صفحه 5 از 6 اولیناولین ... 23456 آخرینآخرین
نتایج از شماره 41 تا 50 از مجموع 59

موضوع: مشکل با مفید تریدر

مدیر mhjboursy آواتار ها
    ارسال
    10,444
    تشکر شده 30,483 بار در 9,619 ارسال

پاسخ : مشکل با مفید تریدر

نقل قول نوشته اصلی توسط prince0fpersia نمایش ارسال ها
    سلام بر شما
    راستش توی تلگرام میبینم این کانالها نمودارهایی که میذارن همش تعدیل نشده است. و بر اساس همون ها کانال کشی میکنن و سودهای بالایی پیش بینی میکنند. بعد من توی مفیدتریدر نگاه میکردم میدیدم قله های من خیلی پایینتره (و به تبع اون کانال و سود قابل پیش بینیم میاد پایینتر نسبت به چیزی که اون کانال تلگرام پیش بینی کرده).

خوب شد الان بحثش اینجا افتاد. الان نسبت به چیزی که بالا نوشتم، نظر شما چیه؟ اگر کسی میخواد کانال کشی کنه و آینده ی یک سهمی رو پیش بینی کنه، تعدیل شده استفاده کنه یا تعدیل نشده؟ اصلا این تعدیل شده رو چطور حساب میکنن دقیقا؟
    سلام، وقت به خیر.

تو تلگرام کدام کانال نمودار تعدیل نشده گذاشته بود... احتمالا کانال معروفی نبوده... چون تقریبا می‌شود گفت میان نمودارکارها (تکنیکالیست‌ها) اتفاق وجود دارد که باید از داده‌های تعدیل شده استفاده کرد. البته اندکی اختلاف نگر وجود دارد... بین اینکه از داده‌ها را تنها با سود نقدی تعدیل کنند... یا با افزایش سرمایه... تنها با افزایش سرمایه‌های بدون پول (یعنی تجدید ارزیابی و از محل انباشته...) تعدیل کنند یا افزایش سرمایه‌های از محل آورده‌نقدی و مطالبات را هم لحاظ کنند... که در همین هم تقریبا اتفاق نگر وجود دارد و تقریبا همه دوست دارند با همه‌چیز تعدیل شود.

البته یک سری از نرم‌افزارها و داده‌ها نقص دارند... مثلا داده‌های این TseClient خاک بر سر قابلیت تعدیل از آورده‌نقدی را ندارد... و من به شخصه نمودارهایم با افزایش‌سرمایه‌های آورده‌نقدی تعدیل نشده... نه به این دلیل که دوست ندارم... نه... به خاطر اینکه این خاک‌برسر این قابلیت را ندارد. {۲}
    بسیاری از نرم‌افزارهای آنلاین رایگان (مانند سایت رهاورد۳۶۵) این قابلیت را پولی کرده‌اند. و بسیاری که نمودارهایشان را از آنجا قرار می‌دهند مجبورند تعدیل نشده قرار دهند. (احتمالا یک سری از آنهایی که شما می‌فرمایید از همین نرم‌افزارهای آنلاین رایگان نمودار می‌گذارند.)

یک سری هم که می‌خواهند سر بقیه و خودشان را شیره بمالند! نمودار را تعدیل نشده می‌گذارند که قیمت‌های گذشته زیاد به نگر بیاید و مثلا بگویند اکنون ما داریم سقف پیشین را می‌شکنیم! یا بگویند اکنون قیمت زیاد نیست... اینها را ول کن... اینها گاگول‌اند!

در کل، هم منطقی (به نگر من البته) داده‌های تعدیل شده بهتر است و هم عموم نمودارکارها این قابلیت را (به نبودش) ترجیح می‌دهند و دوست دارند نمودارهایشان تعدیل شده باشد.

اما چرا منطقی؟
    در فن نمودارکاری ما چه کار می‌کنیم؟ ما مثلا وقتی می‌خواهیم یک خط رسم کنیم می‌خواهیم دو قیمت را با هم بسنجیم. دو زمان از یک نمودار قیمت را.
    بگذارید این گونه بگویم... فرض بفرمایید شما ۵۰ میلیون ریال از یک نمادی خرید کردید (سهمی مثلا ۵۰۰۰ ریال) و آن شرکت ۴۰۰ درصد افزایش سرمایه از تجدید دارایی داد و در یک شب تعداد سهام شما در آن شرکت ۵ برابر شد.
    آیا در این یک شب سرمایه شما هم یک باره ۵ برابر می‌شود؟ قطعا نه. {۱} آن ۵۰ میلیون ریالی که شما دیروز داشته بودید همزمان همان حدود است و یک شبه به حدود ۲۵۰ میلیون ریال تبدیل نشده.
    پس زمانی که ما می‌خواهیم مقایسه کنیم (نمودارکاری کنیم... دو جای نمودار را با هم مقایسه کنیم) می‌بینیم اگر قیمت سهام اکنون ۱۰۰۰ ریال است باید قیمت سهام در روز کاری گذشته هم ۱۰۰۰ریال باشد که متناسب با قیمت امروز باشد! نه ۵۰۰۰ ریال. در غیر این صورت نمودار دارد به ما دروغ می‌گوید! اگر این فاصله‌ی ۴۰۰ریالی در نمودار وجود داشته باشد به معنی این است که تمام کسانی که این ور نمودار (پیش از افزایش سرمایه) بودند رفته‌اند آن ور نمودار (پس از افزایش سرمایه) و یک شبه بدون هیچ دلیل بنیادی یا نموداری ۸۰ درصد زیان کرده‌اند و پول‌هایشان یک پنجم شده!
    شما می‌خواهی دو جای نمودار را با هم مقایسه کنی. مثلا آن ور نمودار که قیمت روی ۵۰۰۰ ریال بازی می‌کرده یک سقف و کف تشکیل شده روی ۶۰۰۰ ریال و ۴۰۰۰ ریال و این ور نمودار (که قیمت آمده روی ۱۰۰۰ ریال) یک کف تشکیل شده روی ۹۰۰ ریال و یک سقف هم روی ۱۱۰۰ ریال. شما این چهارتا نقطه را دو به دو به هم وصل می‌کنید و می‌گویید یک کانال کاهشی شدید ایجاد شده و از روی همین پیشبینی می‌کنی که قیمت دارد یک کاهش شدید را تجربه می‌کند! و سقف و کف بعدی را تخمین می‌زنید! مثلا می‌گویید با این شدت کاهش سقف و کف بعدی باید حدود ۵۰ ریال و ۴۰ریال باشد... در حالی که این کاملا اشتباه است. قیمت روند کاهشی نداشته! که بخواهد به این روند کاهشی خودش ادامه دهد! قیمت کاملا دارد در یک الگوی تخت برای خودش نوسان می‌کند و باید باز هم در محدوده‌ی همین ۹۰۰ ریال و ۱۱۰۰ ریال نوسان کند!
    حالا شما اگر با نمودار تعدیل نشده کانال کشیده باشید و ۵۰ ریال را سقف آینده در نگر گرفته باشید وقتی می‌بینید قیمت از کانالتان بیرون زد باز گمان می‌کنید اتفاق خاصی افتاده و کانال کاهشی با قدرت شکسته شده و پیشبنی اشتباه می‌کنید... در صورتی که نمودار دارد در همان الگوی تخت خودش برای خودش نوسان معمولی خودش را می‌کند...
    کلا اشتباه است... خیلی حرف است... مثلا بررسی دو نقطه از دید روانشناسی بازار روی نمودار... که کسانی که آن زمان چقدر داشتند حالا در کدام نقطه به حالت ذهنی سر به سر می‌رسند... یا کجا انگیزه‌ی فروش در آنها تقویت می‌شود و ... یا مثلا بررسی حجم ضرب در قیمت... کلا این‌گونه بگویم که اساس نمودارکاری بر مقایسه است و مقایسه درست زمانی است که یک شبه الکی سرمایه من و شما ده برابر یا یک دهم نشود. (که در عمل هم نمی‌شود.)

یا علی

{۱} حالا بگذریم که به خاطر موضوعات روانشناسی بازار در ایران زمانی که اسم تجدید ارزیابی می‌آید یک چند درصدی مثلا یک ۳۰-۴۰ درصدی ممکن است روی قیمت سهام بیاید به خصوص اگر قیمت سهام آن نماد زیر ۱۰۰۰ ریال باشد... بگذریم از این مورد... این یک موضوع روانشناسی است و ربطی به اصل ماجرا ندارد... به هر روی... قدر مسلم این است که یک شبه پول ما پنج برابر نمی‌شود. پس تکرار می‌کنم ما به اثر روانی ۳۰-۴۰ درصدی کاری نداریم و داریم در مورد اثر منطقی ۵۰۰ درصدی صحبت می‌کنیم.
    {۲} استدلال TseClient و دیگرانی که هم‌عقیده‌ی اینها هستند این است که تعدیل از آورده‌نقدی چون پولی است که از خارج آورده می‌شود و واقعا به سرمایه شخص دارد افزوده می‌شود در این حالت نیازی به تعدیل نیست... البته استدلال خوب و جالبی هم هست... ولی خوب... وقتی ما در عمل می‌بینیم بازار دارد روی نمودار کاملا تعدیل شده (که تعدیل از آورده هم در دلش هست) واکنش نشان می‌دهد و در این حالت نمودارکاری‌هایمان بهتر جواب می‌دهد و در یک کلام وقتی ما می‌بینیم که در عمل و به صورت تجربی این حالت بهتر است دوست داریم با آورده هم نمودارهایمان را تعدیل کنیم.
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان کار کن که گویا فردا خواهی مرد.

2. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو عادی
    ارسال
    101
    تشکر شده 165 بار در 76 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش ارسال ها

یک سری هم که می‌خواهند سر بقیه و خودشان را شیره بمالند! نمودار را تعدیل نشده می‌گذارند که قیمت‌های گذشته زیاد به نگر بیاید و مثلا بگویند اکنون ما داریم سقف پیشین را می‌شکنیم! یا بگویند اکنون قیمت زیاد نیست... اینها را ول کن... اینها گاگول‌اند!

اتفاقا منم ظن همین موضوع رو دارم. متاسفانه انواع و اقسام کلاهبرداری ها داره صورت میگیره. من اینو توی 2-3 تا کانال دیدم با اعضای بالای 10 هزار نفر. و اتفاقا کانالی که الان یادم هست سهم خشرق رو تعدیل نشده گذاشته بود و خیلی تحلیل قلمبه سلمبه هم سعی کرده بود بنویسه واسش(موج دیامتریک F و G و ...) نزدیک 23 هزار عضو داره در حال حاضر!

اما درباره ی باقی مطالب ممنونم. تا حد زیادی مفید بود مطلبتون. و من یکجاش هنوز برام شفاف نیست. مثلا ما یک شرکتی داریم که 2 نفری تاسیس کردیم. نفری 5000 ریال گذاشتیم و شرکت رو با سرمایه ی 10000 ریال ثبت کردیم. بعدش طبق قانون هر سهم شرکت باید 1000 ریال ارزش اسمی بخوره فکر میکنم. پس ما شرکت رو به 10 سهم تقسیم کردیم و نفری صاحب 5 سهم شدیم. درسته؟

بعدش رفتیم با سرمایه مون یک زمین خریدیم! فرضا با همون مبلغ 10000 ریال. حالا 5 سال گذشت و همه چیز 5 برابر شد و ارزش زمین ما شد 50000 ریال. و ما میخوایم افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها اعلام کنیم. چیزی که من از مثال شما فهمیدم که ارزش اسمی سهام ما همون 1000 ریال ثابت باقی میمونه. و حالا چون ما سرمایه مون 5 برابر شده، نمیتونیم ارزش اسمی سهاممون رو هم 5 برابر کنیم، فلذا باید تعداد سهاممون رو 5 برابر کنیم ولی با همون ارزش اسمی 1000 ریال. یعنی ما پس از افزایش سرمایه، نفری 25 سهم به ارزش 1000 ریال خواهیم داشت. درسته؟

جالا از اینجا به بعدش برام سواله. آیا سهامداران بازار میان اخبار شرکت مارو میخونن، و بعد میفهمن ما افزایش سرمایه دادیم و تعداد سهاممون 5 برابر شده، بعدش میان میگن قیمت سهام این شرکت 1/5 سابق می ارزه؟ و توی بازگشایی 1/5 سابق قیمت میدن؟ یا خود سازمان بورس اینکارو میکنه؟ یا چطوری؟

ممنون میشم در اینباره هم توضیح بفرمایین.

4. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید prince0fpersia از ایشان تشکر کرده اند:

مدیر mhjboursy آواتار ها
    ارسال
    10,444

اتفاقا منم ظن همین موضوع رو دارم. متاسفانه انواع و اقسام کلاهبرداری ها داره صورت میگیره. من اینو توی 2-3 تا کانال دیدم با اعضای بالای 10 هزار نفر. و اتفاقا کانالی که الان یادم هست سهم خشرق رو تعدیل نشده گذاشته بود و خیلی تحلیل قلمبه سلمبه هم سعی کرده بود بنویسه واسش(موج دیامتریک F و G و ...) نزدیک 23 هزار عضو داره در حال حاضر!

اما درباره ی باقی مطالب ممنونم. تا حد زیادی مفید بود مطلبتون. و من یکجاش هنوز برام شفاف نیست. مثلا ما یک شرکتی داریم که 2 نفری تاسیس کردیم. نفری 5000 ریال گذاشتیم و شرکت رو با سرمایه ی 10000 ریال ثبت کردیم. بعدش طبق قانون هر سهم شرکت باید 1000 ریال ارزش اسمی بخوره فکر میکنم. پس ما شرکت رو به 10 سهم تقسیم کردیم و نفری صاحب 5 سهم شدیم. درسته؟

بعدش رفتیم با سرمایه مون یک زمین خریدیم! فرضا با همون مبلغ 10000 ریال. حالا 5 سال گذشت و همه چیز 5 برابر شد و ارزش زمین ما شد 50000 ریال. و ما میخوایم افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها اعلام کنیم. چیزی که من از مثال شما فهمیدم که ارزش اسمی سهام ما همون 1000 ریال ثابت باقی میمونه. و حالا چون ما سرمایه مون 5 برابر شده، نمیتونیم ارزش اسمی سهاممون رو هم 5 برابر کنیم، فلذا باید تعداد سهاممون رو 5 برابر کنیم ولی با همون ارزش اسمی 1000 ریال. یعنی ما پس از افزایش سرمایه، نفری 25 سهم به ارزش 1000 ریال خواهیم داشت. درسته؟

جالا از اینجا به بعدش برام سواله. آیا سهامداران بازار میان اخبار شرکت مارو میخونن، و بعد میفهمن ما افزایش سرمایه دادیم و تعداد سهاممون 5 برابر شده، بعدش میان میگن قیمت سهام این شرکت 1/5 سابق می ارزه؟ و توی بازگشایی 1/5 سابق قیمت میدن؟ یا خود سازمان بورس اینکارو میکنه؟ یا چطوری؟

ممنون میشم در اینباره هم توضیح بفرمایین.
    نه. عملکرد بازار قیمت را یک پنجم می‌کند. (البته یک پنجم دقیقا که نه... معمولا تو ایران چند درصد افزایش قیمت هم داریم... بسته به شانس)
    مثلا حفاری. دو روز کاری گذشته قیمتش بود ۴۱۰۰ ریال که پس از افزایش سرمایه ۲۵۰۰ ریال باید قیمت می‌خورد. که به خاطر اینکه بازار خوب است ۲۵ درصد هم بازار حاضر شد اضافه‌تر پرداخت کند و قیمت را به ۳۲۰۰ ریال رساند.

پس خود مردم (بازار) قیمت را کاهش می‌دهند. یعنی عرضه و تقاضا. (البته سازمان بورس هم یادم است در گذشته محدودیت دامنه‌ی نوسان می‌گذاشت... مثلا اجازه نمی‌داد حفاری که قیمتش ۴۱۰۰ ریال بوده خارج از دامنه‌ی ٪۵+۲۵۰۰ تا ٪۵-۲۵۰۰ نوسان کند. ولی در حال حاضر این محدودیت نوسان را انگار برداشته.)

این قیمت‌های تئوریک گشایش هم یک سری فرمول ساده دارد که اگر در اینترنت جستجو کنید هستند: https://www.google.com/search?q=%D9%...ient=firefox-b
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان کار کن که گویا فردا خواهی مرد.

6. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو عادی
    ارسال
    101

نه. عملکرد بازار قیمت را یک پنجم می‌کند. (البته یک پنجم دقیقا که نه... معمولا تو ایران چند درصد افزایش قیمت هم داریم... بسته به شانس)
    مثلا حفاری. دو روز کاری گذشته قیمتش بود ۴۱۰۰ ریال که پس از افزایش سرمایه ۲۵۰۰ ریال باید قیمت می‌خورد. که به خاطر اینکه بازار خوب است ۲۵ درصد هم بازار حاضر شد اضافه‌تر پرداخت کند و قیمت را به ۳۲۰۰ ریال رساند.

پس خود مردم (بازار) قیمت را کاهش می‌دهند. یعنی عرضه و تقاضا. (البته سازمان بورس هم یادم است در گذشته محدودیت دامنه‌ی نوسان می‌گذاشت... مثلا اجازه نمی‌داد حفاری که قیمتش ۴۱۰۰ ریال بوده خارج از دامنه‌ی ٪۵+۲۵۰۰ تا ٪۵-۲۵۰۰ نوسان کند. ولی در حال حاضر این محدودیت نوسان را انگار برداشته.)

این قیمت‌های تئوریک گشایش هم یک سری فرمول ساده دارد که اگر در اینترنت جستجو کنید هستند: https://www.google.com/search?q=%D9%...ient=firefox-b

اتفاقا برای منم سوال بود که چطور شرکتی که افزایش سرمایه داده، با یک بازگشایی سبز و معمولا زیاد روبه رو میشه؟ طوریکه به جای اینکه رو به پایین سقوط کنه (نمودار تعدیل نشده) گاها رو به بالا صعود میکنه(مثل مثال شما). احتمالا سهامدار با خودش میگه این شرکت حتما سود بیشتری توش نهفته و یا در اینده نزدیک کسب میکنه و بازم بیشتر از اینها می ارزه!

یک سوال دیگه هم پیش میاد، که نمیدونم اینجا بپرسم یا برم توی نبض بازار سوال کنم. من همینجا میپرسم چون در ادامه ی همین بحث هست( و اگر خواننده ی دیگری دنبال کنه بحث رو شاید براش جالب باشه، ولی شما صلاح دونستین منتقل کنید).

سوالم اینه که، تا جایی که من میدونم، اکثر شرکتها مرداد ماه نمادشون بسته میشه و میرن به مجمع سالانه برای تقسیم سود. و اگر فرضا اول تیر سهام شرکت 100 تومن بوده، و قرار هست 15 مرداد بره مجمع، سهام تا قبل از روز بسته شدن، بسته به سودی که شرکت پیش بینی کرده، معمولا صعودی میشه. مثلا سهم تا روز اخر به 150 تومن فرضا میرسه. چون احتمالا بازار سودی که پیش بینی شده رو به قیمت روز سهم اضافه میکنه قبل از بسته شدن برای مجمع. و قاعدتا بعد از مجمع و توی بازگشایی، باید سهم حداقل به اندازه ی میزان سود توضیع شده، ارزشش کم بشه. ولی بازم میبینیم که گاها سهم هایی با جهش های مثبت بازگشایی میشن. آیا اینم باز با همون قاعده ی قبلی تفسیر میشه؟ یعنی توی مجمع چیزایی گفته شده و شنیده شده که سهامداران معتقد شدن ارزش سهم از رقم قبل مجمع هم باید بالاتر بره، حتی بعد از دریافت سود!

8. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید prince0fpersia از ایشان تشکر کرده اند:

مدیر mhjboursy آواتار ها
    ارسال
    10,444

اتفاقا برای منم سوال بود که چطور شرکتی که افزایش سرمایه داده، با یک بازگشایی سبز و معمولا زیاد روبه رو میشه؟ طوریکه به جای اینکه رو به پایین سقوط کنه (نمودار تعدیل نشده) گاها رو به بالا صعود میکنه(مثل مثال شما). احتمالا سهامدار با خودش میگه این شرکت حتما سود بیشتری توش نهفته و یا در اینده نزدیک کسب میکنه و بازم بیشتر از اینها می ارزه!
    اینکه سبز می‌شوند به چندین موضوع می‌تواند مربوط بشود...
    همیشه هم این گونه نیست که سبز بشوند! یک زمانی داشتیم که این‌قدر هر چیزی رفت مجمع و هنگام گشایش قرمز باز شد که همه از نام مجمع می‌ترسیدند! و تا نام مجمع می‌آمد همه فروش می‌زدند! زمان دوری را نمی‌گویم... همین پارسال و پیارسال.
    برعکس قدیم‌تر ها روال این‌گونه بود که هر جا نام افزایش سرمایه‌ می‌آمد همه عاشق سهام آن شرکت می‌شدند!

چرایی‌اش:
    ۱- اخباری که در مجمع می‌آید.
    ۲- افزایشی یا کاهشی بودن بازار. (وقتی هم‌گروهی‌های این نماد و کلا بازار در چهار روز غیبت این نماد چهارتا مثبت خورده هنگام گشایش این نماد هم بازار علاقه دارد این عقب‌افتادگی را جبران کند.)
    ۳- از بین رفتن قوانین من‌درآوردی و احمقانه‌ی سازمان بورس (#شاپور‌ـ‌دانا) در کشور ما یعنی محدودیت دامنه‌ی نوسان در زمان بازگشایی نمادها.
    ۴- رقیق شدن سهام. (این تاثیر بد می‌گذارد معمولا. کسانی مثلا که سهامشان پنج برابر می‌شود به لحاظ روانی تمایل پیدا می‌کنند بخشی‌اش را بفروشند.)
    ۵- بازی حق‌تقدم‌ها (هم تاثیر مثبت می‌تواند داشته باشد و هم منفی)
    ۶- کنترل و دست‌کاری شدید‌تر بازیگران و بازارگردان‌ها (این هم هم تاثیر مثبت می‌تواند داشته باشد و هم منفی)
    .
    .
    .
    اکنون به خصوص این مورد دوم یعنی افزایشی بودن روند کلی بازار ببسیار موثر است.
    با پیشرفت زمانه و پیشرفت فناوری و اجبار سازمان بورس برای عدم افشای اطلاعات در مجامع (که این کار درستی است) آن مورد نخست که بسیار تاثیر گذار بود تاثیرش کاهش یافته. اکنون دیگر در مجمع که حاضر می‌شویم همه همه‌چیز را تقریبا می‌دانند و رفتن به مجمع چیز زیادی به اطلاعات آدم نمی‌افزاید. دارد تاثیرش کم می‌شود... گاهی سهامداران چندین برابر خود مدیر عامل و مدیر مالی از اوضاع سهام اطلاعات بیشتری دارند!
    «محمد حسین» هستم.

10. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

مدیر mhjboursy آواتار ها
    ارسال
    10,444

سوالم اینه که، تا جایی که من میدونم، اکثر شرکتها مرداد ماه نمادشون بسته میشه و میرن به مجمع سالانه برای تقسیم سود. و اگر فرضا اول تیر سهام شرکت 100 تومن بوده، و قرار هست 15 مرداد بره مجمع، سهام تا قبل از روز بسته شدن، بسته به سودی که شرکت پیش بینی کرده، معمولا صعودی میشه. مثلا سهم تا روز اخر به 150 تومن فرضا میرسه. چون احتمالا بازار سودی که پیش بینی شده رو به قیمت روز سهم اضافه میکنه قبل از بسته شدن برای مجمع. و قاعدتا بعد از مجمع و توی بازگشایی، باید سهم حداقل به اندازه ی میزان سود توضیع شده، ارزشش کم بشه. ولی بازم میبینیم که گاها سهم هایی با جهش های مثبت بازگشایی میشن. آیا اینم باز با همون قاعده ی قبلی تفسیر میشه؟ یعنی توی مجمع چیزایی گفته شده و شنیده شده که سهامداران معتقد شدن ارزش سهم از رقم قبل مجمع هم باید بالاتر بره، حتی بعد از دریافت سود!
    این موضوع بیشتر به بررسی بنیادی مربوط می‌شود.
    مثلا این‌گونه حساب می‌کنند که:
    این نماد قیمتش ۱۰۰۰ ریال است و ۲۰۰ ریال سودش است.
    در مجمع گمان کنم ۱۰۰ ریال سود نقدی نقسیم کند.
    قیمت تئوریک گشایشش می‌شود ۹۰۰ ریال.
    سال بعد با توجه به فلان مسئله (مثلا با توجه به عملکرد دو ماه اخیرش) می‌تواند ۳۰۰ ریال سود بسازد.
    پس پی روی ای این پس از مجمع باید بشود حدود ۳ برابر.
    حالا ما اگر پی روی ای همگروهی‌هایش را که ۵ است حساب کنیم نتیجه می‌گیریم که این قیمتش اکنون (که ۱۰۰۰ ریال است) بسیار ارزنده است و جا دارد تا ۱۶۰۰ برود... و ما اگر حتی تا ۱۴۰۰ ریال هم بیاییم و از این خرید کنیم باز سال آینده یک سود خوب داریم...

به این پی‌ـبر_ای می‌گویند p/e تحلیلی. در سایت سازمان بورس زده p/e=5 ولی طرف می‌نشیند با خودش دودوتا‌چهارتا می‌کند می‌گوید p/e=3 و حاضر است تا زمانی که p/e<4 پول خرج کند و سهام این شرکت را بخرد.
    «محمد حسین» هستم.

12. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    ارسال
    671
    تشکر شده 1,895 بار در 582 ارسال

با سلام
    چرا دیتای خاور روی متا تریدر همراه پاک شده ؟
    در آنلاین ها هم اطلاعات خاور آپدیت نمیشه چرا؟

14. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید TAJ2014 از ایشان تشکر کرده است:

مدیر mhjboursy آواتار ها
    ارسال
    10,444

این موضوع بیشتر به بررسی بنیادی مربوط می‌شود.
    مثلا این‌گونه حساب می‌کنند که:
    این نماد قیمتش ۱۰۰۰ ریال است و ۲۰۰ ریال سودش است.
    در مجمع گمان کنم ۱۰۰ ریال سود نقدی نقسیم کند.
    قیمت تئوریک گشایشش می‌شود ۹۰۰ ریال.
    سال بعد با توجه به فلان مسئله (مثلا با توجه به عملکرد دو ماه اخیرش) می‌تواند ۳۰۰ ریال سود بسازد.
    پس پی روی ای این پس از مجمع باید بشود حدود ۳ برابر.
    حالا ما اگر پی روی ای همگروهی‌هایش را که ۵ است حساب کنیم نتیجه می‌گیریم که این قیمتش اکنون (که ۱۰۰۰ ریال است) بسیار ارزنده است و جا دارد تا ۱۶۰۰ برود... و ما اگر حتی تا ۱۴۰۰ ریال هم بیاییم و از این خرید کنیم باز سال آینده یک سود خوب داریم...

به این پی‌ـبر_ای می‌گویند p/e تحلیلی. در سایت سازمان بورس زده p/e=5 ولی طرف می‌نشیند با خودش دودوتا‌چهارتا می‌کند می‌گوید p/e=3 و حاضر است تا زمانی که p/e<4 پول خرج کند و سهام این شرکت را بخرد.
    پی‌نوشت:
    خوب شد گفتید... من این چند نوشته را در آینده به جستار «کارگاه اندیشه» منتقل می‌کنم...
    یک پیشنهادی هم داشتم خدمتتان... البته دوستان هم گفتند... اگر می‌شود این همه جستار ایجاد نکنید. من می‌خواستم این جستارهای جدید را همه را ادغام کنم... ولی گفتم شاید با خودتان بگویید فلانی مانع جواب گرفتن من از دیگران شد... گفتم یک مدت بماند بعدا... در کل این را خدمتتان بگویم که تعدد جستارها روی میزان پاسخ‌گیری شما تاثیری نمی‌گذارد. نمی‌دانم چرا در انجمن‌های مرتبط با بورس معمولا پاسخ‌دهی یک جوری است... معمولا کم است... یعنی معمولا هیچ کس جواب نمی‌دهد... ولی گاهی یک موضوعی که مطرح می‌شود هزار نفر علاقه دارند در موردش اظهار نگر کنند... به خصوص اگر یک حالت چالشی‌ای ایجاد شود و بحث و کُری خواندن هم بالا بگیرد و منم منم‌ها بیرون بزند... یک جاهایی البته مطالب آموزشی موج می‌زند... یک جاهایی اصلا هیچ کس نیست... کلا یک جوری است...
    ولی در انجمن‌های دیگر این‌گونه نیست... مثلا من ده دوازده سال پیش زیاد در انجمن‌های مهندسی برق (الکترونیک) فعال بودم... (ECA ای سی ای)... خیلی جو عالی‌ای بود... همه دست همدیگر را می‌گرفتند و انگار یک پرسش که بی‌پاسخ می‌ماند یک ثوابی بود که از دست رفته! خیلی جو عالی‌ای بود... هر جا گیر می‌کردیم یکی می‌آمد دستمان را می‌گرفت (به خصوص دایی...) و همین هم در ما انگیزه شده بود که وقتی ما خودمان حرفه‌ای شده بودیم دست دیگران را می‌گرفتیم... خیلی عالی.... حالا نمی‌دانم مربوط به نوع انجمن بود؟ (یعنی موضوعات برقی) یا مربوط به آن دوره زمان بود؟ یا چه؟
    باز اینجا که خوب است... در سایت‌های همسایه که اصلا هیچ به هیچ...
    انگار در این دوره زمانه مردم دیگر حوصله ندارند... حوصله ندارند سرشان را هم بخارانند چه برسد به پاسخ دادن... از شما چه پنهان خودم هم زیاد تمایلی به پاسخ دادن ندارم... احساس می‌کنم اکنون باید زمان بگذارم برای کارهای دیگر... اگر آدم آن طرف زمان نگذارد یک چیزی (بخشی‌ از آینده‌اش... بخشی از درآمدش...) قرار است از دستش برود... (روی همین حساب اگر در آینده کمتر پاسخ دادم یا پاسخ ندادم ناراحت نشوید یک وقت.... عذر تقصیر.)
    «محمد حسین» هستم.

16. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو عادی petter آواتار ها
    ارسال
    106
    تشکر شده 360 بار در 98 ارسال

پی‌نوشت:
    خوب شد گفتید... من این چند نوشته را در آینده به جستار «کارگاه اندیشه» منتقل می‌کنم...
    یک پیشنهادی هم داشتم خدمتتان... البته دوستان هم گفتند... اگر می‌شود این همه جستار ایجاد نکنید. من می‌خواستم این جستارهای جدید را همه را ادغام کنم... ولی گفتم شاید با خودتان بگویید فلانی مانع جواب گرفتن من از دیگران شد... گفتم یک مدت بماند بعدا... در کل این را خدمتتان بگویم که تعدد جستارها روی میزان پاسخ‌گیری شما تاثیری نمی‌گذارد. نمی‌دانم چرا در انجمن‌های مرتبط با بورس معمولا پاسخ‌دهی یک جوری است... معمولا کم است... یعنی معمولا هیچ کس جواب نمی‌دهد... ولی گاهی یک موضوعی که مطرح می‌شود هزار نفر علاقه دارند در موردش اظهار نگر کنند... به خصوص اگر یک حالت چالشی‌ای ایجاد شود و بحث و کُری خواندن هم بالا بگیرد و منم منم‌ها بیرون بزند... یک جاهایی البته مطالب آموزشی موج می‌زند... یک جاهایی اصلا هیچ کس نیست... کلا یک جوری است...
    ولی در انجمن‌های دیگر این‌گونه نیست... مثلا من ده دوازده سال پیش زیاد در انجمن‌های مهندسی برق (الکترونیک) فعال بودم... (ECA ای سی ای)... خیلی جو عالی‌ای بود... همه دست همدیگر را می‌گرفتند و انگار یک پرسش که بی‌پاسخ می‌ماند یک ثوابی بود که از دست رفته! خیلی جو عالی‌ای بود... هر جا گیر می‌کردیم یکی می‌آمد دستمان را می‌گرفت (به خصوص دایی...) و همین هم در ما انگیزه شده بود که وقتی ما خودمان حرفه‌ای شده بودیم دست دیگران را می‌گرفتیم... خیلی عالی.... حالا نمی‌دانم مربوط به نوع انجمن بود؟ (یعنی موضوعات برقی) یا مربوط به آن دوره زمان بود؟ یا چه؟
    انگار در این دوره زمانه مردم دیگر حوصله ندارند... حوصله ندارند سرشان را هم بخارانند چه برسد به پاسخ دادن... از شما چه پنهان خودم هم زیاد تمایلی به پاسخ دادن ندارم... احساس می‌کنم اکنون باید زمان بگذارم برای کارهای دیگر... اگر آدم آن طرف زمان نگذارد یک چیزی (بخشی‌ از آینده‌اش... بخشی از درآمدش...) قرار است از دستش برود... (روی همین حساب اگر در آینده کمتر پاسخ دادم یا پاسخ ندادم ناراحت نشوید یک وقت.... عذر تقصیر.)
    مربوط به آن دوره زمان بود ... بیشتر دهه شصتی ها (و حتی بعضا قدیمی تر ها) ... اما دیگه ما هم حال این کار ها را نداریم، انگاری ی جورایی بی رمق شدیم و ی جورایی به این نتیجه رسیده ایم که فقط پول و زندگی شخصی خودمان برامون مهم باشه

دلایل مهم دیگه ای هم داره، علم و اشتیاق به یادگیری و یاددادن هم کمرنگ شده ، مربوط به سن و سال هم هست، قدیما پول درآوردن زیاد دغدغمون نبود، سن ما هم دیگه کم کم داره میره بالا
    قدیما میگفتن زکات علم نشر آن هست
    اما الآن ما به خودمون میگیم این کارها را بکنیم برای چی؟! برای کی؟! اغلب آدمها قدرنشناس شده اند ... دهه هفتادی ها به بعد هم عموما دیگر راه ما را ادامه نمیدهند

18. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید petter از ایشان تشکر کرده اند:

عضو عادی
    ارسال
    101

پی‌نوشت:

هر دم از این باغ بری میرسد... تازه تر از تازه تری میرسد
    آقا میترسم آخرش ما با هم همسایه و همکار دربیایم. اولش از برنامه نویسی شروع شد، تا حالا به ECA رسیده، فردا لابد کویر الکترونیک و stackexchange و github و ....

یادم هست یکبار با یک نفر که کارش گرافیک بود صحبت میکردم. بهش گفتم کار عکاسی هم برای مدل هات انجام میدی؟ گفت ای بابا چرا توی ایران همه توقع دارند یکنفر متخصص همه چیز باشد! حال آنکه در تمام دنیا هرکس تخصص یک چیز مثلا فوتوشاپ دارد! یا حتی داخل همین فوتوشاپ هم باز دسته بندی های تخصصی کاری وجود دارد

ولی خب ما پیرجوانان، عادت کرده ایم همه کار را خودمان کنیم. از طراحی با آلتیوم بگیر تا اتو کشی مدار! برنامه نویسی از اسمبلی تا سی شارپ! و خدا قسمت کند طراحی با سالیدورکز و پرینت سه بعدی با پرینتر دست ساز خودمان هم انجام میدیم! حال نمیدانم این از همه کاره بودن ماست یا سوسول بازی جدیدی ها (جفتشم یکی شد... چقدر ادبیاتی شدم من)

اره خلاصه من خیلی وقته توی فروم های فارسی فعالیتی ندارم(فکر کن تیونیگ تالک هم داره خاک میخوره). و توی فروم های خارجی بر خلاف ما، تا یک سوال مشتقه از سوال اصلی میپرسی، صد تا کامنت میگذارند که لطفا یک تاپیک جدید برای هر سوالت بساز!! و مارو بد عادت کرده اند خلاصه.

درباره اینکه چرا کسی دیگه فعال نیست نظر شما و نظر جناب پتر رو تایید میکنم. اما این رو هم اضافه میکنم که تلگرام باعث از رونق افتادن فروم های اینترنتی است. همانطور که فیس بوک رو از رونق انداخت(البته اینجا اینستا هم دخیل بودش). خلاصه الان ملت توی تلگرامن و دیگه نمیان پای کامپیوتر. (فقط نمیدونم بچه های TT کحان).

درباره ی بی حوصلگی شما هم. به نظرم شما مدیر و صاحب این سایت باشید؟ که انصافا هم خوب کار میکنید و زحمت میکشید. اما این روزها باید بیزنس پلان تعریف کنید و دیگه کار در راه رضای خدا نه خیلی انگیزه داره و نه خیلی سودی! شما هم چنتا کانال بزنید و 4 مزدور اجیر کنید و همش به همدیگه لینک بزنید و افکار عمومی را مهندسی کنید و پول پارو کنید (البته میدانم اهلش نیستید! ولی خب اینطوری هم شاید خیلی دوام نیاورید! به هرحال یک بیزنس برای بقا باید درآمد زایی (توجیه اقتصادی) داشته باشد و این توجیه صرفا چاپیدن مردم و کلاهبرداری نیست). شاید مثلا یک بخش VIP به انجمن اضافه کنید و چنتا از بچه هایی که میدونید کارشون درسته و سابقه شون مشخصه رو ببرید اونجا و حق ورودی بگیرید برای تحلیل یا معرفی سهام خاص! و خلاصه از اینطور کارها(منم 6 ماه عضویت رایگان به خاطر پیشنهاد خوبم)

20. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید prince0fpersia از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 5 از 6 اولیناولین ... 23456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

Users Browsing this Thread

در حال حاضر 1 نفر از این موضوع دیدن می کنند (0 عضو و 1 مهمان)

برچسب برای این موضوع

بوک مارک ها

مجوزهای ارسال و ویرایش

• شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • شما نمی توانید به ارسال ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید ارسال های خود را ویرایش کنید
  •