صفحه 17 از 52 نخست ... 71415161718192027 ... آخرین
نمایش نتایج: از 161 به 170 از 511

موضوع: تدبیر✘ و امید☹

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,811 بار در 17,704 ارسال

پاسخ : تدبیر✘ و امید☹

همین جوری
    =======

رویاهای سرمایه گذاری در فناوری در مقیاس جهانی
    ==============================

خیلی زود باید خیلی از آن چیزهایی که در فیلم های علمی تخیلی می دیدیم را در عمل مشاهده کنیم...
    در فیلم های تخیلی لوح هایی مانند تب لت های کنونی دستشان می گرفتند و کارهایی با آن می کردند و جام جم داشتند... اکنون داریم همان را خیلی راحت می بیینم...
    چند نقطه فناوری هست که هنوز عقب مانده و اگر رشد کند یک باره جهش هایی خواهیم داشت...

یکی اش فناوری هسته ای است. کلا انرژی منظورم است. که بهترین نوع آن انرژی هسته ای است. انرژی هسته ای اگر بتواند وارد ابعاد کوچک بشود دیگر چیزی به نام انرژی ناشی از نفت و خورشید و باد و ذغال و جزر و مد و ... نخواهیم داشت. (و این دلیل اصلی مخالفت آمریکا و قدرت های جهان با انرژی هسته ای ایران است. چون آینده (اقتصادی) جهان یعنی انرژی هسته ای.)

من اگر انسان بسیار متمولی بودم اکثر سرمایه ام را صرف بهینه سازی و بهبود این عقب ماندگی فناورانه می کردم.

(و اگر این موضوع به نگر شما غیر ممکن و خنده دار می رسد باید عرض کنم زمانی نه چندان دور ماشین هایی بود به وسعت یک زمین فوتبال که با آبهای یک رودخانه خنک می شد و اسمش «رایانه» بود و عملکردش بسیار بسیار بسیار بسیار بسیار کمتر از گوشی های همراه شما بود! بسیار کمتر از یک تراشه ی نیم میلی متر مکعبی امروزی!)

منطقه دیگری که اکنون از نگر فناوری ضعف بسیار بزرگی دارد فناوری ذخیره سازی داده ها است... فلش ها، رم ها، حافظه های بسیار سریع کش و از همه هم بدتر و ضایع تر دیسک های مغناطیسی با عملکردهای فیزیکی/مکانیکی! اینها نقطه ضعف بزرگی پیش روی جهش آینده ی مغزهای الکترونیکی است که اگر من پول هنگفتی داشتم حتما به سمت سرمایه گذاری روی اینها حرکت می کردم.

باز هم دوست دارم از این فرصت های سرمایه گذاری ملی/بین المللی بگویم...
    در آینده احتمالا زمین به سمت گرما و آلودگی حرکت می کند... فناوری هایی که در این خصوص گسترش پیدا کنند به شدت مورد استقبال خواهند بود... مثلا فناوری ای که بتواند گرمای معمولی هوا را به الکتریسیته تبدیل کند (الکتریسیته اش مهم نیست! بیشتر مهم گرفتن گرمای هوا است! ) (اگر غیر ممکن می دانید باید بدانید همین الان پیزوالکتریک ها تقریبا کاری مشابه انجام می دهند.) یا فناوری ای که با آن بتوان پالایه (Filter) هایی با ابعاد بسیار بزرگ ساخت برای ممانعت از ورود هوای آلوده به شهر ها... یا فناوری ژنتیک برای رشد دادن سریع درختانی که بتوانند آلودگی ها را ببلعند! و یا در شرایط بی آبی و بد آب و هوایی رشد زیادی کنند و برگ های بسیار زیادی بسازند...

اینها اقتصاد آینده است.

موارد دیگر:
    ساخت پردازنده (سی پی یو) است. (کشورها مطمئنا نمی توانند تسلیحاتشان را یا قطارها و هواپیماها و تجهیزات بزرگشان را با پردازنده های غیر open source بسازند! برای همین هر کشوری که بخواهد در آینده مستقل باشد باید یک کارخانه در این خصوص داشته باشد... و شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می کنند حتی اگر موفق شوند یک پردازنده ی معمولی بسازند به قیمت بسیار عالی ای می توانند به کشورها بفروشند...
    ساخت روبات های همه کاره در ابعاد ریز و متوسط و بزرگ و غول پیکر...
    سرمایه گذاری در شرکت های کارخانه ساز!
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

2. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

حجم و ارزش پایین داد و ستد ها و تاثیر آن روی کلیت بازار
    ================================

نقل قول نوشته اصلی توسط اروین نمایش پست ها
    یک پژوهشگر ریسک بازار اعلام کرد:
    ادعایی عجیب از روش نجومی شدن ارزش سهام در بورس ایران !!!

یک پژوهشگر ریسک بازار با اعلام اینکه فقط ۱۰ درصد سهام، قابلیت خرید و فروش در بورس ۳۳ ، نه ۳۳۰ هزار میلیارد تومانی را دارد، ادعایی عجیب در مورد راهکار نجومی کردن ارزش سهام کرد.

محمدحسین ادیب که هفته پیش در بیستمین نشست پیشکسوتان بازار سرمایه نکاتی درباره تفاوت شرکت داری در زمان رونق و رکود و پیش بینی زمان ورود اقتصاد ایران به رونق و... مطرح کرد، با انتشار مطلبی در تلگرام با عنوان "چه سهامی را نخریم؟" ادعا کرد: فقط حدود 10 درصد سهام بورس ، شناور است. به زبان ساده فقط 10 درصد سهام در بورس قابلیت خرید و فروش جدی دارد و بقیه هنوز به وسیله سهامدار اصلی برای فروش عرضه نشده است.

بنابراین بورس نه یک بازار ٣٣٠ هزار میلیارد تومانی بلکه بازار ٣٣ هزار میلیارد تومانی و کوچک تر از آن است که تصور می شود. در تعدادی از شرکتها، سهام شناور فقط کمتر از پنج درصد و به عبارت صریح تر فقط پنج درصد سهام برای فروش عرضه شده است.
    گروهی با خرید سهام با شناوری اندک، با معاملات صوری و درون گروهی ، قیمت آن را نجومی و در مردم بی اطلاع، صف خرید ایجاد می کنند. آنگاه یک مسابقه برای خرید این سهام در مردم ناآگاه ایجاد می شود و طراحان بازی، سهام خود را به مرور به گونه ای که بازار احساس نکند به غیر حرفه ای ها می فروشند. پس از فروش آرام سهم طراحان بازی ، آن سهم به شدت سقوط می کند.
    راهکار نجومی کردن ارزش سهام، انتشار یک سری اخبار خوب در خصوص شرکت در رسانه ها است که در عمل واقعیت ندارد. یعنی بدون اینکه در صورت های مالی شرکت اتفاق خاصی افتاده باشد ، سهام بر اساس انتشار یک سری اخبارخوب ، شروع به رشد می کند.
    از ابتدای سال جاری در خصوص تعدادی از سهام با شناوری اندک، این مهندسی انجام و سهام به شدت افزایش یافته است.
    سهامی که اینگونه مهندسی مالی شده است، طی شش ماه آینده به فروش می رسد و در اوایل سال آینده این گونه سهام سقوط می کند.

/
    چرا بازار به سمت رفتارهای سفته بازانه روی آورده است؟
    ==========================

در پاسخ به یکی از عزیزان در سایت همسایه:

نوشته اصلی توسط SBM, post: 3979128, member: 88931

سلام
    حرفاتون واسم جالب بود و ببخشید پا برهنه دویدم وسط حرفتون... اصلا بورس برای جمع کردن نقدینگی و سرمایه هستش اما در بورس ما این امر به بدترین نحوه انجام میشه.. حالا مثلا عرضه اولیه.... شما پولتونو میارین تو بورس جاش چی میگیرین.. یک تیکه کاغذ به عنوان برگه سهام...با ریسک بالا و بدون اینکه سوداوری مهمی هم که بتونه ارزش ریسک داشته باشه....اگر سوداوری یک سهم قابله ملاحظه باشه ارزش ریسک رو خواهد داشت اما بورس ما شده محل توجه به سهام های زیانده یا با پی بر ای خیلی بالا.... اگر واقعا دولت به دنبال جذب نقدینگیست باید جذابیت بورس و ارزش ریسک کردن در بورس رو بالا ببره...نه اینکه عرضه اولیه هایی با پی بر ای بالا رو سازمان دهی کنه
    البته ما سهامداران هم به این امر دامن زدیم...تو همین بازار ما سهام هایی با پی بر ای پایین داریم که اصلا بهشون توجه نمیشه... واقعا چرا ؟؟ بیشتر از اینکه سهامدار داشته باشیم قمار باز داریم... و قمار باز ها هم اکثرا ضرر و اقلیتشون سود میبرن..
    واقعا بازار های مسکن . ارز .. طلا میتونن با یک بورس درست و حسابی رقابت کنن ؟؟
    باری به هر جهت مسولان بورس باید در راستای اصلاح رفتار بازار بورس اقدام کنن... نه اینکه به بورس به عنوان صرفا ماشین پول سازی برای بعضیها...
    ارادت

سلام
    ابتدا عرض کنم که:
    چقدر خوب است در این جستار می بینم نوشته ها دارد رنگ تحلیل و تفکر به خودش می گیرد... ???
    ما عادت داریم در این جستار، بلکه در کل فضای سایت و کل اینترنت هر جا نوشته ی بورسی دیدیم انتظار یک نوشته ی دو زاری داشته باشیم... به خصوص در همین جستار... که خیلی از دوستان اصلا دلیلی برای حرف هایشان ارائه نمی کنند... بماند... الان یادم افتاد... سایت همسایه دیگر از اینجا بدتر شده... طرف کل متن نوشته اش این است: «+++++++++» یا اینکه می آید می گوید: «فردا مثبت» یا «از هفته ی آینده صف خرید!» بماند...

در نوشته ی پیشین بنده عرض کردم که هر جا آدم یک اشتباهی می کند از یک جایی بالاخره می زند بیرون... اکنون این مشکلاتی که شما می فرمایید خیلی هایش ریشه در جای دیگر دارد... اینکه چرا مردم می روند سراغ رفتار گله ای و یک عده هم می شوند بز گله و جلو راه می افتند و رفتارهای سفته بازانه به وجود می آید و و و
    ببینید...
    یکی از عمده ترین مشکلاتی که بازار دارد و باعث به وجود آمدن این مشکلات می شود حجم بازار ما است. بازار ما نسبت به بازارهای مطرح دنیا یک بازار کوچک است. (منظورم مقایسه مستقیم نیست ها... به نسبت ابعاد اقتصاد کشورمان دارم عرض می کنم. به نسبت اقتصاد کشورمان ما باید چندین مرتبه بازار بزرگتری می داشتیم...) نه شرکت های زیادی داخل بازار داریم و نه سهامدار زیاد (که واقعا سرمایه وارد کند) عموما مردم می روند پول را می گذارند در بازار مسکن و بانک. و در بسیاری از همین شرکت های بزرگ هم می بینیم دولت با درصد سهام بسیار زیادی سهامدار است. این واقعیت بورس ما است.
    پس نتیجه تا اینجا این شد که بورس کوچک است.
    حالا این کوچک بودن خودش چه نتیجه ای در پی دارد؟؟؟

فرض بفرمایید شما یک ظرف دارید که درون آن به اندازه ی 10 لیوان آب قرار دارد.
    حالا فرض بفرمایید شما یک لیوان آب به آن اضافه کردید یا از از آن به اندازه ی یک لیوان آب خارج کردید. چه اتفاقی می افتد؟
    10 درصد به حجم آب ظرف اضافه یا از آن کم می شود...

حالا فرض بفرمایید دوباره ظرفی دارید که درون آن به اندازه ی 3 لیوان آب قرار دارد.
    این بار اگر همان قدر به این ظرف آب اضافه یا از آن آب خارج شود چه اتفاقی می افتد؟؟؟؟
    در این صورت به اندازه ی 30 درصد در این ظرف تغییرات صورت می گیرد!

اگر رفتارهای بهمنی را به این درصد هایی که عرض کردم اضافه بفرمایید می بینید آن 10 درصد تغییرات در ظرف های بزرگ ممکن است حدود 15 درصد در عمل خودش را نشان دهد و همین تغییرات که در ظرف های کوچک 30 درصد است خودش را به صورت تغییرات 60 درصدی! نشان دهد!

نمی دانم نکته ام را گرفتید یا نه؟
    بازار ما کوچک است. (نسبت به ابعاد اقتصادمان)

این کوچکی اش باعث می شود تغییرات بنیادی به اندازه ی تغییرات روانشناسی بازار اهمیت نداشته باشند.
    اگر یک مقدار عرضه زیاد شود قیمت ها سقوط وحشتناک خواهند داشت. اگر یک مقدار تقاضا زیاد شود قیمت ها رشدهای عجیب و غریب خواهند کرد!
    و این بیشتر از اینکه به عوامل بنیادی مربوط شود به خود عرضه و تقاضا مربوط می شود.
    و این رفتار را هم یک جورهایی همه فهمیده اند و در ناخودآگاه همه هست و شده است یک پیمان نانوشته میان من و شما و سایر بازرگانان فعال در بورس...
    به طوری که وقتی عرضه اولیه گران ارائه می شود همه می روند تو صف... بعد از عرضه اگر بیست روز هم صف خرید بود باز می روند تو صف... برای اینکه می دانند تا وقتی خریداران دیگر هستند که بتوانند در قیمت بالاتر به او بفروشند بنیاد نماد مهم نیست و می توانند از این داد و ستد خودشان سود کنند.

پس می بینیم که رفتارهای سفته بازانه بی علت نیست. ریشه در یک اشتباه قدیم دارد...

باید دولت به مرور زمان بازار سرمایه را بزرگ، و بازار مسکن و ارز و طلا و بازار پول را کوچک می کرد که نکرد...

حالا کاری که دولت می کند چیست؟
    می آید می گوید ما حباب پیدا کردیم و سعی می کند با عرضه زیاد جلوی این سفته بازی ها را بگیرد... یا با تذکر دادن های زیاد و تماس تلفنی با سفته بازان و باطل کردن معاملات و جدیدا هم که نمادها را متوقف می کردند... دست آخر هم که در بازار پایه یک قوانین عجیبی گذاشته اند آدم مخش سوت می کشد و خنده اش می گیرد! (مثل اینکه اگر در تابلو ج در آن روز کمتر از فلان قدر داد و ستد شد کلا سازمان می آید تمام داد و ستد ها را باطل اعلام می کند!!! یا اینکه شنبه یک شنبه اش کرده اند! یا اینکه گفته اند صبح قیمت تعیین می شود و تا آخر روز هر کسی خواست فقط به آن قیمت داد و ستد می کند!!! )

فکر می کنید نتیجه اش چه می شود؟؟؟
    مطمئنا هر چه شود یک اشتباه با یک اشتباه دیگر درست نخواهد شد.

باز دوباره مشکلی جدید از جایی سر در خواهد آورد...

من خودم یکی از کسانی هستم که از این به بعد سراغ سهامی که دولت در آن عرضه کننده است نمی روم. می خواهد بنیادی ترین نماد بازار هم باشد.

من وقتی فملی می خرم و با چشم خودم می بینم با تغییرات عالی قیمت جهانی بالا نمی رود از بس که فروشنده ی گردن کلفت حقوقی دارد دیگر سراغ این نماد نمی روم! می روم ببینم سهامدار عمده خوش نام شلیا جدیدا چه خریده همان را چشم بسته می خرم!
    من نوعی که دیدم در سال 1392 دولت چگونه با عرضه های میلیاردی در وبصادر پدر این نماد را (و سپس به واسطه ی آن پدر کل بازار را) در آورد دیگر هرگز سراغ این گونه نمادهای بزرگ نمی روم! مگر با حالت پارتیزانی و بزن در رویی و کوتاه مدت کاری...
    این گونه است که دولت به ما بازرگانان اوراق بهادار، ناخودآگاه دارد القاء می کند «سفته باز شوید» و رفتارهای بهمنی از خودتان نشان دهید! و به بنیادها توجه نکنید... و عاشق صف های خرید و فروش باشید...

یا علی
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

4. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

صحبت هایی بسیار مهم
    با دقت بخوانیم.
    (بالاخره یک سری حرف از آقا کرباسیان شنیدیم که درونش را مقداری برای ما روشن کرد)

بررسی خبر در ارسال بعدی.
    زمان خبر: امروز.
    پیوند خبر: http://www.yjc.ir/fa/news/6299515/%D...86%DB%8C%D8%A7

==============================

وزیر اقتصاد خواستار شد؛
    اتصال بازار بورس ایران به دیگر بورس های دنیا

وزیر اقتصاد در اولین جلسه با مدیران عامل و اعضای هیات مدیره چهار بورس کشور، کانونهای نهادهای سرمایه گذاری ایران و کارگزاران و شرکت سپرده گذاری مرکزی بر اتصال بورس ایران با دیگر بورسهای دنیا تاکید کرد.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شادا، مسعود کرباسیان در این نشست که رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، مدیران عامل و اعضای هیات مدیره بورس های تهران، کالای ایران، فرابورس و بورس انرژی نیز حضور داشتند، با ابراز رضایت از شرایط فعلی و آرامش حاکم بر بازار سرمایه کشور گفت: نوسانات نرخ ارز تلاطم هایی به بازار ارز وارد کرد ولی بازار سرمایه همچنان از آرامش برخوردار است.
    وی با بیان اینکه نقش بازار سرمایه، نقش پراهمیتی است گفت: اولین اتفاقی که در کشور برای پول می افتد متوجه نقش بانک است ولی بانکها در حال حاضر توان بیشتری برای اینکار ندارند.
    وزیر اقتصاد تاکید کرد: اولین تصمیم و تکلیف من حذف بنگاه داری بانکها است و برای اینکار بانکها باید به بازار سرمایه متوسل شوند.
    وی خاطرنشان کرد: بر اساس قانون رفع موانع تولید بانکها باید تا خرداد ماه 1397 دست از بنگاه داری بردارند و توقع جدی من این است که بازار بورس به این فرآیند کمک کند.
    کرباسیان افزود: ما صندوقها را برای بانکها ایجاد نکردیم بلکه شرکتها باید کنسرسیومی عمل کنند و صندوق تشکیل دهند.
    وزیر اقتصاد گفت: بر اساس قانون باید 3 میلیارد دلار اوراق قرضه خارجی عرضه شود در حالیکه هنوز یک سنت هم عرضه نشد.
    وی با بیان اینکه برای رسیدن به رشد اقتصادی 8 درصدی باید فکری جدی برای بازار سرمایه کنیم اظهار داشت: توسعه بازار سرمایه با تاکید بر طراحی و مهندسی ابزارهای مالی و کالایی توسعه بازار انرژی و عرضه نفت خام و فرآوردهای نفتی در بورس انرژی باید دنبال شود.
    کرباسیان با اشاره به اینکه ما یکی از قدیمی ترین سیستم های حسابداری در دنیا را داشتیم گفت: باید اقداماتی مانند اجرای حاکمیت شرکتی در شرکتهای بورس، ایجاد امکان مشارکت مردم با کاهش سود سپرده و جایگزینی بازار سهام، کمک به شفافیت بازار سرمایه، پوشش ریسک نوسانات کالا، تسهیل مالی در بازار اولیه، ارتقای شفافیت اطلاعات، تقویت مولفه های نظارتی، افزایش موسسات اعتبار سنجی، ارزیابی ریسک نوسانات ارز و تنوع سازی ابزارها در حوزه بازار سرمایه صورت گیرد.
    وزیر اقتصاد همچنین بر الکترونیکی شدن زیرساختهای فناوری بورس، اتصال بورس ایران به بورسهای دیگر دنیا، تقویت ارتباط بورس کالا و ارتباط با گمرک و اعطای تسهیلات مالی و بانکی برای استفاده کنندگان از بورس کالا تاکید کرد.
    در ادامه این نشست، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گزارشی از وضعیت بازار سرمایه کشور ارائه کرد.
    محمدی با بیان اینکه بازده بازار بورس از ابتدای امسال 12.5 درصد رشد داشته است گفت: در بازار فرابورس نیز طی هفت ماهه اول سالجاری شاهد 8 درصد رشد بودیم.
    وی ارزش معاملات کل بازارها تا امروز را 108 هزار و 900 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: بورس کالا و انرژی نیز شاهد 18 درصد رشد بودیم.
    رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تعداد شرکتهای پذیرفته شده در بورس تا در ابتدای سال را 325 شرکت اعلام کرد و گفت: این رقم در حال حاضر به رقم 327 شرکت و در فرابورس از 87 شرکت به 95 شرکت رسیده است.
    وی اهم اقدامات سازمان بورس و اوراق بهادار طی 4 ماه اخیر را شامل: انجام قراردادهای اختیار معامله در فرابورس بصورت آنلاین، اجرایی شدن دستورالعمل پذیرش نمادها در بازار سرمایه تهران و کوتاه شدن توقف نمادها به 60 دقیقه، راه اندازی صندوق تثبیت بازار سرمایه، اصلاح کارمزدهای معاملات، ابلاغ دستورالعمل مربوط به صندوق ارزی و فعال شدن صندوقهای خطرپذیر برای شرکتهای دانش بنیان عنوان کرد.
    انتهای پیام/
    «محمد حسین» هستم.

6. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها
    با ابراز رضایت از شرایط فعلی و آرامش حاکم بر بازار سرمایه کشور گفت: نوسانات نرخ ارز تلاطم هایی به بازار ارز وارد کرد ولی بازار سرمایه همچنان از آرامش برخوردار است.

خوب... اولین بخشی که جلب نگر می کند رضایت از آرامش بازار است!
    وزیر اقتصاد ما از بالا رفتن قیمت راضی نمی شود. از آرامش بازار راضی می شود.
    طبیعی هم هست. خوب او به فکر منافع ما نیست. اصلا شاید به ذهنش هم خطور نمی کند که «بگذار یک کاری کنم قیمت ها پیوسته رشد کنند و مردم از این راه پول دار شوند»
    او یک کارمند است. کارمندی است که یک سری ورودی دارد و باید یک سری خروجی را پوشش دهد. او (اگر آدم درست باشد) می خواهد رئیس جمهور و رهبر و مردم و مجلس از او راضی باشند. او می خواهد وظایفی که آنجا برایش نوشته شده را انجام دهد... کسری بودجه نداشته باشد. بدهی خارجی را کاهش دهد. کاری کند که مردم کوچه و بازار در بلند مدت به رفاه برسند، چالش های پیش رو را بر دارد، تورم و رکود را محدود سازد و...
    از این مورد بگذریم. فقط نتیجه گیری اولی که می کنیم این است که وزیر به ذهنش هم خطور نمی کند که شرکت ها متمول بشوند و از این طریق مردم را پولدار کنند. پس این توقع را تا چهار سال آینده از ذهنمان دور می اندازیم.

نکته ی دیگری که وزیر در خط بالا دارد به ما می گوید این است که دوست دارد فضای بازار سرمایه آرام باشد. او رشد شدید و افت شدید بازار سرمایه را نمی خواهد. می خواهد بازار آرام باشد. (که خیلی هم عالی است)
    (کلا من نمی دانم چرا با این وزیر حال می کنم... هر چقدر با آن طیب نیا مشکل داشتم... احساس می کنم از این داش لوتی های با مرام و البته مدرن است! از این هایی که مرام و معرفت حالی شان می شود...)
    خوب... این تقریبا مهمترین نکته و کلیدی ترین گرایی بود که آقای وزیر می توانست به ما بدهد.
    او در خط بالا به ما گفته است که هر گاه افت یا رشد شدیدی در کلیت یا بخش بزرگی از بازار سرمایه به وجود آمد به صورتی که رسانه ای شد یا توجه مردم زیادی را به خودش جلب کرد من سریع شروع خواهم کرد و دست به کار خواهم شد! او به ما گفته است که رشد ها و افت های بیش از 500 واحدی را در طول سه و نیم سال آینده (اگر سر حال باشد و مسلط) هرگز نخواهید دید. و اگر ببینید به احتمال قوی با دو سه تا حرکت 100 واحدی در جهت مقابل خنثی خواهد شد.
    «محمد حسین» هستم.

8. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

وی با بیان اینکه نقش بازار سرمایه، نقش پراهمیتی است گفت: اولین اتفاقی که در کشور برای پول می افتد متوجه نقش بانک است ولی بانکها در حال حاضر توان بیشتری برای اینکار ندارند.
    وزیر اقتصاد تاکید کرد: اولین تصمیم و تکلیف من حذف بنگاه داری بانکها است و برای اینکار بانکها باید به بازار سرمایه متوسل شوند.
    باز هم تاکید می کنم به نگاه کردم به نوع نگاه آقای وزیر. او به بانک هم آن گونه که ما (و احیانا خودش به عنوان یک سپرده گذار) نگاه می کنیم نگاه نمی کند...
    او بانک را ابزاری برای سود رساندن به سپرده هایمان و وام دادن در مواقع نیاز نگاه نمی کند. او بانک را ابزاری می داند برای کنترل مشکلات پول!
    باز هم به گویش جناب وزیر نگاه کنید... می گوید نقش بازار سرمایه خیلی پر اهمیت است... (اهمیتش چیست؟؟؟) اهمیتش این است که حالا که بازار پول این مسئولیت را نمی تواند ادامه دهد باید بازار سرمایه بیاید ابزاری شود برای حذف مشکلات پول.
    البته این بخش از صحبت های آقای وزیر گنگ است... شاید خبرنگار حواسش نبوده و خوب گزارش نکرده... معلوم نیست منظور وزیر از این که می گوید اتفاقی برای پول بیافتد چیست؟ و معلوم نیست بازار پول و بازار سرمایه قرار است چگونه این مشکل را برطرف کنند. (شاید منظورش نوسانات نرخ ارز است که بانک ها به موقع ارز بخرند و بفروشند و حالا بازار سرمایه؟؟؟)

=================

در این بخش از صحبت هایش آقای وزیر گفته حذف بنگاه داری...
    خوب...
    این مطلب شاید شنیدنش برای ما یک مقدار دردناک باشد...
    مایی که عرضه های اولیه ی بدی را پشت سر گذاشته ایم...

پیش از ادامه یک پرسش: بانک ها اگر لاغر شوند با پول حاصله چه کار می کنند؟ پاسخ: باید وام بدهند. عرضه زیاد وام بهره اش را کم می کند و رونق اقتصادی خواهد آورد.
    پیش از ادامه: محمد حسین ادیب گفته که یک کاهش شدید نرخ سپرده در آینده نزدیک خواهیم داشت. (حرف های عجیبی هم می زد... می گفت اگر زیر پنج درصد یا حتی دو درصد بیاید هم تعجب نمی کنم...)
    باز هم پیش از ادامه: حالا بنگاه هیچ... در بازار سرمایه عرضه می کنند خوشحال هم می شوند... ولی املاک را می خواهند چه کنند؟ مسکن را که دیگر در بورس نمی شود عرضه کرد...

اما در ادامه: مطمئنا اگر باز هم مقدار زیادی عرضه در بورس داشته باشیم این بورس پاسخگو نخواهد بود. حالا یا وزیر این را می داند یا بعد که گند بازار سرمایه در آمد و با چند تا عرضه اولیه دیگر شرب شهادتش را سر کشید و دادش در آمد متوجه می شود... به هر حال این بازار بازاری نیست که بتواند عرضه های سنگین را تحمل کند... اینجا باید دولت حتما پول ها را از سمت بازار پول به اینجا هدایت کند.
    پس باید ببینیم آقای وزیر ابتدا کدام را انجام می دهد؟ عرضه می کند یا پول می آورد؟
    در این مدت هم باید خوب بازی عرضه را یاد بگیریم. چون همین جور تا یکی دو سال باید عرضه داشته باشیم.
    ویرایش توسط mhjboursy : 2017/10/29 در ساعت 11:20
    «محمد حسین» هستم.

10. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

كدام دسته از سپرده گذاران بانكي بازنده هاي بزرگ اند( در پايان ٢ سال آينده )

✍️محمد حسين اديب

?سودي كه بانكها به سپرده گذار پرداخت مي كنند از محل زيان بانك و زيان وام گيرنده تامين ميشود( نگاه كنيد به مقاله در همين كانال به نام : كاهش سود سپرده به سي درصد ارقام كنوني )

?ادامه پرداخت سودهاي موجود به سپرده خيلي زود تر از آنچه كه همه تصور مي كنند به كمتر از پنج درصد و شايد به حدود يك درصد كاهش مي يابد.

?اگر طي دو سال آينده سود سپرده به يك درصد كاهش يافت نگارنده متعجب نخواهد شد ، در آن دوره فعالين اقتصادي كه طي ٤ سال گذشته با تعطيل كسب خود ، پول آن را در بانكها سپرده گذاري كردند ، بازگشت به كسب و كار سابق خود را ، اقتصادي خواهند يافت و موجي در كشور ايجاد ميشود تا فعالين اقتصادي سابق به محيط كسب و كار سابق خود باز گردند ، اما در اين چهار سال فضاي كسب و كار حداقل ٥٠ درصد رقابتي شده است و فعالين قبلي و سپرده گذاران فعلي ، قادر به رقابت در فضاي جديد نخواهند بود.

? بازار تغيير كرده اما اين دسته از فعالين اقتصادي چون در فضاي كسب و كار نبوده اند به كفايت تغيير نكرده اند و در صورت ورود به بازار و عمل بر اساس تجارب قبل ، در بازار بلعيده ميشوند.

?در وضعيت موجود ٨٠ درصد فروش در هر بخش بوسيله فقط ٢٠ درصد از فعالين اقتصادي آن بخش انجام ميشود و اين جماعت ٢٠ درصدي ارزان تر از بقيه اداره ميشوند ، علت اصلي قبضه بازار بوسيله گروه ٢٠ درصدي ، ارزان تر اداره شدن بيزينس آنهاست ، البته عواملي مثل رانت ، رابطه و فساد نيز هست اما عواملي مثل اين، كمتر شامل بيزينس هاي كوچك و متوسط است.

? هشتاد درصد از كسبه فقط ٢٠ درصد از سهم بازار را دارند وعلت آن گران اداره شدن آنهاست.

? سپرده گذاران بانكي فعلي و فعالين اقتصادي قبل ، وقتي مصمم به بازگشت به فضاي كسب و كار سابق خود شدند رقابت با ٢٠ درصدي را آسان نخواهند يافت ، بيزينس هاي كوچك و متوسطي كه در شرايط امروز بازار، فروش خوبي دارند و به سود خوبي هم دست مي يابند ، طي چهار سال گذشته آنچنان آبديده ، كاركشته و پخته شده اند كه همكاران سابق خود و سپرده گذاران امروزي را در صورت ورود مجدد به بازار در چشم بر هم زدني ، خواهند بلعيد.
    «محمد حسین» هستم.

12. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها

کرباسیان افزود: ما صندوقها را برای بانکها ایجاد نکردیم بلکه شرکتها باید کنسرسیومی عمل کنند و صندوق تشکیل دهند.
    این بخش از حرفش را من متوجه نشدم. اگر کسی متوجه شد به ما هم بگوید. می خواهد با این صندوق ها چه کند؟ کدام شرکت ها باید به صورت کنسرسیومی عمل کنند؟ صندوق ها؟

وزیر اقتصاد گفت: بر اساس قانون باید 3 میلیارد دلار اوراق قرضه خارجی عرضه شود در حالیکه هنوز یک سنت هم عرضه نشد.
    من گمان کنم این بخشش هیچ ربطی به ما ندارد.
    البته ممکن است روی درآمد خود شرکت بورس تاثیر بگذارد (نبورس3 بود اگر اشتباه نکنم). حواس جمع.
    (امروز نماد انرژی3 را دیدید؟ با همین صحبت آقای وزیر امروز 10 درصد داد که راحت می شد 5 درصدش را استفاده کرد (5 درصد یک روزه) و ما هم دیشب گفتیم و هم امروز صبح در جستار کارگاه یادآوری کردیم. نمی دانم کسی استفاده کرد یا نه؟)
    باز هم احتمالا انرژی3 رشد خواهد کرد.
    کالا4 و نبورس هم همین طور.

وی با بیان اینکه برای رسیدن به رشد اقتصادی 8 درصدی باید فکری جدی برای بازار سرمایه کنیم اظهار داشت: توسعه بازار سرمایه با تاکید بر طراحی و مهندسی ابزارهای مالی و کالایی توسعه بازار انرژی و عرضه نفت خام و فرآوردهای نفتی در بورس انرژی باید دنبال شود.
    خوب این یک حرف اساسی است. ولی باز نامشخص است.
    مهمترین چیزی که به نگر می رسد این است که آقای وزیر دارد به این می اندیشد که بیاید بنگاه ها را به سوددهی برساند تا نرخ رشد 8 درصد داشته باشیم. پس منظورش از بازار سرمایه شرکت ها است. که البته برای ما هم عالی می شود. البته این چیزی است که همه می خواهند ولی چگونه می خواهد به این هدف برسد را نگفته. این جمله ی دومش هم به نگر می رسد بی ربط باشد که گفته ابزارهای مالی و ...
    ببینید... در نگاه آقای طیب نیا و اخیرا هم دیده می شود در نگاه های آقای کرباسیان بورس بیشتر به چشم اوراق مشارکت نگاه می شود.
    الان هم همین دو جمله ی بالا را بخوانید می بینید بیشتر بوی اوراق با درآمد ثابت می دهد تا سهام. البته باز هم اوراق برای رشد شرکت های بورسی است... ولی منظور اینکه هدف اصلی هیچ وقت در این دولت ما نخواهیم بود.
    پس باز هم تاکید می کنیم: کالا4 و بورس و فرابورس و انرژی3 به مدت دو سال برای بلند مدتی ها.
    «محمد حسین» هستم.

14. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

کرباسیان با اشاره به اینکه ما یکی از قدیمی ترین سیستم های حسابداری در دنیا را داشتیم گفت: باید اقداماتی مانند اجرای حاکمیت شرکتی در شرکتهای بورس، ایجاد امکان مشارکت مردم با کاهش سود سپرده و جایگزینی بازار سهام، کمک به شفافیت بازار سرمایه، پوشش ریسک نوسانات کالا، تسهیل مالی در بازار اولیه، ارتقای شفافیت اطلاعات، تقویت مولفه های نظارتی، افزایش موسسات اعتبار سنجی، ارزیابی ریسک نوسانات ارز و تنوع سازی ابزارها در حوزه بازار سرمایه صورت گیرد.
    خوب...
    هر کدام از این بخش ها خودش یک کلید است...
    ??
    ?
    آن اولی که مهمترینش است آرزوی ما است. یعنی
    کاهش سود سپرده و جایگزینی آن با سهام. پس معلوم است که دولت آن چیزی که ما تاکید داریم را در نگر دارد و در برنامه های خودش گذاشته... منتها یکی اینکه معلوم نیست این برنامه اولویت چندم باشد و نیز برای وزیری که هدف اولش تثبیت شرایط و آرامش بازار است مطمئنا راهکارهایی ارائه خواهد شد که حباب قیمتی!!! مشابه آن چیزی که همشهری اصفهانی اش می گفت ایجاد نشود.
    من اگر وزیر اقتصاد بودم و چنین نیتی داشتم چه کار می کردم؟ می آمدم آرام آرام این کار را انجام می دادم. مثلا کاری که باید انجام می دادم را 30 بخش می کردم و یک گام یک گام پیش می رفتم و بازخورد بازار را می گرفتم.
    «محمد حسین» هستم.

16. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

وزیر اقتصاد همچنین بر الکترونیکی شدن زیرساختهای فناوری بورس، اتصال بورس ایران به بورسهای دیگر دنیا، تقویت ارتباط بورس کالا و ارتباط با گمرک و اعطای تسهیلات مالی و بانکی برای استفاده کنندگان از بورس کالا تاکید کرد.
    این بخش هم بیشتر شبیه شعار است. تا یادمان است این موضوع مطرح بوده که بورس باید به دنیا متصل شود...
    مدت ها است که دارد این شعار داده می شود ولی چقدر این اتصال صورت گرفته؟
    البته خود خبر شاید دیگر یک موضوع تکراری و آزاردهنده شده باشد ولی مهمتر از خود خبر خبرهایی است که از هم اکنون باید پیشبینی کنیم و برای ما هم بسیار مهم است.
    منظورم چیست؟
    منظورم این است که برای اینکه به سایر بورس ها متصل شویم باید استاندارد شویم! و اینجا است که می توان استفاده کرد.
    ? ? ? ? ?
    مهمترین مسئله این است که حساب ها شفاف شود، کارمزد بیاید پایین و بازارگردان ها زیاد شوند و داد و ستد ها روان شود و و و
    کلا استاندارد شویم دیگر...
    و البته این بار این مسئله تا حدی در عمل دارد پی گیری می شود.

هم اکنون اگر اشتباه نکنم 60 شرکت در بورس تحت استاندارد حسابرسی IFRS قرار گرفته اند..
    هم اکنون 7 درصد کارمزد ها کاهش پیدا کرده و از 1.5 درصد در هر خرید و فروش به 1.4 درصد رسیده است. که صحبت هایی هم می شود که از این هم کمتر شود. (همان طور که می دانید این هم کاری نبود که برای ما کرده باشند... بلکه این کار را کرده اند تا بتوانند سهامدار خارجی بیاورند و استاندارد شوند... )
    بازارگردان ها را هم که راه انداخته اند...
    زمان بسته بودن نمادها را هم که دارند استاندارد می کنند...

خیلی خلاصه بگویم چون ذهنم الان چند جا است و موسیقی هم دارم گوش می دهم و درست حسابی نمی توانم بنویسم. و احتمالا پریشان گویی خواهم داشت:

بیشتر سامانه های داد و ستدی خودکار در شرایطی جواب می دهند که بازار استاندارد و سر پا باشد... پر حجم باشد و شمار بازیگران زیاد باشد و واقعا به خرد جمعی اداره شود نه به دستور مسئولین یا سفته بازان!
    «محمد حسین» هستم.

18. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 15,019 بار در 6,183 ارسال

نوشته اصلی توسط mhjboursy
    با ابراز رضایت از شرایط فعلی و آرامش حاکم بر بازار سرمایه کشور گفت: نوسانات نرخ ارز تلاطم هایی به بازار ارز وارد کرد ولی بازار سرمایه همچنان از آرامش برخوردار است.

چرا نباید راضی باشه نزدیک به 2 ساله گروه بانکی بسته و سرمایه مردم نابود شده حالا یک کسی خدانکرده مشکلی داشته باشه و احتیاج فوری به پول باید چه کار کنه آن گفته های بانک مرکزی که درخواست کرده از بانکها بابت صورتهای مالی استاندار همه چرته چون بانکها ورشکسته اند نمی داند چطور اعلام کنند تمام اقتصاد را ورشکسته کردند پولها همه رفته در بانکها حالا هم نمیتواند سودها را پرداخت کنند به همراه اصل پول چرا نباید راضی باشند وقتی همه سرمایه ها در بورس نابود شده

بهترین دانش آن است که سودمند باشی

20. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید ایرج سابق از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 17 از 52 نخست ... 71415161718192027 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)