صفحه 8 از 22 نخست ... 56789101118 ... آخرین
نمایش نتایج: از 71 به 80 از 219

موضوع: ✌راهبرد-Strategy✌

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,811 بار در 17,704 ارسال

پاسخ : ✌استراتژی✌

محاسبه ی ناو شرکت ها - کاظم نادر علی در 921006
    ======================

در محاسبه ناو برخی دوستان یا برخی سایتها و بولتنها میاند بصورت ابتدایی اخرین پورتفوی بورسی شرکت سرمایگذاری دانلود میکنند ارزش افزوده سبد بورسی+حقوق صاحبان سهام جمع میزنند و کاش ذخیره سرمایگذاریها را بهش اضافه میکنند میگند ناو فلان شرکت انقدر که کل محاسبات 5دقیقه هم وقت نمیبره و این نوع محاسبه ناو ابتدایی و فاصله معنا داری با ارزش واقعی داراییهای اون شرکت داره مثال همین بولتن معیار که به این صورت ابتدایی ناو چند سهمو حساب کرده بود. باید در محاسبه ی ناو پرتفوی غیر بورسی و سایر دارایی های شرکت مثل زمین ها و املاکی که قبلا با قیمت پایین خریداری شده، با قیمت حال محاسبه شود.

از مجید خالقی در 921007
    ======================

امروز یکی از اصول مهم معاملاتی را می خواهم بگویم، ساده ولی بسیار موثر: هیچ وقت روزانه و بلکه هفتگی سرمایه خود را حساب نکنید، این کار سمی کشنده و مهلک برای معامله گر است. تمام ذهن خود را معطوف معاملات موفق بکنید، اگر سهمی به صورت بنیادی جا برای بالا رفتن دارد به خاطر این که می بینید در سودید نفروشید و اگر سهمی جا برای نزول بیشتر دارد و فعلا امیدی به آن نیست به خاطر این که در زیانید نگه ندارید. وقتی روزانه حساب سود و زیان خود را بکنیم و ببینیم سرمایه به کجا رسیده بدانیم که آن روز ، سرآغاز شکست های متوالی ما در بازار بورس خواهد بود به علت وارد شدن استرس به معامله گر و از دست دادن تمرکز روی چند و چون معاملات. مطلبی را از کتاب تحلیل بنیادی استاد شهدایی نقل قول میکنم. خواندنش برای دوستان کم صبر خالی از لطف: "به بازار سرمایه بعنوان یک بازیچه ی کوتاه مدت نگاه نکنید، دید خود را گسترش دهید و با یک افق دید بلند مدت وارد شوید. مطمئن باشید که ورود و خروج های مکرر نمیتواند تضمین کننده ی بازده شما باشد و یقین بدانید در بسیاری از مواقع که خروج از بازار را ترجیح میدهید، زمان خرید فرا رسیده است"

نکاتی از علیرضا بورس در 921010:
    ======================

1. اصول را خوب یاد بگیرید
    2. بهترین زمان برای خریدن یک شرکت، زمانی است که آن شرکت به بحران خورده است
    3. هیچ سهامی را تنها به خاطر اینکه دیگران از آن متنفر هستند، نخرید
    4. سهام همیشه از بحران بیرون می آید
    5. از بازده کاری و برگشت پول خود دچار احساس خود سیندرلا بینی یا همان غرور نشوید
    6. برای سرمایه گذاری موفق لزومن نباید نابغه باشید
    7. همیشه با مشکلات، ساده و انعطاف پذیر برخورد کنید
    8. زیاد فکر کنید
    9. برای همیشه، دوره زمانی خوبی برای تعیین کردن است
    10. در بیزنسی شرکت کنید که بتوانید با آدم های احمق و کارهای احمقانه آن هم کنار بیایید
    11. حریص باشید وقتی دیگران ترس دارند
    12. خریدن سهام تنها به پرداخت پول آن ختم نمی شود
    13. نبایدقدم در هر راهی بگذارید و هر حرکتی را شروع کنید
    14. در هنگام گزینش سهام از سیاست و اقتصاد کلان چشم پوشی کنید
    15. قیمت و ارزش دو مفهوم متفاوت هستند
    16. وقتی همه چیز خوب است، بدها نمایان نمی شوند
    17. امتیاز خاصی برای سرمایه گذاری های پیچیده وجود ندارد
    18. یک بیزینسمن خوب، یک سرمایه گذار خوب هم هست
    19. شرکت هایی که تغییر در دستور کارشان نیست، بهترین گزینه برای سرمایه گذاری هستند
    20. هرگز پولتان را به باد ندهید
    21. زمان با شما حرف می زند

سهامی که سود رسانده را بفروشیم یا آنکه هنوز سود نرسانده؟ - علیرضابورس 921011
    ===========================================

زمان رسیده که بخشی از سهام خود را بفروشید ( شناسایی سود ) به لحاظ منطقی سراغ نمادهایی می روید که قیمت آنها بالا رفته و سهامی را ه هنوز رشد نکرده نگه می دارید ؟! خب خیلیها چنین کاری انجام می دهند سهامی که رشد بالایی دشتند ریسک بالایی هم درند و این موضوع نیاز به استدلال ندارد ... اما این استدلال گرچه منطقی است اما اغلب نادرست از آب در می آید دلیل : علت افزایش قیمت برخی از این سهام رشد و توسعه صنعتی این شرکتها می باشد در نتیجه احتمال افزایش قیمت این سهام بیش از بقیه است همینطور سهامی که بدون تغییر مانده اند و یا نزول کردند معمولا از ضعف بنیادی رنج می برند پس شما به دلایل مختلف که بارها اشاره کردید به سراغ سود آورترین سهام سبدتان می روید و سهام کم بازده را حفظ می کنید و در پایان متوجه می شوید مشتی سهام بی ارزش در سبد دارید و سهامی که فروختید بیشتر رشد کرده اند. رمپنا اشتباه و درس بزرگی بود که من بدلیل همین شناسایی سود از بورس گرفتم . فقط حواستون باشه بسیاری از نمادها هم که با رشد قیمت مواجه بودند دلیل موجهی نداشتند
    واقعیت این است که عزیزان رصدی من ... هیچ کسی یک روز صبح از خواب بیدار نمی شود و موفقیت هایش را از پستچی دریافت نمی کند هیچ موفقیتی تصادفی به دست کسی داده نمی شود موفقیت هرگز شانسی نیست . موفقیت حتی بصورت هدیه هم رد و بدل نمی شود موفقیت محصول ( تلاشها . قدم برداشتنها . پیمودن راه ها . تصمیم ها . رفتار مناسب ) است
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

2. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

چند نکته خوب از یک انسان نه چندان خوب
    ==========================

921010
    معمولا تجربه نشان داده است که سهم هایی که در لیست 7 سهم پر بیننده بورس هستند در میان مدت مورد اقبال بازار قرار می گیرند و رشد بالایی را تجربه می کنند که این یک نکته بسیار فنی و مهم است که می توان از آن جهت سنجش نگاه بازار به یک سهم استفاده کرد.
    تحلیل ما ، سواد ما ، مطالعه ما ، هوش ما تنها و تنها یکی از چند عامل تاثیر گذار در موفقیت ما در بورس است. ما نمی توانیم هرگز پیش بینی دقیقی از سیاست جهانی ، مسائل داخلی دولت ، مصوبات بیرون آمده از دل جلسات مجلس ، تصمیمات ناگهانی و فکر نشده مدیران سازمان بورس و عوامل دیگر داشته باشیم. ما فقط باید بخشی که به عهده ما است را به نحو احسن انجام دهیم که آن تحلیل سهم است و بقیه عوامل دست ما نیست و وقتی دست ما نیست چرا باید خود را سرزنش کنیم ؟ حتی بزرگترین تحلیل گرها هم از داخل سازمان سیا و پنتاگون که خبر ندارند. پس وقتی آمریکا تصمیم می گیرد به سوریه حمله کند سهام بزرگترین تحلیل گرها هم منفی می شود چون ما انسانیم و موجود فضایی یا رمال و جادوگر نیستیم که علم غیب داشته باشیم. تنها انسان های ضعیف خود را سرزنش می کنند . یک انسان قوی پس از هر اتفاقی که خوش آیندش نیست تلاش خود را می کند تا شرایط را تغییر دهید و بهترین تصمیم را بگیرد . حتی یک ثانیه هم از زندگی نباید صرف سرزنش شود.
    وارن بافت می گوید بورس محل انتقال ثروت از افراد عجول به افراد صبور است . اما این قضیه نیاز به توضیح جدی دارد. صبر در مورد سهامی که از لحاظ بنیادی قوی هستند و به دلایلی به جایگاه واقعی خود نرسیده اند معنا پیدا می کند.

921015
    چطور میشه که وقتی دولت/خصوصی سازی شروع به عرضه می کنه بعضی مواقع قیمت سهم میره بالا ، بعضی مواقع میاد پایین؟ این بستگی دارد که چه کسی می فروشد و چه کسی می خرد و اینکه عرضه به چه صورتی باشد. فروش سهم به صورت خرد با معامله بلوکی تفاوت دارد. در معاملات بلوکی بعضی حقوقی ها مثل ایران خودرو یک حقوقی ضعیف هستند و از سهم های خود حمایتی نمی کنند ولی برخی دیگر مثل ساتا و غدیر حقوقی های قدرتمندی هستند این موجب رشد سهم هایی می شود که اینها می خرند. در ضمن در معاملات بلوکی چون همیشه قیمت معامله چند درصد بیش از قیمت روز سهم است همین موجب ایجاد جو روانی مثبت می شود و معمولا از قیمت اعلامی به عنوان ارزش واقعی سهم یاد می شود که البته از لحاظ علمی این مطلب کاملا اشتباه است .

در 921022:
    بازار منفی یعنی خرید و بازار مثبت یعنی فروش . البته در هر 2 حالت به صورت پله ای ( 3 یا 4 پله )
    ثروت مند شدن در بورس یعنی حرکت بر خلاف جهت بازار . به همین راحتی . بدون استثناء و اما و اگر ...شما با حرکت در جهت بازار هرگز ثروتمند نمی شوید چون در یک جامعه همیشه افراد موفق و ثروتمند در اقلیت هستند و هیچ وقت نمی بینید در جامعه ای تعداد افراد متوسط از افراد موفق بیشتر باشد. پس اگر همانطور که همه رفتار می کنند رفتار کنید همان نتیجه ای را می گیرید که همه می گیرند !
    کاهش سنگین شاخص یعنی فرصت خرید مناسب در سهام ارزشمند.
    کاهش متوسط شاخص یعنی بهترین استراتژی چند روز صبر کردن است و سپس تصمیم گیری.
    کاهش سبک و خیلی کم شاخص یعنی بازار در بلاتکلیفی محض است و ممکن است وارد روندی فرسایشی شود
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

4. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

توصیه های خوب گنگ خواب دیده
    =====================

بورس شغل شماست !!! هر یک از ما برای خود شغلی داریم و عده ای کاری نداریم و بیکار محسوب می شویم، آیا تا به حال به بورس و سهامداری به چشم یک شغل نگاه کرده اید یا صرفا بورس به عنوان یک تفریح یا بزن در رو برایتان مطرح هست، اگر بورس شغل شماست باید بدانید

1. در هیچ شغلی یک شبه نمی شه پولدار شد
    2. هیچ شغلی در چند ماه به بازدهی واقعی نمی رسد
    3. هر شغلی برای خود هزینه هایی دارد 4- برای هر شغلی باید وقت گذاشت
      سرمایه تان چقدر هست ؟ حتی اگر با سرمایه ای زیر 5 میلیون در بورس فعالیت می کنید باید بدانید در این مملکت افراد زیادی هستند که دقیقا با این حجم سرمایه یا حتی کمتر از آن شغل دارند و به اندازه سرمایه شان در امد کسب می کنند (فعالیت در بورس با سرمایه گذاری یا پس انداز سهام فرق می کند ، هستند افرادی که به بورس به عنوان یک وسیله ذخیره پس انداز نگاه می کنند و کار زیادی هم به نوسانات روزمره یا ماهانه سهام ندارند و صرفا سهام با ارزش را می خرند برای روز مبادا و برداشت) پس بورس شغل ماست و هر شغلی اقتضای کار خودش را دارد سعی کنید:

• افراد خانواده و اطرافیان خود را قانع کنید که به بورس به عنوان شغل شما احترام بگذارند
    • روزانه تایم مشخصی را برای مطالعه سهام و بررسی بازار اختصاص دهید
    • برای شغل خود هزینه کنید ، هر شغلی هزینه خود را دارد همانطوری که یک بوتیک دکور مرتبی می زند و یا یک مشاور مسکن میز شیکی دارد شما نیز برای شغل خود محل کاری مناسب (دفتر کار یا اتاقی در منزل) مجهز نمایید در عجبم که فردی بورس را شغل خود می داند ولی حاضر نیست برای شغلش سالانه مبلغی جزیی هزینه نکند در خرید لب تاب ، دیتا ، نرم افزار و یا آبونمان سایت های بورسی و روزنامه ها خسیس نباشید
    • استراتژی شغلی داشته باشید
    • دورنمای شغلی خود را ترسیم کنید چند سال و چند ماه در شغلتان خواهید ماند و با چه مقدار انتظار بازدهی
    • برای کل سال برنامه شغلی داشته باشید همانطور که یک مغازه دار در فصلی از سال پرکار می شود و در فصلی کم کار ، در بورس نیز تایم های مشخص بازدهی خود را دارند
    • فروشنده دوره گرد نباشید!!! زمانهای قدیم یک سری فروشنده های دوره گرد بودند که از یک شهری راه می افتادند با کلی وسایل و کالاهای مورد نیاز دهات و در هر دهی و شهرکوچکی بساط می کردند و کالاهای مورد نیاز مردم را به ایشان می فروختند و کالاهای اضافی و مازاد دهاتی ها را می خریدند و این دوره گردی شاید چند ماه طول می کشید و نهایتا در یک شهر بزرگ هر چی کالا جمع آوری شده داشتند را می فروختند و دوباره بار و بندیل و جنس ها را نو می کردند و یا علی مدد!! و دوباره راه می افتادند در دهات و شهر هایی دیگر ... به این نوع تجارت اصطلاحا می گفتند پیشه وری. این نوع تجارت چند مشخصه داشت : 1- پیشه وران برند خاصی نداشتند 2- در خرید و فروش کالای خاصی تخصص نداشتند 3- دلیل ساده ای برای خرید و فروش داشتند : سود هر چند مختصر و صرفا حاشیه سود مختصر برایشان کافی بود. و چند مشخصه دیگر که در این مجال نمی گنجد. حالا این چه ربطی به بورس دارد؟ الان عرض می کنم: تا حالا پیش آمده یک سهمی را خریده اید شاید به توصیه یک نفر ، فرد دیگری ، سایتی ، بولتنی ، توصیه به خرید سهمی می کند ، سهمتان را می فروشید ، سهم جدید را می خرید و فردا روز از نو روزی از نو ، و این دور ادامه پیدا می کند ...، تا یک روز به خودتان می آیید حساب کتاب می کنید ، می بینید اگر سهم اولی را نگه می داشتید و دست به دست نمی چرخیدید ، سود بیشتری کرده بودید ، و یک بار دیگر حساب می کنید می بینید ، چند برابر بیشتر از شما کارگزار سود برده ، ... بارها اتفاق افتاده که این نوع تریدرها بعد از خرید و حتی بعد از فروش سهمشان تازه در مورد آن مطالعه می کنند و بیشتر با ای کاش، حیف ، خوب شد در رفتم و ... خودشان را سرگرم می کنند. اگر شما هم جزو این نوع تریدرها هستید بدانید که شما یک پیشه ور هستید . یک تریدر دوره گرد. این نوع معامله گران همیشه دنبال فرصت جدید و افق تازه اند ، در حالی که اکثرا هم جا می مانند

چند اصل ساده:

• برخلاف برخی اساتید که معتقدند تریدر نباید محدود به چند سهم باشد من معتقدم باید محدود به چند سهم شد
    • تریدر باید برند داشته باشد ، یعنی در یک یا چند گروه سهم متخصص باشد
    • سهم ها و گرو ها هر کدام رفتار و حرکات منحصر به فردی دارند و هیچ سهمی شبیه سهم دیگر رفتار نمی کند
    • برند داشتن ، به مفهوم تعویض و توسعه گروه نیست ، بلکه به معنی داشتن تخصصه
      چند توصیه ساده :
    • برای شروع چند سهم ساده و مهم را انتخاب کنید ( حدالمکان از سهام بزرگ ، نقد شونده و فاند دار)
    • رفتار سهم را مطالعه کنید : سوابق معاملاتی ، حجم در روزهای خاص، گزارش ها ، سوابق پوشش سود ، رفتار سهم در روزهای برگشت قیمت ، عوامل تاثیر گذار غیر بورسی و ببینید آیا می توانید رفتار سهم را تشخیص بدهید یا نه ؟ اگر در تشخیص روند سهم موفق بودید ، بیشتر روش مطالعه کنید
    • شخصا اگر سهمی برخلاف پیش بینی هام عمل کند هیچ وقت سراغش نمی روم و سهمی که با من کنار بیاید را هیچ وقت کنار نمی گذارم
    • در کنار مطالعه رفتار سهم ، رفتار گروه مرتبط را هم مطالعه کنید خواهید دید برخی سهم ها در گروه شان مثل یک شاگرد تنبل می مانند ، که همیشه عقبند مثل مرقام در گروه آی تی و یا برخی سهم ها در گروهشان یاغی تشریف دارند و همیشه برعکس گروه عمل می کنند مثل ونوین در گروه بانکی و بعد ها خواهد دید که برخی سهم ها در کل بورس یاغی اند و دوست دارند خلاف جهت آب شنا می کنند
    • به مرور در مورد برخی سهم ها به یک سری اصل های ساده خواهید رسید ، سهمهایی خواهید دید که خوب پیش بینی می کنند و بد پوشش می دن و سهم هایی که بد پیش بینی می کنند و خوب پوشش می دن ، سهم های را خواهد دید که لیدر گروهشان هستند و سهم هایی که لیدر بورسن
    • به مرور تعداد سهامی که در دایره مطالعه تان قرار می گیرند را بیشتر کنید واین به معنی افزایش تخصص هست و گسترش برند

حتما دفتری داشته باشید ، تمام وقایع را در آن دفتر یادداشت کنید و این دفتر را ماه به ماه و هفته به هفته غربال و مرتب نمایید اگر از روی دست این و آن خرید و فروش می کنید پیشنهادات فرد مورد نظرتان را نیز در یک بازه زمانی یادداشت و مطالعه نمایید ، اگر تعداد خطاهاش چهل درصد پیش بینی هاش بود ، ازش پیروی کنید يك ضرب المثل انگليسي مي گه يك مداد كمرنگ خيلي بهتر از صد مغزه قوي هست ، منظوراز اين ضرب المثل ، ضرورت يادداشت و نت برداريه ، نوشتن و نت برداري را بسيار جدي بگيريد ،من دفتري براي يادداشت كردن هميشه همراه خودم دارم و وقايع الاتفاقيه را توش مي نويسم يه مدتيه مدرن شدم و در دفتر نت آي پد مي نويسم ولي اعتراف مي كنم كاغذ و قلم چيز ديگريست و همچنان كه خواندن كتاب به صورت الكترونيكي هيچ وقت جاي كتاب فيزيكي را نمي گيرد، چهار فصل در دفترم دارم داشته و بالاي دفترم با خط درشت نوشته ام : اين دفتر هر روز تكميل مي شود ...دفتر من چهار فصل دارد:
    فصل اول : وقايع روزانه : تمام اتفاقات روز، برداشتم از بازار و انتظارم از سهام و پيش بيني روند بازار براي فردا، عين همين هايي كه برخي سايت ها و وبلاگ ها براي بازار مي نويسند رابراي خودم مي نويسم ، اين كار اوايل برايم خيلي سخت بود ولي الان خيلي برايم مهم و حياتي هست و هر موقع خسته بشم يا حوصله نداشته باشم ،برا خودم يادآوري مي كنم بورس شغل من است و قرار است برايش وقت بزارم ، اين كار به مرور به من ديد داد و در كنار اينكه مجموعه اي بسيار ارزشمندو خواندني از يك دهه سهامداري دارم ، به مرور ضريب خطاهايم هم كم شد.
    فصل دوم : معاملات روزانه : در اين فصل معاملات روزانه ام را بادليل مي نويسم اين فصل در حقيقت خصوصي شده فصل يك براي سبد هاي من است، براي تك تك تريد هايم دليل مي نويسم ، حتي اگر غلط باشد و يا حتي دليلم توصيه يك سايت يا نفر باشد ، براي سهم هايي كه مثلا تصميم به خريد و فروش داشتم ولي تريدي انجام ندادم هم دليل مي نويسم مثلا سهمي مثل مداران را تصميم به خريد داشتم ولي خريد نكرد مي نويسم مداران : خريد نشد به دليل اينكه دير جنبيدم صف شد ، يا رصد كردم استنباطم از روند روزانه معاملات اين بود كه جاي بيشتري براي افت دارد ، يا فلاني توصيه كرد دست نگهدار ... اين روش براي كل سبد و واچينگ ليستم انجم مي دهم، و هر بار كه احساس كردم اين كار، كار بيهوده اي است به اين فكر كردم ، بورس كار من هست و بدون داشتن برنامه نمي شه در شغلي به صورت بلند مدت دوام آورد ، و مسلما تجربيات گذشته مي تونه من رو كمك كنه براي تهيه برنامه .
    فصل سوم: روند سهم هايي كه قراره مطالعه كنم ، قرارمان اين بود كه از تعدادي سهم شروع كنيم اسم سهمها را در فصل سوم يادداشت مي كنم و حركات معني دار سهم را مي نويسم ، مثلا حجم خوبي زد، روند همچنان نزولي ، يا نمودار تكنيكي سهم فلان هدف رو نشونه گرفته ، يا گزارش سهم آمد و حاوي فلان اطلاعات هست ... و در نهايت پيش بيني روند سهم رو مي نويسم و بعضا برخي سهم را كلا مي بندم و يا به برخي سهم ها ستاره مي دم و مي نويسم اين سهم نون مي رساند ...
    فصل چهارم : در اين فصل عملكرد سايت هايي كه سهم پيشنهاد مي دهند يا افرادي كه در سايت هاي مختلف دوستان را راهنمايي مي كنند را غربال مي كنم ، كلا دوستاني كه در تاپيك هاي مختلف و سايت هاي مجاني سهم معرفي مي كنند بسيار بالا رفته و بعضي وقت ها خود دوستان هم يادشان مي ره چي گفتن ولي وقتي مداد يادداشت مي كند ، عيارها مشخص مي شود و خيلي وقت ها پرونده افراد را مي بندم تا تفاوت معني داري در روششان به وجود بيايد ، قرار هم نيست همه سايت ها و نظر همه را مرور كنيم همانطوري كه قرار نيست تمام سود هاي بازار مال ما باشد از اين سايت به اون سايت پريدن و از اين فرد و آن فرد سهم خواستن و سوال پرسيدن مثل اين است كه ٥ تا فيلم رو همزمان بخواهي ببيني، همه را ديدي و هيچ چيزي نديدي تو اين مدت اساتيد بسياري آمده اند و رفته اند ، اساتيدي چون كاميار فراهاني ، مددي ، شروين شهرياري، نيما آزادي ، بهروز شهدايي ، خانم فروزاني و كاظم نادرعلي ، و خيلي هاي ديگر تا بسياري از دوستاني كه امروزه در سايت ها مي نويسن در دفتر من يادگاري هايي به جا گذاشته اند ...
    توصيه ام به دوستان اين هست كه نوشتن را جدي بگيرند و دفتري مشابه تهيه نمايند البته فصول دفتر شما مي تواند متفاوت از دفتر من باشد و كاملا سيلقه اي هست مهم نوشتن و نت برداري هست كه مسلما نتايج خيره كننده اي خواهد داشت
    «محمد حسین» هستم.

6. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

سلام
    نمی دانم گفتم یا نه،
    چندین وقت است (شاید دو سال) دارم خریدهایم را به همراه دلایلشان می نویسم. این استراتژی ها را هم دو سال است نصفه نیمه مد نظر دارم،
    ولی با این حال خجالت می کشم از اینکه هنگامی که قرار است جلو یک داد و ستد (معامله) دلیل آن را بنویسم، اگر بخواهم با خودم صادق باشم می نویسم: حماقت!
    یا می نویسم هیجان. یا علامت سوال می گذارم (که همان حماقت را می رساند)
    خیلی جالب است.
    این همه به همه می گویم استراتژی استراتژی، خودم فکر می کنم کاملا به استراتژی های خودم پای بند هستم... ولی وقتی قرار است صادقانه اعمال خودم را محاسبه کنم می بینم عدول از استراتژی و جو گیر شدن به کرات به چشم می خورد!!!

البته نوشتن این جستار خیلی به من یکی کمک کرد.
    یک بار تمام این مسائل را مرور کردم و هر بار که اینها را می نویسم یک بار دیگر به یادم می آید و سبب می شود در یادم بماند و همین باعث شد که در چند ماه اخیر ضرری که بازار تجربه کرد را من تجربه نکنم.
    و فکر کنم این دستاورد خیلی بزرگی باشد.

«محمد حسین» هستم.

8. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

نکات مهم از ظفر3000 در 921013
    ===================

• سودتان را با بقیه شریک شوید(با به اشتراک گذاشتن نظرات خود ) خداوند برکتش را زیادتر می کند
    • وقتی سهمی را بدرستی انتخاب کردید و روند صعودی دارد (هر چند کوتاه مدت نزولی است )برای 10 یا 20 تومان بالا و پایین برای ورود ،ترس به خود راه ندهید برای خروج عجله نکنید، در بازارهای نزولی براساس هدف تکنیکال و بنیادی حرکت کنید اما در بازارهای گاوی اگر سهم خوبی سراغ ندارید بگذارید سرمایه شما رشد کند و جلوی رشدش را با فروش سریع نگیرید
    • وقتی همگان علت تفاوت رشد سهامتان را ،با 2 یا 3 ماه قبل بفهمند، آن زمان سهم شما 70 تا 80 درصد راه را رفته است پس همیشه سریع تر از بازار با تحلیل و بررسی صنعت پیشرو را انتخاب کنید و حرکت خود را با آن هماهنگ کنید
    • گاهی ماندن از یک رشد 50 درصدی در یک سهم(خوب ) که از قبل داشته اید و تعویض صحیح آن سهم با سهمی دیگر(عالی) باعث رشدی 100 درصدی در سرمایه تان می شود پس شما 50 درصد جلوترید
    • بازی سهام شاخص ساز بازی سرمایه گذاران حقوقی و حقیقی بسیار پولدار است اگر بازیخوان خوبی نیستید وارد نشوید
    • شعار همگان :روند دوست شما است با روند نجنگید این آخری به نظر من نشانه یک سرمایه گذار بسیار باهوش است که تفاوت روند دروغین و واقعی را درک کند
    • شاد باشید
    «محمد حسین» هستم.

10. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

چهار گام تحلیل بنیادی - انیشتین در 921015
    ========================

دوستان بنیادی کار می دانند که
    1. اولین گام درتحلیل بنیادی ، تحلیل اقتصاد جهانی از دید کلان می باشد، یعنی یک تحلیلگر باید دیدی کلی از اقتصاد جهانی داشته باشد . به عنوان یک سرمایه گذار باید دانست که پیش بینی نرخ طلا یا وضعیت اشتغال در امریکا و یا روند رشد اقتصادی در چین یا هند می تواند روی بازار سهام چه تاثیری داشته باشد؟باید با بازیگران سیاسی قدرتهای اقتصادی اشنا بود و آگاه بود از اینکه مثلاٌ یک دموکرات رئیس جمهور آمریکا باشد یا یک جمهوریخواه ،می تواند چه تاثیری روی بازار سرمایه داشته باشد.حتی اقتصاد جزیره ای ایران وابستگی بالایی به اقتصاد جهانی دارد.
    2. گام دوم ،شناخت اقتصاد کلان کشور است و برای اینکار هم داشتن دیدی کلی از سیاست لازم است.نمی شود گفت آقا من از سیاست بدم می آیدواهل سیاست نیستم.اینکه آقای مهندس زنگنه و نعمت زاده وزیر باشند یا نباشند ،می تواند تصمیم اقتصادی شما را تحت تاثیر قرار دهد.شما باید از آمارهای اقتصادی ،گزارشات بانک مرکزی ،جهت گیری بودجه سر در بیاورید.باید بتوانید اثرات کسری بودجه ،نرخ تورم ،هدفمندی یارانه ها و ... روی بازار پیش بینی کنید.
    3. گام سوم ،انتخاب صنعت یا صنایع پیشرو می باشد.یعنی سرمایه گذار می اید و با توجه به وضعیت اقتصاد جهانی و نتیجه تحلیل اش از اقتصاد کشور ،صنعت یا صنایع و یا حتی بازار خاصی را انتخاب می کند.
    4. گام چهارم ، انتخاب شرکت می باشد ،یعنی سرمایه گذار از بین صنایع پیشرو ،شرکتهای دارای پتانسیل بیشتر و ارزنده تر از نظر قیمتی را پیدا می کند.اینکار از راه تجزیه و تحلیل صورتهای مالی ،محاسبه سود تحلیلی ،ارزیابی میزان سود آوری طرحهای توسعه و توانمندی تیم مدیریتی شرکت صورت می گیرد.

• و در گام آخر ،با استفاده از تحلیل تکنیکی می آید و بهترین قیمت را برای ورود پیدا می کند و باز با این وسیله قیمت هدف را مشخص می کند.

چند توصيه به دوستان ار الیاس 921113
    ==========================

1-از پيشنهاد دلالان بورسي جدا پرهيز كنيد كه كار اينها فقط گمراه كردن يك عده آماتور بورسي است كه تازه به بورس آمده اند وتا بيايند و بدانند كه دو دو تا چند ميشه كلي كلاه سرشان رفته
    2- به علايم سهم مثل p/e و eps و گزارشات آن خيلي حساس باشيد تا در وضعيت قرمز بورس زياد متاثر و متاسف نشويد
    3-به شايعاتي مانند افزايش سرمايه و غيره توجه نكنيد كه كار دلالان بورسي دميدن چنين شايعاتي است تا بادكنك را باد كنند و دست مردم بدهند اساس كار كدال است نه ميگن و غيره
    4- بورس ايران يك بازار ناشناخته است از اصول خاصي پيروي نمي كند لذا در خريد هايتان بسيار دقت كنيد تا پشيمان نشويد
    5- از خريد كردن در صف خريد و فروختن در صف فروش بپرهيزيد اگر عاقلانه خريد كرده باشيد
    6- سعي كند سهامي را بخريد كه در گزارشات خود با توجه به زمان گزارش سود برآوردي را تا حدودي محقق نموده است . در گزارش 3 ماهه 25 درصد /در گزارش 6 ماهه 50 درصد / در گزارش 9 ماهه 75 درصد
    «محمد حسین» هستم.

12. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

بهنام در 921015
    ===============

به سهام در اختیار سهامداران حقیقی،میگن سهام شناور. برای توضیح سهام شناور به شما توصیه میکنم معملات چند وقت گذشته رانفور رو دنبال کنین. مشاهده که حجم معاملاتش بسیار ناچیزه. این نشون میده که شناور سهم بسیار ناچیزه. اگر سهم مورد تایید باشه و شرایط بنیادی خوبی هم داشته باشه،این سهام شناور پایین از نکات مثبت سهمه. البته شما باید یه تفاوتی بین سهامدار بالای 1% و سهامدار خرد قایل بشی. نمیشه که همه سهامداران حقیقی رو با هم جمع ببندیم و بگیم سهام شناور زیاده. اگه با این منظق بخوایم سهم شناور رو حساب کنیم،پس سهام فلان شرکت حقوقی رو هم که بالای 1% هست با جزیی از سهام شناور بگیریم که اشتباهه. چیزی که از سهام شناور مهمتره،مقدار فروشنده سهم هست
    چیزی که در بحث تحلیلی اهمیت داره،فاکتور حجم و نوع معاملاته که عرض کردم همراهیش با روند مثبت،یعنی تایید رشد شارپ سهم
    در ضمن میزان در جا زدن سهم هم یه فاکتور مهم دیگه در تایید رشد شارپ سهم هست

محمد حاجیلو در 921025
    =================

می بینید که روش پیرمردای بورس ما هم بسیار سودآور و پر بازده می باشد و هم بسیار کم ریسکتر نسبت به نوسان گیری، برای همین پیرمردای بورس سراغ سهم هایی می روند که در مجمع بتواند سود قابل ملاحظه ای تقسیم کنند و در قیمت های ناچیزی قرار داشته باشند.

«محمد حسین» هستم.

14. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

از محسن باقری در 921017
    ===================

این حقیقی ها هستند که باعث رونق میشوند نه حقوقی
    گزارش باید درخور رشد یا افت و کلا مطابق انتظار سهامدارانش باشد مثلا سهمی که بخاطر گزارش 9 ماهه مثلا 100 درصد رشد کرده هیچگاه با تعدیل 10 درصدی ارضا نمیشود
    اگر حد ضرر زده شد تعارف نکنید . . .

محسن باقری در 921023
    ==================

همیشه سعی کنید با استراتژی در بازار قدم بردارید به عنوان مثال شخص بنده استراتژی ام برای خرید سهمی این است که :
    • اول از بنیاد و گزارشات سهم تایید میگیرم
    • دوم به سراغ نمودار سهم میروم
    • و سوم سراغ جریان های نقدینگی
    • و در نهایت رصد سهم و خرید

توصيه های علیرضا اسماعیلی در 921022
    =======================

1- در سهام بنيادي سهامداري كنيد
    2- در سهامي كه تكنيكالي خريد و فروش مي كنيد به حد ضرر ايمان بياوريد
    3- سيو سود هميشه قسمتي از هدفتان باشد
    4- با شايعات معامله نكنيد
    5- توان تحليل پارامترهاي اقتصاد در رنج خرد و كلان داشته باشيد
    6- با پولي در بورس سرمايه گذاري كنيد كه نياز مبرم به آن در زندگيتان نداشته باشيد
    7- گروههاي پيشرو در بازار را شناسايي كنيد
    8- درصدي از سبدتان را بلند مدت و درصدي ديگر را كوتاه مدتي كنيد
    9- چنانچه حد ضرر در معاملاتان داريد حتما حد سود هم داشته باشيد
    10- در شرايط عصبي و احساسي تصميم به خريد و فروش نگيريد
    11- ديگران را متهم به ضرر زدن به شما نكنيد چون دكمه خريد و فروش نهايي را خودتان زده ايد!
    12- سعي كنيد از چنين روزهايي تجربه كسب كنيد
    در نهايت يك توصيه بسيار مهم: قدر سلامتي تان را بدانيد كه اين همه سود كردن براي حفظ سلامتي است
    «محمد حسین» هستم.

16. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 3,818 بار در 907 ارسال

جناب محمدحسین گرامی
    امیدوارم این مطالب بسیار مفید که حاصل فکر وتجربه دیگران هست برای همه و بخصوص تازه واردان به ارزانسرای بورس مفید باشد
    لذا بیش از یک تشکر لازم دارد
    دوست عزیز یک دنیا تشکر از این همه زحماتی که میکشید

18. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید TAJ2014 از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط TAJ2014 نمایش پست ها
    جناب محمدحسین گرامی
    امیدوارم این مطالب بسیار مفید که حاصل فکر وتجربه دیگران هست برای همه و بخصوص تازه واردان به ارزانسرای بورس مفید باشد
    لذا بیش از یک تشکر لازم دارد
    دوست عزیز یک دنیا تشکر از این همه زحماتی که میکشید
    سلام علیکم
    خیلی متشکرم از اینکه قابل دانستید، انسانیت و لطف شما را می رساند.

بازی حق تقدم نویسنده وحید کشمیری - 921010
    =============================

فرض کنیم شرکتی قصد افزایش سرمایه 100% دارد این به این معنی است که اگر ما قبل از افزایش سرمایه 1000 سهم داشتیم پس از افزایش سرمایه باز 1000 سهم داریم و 1000 حق تقدم حال اگر این افزایش سرمایه 200% باشد 1000 سهم خواهیم داشت و 2000 حق تقدم ........
    روال بدین صورت است که پس از کسب مجوزهای افزایش سرمایه از سازمان بورس شرکت اقدام به برگزاری مجمع میکند و پس از بازگشایی سهم با سرمایه جدید به کار خود ادامه خواهد داد (ولی هنوز افزایش سرمایه به ثبت نرسیده) معمولا چند روز پس از بازگشایی سهم نماد حق تقدم سهم هم بازگشایی میگردد.
    معمولا از روز بازگشایی حق تقدم حدود 60 روز یا دوماه حق تقدم قابل معامله است اگر شما از قبل حق تقدم دارید میتوانید حقها را به فروش برسانید یا اینکه میتوانید بدون داشتن حق تقدم از قبل حق تقدم را به امید کسب سود یا به نیت نگهداری و واریز پول از بازار خریداری کنید
    این مدت 60 روزه یا دوماهه گاها در روزهای آخر دیده شده که تمدید گردیده و 15یا 30 روز به مدت فبلی اضافه گردیده ولی همچین چیزی به هیچ عنوان قابل پیشبینی نیست و نمیتوان به آن امید بست
    تا آخرین روز مدت زمان اعلام شده شما فرصت دارید که به ازا هر حق تقدم مبلغ 100 تومن واریز کنید تا حق تقدمها پس از طی یک پروسه 3 تا 5 ماهه برای شما تبدیل به سهم گردد
    اما اگر کسی پول واریز حق تقدمها را نداشت یا نخواست واریز کند چه اتفاقی می افتد !!؟؟؟؟
    حقها تبدیل به حق تقدم استفاده نشده خواهند گردید

خوب حالا تکلیف این حق تقدمهای استفاده نشده چیست ؟؟؟
    پس از گذشت فرصت دوماهه با اعلام ناظر نماد حق تقدم بسته میشه و معمولا از 2 تا 5 ماه بعد (هیچ قاعده زمانی درست درمونی نداره فقط از 9 ماه طبق قانون نباید بیشتر بشه ) دوباره نماد حق تقدم باز خواهد شد ولی این بار به مانند دفعه اولی که حق نمادش باز میشه نیست و شما فقط حق خرید حق تقدم را دارید و معمولا کارگزار شما در زمان خرید از شما مبلغ 100 تومن اسمی را هم مطالبه خواهد کرد چرا که در واقع کارگزار شما تضمین کرده که مبلغ 100 تومن را به حساب شرکت واریز نماید
    و شما حق فروش حق تقدم خریده شده را ندارید
    پول حاصل از فروش این حق تقدمها میانگین گرفته میشه (چون ممکنه فروش حقها چند روز طول بکشه و معمولا با قیمتهای متنوعی فروخته میشه) و به کسانی که صاحب این حق تقدمها بودند تعلق میگیره و معمولا شرکت در اولین فرصت این پول رو به حساب دارندگان حق تقدم استفاده نشده خواهد ریخت

خوب اکثر دوستان میدونند که بر خلاف سهم حد نوسان حق تقدم 8% هست ((البته این نوشته مال قدیم جناب کشمیری است، الان بازه نوسان حق تقدم فکر کنم 10 درصد می باشد)) اما در مورد مطالب بالا خیلی از کارگزارها در دفعه اول که سهم باز میشه یا اجازه خرید و فروش رو به صورت آنلاین نمی دهند یا اینکه تلفنی یا حضوری هم از شما مطالبه 100 تومن رو میکنند که خلاف قانونه و بیشتر از عدم آگاهی این کارگزاران منتج شده اما در مرحله دوم در واقع مثل اینه که شما سهم رو خریدید و تازه یه چند ماهه هم اختیار معامله کردنشو ندارید
    اما بازی اصلی
    بازی اصلی حق تقدم در واقع خرید اون نه به نیت سود در 60 روز زمان معامله و نه به نیت واریز پول که به نیت عدم واریز پول و در واقع بهره بردن از حقهای استفاده نشده هست
    باز تاکید میکنم در این بازی شما باید خیلی حرفه ای باشید ریسک بالایی رو برای کسب سود بالایی قبول کنید و کمی هم شانس بیاورید (در موردش صحبت میکنم)
    بازی رو با یک مثال توضیح میدم
    فرض کنیم که سهم ایکس با قیمت 105 تومن بعد افزایش سرمایه بازگشایی میشه چند روز بعد هم نماد حق تقدم باز میشه و با توجه به اینکه معمولا قیمت حق با سهم حدود 100 تومن اختلاف داره (50 تومن اختلاف هم بنده دیدم 200 تومن هم دیدم بستگی به شرایط سهم که صف خرید یا فروش باشه قیمت سهم و شرایط بازار این اختلاف ایجاد میشه چرا که حقها 8% جابجا میشوند و در گیر حجم مبنا نمی مانند ولی سهم 4% جابجا میشه و در صف خرید یا فروش گیر میکنه) قیمت حق مثلا 5 تومن قیمت میخوره (مثال واضح این قضیه در چند ماه اخیر در ایران خودرو بود زمانی که سهم 90 تومن بود و حقش حدود 8 تومن معامله میشد!!!! حالا خواهید فهمید چرا دیوانه هایی مانند بنده برای سهم 90 تومنی حاظر بودند بابت حقش 8 تومن پول دهند یا به عبارتی سهم 90 تومنی را 108 تومن بخرند!!!!!!!!!)
    با نوسانات در مدت 60 روز کاری نداریم که شاید تا 2 تومن حقها پایین بیاید یا تا 20 تومن بالا برود فرض میکنیم شما میانگین حقها را 10 تومن خریده اید و پول حقها را هم واریز نمی کنید حال 3 حالت بیشتر نداریم یا سهم از 105 تومن پایین تر می آید یا ثابت میماند یا بالا میرود اگر ثابت بماند یا پایین رود که عملا سبب زیان سنگین شما خواهد شد چرا که مثلا اگر سهم پس از چند ماه و در زمان عرضه حقهای استفاده نشده به 90 تومن رسیده باشد عملا حقها چیزی بیشتر از 1 ریال به فروش نخواهد رفت و در واقع سرمایه شما 1% خواهد گردید
    یعنی اگر شما در این حقها 100 میلیون تومان سرمایه گذاری کرده باشید پول شما یک میلیون تومان خواهد شد !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 چیزی که در بورس در حالت عادی هرگز اتفاق نخواهد افتاد یا بهتر است بگویم در 1 معامله و در یک بازه 6 ماهه تقریبا غیر ممکن است و به کسی که چنین کند قطعا باید جایزه داد اما در حقهای استفاده نشده بارها این امر اتفاق افتاده و به راحتی قابل تکرار است

خوب بعد از اینکه حسابی شما را ترسوندم تا بدونید در این قضیه همین جوری پول زمین نریختند تا شما برید جمع کنید بریم قسمت شیرین قضیه را هم ببینیم
    سهم 105 تومنی تا زمان عرضه حقهای استفاده نشده به 300 تومن میرسد یعنی دارنده سهم تقریبا 200% سود میکند یا به عبارتی پولش 3 برابر میگردد اما دارنده حقها چی ؟ فکر میکنید اون چقدر سود میکنه ؟
    خوب حقها اصولا باید به قیمت 100 تومن پایین تر به بازار عرضه بشه اگر 190 تومن یعنی 110 تومن هم پایین تر فروش بره دارنده حق تقدم 10 تومنش شده 190 تومن یا به عبارتی 1800% !!!!!!! سود میکند یا در واقع پول او 19 برابر میگردد !!!!!!!!!!!!
    خوب در این صورت اون 100 تومن شرکت رو کی می ده؟ یعنی خریدار حق تقدم استفاده نشده 190 تومان به اضافه 100 تومان پرداخت می کند درسته؟
    100 تومن شرکت رو خریدار حق تقدم میده و کارگزار خریدار تضمین کننده خواهد بود

نکات کلیدی:

1. در سهامی که افزایش سرمایه سنگین دارند مثلا 500% در زمان بازگشایی حقها حق تقدم را بخریم و پس از کسب بازدهی خوب (به تشخیص خود شما) در همان مدت 60 روزه و قبل از سررسید زمان حقها حق را به فروش برسانیم و وارد بازی استفاده نشده نشویم حالا علت چیست ؟
    در افزایش سرمایه های اینچنینی قیمت سهم تا قبل از ثبت افزایش سرمایه بالا میره یکی اینکه اگر تقاضایی به اندازه ایکس تومن بر روی سهم وجود داشته باشد بعد از بازگشایی نماد با قیمت یک ششم قبلی معمولا اگر همان تقاضا روی سهم وجود داشته باشد سبب میگردد قیمت سهم به شدت بالا رود مانند چیزی که در بیمه دانا یا بترانس به وجود آمد پس به موازات بالا رفتن سهم حقها هم بالا میروند اما دلیل دیگر این است که معمولا سهامدار عمده در این موارد خود با گذاشتن پول پشت سهم سهم را بالا میبرد و از طرف دیگر حقها را به فروش میرساند چرا که بالا بردن قیمت سهم با توجه به شناوری سهم که بسیار کم شده کار راحتیست سهم بالا میره به طبع اون حق هم بالا میره سهامدار عمده سهم را میخرد و از آن طرف 5 برابر بیشتر از سهمها میتواند حق را به فروش برساند اما بعد از اتمام زمان حقها معمولا بازی بر میگردد مقدار زیادی حق استفاده نشده باقی مانده پس سهامدار عمده برای اینکه مفت این سهام را بدست آورد سهم را رها میکند تا سهم الکی بالا آورده شده سقوط آزاد کند و در زمان بازگشایی حقهای استفاده نشده سهامدار عمده آنها را با قیمت بسیار پایینی صاحب گردد و از این کار سود بسیار خوبی نصیب خود گرداند پس در افزایش سرمایه های سنگین معمولا نباید وارد بازی استفاده نشده شد و باید حق را در روزهای اول خرید و با سود خوب در همان زمان 60 روزه از حقها خارج گردید

2. افزایش سرمایه هایی با درصد کمتر از 100%
    این نوع افزایش سرمایه ها اگر قیمت سهم مابین 80 تومن تا 200 تومن باشد خوراک بازی یاد داده شده خواهد بود
    چون میزان افزایش سرمایه کم است برای سهامدار عمده صرف نمی کند که بخواهد سهم را به خاطر حقها بازی دهد میزان حقهای استفاده نشده هم چون معمولا کم است باز هم صرفه ندارد که به خاطر اونها سهمو پایین بیارند پس فقط باید درست پیشبینی کنیداگر به این نکته رسیدید که در 4 تا 6 ماه آینده سهم روند صعودی دارد حق را خریده و 100 تومن را واریز نکنید تا شرکت حقها را برای شما بفروشد
    در ایران خودرو دقیقا این اتفاق افتاد میزان افزایش سرمایه بسیار کم بود سهم حدود 90 تومن بود و حق مابین 56 ریال تا 120 ریال معامله شد و در حدود 45 تا 60 تومن و میانگین 47 تومن فروخته شد خریدار 56 ریالی پولش 9 برابر یا 800% سود کرد و خریدار 120 ریالی 300% سود کرد یا به عبارتی پولش 4 برابر شدفقط در مدت دو ماه و نیم

دوستان توجه شما را به بازی های انجام شده حقیقی ها (سهامداران خرد) و حقوقی ها (سهامداران عمده) در دو نماد ومعادن و وقوام که هم اکنون نیمی از آن انجام شده و نیمی دیگر در حال انجام است جلب می کنم. بازی انجام شده روی ومعادن را از اینجا و وقوام را از اینجا پی گیری کنید. دقیقا در وقوام به نظر می رسد سهامدار عمده برای بزخریِ حق تقدم ها، سهم را به خوبی پایین کشیده و امکان دارد باز هم این کار را بکند. سهامدار عمده ی ومعادن هم (خواسته یا ناخواسته) در مجمع شرکت سود خوبی تقسیم کرد که این ضرر بدی به دارندگان حق تقدم های استفاده نشده بود.
    برای دیدن نمودار قیمت حق تقدم ومعادن اینجا و نمودرا قیمت وقوام اینجا را کلیک کنید.
    یک استراتژی هم می تواند این باشد که بعد از یک مدت که اسم حق تقدم آمد از خود سهم فرار کنیم (که اگر اشتباه نکنم قبلا در جستار گفتم).
    «محمد حسین» هستم.

20. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 8 از 22 نخست ... 56789101118 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)