صفحه 49 از 52 نخست ... 3946474849505152 آخرین
نمایش نتایج: از 481 به 490 از 511

موضوع: تدبیر✘ و امید☹

عضو فعال
    تشکر شده 24,046 بار در 4,293 ارسال

پاسخ : تدبیر✘ و امید☹

فکر نمی کنم هیچ ملتی به اندازه ملت ما سیاست زده باشیم!!!

یک زمانی احمدی نزاد مقصر مشکلات و بدبختی های مردم بود!!! گفتند اون اقتصاد را نابود کرد . مردم امبدوار بودند روحانی بیاد اقتصاد را نجات دهد! الان روزی هزار بار مردم حسرت روزهای احمدی نزاد را می خورند! .
    این خط و این نشون !! روحانی هم تموم میشه میره! نفر بعدی هم هر کی میخواد بیاد ، رییسی باشه ، قالیباف باشه ، رضایی ، لاریجانی و .... هیچ فرقی نمی کنه چند سال بعد ملت همیشه در صحنه حسرت روزهای روحانی را خواهند خورد !
    اما واقعا مشکل کجاست ؟؟؟؟؟
    جواب ساده است . تا وقتی نگاه به افراد است هیچ چیزی تغییر نخواهد کرد . فرقی نمی کند نقی باشد یا تقی .
    سیستم و ساختار باید اصلاح شود با ساختارهای کنونی راه به جایی نخواهیم برد . نگاه باید سیستمی باشد . اگر سیستم درست طراحی شود افراد ناتوان را پس می زند افراد نالایق نمی توانند بیشتر از چند هفته دوام بیاورند! شما در یک شرکت خارجی اگر استخدام شوید به دو هفته نخواهد کشید اگر کاربلد نباشید خیلی ساده اخراج خواهید شد فرقی هم نمی کند در چه سطحی باشید .
    ۱- یادمان باشد مملکت ۸۰ میلیون نفری را هیاتی نمیشه اداره کرد .
    ۲- قانون خوب و ضمانت اجرایی قوی پشتوانه پیشرفت است .
    ۳- برای مسئولینی که می بایستی خادم ملت باشند و جوابگوی مسئولیتهایشان ، قداست دروغین ایجاد نکنیم .
    ۴- هزینه های پذیرش مسئولیت را همراه با منافع آن بسیار بالا ببریم . تا کسانی که ناشایست هستند جرات نکنند در هر پستی ورود نمایند .

2. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید رادین1 از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,811 بار در 17,704 ارسال

خیلی دوست دارم در این جستار دوباره از عملکرد بد آقای روحانی بگویم... ولی جستار تغییر رویه داده... بیشتر ترجیح به مسائل کلان بپردازم...
    ================================================== ================
    مبحث این روزها کرونا است. که در جستار خودش بررسی‌های مربوطه را انجام داده‌ایم.

موضوع دیگر همین انتقام سخت و (تلاش ایران برای) خروج آمریکا از خاورمیانه است.
    در همین راستا:
    ۱- ترکیه به آفریقا و سوریه نیرو فرستاده.
    ۲- در عراق بین نیروهای نظامی عراقی (حشدالشعبی به خصوص) و آمریکا درگیری‌های مهمی روی داده.
    ۳- و مهمتر از همه در افغانستان دو نفر همزمان با هم پیروزی خودشان در انتخابات افغانستان را اعلام کرده‌اند. تا این لحظه انگار درگیری‌ای نبوده. آمریکا هم جالب است که هنوز کاری نکرده. طالبان هم هنوز معلوم نیست کدام‌طرفی است. به هر روی... احتمالا فاطمیون آنجا پرچم را خواهند برافراشت. و اینکه عبدالله عبدالله احتمالا با ایران است. چرا که سابقه‌ی حضور در کنار احمدشاه‌مسعود را دارد.
    ================================================== ================
    و اینکه چه می‌شود؟
    همان‌گونه که گفتم مهمترین موضوع درگیری رودررو و شدید نظامی بین ایران و آمریکا بود. که خدا را صد هزار مرتبه شکر ختم به خیر شد و با موشک‌باران ایران هم ختم شد.
    الان من اگر آمریکا بودم چه تصمیمی می‌گرفتم؟ تسریع در خروج از افغانستان و عراق و سپردن موقعیت استراتژیک افغانستان و چاه‌های نفت عراق به ایران و روسیه و چین و ... ؟ ایجاد گروهک‌هایی مانند منافقین یا داعش و حمایت گسترده از آنها؟ یا ورود گسترده و مستقیم (با پرچم آمریکا)؟
    باز هم می‌گویم. دشمن اصلی آمریکا ایران نیست. چین و اروپا و روسیه است. ولی منطقه‌ی ایران یکی از مهمترین مناطق است. یعنی تسلط بر چاه‌های عراق می‌تواند باعث شود تا مدت‌ها آمریکا (آمریکای در حال فروپاشی و استیصال اقتصادی و آشفتگی اجتماعی) از بین نرود و در برابر چین و اروپا بتواند قد علم کند و مزیت‌هایش را داشته باشد. ولی منطقه برای آمریکا در امنیت کامل نیست. ایران هست که تازگی‌ها اعلام کرده آمریکا باید از منطقه برود و مدت‌هاست که درگیری‌های نیابتی با گروه‌های نیابتی آمریکا (حافظ منافع آمریکا) دارد و اخیرا هم که از آنها زهر چشمی گرفته شده (و یکی از مهمترین فرماندهان نظامی‌شان ترور شده) آنها نه تنها عقب نرفته‌اند بلکه یک گام پیش هم آمده‌اند. و از حمایت لفظی و احیانا پولی/نظامی چین و روسیه هم برخوردارند. تکلیف چیست؟ تکلیف من نوعی به عنوان تصمیم‌گیرنده‌ی آمریکا چیست؟
    احتمالا بهترین تصمیم ادامه‌ی جنگ‌های نیابتی است. به خصوص با پول‌های عربستان و دیگران.
    ولی این در قدیم به بالاترین درجه‌ی خودش انجام شده.
    داعش به طور کامل از بین رفته!
    آیا آمریکا اصلا توانش را دارد چیزی بزرگتر از داعش خلق کند و در منطقه مسلط کند؟
    آیا کشورهایی مانند سعودی و صهیونیستی و کویت و امارات و اردن اگر من بخواهم حاضرند نقش گروه‌ها را بازی کنند و منطقه را به نفع من متمایل کنند؟
    احتمالا نه.
    چرا که سعودی تقریبا آچ‌مز شده است. مستقیم نمی‌تواند کاری کند. اگر می‌توانست در برابر یمن این کار را انجام می‌داد. و غیر مستقیم هم تا زمانی که نفت پایین است در همین حد می‌تواند کار کند که تا کنون کرده و احتمالا توانایی خلق چیزی در ابعاد داعش را ندارد. و اگر هم داشته باشد ایران توانایی حذف آن را دارد.
    و همین حالت هم در مورد صهیونیستی وجود دارد. در دو سوی صهیونیستی ایران دو مهره قرار داده که امکان مانور را از آن می‌گیرد. و حتی صهیونیستی توانایی درگیری مستقیم با همین دو مهره را هم ندارد! چه برسد به این که همزمان هم با اینها درگیر شود و هم بیاید در منطقه و تلفات بدهد و ادامه دهد.
    ضمن اینکه اینها تا جایی که می‌توانستند در جریان داعش کمک‌های نامحسوس خودشان را گسیل می‌کردند. (مانند دخالت‌های نظامی صهیونیستی در سوریه یا بیمارستان و ...)

نمی‌دانم. من نوعی به عنوان مسئول آمریکایی نمی‌دانم بهترین تصمیم چیست. نه می‌توان خاورمیانه را رها کرد (که در این صورت خطر چین جدی می‌شود) و نه می‌توان به خاورمیانه به صورت جدی پرداخت (که باز خطر چین جدی می‌شود). و در هر صورت (هزینه کردن زیاد در خاورمیانه یا هزینه نکردن در خاورمیانه) کوتاه‌شدن عمر آمریکا خروجی محاسبات می‌شود.
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

4. 9 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

اقتصاد آمریکا (و به تبع آن دنیا) منتظر یک بحران بود. {۱} شاید این کرونا دستاویز خوبی برای این موضوع بود.
    داو جونز از تراز سال ۱۳۹۵ هم دارد پایین‌تر می‌آید.
    هر دوره (مثلا ده ساله) یک بار فدرال رزرو می‌آید حباب اقتصادی ایجاد شده را با جمع کردن و توزیع دلار از بین می‌برد. سهام و دیگر دارایی‌های با کیفیت ارزان شده را بزرگان می‌خرند. و دوباره همه چیز می‌رود روی روال طبیعی خودش.
    اکنون کرونا وایرس دارد این کار را می‌کند!
    ناخواسته. یا خواسته.
    -----------------------------------
    {۱} طبق بررسی‌های جناب ادیب که انجام داده بودند و ما هم قبول داشتیم.
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

6. 9 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

بررسی افزایش تنش‌های منطقه
    -------------------------------------

بازار اواخر روز کاری گذشته به وضوح وضعش بهتر شد و واکنش بسیار عالی‌ای نشان داد. جوری که اگر اتفاقی نیافتد صف‌های خرید بسیار زیادی را شاهد خواهیم بود. دوباره.
    احتمال وقوع اتفاق هم بسیار کم است. به نگر من.
    دو حالت است برای آمریکا: درگیری شدید و سریع و مستقیم با ایران. یا درگیری طولانی مدت و خسته‌کننده با عوامل ایران در منطقه. هر دو احتمالش کم است. نخستین اگر گزینه‌ی قوی‌ای بود زمان حمله‌ی موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد هم باید اجرایی می‌شد. اما نشد. (حالا کاری ندارم که جریانش چه بود...) به هر دلیلی که آن موقع نشد باز هم احتمالا به همان دلیل نمی‌شود.
    دومین حالت هم باز برای آمریکا هزینه‌اش از منافعش بیشتر است. خودش را گیر می‌اندازد. هزینه‌های فوق‌العاده سنگین سیاسی و اقتصادی و نظامی برای آمریکا دارد و در نهایت هم ممکن است موقعیت‌های استراتژیک یا اقتصادی (چاه نفت) را هم باز از دست بدهد.
    یک حالت سوم هم هست که مورد پسند آمریکا است و آن شارژ و استفاده از عوامل منطقه (داعش - سعودی - صهیونیستی - اردن و کویت و امارات و ... اغتشاش و آشوب... کودتا...) است. ولی این عوامل آمریکا توسط عوامل ایران (فاطمیون و کتائب و حزب‌الله و انصارالله و حشدالشعبی و ...) آچمز شده‌اند. چنانچه چند روز پیش خبری مبتنی بر شنیده شدن صدای انفجارهایی از ریاض پخش شده بود.

از کودتا هم صحبت می‌شود... ولی خوب؟ کودتا یعنی چه؟ آخرش چه می‌شود؟ مسلما این‌گونه نیست که بگویند خوب کودتا شد تمام شد رفت پی کارش و دیگر عوامل ایران کاری نمی‌کنند و عوامل آمریکا مسلط هستند تا کودتای بعدی... نه... این هم نهایتش باید به یکی از سه راه بالا منتهی شود. یا درگیری مستقیم ایران و آمریکا یا درگیری مستقیم آمریکا با عوامل ایران (طولانی مدت) یا درگیری عوامل آمریکا با عوامل ایران.

همان‌گونه که پیش‌تر هم گفتیم... با عملیات ایران پس از ترور شهید سلیمانی یک جورهایی از این دید ایران (بُعد اقتصاد و سیاست و نظامی ایران) واکسینه شد.
    در کل من از این دید از بازار نمی‌ترسم.

-----------------------------------------------------------

موضوعی که من می‌ترسم دیدگاه تیم اقتصادی دولت در خصوص بازار است. همان آقایان نیلی و طیب‌نیا که افکارشان در آغاز دولت بر بازارها مسلط بود... همچنان گویا مسلط هستند. از جاهای مختلف بدنه دولت، در لابه‌لای اخبار را که نگاه می‌کنی همان بو به مشام می‌رسد. همان راهکارهای رکود بیانداز برای از بین بردن تورم... و بورس و دیگر بازارها باید تعطیل شوند و پول‌ها در بانک‌ها جمع شوند... و شعار اقتصاد آزاد ولی ایجاد محدودیت‌ها و بسته نگه داشتن اقتصاد... اینها برای بورس خوب نبوده و نیست. به خصوص اینکه می‌بینیم قوانینی مانند محدودتر کردن دامنه نوسان و زیاد کردن حجم مبنا و عرضه‌های اولیه می‌گذارند... همان‌گونه که در نظام بانکی محدودیت ۱ میلیون ریالی کارت به کارت و استفاده از رمز دوم می‌گذارند. اینها شبیه همان دیدگاه‌هایی است که از آغاز وجود داشته. یعنی اگر یک نفر از من بپرسد مجموعه دولت (باطن آن... دولت در سایه) آیا دوست دارد بورس رشد کند یا راکد بماند با قدرت می‌توانم بگویم دوست دارند یک رکود همیشگی بر بازار سرمایه حاکم باشد. حتی یک درصد هم رشد نکند. چه رشد پایدار چه غیر پایدار و حبابی. اما اینکه چقدر می‌توانند موفق باشند یک مسئله‌ی دیگر است.
    چون اکنون بازار افسار پاره کرده. عرضه‌های شدید انجام می‌دهند نمی‌شود. یکباره حقیقی و حقوقی هجوم می‌آورند و عرضه می‌کنند نمی‌شود. فشارها و تنش‌های فوق‌العاده شدید نظامی و سیاسی روی می‌دهد باز بازار رشد می‌کند. قوانین عجیب (!) وضع می‌کنند باز بازار رشد می‌کند. (مانند قوانین بازار پایه) فقط یک سلاح دارد دولت و آن عرضه‌اولیه است که البته خیلی هم موثر است و البته! گویا اکنون کار نمی‌کند! چون با این هسته‌ی زپرتی گویا حتی اگر یک عرضه اولیه دیگر هم اگر داشته باشند برای همیشه هسته دار فانی را وداع خواهد گفت. (البته باز... اگر بخواهیم به پیچیدگی قضیه بیافزاییم... همین اختلالات هسته مقداری موجب خرابی بازار می‌شود.)

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری: فعلا بازار انگار خوب است و خبری نیست. این بازار آریاساسول را هم می‌تواند در خودش هضم کند و مسئله‌ای نیست. احتمالا اگر عرضه اولیه بزرگ دیگری (به خصوص شستا و پرشیا و ایرانسل و ستاره...) نداشته باشیم بازار همین‌جور خوب خواهد ماند.
    «محمد حسین» هستم.

8. 11 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال

در اینکه مسئولین اقتصادی از رشد بازار بورس خوشحال نیستند شکی نیست . اما فعلا مجبور به تحمل هستند. چرا؟ چون همه می دانیم برای کاهش فشار بر بازار ارز فعلا باید نقدینگی در بازار جذاب بورس محبوس بماند .اگر روزی به هر دلیلی مشکلات ارزی کشور مرتفع شود خواه تحریمها لغو شوند یا برجام بتواند حداقلهای لازم در بحث ارزی را برای دولت فراهم کند شک ندارم همان روز ، روز شروع فاجعه برای بازار بورس خواهد بود!! اما تا زمانی که تحریمها پابرجاست و درامد ارزی دولت روز به روز کمتر می شود و دولت ناگزیر از خلق نقدینگی جدید برای اداره کشور است می توان اطمینان حاصل کرد که ارزش ریال روز به روز کمتر خواهد شد و از اونطرف بازار بورس کماکان به رشد خود ادامه می دهد البته تا زمانی که در سایر بازارها اتفاق جدید و خاصی روی ندهد. (ضمنا بسیار بعید می دانم درگیری گسنرده ای با آمریکا پیش بیایید. )
    ویرایش توسط رادین1 : 2020/03/31 در ساعت 21:14

10. 10 کاربر به خاطر ارسال مفید رادین1 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 4,887 بار در 1,039 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط رادین1 نمایش پست ها
    در اینکه مسئولین اقتصادی از رشد بازار بورس خوشحال نیستند شکی نیست . اما فعلا مجبور به تحمل هستند. چرا؟ چون همه می دانیم برای کاهش فشار بر بازار ارز فعلا باید نقدینگی در بازار جذاب بورس محبوس بماند .اگر روزی به هر دلیلی مشکلات ارزی کشور مرتفع شود خواه تحریمها لغو شوند یا برجام بتواند حداقلهای لازم در بحث ارزی را برای دولت فراهم کند شک ندارم همان روز ، روز شروع فاجعه برای بازار بورس خواهد بود!! اما تا زمانی که تحریمها پابرجاست و درامد ارزی دولت روز به روز کمتر می شود و دولت ناگزیر از خلق نقدینگی جدید برای اداره کشور است می توان اطمینان حاصل کرد که ارزش ریال روز به روز کمتر خواهد شد و از اونطرف بازار بورس کماکان به رشد خود ادامه می دهد البته تا زمانی که در سایر بازارها اتفاق جدید و خاصی روی ندهد. (ضمنا بسیار بعید می دانم درگیری گسنرده ای با آمریکا پیش بیایید. )
    دقیقا درست است در سال 92 بورس رشد میکرد تا قبل از توافق ژنو پس از آن بازار به کلی رنگ خون گرفت به طوری که من خودم تا یکسال به بازار برنگشتم
    همین طوری خوبه ادامه بده ...

12. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید رامین حیاتی از ایشان تشکر کرده اند:

دیدگاه‌های انتخاباتی قالیباف (پیش از انتخابات):

اگر به عنوان نماینده شما انتخاب شوم آنچه من در مجلس به‌ عنوان اولویت پیگیری خواهم کرد اصلاح ساختار و آیین‌نامه‌های داخلی مجلس برای شفاف‌سازی و پاسخگویی مجلس، تقویت بعد نظارتی مجلس، اصلاح بودجه مخصوصا جلوگیری از کسری خطرناکی است که دارد، دخل و خرج مردم ، تغییر نظام مالیاتی به نفع اکثریت مردم، تسهیل ورود و فعالیت کسب و کارها، اصلاح نظام بانکداری و برای تهران هم اعطای اعتبارات لازم به متروی حومه تهران مثل پردیس و اسلامشهر و خرید واگن و همچنین پیگیری اجرای صدور سند رسمی برای سکونت‌گاه‌های حاشیه شهر و به رسمیت شناختن مشاغل بدون مجوز مردم کم درآمد است. که البته با پنج گام اصلاحی در درون مجلس همراه می شود.

-----------------------------------
    البته نمی‌دانم کاری می‌تواند بکند یا نه... به هر حال... بد نیست یک نگاهی به این نوشته (و احیانا نوشته‌های بعدی از این فرد) بیاندازیم.
    پرسش‌ها: رفع کسری بودجه، چگونه؟ + منظور از اصلاح بانک چیست و چه تاثیری روی بازارها دارد؟

«محمد حسین» هستم.

14. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال علیرضا حسنی آواتار ها
    تشکر شده 5,233 بار در 1,383 ارسال

استدلال شما مثل این میمونه که ما فعالین بازار میدونیم داریم تیشه به ریشه بازار سرمایه میرنیم ولی چون منفعتمون فعلا حکم میکنه و سود توشه از شرایط فعلی حداکثر سوءاستفاده رو ببریم و سهام رو بیشتر از این باد کنیم بعدشم که بازار سقوط کرد همه ایرادات رو بندازیم گردن دولت و متولی بورس و خودمون بشینیم گوشه گود دوباره انتقاد کنیم در صورتی که مقصر اصلی من و شمایی هستیم که داریم بازار رو باد میکنیم.

16. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید علیرضا حسنی از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال

نقل قول نوشته اصلی توسط علیرضا حسنی نمایش پست ها
    استدلال شما مثل این میمونه که ما فعالین بازار میدونیم داریم تیشه به ریشه بازار سرمایه میرنیم ولی چون منفعتمون فعلا حکم میکنه و سود توشه از شرایط فعلی حداکثر سوءاستفاده رو ببریم و سهام رو بیشتر از این باد کنیم بعدشم که بازار سقوط کرد همه ایرادات رو بندازیم گردن دولت و متولی بورس و خودمون بشینیم گوشه گود دوباره انتقاد کنیم در صورتی که مقصر اصلی من و شمایی هستیم که داریم بازار رو باد میکنیم.
    لطف کنید و شما بفرمایید مردم با سرمایه اشون چکار کنند تا از گزند تورمی که ناشی از سوء مدیریت مسئولین است در امان بمانند! سوء مدیریتی که هر روز قدرت خرید ریال را کاهش می دهد. این آشی است که دولتهای مختلف پشت سر هم برای ملت می پزند. من نوعی چرا باید تاوان سیاستهای نادرست و اشتباه مسئولین را که هر روز منجر به فقیر تر شدن جامعه می شود بدهم. ضمنا اینجا بازار بورس است . به نظرم هر چیزی را در جای خودش باید دید . در بازار بورس کسی را مجبور به خرید و فروش نمی کنند . بدون کمترین شکی می گویم پولی که از بورس در میاد هزار برابر از سود سپرده بانکی یا سود خرید و فروش ارز حلال تر است .
    ویرایش توسط رادین1 : 2020/04/01 در ساعت 11:30

18. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید رادین1 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال علیرضا حسنی آواتار ها
    تشکر شده 5,233 بار در 1,383 ارسال

لطف کنید و شما بفرمایید مردم با سرمایه اشون چکار کنند تا از گزند تورمی که ناشی از سوء مدیریت مسئولین است در امان بمانند! سوء مدیریتی که هر روز قدرت خرید ریال را کاهش می دهد. این آشی است که دولتهای مختلف پشت سر هم برای ملت می پزند. من نوعی چرا باید تاوان سیاستهای نادرست و اشتباه مسئولین را که هر روز منجر به فقیر تر شدن جامعه می شود بدهم. ضمنا اینجا بازار بورس است . به نظرم هر چیزی را در جای خودش باید دید . در بازار بورس کسی را مجبور به خرید و فروش نمی کنند . بدون کمترین شکی می گویم پولی که از بورس در میاد هزار برابر از سود سپرده بانکی یا سود خرید و فروش ارز حلال تر است .
    البته نرخ تورم مشخصه، نرخ رشد نقدینگی مشخصه، نرخ کاهش ارزش ریال مشخصه، رشد شاخص قیمت های بورس مدت هاست اینها رو پشت سر گذشته.

اصلا دیگه صحبت از پتانسیل محرکهای تورمی و رشد دلار در رشد قیمت سهام در شرایطی که شاخص بورس سال گذشته ۳ برابر و شاخص هموزن ۱۰ برابر شده بی معنی و نوعی توهین به شعور مخاطبه.

با این حال بحث من این نیست که معامله نکنیم، خودمم دارم معامله میکنم. بحث من اینه اولا اگه انتقادی به دولت و متولی بورس وارد میکنیم قبلش ده تا نقد باید به خودمون وارد کنیم و دوم اینکه اگه فردای روزگار بازار ریخت و سرمایه خیلی ها نابود شد یادمون باشه که مقصر اصلی و عامل اصلی خودمون بودیم. فردا باز نیایم بشینیم کنار گود بگیم ای وای روحانی این کارو کرد، شاپور اون کارو کرد و نمیدونم همتی فلان.

اگه قراره به خودمون نقد نکنیم نقد دیگران بیشتر به نظر میرسه هدفش فرار از پذیرش مسئولیت خودمون باشه.

20. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید علیرضا حسنی از ایشان تشکر کرده است:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 3 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 3 مهمان ها)