نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: -

رأی دهندگان
18. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • -

0 0%
  • -

0 0%
نظرسنجی با انتخاب چندگانه
صفحه 20 از 22 نخست ... 10171819202122 آخرین
نمایش نتایج: از 191 به 200 از 212

موضوع: سخنی با مسئولین بورس 📣

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,335 بار در 17,590 ارسال

پاسخ : سخنی با مسئولین بورس 📣

نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها
    نه دیگر.
    اگر یک نمادی قرار است ۵۰ درصد بریزد و همه هم این را محتمل می‌دانند و رفته‌اند تو صف فروش.
    خوب. در این حالت باز آن کسی که روز نخست فروخته برایش بهتر می‌شود تا آن کسی که روز دهم فروخته.
    (توجه بفرمایید فرض شما بر این است که هر روز یک مقدار بسیار کمی خرید و فروش می‌شود و برای همین «زیاد» ظلم نمی‌شود.)
    حالا «کم و زیادش» میزان کم و زیاد بودن این اشتباه (یا کثافت‌کاری و زرنگی) را تغییر می‌دهد ولی اصل اشتباه را نه.
    ------------------------------------
    اصلا یک پرسشی.
    دلیل عقلی مشروع بودن یا محبوب بودن صف‌نشینی چیست؟
    چه توجیه عقلی‌ای وجود دارد که ما باید به صف علاقه داشته باشیم؟ زمانی که می‌شود بدون صف هر کسی می‌خواهد بتواند خرید و فروش کند.
    حالا چه با حجم مبنا چه بی‌حجم مبنا چه با حجم مبنای کم؟
    یک دلیلی که برخی گمان می‌کنند به واسطه‌ی آن صف‌نشینی می‌تواند چیز خوبی باشد این است که گمان می‌کنند با این کار وضع بازار بهتر می‌شود!
    (بگذریم از این که اینها حق را مورد بررسی قرار نمی‌دهند و نفع شخصی خودشان را می‌طلبند!)
    ولی اشتباه می‌کنند.
    با این کار وضع بازار بهتر نمی‌شود.

با صف‌نشینی تنها مردم بیشتر هول می‌زنند. همین.

چه خرید و چه فروش.

این عزیزانی که گمان می‌کنند صف‌نشینی و زنبیل به دست بودن خوب است گمان می‌کنند اگر قانون من‌درآوردی و احمقانه‌ی صف‌نشینی (که تنها در این مملکت هم گویا وضع شده) را بردارند از فردا مردم هول می‌کنند و قیمت‌های پرت و پلا می‌گذارند و همه‌چیز ۵۰ درصد افت می‌کند و اینها بی‌پول می‌شوند!!!
    نه!
    اتفاقا این‌جوری وضع بدتر هم هست. زمانی که مردم ببینند ۲ میلیون صف فروش برای مثلا فلان نماد ایجاد شده بدتر هول می‌شوند و می‌فهمند دوباره ده روز باید در صف گیر کنند و همین‌جور شاهد آب شدن سرمایه‌شان باشند برای همین می‌روند در صف. و صف ۲ میلیونی را تبدیل به ۲۰ میلیون می‌کنند و اگر این رفتار گله‌ای (صف‌نشینی) در کل بازار پیدا شود این صف ۲۰ میلیونی ۲۰۰ میلیون هم می‌شود.
    (بماند که بازیگران و حقوقی‌ها هم این را می‌دانند و بسیار هم از این حالت صف‌نشینی استفاده می‌کنند و صف ایجاد می‌کنند و بعد از چند روز صف را می‌دهند/جمع‌می‌کنند.)
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

2. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 1,851 بار در 324 ارسال

چند نکته هم من بگم:
    1-کلا تو ایران هر جا میخوان پول یکیو ببرن میگن حمایت. حمایت از مصرف کننده تولیدکننده مستضعفین سهامدار. کلا اسم رمز دزدی ها شده حمایت
    2- دو سه روز قبل شروع دامنه نامتقارن دوست عزیزی که دیگه اینجا مطلب نمیذاره بهم پیام داد گفت قراره با این دامنه نامتقارن تا اردیبهشت بازار رو قفل کنن و کاملا مطمئن بود و به عنوان یه تصمیمی که مسئولین گرفته بودنش عنوان کرد. نه یک سومدیریت و تصمیم اشتباه. به منم گفت تو فروم بذار ولی باورم نمیشد نذاشتم.
    3- سوالی که دارم اینه اصلا دامنه و صف درست. وسط روز صف بشه میگیم بله زودتر اومدن. صف اول صبحی چه کوفتیه دیگه؟ اگه واقغا فکر مردمن بگن اول صبح مثلا برای دو دقیقه ابتدایی کسانی که رفتن تو صف یه پله میتونن بفروشن مثلا اولش هر کسی تا سقف یه تومن میفروشه بعد پله دوم و ... حداقل یه عدالتی هست تا این که سعید اعرابی ها بیان بزنن و در برن. هر چند این هم یه تصمیم عاقلانه در یه بستر احمقانه ( دامنه نوسان ) هست.
    4- یکی از بستگان من یه زمینی داشت شمال گذاشته بود 50 میلیارد بعد عید کرد صدتومن. کسی هم نیومده بخره. هر کی هم بخواد بخره با عقل خودش میاد میخره.
    5- فرض کنیم یه سهم داریم امروز هزار تومن هست و یه عده ای سفته باز میارنش رو پونصد تومن در عرض یه روز. من چون میدونم فردا دوباره میتونه بشه هزار تومن نمیفروشم. ولی با این حالت میبینم میخواد 2 ماه طول بکشه برگرده سر جاش انگیزه فروش و تصمیم اشتباه گرفتن به من میده.
    نظر شخصی من: دامنه نوسان بده. حجم مبنا هم بده ولی ترکیب جادویی این دو تا قطعا فاجعه س.

پی نوشت: دامنه نوسان در کشورهای دیگری هم هست ولی مثلا کشوری با تورم حداکثر 5 درصد دامنه نوسان ده درصدی داره. ایران با تورم 50+ دامنه نوسانش 5 درصده.
    ویرایش توسط عادل عطایی : 2021/04/07 در ساعت 16:59

4. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید عادل عطایی از ایشان تشکر کرده اند:

عضو عادی Bikhabar آواتار ها
    تشکر شده 312 بار در 81 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط عادل عطایی نمایش پست ها
    چند نکته هم من بگم:
    1-کلا تو ایران هر جا میخوان پول یکیو ببرن میگن حمایت. حمایت از مصرف کننده تولیدکننده مستضعفین سهامدار. کلا اسم رمز دزدی ها شده حمایت
    2- دو سه روز قبل شروع دامنه نامتقارن دوست عزیزی که دیگه اینجا مطلب نمیذاره بهم پیام داد گفت قراره با این دامنه نامتقارن تا اردیبهشت بازار رو قفل کنن و کاملا مطمئن بود و به عنوان یه تصمیمی که مسئولین گرفته بودنش عنوان کرد. نه یک سومدیریت و تصمیم اشتباه. به منم گفت تو فروم بذار ولی باورم نمیشد نذاشتم.
    3- سوالی که دارم اینه اصلا دامنه و صف درست. وسط روز صف بشه میگیم بله زودتر اومدن. صف اول صبحی چه کوفتیه دیگه؟ اگه واقغا فکر مردمن بگن اول صبح مثلا برای دو دقیقه ابتدایی کسانی که رفتن تو صف یه پله میتونن بفروشن مثلا اولش هر کسی تا سقف یه تومن میفروشه بعد پله دوم و ... حداقل یه عدالتی هست تا این که سعید اعرابی ها بیان بزنن و در برن. هر چند این هم یه تصمیم عاقلانه در یه بستر احمقانه ( دامنه نوسان ) هست.
    4- یکی از بستگان من یه زمینی داشت شمال گذاشته بود 50 میلیارد بعد عید کرد صدتومن. کسی هم نیومده بخره. هر کی هم بخواد بخره با عقل خودش میاد میخره.
    5- فرض کنیم یه سهم داریم امروز هزار تومن هست و یه عده ای سفته باز میارنش رو پونصد تومن در عرض یه روز. من چون میدونم فردا دوباره میتونه بشه هزار تومن نمیفروشم. ولی با این حالت میبینم میخواد 2 ماه طول بکشه برگرده سر جاش انگیزه فروش و تصمیم اشتباه گرفتن به من میده.
    نظر شخصی من: دامنه نوسان بده. حجم مبنا هم بده ولی ترکیب جادویی این دو تا قطعا فاجعه س.

پی نوشت: دامنه نوسان در کشورهای دیگری هم هست ولی مثلا کشوری با تورم حداکثر 5 درصد دامنه نوسان ده درصدی داره. ایران با تورم 50+ دامنه نوسانش 5 درصده.
    امیدوارم اون دوست عزیز حرفش در مورد اردیبهشت هم درست باشه. حالا یه 20 روز دیگه ام صبر می کنیم ولی اگه بخواد طولانی بشه، دیگه واقعا تحملش خیلی سخت میشه.

6. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید Bikhabar از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال

نقل قول نوشته اصلی توسط Bikhabar نمایش پست ها
    امیدوارم اون دوست عزیز حرفش در مورد اردیبهشت هم درست باشه. حالا یه 20 روز دیگه ام صبر می کنیم ولی اگه بخواد طولانی بشه، دیگه واقعا تحملش خیلی سخت میشه.
    یادم نیست که گفت اول اردیبهشت یا آخرش

8. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید عادل عطایی از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط عادل عطایی نمایش پست ها
    چند نکته هم من بگم:

در کدام کشورها هست؟
    من این را پیش‌تر از دهان مسئولین بورس شنیدم، ولی با چند نفر که در دیگر کشورها فعالیت دارند (یعنی آنجا مقیم هستند) گفتگو کرده‌ام، جایی (تا به حال) نشنیده‌ام که کسی در صف مانده باشد.
    (این را هم می‌دانم که در برخی کشورها در برخی مواقع (مانند جنگ و بحران دفعی اقتصادی سیاسی و ...) این مقررات را وضع می‌کنند. ولی «موقت». مثلا در حد چند روز. یا این که کلا بازار را تعطیل می‌کنند. این هست.)
    -----------------------------------
    ویرایش:
    این را پیدا کردم:

مصر و ترکیه و اتریش و ایران.
    نکته ۱: زمانی که از «تا» استفاده می‌شود رقم دوم مهم است. چون احتمالا تفکیک بین سهام دوزاری و سهام به درد بخور صورت گرفته.
    نکته ۲: به قول دوستمان کشور اتریش احتمالا با ایران و ترکیه و مصر فرق دارد.
    نکته ۳: نوسان بالای ده درصد دیگر عملا مهم نیست. و گمان نکنم در همین ایران هم در بهترین/بدترین شرایط بالای ۱۰ درصد «محدودیت» دامنه نوسان تلقی شود. دست کم خارج از چند روز از سال این موضوع نیست.
    نکته ۴: بهترین (و البته قدیمی‌ترین) بورس را کدام دارد؟ آمریکا. (در خیلی از دیدگاه‌ها (دیدگاه‌های فلسفی/اخلاقی/دینی) با آمریکا مشکل دارم. ولی مطمئنم این کارشان درست است. بعید هم می‌دانم کسی در بورس آمریکا با این موضوع (که نمی‌گذارند صف‌نشینی کند) مشکلی پیدا کرده باشد.)
    ویرایش توسط mhjboursy : 2021/04/07 در ساعت 17:33
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

10. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

یک تحلیل‌گر بازار سرمایه در گفتگو با ایراسین مطرح کرد:

محدودیت دامنه نوسان؛ ابزار دست مفسدان

یک تحلیل‌گر بازار سرمایه می‌گوید محدودیت و کاهش دامنه نوسان ابزاری در دست مفسدین است تا حقوقی‌ها سهم را تبدیل به صف کنند و برخی از سهام را تبدیل به پروژه و کسب سود های کلان کنند.
    پرویز جلیلی استاد دانشگاه و تحلیل‌گر بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار ایراسین در خصوص تاثیر دامنه‌نوسان غیرمتقارن بر بازار سرمایه گفت: برای این تغییر گسترده در بازار، هیج شیوه‌نامه‌ای منتشر نشد و تغییرات قطره‌چکانی اطلاع رسانی شد به شکلی که فرابورس روز اجرای قانون آن را اعلام کرد و حتی با چند روز تاخیر بر روی صندوق‌های سرمایه‌گذاری اعمال شد.

«محمد حسین» هستم.

12. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال

در کدام کشورها هست؟
    من این را پیش‌تر از دهان مسئولین بورس شنیدم، ولی با چند نفر که در دیگر کشورها فعالیت دارند (یعنی آنجا مقیم هستند) گفتگو کرده‌ام، جایی (تا به حال) نشنیده‌ام که کسی در صف مانده باشد.
    (این را هم می‌دانم که در برخی کشورها در برخی مواقع (مانند جنگ و بحران دفعی اقتصادی سیاسی و ...) این مقررات را وضع می‌کنند. ولی «موقت». مثلا در حد چند روز. یا این که کلا بازار را تعطیل می‌کنند. این هست.)
    مثلا در ژاپن با تورم صفر در صد دامنه نوسان ده در صد هست. منتها نکته ش اینه که اونجا ده در صد در سال بگیری هم خیلیه و نوساناتشون هم در این حد نیست. همون ژاپن هم سهم های مختلف با سایزهای مختلف نوساناتشون فرق میکنه.
    Tokyo Stock Exchange (TSE) - DTTW™
    مسئله اینه که ایران با تورم 50 درصد به بالای کنونی این دامنه نوسانش نسبتی با واقعیت های جامعه نداره

14. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید عادل عطایی از ایشان تشکر کرده اند:

عضو عادی Bikhabar آواتار ها
    تشکر شده 312 بار در 81 ارسال

در کدام کشورها هست؟
    -----------------------------------
    ویرایش:
    این را پیدا کردم:

مصر و ترکیه و اتریش و ایران.
    نکته ۱: زمانی که از «تا» استفاده می‌شود رقم دوم مهم است. چون احتمالا تفکیک بین سهام دوزاری و سهام به درد بخور صورت گرفته.
    نکته ۲: به قول دوستمان کشور اتریش احتمالا با ایران و ترکیه و مصر فرق دارد.
    نکته ۳: نوسان بالای ده درصد دیگر عملا مهم نیست. و گمان نکنم در همین ایران هم در بهترین/بدترین شرایط بالای ۱۰ درصد «محدودیت» دامنه نوسان تلقی شود. دست کم خارج از چند روز از سال این موضوع نیست.
    نکته ۴: بهترین (و البته قدیمی‌ترین) بورس را کدام دارد؟ آمریکا. (در خیلی از دیدگاه‌ها (دیدگاه‌های فلسفی/اخلاقی/دینی) با آمریکا مشکل دارم. ولی مطمئنم این کارشان درست است. بعید هم می‌دانم کسی در بورس آمریکا با این موضوع (که نمی‌گذارند صف‌نشینی کند) مشکلی پیدا کرده باشد.)
    آیا حجم مبنا را هم در کشورهای دیگر داریم؟ (فعلا سوزنم گیر کرده رو حجم مبنا )
    باز هم اینجا بخش مهمی مغفول ماند. این کشورها: مصر، ترکیه و اتریش، چنانچه حجم مبنا نداشته باشند، از نظر من (همانطور که قبلا گفتم) مشکلی نخواهند داشت.
    ویرایش توسط Bikhabar : 2021/04/07 در ساعت 17:57

16. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید Bikhabar از ایشان تشکر کرده اند:

عضو عادی
    تشکر شده 607 بار در 136 ارسال

به نظر من دامنه نوسان از صفر تا تا 5 درصد مثبت دیگه هیچ سهمی منفی نشود یک مدت این کار. را انجام دهند

18. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید کاشان2 از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط Bikhabar نمایش پست ها
    آیا حجم مبنا را هم در کشورهای دیگر داریم؟ (فعلا سوزنم گیر کرده رو حجم مبنا )
    باز هم اینجا بخش مهمی مغفول ماند. این کشورها: مصر، ترکیه و اتریش، چنانچه حجم مبنا نداشته باشند، از نظر من (همانطور کل قبلا گفتم) مشکلی نخواهند داشت.
    اصلا هیچ منبعی در این خصوص من پیدا نکردم. همین یکی بود که آن هم پارسی بود. (یک برگه در ویکی پدیا هم هست (price limit را در ویکی جستجو کنید) که آن هم همه‌اش دو خط است! هیچ توضیح دیگری نیست.)
    حتی این پیوندی که دوستمان دادند هم یک مقدارش را بالا پایین کردم به مکانیزم Pricing Limitations نرسیدم.
    چه برسد دیگر به حجم مبنا.
    «محمد حسین» هستم.

20. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 20 از 22 نخست ... 10171819202122 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

بوک مارک ها