صفحه 554 از 600 نخست ... 54454504544551552553554555556557564 ... آخرین
نمایش نتایج: از 5,531 به 5,540 از 5991

موضوع: کارگاه

عضو فعال Abad آواتار ها
    تشکر شده 42,137 بار در 6,946 ارسال

پاسخ : کارگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها
    برای اندیشه
    =======

برای سرمایه های بالاتر
    =============

تاثیر وزن خود سامانه روی نماد
    =================

یکی از مسائلی که باید دقت کنیم در نوشتن سامانه های داد و ستدی مان (به ویژه خودکار) این است که خود خرید و فروش های ما هم روی قیمت می تواند تاثیر گذار باشد. و عملا با تغییر سرمایه (کوچک بودن یا بزرگ بودن سرمایه) به خوبی نمی توان از برخی سامانه ها استفاده کرد.
    البته سرمایه های کم شخصی (حقیقی) معمولا تاثیر زیادی نمی گذارند (به خصوص اینکه اگر سامانه کوتاه مدت باشد و هر روز در ده یا بیست نماد خرید انجام دهد) ولی مثلا اگر آدم دارد برای یک بانک یا یک کارگزاری یا یک شرکت بزرگ سرمایه گذاری برنامه نویسی می کند باید این وزن را هم در نگر بگیرد...

به عنوان مثال استفاده از واگرایی ها (به خصوص چند بار پشت سر هم) می تواند برای بسیاری از سرمایه های کم فرصت بسیار جذابی باشد. ولی برای یک سرمایه بزرگ نمی تواند باشد. چون در بسیاری از نمادها مشاهده می کنیم که با تزریق کمتر از 5 میلیارد ریال به یک نماد عملا قفل می شود! و دیگر امکان خرید نمی دهد... فلذا در پایه ی اول این واگرایی که یک حالت اشباع معمولی باشد ورود سرمایه ی سنگین بهتر و درست تر خواهد بود و احتمالا اجازه ی ایجاد واگرایی را دیگر به آن نماد نمی دهد!

همین طور سیاست های داد و ستدی چون خرید در کف یا خرید در «بالا» و فروش در بالاتر هر دو با بالا رفتن سرمایه باید تعدیل شوند.

همین طور بهتر است در سرمایه های کوچک شمار خرید و فروش را آورد پایین تا تمام سرمایه بتواند یک جا اعمال شود تا از «تاثیر گذاری خرید خودمان روی نماد» هم بتوانیم استفاده کنیم. ولی در سرمایه های بالا لاجرم باید به این سمت حرکت کرد که خرید و فروش ها بسیار کوتاه مدت و در عین حال زیاد باشد که تا جای ممکن سرمایه پخش شود. (بتوان وارد و خارج شد)

درود
    دقیقا برخی مواردی که گفتید ، من هم به سمت آن حرکت می کنم ، یکی کاهش سهام پرتفو است که در بالا اشاره کردید.
    دیگری در هنگام صف خرید های ابتدایی است مثلا یک پله خارج می شوم مثلا با سود 10 درصدی و وجه ان را در ردیف سوم سهم دیگرم می گذارم که عملا از ان سهم حمایت کنم
    این سیاست ها اگر انتخاب سهم در جای خوبی از نظر زمان و قیمت باشد بسیار موثر است.
    مثلا امروز وشمال در 11.30 دقیقه صف فروش 190 تایی داشت 100 تا را من برداشتم بعد از چند دقیقه بازار بقیه را خرید و مجددا صف خرید شد.
    Abad (گروه سرمایه گذاری آباد )
    تصمیم ساز است ، تصمیم گیری و مسئولیت آن با شماست. هر تصمیمی برای آینده امکان خطا دارد

2. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید Abad از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,811 بار در 17,704 ارسال

همین جوری
    =======

اندیشه در اصلاح های فرسایشی
    ===================

چندین روز است که به صورت پیوسته و بدون استراحت دارم روی این کار می کنم که چگونه می توان انتهای یک روند فرسایشی را پیدا کرد.
    همان طور که می دانید روش ن در داد و ستد خرید در کف است. و سرمایه ی (زمانی) زیادی هم به پایش گذاشته ام و تجربیات بسیار خوبی هم (گمان می کنم) در این زمینه پیدا کرده ام. خلاصه اینکه تا حدودی می دانم باید چه کنم... ولی این قسمت اصلی و نهایی امانم را بریده...
    (دیگر مانند همیشه غر نمی زنم... ولی همین را فقط بگویم که واقعا داغان شده ام! داغان!)

چرا؟
    واقعا چرا؟
    چرا پس از یک افت دراز مدت و شدید و زمانی که بازار اندکی خوب می شود باز دوباره فروشنده ها بازار را به دست می گیرند و باز هم موجبات اصلاح های شدید و دراز مدت را فراهم می آورند؟؟؟
    چرا؟
    واقعا چرا؟

بگذار یک نمونه اش را بگذارم...

http://i66.tinypic.com/n17683.png

این نماد نامرد هفت سال! هفت سال روند کاهشی فرسایشی داشته!!!
    آخر هفت هشت سال یک عمر است اصلا!

اصلا چرا در این مدت کارخانه را تعطیل نکردند برود پی کارش؟؟؟
    بابا زیان یک سال، دو سال، سه سال... بالاخره باید یا تعطیلش می کردند یا اینکه به سوددهی می رساندنش...

البته این کار را کرده اند و پس از سال 88 (که البته پیش از آن یک سال نماد بسته بوده) پدرخش رشد خوبی کرده... ولی پیش از آن چه؟؟؟ چرا آخر باید هشت سال این شرکت درگیر مسائل فرسایشی می بوده؟
    تو را به خدا کسی نیاید بگوید به خاطر مسائل بنیادی...
    ما مسائل بنیادی را در آینه ی نمودارهایمان می نگریم.
    به عبارت دیگر:
    اگر وضع بنیادی این قدر بد بوده باید در عرض یکی دو سال یک افت شدید پیدا می شده و تمام!
    باید مردم دسته دسته هجوم می آوردند برای فروش و یک ضربه ی سنگین به پیکر نماد می زدند و پس از آن یک دوره ی اصلاح فرسایشی موقت می داشتیم و پس از آن یک دوره ی آرامش و در نهایت رشد. (یا همان جا ماندن) ولی این اتفاق نیافتاده. اتفاقی که افتاده این است که مدام قیمت بالا رفته و پایین آمده و مدام دره ها و قله هایی که ساخته هر دو پایین تر از دره ها و قله های پیشین بوده.
    حالا من که آن زمان یادم نیست...
    ولی بگذار یک مقایسه ای بکنم با وضع اخیر...
    در چهار سال گذشته هم همچین وضعی داشته ایم... (خدا بگویم چه کار کند این روحانی را...)
    ادامه را برویم در ارسال بعد...
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

4. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

ادامه از بالا...

در چهار پنج سال اخیر که دولت آقای روحانی با این تیم اقتصادی اش (طیب نیا ) آمد، کل بازار رفت در رکود.
    یعنی دقیقا اوج سال 92 را می گویم که طیب نیا حسابی مستقر شد و گفت حباب را خالی کردیم...
    حالا کار به خوب و بد و گله و شکایت و این جور حرف ها ندارم...
    می خواهم بگویم نمونه ای در گذشته ی نزدیک داریم که می توانیم رویش حساب کنیم...
    در این مدت اکثر نمادهای بازار در کلیت خودشان این حالت افت و کاهش را دارند... و این حالت افت و کاهش هم فرسایشی است... هم بلند مدت است و هم اندازه اش قابل توجه است...
    {1}

خوب... بگذار پیش برویم...
    شاید بد نباشد اندکی به سرعت بیاندیشیم...
    ویژگی یک اصلاح فرسایشی سرعت آن است. شاید ما بتوانیم با سنجش سرعت حرکت قیمت پیش از رسیدن به کف بگوییم استفاده از آن کف خوب است یا بد.
    یکی سرعت و دیگری اندازه.
    استدلالمان هم این باشد که وقتی یک توپ را از فاصله ی 5 سانتی متری می اندازی زمین خود به خود 2 سانت بالا می آید ولی اگر از فاصله ی 1 متری بیاندازی زمین 40 سانت بالا می آید. و اگر از فاصله ی 1 متری روی یک سطح شیب دار قل بدهی اش، هنگامی که به زمین خورد 10 سانت بالا می آید. ==> سرعت و اندازه.

ادامه دارد...

=============پا نویس==============
    {1} خوب تا اینجای کار این ایده را مد نگر داشته باشیم که احتمال دارد بتوان با سنجش وضع شاخص کل و شاخص صنعت و سایر نمادهایی که با نماد مورد نگر همگرایی دارند بتوان در کف های نسبی نماد حاضر خرید نکرد، یا اینکه اگر خرید می کنیم با آستانه سود و زیان کمتری بفروشیم... یعنی احتمالا وقتی این شرکت به کف رسیده و مستعد رشد شده احتمالا سایر نمادهای گروه این وضع را نداشته اند و همچنان در میانه ی ریزش بوده اند... یا اینکه اگر این صنعت به کف رسیده سایر صنایع (شاخص کل) در میانه ی افت خودش بوده!
    ویرایش توسط mhjboursy : 2017/11/19 در ساعت 00:07
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

6. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

ادامه از بالا...

پیش از ادامه بگذار باز هم چند مورد ببینیم... همین جوری...
    مخصوصا در همین دوران چهار پنج سال اخیر...
    {1}
    موردی که همیشه در نگاه من است سیمانی ها است. دو تا دوره ی رشد خفن اینها داشته اند. یکی در آن زمانی است که آقای هاشمی رفسنجانی داشت کارش تمام می شد و پروژه های عمرانی در ابعاد بزرگی داشت انجام می گرفت و مردم برای سیمان صف می بستند! (مسخره بود ولی واقعی بود!) یکی هم زمانی که آقای احمدی نژاد مسکن مهر را راه انداخت...
    هر دو بار پس از رشد های عجیب و خیره کننده ای که داشتند و با تمام شدن آن پروژه ها وارد دوران های رکود عمیقی شدند... {2} {3}
    (البته شاخص سیمان آن دوران رشد اولیه که فووووووق العاده بزرگ بود را در خودش ندارد. ولی در نمادهای مختلف سیمانی قابل مشاهده است)
    با هم رشد و افت بلند مدت سیمانی ها را بعد از سال 92 ببینیم:

http://i63.tinypic.com/rvxawg.png

مورد دیگر خودرویی ها به خصوص خگستر است که این روزها زیاد به آن نگاه می اندازم... اصلا افت های پی در پی این نماد پس از رشد سال 92 و نیز پس از سال 95 خیلی عجیب است:

http://i66.tinypic.com/mm55ig.png

همان طور که می بینید به دفعات در فیبوهای مختلف که اتفاقا با مقاومت ها و حمایت های ناشی از دره ها و قله های گذشته هم همراه بوده این استعداد برای بازگشت هم محیا شده!!! و اندکی هم حتی برگشته!!! ولی باز کامل نتوانسته برگردد... و باز فروشنده ها بازار را در دست گرفته اند...

از این مورد ها زیاد است...
    ادامه در ارسال بعد...

==================
    {1} یک نکته ای تا یادم نرفته. من اینها را در دوره های زمانی بزرگ دارم بررسی می کنم. ولی قصد اصلی من دوره های زمانی کوچک است. ولی از آنجا که این موردی که گفتم را دیده ام هم در مقیاس های بزرگ اتفاق می افتد و هم در مقیاس های کوچک. و از آنجا ه بررسی ابعاد بزرگ راحت تر است گفتم روی ابعاد بزرگ کار کنم.
    {2} باز دوباره ممکن است یک نفر ذهنش بر گردد سر مسائل بنیادی. لطفا بر نگردد. اصلا من یکی که نمی توانم مسائل بنیادی را دنبال کنم. در برنامه های کاری من یکی (فعلا) چیزی به نام بنیاد دیده نشده است.
    {3} یک نفر ممکن است بگوید چرا اصلا دنبال کف خریدن هستی؟ برو دنبال موج 3 یا 5 یعنی از میانه ی راه سوار شو... خوب... من همان طور که گفتم سرمایه گذاری های زیادی روی شناخت کف انجام داده ام و تجارب و اطلاعات خوبی در این تخصص به دست آورده ام... الان اگر یک نفر به من این حرف را بزند حکم این را دارد که به یک دانشجوی سال 5-6 دندانپزشکی بگویند تو چرا داری دندانپزشکی می خوانی؟ برو چشم پزشکی بخوان که نان در چشم پزشکی است... بماند مسائل دیگر که پیش از شروع این روش من مقدار زیادی روی این موضوع بررسی داشته ام و به نتیجه رسیده ام که «کف خری» به مراتب از سیاست «بالا بخر بالا بفروش» بهتر است...
    البته این مسئله باید بررسی شود که اگر یک یا یک سلسله موج شبیه موج 1 بیاید و روند کاهشی را خنثی کند و از بین ببرد چطور می شود...
    «محمد حسین» هستم.

8. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

ادامه از بالا...

متاسفانه بهترین ابزاری که ما برای این کار در اختیار داریم یعنی «واگرایی» در این موارد کارساز نیست.
    بلی. واگرایی اتفاق می افتد. ولی نه یک بار! بلکه هر بار یک واگرایی اتفاق می افتد.
    در امواج افزایشی کار ما راحت است. معمولا با واگرایی به موقع می توانیم در موج 5 بفروشیم و اگر زودتر بفروشیم هم چیزی از دست نداده ایم. ولی در امواج کاهشی خیلی مسئله فرق می کند. اگر ما زودتر از هنگام اقدام به خرید بکنیم وارد زیان می شویم! وارد زیان هایی که گاها بسیار سنگین و از آن بدتر اینکه خسته کننده هستند! فرسایشی که روح انسان را هم علاوه بر مالش فرسایش می دهد.

مسئله ی دیگر استفاده از نشانگرهای بلند مدت است.

مثال زیر را با هم نگاه کنیم:

http://i65.tinypic.com/30lm9tl.png

خوب!
    همان طور که می بینید این روش فوق العاده است!!!؟؟؟
    نه!
    فوق العاده نیست. به خاطر دو سه تا مسئله.
    ابتدا اشاره کنم که در تصویر بالا ما چهارتا بخش داریم. نخست قیمت دومی مکدی معمولی 5-35 سومی مکدی 5-250 و آخری هم مکدی 5-450 و نماد هم که برای گروه خودرویی ها است...
    اما چرا خوب نیست؟
    به خاطر اینکه ما که نمی دانیم (از قبل) روی چه تنظیماتی باید نشانگرمان را تنظیم کنیم!!!
    اکنون در این مورد بالا انگار نشانگر 450 روزه توانسته به خوبی کف را شناسایی کند. ولی همین نشانگر در سال 91 کم آورده و یک بالا زدگی بی مورد داشته! که احتمالا با نشانگری با تنظیمات بالاتر مانند 500-600 روز آن پیشنهاد اشتباه هم صادر نمی شده.
    همین طور موضوع دیگر این است که از کف های سریعتر در این روش نمی توان استفاده کرد. (مثلا اگر افت و خیز معمولی و نه فرسایشی ما یک موج بزرگ در خودرویی ها می داشتیم دیگر نشانگر 450 روزه هیچ گاه به سمت اشباع فروش حرکت نمی کرد!)

بگذارید همان بالایی را با RSI اش هم ببینیم:

http://i64.tinypic.com/1zvg0n9.png

باز هم ادامه دارد... (البته شاید روزهای دیگر)
    «محمد حسین» هستم.

10. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

ادامه از بالا....

ابتدا، پیش از شروع بحث اصلی دو تا مسئله را عرض کنم:
    یکی اینکه در بالا همان گونه که می بینید نشانگر آر اس آی در تنظیمات 313 روزه اش به هیچ وجه به اشباع نرفته! که تایید و تاکیدی است بر عرایضی که داشتیم...
    نکته ی دیگر هم اینکه در شکل های بالا مشاهده می کنیم باید با زیاد کردن دوره آستانه های اشباع ِ خرید و فروش را هم کوچک کنیم. حتما رابطه ای وجود دارد. ولی دستی هم می توان تنظیم کرد.
    نکته ی دیگر اینکه همان گونه که در همین جستار پژوهشی انجام دادیم و نتیجه اش را گذاشتیم، نشانگرها و نمودارهای هفتگی و ماهانه هیچ فرقی با روزانه، (روزانه ای که دوره اش را زیاد کرده باشند،) نمی کند. تفاوت در حد صفر است.
    نکته ی دیگر اینکه واگرایی در نشانگرها می دانید یعنی چه؟ یعنی اینکه در نشانگر با تنظیمات ِ یک مرتبه بلند مدت تر، هنوز به کف نرسیده ایم!

البته باید یک مقدار به این موضوع اندیشید... به اینکه آیا همین جوری با نشانگرهای بلند مدت می توان کار کرد یا نه؟ آیا حتی نمادهایی که در طی ده ها سال فقط آهسته و پیوسته رو به بالا حرکت کرده اند هم توسط نشانگرهای بلند مدتشان اشباع فروش را در جاهایی نشان داده اند یا نه؟ منظورم نشانگرهایی مانند مکدی که قیمت محور هستند نیست. نشانگرهایی مانند آر اس آی هم نه... چون احتمالا در بلند مدتباز روزهای مثبت از منفی بیشتر بوده... منظورم نشانگرهایی که بر پایه ی سرعت کار می کنند است. (اگر اشتباه نکنم ADX و SAR و Momentum و یکی دو تای دیگر بر اساس سرعت کار می کنند.)
    چون در روند های بلند مدت افزایشی یا کاهشی هم احتمالا سرعت کم و زیاد می شود.
    همچنین شاید بتوان از نشانگرهایی مانند بختامدی که سریع به اشباع می روند هم استفاده کرد. فرض بفرمایید نشانگری داشته باشیم که اگر به روند بلند مدت افزایشی یا کاهشی مستمر خورد همین جور برود در اشباع و سال ها آنجا بماند. (180 درجه بر خلاف آن قبلی که عرض کردم.)

==================

اما مسئله ی اصلی که داشتیم دنبال می کردیم...
    ببینید...
    ما نمی توانیم همین جوری تنظیمات نشانگرهایمان را تغییر دهیم... مثلا یک روز بگذاریم روی 50 روز و یک روز بگذاریم روی تنظیمات ِ دوره ی مثلا 500 روزه. نمی شود!
    و از طرف دیگر هم یک جورهایی این تنظیمات مانند حدس زدن طول چرخه های رشد و افت است. مثلا ما وقتی شاخص قدرت نسبی مان را 500 روزه تنظیم می کنیم عملا چرخه های 500 روزه وقتی افت مناسبی می کنند به دید ما می آیند. (همین جور مکدی و بختامدی و و و )

بلی... داشتم می گفتم... این تنظیمات بســـــــــیار بلــــــند مدت شاید به درد بخورد. شاید هم به درد نخورد. فعلا که ما نتوانستیم از این نمد کلاهی برای خودمان بسازیم.

مورد بعدی حجم است. (اینها تیرهای ترکشمان است. هر چه داریم باید رو کنیم.) (البته بهتر است ارزش به کار گرفته شود چرا که پس از هر بار افزایش سرمایه حجم به هم می خورد و چون ما روندهای بلند مدت را بررسی می کنیم حجم ممکن است دچار اشتباه شود. و از طرف دیگر هم با افزایش یا کاهش های زیاد حجم خودش را خوب نشان نمی دهد. مثلا اگر 1000 میلیون ریال در یک نمادی در هنگامی که قیمتش 1000 ریال بوده خرج بالا رفتن قیمت آن شده باشد و پس از بالا رفتن 100 درصدی قیمت در 2000 ریال هم باز 1000 میلیون ریال در روز خرج بالا رفتنش بشود. می دانیم که این دو زور (ارزش) در عمل با هم یکسان هستند. ولی حجم، این را نصف آن نشان می دهد!)
    می گوییم حجم زیاد شد حجم کم شد. (اما حجم کجا نسبت به کجا؟ به زودی این را بر می رسیم.)
    می گوییم حجم کم نشان از رکود دارد و حجم زیاد نشان از فعالیت.
    می گوییم اگر منفی داشته باشیم و حجم بخورد نشان از فروشنده ی قوی است
    و اگر همزمان با مثبت خوردن حجم بالایی را هم شاهد باشیم یعنی خریدار خوب داریم!
    اما:
    1- آیا می شود از این برای روندهای بسیار بلند مدت و فرسایشی استفاده کرد؟
    2- حجم کجا را باید با کجا بسنجیم.

در نشانگری که پیشتر در جستار معرفی کردیم عمل سنجش حجم به خوبی انجام می شد فلذا همان را ملاک قرار می دهیم.

پیش از ادامه باز می خواهم تاکید کنم که هدف اصلی ما سنجش انتهای روندهای کاهشی ِ فرسایشی است با قابلیت اینکه همان ابزاری که می خواهیم ابداع کنیم بتواند برایمان انتهای روندهای کاهشی ِ غیر فرسایشی را نیز تشخیص دهد. (وگرنه اگر حدودی می توانستیم زمان معین کنیم که از همان نشانگرهای خشک و ثابت مثلا 400 روزه استفاده می کردیم!) ما می خواهیم گاهی برایمان مانند نشانگر 400 روزه عمل کند گاهی 600 روزه و گاهی 300 روزه. یعنی 30 - 40 درصد قابلیت تشخیص این ور تر و آن ور تر را داشته باشد.

http://i65.tinypic.com/2lctjf9.png

پایین دو تا نشانگر 1000 روزه است که همان طور که می بینید خراب کرده اند! ولی نشانگر حجم بالا پایین داشته. ولی بالا پایین نشانگر حجم اصلا تاثیری روی نمودار قیمت نداشته!

این هم باز یک نماد دیگر:

همان گونه که می بینیم نشانگر حجم خوب کار کرده و دو تا نشانگر دیگر هم خوب کار کرده اند. پس این هم هیچ...

نصفه شب شد... باقی اش باشد برای فردا یا روزهای دیگر...
    «محمد حسین» هستم.

12. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

معامله گر منظم از مهرداد خالقی
    ==================

یک معامله گر خوب به تجربه در یافته است که قبل از یک معامله موفق ممکن است با چندین معامله زیان ده رو به رو شود .

⚠️مدیریت سرمایه و حد ضرر های واقع بینانه میتواند معامله گر را از خطرات جدی محافظت کند تا اینکه در یک حرکت بزرگ بازار به سود برسد .

مدیریت سرمایه از دو عنصر اساسی تشکیل شده است :

1️⃣مدیریت روانی

2️⃣مدیریت ریسک

▪️مدیریت ریسک زیر مجموعه عوامل روانی است که توسط معامله گر درک و قبل از آنکه در موقعیت خطرناکی قرار گیرد در نظر گرفته می شود .

به آهستگی شروع کنید در هر معامله سوال کنید : چه انگیزه ای داشته اید؟ آن معامله را چگونه مدیریت کردید ؟ آیا با موفقیت همراه بود؟ چرا؟ آیا با ضرر همراه بود؟ چرا؟ قبل از انکه معامله جدیدی را انجام دهید به ارزیابی ها ، نظرات و پیشنهادات معاملات قبلی خود رجوع کنید .

▫️معامله گران موفق کسانی هستند که برای فکر کردن وقت می گذارند و برای باقی ماندن در بازار تمرین می کنند و احتمالا موفق می شوند .

✏️تنها تعداد کمی از معامله گران درک کرده اند که مسئولیت همه فعالیت هایشان در بازار فقط با خود آنها است .

✏️حتی کمتر کسانی هستند که می پذیرند پیامدهای روانی معامله کردن در بازار ناشی از درک آن ها از محیط بازار است و باید برای دستیابی به درک بالاتری از بازار تلاش کنند .

✏️هیچ یک از ما در دوران رشد یاد نگرفته ایم در فضایی که هیچ ساختار محدود کننده ای وجود نداشته و دارای آزادی مطلق هستیم ، چگونه باید رفتار کنیم .

✏️در محیط بازار این تنها شما هستید که قوانین را وضع می کنید و سپس باید با نظم و انضباط به آن پای بند باشید .

✏️این کار بسیار مشکل است . این را بدانید که حتی کوچکترین تعهد مالی از یک قرارداد در هر تجارت یک پتانسیل نامحدود برای ضرر کردن است .

✏️از دیدگاه روانشناختی ، این بدان معنی است که هر موقعیت معامله ممکن است همه ی رویاهای استقلال مالی شما را برآورده کند و به طور همزمان خطر از دست رفتن کل سرمایه شما را با خودش دارد .

⚠️حرکت و نوسانات دایمی قیمت به سادگی شما را به نادیده گرفتن خطرات با اعتماد به نفس کاذب و اینکه در این زمان لازم نیست از قوانین خود پیروی کنید ، می فریبد .
    «محمد حسین» هستم.

14. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

ادامه از بالا...

سلام.
    * یک نیم روز کار نکردم دلم تنگ شده بود! اصلا انگار یک چیزی را گم کرده ام... هم کار کردن را دوست دارم. هم پژوهش را. هم رایانه را. (اصلا از بچگی چون اجازه نمی دادند ساعات زیادی پشت رایانه باشم یک جورهایی حریص شده ام! )
    * یک مروری بکنم: بختامدی قیمت را نسبت به فرینه ها در دوره ای مشخص اندازه گیری می کند. قدرت نسبی شمار روزهای مثبت و منفی را در دوره ای مشخص اندازه گیری می کند. مکدی میانگین قیمتی دوره یا کوتاه (اکنون) را با میانگین قیمتی دوره ای بلند مدت (گذشته) مقایسه می کند. پس وقتی می گوییم مکدی 1-450 برابر 0 است یعنی قیمت الان نسبت به میانگین 450 روز گذشته یکسان است. وقتی می گوییم قدرت نسبی 450 روزه 100 است یعنی عینا 450 روز گذشته همه اش مثبت بوده (هیچ روز منفی ای نداشته ایم). وقتی می گوییم بختامدی 450 روزه 100 است یعنی اکنون در بالاترین نقطه نسبت به 450 روزه گذشته قرار داریم.
    * بحث بالا چه بود؟ : گفتیم نقطه ضعف و البته نقطه کلیدی کار ما (در شناسایی کف ها) این افت های بدخیم و مستمر و بلند مدت و فرسایشی است. گفتیم اصل کار ما روی کوتاه مدت است ولی از آنجا که کوتاه مدت و بلند مدت شبیه هم هستند و روی بلند مدت راحت تر می توان شناسایی را انجام داد ما می رویم روی بلند مدت. یک مقدار به عللش پرداختیم و یک مقدار به روش های شناسایی اش. گفتیم مشخص ترینش دوران ریاست جمهوری آقای روحانی (و وزارت آقای طیب نیا) است (که حالا به هر دلیلی، یا دلیلش آقای احمدی نژاد بوده یا سیاست های خاص طیب نیا یا مسائل هسته ای یا قیمت نفت یا هر چه...) در این چهار سال در اکثر نمادها حالت افت مستمر را مشاهده می کنیم. در مورد راه های شناسایی اش گفتیم یک راهش کار کردن روی نشانگرهای بلند مدت است. خیلی عالی است. منتها بدی اش این است که ما نمی توانیم یک رقم دقیق برای تنظیم نشانگر بگوییم. دوره ی نشانگر را چند روزه بگیریم؟ 1000 روز؟ 500 روز؟ 200 روز؟ نمی دانیم.یک راهکار که پیشنهاد کردیم استفاده از حجم بود به هوای اینکه حجم می تواند انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد و مثلا اگر روی 400 روز تنظیمش کنیم شاید بتواند تغییرات 600 روز و 300 روز را هم در خودش منعکس کند. که داریم رویش کار می کنیم. روش های دیگر استفاده از سرعت سنج ها بود. و نیز استفاده از بررسی همزمان نماد مورد نظر با نمادهایی بود که با آن همگرایی دارند. مانند نماد شاخص صنعت و شاخص کل. گفتیم شاید نشانگرهایی که سریع به اشباع می روند و در اشباع می مانند -مانند بختامدی- هم بتواند این وسط به ما کمک کند. همین طور یک پیشنهاد دیگر هم به ذهنمان خطور کرد که شاید بتوانیم با سنجش سرعت و اندازه ی سقوط پیش از رسیدن به کف احتمالی میزان برخواستن آن را تخمین بزنیم و پیشبینی کنیم. یک ایده ی آخر هم که الان به ذهنم می رسد بررسی علل رشد است. در چه شرایطی ممکن است وقتی داریم به کف می رسیم یک باره خریداران از در و دیوار بریزند و صد در صد به قیمت رشد بدهند؟ و در چه شرایطی ممکن است خریدارها پس از رسیدن به کف دو روز بازار را دست بگیرند و سپس سریع فرار کنند... ایده ی دیگری که اکنون به ذهنم می رسد این است که بیاییم قدرت خریداران را پس از خرید بررسی کنیم و اگر روند قدرتمندی شکل نگرفته بود با آن جایگاه (خرید) خداحافظی کنیم. که یک جورهایی (در حالت بهترش) می شود کشیدن آستانه زیان (Trailing Stop Loss). که البته در امواج بزرگ بسیار کارآمد و عالی است! ولی.... ولی در امواج کوچک زیاد معنی نمی دهد و باز باید بیاییم روی شناسایی بهتر کف کار کنیم. (مثلا فرض بفرمایید یک روند نیم روزه یا یک روزه شکل بگیرد! این را می خواهیم چه کار کنیم؟ با آستانه زیان از آن خارج شویم؟؟؟)

اما حجم...
    آیا نشانگرهای سنجش حجم هم مانند سایر نشانگرها باید دستکاری شوند؟ آیا قابلیت تنظیم را دارند؟ یعنی خودشان تنظیم شوند؟ (مثلا نشانگر 400 روزه بتواند در حد 500 و 300 روز هم فعالیت کند.) خوب... اینها را باید به تجربه در یابیم. ولی من این را بگویم که چرا اصلا ما به این ایده اندیشیدیم و گمان کردیم نشانگرهای حجم ممکن است بتوانند انعطاف داشته باشند:
    مسئله از اینجا شروع می شود که تا زمانی که حجم بالا است و قیمت ها در حال افت هستند بازار دست فروشنده ها است و از میزان حجمی که زده می شود می توان فهمید چقدر فروشنده هنوز وجود دارد. (حاضرند باز هم پایین تر بفروشند.) {3} پس زمانی که سرعت افت کاهش پیدا می کند و همزمان حجم نیز کاهش پیدا می کند و پیش از آن هم ما روند کاهشی داشته ایم امید آن می رود که دیگر فروشنده ای در آن قیمت وجود نداشته باشد. البته این یک مقدار دلیل ناقصی است. چرا که 1- ممکن است با بالا رفتن؛ حجم خریدار زیاد شده باشد نه فروشنده! و در این حالت هر چقدر فروشنده بیاید دو برابر آن خریدار بیاید. (حالا یا با رانت یا با زور یا هر چه) می خواهند بازار را از دست فروشنده ها خارج کنند و خودشان بازار را دست بگیرند. و نیز 2- ممکن است پایین آمدن حجم موقت باشد که در این حالت قیمت مقداری که بالا رفت فروشنده های خاموش شروع به فروش می کنند و از آنجا که خریدارهای اولیه در کف هم نوسان گیر بوده اند وقتی با فروش های زیاد مواجه می شوند و می بینند امکان دوباره کاهشی شدن قیمت وجود دارد شروع می کنند به فروش {1} {2}.

گمان کنم بهتر این باشد که مثال بزنیم. (البته چون حجم تغییرات بیشتری دارد من مجبور می شوم باز هم بیشتر میانگین بگیرم! مثلا 1000 روز)

http://i65.tinypic.com/2qsapht.png

ادامه دارد...

================پانویس==============
    {1} ایده ی بعدی هم این است که بیاییم و بررسی کنیم کدام خریدها خرید بنیادی/بلند مدت است و کدام خرید ها خریدهای کوتاه مدت/نوسان گیری است. به عبارت دیگر در چه شرایطی و در چه کف هایی خریدار بلند مدت می آید و در چه شرایطی و در چه کف هایی خریدارهای نوسان گیر می آیند و می روند.
    {2} اینجا هم می توان با سنجش حجم دوباره قدرت خریدار را اندازه گرفت و به عنوان آستانه زیان روی آن حساب کرد. ولی باز همان گونه که عرض کردم در روندهای کوچک (که مطلوب ما است) مفید نیست.
    {3} قیمت تحت عوامل متعددی است. عوامل بنیادی. عوامل روانشناسی. عوامل سیاسی و و و ولی در نهایت هر جور حساب کنیم قیمت تنها تحت کنترل یک عامل است: عرضه و تقاضا. و ما هم در نمودارهایمان این را می خواهیم بسنجیم. در حقیقت این عامل برآیند تمام عوامل است.
    «محمد حسین» هستم.

16. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

یادآوری
    ====

دور بودن از بازار و نقد کردن، هزینه اش فقط 1.5 درصد است. نه چیز دیگری. {1}
    اگر در یک شرایط نامعلوم قرار گرفته ایم بد نیست این هزینه ی اندک را بپردازیم و با آن سهام خداحافظی کنیم (ولو موقت) و از دور اوضاع را رصد کنیم.
    باور بفرمایید نگاه یک شخص سهامدار کاملا با نگاه یک شخص دور از بازار فرق می کند.

=====================
    {1} جدیدا انگار شده 1.4 درصد. هزینه هایی مانند جاماندن از افزایشی احتمالی و یا تا وقتی نفروخته ایم زیان نکرده ایم واهی هستند. اشتباه هستند.
    «محمد حسین» هستم.

18. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده است:

پاسخ مسابقات آگاه
    ===========

96/08/29
    =====

سوال : شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو سهام‌دار عمده کدام یک از شرکت‌های زیر نیست؟
    گزینه 4 یعنی بیمه پارسیان.

سوال : تمامی دادوستدها در بورس کالا، در قالب قراردادهای استانداردشده انجام می‌پذیرند که در دو بخش نقدی و مشتقات صورت می‌گیرد.‌ کدام‌یک از موارد زیر جزو قراردادهای نقدی محسوب نمی‌شوند؟
    گزینه 3 یعنی Futures. (گمان کنم)
    ویرایش توسط mhjboursy : 2017/11/20 در ساعت 12:02
    «محمد حسین» هستم.

20. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده است:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع