صفحه 587 از 600 نخست ... 87487537577584585586587588589590597 ... آخرین
نمایش نتایج: از 5,861 به 5,870 از 5991

موضوع: کارگاه

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,811 بار در 17,704 ارسال

پاسخ : کارگاه

☑️ تکنیکال (کارایی یا عدم کارایی)

▫️تعریف ساده: تحلیل تکنیکی (Technical Analysis) روشی برای پیش‌بینی قیمت‌ها در بازار از طریق بررسی تغییرات و نوسان‌ قیمت‌ها و حجم معاملات و عرضه و تقاضا در گذشته و پیش بینی وضعیت قیمت‌ها در آینده می باشد.

?ابزار و تئوری ها می توانند به تحلیلگر چشم انداز و ایده دهند، تحلیلی که بدون بررسی حجم، بدون بررسی شرایط حال بازار، بدون توجه به قدرت روند، بدون توجه به بعد زمان و الگوها و ... باشه تحلیل نیست و به هیچ وجه پاسخگو نخواهد بود.

✅پس از تست انواع اندیکاتورها که وقت زیادی هم صرفشان کرده ام دریافتم که این ابزارها همان قیمت هستند که با یک فرمول دیگر ساخته می شوند و هیچ راهنمایی برجسته ای به تحلیلگر برای پیش بینی امواج آتی نمی کنند !

?همچنین پس از بررسی چارت سهام مختلف پی برده ام که چه بصورت خودآگاه و چه به صورت تصادفی حدود 90 درصد سهام موجود در بازار ریتم و هارمونی خاص خود را دارند و اکسترمم های قیمتی با آن ریتم ساخته می شوند و پیدا کردن ریتم هم نیاز به دیدن پیچش مو دارد.

?حتما زیاد شنیده اید که سهمی مثلا 100 تومان قیمت دارد و به اصطلاح تحلیلگران تکنیکال با اعتماد به نفس بالا مرتباً مقاومت ترسیم می کنند:
    102 مقاومت دارد! 102 رد می شود، 106 مقاومتشه? 110 مقاومتشه ?، 120 مقاومتشه?
    و این مقاومت هیچ موقع از بین نمی رود و همیشه هست هر موقع هم روند خاتمه پیدا کند گفته می شود "دیدی گفتم 130 مقاومت داره طبق پیشبینی از 130 برگشت!"?

?چیزی که این طیف از تحلیلگران مبتدی نمی بینند پول و قدرت آن است.
    اگر پول بخواهد همه مقاومت های ترسیمی پودر خواهند شد ولی در داخل ریتم سهم !
    روندهای بسیار عجیب برای بازار هم با هارمونی سهم همخوانی دارند (در سهمهای با لیکوئیدیتی معقول).

عاملی که هیچ وقت اشتباه نمی کند پول ?و جهت آن است و این مهمترین بخش از تحلیل تکنیکی است و جالب اینجاست که از این قسمت تکنیکال کمتر زمانی به عنوان تحلیل تکنیکی سخن به میان می آید !!

?بحث دیگری هم در تحلیل تکنیکال وجود دارد که بسیار مهندسی و برای اهل فن کاراست و آن تئوری موجی الیوت هست. آقای پریچر از گسترش دهندگان تئوری موجی الیوت در کتابش تاکید کرده است که این تئوری برای شناسایی جنس روندهاست آن هم در شاخص ها که توده عظیمی از معامله گران در روندها نقش ایفا می کنند. اما در جامعه بورسی ایران توسط برخی الیوت کاران برای تک تک نوسانات سهامی که چند صد میلیون تومان نقدینگی روند آنها را تغییر می دهد، شماره گذاشته می شود و دو سال آینده روند قیمتی نیز در کمال ناباوری ترسیم می شود.

✔️بهترین کاربرد الیوت تشخیص موج های اصلاحی (کارکشن) و پیشرو (ایمپالس) و درجه امواج و در نتیجه تصمیم گیری بهتر با تایید آیتم های دیگر است (نظر شخصی است و شاید کسانی باشند که با این تئوری قادر به پیشگویی باشند).

?در قسمت قبل عنوان شد که مهمترین بخش تکنیکال تشخیص جهت و حجم پول تزریقی به بازار است و در این قسمت هم اشاره می شود که مهمترین بخش از تشخیص ورود پول در نمودار، کندلها هستند و از آنجایی که عمق کم و محدودیت نوسان در بازار نو پای ایران وجود دارد کندل های هفتگی و ماهانه مد نظر می باشند. دلیل مهم بودن کندلها این است که دقیقا احساسات خریدار و فروشنده و قدرت آنها در این کندلها بخصوص زمانی که با حجم معاملات تحلیل شود قابل تشخیص خواهد بود. همه نشانه ها در این کندل ها معنی و مفهوم دارند (سایه ها، اندازه کندل، رنگ کندل، و سابقه سهم و ...) تمرین و ممارست روی چارتها و یافتن الگوهای برگشتی و ادامه دهنده و بومی سازی آن برای هر سهم خاص در تشخیص روند آتی بسیار کارساز خواهد بود (این موضوع از آنجا نشأت می گیرد که برای هر سهمی در بازار بازیگری با احساسات متفاوت سوار است و نمی توان برای همه ی نمودارها نسخه واحدی پیچید).

?نتیجه: تکنیکال به معنی واقعی آن صد در صد کاراست.

هادی پورحامدی مبدع و نویسنده تکنیکال رفتاری
    در مورد مطلب بالا خیلی حرف دارم... ولی زمان پرداختن به این را ندارم...

اول بگویم که بنده جناب پورحامدی را دوست دارم و مطالب کانالش را همیشه نگاه می کنم...

دوم اینکه گفتند پیشبینی خیلی حرف درستی است... مد شده یک عده می گویند (یعنی یک عده از نوسیندگان کتب را می گویند) پیشبینی لازم نیست... ما فقط باید با روند همراه باشیم... و از این جور حرف ها... در صورتی که همان حدس زدن روند هم یک پیشبینی است! خلاصه اینکه در بورس همه پیشبینی می کنند و چیزی غیر از پیشبینی نیست. حالا اینکه یک عده می گویند نباید پیشبینی کرد... حرفی است که از دید منطقی اشتباه است.

در اینکه نشانگرها همان قیمت هستند... حرف بسیار درستی است... و کاملا قبول دارم. ولی خیلی کمک کننده هستند! چطور می توانیم بگوییم هیچ کمکی نمی کنند؟ ببینید... نمی خواهم مطلب را طولانی کنم... چون نه من حوصله اش را دارم و نه شما... یک مثال می زنم و تمام. شما در خودرو خودتان سرعت سنج (کیلومتر شمار) دارید... یک نفر ممکن است بگوید این هیچ کمکی نمی کند چون انسان خودش با چشم دارد می بیند سرعت واقعی را... و ایراد هم می تواند وارد کند که سرعت سنج ماشین مانند چشم دقیق نیست... بلی... اینها قبول... ولی یک کلام: وجود سرعت سنج برای خودرو لازم است یا نه؟ به همان میزان وجود نشانگر برای بررسی های نموداری لازم است! نشانگر نشان می دهد. چیزهای خاصی که از نمودار دوست داریم را برایمان برجسته می کند و می آورد جلوی چشممان به ما نشان می دهد. نشانگر همین است. مکدی اختلاف قیمت الان با فلان مقدار از گذشته است... این را با چشم هم از روی نموداری می توان فهمید... بلی... ولی وجودش لازم است. همین.

این حرف که هر نموداری قلق خاص خودش را دارد خیلی درست است... اما باید برایش راهکار (خودکار) داد. (شاید وجود شبکه عصبی راهکارش باشد.)

در مورد مبدع نمودارکاری رفتاری (Behavioural Technical Analysis) هم که... چه بگویم... آخر تمام دنیای نمودارکاری روی شاخ روانشناسی بازار (که می شود همین اقتصاد رفتاری Behavioral Economy) می چرخد... یعنی ما اگر اینجا فرمان و گاز و ترمز (خودرو) می گوییم یا مدام دم از تاب بازی و این جور حرف ها می زنیم همه اش منظورمان همین اقتصاد خرد (Microeconomics) نموداری است دیگر... اصلا از همین بحث الیوت بگیر.... تا بحث ساده ی مقاومت و حمایت... حتی نمودار گن! و اختربینی (astrology) ... همه اش بر پایه همین نمودارکاری رفتاری می چرخد دیگر... ضمن اینکه کتب خوبی با این نام (Behavioural Technical Analysis) وجود دارد که دوستان اگر علاقه داشتند بد نیست یک نگاهی به آن بیاندازند... منظور اینکه نمودارکاری رفتاری خیلی خوب و مهم است و تمام کارهای نموداری ما باید بر اساس آن باشد.

از جناب پورحامدی هم بابت مطالبشان همواره مفیدشان و این مطلبشان تشکر می کنیم. اگر هم جایی مخالفتی هر چند کوچک داشتیم قصد جسارت نبوده... قصد: تفکر و تقویت متقابل و همفکری بوده.
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

برای اندیشه:
    یک پرسشی: میانگین ِ میانگین یعنی چه؟ ببینید... میانگین ِمیانگین یک مقدار تند تر از یک میانگین بزرگ است... و یک میانگین بزرگ نیست... پس چیست؟
    با توجه به روابط ریاضی شان شاید بتوان گفت میانگین میانگین شاید به عبارتی یک میانگین وزن دار باشد... یک میانگین وزنی.
    ابتدا بگویم که میانگین وزنی (یا موزون یا وزن دار) چیست: در میانگین های متحرک معمولی ما می آییم و به اندازه ی یکسان دیروز و پریروز و پس پریروز را با هم جمع می زنیم و تقسیم بر تعداد روزها می کنیم... حالا اگر ما به جای اینکه به اندازه ی یکسان این روزها را در میانگین گیری دخالت دهیم با اندازه های متفاوت شرکت دهیم این می شود یک میانگین وزنی... که معمولا هم روزهای اخیر اندازه ی بزرگتری دارند. (میانگین متحرک نمایی و نمایی2 و نمایی3 هم از همین خانواده اند.)
    حالا در میانگین ِ میانگین وضع چگونه می شود؟ فرض می گیریم میانگین 5 روزه از یک میانگین 5 روزه مورد بحث ما است... میانگین اولیه (ساده) را در نگر بگیرید که مثلا ده خانه ی آن را محاسبه کرده ایم و در هر خانه از آن میانگین قیمت 5 روز سهام ثبت شده است. در خانه ی اولش روز اول تا پنجم و در خانه ی دومش روز دوم تا ششم ثبت شده... (سوم: 3تا7 چهارم: 4تا8 و پنجم 5 تا 9)
    حالا میانگین دوم می آید روی آن اعمال می شود... در خانه ی اول میانگین دوم، میانگین 5 خانه ی اول از میانگین ساده نشسته... اما این خانه ها چیست؟ این خانه ها خودشان میانگین 9 روز قیمت هستند...
    در اینجا یک نفر ممکن است بگوید: طبعا میانگین ِ ساده ی پنج روزه از یک میانگین ِ ساده ی پنج روزه ی قیمت می شود یک میانگین 9 روزه ساده!
    اشتباه است.
    میانگین 9 روزه می شود ولی ساده نه!
    چرا که در این میانگین تمام 9 روز به صورت یکسان شرکت نکرده اند! قیمت روز اول در (خانه ی اول) این میانگین تنها یک بار آمده! قیمت روز آخر یعنی روز نهم هم تنها یک بار آمده! در صورتی که قیمت روزهای وسط (مثلا خانه های دوم و سوم) پنج بار تکرار شده! پس بالتبع در این میانگین جدید وزن روزهای وسط بیشتر و وزن روزهای اول و آخر کمتر خواهد بود!!!
    یعنی تاکید روی روز وسط است.
    شما این طور بخوانید که میانگین میانگین برابر است با یک میانگین بزرگ که روی وسط ِ دوره ی این میانگین تاکید بیشتری شده و به همین میزان تاخیر به وجود آمده.
    در مورد همین میانگین 5 روزه از میانگین 5 روزه می توان گفت که: برابر است با یک میانگین 9 روزه که دو و نیم روز تاخیر در آن به وجود آمده است! (تاخیر نرم نه خشک)

این مسئله فوق العاده جالب است... و جالب بودنش اینجا نیست... در مکدی است... زمانی که شما دارید پژوهش می کنید و می بینید وسط کار اولا اینکه اگر مکدی از مکدی می گیرید با زمانی که میانگین از مکدی بگیرید فرق می کند! و مراتب بالایی اینها نیز همین طور با هم فرق می کنند! و دو تا چیز متفاوت را بالکل نشان می دهند! یعنی اگر خود مکدی یک میانگین تقریبا درجه 2 حسابش کنیم و مکدی گرفتن از آن را میانگین درجه 4 و میانگین گرفتن از آن را میانگین درجه 3 حساب کنیم و همین جور بالا برویم می بینیم که ضاریب فرد (3 و 5 و 7) با ضرایب زوج (2 و 4 و 6) فرق دارند با هم! و نیز اینکه می بینید یک تاخیرهای خیلی خاصی به وجود می آید که برخی مواقع گمان می کنید تاخیر و پس روی تبدیل شد به پیشی گرفتن!
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

http://i64.tinypic.com/19tgno.jpg

افت پیش از عید 94 فراورده های نفتی...
    آیا برای بانک ها هم امکان همچین چیزی هست؟

جالب است که فراورده های نفتی را هم پیش از عید باز کردند.
    «محمد حسین» هستم.

در خودرویی ها خبر خاصی نیست...
    دیروز خودرو یک صف خرید داشت. آن هم دقیقه ی 90! آن هم توسط حقوقی! ولی امروز خبری نیست....
    گمان این بود که به وسیله ی یک چیزی بازار و شاخص را حفظ کنند (شاخص را با اخابر و شبندر و فارس و بازار را با خودرو) ولی فعلا که در خودرویی ها خبری نیست.
    «محمد حسین» هستم.

در نمادهای بانکی به جز وسینا و ونوین و وپست حقوقی دارد به شدت حمایت می کند.

«محمد حسین» هستم.

یک مقدار از پولی که از وبصادر آزاد می شود می رود سراغ سایر نمادها و از آن طرف یک مقدار از سایر نمادها پول جذب وبصادر می شود. به نگر شما کدام بیشتر است؟
    «محمد حسین» هستم.

من روی 485 ریال سفارش خرید گذاشتم... احتمال رسیدن دوباره به این قیمت یک مقدار بعید است... ولی سنگ مفت گنجشک هم مفت... با این وضع بازار معلوم نیست دو سه روز بعد از وبصادر حمایت کنند یا نه؟ و چندان رغبتی هم به خریدش نیست.
    «محمد حسین» هستم.

همین جوری
    ________

بعضی وقت ها آدم نگاه می کند می بیند کل کارهایی که کرده هیچ چیز نبوده انگار... انگار یک آدمی که قرار باشد یک ماه خوب کار کند می تواند به همین نتایجی که آدم الان به آن رسیده برسد... همه چیز خیلی کوچک و راحت به نگر می آید...
    بعضی وقت ها هم آدم نگاه می کند می بیند انبوهی از کارها هست که هنوز نکرده و اگر می خواهد کار دقیق و خوبی انجام دهد باید چندین سال در یک گروه چند نفره کار کند...

می دانید چیست؟ بهترین کار این است که یک سامانه ی عظیم وجود داشته باشد که به نمادهای مختلف امتیاز دهد. مثلا بگوید امروز ستران 85 درصد از دید نموداری برای خرید مناسب است. و این 85 درصد شامل همه ی موارد شود... از وضع بازار و گروه سیمانی و وضع و قیمت های کشورهای همسایه و تحولات منطقه ای بگیر تا مصاحبه ی مدیر عامل و نشانگرهای مختلف و وضع بنیادی و تاثیر آن روی افکار عمومی و ... هم در حالت خرید در کف و هم در حالت خرید در میانه ی راه. و از کلیه ی روش های خوب موجود هم استفاده کرده باشد...

این که شدنی نیست... برای من یکی که شدنی نیست... یک کارگروه 5-6 نفره از متخصصین خبره می خواهد که یک سال رویش دست کم وقت بگذارند...

ولی از آنجا که من کمال گرا هستم مدام همچین چیزی پیش چشمانم است و مدام این را به خودم نشان می دهم و انگار باید حتما به سمت آن حرکت کنم و به آن برسم... اشتباهی است که دارم می کنم... همه چیز را کامل می خواهم. ناقص را نمی توانم بپذیرم متاسفانه... حالا مشکل اینجا است که به آنجا هم برسم (مثلا پس از سه سال کار بی وقفه) بعدا یک نگاه می کنم می بینم کل کارها، دو ماه بیشتر نباید زمان می برده!
    «محمد حسین» هستم.

برای اندیشه
    ________
    اندر حالات واگرایی

یک واگرایی می گوییم و رد می شویم... ولی افتاد مشکل ها...
    واگرایی را چهار مدل می کنند ولی من به آن دو مدل دیگر کاری ندارم (دقیق هم اسمش خاطرم نیست گمان کنم به آن می گفتند مخفی...) اصلا من آن را واگرایی حساب نمی کنم... آن دو مدل را هم همیشه در ذهن خودم یکی فرض می کنم. یعنی می گویم نشانگر پیشروی نکرده ولی قیمت پیشروی کرده. (حالا در هر سمتی می خواهد باشد باشد... موضوع این است که واگرایی می گوید قیمت اشتباه پیشروی کرده و قیمت باید برگردد...) کلا منظور اینکه از دید من واگرایی یک گونه است... ولی چه یک گونه ای؟ یک گونه ای که خودش هزار گونه است!

حالا بیایید با هم یک نگاه بکنیم:
    آیا سنجش اصلی باید بر محور قیمت باشد یا نشانگر؟
    آیا سنجش پیشین باید به صورت فرینه باشد یا لحظه ای یا میانگین؟
    (اگر فرینه...) آیا سنجش فرینه باید به صورت درصدی باشد یا دوره ای؟
    آیا زمان کنونی باید به صورت فرینه سنجیده شود یا لحظه ای یا میانگین؟
    آیا برای زمان خرید (واگرایی مثبت معمولی) فقط باید کف به کف سنجیده شود یا سقف به سقف هم باید سنجیده شود؟!!!
    (اگر سنجش نشانگرمحور است) آیا قیمت باید کمترین باشد؟ آیا قیمت باید به میزان خاصی تفاوت داشته باشد؟ (نسبت به گذشته)
    (اگر سنجش قیمت محور است) آیا نشانگر باید کمترین باشد؟ یا به میزان خاصی تفاوت داشته باشد؟ (نسبت به گذشته)
    آیا تفاوت نشانگر و قیمت (نسبت به گذشته) باید بر حسب اندازه/درصد باشد؟ یا صرف تقاوت کافی است؟ یا باید برحسب تاریخچه نمودار بررسی انجام شود؟ یا باید تاریخچه ی دوره ای نمودار (مثلا دوره ی 200 روزه) بررسی شود؟
    باز هم هست...

(تاکید می کنم که تمام این ها هم باید با فلسفه پاسخ داده شود یا نهایتا با آزمون و خطا)

می بینید؟
    یک واگرایی ساده که از آن به راحتی رد می شویم این همه دنگ و فنگ دارد...

این ها ابهاماتی است که یک فرد عادی -حتی اگر نمودارکار قهاری باشد هم- نمی تواند اصلا با آن روبرو شود!
    یعنی تا زمانی که پا به حیطه ی بررسی خودکار و بدون احساس و گسترده نگذاری حتی نمی توانی این ابهامات را ببینی... چه برسد به اینکه با آن روبرو شوی و از آن سر بلند بیرون بیایی!
    منظورم برنامه نویسی است...
    از دوستان می خواهم یک سال از عمرشان را کنار بگذارند و برنامه نویسی یاد بگیرند.
    می ارزد.
    دست کمش این است که بینایی (بصیرت/Vision) آدم را بالا می برد و افق ذهنی آدم را وسیع تر می کند... و آدم می تواند بهتر ببیند.

مثلا همین واگرایی...
    چیزی که در کتب می خوانیم چهار تا شکل مربوط به چهار گونه واگرایی است که تصویر بالایی اش نمودار قیمت و تصویر پایینی اش نشانگر مکدی (مثلا) قرار گرفته... و ما باید دو تا خط مورب بکشیم در جهت خلاف هم و این دو تا خط مورب می شود واگرایی...
    ولی چیزی که بنده به عنوان واگرایی می بینم آن دو تا خط نیست! خودش یک نشانگر است مانند نشانگر زیر:
    (یعنی واگرایی خودش یک نشانگر است که روی نشانگر های دیگر عمل می کند. نه دو تا خط)

http://i63.tinypic.com/xqlwdf.jpg
    «محمد حسین» هستم.

نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها
    http://i64.tinypic.com/19tgno.jpg

خاک بر سر سازمان بورس...
    تو را به خدا تصویر بالا را نگاه کنید...
    سمت چپ یعنی اوایل سال 93 نگاه کنید ببینید شمع ها چه شکلی شده!!!
    در چندین شاخص/نماد این حالت وجود دارد...
    یعنی خاک بر سر سازمان بورس بی لیاقتمان بکنند که فقط برای جهانی شدن حذف کردن EPS را بلد است!
    «محمد حسین» هستم.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 13 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 13 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع