صفحه 35 از 52 نخست ... 253233343536373845 ... آخرین
نمایش نتایج: از 341 به 350 از 511

موضوع: تدبیر✘ و امید☹

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,811 بار در 17,704 ارسال

پاسخ : تدبیر✘ و امید☹

هشدار برندگان نوبل اقتصاد به ترامپ!

تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷

بر اساس گزارش های منتشر شده، بیش از۱۱۰۰ نفر از اقتصاد دانان آمریکا (از جمله برندگان جایزه نوبل اقتصاد) طی نامه ای به دونالد ترامپ و کنگره ی این کشور نسبت به ارتکاب اشتباهات مشابهی که در دهه ی چهل قرن گذشته باعث بدتر شدن وضعیت رکود اقتصادی در آمریکا شده بود هشدار دادند.

به گزارش تابناک اقتصادی به نقل از Hurriyet، مشاوران اقتصادی دو تن از رییس جمهورهای برآمده از حزب جمهوری خواه، برخی مشاوران اقتصادی دو رییس جمهور پیشین دموکرات آمریکا و ۱۵ تن از برندگان جایزه ی نوبل از جمله امضا کنندگان این نامه هستند که از ترامپ خواسته اند از اتخاذ سیاست های اقتصادی محافظه کارانه مانند تهدید به خروج از توافقات تجاری و دستورات اشتباه نسبت به اعمال تعرفه های جدید در پاسخ به نابرابری های تجاری خودداری کند.

همچنین، این نامه از قانون گذاران آمریکا خواسته است که از اجرای قانون اعمال تعرفه ی Smooth-Hawley که از دید اقتصاد دانان آمریکایی باعث عمیق تر شدن و طولانی تر شدن بحران اقتصادی جهانی می گردد خودداری کنند. در بخشی از این نامه آمده است که ''کنگره ی آمریکا به توصیه های اقتصاددانان در سال ۱۹۳۰ گوش نکرد و این موجب شد که مردم آمریکا در سرتاسر این کشور هزینه ی آن را بپردازند''. بنابراین، در این نامه خطاب به اعضای کنگره نوشته شده است که '' اقتصاددانان و اساتیدی که ذیلا این نامه را امضا کرده اند از شما قویا می خواهند که آن اشتباهات را تکرار نکنید''. علاوه بر این، برندگان جایزه ی نوبل اقتصاد و اساتید اقتصاد آمریکا اذعان کرده اند که در صورت ادامه ی اجرای سیاست اعمال تعرفه قیمت ها در آمریکا بالا رفته و در نتیجه ی آن مصرف کنندگان کالا در این کشور نهایتا آسیب خواهند دید. از دیدگاه نویسندگان این نامه، تاثیر دیگر ادامه ی اجرای سیاست های محافظه کارانه آسیب دیدن کشاورزان آمریکایی با کاهش ارزش شاخص سهام کالاهایشان در بازار بورس خواهد بود.

این نامه در حالی به ترامپ و کنگره ی آمریکا فرستاده شده است که گروهی ارشد از مذاکره کنندگان آمریکا به رهبری وزیر خزانه داری و وزیر امور تجاری این کشور برای مذاکره در خصوص پیدا کردن راه حل در مورد اختلافات تجاری با چین در پکن به سر می برند. اختلافات تجاری میان آمریکا و چین در نتیجه ی تصمیم دولت ترامپ در رابطه با اعمال تعرفه های جدید بر روی واردات فولاد و آلومینیوم و همچنین کالاهای چینی به وجود آمده بود.

افزون بر این، دولت ترامپ چین را بارها به سرقت گسترده ی حقوق مالکیت فکری آمریکا متهم کرده و تصمیم گرفته تا در سیاست های اتخاذ شده در خصوص حفاظت از سرمایه گذاری و حق اختراع تغییراتی را ایجاد نماید. همچنین، دولت ترامپ در نظر دارد تا دسترسی شرکت های چینی ای که با سطح بالایی از تکنولوژی فعالیت می کنند را به کالاهای آمریکایی محدود کند. در این رابطه اقتصاددانان آمریکا در نامه ی خود با تاکید بر احتمال اتخاذ اقدامات مقابله جویانه توسط سایر کشورها افزوده اند که ''جنگ تعرفه ای زمینه ای مناسب برای توسعه ی صلح جهانی نیست''.
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

2. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

داشتم با خودم می اندیشیدم چرا این قدر صحبت های آقای ادیب در من تاثیر کرده و دوست دارم؟
    خوب... ایشان پیشبینی های بسیار عالی ای برای من انجام داده... که الحق و الانصاف به واقعیت هم پیوسته یا دارد می پیوندد... (به خصوص همین ترامپ که حالا دنبال خواهیم کرد...)

ولی... یک مقدار دیگر که اندیشیدم دیدم دقیقا این نیست...
    من به خاطر این جذب پیشبینی های آقای ادیب شده ام که... اصلا پیشبینی دیگری نمی بینم!
    خوب که آدم چشمانش را باز می کند می بیند در صحنه ی اقتصاد کلان اصلا هیچ پیشبینی کننده و تحلیل کننده ای که وقایع را پیشبینی کند وجود ندارد انگار!
    اصلا هیچ!
    اصلا خیلی عجیب و بامزه است! ولی هیچ که هیچ...

دقیقا مانند این بورس خودمان است...
    شاید میلیون ها کد بورسی داشته باشیم...
    شاید هزاران کاربر فعال تلگرامی و اینترنتی داشته باشیم...
    شاید همین تعداد تحلیلگر داشته باشیم که از قضا همه هم خودشان را برجسته می دانند...

ولی نگاه کنید ببینید انصافا چند نفر هستند که حاضرند خیلی واضح و مشخص پیشبینی کنند... و در سطح قابل قبولی هم باشند و برای حرف هایشان دلیل هم بیاورند... انصافا چند نفر؟
    از «واضح و مشخص»، منظور این نیست که من بگویم (خیلی خشک) امروز در این قیمت بخر فردا در فلان قیمت بفروش... نه... ولی کسی که در جستار امروز چه کردید، یا در جستار های مربوط به مسابقه یا در سایت همسایه هنگام سیگنال دهی یا موارد مشابه بتواند دقیق بگوید با این نقشه ی راه حرکت کنید. یک نقشه، یک راهبرد، یک یپشنهاد، یک پیشبینی خیلی مشخص و دقیق...
    (عموما دقت کرده باشید اگر ما ها بخواهیم پیشبینی هم بکنیم یا پیشنهادی بدهیم یک جوری حرف می زنیم که اگر خلاف حرفمان هم اوضاع پیش رفت باز بتوانیم سرمان را بالا نگه داریم! (و از آن بدتر، حتی در خلوت خودمان هم این گونه حرف می زنیم!))

برای همین است که من مجذوب آقای ادیب شده ام.
    خوب... او نه تنها بهترین، بلکه تنها کسی است که پیشبینی می کند. (حالا باقی چیزها هم هست. مانند اینکه حرفه ای هم هست و دلیل هم می آورد ولی موضوع اینجا است که اصلا کسی غیر از او پیشبینی نمی کند. عموما بیشتر به مهمل گویی و مبهم گویی مشغول هستند. تحلیل هوایی می کنند. (یعنی روی هوا تحلیل می کنند) جوری حرف می زنند که نه سیخ بسوزد و نه کباب! هم حرفشان به سمت راست بنشیند و هم به سمت چپ بخورد...)
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

4. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

ترامپ از زمان روی کار آمدنش همه کار کرد که بازارها را به هم بریزد...
    یک مدت به اتحادیه اروپا گیر داد و از پیمان محیط زیستی خارج شد.
    یک مدت به کره شمالی گیر داد.
    یک مدت به خاور میانه گیر داد.
    یک مدت به چین گیر داد.
    امروز به برجام و ایران گیر داده...

و البته مطمئنا آن کسی که ترامپ را فرستاده دوست دارد: 1- به صورت کمینه مسائل دیگر درگیر شوند. (یعنی جنگ نظامی خارج از برنامه رخ ندهد، ارزش واقعی سهام پایین نیاید بلکه ارزش هیجانی شان پایین بیاید. آشوب و کشمکش کمتر به قلمزو اقتصادی محافظت شده اش کشیده شود. بحران به جای دیگری کشیده نشود.) 2- تا جای ممکن هزینه اش را دیگران بپردازند. (چین، روسیه، اروپا، ایران و کره شمالی، عرب ها، مردم آمریکا و ...) 3- بعد از اتمام ماجرا خیلی تند قائله را ختم کند و کشش ندهد و اوضاع را بتواند برگرداند سر جایش.

بهترین گزینه ای که بتواند با آن بازی کند کجاست؟ ایران است؟ یا چین؟ یا روسیه؟ یا چه؟
    من اگر بودم چه چیزی را انتخاب می کردم؟

خوب... من اگر بودم اتحادیه اروپا یا چین را انتخاب می کردم!!!
    تقابل با ایران سخت است! (منظور سنگین نیست. یعنی بیشتر حالت سخت افزاری دارد تا نرم افزاری) و از سمت دیگه هزینه ها و فایده هایش دقیق مشخص نیست! آمدیم و فردا حسابی با ایران کنتاکت داشتیم، ولی این در دید مردم آمریکا کوچک آمد و سهام و دیگر دارایی ها نریخت... (ولی ما یک هزینه ای اینجا خرج کرده ایم برای این بازی...) یا آمدیم و ایران یک باره یک رفتار غیر پیشبینی شده ای از خودش نشان داد... مانند درگیری مستقیم نظامی... یا تجاوز به همپیمانان... یا...
    اما من اگر بودم چین و اروپا را انتخاب می کردم... چون امروز اگر با آنها قهر کنم و فردا برگردم آشتی کنم، آنها به احتمال قوی خواهند پذیرفت. چون منافع اقتصادی به شدت به هم گره خورده... از سمت دیگر اتحادیه اروپا از خودمان است و درکمان می کنند... (از پیش هماهنگ شده اند...) و از سمت دیگر می تواند آن موج دلهره ای که من تمایل دارم را در اندیشه ی اقتصادی مردم ایجاد کند... رسانه ها سوارش شوند و بگویند مردم از چه نشسته اید که ترامپ زد اقتصاد شما را خراب کرد... بدوید و قیمت ها را بکشید پایین که هر که زودتر بفروشد برنده است! (راستی! همین برنامه هم ممکن است در ایران روی ما پیاده کرده باشند ها! یا در حال پیاده سازی اش باشند... البته! این گلابی هایی که من می بینم فکرشان به هزار خلاف و حق خوری و بی عرضگی می رود ولی به اینجا ها نمی کشد! به هر حال...)

به هر حال... با توجه به تفاسیر بالا... من اگر بودم با کارت ایران همین جوری الکی بازی می کردم که دستم گرم شود... یعنی یکی به نعل و یکی به میخ... یعنی تمدید... ولی دوباره فتیله اش را می کشیدم پایین تا بروم با کارت اصلی (چین یا اروپا) بازی کنم.
    «محمد حسین» هستم.

6. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

این داوجونز است:
    https://vgy.me/okyqZQ.jpg

از همان جا که نشان داده ام یعنی اواخر jan2018 بازی های اصلی آغاز شده...
    یک موج a خوب آمده و بعدش دو تا b , c آمده اند...
    تا پیش از این همه چیز عادی بوده! همه چیز داشته یک سیر خوب افزایشی را دنبال می کرده...
    همین جاها است که دیگر کم کم باید یک موج دیگر کاهشی شدید اعمال کنند... (اگر بخواهند.)

همان گونه که می بینید یک کوچولو از رشد سال گذشته (آنجا که منظم بوده) جبران شده... ولی هنوز خیلی راه است...

در زیر نمودار چندین ساله اش را نشان داده ام:
    https://vgy.me/YBtlHC.jpg

به خوبی به افت های سال های 1366 و 1376 و 1386 (شمسی) نگاه کنید...
    احتمالا یک افت بزرگی در آن مقیاس ها باید به وقوع بپیوندد! که اکنون ابتدایش ساخته شده!
    «محمد حسین» هستم.

8. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

نفوذ مجازی آمریکا

یک چیزی...
    تلگرام که با این ابعاد فسقلی اش این گونه می توانست روی کشور تاثیر بگذارد... شما ببینید باقی غول های فناوری اطلاعاتی و رایانه ای مانند مایکروسافت یا گوگل یا زیرساخت های اصلی اینترنت چه می توانند و چه خواهند کرد...
    در ونزوئلا پول ملی بی ارزش شده و مردم از بیت کوین استفاده می کنند...
    شما این جور بخوانید که بیت کوین دارد نظام مالی ونزوئلا را دست می گیرد...
    کار به جایی خواهد کشید که اگر بیت کوین ناز کند ورشکستگی های عظیم! حتی در سطح بانک ها و بانک مرکزی و کل اقتصاد ونزوئلا می تواند ایجاد شود... کار به جایی خواهد کشید که بیت کوین می تواند وارد عرصه ی سیاسی ونزوئلا شود و دولت آن کشور را دست بگیرد... مسئله خیلی عمیق است...
    (این چرت و پرت هایی هم که در مورد متن باز بودن بیت کوین می گویند و ازش استنباط می کنند که اختیارش دست کسی نیست و غیره را هم -اگر من را به عنوان کسی که دو زار الکترونیک حالی اش است قبول دارید- نپذیرید... متن باز باشد که باشد... دستگاه ها دست این و آن باشد که باشد... ولی این دلیل نمی شود که کسی نتواند رویش کار کند... اصلا اگر این قدر واقعا باز باشد (نه متن باز، بلکه خود باز) که قرار باشد هر کسی بتواند درونش را نگاه کند و دست کاری اش کند... دیگر ارزشش را از دست می داد!!!)
    حالا بیت کوین که یک موجود کوچولو است که راحت می تواند از میان برود...
    ولی حالا مسائل موجودات غول پیکر مانده...

تلگرام را تلاش کردند بر دارند... دیدید چه مصیبتی شد؟ حالا هنوز هم کامل برداشته نشده... و از آن سو هم گفته کاری می کنم کارستان...
    حالا تلگرام که جوجه است...

شما تصور کنید غول هایی مانند مایکروسافت، گوگل، یا شرکت های ارائه دهنده ی زیرساخت های اینترنت بخواهند بازی در بیاورند...
    چه کسی می خواهد اینها را کنترل کند؟ و چگونه؟
    اینها در طول سالیان سال، خیلی نرم و آهسته (و البته خیلی شیک و مجلسی) تمام دنیای مجازی را، تقریبا در تمام دنیا، فتح کرده اند...
    حالا فرض بفرمایید یک چیزی مانند بیت کوین یا گرام بخواهند ارائه دهند...
    شما می خواهی چه کنی؟
    اگر بخواهند اقتصادت را یک شبه دست بگیرند می خواهی چه کنی؟ اگر خواستند ونزوئلایت بکنند چه می توانی بکنی؟
    آیا می توانی بروی خانه ی فرد فرد افراد جامعه و رایانه هایشان را وا رسی کنی نکند یک پول مجازی مایکروسافتی یا گوگلی یا اینترنتی نداشته باشند؟
    آیا تو که نتوانستی جلوی تلگرام را بگیری می توانی جلوی گوگل! یا مایکروسافت، یا از اینها بدتر خود اینترنت را بگیری؟؟؟
    نمی دانم، می دانید؟ یا نمی دانید؟ اینترنت آن چنان که ما گمان می کنیم یک بستر آزاد و عمومی نیست... اینترنت یک شبکه ای نیمه_خصوصی/نیمه_دولتی است که کنترلش با آمریکا است! (اینترنت، نت، نیست، اینتر_نت است!)
    یعنی در بسیاری از کشورهای دنیا هم اکنون نه تنها داده هایی که به زبان آن کشورها وجود دارد و تولیدات خود آن مردم است در آمریکا نگهداری می شود، بلکه، داده هایی که خودشان هم در سایت های داخلی خودشان میزبانی می کنند، و از آن طرف مصرف کننده ی آن هم داخل همان کشورها است، برای اینکه از دست یک هم میهن به دست هم میهن دیگر برسد گاها لازم است یک دور برود آمریکا و برگردد! و گرنه ارتباطی صورت نمی گیرد... یا حتی اگر آن کشور قوی باشد و بتواند حتی این حلقه را هم تکمیل کند باز برای اینکه این دو رایانه همدیگر را پیدا کنند باز باید آدرس همدیگر را از زیرساخت های درون آمریکا بپرسند...
    البته کشورهای توسعه یافته تا حدود زیادی این وابستگی را کاهش داده اند و نت ها و اینترنت های درون میهنی برای خودشان ایجاد کرده اند... (روسیه چند وقت پیش این کار را پایان داد... کشورهای بزرگ اروپایی این کار را کرده اند، ایران نصفه نیمه یک مقدار در این زمینه پیش رفته است...)
    ولی باز هم اگر نگاه کنید می بینید که ارتباط کشورها با هم از این طریق هنوز دست آمریکا است یا حتی حجم بزرگی از داده های مورد استفاده (مانند داده های گوگل) هنوز دست آمریکا است...
    با پیشرفته شدن، یک مقدار کشورهای قوی تر آمریکا را از مرزهای خودشان پس می زنند... ولی از آن سمت با گوگل و مایکروسافت و فناوری های جدید همچنان آمریکا سلطه ی خودش را در بخش های جدید آغاز می کند!
    مثلا، کشورهای اروپایی خیلی به استفاده از لینوکس روی آورده اند (جلوگیری از ویندوز) ولی اندروید و IOS را می خواهند چه کنند؟
    می خواهم ابعاد نفوذ را خدمتتان عرض کنم...
    اکنون بسیاری از خودروها از نرم افزار waze استفاده می کنند... در آینده هر چه بیستر و بیشتر این نرم افزارهای رایگان و پر کاربرد همه گیر خواهد شد... حالا اگر آمریکا به وسیله ی گوگل و مایکروسافت و اینترنت و سایر ابزارهای دنیای مجازی اش اقتصاد یک کشور متوسط مانند ونزوئلا یا ایران را دست بگیرد به نظر شما چه خواهد شد؟ (فقط هم اقتصاد نیست... اقتصاد و پول یک امر مجازی و تنها یک بخش از دنیای مجازی است... و این دنیای مجازی می تواند علاوه بر اقتصاد، سیاست و دین و فرهنگ و کلا تمام انسان را نیز در بر بگیرد!)

البته باز هم تاکید می کنم...
    کشورهایی که پیشرفت می کنند عموما همان قدر که پیشرفت می کنند (در اقتصاد) در فناوری اطلاعات و ارتباطات هم تلاش می کنند خودشان را تقویت کنند... ولی خوب... بالاخره این وسط چند تا کشور مطمئنا در این حوزه گارد دفاعی خودشان را باز خواهند گذاشت و آن جا است که باید دست ها را بالا ببرند... و احیانا یک چیزی را هم پایین...
    کافی است زیرساخت هایت کامل نباشد و یک بحران اقتصادی کوچک را هم تجربه کنی... (به عنوان نقطه ی ماشه و آتش زنه ی اولیه... به عنوان گلوله ی برفی آغازگر بهمن) یا حتی شاید همین بحران اقتصادی اولیه هم لازم نباشد...
    «محمد حسین» هستم.

10. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

چاپ: ۱۳۹۷/۰۲/۱۹
    آرامش در بازار ارز و طلا؛ بورس به صعود ادامه داد

پاتک اقتصادی به خروج ترامپ

دنیای اقتصاد : روز گذشته و در فاصله چند ساعت مانده به اعلام تصمیم ترامپ بازار سکه و ارز روند کم‌نوسانی را پشت‌سر گذاشت. شاخص کل بورس نیز طی دو روز اخیر افزایش ۷۰۰ واحدی را تجربه کرد. به این ترتیب به‌نظر می‌رسد که در بازارهای مختلف انتظار چندانی مبنی‌بر دامن‌گیر بودن آثار تصمیم ترامپ در مورد آینده برجام وجود ندارد. با این وجود و صرف‌نظر از تصمیم ترامپ درباره آینده برجام به‌نظر می‌رسد که اقتصاد ایران برای در امان ماندن از شوک‌های خارجی نیاز به تغییراتی در راهبرد و ساختار اقتصاد دارد. به عقیده کارشناسان، در ماه‌های آتی راهبرد اقتصادی باید بر مبنای تمرکززدایی شکل بگیرد. به موازات این تغییرات نیز باید اصلاحات ساختار موجود و ایجاد برخی از نهادهای تخصصی برای رصد و برنامه‌ریزی در شرایط پرتنش این‌چنینی در دستور کار سیاست‌گذاران قرار گیرد تا ضمن کاهش آثار تحریم بر اقتصاد ایران، مانع از تکرار تجربیات تلخ گذشته در اقتصاد ایران شود. «دنیای اقتصاد» در این گزارش ضمن بررسی سناریوی‌های مختلف برجام پس از ترک میز مذاکره از سوی آمریکا، با استفاده از تجربیات بین‌المللی به معرفی مجموعه اقداماتی پرداخته است که می‌تواند ریسک ناشی از تکانه خارجی در اقتصاد ایران را کاهش دهد.

تعلیق نشدن تحریم‌های هسته‌ای در کاخ سفید چه عواقبی برای اقتصاد ایرانبه همراه خواهد داشت؟
    پاسخ به این سوال نیازمند در نظر گرفتن تمام سناریوهای محتمل در دو سوی میز مذاکره‌است.
    همراهی اروپا با آمریکا در خروج از برجام می‌تواند به منزله بازگشت تدریجی اقتصاد ایران به شرایط پیش‌ از تحریم باشد. البته چنین سناریویی با توجه به تلاش‌های اروپا برای حفظ برجام چندان محتمل نیست و احتمالا فرانسه، آلمان و انگلیس تلاش خواهند کرد که شرایطی را به‌وجود آورند که برجام حتی بدون حضور آمریکا نیز به حیات خود ادامه دهد. «دنیای اقتصاد» در این گزارش ضمن بررسی دو سناریو از سرنوشت برجام بدون آمریکا، مختصات بهترین پاتک سیاست‌گذارانه به اتخاذ بدترین تصمیم برای برجام در کاخ سفید را بررسی می‌کند.

چه‌تحریم‌هایی امکان بازگشت دارند؟

در چارچوب توافق برجام، کنگره آمریکا در سال ۲۰۱۵ قانونی را تصویب کرد که بر مبنای آن تحریم‌های مالی و بانکی علیه ایران وضع شد. اما به رئیس‌جمهوری اختیار داده می‌شود تا برای ادامه یا تعلیق تحریم‌های مذکور تصمیم بگیرد. بر مبنای سرفصل‌های برجام، تحریم‌های ثانویه آمریکا در بازه‌های زمانی ۱۲۰ روزه و ۱۸۰ روزه به حالت تعلیق درآمدند. بر این اساس رئیس‌جمهوری وقت آمریکا به پشتوانه «اختیار توقف موقت یا Waiver» اختیار تعلیق یا عدم تعلیق تحریم‌های مذکور را دارد.روز ۲۲ اردیبهشت در واقع موعد تصمیم‌گیری رئیس‌جمهوری آمریکا در رابطه با تحریم‌های موسوم به «قانون اختیار دفاع ملی» است.
    یکی از مواد این قانون که در سال ۲۰۱۲ اجازه تحریم فروش نفت ایران را به رئیس‌جمهوری آمریکا داد، علاوه بر تحریم مستقیم بانک مرکزی ایران تمام بانک‌هایی را که با بانک‌مرکزی ایران همکاری می‌کنند را نیز شامل می‌شد. از آنجایی که عمده معاملات بانک‌های خارجی با بانک مرکزی ایران در زمینه خرید و فروش نفت بود، این قانون به بانک‌های مختلف این اجازه را می‌داد که با شرط کاهش بیش از ۲۰ درصدی خرید نفت خود از ایران در بازه‌های شش ماهه، به تدریج سطح خرید نفت خود از ایران را به صفر برسانند. بر مبنای آمارهای موجود این قانونپس از گذشت کمتر از ۱۵ ماه از اجرایی شدن در سال ۲۰۱۲، فروش نفت ایران را حدود ۶۰ درصد کاهش داد.اثر جانبی دیگر این تحریم‌ها قطع کامل روابط کارگزاری بانکی ایران و درنتیجه مغفول ماندن از اجرای استانداردهای بین‌المللی بود. به این ترتیب پس از برداشته‌شدن تحریم‌ها نیز شبکه بانکی کشور فاقد استانداردهای توجیه‌کننده برای برقراری روابط کارگزاری بود.تصمیم ترامپ مبنی بر عدم تعلیق این تحریم‌ها، که مصداق بارز لغو یکجانبه تعهد بین‌المللی برجام است می‌تواند خط داستانی مشابه سناریوی ناشی از قانون اختیار دفاع ملی در سال ۲۰۱۲ در اقتصاد ایران پیاده کند. البته وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌تواند شرایط مطرح شده در این قانون را تا حدودی تغییر دهد. به خصوص اینکه جهت‌گیری مقامات اروپایی طی ماه‌های اخیر احتمال تعیین سطح و شرایط جدیدی از همکاری اقتصادی با ایران است. شرایطی که احتمالا ضمن ترسیم شرایط برای به حداقل رساندن فروش نفت ایران در بلند مدت، دست اروپایی‌ها را برای ادامه همکاری با ایران در کوتاه مدت بازتر خواهد گذاشت.دونالد ترامپ از زمان ورود به کاخ سفید از توافق هسته‌ای ایران همواره به‌عنوان یک «توافق بد» یاد کرده‌است. به همین دلیل همواره با اظهار مخالفت با این توافق از لزوم اصلاح آن گفته‌است. رویکردی که البته به عقیده برخی تحلیلگران بین‌المللی کاملا مستقل از محتوای توافق بوده و به علاقه ترامپ برای نقش‌آفرینی قهرمانانه در توافق جدید با ایران باز می‌گردد. پیش‌بینی‌ناپذیر بودن تصمیم ترامپ در همین زمان سپری شده از توافق نیز باعث بالاماندن ریسک تجارت با ایران و بهره‌مند نشدن ایران از منافع حداکثری توافق شده بود. این در حالی است که طرفین اروپایی این توافق همواره بر اهمیت حفظ این توافق تاکید کردند. با این وجود تجار و بانک‌های بزرگ اروپایی به واسطه ترس ناشی از نگاه ترامپ به آینده برجام نسبت به برقراری رابطه با ایران تردیدهای فراوانی داشتند. تردیدهایی که مانع از شکل‌گیری روابط اقتصادی وسیع با ایران شد.

دو سناریوی بی‌برجام

می‌توان گفت که پاتک سیاست‌گذاران به خروج آمریکا از برجام تا حدود زیادی به همراهی یا عدم همراهی سایر کشورها بستگی دارد. بر خلاف
    دوران پیشین تحریم که تمامی قدرت‌های جهانی علیه ایران در مجامع عمومی هم‌رای بودند، خروج غیردیپلماتیک ترامپ از برجام ایران را به یک مدعی تبدیل خواهد کرد که انتخاب‌های متعددی پیش‌رو دارد. بنابراین می‌توان گفت بازگشت تحریم‌ها با شدت پیشین حتی در بدترین سناریوی برجام نیز اتفاق محتملی نیست و با توجه به استراتژی ایران کماکان روزنه‌هایی به روی اقتصاد ایران بازخواهد ماند. کارشناسان عقیده دارند که سیاست‌‎گذاران باید در گام نخست به فکر مدیریت نااطمینانی‌ها در پی تحقق سناریوی خروج آمریکا باشند و پس از سپری شدن دوران نااطمینانی با توجه به همراهی کشورهای اروپایی با آمریکا یا تداوم برجام بدون حضور آمریکا سیاست‌های خود را تنظیم کنند.اگر اروپا در بدترین سناریو با آمریکا همراهی کند در این صورت عملا ایران به شرایط پیش از تحریم‌ها در سال ۲۰۱۵ بازخواهد گشت. در چنین شرایطی ایران باید هارمونی کشورهای طرف تجارت خود را به گونه‌ای انتخاب کند که بدون وابستگی به دلاربتواند این روابط را ارتقا دهد. در چنین شرایطی گسترش ارتباط تجاری با کشورهای همسایه، کشورهای شرق آسیا و کشورهای هم‌سو با ایران در تقابل با آمریکا یکی از گزینه‌های پیش روی سیاست‌گذاران است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های کشورهای هدف تحریم در چنین شرایطی افزایش فشار به تحریم‌کننده از طریق افزایش سطوح همکاری با کشورهای در تعارض با کشور صادرکننده تحریم است. البته منظور از تعارض در اینجا نه لزوما تعارض سیاسی بلکه تعارض اقتصادی نیز هست. برای مثال ژاپنی‌ها که حدود یک‌دهه پیش با تحریم ‌خودروسازی از سوی آمریکا روبه‌رو شده‌ بودند، در پاتک دیپلماتیک خود شروع به مذاکره با چین کردند. هدف ژاپن از این مذاکرات واگذاری سهم آمریکا از بازار محصولات مختلف ژاپن به چین بود. به این ترتیب آمریکا که در رینگ رقابت اقتصادی چین را به‌عنوان سرسخت‌ترین رقیب خود می‌دید برای نباختن قافیه به پرشتاب‌ترین اقتصاد چنددهه اخیر در یک عقب‌نشینی واضح تمامی تحریم‌های وضع شده برای صنایع خودروسازی ژاپن را لغو کرد. چنین سیاستی در صورت اعمال تحریم علیه ایران نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. البته موفقیت این تصمیم تا حدود زیادی به قراردادهایی که سیبل‌های تحریمی با رقبای کشورهای تحریم‌کننده می‌بندند نیز بستگی دارد، با این وجود و با توجه به حمایت چین از توافق هسته‌ای و عدم تمایل این کشور به دخالت در مناقشات سیاسی از یک سو و تکاپوی اقتصاد چین برای کسب سکوی نخست اقتصادی در جهان می‌تواند اثرات جانبی تحریم بر اقتصاد ایران را تا حدود زیادی کاهش دهد. البته به واسطه نداشتن رابطه تجاری رسمی بین ایران و آمریکا این گردش احتمالا ملاحظه تهدیدکننده‌ای برای سیاست‌گذاران آمریکایی ایجاد نخواهد کرد، بلکه شکنندگی اقتصاد ایران در مقابل تحریم را کاهش خواهد داد.در حوزه بانکی نیز در بدترین سرنوشت برجام، نظام بانکی ما کماکان آلترناتیو بانک‌های کوچک‌ و متوسط و همچنین بانک‌هایی را که از حمایت دولت خود در ارتباط با ایران برخوردارند، در اختیار دارد. صندوق بین‌المللی پول در گزارشی که اخیرا منتشر کرد به سیاست‌گذاران ایرانی توصیه کرده است که صرف نظر از تصمیم ترامپ اصلاحات بانکی را با سرعت بیشتری پیش ببرند؛ اولویتی که از نگاه این نهاد بین‌المللی حتی از تحریم شدن یا نشدن ایران در مقطع فعلی بااهمیت‌تر است. افزون بر این بررسی‌های کارشناسانه نشان می‌دهد که وجود برخی از چرخه‌های نامطلوب در اقتصاد ایران اثر‌گذاری به مراتب بیشتری از تحریم‌ها بر اقتصاد ایران دارد. بررسی‌های «حسین درگاهی»، استاد دانشگاه شهید بهشتی، نشان می‌دهد که این چرخه‌های نامطلوب باعث می‌شود که رشد اقتصادی ایران حتی با فرض حذف هزینه‌های ناشی از تحریم به اقتصاد ایران در میان مدت تفاوت قابل ملاحظه‌ای با عملکرد اقتصاد ایران در شرایط تحریم ندارد. بنابراین سیاست‌گذاران باید صرف نظر از تصمیم ترامپ نسبت به تسریع در انجام اصلاحات اقتصادی در ایران اقدام کنند. تجربه به کرات ثابت کرده‌ است که افزایش تمرکزگرایی در اقتصاد و مکانیزم‌هایی چون کنترل قیمت به بهانه کاهش فشار اقتصادی بر مردم نتیجه‌ای جز تجربیات تلخ گذشته به همراه نخواهد داشت. باید پذیرفت که در شرایط تنگنا هم این بازار است که کمیابی را مشخص و به رفتار مصرف‌کنندگان در جهت کاهش فشار اقتصادی جهت می‌دهد.در چنین سناریویی مدیریت ارزی احتمالا پرچالش‌ترین پازل پیش‌روی سیاست‌گذاران خواهد بود. به نظر می‌رسد در چنین شرایطیدولت چاره‌ای جز بازگشت به نظام ارز چندنرخی نداشته ‌باشد. به این ترتیب که نرخ رسمی اعلام شده احتمالا به کالاهای اساسی و نیازهای ضروری تخصیص داده شده و بانک مرکزی مطابق توصیه کارشناسان، نرخ بازار را به رسمیت خواهد شناخت. البته بانک مرکزی در کنترل این بازار می‌تواند از ابزار خلاقانه‌ و اصولی‌تری برای کنترل قیمت استفاده کند. در چنین شرایطی بازتعریف وظایف مناطق آزاد و ساماندهی بدهی ضمن کارگشا بودن، بسترساز یکسان‌سازی نرخ ارز در آینده خواهد بود. تقویت بخش خصوصی در نتیجه اصلاحات اقتصادی و استفاده مجدد از نظام صرافی بخش خصوصی در شرایط تنگنا می‌تواند مدیریت بازار ارز را برای سیاست‌گذار امکان‌پذیرتر کند. بررسی تجربه جهانی نیز نشان می‌دهد که استراتژی سیاست‌گذار در کنترل ارز می‌تواند دو نتیجه جدی در پیش داشته ‌باشد؛ مهار افسار ارز مانند آنچه که در نیجریه اتفاق افتاد و از کنترل خارج شدن افسار ارز مانند تجربه فاجعه‌بار ونزوئلا.

فرجام محتمل‌تر

مقامات اروپایی بارها نسبت به اهمیت برجام و حفظ آن حتی در صورت خروج ترامپ تاکید کرده‌اند، بنابراین می‌توان انتظار داشت که مثلث اروپایی برجام، آمریکا را در بازگشت مجدد تحریم‌ها به اقتصاد ایران همراهی نکنند. در چنین شرایطی تداوم برجام لااقل در کوتاه مدت منافعی را برای اقتصاد ایران به همراه خواهد داشت. در چنین شرایطی راه‌حل‌هایی مانند تشکیل یک صندوق «پوشش ریسک برای همکاری تجاری شرکت‌های اروپایی با ایران» از سوی دولت‌های اروپایی می‌تواند به‌عنوان یک گزینه برای جلب‌نظر ایران برای تداوم حضور در برجام تا حدودی خسارت ناشی از تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا را به حداقل برساند. بررسی تجربیات جهانی نیز نشان می‌دهد که در شرایط تحریمی نیز گسترش همکاری با نهادهای بین‌المللی می‌تواند به راه‌حلی برای کاهش اثرات تحریم تبدیل شود.
    روابط بین‌المللی سیاست‌گذاران هندی باعث شد تا پس از تحریم هسته‌ای هندوستان در سال ۱۹۹۸، به‌رغم تهدید آمریکا مبنی بر کاهش سهم پرداختی به صندوق بین‌المللی پول برای پرداخت وام به هندوستان، این کشور کماکان از کمک‌های این نهاد بین‌المللی در دوره تحریم که با سال‌های اصلاح اقتصادی در این کشور نیز همزمان شده ‌بود، استفاده کند. فضای بهبود یافته اقتصاد این کشور نیز باعث شد تا اقتصاد هندوستان در شرایط تحریم نیز رشد اقتصادی ۶ درصدی در سال ۱۹۹۸ را به ثبت برساند. این در حالی است که همسایه غربی هندوستان که همزمان با هندوستان به بهانه آزمایش هسته‌ای تحریم شده بود، در سال ۱۹۹۸ رشد اقتصادی منفی ۵/ ۱ درصد را تجربه کند. در مقطع فعلی و با توجه به تلاش اروپا برای حفظ برجام به‌عنوان کم‌هزینه‌ترین راه‌حل، به نظر می‌رسد که طرف اروپایی در سناریوی پایان برجام حتی به دنبال ابتکاری برای نگه‌داشتن ایران در برجام باشد.راه‌حلی که در صورت پایبندی ایران به توافق هسته‌ای و انجام اصلاحات اقتصادی، می‌تواند در قالب یک بسته همکاری تجاری در کوتاه مدت یا میان مدت باشد. بررسی تجربیات تحریم نشان می‌دهد در شرایط تحریمی دو سوی این جنگ بی سلاح به منظور کاهش هزینه و ریسک ناشی از تحریم اقدام به تاسیس نهادی تشخیص در زمینه تحریم‌ها کرده‌اند. این نهاد تشخیصی به منظور رفع ابهام در زمینه موارد نقض تحریم ها، شناسایی ذی‌نفعان داخلی و خارجی تحریم، تبدیل قطع‌نامه‌های بین‌المللی به دستورالعمل‌های داخلی و رفع تهدیدات آتی ناشی از عدم اطلاع از موارد نقض تحریم است. افزون بر این وجود چنین نهادی باعث شکل‌گیری سازوکاری مبتنی بر برنامه در مواجهه با تحریم‌ها خواهد شد. این در حالی است که خلأ چنین نهادی منجر به تکرار تجربه تلخ «دور زدن تحریم‌ها» از طریق راه‌حل‌های پیش‌تر مرسوم در دولت دهم شد. راه‌حل‌هایی که یکی از نتایج ‌آن فساد عریان و افسارگسیخته بود. به عقیده کارشناسان در سناریوی غروب زودهنگام برجام، آنچه بیش از تحریم‌ها برای اقتصاد ایران زیان آور است، تکرار سیاست‌هایی است که در شرایط پیشین تحریمی نه تنها کمکی به اقتصاد ایران نکرد بلکه مانع شکل‌گیری بستری برای بهره‌برداری از برجام در کشور شد. بنابراین سیاست‌گذاران در چنین شرایطی در گام نخست به فکر کنترل نااطمینانی‌ها باشند و پس از آن استراتژی‌های خود را بر منطقی اقتصادی بنا کنند. به خصوص اینکه به نظر می‌رسد مشکلات بالقوه و بالفعل تاب‌آوری اقتصاد ایران در مقابل تصمیمات اشتباه را به شدت کاهش داده ‌است.

«محمد حسین» هستم.

12. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

۱۳۹۷/۰۲/۱۹ :: ۱۲:۴۹
    رویترز اعلام کرد

سوار شدن سعودی‌ها بر موج اظهارات شب گذشته ترامپ/رویای عربستان برای افزایش تولید و بازارگردانی نفت

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از رویترز، عربستان امروز اعلام کرد برای جبران کمبود بازار با اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، تولید نفت خود را افزایش می‌دهد.
    یک مقام رسمی در وزارت انرژی عربستان اعلام کرد: عربستان با تولیدکنندگان و استفاده‌کنندگان نفت خارج از اوپک برای محدود کردن تأثیر کاهش عرصه مذاکره خواهد کرد.
    این مقام رسمی گفت: در پی تصمیم آمریکا برای عقب‌نشینی از توافق برجام، عربستان متعهد می‌شود تا ثبات بازار نفت را طوری تنظیم کند که به نفع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان باشد و پایداری در رشد اقتصاد جهانی را نیز در بر بگیرد.
    بر اساس این گزارش، قیمت نفت خام آمریکا امروز 1.67 دلار کاهش یافت و بشکه‌ای 69.6 دلار معامله شد. برنت هم با کاهش 1.32 دلاری بشکه‌ای 74.85 دلار به فروش رفت.
    کشورهای صادرکننده نفت در نیمه توافق کاهش تولید نفت هستند که با همکاری کشورهای غیراوپک نظیر روسیه اجرا می‌کنند. این توافق طی دو سال گذشته کمک کرده است تا قیمت نفت به بیش از 75 دلار افزایش یابد که بیشترین میزان از سال 2014 تاکنون محسوب می‌شود.
    نشست بعدی اوپک در ماه ژوئن برگزار خواهد شد که بسیار محتمل است توافق طرح کاهش تولید نفت تا پایان 2018 ادامه یابد.
    کاهش احتمالی عرضه نفت ایران به دلیل برگشت تحریم‌ها به اضافه کاهش تولید نفت کشورهای عضو اوپک نظیر ونزوئلا این نگرانی را ایجاد می‌کند که قیمت نفت با سرعت بیشتری رشد خواهد کرد.
    ایران حدود 3.8 میلیون بشکه در روز تولید می‌کند و به عنوان سومین کشور بزرگ تولیدکننده اوپک پس از عربستان و عراق است و 4 درصد نفت دنیا را ایران تولید می‌کند.
    پس از آنکه توافق هسته‌ای بین ایران و کشورهای دیگر صورت گرفت صادرات ایران به 2.5 میلیون بشکه در روز افزایش یافت که پیش از این به واسطه تحریم‌ها تنها یک میلیون بشکه صادر می‌کرد که اکثر این تولید به آسیا و حدود 600 هزار بشکه در روز به اروپا فروخته می‌شد.
    ماه گذشته ترامپ، کشورهای عضو اوپک را در توئیتی متهم کرد که آنها قیمت نفت را مصنوعی بالا می‌برند.
    انتهای پیام/

۱۳۹۷/۰۲/۱۹ :: ۱۳:۰۴
    کوهکن:

مهلت یک‌ماهه مجلس به دولت/ اقدام احمقانه را باید با زور پاسخ داد

نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت یک ماه فرصت خواهد داشت تا براساس تکالیف معین‌شده از قبل، نسبت به بدعهدی طرف مقابل، اقدامات لازم را انجام دهد.

محسن کوهکن امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در لنجان با اشاره به خروج آمریکا از برجام اظهار کرد: مردم کشورمان از همان ابتدای امضای برجام شاهد خباثت‌های آمریکا بودند تا اینکه شب گذشته آمریکا رسما اعلام کرد که از برجام خارج خواهد شد.
    وی با اشاره به اینکه امروز در صحن علنی مجلس برجام و پرچم آمریکا به آتش کشیده شد و با تأکید بر این‌که جواب زورگویی‌های آمریکا را بااقتدار و زور پاسخ می‌دهیم، خاطرنشان کرد: خطاب نمایندگان مجلس ایران به ملت آمریکا نیست بلکه خطاب ما به دولت بدعهد و نادان آمریکاست.
    نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: از زمانی که برجام امضا شد افرادی به ما می‌گفتند که شما در مقابل آمریکا سرسختی نشان می‌دهید و تا کی باید روابط بین ما و آمریکا خصمانه باشد که امروز همان افراد باید پاسخگو باشند.
    وی با اشاره به نقض مکرر قوانین و معاهدات بین‌المللی توسط ترامپ متذکر شد: اگر قرار باشد با عوض شدن یک مسؤولی معاهدات بین‌المللی نادیده گرفته شود که دیگر سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.
    کوهکن با تأکید بر اینکه رئیس‌جمهور کم عقل آمریکا حتی پیمان‌های بین‌المللی مربوط به محیط‌زیست را هم نادیده گرفته است، تصریح کرد: اقدام امروز نمایندگان مجلس کشورمان هم بیانگر این موضوع بود که بی‌شک در برابر اقدام جاهلانه ترامپ سکوت نخواهند کرد چراکه اگر می‌خواستند سکوت کنند که دیگر در مقابل زورگویی‌های شاه انقلاب نمی‌کردند.

وی از امضای طرحی در مجلس شورای اسلامی در خصوص اقدامات متقابل دولت ایران در واکنش به بدعهدی‌های طرف مقابل در ماجرای برجام خبر داد و تشریح کرد: دولت یک ماه فرصت خواهد داشت تا براساس تکالیف معین‌شده از قبل نسبت به بدعهدی طرف مقابل، اقدامات لازم را انجام دهد.
    کوهکن در پاسخ به این سؤال که موضع نمایندگان در خصوص اظهارات رئیس‌جمهور کشورمان مبنی بر اینکه برجام را با اروپا ادامه می‌دهیم، پاسخ داد: موضع تمام نهادهای حکومتی و نظارتی در این زمینه باید هماهنگ باشد و همان‌گونه که رئیس مجلس شورای اسلامی مطرح کردند تجربه ثابت کرده است که به اروپایی‌ها هم نمی‌توان اعتماد کرد.
    وی افزود: ما اعتمادی به اروپایی‌ها نداریم اما این فرصتی برای این کشورها خواهد بود که بتوانند خلاف مسیر آمریکا حرکت کنند و پای بند به برجام باشند.
    نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی با تأکید براینکه اروپایی‌ها باید در مدت محدود با اقدام عملی خود ادعای خود در پایبندی به برجام را ثابت کنند، خاطرنشان کرد: اروپایی‌ها یا باید اعتماد و صداقت خود را فدای زورگویی‌های ترامپ کنند و یا اینکه به تمام موارد برجام پایبند باشند.
    انتهای پیام/چ

۱۳۹۷/۰۲/۱۹ :: ۱۳:۲۷
    شلیک موشک بالستیک یمن به سوی پایگاه هوایی عربستان در «جیزان»

ارتش و کمیته‌های مردمی یمن یک فروند موشک بالستیک دیگر به سوی پایگاه هوایی عربستان در «جیزان» شلیک کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک منبع آگاه نظامی یمن امروز اعلام کرد که یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی این کشور، امروز (چهارشنبه) یک فروند موشک بالستیک از نوع «بدر 1» را به سوی یک پایگاه هوایی در «جیزان» شلیک کرده است و این موشک با دقت به هدف اصابت کرده است.
    پایگاه خبری «انصارالله» با انتشار این خبر نوشت که این اقدام در پاسخ به جنایات مستمر جنگنده‌های سعودی در یمن صورت گرفته است که آخرین آنها به هدف‌گیری دفتر ریاست‌جمهوری در صنعاء و کشته و زخمی شدن بیش از 90 تن از شهروندان یمنی باز می‌گردد.
    از سوی دیگر منابع رسانه‌ای از شنیده شدن صدای 4 انفجار در پایتخت ریاض خبر می‌دهند و گفته می‌شود که این انفجارها نیز مربوط به موشک‌های شلیک شده از سوی کمیته‌های مردمی یمن است و مقامات سعودی ادعا می‌کنند که دو فروند از موشک‌های مذکور را رهگیری و منهدم کرده‌اند.
    ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در واکنش به تداوم حملات و تجاوز چندین ساله ائتلاف سعودی - آمریکایی به مناطق مختلف یمن، مناطق مختلف در خاک عربستان بویژه تاسیسات نفتی آن و فرودگاه‌ها را هدف قرار می‌دهند و این مساله از بُعد اقتصادی فراتر از بُعد نظامی آن برای عربستان نگران‌‏کننده است.
    «صالح الصماد» رئیس سابق شورای عالی سیاسی یمن پیش از شهادتش در حمله هوایی ائتلاف سعودی هشدار داده بود که سال 2018 میلادی سال موشک باران عربستان خواهد بود تا متجاوز سعودی دست از حملات خود بردارد.
    انتهای پیام/غ

۱۳۹۷/۰۲/۱۹ :: ۱۳:۳۱
    رهبر انقلاب در دیدار فرهنگیان:

رفتار زشت و سخیف رئیس‌جمهور آمریکا خلاف انتظار ما نیست/ اگر نتوانستید از اروپایی‌ها تضمین قطعی بگیرید دیگر نمی‌شود برجام را ادامه داد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: از روز اول بارها گفتم به آمریکا اعتماد نکنید. گفتم اگر می‌خواهید قرارداد ببندید، تضمین لازم را بگیرید و بعد ببندید؛ یکی از شروطی که گفتم این بود که رئیس‌جمهور آمریکا باید امضا کند. مسؤولان محترم زحمت کشیدند و عرق ریختند و نتوانستند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) به‌مناسبت هفته‌ گرامیداشت مقام معلم، با حضور در دانشگاه فرهنگیان سخنرانی کردند که مهم‌ترین محورهای این دیدار در ادامه می‌آید:

*دیشب شنیدید رئیس‌جمهور آمریکا حرف‌های سخیف و سبکی زد. شاید بیش از ١٠ دروغ در حرف‌های او بود. هم نظام را تهدید کرد، هم ملت را که چنین و چنان می‌کنم.
    *بنده از طرف ملت ایران می‌گویم: آقای ترامپ! شما غلط می‌کنید.
    *آن‌وقتی که مسئله‌ هسته‌ای شروع شد، بعضی از معاریف کشور می‌گفتند که چه اصراری دارید که هسته‌ای را نگه دارید، بگذارید کنار... البته این حرف غلط بود.
    *مسئله‌ هسته‌ای نیاز کشور است و تا چند سال دیگر طبق بررسی کارشناسان، کشور به ٢٠هزار مگاوات برق هسته‌ای نیاز دارد.
    *آن روز می‌گفتیم مساله آمریکا با ایران مربوط به انرژی هسته‌ای نیست و این‌ها بهانه است، می‌گفتند نه اینجور نیست، حالا دیدید که این جوری هست.
    *ما برجام را پذیرفتیم اما دشمنی با جمهوری اسلامی تمام نشد.
    *حالا مساله حضور ما در منطقه و مساله موشک‌‌ها را مطرح می‌کنند، اگر اینها را قبول کنیم مساله تمام نخواهد شد، مساله دیگری را شروع می‌کنند.
    *علت مخالفت آمریکا با نظام جمهوری اسلامی این است که آمریکا به‌طور کامل سلطه داشت و انقلاب دست آنها را کوتاه کرد.
    *چند روز پیش ترامپ نامه‌ای به روسای کشورهای خلیج فارس نوشته که ما به آن دست یافتیم، چنین می‌گوید که من 7 تریلیون دلار برای شما خرج کردم و شما باید این کار را بکنید؛ خرج کردی که به عراق و سوریه مسلط شوی، خب نتوانستی، به درک!
    *آنچه اتفاق افتاده، یعنی رفتار زشت و سخیف رئیس جمهور آمریکا خلاف انتظار ما نیست. این رفتار در دوران رؤسای جمهور قبل هم وجود داشت و در هر دوره ای یکجور بوده است.
    *ملت ایران با قدرت ایستاده و آن [رؤسای جمهور] قبلی مُردند و استخوانهایشان هم پوسید و جمهوری اسلامی همچنان هست. این آقا هم خاک خواهد شد و بدنش خوراک مار و مور میشود و جمهوری اسلامی همچنان خواهد ایستاد.
    *حالا گفته می‌شود با سه کشور اروپایی ادامه می‌دهیم، من به این سه کشور هم اعتماد ندارم، به اینها هم اعتماد نکنید.
    *از روز اول بارها گفتم به آمریکا اعتماد نکنید. گفتم اگر میخواهید قرارداد ببندید، تضمین لازم را بگیرید و بعد ببندید؛ یکی از شروطی که گفتم این بود که رئیس‌جمهور آمریکا باید امضا کند. مسئولین محترم زحمت کشیدند و عرق ریختند و خب، نتوانستند.
    *دو سال و نیم است که ما در حال انجام این قرارداد هستیم و حالا این مردک میگوید من قبول ندارم.
    *مسئولین کشور در امتحان بزرگی هستند: آیا عزت ملت را حفظ خواهند کرد یا نه؟ گفته میشود با 3کشور اروپایی ادامه میدهیم. من به این 3کشور هم اعتماد ندارم؛ به اینها هم اعتماد نکنید. اگر میخواهید قرارداد بگذارید، تضمین عملی بگیریم وَ الّا اینها همان کار آمریکا را خواهند کرد. اگر نتوانستید تضمین قطعی بگیرید، دیگر نمی‌شود برجام را ادامه داد.
    ادامه دارد...

۱۳۹۷/۰۲/۱۹ :: ۱۴:۴۲
    سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با فارس:

اگر اروپا منافع ما را تأمین کند از همکاری استقبال می‌کنیم/ سخنان ترامپ در خصوص تقویت بنیه دفاعی ایران بی‌شرمانه بود

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به خروج آمریکا از برجام با بیان اینکه با این اقدام خط بطلانی بر اعتماد به این کشور کشیده شد، گفت: روزی فراخواهد رسید که آمریکا از کرده خود پشیمان خواهد شد و این زمان دوری نخواهد بود.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در ارزیابی از اقدام دیشب دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در خروج از برجام گفت: بعد از گذشت بیش از حدود 500 روز از دوره ریاست جمهوری آقای ترامپ در ایالات متحده آمریکا و حتی پیش از آن در دوران کارزار انتخاباتی که همواره وی با یک بدبینی و بدذاتی جدی نسبت به برجام به دلایل مختلف نگاه می‌کرد، شب گذشته جهان شاهد بود که وی از برجام خارج شد و مردم جهان یک پیام بسیار روشن و مهمی را بار دیگر از هیئت حاکمه آمریکا و به خصوص آمریکای ترامپ دریافت کردند و شاهد بودند که آمریکا کشوری نیست که قابل اعتماد باشد و جهان و سایر ملل و کشورهای دیگر بتوانند به تعهدات و وعده‌های آمریکا و حتی تفاهماتی که انجام می‌دهد، اعتماد کنند.

*توهین ترامپ به سازمان ملل و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
    وی افزود: هیئت حاکمه آمریکا نشان داد که هیچ‌گونه وقعی به نقش سازمان ملل و مصوبه شورای امنیت این سازمان نمی‌نهد و این یک توهین به سازمان ملل و تمامی اعضای عضو سازمان ملل در جهان بود. ترامپ دیشب همچنین با رفتار خود به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با توجه به اینکه در 11 گزارش در مورد متعهد بودن ایران به برجام تأکید کرده بود نیز به نوعی توهین کرد و در جهت تضعیف این سازمان برآمد.
    سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: ترامپ همچنین به شرکای خود که در این مذاکرات حضور داشتند، نماینده اتحادیه اروپا و سه کشور مهم دیگر اروپایی نیز بی‌اعتنایی، بی‌توجهی و حتی توهین کرد و با بکارگیری الفاظی که دور از شأن یک رئیس‌جمهور کشوری که کشورش را کشور بزرگی می‌داند به نحو زننده‌ای مجدداً کلمات توهین‌آمیزی را نسبت به مردم بزرگ و شریف ایران و دولت ایران به کار برد و مجدداً طبق رویه قبلی خود در یک فرافکنی جدی برای سرپوش‌گذاشتن بر جنایاتی که آمریکا طی دوران گذشته در جهان و به خصوص در منطقه خاورمیانه داشته، ایران را به عنوان کشوری که از تروریسم حمایت می‌کند و یا موجب بی‌ثباتی در منطقه شده، مخاطب قرار داد.
    وی افزود: این در حالی است که همگان امروز بر این نظر اتفاق دارند که آمریکا خودش یکی از مروجان و تولیدکنندگان تفکر افراط گرایی و تروریسم در منطقه به کمک اقمار خود همچون عربستان سعودی بوده و جالب اینکه ترامپ، خودش در مبارزات انتخاباتی با صراحت اعلام کرده بود و اسناد آن وجود دارد که القاعده وداعش دست پرورده آمریکا و آل‌سعود بودند.

* ایران مانع شد تروریسم افسارگسیخته به کشورهای اروپایی نفوذ کند
    این دیپلمات ارشد کشورمان یادآور شد: این اتهام‌زنی و وارد کردن اتهام به ایران که ایران در جهت حمایت از تروریسم حرکت کرده، اتهامی دروغ، واهی و عجیب است، در حالی که ایران با تمام توان از گذشته تاکنون در مقابل تروریسم و به خصوص تروریسم تکفیری و داعشی در منطقه به یک مبارزه همه‌جانبه پرداخته و برای اینکه مردم منطقه بتوانند در آرامش و امنیت بیشتری زندگی کنند، با اقدامات خود مانع شد که تروریسمافسارگسیخته مورد حمایت کشورهای مرتجع منطقه و آمریکا بتواند دامنه نفوذ خود را به کشورهای اروپایی توسعه دهد.
    قاسمی خاطرنشان کرد: جهان دیشب شاهد دو تفکر، بینش، نگاه و دو فرهنگ و شاید دو تمدن بود. نوع بیان ترامپ برای افرادی که می‌توانند مسائل را با ریزبینی و از زوایای مختلف نگاه کنند، قابل توجه بود که وی با چه نگاه و زبانی سخن گفت و از سوی دیگر نماینده ایران و حاکمیت ایران با چه متانت و آرامشی و با رعایت تمامی جوانب ادب و اخلاق و البته با منطق لازم و قاطعیت تمام با مردم جهان و آمریکا صحبت و سیاست‌های ایران را روشن کرد.
    وی افزود: اظهارات دیشب نماینده اتحادیه اروپا نیز قابل توجه است و نشان داد که کشورهای اروپایی چگونه از نوع رفتار ترامپ ناراضی بودند و شاید یک نوع احساس ناخوشایندی را تجربه می‌کردند که کشوری مثل آمریکا با همه ادعاهایی که دارد و با این بیان و سخن و بعد از این همه مذاکراتی که بین اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی طی ماه‌ها و هفته‌های گذشته انجام شد، شاهد بودند که ترامپ در یک اقدام یکجانبه‌گرایانه و سیاست تکروانه دست به اقدام نسنجیده‌ای زد.
    سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: یکی از شگفتی‌های سخنان آقای ترامپ، این بود که بار دیگر بی‌شرمانه صحبت از تقویت بنیه نظامی ایران بعد از برجام کرد، چیزی که به مردم ایران مربوط می‌شود و حق طبیعی و مسلم جمهوری اسلامی ایران است که برای دفاع از خود، تمهیدات لازم را بیندیشد.
    قاسمی همچنین گفت: اینکه ترامپ عنوان می‌گوید ایران پس از برجام، توانایی‌های موشکی خود را تقویت کرده، موضوعی اساساً بی‌منطق و بلاوجه است؛ چرا که توافق هسته‌ای اصولاً متمرکز بر موضوع هسته‌ای بوده و طبق توافق طرف‌های برجام، هیچ موضوع دیگری درباره بحث موشک مطرح نبوده است. علاوه بر آن، بحث نفوذ منطقه‌ای ایران هم اصلاً ربطی به برجام نداشته و اصلاً در برجام چنین بحثی مطرح نشده است.
    وی با اشاره به این سخنان ترامپ مبنی بر اینکه از برجام خارج می‌شویم تا اجازه ندهیم این منطقه به سمت رقابت‌های تسلیحاتی بیشتر حرکت کند، عنوان کرد: خود آمریکا به خصوص در دوران ترامپ با تمام توان سعی کرده با خالی‌کردن خزانه کشورهای مسلمان منطقه و به خصوص عربستان سعودی، گران‌ترین و بیشترین سلاح‌ها را به زرادخانه‌های منطقه منتقل و سعی کند منطقه را به سمت افزایش تنش و خصومت سوق دهد و این نکته ظریف و قابل توجهی است که کشوری که در پی سوداگری است و خودش از سوداگران مرگ و صدور تسلیحات به عربستان و برخی کشورهای منطقه است، از مسابقات تسلیحاتی در منطقه ابراز نگرانی می‌کند.
    سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: خروج آمریکا از برجام، اگرچه مسئله قابل توجهی است و می‌تواند نشان از بی‌تعهدی و عدم اعتماد به آمریکا باشد ولی در حواشی آن، سخنانی گفته شد که نهایتاً برای جامعه فرهیخته جهان شگفتی‌آفرین است و می‌تواند نقطه عطفی برای بی‌اعتمادی هرچه‌بیشتر مردم جهان نسبت به آمریکا باشد.
    وی ادامه داد: این همه، در حالی صورت گرفت که ایران پس از تفاهم برجام، از همان ابتدا اعلام کرد بر اساس آموزه‌های اخلاقی و اسلامی خود به برجام متعهد خواهد بود و کشوری نخواهد بود که در ابتدا برجام را ترک می‌کند و دیدیم که آمریکا این کار را به صورت یکجانبه انجام داد و حتی به اصرار و استدلال شرکای اروپایی خود نیز توجهی نداشت و فکر می‌کنم این اقدام در کنار سایر اقدامات نسنجیده آمریکا در خروج از معاهده پاریس و خروج از یونسکو و برخی تفاهمات دیگری که توسط دولت‌های قبلی آمریکا اتفاق افتاده بود، پدیده قابل توجهی است.
    وی بیان کرد: بسیار چندش‌آور و مسخره خواهد بود که در حالی که وی از یک تعهد بین‌المللی که نه متعلق به آمریکا و نه متعلق به ایران است خارج می‌شود، صحبت از این می‌کند که در حال تلاش است که به یک تفاهم بهتری در مقایسه با برجام برسد.

* خط بطلان و پایانی بر اعتماد به آمریکا کشیده شد
    قاسمی گفت: معتقدم یک خط بطلان و پایانی بر اعتماد به آمریکا کشیده شد و پس از این، جهان نگاه دیگری به آمریکا خواهد داشت و آمریکا با این سیاست‌ها و روش به سمت انزوای بیشتر و مطرود شدن و تغییر هر چه بیشتر نگاه افکار عمومی جهان نسبت به سیاست‌هایش حرکت خواهد کرد و به کشوری تبدیل خواهد شد که بیش از گذشته در افکار عمومی جهان مورد شک و گمان و مظهر بی‌اعتمادی است و یک عنصر زیاده‌خواه، زیاده‌طلب و جنگ‌طلب معرفی خواهد شد.
    وی به اظهارات دیشب رئیس جمهوری کشورمان نیز اشاره کرد و گفت: در بیان رئیس‌جمهوری، این موضوع با شفافیت و روشنی مشخص بود و ایشان سیاست جمهوری اسلامی ایران و نگاه آتی ایران را به‌خوبی ترسیم کردند.
    قاسمی ادامه داد: امروز شاهد این هستیم کشوری که همواره ساز مخالف سر داده و از ابتدا بدعهدی و کارشکنی‌های خود را آغاز کرده بود که ایران از منافع برجام منتفع نشود، در نهایت از برجام خارج شد و فعلاً ایران و پنج کشور دیگر در برجام حضور دارند.

*تماس‌ها با اروپا طی روزها و هفته‌های آینده
    وی درباره دستور رئیس‌جمهوری به وزارت امور خارجه برای انجام مذاکرات با طرف‌های اروپایی و روسیه و چین طی هفته‌های آینده خاطرنشان کرد: ما همچنان که در گذشته به طور مرتب و به خصوص در ماه‌های اخیر با اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی و نماینده اتحادیه اروپا در تماس بودیم همان‌طور که رئیس جمهور به رئیس دستگاه دیپلماسی کشور مسئولیتی را دادند برای مذاکره با اتحادیه اروپا به منظور بررسی وضعیت جدید بعد از خروج آمریکا از برجام، فکر می‌کنم طی روزها و هفته‌های آینده تماس‌های خود را کمافی‌السابق و حتی احتمالاً به شکل بیشتری با توجه به درخواست و تقاضای کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا دنبال کرده و شرایط جدید را مورد کنکاش و واکاوی مجدد قرار می‌دهیم و سعی می‌کنیم ارزیابی دقیقی از شرایط برجام بدون آمریکا داشته باشیم.
    قاسمی با یادآوری این نکته که ما قطعاً در برجام حضور داشتیم، برای اینکه از منافع و مواهب آن بهره‌مند شویم، تصریح کرد: ما در مورد اینکه اروپا چگونه می‌تواند بدون آمریکا و بعد از آمریکا در چارچوب برجام با ما همکاری کرده و توقعات و تعهدات برجامی را عملیاتی کند، با آنها صحبت خواهیم کرد و می‌دانیم آنها علاقه‌مند هستند برجام بماند و به ما اطلاع داده‌اند که سعی می‌کنند با تمام توان تعهدات برجامی خودشان را انجام دهند و این موضوع مهمی است و ابعاد بسیار زیادی در این چارچوب برای طرح، بررسی و رایزنی وجود دارد که باید بین مقامات عالی‌رتبه ایران و اتحادیه اروپا این مسائل به دقت مورد بررسی قرار بگیرد.
    این دیپلمات ارشد کشورمان اضافه کرد: ما سعی می‌کنیم با پیش بینی‌هایی که از قبل داشتیم و سناریوهایی که برای ما متصور بود و می‌دانستیم به هر حال می‌تواند با رفتار نسنجیده آمریکا اتفاقاتی برای برجام بیفتد، طرح‌های مشخصی را در دستورکار داریم و در همین راستا دستورات لازم به سازمان انرژی اتمی داده شده که بتواند مقدمات لازم را در صورت نیاز و در صورتی که نتوانیم در یک فرآیند مشخص با مجموعه اروپا به تفاهم درباره برجام بدون آمریکا برسیم، صورت دهد.

*تا حدی زود است که بخواهیم درباره پرده‌های آخر این نمایش و داستان قضاوت کنیم
    وی بیان کرد: هنوز تا حدی زود است که بخواهیم درباره پرده‌های آخر این نمایش و داستان قضاوت کنیم، لازم است در صورت مناسب طی روزها و هفته‌های آینده گفت‌وگوهای خود را با طرف‌های اروپایی داشته باشیم و آخرین شرایط و وضعیت و آنچه را پیش روست مرور کنیم و بعد از این رایزنی‌ها و تبادل اطلاعات و بررسی داشته‌های طرفین، تصمیم خواهیم گرفت.

*بازنده اصلی در این ماجرا کسی نیست جز آمریکا/آمریکا از کرده خود پشیمان خواهد شد
    سخنگوی وزارت خارجه عنوان کرد: ایران از توانمندی‌های بسیاری برخوردار است و ما سناریوهای مختلف را دردستورکار داشتیم و نگرانی خاصی از وضعیت موجود نداریم، سعی می‌کنیم با تمام توان در جهت شکوفایی و پیگیری جدی اقتصاد مقاومتی که می‌تواند به افزایش توانمندی‌های بنیان‌های اقتصادی ایران کمک کند، ادامه دهیم.
    قاسمی افزود: بازنده اصلی در این ماجرا کسی نیست جز آمریکا و ما چیزی را از دست نخواهیم داد، ولی قطعاً می‌شود پیش‌بینی کرد که روزی فرا خواهد رسید که آمریکا از کرده خود پشیمان خواهد شد و این زمان دوری نخواهد بود و ایران سربلند و مقتدر، با مردمی بافرهنگ، متمدن و کوشا در جهت ارتقای جایگاه خود گام برخواهد داشت.
    وی گفت: مطمئن هستیم زرداخانه‌های برخی کشورهای مرتجع منطقه که توسط آمریکا انباشته شده و اقدامات نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که دیشب مجنون‌وار و با یک اشتیاق غیر قابل تصور، در دفاع از رفتار نابخردانه ترامپ به صحنه آمد و مسائلی را مطرح کرد که ارزش پاسخگویی ندارد هیچ‌گونه تأثیری بر اراده مردم ما و مردم مسلمان منطقه نخواهد داشت و نهایتاً پیروز این میدان جمهوری اسلامی ایران خواهد بود و شکست نهایی برای آنانی است که در زمان مقتضی و بهنگام نمی‌توانند تصمیم مقتضی و مبتنی بر منافع ملی مردم خودشان و در جهت صلح، ثبات، امنیت و مبارزه با تروریسم را اتخاذ کنند و مجدداً برای بارهای متعدد و برای چندمین بار در رفتار خود و در تصمیماتی که اتخاذ می‌کنند، دچار اشتباهات و خطاهای استراتژیکی می‌شوند که نهایتاً وضعیت آنها را در منطقه با بحران‌های بیشتری مواجه خواهد کرد.

*اروپایی‌ها بر نمی‌تابند که دیگران سیاست‌ها و مقررات داخلی خود را به بیرون از مرزهایشان تحمیل کنند
    وی درباره وضعیت قراردادهای ایران با کشورهای اروپایی از جمله قرارداد توتال و رنو و... گفت: با توجه به اظهاراتی که رئیس‌جمهور آمریکا در مورد یک مهلت شش‌ماهه داشت، اظهارنظر در این مورد مقداری زود است، آنچه در گذشته و امروز فکر می‌کنیم اروپا و اتحادیه اروپا دنبال می‌کنند این است که این کشورها و حتی کشورهای دیگر جهان در عصر معاصر برنمی‌تابند که دیگران بخواهند سیاست‌ها و مقررات داخلی خود را به بیرون از مرزهای خود و دیگر کشورهای مستقل جهان تحمیل کنند.
    قاسمی خاطرنشان کرد: اروپا در شرایطی است که نهایتاً اجازه نخواهد داد که دیگر کشورها برای آنها اخذ تصمیم کنند و آنها را به بیراهه‌ها و کجراهه‌هایی سوق دهند که منافع آنها در این مسیرهای اشتباه نیست و تصورم این است که کشورهای اروپایی می‌توانند و احتمالاً بتوانند با تعریف مکانیسم‌های خاص اقتصادی از روش‌هایی استفاده کنند که نهایتاً مجبور به اجرای مقررات داخلی آمریکا در قبال ایران نباشند.
    وی در تشریح این موضوع گفت: مکانیسم‌هایی در برخی از این کشورها آغاز شده بود که بتوانند در چنین شرایطی کار اقتصادی خودشان را با ایران دنبال کنند که البته مذاکرات با مقامات اروپایی مهم است و باید درباره توانمندی‌ها و چگونگی این نوع همکاری‌ها با اروپا صحبت کنیم و اگر بتوانند منافع ما را در برجام تأمین کنند می‌تواند مورد استقبال ما باشد و یک فرآیند مطلوب‌تری را در مقابل نگاه ما و مردم جهان و اروپا قرار دهد.
    به گزارش فارس، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دیشب (سه‌شنبه‌شب) خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد و گفت: «من قبلاً گفته‌ام که اگر نتوان برجام را اصلاح کرد، در آن نمی‌مانیم.»
    ترامپ همچنین سندی را برای بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران امضا کرد و افزود: «بالاترین سطح تحریم‌های اقتصادی را اعمال خواهیم کرد.»
    انتهای پیام/

ویرایش توسط mhjboursy : 2018/05/09 در ساعت 14:56

14. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

سلام
    درگیری ها در سوریه/صهیونیستی و حوثی/سعودی گسترده شد...
    این به احتمال قوی تحت تاثیر برجام و آن نمایش ترامپ در شلیک به سمت سوریه و نیز شلیک صهیونیست ها به سمت پایگاه مقاومت در سوریه است.

از این بگذریم که مقصر کیست و چه کسی چه باید بکند و در این شرایط چه سیاستی بهتر است از سوی مسئولین گرفته شود...

برای ما (در حال حاضر) بازار مهم است که مطمئنا بازار جو متلاطم را دوست ندارد و از این حرکت خوشش نمی آید...

و این در حالی است که تنش های ناشی از برجام را اخیرا داشته ایم و یک روز واکنش بازار را نسبت به آن دیده ایم و نیز اینکه (به خاطر مسائل برجام) یک پیش خور شدن افت و مشاهده ی ترس بازار و رسیدن قیمت های چند گروه به کف را هم داشته ایم...
    ولی تجربه می گوید که این جور مواقع باز دوباره یک افت ثانویه دیگر هم داریم.

خدا را شکر که این مواقع این روزها دارد اتفاق می افتد و می توانیم بفهمیم جمعه این مسائل تمام می شود یا نه؟ (در کوتاه مدت)

«محمد حسین» هستم.

16. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

مشکلات قیمت گذاری کالاها با نرخ جدید ارز

محمد حسین ادیب

دوشنبه در جمع انجمن سنگ در اصفهان سخنرانی داشتم ، مخاطبین اظهار داشتند فروش سنگ فقط وقتی ممکن است که سنگ بری ها برای سرمایه گذاری انجام شده هیچ بازدهی لحاظ نکنند ، به عبارت دیگر اگر یک سنگ بری 10 میلیارد تومان برای زمین ، ماشین آلات و ... سرمایه گذاری کرده باشد برای این سرمایه گذاری در محاسبه هزینه تمام شده ، هیج سودی نباید لحاظ شود تا قادر به فروش باشند ، قیمت سنگ مساوی است هزینه خرید مواد به اضافه هزینه جاری بدون لحاظ بازده برای سرمایه گذاری ، به زبان دیگر بازده سرمایه گذاری صفر

سه شنبه در جمع تولید کنندگان بتن در شیراز سخنرانی داشتم ، مطلب مشابهی اظهار شد

جهار شنبه در تهران در یک مشاوره حضوری ، از یک سو بدون استفاده از تکنولوژی جدید ادامه فعالیت توجیه اقتصادی نداشت و با این نرخ ارز و این میزان فروش در این شرکت ، سرمایه گذاری توجیه اقتصادی نداشت به عبارت دیگر سرمایه گذاری جدید در آخرین تکنولوزی در آن رشته فاقد توجیه اقتصادی بود

جوهر کلام اینکه با این نرخ ارز ، در بخش تولید ، توزیع و خدمات ادامه فعالیت فقط وقتی ممکن است که برای سرمایه گذاری اولیه طلب هیج بازدهی نشود، ادامه فعالیت با بازده صفر برای سرمایه گذاری ، البته این تحلیل موردی می تواند درست نباشد ، در حقوق گفته میشود که همه بیگناه هستند مگر اینکه خلاف آن ثابت شود مطلب فوق را می توان به این طریق تعدیل و اصلاح کرد ، برای سرمایه گذاری های انجام شده با این نرخ ارز ، فعال اقتصادی نباید انتظار سود داشته باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود
    بالتبع ، سرمایه گذاری جدید در شرکتها فاقد توجیه اقتصادی است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود
    در مورد تهران ، اگر فروش پنج برابر می شد سرمایه گذاری به توجیه می رسید
    @adibmh.ir

فعالیت در بازار در شرایط جدید
    محمد حسین ادیب
    در چند مشاوره در هفته گذشته خروجی نکته بود :
    الف-فعال اقتصادی برای سرمایه گذاری ثابت انجام شده ( یا آورده ) باید هیچ سودی لحاظ نکند تا قادر به فروش باشد ، در صورتی که به ازای سرمایه گذاری ثابت انجام شده ، مبلغی به فروش اضافه شود قیمت بالاتر از قیمت بازار قرار گرفته و فعال اقتصادی قادر به فروش نیست
    ب- فعال اقتصادی بابت سرمایه در گردش نیز نمی تواند مبلغی لحاظ کند ، به عبارت دیگر فعالینی که از بانک استقراض کرده اند نمی توانند هزینه مالی ناشی از استقراض از بانک را از مشتری دریافت کنند
    ج- فعالین اقتصادی که جنس را مدتی خریداری می کنند ( مثلا سه ماهه ) و به ازای آن ٩ درصد باید به قیمت کالا اضافه کنند ، بازار این هزینه را نمی پذیرد و لحاظ این هزینه باعث میشود تا قیمت کالا بالاتر از قیمت بازار قرار گیرد و فضای کسب و کار ، ظرفیت تحمل نرخ بهره را ندارد
    نتیجه گیری :
    فقط کسانی قادر به فروش هستند که بابت سرمایه گذاری ثابت ، سرمایه در گردش و هزینه مالی از مشتری مبلغی را طلب نکنند
    «محمد حسین» هستم.

18. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

رونمایی فرانسه از 3 پیشنهاد اروپا برای حفظ برجام / وزیر دارایی مکرون: نمی توانیم در مقابل آمریکا تسلیم شویم

در ادامه واکنش شماری از کشورهای اروپایی به تصمیم اخیر دونالد ترامپ درباره خروج از برجام، وزیر دارایی فرانسه اعلام کرد که کشورش به همراه چند کشور اروپایی دیگر، پیشنهاداتی را در این باره به کمیسیون اروپا ارائه خواهد کرد.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : در ادامه واکنش شماری از کشورهای اروپایی به تصمیم اخیر دونالد ترامپ درباره خروج از برجام، وزیر دارایی فرانسه اعلام کرد که کشورش به همراه چند کشور اروپایی دیگر، پیشنهاداتی را در این باره به کمیسیون اروپا ارائه خواهد کرد.
    به گزارش «انتخاب»؛ در پی تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از توافق اتمی با ایران، ایالات متحده به شرکت‌های اروپایی هشدار داده است که حداکثر شش ماه فرصت دارند تا به معاملات و قراردادهای خود با تهران خاتمه دهند.

در واکنش به این تحولات برونو لو مر، وزیر دارایی فرانسه، روز جمعه ۲۱ اردیبهشت گفت: نمی‌توان همین راه را ادامه داد و در برابر تصمیمات آمریکا «تسلیم شد».

وزیر دارایی فرانسه که به همراه همتای هلندی خود با خبرنگاران سخن می‌گفت افزود: «فرانسه امیدوار است به همراه متحدان اروپایی، پیشنهاداتی را به کمیسیون اروپا که قرار است در روزهای آینده برای بحث در همین باره تشکیل شود ارائه کند».

این مقام فرانسوی با تأکید بر اینکه اروپا باید از منافعش، از جمله منافع اقتصادی‌اش، دفاع کند، یادآور شده که اروپایی‌ها در حال کار روی سه پیشنهاد کاملاً مشخص هستند.

به گفته وزیر دارایی فرانسه پیشنهاد نخست به‌روز کردن قوانین بازدارنده اروپایی مصوب سال ۱۹۹۶ است که امکان مقابله با تحریم‌های خارج از قلمرو این اتحادیه را می‌دهد.

این مقررات که در آن زمان با هدف دور زدن تحریم‌های کوبا تنظیم شده به شرکت‌ها و دادگاه‌های اروپایی امکان می‌دهد که به تحریم‌هایی که توسط کشورهای ثالث اعمال می‌شود، گردن ننهند و مقرر می‌کند که احکام صادر شده توسط دادگاه‌های غیراروپایی در این اتحادیه اجرا نشود.

فرانسه معتقد است که این مقررات باید به گونه‌ای به روز شود که تصمیمات اخیر ایالات متحده را نیز در بر گیرد.

پیشنهاد دوم فرانسه تلاش برای به‌کار گیری ابرازهای مالی به نحوی است که استقلال مالی اتحادیه اروپا از آمریکا را تأمین کند.

سومین پیشنهاد نیز بر تأسیس دفتری اروپایی مشابه دفتر کنترل دارایی‌های خارجی در آمریکا متمرکز است؛ دفتری مشابه با اوفک که به اتحادیه اروپا امکان بررسی فعالیت شرکت‌های خارجی و تطابق آنها با تصمیم‌های این اتحادیه را می‌دهد.
    «محمد حسین» هستم.

20. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 35 از 52 نخست ... 253233343536373845 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)