صفحه 11 از 52 نخست ... 89101112131421 ... آخرین
نمایش نتایج: از 101 به 110 از 511

موضوع: تدبیر✘ و امید☹

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,811 بار در 17,704 ارسال

مشکل بانک ها

سناریوهای در ذهن من:
    1- برایشان مهم نیست. (فکر می کنند هر بنگاهی ممکن است یک روز ورشکسته شود... این اشکال ندارد... اگر به گردش چرخ اقتصاد مملکت آسیب وارد نکند...)
    2- اصلا می خواهند (یک سری از) بانک ها ورشکسته شوند... (مثلا مسائل سیاسی، یا اینکه احساس می کنند بانک ها زیادی خورده اند و الان باید پس بدهند، یا می خواهند یک سری از بانک ها را در بقیه ادغام کنند)
    3- نمی توانند کاری کنند. (پول در خارج از کشور مانده و نمی توانند پول را وارد کنند که تورم ایجاد کنند تا بانک ها نجاب پیدا کنند... یا پول را مجبورند در جای دیگر که اوضاعش بدتر است استفاده کنند... مثل طرح نجات خودرویی ای که سال گذشته زدند... یا بازپرداخت بدهی های دولتی... و تایید این سناریو هم این است که اگر پول داشتند که اوراق چاپ نمی کردند که! پس اینکه می گویند درآمد نفت زیاد شده و ... همه اش حرف است و در عمل خبری نیست...)
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

2. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

مشکل بانک ها

دولتی ها نمی توانند کاری کنند.
    از آنجا که دو مورد اول از سمت بنده منتفی است و گزینه ی دیگری هم به ذهنم نمی رسد، لاجرم گزینه ی سوم را انتخاب می کنم. چرا منتفی است؟ برای اینکه بانک به کل مملکت وابسته است و کل مملکت هم به بانک! اگر بانک ها بخواهند متزلزل شوند کل جامعه یک باره سست می شود و فرو می ریزد! زیاد توضیح نمی دهم فقط این را ما در عمل در یونان و آمریکا و هزار جای دیگر دیده ایم! حتی دیده ایم که کل اتحادیه اروپا چطور بسیج شده بودند که بانک های کشور های عضو را نجات دهند! مثلا آلمان برای یونان... پس اینکه کل بانک ها برای دولت مهم نباشد یا از قصد بخواهند سر همه ی بانک ها را زیر آب کنند منتفی است... اما اگر چند بانک خاص را هدف گیری کرده باشند چطور؟ مثلا بانک های کوچکی که در دولت قبلی به صورت قارچ_وار سبز شدند... (حالا یا به خاطر مسائل سیاسی یا به خاطر تدبیر دولتی-مملکتی) این تصمیم را هم اگر داشته باشند باز یک هدف فوق العاده سخت است... تقریبا غیر ممکن! چگونه ممکن است شما ده تا موسسه را ورشکست کنید و این ورشکستگی دودش در چشم وبملت و وبصادر و بانک ملی و سپه نرود؟؟؟؟؟ الان وبصادر یک موسسه ی کوچک را در خود هضم کرد این همه مشکل دارد... حالا چطور می تواند یک موسسه ی دیگر را هم به دوش بکشد؟؟؟ از طرف دیگر... اگر شما وضعیت را برای بانک های کوچک سخت کنید این فقط برای بانک های کوچک نیست... برای کل بانک ها است...یعنی اگر 5 درصد به موسسه ثامن ضرر می کند... این طور نیست که وبصادر زیان نکند! 5 درصد هم وبصادر زیان می کند (علاوه بر اینکه باید بعدا همین ثامن را هم در خود بتواند هضم کند! ثامنی که دارد الان 5 درصد زیان می کند...) پس به نظر می رسد اینها واقعا توانایی نجات بانک ها را ندارند...
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

4. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

پاسخ : تدبیر✘ و امید☹

اوضاع چطور پیش خواهد رفت؟
    دکتر محمد حسین ادیب پیشبینی کرده اند که یک سری از بانک ها ورشکست شوند و در بانک های دیگر ادغام شوند و نهایت 4-5 تا بانک بماند و این ها هم یک باره سودشان به جای 30 درصد بشود 3 درصد!!! آیا همچین چیزی ممکن است؟ بهتر است این گونه بپرسیم: آیا دولت اجازه ی همچین چیزی را خواهد داد؟
    تاییدیه: چرا که نه؟ این همه موسسه تا الان ورشکست و ادغام شده اند... حالا چه اشکالی دارد بانک قوامین و آینده و چند بانک در حاشیه هم هضم شوند؟ سپرده ها هم که مشکل خاصی پیدا نمی کنند و سپرده گذاران هم ناراحت نمی شوند... سهامداران هم تقریبا به اصل پول خودشان می رسند و ناراحت نمی شوند... بانک های بزرگ هم در کوتاه مدت ممکن است دچار مشکل شوند ولی در بلند مدت حال هم که می کنند! در کوتاه مدت/میان مدت هم وقتی بانک های کوچک مردند سود را حسابی می کشیم پایین (یا خود به خود می آید پایین) تا در کوتاه مدت هم اینها اذیت نشوند...
    رد کننده: 1- بانک های بزرگ تا یک مقدار قدرت هضم دارند... اگر بیشتر از این مقدار قرار باشد بانک های کوچک ورشکست شوند، بانک های بزرگ هم خودشان دچار مشکل می شوند... 2- هر موسسه ای که ورشکست می شود یک ضربه به وزارت اقتصاد و تیم ریاست جمهوری است... و در حقیقت بی کفایتی اینها را در سطح جامعه منعکس می کند... (البته اگر از طرق دیگر بتوانند کفایت خودشان را نشان دهند این منتفی می شود... ولی در سطح جامعه می توان پیشبینی کرد که وقتی مردم سایر مشکلات اقتصادی را می بینند و بعد ورشکستگی بانک های کوچک را هم ببینند این را ناتوانی اقتصادی دولت قلمداد کنند...)
    به هر حال... آنچه تا الان مشاهده شده ورشکستگی یک سری از موسسات تازه به وجود آمده بوده... و اینکه امکانش هم بسیار بالا است که چند بانک هم ورشکست شوند. و این کاملا یک تصمیم دولتی است... که اجازه بدهد یا ندهد... یا اگر اجازه دهد کی بگذارد این ورشکستگی صورت بگیرد... و به چه نحو...
    اما اگر ورشکستگی ها اتفاق بیافتد چه می شود؟ از نظر اجتماعی قطعا یک مقدار مشکلاتی به وجود می آید... هر چقدر هم دولت در این زمینه قوی عمل کند باز سپرده گذارانی هستند که با مشکل مواجه می شوند و سهامدارانی هستند که سردرگم یا سرمایه_باخته می شوند... پس یک روند یک شبه نیست و به قدرت دولت بستگی دارد و باید این روند را آهسته و پیوسته پیش ببرد...
    از نظر اقتصادی چطور؟ سپرده گذاران باید یک مقدار متضرر بشوند... البته نه خیلی... سهامداران باید یک مقدار متضرر شوند... اینها هم نه خیلی.... بانک های بزرگ در بلند مدت منتفع می شوند چرا که یک وعده ی غذایی بزرگ خورده اند و هضم کرده اند! (البته به شرط اینکه در آینده بتوانند املاکی که گرفته اند را بفروشند!) و در کوتاه مدت دچار مشکل می شوند... در کل اقتصاد هم تا زمانی که سود بالا است و بانک ها برای نجات خود دارند دست و پا می زنند باید وضع کل اقتصاد بد باشد چون هم وام ها گران می شود و هم پی بر ای سایر بازار ها پایین می آید... (چون سود سپرده ها جذاب است.) ولی به محض اینکه قائله فیصله پیدا کرد و ماجرا تمام شد باید سود ها حسابی پایین بیایند و وضع همه ی بازارها خوب شود... (چند موضوع برای تفکر: 1- چرا سود پایین می آید؟ چون رقابت از بین می رود و بانک های بزرگ هم دیگر توان پرداخت سود بالا ندارند. 2- بعد از کاهش سود کسی حاضر می شود سپرده گذاری کند؟ همان گونه که در خارج سپرده های 3 درصدی وجود دارد اینجا هم پس می شود با کاهش تورم سپرده ی کم بهره داشت... 3- اوضاع سهام بانک ها چطور می شود؟ و ...)
    «محمد حسین» هستم.

6. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

سلام

به نظر می رسد با شفاف شدن وضعیت انتخابات یک مقدار اوضاع تصمیم گیری ما هم شفاف تر شده است...

آقای احمدی نژاد و نماینده اش آقای بقایی صلاحیتشان مورد قبول واقع نشد... این (به نظر من) چشم انداز اقتصادی مناسب تری در بلند مدت برای کل مملکت و بورس خواهد داشت... {۱}
    در کوتاه مدت هم اگر آشوبی مانند سال 88 تکرار نشود فکر کنم برای بازار ها خیلی خوب شده است... (کوتاه مدت یعنی از فردا تا یک هفته بعد از انتخابات)
    اما در میان مدت...
    یعنی از یک هفته بعد از انتخابات تا یکی دو ماه بعد از انتخابات...
    اینجا نامعلوم است... و به احتمال قوی بازار هم به خاطر این نامعلومی گیج خواهد خورد. (اوضاع نوسانی) تا اینکه دست پشت پرده بیاید و حرکتی بزند و برای همه مشخص شود مسیر بازار چگونه خواهد بود...
    البته اینجا هم می توان پیشبینی هایی کرد... اگر آقای روحانی بیاید به احتمال قوی سریع فتیله را پایین خواهند کشید و اوضاع را از «خیلی خوب» به سطح «خوب»، «معمولی» یا «بد» تنزل خواهند داد.
    اگر آقای رئیسی بیاید به احتمال قوی ابتدا یک شوک منفی به بازار وارد خواهد آمد... (اوضاع بد یا خیلی بد) و بعد از مدتی بازار در اوضاع نوسانی گیج خواهد خورد تا تکلیفش با شرایط مشخص شود...

در هر دو حالت بازار کاملا منتظر اعلام نحوه عملکرد دولت با بانک ها خواهد بود... تا اگر ذره ای احساس کند بانک ها قرار است سودشان پایین بیاید (ورشکستگی و ادغام) به سرعت به سقف بچسبند... (بترکند!)

=======پانویس=======
    {1} حالا این جای بحث دارد... شاید یک نفر که از نظر سیاسی از آقای احمدی نژاد خوشش می آید از نظر اقتصادی هم بیاید بگوید آقای احمدی نژاد در بلند مدت کارنامه ی اقتصادی بهتری می توانستند داشته باشند...
    ولی من وقتی پیش خودم بالا پایین می کنم می بینم این طور نیست... می بینم حرکت های تند و احساسی زیادی گرفته اند... یکی اش ساخت مسکن مهر بود که کشور را در شرایط شکننده قرار داد و با یک تحریم کار اقتصاد مملکت را خراب کرد... یا یارانه... (که هر چند نیاز اقشار آسیب پذیر است و باید اجرایی می شد... ولی) باعث شد نقدینگی به شدت بالا برود و بعد همان پول یارانه به صورت تورم از دماغ مردم در بیاید...
    الان من فکر کنم چه تیم رئیسی/قالیباف رئیس جمهور شود چه تیم روحانی/جهانگیری از نظر اقتصادی برای بلند مدت بهتر باشد...
    «محمد حسین» هستم.

8. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

مشاور رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت که دولت تا پایان سال گذشته 80 درصد از بدهی های خود را به پیمانکاران پرداخت کرده است .

(راست و دروغش را من نمی دانم... ولی اگر درست باشد...)
    «محمد حسین» هستم.

10. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

در مناظره ها به چه گوش دهیم؟
    به چند چیز باید حساس باشیم:
    1- مهمترین مسئله این است که در مورد بانک ها و ورشکستگی شان و اینکه در آینده می خواهند با آنها چه کار کنند، چه می گویند. (این مهمترین مهمترین مهمترین مسئله است. از برجام و اشتغال و ... خیلی مهمتر است...)
    2- باید ببینیم راهکارهای اشتغالی که ارائه می دهند چیست؟ (البته تیم قالیباف/رئیسی بخت کمتری دارند... ولی برنامه های آنها را هم باید ببینیم چیست...) باید ببینیم از بخشودگی مالیاتی دم می زنند؟ یا از بازپرداخت بدهی ها؟ یا از وام؟ یا چه؟
    3- باید ببینیم در مورد برجام چه می گویند. (حتی در مورد روحانی، ممکن است روحانی1 با روحانی2 فرق کند! همان گونه که احمدی نژاد1 با احمدی نژاد2 فرق داشت! و من به درصد زیادی مطمئن هستم اگر روحانی انتخاب شود چرخش هایی مشهود در سیاست و اقتصاد او خواهیم دید... در بانک و برجام و ...)
    4- سهام عدالت و خصوصی سازی هم هست... سهام عدالت اگر آزاد شود یک ولوشویی در بورس ایجاد خواهد شد که شاید از آزاد شدن این اخزا ها هم بدتر باشد!!!
    «محمد حسین» هستم.

12. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

قالیباف:

قول پرداخت یارانه برای قشر کم در آمد

قول 5 میلیون شغل را دادیم

مبارزه با
    قاچاقچیان حرفه‌ای ، دلالانی که بدون هیچ فعالیت و تلاشی بیشترین سهم و سود را از دسترنج کشاورزان و تولیدکنندگان ما چه در حوزه صنعت و چه در کشاورزی،می برند.
    نام می بریم از
    واردات چی‌هایی که مزاحم تولید هستند و آنها کسانی هستند که سرباز بیگانگان‌اند.

پرداخت حق بی کاری 250 هزار تومان برای کسانی که کارکن بودند.

قول می دهیم که در مالیات تحول اساسی رخ دهد (از 4 درصد بیشتر می گیرم به نفع 96 درصد)

برطرف کردن تبعیض بین بازنشستگان

در صنایع پتروشیمی می‌توانیم 8 میلیون تن به ظرفیت
    پتروشیمی اضافه کنیم که معنی اش یعنی یک میلیون 600 هزار شغل مستقیم و بیش از 3 میلیون شغل غیرمستقیم.

«محمد حسین» هستم.

14. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

روحانی:

* تصمیم‌گیری برای اشتغال اول نیاز به سرمایه دارد، از این 20 میلیاردی که به درآمد ما افزوده شده می‌توانم به مردم بگویم که
    از امسال به بعد سالی 15 میلیارد دلار از صادرات نفتی و سایر فرآورده‌هایش به صندوق توسعه ملی خواهیم ریخت و این کار بدان معناست که در 4 سال دولت دوازدهم 60 میلیارد دلار به صندوق توسعه ملی ریخته می‌شود.
    * این پول را باید به گونه‌ای اهرم کنیم تا بانک‌ها بیایند و سرمایه‌گذاری کنند و دولت هم از بودجه خودش سرمایه‌گذاری کند، همچنین آنوقت می‌توانیم از سرمایه‌گذاری خارجی هم استفاده کنیم آن زمانی که صندوق ما وارد سرمایه‌گذاری می‌شود بنابراین ما می‌توانیم 140 میلیارد دلار برای سرمایه‌گذاری وارد کشور کنیم. این سرمایه است که می تواند اشتغال تولید کند.

* می‌خواهم به مردم بگویم که برای اشتغال جوانان در دو زمینه بیشتر باید کار کنیم. ابتدا
    صادرات نفتی که باید به آن بیفزاییم البته صادرات غیر نفتی ما در طول این سال‌ها همواره رو به افزایش بوده و تصمیم ما این است در سال‌های آینده در دولت دوازدهم صادرات غیرنفتی‌مان را به دو برابر افزایش دهیم.

*‌ برای ایجاد اشتغال در کشور باید در رمینه
    گردشگری و توریسم که یکی از صنعت‌هایی است که به سرعت منجر به اشتغال است، لذا تصمیم دولت بر این است که سالانه یک میلیون نفر در گردشگری کشور افزوده کنند.
    «محمد حسین» هستم.

16. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

رئیسی:

ایجاد اشتغال با طرحی شبیه
    مسکن مهر.
    «محمد حسین» هستم.

18. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

خوب...
    آقای روحانی هم رای آورد و 4 سال دیگر باید مسئول ریاست جمهوری را عهده دار باشد...

من خیلی به این دولت انتقاد دارم. بیشتر از نگر اقتصادی.

امروز با یک عزیزی صحبت می کردم که ایشان هم کلا در بانک بودند و از لحن صحبتشان بر می آمد که از طرفداران آقای روحانی باشند ولی ایشان هم مانند من معتقد بود که آقای روحانی هیچ فعالیت اقتصادی ای انجام نداده و تنها کاری که کرده بحران را پنهان کرده!

در این سری از ارسال ها می خواهم متنی نقادانه به آقای روحانی داشته باشم که به یک نتیجه گیری و پیشبینی و بررسی احتمالات ختم شود... تا بتوانیم پیشبینی های آینده ی اقتصادی خود را در حوزه های خرد خود در سایه ی این پیشبینی مقیاس بزرگ انجام دهیم...

خیلی سریع می روم سر اصل مطلب:
    رکود و تورم

«محمد حسین» هستم.

20. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 11 از 52 نخست ... 89101112131421 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 4 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 4 مهمان ها)