نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

موضوع: تحلیل های اقتصادی از بازارهای مالی ( ارز ،سهام ، کالا و اوراق )

عضو عادی خلیل رحمانی آواتار ها
    تشکر شده 49 بار در 21 ارسال

تحلیل های اقتصادی از بازارهای مالی ( ارز ،سهام ، کالا و اوراق )

تحلیل روزانه EURGBP

با توجه به ساختار حاکم بر این نرخ برابری به احتمال بالا در یک اصلاح پیچیده میباشد که کلاستر قیمتی آن را مشخص نمودیم و قیمت بعد از برخورد به این سد حمایتی شروع به صعود نموده است ، با توجه به این سناریو ما میتوانیم در سطوح مختلف اقدام به اردر گذاری از جنس خرید نمائیم

مهمترین خبرهای پیش رو در تقویم اقتصادی این نرخ برابری عبارتند از :

سخنرانی ماریو دراگی در روز چهارشنبه : ریاست ECB ماریو دراگی در بروکسل پیش از نشست کمیته سیاست پولی و اقتصادی پارلمان اروپا ایراد سخن خواهد نمود. پس از آنکه ECB پیش بینی های خود درباره تورم و رشد را برای سال 2015 و دو سال بعد از آن کاهش داد، دراگی به این نکته اشاره نمود که در صورت لزوم یک برنامه QE دیگر ممکن است باجرا گذاشته شود تا فعالیت اقتصادی را تحریک نماید. ایشان همچنین به این موضوع اعتراف کردند که تورم ممکن است در آینده نزدیک وارد ناحیه منفی شود. انتظار نوسان بازار در طول سخنرانی می رود.

شاخص فضای کسب و کار Ifo آلمان در روز پنج شنبه : شاخص تمایلات کسب و کار آلمان پیرو انتشار یک داده مثبت از بخش تولید، از 108 در ماه جولای تا 108.3 در ماه آگوست بهبود یافت. اقتصاد پیرو صعود 0.3 درصدی در ماههای ژانویه تا مارس، رشد متداومی را در سه ماهه دوم سال جاری با 0.4% افزایش را نشان می دهد. پاسخ دهندگان در رابطه با وضعیت جاری بیشتر نظرشان مثبت بود. اگرچه، شرکتها بنوعی در رابطه با آینده کسب و کار خوشبینی کمتری داشتند. انتظار می رود شاخص اعتماد کسب و کار در ماه سپتامبر تا 107.8 کاهش یابد.

2. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید خلیل رحمانی از ایشان تشکر کرده اند:

پاسخ : تحلیل های اقتصادی از بازارهای مالی ( ارز ،سهام ، کالا و اوراق )

تحلیل روزانه USDCAD

روند حاکم بر ساختار نمودار روزانه حاکی از یک روند ترند میباشد که پس از بررسی آن ما لیبل گذاری مناسب را بر روی آن چیدمان کردیم و به احتمال بالا در آخرین رالی از این روند صعودی میباشیم، همانطور که در تایم فریم چهارساعته مشاهده میکنید ما ریزش اخیر که از 20ژانویه شروع شده را مورد مطالعه ساختاری قرار دادیم و ریز موج های آن را مشخص نمودیم و به احتمال بالا در انتهای این اصلاح نزولی واقع شدیم که در حال ساختن آخرین ریز موج های خود میباشد . با یک کلاستر قیمتی در حوالی 1.3740 الی 1.3770 به عنوان یک حمایت قوی سد راه برای انتهای این اصلاح نزولی مشخص نمودیم. در حال حاضر با توجه به استراتزی شخصی و نقشه راه بیان شده همچنان به دنبال معاملات خرید در این جفت ارز میباشیم که میتوانید در شکست سوئینگ های فرعی اردرهای خود را از جنس بای استاپ ( Buy Stop ) چیدمان کنید یا اینکه صبور باشید عدله های تکنیکی در کلاستر مذکور ایجاد گردد ( همانند تریگر کندلی ، برگشت اسیلاتور و ... )

سخنان استیون پولوز (Steven Poloz) مبنی بر عدم کاهش نرخ های بهره کانادا، با استقبال بازار مواجه شد و بازگشت قوی را در دلار کانادا ایجاد کرد. روز جمعه گزارش تولید ناخالص داخلی (GDP) حکایت از رشد 0.3 درصدی ماهانه داشت. یکی از داده های قابل توجه و ناامید کننده، سفارشات کالاهای بادوام آمریکا بود که 5.1 درصد کاهش را نشان می داد. این گزارش ضعیف نشان می دهد که بخش تولیدی آمریکا از رشد ضعیف اقتصاد جهانی در امان نمانده است.از دید تمایلات و انتظارات بازار (خوش بینی ها و بدبینی ها)، شاهد نوسانات شدیدی در هیجانات بازار همراه با کاهش USD/CAD بودیم. این حرکات نشانگر تغییر معاملات سرمایه گذاران خرد بازار ارز خارجی است، که هشداری از احتمال تشکیل اوج قیمتی در USD/CAD دارد. داده های معاملاتی نشان می دهند که برای هر معامله خرید دلار آمریکا/کانادا، 1.3 معامله فروش وجود دارد. 43 درصد معامله گران در این جفت ارز، خریداران دلار آمریکا هستند. که احتمال برگشت بازار به نرخ های پایین تر برای USD/CAD را افزایش می دهد.

4. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید خلیل رحمانی از ایشان تشکر کرده اند:

EURO Vs US Dollar

UPDATE: 17 July 2018
    Key Support: 1.1510, 1.1368
    Key Resistance: 1.1718, 1.1850
    امروز جروم پاوول زئیس بانک مرکزی آمریکا ( فدرال رزرو ) در برابر کنگره آمریکا به سوالات نمایندگان در حال پاسخ می باشد ، نظرات اخیر پاول حاکی از ادامه روند سیاست های انقباضی کمیته بازار آزاد است که امسال انتظار می رود چهار مرحله افزایش در نرخ بهره رخ دهد. امسال ایالات متحده ( بانک مرکزی فدرال رزرو ) به اهداف خود در اشتغال و تورم دست یافته است ، که محدوده اشتغال را بین 4 تا 6% و محدوده تورم را 2% مشخص نموده بود. با این شرایط افزایش نرخ بهره همخوانی کامل با سه مولفه اقتصاد کلان یعنی اشتغال ، رشد اقتصادی و تورم را داراست و سدی جلوی آن قرار ندارد.

انتظارات افزایش نرخ بهره که از وجوه آتی فدرال رزرو Fed Fund Rate میتوان بدست آورد ( سایت CME در این باره جستجو نمائید ) میتوان نتیجه گرفت که بازار هنوز به طور کامل افزایش نرخ را در چهار مرحله پیش خور نکرده است و احتمال افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر نیز می تواند باعث تقویت مجدد دلار آمریکا شود.

نظرات و عقاید مثبت در این باره میتواند موجب تقویت انتظارات شود و مقامات بر این عقیده هستند که اقتصاد آمریکا مثبت و پویاست و تورم در ماه های آتی در حول محور دو درصد باقی خواهد ماند که این نظرات میتواند باعث افزایش دامنه پیش بینی در نرخ بهره برای سال بعد و دو سال دیگر یعنی سال 2020 شود.
    در بانک مورگان استنلی نیز برخی تحلیلگران معنقد هستند که با رسیدن به انتهای سال دلار تضعیف خواهد شد و براورد های سالانه_دوزاده ماهه حاکی از تضعیف دلار در سه ماهه سوم هست. طبق این گزارش ارزهای دیگر نیز به شرح زیر وضعیت اشان خواهد بود: USDJPY تا سه‌ ماهه سوم سال 2019 به محدوده 88.00 تا 101.00EURUSD بین محدوده 1.18 تا 1.30GBPUSD نرخ برابری بین 1.32 تا 1.50 AUDUSD بین 0.67 و 0.75
    از دیدگاه تکنیکی نیز سناریو اول را در تحلیل گذشته مشخص نمودیم و سناریو دوم را در این تحلیل به نمایش گذاشتیم که به احتمال بالا این سناریو رخ دهد با توجه به عدله های فاندامنتالی که موجود هست این روند پیچیده و اصلاحی نیز مربوط به موج چهار می باشد و ما نیز می توانیم با شکست سطوح اقدام به معاملات فروش نمائیم و سطوح حمایتی را نیز مشخص نمودیم که با رنگ آبی می باشد.

Trade is My Life

6. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید خلیل رحمانی از ایشان تشکر کرده اند:

British Pound Vs US Dollar

UPDATE: 20 July 2018
    Key Support: 1.3012, 1.2917, 1.2819
    Key Resistance: 1.3155, 1.3243, 1.3435
    در حوزه انگلستان: در انگلستان توافق بر سر خروج این کشور از اتحادیه اروپا در هاله ای از ابهام قرار گرفته است، بحران سیاسی حاکم بر این کشور احتمال خارج شدن انگلیس بدون توافق "مشهور به خروج سخت" را محتمل کرده است. طرح های تجاری و گمرکی باعث به سرانجام نرسیدن توافق ها در Brexit (خروج انگلیستان از اتحادیه اروپا) شده است. جناب کارنی ریاست بانک مرکزی این کشور در برابر کمیته انتخابی پارلمان نیز حاضر شد و هشدارهای جدی را در صورت خروج سخت و بدون توافق به آنها گوشزد کرد. مسئول اداره بودجه انگلیس نیز معتقد است که تامین هزینه های عمومی در درازمدت مشکل خواهد بود و بدون ارتقاء مالیات یا کاهش هزینه دولت، کسری بودجه در درازمدت بیشتر می شود و خالص بدهی ، انگلیس را در وضعیت ناپایداری قرار خواهد داد ، از سوی دیگر بانک مرکزی انگلیس BOE به دنبال کسب دلایلی برای افزایش در نرخ های بهره هست که داده های منتشر شده از سمت انگلستان به دقت می بایست مورد توجه قرار داد و در صورت مشاهده مثبت تر شدن آنها از فرصت افزایش نرخ بهره و در نهایت تقویت پوند انگلیس استفاده کرد. از نظر انتظارات و احساسات بازار ، افزایش در نرخ های بهره می تواند در ماه اوت (آگوست) باشد.

در پاراگراف عنوان کنم که مدیریت Financial Conduct Authority به موسسات مالی انگلیس مانند بانک ها و شرکت های بیمه تذکر داده است خود را برای خروج سخت و بدون توافق در Brexit آماده کنند. قابل ذکر است که 8 ماه تا زمان خروج فرصت باقی است و ماه مارس 2019 زمان خروج فرا می رسد و به گفته مقامات و مسئولان می بایست برای هر سناریوی آماده باشند.
    در حوزه ایالات متحده آمریکا: بلومبرگ امروز انتقادات ریاست جمهوری آمریکا جناب ترامپ را قلم زد و عنوان نمود که این انتقادات می تواند باعث تسریع در فرایند افزایش نرخ بهره فدرال رزرو ( بانک مرکزی آمریکا Fed ) شود تا اینکه این نهاد استقلال خود را ثابت قدم نشان دهد. از زمان انتخاب ریاست جمهوری جدید آمریکا، دونالد ترامپ، در سال 2017 فدرال رزرو 5 بار دست به افزایش در نرخ های بهره زده است و عنوان کردند که دو بار دیگر در سال جاری این شرایط را رقم خواهند زد. اکنون این نهاد در حال کاهش حجم اوراق خزانه داری نگه داری شده نزد خود هست و این نشانه ای بر کاهش حمایت ها از اقتصاد این کشور هست. در حال حاضر تمام ماکرو دیتاهای اقتصادی همچون بیکاری، رشد اقتصادی و تورم در محدوده بسیار مناسبی قرار دارد که خود دلیل محکمی بر تاثیر سیاست های فدرال رزرو می باشد. بیکاری از 4.8 درصد به 4 درصد رسیده است و محدوده انتظاری بین 4 تا 6 درصد می باشد و پیش بینی رشد اقتصادی نیز از 2 درصد در سه ماهه اول سال به 4 درصد در سه ماهه پایانی رسیده است.

با وجود عدله های مناسب جهت تقویت دلار آمریکا ما در روزنامه های اقتصادی خبرهای از شرکت ها و نهادهای بزرگ مبنی بر کاهش دلار در هفته های آتی می خوانیم ، از این منظر که ما می بایست در نقاط مناسب اقدام به فروش پوند در برابر دلار آمریکا کنیم این می تواند خبر خوبی برای ما باشد. از نقطه نظر تکنیکی مشاهده میکنید که پوند به دلار بعد از یک روند نزولی بلندمدت شروع به تثبیت و اصلاح قیمت نمود که مجدداً در هفته گذشته شروع به ریزش کرد و احتمال بالا بازار ساختار این روند نزولی را تکمیل نموده است و برای ادامه این روند نیازمند کسب انرژی و پتانسیل لازم هست در این صورت اصلاح قیمتی تا محدوده های 1.3753 در بلندمدت اصلاً دور از انتظار نیست. برای تاییدیه اینکه بازار شروع به اصلاح بزرگ نموده است به صورت خیلی ساده بعد از شکست قاطعانه سطح 1.3164 که پیوت سالانه مرکزی می باشد اگر سقف موج قبل ( موج شماره چهار ) با شکست همراه شد می توان انتظار داشت بازار تا رسیدن قیمت به محدوده اصلاحی بلندمدت ( 1.3753 ) حرکت خود را ادامه خواهد داد، در این حالت معامله گران میتوانند اقدام به انجام معاملات خرید کنند.

Trade is My Life

8. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید خلیل رحمانی از ایشان تشکر کرده اند:

چشم انداز هفتگی – اتفاقات مهم

تاریخ: 23 جولای 2018

شاخص فروش خانه‌های موجود در ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه
    :
    اغلب معاملات در ایالات متحده آمریکا در بخش مسکن در خرید و فروش خانه های موجود یا به اصطلاح دست دو می باشد. این شاخص در اشل زمانی سالانه خود در ماه می رقم 5.43 میلیون واحد را به خود اختصاص داده بود که اکنون در ماه ژوئن انتظارات به سمت رقم 5.46 میلیون واحد میباشد.دقت داشته باشید رقم خبر اگر خارج از محدوده انحراف از معیارش نشر شود باعث نوسان در بازار می تواند شود.

شاخص قیمت مصرف‌کننده در استرالیا روز چهارشنبه: کشور استرالیا داده های بخش تورم را هر سه ماه یکبار نشر می دهد. نرخ تورم فصلی در سه ماهه نخست سال به 0.4 درصد تقلیل یافته است و شاخص خالص Core نیز 0.5 درصد رشد را به خود اختصاص داد. این گزارش کنونی داده ها مربوط به سه ماهه دوم سال میباشد که شاید بر سیاست های پولی این کشور اثر خواهد داشت ، سیاست های که دو سال نیز تغییر نیافته است.

شاخص فروش خانه‌ های نوساز ایالات متحده آمریکا روز چهارشتبه: فعالیت های اقتصادی گسترده ای از طریق خانه های نوساز رخ می دهد بلفرض موجب تقویت در امر سرمایه گذاری های زیرساختی میتواند شود. رشد سالانه ای در ماه می شاهد بودیم که به رقم 689000 واحد رسید و بازار انتظارش را نداشت و اکنون فورکست ها حاکی از رشد قوی در ماه ژوئن می باشد.

نشست بانک مرکزی اروپا ECB جهت تعیین نرخ بهره روز پنجشنبه: بانک مرکزی در نشست اخیر خود در چهارده ژوئن باعث کاهش نرخ EURUSD شد با وجود اینکه زمان بندی خروج از سیاست های تسهیلی موسوم به QE را اعلان نمود منتهی شرایط بسیاری در قبال افزایش در نرخ های بهره بیان نمود و متعهد شدند تا سال 2019 فصل تابستان هیچ تغییری را لحاظ نکنند. بعد از این نشست خبرنگاری ها و تحلیلگران زیادی به تحلیل و تفسیر این بیانیه کردند که هیچ کدام شفاف نیست و نیاز هست که بانک مرکزی در این نشست شفافیت های لازم را بیان کند که در این صورت میتواند فراریت و نوسانات زیادی را برای جفت ارز EURUSD و دیگر ارزهای مقابل یورو به ارمغان آورد با این حال تنش های تجاری حاکم بین این اتحادیه و کشور ایالات متحده نیز دیگر موضوعاتی است که می تواند در این نشست باعث نوسانات در بازار ها شود.

شاخص سفارشات کالاهای بادوام ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه: سفارش کالاهای بادوام نشانگر قدرت در بخش سرمایه گذاری مصرف کنندگان هست و فد آن را کامل زیر نظر دارد. چون داده ها مربوط به انتهای سه ماهه دوم سال می باشد ( ماه ژوئن ) میتوانند بر گزارش تولید ناخالص داخلی اثر بگذارند. در انتشار قبلی به میزان 0.4 درصد تقلیل یافت و انتظار می رود در این انتشار به میزان 2.7 درصد افزایش یابد. شاخص خالص Core در خرده فروشی تغییری در انتشار قبلی مشاهده نشد و انتظار می رود در این دور به مقدار 0.5 درصد افزایش یابد.

گزارش اولیه (ادونس) تولید ناخالص داخلی ایالات متحده آمریکا روز جمعه: یک چهارم اقتصاد دنیا متعلق به ایالات متحده آمریکا می باشد که در روز جمعه قرار است گزارش اولیه از تولید ناخالص داخلی GDP را در امسال انتشار دهد. گزارش انتهای سه ماهه نخست سال حاکی از رشد 2.3 درصدی بود که در مقایسه با سال گذشته دارای رشد خوبی بود و حتی در قیاس با دیگر همتایان خود نیز دارای رشد چشمگیری بوده است. پیش بینی می شود که رشد اقتصادی در سه ماهه دوم بیش از این نشر یابد و به 4 درصد ارتقا یابد. نکته قابل اهمیت این هست که شاخص کالاهای بادوام که در روز پنجشنبه نشر میشود می تواند باعث تغییر در این رقم و انتظارات شود.
    Trade is My Life

10. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید خلیل رحمانی از ایشان تشکر کرده است:

BTC(Bitcoin) Vs US Dollar

UPDATE: 23 July 2018
    Key Support: 4476, 6474.42, 7170.58, 7388.26
    Key Resistance: 8445.66, 8224.50, 7817.61
    Trade is My Life

12. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید خلیل رحمانی از ایشان تشکر کرده است:

تحلیل دلار استرالیا به دلار آمریکا

تاریخ آپدیت: 10 اوت 2018

در آخرین تحلیل که 27 ژوئن برای دلار استرالیا صورت گرفت ما توانستیم وارد شدن به یک فاز تثبیتی را پیش بینی کنیم و اینکه در 9 جولای تحلیل دلار استرالیا مبنی بر انتهای احتمالی در این تثبیت از نظر قیمتی و زمانی مشخص نمودیم که متاسفانه به دلیل آپدیت سرور این تحلیل از مخزن داده ها سایت پاک شد. حال در امروز 10 اوت نگاهی به اتفاقات در حوزه استرالیا و دلار بیاندازیم متوجه خواهید شد که بازار شروع به ادامه روند ریزشی خود را با شیبی تند در حال گسترش هست. ما حمایت و مقاومت های بر سر راه را مشخص نمودیم که می توانید در هر یک از این سطوح برنامه معاملاتی خود جهت معاملات فروش برنامه ریزی کنید.

یک مثال معاملاتی زنده: قیمت از سطوح تعادلی حمایتی اول که در دیروز نشر دادیم عبور کرده و اکنون در سطح حمایتی دوم قرار دارد و در تایم فریم یکساعته در حال شکل گیری یک مثلث می باشد که میتوانید با شکست سطوح فرعی یعنی زیر این مثلث معامله فروش خود را ست کرده و حد سود اولیه (تیک پروفیت Take Profit) خود را در سطح سوم حمایتی قرار داده و حد سود دوم را بر حسب سطوح که در تصویر تحلیل مشاهده میکنید ست کنید و حد ضرر ( استاپ لاس Stop Loss) نیز ده پیپ به بالای دهانه مثلث (Apex) قرار دهید.

برای مطالعه کامل تحلیل میتوانید به وبگاه شخصی رجوع کنید چرا که مطلب بسیار طولانی است و مجالی برای درج کامل متن با همه تصاویر نیست.

Trade is My Life

14. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید خلیل رحمانی از ایشان تشکر کرده اند:

تحلیل قدرت خرید پول در گردش نسبت به طلا ( در قالب داستان )

تاریخ : 20 دی ماه 1397

داستان ما از بعدازظهر چهارشنبه 25 آگوست 1976 آغاز میشه (3 شهریور 1355)

بعدازظهر به اخبار گوش می کردم دلار طی چند ماه از 68 ریال به 71 ریال رسیده بود. سوال پیش آمد. چرا؟ درآمد نفتی که افزایشی است. قیمت نفت طی 5 سال از 3 دلار به 13دلار رسیده. قیمت اونس رو جستجو کردم. اونس طی 1/5 سال از 200 دلار به 100 دلار سقوط کرده. داوجونز هم که از سال 1968 درگیر اصلاح بود حالا رشد کرده و 2برابر شده. و تقریبا در سقف تاریخیست. بیشتر کنجکاو شدم. رفتم سراغ آمارهای داخلی . نقدینگی . حجم پول . پول رو بررسی کردم حدود 500 میلیارد ریال شده بود. چرتکه را برداشتم. این 500 میلیارد ریال چند دلاره ؟ با این پول چقدر طلا میدن؟ من اینها رو 2 سال پیش جایی خوانده بودم. وای! 2000 تن طلا. این که 2 سال پیش یک سوم این مقدار هم نبود. 2000 تن طلا خیلیه!پس یا طلا خیلی ارزونه یا یه جای کار میلنگه. گذشت….

حکومت تغییر کرد. تازه از آگوست 1980 رد شده بودیم که جنگ هم آغاز شد. همه چیز بهم خورده بود. دلار از 20 تومن هم گذشت.

رفتم سراغ محاسبات خودم. یاد اعداد 4 سال پیش افتادم. چرتکه را برداشتم. اونس 700-800 دلار ! 900 هم دیده بود. نفت 40 دلار!
    قدرت خرید پول رو محاسبه کردم. چی!!! 400 تن. اینکه که نابود شده!
    همه چی بهم ریخته بود. مخصوصا که قصد ازدواج داشتم و این گرونی من رو اذیت می کرد. خلاصه گذشت و گذراندیم.

واقعه بازهم آگوست شد. آگوست 1987

تقریبا 6 سال از طلای 700-800 دلاری – نفت 40 دلاری و حتی دلار 20 تومانی گذشته بود و 11 سال از آن 2000 تن طلای خاطره شده.دلار رفته بود بالای 100 تومان. چند سال جنگ . نفت بعد از سقوط از 40 به زیر 10 دلار حالا تا 22 هم افزایش پیدا کرده .به آمارهای جهانی نگاهی انداختم. مجله را باز کردم. اونس که از 900 دلار تا زیر 300 هم سقوط کرده بود حالا داشت به 500 دلار چشمک میزد. اوه! داوجونز ! از 700 رسیده به 2700 ! عجب!
    نرخ بیکاری آمریکا از بالای 11 درصد به 6 درصد کاهش یافته. خوشا به سعادتشان.
    قدرت خرید پول ما چقدر شده؟ هنوز زیر 400 تن هست. پس کی قراره این قدرت خرید زیاد بشه؟یکی دوماهی گذشت طلا رو به بالا میتازید. اما شاخص داوجونز سقوط می کرد. وضع آمریکا که خوب بود ؟ تقریبا 40 درصد ریخت. نفت هم در سقف معامله میشد.بالای 20 دلار. دلار هم همچنان به طرف بالای 100 تومان می تازید.چند ماه بعد اوایل 1988 (1367) بازارها آرام گرفت. دلار هم دیگه به 120-130 تومان رسیده بود و کشش رشد بیشتر هم نداشت. کم کم بعد از آرامش داوجونز نفت هم به 15 دلار کاهش یافت اونس هم ریزشی شد. همین روزها قرار بود صاحب فرزند بشویم. تیر 67 بود. چند روز بیشتر به آگوست نمانده بود.شب بود از استرس رفتن به بیمارستان و ذوق و شوق خواب نداشتم. قلم و کاغذ را برداشتم کمی با آمارها کلنجار رفتم. دلار شده بود 135 تومان. قدرت خرید پول را حساب کردم. فاجعه! 380 تن طلا

ادامه داستان در وبگاه شصی ام مطالعه کنید.

Trade is My Life

16. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید خلیل رحمانی از ایشان تشکر کرده است:

عضو فعال H.samimi آواتار ها
    تشکر شده 6,539 بار در 1,907 ارسال

داستان خیال بافانه
    قدرت خرید #پول به #طلا ( تن طلا )

? داستان ما از بعدازظهر چهارشنبه 25 آگوست 1976 آغاز میشه (3شهریور 1355)
    بعدازظهر به اخبار گوش می کردم دلار طی چند ماه از 68 ریال به 71 ریال رسیده بود. سوال پیش آمد. چرا؟ درآمد نفتی که افزایشی است. قیمت نفت طی 5 سال از 3 دلار به 13دلار رسیده. قیمت اونس رو جستجو کردم. اونس طی 1/5 سال از 200 دلار به 100 دلار سقوط کرده. داوجونز هم که از سال 1968 درگیر اصلاح بود حالا رشد کرده و 2برابر شده. و تقریبا در سقف تاریخیست. بیشتر کنجکاو شدم. رفتم سراغ آمارهای داخلی . نقدینگی . حجم پول . پول رو بررسی کردم حدود 500 میلیارد ریال شده بود. چرتکه را برداشتم. این 500 میلیارد ریال چند دلاره ؟ با این پول چقدر طلا میدن؟ من اینها رو 2 سال پیش جایی خوانده بودم. وای! 2000 تن طلا. این که 2 سال پیش یک سوم این مقدار هم نبود. 2000 تن طلا خیلیه!
    پس یا طلا خیلی ارزونه یا یه جای کار میلنگه.
    گذشت
    ? حکومت تغییر کرد. تازه از آگوست 1980 رد شده بودیم که جنگ هم آغاز شد. همه چیز بهم خورده بود. دلار از 20 تومن هم گذشت.
    رفتم سراغ محاسبات خودم. یاد اعداد 4 سال پیش افتادم. چرتکه را برداشتم. اونس 700-800 دلار ! 900 هم دیده بود. نفت 40 دلار!
    قدرت خرید پول رو محاسبه کردم. چی!!! 400 تن. اینکه که نابود شده!
    همه چی بهم ریخته بود. مخصوصا که قصد ازدواج داشتم و این گرونی من رو اذیت می کرد. خلاصه گذشت و گذراندیم.

? واقعه
    بازهم آگوست شد. آگوست 1987
    تقریبا 6 سال از طلای 700-800 دلاری - نفت 40 دلاری و حتی دلار 20 تومانی گذشته بود و 11 سال از آن 2000 تن طلای خاطره شده.

دلار رفته بود بالای 100 تومان. چند سال جنگ . نفت بعد از سقوط از 40 به زیر 10 دلار حالا تا 22 هم افزایش پیدا کرده .
    به آمارهای جهانی نگاهی انداختم. مجله را باز کردم. اونس که از 900 دلار تا زیر 300 هم سقوط کرده بود حالا داشت به 500 دلار چشمک میزد. اوه! داوجونز ! از 700 رسیده به 2700 ! عجب!
    نرخ بیکاری آمریکا از بالای 11 درصد به 6 درصد کاهش یافته. خوشا به سعادتشان.
    قدرت خرید پول ما چقدر شده؟ هنوز زیر 400 تن هست. پس کی قراره این قدرت خرید زیاد بشه؟
    یکی دوماهی گذشت طلا رو به بالا میتازید. اما شاخص داوجونز سقوط می کرد. وضع آمریکا که خوب بود ؟ تقریبا 40 درصد ریخت. نفت هم در سقف معامله میشد.بالای 20 دلار. دلار هم همچنان به طرف بالای 100 تومان می تازید.
    چند ماه بعد اوایل 1988 (1367) بازارها آرام گرفت. دلار هم دیگه به 120-130 تومان رسیده بود و کشش رشد بیشتر هم نداشت. کم کم بعد از آرامش داوجونز نفت هم به 15 دلار کاهش یافت اونس هم ریزشی شد. همین روزها قرار بود صاحب فرزند بشویم. تیر 67 بود. چند روز بیشتر به آگوست نمانده بود.
    شب بود از استرس رفتن به بیمارستان و ذوق و شوق خواب نداشتم. قلم و کاغذ را برداشتم کمی با آمارها کلنجار رفتم. دلار شده بود 135 تومان. قدرت خرید پول را حساب کردم. فاجعه! 380 تن طلا
    خلاصه
    فردای آن روز صاحب پسری شدیم. بعد با خبر شدم جنگ تمام شده. قطعنامه 598 پذیرفته شده. دلار هم رو به سقوط. نصف شد !
    ما هم خوشحال که پاقدم این پسر خوب بوده.....

? 20 سال گذشت. 20 سالی که از 10-12 سال قبلش خیلی بهتر بود.
    به آگوست چند روز باقی بود. پسر ما دانشگاه می رفت و به پیشنهاد من کلاس تکنیکال جان مورفی هم شرکت می کرد. شب سالگرد تولد 20 سالگی با چند تن از دوستانش راجع به همین خط خطی ها صحبت و کل کل می کردند. یکی میگفت بنظرم اونس از 900 دلار به زیر 500 دلار سقوط خواهد کرد. دیگری میگفت دلار باید کاهش پیدا کند. همه نوستراداموس بودند. پرسیدم از داوجونز چه خبر؟ یکی گفت از 14000 به 11000 اصلاح کرده و احتمالا رشد کند. نفت هم خدا بده برکت. 100 دلار بود.
    آخر شب به یاد سالهای دور دفترم را باز کردم. یادش بخیر قدرت خرید پول 2000 تن طلا بود. اونس 100 دلار . خنده دار بود. ماشین حساب را برداشتم و رفتم سراغ آمار نقدینگی و حجم پول. قدرت خرید پول را محاسبه کردم. خشکم زد!!!
    حدود 2000 تن طلا
    تمام 32 سال گذشته مثل فیلم از جلوی چشمانم گذشت. همه ی آن بچه ها در اشتباه بودند. نه قرار بود دلار کاهش پیدا کند و نه اونس بریزد. آیا تکراری در راه است.

? 4 سال گذشت. اواخر سال 2012 بود. اونس صحبت از 1700 دلار بود داوجونز هم پس از سقوط از 12000 به 6هزار حالا به 12 هزار برگشته بود. نفت هم پس از ریزش وحشتناک 2008 باز به محدوده 100 دلار برگشته بود. دلار اما کمر مردم را شکسته و از 920 به 3920 رسیده بود.
    قدرت خرید پول را محاسبه کردم. جالب ! زیر 600 تن! من اشتباه نمی کردم. همه چی تکرار شده بود. جنگ و موشک نداشتیم اما دشمن و تحریم داشتیم. در اصل گویی در دوره جنگی بسر می بریم.

ادامه ????

? تکرار واقعه
    چند سال گذشت. سال 2017 شده بود.

تقریبا 6 سال از طلای 1900 دلاری- نفت 100 دلاری و دلار 1000 تومانی گذشته بود و حدود 10-11 سال از پول با قدرت خریدطلای 2000 تنی . قدرت خرید پول در این چند سال که دلار افزایش نداشته به 1000 تن طلا افزایش یافته بود. دلار اما استارت رشد زده و از 4000 تومن گذشته.
    به آمارهای آمریکا نگاهی انداختم. به به ! بیکاری در حال کاهش و نزدیک 4 درصد. اوه داوجونز ! چند برابر شده اونس که تا 1046 دلار سقوط کرده بود حالا به 1300-1400 دلار رسیده. نفت هم پس از ریزش تا زیر 30 دلار رشدی خوبی داشته به 70 دلار نزدیک شده.
    خوشا به سعادتشان.
    ناگهان یاد سالهای دور افتاده و با خودم فکر کردم احتمالا آگوست 2019 هم باید چنین جملاتی با خودم مرور کنم :

داوجونز پس از سقوط 30 درصدی حالا به آرامش رسیده
    اونس پس از یک دوره هیجان صعودی حالا بنظر در حال کاهش است.
    نفت ! هم پس از تجربه قیمتهای حدود 80-90 دلار حالا کاهش یافته.
    نرخ بیکاری امریکا به 6-7 درصد افزایش یافته.
    دلار به ریال اما کمر مردم را شکسته.
    قدرت خرید پول چقدر است؟ کمتر از 400 تن طلا !!! پس آماده ی یک چرخش بزرگ باشیم. شاید قطعنامه 32598

پی نوشت : با وجودیکه تنها چند روز به آگوست مانده باید عرض کنم که شخصیت داستان وجود خارجی ندارد و بنده هم اقتصاددان نیستم. تمام برداشتها از همبستگی بین چارتها استخراج شده است.

@FarshidU2

18. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید H.samimi از ایشان تشکر کرده اند:

سلام دوستان گل

خیلی وقت میگذره که به هیچ فروم بورسی و اقتصادی سر نزدم. دلم واسه خیلی از بچه ها تنگ شده، یک زمانی انواع فروم ها بود صبح تا شب همه دور هم بودیم. خوبی فروم ها همینه افراد دور هم هستند.

خوب یک تحلیل درج کنیم، و تلاش میکنم این فروم رو ذخیره باز بذارم و باشم که هر تحلیلی فرستادم رو سایت شخصی ام اینجا هم به اشتراک بذارم. در ضمن تو سایت شخصی من همه چیز مجانیه و با هیچ شرکتی هم کار نمیکنیم که تبلیغش به، بخش انگلیسی اون هدف هست که راه اندازی بشه و پیام ایرانیان به گوش خارجی ها برسونیم در زمینه علم اقتصاد والی بخش فارسی این فروم و فروم های دیگر به مراتب قوی در حال عمل کردن هستند و نیازی به منابع دیگری نیست. تحلیل شاخص دلار قسمت تکنیکلش اینجا میذارم چون بخش فاندامنتالش دنباله دراز هست و به هم میریزه همه چیز...

تحلیل تکنیکال شاخص دلار

همانطور که در نمودار مشاهده می کنید ما شاهد یک روند صعودی هستیم که وارد یک فاز خنثی شده است
    به احتمال بالا ما در انتهای موج دوم از این فاز اصلاحی (خنثی) هستیم که پیش به سوی بازو سوم می کند(موج C)

دو کلاستر انتهای موج C بر اساس حرکات کنونی مشاهده میکنید. در صورتی که بازار از سقف موج 5 سبز فراتر رود شمارش جایگزین می شود

Trade is My Life

20. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید خلیل رحمانی از ایشان تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)