صفحه 290 از 600 نخست ... 190240280287288289290291292293300340390 ... آخرین
نمایش نتایج: از 2,891 به 2,900 از 5991

موضوع: کارگاه

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,811 بار در 17,704 ارسال

پاسخ : کارگاه

اگر بازار پایه دوباره شروع به رشد کند، این افت و این نامه خیلی خوب تعبیر می شود.

بازار که داشت رشد می کرد یک مطلب می خواستم بنویسم (شاید هم نوشتم) با این عنوان که باید مراقب بود.
    اواسط رشد به وضوح می شد دید که یک سری از دست به قلم ها از این رشد خوششان نمی آمد... به خصوص تحلیلگران بنیادی... که شاهد رشد سهام بی بنیاد بازار پایه بودند...
    هیچ وقت یادم نمی رود و به خوبی در ذهنم حک شده نامه ی سرگشاده ای که در سایت سهامیاب تحلیلگر ارشدشان! به عنوان یک تحلیل غیر پولی (مطلب آزاد) درج کرده بود و در آن مستقیم از سازمان خواسته بود جلوی رشد این نمادها را بگیرد! (البته نه مستقیما)

سخن را کوتاه می کنم...
    این افت اخیر (اگر رشدی دوباره در پی داشته باشد... که ما این احتمال را می دهیم) هم به کسانی که سوار نشده بودند مهلت حضور داد و هم اینکه دهان کسانی که مخالف این گونه سفته بازی ها بودند را بست... (دیگر چه بگویند؟ وقتی سازمان بورس برداشته از همه یکی یک عدد اقرار نامه گرفته؟ و همگان شاهد افت زیادی هم که بوده اند؟)

پس اگر رشدی در ادامه داشته باشیم... عملا آن رشد از پیش واکسینه شده! و دست کم از این جنبه دیگر کسی نمی تواند جلویش را بگیرد!

مواردی که باید بعدا (اگر وقت شد) بررسی شود:
    * چند درصد از کارگزاری ها اینترنتی امضاء گرفتند؟
    * چند درصد از مردم پشیمان شدند و می خواهند بیرون بیایند؟
    * آیا رشد قبلی بنیادی بوده (پتانسیل بنیادی ای بوده که آزاد شده؟) یا سفته بازی بوده؟
    * آیا سفته بازان هنوز به این نمادها رغبت دارند یا نه؟

باز هم می گویم: من هنوز احتمال بیشتر را به این می دهم که باز هم رشد خوب داشته باشیم. (و البته هر وقت فهمیدم نظرم اشتباه بوده بدون هیچ گونه تعصب از کقزوی و وقوام و انرژی و حاریا و ... بیرون خواهم آمد و جلوی زیان را خواهم گرفت.)
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

2. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

گفتم حاریا...
    یکی از دوستان بنیادی می گفت این شرکت هیچ چیز نیست!
    می گفت یک شرکت کاغذی است!
    می گفت پول جمع کرده بوده که یک عدد کشتی بخرد... ولی کشتی را نتوانسته خرید کند و الان هیچ چیز ندارد!

شما فکر کن! 11 میلیون صف! به خاطر هیچ چیز!
    من هم دارم!

البته شاید هم خبری است و این این باد صبا حامل خبر رانت است...
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

4. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

خیلی دوست دارم فردا بیاید و ببینم پیشبینی ام در مورد قثابت و ریزشش (با وجود این صف بسیار سنگین 15 میلیونی!) درست از آب در خواهد آمد یا نه؟
    «محمد حسین» هستم.

6. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

یک چیزی را من ده بار تاکید کرده ام... بگذار ده بار دیگر هم تاکید کنم:

آدم هر گونه تعصبی که دارد، داشته باشد... مهم نیست... ولی هنگامی که می خواهی بررسی کنی تعصبت را یک لحظه بگذار کنار...
    طرفدار آقای روحانی هستی یا احمدی نژاد، آمریکایی هستی یا طرفدار نظام، هر چیزی که هستی باش... با آن کاری نداریم. (در این مقطع دست کم کاری نداریم.)
    یک لحظه تعصب هایت را بگذار کنار و واقعیت را ببین...

این حماقت است که آدم طرفدار یک جریان سیاسی باشد بعد ببیند گروه بورسی ای مثلا قندی دارد می رود بالا و برای اینکه بگوید فلان گروه مقصر نبوده خودش را (و بقیه را) گول بزند و بگوید این افزایش فلان است و بهمان است و و و

تعصب داری... تعصب بی جا؟ یا به جا؟ (فعلا) اصلا مهم نیست. بررسی ات را بی تعصب انجام بده!

==============

از این بدتر؟
    احمقانه ترین کار تعصب داشتن نسبت به سهم است!
    تعصب داری؟ به جهنم... اصلا مهم نیست... تعصبت را نگه دار... ولی یک لحظه، دست کم یک لحظه، بدون تعصب به نمودار ها و بنیاد ها و اخبار نگاه کن...
    بررسی کن، خوب نگاه کن، چشمت را باز کن، ببین اگر حرفت اشتباه بوده در یک آن موضعت را عوض کن.
    حالا show هر چه می خواهی بیا برای دیگران... در انجمن ها هر چه می خواهی از آن تعصب احمقانه ات حرف بزن... ولی دیگر با خودت و جیبت که تنها هستی تعصب را بگذار کنار و دروغ هایی که به بقیه می گویی را به خودت دیگر نگو...

از این احمقانه تر؟
    تعصب روی بررسی پیشین.
    (یعنی احقمانه ترین چیز این است که آدم فکر کند به جای اینکه ما باید بازار را بررسی کنیم، این بازار است که باید به حرف ما گوش کند!)

(فکر هم نکنید این نوشته را به شما می گویم ها! خیر... به خودم هستم... باید مدام اینها را به خودمان گوشزد کنیم...)
    «محمد حسین» هستم.

8. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

سبد سهامم:

«محمد حسین» هستم.

10. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

آیا این تعداد نماد در سبد درست است؟
    بله.
    گفتم که تعداد سهام باید آن قدر باشد که آدم فرصت داشته باشد هر روز یک حالی از همه بپرسد...
    و در حال حاضر که من شغلم بورس است وقت می کنم در روز نمودار بیست نماد را بازبینی (نه بررسی کلی... بلکه بازبینی 1 دقیقه ای) کنم، داد و ستد هایشان را یک نگاه کوچک بیاندازم و احیانا سری به جستارشان در انجمن ها بزنم...

===============

آیا این جور ترکیب درصد ها درست است؟
    بسمه تعالی خیر.
    این 50 درصد سبد که وقوام است نباید این قدر بزرگ باشد... حتی آن دماوند. (که هر دو را هم با دید بنیادی خریدم و یک سال - بلکه دو سال- ماند روی دستم...)

===============

در آینده:
    اگر همین جور بورس شغلم باشد ترجیح می دهم 20 بلکه 40 نماد با اندازه های مساوی در سبد داشته باشم...
    اگر شغل اصلی ام تغییر کرد ترجیح می دهم 4 یا 5 نماد در سبد داشته باشم.
    اگر شغل اصلی ام چیز دیگری بود ولی سامانه ی داد و ستدی خودکار داشتم باز دوست دارم 40 نماد در سبد داشته باشم.
    «محمد حسین» هستم.

12. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

ای بابا... خگستر باید در بالا بزرگتر می بود... چرا این جوری شد؟ به هر حال...
    «محمد حسین» هستم.

14. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

بگذار بگویم...
    در وقوام بعد از اینکه در مجمع آخر شرکت کردم فهمیدم که این ها چقدر دزد هستند و علاوه بر این فعلا خبری هم در این نماد نیست و به درد سرمایه گذاری نمی خورد...
    برای همین تصمیم بر فروش گرفتم...

قیمت خریدم 834 ریال بود
    قیمت بسته شدن هم 850 بود (یا 800)
    گفتم در نوسان های طبیعی قیمت سهم وقتی رسید به 1090 می فروشم و کلا با این اراذل و اوباش (در لباس پلیس و در لباس متدینین!) خداحافظی می کنم...
    قیمت 800 باز شد...
    تا 850 رفت...
    دوباره ریخت تا 800 و یک کوچولو همان جا بازی کرد...
    به جای اینکه بیاید بالا یواش یواش رفت پایین...

و من همچنان منتظر بودم بیاید بالا که بفروشم...

و البته همیشه من روی پتانسیل های بنیادی این نماد تاکید داشته و اصلا هنوز هم دارم... اگر یک مقدار اوضاع تغییر کند... مثلا یک مرجع قضایی بیاید و بخواهد به پرونده ی این دزد ها علنا رسیدگی کند. یا اوضاع ساخت و ساز در مملکت درست شود یا.... هر عدد سهم باید 10 هزار ریال قیمت بخورد! پس هنوز هم به نظر من یک نماد کاملا بنیادی است...

بله... من هنوز که هنوز است این را نفروختم... 750 شد نفروختم... 700 شد... 600... 500... 400

==============

آیا نفروختنم اشتباه بود؟؟؟
    بله.

چه کار باید می کردم؟
    باید یک آستانه زیان برای خودم تعیین می کردم!
    باید یک آستانه زیان برای خودم تعیین می کردم!
    باید می گفتم حتما می فروشمش...

بله انگار من یک خصلت اشتباه دارم که همین جا زمانش است که رویش کار کنم.
    ادامه دارد:
    «محمد حسین» هستم.

16. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

می دانید که من کف_خر هستم
    این بد نیست... من با اندیشه این را انتخاب کرده ام و فکر می کنم بهترین راهبرد دنیا است!

ولی یک چیزی شبیه آن هست که انگار اشتباه است...

من وقتی تصمیم به خرید یا فروش در یک نماد می گیرم... سعی می کنم در بهترین بهترین بهترین نقطه وارد یا خارج شوم...
    خیلی دوست دارم در قله خارج و در دره وارد شوم.
    خیلی دوست دارم از صف فروش بخرم و به صف خرید بفروشم...

در خیلی از موارد این کار کمک بزرگی به من می کند... مثلا در نمادهای کم داد و ستد اگر بخواهی همین جوری خرید و فروش کنی نسبت به حالتی که من خرید و فروش می کنم شاید 5 درصد اختلاف باشد! یعنی من سودی که یک نفر می خواهد از یک داد و ستد ببرد را همین جا می برم! (نه... اصلا حتی در نمادهای پر داد و ستد هم همین جور است.)
    خیلی وقت ها وقتی خرید می کنم بعد قیمت رشد نمی کند و آستانه ی زیانم فعال می شود و می آیم بیرون می بینم به جای اینکه یک زیان کوچک داده باشم یک سود کوچک هم برده ام! (مانند همین خگستر که الان دارم می فروشم و هنوز با این همه افتی که کرده همچنان در سودم!)

ادامه دارد...
    «محمد حسین» هستم.

18. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره دار(19) Mehdi1400 آواتار ها
    تشکر شده 20,126 بار در 2,850 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها
    سبد سهامم:

سلام

پس کجاست نقدینگی؟!!

واقعا شما میرسید این همه سهام رو مدیریت کنید؟

20. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید Mehdi1400 از ایشان تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 9 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 9 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع