نه چندان مساعد مورد بازگشایی قرار گرفت. حال آنکه باید دید از نظر ناظران بازار، زمان مناسب برای بازگشایی این سهم کی فرا خواهد رسید! آیا جایی از قانون به این امر اشاره شده که در صورت منفی بودن جو بازار می توان سهمی را بسته نگه داشت و آن را رفع توقف نکرد؛ در حالی که روز قبل از آن قول بازگشایی آن به اهالی تالار ارایه شده بود؟
  شرکت بورس و فرابورس در حالی همه شرکت ها و فعالین بازار را به اجرای دقیق قوانین و شفافیت در عملکرد دعوت می کند که اکثریت فعالین بازار از عملکرد ناظران بازار رضایت ندارند. حال باید دید که آیا مدیران این دو شرکت برای نظرات فعالان و ذینفعان بازار سرمایه (خرد جمعی) ارزشی قائل خواهند بود و رضایت اهالی بازار را کسب خواهند کرد یا خیر؟
  البته نکته ای که شاید اغلب فعالان بازار سرمایه نیز به آن واقفند، تکرار چنین عملکردی از سوی ناظران بورس و فرابورس در خصوص دیگر سهام فعال در بازار می باشد. به گونه ای که در نظرسنجی انجام شده توسط این سایت خبری پیرامون ارزیابی عملکرد ناظرین معاملات درباره بازگشایی نمادها (Auction) حدود 78.31 درصد از خوانندگان اعتقاد به عملکرد ضعیف مقام ناظر داشتند و 14.38 درصد نیز عملکرد آن را متوسط دانستند و تنها تعداد محدودی از افراد چگونگی اقدامات ناظر معاملات را عالی و در حد خوب ارزیابی کردند.

  مدیر عامل سابق شرکت بورس پیرامون نکات ضعف و قوت عملکرد ناظر معاملات عنوان کرد: اجرا کردن سیستم حراج در زمان بازگشایی نمادهای معاملاتی اقدامی مناسب و مفید است؛ اما اینکه بعد از آن دامنه نوسان معین برای قیمت سهم در نظر بگیریم، امری غیر منطقی به نظر می رسد. چراکه قیمت سهم می بایست متناسب با عرضه و تقاضای بازار به تعادل برسد، نه آنکه به صورت دستوری برای آن سقف و کف در نظر گرفته شود.
  علی رحمانی با اشاره به برخی از اصلاحات مورد نیاز در خصوص بازگشایی نمادها گفت: آنچه در خصوص بازگشایی نمادها می بایست مورد توجه قرار گیرد، این است که در وهله اول یک روز قبل از اقدام برای باز کردن نماد از طریق پیغام ناظر، به سهامداران و فعالان بازار اطلاع رسانی شود و مهمتر از آن اینکه اگر مقرر شد نمادی در روز معینی باز شود، وظیفه ناظر معاملات آن است که در هر شرایطی به وعده و برنامه عنوان شده عمل کند و جو یا نحوه معاملات آن روز بازار بورس نباید موجب متوقف ماندن نماد معاملاتی مذکور گردد.
  وی اضافه کرد: در دنیای کنونی نوسان و تغییرات در اخبار و اطلاعات به حدی است که اگر ناظر معاملات بخواهد روند عملکردی خود و بازگشایی نمادها را با شرایط روز هماهنگ کند به واقع دچار نقص و نوسانات بسیاری در عملکرد خود خواهد شد. چه بسا در گذشته نیز موارد بسیاری از این دست پیش آمده که اخبار خاصی در بازار سرمایه موجب تغییر ناگهانی در روند معاملات یک صنعت شده، اما این امر نتوانسته بر بازگشایی نمادهای معاملاتی گروه مذکور تأثیری داشته باشد.

  مدیر عامل سابق شرکت بورس در خصوص زمان بازگشایی نمادها نیز اظهار داشت: زمان باز شدن یک نماد معاملاتی باید به نحوی توسط ناظر معاملات انتخاب شود که فرصت کافی برای معاملات سهم مذکور و به تعادل رسیدن قیمت آن در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد. بنابراین به نظر می رسد بازگشایی نماد در دقایق پایانی معاملات نه منفعتی برای سرمایه گذار داشته و نه برای کارنامه عملکردی ناظران معاملات نقطه قوتی محسوب می شود.
  رحمانی در خاتمه با اشاره به اختیارات ناظر معاملات عنوان کرد: در اینکه ناظر معاملات از اختیارات مشخص و بالایی در بحث نظارت بر معاملات برخوردار است، هیچ شکی وجود ندارد، اما بهتر است برخی اصلاحات در خصوص عملکرد آنها صورت گیرد تا ناخواسته موجب شکل گیری ذهنیت های نادرست برای اهالی تالار نگردد. چراکه در شرایط فعلی ممکن است برخی از فعالان چنین رویه عملکردی در خصوص بازگشایی نمادها از سوی ناظر معاملات را به پای قصد و نیت قبلی وی در این زمینه بدانند. چه بسا چنین برداشتی تا زمانی که اطلاعات کافی از شرایط ناظر بازار نداشته باشیم، قضاوتی بی پایه و اساس است. اما به دلیل عدم اطلاع رسانی کافی از سوی مقام ناظر و همچنین عملکرد نامناسب وی در برخی از موارد چنین ذهنیتی ناخواسته شکل گرفته است.
  در خاتمه این گزارش می افزاید، با وجود تماس های فراوان این رسانه خبری با ناظر بازار فرابورس و بورس متأسفانه هیچ یک از این دو مقام مسئول پاسخگوی ما نبودند؛ با این اوصاف بهتر به نظر می رسد، مدیران عامل دو شرکت بورس و فرابورس در خصوص عملکرد ضعیف ناظران و همچنین عدم پاسخگویی آنها اظهار نظر کرده و از سکوت بپرهیزند.
  درخت هرچه پربارتر افتاده تر

  توصیه ای به خرید/فروش/نگهداری ندارم.

 11. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید وحید 20 از ایشان تشکر کرده اند:


 12. #7
  عضو عادی
  تاریخ عضویت
  May 2011
  نوشته ها
  43
  تشکر
  88
  تشکر شده 174 بار در 45 ارسال
  شاید بدون شک سیاستی پشت پرده باشه که ناظر بازار داره اینطوری و به قولی سلیقه ای عمل میکنه.چند وقتی هست که دیده میشه ناظر بازار در باز و بسته کردن نمادها، اعلام رفتن نماد به گره معاملاتی، حجم مبناها، سقف حراج ها، آستانه قیمتی موقع باز شدن نمادها و ... کاملاً کاملاً سلیقه ای عمل میکنه و بوی بی قانونی داره میاد.درست که ناظر بازاره یه اختیاراتی داره اما قانون و قواعدی هم پشت سر این ناظر هست که نمیدونم چرا داره نادیده گرفته میشه.حالا چرا اینطوریه الله اعلم اما احتمالا جناب آقای ناظر بازار باید مصلحت کله گنده های بورس و افراد خاص رو در نظر بگیره و بعد اقدام به ناظری خود بکند..حالا سهامدار خرد به فنا هم رفت کک آقای ناظر بازار اصلا هم نمی گزه.
  ما سهامدارن خرد از مسئولین بلندپایه خواستار بررسی و پیگیری این مسئله هستیم.لطفا رسیدگی بفرمائید.

 13. #8
  ستاره‌دار (۵۴) وحید 20 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Mar 2011
  محل سکونت
  زنجان
  نوشته ها
  24,878
  تشکر
  37,910
  تشکر شده 101,028 بار در 22,868 ارسال

  پاسخ : شفاف سازی یا ابهام سازی؟!

  در پی انتشار اطلاعیه های شفاف سازی ناکارآمد
  چرا حنای مدیران دیگر رنگ ندارد؟!
  طی ماه های اخیر یکی از نکات قابل توجه در بازار سرمایه عدم توجه و اعتنای سرمایه گذاران به اطلاعیه های شفاف سازی مدیران شرکت ها می باشد که از مجاری رسمی منتشر می شود در حالی که در سالیان گذشته حساسیت بازار سرمایه به اینگونه اطلاعیه ها به حدی بود که حتی یک مصاحبه یا خبر غیررسمی از مدیران شرکت ها می توانست در تصمیم گیری سهامداران و سرمایه گذاران تأثیرات مشهود داشته باشد.

  طی ماه های اخیر یکی از نکات قابل توجه در بازار سرمایه عدم توجه و اعتنای سرمایه گذاران به اطلاعیه های شفاف سازی مدیران شرکت ها می باشد که از مجاری رسمی منتشر می شود در حالی که در سالیان گذشته حساسیت بازار سرمایه به اینگونه اطلاعیه ها به حدی بود که حتی یک مصاحبه یا خبر غیررسمی از مدیران شرکت ها می توانست در تصمیم گیری سهامداران و سرمایه گذاران تأثیرات مشهود داشته باشد.
  بنابر گزارش بورس نیوز بر طبق گفته مسئولین اقتصادی کشور در هشت سال گذشته نقدینگی سرگردان موجود در جامعه در حدود 7 برابر رشد داشته است بطوریکه این نقدینگی از رقم 68 هزار میلیارد تومان سال 83 به 650 هزار میلیارد تومان در سال جاری رسیده است.
  برهمین اساس با نگاهی به بازار سرمایه طی این مدت در می یابیم که بنا به دلایل مختلف شاخص بورس طی این هشت سال اگرچه با رشد عددی همراه بوده اما از رشد واقعی عقب مانده و نتوانسته افزایش قابل قبول و منطقی در مقایسه با رشد نقدینگی در جامعه به دست آورد.
  بنابر این گزارش در حالی دلار طی مدت مذکور از رقم 800 تومان توانست تا مرز 3800 تومان عرض اندام نماید که ارزش بازار سرمایه قبل از اجرای اصل 44 قانون اساسی در سال 83 رقمی در حدود 50 میلیارد دلار بوده و امروز که شاهد حضور شرکت های صدر و ذیل اصل چهل و چهار در بورس هستیم و تقریباً می توان گفت بخش اعظمی از این قانون از طریق بورس اجرایی شده است، شاهد ارزش 140 میلیارد دلاری بورس اوراق بهادار کشور می باشیم به عبارت دیگر در حالی امروز ارزش بازار رقمی بالغ بر 420 هزار میلیارد تومان می باشد که طی این 8 سال بیش از سه یا چهار برابر ارزش بازار در سال 83، ارزش شرکت های اصل چهل و چهاری وارد شده به بازار سرمایه بوده. پس می توان گفت اثر مصاحبه ها، اطلاع رسانی ها و یا شفاف سازی های مدیران نمی تواند مانعی برای ادامه مسیر صعودی بازار سرمایه شود و بازار به راه خودش ادامه می دهد.
  از سویی دیگر وقتی اهالی بازار سرمایه شاهد هیچگونه اطلاع رسانی مؤثر، تحلیل کارآمد و شفاف سازی متقن از سوی کارشناسان حرفه ای بازار سرمایه و مدیران شرکت ها نمی باشند و هر روز شاهد وقوع اتفاقی برخلاف گفته های آنان هستند طبیعی است که از این پس از کنار این موضوعات بسادگی و بی اعتنا گذر کنند و تصمیم خود را مبنی بر تداوم معاملات در اینگونه نمادها عملی نمایند.
  قطعاً در جایی که کارشناسان حرفه ای و صاحبان منصب در بازار سرمایه پس از گذر شاخص از رقم های 10 هزار واحدی دم از وجود حباب می زنند امروز که شاخص در مدار 87 هزار واحدی در حال حرکت است دیگر حنای این افراد برای بازار سرمایه رنگی ندارد و کسی به حرف های آنان گوش نخواهد کرد.
  اطلاعیه شفافیت یا کاغذ باطله
  از سویی دیگر در بیانی ساده تر و فارغ از دلایل مشخص و بعضاً تکراری وجود نقدینگی بالا در بورس و رکود بازارهای رقیب به جهت اقبال قابل توجه سرمایه گذاران به خرید سهام می توان مهمترین و اصلی ترین علت بی توجهی سهامداران به گزارشات شفافیت مدیران عامل شرکت ها را در شفاف سازی های غیر واقعی و نبود ضمانت اجرایی اینگونه اطلاع رسانی ها عنوان کرد که اکثراً تحت فشار نهادهای نظارتی منتشر می شود.
  چراکه عدم اجرای صحیح اطلاع رسانی از سوی مدیران و نبود ساز و کار حقوقی قابل پیگیری اینگونه شفاف سازی های نادرست از سوی مدیران شرکت ها که عمدتاً منجر به دستکاری قیمتی در سهام شرکت های کوچک بورسی می شود عملاً این گزارشات و اطلاعیه های شفاف سازی را به کاغذهایی باطله و بی ارزش پیش چشم سرمایه گذاران مبدل ساخته است.
  از همین رو پیشنهاد می شود به جهت جلوگیری از اینگونه اتفاقات شرکت ها گزارشات حسابرسی شده ماهانه به بورس ارسال کنند و با هزینه کردن بخش اندکی از سود هر ساله خود برای این روش یکبار برای همیشه جلوی رانت و دستکاری های قیمتی سهام که رابطه مستقیم با اطلاع رسانی نادرست دارد را بگیرند.
  به هر حال در شرایطی که هم اکنون پروژه احداث یک شرکت پتروشیمی که در بدو تأسیس است و تنها 4 درصد پیشرفت فیزیکی دارد به 4 برابر قیمت ارزش اسمی در بورس خریداری می شود یا اعتماد به اینگونه شرکت ها بسیار بالا است و یا جز دستکاری قیمتی چیز دیگری نیست، لذا اگر دستکاری قیمتی است که با راهکار مذکور از طریق ارسال گزارشات حسابرسی ماهانه قابل حل است، اگر هم بحث اعتماد و خوشبینی به بازار سرمایه و سهام اینگونه شرکت هاست که پیشنهاد می شود شرکت های بورسی با تعریف چنین پروژه هایی در صنایعی که ما در آنها مزیت سرمایه گذاری داریم پس از گذراندن مراحل قانونی اقدام به ورود آنها به بازار پایه فرابورس نمایند تا هم به نیاز بازار پاسخ داده شود و هم با این اقدام پیوند محکمی بین بازار اولیه و بازار ثانویه برقرار شده باشد، که از جمله این اقدامات می توان به پذیره نویسی شرکت دانا گاز در کشور امارات متحده عربی اشاره کرد که بیش از 65 برابر مبلغ مورد پذیره نویسی نقدینگی از سوی مردم 100 کشور دنیا جمع آوری شد.

  درخت هرچه پربارتر افتاده تر

  توصیه ای به خرید/فروش/نگهداری ندارم.

 14. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید وحید 20 از ایشان تشکر کرده اند:


 15. #9
  عضو فعال Sushiant آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  نوشته ها
  1,391
  تشکر
  3,034
  تشکر شده 4,728 بار در 1,278 ارسال

  پاسخ : شفاف سازی یا ابهام سازی؟!

  یکی از همین شفاف سازی ها امروز روی کدال نشست !!!! در مورد وبوعلی :

  شرکت سرمایه گذاری وبوعلی طی نامه ای به اداره نظارت بر ناشران بورسی اعلام کرد، با توجه به افزایش قیمت و حجم معاملات این شرکت در روزهای اخیر، به اطلاع می رساند که هیچگونه رویداد با اهمیت موثر بر فعالیت و وضع مالی و نتایج عملکرد شرکت رخ نداده است. همچنین هیچگونه رویداد با اهمیتی که بر ساختار سرمایه، تامین منابع مالی، تغییر ساختار مالکیت و سایر اطلاعات که موثر باشد، به وقوع نپیوسته است.

  هم اکنون شاهد صف خرید و همچنین خرید حجم دار حقوقی هستیم ....

  هر چیز که در جستن آنی، آنی

 16. #10
  عضو فعال "heydar" آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Sep 2012
  نوشته ها
  7,420
  تشکر
  13,684
  تشکر شده 29,640 بار در 7,091 ارسال

  پاسخ : شفاف سازی یا ابهام سازی؟!

  دوست من شفاف سازی واقعا دردی را دوا نمیکند چون مهترین امر که صداقت است در شفاف سازی ها نایاب شده است
  امروز وتوکا هم شفاف سازی داد به سختی حجم مبنا را دادند

 17. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید "heydar" از ایشان تشکر کرده است:


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 7
  آخرين نوشته: 2011/12/16, 10:18

بوک مارک ها

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •