صفحه 13 از 52 نخست ... 31011121314151623 ... آخرین
نمایش نتایج: از 121 به 130 از 511

موضوع: تدبیر✘ و امید☹

عضو فعال Abad آواتار ها
    تشکر شده 42,137 بار در 6,946 ارسال

پاسخ : تدبیر✘ و امید☹

محمد حسین عزیز خوابمان گرفته است . شب تان خوش
    Abad (گروه سرمایه گذاری آباد )
    تصمیم ساز است ، تصمیم گیری و مسئولیت آن با شماست. هر تصمیمی برای آینده امکان خطا دارد

2. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید Abad از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,811 بار در 17,704 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Abad نمایش پست ها
    درود بر شما
    مشکل فعلی بانک ها بی پولی است . بله مردم پولشان را داده اند به بانک ها و بانک ها دو کار کرده ان یا ان را تبدیل به بنگاه کرده اند یا تبدیل به دارایی سمی ، و بقیه را هم داده اند به شرکت ها تصور کنید خودتان پول زیادی قرض کرده اید و بعد ان را تیدیل به دارایی کرده اید و مقداری را هم قرض داده اید حالا نه می توانید وصول کنید و نه دارایی شما را کسی می خرد ( مقصر این ها حسن نبوده هر چند ما دنبال این نباشیم که مقصر کی بوده چون فعلا انتخابات تمام شده و دنبال مقصر گشتن مشکلی را حل نمی کند)
    و حالا به نان شب تان هم محتاج هستید !!!

تورم رکودی را سرچ کنید این بیماری بسیار بدی است که از حدود اوایل انقلاب گریبانگیر کشور شده است.

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B1...B1%D9%85%DB%8C
    راه‌های درمان

اقتصاددانان برای رکود و تورم به طور جداگانه، درمان‌های کم و بیش ساده‌ای داشتند که عمدتاً بر اساس نظریه کینز، اقتصاددان انگلیسی، مبتنی بود. رکود و کسادی، ناشی از کمبود تقاضای مؤثر دانسته می‌شد و درمان آن هم نیازمند سیاست‌های پولی و مالی انبساطی بود. دولت هزینه‌های عمرانی را افزایش می‌داد، از مالیات‌ها می‌کاست و با خرج کردن بیش از درآمدهایش (سیاست کسر بودجه آگاهانه) تقاضای مؤثر را افزایش می‌داد (مجموعه این اقدامات که از طریق بودجه دولت‌ها انجام می‌گیرد، سیاست‌های مالی نامیده می‌شود). در همین حال، بانک مرکزی نیز با افزایش حجم پول و نقدینگی در گردش و کاهش نرخ بهره، سیاست انبساطی پولی را به اجرا می‌گذاشت که با افزایش سرمایه‌گذاری و مصرف، تقاضای کل را بالا می‌برد و رکود و کسادی را تخفیف می‌داد.
    تورم، گرچه ممکن بود دلایل پیدایش آن متفاوت باشد و در نتیجه اقدامات تکمیلی دیگری را نیز ضروری سازد، اما درمان آن در هر حال نیازمند سیاست‌های پولی و مالی انقباضی بود. کنترل حجم نقدینگی، افزایش نرخ بهره، افزایش مالیات‌ها، کنترل هزینه‌های دولت و بودجه بدون کسری (یا حتی دارای مازاد) از جمله این تدابیر به شمار می‌رفتند که با کاستن از تقاضای کل، تورم را کاهش می‌دادند. به این ترتیب تدابیر موردنیاز برای مبارزه با تورم دقیقاً برعکس تدابیری هستند که برای مبارزه با رکود اقتصادی باید به کار گرفته شوند.[۱]
    اصلاح ساختار اقتصادی، شایسته‌سالاری، افزایش بهره‌وری تولید و صنعت از راه‌حل‌های جلوگیری از عمق گرفتن رکود تورمی‌است. البته این راه‌حل‌ها همگی طولانی مدت هستند و باید دانست که مقاومت در مقابل معضلات و عدم تغییر سیاست‌ها شرط تاثیرگذاری این عوامل هستند.[۵]
    خیلی جالب است که درمان رکود و تورم دقیقا عکس هم است! و این منظور ما بود از اینکه رکود روی دیگر سکه ی تورم است!

به نگر شما درمان حال حاضر ایران چیست؟
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

4. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

محمد حسین عزیز خوابمان گرفته است . شب تان خوش

دیدگاه را کلان کنید پول تبدیل به هرچه بشود از بانک بیرون نمی رود ممکن است فقط تغییر بانک دهد یا تغییر حساب ( از حساب من کسر و به حساب شما نوشته می شود )
    بهتر است از گردش پول نام ببریم
    پس پول همیشه در بانک است گردش و کم و زیاد شدنش ( مثلا کاهش ارزش آن و یا نرخ ذخیره قانونی بحث دیگری است )
    جلوتر رویم مسئله پیچیده تر می شود.
    شب شما هم به خیر و خوشی

=============

دقیقا من می خواهم عکس همین را عرض کنم:

اینکه پول حتما از بانک خارج خواهد شد و ما حتما یک گام به سایر کشورهای جهان نزدیک خواهیم شد!

این قدر من روی این تاکید دارم که گویا مانند روز برایم روشن است... به نگر من امروز و فردا دارد ولی سوخت و سوز ندارد...

اگر شما دقت کرده باشید در ابتدای این چهار سال یک پول عظیمی وارد بانک ها شد... (و اصلا با همان حربه بود که تورم زیاد تبدیل شد به رکود تورمی!) حالا آن پول به علاوه ی سودش به علاوه ی پولهای دیگری که در بانک است منتظر یک سوت زدن و بشکن است (یعنی منتظر پایین آمدن نرخ ها به حدود 10-12 درصد است) تا یک باره از بانک به سمت بورس و دلار و ملک و طلا و کسب و کار های کوچک بیاید...
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

6. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال Abad آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها
    خیلی جالب است که درمان رکود و تورم دقیقا عکس هم است! و این منظور ما بود از اینکه رکود روی دیگر سکه ی تورم است!

به نگر شما درمان حال حاضر ایران چیست؟
    سلام
    تورم و رکود در یک اقتصاد متعادل باید با هم متضاد باشند. نه اینکه با هم آشتی کنند و شرایطی ایجاد شود که هم تورم بالا رور و هم رکود ( بیکاری ) بالا رود. پس مدیران ما کشور را به سمت بی تعادلی برده اند در خیلی موارد و ازجمله اقتصاد
    تورم رکودی درمان ان سخت است و اقدامات هماهنک زیادی ، با ساختاری هماهنگ و مدیرانی هماهنگ و صبر امکان پذیر است

بنده راه های درمان دارم ولی کار روی ان فایده ندارد چون من در سیستم نیستم
    برای من و شما بهتر است ببینیم چه درمانی اتخاذ می شود و ما بر اساس ان استراتژی کسب و کارمان را تنظیم کنیم
    تصمیم ساز است ، تصمیم گیری و مسئولیت آن با شماست. هر تصمیمی برای آینده امکان خطا دارد

8. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید Abad از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال Abad آواتار ها

شب شما هم به خیر و خوشی

=============

دقیقا من می خواهم عکس همین را عرض کنم:

اینکه پول حتما از بانک خارج خواهد شد و ما حتما یک گام به سایر کشورهای جهان نزدیک خواهیم شد!

این قدر من روی این تاکید دارم که گویا مانند روز برایم روشن است... به نگر من امروز و فردا دارد ولی سوخت و سوز ندارد...

اگر شما دقت کرده باشید در ابتدای این چهار سال یک پول عظیمی وارد بانک ها شد... (و اصلا با همان حربه بود که تورم زیاد تبدیل شد به رکود تورمی!) حالا آن پول به علاوه ی سودش به علاوه ی پولهای دیگری که در بانک است منتظر یک سوت زدن و بشکن است (یعنی منتظر پایین آمدن نرخ ها به حدود 10-12 درصد است) تا یک باره از بانک به سمت بورس و دلار و ملک و طلا و کسب و کار های کوچک بیاید...
    این که شما اشاره داشتید یعنی جابجایی منابع از یک بخش اقتصادی به بخش دیگر است
    ولی کماکان پول درسیستم بانکی موجود است . مثلا فرض کنید پول به بورس امد ، شما از حساب بانک ملی خود برداشت می کنید و به حساب کارگزار که مثلا در بانک ملت واریز می کنید و ....
    بله تغییر نرخ بهره می تواند و مثلا کاهش ان نوع ، جهت ، شخص ، . ... سرمایه گذاری را تغییر دهد.
    در یک سیستم خوب طلا و مواردی مثل مسکن ( مسکن مصرفی بحثش فرق می کند ) و خودرو و .... کنترل می شوند تا انها برای سرمایه گذاری مناسب نباشند ( ان هم از طریق کنترل تورم امکان پذیر است ).

10. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید Abad از ایشان تشکر کرده اند:

به هر حال من باز هم اعتقاد دارم که پول از بانک خارج می شود.
    وقتی من پولم را وارد سهام کنم (پول در حساب کارگزاری نمی رود) و بعد اگر یک نماد هم با پول من افزایش سرمایه بدهد و فلان بخش از کارخانه اش را توسعه دهد (حالا چه زمین بخرد چه دستگاه) این پول به بانک باز نمی گردد! (به نگر من البته)
    یا اگر عرضه اولیه بخرم پول به حساب دولت می رود.
    یا اگر با آن پول زمین بخرم به حساب بانک نمی رود... (این وسط بخشی از پول من هم سوخت می شود که در حقیقت صرف بالا بردن قیمت مسکن می شود. یعنی تورم.)
    یا اگر طلا بخرم...
    یا اگر دلار بخرم...
    یا اگر با آن پول بروم مغازه بزنم...
    (اینها سرمایه گذاری بود... اگر آن پول را وارد چرخه ی مصرف کنم که دیگر واضح تر می شود... یعنی اگر من با آن پول یک خودرو بخرم درصد زیادی از پول من به بانک بر نمی گردد! اکثر آن پول صرف طرح توسعه شرکت خودروسازی و پرداخت حقوق ماهیانه ی کارگران آنجا خواهد شد...)

یک عزیزی می گفت در اروپا بانک تنها بخشی از نظام پول و سرمایه ی یک کشور است...
    این را من این گونه تفسیر می کنم که بانک می تواند کوچک شود و این امکان وجود دارد که پول از بانک خارج شود و به آن باز نگردد.

===============

در مورد پیشبینی:
    ما مجبوریم پیشبینی کنیم. (به نگر من البته) کار ما همین است. باید راه کار هایی که مسئول پیش رویش را دارد را بررسی کنیم و ببینیم اگر جای او بودیم کدام را انتخاب می کردیم... باید پیشبینی کنیم که مسئول کدام راه را انتخاب می کند و طبق آن پشیبینی سرمایه گذاری کنیم.

«محمد حسین» هستم.

12. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال Abad آواتار ها

به هر حال من باز هم اعتقاد دارم که پول از بانک خارج می شود.
    وقتی من پولم را وارد سهام کنم (پول در حساب کارگزاری نمی رود) و بعد اگر یک نماد هم با پول من افزایش سرمایه بدهد و فلان بخش از کارخانه اش را توسعه دهد (حالا چه زمین بخرد چه دستگاه) این پول به بانک باز نمی گردد! (به نگر من البته)
    یا اگر عرضه اولیه بخرم پول به حساب دولت می رود.
    یا اگر با آن پول زمین بخرم به حساب بانک نمی رود... (این وسط بخشی از پول من هم سوخت می شود که در حقیقت صرف بالا بردن قیمت مسکن می شود. یعنی تورم.)
    یا اگر طلا بخرم...
    یا اگر دلار بخرم...
    یا اگر با آن پول بروم مغازه بزنم...
    (اینها سرمایه گذاری بود... اگر آن پول را وارد چرخه ی مصرف کنم که دیگر واضح تر می شود... یعنی اگر من با آن پول یک خودرو بخرم درصد زیادی از پول من به بانک بر نمی گردد! اکثر آن پول صرف طرح توسعه شرکت خودروسازی و پرداخت حقوق ماهیانه ی کارگران آنجا خواهد شد...)

یک عزیزی می گفت در اروپا بانک تنها بخشی از نظام پول و سرمایه ی یک کشور است...
    این را من این گونه تفسیر می کنم که بانک می تواند کوچک شود و این امکان وجود دارد که پول از بانک خارج شود و به آن باز نگردد.

===============

در مورد پیشبینی:
    ما مجبوریم پیشبینی کنیم. (به نگر من البته) کار ما همین است. باید راه کار هایی که مسئول پیش رویش را دارد را بررسی کنیم و ببینیم اگر جای او بودیم کدام را انتخاب می کردیم... باید پیشبینی کنیم که مسئول کدام راه را انتخاب می کند و طبق آن پشیبینی سرمایه گذاری کنیم.

دقت بفرمایید
    بانک بعنوان نگه دارنده پول
    بانک بعنوان سرمایه گذار
    مثلا فرض کنید شما پولتان را دادید به شرکت برای افزایش سرمایه ، شرکت پول شما را در حساب بانک خودش می گذارد ( پس پول از بانک خارج نشد ) بعد مثلا شرکت یک دستگاه تولیدی می خرد پول میرود به حساب بانکی تولید کننده دستگاه و همینطور ...
    این اشتباه را خیلی از تحلیل گرهای اقتصادی می کنند.
    حالا اگر نرخ بهره بالا باشد ، سپرده گذار خرد از حوزه کسب و کار خارج ( از بانک سودش را می گیرد ) و سرمایه گذاری توسط بانک صورت می گیرد یا بنگاه های وابسته به بانک( مثلا در دوره احمدی نژاد بانک ها مستقیم مسکن ساز شدند و الان گیر افتادند )
    به همین دلیل می گیم بانک نباید بنگاه داری کند که این کار در دوره احمدی نژاد اتفاق افتاد و الان باید اصلاح شود که سخت و زمان بر است
    درود

14. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید Abad از ایشان تشکر کرده اند:

دقت بفرمایید
    بانک بعنوان نگه دارنده پول
    بانک بعنوان سرمایه گذار
    مثلا فرض کنید شما پولتان را دادید به شرکت برای افزایش سرمایه ، شرکت پول شما را در حساب بانک خودش می گذارد ( پس پول از بانک خارج نشد ) بعد مثلا شرکت یک دستگاه تولیدی می خرد پول میرود به حساب بانکی تولید کننده دستگاه و همینطور ...
    این اشتباه را خیلی از تحلیل گرهای اقتصادی می کنند.
    حالا اگر نرخ بهره بالا باشد ، سپرده گذار خرد از حوزه کسب و کار خارج ( از بانک سودش را می گیرد ) و سرمایه گذاری توسط بانک صورت می گیرد یا بنگاه های وابسته به بانک( مثلا در دوره احمدی نژاد بانک ها مستقیم مسکن ساز شدند و الان گیر افتادند )
    به همین دلیل می گیم بانک نباید بنگاه داری کند که این کار در دوره احمدی نژاد اتفاق افتاد و الان باید اصلاح شود که سخت و زمان بر است
    درود
    بسیار عالی؛
    با این توضیحی که شما می فرمایید نتیجه می گیریم اندازه ی بازارهای موازی به هیچ وجه کم و زیاد نمی شود. (چون حجم بازار پول و پول درون بانک ها همیشه ثابت است) بلی؟

یا اگر آمار/نمودار پول های سپرده گذاران در بانک ها را مشاهده کنیم همیشه یک روند ثابت و خنثی (دقیقا برابر با تورم یا برابر با نمودار نقدینگی) را داشته و هیچ گاه کم نشده! بلی؟

یا نتیجه می گیریم هنگامی که دولت عرضه ی اولیه انجام می دهد و پول را از بین مردم بیرون می کشد و به جایش سهام می ریزد در بازار باز هم این پول به حساب بانک ها بر می گردد... درست است؟

همچنین باید نتیجه بگیریم که هنگامی که صندوق ذخیره ی ملی کوچک و بزرگ می شود (مثلا فروش بیشتر نفت یا تخصیص/عرضه ی دلار توسط دولت) باز هم تغییری در پول های درون بانک صورت نمی گیرد...

همچنین هنگامی که دولت یک داد و ستد بیرون مرزی انجام می دهد باز هم همه چیز در بانک ها ثابت است. (خرید ایرباس! یا اخیرا خرید 5 میلیارد سهام ژاپنی ها! یا فروش خودرو به خارج یا صادرات نفت و ...)

همچنین صادرات و واردات. یعنی هنگامی که من ِ نوعی سپرده ام را تبدیل به یک ماشین ِ خارجی می کنم و (بخشی از ) این پول به وضوح از ایران خارج می شود باز این هیچ تاثیری در سپرده های بانکی ندارد و پول من باز دوباره به نظام بانکی بر می گردد... بلی؟ (همچنین وقتی دلار و یورو می خرم.)
    «محمد حسین» هستم.

16. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال Abad آواتار ها

دیدگاه را کلان کنید پول تبدیل به هرچه بشود از بانک بیرون نمی رود ممکن است فقط تغییر بانک دهد یا تغییر حساب ( از حساب من کسر و به حساب شما نوشته می شود )
    پس پول همیشه در بانک است گردش و کم و زیاد شدنش ( مثلا کاهش ارزش آن و یا نرخ ذخیره قانونی بحث دیگری است )
    بسیار عالی؛
    1 -با این توضیحی که شما می فرمایید نتیجه می گیریم اندازه ی بازارهای موازی به هیچ وجه کم و زیاد نمی شود. (چون حجم بازار پول و پول درون بانک ها همیشه ثابت است) بلی؟

2- یا اگر آمار/نمودار پول های سپرده گذاران در بانک ها را مشاهده کنیم همیشه یک روند ثابت و خنثی (دقیقا برابر با تورم یا برابر با نمودار نقدینگی) را داشته و هیچ گاه کم نشده! بلی؟

3- یا نتیجه می گیریم هنگامی که دولت عرضه ی اولیه انجام می دهد و پول را از بین مردم بیرون می کشد و به جایش سهام می ریزد در بازار باز هم این پول به حساب بانک ها بر می گردد... درست است؟

همچنین باید نتیجه بگیریم که هنگامی که صندوق ذخیره ی ملی کوچک و بزرگ می شود (مثلا فروش بیشتر نفت یا تخصیص/عرضه ی دلار توسط دولت) باز هم تغییری در پول های درون بانک صورت نمی گیرد...

همچنین هنگامی که دولت یک داد و ستد بیرون مرزی انجام می دهد باز هم همه چیز در بانک ها ثابت است. (خرید ایرباس! یا اخیرا خرید 5 میلیارد سهام ژاپنی ها! یا فروش خودرو به خارج یا صادرات نفت و ...)

همچنین صادرات و واردات. یعنی هنگامی که من ِ نوعی سپرده ام را تبدیل به یک ماشین ِ خارجی می کنم و (بخشی از ) این پول به وضوح از ایران خارج می شود باز این هیچ تاثیری در سپرده های بانکی ندارد و پول من باز دوباره به نظام بانکی بر می گردد... بلی؟ (همچنین وقتی دلار و یورو می خرم.)
    خوب حالا شما جلوتر رفتید و مسائل جدیدی پیش آمد
    شما دولت ، صادرات و واردات و ... را وارد کارزار کردید. ( که عملا هست )
    1- اگر کسی دست کاری نکند ، حجم یا مقدار پول ثابت می ماند اما و اما گردش آن فرق می کند یعنی چقدر از این حساب به ان حساب ، از این بانک به ان بانک ، از این شخص یا شرکت به ان شخص و ......
    گردش پول قدرتی بالایی در تحرک اقتصادی می تواند داشته باشد ( چه منفی و چه مثبت ) حتی با وجود ثبات مقدار پول.

2- پس جواب بلی است اگر کسی دست کاری نکند ، حالا اگر بانک مرکزی 5 درصد حجم پول ، پول چاپ کرد ، خوب اینجا جواب خیر است یعنی حجم پول هم بالا رفته است و به همین میزان ( یا بیشتر بستگی به قدرت گردش پول ) تورم ایحاد خواهد شد ، دیر یا زود ولی حتما( مگر اینکه مقدار ارزش اقتصادی مثلا تولید هم به همین مقدار بالا رود که تورم منتفی می شود ) .
    3- بحث های بعدی هم به همین صورت قابل توضیح است. مخصوصا تجارت خارجی که ارتباط بین المللی اقتصاد است و ارزش پول در اینجا خودش را نشان می دهد.
    درود
    ویرایش توسط Abad : 2017/05/26 در ساعت 00:33

18. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید Abad از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال Abad آواتار ها

بسیار عالی؛
    با این توضیحی که شما می فرمایید نتیجه می گیریم اندازه ی بازارهای موازی به هیچ وجه کم و زیاد نمی شود. (چون حجم بازار پول و پول درون بانک ها همیشه ثابت است) بلی؟

یا اگر آمار/نمودار پول های سپرده گذاران در بانک ها را مشاهده کنیم همیشه یک روند ثابت و خنثی (دقیقا برابر با تورم یا برابر با نمودار نقدینگی) را داشته و هیچ گاه کم نشده! بلی؟

یا نتیجه می گیریم هنگامی که دولت عرضه ی اولیه انجام می دهد و پول را از بین مردم بیرون می کشد و به جایش سهام می ریزد در بازار باز هم این پول به حساب بانک ها بر می گردد... درست است؟

خوب حالا شما جلوتر رفتید و مسائل جدیدی پیش آمد
    شما دولت ، صادرات و واردات و ... را وارد کارزار کردید. ( که عملا هست )
    1- اگر کسی دست کاری نکند ، حجم یا مقدار پول ثابت می ماند اما و اما گردش آن فرق می کند یعنی چقدر از این حساب به ان حساب ، از این بانک به ان بانک ، از این شخص یا شرکت به ان شخص و ......
    گردش پول قدرتی بالایی در تحرک اقتصادی می تواند داشته باشد ( چه منفی و چه مثبت ) حتی با وجود ثبات مقدار پول.

2- پس جواب بلی است اگر کسی دست کاری نکند ، حالا اگر بانک مرکزی 5 درصد حجم پول ، پول چاپ کرد ، خوب اینجا جواب خیر است یعنی حجم پول هم بالا رفته است و به همین میزان ( یا بیشتر بستگی به قدرت گردش پول ) تورم ایحاد خواهد شد ، دیر یا زود ولی حتما( مگر اینکه مقدار ارزش اقتصادی مثلا تولید هم به همین مقدار بالا رود که تورم منتفی می شود ) .
    3- بحث های بعدی هم به همین صورت قابل توضیح است. مخصوصا تجارت خارجی که ارتباط بین المللی اقتصاد است و ارزش پول در اینجا خودش را نشان می دهد.
    درود
    و حالا چند نتیجه

1- اندازه بازار ها مرتبط در تغییر است و به عوامل گوناگون بستگی دارد که پول یکی از ان عوامل است
    2- مقدار پول ، سرعت گردش پول ، ارزش پول ، مبادلات پول ( داخلی و خارجی ) به عوامل گوناگون مرتبط است و مرتبط در حال تغییر است.
    3- بانک ها وظیفه انتظام بخشی به بازار پول را دارند از جمله وسیله نگه داری و .....
    4- دولت بعنوان سیاست گذار ، بویژه از طریق بودجه می تواند ضرب آهنگ ( اصطلاح از شماست ) موارد بالا یا موارد دیگر را تغییر دهد.
    5- ........
    6- هیچ چیز با ثباتی وجود ندارد و دنیا ، دنیای تغییر است.
    7- درود

20. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید Abad از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 13 از 52 نخست ... 31011121314151623 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 3 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 3 مهمان ها)