صفحه 21 از 52 نخست ... 111819202122232431 ... آخرین
نمایش نتایج: از 201 به 210 از 511

موضوع: تدبیر✘ و امید☹

عضو فعال Abad آواتار ها
    تشکر شده 42,137 بار در 6,946 ارسال

پاسخ : تدبیر✘ و امید☹

⭕️ سخنان بسیار مهم عبده تبریزی: یک و نیم میلیون ایرانی در صف مهاجرت اند/ سالانه ۲۰ میلیارد دلار خروج سرمایه داشته ایم.

?حسین عبده تبریزی گفت: اطلاعاتی که دارم نشان می دهد ۱.۵ میلیون ایرانی درصف مهاجرت به استرالیا و کانادا هستند و این عدد ترسناک است. خروج نیروهای کارشناسی و نیروهای ورزیده به اقتصاد ملی آسیب می زند و یکی از دلایل تهی دست شدن ایرانیان مهاجرت نیروهای نخبه است.

?رئيس سابق بورس که اکنون مشاور وزیر راه وشهرسازی است روز دوشنبه ۱۳آذرماه ۱۳۹۶ در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران اعداد قابل توجهی ارایه کرد. او در بخشی از سخنانش گفت: اطلاعاتی که دارم نشان می دهد ۱.۵ میلیون ایرانی درصف مهاجرت به استرالیا و کانادا هستند که این عدد ترسناکی است. خروج نیروهای کارشناسی و نیروهای ورزیده به اقتصاد ملی آسیب می زند و یکی از دلایل تهیدست شدن ایرانیان مهاجرت نیروهای نخبه است.

?وی با اشاره به اینکه درحال حاضر پولی درایران نیست که امیدوار باشیم به رشد مثبت سرمایه گذاری منجر می شود ادامه داد: علاوه براین آمارهایی هست که نشان می دهد از ۸۵ میلیارد دلار درآمد ارزی ایران ۴۵ میلیارد برای واردات اختصاص یافته است و اگر ارزش قاچاق را نیز ۲۰ میلیارد دلار فرض کنیم به نظر می رسد ۲۰ میلیارد دلار خروج سرمایه داشته ایم. در چنین شرایطی معلوم است که اقتصاد ایران با رشدهای پایین مواجه می شود و ایرانیان فقیرتر می شوند.

?وی گفت الان ایران با شرایط دشواری مواجه است که به کمتر شدن ضریب امنیت ملی منجر می شود. به طور مثال الان نظام بانکی ایران واقعا یک نقطه ضعف بنیادین است و می تواند امنیت ملی را با آسیب جدی مواجه کند.
    اوگفت: تاکنون سابقه نداشته است که دریک روز ۳۵۰ هزار سکه داد و ستد شود و این نشان می دهد وقتی نرخ سود بانکها با دستور کاهش یابند نقدینگی به بازارهای دیگر کوچ می کند. عبده تبریزی یادآور شد به دلیل غلبه خبرهای ناخوش اقتصادی بر خبرهای خوش برای نخستین بار در ۴۰ سال اخیر، بیش از ۹۰ روز است چیزی ننوشته ام. خبرهایی که داریم اخبار خوشحال کننده نیستند و می توانند بر ابعاد ناامیدی بیفزایند و من ترجیح می دهم ناامیدی را در جامعه ترویج نکنم. من تاکید می کنم ادامه سیاستهای فعلی حاکم برسرنوشت کشور به توسعه فقر در ایران دامن خواهد زد. الان روزگار ۵ دهک تهیدست جامعه بسیار غم انگیراست و باید برای جلوگیری از اینکه دهک های فقیر بیشتر شوند فکر اساسی شود/سحام نیوز
    Abad (گروه سرمایه گذاری آباد )
    تصمیم ساز است ، تصمیم گیری و مسئولیت آن با شماست. هر تصمیمی برای آینده امکان خطا دارد

2. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید Abad از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,811 بار در 17,704 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Abad نمایش پست ها
    زمانی آمریکا شوروی را درگیر پروژه های مختلف نمود دو مثال مهم درگیر کردن شوروی در جنگ با افغانستان و جنگ ستارگان بود .

حالا بعد از حدود 25 سال از فروپاشی شوروی بهتر می توان قضاوت کرد که برنده آمریکا بوده یا شوروی ؟
    پس موفقیت های احتمالی کوتاه مدت نباید موجب گمراهی ما در تحلیل و تدوین اقدامات آتی باشد !!!

متاسفانه ما در حال از دست دادن خیلی از چیزها هستیم !!!!
    مطالعه مطلب بعدی از آقای عبده در این ارتباط خالی از لطف نیست
    مثلا در شاخص ارتباط آموزش با کاربرد در کشور بدترین وضعیت را در کشور های دنیا داریم
    سلام آباد عزیز؛
    یعنی شما می فرمایید اکنون آمریکا دارد ایران را مشغول و درگیر می کند و مثال شوروی را می زنید و آیا بنابر این شما پیشبینی می کنید طی دو سال آینده ایران به سرنوشت شوروی دچار شود؟ یا آیا شما پیشبینی می کنید وضع اقتصادی ایران طی دو سال آینده بسیار بدتر از امروز شود؟ (بنا بر صحبت های آقای عبده یا بنا بر بررسی های شخصی تان یا هر چه)

بنده به صراحت پیشبینی می کنم طی دو سال آینده وضع اقتصادی و سیاسی ایران به مراتب! بهتر شود. بدون هیچ اما و اگری.
    (حالا کاری به خوبی یا بدی این موضوع هم ندارم. و همین جور به این هم کاری ندارم که دزدی و فساد از اوضاع خراب کنونی بدتر می شود یا نه و ... کاری هم به این ندارم که باید دوست داشته باشیم جمهوری اسلامی ایران فلان شود یا آمریکا بهمان یا هر چه... آن بحثش جدا است...)

از شما و سایر دوستان که دستی بر بررسی های سیاسی دارند و اخبار و اطلاعات سیاسی/اقتصادی را دنبال می کنند هم خواهش می کنم به صراحت بررسی های خودشان را همراه با پیشبینی هایی صریح اعلام کنند. خیلی مفید خواهد بود.
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

4. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال Abad آواتار ها

با سلام اگر موضوع را کلان تر ببینیم شاید به نتایج متفاوتی برسیم
    مقدمتا :

1- آیا آمریکا در میان مدت به دنبال براندازی جمهوری اسلامی است ؟
    2- آیا آمریکا در عراق و سوریه متضرر شده ، و ایران منتفع شده است ؟
    3- آیا آمریکا امکان ندارد که ما را ناخواسته درگیر جنگی دیگر ( مثلا پاکستان ) نماید ؟
    4- آیا آمریکا با اروپا واقعا همکاری می کند یا رقابت ؟
    5- ایا سیاست جدید ترکیه تکمیل پازل پشت صحنه همکاری با آمریکا نیست ؟
    6- ......
    نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها
    سلام آباد عزیز؛
    یعنی شما می فرمایید اکنون آمریکا دارد ایران را مشغول و درگیر می کند و مثال شوروی را می زنید و آیا بنابر این شما پیشبینی می کنید طی دو سال آینده ایران به سرنوشت شوروی دچار شود؟ یا آیا شما پیشبینی می کنید وضع اقتصادی ایران طی دو سال آینده بسیار بدتر از امروز شود؟ (بنا بر صحبت های آقای عبده یا بنا بر بررسی های شخصی تان یا هر چه)

بنده به صراحت پیشبینی می کنم طی دو سال آینده وضع اقتصادی و سیاسی ایران به مراتب! بهتر شود. بدون هیچ اما و اگری.
    (حالا کاری به خوبی یا بدی این موضوع هم ندارم. و همین جور به این هم کاری ندارم که دزدی و فساد از اوضاع خراب کنونی بدتر می شود یا نه و ... کاری هم به این ندارم که باید دوست داشته باشیم جمهوری اسلامی ایران فلان شود یا آمریکا بهمان یا هر چه... آن بحثش جدا است...)

از شما و سایر دوستان که دستی بر بررسی های سیاسی دارند و اخبار و اطلاعات سیاسی/اقتصادی را دنبال می کنند هم خواهش می کنم به صراحت بررسی های خودشان را همراه با پیشبینی هایی صریح اعلام کنند. خیلی مفید خواهد بود.
    با سلام خدمت شما

این علاقه شما به پیش بینی آینده قابل تحسین است ، و کمتر کسی در دنیا علاقه و توانایی این کار را دارد .
    اما من و شما گذشته ای از افکار ، علایق ، و حتی تعصبات و ... داریم ، آیا واقعا در تحلیل ها می توانیم آنها را دخالت ندهیم ؟ سخت است.

من مخالف جمهوری اسلامی نیستم ، و علاقه مند هم نیستم که سرنوشت کشور مانند شوروی شود.
    قبلا مدافع این بودم که دین ( در کلیت آن نه برداشت هر گروه و زید از دین ، یعنی دینی که بر رفتار های درست و انسانی تاکید دارد خواه اسلام باشد خواه مسیحی ، سنی باشد یا شیعه ) ) و سیاست تجمعیع شوند در قدرت برای اداره کشور ، ولی حالا شک جای ان را گرفته است. دین باید انسان سازی کند ، اما به نظرم این کار رها شده است و وقتی انسان سازی رها شود همه چیز سقوط خواهد کرد.( انسان سازی توسط غیر نهاد دین هم می تواند انجام شود مثلا نهاد های فرهنگی هر ملت )

به سوال اول دقت شود ، به نظر من آمریکا در میان مدت ( مثلا 10 سال آینده ) دنبال براندازی نیست هر چند که که بر طبل آن بکوبد .
    پس نمی توان گفت که بزودی دچار فروپاشی می شویم .

ولی اینکه آمریکا ایران درگیر پروژه مختلف کرده ، پاسخ مثبت است و این ها هشدار است که باید عمیق اندیشه کرد.
    عراق را مثال بزنم به زعم من ایران در عراق هیچ بدست نیاورده ، و در میان مدت عراقی ها به شدت از ایرانی ها متنفر خواهند شد ( وارد دلایل آن نمی شوم ) .سیاست شل کن سفت کن تعرفه ای عراق برای کالاهای ایرانی فقط برای نامتعال ساختن اقتصاد ایران طراحی شده و مثال های دیگر ....

ولی آمریکا منتفع شده است الان میزان صادرات نفت عراق از ما بیشتر است و ملت عراق دارن برای پذیرش یک دیکتاتور جدید مثل صدام آماده می شوند

یا سوال 5 را دقت کنید مگر می شود ترکیه که حمایت تمام عیار از داعش کرد و گناهش در جنایات داعش بیشتر از خود داعش است با 180 درجه چرخش ، بشود دوست صمیمی ایران مگه میشه مگه داریم . بله کوتاه مدت ترک ها به ما نفع خواهند رساند !!!!

جناب محمد حسین مطالب زیاد است ولی من علاقه مندی برای این جور بحث ها نمی بینم ، و اگر گاهی با چند جمله کوتاه مشارکت می کنم فقط به دلیل علاقه خودم به مباحث و ارادت به جنابعالی است امید مفید باشد. درود
    ویرایش توسط Abad : 2017/12/24 در ساعت 10:59
    تصمیم ساز است ، تصمیم گیری و مسئولیت آن با شماست. هر تصمیمی برای آینده امکان خطا دارد

6. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید Abad از ایشان تشکر کرده اند:

با سلام خدمت شما

این علاقه شما به پیش بینی آینده قابل تحسین است ، و کمتر کسی در دنیا علاقه و توانایی این کار را دارد .
    اما من و شما گذشته ای از افکار ، علایق ، و حتی تعصبات و ... داریم ، آیا واقعا در تحلیل ها می توانیم آنها را دخالت ندهیم ؟ سخت است.

من مخالف جمهوری اسلامی نیستم ، و علاقه مند هم نیستم که سرنوشت کشور مانند شوروی شود.
    قبلا مدافع این بودم که دین ( در کلیت آن نه برداشت هر گروه و زید از دین ، یعنی دینی که بر رفتار های درست و انسانی تاکید دارد خواه اسلام باشد خواه مسیحی ، سنی باشد یا شیعه ) ) و سیاست تجمعیع شوند در قدرت برای اداره کشور ، ولی حالا شک جای ان را گرفته است. دین باید انسان سازی کند ، اما به نظرم این کار رها شده است و وقتی انسان سازی رها شود همه چیز سقوط خواهد کرد.( انسان سازی توسط غیر نهاد دین هم می تواند انجام شود مثلا نهاد های فرهنگی هر ملت )

به سوال اول دقت شود ، به نظر من آمریکا در میان مدت ( مثلا 10 سال آینده ) دنبال براندازی نیست هر چند که که بر طبل آن بکوبد .
    پس نمی توان گفت که بزودی دچار فروپاشی می شویم .

ولی اینکه آمریکا ایران درگیر پروژه مختلف کرده ، پاسخ مثبت است و این ها هشدار است که باید عمیق اندیشه کرد.
    عراق را مثال بزنم به زعم من ایران در عراق هیچ بدست نیاورده ، و در میان مدت عراقی ها به شدت از ایرانی ها متنفر خواهند شد ( وارد دلایل آن نمی شوم ) .سیاست شل کن سفت کن تعرفه ای عراق برای کالاهای ایرانی فقط برای نامتعال ساختن اقتصاد ایران طراحی شده و مثال های دیگر ....

ولی آمریکا منتفع شده است الان میزان صادرات نفت عراق از ما بیشتر است و ملت عراق دارن برای پذیرش یک دیکتاتور جدید مثل صدام آماده می شوند

یا سوال 5 را دقت کنید مگر می شود ترکیه که حمایت تمام عیار از داعش کرد و گناهش در جنایات داعش بیشتر از خود داعش است با 180 درجه چرخش ، بشود دوست صمیمی ایران مگه میشه مگه داریم . بله کوتاه مدت ترک ها به ما نفع خواهند رساند !!!!

جناب محمد حسین مطالب زیاد است ولی من علاقه مندی برای این جور بحث ها نمی بینم ، و اگر گاهی با چند جمله کوتاه مشارکت می کنم فقط به دلیل علاقه خودم به مباحث و ارادت به جنابعالی است امید مفید باشد. درود
    سلام؛
    بنده هم به شما ارادت دارم و از مصاحبت با شما لذت می برم.

حالا خوب بودن یا بد بودن جمهوری اسلامی یا ایالات متحده یا هر ساختار و کشور و آیین و حکومتی به کنار.... (البته علاقه دارم در این خصوص هم صحبت کنم... مثلا در جستار سیاست... ولی انصافا چون زمان بر است عطایش را به لقایش بخشیده ام...)

اما قصد من چیست؟ قصد من این است که خدمت دوستان (همه ی دوستان) این نکته را یادآوری کنم که ما اگر بررسی (تحلیل) می کنیم حتما همیشه باید در کنارش یک پیشبینی واضح و مشخص داشته باشیم. وگرنه آن بررسی و تحلیل بی اعتبار است. در حد همین جملات اتوبوسی و داخل تاکسی است که فقط برای گذران وقت و باز کردن سر صحبت و خالی نبودن عریضه و شکستن سکوت از آن استفاده می شود! برای این موضوع بنده دو دلیل و یک مثال دارم که در ادامه خدمتتان عرض می کنم.

اما پیش از آن عرض کنم که اگر بنده از شما درخواست پیشبینی کردم خدای ناکرده قصد بی احترامی یا مواخذه یا مچ گیری از شما را ندارم. و صرفا منظور پررنگ کردن و نشان دادن همین اهمیت وجود پیشبینی در هر بررسی است برای دوستان. همه ی دوستان.

اما دلایل:
    1- هنگامی که پیشبینی ارائه نمی شود یعنی تحلیلگر به بررسی خودش اطمینان ندارد. پس چرا دیگران باید به آن بررسی اطمینان کنند یا گوش کنند؟ (گمان کنم به توضیح نیاز نداشته باشد.)
    2- بررسی بدون پیشبینی ارزش مطالعه ندارد. نتیجه ی آن زمانی که ما برای آن بررسی گذاشته ایم چه شد؟ آن زمانی که برای بررسی کردن گذاشتیم به چه دردمان خورد؟
    3- نداشتن پیشبینی نشان دهنده ی آن است که بررسی ای اصلا وجود نداشته. یک مقاله بدون خلاصه اولش و نتیجه گیری آخرش مقاله نیست. یک استدلال فلسفی هر چند اگر صغری و کبری را داشته باشد، اگر نتیجه گیری نداشته باشد استدلال (و نظریه) نیست.
    4- تا با صراحت پیشبینی نکنیم امکان ردیابی و اصلاح و بهبود و ارتقاء قدرت بررسی ها و تحلیل هایمان را نخواهیم داشت! برای بازخورد (FeedBack) گرفتن از بررسی باید کار ما یک خروجی داشته باشد. بدون خروجی بازخورد هم نیست پس بهبود هم نیست.

مثال:
    فرض بفرمایید من می گویم فلان شرکت سهامش خیلی عالی است و چه و چه است و فلان و بهمان است... ولی هیچ پیشبینی ای در ارتباط با قیمت سهام انجام نمی دهم. (یعنی اصلا خودم هم نمی دانم آیا بررسی من ربطی به قیمت دارد یا نه؟) خوب...
    در وهله اول باید بپرسیم که آیا من ِ بررسی کننده خودم به بررسی ام اطمینان دارم؟ اگه می دانم درست است آیا خودم حاضرم از آن استفاده کنم؟ یا حاضرم حرفی بزنم که ثبت بشود و بعدا بقیه بتوانند آن را ارزیابی کنند؟ یا نه؟
    در وهله دوم اصلا گیریم بررسی درست هم باشد... ولی این بررسی چه فایده ای برای چه کسی دارد؟ حالا نه تنها بررسی اقتصادی/بورسی... هر گونه بررسی ای... دینی/سیاسی/فلسفی/زیست شناسی/فیزیکی... اصلا فرض هم کنیم که بررسی صد در صد درست باشد ولی وقتی گوش دادن به این بررسی هیچ نفعی برای هیچ کسی ندارد... اصلا برای چه این بررسی صورت گرفته است؟؟؟
    در وهله سوم می پرسیم اصلا آیا این یک بررسی بوده؟ یا گپ تو تاکسی بوده؟ وقتی من بررسی ای می کنم که ته ندارد آیا اصلا بررسی بوده؟ وقتی من ارزیابی می کنم فلان سهام خیلی عالی است ولی نتیجه نمی گیرم که قیمتش رشد می کند آیا واقعا من بررسی کرده ام؟ آیا واقعا آن سهام عالی است؟ (همین طور سیاست و فلسفه و فیزیک و شیمی و زیست شناسی و ...)
    در وهله ی چهارم: آیا من می توانم دفعه ی بعد جایگاه تحلیلگری ام را بدون فهمیدن اینکه تیرم به هدف خورده یا به خطا رفته بهبود دهم؟ یا همواره همان می مانم که بودم؟ من کلی بررسی می کنم که خگستر خوب است ولی پیشبینی نمی کنم. هیچ پیشبینی ای برای آن نمی کنم... آیا بدون اینکه من از کارم و از بررسی ام خروجی بگیرم دفعه بعد می توانم کارم را بهبود بخشم و از کارهای پیشینم بازخورد بگیرم؟ یا باز هم همان خواهم بود که بودم.

باز هم عرض می کنم... روی سخن من با همه ی دوستان است. و صرفا از نوشته ی ایشان استفاده کردم که این موضوع را باز کنم و با همه ی دوستان در میان بگذارم.

حرف اتوبوسی و دور همی و داخل تاکسی و داخل صف نانوایی که به کنار... من اصلا در باره ی آنها حرفی نمی زنم. آدم آنجا هزارتا بررسی بدون نتیجه و بی ته داشته باشد... چه اشکالی دارد؟ وقتی هدف از صحبت کردن فقط خود صحبت کردن باشد...
    ولی وقتی می خواهیم یک بررسی حرفه ای انجام دهیم به نگر من باید کارمان خروجی داشته باشد. من دیده ام در جستارها و سایت های مختلف... دوستان خیلی خوب سخنوری می کنند... خیلی زیبا بحث های سیاسی می کنند... و هیچ کس نمی گوید بررسی اش غیر حرفه ای و صرفا حرفی برای دور هم بودن است... ولی از آن طرف کسی هیچ گونه پیشبینی ای نمی کند! یا اگر پیشبینی می کند یک جوری حرف می زند که هر جور بچرخد اوضاع حرفش اشتباه از آب در نیاید! (محمد حسین ادیب هم این را اشاره کرده بود.) تنها یک مورد یادم است که دوستان قشنگ پیشبینی کرده بودند و آن خوب شدن وضع بورس در کوتاه مدت پس از روی کار آمدن روحانی و خراب شدن بازارها در کوتاه مدت پس از روی کار آمدن روحانی بود... (حالا درست و غلطش را کاری نداریم)
    در مورد اقتصاد و بورس و سهام هم همین طور!

چه دل پری داشتم! چه قدر حرف زدم!
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

8. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال Abad آواتار ها

ارادت ( از مطالب خوب شما استفاده کردم )
    چند نکته را عرض کنم
    مشکل ما قبل از پیش بینی تئوری و نظریه های درست و قابل باور ابتدا برای خواص و بعد برای عوام است ، بله هر تئوری باید قدرت پیش بینی پذیری داشته باشد اما جنس این پیش بینی ها در بعد زمانی متفاوت است . مثلا و قتی من گفتم عراقی ها از ایرانی متنفر خواهند شد و ملت عراق داره برای پذیرش یک دیکتاتور آماده میشه دارم پیش بینی می کنم ولی بعد زمانی آن احتمالا کوتاه مدت نیست

نکته ای دیگر ، ورود به برخی مسائل و طرح موضوع و راحت صحبت کردن ،،، راحت نیست و این مسئله صغری و کبری و نتیجه را سخت می کند.خلاقیت وقتی بروز می کند که آزادی باشد ، فراموش نکنید علمای مسیحی اولین کاشف داروی زایمان بدون درد را اعدام کردن ، و گالیه را هم تا پای اعدام بردند.

در سیاست ، معمولا کوتاه مدت پر از زشتی و زیبایی است . مهم آن است با درک این کوتاه مدت بدانیم که چه اتفاقی در میان مدت یا بلند مدت در حال رخ دادن است . ابتدا باید تصویری از بلند مدت داشت و بعد نگاه به کوتاه مدت . اینکه عبده تبریزی می گوید وضع 5 دهک جامعه اسف بار است مغرض نیست و همین کلام در خودش پیش بینی کنندگی دارد.

اینکه دلار طی حدود 45 سال 600 برابر شده است ، ترسناک است ( و همین ترسناک بودن حرف می زند )
    اینکه توزیع درآمد در ایران به سمت بدترین کشور دنیا در حال حرکت است ترسناک است
    و اینکه ....

و باز هم درود

10. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید Abad از ایشان تشکر کرده اند:

اینجا هم که توسط گروه آقای ادیب گردآمده خوب است:
    http://adibmh.ir/%D8%A7%D8%AE%D8%A8%...5%D8%A7%D8%AF/

ولی باز با کاری که ما اینجا می کنیم متفاوت است. کاش یک جایی را پیدا می کردم که شبیه این جستار بود. یعنی اخبار بزرگ و کلان را در حوزه اقتصاد قرار می دادند و یک بررسی مختصر و مفید هم انجام می دادند در آن و یک چشم اندازه یک تا 10 ساله همیشه از اقتصاد ایران و جهان ارائه می کردند. (آمین ?)
    «محمد حسین» هستم.

12. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

محمد حسین ادیب
    ===========
    تأثير افزايش اخير در نرخ ارز بر فعالين اقتصادي و فضاي كسب و كار
    =====================================

?به نسبت افزايش ٢١ درصدي نرخ ارز ، قدرت خريد معدل جامعه افزايش نيافته است ، قدرت خريد معدل جامعه و نه برخي از اقشار خاص ، بسيار كمتر از نرخ ارز ، افزايش يافته است لذا در عمل افزايش ٢١ درصدي نرخ ارز ، به كاهش قدرت خريد و نهايتا مصرف منجر شده است

?كاهش مصرف به كاهش فروش فعالين اقتصادي منجر ميشود

?به نسبتي كه فروش كاهش مي يايد، بايد هزينه اداره فعال اقتصادي ، كاهش يابد اما شمار زيادي از فعالين اقتصادي نمي توانند به نسبت كاهش فروش ، هزينه را كاهش دهند ، لذا دو اتفاق براي آنها مي افتد :

⛏گروه اول سود آورند و فقط سود آنها كاهش مي يابد

⛏در گروه دوم ، سود بسيار حداقلي و قليل بوده و لذا افزايش هزينه، يا فعاليت را بدون سود ميكند و يا بيزينس را به زيان دهي مي رساند

?با مشاهدات نگارنده از مشاوره ها ، ٨٠ درصد از فعالين اقتصادي قبل از افزايش اخير نرخ ارز ، در فاز حداقل سود دهي قرار داشتند( بين ٤ تا ٨ درصد ) لذا افزايش نرخ ارز ، سود دهي را باز هم كمتر كرده است در حاليكه قبل از افزايش نرخ ارز نيز ، سود دهي بسيار پائين بود ، در وضع موجود حداقل پنج درصد از كسبه ، افزايش نرخ ارز ، آنها را واردفاز زيان دهي كرده است

?طرف بار شيشه داشت فرد با چوب محكم به آن زد كه چه داري ؟ گفت يكبار ديگه بزني هيچ چيز ، امواج ديگر افزايش نرخ ارز ، به حذف تدريجي دسته ديگري از فعالين اقتصادي مي انجامد كه قادر نيستند متناسب با كاهش فروش ، هزينه را كاهش دهند

?فعال اقتصادي بايد حداقل پنج درصد از هزينه عملياتي خود را براي انطباق با افزايش اخير در نرخ ارز ، كاهش دهند و الا بهتر است به فكر شغل جديدي باشند

بزرگترين اشتباه ٩٠ در صد مردم در الگوي ثروتمند شدن
    =============================

?طي ١٢ ماه گذشته بانكها ٢٦١ هزار ميليارد تومان سود به سپرده گذار پرداخت كرده اند

?در سال جاري هر كارمند دولت ١/٩٥ ميليون تومان در ماه دريافتي دارد

?سودي كه بانكها به سپرده گذار مي دهند معادل حقوق ١١ ميليون نفر كارمند در سال است

?دولت به ٢/٣ ميليون نفر كارمند در سال حقوق ميدهد

?سود سپرده بانكها پنج برابر حقوقي است كه دولت به كارمندان خود مي دهد

ناصرالدين شاه
    ميگويند نماينده يك كمپاني خارجي يك تفنگ جديد به ناصرالدين شاه نشان ميدهد، ناصرالدين شاه ، سفارش ده تفنگ و يك ميليون فشنك ميدهد ، صدر اعظم به نماينده كمپاني ميگويد شما ده تفنگ بياوريد و صد هزار فشنگ ، نماينده كمپاني ميگويد خودشان فرمودند يك ميليون ، صدر اعظم ميگويد شاه حسن عدد نمي داند ( درك از عدد ندارد شما صد هزار بياوريد) سال بعد نماينده كمپاني ده تفنگ و صد هزار فشنگ را در تالاري در كاخ به شاه نشان ميدهد ، شاه ضمن اظهار رضايت از تفنگها ، با مشاهده صد هزار فشنگ اعتراض كنان ميگويد مگر ميخواهيم به جنگ روس برويم كه اينقدر فشنگ آورده ايد ، نماينده كمپاني به صدر اعظم نگاه ميكند و صدر اعظم آهسته در گوش نماينده كمپاني ميگويد شاه درك از عدد ندارد ، بايد فشنگ را ببيند تا بفهمد چه ميگويد

?كساني كه به پائين بودن سود سپرده معترض اند كمي به سودي كه بانكها در كل به سپرده ها پرداخت ميكنند توجه كنند آيا بانكها معادل حقوق ١١ ميليون كارمند در سال از محل بهره دريافتي از وام گيرنده ها بهره دريافت ميكنند تا به سپرده گذار پرداخت كنند ؟ آيا وام گيرندگان ايران ميتوانند به ١١ ميليون نَفَر در ماه حقوق بدهند؟ بانكها واسطه بين سپرده گذار و وام گيرنده هستند ، دريافت بهره از وام گيرنده معادل حقوق ١١ ميليون ، شوخي است ، طنر است ، مطايبه است ، بانكها سر به سر مردم ميگذارند ، مردم اين سودهاي سپرده را جدي نگيرند

?مردم در ثروتمند شدن دو نكته را همواره مد نظر داسته باشند بازدهي و ريسك

?هر چه سود يا بازدهي بيشتر باشد ريسك بيشتر است به زبان ساده ريسك يعني هر چه سودي كه به پول شما ميدهند بيشتر باشد خطر سوخت شدن پول شما هم بيشتر است كساني كه سود بيشتر ميخواهند ريسك بيشتر ميخرند

?بالاترين سود اكنون به سپرده تعلق دارد و بالاترين ريسك را هم دارد هر كس غير اين فكر ميكند دو اصل اوليه تجارت را نمي داند

?اينكه بانك مركزي مجوز يك بانك را صادر كرده پس بانكها موظفند سود تعهدي را پرداخت كنند حرفي غير بانكي و غير قانوني است بر اساس قانون ، بانك مركزي تا صد ميليون تومان سپرده را تضمين ميكند بر اساس اصول بانكداري جهاني ، بانك هاي مركزي فقط سپرده خرد تا ١٥٠ هزار دلار را تضمين ميكند ، اينكه چون بانك مركزي مجوز داده پس سود تضمين ، با عرف بانكداري جهان مغايرت دارد

?به فرض كه بانك مركزي بخواهد پول مردم را بدهد ، بانك مركزي بايد اسكناس چاپ كند و چاپ اسكناس به فاصله صد روز به تورم منجر ميشود

?بانك مركزي از محل چاپ اسكناس ١١ هزار ميليارد تومان به موسسات مالي دچار بحران كمك كرد كه عامل اصلي افزايش نرخ دلار در يك ماه گذشته بود

?اگر بانك مركزي اسكناس چاپ كند و زيان موسسات مالي را پرداخت كند دلار سر به فلك ميگذارد

?به سود سپرده به عنوان عامل اصلي ثروت دل نبنديد سبد دارائي خود را بر بنياد سود سپرده نچينيد

?اين طنز ، تحت عنوان سود سپرده به پايان نزديك تر است تا به آغاز

٣ اشتباهي كه شركتها را به زيان دهي كشانده است
    ============================

نتيجه يك مشاوره :
    شركتي با ماهانه ٢ ميليارد تومان زيان جهت رسيدن به سودآوري مراجعه كرد علت زيان ٣ چيز بود :

1️⃣ خريد مواد اوليه از واسطه :
    اختلاف قيمت خريد مواد از عمده فروش در تركيه تا واسطه در ايران ، ٥٠ درصد بود ، شركت نمي تواند هزينه خريد گران از واسطه را به قيمت محصول اضافه كرده و از مشتري دريافت كند

2️⃣ پرداخت دستمزد بر اساس حضور فيزيكي در كارگاه و نه نتيجه كار
    وقتي از كارفرما در خصوص بازده نيروي كار سئوال شد پاسخ اين بود كه پرسنل ، بطور متوسط ٤ ساعت كار مفيد انجام ميدهند ، اگر متوسط كار مفيد ٦ ساعت باشد يك سوم پرسنل مازاد بودند، اقتصاد ايران رقابتي تر از آن است كه واحد هاي كوچك و متوسط بتوانند هزينه نيروي مازاد را به قيمت كالا اضافه كرده از مشتري دريافت كنند راه حل پرداخت دستمزد بر اساس نتيجه كار است ، دستمزد بايد كارمزدي باشد

تبصره -
    ? واحد هاي بزرگ همچنان ميتوانند نيروي مازاد داشته باشند اين واحد ها در ٨٠ درصد موارد ، هزينه نيروي مازاد را با وام تامين ميكنند ، وام ميگيرند و هزينه نيروي مازاد را پرداخت ميكنند و در سر رسيد وام هم ، اصل و فرع وام را تمديد ميكنند ، به عبارت ديگر شركتهاي بزرگ هم نمي توانند هزينه نيروي مازاد را به قيمت كالا اضافه كرده و از مشتري دريافت كنند ، يكي از علل اينكه با آمار بانك مركزي فقط ١٩ درصد وام ها گردش دارد به همين نكته مربوط ميشود يعني سود سپرده ١٥ درصد نيست سود سپرده نود و پنج درصد است چون بانكها سود سپرده را فقط از طريق ١٩ درصد وام ها بايد پرداخت كنند

? كسي كه سپرده اش را با سود نود و پنج درصد در بانك ميگذارد ريسك را در نظر نميگرد ، نگارنده مطلب ديگري در اين فقره نميگويد و قضاوت را به خواننده واگذار ميكند

3️⃣ دخالت در فروش
    اين واحد براي فروش محصول خود اقدام به اجاره يك مغازه با دو نيرو كرده بود و كارفرما اظهار ميكرد كه فروشنده هميشه سرش در موبايل است و بازدهي ندارد ، در ٩٠ درصد موارد دخالت توليد كنندگان در فروش محصول به تحميل هزينه هاي غير قابل انتقال به مشتري مي انحامد

نتيجه گيري
    ?نقش واسطه ها در اقتصاد ايران بايد كاهش يابد اما كاهش نيافته است و اين به زيان دهي برخي از كسب و كار ها انجاميده است

?دستمزد بايد بر اساس نتيجه كار پرداخت شود در غير اين صورت ادامه فعاليت غير ممكن است و اين در برخي واحد ها انجام نشده است

?دخالت توليد كننده در شبكه فروش ميتواند تحت شرايط بسيار خاصي ، مفيد باشد اما نه به گونه اي كه برخي انجام ميدهند

در پس اين افزايش قيمت مسكن يك سقوط قيمتي در پيش است
    =================================

مسكن ارزان قيمت تابع سه عامل است :

1️⃣عرضه و تقاضا :
    در برخي از نقاط ايران مسكن ارزان قيمت متناسب با نياز توليد نشده است در اين مناطق مسكن ارزان قيمت به سبب وجود تقاضا بيشتر از عرضه ، افزايش مي يابد كه طبيعي است

2️⃣ پرداخت وام مسكن به ٣٣٠ هزار نفر در سال بوسيله بانك مسكن ، تقاضا براي خريد مسكن ارزان قيمت را بالا مي برد و اثر عامل اول را در افزايش قيمت مسكن ارزان قيمت ، تشديد مي كند

3️⃣ هجوم سپرده گذاران براي تبديل سپرده به مسكن ارزان قيمت ، كه باعث ايجاد حباب در مسكن ارزان قيمت ميشود و اثر عامل اول و دوم را تشديد مي كند

?پيام تحليل امروز اين است كه افزايش در قيمت مسكن ارزان قيمت به سبب عامل اول و دوم طبيعي است و به سبب عامل سوم موقتي و كوتاه مدت است و آن بخش از افزايش قيمت كه به سبب ورود عبوري و موقت سپرده گذار انجام شده در فاز بعد بوسيله بازار پس گرفته ميشود و طول عمر چنداني ندارد ((منظور جناب ادیب از موقتی و کوتاه احتمالا بازه ی زمانی یکی دو ساله است! که برای بنده به شخصه بلـــــــــــــند مدت حساب می شود!))

?در سال ٧٢ تا ٧٥ رونق بي نظيري در بخش مسكن ايجاد شد و در سال ٧٧ هر چه كه فعالين در بخش مسكن بدست آورده بودند را از دست دادند

?از سال ٨١ لغايت ٩٢ كساني كه وارد بخش مسكن شدند به شدت منتفع شدند و سپس از ابتداي سال ٩٢ كساني كه در بخش مسكن باقي ماندند بخصوص كساني كه با وام بانكي به كار ادامه دادند كه حداقل پنجاه درصد وام گيرندگان بانكي را تشكيل ميدادند به شدت زيان كرده اند

?حداقل پنجاه درصد فعالين اقتصادي كه اكنون دچار مشكل اند كساني هستند كه بعد از سال ٩١ در بخش مسكن باقي مانده اند

?مجددا بخش مسكن از آذر ٩٦ مورد توجه عده اي براي ثروتمند شدن قرار گرفته است

?خريداران عمده مسكن و نه البته همه آنها ، از آذر ٩٦ مصرف كنندگان نيستند بلكه سپرده گذاران اند

?از آذر ٩٥ تا آذر ٩٦ سپرده گذاران معادل حقوق ١١ ميليون نفر كارمند در سال به ثروت شان اضافه شده و با اين پول به راه افتاده اند و وارد هر بازاري شوند همه چيز را به هم مي ريزند

?كساني كه در موسسات و بانكهاي كوچك در سال ٩٢ سپرده گذاري كرده باشند در وضع موجود سپرده شان ٢ برابر شده و احساس ميكنند مسكن كه پنج سال است قيمت اش ثابت است و در مناطقي ٣٠ درصد كاهش يافته، بيش از حد ارزان است كه البته اين تحليل درست است لذا حالا وقت تبديل كردن سپرده به مسكن است

?عامل افزايش قيمت مسكن ويژه قشر ضعيف و متوسط ، افزايش قدرت خريد قشر ضعيف و متوسط نيست ، قدرت خريد اين دو قشر نسبت به سال ٩١ افزايش نيافته كه مسكن ويژه اين دو قشر گران شود

?سود خالص فعالين اقتصادي بطور متوسط يك سوم گذشته است با يك سوم شدن سود خالص فعال اقتصادي ، قدرت خريد مردم افزايش نيافته كه خانه گران شود ، عامل اصلي گراني مسكن ، حركت سپرده به سمت بخش مسكن است ، گراني مسكن ارزان قيمت فقط در مناطق محدودي از استان تهران كه مركز اشتغال است ، توجيه دارد ، عده اي مسكن آنها در حومه تهران و محل كارشان در تهران است و شماري از آنها ترجيح ميدهند مسكن آنها در نزديكي محل كارشان باشد اما در نزديكي محل كار ، مسكن ارزان قيمت كمتر وجود دارد و اين باعث افزايش قيمت مسكن ارزان قيمت در مراكز اشتغال يا مناطقي از تهران شده كه با مترو به مراكز اشتغال ، دسترسي روان تري دارد اما اين به بسياري از مناطق استان تهران مربوط نميشود

?روند افزايش قيمت مسكن همچنان ادامه خواهد داشت اما نهايتا اين مسكن ها را بايد مصرف كننده نهائي و در خصوص مسكن هاي ويژه قشر ضعيف و متوسط ، اين دو قشر خريداري كنند لذا در آن مرحله ، وقتي قرار شد مسكن ويژه قشر ضعيف و متوسط را نه سپرده گذار بلكه مصرف كننده واقعي خريداري كند ابتدا معاملات به شدت كاهش مي يابد و در مرحله بعد قيمت ها سقوط ميكند

?در پس اين افزايش قيمت مسكن ، يك سقوط قيمتي در پيش است

?ريسك در حال انتقال از دارندگان مسكن به سپرده گذاران است
    «محمد حسین» هستم.

14. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

چین-خودرو برقی
    ==========

این یک خبر راهبردی، بلند مدت و مهم است:

#اطلاعات_عمومی آیا میدانید ظرفیت تولید باتری چین در حال حاضر 2.3 برابر دنیا است؟
    این کشور به دنبال حاکمیت مطلق در تولید خودروهای برقی است ولذا 130 گیگاوات ظرفیت جدید باتری سازی نیز در حال احداث دارد!

http://i68.tinypic.com/ac4xsx.jpg
    «محمد حسین» هستم.

16. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

انرژی هسته ای ابعاد کوچک و خارج از انحصار اورانیوم
    =============================

در ارتباط با بالا....
    خودروهای فسیلی احتمالا، یا بهتر است بگویم باید، از چرخه خارج شوند و خودروهای برقی و سوخت های جدید جایگزین آن شوند...

آهان! الان یادم آمد! یک خبر بسیار مهمتر از بالا را چند وقت پیش از صدا سیمای خودمان شنیدم! یک سری محققان ایرانی چندی پیش موفق شده بودند چیزی شبیه گداخت هسته ای را در ابعاد کوچک بسازند! (پلاسما)
    ابعاد آن طرح این قدر کوچک بود که کمتر از یک اتاق می شد. شاید اندازه ی یک خودرو بود!

این دقیقا همان چیزی است که در آن ارسال های گذشته به آن اشاره کردم... البته من گمان می کردم این مسئله مثلا ده سال دیگر خودش را نشان دهد ولی انگار همین سال ها زمزمه هایش بیاید... (منظورم همان هسته ای در ابعاد کوچک است... از قضا این پلاسما/گداختی که دوستان نشان می دادند دقیقا همان خاصیتی که ما به دنبالش بودیم را هم دارد! یعنی خروج از انحصار اورانیوم!)

فرض کنید اگر این عملی بشود دیگر هواپیمایی با سوخت فسیلی حرکت خواهد کرد؟؟؟؟ آیا؟ یا قطار؟ (مگر اینکه خر مخشان را گاز گرفته باشد!)

این اخبار فووووووق العاده مهم هستند... البته برای آینده ی بلند مدت.
    تصور کنید اگر این موضوع عملی شود آیا کسی در دنیا به نفت احتیاج خواهد داشت؟ به ذغال سنگ چطور؟ به ماشین هایی که با این سوخت ها ساخته شده اند چطور؟ به موادی که در این چرخه ها استفاده می شوند چطور؟ به نظرتان اگر چند کشور زودتر در این مسیر حرکت کنند و بازار را در دست بگیرند آینده ی دنیا را نخواهند داشت؟ آینده ی نظامی و اقتصادی و سیاسی؟ شرکت هایی که در این خصوص فعال خواهند شد آیا مانند شرکت های نفتی امروز جهان (شل و آرامکو و شرکت ملی نفت و ...) تپل نخواهند شد؟ سهامدارانش چطور؟ البته همان گونه که عرض کردم این مسائل بلند مدت است. ولی بد نیست به عنوان نقشه راه بلند مدت در ذهنمان باشد. (چون حتی نقشه راه های کوتاه مدت هم عموما در ارتباط با نقشه راه های بلند مدت هستند!!!)

پیوندهای مرتبط:
    http://www.iranenergy.news/%D8%AE%D8...98%DB%8C/91245
    http://www.ana.ir/news/115259
    http://www.irna.ir/fa/News/82783710
    http://sinapress.ir/news/72206/%D9%B...8-%D8%B4%D8%AF
    «محمد حسین» هستم.

18. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

خبر:
    http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13961110001028

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات مطرح کرد:
    غفلت از فناوری‌ جدید ارزهای رمزنگاری‌شده/ بیت‌کوین چند میلیارد دلار از ثروت کشور را برد

معاون وزارت ارتباطات گفت: غفلت ما از تکنولوژی جدید ارزهای رمزنگاری‌شده می‌تواند چیزی شبیه بیت‌کوین ایجاد کند و طی چند ماه، چند میلیار دلار از ثروت یک کشور را ببرد، بدون اینکه نظام پولی‌اش روی آن کنترل داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس، اجلاس مدیران تحول دیجیتال کشور در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد.
    نصرالله جهانگرد معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این اجلاس گفت: غفلت ما از تکنولوژی جدید ارزهای رمزنگاری‌شده می‌تواند چیزی شبیه بیت‌کوین ایجاد کند و طی چند ماه، چند میلیارد دلار از ثروت یک کشور را ببرد، بدون اینکه نظام پولی‌اش روی آن کنترل داشته باشد.
    وی ادامه داد:‌ در ایران نزدیک به 50 میلیون گوشی هوشمند در دست مردم است و به زودی سرویس دولت الکترونیکی از طریق یک اپلیکیشن روی گوشی‌های تلفن همراه قابل ارائه می شود که پلتفرم آن آماده شده است. ((این حاشیه از متن مهمتر بود!!!)) امیدوارم هرچه زودتر با یک برنامه تحول در نظام برنامه‌ریزی کشور، نظام صنعت و نظام خدماتی کشور روبرو باشیم.
    ناصر حکیمی معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی نیز در این اجلاس درباره نقش فناوری‌های دیجیتالی در تحول صنعت مالی، گفت: طی 20 سال اخیر تحولات بزرگی در مسیر خدمت رخ داده است. به طور متوسط هر ایرانی هر دو روز یک بار از کارت بانکی‌اش استفاده می‌کند. ایران در سطح منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به لحاظ تعداد و مبلغ تراکنش های خرد، رتبه اول را دارد. اگر چه با وجود تحریم‌ و دشواری‌های ورود تکنولوژی، در سمت دسترسی و ابزاری که فناوری اطلاعات باید فراهم می کرد پیشرفت‌های خوبی داشتیم، اما در حوزه سرویس به لحاظ ماهوی شاهد تغییر خاصی نبوده‌ایم.

وی ادامه داد: فشار اجتماعی، تغییرات فناوری و مشکلات فعلی ما را ناگزیر می‌کند که دیدگاه قبلی خود را از اینکه فناوری یک تسهیل‌گر است، تغییر دهیم به اینکه فناوری، خود نقش اصلی تغییر را ایفا می‌کند. اگر نخواهیم در سیستم پولی خودمان با تغییر مواجه شویم، موج فین‌تک نظیر موریانه این تنه را خواهد خورد و مبارزه کردن با آن بسیار سخت خواهد بود.
    وی ادامه داد: لشگر موریانه ها دارند می‌آیند، فیل‌های ما آیا آمادگی دارند با آنها کار کنند یا میدان را واگذار می‌کنند. نگرانی ما به عنوان رگولاتور این است که اگر این واگذاری به درستی اتفاق نیفتد نتیجه‌اش هرج و مرج خواهد بود. به بانک‌ها توصیه می‌کنیم زمینه فعالیت و همکاری خود با استارتاپ‌ها را بیش از پیش مورد توجه قرار دهند.

در این اجلاس همچنین علیرضا جلالی فراهانی یک کارشناس بانکی، گفت: در حوزه رصد فناوری‌های تحول‌آفرین بر صنعت بانکداری، لازم بود گزارش‌های تحلیلی شناختی در حوزه‌هایی نظیر اینترنت اشیا، کلان‌داده‌ها، بانکداری اجتماعی و ... تعریف شود. در بعضی حوزه‌ها نظیر اینترنت اشیا به محصول رسیده‌ایم و در برخی حوزه‌ها مفاهیم را تعریف کرده‌ایم. اگر پیاده‌سازی بانکداری دیجیتال را مصداقی از برنامه تحولی بدانیم، بحث فرهنگ‌سازی یکی از ضرورت‌ها است.
    در دومین دور از جایزه تحول دیجیتال در 3 محور «زندگی دیجیتالی»، «نوآوری دیجیتالی» و «رهبری دیجیتالی» شرکت‌های برتر معرفی شدند.
    انتهای پیام/
    «محمد حسین» هستم.

20. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 21 از 52 نخست ... 111819202122232431 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 3 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 3 مهمان ها)