صفحه 342 از 444 نخست ... 242292332339340341342343344345352392442 ... آخرین
نمایش نتایج: از 3,411 به 3,420 از 4440

موضوع: نجيمي

ستاره دار (1) manmehdiam آواتار ها
    تشکر شده 9,854 بار در 1,425 ارسال

پاسخ : نجيمي

نقل قول نوشته اصلی توسط میلاد سودی نمایش پست ها
    نجیمی جان من دنبال یک کتاب میگردم که وقتی حد ضررم فعال شد دیگه حس اینکه نکنه من بفروشم بازار برگرده رو نداشته باشم یا اینکه طمع زیاد باعث از دست رفتن سودم نشه و تو بهترین نقطه خارج شم احساس میکنم این ترس و طمع یک نقطش به تکنیکال برمیگرده بقیش به تجربه هست آیا همچین کتابی که دقیقا مشکل من رو حل کنه موجود هست ؟
    و همچنین کتابی باشه که واقعا این هدف رو به یک سهامدار بده که تا چند سال با سهم خوب بمونه دارم نگاه میکردم هرکسی از سال ۹۵ تا اوایل ۹۹ رو سهم بنیادی سهامداری می‌کرد الان بارشو بسته بود تا اخر عمرش
    دکتر جان! شما دنبال کتابی میگردی که وقتی حد ضررت فعال شد، دست و پا در بیاره بیاد جلوت رو بگیره؟!! یا کامپیوترت رو خاموش کنه! اینها که کار کتاب نیست

معامله گری مدیریت احساسات هست. اصلا هنر معامله گری این هست. این هم مستقیم به معامله گری مربوط نمیشه. یه جورایی اگر کتابی هم باشه باید با موضوعات روانشناسی باشه.
    ولی به نظرم داشتن استراتژی مشکل شما (و ما و همه ) را حل میکنه. یعنی به مرور باید خودت رو قانع کنی که مطابق استراتژی بری جلو. لازمه اش این هست که قبل از اقدام به معامله ، استراتژی رو بچینی و مثل وحی منزل و قانون سفت و محکم بهش عمل کنی.
    عملا تو سخت ترین سوال دنیا رو پرسیدی! مثل این هست که بگی...یک کتابی به من معرفی کنید که من بتونم خوب پول دربیارم! اصلا همچین کتابی وجود نداره!
    [B]تحلیل ها یا نظرات بورسی و غیربورسی من صرفا محتمل ترین حالتی است که تصور میکنم به وقوع بپیوندد. اگر به دیده نقد نظری دارید بر من منت میگذارید ولی اگر خواندنش شما را آزرده میکند، آن را نادیده بگیرید، حتما نظر شما درست تر است![/B]

2. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید manmehdiam از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 10,619 بار در 2,776 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط manmehdiam نمایش پست ها
    دکتر جان! شما دنبال کتابی میگردی که وقتی حد ضررت فعال شد، دست و پا در بیاره بیاد جلوت رو بگیره؟!! یا کامپیوترت رو خاموش کنه! اینها که کار کتاب نیست

معامله گری مدیریت احساسات هست. اصلا هنر معامله گری این هست. این هم مستقیم به معامله گری مربوط نمیشه. یه جورایی اگر کتابی هم باشه باید با موضوعات روانشناسی باشه.
    ولی به نظرم داشتن استراتژی مشکل شما (و ما و همه ) را حل میکنه. یعنی به مرور باید خودت رو قانع کنی که مطابق استراتژی بری جلو. لازمه اش این هست که قبل از اقدام به معامله ، استراتژی رو بچینی و مثل وحی منزل و قانون سفت و محکم بهش عمل کنی.
    عملا تو سخت ترین سوال دنیا رو پرسیدی! مثل این هست که بگی...یک کتابی به من معرفی کنید که من بتونم خوب پول دربیارم! اصلا همچین کتابی وجود نداره!
    با اجازه صاحب تاپیک!! ..شما چگونه سود کردن را به من بیاموز ...خودم چگونه زیان کردن را خواهم آموخت !!تواین بازار فرد بیشتر باضرر کردن هست که یاد می گیره ..چون وقتی سود می کنه فکر می کنه خیلی نابغه و زبل بوده !!عوامل دیگه رو نمی بینه ...اما وقتی ضرر می کنه چشمش به روی بازار باز میشه و دید بهتری پیدا می کنه ..البته اگر جان سخت !!باشه ..!!!..ما که بیشتر ضرر کردیم تا سوداما بازهم برامون بد نبوده ...بیرون ازین بازار ...بزامام رضا رو هم تا چاشت نمیتونستیم بچرونیم !!!از صدقه سر این بازار صاحب زندگی شدیم...

4. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید امیدازاد از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره‌دار(6)
    تشکر شده 17,051 بار در 4,408 ارسال

به نظرم بازار بورس بیش از اندازه انتظارات کاهشی دلار را جدی گرفته و زیادی به پیشواز رفته،
    الان با دلار ۲۵ تومن بالای ۷۰ درصد سهم ها دارن زیر ارزش ذاتی معامله میشن
    در این شرایط فقط دارن بازار را دستوری بازی میدن وگرنه اکر الان دلار ۱۵ بود میشد شرایط بورس را توجیه کرد

6. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید پروواز از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره دار (1) میلاد سودی آواتار ها
    تشکر شده 6,002 بار در 997 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط manmehdiam نمایش پست ها

بله درسته دقیقا منظورم همان مدیریت احساسات هستش تو معامله گری گفتم شاید همچین کتابی بر اساس تجربیات بزرگان بورس به نگارش در اومده باشه که بشه ازش استفاده کرد بعنوان راهنما بورس یعنی تکرار روند ها قطعا تو این بازار با تجربه ها سود خواهند کرد من قبلا سهم میخریدم برای بازه بیشتر از ۵ سال که اونم اشتباه بود درسته سود بالای ۵۰۰۰ درصدی گرفتم ولی یک نگاه به روندشون انداختم دیدم تو سال واقعا ۳ تا معامله میکردم قطعا چند برابر این هم سود میتونستم بکنم بشرطی که به بازار کم و بیش تسلط داشته باشم بنظرم بازار فقط تکنیکال و بنیادی نیست قطعا روانشناسی بازار در روند ها حرف اول رو میزنه چون تکنیکالیست ها ممکنه روند رو از دست بدن یا بنیادی کار ها اعصابشون بریزه بهم تا به نتیجه دلخواه برسن ولی کسی که رفتار این بازار رو بسنجه قطعا برنده این میدان خواهد بود
    بازار بورس محلی برای گرفتن پول افراد بی علم و بی تجربه و انتقال اون پول به افراد با علم و با تجربه است

8. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید میلاد سودی از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال رگنار آواتار ها
    تشکر شده 3,647 بار در 382 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط میلاد سودی نمایش پست ها
    نجیمی جان من دنبال یک کتاب میگردم که وقتی حد ضررم فعال شد دیگه حس اینکه نکنه من بفروشم بازار برگرده رو نداشته باشم یا اینکه طمع زیاد باعث از دست رفتن سودم نشه و تو بهترین نقطه خارج شم احساس میکنم این ترس و طمع یک نقطش به تکنیکال برمیگرده بقیش به تجربه هست آیا همچین کتابی که دقیقا مشکل من رو حل کنه موجود هست ؟
    و همچنین کتابی باشه که واقعا این هدف رو به یک سهامدار بده که تا چند سال با سهم خوب بمونه دارم نگاه میکردم هرکسی از سال ۹۵ تا اوایل ۹۹ رو سهم بنیادی سهامداری می‌کرد الان بارشو بسته بود تا اخر عمرش

عرض ادب

نوشته های قرمز نوشته شما در پست تون هست.

شما الان یکسری سوالات دارید و دنبال کتابی برای جواب میگردید،قطعا توصیه میشه کتاب بخونبد و بهتون هم کمک خواهد کرد، در کتابها اصولی رو به شما میگن ولی اینکه شما بصورت میانبر اون اوصول رو اجرا کنید و موفق بشید خیر اینطور نیست. تو دنیای معامله گری(بیشتر معامله گری تکنیکال منظورم هست و نه سرمایه گذاری بنیادی) آدم باید چند سال جلو بره تا به جواب این سوالات برسه. و جواب همه سوالات میشه استراتژی معاملاتی!

اینکه چند سال طول بکشه تا این مسیر پیموده بشه بستگی داره که چطور جلو میرید. یعنی چقدر در حال آموزش دیدن هستید، و چقدر تجربه مفید با استفاده از تریدینگ ژورنال حاصل میکنید.
    ببینید یکی هست 10 سال معامله میکنه ولی اندازه کسی که یکسال هست معامله میکنه تجربه مفید نداره! تجربه مفید فقط از داشتن تریدینگ ژورنال حاصل میشه ولاغیر.
    یک دوسال اول آدم اینور انور میخونه که باید ریدینگ ژورنال داشت و استراتژی تدوین کرد ولی اینقدر کله ش باد داره که فقط میخونه از کنارشون رد میشه، حتی برخی اوقات هم میره هرجا میبینی صحبت همینهاست حالش بهم میخوره و فکر میکنه که خیر من فرق دارم و اینها بدرد من نمیخوره، بعد چند سال برمگرده سر جای اول!!

اینکه گفتید ترس و طمع یک نقطش به تکنیکال برمیگرده بقیش به تجربه هست : با تریدینگ ژورنال این مساله دستتون میاد چطور؟!
    اگر در هر برهه ای که هستی با همون سطح دانش و تکنیک معاملاتی که داری، هر دفعه که معامله ای انجام میدی همه چیز اون معامله رو بنویسی و بارها و بارها مرور کنی.
    مثلا در رهآورد نقاط ورود و خروجت روی چارت رو مارک کنی و همیشه نگاه کنی، عکس بگیری و در فولدری داشته باشی، برای هر معامله نقطه ورود،خروج، دلیل بستن معامله، آیا مطابق استراتژی فعلی بود یا نه، اشتباهت چی بود، آیا از لحاظ روانی باهاش راحت بودم و غیره . رو همیشه بنویسی و اونقدر مرور کنی که بدونی دقیق داری چکار میکنی.

این تریدینگ ژورنال و پایش همیشگی و مداوم باعث میشه کم کم که داری با روش تکنکالیت معامله میکنی همین روش رو طوری بهینه کنی که کاملا مناسب شخصیت و روحیات خودت باشه(مشکل ترس و طمع رو بصورت سیستماتیک در روشت حل کردی، وگرنه باید بعد 20 سال معامله گری بازم فکر کنی که این ترس و طمع بود که باعث اشتباهت شد در حالی که اینطور نیست). بعدا که یک استراتژی مناسب روحیات خودت داشتی بعد از اون، نقش روانشناسی فقط اونجا هست که آیا داری دقیقا مطابق استراتژی ت عمل میکنی یا نه و هر وقت ازش تعدی کردی باز پایش کنی که چرا و کدام عامل روانی باعث شد تخطی کنی.

خیلی ها سالها معامله میکنن و تریدینگ ژورنال ندارن و من با قاطعیت بهتون میگم هیچ تجربه مفیدی ندارن. اینها هزاران خرید و فروش کردند ولی اگر بهشون بگی که کاری به سود و شررهات ندارم فقط به من بگو دقیقا داری چکار میکنی اینها نمی دونن!!

طمع زیاد باعث از دست رفتن سودم نشه
    خود طمع زیاد نیست که باعث میشه سودت بپره نداشتن استراتژی سیو سود هست که باعث میشه سودت بپره. شما دو تا معامله باز داری، سهم A و B، هر دو میخورن به مقاومتی و کم کم روندشون داره برمیگرده که منفی بشه. سهم A رو ترسیدی و فروختی ولی سهم B رو نگه داشتی ، حالا فکر کن سهم A بعد از فروش شما کلی بالاتر رفته و عجب سود عالی شما از دست دادی اما سهم B که نگه داشتی برگشته و داره ضرر میشه. اینجا شما میتونید با گفتن اینکه ترس یا طمع باعث فلان سناریو شد برای خودتون نتیجه گیری کنید که مثلا از این به بعد فلان کار رو میکنم ولی ممکن بار بعد بازم کارتون نتیجه برعکس بده! این چرخه اینقدر باید تکرار بشه که دستتون بیاد از لحاط تکنیکالی که متناسب با روحیات شما هم باشه کدام کار درسته، همین.
    مثلا شخص X وقتی سهمش به مقاومت خورد بازم صبر میکنه شاید مقاومت شکسته شد مثلا استاپ لاس رو همیشه زیر دو کندل روزانه قبلی میزاره و تاجایی که روند بره جلو باهاش میره و از اینکه مثلا سهمش چند روز درجا بزنه یا اینکه از مقاومتی برگرده پایین و حدضرر این رو بزنه در حالی که 15 درصد از سودش پریده ناراحت نیست ولی با این کار دیگه استرس فروش سر خطی و دوختن چشم به مانیتور نداره. در عوض شخص Y اصلا براش قابل قبول نیست که سودش بپره و در اولین مقاومت بصورت سرخطی میفروشه تا سودش رو سیو کنه. و بعدش سهام هر چقدر هم بالاتر برن براش مهم نیست.(از لحاظ روانی خودخوری نمیکنه که چرا این سود خوب رو از دست دادم)

وقتی حد ضررم فعال شد دیگه حس اینکه نکنه من بفروشم بازار برگرده رو نداشته باشم
    هر کتابی که شما بخونید این رو توصیه کرده که حدضرر رو رعایت کنید و این بازار همیشه بهت فرصت میده و بخاطر FOMO(ترس جاماندن از بازار) یا Revenge(انتقام ضرر قبلی با تریدی که در استراتژی نیست) ترید بعدی رو نزن. همین، یعنی کتاب تا اینجا کمکتون میکنه ولی باید توی یک ترید 30 درصد ضرر کنید و بعدش به سختی جبران کنید تا واقعا درک کنید که باید حد ضرر رو رعایت کرد. کسانی که در این ریزش بازار بودند خیلی هاشون بار بعدی در اوج بازار حدضرر رو رعایت خواهند کرد چون دیدن که ممکن سهمی 80 درصد هم بره توی ضرر! یا اینکه شما میپری تو تریدی و 10 درصد ضرر میدی و همون روز یا روز بعدش یه فرصت خیلی عالی میبینی و میگه ای کاش اون معامله رو نکرده بودم خدایا این معامله جدید چقدر خوبه پس درست میگفتن بازار همیشه فرصت میده! یعنی اینقدر باید آزمون و خطا بکنی که اون اصلی که تو کتاب خوندی بشه جزوی از وجودت یعنی استراتژی معاملاتیت(فقط با داشتن تریدینگ ژورنال میبشه وگرنه این چرخه تا ابد تکرار خواهد شد).
    تا زمانی که استراتژِی سما همه اون سیگنالهای بد رو روی نمودار فیلتر نکنه، این سرکوفت زدنها به خود و اینکه پیش خودمان هی تکرار کنیم دیگه نباید فلان کار رو بکنم و غیره هرگز فایده نداره چون مجدد تکرار میشه!
    کتابی باشه که واقعا این هدف رو به یک سهامدار بده که تا چند سال با سهم خوب بمونه
    بله کتابها به شما صبر داشتن رو توصیه میکنن، ولی توی همین بازار افرادی رو داریم که در چرخه های صعودی قوی بازار هم سودی نکردن چرا؟ چون روی سهمی که فکر میکردن خوبه صبر کردن!
    اینکه آیا سهم شما خوبه یا نه رو باید خودتون تشخیص بدید(بنیادی، تکنیکالی و..) وگرنه اون صبر کردن میتونه چاقوی دو لبه باشه.
    و اینکه خیلی کار داره تا آدم درک کنه و عملیش کنه که بخش اعظم صبر کردن اونجایی هست که باید نقد باشی برای شکار موقعیت خوب نه اینکه بپری توی سهمی و بعدش به خودت دلداری بدی که صبر کردن خوبه پس اگر صبر کنم سود میکنم!
    اینکه گفتید چند سال آدم با سهم بمونه یعنی شاید روحیه سرمایه گذاری بنیادی دارید، یا شاید روحیه Trend Following تکنیکالی و این رو باید خودتون متوجه بشید. در خصوص روشهای ترند فالوینگ شما باید یک متر و معیاری داشته باشید مثلا بصورت ساده تا وقتی بالای موینگ 20 روزه باشه من با سهم میمونم یا بر طبق قله و دره ها تشخیص بدید روند هنوز صعودی هست. وگرنه این اصل کلی که باید صبر کرد در مدل تکنیکالی کمکی نمیکنه(در خصوص سرمایه گذاری بنیادی فرق داره) و همه اینها باید توسط خود شما کشف بشه که چطور معامله گری هستید.

اینکه کدام روش تکنیکالی سودآورتر هست و اینکه کدامش مناسب شخصیت شما هست فقط در طی مسیر مشخص میشه(پیمودن اصولی مسیر یعنی آموزش دیدن و تریدینگ ژورنال داشتن)
    یک مثال از اینکه چطور دو شخص X و Y که طبیعتا شخصیت متفاوتی دارند باید استراتژی شون(شامل روش تکنیکالی که معامله میکنن، اینجا صرفا نقطه ورود رو آوردم)هم باید متفاوت باشه :
    مثلا شخص X اینطوری راحته که وقتی سهم از 800 تومان به حمایتش در 500 تومان رسید در اولین کندلها سریع خرید میزنه ، این شخص از لحاظ روانی اینکه در قیمت پایین تر خرید زده باشه براش راحت تره واینکه دو هفته هم سهم همونجا درجا بزنه و بعدش تغییر روند بده باهاش راحت هست. ولی شخص Y صبر میکنه تا سهم کف سازی کنه و بیاد روی 600 تومان بخره. از اینکه داره گرونتر میخره اصلا ناراحت نیست ولی اگر مثل X وارد شده بود در اون دو هفته ای که سهمش درجا میزد این حوصله ش سر میرفت و می فروخت. خب اینجا باید دید که روشی رو باید انتخاب کرد که مطابق شخصیت آدم باشه. انواع سناریوها در نقطه ورود و نقطه خروج و غیره رو میشه با همین تفاوت در تیپهای شخصیتی تفسیر کرد.

هر کسی اول وارد این دنیای معامله گری میشه همه چیزهای اصلی رو تو همون اویل میخونه ولی ازشون رد میشه!(بین خواندن، فهمیدن، درک کردن، بکارگرفتن و.. خیلی تفاوت هست و تا جلو نرید این رو متوجه نمیشید) و بعد سالها اگر ازش بپرسن که چه توصیه ای برای فلان معامله گر کم تجربه داری دوباره همون کلیاتی رو میگه که همه میدونن!

مثلا بزرگترین درس بازار این هست که اول سعی کن اکانتت رو حفظ کنی همین.
    خب حالا همه این رو همون ماه اول میخونن و میشنون ولی عمل کردن فرق داره! طرف وقتی یکبار اکانتش رو از دست داد تازه خودش به همون نتیجه میرسه که بله بزرگترین درس بازار به این سادگی رو رعایت نکردم اینکه خیلی آسون بود! چرا اصلی به این سادگی رو رعایت نکرد؟ چون در عمل وقتی چند تا ضرر پشت سرهم داد مدیریت ریسک و سرمایه ای در استراتژیش نبود که بهش بگه وقتی در طول یکماه مثلا 15 درصد ضرر کردی دیگه حق نداری تا ماه بعد معامله کنی ولی اون بخاطر Revenge یا FOMO مدام سعی کرد اکانت رو درست کنه و هی بدتر میشد.

خلاصه در طول این مسیر شما همیشه با خودتون درگیر گفتگو خواهید بود که چرا فلان کار رو کردم یا نکردم، این گفتگو ها تا وقتی آنقدر آمزون و خطا نشن که بشن متر و معیار در استراتژی شما ادامه خواهند داشت. اینکه پس از استراتژی بهش عمل نکنید یه بحث دیگه س که نقش منتور خوب اونجا معلوم میشه اونجا دیگه کتاب زیاد کمک نمیکنه.

خلاصه اصول بازار در گفتن خیلی ساده س و در همه کتابها هم نوشته شده و همه بزرگان بازار هم توصیه میکنن ولی در عمل خیلی سخته فقط با پیمودن اصولی مسیر هست که آدم یاد میگیره که چطور اینها رو رعایت کنه. بهتون هم توصیه نمیکنم که این متن رو چند بار بخونید یا اینکه خوب بهش فکر کنید چون معامله گر در هر سطحی که باشه متناسب با خودش برداشت میکنه. من یکبار مطلبی از دکتر عباد راجع به اینکه بازدهی تون رو دلاری بسنجید و تو سالهای خوب بورس همیشه بخشی از سود رو خارج کنید و دارایی فیزیکی بخرید خوندم و فکر کردم فهمیدم و اوکیه ولی بعد دو سال تازه دوباره یاد حرفش افتادم و گفتم کاش همون موقع میفهمیدم که منظورش از اون گفته واقعا چی بود. بعدا تجربه بهم ثابت کرد که بار بعد در سود خوب بودم بخشی رو خارج کنم. ولی مقصر نبودم من در اون سطح در همون حد میتونستم برداشت کنم.

مشخصا در خصوص روانشناسی کتاب معامله گر منضبط رو بارها وبارها بخونید. از مارک داگلاس.
    و نوشتن تریدینگ ژورنال رو حتما انجام بدید. برخی کارها رو باید انجام داد تا تاثیرشون رو دید و اینطور نیست که اول باید قانع بشید و بعد شروعش کنید!

سبز باشید
    ویرایش توسط رگنار : 2021/02/25 در ساعت 16:55

10. 19 کاربر به خاطر ارسال مفید رگنار از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال رگنار آواتار ها
    تشکر شده 3,647 بار در 382 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط رگنار نمایش پست ها
    عرض ادب

وقتی حد ضررم فعال شد دیگه حس اینکه نکنه من بفروشم بازار برگرده رو نداشته باشم

سبز باشید

مشخصا در خصوص دلایل عدم پایبندی به حدضرر یکسری دلایل روانی رو من اینجا مینویسم ولی اینکه کدامش مشکل شما باشه خودتون بررسی کنید.(کسانی که حدضرر دارند ولی نمی تونن پایبند باشن)

1. ترس از خطا و شکست
    معمولا کسانی که تیپ شخصیتی کمال طلبی (perfectionism)رو دارند. اینکه طرف فکر میکنه با وجود یک تحلیل خوب پس حتما باید معامله سودده باشه و اگر حدضرر بخوره پس یعنی من شکست خوردم. اولا ضرر شدن معامله نشانه شکست نیست و دوما ما باید همیشه آماه شکست در هر جای زندگی باشیم. یعنی باید قبول کنیم که من اشتباه میکنم و این ایرادی نداره.

2. داشتن امید واهی به برگشت بازار
    این افراد معمولا گول تبلیغات دولت و رسانه ها رو میخورن. مثلا حد ضرر خورده ولی کلی تبلیغات میاد که قراره دولت از بازار حمایت کنه، یا اینکه داریم نزدیک انتخابات میشم پس شاخص فلان میشه و غیره ، پس امید واهی باعث میشه در معامله بمونید .
    یا سهم رو بر اساس تکنیکال خریدید اما قیمت کامودیتی مربوطه در جهان بالا میره (یا قیمت دلار بالا میره، یا سود بانکی کاهش پیدا میکنه) و باز امیدواهی باعث عدم پذیرش میشه.
    یا هرگونه امیدی به آینده که از شرایط سیاسی کشور و جهان میاد. کلا در این حالت یعنی امیدواهی بهترین کار ایگنور کردن کلیه اخبار هست.

3. میزان پولی حدضرر بیش از میزان پذیرش شخص است.
    شخص این مبلغ را وقتی درک میکنه که حد ضررش خورده و پذیرش کسر این مبلغ از اکانت آزارش میده. اگر این میزان پذیرش پولی خیلی کم باشد یعنی روحیات شخص مناسب بازار سرمایه نیست و دنبال سود قطعی است و هنوز با ذات احتمالاتی بازار کنار نیامده است.

4. عجله داشتن برای رشد اکانت
    اگر پول اکانت پول اضافی نباشد قطعا پذیرش حدضرر سخت است، حتی اگر چند بار رعایت شود بار آخری که اکانت به حالت اورژانسی میرسه طرف حاضر به پذیرش ضرر نیست و منتظر میمونه تا بازار برگرده.

5. عدم اعتقاد به سود مرکب
    کسانی که اعتقاد عمیقی به سود مرکب ندارند عجله دارن که زودتر اکانت رو رشد بدن، اینها هم در سیو سود مشکل دارن و هم در پذیرش حدضرر.

6. تغییر تحلیل
    بعد از فعال شدن حدضرر برای توجیه عدم پذیرش اون سرچارت بازی در میارن. مثلا موینگ اوریج در استراتژی طرف نقشی نداره اما بعدا یک موینگ میندازه که بله روی حمایت هستیم پس فعلا بیخیال حدضرر. هر وقت دیدید بعد از خوردن حدضرر دارید مجدد سهم رو تحلیل میکنید سریع بفروشید و دربرید!

7. تغییر استراتژِی
    طرف سهم رو برای ده درصد سود خریده و اصلا نمیدونه این شرکت چی هست، اما وقتی حدضررش خورد یک هو میشه وارن بافت و میگه من میخوام بلندمدت سهم رو نگه دارم! حالا ضررش که شد 30 درصد میترسه و میفرشه!!
    شناخت تیپ شخصیتی و اینکه بلندمدتی هستیم یا نه و.. میتونه کمک کنه

8. میانگین کم کردن
    یعنی طرف برای عدم پذیرش حدضرر داره دوباره میخره، در حالی که هنوز نمیدونه که واقعا اصلاح سهم تا کجا میتون ادامه داشته باشه.
    این روش مارتینگل است. میگن خود مارتینگل دوبار ورشکست شد و آخرش هم خودکشی کرد!

و کلی دلیل دیگه که جز با تریدینگ ژورنال شخصی مشخص نمیشن.

سبز باشید

12. 11 کاربر به خاطر ارسال مفید رگنار از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال MOSTAFAVI آواتار ها
    تشکر شده 21,428 بار در 4,805 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پروواز نمایش پست ها
    به نظرم بازار بورس بیش از اندازه انتظارات کاهشی دلار را جدی گرفته و زیادی به پیشواز رفته،
    الان با دلار ۲۵ تومن بالای ۷۰ درصد سهم ها دارن زیر ارزش ذاتی معامله میشن
    در این شرایط فقط دارن بازار را دستوری بازی میدن وگرنه اکر الان دلار ۱۵ بود میشد شرایط بورس را توجیه کرد
    جناب پروواز-با سلام
    ارزش ذاتی رو چطوری محاسبه می کنید؟میشه به عنوان نمونه ،ارزش ذاتی یک از سهمهای مد نظر خودتون رو که محاسبه کردید اینجا بگذارید؟
    من خیلی مشتاقم ببینم دوستان چطور ارزش ذاتی یک سهم رو محاسبه می کنندو معیار سنجششون چطوریه؟ حالا به غیر از جناب پروواز اگه کس دیگه ای هم در اینخصوص محاسبه ای و یا اطلاعاتی داره اگه اینجا بگذاره ممنونش میشم.
    با تشکر

14. 10 کاربر به خاطر ارسال مفید MOSTAFAVI از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره‌دار(6)
    تشکر شده 17,051 بار در 4,408 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط آقا سید نمایش پست ها
    جناب پروواز-با سلام
    ارزش ذاتی رو چطوری محاسبه می کنید؟میشه به عنوان نمونه ،ارزش ذاتی یک از سهمهای مد نظر خودتون رو که محاسبه کردید اینجا بگذارید؟
    من خیلی مشتاقم ببینم دوستان چطور ارزش ذاتی یک سهم رو محاسبه می کنندو معیار سنجششون چطوریه؟ حالا به غیر از جناب پروواز اگه کس دیگه ای هم در اینخصوص محاسبه ای و یا اطلاعاتی داره اگه اینجا بگذاره ممنونش میشم.
    با تشکر
    سلام، معمولا کار ساده ای نیست و فرمول های مختلفی هم داره بسته به فاکتورهای که دیدگاه های مختلف در نظر میگیرن
    ولی فاکتورهای اصلی انتظار سوددهی آینده و ارزش دارایی ها هست.
    الان ببینید خیلی از عرضه های اولیه اخیر که حتی با دلار زیر ۲۰ قیمت گذاری شده بودن دارن میان زیر قیمت روز عرضه در صورتی که الان قیمت دلار بالاتر از زمان ارزشگذاری شرکت هست و حتی وضع سوددهی هم بهتر شده، خوب تفسیر من از این موضوع این هست که سهم ها به زیر ارزش ذاتی خود رسیدن.
    برای نمونه نیروگاه جهرم چند سال پیش توسط کارشناسان ارزشگذاری شده و عرضه شده و الان قیمت دلار حداقل دوبرابر شده ولی قیمت سهم رفته زیر قیمت عرضه اولیه خب این چه معنایی میتونه داشته باشه، حتی وضعیت سوددهی اگر بهتر نشده بدتر هم نشده! امثال بجهرم الان در بازار زیاد داریم که قیمتشون از نصف ارزش ذاتیشون هم کمتر شده و تا وقتی دلار را بالای ۲۰ بدانیم باید انتظار رشد میانمدتی خوبی داشته باشیم، ولی کوتاه مدت شرایط فرق میکنه
    البته من خیلی تخصص ندارم و قطعا دوستان دیگه میتونن ارزش ذاتی را بهتر توصیف کنن

16. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید پروواز از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط پروواز نمایش پست ها
    سلام، معمولا کار ساده ای نیست و فرمول های مختلفی هم داره بسته به فاکتورهای که دیدگاه های مختلف در نظر میگیرن
    ولی فاکتورهای اصلی انتظار سوددهی آینده و ارزش دارایی ها هست.
    الان ببینید خیلی از عرضه های اولیه اخیر که حتی با دلار زیر ۲۰ قیمت گذاری شده بودن دارن میان زیر قیمت روز عرضه در صورتی که الان قیمت دلار بالاتر از زمان ارزشگذاری شرکت هست و حتی وضع سوددهی هم بهتر شده، خوب تفسیر من از این موضوع این هست که سهم ها به زیر ارزش ذاتی خود رسیدن.
    برای نمونه نیروگاه جهرم چند سال پیش توسط کارشناسان ارزشگذاری شده و عرضه شده و الان قیمت دلار حداقل دوبرابر شده ولی قیمت سهم رفته زیر قیمت عرضه اولیه خب این چه معنایی میتونه داشته باشه، حتی وضعیت سوددهی اگر بهتر نشده بدتر هم نشده! امثال بجهرم الان در بازار زیاد داریم که قیمتشون از نصف ارزش ذاتیشون هم کمتر شده و تا وقتی دلار را بالای ۲۰ بدانیم باید انتظار رشد میانمدتی خوبی داشته باشیم، ولی کوتاه مدت شرایط فرق میکنه
    البته من خیلی تخصص ندارم و قطعا دوستان دیگه میتونن ارزش ذاتی را بهتر توصیف کنن
    همانگونه که فرمودید محاسبه ارزش بورس مطابق ارزش دلار به این سادگی نیست. منتهی اکثر دوستانی که معتقد به این هستند که بورس در حال حاضر نسبت به سایر کالاهای سرمایه ای خیلی ارزان شده، معمولا بیان میکنند که مثلا سهام در حال حاضر با دلار 10-15 هزار تومن معامله میشود! البته هیچ کس مبنای درستی بر این استدلال هم ارائه نمیدهد.
    تنها استدلالی که بیان میشود معمولا این است که بیان میشود زمانی که دلار محدوده 17-18 تومن بوده شاخص بالای 2 میلیون بود! و با احتساب شاخص فعلی که 1200 است، یک تناظر یک به یک برقرار میکنند و به همین سادگی نتیجه میگیرند که الان لابد بورس با دلار 10 هزار تومنی دارد معامله میشود! محاسبه ای که از نظر من به غایت اشتباه! است. ساده ترین دلیل اینکه با این حساب پس باید وقتی دلار 32 هزار تومن بود شاخص 4 میلیون را هم میدید!!!

تنها براورد نسبتا دقیقی که بلحاظ مقایسه ای میتوان انجام داد ، تا براوردی از ارزش دلار و ارزش بورس بدست آورد این است که در یک بازه نسبتا درازمدت این مقایسه انجام شود. که البته کار سختی هم نیست. صحیح تر این است که نسبت به چند سال قبل مقایسه ای بین میزان رشد بورس و رشد سایر کالاهای سرمایه ای انجام دهیم. این مقایسه نسبت به حدود 3 سال قبل نشان میدهد که اکثر دارایی های سرمایه ای اعم از ماشین، ملک و دلار حدودا 5-6 برابر شده ولی بورس حتی با قیمتهای فعلی هم همچنان بیش از 10-15 برابر است. یعنی همچنان بورس دوبرابر بیشتر قیمت دارد!
    پرواضح است که این مقایسه نسبت به کلیت بورس است وگرنه اگر این مقایسه در مورد سهام صورت گیرد، سهامی که در این بازه زمانی حتی در قیمتهای فعلی بیش از 20-30 برابر قیمت هم هستند را میتوان یافت. ضمن آنکه سهامی هم میتوان یافت که کمتر از 3-4 برابر شده اند.ولی متوسط قیمت بورس به نظرم همچنان هنوز بیش از همه کالاهای سرمایه ای رشد داشته و همچنان گرانتر است.
    نکته قابل توجه این است که چنین مقایسه ای خیلی هم کارگشا نیست. یعنی لزوما گران بودن بورس نسبت به سایر کالاهای سرمایه ای دلیلی بر ادامه ریزش نیست. ولی دست کم دوستانی که تصور میکنند بورس خیلی ارزان شده پس لابد به زودی صعود میکند ، اشتباه محاسباتی میکنند. این حرف به معنی این نیست که بورس صعود نخواهد داشت، بلکه به این معنی است که دلیل رشد آتی بورس به هیچ وجه ارزانی بیش از اندازه آن نسبت به سایر کالاهای سرمایه ای نخواهد بود! دلایل دیگر خواهد داشت!
    [B]تحلیل ها یا نظرات بورسی و غیربورسی من صرفا محتمل ترین حالتی است که تصور میکنم به وقوع بپیوندد. اگر به دیده نقد نظری دارید بر من منت میگذارید ولی اگر خواندنش شما را آزرده میکند، آن را نادیده بگیرید، حتما نظر شما درست تر است![/B]

18. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید manmehdiam از ایشان تشکر کرده اند:

ادامه پست قبل...
    ارزیابی سهام عرضه اولیه قبلی هم با این نگاه درست نیست.
    قیمتهای عرضه اولیه در بازه های زمانی بیش از آنکه مبتنی بر ارزش ذاتی باشد، مبتنی بر میزان استقبال بازار است. (هرچند ظاهرا بیان شود که مثلا قیمتها کارشناسی بوده!!!! ولی ما که میدانیم مبتنی بر کشش بازار بوده!) عرضه های اولیه ای که در اوج هیجان خرید طی چند ماه قبل انجام شدند، کاملا طبیعی بود که بسیار گران عرضه شدند. علی رغم گران بودن ، استقبال و هیجان خرید آنچنان قوی بود که کمتر کسی به ارزش سهم توجه میکرد. به این دلیل بسیاری از این عرضه ها در حال حاضر به زیر ارزش قیمت عرضه اولیه رسیده اند.
    همین اوپال اگر قرار بود نیمه اول امسال عرضه شود شاید دوبرابر قیمت فعلی عرضه میشد. هرچند همچنان به دلیل کثرت شرکت کنندگان در عرضه اولیه و فضای ذهنی که از سالها قبل مبنی بر جذاب بودن عرضه اولیه وجود دارد (به هر قیمتی که باشد!) همچنان این عرضه ها مشتری دارد.
    در هر صورت قیمت عرضه اولیه به هیچ وجه نسبتی با ارزش ذاتی ندارد!

20. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید manmehdiam از ایشان تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 8 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 8 مهمان ها)