صفحه 579 از 600 اولیناولین ... 79479529569576577578579580581582589 ... آخرینآخرین
نتایج از شماره 5,781 تا 5,790 از مجموع 5991

موضوع: کارگاه

مدیر mhjboursy آواتار ها
    ارسال
    9,407
    تشکر شده 26,658 بار در 8,603 ارسال

پاسخ : کارگاه

از حرف های آقای بافت آدم یک پندهای اساسی می تواند بگیرد... اساسی به این معنی که نگرش کلی آدم را می تواند دقیق تر کند... بهبود بخشد... عوض کند... نگرش کلی آدم حتی بالاتر از سطح اقتصاد را می تواند این پندها بهبود دهد.
    به عنوان مثال این تاکید ایشان بر این که موفقیت اصلی (و پایانی) معنی اش تصاحب (واقعی) قلوب است... نه اینکه دو قران آدم بشود چهار ریال...
    یا این تاکید ایشان بر اینکه دقیقا بدانیم داریم چه کاری انجام می دهیم و یک دو دو تا چهار تا بکنیم ببینیم واقعا فلان سهم ارزش خرید دارد؟ یا نه؟ فلان جلسه ارزش وقت گذاشتن و شرکت کردن دارد یا نه؟ فلان کارمند یا فلان رئیس و محل کار، ارزش همکاری دارد یا نه؟ و هنگام انتخاب به اندازه ی انتخاب همسر وسواس به خرج دهیم...
    اینکه نگاهمان به آینده همراه با امید و قاطعیت باشد...

کلا خوشم آمد ازش...
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان کار کن که گویا فردا خواهی مرد.

مدیر mhjboursy آواتار ها
    ارسال
    9,407

امروز حتی حاضر شدم در قیمت های بالاتر پیشنهاد خرید برای سیمانی ها بگذارم... ولی آخرش هم گیرم نیامد...
    شنبه هم قصد دارم حتما بروم سیمانی بخرم... تا امروز روی ستران تمرکز کرده بودم... شاید تا شنبه چند چیز خوب دیگر هم توانستم بیابم.
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان کار کن که گویا فردا خواهی مرد.

مدیر mhjboursy آواتار ها
    ارسال
    9,407

وضعیت برخی نمادهای درون دیده بان:
    بهپاک هم احتمالا اصلاحش (افتش) موقت است و پس از تمام شدن موج دو و ظاهر شدن نشانه های کوچکی از ظهور سه می توان وارد شد.
    حپارسا هم انگار دوباره زمان خریدش رسیده.
    خساپا هم یک علائمی دارد از خودش نشان می دهد.
    سپاها هم وضعش هنوز خوب است و زمان فروشش نیست.
    ستران هم وضعش خیلی خوب است و روی همین 1500 ریال پیشنهاد خرید است.
    سدور هم با این شمع آخری که زد پیشنهاد خرید است. حالا کوتاه مدت یا میان مدتش را بعدا مشخص می کند.
    سشرق نامعلوم است ولی با توجه به اینکه وضع دوستانش خوب است خوب می خوانیمش. همین طور سفارس و سکرد را.

«محمد حسین» هستم.

مدیر mhjboursy آواتار ها
    ارسال
    9,407

نوشته ام از سایت همسایه:
    سلام علیکم
    من دوباره می خواهم وارد سهام گروه سیمانی بشوم.
    دفعه ی پیش اگر اشتباه نکنم کلا 15 درصد داد که سهم من هم خیلی کمتر از این بود و حدود 5 درصد فکر کنم شد. این بار هم حتی اگر همین را هم بگیرم خدا را شکر می کنم!
    در حال حاضر مقداری سپاها خریدم که 5 درصد داده... و نگهش داشته ام... نظر خاصی هم درباره اش ندارم...
    ولی چیزی که می خواهم بخرم ستران است.
    البته خیلی از سیمانی ها خوب هستند... ساراب 970 ریالی به شرط یک مثبت خوب خوردن، سباقر830 ریالی، سبجنو 4750 ریالی، سبزوا 12650 ریالی، ستران 1500 ریالی و سپاها 800 ریالی را هم که گفتم، سدور 705 ریالی، سرود 1280 ریالی، سشرق 711 ریالی، سشمال 1111 ریالی اگر بتواند خودش را نگه دارد و چند روز منفی نخورد، سصوفی اگر تا 2250 ریال افت کند یا حتی شاید 2400 ریالی که الان هست، سغرب 2750 ریالی، سفارس 1045 ریالی، سکرد 720 ریالی به شرط تثبیت، سهگمت 1750 ریالی (البته شاید یک مقدار زمان نیاز داشته باشد)...

تقریبا همه خوب هستند و مستعد یک رشد هستند. حالا یا یک رشد کوچولو و موقت یا یک رشد عالی و بازگشتی اساسی.
    با این خبری که این یارو رئیس جمهور هم امروز داد امکانش هست تغییر بنیادی وجود داشته باشد. گفت یک تصمیماتی گرفتیم که بافت های فرسوده را اصلاح کنیم. البته اگر حرفهایش راست باشد. (بهتر است ما روی تغییر بنیادی و اصلا وضع بنیادی و حرفهای ایشان کلا حساب باز نکنیم. در کل هم از دید نموداری الان قابلیت بازگشت وجود دارد و می توان سود کرد. ان شاء الله.)

اینهایی که پررنگ و رنگی کرده ام را خیلی خوب می دانم و خودم قصد خریدشان را دارم. همان گونه هم که عرض کردم بهترینشان هم ستران است که آستانه زیانش هم خیلی خیلی واضح و مشخص است و نمودارش خیلی ساده و خوانا شده. (سپاها را هم که دارم.)
    «محمد حسین» هستم.

مدیر mhjboursy آواتار ها
    ارسال
    9,407

راهی که آمدیم و راهی که در پیش داریم...

سلام.
    دوباره سلام می کنم چون دوباره می خواهم یک فصل جدیدی را از این دفتر آغاز کنم. دوباره من پس از کارهایی که کردم یک مقدار دچار خستگی و کسالت شدم و یک مقدار از پژوهش و حتی از بازار دور بودم و دوباره می خواهم برگردم و ان شاء الله یک هفته ای سرحال باشم و به صورت مفید کار کنم...
    فصل های اخیری که داشتیم یکی بحث حجم بود (که با همراهی دوست عزیز جناب abed پیش بردیم) و یکی هم بحث فشرده سازی درصدی بود که در پی این پرسش ایجاد شد که چرا یک سری از نمودارها عجیب و نامنظم هستند...
    هر دو هم الحمد لله بحث های خوبی شدند و ثمرات نسبتا خوبی داشتند. بگذار یک جمع بندی ای بکنم:

بحث حجم
    ________

بحث حجم که یکی دو تا نتیجه داشت (و البته تمام نشد و همچنان موضوعش باز است) و یکی از نتایجش را که اندازه گیری کردم به عدد 65-15 رسیدم. (شاید هم 65-10 بود درست خاطرم نیست. ولی یادداشت کرده ام.) یعنی پیشنهادهای خوبی که سامانه ای که بر این مبنا نوشته شده بود می داد 65 درصدش درست بود و سودهای خوبی می داد و 15 درصدش اشتباه بود و زیان ده بود (البته زیان خیلی کمتر از سود بود) و 20 درصد باقی هم معمولی بود و نه سود می داد و نه زیان... منتها مشکلی که من با این سامانه داشتم روی چند مورد بود... یکی اینکه خیلی بلند مدت بود! خوب این از چند منظر بد است... یکی اینکه برای کسی که صبح تا شب پشت رایانه است و کارش بورس است و می خواهد با سرعت بهتری نسبت به سرمایه گذاری های بلند مدت پول در آورد این بلند مدت کار کردن اصلا معنایی ندارد. و دیگر اینکه این بلند مدت بودن باعث می شود نتوانم من به عنوان یک قلاب ساز قلاب ماهی گیری ای که ساخته ام را در عمل آزمایش کنم! چرا که دست کم به 40 مورد خرید و فروش نیاز دارم که بتوانم ببینم آن 65-15-20 آیا در عمل هم 65-15-20 است یا نه؟ آیا کاربردی است یا نه؟ و اگر هر پیشنهاد یک سال زمان نیاز داشته باشد برای آزمایش و در طی یک نیم سال بتوانم 20 پیشنهاد خرید هم از سامانه بگیرم... پس دست کم به 1.5 سال زمان نیاز خواهم داشت برای آزمایش سامانه! و این یعنی تمام عمر پژوهش من! پس کلا بی خیال...

اما بحث حجم تمام نشد... باز ماند و من دوباره خسته شدم و یک هفته ای رفتم تو کما... و گذاشته ام بعدا دوباره به خدمتش برسم... ادامه ی این مبحث با این موضوعات است:
    چگونه بحث حجم را کوتاه مدت کنیم؟
    چگونه آن را با بحث قیمت باید ترکیب کرد؟
    چگونه می توان دو گونه سامانه ی حجم را با هم ترکیب کرد؟
    و نیز استفاده از نرم کننده ها در ترکیب حجم با نشانگرهایی چون بختامدی و قدرت نسبی
    و نیز مشاهده و بررسی واگرایی ها و همگرایی های بین قیمت و حجم

دو سه تا ثمره ی فلسفی/مفهومی هم می توان از این بحث گرفت:
    یک) اینکه همیشه روندهای اصلی همراه با حجم بالا هستند. همیشه. و این حجم هم به تدریج همراه با رشد حجم افزایش پیدا می کند و در انتهای روند قیمتی هم حجم بزرگترین ضربه اش را می زند و خاموش می شود و با خاموش شدن حجم دیگر قیمت رها می شود. و در اینجا دو اتفاق می افتد یا اینکه از همین جا سقوط قیمتی خواهیم داشت. یا اینکه از اینجا یک موج پنج (که من آن را موج کاذب می خوانم) خواهیم داشت و همین جوری الکی قیمت مقداری بالا می رود...
    دو) اینکه در حجم های عجیب می توان منتظر اتفاق های عجیب بود. یعنی نه تنها حجم های بالا که همه دنبالش هستند. بلکه حجم های پایین.

بحث فشرده سازی

این هم موضوع خوبی بود و هر چند خودش به خودی خود یک سامانه و یک راهبرد حساب نمی شود ولی یک کمک حال بسیار خوبی است که نتایج سامانه های دیگر را بهبود بخشد. و می توان گفت این موضوع تمام شد ولی موضوع بهینه سازی نمودارها و بهنجار کردن آنها تمام نشد... بحثی بسیار جذاب که هم کنجکاوی انسان را بسیار بر می انگیزد (که چرا یک نمودار باید این قدر ضایع باشد؟ چرا برخی نمودارها مانند سیمانی ها تمام شمع هایشان یک شکل و ضایع است؟ چرا بازار به سراغ اینها نمی آید؟) و هم می تواند پول ساز باشد... البته من خودم نرفتم نتایج را خودکار بررسی کنم ببینم واقعا چند درصد در خروجی کار (پس از بهنجار سازی نمودار) بهبود حاصل می شود... ولی همین جوری چشمی که نگاه می کردم دیدم عملا بالای 10 درصد نتایج سامانه انگار بهبود پیدا می کند... آخر می دانید چیست؟ هنگامی که نمودار بهینه و بهنجار می شود دیگر ما هم باید برویم سامانه ی خودمان را تغییر دهیم! اگر سامانه ی پیشین ما ترکیب مکدی 5-35 و بختامدی 14 روزه و قدرت نسبی 100 روزه بود الان دیگر وقتی نمودار خودمان را تغییر دادیم و مثلا 10 درصد داده ها را حذف کردیم یا اضافه کردیم یا ارتفاع را تغییر دادیم، دیگر مجبوریم سامانه را هم تغییر دهیم! آن سامانه روی آن نمودارها ساخته شده بود و اینک نیاز داریم سامانه ای داشته باشیم که روی این نمودارها بتواند کار کرند... ولی همین جوری چشمی با همان سامانه ی قدیم روی هر دو نمودار (نمودار بهنجار شده و بهنجار نشده) نگاه کردم دیدم بیش از 10 درصد انگار بهبود داریم! که رقم فوق العاده عالی ای است!
    پس ادامه ی این مبحث هم این شد که بیاییم و سامانه هایمان را تغییر بدهیم به گونه ای که بتواند روی این نمودارهای جدید هم کار کند و بعد بسنجیم ببینیم نتایج چطور است؟ (به عنوان مثال من یک سامانه داشتم که از ترکیب 20 سامانه ی کوچک ساخته شده بود! الان من باید بروم عینا تمام آن 20 سامانه ی کوچک را تغییر دهم و بعد بیاییم ببینم دنیا دست کیست...)
    و نیز ادامه ی دیگری که می توان بر این مبحث داشت کار روی حجم است! یعنی بهنجار کردن حجم که از قضا واقعا ناهنجار است! یعنی اگر در 50 درصد نمادهای ایرانی عارضه ی ناهنجاری قیمتی را می بینیم باید بگویم در بالای 90 درصد از نمادهای ایرانی عارضه ی ناهنجاری حجمی دیده می شود و کاملا یک چیز مسخره ای است... در نمادهای مختلف دنیا زیاد دقت نکرده ام ولی در آنهایی که دیده ام و به خاطر دارم (به خصوص در فارکس) یادم می آید این مشکلات کمتر است! و البته به خاطر بزرگ بودن نمادها است دیگر... یعنی هر چقدر یک نماد بزرگتر و مردمی تر باشد (به این معنی که شمار بازیگرانش بیشتر باشد...) آن نماد بهتر قابل بررسی است و نتایج بهتری می توان از آن گرفت... (و البته از آن طرف را هم بگویم... از آن طرف میزان بازدهی کم می شود و حرکات قیمتی آن نماد آهسته می شود و اگر هم بخواهیم از اهرم استفاده کنیم مشکلات خاص خودش را دارد...

اما بعد!
    در ادامه می خواهیم باز هم روی بهنجار سازی نمادها کار کنیم... این بار می خواهم نقش نمادها را نسبت به دیگر نمادها بررسی کنم و نسبت به آنها اینها را بهنجار کنم... حالا عرض می کنم:

بهنجار سازی مقایسه ای

یعنی اینکه ببینیم آقا امروز اگر ستران رشد کرده، وضعیت گروه چگونه بوده؟ آیا گروه هم رشد داشته؟ یا نه؟ (نماد شاخص سیمان) بعد اینکه وضعیت بازار چگونه بوده؟ آیا بازار امروز یا مثلا در طی یک ماه اخیر وضعش خوب بوده؟ یا نه؟ (شاخص کل) در این حال وضعیت اقتصاد ایران چگونه بوده؟ آیا وضع بازار سهام با وضع اقتصاد ایران همسو بوده؟ یا بازار دارد خلاف می رود؟ آیا بازار از اقتصاد کل عقب افتاده؟ یا بازار حبابی شده؟ (نماد تورم و نماد دلار/ریال و نماد طلا و نقت/دلار و ...)
    خوب... همان طور که از همین چند سطر مشخص شد کار خیلی بزرگ است. خیلی. این قدر بزرگ است که شاید یک نفر نتواند از عهده اش بر بیاید... فلذا کاری که من باید انجام بدهم این است که ابعاد قضیه را بسنجم و تکه ای مشخص که به سودم است را از بین اینها انتخاب کنم...
    «محمد حسین» هستم.

مدیر mhjboursy آواتار ها
    ارسال
    9,407

بهنجار سازی مقایسه ای

خوب...
    توضیحات اضافه نمی دهم... برویم سراغ اصل مطلب...
    برای اینکه دو نمودار را با هم مقایسه کنیم بهتر است که هر دو را در یک رنج بیاوریم... در یک رنج که شاید درست نباشد... بهتر است ابتدا آنها را در یک بُعد بیاوریم و بَعد در یک رنج و بازه.
    مثلا ستران 1500 ریال است ولی شاخص سیمانی 600 واحد. این دو اصلا در یک بُعد نیستند که بخواهند با هم مقایسه شوند. ببینید... دو تا مسئله است... یک مسئله این است که تغییرات قیمتی ستران از 500 ریال است تا 5000 ریال. ولی تغییرات شاخص سیمان از 300 واحد است تا 1000 واحد. یعنی اندازه هایشان با هم جور در نمی آید... این زیاد مهم نیست و با یک ضرب و تقسیم نهایتا موضوع حل شده است... ولی موضوع دیگر سرعت افت و رشد است و جنس حرکات. برای رفع این مسئله من پیشنهاد می کنم به جای خود نمودارها از مکدی یا قدرت نسبی نمودارها استفاده کنیم.
    حالا دو تا پرسش اینجا پیش می آید: 1- ابتدا مکدی بگیریم بعد اندازه ها را یکی کنیم؟ یا اینکه اصلا اندازه ها را یکی نکنیم؟ یا اینکه اول اندازه ها را یکی کنیم و بعد مکدی بگیریم؟ 2- چگونه دو تا نماد (نمودار/نشانگر/داده) را با هم ترکیب کنیم؟
    باز هم بهتر است توضیح اضافه ندهم... گمان کنم این گونه خوب باشد که ابتدا ببینیم هدف چیست؟
    هدف این است که یا سامانه ای بسازیم که وقتی مثلا ستران از گروه خیلی عقب افتاده بود و خواست جبران کند وارد نماد ستران شویم... یا اینکه بیاییم و اصلا نمودار ستران را تغییر دهیم و بهنجارش کنیم! مثلا بیاییم و میزان افت و خیزهای گروه سیمانی را از ستران کم کنیم و به این روش خالص افت و خیزهای ستران را به دست بیاوریم. و آن را به عنوان یک نمودار بهنجار شده و به عنوان خوراک به سایر سامانه هایمان تحویل دهیم.
    خوب... اصلا این کار درست است؟ ما اگر موفق شویم و به طور کامل نقش گروه سیمانی را در نماد ستران حذف کردیم به کجا می رسیم؟ به دردمان می خورد؟ چون ما اصلا یکی از اهدافمان در بررسی ستران این است که همزمان (داخلش) گروه سیمانی و اقتصاد ایران و ... را هم بررسی کنیم و ... حالا با این کار اگر این تفکیک را انجام دهیم که...
    خوب... توجیهی که می توان روی این پرسش داشت این است که بلی... هر چند درست است که ما نقش تمام عوامل و بازیگران را یک جا می توانیم در نمودار قیمتی سهام مشاهده کنیم... ولی گاهی شاید لازم باشد بیاییم و فقط نقش و حرکت یک نماد را به صورت جدا و تفکیک شده و مجرد شده نسبت به آن کلی که در آن است، مشاهده کنیم.
    ببینید... گاهی است که بازار دارد رشد می کند، گروه سیمانی دارد در جا می زند، یا اصلا بازار دارد رشد می کند و گروه سیمانی هم دارد رشد می کند ولی این رشد نسبت به آن رشد آن قدر کم است که در حقیقت امر درستش این است که بگوییم گروه سیمانی در حال حاضر دارد افت می کند! ولی از آنجا که کل بازار دارد با سرعت بسیار زیادی رشد می کند یک مقداری هم گروه سیمانی را دارد دنبال خودش می کشد! این یکی از استفاده های ما از این ابزار (مقایسه) است.
    استفاده ی دیگر از آنجا ناشی می شود که اگر خاطرتان باشد در حدود 40-50 صفحه پیش آمدم و همگرایی فوق العاده شدید بین نمادهای مختلف را خدمتتان نشان دادم... و عرض کردم که این همگرایی خیلی عجیب است و سپس اگر خاطرتان باشد نشان دادم که در جاهایی که یک نماد از بازار عقب می افتد و می خواهد این عقب ماندگی خودش را جبران کند چنان خیزی بر می دارد که بیا و ببین... پس
    بهترین بازدهی های بلند مدت را زمانی می توانیم در نمادهای مختلف مشاهده کنیم که آن نمادها دارای عقب افتادگی نسبت به بازار هستند و یک موج افزایشی قوی را شروع می کنند. و همان گونه که عرض کردم ممکن است روی نمودار یک نمادی افت خاصی نکرده باشد... ولی در همین حال کل بازار یک رشد عجیب کرده باشند و این جا مانده باشد... و حالا که بخواهد این راه بیافتد برود تو این حالت باحال... ولی همین جوری که ما در نمودار نگاه می کنیم چیز خاصی نمی بینیم... ولی وقتی اثر بازار را از نمودار این نماد کم می کنیم و از این جنبه بهنجارش می کنیم می بینیم که یک افت عجیب داشته تو این مدت!

البته که این مطالبی که دارم الان عرض می کنم برای خودم هم یک مقدار گنگ است و نیازمند کار است... هم کار عملی و هم کار علمی... یعنی هم اینجا باید بیشتر حرافی کنم و پیرامون موضوع جستجو کنم تا قضیه از بُعد فلسفی اش روشن تر شود و هم باید به واسطه ی برنامه نویسی ها میزان تجربیات و خروجی های کار را بیشتر مشاهده کنم تا از آن منظر نیز قضیه بازتر و روشن تر شود...
    تا ببینیم خداوند متعال چه می خواهد. (که همیشه خیر و صلاح می خواهد.)
    «محمد حسین» هستم.

مدیر mhjboursy آواتار ها
    ارسال
    9,407

مداران را هم دیر دیدیم ولی هنوز هم پیشنهاد خرید است. احتمال سوددهی دست کم 5 درصدی اش از همین جا خیلی بیشتر از احتمال افتش است. اگر فردای کاری افت کرد پیشنهاد خرید خوبی خواهد بود. اگر هم اول وقت در صفر تابلو دادند باز هم خوب است. آستانه زیانش هم همان 5 درصد است. یعنی اگر از همین جا 5 درصد افت کرد یا به عبارت دیگر اگر از 3240 ریال (در کوتاه مدت) کمتر شد دیگر نه تنها خرید دارد بلکه فروش هم دارد.
    ولی احتمالا این روند است و ادامه دار است.
    فردا تا 3400 یا حتی 3444 ریال هم پیشنهاد خرید است.
    «محمد حسین» هستم.

مدیر mhjboursy آواتار ها
    ارسال
    9,407

خلنت هم پیشنهاد خرید است.
    در 2600 ریال.
    آستانه زیان هم 2470 ریال.

«محمد حسین» هستم.

مدیر mhjboursy آواتار ها
    ارسال
    9,407

اپرداز هم در 905 ریال با آستانه زیان 8350 ریالی پیشنهاد خرید است.
    «محمد حسین» هستم.

مدیر mhjboursy آواتار ها
    ارسال
    9,407

شلعاب هم در 3166 ریال پیشنهاد خرید است. با آستانه زیان خیلی مهم ِ 3000 ریالی.
    «محمد حسین» هستم.

اطلاعات موضوع

Users Browsing this Thread

در حال حاضر 4 نفر از این موضوع دیدن می کنند (0 عضو و 4 مهمان)

برچسب برای این موضوع

بوک مارک ها

مجوزهای ارسال و ویرایش

• شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • شما نمی توانید به ارسال ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید ارسال های خود را ویرایش کنید
  •