صفحه 23 از 52 نخست ... 132021222324252633 ... آخرین
نمایش نتایج: از 221 به 230 از 511

موضوع: تدبیر✘ و امید☹

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,811 بار در 17,704 ارسال

پاسخ : تدبیر✘ و امید☹

سلام
    گمان کنم این یک خبر راهبردی و بلند مدت و بسیار تاثیر گذار برای فولادی ها و سنگ آهنی ها باشد. و البته بیشتر از اینها برای بورس کالا:

نقل قول نوشته اصلی توسط بابک 52 نمایش پست ها
    در گفتگو با مهر عنوان شد:

پایان قیمت‌گذاری دستوری سنگ آهن/فولادی‌های خواستار شفافیت

عضو هیات مدیره انجمن سنگ‌آهن از پایان قیمتگذاری دستوری سنگ‌آهن خبر داد و گفت: فولادی‌ها خواستار افزایش شفافیت هستند.

قدیر قیافه در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: کشف قیمت منصفانه و خروج از شرایط یک طرفه ای که بر اساس آن قیمت پایه محصول نیم ساخته، ملاک نرخ گذاری دستوری بود تا از این پس روند قیمت ها برگرفته از نرخ های جهانی تعیین شود؛ زیرا در برنامه های توسعه ای کشور نیز تحقق این امر دنبال می‌شود که در اقتصاد، قیمت ها واقعی شده و با نزدیک تر شدن به قیمت های جهانی بتوان در صحنه بین المللی حضور پیدا کرده و رقابت نماییم.

عضو هیات مدیره انجمن سنگ آهن افزود: طی سال های گذشته جلسات متعددی برای فعالان حوزه سنگ آهن برگزار شد تا فعالان این بخش با کارکردهای بورس کالا در کشف واقعی قیمت و عرضه عادلانه سنگ آهن در بستر بورس کالا و در رینگ داخلی و صادراتی آشنا شوند. چرا که انجمن به عرضه همه محصولات زنجیره ارزش فولاد در بورس کالا به عنوان راه حل پیشرو در حوزه های مختلف اعتقاد دارد.

وی تصریح کرد: همچنین بمنظور اجرای آیین نامه اجرایی ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر،اجرائی شدن آن توسط انجمن بصورت مجدانه پیگیری شد و در همین رابطه، در بندی از این آیین نامه به عرضه محصولات در رینگ داخلی بورس کالا تاکید شده تا در صورتی که پس از سه بار عرضه محصول در رینگ داخلی بورس برای کالا مشتری وجود نداشت، مجوز صادرات آن صادر شود.

قیافه در بیان مزایای عرضه سنگ آهن در بورس کالا اظهار کرد: اولین اتفاق مثبتی که در عرضه محصولات سنگ آهنی و سایر محصولات زنجیره ارزش تولید در بورس کالا وجود دارد، کشف قیمت واقعی و منصفانه است. همچنین با توجه به سازوکارهای موجود در بورس کالا مکانیسم تسویه معاملات برای فروش های انجام شده در رینگ داخلی و صادراتی بورس کالا، عرضه کنندگان می توانند در سریع ترین زمان ممکن وجه ناشی از ارزش کالای فروخته شده خود را دریافت کنند؛ وناچار به تحمل ماه ها و حتی بیش از یکسال زمان نخواهند شد تا بتوانند مطالبات خود را دریافت کنند که درگذشته از همین منظر متحمل خسارت های مالی فراوانی شده اند.

این مقام مسئول تصریح کرد: طبق توافقات به عمل آمده با بورس کالا مقرر شد تا کسری از قیمت های جهانی منهای هزینه های مترتب بر صادرات محصول برای قیمت پایه سنگ آهن جهت عرضه در رینگ داخلی تعیین شود که تحقق این امر در شفافیت قیمت ها بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

به گفته وی، تحقق این امر به تامین مالی فروشندگان سنگ آهن که خود تولیدکننده هستند، کمک کرده و برای تامین مالی ادامه و تکمیل پروژه های آنها بسیار موثر خواهد بود. چرا که اگر تولیدکننده نتواند پول خود را از مشتریانش دریافت کند ناچار به دریافت تسهیلات از بانک ها با نرخ سودهای قابل توجه می شود و دریافت تسهیلات ارزی نیز نرخ هزینه سرمایه گذاری را برای صنایع و تولیدکنندگان بالا می برد.

وی پذیرش گندله و کنسانتره سنگ آهن را اتفاقی مبارک برای این حوزه دانست و گفت: امیدواریم سایر تولیدکنندگان و دیگر حلقه های ارزش تولید فولاد هم محصولات خود را در بورس عرضه کنند تا اقتصاد از قیمت گذاری دستوری و دولتی که مبتنی بر الگویی نامناسب است، فاصله بگیریم و به سمت ایجاد بازارهای رقابتی و شفاف حرکت کنیم.

این عضو هیات مدیره انجمن سنگ آهن با بیان اینکه تولیدکنندگان صنایع بالادستی و پایین دستی زنجیره فولاد خواستار ایجاد شفافیت و توسعه رقابت پذیری عادلانه هستند، در بیان عکس العمل های احتمالی در خصوص عرضه سنگ آهن در بورس کالا گفت: در آغاز ورود سنگ آهن به بورس کالا، این احتمال وجود دارد که با مقاومت هایی نیز همراه باشد؛ ولی نکته حائز اهمیت این است که وقتی ویژگی های عرضه یک کالا در بورس برای فعالان آن حوزه روشن شود، همگی از این اقدام استقبال می کنند.

قیافه تاکید کرد: برای رسیدن به اثرات مثبت ناشی از عرضه محصولات در بورس کالا باید فعالان حوزه تولید فولاد از ابتدا تا انتهای زنجیره جهت توسعه فعالیت ها و همینطور صنایع تحت امر خود به بورس کمک کنند تا همگی از نتایج آن منتفع شوند.

ابتدا خدمتتان عرض کنم که بنده هیچ سر در نمی آورم... بنده به هیچ وجه به مسائل بنیادی این صنعت (بلکه سایر صنایع نیز) آگاه نیستم و اگر کسی در این حوزه اطلاعی (ولو اندک) دارد خواهش می کنم مسئله را روشن کند...
    مثلا اینکه معلوم نیست قیمت چقدر تغییر می کند؟
    یا معلوم نیست چه مقدار قرار است بیاید درون بورس کالا...
    یا آیا پیش از این نیز همچین چیزی بوده یا نه؟
    یا اینکه چه زمانی قرار است این اتفاق بیافتد؟
    یا اینکه چقدر احتمال دارد که این امر اتفاق بیافتد؟ (صحبت های بالا زیاد شفاف نیست... به عنوان مثال کلمات «مقرر شد» که در بالا پررنگ هم کرده ام در ایران معانی بسیاری دارد! و دقیقا بازه ی احتمالات صفر تا صد در صد را قشنگ شامل می شود!!!)
    اگر کسی اطلاعات بیشتری دارد لطفا بفرماید.
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

2. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

احتمال وقوع جنگ جدید بین طرف های اصلی در سوریه

سلام
    برخی از اهالی بورس احتمال زیادی می دهند که جنگی مجدد در سوریه به وجود بیاید... بین دو طرف. که یکی از آن طرف ها ایران است.
    من احتمال این جنگ را بسیار بسیار بسیار پایین می دانم و خیلی خیلی خلاصه دلایلش را عرض می کنم. (خلاصه به خاطر اینکه متاسفانه به خاطر کار اصلی فرصت پرداختن به این جستار را کلا ندارم.)

1. ترامپ تازه رئیس جمهور آمریکا نشده! مدتی است که رئیس جمهور شده و در این فاصله اگر قرار بود به روسیه یا ایران یا حتی به بشار اسد! مستقیما و به صورت گسترده حمله کند تا الان کرده بود! تنها موردی که از ایالات متحده دیدیم همان حرکتی بود که بعدش آن ژست معروف کابویی (شات گان فرضی) را از آقای ترامپ دیدیم... این اولین سال رویارویی ایران و آمریکا هم نیست! و اولین سال به ریاست رسیدن جمهوری خواهان هم نیست! (حتی پیش از دوران بوش ِ پسر هم این قابلیت درگیری بود و از قضا موقعیت آمریکا بهتر هم بود...)
    2. ترامپ خودش را دیوانه نشان می دهد ولی همه می دانیم که ترامپ واقعا دیوانه نیست و صرفا به او گفته اند که باید دیوانه وار رفتار کند. و التهاب به وجود بیاورد. و بازار و جامعه را آشفته کند. (طبق بررسی های محمد حسین ادیب مهمترین دلیل این کارها خود جامعه ی آمریکا است! یعنی مصرف داخلی دارد نه خارجی! یعنی قرارر است با این کار حباب به وجود آمده را از بین ببرند... که در این جستار مطالبش هست.)
    3. موارد مشابهی از ابتدای ترامپ تا الان بوده من جمله همین تعرفه ها که ابتدا قرار بود کلا تعرفه فولاد برود بالا و تا اینجای کار 65 درصد کشورها معافیت گرفته اند! (این مورد را در ادامه ی مورد بالا بخوانید.) پس احتمال اینکه حرفی که زده شده یا تصمیم گرفته شده توسط ترامپ کم رنگ شود و برگردد هست. از طرف دیگر موارد مشابه در مورد بحث نظامی هم در کارنامه ی ترامپ بوده که همه مان می دانیم چه لشکر کشی جالبی به کره ی شمالی انجام شد و بعد خیلی راحت پس گرفته شد!
    4. رژیم صهیونیستی همه جوره توسط عوامل ایران در منطقه محاصره شده (محاصره یعنی با برد موشک ها نه به صورت مرزی) و عملا جنگ این رژیم با ایران به صورت مستقیم دور از ذهن است. حتی با یکی از این عوامل مانند حزب الله لبنان هم باز (در مقطع کنونی) دور از ذهن است!
    5. به خاطر مورد بالا درگیری مستقیم و گسترده بین ایران و آمریکا هم دور از ذهن است.
    6. درگیری مستقیم بین آمریکا و روسیه کاملا دور از ذهن است... حتی در حرف هم ترامپ سعی می کند دیوانه بازی اش را در مورد روسیه محدود کند و در کلام مجیز پوتین را می گوید! در عمل هم می بینیم که خودشان را از روسیه همواره دور نگه می دارند. حالا حتی اگر آمریکا با روسیه هم رو در رو شود تاثیرش روی ما زیاد نخواهد بود.
    7. در ادامه ی مورد سوم این را خدمتتان عرض کنم که در حال حاضر آمریکا در چند جبهه درگیر است و پرداختن همزمان به چند موضوع برای هیچ کشوری حتی ایالات متحده آسان نیست... یعنی شما همزمان نمی توانید به جنگ اقتصادی چین بروید و از آن طرف درگیری سیاسی/نظامی با کره ی شمالی هم داشته باشید... یا درگیر مسائل اقتصادی داخلی (و هزینه های کشیدن دیوار مکزیک) باشید و با ایران و عواملش در منطقه هم درگیر شوید...
    8. هیچ جنگ گسترده (درست حسابی) مستقیمی در کارنامه ی آمریکا وجود ندارد. (به حمله به عراق و ژاپن و افغانستان و ویتنام و لیبی و... نگاه کنید! یا طرف مخاصمه بسیار ضعیف بوده یا درگیری داخلی آنجا وجود داشته یا آن کشور حامی ای نداشته...) این به خاطر ذات ایالات متحده است و بیشتر هم به بعد اصلی آمریکا که بعد اقتصادی آن می باشد بر می گردد (و نیز به ساختار اجتماعی ایالات متحده)، نه به توانمندی های نظامی!
    9. حمله به ایران یک جنگ کلاسیک نیست... و نیاز به ادوات کلاسیک هم ندارد... یک جنگ چریکی و بلند مدت و فرسایشی است که ایران آن را مدت ها است دارد تمرین می کند... چه در یمن و چه در عراق و چه در سوریه در مقابله با داعش و چه در اسرائیل/لبنان و چه در جنگ هشت ساله ی ایران و عراق. بارها بررسی (تحلیل) کرده ایم اینجا که گستردگی ایران چقدر است... این طور نیست که با بمب اتم ایران از پا در بیاید... بلکه برای از بین بردن ایران و ریشه اش باید در آفریقا و آسیای شرقی و حتی خود آمریکا (به خصوص همین مکزیک که صدایش را نصفه نیمه در می آورند) به صورت همزمان اقدام کرد.
    10. به خاطر موارد بالا احتمال درگیری ایران/آمریکا یا کلا درگیری مستقیم و گسترده ی آمریکا در سوریه بسیار در نگاه بنده ضعیف است... ولی عربستان ممکن است چنین کاری بکند... که البته با وجود یمن این احتمال هم ضعیف است. حتی پیشنهاد دادن این موضوع یا تایید این موضوع از سمت ایالات متحده (برای عربستان) هم بسیار ضعیف است... ای بسا درگیری بین ایران و عربستان منجر به از دست دادن همیشگی عربستان (برای آمریکا) شود! و این چیزی است که احتمالش هست... ولی اگر چنین درگیری ای به وجود بیاید و ایران را به صورت جدی آزمایش کنند درگیری همه جانبه خواهد بود قطعا! یعنی آمریکا با تمام شرکایش در منطقه باز دوباره باید در برابر ایران و عواملش در منطقه مقابله کند! که باز دوباره همان مسائل بالا پیش می آید... پس احتمال این هم کم است.

پس در کل این موضوع را بنده زیاد محتمل نمی دانم.
    و البته این بررسی بیشتر پیرامون یک درگیری گسترده بود و یا اینکه یک درگیری ای که گسترده بشود... ولی پیرامون یک درگیری جزئی که یک ساعته آغاز شود و پایان یابد صحبت نکردیم.
    ولی! همه ما می دانیم که احتمال تاثیر یک موضوع روی بازارهای مالی می تواند بسیار متفاوت از احتمال وقوع آن موضوع باشد!
    یعنی ممکن است هیچ گاه هیچ درگیری ای به وجود نیاید ولی ممکن است بازارهای ما چند بار سکته کنند!
    این نیازمند یک بررسی جداگانه است که نمی دانم فرصتش را می کنم یا نه.
    ویرایش توسط mhjboursy : 2018/03/23 در ساعت 14:05
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

4. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

کاش وقت می کردم این جستار را همین جور دنبال می کردم و بررسی و پیشبینی انجام می دادم...
    همیشه ناراحتم از اینکه وقت کافی نمی کنم که مسائل کلان را در این جستار بررسی کنم...
    «محمد حسین» هستم.

6. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال نوام چامسکی آواتار ها
    تشکر شده 33,365 بار در 3,463 ارسال

کتاب هنر پیش بینی اینده

ترجمه محمد حسین جعفری سهامیه

//////////

بهترین کتاب چند وقته اخیری هست که خوندم

برای هر بورس باری واجب هست حوندنش

کتاب هم نیمه دوم سال به بازار اومده و فوق العاده هست

///////////

هنر شفاف اندیشیدن

ترجمه عادل فردوسی پور

/////
    قوی سیاه

هم نوشته نسیم طالب

http://forums.boursy.com/showthread.php?t=2936

8. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید نوام چامسکی از ایشان تشکر کرده اند:

ریال حتما کاهش خواهد یافت.

این یک موضوعی است که احتمالش بالا است... حتی اگر دلار بالا نرود باز ریال کاهش خواهد یافت! (همزمان یعنی هم دلار بیاید پایین و هم ریال... یعنی یورو و طلا و کالاها بروند بالا)

مسئله ی اصلی کجاست؟ مسئله ی اصلی نه در بحث جنگ و نظامی است و نه در مسائل سیاسی و نه حتی مسائل اقتصادی بین المللی و تحریم...
    مسئله ی اصلی بازار پول داخلی است.
    همان گونه که بارها عرض کردم در بانک ها تورم پنهان شده.
    در بانک ها در این پنج سال آقای روحانی به شدت تورم تولید شده و مخفی شده.
    اگر یک روز درب بانک ها را باز کنند پول بدون پشتوانه ای که آنجا چاپ شده {1} به هر کجا بریزد آن جا را سیل می برد...
    کما اینکه دیدیم چه طور شد!
    یک روز درب بانک ها را باز کردند و دلار بیش از 20 درصد گران شد... که دوباره مجبور شدند نرخ بهره ی 20 درصدی یک ساله درست کنند و یک سال مشکلشان را به تاخیر بیاندازند...

ولی آخر چه؟ آخر که بالاخره باید این سیل رها شود! تا ابد که نمی توانند بانک ها زیان بسازند و سود پرداخت کنند!

از طرف دیگر هم دولت هر بار دارد به این دستاوردش در زمینه ی پایین نگه داشتن تورم تاکید می کند... و می گوید باز هم قرار است تورم پایین نگه داشته شود... از آن طرف هم تنها راه پایین ماندن تورم در کنار این سیل پول درون بانک این است که بانک ها ورشکست شوند و سپرده ها خورده... که می بینیم کلی پول خرج کرده اند تا بانک ها ورشکست نشوند. به هر حال یک پیچیدگی (Conflict) اینجا وجود دارد...
    نزدیک ترین و بهترین راه حل این پیچیدگی هم تورم است.

پس به احتمال بسیار بالا ریال خواهد ریخت.
    اما تدریجی یا یک باره؟ اگر یک باره بریزد باید از بازار سهام دوری کرد... ولی اگر تدریجی بریزد شاید بازار سهام بهتر هم باشد.

10. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال نوام چامسکی آواتار ها
    تشکر شده 33,365 بار در 3,463 ارسال

امریکا و اسراییل و عربستان و فطر

بدتر اشتباه تاریخ رو در سوریه کردن

الان هم برای 50سال توازن رو بنفع ایران و روسیه بر هم زدن

الان قرارداد 50ساله داره روسیه و سوریه

و بعد ار ساقط شدن جت اسراییلی

بر خلاف معمول همیشه اسراییل یک پرواز در اسمان سوریه دیکه نکرده

چرا

پوتین اعلام کرد

هر حمله به هم پیمانان من تو هر سطحی پاسخ متقابل خواهد داشت

به سوریه نمیتون دیگه حمله کنن

حتی امریکا داره از عفرین میره

انوقت میان با ایران چنگ کنن

چنگی که بین 2 کشور نخواهد بود کل دنیا درگیرش خواهد بود

/////////

ترامپ با شعار ضد جنگ اومده و میگه ما اشتباه کردیم که درگیر سوریه و عراق شدیم

اونوقت میاد با ایران بجنگه

100درصد بعیده

به ایران حمله کنن

برن یک پرواز بر فراز اسمان سوریه بکنن الان

ببین واکنش چه خواهد بود
    ////////

منطقه خاورمیانه 2000سال ما اقایی کردیم بیایم بدیم به عربستان و اسراییل

معلومه ما دست بالا رو داریم

مگر کل غرب تو سوریه نبودن

مگر قرار نبود سوریه شکست بخوره و بشار اسد رو بردارن

پس چی شد /چرا نشد

چون ایران قدرت برتر منطقه هست

اینهمه مذاکرات صلح گذاشتن برایسوریه بدونه ایران بود

پیش نرفت و عملا تعطیل شده

جالا بیان با ایران بچنگن

زهی خیال باطل

//////////

پناتگون تا به حال 100درصد با مواضع ترامپ مخالفت کرده

چون میدونه ساده نیست چنگ با ایران

اعراب هم باید بسازن و بسورن

http://forums.boursy.com/showthread.php?t=2936

12. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید نوام چامسکی از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها
    ریال حتما کاهش خواهد یافت.

این یک موضوعی است که احتمالش بالا است... حتی اگر دلار بالا نرود باز ریال کاهش خواهد یافت! (همزمان یعنی هم دلار بیاید پایین و هم ریال... یعنی یورو و طلا و کالاها بروند بالا)

مسئله ی اصلی کجاست؟ مسئله ی اصلی نه در بحث جنگ و نظامی است و نه در مسائل سیاسی و نه حتی مسائل اقتصادی بین المللی و تحریم...
    مسئله ی اصلی بازار پول داخلی است.
    همان گونه که بارها عرض کردم در بانک ها تورم پنهان شده.
    در بانک ها در این پنج سال آقای روحانی به شدت تورم تولید شده و مخفی شده.
    اگر یک روز درب بانک ها را باز کنند پول بدون پشتوانه ای که آنجا چاپ شده {1} به هر کجا بریزد آن جا را سیل می برد...
    کما اینکه دیدیم چه طور شد!
    یک روز درب بانک ها را باز کردند و دلار بیش از 20 درصد گران شد... که دوباره مجبور شدند نرخ بهره ی 20 درصدی یک ساله درست کنند و یک سال مشکلشان را به تاخیر بیاندازند...

ولی آخر چه؟ آخر که بالاخره باید این سیل رها شود! تا ابد که نمی توانند بانک ها زیان بسازند و سود پرداخت کنند!

از طرف دیگر هم دولت هر بار دارد به این دستاوردش در زمینه ی پایین نگه داشتن تورم تاکید می کند... و می گوید باز هم قرار است تورم پایین نگه داشته شود... از آن طرف هم تنها راه پایین ماندن تورم در کنار این سیل پول درون بانک این است که بانک ها ورشکست شوند و سپرده ها خورده... که می بینیم کلی پول خرج کرده اند تا بانک ها ورشکست نشوند. به هر حال یک پیچیدگی (Conflict) اینجا وجود دارد...
    نزدیک ترین و بهترین راه حل این پیچیدگی هم تورم است.

پس به احتمال بسیار بالا ریال خواهد ریخت.
    اما تدریجی یا یک باره؟ اگر یک باره بریزد باید از بازار سهام دوری کرد... ولی اگر تدریجی بریزد شاید بازار سهام بهتر هم باشد.

چند روز پیش داشتیم با یکی از فامیل های نزدیکمان در همین مورد صحبت می کردیم (اقتصاد می داند. در بورس هم زیاد فعالیت داشته)
    برای من خیلی مسلم بود که در بانک ها تورم ایجاد شده و خوابیده ولی ایشان یک باره یک شک وارد کردند که من خودم هم راستش یک لحظه ماندم و به حرف خودم شک کردم... گفتم نکند فقط این گمانه زنی شخصی ام است و نکند حرفم اشتباه باشد...
    آنجا یک کوچولو برای آن فامیلمان توضیح دادم... اینجا هم بگذار یک مقدار برای خودم توضیح بدهم ببینم حرفم درست است یا اینکه این گوری که داریم سرش گریه می کنیم مرده ای تویش نخوابیده...

• تورم در زمان آقای روحانی زیر 9 درصد نگه داشته شده دیگر درست است یا نه؟ انصافا تورم واقعی هم پایین آمده...
    • در بانک های کشور ما در این 5 ساله سود بالای 20 درصد روی سپرده ها آمده یا نه؟ این هم انصافا درست است دیگر...
    • این سودهایی که تعلق گرفته مجازی و موهوم و دروغ و کذب بوده یا نبوده؟ خوب برای ما بورسی ها از روز هم روشن تر است که آن سودها دروغ بوده و بانک ها وصولی مطالبات از وام های بالای 25 درصد نداشته اند که سودهای 25 درصد به سپرده ها بدهند! (دیگر 2-3 درصد اختلاف این مابین را عرض نمی کنم) اصلا بگیر 20 درصد. اصلا بگیر صفر درصد! حتی زیر صفر درصد هم بانک ها وصول مطالبات نداشته اند! یعنی ذخیره مطالبات مشکوک الوصول گرفته اند! یعنی دیگر آن مطالبات هم اصلش و هم فرعش مشکوک شده وصولش! بانک ها خودشان می گویند که به وام گیرنده ها گفته اند جریمه ی دیرکرد فدای سرتان، فقط شما همان اصل پول و بهره ی یک سالش را بیارید پرداخت کنید... و کسی پرداخت نمی کند...

• خوب... تا اینجای کار این شد که دست کم 10 درصد اختلاف بین تورم و سود بانکی بوده و نیز اینکه بانک ها به سپرده ها سود داده اند (مجازی) ولی از آن طرف از وام هایشان چیزی دریافت نکرده اند... اینجا چند حالت پیش می آید... یا اینکه دولت می گذارد بانک ها ورشکست شوند که این یک بحران اجتماعی به وجود خواهد آورد (شک نکنید!)
      • یا اینکه دولت می آید این بازی را همین جور ادامه می دهد... یعنی پول ها را در بانک ها نگه می دارد (با بهره ی 20 درصد) که این کار هم یک حماقتی است شبیه همین کاری که تا امروز کرده اند... و بهره ی بانکی را 10 درصد بیشتر از تورم نگه داشته اند... و باعث می شود ورشکست شدن تدریجی بانک ها ادامه داشته باشد.
      • یا اینکه دولت می آید با رانت و پول بانک ها را پشتیبانی می کند. کما اینکه (همان فامیلمان می گفت) تا الان چند صد هزار ریال کمک کرده اند به بانک ها!!! که باز این دو حالت دارد:

• یا این کار از طریق درآمد های معمولی دولت انجام می گیرد... مانند پول نفت و پول سرمایه گذاری های بلند مدت و عمران و پول بیت المال... که با این کار رکود نه تنها درمان نخواهد شد بلکه سخت تر ادامه خواهد یافت.
        • یا اینکه می آید پول چاپ می کند و می دهد دست بانک ها! که این می شود تورم.

در میان راه هایی که عرض کردم این آخری از همه راحت تر است. هم اجرایش. و هم تبعاتش. در حقیقت عاقلانه ترین گزینه در این شرایط بحرانی است که هر سال هم دارد بحرانی تر می شود. این همان تورمی است که عرض کردم در بانک ها قایم شده!
    یعنی بهره ی بدون پشتوانه ای که در بانک ها روی سپرده ها «فرض» شده (ولی در واقعیت وجود ندارد) و برای خلاص شدن از شرش باید دولت آن را به صورت واقعی چاپ کند و به دست مردم بدهد... و مردم هم با خرید دلار و طلا و کالا با این پول «ریال» را کم ارزش کنند.
    این تنها راه است در غیر این صورت دولت باید با بحران اجتماعی ای که زمینه اش را در 5 سال گذشته می ساخته مواجه شود!

یک روش بهتر و البته موزیانه تر هم هست و البته خطرناک تر... که البته از دولت تدبیر! و امید! بعید می دانم... این که پول موجود در بانک ها را که الکی رشد کرده خرد خرد بکشند بیرون و به آن حمله کنند! این گونه که یک بار ابتدا قیمت دلار را ببرند بالا و این پول را بکشند بیرون و تشویق کنند که برود دلار بخرد و بعد دلار را بکشند پایین و صاحبان پول بخشی از پولشان را از دست بدهند... یک بار ملک را بکشد بالا و تا این پول رفت سراغش ملک را بکشند پایین... یک بار بورس... یک بار طلا... خلاصه اینکه پول درون بانک ها را به این شیوه کم کند!
    البته این کار چندین مشکل دارد...

1. نخست اینکه این پول عموما مال بچه های کف بازار است! آن رانت دارانی که با خود دولت دست در دست هستند! آنهایی که هنوز وزیر اقتصاد نقشه نکشیده می دانند قرار است چه بشود و چه نشود!
    2. دیگر اینکه اگر پول در نیامد چه؟ یا اگر پول در آمد ولی به جهتی که دولت خواست نرفت چه؟
    3. سوم اینکه دولت دوباره این گونه بد نام می شود! شاید اگر تورم را حسابی افزایش دهد کمتر بدنام شود تا اینکه مردم بفهمند دولت دارد پول آنها را با کلک از دستشان در می آورد!
    4. چهارم اینکه اصلا ممکن است دولت قدرتش نرسد! یعنی زور آن پول درون بانک ها آن قدر زیاد است که شاید بتواند کل بورس را چند بار بخرد و بفروشد! البته باز اینجا ابزار مدیریت نرخ بهره هست... که هر گاه دولت دید مسئله ای دارد ایجاد می شود می تواند دوباره نرخ بهره را زیاد کند (مانند همین 20 درصدی که سر قضیه ی دلار ایجاد کرد) و با این کار دوباره بخشی از پول را که نتوانسته مدیریت کند به بانک بازگرداند. ولی باز همین هم مسئله است... (مدت سپرده! اذیتی که این سپرده های 20 درصدی در آینده ایجاد می کنند! بالاتر بودن بهره از بهره ی قدیم! وجهه ی عمومی!)
    5. پنجم اینکه دریایی که مواج شد جمع کردنش سخت است! یعنی شما اگر یک موج راه انداختی در دلار و طلا و بورس و ملک و ... قیمت ها را بالا بردی و پایین آوردی... مردم می فهمند و عادت می کنند و شروع می کنند جریان های سفته بازانه و موج های جدید ایجاد کردن! به خصوص در جامعه ی کنونی ما که پول زیاد است و اشتغال کم!

خلاصه هم اینکه بهترین و تنها راه انگار تورم است. در حقیقت
    همین اکنون هم تورم وجود دارد! ولی مجازی و درون بانک ها است و به محض اینکه یک روز تصمیم بگیرد از بانک خارج شود یا باید بانک را ورشکسته کند و بحران اجتماعی ایجاد کند یا باید تبدیل به تورم واقعی شود و خودش را نشان دهد...
    در مورد ابعاد این تورم پنهان هم... دو تا معیار ما داریم یکی اختلاف بهره با تورم که 10 درصد حساب می کنیم. (13 منهای 3) یکی هم اختلاف وصولی های بانک ها با پرداختی های بانک ها. که این دومی برای سنجش درست تر است و از لحاظ ابزار سنجش سخت تر است و از نگر اندازه هم خیلی بیشتر از آن سالی 10 درصد است!

(اگر قانع نشدید این گونه حساب کنید که در این مدت پنج ساله سالی 10 درصد روی جنس ها آمده ولی سالی 20 درصد روی سپرده ها آمده!)

به هر حال... هر جور حساب کنیم دست کم به اندازه ی 5 تا 10 درصد (پنج سال سالی ده درصد که به عبارتی می کند 50%) باید تورم نهفته درون بانک ها داشته باشیم که آماده ی خروج است و هر سال که بگذرد رقمش بیشتر هم می شود!

(احمدی نژاد قیمت دلار را ثابت نگه داشته بود و اینها هم بهره ی بانکی و تورم را! هر دو تایش هم اشتباه بود... خوب... آخر مملکت داشت با آن تورم 20 - 30 درصدی می چرخید دیگر... چه احتیاجی بود که آن را در بانک ها قایم کنید که هم رکود بیاید و هم تورم پنهان و جمع شود؟؟؟ یا قیمت دلار زیاد می شد... چه اشکالی داشت؟ چرا رهایش نکردی؟ که کارخانه های ما هم رشد کنند؟ و با این کار باعث شدی وارد کننده ها رشد کنند؟)

پس جمع بندی این شد که
    من با این حساب کتاب مطمئن شدم که دست کم 50 درصد تورم نهفته درون بانک ها وجود دارد. که دولت (که خودش مسبب آن است) باید یک راهکاری پیدا کند آن را به بهترین شیوه مرتفع کند. (عامیانه اش: یک غلطی بکند این گندی که زده را جمع کند و ماست مالی اش کند.)
    «محمد حسین» هستم.

14. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

⁠ (http://storage.toolgramcdn.com//Post...)⁣واکنش سیف به عبور دلار از مرز ۵۰۰۰ تومان

رییس کل بانک مرکزی در کانال تلگرامی خود نوشت:

? آن چه مشهود است، تراز ارزی کشور در وضعیت مناسبی است و بر مبنای روند متغیرهای بنیادین، مسیر بلندمدت بازار دچار عدم تعادل و کسری نخواهد بود. اما همه تقاضای امروز بازار ناشی از مصارف واقعی نبوده و انتظارات نقش مهمی ایفا می‌کند؛ لذا حساسیت زیادی به تحولات غیراقتصادی وجود دارد و عملا نوسانات کوتاه مدت بازار را این بخش از تقاضا شکل می دهد.

? خصیصه تقاضای مذکور، موقتی بودن آن است و همانطور که در سال ۱۳۹۲، قیمت ارز با برچیده شدن این تقاضا افت کرد، انتظار می‌رود با بهبود شرایط این امر تکرار شود چرا که این تحولات از طرف عوامل بنیادین اقتصادی پشتیبانی نمی شوند.

?با ابلاغ مقررات ارزی به شبکه بانکی، بستر لازم برای استفاده از ارزهایی که به واسطه تقاضای احتیاطی توسط افراد نگهداری می‌شود، مهیا شده است و بانک‌ها ملزم هستند با همان ارز سپرده گیری شده در هنگام افتتاح حساب، در زمان برداشت وجوه به مشتریان خود پاسخ دهند. بدین شکل نظام بانکی قادر است منابعی را که در چرخه مالی کشور و خلق ارزش افزوده قرار ندارند، برای تولید و ایجاد رفاه بیشتر در جامعه تجهیز کند.

?از سوی دیگر توجه به این نکته لازم است که با سیاست های انضباط گرایانه مالی و پولی، حتی با وجود تعدیل‌های اخیر در نرخ ارز، کماکان تورم در سطوح پایین و تک رقمی قرار داشته و بدین شکل، از قدرت خرید پول ملی همچنان صیانت شده است، امری که برای مثال در تحولات ارزی سال های ۹۰ و ۹۱ روی نداد.
    در بالا صحبت های آقای سیف بود...
    در آخرین نکته از صحبت های سیف آمده که با وجود بالا رفتن دلار، تورم زیاد نشده!!!!!!
    این چگونه ممکن است؟
    یعنی چرت و پرت گفته؟ یا واقعا یک ساز و کاری وجود داشته که با این که دلار رفته بالا ولی کالاها پایین مانده اند؟

اگر واقعا تورم را همزمان پایین نگه داشته باشند خیلی کار عجیبی کرده اند...

الحق و الانصاف هم نگاه کنیم خیلی از مواد همچنان قیمت های پایینی را تجربه می کنند... به عنوان مثال پوشاک را من نگاه می کردم... (من همیشه می روم چهارراه ولی عصر و رودکی و میرداماد و هفت تیر و به قیمت ها هم توجه می کنم...) از سال 92 بعید می دانم پوشاک گران تر شده باشند! ای بسا ارزان تر هم شده باشند!
    در مورد خوردنی ها هم همین طور... بستنی و شیر و پنیر و ... تغییر چندانی نکرده اند...
    در مورد نان و سایر خوراکی ها هم همین گونه...
    در مورد مسکن هم می توانم بگویم از سال 92 چیزی گران نشده.

البته این را هم بگویم که دلار هم تا همین چند وقت پیش رشد زیادی نداشت... اگر سال 92 دلار 38000 ریال بود تا همین اواخر (یپش زا سال 2018) در همین حدود مانده بود...
    پس با این حساب احتمالا حرف های آقای سیف همین جوری (بلوف، چرت و پرت) بوده.
    http://i63.tinypic.com/2lmwduh.jpg

اصولا خیلی بعید است که نسبت ارز بالا برود و تورم بالا نرود... خیلی بعید است. خیلی سخت است.

بگذار این موضوع را بشکافیم...
    آیا ممکن است؟ اگر ممکن است پس هنگامی که ارزش پول ملی دارد افت می کند باید قیمت کالاهای معمول (مصرفی های لازم (مایحتاج و ملزومات زندگی مانند خوراک) و پوشاک و مسکن و انرژی و خدمات) ثابت بماند.
    این برای یک کشوری مانند چین (یا آمریکا یا هند...) که تقریبا همه چیز تولید می کنند می تواند اتفاق بیافتد و موضوع محتملی است.
    ولی برای ایران بعید است.
    چگونه ممکن است ارز برود بالا ولی کالاهای وارداتی نروند بالا... و چگونه ممکن است کالاهای وارداتی که بخش بسیار بسیار بسیار زیادی از خرید های مردم را هم تشکیل می دهند بروند بالا ولی تورم بالا نرفته باشد؟ اگر ما 70 درصد مصرفی هایمان را تولیدات داخلی مان تشکیل می داد می گفتیم این ممکن است... ولی وقتی ماشین لباس شویی و ظرف شویی و یخچال فریزرمان، وقتی تلویزیون و رایانه و لب تاپ و گوشی مان، وقتی نیم بیشتر خودروهایمان و حتی لباس تنمان خارجی است چگونه ممکن است ارز بالا برود و قیمت اینها ثابت بماند؟

خیلی بعید است...
    مگر اینکه سود دلالان و وارد کنندگان کم شده باشد... به این نحو که دولت با رکودی که ایجاد کرده است قدرت خرید مردم را کاهش داده باشد و این کاهش قدرت خرید باعث شده باشد که مردم کمتر بخرند و بین وارد کنندگان و دلالان رقابت شدید ایجاد شده باشد و آنها هم مجبور به کاهش سود خودشان شده باشند. (که عملا می بینیم این کار شده است...) ولی این موضوع چند درصد می تواند تاثیر بگذارد و تا کی؟ مطمئنا سود واردکنندگان و دلالان به صفر که نخواهد رسید! (وگرنه این کار را می بوسند می روند سراغ یک کار دیگر) بالاخره باید به یک کمینه ای برسد و آنجا ثابت بماند.
    جناب محمد حسین ادیب می گفت 30 درصد سود واردکنندگان و دلالان است (اگر اشتباه نکنم) خوب... با این رشد دلار (از 38000 ریال به 50000 ریال) اگر قیمت ها همچنان ثابت بماند یعنی عملا به آن کمینه ای که گفتیم رسیده ایم... و از این به بعد کاملا باید قیمت کالاهای وارداتی با نرخ ارز همبستگی داشته باشد. (باز هم تاکید می کنم که در ایران واردات بسیار زیاد است و این رشد قیمت را باید در همه جا ببینیم. از خودرو و لوازم خانگی گرفته تا حتی کره! چون مایه و اسانس کره هم از خارج می آید! و یک مدت که وارداتش متوقف شده بود کره ای در ایران نبود! این را من که کره خور حرفه ای هستم می دانم )

آیا بانک مرکزی راهکار دیگری دارد؟ آیا مکانیزم دیگری این وسط وجود دارد که با اطلاع از آن بانک مرکزی بداند/بتواند هنگام بالا بردن ارز تورم را کنترل کند؟

مسئله ی بانک ها هم هست... همان گونه که گفتم این موضوع آتش زیر خاکستر است و اگر درب بانک ها باز شود یک تورم دست کم 50-60 درصدی آزاد می شود...
    البته شاید بتوان گفت که با این جهش 11 درصدی ارز (5000 ریال از 45000 ریال) بخشی از آن از بین رفت. ولی دست کم 60 درصد کجا و 11 درصد کجا؟ باید دست کم هر دلار 70 هزار ریال بشود تا اثر آن کاملا از بین برود...

امکان این هست که دولت روحانی بخواهد همان کار احمدی نژاد را بکند و ابتدا قیمت دلار را کشیده بالا تا مردم بیایند بخرند و بعد خالی کند... (یعنی همان راه کاری که در یکی دو ارسال پیش در باره اش صحبت کردیم!) ولی تنها جایی هم که دولت می تواند آن تورم مخفی درون بانک را از بین ببرد در مسکن و بورس (سهام) است که دست دولت باز است و در هنگام عرضه حرف ها برای گفتن دارد... ولی در مورد طلا و ارز مطمئنا دولت کم می آورد و نمی تواند پاسخگوی سیل سپرده های متورم شده باشد!

جمع بندی حرف ها هم این شد که: بیشتر از این امکان واگرایی میان نرخ ارز و تورم وجود ندارد و از این به بعد اگر دلار گران شود کالاها هم باید گران شوند. و نیز اینکه آن تورم 60 درصدی که در بانک ها بود 11 درصدش با این حرکت دولت خنثی شد و 50 درصد دیگرش مانده. و طبق پیشبینی های پیشین (حالت زرنگی) امکان دارد دولت به صورت فرسایشی دلار را پایین بیاورد و دوباره یک رشد 15 درصدی به آن بدهد. و البته بهتر از طلا و دلار برای این کار بازار بورس و مسکن است.
    «محمد حسین» هستم.

16. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها
    در بالا صحبت های آقای سیف بود...
    در آخرین نکته از صحبت های سیف آمده که با وجود بالا رفتن دلار، تورم زیاد نشده!!!!!!
    این چگونه ممکن است؟
    یعنی چرت و پرت گفته؟ یا واقعا یک ساز و کاری وجود داشته که با این که دلار رفته بالا ولی کالاها پایین مانده اند؟

اگر واقعا تورم را همزمان پایین نگه داشته باشند خیلی کار عجیبی کرده اند...

الحق و الانصاف هم نگاه کنیم خیلی از مواد همچنان قیمت های پایینی را تجربه می کنند... به عنوان مثال پوشاک را من نگاه می کردم... (من همیشه می روم چهارراه ولی عصر و رودکی و میرداماد و هفت تیر و به قیمت ها هم توجه می کنم...) از سال 92 بعید می دانم پوشاک گران تر شده باشند! ای بسا ارزان تر هم شده باشند!
    در مورد خوردنی ها هم همین طور... بستنی و شیر و پنیر و ... تغییر چندانی نکرده اند...
    در مورد نان و سایر خوراکی ها هم همین گونه...
    در مورد مسکن هم می توانم بگویم از سال 92 چیزی گران نشده.

البته این را هم بگویم که دلار هم تا همین چند وقت پیش رشد زیادی نداشت... اگر سال 92 دلار 38000 ریال بود تا همین اواخر (یپش زا سال 2018) در همین حدود مانده بود...
    پس با این حساب احتمالا حرف های آقای سیف همین جوری (بلوف، چرت و پرت) بوده.
    http://i63.tinypic.com/2lmwduh.jpg

اصولا خیلی بعید است که نسبت ارز بالا برود و تورم بالا نرود... خیلی بعید است. خیلی سخت است.

بگذار این موضوع را بشکافیم...
    آیا ممکن است؟ اگر ممکن است پس هنگامی که ارزش پول ملی دارد افت می کند باید قیمت کالاهای معمول (مصرفی های لازم (مایحتاج و ملزومات زندگی مانند خوراک) و پوشاک و مسکن و انرژی و خدمات) ثابت بماند.
    این برای یک کشوری مانند چین (یا آمریکا یا هند...) که تقریبا همه چیز تولید می کنند می تواند اتفاق بیافتد و موضوع محتملی است.
    ولی برای ایران بعید است.
    چگونه ممکن است ارز برود بالا ولی کالاهای وارداتی نروند بالا... و چگونه ممکن است کالاهای وارداتی که بخش بسیار بسیار بسیار زیادی از خرید های مردم را هم تشکیل می دهند بروند بالا ولی تورم بالا نرفته باشد؟ اگر ما 70 درصد مصرفی هایمان را تولیدات داخلی مان تشکیل می داد می گفتیم این ممکن است... ولی وقتی ماشین لباس شویی و ظرف شویی و یخچال فریزرمان، وقتی تلویزیون و رایانه و لب تاپ و گوشی مان، وقتی نیم بیشتر خودروهایمان و حتی لباس تنمان خارجی است چگونه ممکن است ارز بالا برود و قیمت اینها ثابت بماند؟

خیلی بعید است...
    مگر اینکه سود دلالان و وارد کنندگان کم شده باشد... به این نحو که دولت با رکودی که ایجاد کرده است قدرت خرید مردم را کاهش داده باشد و این کاهش قدرت خرید باعث شده باشد که مردم کمتر بخرند و بین وارد کنندگان و دلالان رقابت شدید ایجاد شده باشد و آنها هم مجبور به کاهش سود خودشان شده باشند. (که عملا می بینیم این کار شده است...) ولی این موضوع چند درصد می تواند تاثیر بگذارد و تا کی؟ مطمئنا سود واردکنندگان و دلالان به صفر که نخواهد رسید! (وگرنه این کار را می بوسند می روند سراغ یک کار دیگر) بالاخره باید به یک کمینه ای برسد و آنجا ثابت بماند.
    جناب محمد حسین ادیب می گفت 30 درصد سود واردکنندگان و دلالان است (اگر اشتباه نکنم) خوب... با این رشد دلار (از 38000 ریال به 50000 ریال) اگر قیمت ها همچنان ثابت بماند یعنی عملا به آن کمینه ای که گفتیم رسیده ایم... و از این به بعد کاملا باید قیمت کالاهای وارداتی با نرخ ارز همبستگی داشته باشد. (باز هم تاکید می کنم که در ایران واردات بسیار زیاد است و این رشد قیمت را باید در همه جا ببینیم. از خودرو و لوازم خانگی گرفته تا حتی کره! چون مایه و اسانس کره هم از خارج می آید! و یک مدت که وارداتش متوقف شده بود کره ای در ایران نبود! این را من که کره خور حرفه ای هستم می دانم )

آیا بانک مرکزی راهکار دیگری دارد؟ آیا مکانیزم دیگری این وسط وجود دارد که با اطلاع از آن بانک مرکزی بداند/بتواند هنگام بالا بردن ارز تورم را کنترل کند؟

مسئله ی بانک ها هم هست... همان گونه که گفتم این موضوع آتش زیر خاکستر است و اگر درب بانک ها باز شود یک تورم دست کم 50-60 درصدی آزاد می شود...
    البته شاید بتوان گفت که با این جهش 11 درصدی ارز (5000 ریال از 45000 ریال) بخشی از آن از بین رفت. ولی دست کم 60 درصد کجا و 11 درصد کجا؟ باید دست کم هر دلار 70 هزار ریال بشود تا اثر آن کاملا از بین برود...

امکان این هست که دولت روحانی بخواهد همان کار احمدی نژاد را بکند و ابتدا قیمت دلار را کشیده بالا تا مردم بیایند بخرند و بعد خالی کند... (یعنی همان راه کاری که در یکی دو ارسال پیش در باره اش صحبت کردیم!) ولی تنها جایی هم که دولت می تواند آن تورم مخفی درون بانک را از بین ببرد در مسکن و بورس (سهام) است که دست دولت باز است و در هنگام عرضه حرف ها برای گفتن دارد... ولی در مورد طلا و ارز مطمئنا دولت کم می آورد و نمی تواند پاسخگوی سیل سپرده های متورم شده باشد!

جمع بندی حرف ها هم این شد که: بیشتر از این امکان واگرایی میان نرخ ارز و تورم وجود ندارد و از این به بعد اگر دلار گران شود کالاها هم باید گران شوند. و نیز اینکه آن تورم 60 درصدی که در بانک ها بود 11 درصدش با این حرکت دولت خنثی شد و 50 درصد دیگرش مانده. و طبق پیشبینی های پیشین (حالت زرنگی) امکان دارد دولت به صورت فرسایشی دلار را پایین بیاورد و دوباره یک رشد 15 درصدی به آن بدهد. و البته بهتر از طلا و دلار برای این کار بازار بورس و مسکن است.

وزیر اقتصاد: بانک ها بایستی تا خرداد ماه اموال مازاد خود را بفروشند
    / نتوانند، ٢٠ تا ۵٠ درصد مالیات خواهند داد، طبق قانون وزیر اقتصاد در
    گفتگویی با اشاره به اینکه بر اساس مهلتی که دولت برای بانک‌ ها تعیین
    کرده است، آنها حداکثر باید تا خرداد ماه سال ١٣٩٧ اموال مازاد خود را
    به فروش برسانند، گفت: طبق قانون در صورتی که بانکی نتواند این اموال
    را بفروشد به صورت پلکانی از ٢٠ تا ۵٠ درصد باید مالیات به سازمان امور
    مالیاتی بپردازد و...

*بورس۲۴ **وزیر اقتصاد در گفتگویی با اشاره به
    اینکه بر اساس مهلتی که دولت برای بانک‌ ها تعیین کرده است، آنها حداکثر
    باید تا خرداد ماه سال 1397 اموال مازاد خود را به فروش برسانند، گفت: طبق
    قانون در صورتی که بانکی نتواند این اموال را بفروشد به صورت پلکانی از 20
    تا 50 درصد باید مالیات به سازمان امور مالیاتی بپردازد.

مسعود کرباسیان ادامه داد: بدین ترتیب فروش اموال مازاد به نفع شبکه بانکی
    هم هست، چرا که با فروش آن و تبدیل اموال به پول نقد ضمن افزایش سرمایه در
    ازای اعطای تسهیلات سود دریافت می‌ کنند، اما در غیر این صورت باید جریمه
    مالیاتی بپردازند.

*منبع: فردا نیوز *

ابتدا کمی رونق به بازار مسکن دادند
    یعنی به نوعی بر اساس آمار های اعلامی مشخص بود حجم معاملات مسکن به نسبت سال گذشته کمی رشد کرده بود این چند ماه

حالا در طرف دیگر امارهای بانک مرکزی نشان میداد قیمت ملک نیز به طور متوسط 26 تا 27 درصد رشد کرد در این جریانات

که البته با توجه به رشد قیمت دلار و تورم موجود این 26 تا27 درصد زیاد هم غیر منطقی نیست

حالا طرح ضربتی برای بانکها گذاشتند که باید اموال خود را نقد کنند

این موضوع هم نکته خوب دارد هم بد

♦️از نکات خوبش میشه به اینها اشاره کرد که :
    اول اینکه با این کار بانکها از بنگاهداری خارج و به سمت بانکداری هدایت می شوند(البته در ظاهر)
    دوم اینکه اگر تقاضایی در بازار مسکن ایجاد شده که این تقاضا باعث افزایش قیمت مسکن شده الان با افزایش سطح عرضه کمی کنترل می شود

♦️اما نکات منفی هم اینکه :

باید دید املاک بانکها با چندین درصد زیر قیمت بازار (به خاطر فوریت سه ماهه) به کدام ژن های خوب انتقال پیدا میکند و این وسط چه اشخاصی باز ذینفعان اصلی خواهند بود

(چیزی شبیه بازی ژن های خوب در بحث سپرده و ارز)

دوم اینکه بازار مسکنی که قرار است تازه از رکود خارج شود شاید با اینکار اگر درست مدیریت نشود بار دیگر به رکود فرو برود

?پی نوشت:
    آنقدر از این بازی ها در این مملکت دیده ایم که تا یک طرحی داده می شود مجبوریم دنبال ذینفعان ان طرح باشیم که همیشه منفعت ملت آخرین بوده است
    «محمد حسین» هستم.

18. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عناوین اخبار مهم این مدت + بررسی وضعیت آمریکا و منطقه و چین و روسیه
    __________________________________________________ _______

سلام
    اخبار موثر و بزرگ این مدت:

1. جنگ تجاری چین و آمریکا که ابتدا با تعرفه ی واردات فولاد آمریکا نسبت به کل دنیا آغاز شد و سپس با کاهش دامنه ی این تعرفه ها و قلم خوردن اتحادیه ی اروپا! و کشورهای آمریکایی! و خلاصه تقریبا تمام کشورها، این دامنه به چین و چند کشور دیگر (من جمله ترکیه!) ختم شد و در مقابل هم چین روی چندین قلم از کالاهای آمریکایی (به جز ذرت!) تعرفه بست. چین یک بازار نفت هم ایجاد کرده که در آن تجارت با یوان انجام می شود! و به همین راحتی در همین چند روزه حجم داد و ستدهایش از برنت بیشتر شده!!! و احتمال این می رود که سایر کالاها نیز به این قلم اضافه شوند!
    «محمد حسین» هستم.

20. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده است:

eps

صفحه 23 از 52 نخست ... 132021222324252633 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)