click to register

صفحه 21 از 21 اولیناولین ... 1118192021
نتایج از شماره 201 تا 206 از مجموع 206

موضوع: تدبیر✘ و امید☹

عضو فعال Abad آواتار ها
    ارسال
    3,203
    تشکر شده 7,226 بار در 2,737 ارسال

پاسخ : تدبیر✘ و امید☹

⭕️ سخنان بسیار مهم عبده تبریزی: یک و نیم میلیون ایرانی در صف مهاجرت اند/ سالانه ۲۰ میلیارد دلار خروج سرمایه داشته ایم.

🔺حسین عبده تبریزی گفت: اطلاعاتی که دارم نشان می دهد ۱.۵ میلیون ایرانی درصف مهاجرت به استرالیا و کانادا هستند و این عدد ترسناک است. خروج نیروهای کارشناسی و نیروهای ورزیده به اقتصاد ملی آسیب می زند و یکی از دلایل تهی دست شدن ایرانیان مهاجرت نیروهای نخبه است.

🔺رئيس سابق بورس که اکنون مشاور وزیر راه وشهرسازی است روز دوشنبه ۱۳آذرماه ۱۳۹۶ در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران اعداد قابل توجهی ارایه کرد. او در بخشی از سخنانش گفت: اطلاعاتی که دارم نشان می دهد ۱.۵ میلیون ایرانی درصف مهاجرت به استرالیا و کانادا هستند که این عدد ترسناکی است. خروج نیروهای کارشناسی و نیروهای ورزیده به اقتصاد ملی آسیب می زند و یکی از دلایل تهیدست شدن ایرانیان مهاجرت نیروهای نخبه است.

🔺وی با اشاره به اینکه درحال حاضر پولی درایران نیست که امیدوار باشیم به رشد مثبت سرمایه گذاری منجر می شود ادامه داد: علاوه براین آمارهایی هست که نشان می دهد از ۸۵ میلیارد دلار درآمد ارزی ایران ۴۵ میلیارد برای واردات اختصاص یافته است و اگر ارزش قاچاق را نیز ۲۰ میلیارد دلار فرض کنیم به نظر می رسد ۲۰ میلیارد دلار خروج سرمایه داشته ایم. در چنین شرایطی معلوم است که اقتصاد ایران با رشدهای پایین مواجه می شود و ایرانیان فقیرتر می شوند.

🔺وی گفت الان ایران با شرایط دشواری مواجه است که به کمتر شدن ضریب امنیت ملی منجر می شود. به طور مثال الان نظام بانکی ایران واقعا یک نقطه ضعف بنیادین است و می تواند امنیت ملی را با آسیب جدی مواجه کند.
    اوگفت: تاکنون سابقه نداشته است که دریک روز ۳۵۰ هزار سکه داد و ستد شود و این نشان می دهد وقتی نرخ سود بانکها با دستور کاهش یابند نقدینگی به بازارهای دیگر کوچ می کند. عبده تبریزی یادآور شد به دلیل غلبه خبرهای ناخوش اقتصادی بر خبرهای خوش برای نخستین بار در ۴۰ سال اخیر، بیش از ۹۰ روز است چیزی ننوشته ام. خبرهایی که داریم اخبار خوشحال کننده نیستند و می توانند بر ابعاد ناامیدی بیفزایند و من ترجیح می دهم ناامیدی را در جامعه ترویج نکنم. من تاکید می کنم ادامه سیاستهای فعلی حاکم برسرنوشت کشور به توسعه فقر در ایران دامن خواهد زد. الان روزگار ۵ دهک تهیدست جامعه بسیار غم انگیراست و باید برای جلوگیری از اینکه دهک های فقیر بیشتر شوند فکر اساسی شود/سحام نیوز
    Abad ( آباد ) تصمیم ساز است ، تصمیم گیری با شماست. دقت کنید هر تصمیمی برای آینده امکان خطا دارد

2. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید Abad از ایشان تشکر کرده است:

کاربر ویژه بورسی mhjboursy آواتار ها
    ارسال
    7,969
    تشکر شده 22,320 بار در 7,276 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Abad نمایش ارسال ها
    زمانی آمریکا شوروی را درگیر پروژه های مختلف نمود دو مثال مهم درگیر کردن شوروی در جنگ با افغانستان و جنگ ستارگان بود .

حالا بعد از حدود 25 سال از فروپاشی شوروی بهتر می توان قضاوت کرد که برنده آمریکا بوده یا شوروی ؟
    پس موفقیت های احتمالی کوتاه مدت نباید موجب گمراهی ما در تحلیل و تدوین اقدامات آتی باشد !!!

متاسفانه ما در حال از دست دادن خیلی از چیزها هستیم !!!!
    مطالعه مطلب بعدی از آقای عبده در این ارتباط خالی از لطف نیست
    مثلا در شاخص ارتباط آموزش با کاربرد در کشور بدترین وضعیت را در کشور های دنیا داریم
    سلام آباد عزیز؛
    یعنی شما می فرمایید اکنون آمریکا دارد ایران را مشغول و درگیر می کند و مثال شوروی را می زنید و آیا بنابر این شما پیشبینی می کنید طی دو سال آینده ایران به سرنوشت شوروی دچار شود؟ یا آیا شما پیشبینی می کنید وضع اقتصادی ایران طی دو سال آینده بسیار بدتر از امروز شود؟ (بنا بر صحبت های آقای عبده یا بنا بر بررسی های شخصی تان یا هر چه)

بنده به صراحت پیشبینی می کنم طی دو سال آینده وضع اقتصادی و سیاسی ایران به مراتب! بهتر شود. بدون هیچ اما و اگری.
    (حالا کاری به خوبی یا بدی این موضوع هم ندارم. و همین جور به این هم کاری ندارم که دزدی و فساد از اوضاع خراب کنونی بدتر می شود یا نه و ... کاری هم به این ندارم که باید دوست داشته باشیم جمهوری اسلامی ایران فلان شود یا آمریکا بهمان یا هر چه... آن بحثش جدا است...)

از شما و سایر دوستان که دستی بر بررسی های سیاسی دارند و اخبار و اطلاعات سیاسی/اقتصادی را دنبال می کنند هم خواهش می کنم به صراحت بررسی های خودشان را همراه با پیشبینی هایی صریح اعلام کنند. خیلی مفید خواهد بود.
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان کار کن که گویا فردا خواهی مرد.

4. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده است:

عضو فعال Abad آواتار ها
    ارسال
    3,203

با سلام اگر موضوع را کلان تر ببینیم شاید به نتایج متفاوتی برسیم
    مقدمتا :

1- آیا آمریکا در میان مدت به دنبال براندازی جمهوری اسلامی است ؟
    2- آیا آمریکا در عراق و سوریه متضرر شده ، و ایران منتفع شده است ؟
    3- آیا آمریکا امکان ندارد که ما را ناخواسته درگیر جنگی دیگر ( مثلا پاکستان ) نماید ؟
    4- آیا آمریکا با اروپا واقعا همکاری می کند یا رقابت ؟
    5- ایا سیاست جدید ترکیه تکمیل پازل پشت صحنه همکاری با آمریکا نیست ؟
    6- ......
    نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش ارسال ها
    سلام آباد عزیز؛
    یعنی شما می فرمایید اکنون آمریکا دارد ایران را مشغول و درگیر می کند و مثال شوروی را می زنید و آیا بنابر این شما پیشبینی می کنید طی دو سال آینده ایران به سرنوشت شوروی دچار شود؟ یا آیا شما پیشبینی می کنید وضع اقتصادی ایران طی دو سال آینده بسیار بدتر از امروز شود؟ (بنا بر صحبت های آقای عبده یا بنا بر بررسی های شخصی تان یا هر چه)

بنده به صراحت پیشبینی می کنم طی دو سال آینده وضع اقتصادی و سیاسی ایران به مراتب! بهتر شود. بدون هیچ اما و اگری.
    (حالا کاری به خوبی یا بدی این موضوع هم ندارم. و همین جور به این هم کاری ندارم که دزدی و فساد از اوضاع خراب کنونی بدتر می شود یا نه و ... کاری هم به این ندارم که باید دوست داشته باشیم جمهوری اسلامی ایران فلان شود یا آمریکا بهمان یا هر چه... آن بحثش جدا است...)

از شما و سایر دوستان که دستی بر بررسی های سیاسی دارند و اخبار و اطلاعات سیاسی/اقتصادی را دنبال می کنند هم خواهش می کنم به صراحت بررسی های خودشان را همراه با پیشبینی هایی صریح اعلام کنند. خیلی مفید خواهد بود.
    با سلام خدمت شما

این علاقه شما به پیش بینی آینده قابل تحسین است ، و کمتر کسی در دنیا علاقه و توانایی این کار را دارد .
    اما من و شما گذشته ای از افکار ، علایق ، و حتی تعصبات و ... داریم ، آیا واقعا در تحلیل ها می توانیم آنها را دخالت ندهیم ؟ سخت است.

من مخالف جمهوری اسلامی نیستم ، و علاقه مند هم نیستم که سرنوشت کشور مانند شوروی شود.
    قبلا مدافع این بودم که دین ( در کلیت آن نه برداشت هر گروه و زید از دین ، یعنی دینی که بر رفتار های درست و انسانی تاکید دارد خواه اسلام باشد خواه مسیحی ، سنی باشد یا شیعه ) ) و سیاست تجمعیع شوند در قدرت برای اداره کشور ، ولی حالا شک جای ان را گرفته است. دین باید انسان سازی کند ، اما به نظرم این کار رها شده است و وقتی انسان سازی رها شود همه چیز سقوط خواهد کرد.( انسان سازی توسط غیر نهاد دین هم می تواند انجام شود مثلا نهاد های فرهنگی هر ملت )

به سوال اول دقت شود ، به نظر من آمریکا در میان مدت ( مثلا 10 سال آینده ) دنبال براندازی نیست هر چند که که بر طبل آن بکوبد .
    پس نمی توان گفت که بزودی دچار فروپاشی می شویم .

ولی اینکه آمریکا ایران درگیر پروژه مختلف کرده ، پاسخ مثبت است و این ها هشدار است که باید عمیق اندیشه کرد.
    عراق را مثال بزنم به زعم من ایران در عراق هیچ بدست نیاورده ، و در میان مدت عراقی ها به شدت از ایرانی ها متنفر خواهند شد ( وارد دلایل آن نمی شوم ) .سیاست شل کن سفت کن تعرفه ای عراق برای کالاهای ایرانی فقط برای نامتعال ساختن اقتصاد ایران طراحی شده و مثال های دیگر ....

ولی آمریکا منتفع شده است الان میزان صادرات نفت عراق از ما بیشتر است و ملت عراق دارن برای پذیرش یک دیکتاتور جدید مثل صدام آماده می شوند

یا سوال 5 را دقت کنید مگر می شود ترکیه که حمایت تمام عیار از داعش کرد و گناهش در جنایات داعش بیشتر از خود داعش است با 180 درجه چرخش ، بشود دوست صمیمی ایران مگه میشه مگه داریم . بله کوتاه مدت ترک ها به ما نفع خواهند رساند !!!!

جناب محمد حسین مطالب زیاد است ولی من علاقه مندی برای این جور بحث ها نمی بینم ، و اگر گاهی با چند جمله کوتاه مشارکت می کنم فقط به دلیل علاقه خودم به مباحث و ارادت به جنابعالی است امید مفید باشد. درود
    آخرین ویرایش توسط Abad ، ۱۳۹۶/۱۰/۰۳ در ۱۱:۵۹.
    Abad ( آباد ) تصمیم ساز است ، تصمیم گیری با شماست. دقت کنید هر تصمیمی برای آینده امکان خطا دارد

6. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید Abad از ایشان تشکر کرده است:

ارسال
    7,969

با سلام خدمت شما

این علاقه شما به پیش بینی آینده قابل تحسین است ، و کمتر کسی در دنیا علاقه و توانایی این کار را دارد .
    اما من و شما گذشته ای از افکار ، علایق ، و حتی تعصبات و ... داریم ، آیا واقعا در تحلیل ها می توانیم آنها را دخالت ندهیم ؟ سخت است.

من مخالف جمهوری اسلامی نیستم ، و علاقه مند هم نیستم که سرنوشت کشور مانند شوروی شود.
    قبلا مدافع این بودم که دین ( در کلیت آن نه برداشت هر گروه و زید از دین ، یعنی دینی که بر رفتار های درست و انسانی تاکید دارد خواه اسلام باشد خواه مسیحی ، سنی باشد یا شیعه ) ) و سیاست تجمعیع شوند در قدرت برای اداره کشور ، ولی حالا شک جای ان را گرفته است. دین باید انسان سازی کند ، اما به نظرم این کار رها شده است و وقتی انسان سازی رها شود همه چیز سقوط خواهد کرد.( انسان سازی توسط غیر نهاد دین هم می تواند انجام شود مثلا نهاد های فرهنگی هر ملت )

به سوال اول دقت شود ، به نظر من آمریکا در میان مدت ( مثلا 10 سال آینده ) دنبال براندازی نیست هر چند که که بر طبل آن بکوبد .
    پس نمی توان گفت که بزودی دچار فروپاشی می شویم .

ولی اینکه آمریکا ایران درگیر پروژه مختلف کرده ، پاسخ مثبت است و این ها هشدار است که باید عمیق اندیشه کرد.
    عراق را مثال بزنم به زعم من ایران در عراق هیچ بدست نیاورده ، و در میان مدت عراقی ها به شدت از ایرانی ها متنفر خواهند شد ( وارد دلایل آن نمی شوم ) .سیاست شل کن سفت کن تعرفه ای عراق برای کالاهای ایرانی فقط برای نامتعال ساختن اقتصاد ایران طراحی شده و مثال های دیگر ....

ولی آمریکا منتفع شده است الان میزان صادرات نفت عراق از ما بیشتر است و ملت عراق دارن برای پذیرش یک دیکتاتور جدید مثل صدام آماده می شوند

یا سوال 5 را دقت کنید مگر می شود ترکیه که حمایت تمام عیار از داعش کرد و گناهش در جنایات داعش بیشتر از خود داعش است با 180 درجه چرخش ، بشود دوست صمیمی ایران مگه میشه مگه داریم . بله کوتاه مدت ترک ها به ما نفع خواهند رساند !!!!

جناب محمد حسین مطالب زیاد است ولی من علاقه مندی برای این جور بحث ها نمی بینم ، و اگر گاهی با چند جمله کوتاه مشارکت می کنم فقط به دلیل علاقه خودم به مباحث و ارادت به جنابعالی است امید مفید باشد. درود
    سلام؛
    بنده هم به شما ارادت دارم و از مصاحبت با شما لذت می برم.

حالا خوب بودن یا بد بودن جمهوری اسلامی یا ایالات متحده یا هر ساختار و کشور و آیین و حکومتی به کنار.... (البته علاقه دارم در این خصوص هم صحبت کنم... مثلا در جستار سیاست... ولی انصافا چون زمان بر است عطایش را به لقایش بخشیده ام...)

اما قصد من چیست؟ قصد من این است که خدمت دوستان (همه ی دوستان) این نکته را یادآوری کنم که ما اگر بررسی (تحلیل) می کنیم حتما همیشه باید در کنارش یک پیشبینی واضح و مشخص داشته باشیم. وگرنه آن بررسی و تحلیل بی اعتبار است. در حد همین جملات اتوبوسی و داخل تاکسی است که فقط برای گذران وقت و باز کردن سر صحبت و خالی نبودن عریضه و شکستن سکوت از آن استفاده می شود! برای این موضوع بنده دو دلیل و یک مثال دارم که در ادامه خدمتتان عرض می کنم.

اما پیش از آن عرض کنم که اگر بنده از شما درخواست پیشبینی کردم خدای ناکرده قصد بی احترامی یا مواخذه یا مچ گیری از شما را ندارم. و صرفا منظور پررنگ کردن و نشان دادن همین اهمیت وجود پیشبینی در هر بررسی است برای دوستان. همه ی دوستان.

اما دلایل:
    1- هنگامی که پیشبینی ارائه نمی شود یعنی تحلیلگر به بررسی خودش اطمینان ندارد. پس چرا دیگران باید به آن بررسی اطمینان کنند یا گوش کنند؟ (گمان کنم به توضیح نیاز نداشته باشد.)
    2- بررسی بدون پیشبینی ارزش مطالعه ندارد. نتیجه ی آن زمانی که ما برای آن بررسی گذاشته ایم چه شد؟ آن زمانی که برای بررسی کردن گذاشتیم به چه دردمان خورد؟
    3- نداشتن پیشبینی نشان دهنده ی آن است که بررسی ای اصلا وجود نداشته. یک مقاله بدون خلاصه اولش و نتیجه گیری آخرش مقاله نیست. یک استدلال فلسفی هر چند اگر صغری و کبری را داشته باشد، اگر نتیجه گیری نداشته باشد استدلال (و نظریه) نیست.
    4- تا با صراحت پیشبینی نکنیم امکان ردیابی و اصلاح و بهبود و ارتقاء قدرت بررسی ها و تحلیل هایمان را نخواهیم داشت! برای بازخورد (FeedBack) گرفتن از بررسی باید کار ما یک خروجی داشته باشد. بدون خروجی بازخورد هم نیست پس بهبود هم نیست.

مثال:
    فرض بفرمایید من می گویم فلان شرکت سهامش خیلی عالی است و چه و چه است و فلان و بهمان است... ولی هیچ پیشبینی ای در ارتباط با قیمت سهام انجام نمی دهم. (یعنی اصلا خودم هم نمی دانم آیا بررسی من ربطی به قیمت دارد یا نه؟) خوب...
    در وهله اول باید بپرسیم که آیا من ِ بررسی کننده خودم به بررسی ام اطمینان دارم؟ اگه می دانم درست است آیا خودم حاضرم از آن استفاده کنم؟ یا حاضرم حرفی بزنم که ثبت بشود و بعدا بقیه بتوانند آن را ارزیابی کنند؟ یا نه؟
    در وهله دوم اصلا گیریم بررسی درست هم باشد... ولی این بررسی چه فایده ای برای چه کسی دارد؟ حالا نه تنها بررسی اقتصادی/بورسی... هر گونه بررسی ای... دینی/سیاسی/فلسفی/زیست شناسی/فیزیکی... اصلا فرض هم کنیم که بررسی صد در صد درست باشد ولی وقتی گوش دادن به این بررسی هیچ نفعی برای هیچ کسی ندارد... اصلا برای چه این بررسی صورت گرفته است؟؟؟
    در وهله سوم می پرسیم اصلا آیا این یک بررسی بوده؟ یا گپ تو تاکسی بوده؟ وقتی من بررسی ای می کنم که ته ندارد آیا اصلا بررسی بوده؟ وقتی من ارزیابی می کنم فلان سهام خیلی عالی است ولی نتیجه نمی گیرم که قیمتش رشد می کند آیا واقعا من بررسی کرده ام؟ آیا واقعا آن سهام عالی است؟ (همین طور سیاست و فلسفه و فیزیک و شیمی و زیست شناسی و ...)
    در وهله ی چهارم: آیا من می توانم دفعه ی بعد جایگاه تحلیلگری ام را بدون فهمیدن اینکه تیرم به هدف خورده یا به خطا رفته بهبود دهم؟ یا همواره همان می مانم که بودم؟ من کلی بررسی می کنم که خگستر خوب است ولی پیشبینی نمی کنم. هیچ پیشبینی ای برای آن نمی کنم... آیا بدون اینکه من از کارم و از بررسی ام خروجی بگیرم دفعه بعد می توانم کارم را بهبود بخشم و از کارهای پیشینم بازخورد بگیرم؟ یا باز هم همان خواهم بود که بودم.

باز هم عرض می کنم... روی سخن من با همه ی دوستان است. و صرفا از نوشته ی ایشان استفاده کردم که این موضوع را باز کنم و با همه ی دوستان در میان بگذارم.

حرف اتوبوسی و دور همی و داخل تاکسی و داخل صف نانوایی که به کنار... من اصلا در باره ی آنها حرفی نمی زنم. آدم آنجا هزارتا بررسی بدون نتیجه و بی ته داشته باشد... چه اشکالی دارد؟ وقتی هدف از صحبت کردن فقط خود صحبت کردن باشد...
    ولی وقتی می خواهیم یک بررسی حرفه ای انجام دهیم به نگر من باید کارمان خروجی داشته باشد. من دیده ام در جستارها و سایت های مختلف... دوستان خیلی خوب سخنوری می کنند... خیلی زیبا بحث های سیاسی می کنند... و هیچ کس نمی گوید بررسی اش غیر حرفه ای و صرفا حرفی برای دور هم بودن است... ولی از آن طرف کسی هیچ گونه پیشبینی ای نمی کند! یا اگر پیشبینی می کند یک جوری حرف می زند که هر جور بچرخد اوضاع حرفش اشتباه از آب در نیاید! (محمد حسین ادیب هم این را اشاره کرده بود.) تنها یک مورد یادم است که دوستان قشنگ پیشبینی کرده بودند و آن خوب شدن وضع بورس در کوتاه مدت پس از روی کار آمدن روحانی و خراب شدن بازارها در کوتاه مدت پس از روی کار آمدن روحانی بود... (حالا درست و غلطش را کاری نداریم)
    در مورد اقتصاد و بورس و سهام هم همین طور!

چه دل پری داشتم! چه قدر حرف زدم!
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان کار کن که گویا فردا خواهی مرد.

8. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده است:

عضو فعال Abad آواتار ها
    ارسال
    3,203

ارادت ( از مطالب خوب شما استفاده کردم )
    چند نکته را عرض کنم
    مشکل ما قبل از پیش بینی تئوری و نظریه های درست و قابل باور ابتدا برای خواص و بعد برای عوام است ، بله هر تئوری باید قدرت پیش بینی پذیری داشته باشد اما جنس این پیش بینی ها در بعد زمانی متفاوت است . مثلا و قتی من گفتم عراقی ها از ایرانی متنفر خواهند شد و ملت عراق داره برای پذیرش یک دیکتاتور آماده میشه دارم پیش بینی می کنم ولی بعد زمانی آن احتمالا کوتاه مدت نیست

نکته ای دیگر ، ورود به برخی مسائل و طرح موضوع و راحت صحبت کردن ،،، راحت نیست و این مسئله صغری و کبری و نتیجه را سخت می کند.خلاقیت وقتی بروز می کند که آزادی باشد ، فراموش نکنید علمای مسیحی اولین کاشف داروی زایمان بدون درد را اعدام کردن ، و گالیه را هم تا پای اعدام بردند.

در سیاست ، معمولا کوتاه مدت پر از زشتی و زیبایی است . مهم آن است با درک این کوتاه مدت بدانیم که چه اتفاقی در میان مدت یا بلند مدت در حال رخ دادن است . ابتدا باید تصویری از بلند مدت داشت و بعد نگاه به کوتاه مدت . اینکه عبده تبریزی می گوید وضع 5 دهک جامعه اسف بار است مغرض نیست و همین کلام در خودش پیش بینی کنندگی دارد.

اینکه دلار طی حدود 45 سال 600 برابر شده است ، ترسناک است ( و همین ترسناک بودن حرف می زند )
    اینکه توزیع درآمد در ایران به سمت بدترین کشور دنیا در حال حرکت است ترسناک است
    و اینکه ....

و باز هم درود

10. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید Abad از ایشان تشکر کرده است:

ارسال
    7,969

اینجا هم که توسط گروه آقای ادیب گردآمده خوب است:
    http://adibmh.ir/%D8%A7%D8%AE%D8%A8%...5%D8%A7%D8%AF/

ولی باز با کاری که ما اینجا می کنیم متفاوت است. کاش یک جایی را پیدا می کردم که شبیه این جستار بود. یعنی اخبار بزرگ و کلان را در حوزه اقتصاد قرار می دادند و یک بررسی مختصر و مفید هم انجام می دادند در آن و یک چشم اندازه یک تا 10 ساله همیشه از اقتصاد ایران و جهان ارائه می کردند. (آمین 🙏)
    «محمد حسین» هستم.

12. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده است:

صفحه 21 از 21 اولیناولین ... 1118192021

اطلاعات موضوع

Users Browsing this Thread

در حال حاضر 1 نفر از این موضوع دیدن می کنند (0 عضو و 1 مهمان)

بوک مارک ها

مجوزهای ارسال و ویرایش

• شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • شما نمی توانید به ارسال ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید ارسال های خود را ویرایش کنید
  •